AM PEN No. 18697. '1944. Zuid-Italië Vijandelijke aanval 2 w Woensdag 19 Januari. CCDCDAPT-^ LLjjjrUIX I in KUNST EN LETTEREN RECHTZAKEN BINNENLAND HET ZIEKENFONDSENBESLUIT en SPORT STADSNIEUWS AGENDA Daders van inbraak bij zilversmid aangehouden Uitreiking distributiebescheiden In den Noordelijken sector zetten de Sovjets hun doorbraak pogingen voort VONNISSEN TEGEN GROENTE HANDELAREN Kl Het verdedigingssysteem in het Zuid westen van de Stille Zuidzee Australische premier. John Curtin, in een gisteren te Canberra gepu bliceerde verklaring gezegd, dat ook Por tugal door zijn kolonie Timor is geïnte resseerd bij het te vormen verdedigings systeem voor het Zuidwestelijke gedeelte van de Stille Zuidzee. In verband met de AustralischNieuw-Zeelandsche con ferentie. die op het oogenblik te Can- berra wordt gehouden, zeide Curtin, dat het de wensch van Australië is. dat de eilandengordel in het Noorden of door Australië of door een van de met Aus- 1 tralië bevriende mogendheden wordt be zet. Australië is er op voorbereid bij de oprichting van garnizoenen op deze eilanden te assisteeren. Het verdedigings systeem van deze eilanden moet worden opgebouwd door alle landen, die er be lang bij hebbenAmerika, Engeland. Portugal, Frankrijk, Nederland, Australië en Nieuw-Zeeland. Verklaring van Roosevelt Aantal verzekerden met 34 pCt. toegenomen W-' Verwijdering van vluchtheuvels verkeerszuilen San Juan wordt ontruimd Geïnterneerde Nederlanders op Java Lagrand klopte Nicolaas 10.000 boete DUITSCH weermachtbericht Vervanging door witte strepen op den weg Gestegen prestaties van de Duitsche wapenindustrie BUBGERLTJKE STAND De luchtslag bij Rabaul Hoofdprijzen Staatsloterij HAAGSCHE COURANT 19771 15839. ten en i man F. W. Groosu I VERDUISTEREN Van 17.15-8.30 uur Een der daders had nog voor 160.000 effecten ontvreemd Op den Oudejaarsavond heeft een brutale inbraak plaats gevonden in de woning van een zilversmid, een thuis werker, in de Medemblikstraat, waar bij voor een waarde van 15.000 aan goud en tafelzilver werd ontvreemd. Dank zij het ingestelde nauwkeurige onderzoek, is men er in geslaagd de daders te arresteeren. Eén van de aan gehoudenen stond gesignaleerd terzake diefstal van effecten ter waarde van 160.000. Zoowel het gestolen zilver en goud benevens de effecten konden in beslag worden genomen. VOOR RUIM 1 MILLIOEN GULDEN AAN JUWEELEN CLANDESTIEN VERHANDELD De heeft Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt voor het afhalen van nieuwe distri butiebescheiden (Groot-Hertoginnelaan en voor het bijkantoor Loosduinen Alidastr. 1) de letters de Boer tot en met Cos. Bijkantoor Scheveningen-Noord (Oost- straat 1) van 916 uur de letters C tot en met Eu. Bijkantoor Benoordenhout (van Nijen- rodestraat 16) van 915.30 de letters Boe tot en met Ch. SLACHTEN VAN KONIJNEN: Van de mogelijkheid aan het Slachthuis konijnen te doen slachten is vrij druk gebruik ge maakt. Tot nu toe werd een 4OO-tal ko nijnen gedood. Evenwel neemt het aantal den laatsten tijd zoodanig af, dat de open stelling van het Slachthuis voor deze aangelegenheid beperkt zal worden en wel in dien zin, dat voortaan slechts op Vrij, dagmiddag van 14 uur voor dit doel van het Slachthuis gebruik gemaakt zal kunmen worden. De Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching heeft den Haagschen groentehan delaar C. Griffioen. Jan Hendrikstraat 80. wegens het t« duur verkoopen van groenten en fruit een boete van 750 op gelegd. Bovendien gelastte de Inspecteur voor den tijd van één maand de sluiting van den winkel. In hooger beroep zijn ook eenige von nissen gewezen. De groentehandelaar J. G. Groeneveld, Engelenburgstraat 57, werd veroordeeld tot 250 boete en een half jaar sluiting. Zijn collega E. J. Möl- ler, Theresiastraat 164, kreeg f 600 boete en de handelaar A. Bitter. Bazarstraat 44a, 350 boete en één maand sluiting. ERNSTIG NADEEL VOOR ZIEKEN: Eenige dagen geleden, is in de Amster- damsche chininefabriek een groot aantal platina electroden gestolen, welke dien den tot het bereiden van waterstof- peroxyde. Daar deze fabriek de eenige in Nederland is, die alle ziekenhuizen, apo thekers. doktoren en technische instel lingen van dat geneesmiddel kon voor zien en deze voorziening nu gestaakt moet worden, is het van het grootste be lang, dat de platina voorwerpen weer in het bezit van die fabriek komen. Een ieder, die omtrent dezen diefstal inlich tingen kan verschaffen, wordt daarom dringend verzocht, zich te melden bij de Amsterdamsche politie. Deskundigen aan het werk Op den Oudejaarsavond had de zilver smid zijn woning verlaten. Zijn afwezig heid werd door inbrekers benut, die er zich toe bepaalden juist de meest waar devolle zilveren en gouden voorwerpen tot een waarde van 15.000 mee te ne men. De recherche beschikte bij haar on derzoek over geen enkel aanknoopings- punt; sporen van belang werden niet ge vonden. Hierop werd besloten de gangen eens na te gaan van diegenen, die regel matig met den zilversmid in contact kwa men. Zoo kwam men terecht bij den 28- jariigen horlogemaker B. P„ tegen wien men ernstige verdenking koesterde. P. bleek bevriend te zijn met den 35-jarigen schilder F. K., die evenwel onvindbaar was. Een spoor van den gezochte leidde naar Amsterdam, waar hij voor de po litie geen onbekende was. K. stond n.l. gesignaleerd terzake van ontvreemding van effecten, welke een waarde verte genwoordigden van 160.000. De Haagi- sche rechercheurs wisten na lang zoeken. K. in de hoofdstad te vinden. Nu kwam uit, dat de horlogemaker P. met den gearresteerden K., de inbraak in de Me demblikstraat had gepleegd. In een trap gat van een woning te Amsterdam kon de politie uit de hoofdstad beslag leg gen op het gestolen zilver en goud en op de gestolen effecten. Het tweetal is in verzekerde bewaring gesteld. Tandheelkundige hulp Wat de tandheelkundige hulp betreft, kan worden medegedeeld, dat in 1942 536.800 vullingen werden aangebracht, terwijl 59.200 zenuwbehandelingen plaats hadden. Bovendien werden 26.000 heele gebitten en 19.000 gebitten voor boven of onderkaak verstrekt, alsmede 46.800 gedeeltelijke prothesen. Het Ziekenfondsenbesluit stelt bij be vallingen de hulp van een vroedvrouw voorop. Eerst wanneer deze zulks noodig oordeelt alsook op plaatsen, waar een roedvrouw ontbreekt treedt voor reke ning van het fonds een medicus op. Ge heel in deze lijn is, dat Limburg in 1942 per 1000 verplicht verzekerden een aan- ta1 bevallingen van 36.3 te zien geeft, die «doorheen vroedvrouw zijn verricht tegen 2.5 geval, waarbij een arts hulp verleen- President Roosevelt heeft bij de opening der vierde borlogsleening o.a. verklaard: ,,Onize moeilijkste militaire operaties lig gen nog vóór en niet achter ons”. De Commissaris, belast met het toe zicht op de ziekenfondsen, dr. mr. L. P. v. d. Does, heeft een aantal belangwek kende gegevens bijeengebracht omtrent de werking van het Ziekenfondsenbesluit. Daaruit blijkt, dat de wel eens geuite vrees, dat de gevorderde premie ten be drage van 4 pCt. van het verzekerings- plichtige loon ontoereikend zou blijken om de kosten te dekken men sprak zelfs van een verhooging tot 6 pCt., die onontbeerlijk werd geacht door de fei ten wordt weersproken. Tegenover een gemiddelde opbrengst per verplicht ver zekerde van 16 stond in het jaar 1942 een kostencijfer van 14.27. Ook wanneer men verschillende bijkomende kosten factoren in aanmerking neemt, geeft het. vereveningsfonds een saldo te zien. Voor de beteekenis, die het Zieken fondsenbesluit op de ontwikkeling van de fondsverzekering heeft gehad, is het van belang te vernemen, dat, tegenover een aantal van 4.025.541 vrijwillig ver zekerden op 1 Januari 1940, gedurende het jaar 1942 een cijfer van 3.360.255 verplicht verzekerden en 2.031.857 vrijwillig ver zekerden stond, zoodat, bij een totaal van 5.392.112 vrijwillig en verplicht verze kerden, een toeneming van het aantal verzekerden met 34 pCt. valt waar te ne men. De kosten der verstrekkingen aan de fondsleden hebben, met inbegrip van ƒ4,7 millioen incasso-, beheer- en con- tróle-kosten, ƒ47.9 millioen bedragen. Daarvan zijn de drie belangrijkste posten 10.7 millioen voor greneeskundige hulp, f 10.3 millioen voor ziekenhuisverplegirug en 8.5 millioen voor genees- en verband middelen. De specialistische hulp vor derde ƒ4.8 millioen. de tandheelkundige hulp ƒ3.3 millioen en de verloskundige hulp 1.2 millioen. Verder werd voor een bedrag van 729.000 aan kunstmiddelen verstrekt, terwijl de toepassing der uit wendige geneeswijzen (hoogtezon, be stralingen, massage, heilgymnastiek, enz.) ƒ531.000 vorderde. Zoowel voor de uit- keering bij overlijden als voor de tege moetkoming in de kosten van sanatorium. verpleging bedroegen de herverzekerings- kosten in 1942 ƒ1.344.000. Ook hier heb ben de deskundigen zich bij hun verwach tingen vergist. Deze uitgaven zijn voor beide verstrekkingen gelijk en betrekke lijk gering. In werkelijkheid zijn de kos ten nog lager geweest dan het oven genoemde cijfer aangeeft. President Ramirez heeft na een uitge breide berichtiging van San Juan de stad tot militaire zóne verklaard en haar ont ruiming bevolen. Met vrachtwagens en treinen worden de overlevenden naar plaatsen in de nabijheid, vooral Mendoza, gebracht In totaal zijn nu 1500 dooden geborgen. Naar schatting liggen er nog minstens 3000 lijken onder de puinhoopen. Men acht het daarom mogelijk, dat de autoriteiten de stad in vlammen zullen doen opgaan om epidemieën te voor komen. Het Nederlandsche Roode Kruis te ’s-Gravenhage ontving, door bemiddeling van het Internationale Comité van het Roode Kruis te Genève uit Japan een opgave van namen van in het „Java-camp” geïnterneerde burger-personen van Neder, landsche nationaliteit. Deze lijst omvat de volgende namen, waarbij de leeftijd achter den naam wordt vermeld: Beek Willem van 40 clerk, Berg. J. P. van den 34 verkooper, Berkum, A. E. van 41 gezagvoerder, Becker, Cama 52 gevan genisdirecteur, E. A. Bloem, geen, Beyle- velt, E. A. 59 drukkerij Beest. E. N. ter 32 Beck J. W. 58 gepensionneerde, Becking, Karei 20 scholier Berg, P. J. F. van den 37 sergeant, Berg, L. W. S. van den 37 bakker, Berghes, J. H. C. 38, aannemer. Bitter Arnold 23 accountant, Binnendijk Jimmy 24 chauffeur, Bloemen, A. J. I. M. 54 adverteerder, Blok, Ema nuel 18 student, Biegel, L. C. 20 winke lier, Bijlsma, Wiebe 52 fabrieksemployé, Blokdijk, André 40 klerk. Bloem, E. 22 geen; Blonk. Adrianus 57 gepensionneerd, Blum. A. S. 20 klerk. Bleyie, J. J. 49 tuinman. Bijl, M. J. J. 59 klerk. Bloem, L. A. 25 ingenieur, Blaas, J. J. 18 scholier Blankenstein, Louis 50 makelaar, Blom- mers, J. M. 34 machinist. Bloem, E. A. 40 gepensionneerd. Bovendeur. Piet 42 zee man, Boorsma, Hendrik 34 chauffeur, Bos. mah. J. A. F. 28 klerk Bokkens, Dirk 51 chef Boender, Huibert 37 klerk, Bosman, J E. 42 assistent-machinist. Bons, Arie 19 student. Bodegraven. Arrie 58 bouwer, Bouwens, Cornelis 36 fabrieksopzichter, Borst, H. H. 46 klerk. Boomstra Feico 34 machinist, Bos, Arie 19 geen, Bogaards, M. P. J. 36 hotelhouder. Bollemeyer. J. C. C. 29 hoofdopzichter, Bosch. W. J. 52 chef accountant, Borgers. K. A. 19 scholier. Boer. Ilbert de 26 machinist. Bos, G. J. 27 koopman. Bol, W. F. 18 student Boogaard, B.F. 18 student, Bomhof, Lam- bertus 36 klerk, Bosman, M.G. 42 fabrieks. leider, Bosveld, Willem 50 klerk. Bonten bal, H. R. 19 student, Bouwmeester, Fre- derik 21 klerk, Boer. Hendrik de 35 ar beider, Borghsteijn, Gustaaf 26 chauffeur, BoompaaL Jurgen 40 chef, Boon, Arie 50 zeeman, Bout, W. T. 38 assistent machi nist, Bottema, Geert 47 gezagvoerder, Bou. wens, H. F. B. 44 chef bewaker, Boek houdt, Roelof, 37 klerk. Botter, E. R, 19 student. Bosman, C. T. 19 scholier, Bouwmeester, C. C. J. 49 winkelier, Brinkman, Gerrit 30 petroleum maat schappij employé, Broedelet, A. C. 46 ge pensionneerd, Broekhof, Rudolf 33 accoun tant, Brummer, G. E. H. J. 51 civiel in genieur. Bras, H. C. 33 zeeman, Brouwer, J. A. 58 klerk. Breman, J. G. 38 zende ling, priester, Broek Humphrey 36 klerk, Bruin, A. J. de 41 inspecteur, Braaksma, A. G. M. 26 student, Bruning, T. J. C. 37 employé bij electr. bedrijf, Brug, Hendri- kus van den 56 chef bewaker, Broekhiozen, Jacobus 47 klerk, Broekhiozen Teunis 46 leeraar, Breed J. C. P. M. 26 klerk, Breman, Alexander 19 scholier, Briers, Jozef 34 klerk, Brinkman, Jopie 17 geen, Broekhals, Tommy 28 tweede machinist, Bruyn, G. J. de 29 klerk, Bron, Willem van den 51 klerk, Broekhuijzen, G. J. 28 klerk, Brokhans, A. P. 42 accountant, Brauns, M. W. J. 23 arbeider, Broekhuis. Piet 51 kapper. Brom, Jan 52 portier. Bruine, A. F. de 18 student, Bruyn, Jan Be 17 student, Buser, J. J. 50 leeraar, Buurman, D. W. 27 klerk; Bubberman, Pieter 47 eerste machinist, Bussen, Jo hannes 22 zeeman, Buitink, J. H. 46 gezag voerder, Buitenhuis, G. W. J. 53 post beambte, Buissommer, P. B. 29 arbeider, Capellen, van de 57 hoofdopzichter. Familieleden en bekenden van deze ge ïnterneerden gelieven zich ter verkrijging van inlichtingen omtrent correspondentie, mogelijkheden te wenden tot de 5de afdee. lié van het informatiebureau van het Ne derlandsche Roode Kruis, dr. Kuyper- straat 9, ’s-Gravenhage. VROUWEN VOCHTEN OM EEN ZIT PLAATS: Op 28 October van het vorige jaar was het 22-jar. meisje J. C. B. uit Utrecht in den trein UtrechtAmsterdam op de plaats gaan zitten van een veel oudere dame, die zich even had verwij derd. Het meisje weigerde de plaats weer af te staan, en toen de oudere dame haar weg wilde duwen sloeg het meisje haar met een tik op het hoofd bewusteloos. In Amsterdam werd het slachtoffer naar een ziekenhuis gebracht, waar een hersen schudding werd geconstateerd. Thans diende de zaak voor de rechtbank te Utrecht. De officier van Justitie was van mee- ning, dat verdachte, alhoewel nog in het bezit van een blanco strafregister, een gevoelige boete moest betalen. De eisch luidde 75 gulden subs. 30 dagen. De rechter evenwel, direct vonnis wij zend, was van geheel andere gedachte. Hij merkte van zijn kant op, het twijfelach tige genoegen te hebben eiken dag te moeten reizen en dan de meest schandalige tafereeltjes te moeten meemaken. Men timmert er maar op los, aldus spr., en vecht bij de in- en uitgangen alsof het leven er van afhangt. Dit moet nu maar eens uit zijn, vond hij, en hij veroordeelde verdachte tot drie weken onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. Waarop het meisje ten antwoord gaf, dat ,,ze die mevrouw dan nog wel eens zes weken bewusteloos zou slaan” BACHCONCERT: Door onverwachte om standigheden waren prof. Diener era Charlotte Hampte, die tezamen met de: claveciniste Anna Barbara Speckner in het clubgebouw van de Ned.-Duitsche Kultuurgemeenschap op het Buitenhof een concert op oude instrumenten zou-, den geven, gisteravond niet aangekomen. Een drietal Nederlandsche kunstenaars^ t.w. de fluitist Gerard J. v. d. Hoek, de cellist Bram Hemerik en de violist Gijs Beths waren echter bereid gevonden om met bovengenoemde claveciniste dezen avond als Bachconcert te doen doorgaan, De fluitist opende met de tweede fluit- sonate van den Thomas-cantor, waarmede hij zich een toegewijd en serieus kunste naar toonde. Doch de toon van Gerard v. d. Hoek zou door grootere helderheid en glans hebben kunnen uitmunten. Bram Hemerik bracht de eerste cello sonate in G gr. t. ten gehoore in knap samenspel met zijn begeleidster en met sensitieve toonvorming. Het is een staal tje van Hemerik’s slagvaardigheid en vak manschap geweest. De eerste vioolsonate in b. kl. t. was het gegeven, dat Gijs Beths heeft voorgedragen. Weliswaar zout deze kunstenaar zijn streek eens terdege mogen herzien, doch zijn fraaie toon era beheerschte, doordachte voordracht wa, ren aangename kwaliteiten in zijn spel. Anna Barbara Speckner is echter de so liste geweest, door wie deze avond werd) gedragen. Zij begeleidde niet alleen cp voorbeeldige muzikale wijze en schonk daarmede een volmaakt kamermusicee- ren, doch droeg als soliste de chromati sche fantasie en fuga en het concerti voor clavecimbel in a. kl. t. voor, waarin zij èn virtuoze èn Bachkenster bij uitne mendheid is geweest. Zij is voor mij de beste claveciniste, die ik ooit hoorde. K. Brinkmann. MAJOIE HAJARY: Majoie Hajary is eenl van die artiesten, aan wier spel men, los van de compositie, zijn genoegen beleeft. Aan virtuositeit en (in het onderhavige geval) aan volheid en rijkdom van toon* ontwikkeling, vrij- en breedheid van speelwijze, kracht en kleur in klank expressie en gloed van temperament. Maar bovendien is bij de kunstenares een vermogen aanwezig, dat ten opzichte der composities tot veelzijdigheid van reactie in staat blijkt te zijn. Het is niet alleen maar stijlkennis, doch een sterk-innerlijk aanvoelen. Welk een bezielde weergave hoorden wij van Haydn's Sonate in Es* dur en hoe intensief was de beleving van de H-moll Sonate van Liszt, die ais Haydn’s antipode gelden kan. En Ravel’s Sonatine klonk in wel heel zuivere dich terlijkheid van sfeer en teedere innigheid van uitdrukking. In 3 eigen composities, ontstaan onder Romaansche beïnvloeding, toonde de concertgeefster een dichter lijke, fantasievolle natuur te zijn. Hef succes was groot en ook aan een bloemen hulde ontbrak het niet. Het hoofdnummen was de Sonate van Liszt en de buitenge wone artiste bezit voor dit groote era grootsche werk alle pianistische en mu zikale eigenschappen, die noodig zijn. Eenl zeldzame prestatie. J. C. Manifarges. BOKSEN In ’t Concertgebouw te A’dam stonden Nicolaas en Lagrand gisteravond voor de 4e maal tegenover elkaar iil den ring en. juist zooals de vorige malen, hebben deze technische hoogvliegers er ook nu weer en prachtig gevecht van gemaakt, dat van de eerste tot de laatste slagwisseling boeide Bei der werk was van prima kwaliteit en ge durende den geheelen strijd over 10 kon- aan den hoogen Voor den Economischen rechter in den Haag stond hedenmorgen terecht H. A. Osendarp, vroeger groente, en vischex- porteur op Duitschland, woonachtig te Delft. Osendarp had in het begin van den oor. log zijn zaken overgedaan aan zijn zoons en was zelf in juweelen gaan handelen. Hij kocht deze in ons land bij een Jood- schen groothandelaar en verkocht ze in Duitschland. Voor dit doel heeft hij ver scheidene reizen daarheen gemaakt. Ook heeft hij zich van 2 tusschenpersonen be diend, namelijk A. J. M. Brouwer, Delft, en A. A. van Eysden. Amsterdam. In totaal had Osendarp volgens zijn eigen verklaringen juweelen voor een be- bedrag van een millioen drie honderd duizend gulden over onze grenzen ver kocht. Brouwer had voor zijn diensten 5000 en van Eysden 1200 gekregen. Verdachte had geen vergunning tot het handelen in gouden en zilveren voorwer pen. Ook bezat hij niet de speciale ver gunning, die vereischt is voor transacties met het buitenland. De raadsman van verdachte mr. H. A. Bennewitz, betoogde, dat zijn cliënt niet wist, dat hij een vergunning voor een en ander moest hebben. Hij hield zijn handel in juweelen ook niet geheim. De officier van Justitie wilde echter niet aannemen, dat verd. niet wist dat het een ongeoorloofde handel was. Hij vorder de 6 maanden gevangenisstraf. De Economische rechter achtte de op zet echter niet bewezen. Daarom wilde hij geen gevangenisstraf opleggen. Hij ver oordeelde de verdachte voor wien deze handel in juweelen geen windeieren had gelegd, want hij was voor 1942 in de in komstenbelasting aangeslagen voor ƒ80.000 tot een boete van 10.000. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 19 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Op het bruggenhoofd Nikopol en ten Noordwesten van Kirowograd hadden ook gisteren vrij zwakke Sovjetaanvallen geen resultaat. In den tegenaanval werd een penetratie uit de laatste gevechtsdagen gesloten. In het gebied van Sjasjkof en Pogrebisjtsje en ten Zuidwesten van Nowograd Wolynsk mislukten verschei dene vijandelijke aanvallen. Ten Westen van Resjitza duren de zware gevechten met onverminderde hevigheid voort. Ten Noordwesten en ten Noorden van Newel herhaalden de bolsjewieken hun aanvallen. Zij werden aflgeslagen. Een penetratie werd in den tegenaanval na harden strijd teniet gedaan. Ten Noorden van het Ilmenmeer, U.» Zuiden van Leningrad en ten Zuiden van Oranienbaum zetten de bolsjewieken hun doorbraakpogingen met toenemende hevig heid voort. Zij werden in verbitterde ge vechten afgeslagen of opgevangen. In de gevechten in den Zuidelijken sec tor van het Oostelijke front heeft zich de Silezische 320ste divisie infanterie onder bevel van luitenant-generaal Postel bij zonder onderscheiden. Aan het Zuid-Italiaansche front ging de vijand Oostelijk van de Golf van Gaeta na krachtige artillerievoorbereiding met verscheidene divisies over tot den aanval op onzen Westelijken vleugel. De strijd is daar in vollen gang. Nieuwe Duitsche anti-spionnage campagne Den laatsten tijd kon men te Berlijn nieuwe aanplakbiljetten zien, meldt S.P.T., waarop een schrikaanjagende schaduw van een man stond afgebeeld en daaronder een groot vraagteeken. Iedereen vroeg zich af, wat hiervan de bedoeling kon zijn. Een detectiveroman of nieuwe misdadigersfilm op komst Thans is het raadsel ontsluierd. Na drie dagen zijn er over de groote plaat klei nere geplakt, waarop staat: „Vijand luistert mee”. Men heeft hier dus te doen met een nieuwe anti-spionnagecampagne van de Duitsche regeering, die gebruik maakt van het slagwoord, dat aan het begin van dezen oorlog zijn intrede heeft gedaan. Ja, waarom eigenlijk niet? Inder daad, waarom zou je eigenlijk óók niet ééns naar zoo’n weersportkamp in Duitschland gaan Honderden jongens zijn je reeds vóór geweest en thans bestaat wederom voor iederen Neder- landschen jongen van 1618 jaar de gelegenheid zich aan te melden. Een maand, gevuld met sport, veldwerk, klein-kaliberschieten en als er sneeuw is skiën is niet te ver smaden. Gehard en sterk zul je terug komen Daarom, hak den knoop door en meld je aan bij het aanmeldings- bureau, Koningslaan 9, Utrecht, of aan een der navolgende adressenMaas tricht, Vrijthof 25Goes, Violenstraat 44 Groningen. Groote Markt 24; Assen, Rolderstraat 45 Den Haag, Nassau- plein 6 Rotterdam, Eendrachtsweg 35 Eindhoven, Keizersgracht 9Hengelo, Drienerstraat 6; Amsterdam, Willems- parkweg 186Leeuwarden, Emma- kade 48. den bleef het tempo kant. Dezen keer werd Zoo besliste althans de jury, wier uit spraak ons wel eenigszins heeft verbaasd. Zeker, het verschil was ook nu weer niet bijster groot, maar naar onzen smaak toch juist voldoende om de zege toe te kennen aan den Hagenaar. We staan in ons oordeel niet alleen direct na afloop spraken we enkele officials van den boks- bond. die doorkneed zijn in het jury-vak en ook zij kBnden de beslissing niet ac- cepteeren ook zij waren van oordeel, dat Nicolaas de overwinning had ver diend, of, indien men scherp rekening wil houden met het feit, dat Nicolaas zich ook in deze partij weer bezondigde aan het slaan met open handschoen, dat de uitspraak op zijn allergunstigst voor Lagrand onbeslist had mogen zijn. La grand was over het geheel genomen wat meer agressief en beweeglijker, maar hij bokste met minder variatie en meer open dan zijn tegenstander, wiens enorme kracht is, punten te verzamelen uit zijn dekking. Lagrand had ook wat minder adem dan zijn rivaal. Wat Nicolaas liet zien was gaver en getuigde van meer overleg en routine, al was ook het werk van Lagrand ongetwijfeld van hooge klasse. Gedurende de eerste twee ronden kon de snel startende Lagrand een kleinen puntenvoorsprong veroveren, doch daarna liet ook Nicolaas zich gelden en in de 5e ronde plaatste deze zoo’n prach tige serie linksche en rechtsche directe stooten, dat Lagrand er door in ernstige moeilijkheden kwam. Nicolaas beging toen de fout, niet voldoende door te gaan; hij benutte zijn kansen niet en gaf zijn tegenstander aldus gelegenheid, op zijn verhaal te komen. Lagrand profiteerde Op grond van art. 3 bis, alinea 2 van het Motor- en Rijwielreglement. was het auto’s verboden stilstaande trams voor bij te rijden, tenzij voor de uit en in stappende passagiers der trams vlucht heuvels aanwezig waren. Art. 9. lid 4 van de Wegenverkeersregeling van 16 September 1941 behelst dit verbod niet meer. De chauffeurs zijn echter ver plicht om met een matigen gang en op zoodanigen afstand van stilstaande trams voorbij te rijden, dat de in>- en uitstap pende passagiers niet in gevaar komen. De ervaringen van den laatsten tijd hebben geleerd, dat de midden op den rijweg staande vluchtheuvels en vooral de daarop geplaatste verkeerszuiltjes, bij zondere bronnen van gevaar vormen voor de des nachts en bij mist met ver duisterde schijnwerpers rijdende auto’s en daardoor dus ook voor het op de vluchtheuvels wachtende publiek. Onge vallen. die zoowel chauffeurs als het op de vluchtheuvels wachtende publiek schade, hebben toegebracht zijn reeds voorgekomen. Deze ongevallen zullen in geval van een weigeren der verlichting van de vluchtheuvels, waarmee in den tegenwoordigen tijd in het bijzonder re kening is te houden, toenemen. Daarom is bepaald 1. De verkeerszuilen en vluchtheuvels moeten voor 15 Februari a.s. verwijderd worden. 2. De oversteekplaatsen tusschen de trottoirs en de eigenlijke halten moeten aan het begin en het einde der vlucht heuvels aangegeven worden met loodrecht op de rijrichting op den rijweg aan te brengen witte strepen (lichtgevende verf). 3. De onder 1 en 2 genoemde maatrege len moeten uitgebreid worden tot alle vluchtheuvels dus ook tot die, welke niet als halte gebruikt worden. Eventueel moe ten ook aanwezige beplantingen e. d. wor den verwijderd. In de groote steden met vrij druk tramverkeer zullen eenige vluchtheuvels aangewezen worden, die be. houden kunnen blijven. In aanmerking hiervoor komen de steden: Vlissingen, Middelburg. Rotterdam, den Haag, Delft, Leiden, Haarlem, Amsterdam, Utrecht, Heerlen. Sittard, Nijmegen, Arnhem, Gro ningen. Het publiek dient er rekening mede te houden dat voortaan niet meer de vlucht heuvels, maar de trottoirs als wachtplaats voor trams gebruikt moeten worden. Uitvindingen vereenvoudigingen verbeteringen hebben den laatsten tijd de prestaties van de Duitsche wapenindustrie zeer aanzienlijk opgevoerd, meldt het D. N.B. Zoo is b.v. de productie der loopen van kanonnen en geweren met het tien voudige toegenomen door een nieuw pro cédé bij de fabricage, een ander nieuw procédé voor het richten van geweerloo- pen heeft verhoogingen der prestaties met 100 procent mogelijk gemaakt. Voorts werd het procédé voor het bewerken van kanonloopen verbeterd en daarmede een verhooging dar prestatie van 400 procent verkregen Het gebruik van granaathulzen uit staal maakt Duitschland onafhankelijk van het tot dusver voor de hulzen uit messing be- noodigde koper. Na uitgebreide proefne mingen is men er in geslaagd een kwali teit staal te maken, die aan alle eischen voldoet, welke aan de hulzen gesteld moe ten worden en bovendien in velerlei op zicht beter is dan het messing. De tegen woordige totale maandelijksche produc tie aan stalen hulzen is viermaal zoo groot als de vroegere jaarlijksche produc tie. BEVALLEN: J. M. van Oosten geb. vafl Steenbrugge, z. E. M. H. van den Dob belsteen geb. Orie, d. J M. Lochmana geb. Staallekker, z. Ch. Chardonnena geb. Kapinski, z. J. Dijk geb. van Dam< z. S. Vroegop geb. van Heerde, z. Th. de Brakeleer geb. Prenner, z. G. Medik geb. Wiebenga d. A. Brouwers geb. Tegelaar, d. J. de Bruin geb. Te- rol d. P. Klardie geb. Broeders, d. J. Heskes geb. Akkerman, d. J. S. Da mes geb. Joosen, z. M. E. Groenendaal geb. van der Leeden, d. J. J. Dreese geb. Niewold, z. M. Hulst geb. van den Berg, z. M. J de Bruin geb. van Beers, z. M. C. A. van Duren geb. De Pooter, z. W. A. H. Trijssenaar geb. Zuider* wijk, z. M. A. Knage geb. Colijn, d J. J. van Egmond geb, Noordermeer, z, J. Moonen geb. de Best. d. M. G S« van der Meijden geb. van de Kamp, d. E. van Heijningen geb. Breeuws, d. C4 van den Bor geb. van der Velden, z. J. M. Wezenaar geb. Lunenburg, d. W S. N. de Kruijff geb. Meijer, z. A. J. Schilperoord geb, Dane, z. A. van Asch geb Rommers. z. G. van Ensber- gen geb. Baaij, d. B. W. de Geus geb, Meulekamp, z. OVERLEDENP. Stuurman, man varl A. M. F. Raith. 52 j. C. F. M Ver- stijnen, gescheiden man, 61 j. G. J. van Kleeven, weduwe van H. de Pagter,J 81 j. C. F. Julius, weduwnaar van B.i M. Valette, 84 j. Jkvr. C. L. den BeeriJ Pjortugael, vrouw van C. E. A. barorW van Till, 71 j. R. J. van Praag, we-4 duwe van E. G. Levy, 81 j. H. Moenjj weduwe van D. Massink, 8Ï j. A. LuyJ ten, man van E. van Duura, 65 j. GJ Zuidweg. weduwnaar van J. A. W. vanJ der Zalm, 81 j. B. Reneman, weduw-1 naar van H. Hamwijk, 80 j, P. van» Putten, weduwnaar van A. W. van Spie-1 renburg. 82 j. P. Seelen, weduwnaar» van S. J. P. Stokhem,81 j. L. M.- Soeters, ongehuwde man. 19 j. G. vanfj Beek, ongehuwde man, 58 j. G. Blom* vrouw van H. J. N. Arends, 43 j. W. M. van der Hoeven, weduwe van P* Zwaaneveld. 66 j. J. J. Stakenburg, zoon, 5 j. M. A. Oostdam, man van M. J. van Veen, 61 j. M. H. C. Stui* venberg, weduwe van K. F. W. Groosu 85 j. A. Dijkstra, man van T. Kooi* stra. 60 j. hiervan terdege en het valt in hem te> loven, dat hij onmiddellijk fel terug kwam. welke reactie Nicolaas evenwel goed pareerde. In de 7e ronde demon streerde Nicolaas, zij het nu minder over tuigend. nogmaals zijn meerderheid, ter wijl in de overige ronden het evenwicht vrijwel hersteld was. De overige uitslagen warenPierre Doorenbosch w.o.p. van Jan de Pauw H. Hoogstraten w.o.p. van Beb Driessen; Daaf Baan w.o.p. van Beb de Reus. Door het geconcentreerde vuur van Ja- pansche jagers, oorlogsschepen en lucht doelgeschut werden, naar het Japansche hoofdkwartier meldt, van de 200 vijande lijke vliegtuigen, die Rabaul op 17 Jan. aanvielen, er 102 neergeschoten. Van 17 vliegtuigen kon de vernietiging niet wor den bevestigd. De Japanners verloren 2 transportschepen, die tot zinken werden gebracht. In aansluiting op een bericht van het hoofdkwartier, volgens hetwelk in den luchtslag bij Rabaul op 14 Januari 34 vijandelijke toestellen werden neerge schoten, wordt nader officieel gemeld, dat het aantal vernietigde vijandelijke toestellen in dezen slag 62 bedroeg Tweeduizend luchtoverwinningen Dezer dagen heeft het sedert het begin van den veldtocht in het Westen onaf gebroken aan het Kanaal strijdende es kader Richthofen, naar het D.N.B. ver neemt, de 2000 luchtoverwinningen ge passeerd. Het eskader wordt gecomman deerd door commodore eikenloofdrager majoor Mayer Dit is de eerste maal, dat een in het Westen strijdend eskader dit hooge aantal neergeschoten vliegtuigen bereikt. Uit de gelederen van het eskader zijn 20 dragers van het ridderkruis en 6 dragers van het eikenloof bij het rid derkruis van het Ijzeren kruis voortge komen. de. Dit blijkt echter in sterke tegenstel ling te zijn met de provincie Zeeland, waar de cijfers resp. 2.9 en 25.4 zijn. N_- en Z.-Holland nemen een tusschen- positie in met een cijfer van resp. 16.2 en 17.2 voor de vroedvrouw en 6.1 en 8.6 voor den medicus. Voor het geheele land is het beeld al dus, dat per 1000 verplicht verzekerden het cijfer voor de vroedvrouwen 16.8 en dat voor de medici 7.4 bedraagt. Het aantal ziekenhuisverpleegdagen per 1000 verplicht verzekerden bedroeg in 1942 794.2 het aantal opname-gevallen 47.8. De medische controle bevindt zich bij tal van ziekenfondsen nog in het begin stadium van haar ontwikkeling. Van een aantal ziekenfondsen, bij elkaar een klein millioen verzekerden omvattend, konden dienaangaande gegevens worden verkregen. Daaruit bleek, dat deze kosten in 1942 0.06 per verplicht verzekerde hebben bedragen. DONDERDAG 20 JANUARI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over„Zonsverduistering". 15.45 u. Princasse-Schouwburg. ,,’n Slapelooze nacht”. 19.15 u. Geb. v. K. en W. Concert door het Orig. Oost-In- disch Gamelan-, Krontjong en Hawaiïan- kunstgezelschap „Sinar Laoet” 19.30 u. Diligentia. Liederen- en piano-avond Maria Struyckcn en Han Zirkzee. 19.30 u. Excelsior. Revue „Dat wil wat zeg gen”. 19.30 u. Cajïitol. „Als mannen liegen”. 14.30 en 19.30 u. Flora. Va riété. 14.30 en 19.30 u. Scala. „Kermis klanten”, 19.30 u. Uitlating van Taft Senator Taft een der leiders van de Amerikaansche republikeinsche partij, heeft in een rede over de Amerikaansche politiek na den oorlog verklaard, dat naar zijn overtuiging een militair bondgenoot schap met Engeland of met Engeland en de Sovjet-Unie onvermijdelijk zou leiden tot een contra-alliantie. hetgeen een nieu wen oorlog waarschijnlijk zou maken. Hij zeide verder nog: „Wij van onzen kant zijn niet voornemens vast te houden aan de vrijheid van Indië, de Baltische landen of Oost-Polen” Vijfde klasse ƒ15.000 16968 1.000 12247, 14511, 19231 400 1854, 4459, 11212. 12135, 200 4397, 5119. 13441, 17456 1005380, 5549. 10809, 12229. 17746, 18876, 20675, 21946 Op elk gebied van het bedrijfsleven hetwelk uitsluitend ter voldoening aan de behoeften van den totalen oorlog is ingericht, wordt steeds naar grootere prestaties gestreefd. Op de foto ziet men, hoe in een groote kleedingfabriek uni formen voor de Weermacht aan den loopenden band wor den vervaardigd. (Orbis-Holland) Lagrand winnaar. spraak ons wel eenigszins heeft verbaasd,

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1