rl944. No. Ï8695. ons volk weg van Doorbraakpogingen van de Sovjets mislukt De moeilijke Maandag 17 Januari. VAN OVERAL o Postverkeer met Duitschland gewijzigd Ten hoogste 2 brieven per maand aan Feiten en verschijnselen Klagenfurt aangevallen „Hout is veel practischer dan glas Het geteisterde Berlijn weet zich alles aan te passen Bespreking Churchill-De Gaulle Aardbevingsramp in Argentinië Moskou wijst Poolsche verklaring af Nieuwe phase van den winterslag Traptreden van het Zuid front te HAAGSCHE uit van zegt De paarden.tractie heeft het druk dus de hoefsmid ook (C.N.F.) zinken werden VERDUISTEREN Van 17.15 uur tot 8.30 uur Maan: 17 Jan. onder 11.49 u. 18 Jan. op 0.26 u„ onder 12.09. L.K. bolsjewieken met toenemende felheid aan. gevallen. Hun doorbraakpogingen werden ook hier in verbitterde gevechten ver ijdeld en daarbij zijn alleen ten Zuiden van Oranienbaum 26 Sovjet-Russische tanks vernield. Aan het Zuid-Italiaansche front vermin derde de gevechtsactiviteit in den sector ten Westen en Noordwesten van Cervaro tijdelijk. Plaatselijke aanvallen van den vijand werden afgeslagen. Een aanval van Amerikaansche bom menwerpers was op 16 Januari gericht op Zuid-Duitsch gebied. In Klagenfurt ont stond schade aan gebouwen en gingen menschenlevens verloren. Door luchtver- dedigingsstrijdkrachten werden bij dezen aanval evenals boven het Italiaansche ge bied 18 vijandelijke vliegtuigen, voor het meerendeel bommenwerpers, neergescho ten. Duitsche duikbooten hebben in het Noor den van den Atlantischen Oceaan op de Middellandsche Zee en op de Zwarte Zee 5 schepen met een inhoud van 36.500 brt., 3 torpedobootjagers en 2 duikbooten tot gebracht. Drie andere schepen getorpedeerd en 2 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Nieuwe U-boot successen De Ned. Corresp. Dienst meldt Berlijn: De regeering nam in Augustus van het vorige jaar, toen Berlijn zich op de ..Battle of Berlin” begon voor te berei den, het radicale, maar afdoende be sluit, om de zolders totaal te ontruimen. D.w.z., dat er niet alleen niets meer mocht worden bewaard, maar dat ook letterlijk alles wat er zich op bevond, met uitzondering van het dak en de hanenbalken, moest worden afgebroken en verwijderd. De enorme stapels hout, die toen overal in het Berlijnsche straat beeld opdoken, werden meteen opgesla gen. Dit hout is thans in het Berlijnsche straatbeeld teruggekeerd. Het ligt echter niet meer op stapels, doch men heeft het plank aan plank, lat aan lat gespijkerd in de gapende vensteropeningen van openbare gebouwen, winkels en restau rants. Het is allemaal oud, kurkdroog hout, dat, zoolang regen en wind het nog niet grauw hebben geverfd, met zijn diverse kleuren bijna iets als een vrien delijke noot brengt in de triestheid van Berlijns geruïneerde straten. Alom ziet men die houten schotten, waarin meestal precies in het midden een klein ruitje is aangebracht, zoodat men niet alleen naar binnen kan kijken, maar binnen al moet dan ook het electrische licht den geheelen dag branden kan zien, dat buiten de zon schijnt. De mannen, veelal krijgsgevangenen, die al deze planken en latten aan elkaar hebben gespijkerd, begonnen met de restaurants. Daaraan was de behoefte ook het grootst. Hon derdduizenden kunnen in de wereldstad gedurende de middagpauze niet even naar huis gaan om te eten. Daarbij zijn nu de honderdduizenden gekomen, die thuis geen gas hebben of wier woning zoo beschadigd is, dat zij er nog wel sla pen, maar nauwelijks kunnen wonen. Het spreekt van zelf, dat de alles ver slindende fosfor ontzettend huis gehou den heeft in de groote restaurants, daar die voor het meerendeel in de breede straten van het centrum lagen. Maar toen er eenmaal flink werd aangepakt, bleek er toch nog veel te kunnen wor den gedaan. Ook al waren het dak en de bovenverdiepingen weg, de groote res- tauratieruimte was toch in vele gevallen niet ingestort. Waren stoelen en tafels verbrand, dan werden die overal bijeen gezocht. Het geheel werd grondig van asch, modder en roet gereinigd, de ven stergaten dicht gespijkerd en... nu ja, men moet zich natuurlijk weten te be helpen. Maar nu het hout aan den bin nenkant met papier is beplakt, en de tocht op die manier grootendeels wordt buitengesloten, kan men zelfs weer zon der jas aan en zonder shawl om eten. De aanplakbiljetten op de houten schot ten verkondigen niet alleen, dat men van 12 tot 3 uur 's middags en van 6.30 tot 8 of 9 uur des avonds kan eten, maar som mige café’s bevelen zelfs hun strijkje aan, terwijl een der grootste amuse- mentsinstellingen van Berlijn die kort geleden nog van den grond tot aan den totaal vernielden koepel, welke de vijfde verdieping bedekte, één troostelooze ruïne was thans reclame maakt met een uitgebreid cabaretprogramma. Ook de winkels, althans voor zoover hun ijzeren rolluiken weggeblazen zijn, hebben hun étalages dichtgespijkerd. Met groote letters staat er op de hou ten schotten, dat de zaak geopend is of dat de verkoop door verder gaat, ter wijl een opgeplakt papiertje aangeeft, gedurende welke uren dit het geval is. Aan het officieele sluitingsuur van 7 uur ’s avonds wordt niet al te zeer de hand Bij tien tegenaanval. En wanneer het eens moeilijk gaat door mul zand of modder, helpt ook de leider der Com pagnie een handje mede. (P.K. Scheerer-O.-H.) mM (10 reg.) /0.19 Elke m.M m 21 ct Halve oplaag halve pr. Reel. f 51 p. m M Bewijsn. 5 ct., fr. p. P- 10 CU KI. Adv. Un halve opl.) ƒ0.57. Diênstaanb. /0.38. Per», gevr ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer. Eer» gemotoriseerde hoofdverbandplaats. De „operatie- wagen”, waarin zelfs de zwaarste operaties kunnen ge schieden. Op onze foto: Medis Ch personeel bij het sterili- seeren van de instrumenten, (S.S.P.K. Ma.rkert-O.-H). Woensdag j.l. hebben te Marakesj (Fransch-Marokko) besprekingen plaats gehad tusschen den Britschen premier en generaal de Gaulle, waaraan ook Lord Beaverbrook en Duff Cooper hebben deel genomen. Donderdag werd opnieuw ge confereerd. Hierop ging de Fransche gene, raai naar Algiers terug. Het voornaamste onderwerp van de be sprekingen was de erkenning van het Fransche comité als legale Fransche re geering in geval van een invasie. De di plomatieke correspondent van Reuter heeft Zaterdagavond voor de radio de ontmoeting besproken. Hij zeide, dat als Frankrijk deel neemt aan de na de lanu ding ontstane gevechten, de vorming van een civiel bestuur buiten de directe ge- vechtszöne zeer noodzakelijk is. Op de benoeming van generaal de Lattre de Tassigny als chef van de militaire Fran sche invasie zal eveneens een politieke verklaring volgen. De ontmoeting tus schen den Britschen premier en generaal de Gaulle is een prachtige gelegenheid geweest om van gedachten te wisselen en er zijn dan ook beslissingen bij genomen COURANT. gehouden, daar vele winkels of wel de moeilijkheden hebben met de verlichting of wel dit geldt in de eerste plaats voor de warenhuizen niet kunnen ver duisteren. In beide gevallen moet de zaak natuurlijk gesloten worden bij de invallende duisternis. De humor verlaat den Berlijner echter ook onder deze primitieve omstandig heden niet. Bij eiken nieuwen aanval zuigen luchtmijnen en zware bommen vele van deze houten schotten uit de vensteropeningen. Zoodra het signaal „alles veilig” is gegeven, hoort men van alle kanten, hoe zij weer op hun plaats worden gespijkerd. En onverstoorbaar verzekert de man met den hamer, dat hout veel practischer is dan glas. „An ders had alles weer in scherven gelegen en nu is de zaak binnen een half uur weer voor elkaar.” Geheel Argentinië is diep onder den indruk van een aardbevingsramp, welke San Juan, de hoofdstad der gelijknamige provincie, voor het grootste deel heeft verwoest. Volgens een officieele mede- deeling is 90 pCt. van de huizen der stad vernield, waaronder het gouvernements gebouw, de kathedraal en talrijke andere kerken. De „Critica” spreekt van 3500 dooden en meer dan 7000 gewonden. Tweeduizend gewonden zijn reeds met speciale treinen vervoerd naar Mendoza, het centrum der hulpactie. San Juan (18.000 inwoners) werd Za terdag tusschen 20.45 en 20.55 uur ge schokt door 3 bevingen, welke elk onge veer een minuut duurden en steeds hef tiger werden. Het werd onmiddellijk volkomen donker en de straten vertoon den scheuren. Weldra braken de eerste branden uit. De aardbeving kwam over de stad als een groote luchtaanval, waarop niemand was voorbereid. De muren der Huizen stortten in en begroe ven alles onder zich. Uit het duister, waarin de stad plotseling gehuld was, steeg overal het gekerm der gewon den op. De kathedraal stortte in op het oogen- blik dat er een dienst werd gehouden. Het meerendeel der aanwezigen werd onder het vallend gesteente begraven. Vele inwoners brachten naar gewoonte hun Zaterdagavond door op de prome nade en in de vele café’s, toen de aard beving kwam. Het grootste café van de stad, „Aquila”, stortte onmiddellijk in een waardoor vele bezoekers werden bedolven. Daar alle ziekenhuizen van San Juan ingestort of op zijn minst zwaar beschadigd waren, kon er in het begin vrijwel geen medische hulp wor den geboden. Soldaten konden de drei gende paniek verhinderen en rustig wer den de eerste hulpmaatregelen genomen. De dakloozen werden zooveel mogelijk ondergebracht in groote tentenkampen op de pleinen. Doordien de spoorwegen bij de stad vernield waren en ook de wegen groote spleten vertoonden, werd de hulpverleening bemoeilijkt. Auto’s uit Mendoza konden dwars door de velden de stad bereiken. Ondertusschen landden de eerste mili taire vliegtuigen met medicijnen, ver- handstoffen en voedsel en kwamen de eerste militaire hulptroepen uit de om liggende provincies aan. Deze aardbeving is een der hevigste, welke Argentinië in jaren te verduren heeft gehad. Zij was in het heele land, ook in de hoofdstad, duidelijk aan te voelen. Niet alleen de stad San Juan doch ook kleinere plaatsen als Concor dia, Trinidad, Conception en Villa Atuel (in de provincie Mendoza) zijn zwaar getroffen. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p 3 mnd met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode’", ..Kol. Bijbl en Letterk Bijbl ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ440, z M.idebl ƒ3.95. Buitenl. ƒ9 45. Bi) postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Af». nr 5 c„ fr. p. p. 10 c Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 G|r® N<* 12800 PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (9 eg.) ƒ169. elke m.M. m. tot 22 Bijkantoor; Scbeveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeu /endaal, Oranjelaer. 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorboek!». Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr., Theresiastraat 108a, Tel. 772444>. Binnenland De heer van B„ fabrikant, wonende te Dongen (N.-Br.) is ter hoogte van het z.g. Zwaaigat, door de mist misleid met zijn rijwiel in het kanaal gereden en verdronken. Op den Kanaalweg onder Weurt is het I4-jarig meisje H. W. door een auto overreden en gedood. Een 33-jarige Nijmegenaar geraakte Zaterdagavond te Amsterdam nabij den Amstel in het water van de Keizers gracht. Toen men hem op den wal had gebracht, was hij reeds overleden. Ook een 25-jarige man, die te Amsterdam in het water van den Singel viel, kon. slechts als lijk worden geborgen. Buitenland Gistermiddag is de trein Norwich Londen in het station Ilford op een an deren trein gereden, waardoor 15 per sonen werden gedood. Radio Londen heeft gisteravond voor het eerst het nieuwe Sovjet-volkslied ten gehoore gebracht, meldt S.P.T. Een copic van het lied is dezer dagen door Stalin kan Churchill gezonden. Volgens Reuter heeft het Sovjetbureau Tass een officieel antwoord op de verkla ring der uitgeweken Poolsche regeering gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de Poolsche verklaring slechts kan wor den uitgelegd als afwijzing van de Cur- zon-lijn. Het antwoord zegt: „In de Poolsche verklaring is de kwes tie van de erkenning der Curzonlijn als grens tusschen de Sovjet-Unie en Polen handig vermeden en volkomen genegeerd, hetgeen slechts kan worden uitgelegd als een afwijzing van de Curzonlijn. Ten aanzien van het voorstel der Pool sche regeering tot het opnemen van offi cieele onderhandelingen tusschen haar en de Sovjet-regeering is de laatste van meening, dat een dergelijk voorstel rriis- leiding der openbare meening beoogt, want het is gemakkelijk te begrijpen, dat de Sovjet-Unie niet in staat is officieele onderhandelingen te openen met een re geering, waarmede de diplomatieke be trekkingen verbroken zijn. Sovjet-kringen wenschen er aan te herinneren, dat de diplomatieke betrekkingen met de Pool sche regeering verbroken zijn op grond van een fout van deze regeering, n.l. we gens haar actieve deelneming aan de anti-Sovjetcampagne der Duitschers in verband met de z.g. moorden in Katyn. Volgens de meening van Sovjetkringen bewijzen de bovenvermelde omstandig heden opnieuw, dat de huidige Poolsche regeering niet den wensch koestert, goede buurbetrekkingen met de Sovjets tot stgnd te brengen.” De Sovjetbladen houden zich bezig met voorstellen van Penjik, voorzitter van de vereeniging „Vrienden van Polen in Amerika”, volgens welke de Poolsche socialistische en boerenorganisaties in samenwerking met de Poolsche émigré’s in de Sovjet-Unie en de democratische Poolsche organisaties in de Ver. Staten en andere landen, een commissie zouden vormen, die zou optreden als voorloopige „Poolsche regeering”. Penjik noemt de uitgeweken Poolsche regeering te Londen illegaal, aangezien zij steunt op de Grond wet van 1935, welkte niet door het Pool sche parlement geratificeerd is. Dat ons volk het moeilijk heeft In dezen tijd, ondanks de van meer dan één zijde toegestoken hand wie zal het ontkennen? Er is geen huis of geen gezin meer, dat niet een kruis of kruisje van dezen oorlog heeft te dra gen. Het gezinshoofd heeft het niet gemakkelijk, de huisvrouw tobt haar dagen door en de kinderen hebben het zwaar, ja, óók en misschien vóóral de kinderen, die voor de harde feiten staanj zonder begrip voor de verschijn selen om zich heen. Aan spontane, echte, sprankelende levensvreugde komt het kind van dezen tijd veel te kort; het valt langs geen enkelen weg te ver goeden, wat het kind in deze sombere jaren zijner jeugd ontbeert. Men streeft er uiteraard naar „het beste ervan te meken” en voor dit streven kan men niet anders dan lof hebben, maar de kinderziel blijft hunkeren en het kin- derlichaam blijft vragen naar dingen, die momenteel onbereikbaar zijn. De weg van ons volk blijft zwaar, ook voor dat deel, dat bezield wordt door idealen en dat geloof en ver trouwen in zich draagt als een onver- -woestbaren schat. En nu weten wij wel, dat andere volken een nog véél zwaarderen, en misschien ook langeren weg hebben af te leggen, dat verandert echter niets aan het feit van dit oogenblik, waarin ons volk tegelijk met den weg van den oorlog den weg der revolutie moet gaan en daardoor onder omstandigheden leeft, die hooge eischen stellen aan zijn moreelen weerstand en aan zijn physiek uithoudingsvermogen. Behalve in dagen van oorlog leven wij immers ook in dagen van revolutie. Ook zonder de propaganda spreken de verschijnselen van dezen tijd in dit op zicht voldoende voor zichzelf. Wij hebben op het revolutionnaire ka rakter van dezen tijd reeds lang ge leden voor het eerst het volle licht laten schijnen, toen wij, schrijvende over de Nationaal Socialistische Bewe ging hier te lande, wezen op het vele wrakhout, dat zich in den stroom der Beweging liet meevoeren. Mussert heeft de gevaren daaraan verbonden, niet onderschat. Hij heeft een zuive ringsactie ingezet, straf en kordaat, zonder aanzien des persoons. Er is veel, héél veel verbeterd, maar er zijn nog verschijnselen, die echter nauwe lijks meer gevaren zijn, omdat hun ka rakter doorzien is, die het noodig ma ken, dat men er stelling tegenover neemt. De verschijnselen, welke wij hier op ’t oog hebben, werden dezer dagen scherp belicht in een artikel in „De Waag” van de hand van J. A. Boreel de Mauregnault, verschenen onder het motto: „Wij willen niet de proletarische revolutie omwisselen voor het revo- lutie-proletariaat!” Het artikel is ge titeld: „De revolutie van het aristo cratische”. De schrijver zet eerst uit een wat hij onder dit „aristocratische” verstaat, een begrip, dat men allerminst niet moet zien als tegenstelling tot het volksche. „In alle kringen van de volksgemeenschap, zoo zegt de schrijver leven dragers van het aristocratische; maar het zijn er steeds de weinigen, de enkelingen. Het zijn de genieën, die eens in de zooveel jaar ge boren worden, het zijn de groote kunste naars en denkers aller tijden; maar het rijn in het leven van allen dag ook diegenen, die met een, voor iemand, die goed toeziet verwonderlijke zekerheid, die diep uit hen zelf opwelt, heengaan over al het gemeene, het lage, het kleinzielige, het burgerlijke, die in tuïtief al het platte, al het laag-bij-de- grondsche, al het zelfzuchtige en baat zuchtige vermijden. Het zijn degenen, die, zooals de Leider het kort geleden uitdrukte, fatsoen en karakter bezitten. Fatsoen, niet in den plat-burgerlijken zin van het strikt leven volgens de voorschriften uit angst om gegrepen te worden; fatsoen, niet uit gebrek aan fantasie en. levensdurf; fat sen, niet uit bekrompenheid en geborneerdheid van geest, die het ,on-fatsoenlijke eenvoudig niet kent. [Neen het fatsoen, dat geboren wordt Uit het diep doorleefd hebben van de groote tegenstelling in den mensche- lijken geest tusschen het lage en het hooge; fatsoen, dat geboren wordt uit de bewuste afwijzing van dit lage, om dat het voor zichzelf en anderen kwet send en on-schoon, on-aesthetisch is. Het fatsoen, dat leidt tot de schoonste menschelijke deugd: de hoog-moed in den Multatuliaanschen zin van moed om hoog te staan; d.w.z. van moed om „alleen” te staan! Karakter, niet als de starheid, die niets binnen haar gezichtskring toelaat wat onbekend of vreemd is; niet als de stugheid tegenover alles en iedereen, waarmee men in aanraking komt; niet als de hoogmoed in den burgerlijken zin van hoovaardij (waarop trouwens?). Maar karakter, dat bij alle soepelheid, steeds een vasten koers gaat, steeds rechtlijnig blijft, in laatste instantie steeds zichzelf getrouw blijft, ook wan neer anderen meenen, dat men „on trouw” wordt.” Wanneer de schrijver in „De 'Waag” dit alles heeft uiteen gezet, stelt hij vast, dat elke revolutie nu eenmaal onvermijdelijk tot gevolg heeft, dat zich „onder haar vanen zoo wel de besten, dat wil dus zeggen „de l' Briefkaarten onbeperkt Het Opperbevel van de Weermacht heeft de geldende regeling voor het post verkeer uit Duitschland naar het niet- vijandelijke buitenland, dus ook naar Nederland, met een verordening aange vuld, In het niet-zakelijke verkeer mogen in het vervolg ten hoogste 2 brieven per maand verzonden worden. Deze brieven mogen niet meer dan 2 kantjes schrift bevatten Ieder kantje van den brief moet den volledigen naam en het volledige adres van den afzender bevatten. Het aantal briefkaarten, dat verzonden mag worden, is echter aan geen beper king onderhevig. Wij vestigen er bier de aandacht op. dat alleen blanco briefkaar ten, dus ook geen ansichtkaarten verzon den mogen worden. Bovendien is bij de nieuwe bepaling het verood opgenomen, gramofoonplaten en andere mededeelingen. die op welke mechanische wijze ook opgenomen Hjn, in het niet zakelijke verkeer te verzenden naar het buitenland. De voorschriften, die tot dusverre gol den betreffende het aanbieden aan de postkantoren van brieven voor verzending naar het buitenland, zijn eveneens ge wijzigd. Voortaan moet de afzender bovendien een contrólekaart voor het buitenland- sche briefverkeer (Kontrole-Karte für den auslandischen Briefverkehr) overleg gen. Deze kaarten zullen op aanvraag door de politie-instanties uitgereikt wor den aan alle personen boven de 16 jaar, die in Duitschland wonen. Door het afkondigen van dezen maat regel kunnen de Nederlandsche arbeider» in Duitschland dus voortaan niet meer dan 2 brieven per maand naar Nederland verzenden. DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 16 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Ten Noordoosten van Kertsj en aan het bruggenhoofd van Nikopol stortten de herhaalde hevige aanvallen van de Sov jets in ons afweervuur ineen. Ten Noord westen van Kirowograd viel de vijand met sterke infanterie- en pantserstrijd- krachten opnieuw aan. Hij werd in ver bitterde gevechten opgevangen. Een pene- tratieplek uit de laatste gevechtsdagen werd in een tegenaanval gesloten. In het gebied ten Oosten van Sjasjkof veroor zaakte een eigen verrassend ondernomen aanval den vijand bijzonder zware verlie zen. Verscheidene ontlastingsaanvallen der bolsjewieken werden afgeslagen. Ten Zuidwesten van Pogrebisjtsje won de eigen tegenaanval, ondanks taai vijan delijk verzet, weer aan terrein. In de gevechten ten Westen van Ber- ditsjef verloor de vijand de 2 dagen 116 stukken geschut, vrachtauto’s, pantserwagens en oorlogstuig. Uit het gebied ten van Nowograd Wolynsk en ten De groote winterslag in het Oosten is thans tengevolge van het stagneeren van het bolsjewistische offensief in den Zui delijken en den centralen sector, zooals verwacht werd overgeslagen op het Noorden van het front, aldus de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben. Hij schrijft o.a.: Deze nieuwe phase van den slag was te ver wachten en is hier reeds verscheidene malen aangeduid als in den loop der ont wikkeling liggend. Van Duitsche zijde is men daarop reeds langen tijd ingesteld. De Duitschers beschikken over goed uit geruste troepen in goed opgebouwde stel lingen, ^oodat men wel zal kunnen aan nemen, dat de bolsjewieken hier op een der hardste noten van den Duitschen af weer zullen bijten. Hun nieuwe aanvalsactie is op 2 plaat sen ingezet: In het gebied ten Noordwesten van het Ilmenmeer in de richting van Nowogorod, waar zij trachten een door braak tot stand te brengen en uit het ge bied van Oranienbaum, met als eerste zichtbare doel hier de Duitsche strijdkrach. ten te binden. Als totaaldoel van de thans oegonnen operaties in het Noorden zal men wel de grens der Oostzeelanden moe ten aannemen In Duitsche militaire kringen is men echter ten aanzien van de voor de bolsje wieken bestaande vooruitzichten zeer sceptisch. Deze scepsis is niet alleen ge grond op het feit, dat het Noordelijke of fensief op den eersten dag nergens krach tig aan den dag is getreden, dat alle bol sjewistische aanvallen door de Duitschers volstrekt afgeslagen konden worden en alleen plaatselijke penetraties in de Duit sche stellingen werden bereikt. Over het geheel krijgt men den indruk, dat de Duitsche leiding op langen termijn voor bereidingen heeft getroffen tegen alle eventualiteiten in deze gebieden. De bol sjewieken zullen zeer spoedig inzien, dat zij zich vergissen, wanneer zij gelooven. dat de Duitschers het Noordelijk front ten gunste van de tot dusver op den voor grond der gevechten staande andere frontsectoren verzwakt hebben. Er bestaat aan het Zuidelijke front zoo wordt o.a. aan de „Deutsche Zeitung i.d. N.” uit Berlijn gemeld, geen gesloten linie. Men kan de gevechtsruimten met de treden van een trap vergelijken. De on derste traptrede begint aan den Dnjepr in het gebied van Saporosje en loopt on geveer 100 k.m. naar het Westen tot in het gebied van Kriwoi Rog. Daar begint de tweede traptrede, die ongeveer 50 k.m. verder naar het Noorden ligt en de ruim te van Kirowograd omvat. Ook deze trap trede heeft een uitgestrektheid van onge veer 100 k.m. Dan begint de derde trede, die dubbel zoo hoog is als de tweede en ongeveer 100 km verder Noordwaarts ligt. Zij loopt van het gebied van Tsjerkassy meer dan 200 km over het gebied van Po- grebitsjtsje tot ten Zuiden van Berditsjef. Hier begint de vierde, iets vlakkere trap trede, die tot in ’t gebied van Nowograd Wolynsk loopt. Hierop volgt’ n vijfde steile traptrede, die in de streek ten Westen van Sarny eindigt en bij het gebied van de Pripet-monding aansluit. aristocraten” uit alle rangen en stan den van het volk, als ook de slechtsten, de proletariërs, de desperado’s scharen. Maar waar het, helaas, in de wereld steeds zoo is, dat het beste in de min derheid is, daar dreigt het gevaar, dat voor een verworpen proletarische revo lutie het revolutie-proletariaat in de plaats treedt. Dit revolutie-proletariaat profiteert van de kans om uit de goot, waarin het principieel thuis hoorde, via de ruggen van de besten omhoog te klauteren; onder dit soort prole tariaat behooren degenen, die door j gebrek aan zwaarte omhoog val len, die overal en altijd zichzelve luid op de borst slaan en om den haverklap verkondigen, dat zij de beste en trouwste vertegenwoordigers van het nieuwe zijn. Onder dit proletariaat verschuilen zich de lieden, die, in de hoop hun eigen duistere doelen te be reiken, op alle mogelijke wijze probee- ren den geest van de revolutie te ver eenzelvigen met den geest, waaruit zij plegen te leven. Onder dit proletariaat schuilen de lieden, die dankbaar ge bruik maken van de leuzen der revo lutie, om door het te pas en te onpas uitkrijten ervan, hun gebrek aan in zicht en begrip voor de beteekenis er van te verbergen. Onder dit proleta riaat schuilen tenslotte diegenen, die daakbaar zijn voor eiken uiterlijken vorm, dien zij kunnen overnemen en tot doctrine verheffen, zonder terstond als zwendelaars met de revolutie te worden bemerkt. Tegen dit revolutie-proletariaat vech ten wij Nationaal-Socialisten, dag-in, dag-uit, overal waar wij het ook ont moeten”, zoo besluit de schr. en men mag aannemen, dat hij in dit opzicht ieder weldenkend mensch aan zijn zijde zal vinden. Dat het gevaar van dit revo lutie-proletariaat is onderkend, geeft de zekerheid, dat dit kwaad zal worden uitgeroeid. Wanneer dit eenmaal is ge schied, dan zal de weg der revolutie, dien ons volk moet gaan, er stellig min der zwaar door worden. Er zijn meer feiten en verschijnselen, die erop wij zen, dat er naar wordt gestreefd het pad te effenen. Daar zijn, bijvoorbeeld, de samenkomsten van Max Blokzijl met de jeugd, samenkomsten, waarin de vrije meeningsuiting licht brengt in proble men, die voor het opgroeiend geslacht aan alje kanten zwaar en duister waren. Ook op den weg van oorlog en revo lutie verloochent het Nederlandsche volk niet zijn aard: het zoekt en wikt en weegt de beste kansen. De „Arnh. Crt.” citeerde dezer dagen wat de Ber lijnsche hoofdredacteur van het „Ham burger Fremdenblatt” na een bezoek te hebben gebracht aan ons land, schreef. „De Hollanders, zoo merkte hij op zijn allerminst fantasten. Zij weten, dat zij nu en in de toekomst in de eerste plaats moeten leven en daarom stellen zij zich met koel overleg en met het rekenpotlood in de hand de vraag, waar in de wereld van morgen hun beste kansen liggen. Dat is ook inderdaad het geval, zoo is het Nederlandsche volk altijd ge weest, teekende het blad erbij aan. Pak dan nu ook met koel overleg het reken potlood, reken nauwkeurig uit, waar de beste kansen voor ons land liggen in de wereld van morgen. En grijp die kansen!” laatste talrijke ander Westen Westen van Sarny wordt melding gemaakt van levendige plaatselijke gevechtsactiviteit. In het strijdgebied ten Westen van Retsjiza sloegen onze troepen de over de Pripjet opgedrongen Sovjetaanvalsgroepen in een tegenaanval terug. Tn Westen van Kritsjef mislukten aanvallen van de bolsjewieken. Ten Zuidoosten van Witebsk vielen de Sovjets herhaaldelijk-met sterke strijdkrachten aan. Een penetratie werd na het stukschieten van 27 vijandelijke tanks afgegrendeld. Ten Noordwesten en Noorden van Ne. wei, alsmede ten Noorden van het Urnen meer zetten de bolsjewieken hun aanval- In voort. Op eenige plaatsen drong de vijand binnen en werd in een tegenaanval weer teruggeworpen. Ten Zuiden van Leningrad gingen de Sovjets door tanks en slagvliegers gesteund, tot den aan val over. Zij werden afgeslagen. In een sector zijn de gevechten met binnenge drongen vijandelijke gevechtsgroepen nog aan den gang. In het gebied van Ora nienbaum zijn ook*gisteren alle aanval len der Sovjets mislukt. Op 15 Januari werden aan het Oostelijk front 72 vijan delijke vliegtuigen neergeschotan. Aan Duitsche zijde gingen 3 toestellen ver loren. Aan het Zuid-Italiaansche front werden de sterke vijandelijke aanvallen in den sector ten Noorden van Cervaro na har den strijd afgeslagen. Om een penetratie- plek wordt nog verbitterd gestreden. Bij de hevige gevechten in het gebied ten Noordwesten van Mignano heeft het 2e bataljon van het panfsergrenadierregi- ment 15 onder kapitein Meitzel, alsmede het 2e bataljon van het pantsergrenadier. regiment 71 onder kapitein Schneider zich bijzonder onderscheiden. Beide bataljons zijn afkomstig uit Hessen'Ibtiringen. Eenige Duitsche vliegtuigen hebben gisteren in de avonduren doelen in Zuid oost Engeland aangevallen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 17 Januari. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend Ten Noordoosten van Kertsj en ten Noordwesten van Kirowograd zetten de bolsjewieken hun felle aanvallen voort Formaties van het leger en de Waffen SS hebben alle doorbraakpogingen ver ijdeld en de beide laatste dagen 81 vijan delijke tanks stukgeschoten. Ten Westen van Resjitza zetten de bolsjewieken na felle voorbereiding door artillerie met sterke strijdkrachten den aanval in. In zware, wisselvallige gevech ten handhaafden onze troepen hun stel lingen. Eenige penetraties werden opge heven of afgegrendeld. Ten Zuidoosten van Witebsk zijn her nieuwde aanvallen der bolsjewieken ge strand op den taaien weerstand van onze troepen. Ten Noordwesten en Noorden van Newel heeft de vijand nieuwe formaties in den strijd geworpen. Zijn gedurende den geheelen dag ondernomen aanvallen stortten onder zware verliezen voor hem ineen. Ten Noorden van het Ilmenmeer in het gebied ten Zuiden van Leningrad en ten Zuiden van Oranienbaum hebben de IWWSBWl'f >x’-< ,4.^

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1