HET WEER EN DE LUCHTOORLOG rl 944. II 11 No. '18694. Zaterdag 15 Januari. fl het en De strijd aan Oostfront i Rantsoenbonnen eieren De prijsbeheersching in 1943 De luchtslag boven M idden-Duitschland Waarom niet onder alle omstandig heden wordt gevlogen CONTACT TUSSCHEN OPVOEDER EN JEUGD Britsche bommenwerpers boven Duitschland Verklaring van Knox ongeldig Het lot van Frankrijk Polen en de Sovjet-Unie Uitreiking distributiebescheiden Uit een brief! HAAGSCHE COURANT Dienstaanb. ƒ0.38. Pers, gevr ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer. komen tijd in dezen Rede van Kroatischen minister catastrophe i ouder uit zoo zóó I zijn Hij PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 .eg1.) ƒ163, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.31 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) 0.57. TAianrfoft QR ‘Pxxi’e f O 4R Adv Pr Kiit» v d KI 1ft Dit de er dat on- Politiek weekpraatje Max Blokzijl Het politiek weekpraatje van Max Blok, zijl zal Maandag 17 Januari om 18.45 uur worden gehouden over Hilversum 1. De titel van dit praatje is: „Men kan er amen op zeggen”. welk ren diensten zullen hun nieuwe bonnen uitreiken kenen hiertoe oproepen. in model van vele hebben in een Hij nu nacht hij Hotel 9—12 Duitsche hulp voor bevolking van Piraeus De Stem der SS Luistert op Zondag 16 Januari van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1 op golflengte 415 meter, naar de Stem der SS, onderwerp: Ber lijn 1944. van voor Nieuwe gerechtshoven in Italië De Italiaansche minister van Justitie heeft de oprichting bevolen van 6 nieuwe gerechtshoven en wel in Rome, Perugia, Bologna, Florence, Genua en Venetië. De taak dezer gerechtshoven zal in de eerste plaats zijn het voeren van een strafproces tegen Italianen, die door hun houding of hun gezindheid hebben bij gedragen tot uitbreiding van het ver raad van 25 Juli. Ontploffing in bioscoop Tengevolge van een „onverklaarbare ontploffing” zijn gisteravond in een Londensche bioscoop 6 menschen om het leven gekomen en 25 gewond. De bio scoop werd verwoest, evenals een in de nabijheid gelegen winkel. Tot ver in den omtrek werden de ruiten vernield. De jongste luchtaanval op Rome Volgens de thans beschikbare rap porten zijn tijdens den luchtaanval op Rome Donderdagmiddag 33 burgers ge dood en 45 zwaar gewond. Verscheidene leden van het Italiaansche Roode Kruis, van den luchtbeschermingsdienst en van de brandweer zijn tijdens het redden van onder het puin bedolvenen het slacht offer van nieuwe bommen geworden. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p 3 nrnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. ,.Kol. Bijbl.” en Letterk Bijbl 3.15. Fr p. p. met Modebl ƒ4.20, z. Modebl 3.95.’Buitenl. ƒ9 45. Britsche bommenwerpers, die gister avond het Duitsche Rijk binnenvlogen, stieten, naar het D.N.B. verneemt, op krachtigen Duitschen luchtafweer. Vol gens de tot nu toe ontvangen rapporten is het te verwachten, dat de Duitsche luchtverdediging wederom een aanzien lijk aantal vliegtuigen heeft neer geschoten. Troposfeer en stratosfeer De lucht, het element van den vlieger, omringt de aarde als een gordel de dichtheid wordt geringer naarmate men hooger komt. Men onderscheidt twee lagen, de onderste, de troposfeer, welke tot ongeveer 12 k.m. reikt en de daar boven gelegen stratosfeer In de tro posfeer spelen zich alle gebeurtenissen af. welke men onder het begrip weer samenvatin de stratosfeer treedt geen wolkenvorming meer op als gevolg van het ontbreken van waterdamp en daar zijn ook alle andere meteorologische verhoudingen anders. Tot nu toe is vrij wel uitsluitend de troposfeer het domein van den vlieiger Gebouw „de Vleeschhal” te Haarlem. Ook voor het behoud van deze Ne- derlandsche cultuurwaarden strijden onze Nederlandsche Vrijwilligers. (G.-L.-H) Luitenant Radeke, uit Waterville (Minnesota), bestuurder van een vier- motorigen Amerikaanschen bommenwer per, vertelt in de „Daily Sketch” van zijn ervaringen tijdens den jongsten grooten luchtslag boven Midden-Duitsch- gemeld. zoo zegt hij, was de hel los. Duitsche jagers overvielen ons van boven, van onderen, van voren, van beide zijden en van ach teren. Het vuur der luchtdoelartillerie was verschrikkelijk. De Duitsche jagers vielen ons aan, terwijl zij door het eigen afweervuur vlogen. Aanval na aanval volgde, waaraan alle Duitsche jacht- toestellen deelnamen. Het hoogtepunt kwam, toen wij de Duitsch-Nederland- sche grens overvlogen. Minstens 40 vijandelijke jagers vielen de van onze formatie nog overgebleven 15 vier motorige bommenwerpers aan. Zij pas seerden, keerden terug, vlogen alleen of met zijn tweeën op ons toe en overvielen ons met een hagel van vuur uit kanonnen en machinegeweren. Wij zagen niets meer dan geel, wit of zilver vuur uit de loopen en soms naderden zij ons tot op enkele meters. Het eenige, dat ons heeft gered is het wolkendek.” Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander, in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te werden voor De Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Gertnaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. De Duitsche zaakgelastigde von Gra- nitz heeft gisteren een bezoek gebracht aan den Piraeus en namens den gevol machtigde van het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken voor het Zuidoosten 300 millioen drachmen geschonken en 26 ton levensmiddelen voor de zoo zwaar getroffen bevolking van ie stad Piraeus. De Atheensche bladen melden nog, dat tijdens den terreuraanval op Pireaus een vijandelijke bom op een meisjes school terecht kwam en dat daarbij 80 meisjes en haar leeraren den dood von den. te hoogte te vliegen en zij moeten daar bij de groote moeilijkheden, welke daar aan zijn verbonden, op den koop toe ne men. De commandeerende generaal van de 8e Amerikaansche luchtvloot, luite- nant-generaal Eaker, zeide in dat verband onlangs: „Op de hoogten, waarop onze formaties over het algemeen vliegen, be draagt de temperatuur vaak 50 graden onder nul. Wanneer een boordschutter slechts 2 minuten zijn handschoenen uit trekt, bevriezen zijn vingerswanneer iemand 2 minuten zijn zuurstofmasker afzet, stikt hij”. Treffers in de verwar- mings- of zuurstofapparaten kunnen daar, om zeer ernstige gevolgen hebben. De mist als hoofdvijand Nog ernstiger dan de groote hoogte is de mist een gevaar voor den vlieger, als ook de ijsafzetting. Het koude jaargetijde is het gunstigst voor mistvorming en die •nevelvorming, waarvan de hoogte nau welijks meer dan 300 of 400 meter be draagt. geschiedt tamelijk vlug en daarin bestaat juist het groote gevaar. Maar ook in andere jaargetijden komt mist voor en deze kan zich over zeer groote gebieden uitstrekken. Het is duidelijk, dat de mist een groot gevaar voor de vliegerij is, als men bedenkt, dat reeds een zicht van minder dan één k.m. elke landing tot een probleem maakt. Wanneer grond mist den piloot elk zicht beneemt, is een landing slechts mogelijk, wanneer het vliegtuig is voorzien van zeer nauwkeu rig aanwijzende instrumenten, waarmee de hoogte, waarop het vliegtuig moet worden afgevangen, tot op minder dan een meter kan worden bepaald, hetgeen maar zelden mogelijk is. De Duitsche jagers hebben dikwijls de nadeelige gevol gen van den mist ondervonden; het kan toch gebeuren, dat een Duitsch vliegveld „in de watten” ligt en dat de jagers ge dwongen op den grond moeten blijven, terwijl de vijandelijke bommenwerpers hun doelen uitkiezen. Omgekeerd komt het natuurlijk voor, dat de vijand, bij zijn terugkeer op zijn basis wordt verrast door grondmist en in dat geval kunnen de gevolgen voor den vijand catastrophaal zijn. Dan komt het voor, dat de daardoor geleden verliezen het veelvoud zijn van die, welke door den Duitschen afweer zijn 'teweeg gebracht. De ijsafzetting komt voor wanneer ge vlogen wordt door wolken, waarvan de temperatuur 0 graden of minder is. De ondergekoelde waterdeeltjes van deze wol ken verstarren vaak reeds bij de minste beweging tot ijs. Daar echter in wolken zelfs waterdeeltjes kunnen voorkomen, welke tot 20 graden zijn ondergekoeld, moeten de grenzen van de ij sa f zetting s- mogelijkheden zeer ruim genomen wor den. Het ijs zet zich dan vast soms ter dikte van enkele centimeters op het vliegtuig, voornamelijk op het vleugel- profiel en op de schroeven. Ruim 27 millioen aan geldstraffen opgelegd Dat er groeiend risico vastzit aan het begaan van prijsovertredingen, blijkt wel heel duidelijk uit de cijfers, welke de ge machtigde voor de prijzen publiceert om trent de activiteit van het prijsbeheer- schingsapparaat in het afgeloopen jaar. Op zichzelf zijn deze cijfers reeds indruk wekkend: er werden 119.329 gevallen van prijsovertreding afgedaan, waarbij ƒ27.266.509,32 aan geldstraffen is opge legd. Sprekender worden zij echter nog wanneer men hen vergelijkt met de cor- respondeerende cijfers over 1942. Toen zijn er ruim 93.000 prijsovertredingen behan deld en hierbij is bijna 12 millioen aan boeten opgelegd. Het aantal behandelde zaken steeg dus met bijna 30 pCt., het to tale boetenbedrag echter met ver over 100 pCt. Hier demonstreert zich wel zeer duidelijk het streven der prijzenrechters om bij de toenemende schaarschte aan verbruikersgoederen door zwaardere straffen het economisch leven toch in het spoor te houden. Naast de geldstraffen, welke de inspec teurs voor de prijsbeheersching opleggen, zijn er nog verschillende bijkomende straffen, die herhaaldelijk worden gehan teerd en de veroordeelden in het alge meen gevoelig treffen. Bij 14.062 (in 1942: 7890) veroordeelingen werden in beslag genomen goederen met een normale han delswaarde van ƒ803.628.53 verbeurd ver klaard. Ook werd in 316 strafbeschikkingen de tijdelijke, in enkele gevallen zelfs de defi. nitieve sluiting van winkel of bedrijf gelast, een tijdelijk verbod tot uitoefe ning van een bepaald beroep werd aan 469 personen opgelegd. Van 48 zaken werd de bedrijfsvoering voor eenigen tijd onder toezicht van bepaalde overheidsinstan ties gesteld Tenslotte is van 2332 von nissen de openbaarmaking in de pers of anderszins gelast. Bi) postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c., fr. p. p. 10 c. Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Seters Jr„ Theresiastraat 108a, Tel. 772444. Gevaren der hoogte De lucht bestaat voor 78 pCt. uit stik stof, voor 21 pCt. uit zuurstof en voor de rest uit edelgassen. Naarmate men hooger komt neemt de dichtheid af en ook de bestanddeelen verminderen in ge lijke mate. Op ongeveer 5000 meter hoogte is de dichtheid der zuurstof nog ongeveer de helft van die op den beganen grond. Op die hoogte is daarom het gebruik van een zuurstof-apparaat noodig. De gerin gere druk krijgt pas invloed op het men- schelijk lichaam op hoogten boven de 10.000 meter. De kwestie van de tempe raturen is ook van veel gewicht; de lucht laag wordt niet direct verwarmd door de zonnestralen, doch door de uitstraling van de aarde en dat verklaart de lage tempe raturen op groote hoogten. Elke 100 me ter hooger daalt de temperatuur ongeveer J graad; tusschen de 10 en 15 k.m. is een temperatuur van —50 graden bereikt en daarna volgt geen daling meer. Als ge volg van de toenemende Duitsche afweer, kracht worden de Engelschen en Ameri kanen tegenwoordig gedwongen op groo- Geen leveranties aan Bolivia De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat aldaar bevestigd is, dat de leen- en pachtwetleveranties aan Bo livia stopgezet zijn. Deze maatregel vloeit voort uit het feit, dat de Boli- viaansche regeering door de „vereenig- de naties” niet erkend is. ONGELUK OP SPOORWEGEMPLACE MENT TE DELFT: Toen vanochtend om streeks elf uur de spoorwegarbeiders J. Wildschut en A. van Doorn uit den Haag op het spoorwegemplacement te Delft bezig waren een wagon, die uit de rails was geloopen weer op het spoor te bren gen, kantelde de wagon. De beide man nen geraakten tusschen den wagon en een afscheiding van dwarsliggers bekneld. Wildschut werd zwaar gewond en in een ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Van Doorn bekwam slecht Giet ernst.gc verwonding aan het hoofd. De Amerikaansche minister van Ma rine, Knox, heeft gicteren, naar de Britsehe berichtendienst uit Cleveland meldt, verklaard, dat een snel einde van den oorlog onwaarschijnlijk is. De genen, die verlangen naar een snel einde van den oorlog bewijzen daarmede geen dienst aan de oorlogsinspanning. Er is geen reden te hopen, dat het Duitsche thuisfront ineen zal storten. bonnen vangen Januari gelegen tijdvak. De distributie- voor dit tijdvak en de betrok- Voor bonnen, die bestemd waren voor verbruik in een vóór 17 Januari gelegen tijdvak zal in geen geval vergoeding worden gegeven. Het is nutteloos verzoeken hiertoe of tot ruil van oude tegen nieuwe bonnen in te dienen, aangezien hieraan in geen geval gevolg kan worden gegeven. Telefoon 116300 (leven lijnen) BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Giro Nov U500 I Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeu vendaal, Oranjelae;-. 3, i Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Bij ae S.S.-vrijwilligers uit Bosnië en de Herzogewina. De divisie is met de meest moderne wapenen en voer tuigen uitgerust. Er is ook een afdee- ling bij, welke de beschikking heeft over z.g „zwemwagens” (P.K. Mielke-O.-H) De Kroatische minister van Binnen- landsche Zaken, Lorkovitsj. heeft te Agram in aanwezigheid van den leider Van den staat, van het diplomatieke corps en van leidende persoonlijkheden van de Oestadsja-beweging en militairen een rede gehouden, waarin hij zich vooral bezig hield met de benden Hij plaatste het overwegend buitenlandsche element bij de vorming van de benden op den voorgrond van zijn beschou wingen en protesteerde tegen de agitatie, die den benden een Kroatisch tintje geef of tracht het Kroatische volk als den bolsjewieken gunstig gezind voor te stellen. In Kroatië weet ieder, dat het bendewezen en het bolsjewisme een en hetzelfde zijn en dat het Kroatische volk hooit iets met het communisme gemeen heeft, dus ook nooit vereenzelvigd kan worden met de intriges van Tito. Het verheugt hem te kunnen mededeelen. dat de benden onder de slagen van de Duitsche en de Kroatische Weermacht meer en meer geliquideerd worden. Bij het geheele volk valt meer en meer ver zet tegen de bloedige terreur der benden waar te nemen. De roep van het volk naar orde en rechtwaardigheid is tevens een roep naar definitieve afrekening met deze pestilentie. Tijdens het verder verloop van zijn rede wees de minister op de gelijke rechten der verschillende confessies, hij prees de verdiensten van de Oestadsja en sprak zich nadrukkelijk uit voor de Duitsch—Kroatische wapenbroederschap. die den ijzeren grondslag vormt der Kro atische politiek in het nieuwe Europa Tenslotte verklaarde Lorkovitsj er vast van overtuigd te zijn, dat Kroatië aan de zijde van het Duitsche Rijk alle uit den oorlog voortvloeiende moeilijkheden zal overwinnen en zegevierend een tijdperk van vrede en geluk tegemoet zal gaan bommenwerpers een ware zou kunnen veroorzaken. In de weinige jaren van het bestaan der luchtvaart zijn reeds tal van moei lijkheden. welke ontstaan door de weers gesteldheid. overwonnendank zij de peiling kan nu worden gevlogen onder omstandigheden, waaronder dat vroeger absoluut onmogelijk scheen ook het blindvliegen door wolkenmassa’s. het starten in nevel en zelfs de blindlanding behooren tegenwoordig min of meer tot alledaagsche gebeurtenissen in de vlieg wereld. Maar toch is het weer soms sterker dan de prestatiemogelijkheid van het vliegtuig of het kunnen van den piloot: nog steeds kunnen bijv, grond mist en ijsafzetting aanleiding geven tot zeer moeilijke problemerf', vooral wan neer deze plotseling optreden. Om dat te begrijpen moet men iets meer van de atmosferische toestanden afweten. Het is noodzakelijk gebleken met in gang van heden de rantsoenbonnen voor eieren, die zijn uitgevoerd in groen met als opdruk een ei IR met een rood num mer 37 ongeldig te verklaren. Deze bonnen kunnen dus niet meer bij een handelaar worden ingeleverd ter ver krijging van eieren Met ingang van heden kan het publiek uitsluitend eieren betrekken op rantsoenbonnen van nieuw mc lel. die van 10 Januari af zijn uitge geven. De ondergrond van deze bonnen is in twee kleuren n.l. bruin en blauw uitgevoerd, terwijl hierop in rood 15—4 44 IR eieren 4 is gedrukt. Zieden, die in aanmerking voor verstrekking van bonnen voor eieren, zullen in vele gevallen oud model hebben ont- verbruik in een na 17 Dient zoo groot mogelijk te zijn Vorige week werd op de H.B.S. aan de Raamstraat een bijeenkomst gehouden door de jeugd (onder het toeziende oog .n directeur en leeraren) voor de ouders. „In dezen tijd kunnen wij jullie moeilijk een kistje sigaren of een mooie bos bloemen aanbieden, daarom willen wij eens laten zien wat wij kunnen”, zei een der jongelui bij den aanvanig woord vertolkte blijkbaar volkomen gevoelens van de leerlingen, want werd een programma opgevoerd, zeer sterk boeide en een sfeer van derling begrijpen tusschen ouders en kinderen schiep, die ouders en leeraren een trotsch gevoel van voldoening moet hebben geschonken. Anderzijds zullen vele jongelui duidelijker dan door wijze lessen en boetpredikaties mogelijk kan zijn begrepen hebben, dat ouders, lee raren en onderwijzers niet tegenover, maar naast hen staan. In een dergelijken geest van onderling begrijpen en aanvoelen kan het niet an ders of de opvoeding boekt mooie resul- tat-.i, houdt de jeugd ervan af eigen dommen van volwassenen te vernielen of tegen ouders en leerkrachten op te staan, omdat zij immers weten, dat ook zij begrepen worden, dat ook de vol wassenen eerbied voor hun prestaties hebben. Ieder, die met de opvoeding te maken heeft, weet hoe ontzettend moei lijk het is, werkelijk contact met de jeugd te krijgen, hoe groot dikwijls de afstand is. die volwassene scheidt van jongen of meisje, al komen zij dagelijks met elkaar in aanraking. Vooral in dezen tijd, nu volwassenen zooveel met zich zelf te stellen hebben, dat zij minder aandacht aan de jeugd meenen te kun nen besteden Daarom is het noodig. dat voortdurend gezocht wordt naar mid delen. die het contact kunnen verdiepen en vergrooten en volwassenen en kin deren dichter bij elkaar brengen. Stil zitten is in ieder geval uit den booze, want de jeugd heeft het oneindig veel moeilijker en staat aan oneindig veel meer gevaren bloot dan in normalen tijd, al is zij zich zelve misschien daarvan niet zoo bewust. De school kan een machtige bijdrage leveren voor het tot stand brengen van een sfeer van onderling vertrouwen en begrijpen Wij leggen den nadruk op het woordje kan, want dit gebeurt niet automatisch. Wel degelijk moet zij daar toe doelbewust werken, meer en anders zijn dan een ambtelijke instantie. Als voorbeeld hebben wij een bijeen komst vermeld in een onzer gemeentelijke H.B.S.-en. Er zullen misschien ouders geweest zijn, die zeiden„Voor zoo iets hebben wij geen tijd en geen zin meer. Eerst maar eens afwachten tot de oorlog voorbij is." Wij gelooven echter, dat de ouders, die er wel geweest zijn, gezegd zullen hebben „Juist in dezen tijd moeten wij zooiets hebben.” De uitgeweken Poolsche regeering stelt in haar antwoord op de Sovjet- Russische verklaring inzake de Sovjet- Russisch-Poolsche betrekkingen voor, met de Sovjet-Unie onderhandelingen te voeren, waaraan ook de regeeringen van Engeland en de Vereen. Staten zul len deelnemen. Het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft medege deeld, dat het onmiddellijk zijn aan dacht aan deze aangelegenheid heeft ge wijd. De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft, dat de Poolsche verkla ring in bevoegde Britsche kringen wordt beschouwd als een „bemoedigend” ant woord op de Sovjetverklaring van 11 Januari. Zij toont aan. dat van het stand punt van de „Poolsche regeering” en de Sovjet-regeering onderhandelingen over alle bestaande problemen mogelijk blij ven. met het doel een bevredigende re geling tot stand te brengen. In officieele Britsche kringen wordt deze nieuwe ont wikkeling „warm toegejuicht”. Een meteoroloog van de Royal Air Force schreef onlangs in de „Daily Mail” een artikel over het weer en den lucht oorlog en ter inleiding zeide hij om.: „Het overkomt mij vaak, wanneer ik per trein naar huis ga. dat de een of andere medepassagier uit het coupéraam kijkt en dan tegen zijn buurman de opmerking maakt..Het is weer een goede nacht voor onze bommenwerpers.” Waarschijn lijk zal zoo’n reiziger vaak verrast zijn den volgenden morgen te hooren. dat onze bommenwerpers dien nacht thuis gebleven zijn. Stellig zou hij minder verbaasd zijn, indien hij de feiten zou kermen.” Een en ander heeft de „Deutsche Zei- tung” aanleiding gegeven ook een arti kel te brengen over den samenhang tus schen den luchtoorlog en het weer. Daar aan ontleenen wij het volgende Ook in de bedreigde Duitsche gebieden maken honderdduizenden er een ge woonte van vóór het afsluiten van de huisdeur voor den nacht, naar den hemel te kijken en op grond van hun eigen ervaringen een min of meer dubieuze prognose te maken ten aanzien van de verwachtingen voor dien nacht. Onge twijfeld zijn hun conclusies den laatsten tijd anders dan een paar weken geleden, toen een bewolkte lucht een rustigen nacht scheen te voorspellenthans heb ben zij liever een helderen maannacht. Het is hun zoo langzamerhand wel dui delijk geworden, dat er tusschen de weersomstandigheden en den luchtoorlog een zekere wisselwerking bestaat Het spreekt vanzelf, dat in vele ge vallen het weer, bezien van het stand punt van den waarnemer, niet altijd het zelfde is als dat op de vliegvelden, waar de Duitsche nachtjagers staan en zeker niet als dat op de startbases der vijan delijke bommenwerpers. Het Is ook dui delijk, dat het weer boven een aanvals doel vaak van veel invloed is op de mogelijkheden tot inzetten van de Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrachten. maar nauwelijks op de uitvoering van den aanval zelf, aangezien de vijandelijke vliegtuigen waarschijnlijk op normale wijze kunnen starten en landen, in tegen stelling met de Duitsche jagers. Voorts is het ook mogelijk, dat de vijandelijke bommenwerpers niet zullen starten, al is het weer boven de vliegvelden ook nog zoo gunstig, omdat een spoedige belang rijke weersverandering is te verwachten, bijv, het optreden van grondmist, welke bij den terugkeer van de formaties Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn karakter, gedrag, prestatie. 17-1-44 914.00 uur, Rotterdam, Deut sche Oberschule. Westerlaan 2; 18-1-44 912.00 uur. Breda. Restaurant Modern, Markt15—18.00 uur, den Bosch, Noord-Brabant, Markt 4519-1-44 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmond- straat 1615- 18.00 uur, Arnhem. Café Royal 20-1-44 9—12.00 uur, Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18 1518.00 uui, Zwolle, Hotel Gijtenbeek 21-1-44 9--12.00 uur Assen, Concerthuis a d. Vaart1518.00 uur Groningen, Heere- straat 46; 22-1-44 912 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat23-1-44 914 uur, Amsterdam, Dam 4 24-1-44 913 uur, Utrecht, N.V.-Huis Oudegracht 245 25-1-44 9—14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg26-1-44 914.00 uur. den Haag. Dierentuin, Be- noordenhoutscheweg Te Soest werd dezer dagen de tweede jaarlijksche Shetlandpony keuring ge houden, waarvoor veel belangstel ling bestond. Een der concurrenten draaft voor de jury. (C.N.F.-Stevens) Maandag zijn van 8.3016.30 uur aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distributiebescheiden (Groot Hertoginne- laan en voor het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1) de letters Veg tot en met Wa. Bijkantoor Scheveningen-Noord (Oost- straat 1) van 916 uur de letters V tot en met Was. Bijkantoor Benoordenhout (van Nijen- rodestraat 16) van 915.30 uur de letters Tos tot en met Vis. Dr. Dietrich aan het woord De Duitsche perschef, dr. Dietrich heeft gisteren op de persconferentie der Fransche journalisten te Parijs problemen besproken, waarvoor het Fransche publiek thans bijzondere belangstelling heeft. Over de vijandelijke beloften en toe- komstprogramma’s zeide spr. „In Noord- Afrika en Zuid-Italië, waar honger en nood, ziekten en bolsjewistische ellende heerschen, heeft de vijand reeds een ver helderend staaltje van zijn toekomstige ordening laten zien. Als hij Europa zou kunnen beheerschen en onderdrukken, dan zou ook Frankrijk een terrein van verwoesting worden en de bewoners zou den de vreeselijke gelegenheid hebben, kennis te maken met het verschil tus schen de vijandelijke frazen en de af schuwelijke werkelijkheid. Een terugblik op het verleden brengt weliswaar velen tot romantische gedachten en gevoelens, maar die politieke romantiek draagt er weinig toe bij, dat de tegenwoordige moeilijkheden worden overwonnen en een volk naar een nieuwe toekomst wordt ge bracht.” Hij gaf vervolgens een beeld van de nieuwe vooruitstrevende en sociale ge dachte, die, uit Europeeschen geest ge boren, de menschheid den weg naar een gelukkige toekomst zal wijzen. De denk beelden, waarmede de vijand nog werkt als leuzen voor een z.g. betere toekomst, hebben, aldus de rijksperschef, al lang afgedaan. Ook de toekomst van Frankrijk is niet verbonden aan een wereld van het verleden of aan de mogendheden, die haar plutocratische en bolsjewistische wereldheerschappij willen bouwen op de vernietiging van Europa, maar het lot van Frankrijk hangt onverbrekelijk samen met de vernieuwing van het Europeesche continent. Wat Frankrijk van de anti- Europeesche coalitie, van de Ver. Staten, Engeland en de Sovjet-Unie in geval van hun overwinning zou hebben te verwach ten, is geenszins twijfelachtig meer. Een hunner prominentste sprekers, minister president Smuts, heeft het onlangs met brutale openhartigheid gezegd „Frank rijk is verdwenen. Wij kunnen nog van Frankrijk als groote mogendheid spreken, maar ons gepraat zal Frankrijk niet hel pen. Het is verdwenen en zal voor den duur van ons leven, misschien nog lang daarna, als afgedaan moeten worden be schouwd” Deze woorden, aldus dr Die trich. geven het vonnis weer dat de vijanden van ons continent ook over het lot van Frankrijk hebben geveld en dat zij zeker zouden voltrekken, als de macht van ons zwaard hun dat niet zou beletten Alle illusies van een werkeloos afwach- ten zijn daarom een levensgevaarlijk zelf bedrog ten overstaan van het feit, dat Frankrijk alleen met Europa kan leven of met Europa moet sterven. Slechts in een zegevierend nieuw Europa zal een verjongd Frankrijk de plaats innemen, waarop het recht heeft. De rijksperschef wees er nog op, dat de Fransche arbeiders in Duitschland ge legenheid hebben gehad om het ware Duitsche socialisme uit eigen ervaring te leeren kennen. „De eerste stootkracht van het Sovjet- Russische winteroffensief is aan het ver flauwen, de tweede bolsjewistische offen sieve stoot teekent zich reeds af”, zoo verklaart de militaire correspondent van het D.N.B.Martin Hallensleben, in beschouwing over den toestand, schrijft „Dat het den Duitschers gelukt is de buitengewoon sterke stootkracht van het eerste Sovjet-Russische groote offensief van dezen winter reeds na 20 dagen mat te zetten, is een prestatie, die een spre kende getuigenis aflegt van de superio riteit van de Duitsche legerleiding en van het onverminderd groote gevechtsmoreel der Duitsche troepen. Wanneer men om deze prestatie te beoordeelen het feit in aanmerking neemt, dat de Duitschers be wust afzagen van het in den strijd bren gen van het gros van hun slechts voor den veldtocht in het Oosten beschikbare reserves, wanneer men verder bedenkt met welk een buitengewone krachtsont plooiing de bolsjewistische leiding van het begin van dit offensief af optrad en nog optreedt, wanneer men tenslotte nog fand^'o^'wordt "uiF Londën“'gen de groote tijdsruimte voor het op gang T h teruffkpprdpn komen van de beide Sovjet-Russische ™ls. winteroffensieven van 1941/42 en 1942/43 ’“at vergelijkt met de thans geëindigde eerste phase van het offensief 1943/44. dan kan men bepalen, met welken omvang en welke intensiteit de strategie der bewe ging tegenover de strategie van de massa is doorgedreven en nog doorgedreven kan worden. In kringen van den Groot- Duitschen generalen staf is men van mee hing, dat het offensief van den vijand geenszins uitgeput is, dat het waarschijn lijk reeds in de komende uren met wis selende zwaartepuntvorming zijn niet minder massieve voortzetting zal vinden, doch dat men het er tenslotte evenzeer mee klaar zal spelen als met alle tot nu toe gevoerde Hiernaar te oordeelen schijnt het dus voor en na in het voor- i nemen der Duitschers te liggen voorloo- pig principieel in den afweer te blijven en het geheele reservepotentieel eerst dan in de weegschaal te leggen, wanneer de vijand zijn offensieve kracht bijna geheel heeft verbruikt. Daaruit vloeien ook alle verdere bewegingen der Duitsche legers voort. Dat de Duitsche afweer juist wat betreft zijn elasticiteit een nieuwe methode heeft ontwikkeld, wordt door de jongste ge vechten bijzonder duidelijk aangetoond. Het is opvallend, dat hier en daar de D'ii+sche uitwijkbewegingen tegenover een uit het Oosten komenden massalen stoot niet naar het Westen, doch naar het Noorden en Zuiden gaan, en dus den vijand vrijwillig frontale terreinwinst laten om de eigen flanken sterk te ma ken. Hier worden mogelijkheden zicht baar, die op den loop van de verdere ge beurtenissen waarschijnlijk niet zonder belangrijke uitwerking zullen blijven Tegenover deze verschijnselen, die zelf bewegingen zijn, staan die. waaraan door de Duitsche leiding klaarblijkelijk een statische beteekenis wordt toegekend Men denke slechts aan Witebsk. Het is opvallend, dat de Sovjet-Russische mas sale stormloopen tot dusver steeds rp dezen hoekpijler ineenstortten. Hier zal de Sovjet-Russische leiding nog aanzienlijke krachten noodig hebben. Evenzoo is het overigens ook bij Nikopol en bij Kertsj, waarop de bolsjewistische aanvalsactie Zich op het oogenblik het meest schijnt te concentreeren wanneer men het gebied ten Westen van Resjitza buiten beschou wing laat, waar de Duitschers hun stel lingen naar achter verleggen. Doch deze gebieden hebben operatief niet beslist voorrang, zoodat men wel kan aannemen, dat de Sovjets op het oogenblik genood zaakt zijn tot hergroepeeringen over te gaan als gevolg van hun buitengewoon groote slijtage aan menschen en materiaal én de toenemende Duitsche kracht op de voornaamste spilpunten van hun eersten offensieven stoot tusschen Witebsk en Kirowograd.” ...en nu wisten we natuurlijk niet beroep we hem konden laten lee- Als hij een paar jaar ouder was geweest, had hij zich ook als vrijwilliger gemeld zooals jij het deed, maar nu ging dit niet. En zoo besloten we dan maar, jouw Dienststelle weer eens op te zoeken om daar raad te vragen. Ze waren daar weer erg vriendelijk zooals altijd. En raad nu eens wat hij doet Hij gaat weer naar de school. Hij kan nu toch studeeren en wel zoo lang tot hij min stens ingenieur is. En dit alles op kosten van jouw Dienststelle. Wijzelf zouden het natuurlijk nooit kunnen betalen, dat weet jezelf ook wel. Je kan je niet half voorstellen hoe gelukkig hij nu is. Eiken dag koopt hij bloemen en zet ze dankbaarheid vóór die laatste foto van. je waar je in je marine-uniform mooi op staat. We zijn hier thuis alle maal toch zóó trotsch op je, mijn jongen Een paar woordjes uit een van de vele brieven, die onze matrozen zoo dikwijls krijgen toegestuurd. Ook u zou men zoo iets kunnen schrijven, als u deed wat u doen moet De eerste stap op dezen weg brengt u naar de „Annahmestelle für Freiwillige der Kriegsmarine”. die in iedere stad bij de Kommandantur aldaar zijn te vin den. Men geeft u er gaarne, en zonder eenige verplichting voor u. de gewensch- te inlichtingen. Wacht niet langer.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1