het Oosten m Zware afweergevechten 1944. No. 18693. Vrijdag 14 Januari. ygx STADSNIEUWS RECHTZAKEN SPORT VAN OVERAL Luchtslag duurde 5 uur BINNENLAND De sabotage te den Helder AGENDA De wmterslag KUNST EN LETTEREN Haagsche opcenten Personeele Belasting burgemeester heeft het aantal Sovjets bij Pogrebisjtsje verder teruggeworpen; vijand verloor in 2 dagen 335 tanks Uitreiking distributiebescheiden Nieuwe luchtaanval op Rome Veroordeelden terechtgesteld De voorschriften bij ontslag of verandering van betrekking De legitimatiekaartjes voor kinderen BURGERLIJKE STAND Geen bemiddelingspoging van den Paus De moorden op generaal Seyffardt, oud-minister Posthuma en politie-vaandrig Postma Deutsche Obergericht Dader terechtgesteld Vonnissen van het HAAGSCHE COURANT De DUITSCH WEERMACHTBERICHT sterke De werden in reeds op 7 Mei 28 aan die zijn kaartjes Vervolmaakte Duitsche aanvalstactiek een aan op ge- met zijn verstandsverbijstering! verzonden scholen gezonden ZATERDAG 15 JANUARI op vol- nog heeft V. Doelen in Zuidoost-Engelar.J aangevallen VERDUISTEREN Van 17 uur tot 8.45 uur 3 havens in West- havenarbeiders in iederen vele nieuwe aanvragen binnen. komen aan de juistheid lingen van dengene. had i toch dringend was. werd ter een van J. Zeiss-Planeb .num Voordracht 15.*j u. - K.45 u. - Kozakken op wacnt. ue verbinding tusschen de ver uit elkaar gelegen posten wordt onderhouden door snelle kozakken-ruiters (P.K. Kocherber-H.H.-St Binnenland Tijdens afwezigheid der bewoners hebben dieven uit een woning op den Overtoom te Amsterdam voor circa 100.000 aan sieraden en contanten ge stolen. i salvo kunnen ziin er De Vaticaansche correspondent van de „Basler Nachrichten” verklaart uit de omgeving van den Paus te hebben ver nomen. dat Paus Pius op het oogenblik van een poging tot bemiddeling voor den vrede geen succes verwacht. Morgen zijn van 8.3012.30 aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden (Groot Hertoginnelaan en voor het bijkantoor Loosduinen Alida- straat 1) de letters Tes tot en met Vee Bijkantoor Scheveningen-Noord (Oost- straat 1) van 912 uur de letters Tos tot en met einde U. Bijkantoor Benoordenhout (van Nijenrode. straat 16) van 912 uur de letters Sn tot en met Tor VUURMAKERS IN PRIJS VERLAAGD: De uit turf vervaardigde vuurmakers, die den laatsten tijd in groote hoeveel heden in den handel worden gebracht, zijn niet te vergelijken met die van voor den oorlog, welke in paraffine gedrenkt wa ren. De gebruikswaarde van de nieuwe vuurmakers is niet veel grooter dan die van oud papier. Afgezien van deze ge ringe gebruikswaarde zijn de prijzen, die er voor worden gevraagd, van dien aard, dat er ontoelaatbare winsten mee worden gemaakt. De Gemachtigde voor de Prijzen heeft daarom een maximumprijs vastge steld. MR. J. N. J. E. HEERKENS THYSSEN OVERLEDEN: In den afgeloopen nacht is te Haarlem 77 jaar oud overleden mr J. N. J. E. Heerkens Thyssen, oud-lid der Eerste Kamer en oud-wethouder van Haarlem. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en comman deur in de orde van Sint Sava. Maandag na de kerkelijke uitvaartdiensten in de kathedraal Sint Bavo, wordt zijn stoffelijk overschot bijgezet in het familiegraf op het Sint Adelbertskerkhof te Bloemendaal. Geen visschersiatljn i xn oen Blijk- polder te Nederhorst den Berg ving deze 16-jarige jongen een snoek van 10 k.,g en circa 1 m. lengte. Dit is een z g. „legger", welke niet zoo lang is als een „hager”. Het gewicht van deze „leggers” is echter zwaarder dan van een jaagsnoek.. (C.N.F.-Sagers) PIANO-AVOND ANDRÉ JURRES: Voor een klein auditorium heeft de pianist André Jurres zich gisteravond met werken van Mozart. Brahms, Grieg. Liszt en De bussy in „Diligentia” doen hooren. Deze jonge kunstenaar is een knap stylist, die in een vaak zeer markante, scherpe plas tiek zijn gedachten weet te formuleeren en een instrumentalist, die met toewijding de materie van zijn onderwerpen uit- werkt. Zoodoende bezat de in den vorm van variaties geschreven Ballade in g op 24 van Grieg in haar groote innerlijke verscheidenheid en rake typeeringen vele voortreffelijke muzikale eigenschappen, Doch André Jurres bezit helaas een tech niek. welke hij waarschijnlijk in één of andere Fransche school heeft aangenomen, die lang niet tot de beste soort gerekend Rome is gistermiddag weer het doelwit van een Anglo-Amerikaanschen terreur- aanval geweest meldt het D.N.B Even voor twaalven verschenen vijandelijke bommenwerpers, voorzien van krachtige jagerbescherming, die boven verschillen de woonwijken brisant- en brandbommen lieten vallen. Door het leggen van een zwaar nevelgordijn trachtten de aanval lende vliegtuigen zich te beveiligen tegen het afweergeschut. Tijdens den aanval vlogen Anglo-Ame- rikaansche bommenwerpers ook herhaal delijk over Vaticaanstad. De verliezen onder de bevolking zijn nog niet bekend. Drie vijandelijke vlieg tuigen werden aan den rand van de stad neergeschoten. Amerika’s begrooting 100 milliard dollar President Roosevelt heeft gisteren in zijn begrootingsboodschap aan het Con gres een begrooting voorgelegd van 100 milliard dollar. Dit geweldige bedrag vormt de uitgave der Unie voor het be lastingjaar. dat op 30 Juni 1945 eindigt. Van de 100 milliard dollar zijn naar schatting 90 milliard voor oorlogsuit- gaven bestemd. Deze schatting is geba seerd op de veronderstelling, dat de oor log nog het geheele op 30 Juni 1945 ein digende begrootingsjaar zal voortduren De A.N.P.-correspondeni te Berlijn meldt: De winterslag aan het Oostfront woedt met onverminderde hevigheid voort en schijnt in omvang eerder toe dan af te nemen. In de Duitsche commen taren wordt niet verheeld, dat men zich tegenover een tegenstander, die, met de volle kracht zijner geweldige numerieke overmacht het Duitsche afweerfront tracht te vermorzelen, voor een zware taak ge plaatst ziet, al stemmen de geleidelijk op gang komende tegenmaatregelen tot vol doening. Terwijl bij Witebsk. net Noordelijke zwaartepunt van het front, alle Sovjet- Russische aanvallen, hoe hevig ook. tot- dusver zijn mislukt, is in het Zuiden een bewegingsoorlog van geweldigen omvang aan den gang. Van het penetratiegebied van KorostenSjitomirBerditsjef uit valt het roode leger waaiervormig aan. waarbij in het bijzonder de aanvallen in Westelijke richting de Duitsche strijd krachten tot het prijsgeven van terrein genoopt hebben, zoodat de strijd zich op het meest Westelijk gelegen punt van het front langs de spoorlijn tusschen Sarny en Kowel afspeelt. Daarnaast streeft het roode leger er naar. door aanvallen van het gebied tus schen Berditsjef en Dnjepropetrowsk uit. den Zuidelijken vleugel van het front in verschillende deelen te splitsen, om zoo doende de Duitsche gevechtskracht te versnipperen. Hiertoe verlegt het steeds weer het zwaartepunt van zijn aanval len. die telkenmale met superieure strijd krachten op een smal front worden onder nomen. De Duitschers ondernemen van hun kant in dezen sector in kracht toene mende tegenaanvallen en voortdurend golft de strijd heen en weer, waarbij er uitermate onoverzichtelijke situaties ont. staan met een buitengewoon grillig ver loop der fronten. Het afgrendelingsfront. dat de Duitschers tegen de naar het Zui den gerichte Sovjet-Russische aanvallen hebben opgericht, steunt op de Boeg, welke rivier een goede bescherming vormt voor de spoorlijn van Odessa naar Lem berg, welke voor het Duitsche ravitail- leeringsverkeer onmisbaar is. Buitengewoon zwaar zijn ook de Sovjet- Russische aanvallen aan de Oostzijde van de Pripjet-moerassen, waarvan Mosyr blijkbaar het doel is. Deze aanvallen wor den uit 2 richtingen ondernomen, n.l. van het gebied ten Westen van Resjitza uit en van den driehoek uit, welke gevormd wordt door Pripjet en Dnjepr. Als gevolg van hun overwicht hebben de Sovjets eenige bressen kunnen slaan In de Duit sche linies. Het belang van den strijd in dezen sector, die nog in vollen gang is en een buitengewoon verbitterd karak ter draagt, is evident, daar bij een verder opdringen der Sovjets naar het hart van de Pripjet-moerassen het gevaar eener overvleugeling der meer naar het Noor den gelegen Duitsche stellingen zou ont staan Aan de westzijde van de Pripjet- moerassen zou voor de Duitsche troepen het gevaar eener bedreiging in den rug toenemen, naarmate de Sovjet-Russische opmarsch van Sarny uit naar het Noorden voortschrijdt. Dit zou tevens een ernstige belemmering vormen voor de ravitail- leering van de Duitsche strijdkrachten in het moerassengebied. Aangezien ech'er de Sovjet-Russische strijdkrachten, die tot het gebied van Sarny zijn doorgedrongen, bestaan uit niet bijzonder sterke voorhoe den, vertrouwt men van Duitsche zijde deze bedreiging te kunnen afwenden De de hoofdsom der personeele belasting te heffen gemeentelijke opcenten voor 1943 bepaald op 82238. d.w.z. gemiddeld 159 Met de 41 provinciale opcenten bedraagt het totale aantal opcenten dan juist 200. hetgeen als eisch is gesteld voor gemeen ten, welke op steun van het Rijk zijn aan gewezen. De opbrengst dezer: heffing wordt geschat op 2.385.000, Naar de Britsche neldt is gisteravond alarm gemaakt Gisteren zijn in Engeland honderden staking gegaan, ondanks de order van de vakvereenigingen om aan het werk te blijven. De Britsche admiraliteit maakt be kend. dat de Britsche torpedojager „Hurricane" verloren is gegaan. Op het oogenblik heerscht in Na pels een typhus-epidemie. welke in om vang 50 maal heviger is dan die van Oc tober. Het gevaar bestaat, dat de epide mie overslaat op Zuid-Italië. Generaal Kiasim Orbay is als op volger van Tsjakmak benoemd tot chef van den Turkschen generalen staf sprong van de boord wapenen van het aangevallen vlieg tuig Tevens is het mogelijk om tijdens deze manoeuvre een rookgordijn uit te stootcn. zoodat de Amerikaansche boord schutters. die den aanvaller een willen nazenden, niet zuiver richten. Nadere bijzonderheden tot dusver niet te krijgen De nieuwe aanvalstechniek Buitenland berichtendienst in Londen lucht- KORFBAL TWEE PLAATSELIJKE ONTMOETIN. GEN Hoewel er weer vier le klasse- wedstrijden zijn vastgesteld, biedt het programma voor Zondag weinig bijzon ders. Twee ontmoetingen hebben een plaatselijk karakter GymnasiastenOns Eibernest en H.S.V.Achilles, beide aan de van Tuyllstraat. waarin de thuisclubs door betere aanvalscapaciteiten zullen zegevieren. H.K.V.Het Zuiden kan een harde strijd worden, welke in het voor- leel der gasten zal eindigen. Deetos zal vanzelfsprekend weinig moeite hebben met het bezoekende D.K.C, SCHAKEN DR. ALJECHIN SPEELT WEER! Onlangs meldde een bericht uit Madrid, dat de wereldkampioen dr, Aljechin was opgeno men in een gesticht in verband met een ernstige geestesstoring. Onmiddellijk was men er op uit om over zijn „erfenis” den wereldtitel, te beschikken maar het blijkt nu dat men getracht heeft de huid te ver- koopen, aleer de beer was geschoten. Het A.N.P. meldt n.l. uit Berlijn, dat de Spaansche schaakbond Aljechin toestem ming heeft verleend om in geheel Spanje simultaanvoorstellingen te geven en dat hem opdracht is verstrekt, de redactie van het Spaansche schaaktijdschrift te reorganiseeren. Het loopt dus nogal los kan worden. De sterke strekking der vin gers. de hooge handhouding. de achter- waartsche stand van den bovenarm zijn daarin geen middelen ter realiseering van een groote artistieke gedachte, doch vor men slechts de hinderpalen welke loon vorming en technische ontplooiing in den weg staan Een romantisch voorgedragen Sonate in Es K.V. 282 van Mozart miste daardoor de glans, terwijl het Brahms' Scherzo in Es op. 4 aan den juisten gloed, warmte en volheid van klank ontbrak. André Jurres heeft een gevoelige roman, tische natuur, zoodat een deskundige lei ding. die in staat zou zijn zijn techniek tot meer economische speelmanieren te hervormen, hem bovendien als kunstenaar en dichter in een wijder veld zou plaat sen en nieuwe perspectieven voor hem zou openen. K. Brinkmann. Er wordt zeer hard gewerkt Iedere man maakt per dag 70 tot 100 kaarten klaar Een bracht het zelfs tot 170. Dat het werk niet in enkele dagen klaar kan zijn, is duidelijk als men bedenkt, dat van 327 scholen onge veer 72.000 invulformulieren kwamen en var» de- Roode Kruisposten ongeveer 13.000. Bovendien komen iederen dag weer De Höhere SS- und Polizeiführer maakt bekend: Het Polizei-Standgericht in den Haag heeft op 6 Januari j.l. den agent van politie Jan van Herwijnen. den wacht meester der marechaussee Hermanus Kok, den waker Krijn Vreugdenhil en het lid van den ordedienst Jan Ludema wegens verschillende daden van sabotage in den zin van par, 1 der Verordening op de bescherming van de orde van 1943 wegens het ongeoorloofd bezit van wa penen en deelneming aan een geheime organisatie, ter dood veroordeeld De beklaagden hebben op 22 Juni 1943 een overval gepleegd op de arbeids beurs in den Helder. Drie van de daders hadden daarbij geladen vuurwapens bij zich De in de arbeidsbeurs te den Hel der op wacht staande politie-agent ver weerde zich energiek. De voorts bij den aanslag betrokken politie-agent Zwinder. man werd door de wacht doodgeschoten. Zwinderman was de aanvoerder van de bende. De beklaagden, met uitzondering van beklaagde Kok. die alleen betrokken was bij den overval van 22 Juni 1943, had den ook nog andere daden van sabotage gepleegd. In Maart 1943 hadden zij op het station in den Helder een wagon met vee voer in brand gestoken. Voorts hadden zij in Mei 1943 getracht een aanslag te plegen op het raadhuis in den Helder Ook hier hadden zij, evenals bij den aan slag op 22 Juni 1943 het doel cartotheek- kaarter. betreffende de tewerkstelling in Duitschland te vernietigen. Tenslotte hadden de beklaagden ook nog in een ge bouw der N.S.B. een brand gesticht, waarbij propagandamateriaal werd ver nietigd De doodstraf is na onderzoek der gratie- kwestie aan de veroordeelden op 7 Jan. j.l. voltrokken met uitzondering van be klaagde van Herwijnen, tegen wien een afzonderlijk proces loopt. Nog altijd komt het voor dat werkge vers en werknemers, die een overtreding hebben begaan van de verordening van der. Rijkscommissaris inzake het verande ren van betrekking zich beroepen op on bekendheid met de ter zake bestaande voorschriften. Ofschoon een dergelijk be roep uiteraard onaanvaardbaar is. zij er nogmaals aan herinnerd dat zoowel de werkgever als werknemer de voorafgaan de toestemming van het Gewestelijk Ar beidsbureau noodig heeft voor iedere op zegging van een dienstbetrekking. Dit geldt mede voor ontslag zonder inacht neming van een opzegtermijn. Eveneens is vergunning vereischt voor het in dienst nemen van personeel ook wanneer het leerlingen en volontairs of aanstellingen op proef bc-reft. Deze voorschriften heb ben betrekking op mannen en vrouwen, ongeacht den leeftijd van de betrokkenen. Slechts in bijzondere uitzonderingsge vallen kan achteraf (ten hoogste drie da gen na het ontslag) de toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau worden gevraagd Geen toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau wordt vereischt voor de aanstelling van vrouwelijk personeel, dat sedert 1 Julf 1943 niet heeft gewerkt of nog nifhméf in hét arbeidsproces betrok ken was Ten aanzien van huishoudelijk personeel (mannelijk en vrouwelijk) is voor een op zegging der dienstbetrekking geen ver gunning vereischt. De huisvrouw behoeft derhalve voor het ontslag van een huis houdelijke kracht geen vergunning bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te vragen Anderzijds is ook het huishoudelijk per soneel vrij ontslag te nemen. Bij een en ander houde men echter in het oog dat voor het in dienst nemen van huishou delijk personeel wel vergunning vereischt is, terwijl een huishoudelijke kracht, die haar of zijn dienstbetrekking verlaat, zich aanstonds bij het naastbijzijnde Geweste lijk Arbeidsbureau of bijkantoor daarvan moet melden. Deze laatste verplichting geldt trouwens voor alle werknemers zon der onderscheid die hun dienstbetrekking verlaten. Geen ontslagvergunning van het Ge westelijk Arbeidsbureau is voorts ver eischt, indien: le. de onderneming op grond van een rechtsvoorschrift of bevel van een tot stillegging bevoegde instantie wordt stil gelegd: 2e. de werknemer op proef of als hulp is aangesteld en de dienstbetrekking bin nen een maand na het in dienst treden wordt beëindigd: 3e. de Staat, de provincies, de gemeen ten of andere publiekrechtelijke lichamen, dan wel de Nederlandsche Bank hun werknemers opzeggen Wat betreft de op den werkgever rus tende verplichting tot het vragen van een aanstellingsvergunning, deze geldt niet, wanneer het om werkkrachten gaat die in bedrijven van den mijnbouw, van den land- en tuinbouw bij de zee. en oin- nenvaart, bij de zee. en binnenvisscherij of rechtstreeks op het gebied van de ge zondheidszorg moeten worden aangesteld of tewerkgesteld Werkgevers in den land- en tuinbouw mogen uitsluitend arbeidskrachten tewerk stellen, die in het bezit zijn van een ont- slagbewijs, dat het ontslag uit hun vorige dienstbetrekking wettigt. Met nadruk zij er op gewezen, dat over treding van de voorschriften der verorde ning tot strafvervolging kan leiden In alle twijfelgevallen wende men zich daar om tot het Gewestelijk Arbeidsbureau. PAARDEN EIGENAAR EN PIKEUR GESCHORST: Naar het officieele bulletin van het Cen traal Bestuur voor het Draf- en Renwe zen meldt, is de eigenaar-amateurrijder J. Verkade uit Delft gestraft met een boete van 1000 en ontzegging van den toegang tot alle banen tot 1 Juli 1944. Ook de trainer-pikeur J. Kruithof is ge straft met een boete van 1000 en uit sluiting tot 1 Juni. In verband hiermede zijn verschillende paarden, in eigendom van bovengenoemden, mede gedisquali- ficeerd tot dezelfde data. Een en an der is geschied naar aanleiding van het feit, dat een afspraak was gemaakt om het paard Duncan Scott een course te laten winnen. COURSES IN HET NOORDEN: De data voor de courses te Groningen en Leeuwar den zijn aldus: Groningen: 14 Mei. 4 Juni, 25 Juni, 15 en 16 Juli 6 Augustus, 26 Augustus, 16 Sept.. 8 Oct Leeuwarden: 10 April, 7 Mei 28 Mei, 18 Juni, 9 Juli, 21 Juli, 4 Augs., 20 Augs.. 3 Sept.. 17 Sept. 15 Oct. „Hier W.A.” In de W.A.-uitzending „Hier W.A.” op Zaterdagavond 15 Januari a s. van 18.45 18.55 uur. over den zender Hilversum I. zal het hoofd van de afdeeling vorming en voorlichting van de W.A.. banleider J J. van der Hout, spreken over het onderwerp„Gij zijt de duizend jaar voor u en de duizend jaar na u” JUBILEA: De heeren P. Bosch, V. ten Hoorn, Th. Neyts en M B. van Velzen herdachten hun 25-jarig jubileum als bakker bij de N.V. Meel- en Broodfabrie ken „De Zeeuw” B. Hus. De jubilarissen werden met hun echtgenooten op het hoofdkantoor ontvangen, waar zij door de directie en chefs werden gehuldigd. De heer G. de Bruyn, boekhouder B. in dienst van het G.E.B.. herdacht den dag. waarop hij vóór 25 jaar in ge meentedienst trad. Hij werd door de di rectie gelukgewenscht, die hem de door den burgemeester toegekende eervolle vermelding en een gratificatie overhan digde Met een toepasselijk woord heeft de directeur van den Gem Rei nigingsdienst namens den burgemeester aan den werkman-huisvuildienst W Haayema de gebruikelijke eervolle ver melding en gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. 40 JAAR REGENT Gisteren was het 40 jaar geleden, dat notaris W. G. Pauwels werd benoemd tot regent van het zie kenhuis van den H. Joannes de Deo aan het Westeinde. ’s Morgens is in de kapel van het ziekenhuis een H Mis van dank baarheid opgedragen. Daarna was er ge legenheid den jubilaris in de Regenten kamer geluk te wenschen. Zeer velen kwamen den heer Pauwels felicitee- ren. Hij werd toegesproken door den vice-voorzitter ir. Bongaerts. die namens de regenten een schilderij aan bood en door dr. Kuijjer die namens den geneesheer-directeur en de doktoren een bloemstuk overhandigde Een groot aan tal bloemstukken was den jubilaris toe gezonden. 14 Januari BEVALLEN: P. H, van der Perk geb. Mopman, d. S. Kliphuis geb. Koning. d. J. M Balm geb. Blom. d. C. C. M Verheul geb. van Eijkeren, z. J. J. Nijhuis geb. Janssen, z. M. van. Naamen geb van den Berg. d. G. Bui tenhuis geb. Akse. d. T. Bullee geb. van der Burg. d. L. B. A. Corver geb. Granacher, d. C. C. Colijn geb. Guil laume 2d. G. Houtman geb. Brons, d. J. J. Wijsman geb. Trommel, z. A. Elshout geb. de Bruin, d. J. Rijswijk geb. van der Meer, z. - Bakker geb. van der Wal, z. A. de Ruiter geb. Knoester, d, E. C. Hage- raats geb. Hermans, d. G. de Vries geb. ten Dam Ham, d. C. A. de Lange geb. van Swieten, z. M. de Graaf geb. Spaans, d. N. Salters geb. Kruit hof. z. H. Vorstenbosch geb. Helmich, z. W. C. J. Scholten geb. van Eijsden, z. H. W. A. van Zijl geb. Oosterveer, z. E. P van der Harst geb van Waar- denberg. z. A. E. Hus geb. Bedeker, d. OVERLEDEN: P, van Meggelen. man van A. M. van der Hout. 69 j. L. H. Ravesteijn Medenblik, gescheiden vrouw, 79 j. H, Biegstraafen. weduwnaar van M. C, Mounier, 63 j. A. K. Waterberg, weduwe van G. de Blij, 55 j. J. Nee- leman weduwnaar van N. Knoop. 74 j. J. H. van den Broek, man van J. M. Voor- waldt. 69 j. F. Bouwman, weduwe van J. Varwijk 77 j. A. Waarts, vrouw van C. A. Oudzegel, 38 j. C. A. A. M. H. Verheggen, man van G. R. C. M. Ver- schure, 55 j. F. J. van Rijn, man van S. Huisman. 64 j. H. G. Meewis, we duwnaar van M. J. Stoof, 67 j. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 14 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Ten N.O. van Kertsj werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. Bij het bruggenhoofd van Nikopol breidden de bolsjewieken hun aanvallen op nieuwe sectoren uit. Zij zware gevechten afgeweerd. In het gebied ten Westen van Kirowo- grad hebben onze troepen verscheidene vijandelijke aanvalsgroepen uiteengesla gen. Na harde gevechten werd hier in tegenaanval een frontbres gedicht. Tien vijandelijke tanks en 30 kanonnen wer den daarbij vernietigd. Ten Zuiden en Zuidwesten van Tsjer- kassy zijn gevechten met den plaatselijk binnengedrongen vijand aan den gang. In het gebied ten Zuidwesten van Pogrebisjtsje zijn de bolsjewieken in te genaanval verder teruggedrongen. Ten Westen van Berditsjef is een naar het achterland doorgebroken bolsjewisti sche tankgroep na het stukschieten van 55 vijandelijke tanks en 8 stukken storm. geschut vernietigd. In het gebied ten Zuidwesten en Wes ten van Nowograd Wolynsk hebben onze troepen tegenover den opdringenden vijand verder hardnekkigen weerstand ge. boden Ten Westen van Resjitza duurde de sterke druk van den vijand voort. Bij den afweer van de zware vijandelijke aanval len hebben troepen van een pantserdivisie 19 doorgebroken tanks vernietigd In het gevechtsgebied van Witebsk ver minderde de zwaarte van de vijandelijke aanvallen onder den indruk der zware verliezen van den vorigen dag. Vrij zwak ke aanvallen werden afgeslagen. Ten Noordwesten van Newel onderna men de bolsjewieken ook gisteren felle aanvallen die in harde gevechten werden afgeweerd. De beide laatste dagen hebben de bol sjewieken aan het Oostelijke front 335 tanks verloren. In Zuid-Italië valt de vijand in den sector •<- Westen en Noordwesten van Venafro t toenemende felheid aan Zware ge'echten zijn hier aan den gang. Aan het overige front zijn, behalve voorpostengevechten aan de Garigliano, geen belangrijke gevechtshandelingen voorgekomen. Vijandelijke torpedobootjagers werden bij een poging om de stad Civitahova aan de kust der Adriatische Zee te be schieten door marinekustbatterijen onder vuur genomen. Na verscheidene treffers wendden de torpedobootjagers brandend den steven naar het Zuiden. In den afgeloopen nacht hebben eenige Britsche vliegtuigen bommen geworpen op West-Duitsch gebied. In de avonduren van gisteren hebben Duitsche vliegtuigen doelen in Zuidoost- Engeland aangevallen. „Haagsche Courant”, over„Zonsverduistering”. Stadsschouwburg. „Jenufa”. Princesse-Schouwburg. „Via Mala” 19.15 u. Geb. v. K. en W. Con cert door het Concertgebouworkest o.l.v. Willem v. Otterloo. Sofisten Geong Kulenkampff. viool en Phia den Hertog, harp. 15 u. Dick Willebrandts. 19.30 u. Diligentia. Dansmatinée Kitty 14.30 u. Excelsior. „Adel in livrei” 19 u Capitol. „Als mannen liegen”. 19.30 u. Flora. Kindermatinée. 13 en 15 u. Variété. 19.30 u. Scala. „Strijkstertje”. 19.30 u. BOKSEN KAMPIOENSCHAP B-KLASSERS: De finales der amateurkampioenschappen van Zuid-Holland voor B-klassers worden a.s. Dinsdagavond te 19 uur gehouden in het Gebouw voor K. en W. alhier. Naar de Ned, Corresp. Dienst uit Ber lijn meldt is de aanval van Amerikaan sche „vliegende vestingen" en „Libera tors” op Midden-Duitschland. welke Dinsdagmorgen plaat,s had, het uit gangspunt geweesrsêï'H..den eersten der groote luchtslagen. Geallieer de zijde werden voorspe/d ''Omtrent het aantal Duitsche vliegtuigen, dat aan den siag deelnam, staan geen gegevens ter beschikking. Men laat echter in bevoegde Duitsche kringen doorschemeren, dat het het grootste is. dat ooit bij een derge- lijke manoeuvre optrad. Omtrent het aantal Amerikaansche vliegtuigen loopen de gegevens uiteen. De Amerikanen spreken over 70r bommenwerpers, een getal, dat zij nog nooit tevoren gelijk tijdig hadden laten optreden. Van Duit sche zijde schat men het aantal Ameri kaansche bommenwerpers op 300 en men neemt aan. dat het Amerikaansche communiqué over 700 spreekt, om de zware verliezen -- die overigens in de Amerikaansche berichten minder dan de helft bedragen van die welke het Duit sche Weermachtbericht heeft gemeld relatief te verminderen De „vliegende vestingen" en „Libera tors” werden vergezeld door zeer sterke formaties Amerikaansche jagers Het waren ditmaal geen „Lightnings” en „Thunderbolts", die deze escortediensten verrichtten, doch „Mustangs” van het type Curtiss P 51. dat bij deze gelegen heid zijn vuurdoop onderging. De formatie vloog over Nederland en West-Duitschland rechtstreeks naar Han nover waar de jagers moesten afdraaier. omdat zij de grens van hun actieradius hadden bereikt. De bommenwerpers split sten zich vervolgens in 2 colonnes en vlogen zonder jachtbescherming in Zuid westelijke richting verder Op den terug weg werden zij in de omgeving van Kassei opgevangen door een tweede for matie jagers die ze naar Engeland es corteerde De heele onderneming neett a uur ge duurd. terwijl de bommenwerpers vol gens Duitsche waarnemingen ruim 3 uur boven Duitsch gebied opereerden. In dit geval hebben de Duische vlie gers niet alleen gebruik gemaakt van een geheel nieuwe technische vinding, maar ook van een volkomen nieuwe aanvalstactiek Inzake de technische vin ding. waarvan hier sprake is. toont men zich in Duitsche militaire kringen voor alsnog gereserveerd Men geeft te ver staan, dat, dank zij deze vinding, de jachttoestellen in staat zijn om plotse ling hun snelheid voor korten tijd zeer aanzienlijk op te voeren. Dit heeft het voordeel, dat de aanvallende jager of jachtkruiser zich na het plegen van zijn aanval als het! ware met een buiten het bereik kan stellen Waarom de Burgerlijke Stand deze invult „Waar blijven de legitimatiekaartjes voor kinderen” zoo vragen momenteel duizenden in de groote steden, die de aanvraagformulieren inleverden en in enkele dagen het kaartje retour ver wachten Naar het Ned. Roode Kruis mededeelt, zijn er drie millioen aangemaakt, waar van er in December 1943 ’n millioen ge reed waren. In verband met den aan maak in series voorzag men de kleinere gemeenten direct van het benoodigde aantal, terwijl de grootere een deel toe gezonden kregen. De raming betreffende het aantal gratis-aanvragen is niet juist gebleken. Men had deze namelijk gebaseerd op de ervaringen met de persoonsbewijzen De actie is echter dermate hartelijk door het publiek ontvangen, dat 90 procent der aanvragers zijn dubbeltje heeft willen bijdragen Gevolg hiervan was. dat een groot aantal kaartjes moest worden overgedrukt Een en ander heeft veroorzaakt, dat vooral in de groote steden, zooals den Haag, de uitreiking van de kaartjes niet zoo spoedig kan geschieden, zoodat vele ouders nog even geduld moeten hebben Men zal zich misschien afvragen Waar om reikte het Roode Kruis niet tegelijk de kaartjes uit. dan konden de ouders de gegevens zelf invullen Het Ned. Roode Kruis heeft echter verzocht aan de bu reaux van den Burgerlijken Stand dit werk te doen, zoodat ten eerste de kaar tjes ingevuld worden met onuitwisch- baren inkt en ten tweede fouten bij de in vulling voorkomen worden en de zeker heid bestaat, dat geen misbruik wordt gemaakt van de kaartjes Dat de kaartjes in een behoefte voor zien. blijkt wei uit het feit, dat vele ziekenhuizen, kinderoorden enz collectief kaartjes aanvragen voor de kinderen De kaartjes kunnen steeds aangevraagd worden bij den Burgerlijken Stand Men doet er daarom goed aan bij geboorte- aangifte een invulformulier aan te vragen In den Haag werken op het Bureau van den Burgerlijken Stand 60 man per soneel aan het invullen van de kaartjes Zoo eenvoudig is dit werk "'et Eerst moeten alle aanvragen alphauetisch rangschikt worden. De kaartjes voor de niet schoolgaande kinderenr worden on middellijk verzonden. Gisteren zijn de eerste duizend kaartjes aan de oüders gestuurd De schoolkinderen zullen nog even moeten wachten, omdat de kaartjes aan de hoofden van worden, zoodat eerst alle kaartjes inge vuld moeten worden Voor het Deutsche Obergericht de metaalarbeider Johannes Hendrikus Binsbergen uit Amsterdam zich moeten verantwoorden wegens poging tot dief stal onder de verzwarende omstandig heden der Volksschadlings Verordnung. Binsbergen. een misdadiger, die reeds 15 maal eerder gestraft was. is tezamen met andere daders de woning van een ge ëvacueerd gezin in Amsterdam binnen gedrongen en had daar getracht geschikte kleedingstukken te stelen Het Oberge richt veroordeelde hem. aangezien de daad in het stadium der poging was blijven steken tot een iaar tuchthuis straf. De groentehandelaar Cornells V. uit Amsterdam heeft terechtgestaan op drin gende verdenking van clandestienen han del in vitale producten. Het diepgaand onderzoek van de feiten liet twijfel op- der mededee- die een aanklacht ingediend. Ofschoon de verdenking drirgrrd “d de beklaagde vrijgesproken, aangezien het Gericht de ter beschikking staande bewijsmiddelen niet voldoende achtte om te komen tot een veroordeeling van Cornells V.. voor al aangezien de beklaagde en de persoon, die .de aanklacht had in,gediend naar door derden werd bewezen reeds ge- ruimen tijd in groote vijandschap leefden. De ambtenaar van het distributiekan toor in Losser Steggink. had van zijn ambtelijke functie gebruik gemaakt om distributiepapieren te ontvreemden en zich op die wijze de bescheiden toe te eigenen, die voor zeven perioden recht geven op het betrekken van levensmid delen, van 25 distributiekaarten Het Obergericht strafte deze grove in breuk op het vertrouwen, door beklaagde gepleegd, en het daarmede verbonden gevaar voor de voorziening met vitale producten met een tuchthuisstraf van 2 jaar en 6 maanden en een boete ten be drage van 266 gulden, of, wanneer de boete niet geïnd kan worden, nog 3 maanden tuchthuisstraf Höhere S.S.- und Polizeiführer maakt bekend Het Polizei-Standgericht in den Haag heeft op 6 Januari j.l. den Nederland schen onderdaan Johannes Adrianus Jo seph Verleum ter dood veroordeeld Verleum was een der leidende leden van een terreurorganisatie Hij behoorde tot den kring der daders van den moord aanslag op luit.-generaal Seyffardt overige personen, die bij deze daad be trokken waren werden door het Polizei- standgericht te Amsterdam 30 September 1943 gevonnist Het onder zoek wees uit. dat Verleum moordopdrachten van de joodsche com munisten Katan en dr Kastein in ont vangst had genomen, ook den vroegeren minister van Landbouw Posthuma en den vaandrig der politie Postma op ge- i.ieene wijze had doodgeschoten terwijl hij een leidende rol gespeeld heeft bij den moordaanslag op het echtpaar Rey- do~ en voor den moordaanslag op den commissaris van politie van Dijk in Nij megen de vuurwapens geleverd had Met Verleum is een van de gevaarlijk ste terroristen gevonnist die zonder meer toegaf. dat hij nog meer moorden zou hebben gepleegd, wanneer hij daar toe opdracht zou hebben gekregen. Het vonnis is na onderzoek van de gratiekwestie in de vroege ochtenduren van 7 Januari 1944 voltrokken bestaat hierin, dat de jachttoestellen niet meer in ganzenmarsch maar in de breedte aanvallen Dinsdag vlogen de Duitsche jachttoestellen voor het eerst naast in plaat van achter elkaar. Dit heeft het plaats van achter elkaar. In bevoegde Duitsche Kringen steekt men niet onder stoelen en banken, dat men over het resultaat van dezen groot- sten luchtslag boven Duitschland zeer tevreden is. Volgens United Press verklaarde een der Amerikaansche vliegers, dat som mige jagers, vurend uit alle loopen. de Amerikaansche bommenwerpers tot op 25 meter genaderd waren. 4 I

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1