No. 18696. 1944. Aanvallen ten Noorden van het llmenmeer opgevangen Dinsdag 18 Januari. Keuringen STADSNIEUWS RECHTZAKEN de Sovjet-Unie en BINNENLAND KUNST EN LETTEREN SPORT AGENDA ^(4402) Incident Londen-Moskou OF ROKI T NO I Pi nsk Owrutsch, rny Kowe Wolynskyj o BERDIT Maandag 214 Sovjettanks vernietigd p0]en ot- De Argentijnsche aardbeving BRIEFWISSELING •P^tonnoje^ VERDUISTEREN Van 17.15 uur tot 8.30 uur 1 9 '"\Npwograd- ^Wolynskyj^ ^shitomir/\ p r‘T,p j eJt, Uitreiking Os trog *Kremenez lOOkm Britsche zaakgelastigde zou opheldering van Moskou verlangen inzake een publicatie in de „Prawda” Sportrevue DE 100.000 ER UIT! Geïnterneerde Nederlanders op Java BURGERLIJKE STAND distributiebescheiden Hoofdprijzen Staatsloterij Zware straffen van het Duitsche Obergericht Luzkf^^ kowno Dgbno!^^ SLUIT UW DEUR AF MET NACHT SLOT EN GRENDEL Rjets chizp v\Mosyr JA O'E-R ASSEN Rokitno^ te^sk^. Ko rosten. 'aaomysl HAAGSCHE COURANT (Groot 1)11/. hun Kaart van Pelt. de voor van IC 52 Berg- dr Bey- WOENSDAG 19 JANUARI gouvernements-ambtenaar. Akker- namen, den naam overtreding van de Drankwet, flesschen met sterken drank in gnomen. Kr ikke Tetro de met mr. aantal De Schreierstoren te Amsterdam. Ook voor het behoud van deze Ned. Cul tuurwaarden strijden onze Ned. Vrij willigers. (G.-L.-H.) 1.000: 400: 200: 100: c1 o V •y 4/ winkelier, Beumer. Morgen zijn van de leiding met 4 gew. part.; 2. Stoffelen (Breda) 3 g. p 3. van Ingen (Heerlen) 2J g. P.; 4. Kruithof (Barendrecht) 2 g.p.; 5. Honing (Winkel) 2 g.p.; 6. Sonnevijlle (R’dam) 1 g. p.; 7. van Dillen (A'dam) 1 g. p.; 8 Bekers (Breda) i g. p. van Zeeland, d A. W. der Burg. z. J. P. onzen rechtskun- morgenmiddag gaat Montgomery en Eisenhower bij Churchill Ook de generaals Montgomery en Eisenhower hebben zich onder de gasten van Churchill bevonden tijdens diens ver blijf voor herstel te Marrakesj. Op hun reis naar Engeland hadden zij Churchill een bezoek gebracht en met hem de kan sen van de toekomstige gevechtshande lingen in Europa besproken. HET HOLLANDSCH INSTRUMENTAAL KWINTET: Op den 2n kamermuziek- avond door leden van het Residentie- I orkest hoorden wij bovengenoemd ge zelschap, bestaande uit Jacoba Heucke- I roth, harp, J. Prins, fluit, L. de Ruyter, I viool, H. v. Calsteren, alt, en M. Zag- I wijn, cel. Het levensvolle, gevoelige, nobel-frissche kwintet van Dina Appel- I doorn toonde de gave techniek, schoon heid en beschaving van klank, natuur lijke zekerheid van samenspel e*- zin voor stijl en uitdrukking, die bovengen. I musici eigen zijn. Het belangwekkende programma bracht verder werken van Ary Verhaar, Guy Ropartz, Max Reger en Malipiero. Van Verhaar deed het vooral het speelsche en geestige slot deel. De weergave van Robartz’ muziek was vol van verfijnde kleurigheid en teeder-poëtische sfeer. En eindelijk nu eens Regers Trio opus 141a g-dur voor fluit, viool en alt, een allersubtielst, spi ritueel en tegelijk heel innig werk. In haar luchtigheid een mysterieus aangedane muziek. En in een fraaie uitvoering, die in het slot-presto haar hoogtepunt vond. De fluitist gaf de licht- en ijlheid van geluid, in het bijzonder voor zijn instru ment bestemd, op voorbeeldige wijze Blijkens het applaus heeft het trio voor een eerste uitvoering wèl ingang gevon den. Ook overigens zijn programma en vertolking zeer gewaardeerd. Erkente lijkheid komt den artisten toe voor den ongewonen en belangwekkenden avond. J. C. Manifarges. I Lawntennls: De bekende Duitsche ten- I nispeler Kurt Gies, uit Keulen, no. 2 van I de ranglijst is aan het Oostfront gesneu- I veld. I Roeien: De Duitsche roeier Viktor FlessL I die op de Olympische Spelen te Amster- I dam in 1928 met Losert de bronzen me- 1 daille won is in Bosnië gesneuveld I Biljarten: Kees de Ruyter speelde te Waal- I wijk 3 partijen van 400 pnt. cadre 452 tegen den kampioen van het Noorden, v. d. Veen. De Ruyter won met 1200454 in 54 brt. en scoorde 3 series boven de 100 en één serie van 209 caramboles. Waterpolo: De Polodag van U.Z.C. wordt dit jaar op 3 en 4 Juni gehouden. SchakenVoor de hoofdklassecompetitie van den Ned. Schaakbond werden nog de volgende resultaten verkregen DD RSC 7—3; Utrecht—VVGA 3j—5J. De eindstand van DDNRSV. werd 4—6. Het spreekuur van digen adviseur op niet door. EXTRA ZEEP VOOR KAPPERS, ART SEN, VUILEN ARBEID. ENZ.: In den vervolge zullen kappers, practiseerende artsen, tandartsen, dierenartsen, medische studenten, vroedvrouwen, verloskundigen, wijkverpleegsters, gediplomeerde bakers en kraamverzorgsters, veeverloskundigen en personen, werkzaam in genees- en ver bandmiddelenindustrie, telkenmale voor het tijdvak van drie distributieperioden •in plaats van drie maanden voor extra rantsoenen zeep in aanmerking komen. Zij zullen derhalve ditmaal voor het tijdvak van 23 Januari tot en met 15 April a.s. extra rantsoenen zeep ontvan gen. Zij moeten hiertoe uiterlijk 22 Jan. a.s. een aanvraagformulier bij de distri- butiediensten afhalen dat zij in de week van 23 tot en met 29 Januari a.s. wederom in moeten leveren. Voorts zullen in den zoogenaamden telkenmale distributie- zeep en De 100.000 van de Staatsloterij is ge vallen op no. 10908. Dit lot is verkocht te Dordrecht. ZWEMMEN ZWEMFEEST VAN SWIFT: Zondag hield Swift in het bad aan de Mauritskade wed strijden. met diploma-zwemmen als inzet: Van ruim 80 jongens en meisjes slaagden er resp. voor dipl. I 55 en diploma II 25; slechts 3 werden afgewezen. De winnaars der zwemnummers waren: 25 m. school slag meisjes tot 14 jaar: L. Kuinders. 50 m. schoolslag meisjes 14 tot 17 jaar: C. Ballering 25 m. rugcrawl dames: E. van Banning. 25 m. borstcrawl meisjes 14—17 jaar: G. Akveld. 25 m. samengestelde rug slag meisjes 1417 jaar: T. Dillen. 25 m. schoolslag jongens tot 14 jaar: G. Engels. 50 m. schoolslag jongens 1416 jaar: A. Heerings. 50 m. borstcrawl heeren: G. Hessels. 25 m. samengestelde rugslag jon gens tot 17 jaar: G. van Berkel. 50 m. schoolslag dames: N. de Zeeuw. 100 m. schoolslag dames: A. Kuinders. 10 x 25 m. schoolslag BosbadRegentes: meisjes le Regentes, jongens le Bosbad. 100 m. schoolslag heerenj G. Hessels. 3 v 25 m. wisselslag persoonlijk dames: A. Kuinders 3 x 25 m. wisselslag persoonlijk heeren: G. Hessels. Polowedstrijd SwiftZios 11 TONNY BIJLAND SLOEG WIL HAVER- LAG Ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan organiseerde Z.A.R. te Amster dam zwemwedstrijden. Tonny Bijland versloeg haar rivale Willy Haverlag met een voorsprong van 3.4 sec De resultaten der seniores-nummers waren200 m. schoolslag dames1. T. Bijland, H.Z.C., 3 m. 2.7 sec2. Willy Haverlag, Rob ben, 3 m. 6.1 sec. 3. C. van Wijk, D.W.R., 3 m. 14 sec.100 m. rugcrawl heerenI 1. F. de Geest, H.P.C., 1 m. 12.6 sec. I 2. F. Maus, Haarlem, 1 m. 16.5 sec.3. I A. Slikker, D.A.W., 1 m. 17.8 sec. 100 m. I borstcrawl heeren1. A. A. v. d. Boo-1 gaarde, D.W R., lm. 5.1 sec. 2 A. Kloots, I H. P.C., 1 m. 5.5 sec.schoonspringenI I. Rie Muytjens, 2. J. van Engelan. i Venlo, L— 1615—18 Engelsche bomaanvallen op N.-Frankrijk Bij 3 bomaanvallen van Engelsche vlieg tuigen op Noordwest- en Noord-Frank- rijk op j.l. Vrijdag zijn 13 personen ge dood en gewond, zoo meldt Ofi. Zaterdag is op 15 gemeenten, die bij vroegere aan vallen bijna volkomen verwoest en daar na geëvacueerd waren, opnieuw een groote hoeveelheid bommen uitgeworpen. 'Ook hier valt een aantal dooden en ge- wonden te betreuren. der 19 student, pakhuisopzichter. Churchill weer in Londen Volgens een bericht van Reuter is Churchill weer in Londen aangekomen. Amerika biedt bemiddeling aan Reuter meldt uit Washington, dat Ver. Staten zich bereid hebben verklaard op te treden als bemiddelaar tusschen Polen en de Sovjet-Unie. Minister Cordell Hull heeft verklaard, dat de Amerikaan- sche regeering aan de Sovjets mededee- ling heeft gedaan van haar bereidwillig heid om voor het herstel van de goede betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Polen te werken, De regeering der Ver. Staten koestert de hoop, dat deze betrek kingen weer zullen worden aangeknoopt. Te Washington is men van meening. dat Cordell Hull den Poolschen minister president zal trachten te overtuigen van de noodzakelijkheid een verandering in zijn kabinet aan te brengen, misschien zal hij zelfs zoo ver gaan om den pre mier, Mikolaiczyk, voor te stellen af te treden om een basis te scheppen nieuwe onderhandelingen in deze aan gelegenheid, die een spoedige en gron dige oplossing zeer van noode heeft. Het is belangrijk, dat de diplomatieke be trekkingen tusschen Polen en de Sovjet- Unie worden hersteld en men is er in Amerika van overtuigd, da» dit niet het geval zal kunnen zijn, als „Polen geen veer laat”, m.a.w. een reorganisatie van zijn kabinet op touw zet. De reactie te Londen Volgens een bericht uit Londen van United Press in de „Nya Dagligt Alle- handa”, is het Sovjet-Russische antwoord op de Poolsche verklaring inzake het Sovjet-Poolsche grensconflict te Londen ingeslagen als een bom. In bevoegde kringen noemt men dit antwoord van Moskou een slag in het gezicht, die niet alleen tegen de Polen, doch ook tegen Engeland en Amerika is gericht. De Sov- jet-Russisehe verklaring geeft geen blijk van een ver gaande overeenstemming tusschen de 3 mogendheden, die pas in Teheran zijn bijeengekomen om daar be langrijke overeenkomsten te sluiten. In tegendeel, de verklaring van Moskou be- teekent, dat de Sovjets het voornemen koesteren, een eigen „Poolsche regeering” te vormen. In kringen van de Poolsche uitgeweken regeering wordt „de toon en de inhoud van de Sovjet-Russische vetklaring, welke het antwoord vormt op de verkla ring van de Poolsche uitgeweken regee ring van 14 Januari, zeer betreurd.” Het scherp geformuleerde antwoord van Moskou op de Poolsche verklaring heeft in de Berlijnsche politieke kringen geen verrassing gewekt, aangezien het over het algemeen werd verwacht. Vol gens de meening van de Wilhelmstrasse, Bax, Harry 18 student aldus het D.N.B., bevestigt dit officieele Sovjet-Russische standpunt slechts het al lang bekende feit, dat het Kremlin de Poolsche uitgeweken regeering als niet bestaande beschouwt, aangezien naar den wensch van Moskou alleen een door Mos kou te vormen bolsjewistisch regime een samenwerking met de Sovjet-Unie moge lijk maakt Wanneer Groot-Brittannië en de Ver. Staten, zoo verklaart men. ondanks hun duidelijke verbintenis jegens Moskou in Teheran naar buiten de mogelijkheid van een compromis tusschen de Sovjet-Unie en Polen in het vooruitzicht hebben ge steld, wordt dat gemotiveerd door de voor hen zoo pijnlijke garantiebeloften en het Atlantic Charter. Engeland en de Ver. Staten voelen zich gedwongen te zoeken naar een uitweg uit deze voor hen zoo onaangename situatie, teneinde daardoor het odium van de komende breuk op anderen te laden. Het Nederlandsche Roode Kruis te ’s-Grtfvenhage ontving, door bemiddeling van wet Internationale Comité van het Roode Kruis te Genève, uit Japan een opgave van camp” geïi vervolge personen, die vuilen arbeid verrichten, voor een tijdvak van twee perioden een extra rantsoen waschpoeder ontvangen. Deze personen komen derhalve ditmaal voor de periode van 24 Januari tot en met 18 Maart a.s. voor extra rantsoenen in aanmerking. Zij moeten uiterlijk 22 Januari a.s. een aan vraagformulier af|alen bij de distributie- diensten. In de week van 23 tot en met 29 Januari a.s. moeten zij dit formulier wederom inleveren. Belanghebbenden wor den voorts verwezen naar de publicatie van de distributiediensten. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP DERDE KLASSE: Te Amsterdam werd het eerste deel van het kampioenschap derde klasse klein biljart verwerkt. Van Dijk uit Hel mond heeft na twee dagen ongeslagen Vergrijpen tegen de oorlogseconomie berecht De timmerman Evert de Graaf uit Rot terdam heeft met den chauffeur Langer- veld die reeds tot zware tuchthuisstraf fen is veroordeeld met den koopman Kloen en anderen diefstal met braak gepleegd in een confectiefabriek te Am sterdam. Een valsche sleutel en een plattegrond waren te zijner beschikking gesteld door een eveneens reeds veroor deelden medeplichtige, den kellner Leen- dert van Luik. Nadat er een deur ge forceerd was. drong de Graaf met an deren de fabriekslokalen binnen, waar 103 balen stoffen werden ontvreemd. Eet Duitsche Obergericht heeft Graaf niet alleen wegens diefstal braak, maar ook wegens delict tegen de oorlogseconomie veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden tuchthuisstraf, omdat klee- dingstoffen tot de vitale behoeften der bevolking behooren en door een diefstal zijn onttrokken aan de openbare voor ziening De fraiser Jan de Boer en de bankwer ker Dirk Salm, beiden woonachtig te den Helder, waren werkzaam op de Rijks werf aldaar. Zij maakten van hun arbeids. betrekking misbruik voor het plegen van strafbare handelingen, wellicht met de bijgedachte, daarbij ook zaken van groo- teren omvang te kunnen doen. Zij ont vreemdden en verkochten verscheidene rollen prikkeldraad, boren, ijzeren pla ten, vijlen, tangen en ander materiaal. In den timmerman Johannes Petrus Ko men vonden zij iemand, die belangstel ling had voor de ontvreemde voorwerpen. Zooals niet anders te verwachten was, werden deze oneerlijke praktijken tijdig ontdekt en de betrokkenen hadden zich voor het Duitsche Obergericht te verant woorden. De Boer en Salm kregen we gens diefstal elk een jaar gevangenis straf; Komen werd als heler veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf. BEVALLENM. C. B. van Raad geb Kleppert, z. J M. H. Peltenburg geb. van de Langkruis. d. M. M. van Reij- sen geb Hugens, z. A Morauw geb. Toet. z. M. P. van Soldt geb. Meijs, z. A. C. Fonderie geb. Brinkman, z. M. C. Vreeburg geb Aelen. z. C M. Hoogstad geb. Verhoeven, z. M. C. Gijsbertsen geb. Holtkamp. d. E. A. Briedé geb. Eversteijn, d. Th. M van Rijn geb. Schoonboom, z. J. van der Zwaard geb. Terlouw. d. J. M F. Karremans geb. Boon, d. J. A. de 14.000 Dooden en gewonden Een communiqué van de Argentijnsche regeering van gisteravond over de aard beving in de provincie San Juan deelt mede, dat er 14 000 dooden en gewonden zijn. Gisteren zijn den geheelen dag door lichte aardschokken waargenomen, die de laatste in San Juan nog overeind- staande'gebouwen in puin hebben gelegd. Volgens een mededeeling van den minis ter van binnenlandsche zaken, generaal Perlinger, bedroeg het aantal dooden, dat tot gisteren kon worden geborgen, 500. Generaal Perlinger heeft per vliegtuig de getroffen stad San Juan bezocht. In ziekenhuizen in de naburige plaat sen zijn op het oogenblik 9000 gewonden uit San Juan ondergebracht; 300 weezen zijn naar Mendoza gebracht. Men schat de te San Juan aangerichte schade op onge veer 400 millioen peso. Scheveningen-Noord (Oost- straat 1) van 916 uur de letters A tot en met einde B. Bijkantoor Benoordenhout (van Nijen- rodestraat 16) van 915 30 uur de let ters A tot en met Bob. Na-uitreiking Voor hen. die niet in de gelegenheid waren hun distributiebescheiden af te halen, vindt een na-uitreiking plaats op Vrijdag 21 en Zaterdag 22 Januari, Terlouw. d. geb. Bruijn geb van der Vis, d. G. G A. geb. geb. Onder leiding van Alex Wunnink werd Zondag in „Scala” in den Haag de première gegeven van „Kermisklanten”. Johan Boskamp als circusdirecteur. (C.N.F.-Meijer) 8.3016.30 aan de beurt voor het afhalen van nieuwe dis tributiebescheiden (Groot Hertoginne- laan en voor het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1) de letters A tot en met Boer. Bijkantoor Vijfde klasse ƒ100.000: 10908 10.000: 13435 2.000: 21233 7579 9528 9009 11606 13348 16733 19153 3192 4720 6155 18052 18117 20805 Verklaringen van Wilson en Eisenhower Generaal Maitland Wilson heeft giste ren op een persconferentie in het Gealli eerde hoofdkwartier in Noord-Afrika ge zegd: „De Geallieerden zullen in het voor jaar in Rome zijn. Rome is het eerste doel van de verbonden troepen. De be slissende periode van den strijd in Zuid- Italië is thans begonnen Voor operaties op den Balkan is het weer niet gunstig.” Op de vraag, of hij het eens was met de uitspraak van generaal Eisenhower, dat de oorlog dit jaar ten einde zal zijn, antwoordde Wilson: „Als wij geluk heb ben, winnen wij. Of wij den oorlog ook zullen beëindigen, dat is een andere kwestie.” Hij wees op den last, die de Luftwaffe nog kan veroorzaken, vooral waar het betreft aanvallen op havens in de Adriatische Zee, die worden gebruikt als transitohavens ten dienste van de Geallieerde oorlogvoering „Dagens Nyheter” meldt, dat generaal Eisenhower gisteren in zijn geheime hoofdkwartier in Engeland de oorlogs correspondenten heeft ontvangen. Hi verklaarde o.a., dat het langzame tempo van den Geallieerden opmarsch in Italië op duizend oorzaken berust” Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander, in den leef tijd van 1745 jaar. kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor De Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijnkarakter, ge drag. prestatie. 19-1-44 912 uur. Venlo. Deutsches Haus, Egmonclstraat 16 1518 uur, Arnhem. Café Royal 20-1-44 912 uur, Hengelo. Café Modern, Spoorstraat 18 1518 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek 21-1-44 912 uur. Assen. Concerthuis a. d. Vaart; 1518 uur. Groningen. Heere- straat 46; 22-1-44 912 uur, Leeuwarden. Huize Schaaf, Breedstraat23-1-44 914 uur. Amsterdam, Dam 4; 24-1-44 913 uur. Utrecht N.V.-Huis, Oudegracht 245 25-1-44 914 uur. Amersfoort, Po). Durchgangslager. Leusderweg26-1-44 914 uur, den Haag, Dierentuin. Be- noordenhoutscheweg. I namen van in het „Java- gëïnterneerde burger-personen van Nederlandsche nationaliteit. Deze lijst omvat de volgende waarbij de leeftijd achter wordt vermeld Aa. Leonardus van Aartze P. C. van 43, Aarts, S. C. 34 leeraar, Abkoude R. J. van 24 student. Aartsen. H. A. 40 elec- trotechnisch-ingenieur, Abkoude, F. N. M. 48 geestelijke. Abarbanel, Maarten 17 student, Abram, Isidore 43 leeraar. Aba- lain. R. A. 40 klerk. Admiraal. L. C. 60 chef. Adelaar, C. H. J. 35 leeraar. Aeneal. Venema, R. K. 30 klerk. Agneessen Filz. Henri 39 Ahrens, A. K. Pf. 55 manager, man, A. G. 26 opzichter. Aken, D. A P. van 41 klerk. Aken. Philip van 27 slager. Akkerman, Gerard 34 klerk, Albouts. T. CAB ARET-REYUE „DAT WIL WAT ZEGGEN”: Het Residentie Cabaretgezel schap „Schots en Scheef”, dat reeds meer goed verzorgde voorstellingen op zijn naam heeft staan, heeft onder de be proefde leiding van Hein Funcke een nieuwe cabaretrevue voor het voetlicht gebracht onder den titel „Dat wil wat zeggen”. Gisteravond heeft hiervan de eerste van een drietal opvoeringen in „Excelsior” plaats gehad en een volle zaal heeft de prestaties van de uitvoe renden. die stuk voor stuk voor hun taak berekend waren, met een enthousiast apnlaus beloond. Alleraardigste schets jes. pittige melodieën, gracieuse danseh en uitstekende zang, kortom al datgene, wat een revue moet inhouden, maakte, dat men zich uitstekend met het geheel wist te amuseeren. Hein Funcke. de ziel van het troepje, had het» leeuwenaandeel in het komische gedeelte, waarin hij in Dick Kohier zijn evenknie had gevon den. „De vlegel aan den vleugel” oftewel Cees de Lange, zong weer met élan zijn pittige, van humor tintelende liedjes. Tenslotte verdienen nog een compliment het groepje „Charme en gratie”, dat uit blonk in de demifinale en de finale, de turners onder leiding van Jan Reyers, Rita Verhaag en Beb van Soolingen met haar zang. ZILVEREN JUBILEUM DR. J. C. H. DE PATERTer gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar als leeraar aan het Chr. Gymnasium was verbonden is de bekende historicus, dr. J. C. H, de Pater op har- telijke wijze in de aula der school ge huldigd. Óp waardeerende wijze werd hij toegesproken door den president-curator. W. J. baron van Lynden, die een geschiedkundige publicaties freerde en ook mevrouw de Pater waar- deerend toesprakdoor dr. A. H. Mul der als rector van het gymnasium, die de Pater toesprak als jubilaris, man van wetenschap en als Christen. Namens de leerlingen bood een der oud-leerlingen een aantal boekwerken aan waarna de heer P. Barendsen namens de leerlingen mevr, de Pater bloemen aanbood. Met een enkel woord heeft dr. de Pater, van wiens hand tal van publicaties het licht hebben gezien, waardoor hij ook ver buiten den schoolkring bekend geworden is, voor de hem ten deel gevallen hulde bedankt. WIELRIJDER ONDER TRAM: Gister avond omstreeks 7 uur, is de 41-jarige wielrijder J. M. M. uit de Johannes Camphuysstraat op den hoek van de Paul Krugerlaan en de Herman Costerstraat onder een tramwagen van lijn 12 ge raakt. De man raakte bekneld onder den baanschuiver, tengevolge waarvan hij een schedelbasisfractuur bekwam. Hij is op genomen in het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde. DIEFSTALLEN: Dat het goed is zijn voordeur goed gesloten te houden, werd bewezen in een woning in de Brueghel- straat, waar uit de gang 3 mantels wer den ontvreemd. Uit een perceel aan de Nieuwe Haven zijn 2 motorrijwielen ge stolen. TE VROEG UIT DEN TREIN GESTAPT: Gisteravond te omstreeks 9 uur is mej. N. J. v. G., verpleegster van St. Anto- niushove, te Voorburg, uit een nog niet stilstaanden trein gestapt. Zij kwam te vallen, waarbij zij ernstige verwondingen aan de beenen verkreeg. Nadat een dok ter haar de eerste hulp had verleeend, werd zij per ziekenauto naar St. An- toniushove vervoerd. In een verlofslocaHteit In de Herderinnestraat werden op grond van eenige beslag VA XJ ^WA^. AA, V Spaans geb. Baak. z. G. C. van Meer geb. Stapel, d C. Knevel geb. Kooij- man, d. A. J Zoutendijk geb. Loon, z. L. M. Kampman geb. Hendriks, z. A. M. van der Hurk geb. Brouwer, d. M. van der Doorn geb. Pack. d. A. C. F. van Hest geb van Veen, d. P. C. M. Simis geb. Drubbel, d. N. H. van Dijk geb. Lambert, z. M. W. F. A Bongers geb. van der Beek. z. P. J. Seelt geb. van der Zijden, d. R C. A. Bor geb. Rooswinkel, d. G. J van Maaren geb. van Leer, d C. Harteveld geb. Roos, z. H. E. Urgert geb. Mandjes, d. G. F. Versluis geb. Hendriks, z. C. Staal geb. Noten boom. d M. Th Brons geb. Wiersma, z. T H van Dam geb. de Heus, z. M. J. Bouman geb. de Bruijn, d. E. Ravestein geb Uiterwijk. d M J. C. J. Gelauff geb. van Ruth d. N. A. van der Linden geb. Boutier, d. ÖVERLEDENA. van der Toorn, vrouw van E. Roos, 65 j. R. M. A. Anneveldt, dochter. 19 m. L. C. Herms, weduwe van A. Stek, 85 j. J. van 't Oosten, weduwnaar van C. Simmers, 83 j. M. C. Feron, ongeh. vrouw. 61 j. M. H. E. C. van der Maden, vrouw van H. G. C. Dénis, 79 j. M. Debel, dochter, 7 j. J. M. Kleijbergen. weduwnaar van M. E. Zwartjes. 69 j. J Visser, dochter, 7 m. J. L. Vermeulen, weduwe van J. C. van Lieshout. 90 j. K. Prange, zoon, 16 j. P. J. Toorenburg, weduwnaar van M. B. van der Werf 73 j. D. van den Hul, vrouw van C. P. d’Arnaud, 85 j. W. T. van der Starre, vrouw van H. L. van der Kleij, 45 j. G. Stoker, vrouw van W. M. Krekel, 51 j. H. J. Zaat, man van C. F. Kuypers, 62 j. C. M. J. Roelofs vrouw van J. A. A. Russon. 67 j. J. A. van Tooren weduwnaar van A. J. H. van Meurs, 75 j. A. 50 klerk, Alting-Siberg. J. C. 40 klerk, Alting-Siberg, L. F. 54 klerk, Alfing. B. A. 46 klerk, Altena, A. N. 20 student. Altoman. Oskar 39 klerk. Albert, Zorab 27 geen beroep. Albouts, L. J. A. 56 klerk, Albers, Leonard 49 kleermaker, Andree. C. J. 49 werkman, Antoni. F. J. 50 klerk, Anderson, James 53 sergeant. Anderson, Ferdinant 41 werkman, An- driesse. L. R. O. 30 klerk. Anderson. J. M; 39 klerk. Andersen. H W. 54 klerk. Anderson. J. R. 43 klerk, Ardaseer, Eduard 50 accountant. Arnold. Elkan 47 accountant. Arns. Theodoor 49 klerk. Aschmoneit, F. W. C. 51 verkooper, Aukes, J. W. F. 48 agent, Aue, Eduard 19 geen beroep. Avis, Anton 57 klerk, Baeakeren, J. C. G. 43 kapitein, Bausch, M. G. 43 stuwadoor, Bakker, Johannes 56 klerk, Bebas, H. F. 44 klerk Backers, A. A. 55 spoorwegbeambte, Baert, Emile 34 chef, Bakker, Johan 50 werkzaam bij de brandweer, Bartman, T. A. 59 klerk. II»..j 13 Baas. C. L. 48 vertegenwoordiger Bakker, Andries 44 klerk, Baljeu, J. P. 45 machinist, Bak ker, Johannus 43 bouwer, Banken, Maria- nus 26 bakker, Barentsen I. G. 57 clerk, Bakker, W. H. P. 23 geen beroep, Bade, G. H. 24 chauffeur, Bakker, Willfem 48. gezagvoerder, Baaren, Johannes van 54 hoofdmachinist, Bakker, J. A. J. 45 ad ministrateur, Battum, J. M. H. van 49 onbekend, Baardewijk, Cornells van 52 accountant. Backers. H. T. A. 53 gepen- sionneerd, Bannink, C. B. 60 gepension- seerd, Barkelau, I. M. S. 44 clerk, Ber nard, A. E. W. 49 gepensionneerd, Berg, Jan van den 56, hoofdopzichter. Been, J. J. 43 politiebeambte, Besseling, Jaap 37 leider Rubber plantage, Bernelot- Moens. H. P. 39 chef, Beukelman. J. L. 42 Bergman, P. J. 25 klerk, .I. B. 52 bouwer. Berg huis. Nico 19 Student. Berkhout, Frederik 18 student, Becker. J. F. 56 zeeman, Beunk, E. L. 51 gepensionneerde, Beyer, W H. 25 marskramer, Beeeaman Ferdi nant 33 pakhuisopzichter, Berg, Nicolaas van den 42 zeeman, Berlips, J. C„ 33 ma chinist. Besseling A. J 39, accountant, Berkelie. G. H. 31 geen beroep; Beers, Hendrik 36 klerk, Bendeler, Willem 42 douane-beambte Berrevoets, M. A. 20 scholier, Berends, E. R. 21 scholier, Bey- non, E. P. C. 23 scholier, Berrevoets. P. B. 55 bouwer, Beek W. T. van 18 scholier, Berge, W. P van dén 29 omroeper, Beylie,’ J. L. de la 28 klerk, Beeck, E. T. van 44 klerk Berendsen, B. A. 18 klerk, Beyer, P. A. 49 klerk. Familieleden en bekenden van deze ge ïnterneerden, gelieven zich ter verkrijging van inlichtingen omtrent correspondentie, mogelijkheden te wenden tot de 5e afdee- ling van het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Dr. Kuyper- straat 9, 's-Gravenhage. Volgens den Londenschen correspon dent van „Svenska Dagbladet" zou den Britschen zaakgelastigde in Moskou last zijn gegeven den Sovjet-volkscommis- saris van buitenlandsche aangelegen heden. Molotof, om opheldering te vra gen inzake een bericht in de „Prawda”. dat spreekt van Engelsch—Duitsche vre desonderhandelingen. Van officieele zijde te Moskou zijn on- dertusschen nog geen mededeelingen over dit incident verschenen. De correspondent van het officieuze Sovjetblad zou hebben meegedeeld, dat op het oogenblik in een der Iberische landen een geheime ontmoeting zou plaats hebben, waaraan o.a. de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, zou deelnemen,. Dit bericht is door het Britsche ministerie van Bui tenlandsche Zaken met beslistheid tegen gesproken. De besprekingen zouden ver- moedelijk. aldus de correspondent van de „Prawda” te Cairo, niet zonder resul taat verloopen. Te Londen is men, aldus S.P.T., over een en ander natuurlijk zeer verbaasd en men vraagt zich af. hoe een dergelijk onjuist en oncontroleerbaar bericht in een officieus Sovjetblad kan verschijnen. Washington levert op de gebeurtenis nog geen commentaar Men wijst er op dat het bericht, dat gisteren in de „Prawda” heeft gestaan. 12 Januari is gedateerd, vermoedelijk den tijd om van Cairo naar Moskou te komen. Het kan ook zijn, dat men in Moskou eenige dagen heeft gewacht met de publicatie omdat men niet zeker wist, wat de «ge volgen er van zouden zijn. Hierbij komt nog, dat de berichtgeving van de „Prawda” uiterst streng is en dat dit blad altijd sterk gekant is tegen het pu- bliceeren van berichten, waarvan de authenticiteit niet vaststaat. Bij de politie alhier komen herhaalde lijk klachten binnen over diefstal van kleedin'gstukken en rijwielen, die meestal tijdens de duisternis uit de gangen van woningen worden ontvreemd Ongure elementen sluipen 's avonds woningen binnen en rooven van de kapstokken de kleeren van de niets vermoedende be woners, dikwijls nog met het zich in deze kleeren bevindende geld en distri butiebescheiden Men zij op zijn hoede en sluite vooral ’s avonds zijn deur af met nachtslot en grendel. Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant". Voordracht over„Zonsverduistering”. 15.45 u. Luthersche kerk. Orgelconcert door Feike Asma. 19.30 u. Stads schouwburg. „Clivia’. 18,15 u. Prin- cesse-Schouwburg „Half om half”. 19.15 u. Geb. v. K. en W. Concert door het Residentie-orkest o.l.v. Paul v. Kempen. Solist Gerard Hengeveld, piano. 19.30 u. Diligentia. „Artistiek poppenspel" 14.30 u. Italiaansch Operaconcert. 19.30 u. Excelsior. Revue „Dat wil wat zeggen”. 19.30 u. Capitol. „Als mannen liegen”. 14.30 en 19.30 u Flora. Variété. 14.30 en 19.30 u. Scala. „Kermisklanten”. 19.30 u. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 18 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Ten Noordoosten van Kertsj en ten Noordwesten van Kirowograd zijn her nieuwde aanvallen der bolsjewieken mislukt In het gebied van Sjasjkof hebben onze troepen in taaien strijd verschei dene plaatsen genomen. Felle tegenaan vallen van den vijand werden met ver nieling van 26 vijandelijke tanks afge weerd. Ten Westen van Resjitza zetten de bolsjewieken hun aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Zij werden in zware gevechten afgeslagen en eenige penetra ties werden opgeheven of afgegrendeld. Ten Noordwesten en Noorden van Ne wel verminderde de gevechtsactiviteit van den vijand tijdelijk. Plaatselijke aan vallen der bolsjewieken bleven vruchte loos. Ten Noorden van het llmenmeer werden de tijdens den geheelen dag aanhoudende zware vijandelijke aanvallen in verbit terde gevechten opgevangen en talrijke bolsjewistische tanks stukgeschoten. Ten Zuiden van Leningrad en ten Zui den van Oranienbaum mislukten ook gis teren alle doorbraakpogingen van de bolsjewieken. De vijand verloor in dezen frontsector 91 tanks. Bij de afweergevechten in den Zuide lijken sector van het Oostelijke front heeft zich de Beiersche 10e divisie pantsergre- nadiers onder leiding van den luitenant- generaal Schmidt door onwrikbare stand vastigheid schitterend onderscheiden. Aan het geheele Oostelijke front zijn gisteren 214 bolsjewistische tanks stuk geschoten. Aan het Zuid-Italiaansche front verliep de dag bij wederzijdsche activiteit der stoottroepen en verscheidene vruchtelooze aanvallen van den vijand op den uitersten linkervleugel rustig. P. J. 25 'klerk, bouwer. B. Becker. J. F. 56 zeeman,

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1