PEULVRUCHTEN EN BOTER 1944. No. 18699. Doorbraak bij Witebsk verijdeld Sovjets verloren tot 18 Januari 40.000 dooden Vrijdag 21 Januari. BINNENLAND SPORT KUNST EN LETTEREN Weer een terreuraanval op Berlijn AGENDA STADSNIEUWS Bonnenlijst Extra rundvet aan- gewenschte resultaat Taptemelkpoeder voor het Westen Schij nmanoeuvres vallers hadden niet het Nieuwe terreuraanval op Berlijn; 38 bommenwerpers neergeschoten „Hier W.A FAILLISSEMENTEN De uitlatingen in de „Prawda” Churchill ontvangt Poolsche vertegenwoordigers BURGERLIJKE STAND VERDUISTEREN Van 17.15—8.30 u. Course-agenda van de COURANT De nieuwe bonnen komende melk, kan 23 Jan. het c x >- v x xx. x uuu xux 19 Aug. (dr.)- 20 Aug. dr.) r.) 17 korte-baan voor Gisteren en in gratificatie en in De 17-jarige v. d. S. uit Achterberg is van het balcon van de tram Rhenen Driebergen gevallen. De tram ontspoorde en moest eerst worden opgevijzeld, voor dat men het slachtoffer er onderuit kon- halen. Het lichaam bleek totaal verminkt te’ zijn. bladen nog nadere aanwijzingen voor het gebruik van het poeder. reserve krijgen 4 1 1 1 gram rants rants rants rants rants. 06” en 1 Mi 2 1 18.45 onder In de W.A.-uitzending „Hier W.A.” morgen van 18.4518.55 uur, over den zender Hilversum I, zal kompaan Jo han Raatgever spreken over het onder werp „Aan de toekomst denken”. HAAGSCHE rants rants rants rants 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram rants rants rants rants 100 gram 1% liter 13/4 liter rants rants, k.g. k.g. 500 gram 250 gram 250 gram 100 1 1 1 1 1 J. H. H. Vluggen, Installateur te Sche- veningen, d'Aumeriestraat 3. Rechter commissaris: mr. L. Vliegenthart. Cura tor: mr. J. R. H. van Schaick jr„ alhier. Engeland breidt dienstplicht uit De bepalingen van den militairen dienstplicht zijn gisteren door een door den koning goedgekeurd raadsbesluit uit gebreid. Alle Britsche staatsburgers uit Canada. Australië, Nieuw-Zeeland en uit alle koloniën en mandaatsgebieden zullen in het Engelsche leger dienst moeten doen, zoodra zij zich 3 maanden of lan ger in Engeland zelf ophouden. Deze be paling geldt ook voor het eiland Man en de eilanden in het Kanaal. ZATERDAG 22 JANUARI „Haagsche Courant”, „Zonsverduistering”. Princesse-Schouw- Geb. Nieuwe voorspelling van Churchill S.P.T. verneemt uit Londen: „Nog voor midden Maart zal de wereld getuige kunnen zijn van de grootste militaire on derneming, die ooit in de geschiedenis is vermeld”, heeft Churchill Woensdag- rtniddag tegen een afgevaardigde gezegd, toen deze hem tijdens een pauze tusschen de debatten van het Lagerhuis vroeg, hoe het wel met de invasie stond. In mi litaire zoowel als in politieke kringen hecht men aan deze uitlating van den premier veel waarde. De gebeurtenissen op Sicilië heeft de minister-president immers ook op een dergelijke wijze aan- gekondigd, aldus brengt men hier in herinnering, en wel met de woorden: „Vóór de bladeren van de boomen val len, zullen belangrijke militaire acties plaats hebben”. aangewezen, 5 Maart en de door den 1 eervolle vermelding en overhandigde. DIEFSTALLEN EN INBRAKEN: Terzake rijwieldiefstal werd aangehouden de 54- jarige gids C. H,wegens heling is ge arresteerd de 41-jarige rijwielhersteller N. J. S.; uit een kantoor in de Bachman- straat werden bij een inbraak een tel machine en 3 schrijfmachines gestolen. In arrest werden gesteld de 37-jarige varensgezel L. T„ de 35-jarige stoker W. M. R. en de 39-jarige opperman J, L„ wegens diefstal resp. heling van een rij wiel uit een woning in de Daguerrestraat. Een bontmantel en 2 costuums werden bij een inbraak gestolen uit een woning in de Vreeswijkstraat. Ingebroken werd in een perceel in de Joubertstraat, waarbij 500 en eenige broodbonnen werden ontvreemd. niet in staat zijn geweest hun bonnen tijdig in te leveren, kunnen deze bij den distributiedienst ter plaatse, waar zij zich bevinden, tegen rantsoenbonnen voor „Vet” inwisselen. De aandacht wordt er in het bijzonder op gevestigd, dat in af wijking van voorgaande regelingen, op dezen bon géén margarine mag worden afgeleverd, zoodat de bonnen „Boter 06A” waardeloos worden, indien men deze niet vóór inlevert. 70-JARIGE JUBILARIS: Op 21 Februari a.s. hoopt een in de paardensportwereld vooraanstaande persoonlijkheid, de heer A. Hoboken van Hoedekenskerke, zijn 70sten verjaardag te bereiken. Uit de hip pische sportwereld heeft zich onder lei ding van G. J. A. A. Baron van Heemstra een comité gevormd, dat dien dag voor den jubilaris niet ongemerkt wil laten voorbij gaan. Zoowel bij het concours hippique als de rensport heeft de heer van Hoboken een groote reeks van jaren leiding gegeven en daarbij tal van func ties bekleed, waarbij hij zich in de sym pathie mag verheugen van een breeden kring paardensport-liefhebbers. PETROLEUM VOOR VERLICHTING Van 22 Jan. tot en met 8 Febr, 1944 geeft elk van de bonnen „52 Verlichting” en „53 Verlichting” van de bonkaart net voorucniingsoureau van aen voe- s 121„ ht het k van één dmgsraad verstrekt met recepten m de Ht petroleurn. De geldigheidsduur der bonnen „50 Verlichting en „51 Verlich ting” der bonkaart „S 121” en der bon nen „64 Verlichting” der bonkaart „S 221” is verlengd tot en met 8 Febr a.s. LEVERT DE TAPTEMELKBONNEN TIJDIG IN Ten einde een vlotte voorziening te kunnen waarborgen is het noodzakelijk, dat de consumenten de melkbonnen bij hun melkleveranciers inleveren, zoodra de desbetreffende bonnen bekend zijn gemaakt. De taptemelkbonnen zijn even als de bonnen voor gestandaardiseerde melk z.g. bestelbonnen, waarop de melk leveranciers bevoorraad worden. Men stelle de melkbonnen voor de geheele 14-daagsche periode terstond na bekend making aan de melkleveranciers ter hand. Deze zullen dan gedurende die periode in staat zijn de hoeveelheid waarop de consumenten recht hebben, regelmatig af te leveren. „Op een tafelkleed geserveerd” De Ned. Corresp. Dienst meldt In de vroege avonduren van gisteren pleegde de Engelsche luchtmacht haar 14den zwaren luchtaanval op de Rijkshoofdstad kinds den 23sten Augustus de slag om Berlijn begon. Thans kort na het bombardement terwijl de vijandelijke vliegtuigen zich nog op de thuisvlucht bevinden, is het natuurlijk moeilijk, uit voerige informaties te verkrijgen. Het bloedroode schijnsel, dat zich vooral in het Oosten en Zuidoosten van de stad, maar verder ook in het Westen tegen dej^ lucht afsteekt als het décor van een Chi- neesch schimmenspel, duidt er echter op, dat er zware branden woeden. De aanval kwam niet onverwacht. Het dagelijksch communiqué over de situatie in de lucht, dat door het Opperbevel van de Weermacht wordt gepubliceerd, be helsde reeds sinds eenige dagen de ste reotiepe mededeeling, dat de atmosferi sche toestand gunstig was voor den tegen stander. Dit beteekent, dat in Engeland de weersomstandigheden goed zijn, zoo wel om te starten als om te landen, ter wijl het minstens boven een groot ge deelte van het Duitsche territorium en de bezette gebieden in het Westen zwaar bewolkt is. De Engelschen hebben ken nelijk veel moeite gedaan om door schijn manoeuvres op groote schaal den Duit- schen luchtafweer, in casu de nachtjagers, om den tuin te leiden. Dit is voor hen van het grootste belang, daar de nacht- jagers slechts een beperkten actieradius hebben, zoodat zij, wanneer zij zich laten verleiden om te vroeg op te stijgen of een verkeerde positie te kiezen, den ge- concentreerden aanval nauwelijks kun nen verhinderen In Engeland is de opwinding over het bericht in de „Prawda” over vredesge- ruchten evenmin verminderd als in de Vereen. Staten. Volgens den Londen- schen correspondent van „Svenska Mor- genbladet’1- tracht men in Londen de laatste gebeurtenissen te verklaren door te spreken van een falen van de zenu wen der Sovjets. Voorts wordt geconsta teerd, dat de Sovjetpers de Engelsche tegenspraak zonder verontschuldiging gepubliceerd heeft. Men krijgt den in druk, dat de Sovjets de kwestie nog steeds niet willen laten rusten. De Amerikaansche senator Reynolds heeft de overtuiging uitgesproken, dat Stalin een geheim plan heeft, dat het waarschijnlijk noodig maakt te bewijzen, dat Engeland het Kremlin heeft willen verraden. Meisjes van den Arbeidsdienst zijn behulpzaam bij den oorlogshulpdienst. De foto is genomen bij het monteeren van een olieleiding. Hierbij worden vaardige vingers vereischt, waarom vrouwen den vakarbeiders een welkome hulp zijn. (R.A.D -O.H.) zetten de gedurende voor de periode van 23 Jan. t.m, 5 Febr. Br. of Geb Br. of Geb Br. Geb Bes Br.. Geb BI. Peulvr. Gort Rijst of Gort Vermicelli Boter Margarine Rundvet Margarine 20+ of Mag Kaas Melk Taptemelk Vleesch Vleesch Aardapp Aardapp Suiker Jam Koffiesurr. Suikerw. Sig.. Tab of Cigaretten Eenh.toil.z. Waschp. Waschp. Toil.z 05/06A Brood 0S/06B Brood 05/06 Beschuit 025/026 Algerr 027 Algemeen D 09 Reserve E 09 Reserve 028 Algemeen 05 A Boter 05 B Boter 06A Boter 08 A Boter 029 Algemeen 05/06 Melk 05/06 Taptem 05/06A Vleesch 05/06B Vleesch 05/06 Aardapp 05/06 Toeslag 030 Algemeen 031 Algemeen 032 Algemeen 05 Versnaper 05/06 Tabak 033 Algemeen 034 Algemeen CIO, OIO, E10 Reserve Eli Reserve Op deze bonnen mag reeds op 22 Jan. worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn veertien dagen geldig, uitgezonderd: 05 Aardappelen en 05 Toeslag (aard appelen) tot en met 29 Januari. 06A Boter (rundvet), 08A Boter (mar garine) 23 Jan. t.m. 4 Maart. R 01 Tabak (Scheerzeep) 26 December t.m. 29 April. 033, 034 Algemeen (resp. eenh.zeep en waschp.), CIO, D10, E10 Reserve (wasch- poeder). Eli Reserve (toiletz.) t.m. 19 Febr. Serviesg enz. 2 pnt. p. b. Hond- en k. br. 31 Jan. 1 L. petroleum 8 Febr. 20’ t. m. 22 BV 1 eenh. Brandst. 29 Febr. 11 t. m. 17 KF 1 eenh Br.st. 30 Apr. '44 Brandstoffen 1 eenheid perioden 1 t.m 8 1 eenheid Brandstoffen (voor bijzondere doeleinden) 30 April, Textielpunten alleen geldig met speciale vergunning, behalve voor eenige kleine artikelen Zonder spec, vergunning: maar met de benoodigde punten: kousenbon N van de kaarten V 115 en V 215. Churchill heeft gisteren in Downing- street vertegenwoordigers van de uitge weken Poolsche regeering ontvangen om met hen de Sovjét-RussischPoolsche kwestie te bespreken. Hierbij was ook minister Eden aanwezig. Volgens United Press zal Churchill thans persoonlijk trachten het conflict bij te leggen. De gebruikelijke diploma tieke gedachtewisselingen zullen door brieven en telefoongesprekken tusschen hem, Roosevelt en Stalin aangevuld worden. Eerstvolgende bonaanwijzing op 6 Febr. voor alle artikelen uitgezonderd: Vermicelli op 20 Februari. Koffiesurrogaat op 5 Maart. Scheerzeep op 30 April Overige bonnen: 2-14, 2-15 Serv Serviesg. enz. 4 pnt. p. b. 3, 4-48, 3, 4-49 Reserve 3 H.. k.brood 17, U215 petr. De Sovjet-Unie en de invasie Het blad van Molotof, „De oorlog en de arbeidersklasse”, houdt zich in zijn hoofdartikel van gisteren bezig met de invasie. Het blad meent, dat het tijdstip hiervoor thans is aangebroken. „Zonder voor offers terug te schrikken is een onmiddellijk, gemeenschappelijke mili taire actie noodzakelijk, gezien de gun stige militaire situatie van het oogen- blik. Het roode leger houdt een deel van de Duitsche Weermacht gebonden en Het taptemelk-walspoeder, da‘ vorig jaar als taptemelk is verstrekt, zal dezen winter niet als taptemelk, maar droog in zakjes gedistribueerd worden. Daartoe ontvangen de taptemelkverbrui- kers in het consumptie melkgebied in het Westen des lands met ingang van 23 Januari a.s. voorloopig op hun bonnen niet 1% liter taptemelk, maar 1)4 liter taptemelk en 50 gram taptemelk-wals poeder. Deze hoeveelheid walspoeder komt overeen met ruim i/2 liter tapte melk. Onder dit gebied wordt verstaan: de gemeenten in de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland en Ütrecht, voor zoover de verbruikersprijs van tapte melk 9 of 10 cent per liter bedraagt. Het walspoeder is verpakt in pakjes van 200 en 300 gram, overeenkomend met ruim 2 resp. 3 liter taptemelk. Omtrent den prijs, welke voor het poeder zal gelden, zal nog een nadere mededeeling in de dagbladen volgen. Op de zakjes komt een gebruiksaanwijzing voor, waarnaar kortheidshalve verwezen wordt. Bij het bereiden van pap, vla, pudding, panne- koeken, stamppot, groenten, sausen enz. bewijst taptemelkpoeder uitstekende diensten, maar de huisvrouw moet niet trachten er taptemelk van te maken. Wat in een behoorlijk ingerichte melk inrichting al niet mogelijk is, n.l. het ge heel oplossen van walspoeder, gelukt in de huishouding zeker niet. Voor de koffie gebruike men dus de taptemelk, welke men naast het walspoeder van zijn melkhandelaar ontvangt. Het voorlichtingsbureau van den Voe- Scheepsbouwers den dop. De on langs geopende am bachtsschool voor den scheepsbouw te Rotterdam is de eer ste ambachtsschool uitsluitend voor scheepsbouwers. De jeugdige leerlingen van de eerste, en voorloopig eenige, klas tijdens het ver richten van elemen tair werk. (C.N.F.-Van Rhtfn) BEVALLEN: C. M. Gouda geb. Winter werp. z. C C. Dijkman geb. v. Eijk z. L. H. Lutskes geb. den Hertog, z. A. van Campenhout geb. Roos, z. L. W. Pol geb de Jager, z. J. Haas geb. Vrouwenvelder, z G M. W. van Dijk geb. de Vries ,d. A. W. L. H. Sala geb. Toelen 2 zn. J M. Heiligers geb. Rood huizen. d J. E. Brienen geb. Verhoe ven. z J. M. C. van der Vlis geo. Couwenbergh, z. C. J. E. van Weegen geb. Mulder, d. M. J. H. Krafft geb. van Buuren d. E. Sikkema geb Kor- ving, z. M. van Eijnsbergen geb. van der Gaag, d. J. Zwenger geb. Snel, d. I. Kelder geb. Gersie. z. T. C. .1, Husken geb. de Guliker, d. J. A Stel-, ma geb. Westphal, z. F. T. Tax geb. Leitgeb d. C. C. Kortman geb. van der Sluijs, z. J. M. Batens geb. Taal. d. M. W. van der Lugt geb. Grin, z R. de Lange geb. Solleveld, d. A. Ver loop geb. Spaans d. M. A. Zwarts geb. Bakker, z. OVERLEDEN: J. J. Verseput, wed van G A. Barbillon, 80 j. L. F. Thoen, weduwnaar van J. C. L. Schröder. 77 j. H. van Griethüijsen, man van M. J. van de Vorstenbosch 51 j. D J. van Bekkum, weduwe van G. C. Nieuwenhuij- zen, 86 J. P. J. D. van der Vegt, man van G. J. Clardeij, 61 j S. C. Pieter- maat. ongehuwde vrouw. 73 j. A. L. J Grolleman, man van J van Diemen 62 1. F. G. van Tol, weduwnaar van A. C. van Tol, 85 j. W. H. Zeegers, vrouw van W .K. Brendgen 79 j, F Groene- wegen man van M. Wits, 58 j. K M. B. Visser, vrouw van E. P. Lander 49 j. A. Heijman. man van C. C. Remmers- waal 51 j. T Heijneman. man van M. J. A. J. Bruggeling, 67 j. P. Varekamp, man J. Beekenkamp, 42 j. C. J. Broers, man van E. C. Tellekamp 78 j. A. C. Nicasie, vrouw van A H. J. Vrouwenvel der. 64 j. C. Braber, man van N. van der Sar, 68 j. Inplaats van een deel van het taptemelkrantsoen Laagste nummer aardappelbon alleen eerste week geldig Zooals bekend zijn alle bonnen voedingsmiddelen gedurende veertien da gen geldig. Voor aardappelen worden voor een periode van veertien dagen twee bonnummers bekend gemaakt Daar in de practijk is gebleken, dat in de laatste week van deze veertien dagen meer aardappelen gekocht werden dan in de eerste week, hetgeen moeilijkheden met den aanvoer medebracht, is thans bepaald, dat in het vervolg het laagste der aangewezen bonnummers slechts ge durende de eerste week geldig zal zijn. Op bonnen, welke dit nummer dragen, zal men dus in de tweede week geen aardappelen kunnen betrekken. Voor de periode van 23 Januari tot 6 Februari is daarom bepaald, dat de bonnen „Aard appelen 05” en „Toeslag 05” slechts tot en met 29 Januari geldig zijn. Ter ver mijding van misverstand wordt er op ge wezen, dat de bonnen „Aardappelen en „Toeslag 06” van 23 Januari tot met 5 Februari geldig zijn. Toelichting bonnenlijst Voor personen van 0 t.m. 20 jaar wordt op bon „Boter 08A” 125 gram margarine beschikbaar gesteld. Deze bon heeft een geldigheidsduur van 23 Januari t.m. 4 Maart. Op bon „Algemeen 029" kan van 23 Januari t.m. 5 Februari uitsluitend 100 gram 20+ of magere kaas worden geleverd. Verplicht rundvet op bon „boter 06a” Van 23 Januari tot en met 4 Maart is op bon „Boter 06” uitsluitend rundvet verkrijgbaar. Per bon zal men 100 gram rundvet kunnen koopen. Te dien einde moet men bon „Boter 06A” vooraf bij zijn slager inleveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs en wel in het tijdvak van 22 tot en met 29 Januari a.s. De af levering door den slager aan het publiek mag eerst van 6 Februari af geschieden. Zij, die gedurende genoemd tijdvak hun bon niet bij hun slager inleveren, kun nen hierop geen rundvet verkrijgen. Schippers en woonwagenbewoners, die PAARDEN Volgens het Officieel Bulletin van het Centraal Bestuur ziet de course-agenda (uitgezonderd de data in het Noorden) er aldus uit voor de periode van 1 Juli 1 December a.s.: Du in dig t: 2 Juli (rennen); 8 Juli (draven en rennen); 9 Juli (dr.); 19 Juli (dr.). 23 Juli (r.) 29 Juli (dr. en r.) 30 Juli (dr. en r.); 6 Aug. (r.); 12 Aug. (dr. en r.)13 Aug. (dr. en r.); 26 Aug. (dr. en r.); 27 Aug. (dr. en r.) 3 Sept, (r.); 9 Sept. (dr. en r.) 10 Sept. (dr. en r.) 23 Sept. (dr. en r.)24 Sept. (dr. en r.) 1 Oct. (r.); 7 Oct. (dr. en r.)8 Oct. (dr. en r.)15 Oct. (r.) 21 Oct. (dr. en r.); 22 Oct. (dr. en r.); 29 Oct. (r.); 4 Nov, (dr. en r.)5 Nov. (dr. en r.)11 Nov. (dr. en r.); 12 Nov (dr. en r.)18 Nov. (dr. en r.) 19 Nov. (dr. en r.)25 Nov. (dr. en r.)26 Nov. (dr. en r.) Mereveld: 1 Juli (dr.); 2 Juli (dr.); 19 Aug. (dr.)- 20 Aug. dr.)30 Sept, (dr.)1 Oct. (dr.) Hilversum: 22 Juli (dr.); 23 Juli (dr.); 2 Sept, (dr.); 3 Sept, (dr.); 14 Oct. (dr.)15 Oct. (dr.) Alkmaar: 2 Aug. (dr. en r.); 5 Aug. (dr. en r.) 6 Aug. (dr.) 16 Sept, (dr en r.)17 Sept, (dr.); 28 Oct. (dr.) 29 Oct. (dr.) Boxtel: 20 Aug. (dr. en Sept. (dr. en r.). Het landskampioenschap (300 m.) wordt gehouden op 3 Aug. te Beverwijk; de korte-baan draverijen te Stompwijk zijn vastgesteld op 17 Augus tus. BONAANWIJZING OEKRAINE-SIG A- RETTEN: De dienst perszaken van het Nederlandsche Oost-Lnstituut meldt: Voor de tweede distributieperiode der Oekraïne sigaretten zijn met ingang van 22 Jan. a.s. de navolgende bonnen geldig ver klaard: van de roode kaart de nummers zeven tot en met elf; van de blauwe kaart de nummers vijf tot en met zeven. In verband met het feit, dat nog niet alle, bonkaarten verzonden zijn, blijven deze bonnen, evenals de reeds eerder geldig verklaarde bonnen twee tot en met zes van de roode en twee tot en met vier van de blauwe kaart, tot nader aankon diging geldig. De winkeliers kunnen in verband hiermede de bonnen nummer een der roode en blauwe kaarten eveneens tot nader order ter bevoorrading aanne men. WEER BATTERIJEN: Blijkens een mede deeling van den directeur van het Bu reau voor de metalen-verwerkende in dustrie kunnen zij, aan wie batterijen voor zaklantaarns zijn toegewezen, zich thans weder tot hun leverancier wenden ter bekoming van de hun toegewezen batterijen. Leveranties van batterijen, gedaan op grond van koopvergunningen, voorzien van het stempel „speciale toe wijzing”. mogen niet worden herhaald. 104-JARIGE OVERLEDEN: In den leef tijd van 104 jaar en zeven maanden is te Dieren overleden mej. M. Stenfert, beter bekend onder den naam Tante Mieke. De overledene heeft tot den laatsten dag een goede gezondheid genoten Voor de komende veertiendaagsche periode zijn de bonnen 05 en 06 aange wezen voor het koopen van de gebruike lijke rantsoenen brood, beschuit, taptemelk, vleesch, aardappelen en tabak (naar keuze). Van de bonnen Algemeen zijn geldig verklaard025 en 026 voor bloem027 voor 250 gram peulvruchten 028 voor vermicelli029 voor 20 plus of magere kaas; 030 voor suiker; 031 voor jam; 032 voor koffiesurrogaat 033 voor een- heidstoiletzeep en 034 voor waschpoeder. De kinderen tot 14 jaar krijgen wasch poeder op de bonnen CIO, D10 en E10 reserve en de kinderen van 0 en 1 jaar toiletzeep op bon EU reserve Deze laatstbedoelde kinderen krijgen voorts 250 gram rijst of gort op bon E09 re serve, terwijl voor de kinderen van 2 en 3 jaar 250 gram gort is toegewezen op bon D09 reserve Van de versnaperingenbonnen men op 05 suikerwerken koopen. Tenslotte wordt van de boterbonnen op 05A een half rantsoen boter beschik baar gesteld en op 05B een half rantsoen margarine, terwijl als z.g. inhaalrantsoen op bon 06A een half rantsoen rundvet kan worden gekocht en als extra-bon voor de kinderen beneden 21 jaar is aan gewezen de boterbon 08A voor het koo pen van een half rantsoen margarine. De boterbonnen 06A en 08A blijven geldig tot 5 Maart en de zeepbonnen tot 20 Februari. Voor vermicelli zal op 20 Februari een nieuwe bon worden aangewezen, voor koffiesurrogaat op 5 Maart en voor scheerzeep op 30 April gebonden geeft daarmede den anderen Geallieerden legers de mogelijkheid, op de z.g. ves ting Europa in te slaan. Op de conferen ties van Teheran en Moskou is gebleken, dat de Geallieerden vast zijn besloten tot het vormen van een tweede front in Europa, dat in al zijn onbarmhartigheid zal geschieden. De Geallieerde pers schrijft dagelijks over de voor de deur staande invasie en het is nu dan ook tijd geworden, dat deze werkelijk komt. Men moet den vijand in het Oosten geen tijd en gelegenheid meer geven om zich te herstellen. De Sovjet-Unie heeft Engeland en Amerika thans den weg geopend tot het succesvol voltooien van den oorlog.” LIEDERENAVOND MARIA STRUYCKEN- v. d. ADEL: In samenwerking met Han Zirkzee gaf Maria Struycker.-v. d. Adel, die men zich nog zal herinneren van een uitvoering der negende symphonie van Beethoven, waarbij zij in het solo- kwartet de sopraanpartij vervulde, een liederenavond. Deze zangeres beschikt over stemmiddelen, die de aandacht trek, ken. Er zijn maar heel weinig hooge ly rische sopranen van haar genre, die, in de benedenoctaaf zoo fluweelig, mild en ge voelig. zacht donker vap timbre zijn als de hare, terwijl op dit medium een zoo typisch echte sopraanhoogte is opge bouwd. De vocale cultuur is prachtig geëgaliseerd, de mixturen van midden- en hoofdstem, de overgangen van deze registers worden kundig beheerscht en er is, afgezien van enkele barstjes bij den toonaanzet in zeer hooge ligging, waar nog iets meer op de z.g. bovenresonans zou kunnen worden gezongen, op de vo cale techniek weinig aan te merken. Deze zangkunst staat in dienst van een zeer muzikaal talent en een begripsvolle, van alles wat naar uiterlijk effect neigt, vol komen vrije immaterieele voordracht, die meermalen alleen reeds door de timbre- geaardheid van het orgaan expressief en sfeerwekkend werkt. Een nog meer naar buiten brengen van den gevoelsinhoud van het lied lijkt mij mogelijk. Eenige meerdere aandacht aan woordexpressie en articulatie besteed zou hieraan bevor derlijk kunnen zijn. In totaal echter hield dat zingen een groote belofte voor de toekomst in. Men hoorde een veelzijdig prograrnma, bestaande uit liederen van Caplet, Debussy, R. Strauss, R. Mengel berg en H. Cuypers. De bijvalsbetuigin gen aan het slot lokten als toegift nog A. Spoels lied „Moedergeluk” uit. Twee maal werden bloemen aangeboden. Han Zirkzee begeleidde zorgvuldig en met muzikale distinctie. De voordracht van een sonate van Walter Niemann, van De bussy’s „La cathédrale engloutiê” en Va riaties van Röntgen sr. deden hem voorts kennen als ’n technisch en muzikaal deug, delijk onderlegd pianist. Mr A J F. J. Jung. „SINAR LAOET": Over oeiangstelling heeft het troepje, dat onder den weid- schen naam van Indisch gamelan, Kront jong en Hawaiian Kunstgezelschap „Sinar Laoet” gisteravond in het Gebouw voor K. en W. optrad zich niet te beklagen gehad. Of deze belangstelling in elk op zicht verdiend was, is een vraag ter over weging. Zeker was dit het geval voor de gamelan-muziek en de dansen, die er bij gedemonstreerd werden. Deze num mers waren voor ons de meest zuivere kunstuiting van het veel omvattende pro gramma. Aan de dansen, welke werden uitgevoerd met Krontjongbegeleiding in een bezetting van Westersche instrumen ten ontbrak de vereischte sfeer, evenals aan de Krontjongliedjes. Het doel van den avond Oostersche kunst te brengen, Zou bij een meer harmonieuze bezetting beter verantwoord zijn. Enkele Hawaiian- liederen dienden hoofdzakelijk om het verschil te doen uitkomen tusschen deze en de Krontjongmuziek. Expressief en daardoor boeiend was de Rawono-Dewi- Sinto geïnspireerd op een oud-Javaan- sche legende, de Sumatraansche gevechts- dans Pentjak, fraai was de uitbeelding van Ardjoeno. Er was veel en herhaald applaus van het publiek, dat op deze wijze zijn ingenomenheid met het gebo- dene betuigde. P. van Zwanenburg. Zeiss-Planetarium Voordracht over 15.45 en 19.30 u. burg. „Liefdesdilemma”. 19.15 u v, K. en W. Concert door het Concert! gebouworkest o.l.v. Frits Schuurman. Solist Walter Gieseking. 15 u. Revue „Holland op z’n best” 19.30 u. Dili- gentia. Leerlingenuitvoering Haagsch Conservatorium 18.45 u. Pulchri Studio. Concert onder auspiciën v. h, Gem.museum m.m.v. o.a Irma Timmer man sopraan. Jaap Stotijn. hobo en Mar tin Zagwijn, violoncel. 15 u. Corso. „Als mannen liegen”. 14.30 en 19.30 u. Scala. .Kermisklanten” 19,30 u. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 21 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Ten Noordoosten van Kertsj zijn door tanks gesteunde aanvallen der Sovjets uiteengeslagen. Een duikbootjager heeft op de Zwarte Zee een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht In het gebied van Shasjkof hebben onze troepen verscheidene vijandelijke aanvallen in taaie gevechten afgeslagen. Zij vernielden 28 bolsjewistische tanks en zuiverden in tegenaanval eenige plaat sen van den vijand. Ten Westen van Resjitza zijn ook gis teren herhaalde sterke aanvallen van de ■bolsjewieken mislukt. In onoverzichtelijk met struikgewas begroeid terrein is een doorgebroken vijandelijke gevechtsgroep vernietigd. In den sedert 13 December 1943 voort- durenden grooten afweerslag in het ge bied van Witebsk hebben onze onder het opperbevel van kol.-generaal Reinhardt staande troepen de door de bolsjewieken met gebruikmaking van ruim 50 divisies infanterie en talrijke tankformaties nage- streefde operatieve doorbraak door ons front in harde gevechten verijdeld en den vijand uiterst zware verliezen toegebracht. Tot 18 Januari 1944 verloren de bolsje wieken in dezen frontsector ruim 40.000 dooden. Het aantal gewonden bedraagt een veelvoud daarvan. Ten Noorden van Newel bolsjewieken hun aanvallen den geheelen dag voort. Onze troepen handhaafden hun stellingen en schoten een groot aantal vijandelijke tanks stuk. Ten Noorden van het Ilmenmeer en ten Zuidwesten van Leningrad bleven talrijke vijandelijke aanvallen op onze nieuwe stellingen in de rechtgetrokken frontsectoren zonder succes. Aan het Zuid-Italiaansche front heeft de met overmachtlge strijdkrachten ten Zuidwesten vqn Castelforte aanvallende vijand na harde gevechten een penetratie tot stand gebracht. In systematisch on dernomen tegenaanvallen werd hij op zijn uitgangsstellingen teruggeworpen. In een tweede penetratieplek ten Noordwesten van Minturno wordt nog gestreden. In den avond van 20 Januari hebben Britsche bommenwerpers opnieuw een terreuraanval gericht op het stedelijk ge bied van Berlijn, welke door den afweer niet tot aaneengesloten effect kwam. Er ontstonden verliezen aan personen schade aan woongebouwen, vooral arbeiderswijken. Ondanks moeilijke afweeromstandighe- den werden volgens tot dusver ontvangen berichten 38 Britsche bommenwerpers neergeschoten. Eenige vijandelijke vlieg tuigen hebben bommen neergeworpen in West-Duitschland. Boven de bezette Westelijke gebieden en voor de Noorsche kust verloor de vijand nog 11 vliegtuigen, waarvan 6 door boordafweergeschut der marine. Duitsche batterijen vèrdragend geschut beschoten in den afgeloopen nacht op nieuw doelen aan de Engelsche Kanaal- kust. In Deal werden branden waarge nomen. ONDANK s WERELDS LOON: Eenige weken geleden belden een 11-jarig jochie, dat vergezeld was van zijn 14-jarig zusje, aan een woning aan de Ruychroklaan. Mevrouw, die open deed, vroeg wat het tweetal verlangde. Toen met benepen stemmetjes om een stukje brood werd gevraagd, noodigde mevrouw de twee uit om in de keuken te komen. Hier kregen zij het verlangde, doch toen de vriénde lijke geefster even weg was, zagen de „hongerigen” kans zich een in de keu ken liggende gouden ring met brillanten toe te eigenen. Na deze euveldaad ver trokken broer en zus om in de Schouten straat opnieuw hun geluk te beproeven. Ook hier vroegen zij om brood, werden binnengelaten en nu ontpopte zich de koopman in den 11-jarige die mevrouw den ring te koop aanbood. Deze was zoo dom om hierop in te gaan en de transactie kwam tegen een prijs van 7 tot stand. Nadat de gedupeerde aangifte bij de politie had gedaan werden de kin deren, die in Delft wonen, opgespoord. Nu wist men ook den waardevollen ring te achterhalen, terwijl de koopster zich terzake heling te verantwoorden zal hebben. JUBILEA Gisteren herdacht de heer J. M. Kerkvliet den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bü het Hoofdbe stuur der P.T.T. Namens de administra tie werd hem door zijn chef, den heer C. G. v. d. Boom, een couvert met in houd en namens zijn mede-ambtenaren een rookstel aangeboden. Gisteren herdachten de heeren J. D Audier. mon teur. G. Th. v. d. Spek, bankwerker, C. v. d. Vliet, schilder, A. A. v. d. Kaay, meteropnemer-geldophaler. W de Vos, magazijnbediende en L. de Groot, scha- kelbordwachter B„ in, dienst van het G.E.B., den dag, waarop zij vóór 25 jaar in gemeentedienst traden. Zij werden door de directie gelukgewenscht, die hun burgemeester toegekende ui-- j een gratificatie Het eerste bericht, dat binnenkwam, sprak over 2 sterke formaties bommen werpers. waarvan er een uit het Westen koers zette naar Hannover, terwijl de tweede uit het T|oordwesten met nog niet controleerbare bestemming boven Schwe rin vloog. De eerste formatie viel Han nover niet aan. doch draaide naar het Zuidoosten af. Direct na dit bericht gingen te Berlijn de sirenes, echter niet voor het verwachte alarm, maar voor de waarschuwing tegen luchtgevaar. Intus- schen schijnen de beide formaties zich echter in het gebied van den Oder te hebben vereenigd, want de mededeeling, dat voor Berlijn L. 21 de laatste phase van vooralarm was gegeven, werd vrij wel onmiddellijk gevolgd door het gehuil der sirenes. Dit was nauwelijks ver stomd toen het zware luchtdoelgeschut begon te vuren. Door het enorme geweld der explosies maakt dit wel grooten in druk, maar desondanks heeft een derge lijke kanonnade weinig om het lijf, daar het zware luchtdoelgeschut uitsluitend wordt gebruikt tegen de snelle, lichte Mo 'uito’s, die in den regel te hoog vliegen voor het overige afweergeschut. Dit vuren van het zware luchtdoelge schut duurde zoo lang, dat het geheel den indruk begon te maken van een aan val van storingsvliegtuigen, terwijl de eigenlijke aanval ergens anders plaats had. Overal zag men sigaretten gloeien van menschen, die de kelders reeds had den verlaten in afwachting van het sig naal „alles veilig”. Doch dan begon eens klaps de eigenlijke aanval. Reeds een der eerste aanvallers scheen neergehaald te worden, want onder oor- verdoovend lawaai kwam er iets naar beneden, dat met een geweldigen klap op de aarde verpletterd werd, zonder dat er een explosie en daarop het ineen storten van gebouwen weerklonk. Mi nutenlang waren de laaghangende wol ken, waaruit een fijne motregen viel, bloedrood gekleurd. Dan minderde de gloed zienderoogen. De schijnmanoeuvres der aanvallende bommenwerpers hadden klaarblijkelijk niet het gewenschte resul taat opgeleverd, want het afweergeschut trad tijdens den eigenlijken aanval nau welijks in werking en de nachtjagers waren duidelijk hoorbaar tusschen het zware geronk der overvliegende bom menwerpers. De zoeklichten vereenigden zich tot machtige stralenbundels, die loodrecht in de zwarte wolkenmassa’s boorden en deze doorzichtig maakten als albast. De bommenwerpers worden op die manier, zooals de soldaat het uit drukt, den nachtjagers „op een tafel kleed geserveerd”. De bedoeling van het verlichten der wolken is namelijk, dat de hoogvliegende nachtjagers de schaduwen der bommenwerpers tegen het witte wol kendek duidelijk genoeg zien afsteken om ze te kunnen aanvallen. Deze aanval duurde, evenals de 13 vorige ongeveer een half uur.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1