Woensdag 12 Januari. 136 Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten ■No. 18691. rl 944. De slag BINNENLAND SPORT STADSNIEUWS de Oekraïne om VAN OVERAL AGENDA RECHTZAKEN q’l KERKNIEUWS Tweede uitkeering Winterhulp DUBBELZWARTE HANDEL Sovjetaanvallen in verbitterde gevechten afgeslagen Afhalen distributiebescheiden Bewaart vooral het inlegvel van de distributiestamkaart Sportrevue Afscheid vrijwilligers Doodvonnis aan Ciano en 4 anderen voltrokken Boodschap van Roosevelt aan het Congres VOOR DEN MIDDAG GEEN RIJ- VORMING MEER BIJ VISCHVERKOOP Vergoedingen bij verplichte tewerkstelling HAAGSCHE COURANT 1 gesteld 1 4 Schuld ontkend Berlijn te van belast zich C. brug- z. In Zuid-Italië gingen Cervaro bergtop verloren Eenige tonnen kolen zonder bon ge. en verkocht Luchtaanval op den Piraeus De dichtbevolkte woonwijken der Griek- sche havenstad Piraeus waren gistermid dag het doelwit van een zweren Anglo- Amerikaanschen terreuraanval. De bur gerbevolking leed zware verliezen. Mili taire doelen werden niet getroffen. critisch partijen ver- Staatscourant Radiopraatje Max Blokzijl Max Blokzijl spreekt in de serie Bran dende Kwesties op Donderdag 13 Januari 1944 over Hilversum 1 om 18.45 uur. De titel van dit praatje is: „Jonge harten”. ATHLETIEK EXAMENS VOOR JEUGDLEIDERS: De Ned Athletiek Unie heeft indertijd beslo ten tot het instellen van een examen voor jeugdleider(ster) met daaraan verbonden diploma. De eerste examens zullen reeds worden gehouden in April in Amsterdam, Groningen en den. Haag. Door het departement van Opvoeding, W. en K is als Rijks-gecomitteerde voor de examen-commissie aangewezen de heer C. Ras te Apeldoorn. VERDUISTEREN Van 17 uur tot 8.45 uur Maan: 12 Jan. onder 9.56 u„ op 19.02 u.; 13 Jan, onder 10.26 u„ op 20.06 u. OVERLEDENG. Taal, man van E. de Ridder, 67 j. J. M. P. Rietbroek. man van A. F. Borgart, 59 j. K. Spaans, dochter. 4 j. L. ,P. de Breij, vrouw van C. P. bouwman, 77 j. T. E. Hofland, weduwe van J. K. Brands, 87 j. J. van der Poel, man van G. van Zanten, 64 j. E. C. Verdonck. weduwe van W. van Boven. 69 j. A. Kolenbrander, we duwe van M. Tabor. 74 j, J. Du Fossé. weduwnaar van M. Verdouw, 82 j V. Baan, vrouw van P. de Hilster, 40 j. oagstcolonnes courant 1943 no. 161) De gegarandeerd democratische eieren van Roosevelt. Uitgebroed onder de zon van Zuid-Italië. (Teekening Knabe-Orbis-Holland Pnx) de worden duur van aanvang ring door te dringen. Voorts bevestigde van Grandi den Grooten Binnenland Te Amsterdam is een arbeider, die in een opslagplaats van ijzer bezig was, bedolven onder tien zware ijzeren platen, welke omvielen. Hij was op slag dood. Terwijl hij hielp een paard te be slaan, werd de 20-jarige smidsknecht L. F. Wonnink te Zwolle door het dier in den arm gebeten Er ontstond bloedver giftiging, waaraan Wonnink is overleden. Buitenland De Maandag uit Madrid vertrokken expresstrein naar San Sebastian is bij Arevalo in botsing gekomen met een personentrein. Er zijn 96 dooden en ruim 100 deels zwaargewonde passagiers ge borgen,. Men vermoedt, dat het weigeren der remmen van den expresstrein de oorzaak van het ongeluk is geweest. DS. F. C. WILLEKES: Ds. F. C. Willekes, voorganger van de Herv. Evangelisatie te Rijswijk (Z.-H.). die direct nadat hij uit Amerongen aldaar zijn intrede deed door een ernstige ziekte getroffen werd, is in zooverre hersteld, dat hij na 2j maand thans weer voor zijn gemeente mocht op treden. Ds. Willekes bediende het Woord uit Ez. 34:31, Ds. Willekes mag zijn ambts werk echter nog niet volledig hervatten. Zonder inlevering van het oude, wordt geen nieuw verstrekt Bij de eerstvolgende uitreiking van bon kaarten, welke in het tijdvak van 23 Jan. tot en met 19 Febr. zal geschieden, wordt tevens een vervolgblad van het thans in gebruik zijnde inlegvel uitgereikt. Ter verkrijging zoowel van de nieuwe bon kaart als van het vervolgblad voor het inlegvel, dient het overgebleven deel van het nu gebruikte inlegvel te worden in geleverd. Het restant van dit inlegvel ook al zitten hier geen bonnen meer aan, dient dus zorgvuldig te worden bewaard. BOKSEN KAMPIOENSCHAPPEN ZUID-HOLLAND Het district Zuid-Holland van den N.B.B. heeft gisteren een begin gemaakt met de verwerking van de amateur kampioen schappen voor B-klassers. De uitslagen waren: Middengewicht: J. Bovenlander w. o.p van H. van Druninck; L. Nas w.o.p. na een extra ronde van B. Nilson; J Ber- mont w.o.p. van L. van Zanten (R’dam); Weltergewicht: J. Straathof (R’dam) w. o.p. van H. Nicolaas; S. J. Vink w.o p. v, D. Korte. Lichtgewicht: N. v. Meulen w. o. p. van A. v d. Spiegel; C. de Wit w.o. p. van H van Driel; tweede ronde: J. Straathof (R’dam) w.o.p. van L. Sweerus; J. Bovenlander won na 2 extra ronden van G. Kreffer. Derhalve wist Bovenlan der zijn twee partijen te winnen en bokste hiervoor 22 minuten; een prestatie! We gens den vergevorderden tijd kon het programma niet in zijn geheel worden af gewerkt. Dinsdag 18 dezer worden de wedstrijden voortgezet in het Gebouw va K. en W. alhier. Dubbelzwart, noemde de officier I Justitie bij de Haagsche Econ. recht- I bank den clandestienen handel in eenige I tonnen anthraciet en cokes, waaraan mi®. I stens 9 personen als handelaar, tusschen- I persoon of kooper hadden deelgenomen. Een erg fraai zaakje was het niet, want I de koopers hadden veel minder ontvan- I gen, dan waarop zij „recht’’ hadden. Zoo I had één 80 mud anthraciet gekocht en betaald, maar 35 mud ontvangen. De verdachten hadden het voornamelijk aan de omstandigheid, dat de zaak ruim IJ jaar geleden plaats had, te danken, dat zij er met geldboetes afkwamen. W. A. F. Nicolaas, die een kleine tien ton had verhandeld, kreeg een boete van 150. Veel voordeel zal hij van zijn han del niet gehad hebben want een gedeelte der partij, die hij verkocht had, was niet betaald, toen de overheid ingreep. Th. F. Hofman, die de rol van compagnon vervulde, kwam er met een boete van 125 af, de tuinder C. van Os uit Poel dijk had 3 ton cokes verkocht. Volgens zijn zeggen was zijn financieele toestand niet erg gunstig. Hij kreeg ƒ90 boete. De brandstoffenhandelaar A. B. v. d. Berg alhier en de caféhouder A. J. Veerkamp uit Poeldijk, die als tusschenpersoon wa ren opgetreden kregen resp. een boete van 125 en 100. Drie der koopers, J. Back, H. Hooyer en W. Baars werden boe ten opgelegd van 250, 200 en 250. De negende verdachte in deze zaak werd vrij gesproken. die buiten hun woonplaats arbeid richten (Nederlandsche 1942 no. 107).. Toekomstige genbouwers. De pionier-afdeeling van een Vollksduitsch onderdeel der Waffen S.S. heeft een mo- deltuin aangelegd Een jonge pionier bouwt hier een hulp brug met een draag vermogen van 24 ton Op normale grootte is zij ongeveer 40 meter lang. Deze brug wordt vervaar digd op een schaal van 1 20. (S.S.P.K. Rose-O H.) geb. van de Lang, d. geb. Hoogkamer, d. D. J. Buisman geb. Jacobs, d. J. de Zeeuw geb. de Bruin, d. C. Flierman geb. Ebbers, d B. den Heijer geb Roos, d. J. ter Plegt geb. Boon, z. J. H. Bos geb. Westerveen. z. E. Spang geb Rijs, z. E. C. Smits geb. Idema. z. B. M. Ketel geb. Koster, z. M. J. Meerts geb. Korsman, d. hulp aan den vijand Naar uit het communiqué van het agent schap Stefani over de zitting van het ge rechtshof te Verona blijkt, luidde de aan klacht landverraad en ondersteuning van den vijand, alsmede verraad aan de fas cistische idee ten nadeele van het weer standsvermogen van het land en van de militaire operaties. Met uitzondering van van Cianetti. voor wien het bijzondere gerechtshof verzachtende omstandigheden liet gelden, verklaart het vonnis de overige 18 beklaagden des doods schuldig. Behalve de genoemde en reeds terechtge stelde graaf Ciano, maarschalk de Bono, Pareschi, Marinelli en Gottardi heeft het vonnis betrekking op Grandi, Bottai Al- bini, Federzoni, Alfieri Bignardi, de Vec- chi, Acerbo, Bastianini. Rossoni, de Ste fani, Balella en de Marsico, die bij ver stek werden veroordeeld. In het middelpunt van het proces stond het voorlezen van een memorandum van maarschalk Cavallero over zijn eigen kui perijen en over de gebeurtenissen, die ge leid hebben tot den Putsch van 25 Juli. Cavallero, die half September zelfmoord gepleegd heeft, zet in zijn aanteekeningen uiteen, dat hij sedert November 1942 de mogelijkheid van een opvolging van den Duce onder oogen heeft gezien. Cavallero heeft ook met den ordonnans-officier van den Kroonprins gesproken, die hem de verzekering gaf. dat zijn ideeën aan de hoogste instantie zouden worden voorge legd. Bij den val van Sicilië nam het plan van Cavallero concretere vormen aan: De Ko ning moest den Duce de leiding van den oorlog ontnemen, waardoor de militaire volmachten weer op den Koning zouden terugvallen. „De rest zou dan geheel van zelf komen”. Badoglio zou belast worden met de nieuwe regeering en in den tus- schentijd voerde Cavallero levendige pro paganda voor zijn plannen bij verschei dene hooge staatsambtenaren en senato ren. Daarbij verklaarde zich een groot industrieel bereid meer dan 100 millioen lire ter beschikking te stellen. Voorts voerde Cavallero ook besprekingen met generaal Ambrosio en Badoglio. waarbij besloten werd het doel „langs grondwetti- gen weg”, d.w.z, via den Grooten Raad van het fascisme te bereiken. Het mis- I dadige plan bereikte zijn hoogtepunt op de agenda van Grandi. Zij bood den Ko ning alle juridische en politieke mogelijk- I heden voor den val van irtet regime. Over I de schuld van de onderteekenaars van deze agenda kan geen twijfel bestaan. De 19 beklaagden hebben door hun stemming I den vijand gunstige mogelijkheden met be trekking tot de militaire operaties gebo-1 den. De procureur-generaal eischte der halve de doodstraf. Morgen zijn van 8.3016,30 aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden (Groot Hertoginnelaan en voor het bijkantoor Loosduinen, Alida- straat 1) de letters Rin t/m Seg. Bijkantoor Scheveningen-Noord (Oost- straat 1) van 916 uur de letters Schi t/m Sk. Bijkantoor Benoordenhout (van Nijen- rodestraat 16) van 915.30 uur de let ters Q t/m Ruf. met vrij zwakke pantserstrijdkrachten ver Keb. van Vessem, d. naar voren doorstootte, waarbij deze Kamn geb. Uilenburg, pantservoorhoede werd afgeknepen, wor den de Sovjet-Russische aanvallen, vol gens Duitsche berichten, thans met ster kere strijdkrachten ondernomen. Minder succes dan in het Zuiden heeft deze me thode in het Noorden gehad, waar Wi- tebsk, dat als de Zuidelijke pijler van het Noordelijke front kan worden be schouwd, tot dusver aan den stormloop van het roode leger weerstand hfeeft kun. men bieden. In den sector van Resjitsza bleven de roode troepen ver achter bij die in het Zuiden. Het doodvonnis van het bijzondere ge rechtshof te Verona dat het oordeel moet uitspreken over leden van den Grooten Fascistischen Raad is gisterochtend kort na 9 uur door den kogel voltrokken aan de Bono, Ciano Gottardi. Marinelli en Pareschi. Radio Rome deelt inzake de terechtstel, ling van de ter dood veroordeelde leden van den Grooten Fascistischen Raad nog mede, dat 2 priesters den geheelen nacht bij de veroordeelden hebben doorgebracht om hen op hun naderend einde voor te bereiden. Vroeg in den ochtend werden de veroordeelden uit hun kerker „Dei Scalzi" gehaald en naar de plaats der te rechtstelling overgebracht. Hier baden de beide priesters met de veroordeelden een laatste gebed, waarna de terechtstelling werd voltrokken. rijwieldiefstal is door de politie aangehouden de 29-jarige schilder A. W. L. Uit een badinrichting wer den een portemonnaie en een polshorloge ontvreemd voor werknemers in het landbouwbedrijf. JUBILEA: Met een toepasselijk woord werd door den directeur van den Gem. Reinigingsdienst namens den Burgemees. ter aan den zadelmaker G. J. Pieters de gebruikelijke eervolle vermelding en gra tificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. Met een toepasselijk woord heeft de directeur van den Ge meentelijken Reinigingsdienst namens den burgemeester aan den chauffeur G. G. en G. D„ P. J. Hilgersom, de gebrui kelijke gratificatie wegens 40-jarigen diensttijd ter hand gesteld. Bij het gemeentelijk gasbedrijf zullen dezer dagen verschillende ambtenaren 46 jaar in dienst zijn en wel op 15 Januari J. F. Fortunati, portier-, op 20 Januari P. J. Schild, bureauchef en op 22 Januari Th. J. van der Stap, administratief ambte naar, J. M. Coeland, bureauchef en D. i A. H. Roule, administratief ambtenaar. KORDATE MEISJES: Een 15- en een 16- jarig meisje zaten gistermiddag in een school in de Vermeerstraat haar boter hammen op te eten, toen zij bemerkten, dat een jongen van een in de straat staande vrachtauto een blik biscuits stal. Het tweetal bedacht zich geen oogen-1 blik, rende naar buiten, den jongen na. I Zij vonden hem terug in een portiek. I waar hij zich met een vriendje te goed I deed aan de biscuits. De jongens gingen aan den haal, maar een van de meisjes wist waar een van de knapen op school was en zoo waren de boosdoeners, 11 en 12 jaar oud, spoedig gegrepen. DeheerW. H. B. uit Rotte r-1 dam, die gisteravond op den Rijswijk- sche weg op een rijdende tram wilde springen, viel en kreeg een hoofdwonde. I Hij is opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal. Terzake Sluitingsdatum aanvragen 31 Januari Voor de tweede uitkeering van Win terhulp is de gelegenheid tot aanvragen thans opengesteld. Aanvragen kunnen worden gericht tot de buurtschapshoofden en kantoren van Winterhulp Nederland tot en met 31 Januari a.s. Zij die reeds voor de eerste uitkeering een aanvraag tot W.H.N. gericht hebben, behoeven thans voor de tweede uitkeering niet een nieuw verzoek in te dienen, daar deze eerste aanvrage voor de tweede uitkee ring weer automatisch door Winterhulp behandeld wordt. Verzocht wordt de aan. vrage met het oog op een spoedige uit keering, zoo tijdig mogelijk in te dienen. Met nadruk zij ej nogmaals op gewezen, dat alle verzoeken die na 31 Januari ontvangen worden, beslist terzijde gelegd zullen moeten worden. Schaatsenrijden: De Noorsche hardrijder Finn Hodt heeft te Drammen opnieuw gewonnen van Engnestangen op de 500 en 300 meter, resp. in 44.4 (45.1) sec. en 5 min. 17.6 sec. (5: 17.8). Paarden: Op 61-jarigen leeftijd is te Karls- horst overleden overste B. Neumann, die tijdens de Olympische Spelen 1928 te Am sterdam met Ilia derdr werd. Korfbal: De Technische Commissie van den N.K.B. is, met het oog op een mo gelijke verbetering van het spelpeil, voornemens spelleiders-cursussen in te stellen. Hiervoor zal een aantal cursus leiders noodzakelijk zijn en het lijkt de T. C. voor het verkrijgen van eenheid van opvatting gewenscht. van deze cur susleiders tevoren een soort „kadercur sus” te organiseeren. Gymnastiek: De Haagsche Turnkring or ganiseert op Zaterdag 29 dezer, te 19 uur in het Gebouw voor K. en W„ een propa- ganda-uitvoering, te geven door de aan gesloten vereenigingen. Boksen: Onze landgenoot Harry Staal heeft te Lahr (Du.) een demonstratie over 2 ronden gegeven met Walter NeuseL Maandagmiddag hebben Mussert SS-Obergruppenführer Rauter weder afscheid genomen van een aantal vrijv ligers, die op het punt stonden naar 1 Oostfront te vertrekken. Het contingent bestond uit vele hi derden man. Daaronder bevonden er zi die reeds den wapenrok droegen, en deren in burger of in uniform van c Nationalen Jeugdstorm, van de W.A. van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Mussert sprak in zijn rede de hoop i dat deze dag, welke van groote beteel nis voor de mannen zelf is, dat later c zal blijken te zijn geweest voor ons vo Hij memoreerde hoe Nederland na capitulatie hier en in Nederlandsch-Ini geen soldaten meer had en hoe de ac voor het gebroken geweertje Eurc weerloos had moeten uitleveren aan 1 bolsjewistische Rusland. Hij schet: hoe weinig aanlokkelijk de vooruitzichten zijn, die men ons thans vanuit Londen voorhoudt en constateerde dat het er derhalve op aankomt thans aan den goe den kant te blijven staan en vol te hou den. Alles moeten wij doen opdat Europa stand houdt. SS-Obergruppenführer Rauter stelde met vreugde vast, dat zich thans, terwijl de strijd zooveel zwaarder is, haast nog meer vrijwilligers dan vroeger melden ter beveiliging van de Germaansche le- vensruimte. Hij herinnerde verder aan het voorbeeld dat de door moordenaars hand gevallen generaal Seyffardt tieeft gegeven. Al is met de terechtstelling de zer dagen van zijn laatsten moordenaar de daad bestraft, de door hem geheven oranje-blanje-bleu vaan moet verder wor den gedragen. Spreker besloot met een Sieg Heil op den Führer. De staking van de Atlantische vis- schersvereeniging, die 7 weken heeft ge duurd en waarbij 130.000 visschers be trokken waren, is thans gebroken. De vis schers hebben besloten opnieuw naar zee te gaan, meldt de C. D. uit Lissabon Op verzoek van den Noorschen mi nister-president Quisling heeft Rijkscom- missaris Terboven bij de jaarwisseling zijn goedkeuring gehecht aan de vrijla ting van een vrij groot aantal politieke arrestanten. De beklaagden ontkenden voor het ge rechtshof hun schuld Zoo verklaarde Ciano, „dat hij er in de verste verte niet aan gedacht heeft dat de agenda van Grandi iets zou kunnen bewerkstelligen, wat niet een essentieele voorwaarde voor de vorming van een nationaal blok op breedere basis geweest zou zijn”. Daar tegenover bevestigen getuigenverklarin gen, dat de beklaagden zooals de pro cureur-generaal het later uitdrukte als ministers en hoogwaardigheidsbekleeders krachtens hun graad van ontwikkeling een volledig besef hadden moeten hebben van hun handelwijze en van de onvermijdelijke gevolgen hiervan. Zoo verklaarde de voor malige partijsecretaris Scorza, dat hij den indruk had, dat met de agenda van Grandi een complot tegen den Duce moest wor den voorbereid. Ciano verklaarde voorts, dat hij naar Badoglio is gegaan om voor zich en zijn gezin passen te vragen, waarop deze hem antwoordde, dat de Koning wenschte, dat hij zijn functie van ambassadeur bij den H. Stoel behield. Ook zou hij in ieder geval beschermd worden. Op een vraag van den procureur-generaal beves tigde Ciano wat betreft de gebeurtenis sen vóór de ziting van den Grooten Raad, dat hij reeds ten huize van Bottai een agenda had gelezen, die echter niet overeenstemde met die, welke in den Grooten Raad werd ingediend en dat hij vervolgens bij een nieuwe ontmoeting met Grandi in de Kamer den authentieken tekst heeft gezien. Wanneer de Duce hem vóór de zitting bij zich geroepen zou hebben, had hij hem van den stand der zaken op de hoogte gebracht Op de vraag van den procureur-gene raal, waarom hij dit niet toch gedaan had. antwoordde Ciano, dat hij, sedert hij geen minister van Buitenlandsche Zaken meer was. niet meer de mogelijkheid had om gemakkelijk tot het hoofd der regee- Ciano, dat hij de agenda reeds vóór de zitting van Raad had onderteekend. Zeven advocaten hadden met de verdediging der beklaagden. Na dat zij hun pleidooi hadden gehouden, trok het bijzondere gerechtshof zich terug voor een beraadslaging, die 4 uur duurde. Daarna werd het vonnis uitge sproken. Arbeidsdienstplicht voorgesteld President Roosevelt heeft in zijn jaar- lijksche Boodschap aan het Congres de invoering bepleit van een wet inzake den arbeidsdienstplicht, welke, naar hij zeide, beslist noodzakelijk is om alle Ameri kaansche energieën en reserves voor het bevechten van de overwinning te be nutten en om voor den duur van den oorlog stakingen te verhinderen. Roosevelt sloeg verder voor een „rea listisch'’ belastingprogramma. handhaving van de wet inzake de herziening van oor- Idgscontracten ter voorkoming van over- matige winsten, een wet omtrent vaste prijzen voor levensmiddelen, welke mini mumprijzen voor de landbouwers en maximumprijzen voor de verbruikers vaststelt en tijdige verlenging van de wet tot economische stabilisatie van October 1942. De president verklaarde verder, dat de Ver. Staten zich op de conferentie te Moskou, Cairo en Teheran „verbonden I hebben voor buitengewoon omvangrijke en bijzonder gedétailleerde plannen”. De Ver. Staten zullen de tragische fout van een isolationisme niet herhalen. Het hoogste doel voor de Geallieerden, dat op de conferenties ter sprake is gekomen, laat zich samenvatten in het woord „veiligheid”. De president waarschuwde echter voor overdreven vertrouwen en zelfvoldaanheid. Hij zeide „De gevaar lijke dwaasheid van een dergelijk stand punt laat zich afmeten aan de hand van de afstanden, welke de Geallieerde troe pen scheiden van hun definitieve doelen Berlijn en Tokio en aan het totaal der gevaren, welke nog op hun weg liggen. In Moskou, Cairo en Teheran zijn er vele vitale kwesties geweest, welke be trekking hadden op den komenden vrede. Deze kwesties zijn besproken in een at mosfeer van volkomen openlijkheid en volledige harmonie. Natuurlijk hebben de Ver. Staten zich daarbij in zeker op zicht moeten vastleggen. China, de Sov- jet-Unie en Groot-Brittannië zijn waarlijk eensgezind in de erkenning, dat het eigen belang van elk land het noodzakelijk maakt zich te vereenigen tot een duur zaam vredesstelsel. dat een onbeperkte militaire controle over Duitschland, Italië en Japan noodzakelijk maakt.” Vervolgens ging de president over tot binnenlandsch-politieke kwesties en spoorde hij aan de oneenigheid aan het thuisfront te doen verdwijnen. Naar Exchange Telegraph uit Washing ton meldt, hebben de Congresleden Roo sevelt’s boodschap ten aanzien van den arbeidsdienstplicht critisch ontvangen. Leden van beide partijen trekken de noodzaak van een dergelijken maatrege in twijfel. Zoo heeft de democratische senator Johnson voorspeld, dat een wets ontwerp van deze strekking niet verder zou komen dan de militaire Senaatscom missie. .De aankondiging van een arbeids- dienstplichtwet is ook in vakvereenigings- kringen koel ontvangen. De Londensche bladen noemen de boodschap van Roosevelt een uitdaging aan het Amerikaansche volk. De „Daily Mail” voorspelt een harde strijd tus- schen president en Congres. De „Yorkshire Post” schrijft, dat uit de Boodschap blijkt, dat Roosevelt zich voor de vierde maal candidaat voor het presidentschap wil stellen. en een Landverraad en In verband met het ongunstige jaar getijde kan niet meer op een dagelijk- schen aanvoer van visch worden ge rekend. Herhaaldelijk komt het voor, dat gegadigden voor visch zich gedurende vier of meer uren op voor de gezondheid onverantwoordelijke wijze, in regen en wind op de verkoopplaatsen ophouden en daardoor anderen nopen hetzelfde te doen, zonder dat zij hun wachten met resultaat bekroond zien. Velen vrouwen en kinderen wordt daardoor noodeloos last veroorzaakt. De politie zal er daarom van 17 Januari a.s, af op toezien, dat zij, die in aanmer king wenschen te komen voor visch, zich niet eerder dan twaalf uur 's middags daarvoor op de verkoopplaatsen in de rij opstellen. Daarom wordt er een ernstig beroep op het publiek gedaan om in zijn eigen belang aan dezen maatregel zoo veel mogelijk mede te werken. DONDERDAG 13 JANUARI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over„Zonsverduistering”. 15.45 en 19.30 u. Princesse-Schouw- burg. „Een huwelijk onder Lodewijk XV” 19.15 u. Diligentia. Piano-avond André Jurres. 19.30 u Scala. „Strijkstertje”. 19.30 u. De A.N.P.-correspondent meldt o.a.: Nu ook op de Krim de Sovjets tot den I aanval zijn overgegaan is totdusver al leen nog met uitzondering van het deel ten Noorden van Newel het geheele J front in een harden, meedoogenloozeh strijd gewikkeld. Het meest op den voor grond treden hierbij de gevechten in het Zuiden, die men met recht als den slag om de Oekraïne kan bestempelen. Hierbij treden tot nu toe de gevechten ten Wes ten van Resjitsza en die om Witebsk, waar de hevige Sovjet-Russische aanval len op een succesvollen Duitschen tegen- stand stuiten, op den achtergrond. Het iis duidelijk, dat het doel is, den Zuide- 1 /lijken vleugel van het Duitsche front 'ineen te doen storten. Hardnekkig verde- digen de Duitschers hier de spoorlijnen, die hun nog resten voor de verbinding met het achterland en waarop in de eerste plaats de pogingen van de Sovjets i gericht zijn, met name de belangrijke lijn van Odessa over Winnitza naar het Westen, tot welke de operaties reeds ge vaarlijk dicht genaderd zijn. In het algemeen zijn 2 stootrichtingen van het roode leger te onderkennen, een 1 naar het Westen en een naar het Zuiden. Die naar het Westen heeft het roode leger tot over de vroegere Poolsche grens gebracht, waar het echter in het gebied van Sarny op toegenomen Duitschen te genstand stuit. Die naar het Zuiden ziet zich geplaatst voor een Duitsch afweer- front, dat in ruwe trekken in Oost-West richting verloopt en we! van het gebied ten Zuiden van Berditsjef naar Dnjepr- opetrowsk, waarbij men zich het front echter niet als een ononderbroken lijn moet denken, daar zich hierachter ook nog Duitsche strijdkrachten bevinden. De haast, die de Sovjet-Russische leger leiding aan den dag legt om de Boeg te bereiken, vergemakkelijkt de situatie niet voor de Duitsche strijdkrachten in de Tl TH? P l’ PT T T k’I’ bocht van den Dnjepr. Voor deze troepen I» U KUltn LI J K L o 1 A A IJ bestaat de kans, dat zij afgesneden wor- den, wanneer de Sovjet-Russische op- I 4 a marsch naar het Zuiden niet tot staan BEVALLENC. Koops geb. Kleefstra. wordt gebracht. Zooals de zaken hier z. J. Klok geb. Steenwijk, z. J. staan lijkt het niet uitgesloten, dat een Schaap geb. Visser, d. M. Daniels situatie kan ontstaan, waarbij de Duit- Seb. Voorhaar, z. S. C. Sonneveldt sche legerleiding het wenschelijk zou Reb. van Huizen, d, H. J. Wagenaar achten, haar troepen uit de Dnjeprbocht fieb. Koenen, z. R. van Kats geb. Ge- terug te nemen, vóórdat hun de moge- veke, z. K. Wilming geb. Janik, d. lijkheid van een terugtocht is afgesneden M. G. Jansen geb. Oudewaal, d. M. Terwijl het roode leger kort geleden, o.a.' Hilgersum geb. Kooijman. d. E. Har- bij Sjitomir, nog de fout maakte, dat het teveld geb. de Lange, d. P. C. Ruis - J G. J. C. van H. C. van Nieuwpoort geb. Huigen, d. A. J. Rook A. H. Klerx DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 12 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Ten Noordoosten van Kertsj werden hevige, door slagvliegtuigen ondersteun de, Sovjetaanvallen in verbitterde ge vechten afgeslagen. Ook ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk bleven nieuwe he vige aanvallen van den vijand zonder resultaat. In het gebied van Kirowograd bleef de vijandelijke druk aanhouden. In vaardige tegenaanvallen heroverde een verken- ningsafdeeling een verloren gegane plaats en een belangrijk heuvelterrein, bracht talrijke gevangenen binnen en maakte 12 stukken geschut buit. Ten Zuidoosten van Pogrebisjtsje zijn onze troepen in zwaren afweerstrijd met i opdringende vijandelijke strijdkrachten. Ten Zuidwesten van de stad hadden onze tegenaanvallen ook gisteren een geslaagd verloop. Troepen van een pantserdivisie vernietigden een Sovjet-pantserbrigade en maakten daarbij 50 stukken geschut buit. In het gebied ten Westen van Berditsjef en ten Westen van Nowograd Wolynsk werden verscheidene plaatselijke aanval len van den vijand afgeslagen. Bij Ret- «jitza zijn heftige gevechten gaande. In het gebied van Witebsk mislukten wederom alle Sovjetaanvallen vooral Zuid-oostelijk van de stad met zware verliezen voor den vijand; 66 Sovjet-pant- serwagens werden vernield en 15 stukken geschut buitgemaakt. In de laatste 2 dagen zijn aan het Oos- telijke front 359 vijandelijke pantserwa gens en 43 vliegtuigen vernield. In Zuid-Italië duren ten Westen van Venafro de felle afweergevechten voort. De plaats Cervaro en een bergtop ten Noordoosten daarvan gingen na harden strijd verloren. Van het overige front wordt slechts ge ringe plaatselijke gevechtsactiviteit ge meld. Naar reeds in een extra bericht is bekend gemaakt, hebben Amerikaan sche formaties bommenwerpers in den ochtend van 11 Januari bij aanvallen op het centrale Duitsche gebied uiterst zware verliezen geleden. De aanvallen kwamen tengevolge van de schitterende samenwerking tusschen jagers, jacht- 'i kruisers en alle deelen der luchtver dediging niet tot aaneengesloten op treden. Volgens de laatste gegevens werden 136 Amerikaansche vliegtuigen, waarbij 124 viermotorige bommenwer pers, meestal vóór het bereiken van hun doelen neergeschoten. Het is waarschijnlijk, dat nog meer vijande lijke toestellen vernield zijn. Blijkens de Staatscourant van Dinsdag 11 Januari is op 3 Januari 1944 in wer king getreden een beschikking van den Gemachtigde voor den Arbeid, waarbij voorschriften worden gegeven inzake ver. goedingen van werkgeverszijde te betalen a-n werknemers, die onder verplichting tot dienstverrichting krachtens verorde ning 42/1941 in een onderneming zijn tewerkgesteld. Met de zoojuist genoemde werknemers worden blijkens de definitie der beschik king gelijkgesteld, zij, die met of zonder tusschenkomst van het gewestelijk ar beidsbureau. een werkkring aanvaarden of aanvaard hebben, waarin, indien zulks niet was geschied, iemand onder ver plichting tot dienstverrichting te werk zou zijn gesteld. Of dit het geval is, wordt door den directeur van het ge westelijk arbeidsbureau ten aanzien van iederen werknemer persoonlijk bij de bemiddeling of op verzoek van den werkgever of den werknemer, schriftelijk beslist Een werknemer, die niet formeel is dienstverplicht kan derhalve eerst krachtens deze beschikking rechten doen gelden, nadat de evenbedoelde verklaring is afgegeven De werkgever is verplicht de kosten te vergoeden van de reis, die de werk nemer bij het begin en het einde der dienstbetrekking van resp. naar zijn woonplaats maakt De verzuimde arbeids tijd dient met het basisuurloon te worden vergoed. De reiskosten, gemaakt bij pe- I riodiek verlof komen eveneens ten laste van den werkgever. Voorts zijn nog be palingen opgenomen betreffende reis kosten- en reistijdenvergoeding aan hen. die dagelijks naar huis terugkeeren. Voor scheidingsgeld komt in aanmer king de gehuwde werknemer of de kost winner. die tengevolge van zijn tewerk stelling zoo ver van zijn woonplaats ver wijderd is. dat het hem redelijkerwijs niet mogelijk is dagelijks naar huis terug te keeren en die dientengevolge genood zaakt is gescheiden te leven van de per soon of de personen, voor wier levens onderhoud hij wettelijk verplicht is zorg te dragen. Bij twijfel hieromtrent beslist het gewestelijk arbeidsbureau, binnen wien. gebied de plaats, waar gewerkt I wordt, ligt. Het scheidingsgeld bedraagt 2 per kalenderdag en bestaat uit een huisves tingskostenvergoeding 0.50 per dag) en een daggeld 1.50 per dag). Het daggeld is verschuldigd voor alle dagen gedurende welke de werknemer uit hoof de van zijn dienstbetrekking niet in zijn woonplaats aanwezig kan zijn. De huis vestingskostenvergoeding dient te worden betaald zoolang de werknemer tenge volge van zijn tewerkstelling genoodzaakt is woni.nghuur te betalen, indien de werkgever vrijen kost verschaft, kan het daggeld verminderd worden met de wer kelijk gemaakte onkosten, doch in geen geval met meer dan 1.50. Worden slechts enkele maaltijden verschaft, dan wordt het daggeld met een redelijk ge deelte verminderd. De werknemer, die in zijn nieuwen werkkring meer dan 5400 per jaar verdient, komt voor toekenning van scheidingsgeld niet in aanmerking Periodiek verlof Artikel 7 der beschikking kent aan den niet dagelijks naar huis terugkeerenden werknemer een recht toe op een perio diek verlof van drie kalenderdagen. Deze bepaling dient aldus te worden geïnter preteerd. dat de Zondag niet in deze drie dagen mag zijn inbegrepen. De werk nemer heeft geen recht op doorbetaling van loon tijdens het periodiek verlof. De gehuwde of daarmede gelijkgestelde werknemers genieten dit verlof telkens na een dienstverband van 3 maanden, de overigen na een dienstverband van 6 maanden. Voorts zijn nog regels gegeven betref fende de beantwoording van de vraag wie als kostwinner moet worden be schouwd. aangaande den duur van de oude en het tijdstip van aanvang der nieuwe dienstbetrekking, hoe gehandeld moet worden, wanneer de periodieke ver. loven van verschillende werknemers samenvallen, enz De beschikking is niet van toepassing op werknemers, voor wie de volgende regelingen van kracht zijnDe Duitsche Weermachtsregeling (Nederl. Staatscou rant 1943 no. 104); de regeling voor bouwvakarbeiders in den Noord-Ooste- lijken Polder (Nederlandsche Staatscou rant 1943 no, 107); de regeling voor de (Nederlandsche Staats- en de regeling en Th'i de

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1