I 1944. Donderdag 20 Januari. en Zware afweergevechten tusschen Leningrad en Ilmenmeer „OVER 90 DAGEN” No. Ï8698. BINNENLAND SPORT STADSNIEUWS AGENDA Keuringen De stad Nowgorod ontruimd Dr. Göbbels bespreekt de invasieplannen De Boer zwaargewichtkampioen DE EFFECTENDIEFSTAL Nieuwe bonkaarten en inlegvellen BURGERLIJKE STAND WA* 1 HAAGSCHE COURANT man, ongehuwde DUITSCH WEERMACHTBERICHT DEN FÜH- HOOFDKWARTIER VAN Kaart van Pelt zware, werden hebben ma- en Von Papen, de Duitsche ambassa deur te Ankara heeft Dinsdagavond een maaltijd aangeboden, waaraan o.a. werd deelgenomen door Saradjogloe den Turk- schen minister-president en generaal Ar- toenkel, minister van Defensie. Zoowel bij het werk als bij het naar de stad gaan draagt de boer klompen. Tot de dagelijksche werkzaamheden be hoort dan ook het klompenschuren en na het schuren worden de klompen met een laagje krijtwit mooi wit gemaakt. (C.N.F.-Hartgerink) PAARDEN BELANGRIJKE COURSEDATA: Tm aan sluiting op de reeds gepubliceerde course agenda wijst het Officieel-Bulletin van het Centraal Bestuur op de navolgende belangrijke data in 1944: 25 Juni, Gro ningen, Sweepstakes I (Hengsten en mer. riën>: 9 Juli, Duindigt, Derby I; 16 Juli. Groningen, Groote Prijs van Niederland; 30 Juli, Duindigt, kampioenschap Ned. paarden; 13 Aug., Duindigt, Producten draverij J.; 27 Aug. Duindigt, kampioen schap van Nederland1 Oct., Mereveld H. v. Wickevoort Crommelin Memoriaal. OEKRAÏNE-SIGARETTENHet Nederl. Oost Instituut deelt mede, dat de deelne mers aan het Oostkorps N.A.D. 5 speciale kaarten voor den aankoop van een doosje Oekraïne-sigaretten krijgen toegezonden. Zij, die zich nog in een arbeidskamp in het Oosten bevinden, krijgen de siga retten direct toegezonden. Het N.O.I. deelde voorts mede, dat het niet meer mogelijk is, over de Oekraïne-sigaretten te correspondeeren of persoonlijk bespre kingen te voeren. GEVAARLIJKE COCTAILS: In een café te Oss werden „cocktails” geschonken, be. staande uit bier waarbij een scheut me- thyl-alcohol was gevoegd. Depolitie heeft de aanwezige methyl-alcohol in beslag ge nomen. Tevens bleek, dat in het café aller lei bonnentransacties werden afgedaan, in verband waarmede thans de caféhoudster en enkele bezoekers in arrest zijn gesteld. INLEVERING OUDE SPOORBOEKJES: Bij het verschijnen van den volgenden gids der Ned Spoorwegen, zal men slechts een nieuw spoorboekje kunnen koopen, als men een oud inlevert ben zeestrijdkrachten, boordafweergeschut van handelsschepen en afweergeschut der marine 38 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Electrische trein rijdt op locomotief Hedenmorgen even voor zeven uur is een electrische trein, die van het station D.P te Rotterdam naar Hoek van Hol land was vertrokken, op een locomotief gereden, tengevolge waarvan de bestuur der F. van Dongen uit de Bernardus Gewinstraat te Rotterdam en de hoofd conducteur J. Boshoven uit de Pieter de Raadtstraat te Rotterdam, die bij den bestuurder zat, zeer ernstig werden ge wond. Beide mannen zijn uit de stuur- cabine gezaagd pas na eenige uren kon men hen bevrijden en naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam over brengen? De electrische trein moest om 6.45 uur van het station D.P. vertrekken, maar de trein is met drie minuten vertraging het station uitgereden. De chef had het oprij sein gekregen en dus den trein la ten vertrekken. Achteraf is gebleken, dat dit sein was bedoeld voor een losse loco motief, die van D.P. naar Schiedam moest rijden. De locomotief is inderdaad gaan rijden en de electrische trein eveneens, met het gevolg, dat de sneller rijdende trein de snelheid bedroeg 55 a 60 kilo meter de 30 kilometer per uur rijdende locomotief inhaalde. Door de duisternis heeft de bestuurder van den electrischen trein de voor hem rijdende machine niet gezien. Met groot geweld reed de kop van den electrischen trein in den tender van de locomotief. In de stuurcabine werd een geweldige ravage aangericht, waarin de bestuurder en de hoofdconducteur bekneld raakten. Voor de trein tot stilstand kwam, werd hij nog 175 meter door de locomotief meegetrokken. Er was zoo spoedig moge lijk hulpverleening. maar het duurde toch nog ongeveer vier uur, voor beide man nen konden worden bevrijd. Het verkeer is geruimen tijd gestremd geweest. Vijandelijke poging de Garigliano over te steken afgeslagen; Minturno verloren VERDUISTEREN Van 17.15 uur tot 8.30 uur Maan: 20 Jan. op 2.47 u„ onder 12.55 u.; 21 Jan. op 4.01 u„ onder 13.26 u. 25 Jan. N M. BOKSEN Rinus de Boer, oud-halfzwaargewicht- kampioen van Nederland, die 6 jaar ge leden de bokshandschoenen opborg, maar 3 jaar later terugkwam en nu intusschen 38 jaar is geworden, heeft het gisteravond bestaan te Rotterdam kampioen van Ne derland in het zwaargewicht te worden, door den titelhouder, Dorus Elten, in een gevecht over 12 ronden op punten te slaan. Een bewonderenswaardige presta tie. De Boer verraste door het hooge tem po, dat hij tot het einde kon volhouden en na afloop was hij beslist frisscher dan zij-n tegenstander. Drie ronden waren overtuigend voor de Boer, de andere gin gen over het geheel min of meer gelijk op. Elten moest zich onder de aanhou dende aanvallen van de Boer voortdurend tot verdedigen bepalen. Eén fout maakte de nieuwe kampioen, hij bokste wat on besuisd, hetgeen hem enkele vermaningen van den arbiter bezorgde en hem ook punten kostte. De stoeten van Elten wa ren zuiverder. De overwinning werd met gering puntenverschil behaald, maar was niet onverdiend. Elten heeft de Boer uit gedaagd voor een revanche, hetgeen werd aangenomen en van Loon wil straks ook tegen den winnaar boksen. In het bijprogramma behaalde de de butant Osnia een goede puntenoverwin- ning op Willems; de steeds beter wor dende Hagenaar Sprenkels bokste on beslist met Lucas, welk resultaat ook werd geboekt in de partij Nico Diessen Jack Nolle. Duitsche zijde zullen tegenover hem legeraanvoerders strijden die in het Westen reeds eenmaal hebben gezegevierd en de Engelschen in een meelijwekkenden toestand over het Kanaal hebben terug gejaagd. Onder hen zullen versche divisies strijden, die branden van verlangen om den vijand zijn arroganten hoogmoed te doen verliezen. Gemengd met beproefde en gestaalde divisies die alle hardheden in het Oosten hebben meegemaakt en den onervaren soldaten der tegenpartij een in druk kunnen geven, wat de door hun lei dingen geopende „plezierige” oorlog be- teekent, wanneer hij met ongeveer gelijke krachten wordt uitgevochten. Boven hen allen echter staat een Führer, die in 1940 Frankrijk in 6 weken ter aarde wierp en thans opnieuw gedrongen wordt op een van ouds bekend slagveld, dat hij thans met zijn soldaten moet verdedigen. Wij houden er niet van te pochpn met onze kansen en overwinningen te vieren vóór zij bevochten zijn, maar wij kunnen Chur chill toch de vermaning meegeven op zijn weg: Monnikje, je gaat een zwaren gang” („Möhchlein, Mönchlein, du gehst jetzt einen schweren Gang” Vermaning aan Luther in den Rijksdag te Worms. Red. H.Ct.) Churchill zal het wel weten, maar het kan geen kwaad het hem nogmaals uitdrukkelijk te bevestigen. Vooral de moeders, vrouwen en kinderen van zijn land moeten het vernemen, opdat later geen twijfel kan bestaan wien zij met den vinger moeten aanwijzen en wie de schul dige is aan hun nameloos leed. „Over 90 dagen gaat het er op los”, schreeuwen de joden in Londen. Zij loo- pen daarbij geenerlei gevaar, want van hen zal niemand er bij zijn, wanneer de Engelsche booten de Atlantische kust naderen en de Duitsche kanonnen hun vuurmuil zullen openen. Het schijnt dus onvermijdelijk te zijn, dat de ipenschheid den bitteren kelk van dezen oorlog tot het einde toe ledigt. Mis schien heeft ook dat zijn dieperen zin. Is de imperiale geschiedenis van Groot-Brit- tannië daarmede ten einde? Een vraag, die ongetwijfeld het Britsche volk meer aangaat dan het Duitsche. Zoo ja, dan heeft het lot Engeland zelf uitverkoren om Engeland te vernietigen. Daarmede zal 1944 het beslissende jaar zijn in het ver leden van Groot-Brittannië en voor zijn toekomst. Maar dan kan ook op dit snij punt voor ons de groote ommekeer ko men. In ieder geval zullen zij niets onbe proefd laten om het zoover te brengen. Wij zien derhalve de komende ontwik keling met gelaten rust tegemoet. Wij hebben alles gedaan wat maar gedaan kon worden om er tegen opgewassen te zijn. Bovendien strijden wij om ons leven. Deze overtuiging was en is en blijft steeds de beste en betrouwbaarste bondgenoot In aansluiting op hetgeen gisteren is medegedeeld over de arrestatie van de daders van de inbraak bij een zilversmid in de Medemblikstraat, waarbij één nog schuldig was aan ontvreemding van ef fecten ter waarde van 160.000, kan nog worden medegedeeld, dat deze effecten diefstal ongeveer half Augustus j.l. werd gepleegd in een villa aan de Apollo- laan te Amsterdam. Tijdens afwezigheid der bewoners werd ingebroken waarbij 160.000 aan effecten verdwenen. Behalve de 35-jarige schilder F. K. is ook zijn medeplichtige aan deze inbraak, een 30- jarige behanger, gearresteerd, waarmede than? ook deze zaak geheel tot klaarheid is gekomen. VEERTIGJARIG JUBILEUM: Vandaag vóór 40 jaar trad de heer P. J. Schild, thans bureauchef in dienst bij het Gem. Gasbedrijf. In verband hiermede is hij vanochtend gehuldigd. De jubilaris werd allereerst ontvangen door den directeur van het G.E.B., die hem de gebruikelijke gratificatie van de Gemeente ter hand stelde. Hierna is de heer Schild in den krihg van het personeel van zijn afdee- ling toegesproken door den hoofdboek houder. den heer W. Claus, die vooral in herinnering bracht de prettige samenwer king gedurende 25 jaar, toen de jubilaris als plaatsvervangend chef fungeerde. Den heer Schild werd een schilderstuk aange boden. Voor de hem gebrachte hulde heeft de jubilaris dank gezegd. CHRIS v. DINTEREN AANGEREDEN: De sinds eenige jaren te Nijmegen wonen de componist en musicus Chris van Din- teren heeft weinig plezier beleefd van een bezoek aan Amsterdam. Daar is hij n.l. op den Dam aangereden door een met een paard bespannen groentekar. De bejaarde musicus brak zijn rechter enkel en is in het Burgerziekenhuis opgenomen. TEGEN TROTTOIR GEFIETST: De 37-ja- rige mej. M. G. L. uit de Kokosnootstraat is tijdens de duisternis in de Appelstraat tegen een trottoirband gefietst waardoor zij kwam te vallen. Met een gebroken lin kerarm en een lichte hersenschudding is zij naar het ziekenhuis Westeinde ver voerd. Terzake van diefstal van hout uit een schuur aan de Oostduinlaan, werden aangehouden de 24-jarige los werkman J. Ch. J. en de 38-jarige sla gersknecht L. K. Ten nadeele van een inwoner uit Rotterdam werd op het Stationsplein een personenauto gestolen. P. VAREKAMP OVERLEDEN: Op 42- jarigen leeftijd is gistermiddag in het Gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal overleden de heer P. Varekamp, oud-lid van den Gemeenteraad van ’s-Graven- zande en voorzitter van de veilingver- eeniging aldaar en oud-lid der Prov. Sta ten van Zuid-Holland. De heer Varekamp was een bekende figuur in Vrijz. Prot. kringen. die deze ontworpen onderneming omringt en verheelt ook geenszins meer de te ver wachten zware verliezen. Engeland heeft dezen oorlog z.g. wegens Danzig doen ontbranden. Hoe gaarne zou het thans den stap terug doen naar de heete Augustusdagen van 1939 en van vo ren af aan beginnen. Maar het kan niet meer. Het is gevan gen in zijn eigen net van intriges. Wat heeft het aan te voeren als voordeel voor de vooruitzichten van de ontworpen inva. sie? Dat zij reeds een generalissimus heeft, die bovendien nog een Amerikaan is? Heeft deze militaire successen te toonen. die de hem door de vijandelijke pers zoo kwistig verleende lauwerkransen kunnen rechtvaardigen? Geenszins. Hij heeft slechts overwonnen aan de grens toen onze troepen geen munitie of geen wapens meer hadden en hij zijn bommen zonder gevaar op hen kon laten neerregenen. Dat zal in het Westen anders zijn. Daar moet hij zich, evenals zijn soldaten, man tegen man plaatsen en strijden in het aangezicht van een tegenstander, die zijn land verdedigt en bovendien nog een reke ning heeft te vereffenen voor zijn ver nielde haardsteden en zijn door de vijan delijke luchthunnen vermoorde vrouwen en kinderen Daar zou dan blijken of generaal Eisenhower terecht zijn naam draagt. Aan KAMERAADSCHAPSBOND NED. POLI TIE: Te Nijmegen is het eerste congres gehouden van den kameraadschapsbond van de Nederlandsche politie. De leider der bijeenkomst, majoor J. Meyer uit Apeldoorn legde verantwoording af over het afgeloopen jaar. De rechtspositie van de leden kon versterkt worden. Vorig jaar telde de bond 53 sportafdeelingen met 2300 leden. Dit jaar is het aantal reeds geste gen tot 75 met 4500 leden. De sociale dienst heeft uitstekend werk gedaan. Raadhuis te Leiden. Ook voor het behoud van deze Ned. cultuurwaarde-, strijden onze Ned. Vrijwilligers (G.-L.-H.l Berlijn over Poolsch-Sovjet- Russisch conflict De .ontwikkeling van het PoolschSov- jet-Russische conflict, tezamen met de „inlichting” van de „Prawda” over z.g. vredesonderhandelingen tusschen Duitsch- land en Engeland, blijft men te Berlijn met belangstelling volgen, meldt het A.N.P. Berlijnsche politieke kringen ne men vooral nota van de overeenstem mende reactie, zoowel in Anglo-Ameri- kaansche landen als in het neutrale bui tenland, dat Stalin door zijn manoeuvre voor eens en altijd tot uitdrukking heeft willen brengen, dat de regeling van de Poolsche kwestie een aangelegenheid is, die uitsluitend de Sovjet-Unie aangaat. Men acht het te Berlijn volkomen be grijpelijk, dat de Engelschen den terug keer van Churchill te Londen juist op dit oogenblik toejuichen, omdat ook in Lon den de indruk schijnt te zijn ontstaan dat Eden zich in de behandeling van de PooL sche kwestie en van de daarmede ver bonden gevoeligheden der Sovjets onge schikt heeft getoond. Minister Cordell Hull heeft gisteren verklaard nog geen antwoord te hebben ontvangen op het bemiddelingsaanbod der Ver. Staten in het Sovjet-RussischPooL sche geschil. KAMPIOENSCHAPPEN VOOR B-KLAS- SERS: De amateurkampioenschappen van Zuid-Holl. voor B-klassers werden Dins dagavond in het Gebouw voor K. en W. alhier beëindigd. De beste partij van den avond, die tusschen den Leidenaar D. Snik en den Hagenaar B. de Wolf, werd door den goed en zuiver stootenden Lei denaar gewonnen, die daarmede den vedergewichttitel verwierf. Doordat W. Waanders schitterde door afwezigheid bleef de titel in het bantamgewicht voor- loopig vacant. Hiervoor kwam in de plaats een treffen tusschen M. van Druninck en H. Nicolaas, welke partij door Nicolaas op punten werd gewonnen. De uitslagen waren: Middengewicht: J. Bermont (H.) wint o. p. van L. Nas (H.) finale: J. Bermont wint o. p. van J. Bovenlander H.). WeltergewichtJ. Vink (H.) wint o. p, van J. de Jongste (H.) finale: J. Vink wint o. p. van J. Straathof (R’dam) na een extra ronde: Vlieggewicht: finale: C. v. Oosten (H.) wint o. p. van F. Bruin (H.)_ Vedergewichtfinale: D. Snik (Lei den) wint o. p. van B. de Wolf (H.). Lichtgewicht: C. de Wit (H.) wint o. p. van W. v. Meulen, na een extra ronde. Halfzwaargewichtfinale: A. M. de Wolf (R’dam) wint door k. o. in de le ronde van L. Voermans (R’dam). Zwaargewicht: J. Togt (H.) wint o. p. van P. Elles- wijk (H.) WEDSTRIJDEN VOOR AMATEURS: Maandag 31 Jan. worden in het Gebouw bokswedstrijden georganiseerd. De beste amateurs uit Nederland zullen in den ring verschijnen. De opbrengst komt ten goede van den N.B.B. WEDSTRIJDEN IN HET GEBOUW: Zoo- als gemeld, bokst onze middengewicht kampioen Luc. van Dam op 24 dezer in het Gebouw voor K. en W. alhier, 10 x 3 min. tegen den zwaargewichtkampioen Dorus Elten, Het bijprogramma voor dien avond luidt: Gerard van LoonGerard Mulder, Harry StaalRudi Quentemeijer (beide 8x3 min.) en Willy Quente meijerJan de Pauw (6x3 min.) Aan vang 19 uur. GYMNASTIEK HAAGSCHE TURNKRING: Ter herden king van het 25-jarig bestaan van den, Turnkring ’s-Gravenhage van het Ned. Gymnastiek Verbond zuilen dit jaar meer dere demonstraties en wedstrijden hier ter stede plaats vinden, waarvoor het volgende programma is vastgesteld: Zon_ dag 23 Januari in den Dierentuin van 9.301 uur wedstrijden voor adspiranten; de prijswinnende vereenigingen van dezen ochtend geven ’s namiddags tijdens een uitvoering (aanvang 2.30 uur) demonstra ties, welk programma door Haagsche keurploegen wordt aangevuld. Zaterdag 29 Januari. Uitvoering in Gebouifr voor K. en W„ met een geselecteerd program ma, o.a. optreden van Nederiandscne keurploegen. 26 Maart worden personeele wedstrijden gehouden; 16 April vinden de examens voor bondstrainers plaats; 20 Mei groote openlucht-wedstrijden (terrein wordt nog nader bekend ge maakt), terwijl 11 Juni bonds-keurwed- strijden voor vrije oefeningen en klassi kaal brug georganiseerd zullen worden. Getuige de vele inschrijvingen voor deel neming, welke reeds binnen kwamen, be staat er voor deze herdenking groote be langstelling. SCHERMEN P. ET R. TWEEVOUDIG KAMPIOEN: Te Utrecht vond de eindstrijd plaats van de competitie le klas floret, degen en sabel. Onze stadgenoote Parade et Riposte, met de schermers Montfoort, Kuijpers, Zoet en v. Vliet, legde zonder noemenswaar- digen tegenstand beslag op de eerste plaats op degen en sabel. D’Artagnan (Desta, Reede, v. Velden) hield den titel op floret in Utrecht. VOETBAL PUPILLEN-COMPETITIE: Het bestuur der Haagsche Onderafdeeling van den N. V.B. heeft besloten tot het instellen van een püpillen-competitje voor jongens van 10, 11 en 12 jaar. De maximumduur der wedstrijden zal 2 x 25 min. bedragen. Er zuilen geen competitiestanden worden bij gehouden en uitslagen mogen niet worden gepubliceerd. JUBILEA: Op 1, 15. 21. 22 en 27 Februari a.s. hopen resp. de heeren L. M. Vierge ver, huisknecht, D. A. Buys, laboratorium, assistent. C. Lacet, huisknecht. A. Bron- meyer, bode en H. van den Arend, labo- ratoriumbediende, het feit te herdenken, dat zij gedurende een kwart eeuw bij de Gemeenteziekenhuizen werkzaam zullen zijn. Met een toepasselijk woord werd door den directeur van den Gem. Reini gingsdienst namens den burgemeester aan den voorman W. G. Ambachtsheer, de gebruikelijke eervolle vermelding en gra tificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. De heer A. W. Vrolijk herdacht den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad van de firma L. S. A. Bron, later N.V. Handel- en Import Mij. Interpharm, RotterdamDen Haag. Den jubilaris werd door den directeur een ca deau onder couvert overhandigd. Namens buitendlienst en kantoorpersoneel werd hem een schemerlamp aangeboden. TRAM TEGEN AUTO: In de Boekhorst- straat, bij den Zuidwal is een wagen van lijn 10 tegen een vrachtauto gebotst. De trambestuurder G. K.: en een passagier. O. B_, kregen snijwondjes; zij zijn op eigen gelegenheid naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gegaan en konden, na daar ver bonden te zijn, huiswaarts keeren. UIT AUTOBUS GEVALLEN: Voorbijgan gers vonden gisteravond in de van Alke- madelaan een vrouw gewond op straat liggen. Zij 'bleek te zijh de 31-jarige mej. L. v. d. Z. uit Waddinxveen, die vermoe delijk uit bus T is gevallen en daarbij een hoofdwonde en een hersenschudding had gekregen. De geneesk dienst heeft haar naar het ziekenhuis Westeinde ver voerd. Getuigen van dit ongeval wordt verzocht zich te melden aan het bureau Alexanderplein 15A. Artikel in „Das Reich” Onder het opschrift ,,Over 90 dagen” publiceert Rijksminister dr. Göbbels in „Das Reich” een artikel, waarin hij o.a. I zegt Omtrent de kwestie eener komende invasie zijn reeds zooveel vermoedens opgesteld, dat wij niet de eerzucht heb ben daaraan een nieuw vermoeden toe te voegen. Voor het grootste deel zijn zij afkomstig van den vijand zelf, die daar mede klaarblijkelijk de bedoeling heeft ®ns nerveus te maken en op een dwaal spoor te brengen. Wij behoeven er niet op te wijzen, dat hij daarmede geen suc ces zal hebben. Het zou in de hoogste mate onverantwoordelijk zijn, wanneer de Duitsche oorlogsleiding zich louter op de veronderstelling, dat de vijand ons ■wil dupeeren, niet zou voorbereiden op een invasie. Dat zij komt nemen wij zon der meer aan. Het interesseert ons daar bij minder wanneer en waar zij plaats zal vinden, want wij verwachten haar voor ieder slechts denkbaar tijdstip, op iedere plaats van Europa, waar Duitsche groepen staan en Engelschen en Ameri kanen kunnen landen. Het speelt bij onze berekeningen ook heelemaal geen rol, dat de vijand in het Westen zich in zijn oorlogvoering tot dusver op pijnlijke wijze heeft onttrokken aan ieder risico van eenigen omvang. In dit geval ver onderstellen wij veiligheidshalve, dat hij zelfs het grootste risico zal aanvaarden. Wij kunnen dus door een invasie, wanneer en waar zij ook moge plaats vinden, op geenerlei wijze meer verrast worden. Wij zijn overal en te allen tijde zer op voorbereid. - Waartoe dus het geschreeuw in Lon den en. Washington Meent men ons .daarmede te kunnen verschrikken Of ■Ss men aan den kant van den vijand wer. kelijk zoo naief van ons aan te nemen, dat wij onze strategie opbouwen op de veronderstelling, dat de invasie achter wege blijft Het Duitsche volk zou dan alle aanleiding hebben ons aan te klagen van grove plichtverzaking in de meest elementaire kwesties van de oorlogvoe ring. Wij behoeven er nauwelijks op te wij zen, dat wij in dit opzicht onze bereke ningen omtrent het verdere verloop van den oorlog natuurlijk mede gecalculeerd hebben, dat men ons bij een poging tot oprichting van het tweede front, der halve niet onvoorbereid, maar in de hoogste mate voorbereid zal vinden. Hier ligt bij wijze van spreken een snijpunt van den oorlog. Engeland en de Ver. Staten worden met de invasie gedwongen tot een onderneming, die, wanneer zij mislukt, een totale verandering van het algemeene oorlogsbeeld te onzen gunste met zich mede zou brengen. Ook de vijand verwacht, zelfs bij een slagen der invasie, enorme verliezen. Weliswaar hebben de Engelschen niets onbeproefd gelaten om de Amerikanen te bewegen tot een grootere deelneming aan de voor de onderneming ter beschik king te stellen troepencontingenten, maar wij laten ons eerst door de feiten er van overtuigen, dat Roosevelt daarvan 73 procent voor zijn rekening zal nemen, terwijl de Engelschen er van af zouden komen met de resteerende 27 procent. Maar wanneer dit al waar mocht zijn, men kan ook bij deze berekening voor spellen, dat beide kanten verscheidene honderdduizenden mannen aan verliezen zullen moeten opofferen, toonaangevende Amerikaansche militaire kringen ramen zelfs een half millioen, alleen voor de Amerikanen, om ook maar met onze troepen te kunnen komen tot een strijd op leven en dood. En dan begint het ri sico pas goed. Men gelooft toch niet, dat wij alles op de ééne kaart gezet hebben den vijand niet aan land te laten komen? Mogelijk dat hij zelfs hier en daar een bruggenhoofd kan vormen. Maar dan zal hij zich niet op de Siciliaansche kust bevinden, waar hem slechts geschutloo- pen aanstaarden, maar soldaten, wijd in den omtrek, niet te ontdekken waren. De Duitschers zuilen schieten en wel zoo, dat ook de vijand spoedig zal merken, dat hij om zijn leven strijdt. De Engelschen en Amerikanen stellen hun groote hoop op hun massale bombar- dementsaanvallen. Zij zullen bij een inva sie het Duitsche luchtafweer ontmoeten, die hen gemakkelijk zou kunnen berooven van het bezit van het beslissende deel van hun bombardementswapen in het alge meen. De Engelsche premier heeft bij het be gin van de operaties in het Zuiden. Italië het zachte onderlijf van Europa genoemd. Intusschen heeft de Duitsche Weermacht daarvan een hecht skelet der defensie ge maakt Dit echter is volkomen geïmpro viseerd gebeurd, en zij had hier slechts evenveel weken tijd ter beschikking als in het Westen Zuid-Oosten en Noorden jaren. De Engelsche en Amerikaansche militairen echter spreken van het Zuide lijke front alleen nog vloekend, noemen de Duitsche soldaten woestelingen die als hellehonden vechten, zijn vol afgünstigen lof voor hun waarlijk bezeten dapperheid, RER. 20 Januari. Het Opperbevel van de doch klaarblijkelijk alleen omdat zij geen h»u»nA- successen bevechten en hun, volgens hun eigen woorden, slakkenoffensief op eeni- gerlei wijze moeten verklaren. De rekening, die in Londen en Wash ington voor 1943 was opgesteld, is een misrekening gebleken. Noch door den stoot tegen het z.g. zachte onderlijf van Europa, noch door het op langen termijn voorbe reide afvallen van Italië, noch door de luchtterreur of het zenuwoffensief tegen het Duitsche volk is een oorlogsbeslissing of iets wat er ook maar bij benadering op lijkt tot stand gebracht, integendeel, het Duitsche volk in het vaderland en de Duitsche Weermacht aan het front hebben zich opgewassen getoond tegen al deze aanvullende belastingen meer nog, zij zijn ze met een souvereinen stijl mees ter geworden welke in de geheele wereld slechts bewondering wekt. De vijand heeft weliswaar uit het groote volume van de door ons veroverde ruimten eenige stuk ken weggebroken, maar wat heeft dat uit te staan met de beslissing van den oorlog? Die is voor de tegenpartij verder dan ooit weg. Daarom moet zij ze trach ten af te dwingen. Wij weten allang dat de oorlog op zijn kritiek hoogtepunt tot deze ontwikkeling zal drijven. Wie zou ons ervan willen verdenken, dat wij niet alles wat slechts denkbaar is, gedaan heb ben om bij deze gelegenheid de tegenpartij volkomen te ontnuchteren en het kaarten huis van zijn z.g. stellige overwinning te doen instorten. Een even gunstige kans om den oorlog een beslissénden keer te geven, vinden wij nooit weer. „De invasie mag niet mislukken”. Op dezen ondertoon is op het oogenblik de geheele openbare meening in Engeland in gesteld. Men is zich aan den kant van den vijand dus volstrekt bewust van den ernst, De plaatselijke distributiediensten rei ken van 24 Januari tot en met 19 Fe bruari a.s. (de data worden voor iedere gemeente afzonderlijk vastgesteld) tegen overlegging van de stamkaart en tegen in-ontvangst-neming van den linker bovenhoek van het inlegvel bonkaarten voor voedingsmiddelen, alsmede nieuwe inlegvellen uit. Uitgereikt worden aan houders van een inlegvel KI of LI een bonkaart KA 403 en een inlegvel Kl-V aan houders van een inlegvel K2 of L2 een bonkaart KB 403 en een inlegvel K2-V aan hou ders van een inlegvel K3 of L3 een bon kaart KC 403 en eeh inlegvel K3-V aan houders van een inlegvel K4 of L4 een bonkaart KD 403 en éen inlegvel K4-V of een bonkaart KE-403 en een inlegvel K4-V, naar gelang zij geboren zijn tus schen 20 Februari 1940 en 21 Februari 1942 dan wel na 21 Februari 1942. "Voorts reiken de diensten in bepaalde gebieden groentekaarten voor de 4e, 5e en 6e pe riode van 1944 uit. Zij, die geboren zijn tusschen 23 Jan en 21 Februari van de jaren 1923, 1930 en 1940 dienen hun inlegvel te ruilen vóór zij hun bonkaart in ontvangst pemen. Men kan zijn kaarten uitsluitend af halen bij den distributiedienst der ge meente, waar men in het bevolkingsregis ter is ingeschreven. Een uitzondering wordt gemaakt voor schippers, woon wagenbewoners (voor zoover zij zijn op genomen in het centraal bevolkingsregis ter), gedetacheerde marechaussee’s, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen, die ten gevolge van oorlogs omstandigheden lijdelijk elders ver blijven Bij de uitreiking der kaarten wordt de linkerbovenhoek van het oude inlegvel verwijderd. Het oude inlegvel moet ook na de uitreiking zorgvuldig bewaard worden. Voorts wordt rechts naast het vakje „S 3” van de stamkaart een kruis geplaatst. Bij de uitreiking van bonkaar ten voor bijzonderen arbeid, welke even eens gedurende dit tijdvak plaats vindt, wordt rechts naast het vakje „S 3” een aanteekening geplaatst. Men ga terstond bij ontvangst der kaarten na. of men alle bescheiden, waar op men recht heeft, ontvangen heeft. Latere reclames worden niet in behande ling genomen. VRIJDAG 21 JANUARI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over„Zonsverduistering”. 15.45 u. Princesse-Schouwburg. ,,’n Slapelooze nacht”. 19,15 u. Corso. „Als mannen liegen". 19.30 u. Scala. Kermisklanten”. 19.30 'u. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander, in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor De Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn karakter, gedrag, prestatie. 21-1-44 912 uur. Assen, Concerthuis a. d. Vaart1518 uur, Groningen, Heerestraat 46 22-1-44 912 uur, Leeu warden. Huize Schaaf. Breedstraat 23- 1-44 914 uur. Amsterdam, Dam 4 24- 1-44 913 uur. Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245; 25-1-44 914 uur. Amers foort. Pol. Durchgangslager, Leusderweg; 26-1-44 9—14 uur. den Haag. Dierentuin, Benoordenhoutscheweg. Weermacht maakt bekend Van het Zuidelijke deel van het Oos telijke front wordt slechts plaatselijke gevechtsbedrijvigheid gemeld. In het gebied van Shasjkof en ten Zuiden van Polonoje hebben onze troe pen in tegenaanval eenige plaatsen her overd. Daarbij werd een tijdelijk inge- sloten dapper strijdende steunpuntbeman- ning ontzet. In het Westen van Resjitza duurt de zware worsteling voort. In onze stel lingen binnengedrongen vijandelijke ge vechtsgroepen werden in verbitterde ge vechten teruggeworpen. Bij Witebsk. ten Noordwesten en Noorden van Newel zijn slechts gevechts handelingen van plaatselijke beteekenis voorgekomen. Ten Noorden van het Ilmenmeer, ten Zuiden van Leningrad en ten Zuiden van Oranienbaum duren de zware afweerge vechten voort. Binnen het bestek van een plaatselijk beperkte rechttrekking van het front is de stad Nowgorod ontruimd. In het Westelijke deel van het Zuid- Italiaansche front zet de vijand zijn krachtige, door artillerie en slagvliegers ondersteunde aanvallen voort. Na harden strijd ging, de volkomen verwoeste stad Minturno verloren. Alle overige aanval len evenals vijandelijke pogingen om de Garigliano over te steken werden afge slagen. In den centralen sector werd een vijandelijk tentenkamp overvallen en ver. nietigd. De vijand leed daarbij bloedige verliezen. Gevangenen binnengebracht. Aan de kust van het Kanaal batterijen verdragend geschut der rine in Dover, Deal. Folkestone Ramsgate doelen beschoten. In den tijd van 1 tot 20 Januari heb- BEVALLEN: L. de Niet, geb. Spaans, d. J. D. van Rijswijk, geb. Midden dorp. z. S. C. H. M. Faase, geb. Prij- den, d. C. W. Vaissier, geb. Jansen, d. N. G. de Jongh, geb. ter Weele, z. W. ten Hoeve, geb. Meins, d. E. A. Ch. Weerheym, geb. van Hamers- veld, z. I. H. Cusell, geb. Kerens, z. L. C. Hankes Drielsma, geb. de Vos. z. G. de Graaff, geb. van Krieken, d. M. J. Hattink, geb. Duivenvoorden, d. Ch. S. E. L. Beijer, geb. Water- z, ty. C. M. van Balen, geb. Evers, d. W. Burki, geb. Net, d. M. C. van Toorn, geb. de Klerk, d. M. Blom, geb. Staats, z. S. van An- del, geb. Rose, z. G. S. M. H. Bloe men, geb. Schneider, d. A. Hen. geb. Visser, z. H. de Jonge, geb. Rutten, d. C. W. Zonneveld, geb. Rutten, z. J. Tegelaar, geb. Peters, d. M. Hanse, geb. Joostema, z. T. J. Haze- broek, geb. Mansveld, d. C. M. van der Laan, geb. Winkelaar, d. J. T. F. Prang, geb. van de Peppel, z. N. Kuiper, geb. den Heijer, z. J. F, Kok, geb. Duller, d. M. W. van Espen, geb. Ophuijsen, d. OVERLEDENG. Pronk, man. 23 j. H. Keijser. man van H. Groen, 52 j. G. van den Haak, man van P. de Leeuw. 59 j. A. M. E. Maas, vrouw van P van de Wiel. 65 j. J A. F. van Dijk, ongehuwde man, 70 j. D. Groen, weduwnaar van S F. M. Dorst. 86 j. W. H. Elkhuizen. weduwe van J. L. Schrijver. 74 j. A. van Dongen, weduwe van A. J. van Bijnen, 90 j R. Braaf, weduwe van J. A. M Pelt, 85 j. W. Weyer, vrouw van L. Bee- loo. 83 j. OWGOROC PSKj ^Portitori To rope 77- l cKChotm. AfNarwa fff ff 4 r FINSCHE Kroonst. GOLF Welish’

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1