A Aanval op het bruggenhoofd van Nikopol 1944. Donderdag 13 Januari. No. 18692. oud- en vonnissen Moordaanslag en dood- te Rotterdam 0 4' Moordenaar van Generaal Seyffardt en van minister Posthuma ter dood veroordeeld Keuringen 1000 man BINNENLAND Nieuwe rantsoenbonnen en rantsoenkaarten RECHTZAKEN STADSNIEUWS EN VAN OVERAL Straatroof met moord te Rotterdam Op andere gedeelten van het front duren de hevige gevechten voort Verbod van bokswedstrijden door jeugdige personen Doodvonnissen tegen brand stichtende politiebeambten Sinaasappelen voor kinderen van 0-4 jaar Uitreiking distributiebescheiden VREUGDE EN ARBEID Vijand verloor ruim vliegend personeel JONGETJE GELD, KAARTEN BOODSCHAPPEN AFHANDIG GEMAAKT Bekendmaking BURGERLIJKE STAND U HI COURANT HAAGSCHE ■OMEL 100 km 0 fttscnira fschernigo* tfman Bobrinfi Wosnessernk NtKOLAJEW tenon (4401) ver- dezen invasie Het rantsoenkaarten a Kriww-Kog Ht kapot* •Bat fa i •Ananjew Snamenka •Kirowograd lucht poging op den van het Het Raadhuis te Delft. Ook voor het behoud van deze Nederlandsche cul tuurwaarden strijden onze Nederland sche Vrijwilligers, (G.-L.-H.) •9 Duitschè' Obergericht veroordeelt een der verdachten ter dood VERDUISTEREN Van 17 uur tot 8.45 uur Maan: 13 Jan. onder 10.26 u„ op 20.06 u.; 14 Jan. onder 10.51 u„ op 21,09 u. 18 Jan. L.K. Kaart aan Pelt Vijand leed zware verliezen bij Venafro plaats vindt op Zondag in den Dierentuin. ^Korosttn/ir Raïiomy$l -Shit om* c Binnenland Terwijl de 17-jarige knecht van den landbouwer Wiegens te Borculo een voer stroo reed, sloeg het paard op den Lochemscheweg op hol. De jongen viel van den wagen, kwam onder de wielen terecht en is overleden. Een waarschuwing voor ouders Een 9-jarig jongetje deed gisterochtend boodschappen in een kruidenierswinkel in de Boekhorststraat. Met een pond sui ker, 2 levensmiddelenkaarten en eenig geld stevig in de handen geklemd, kwam het ventje buiten, waar hij werd aange sproken door een onbekende juffrouw. Zij paaide het jochie met beloften, dat het speelgoed zou krijgen wanneer de jongen met haar mee zou gaan. Aldus geschiedde en al pratende bracht de vrouw haar laaghartigen opzet ten uitvoer, door het kind het geld, de suiker en dé bonkaar ten afhandig te maken. Eenmaal den buit binnen ging zij er vandoor, den jongen midden in de binnenstad aan zijn lot over latende. Op diens gehuil kwam een agent, door wiens zorgen het gedupeerde knaapje thuis is gekomen. Misschien zijn er men- schen, die iets van het voorval hebben be merkt en aanwijzingen kunnen verstrek ken. Voor ouders moge het gebeurde een waarschuwing zijn om hun kinderen op het hart te drukken, niet met vreemden mee te gaan, vooral niet als zij waarde volle voorwerpen bij zich hebben. lingen was het jongetje alleen met zijn vader thuis. Tegen acht uur werd er ge beld en de jongen schoof het raam open en vroeg wie er was. Een man vroeg of meneer de Jong thuis was en toen er een bevestigend antwoord kwam, vroeg hij hem even te spreken. De Jong is toen naar beneden gegaan. Op den overloop van de onbewoonde eerste étage heeft de Jong de deur opengetrokken. Volgens de verklaringen van het zoontje zou er lawaai zijn ontstaan, waarop het kind de huiskamer was ingevlucht. Hij was daar niet lang, toen twee gemaskerde man nen binnenkwamen, die het licht uit draaiden en een zaklantaarn aanstaken. Zij hebben den jongen beet gepakt, ge blinddoekt en hem in een alcoof gestopt. Toen het kind begon te schreeuwen hiel, den zij hem de hand op den mond Voorts hebben zij hem onder bedreigingen wil len pressen te zeggen waar geld lag. De jongen wist dit echter niet. Intusschen heeft een van de mannen de kamer door zocht en een kastje gevonden, maar zij hebben blijkbaar niets gevonden. Na deze onderzoekingen verdwenen de gemasker- den, nadat zij den jongen den blinddoek hadden afgedaan. Zoodra de mannen waren verdwenen, is de jongen naar beneden gegaan, waar hij zijn vader bloedend op de trap vond. De Burgemeester van ’s-Gravenhage heeft bepaald, dat personen beneden den leeftijd van 16 jaar niet tot openbare bokswedstrijden mogen worden toegela ten. Tengevolge daarvan hebben jeugdige personen geen toegang meer tot bokswed strijden. Dit verbod geldt ook voor ge noemde personen, indien zij zich in ge zelschap van een opvoeder bevinden. Aan de naleving van deze bepaling zal streng de hand worden gehouden, bij overtreding zijn voor de betrokkenen moeilijkheden te duchten. Deze bepaling geldt niet tijdens boks wedstrijden voor amateurs, uitgaande van de hier ter stede gevestigde en door den Nederlandschen Boksbond erkende boks- vereenigingen, voor zooveel betreft de leden dezer vereenigingen, die den leef tijd van 12 jaar hebben bereikt, mits zij a. voorzien zijn van een te hunnen name gesteld bewijs van lidmaatschap en b. in groepsverband worden toegelaten en bijeenblijven, onder toezicht van een meerderjarig bestuurslid. In de avonduren van 11 Febr. 1943 werd een zekere mej. M. v. Dijk, geb. Donk, in de Oranjeboomstraat, te Rot terdam, beroofd van haar taschje, waarin zij haar bezit aan geld bewaarde (plm. ƒ3000). De aanvaller, die achter haar aankwam, greep het taschje vast en er had een kleine strubbeling,plaats. Plotseling weerklonken drie revolver schoten. Twee er van troffen de aange vallene, met name in de hartstreek en in den hals, waardoor zij dood neerviel. Haar dochter, die haar begeleidde, poog de den aanvaller te zolgen, doch het gelukte haar niet, hem te achterhalen. Toen meldde zij de zaak bij den nabij- zijnden politiepost. De politie hield op straat een zekeren Oerlemans aan, een 29-jarigen schipper, die verklaarde, dat hij op de schoten was afgekomen en in het donker iemand was gepasseerd, die vlug wegliep. De politie slaagde er niet meer in, dezen vluchteling te achterha len en liet Oerlemans gaan. Later hoorde zij, dat op den bewusten avond in een café over een revolver gesproken was door een bekend voetballer Karei en dat dienzelfden dag op een bepaalde fabriek een revolver, afkomstig van het voor malige Nederlandsche leger, aan derden was getoond. Dit leidde de politie op het spoor van Karei Dorchain, vuurwerker, 22 jaar, die gaandeweg bekentenissen aflegde. Het bleek, dat Oerlemans de hoofddader was geweest en dat hij twee directe medeplichtigen had, Dorchain en den 17-jarigen George de Bruin, ter wijl er twee aanstokers waren: Pieter Meersman, 29 jaar, werkloos, 'en züjn jongere broer Gerrit. Dezer dagen heeft, naar de N.R.Ct. meldt, de zaak gediend voor het Duit- sche Obergericht, dat zitting hield te Utrecht. Daarbij kwam vast te staan, dat Pieter Meersmap het eerst op het idee van den straatroof gekomen was. Na de ondervraging van de verdach ten en het verhoor van Duitschè en Ne derlandsche politieambtenaren, nam de Staatsanwalt requisitoir. Hij kwalificeer de het misdrijf als straatroof, gemeen schappelijk gepleegd in verduisterings- tjjd, en moord van de zijde van Oerle mans. Spreker nam aan, dat hij den dood van zijn slachtoffer heeft gewild en vroeg wegens roof en moord, een mis drijf volgens par. 2 van de Volksschad- lingsverordnung, de doodstraf tegen Oerlemans. De Bruin en Dorchain zijn mededaders en wisten, dat het om het leven gaan kon. Daarvan hebben zij dus ook de gevolgen te dragen, of zij het ge wild hebben of niet. In verband met de Bruins jeugd eischte spreker tegen hem zes jaar gevangenisstraf. Tegen Dor chain werd 10 jaar tuchthuisstraf ge- eischt; tegen Piete, Meersman, „gemeensten en huichelachtigstên allen”, maar die den dood van slachtoffer zeker niet in zijn plannen had opgenomen, tien jaar tuchthuis, en ten slotte tegen Gerrit 5 jaar tuchthuis straf. Alle straffen met aftrek van de voorloopige hechtenis. Nadat de verdedigers aan het woord waren geweest en het Gericht zich in raadkamer had teruggetrokken, werden de vonnissen uitgesproken. Oerlemans werd veroordeeld tot den dood. Dor chain tot 6 jaar tuchthuisstraf, de Bruin tot 5 jaar gevangenisstraf, Pieter Meersman tot 8 jaar tuchthuisstraf en Gerrit Meersman tot 2 jaar tuchthuis straf. kischinew 4 Tiratpot Benatry □e moorddrama’s Volk en Vaderland geeft vervolgens verslag van de daarna behandelde moord zaken waarvoor terecht stond J. J V e r 1 e u m, een jongen van nauwe lijks 24 jaar. die aanvankelijk voor pries ter werd opgeleid, doch kantoorbediende is geworden. Aan dit verslag ontleenen we Het is voor de gemeenschap een zegen. dat dit beestmensch alsnog kon worden gegrepen. Ook hij immers heeft deel uit gemaakt van de gevaarlijke terroristen bende C.S. 6. die reeds op 30 September 1943 te Amsterdam grootendeels is be recht Thans is ook uitgekomen, dat de bij die gelegenheid ter dood veroordeel de joodsche student F r ij d a. tot voor het vuurpeleton heeft staan liegen, om dezen Verleum te redden. Frijda be weerde toen, dat de communistische jood dr. K a s t e i n uit Leiden, tezamen met hem, Frijda, den moordaanslag op gene raal Seyffardt had gepleegd en dr Kas- tein het doodelijke schot had gelost. Dit kon toen niet precies gecontroleerd worden, omdat Dr. Kastein intusschen zelfmoord had gepleegd. Verleum heeft echter bekend dat niet Dr. Kastein, maar hij Generaal Seyffard vermoord heeft na eerst zorgvuldig de gangen en gewoonten van den Generaal te hebben nagegaan. Ook de gemeene moord op het echtpaar Reydon is nu volledig opgelost, aangezien Verleum daarbij ooggetuige is geweest. Terwijl de communistische jood dr Kas tein, met heel de harteloosheid van zijn ras jegens Arische menschen. bij het lijk van mevrouw Reydon in de huiskamer wachtte op de thuiskomst van kameraad Reydon teneinde ook dezen te vermoor den, hield Verleum buiten een oogje in ’t zeil en moest hij o.a controleeren of de revolverschoten buiten niet te hooren waren. Geheel alleen vervolgens heeft Verleum op bevel van den beruchten Hans Katan (die ook reeds op 30 September j.l. ter dood werd veroordeeld) den moord op oud-minister Posthuma gepleegd. Ter wijl oud-minister Posthuma op dien sinis- teren zomeravond, zich van geen kwaad bewust in de glazen serre van zijn huis, tezamen met zijn vrouw de krant las, sloop dit creatuur den tuin in en loste een aantal schoten, die helaas doel troffen Voorts heeft Verleum persoonlijk den politiebeambte Frederik Postma vermoord en is met de gebroeders Boissevain (reeds in September terechtgesteld) betrokken geweest bij een aantal spoorwegaansla- gen.De rechter vraagt hem of hij één van zijn slachtoffers zelfs maar persoonlijk kent, laat staan iets persoonlijks tegen hen had. Het antwoord luidde ontkennend, hij had „als soldaat” slechts de bevelen uitgevoerd, die hij van den jood dr Kas tein en den half-jood Hans Katan ont ving. Dat hij zichzelf ook nog voor een goed soldaat en een edel vaderlander versleet (een soldaat die sluipmoordt en een vaderlander die op bevel van joden eigen volksgenooten afslacht!) behoeft bij zoo’n verwrongen geest niet te ver wonderen. Aangezien de feiten vast stonden er. de man in het aangezicht van den dood zelfs geen enkel woord van spijt kon vinden om zijn geweten te ontlasten, was dit pro ces zeer spoedig gereed. Ook de Neder landsche jurist, die hem was toegevoegd, vermocht geen enkel lichtstraaltje te ont dekken. „Volk en Vaderland” bevat een verslag van een zijner redacteuren van twee rechtszaken, die door het Polizeistand- gericht in den Haag zijn behandeld. De eerste betreft sabotagedaden te Den Hel der, de tweede den moord op Generaal Seyffardt, op oud-minister Posthuma, den politie-agent Postma en op mr. Rey don en mevr Reydon. Aan het verslag is het volgende ont leend: Hier in de rechtszaal van het Polizei- standgericht zitten vijf Nederlanders. Drie politiemannen uit Den Helder, een boerenknecht en de congierge van de Arbeidsbeurs in Den Helder. Doorgewin terde terroristen? Welneen, zij beroepen er zich zelfs op onder elkaar te hebben afgesproken bij hun acties slechts in het alleruiterste geval van hun revolvers ge bruik te zullen maken! Ook in dit proces staan de ophitsers in Londen weer op den achtergrond. Hoe hard de maatregel van de inlevering der radiotoestellen ook was: hier in deze nuchtere rechtszaal vindt zij haar verklaring en rechtvaardi ging tevens Hier staan de gevolgen van deze >affe propaganda en van de infaamste ophit sing tegen een deel van het eigen volk, in vleesch en bloed voor ons. Want de boerenknecht Vreugdenhil, die tezamen met den politiebeambte Herwijnen reeds in den aanvang van het vorige jaar op het station te Den Hel der een wagon stroo in brand stak, ont kent ten stelligste dat deze wagon aan de Weermacht toebehoorde, Herwijnen had hem gezegd, dat het stroo eigendom was van een N.S.B.-er en dat was voor Vreugdenhil voldoende om zijn flesch benzine er aan te wagen En met temeer hartstocht, omdat hij voor die benzine. shag en sigaren terug kreeg Hij be schouwde trouwens zijn heele deelheb- berschap aan de terroristische aanslagen meer als een gevolg van zijn ruilzucht benzine tegen rookerswaren Ook bij Herwijnen trouwens heeft de rookerij in eerste instantie een rol ge speeld. Hij was namelijk als politieman getuige, dat zijn collega Z win de r m a n (die bij de eerste groote actie is gesneu veld zich tegen een derde uitliet over mogelijkheden van sabotage ten aanzien van Duitschè militaire instanties. Het gelukte Zwinderman zijn collega Her wijnen met vijf halve onsjes shag het zwijgen op te leggen en "laatstgenoemde heeft kennelijk niet begrepen dat Zwin derman, die als de geestelijke vader en aanvoerder van de bende moet worden beschouwd en als zoodanig ook in ver binding stond met een geheime organi satie. hem daardoor «tevip >n de hand kreeg Dit geluKte maar a. ie goed. Het verslag vermeldt voorts een aan slag van kleineren omvang op het N.S.B.- kringhuis te Den Helder en van een aanslag op het stadhuis, die mislukte doordat hij dilettantisch was voorbereid en nog verscheidene ambtenaren in het gebouw aanwezig waren Het blad vervolgt dan: Iets beter voorbereid was de aanslag in den nacht van 21 op 22 Juni van het vorig jaar op de Arbeidsbeurs. De con cierge Sperling had er zich tegen de agenten die in dit gebouw bewakings diensten moesten verrichten, over uitge laten, dat vele ambtenaren het „fijn” zouden vinden, wanneer ook in Den Helder de karthotheken in vlammen opgingen. Waar Herwijnen eveneens bij toerbeurt wacht had in de Arbeidsbeurs was hij uiteraard van den gang van zaken en de inrichting van het gebouw volkomen op de hoogte. Ten huize van Ludema, die daarenboven nog kans zag den mare chaussee Kok voor het te plegen misdrijf warm te maken werd het plan de cam pagne besproken Er. zoo kon het gebeuren, aat in dien bewusten nacht drie politiebeambten uit Den Helder zelf, zich uit stof, die Ludema ter beschikking stelde een masker knip ten, zich vermomden en daarna op pad gingen naar de Arbeidsbeurs. Herwijnen, die een volledige bekentenis heeft afge legd. hield ook ter terechtzitting vol, dat hij de sleutels van de buitendeur en van de kasten van den concierge Sperling (die niet in de Arbeidsbeurs woont) heeft ge kregen. hetgeen deze echter nadrukkelijk ontkent Waar echter in de achterzijde van de voordeur een sleutel was blijven zitten, moest door Herwijnen eerst een muur worden genomen, waarna hij in het gebouw kon komen om zijn kornuiten bin nen te laten. Met de maskers voor storm den zij daarna naar de plaats waar de dienstdoende agent en de man van de luchtbescherming zetelden, en sommeer den dezen de handen omhoog te steken. De dienstdoende agent, die uiteraard geen flauw benul had dat hij collega’s voor zich had. liet zich niet overbluffen, trok zijn revolver en schoot den aanvoerder. Zwinderman. prompt overhoop. Daarop namen de anderen de vlucht en was ook deze aanslag mislukt Kort daarna werd Herwijnen gegrepen en toen kon ook spoedig de heele bende onschadelijk worden gemaakt Nu staan zij hier voor hun rechters. Ook deze zitting is uiterst grondig voor bereid. Aan de hand van de reeds eer der afgelegde bekentenissen wordt iedere aanslag haarfijn gereconstrueerd en ieders aandeel zorgvuldig uitgemeten. Aan de vragen, die gesteld worden, is geen ontkomen aaner wordt net zoo lang geplozen tot alles in elkaar grijpt en één afgerond geheel vormt Zeer zwaar wordt den beklaagden aangerekend, dat zij (behalve Vreugden hil) deel uiitmaakten van het politie corps. Nu, nu het te laat is, zien zij het wel in en vragen om genade. Slechts in één geval bestaat twijfel. Sperling, die voelt, dat hij voor zijn leven vecht, blijft echter ontkennen, terwijl de ambtenaar, die op zijn beurt Sperling de sleutels van de karthotheekkasten zou hebben gegeven (natuurlijk omdat hij het zoo „fijn” vond als er ook in den Helder iets zou gebeuren!) eventueel Sperling er nu voor op laat draaien en zélf is on der gedoken. Dat het Polizeistandgericht ongetwijfeld hard, maar dan ook alleen bij volstrekte zekerheid straft blijkt ook nu weer: waar tegen Herwijnen. Vreugdenhil. Ludema en Kok de doodstraf werd geëischt en uitge sproken, werd de zaak Sperling tot tijd en wijle meerdere bewijzen voorhanden zijn opgeschort Voor kinderen van 04 jaar zal 500 gr. sinaasappelen beschikbaar worden gesteld. Ter verkrijging hiervan moet men de bon nen „Reserve D-8 en E-8” gedurende het tijdvak van 13 tot en met 17 Januari 1944 van te voren bij zijn leverancier inleve ren. De leveranciers zijn verplicht des- gewenscht een ontvangstbewijs af te ge ven. De aflevering der sinaasappelen aan het publiek zal van 23 Jan. a.s. af kunnen geschieden. Rantsoenkaarten In den vervolge zullen verder vreem delingen. arbeiders met verlof uit het buitenland e.d.. geen losse rantsoenbon nen voor voedingsmiddelen meer ont vangen. In plaats van rantsoenbonnen zullen de distributiediensfen aan deze personen z.g, rantsoenkaarten uitreiken, waarop bonnen voor voedingsmiddelen voorkomen voor een tijdvak van 1 4 of 7 dagen. Voorts zullen pasgeborenen zoo noodig een dergelijke kaart ontvangen, waarop bonnen voorkomen voor een tijdvak van 7 dagen. De bonnen van deze kaart nemen de plaats in van de rantsoenbon nen. welke tot dusverre in een aantal gevallen verstrekt werden. Aanstaande en jonge moeders zullen in den vervolge gedurende 26 weken vóór de bevalling en 6 weken n a de bevalling elke vier weken een rantsoenkaart, waarop bonnen voorkomen voor een tijdsduur van 4 weken ontvangen, in plaats van de rantsoenbonnen, welke zij tot dusverre ontvingen Verder zullen zij. wanneer het kind in leven is. tegen over legging van de distributiestamkaart van het kind gedurende 32 weken na afloop van de 6 weken na de bevalling nog rantsoenkaarten ontvangen. Zij moeten deze kaarten elke 4 weken bij den dis- tributiedienst afhalen. De bovengenoemde bevatten geen bonnen voor sommige ar tikelen, waarvoor tot dusverre w e 1 rantsoenbonnen werden verstrekt. Dit verschil wordt evenwel gecompenseerd door het aantal bonnen, dat daarop voor de andere artikelen voorkomt. De nieuwe rantsoenbonnen en de bon nen van de bovenbedoelde rantsoenkaar ten blijven blijkens hun opschrift tot en met 15 April a.s. geldig. Duitschè patrouillevaartuigen uergen neergestorte vijandelijke vliegtuigen. Het landingsgestel van een vijande- lijken viermotorigen bommenwerper wordt door de Duitschè matrozen nauwkeurig onderzocht. (P.K.-Engelke-H.H.-St.) DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING: Dinsdagavond omstreeks kwart voor acht gebracht zal is in een woning aan de Atjehstraat 44 medewerken te Rotterdam een diefstal met geweldple- 11ging gebeurd, waarbij de 57-jarige kan toorbediende J. J. de Jong het slachtoffer is geworden. De man is met een ernstige schedelverwomdiing naar het ziekenhuis gebracht, waar hij overleed. Omtrent de toedracht heeft het 13-jarig zoontje aan de politie uitvoerige mede- deelingen gedaan. Blijkens deze mededee- JUBILEA Maandag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. C. Suwijn in dienst trad bij de Gemeente Plant- soenen. Dezer dagen was het 25 jaar geleden, dat de heer A. C. Vermazen, directeur van het opleidingsinstituut voor de staatsexamens, zijn loopbaan be gon bij het onderwijs. Na langen tijd te Eindhoven een instituut voor handels onderwijs te hebben geleid, vestigde hij zich te ’s-Gravenhage. Ter gelegenheid van dit jubileum ontving de heer Ver mazen vele blijken van belangstelling. O.a. werd den jubilaris namens de leeraren van zijn instituut een bureau stoel aangeboden. De 31-jarige schilder W. F. B. van de Beeklaan. viel in eer. fabriek aan en Morgen zijn van 8.3016.30 aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden (Groot Hertoginnelaan en voor het bijkantoor Loosduinen Alida. straat 1) de letters Seh t.m. Ter. Bijkantoor Scheveningen-Noord (Oost- straat 1) van 916 uur de letters §1 t.m. Tor. Bijkantoor Benoordenhout (van Nijen- rodestraat 16) van 915.30 uur de let ters Rug t.m. Sm. De gemeenschap „Vreugde en Arbeid” deelt mede, dat Vrijdag 28 Januari half acht in het Gebouw voor K. en W. een grootsch opgezette „Nieuwjaarsrevue” genaamd „Veel plezier” worden, waaraan o.m. Bon Blijenberg. André Cérell. Pot en Lood (komisch teekennummer). de An- nebelles (zang- en dansnummer). Annie Francis en Capi (danspaar). Fantasio (muzikale clown) en vele anderen. Voor de muzikale omlijsting zal een groot orkest aanwezig zijn o.l.v. Jack der Kin- deren. „Den grootsten luchtslag van oorlog”, zoo noemt Martin Hallensleben, de militaire correspondent van het D.N.B.. de luchtgevechten van 11 Jan. tusschen sterke formaties van het En- gelschAmerikaansche terreurwapen en den Duitschen luchtafweer boven Rijks- duitsch gebied. Hij schrijft De „EngelschAmerikaansche macht heeft gisteren bij haar met sterke formaties een aanval klaarlichten dag te ondernemen met het zwaartepunt naar het gebied van Mid- den-Duitschland. haar tot dusver groot ste nederlaag moeten incasseeren. Het bijzonder groote aantal neergeschoten vijandelijke machines wordt door lucht- vaartdeskundigen terecht bestempeld als een mijlpaal op den weg der perfectio- neering van den Duitschen luchtafweer, die tevens ook een belangwekkend ant woord geeft op de vraag in hoever de Engelschen en Amerikanen door een z.g. bommentapijt de voorgenomen invasie i werkelijk doeltreffend vermogen uit te voeren. Meer dan een binnengevlogen vijande- hebben de Duitschè jachteskaders in samenwerking met het afweergeschut neergehaald Binnen J verloor Groene rantsoenbonnen geldig tot en met 6 Februari Met ingang van 10 Januari zijn weder om voor alle artikelen rantsoenbonnen van een nieuw model in gebruik ge nomen. Deze bonnen hebben een blauwen achtergrond, waarop de naam van het artikel, de letters „1 R”, „1 R” of „4 R” alsmede de datum „15-4-44” gedrukt zijn. Alle rantsoenbonnen van het thans gangbare model, dat zijn dus de rant soenbonnen met groenen achtergrond, blijven tot en met 6 Februari a.s geldig. Na dien datum kan op deze bonnen niet meer gekocht worden. De wis- selbonnen voor 1 rantsoen brood. 1/7 rantsoen melk, 1/7 rantsoen taptemelk. i rantsoen kaas, 1 rantsoen vleesch en 1/50 rantsoen boter blijven evenwel gel dig. Zij, die rantsoenbonnen voor orood. beschuit, boter, margarine, melk, tapte melk, vleesch of groente hebben ont vangen voor een periode, welke na 6 Februari a.s. eindigt, kunnen hun oude rantsoenbonnen bij den distributiedienst ruilen tegen rantsoenbonnen van nieuw m-del, voor zoover de oude bonnen be stemd zijn voor gebruik na 6 Fe bruari; deze mogelijkheid tot ruilen geldt uitsluitend voor de genoemde arti kelen. Rantsoenbonnen voor andere arti kelen kunnen in geen ?eva! geruild worden De Höhere SS. und Polizeiführer maakt het volgende bekend: I. Op 11 Januari 1944 tegen 18.20 uur- werd op den Statenweg, Rotterdam-Blij- dorp een moordaanslag gepleegd op een Nederlandsch politiebeambte De dader kon in de duisternis op zijn fiets ont komen Voor aanwijzingen, die tot arrestatie van den dader en zijn opdrachtgevers lei den. wordt een belooning ten bedrage van 10.000 ter beschikking gesteld II. Op 12 Januari 1944 hield het Poli zeistandgericht in Rotterdam zitting Het heeft wegens deelneming of ondersteuning van strafbare handelingen welke het ka rakter hebben van optreden van benden, de volgende doodvonnissen geveld, die na bekrachtiging door de hoogste rechter lijke macht ten uitvoer werden gelegd: 1. Nicolaas Beuzemaker onderwij zer Rotterdam, 2. Cornells S c h a 1 k e r, kantoorbe diende ’s-Gravenhage, 3. Maarten v. B a a r 1 e, tramconducteur Rotterdam wegens communistische activi teit; 4. Maarten Pronk student, ’s-Gra venhage. wegens verboden wapenbezit en terroristische activiteit; 5. Marinus S p r o n k koopman. Gorin- chem, wegens verboden bezit van spring stoffen en terroristische activiteit; 6. Remmert Huibert van der Mil, ambtenaar. Rotterdam; 7. Deodatls de Clerck bediende Rotterdam; 8. Arthur Franciscus de Clerck, grondwerker Rotterdam wegens sabotage Rotterdam. 12 Januari 1944 BEVALLEN: A. Th. M. Scholtes geb. Kok, z. K de Zwart geb. Roeleveld d. J G. J. Lieshout geb. Sandifort z C, M. Mooij geb. de Vos, z. P. M. Kor- teland geb. de Snoo z. A. A. P. Breu- gom geb. Klok z. H. B. Odinot geb. Teunisse, z. P. J, van Eeuwijk geb. Zwaart, d. M. J. Paalvast geb. van Sprang, d. H. Bierling geb. van Zijl. d, A. J, Gloudemans geb. van den Bosch d. A J. J. Bakker geb. Joppe, z. ft. Uitterwijk geb. Oosterveen. z. A C. Engelen geb. Capteyn. z. G. Doesburg geb. Tunteler, d. M. D Bou- ter geb. Neijer. z. E. W. van der Ende geb. Koenraads. d. W. E. Rawie geb. de Vringer d. N. van der Noll geb. Does burg, z. G, Wilkens geb. Karssen. z. A. Versluis geb. van Straten, d. J. Weerman geb. van der Hoek, d D de Kok geb. Mos, z. OVERLEDEN: T. F Abels, man van M. W. Jansen, 89 j A. Haring, zoon, 2 mnd. A J Dijxhoorn. man van M. F. Grossbichler 48 j. J. van Vulpen, wed. van J. L Chaillet 78 j. C. J. W Val ken, man van S. M Clement 59 j. J. H. S. Leventvos ongehuwde vrouw, 33 j.— A, J. A L de Rooij, ongeh man, 72 j. P. A. M Leenders, vr. van T. Scholte, 67 j, D. Roessingh van Iterson, man van C A. Wilkens 61 j. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander, in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor De Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijnkarakter gedrag, prestatie. 17-1-44 914.00 uur, Rotterdam. Deut sche Oberschule, Westerlaan 218-1-44 912.00 uur. Breda. Restaurant Modern. Markt 1518.00 uur. den Bosch. Hotel Noord-Brabant, Markt 4519-1-44 9—12 uur, Venlo, Deutsches Haus. Egmond- straat 16 1518.00 uur, Arnhem, Café Royal20-1-44 912.00 uur, Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18 1518 00 uur. Zwolle, Hotel Gijtenbeek21-1-44 912.00 uur, Assen. Concerthuis a d. Vaart; 15—18.00 uur. Groningen. Heere- straat 46 22-1-44 9—12 uur. Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat23-1-44 9—14 uur. Amsterdam. Dam 4 24-1-44 913 uur. Utrecht, N.V.-Huis Oudegracht 245 25-1-44 9—14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg 26-1-44 914.00 uur. den Haag. Dierentuin. Be- noordenhoutscheweg DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Januari. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Ten Noordoosten van Kertsj zijn her nieuwde sterke aanvallen van de bolsje wieken mislukt. Tegen het bruggenhoofd van Nikopol heeft de vijand na felle voorbereiding door artillerie op een smal front den aanval geopend, In verbitterde gevechten, die den geheelen dag voortduurden, bevochten onze troepen een volledig afweersucces. Bij de voortzetting van hun aanvallen ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk wer den de bolsjewieken weer bloedig afge slagen. Ten Westen van Kirowograd zijn giste ren opnieuw met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten ondernomen bolsje wistische aanvallen begonnen. Zij werden in tegenaanval en na afgrendeling van eenige penetraties afgeweerd. Ten Zuid westen van Tsjerkassy bleven plaatselijke aanvallen der bolsjewieken zonder succes. De eigen tegenaanvallen in het gebied van Pogrebisjtsje hebben ook gisteren vor. deringen gemaakt. Hierbij werden 20 Sov. jetrussische tanks stukgeschoten. Ten Westen van Berditsjef zijn scheidene aanvallen der bolsjewieken mis_ lukt. In tegenaanval werden 19 vijande lijke tanks en 17 stukken geschut ver nietigd. In het gebied ten Westen van Nowo- grad Wolynsk en ten Westen van Sarny staan onze troepen in harden strijd met opdringende vijandelijke strijdkrachten. De bolsjewieken hebben ook in den af- geloopen dag hun felle aanvallen ten Westen van Resjitza voortgezet. Zware gevechten zijn aan den gang. Bij Witebsk zijm hernieuwde, met het zwaartepunt ten Noordwesten der stad uitgevoerde doorbraakpogingen der bolsje wieken gestuit op den taaien tegenstand onzer troepen. In dit gebied hebben de bolsjewieken 42 tanks verloren. Ten Noordwesten van Newel zijn vrij sterke aanvallen der bolsjewistische in fanterie- en pantserstrijdkrachten onder afgrendeling van eenige penetraties en na het stukschieten van 14 vijandelijke tanks afgeslagen. Het luchtwapen heeft met sterke for maties gevechtsvliegers en slagvliegtui- gen ingegrepen in de harde afweerge- vechten bij Kirowograd, Berditsjef en Witebsk. Vijftig vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. S.S.-Untersturmführer Wittmann, van een S.S.-pantserdivisie, heeft op 9 Januari met zijn tijgertank aan het Oostfront zijn 66sten vijandelijken tank stukge schoten. In het Westelijke deel van het Zuid- Italiaansche front heeft de vijand zijn aanvallen uitgebreid tot den sector ten Noorden van Venafro Na sterke voorbe reiding door artillerie uitgevoerde aan vallen op onze heuvelstellingen werden met zware verliezen voor den vijand afgeweérd Twee plaatselijke penetraties werden afgegrendeld. Van den uitersten Westelijken vleugel worden voorposten gevechten aan de Carigliano, van den Oostelijken vleugel een succesvolle eigen stoottroepactie gemeld. ïitscfiew °0 I /X Bjelaja Jerko^^>\j •Pogrobis/tsje jkftcAe Inntza SmjetaJ Swentgorodka Tichigkdfi S/tfopw bommentapijt de tegen Europa derde van de 1 lijke vliegtuigen afweergeschut neergehaald Binnen den kortst mogelijken termijn verloor de vijand ruim 1000 man vliegend personeel. Hierin zijn nog niet begrepen de z.g. stille verliezen, die ontstaan zijn door het neerstorten als gevolg van beschadi ging op den terugweg boven zee of bü noodlanding in Engeland zelf, waardoor het bekend gemaakte aantal van 136 vernietigde vijandelijke vliegtuigen nog aanzienlijk zal toenemen Hallensleben vraagt zich dan af, hoe dit Duitschè succes is behaald en geeft daarop als ant woord, dat de vijand in afzonderlijke étappes zoo uiteengedreven werd, dat hij aan het einddoel niet meer tot een con- centrischen aanval in staat was. Een zwerm van 100 vliegtuigen werd door Duitschè jagers zoodanig omsingeld en in het nauw gedreven, dat de toestellen hun bommen reeds in het gebied van Osnabrück lukraak moesten uitwerpen. Het Duitschè succes is des te hooger aan te slaan, omdat de vijand optrad met een massale bescherming door jagers. Reeds bij het binnenvliegen leed de vijand zware verliezen. Volgens de jong ste berichten heeft de luchtslag zich uit gestrekt van het Kanaal tot het Midden- Duitsche gebied en terug. Men zal kun nen verwachten, dat het aantal neerge schoten vijandelijke vliegtuigen nog ver der zal toenemen, daar de telling aan Duitschè zijde nog niet is afgeloopen schilder exu uv Duunaaau, vici in cvi. laum-n den Loosduinscheweg van een trap kreeg een hersenschudding. De man werd naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd. HET TWEEDE WINTERHULP CONCERT Wij maken belangstellenden er op at tent, dat het tweede Winterhuip-concert 16 Januari.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1