Nieuwe gevechten bij Kerts. 1944. Maandag 24 Januari. No. 18701. in van Afdrukken indrukken DE 5 NIEUWE SCHEERMESJES De landing bij Nettuno ZWARE STRAF VOOR GEKNOEI MET PERSOONSBEWIJZEN De studie aan Universiteit of Hoogeschool Knoeiers zwaar beboet De twistappel Syrië-Libanon Twee dagen in een stroomijt Een „ontdekkingsreis” Nog steeds zware afweerstrijd ten Zuiden van Leningrad De luchtoorlog Voorstel van Malan HAAGSCHE het van DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN Wat men heeft te doen waar- FRANZ LIEB. aan- de Pastorale. (Teekening Solo-Orbis-Holland-Pax) die het Indertijd hebben alle mannelijke perso nen boven de 18 jaar een bon van de tabakskaart en vijf oude scheermesjes in geleverd ter verkrijging van vijf nieuwe mesjes. Naar men ons van bevoegde zijde het het be- pre- den De militaire correspondent van D.N.B., Martin Hallensleben, schrijft VERDUISTEREN Van 17.30 uur tot 8.30 uur Maan: 24 Jan. op 7.30 u.. onder 15 52 u.; 25 Jan. op 8.26 u„ onder 17.07 u. ,(16.24 u. N.M.). middels de dagbladen bekend te maken, wanneer deze nieuwe mesjes te verkrijgen zijn. De winkeliers worden regelmatig be voorraad. Zoodra zij voldoende mesjes hebben, dienen zij hun klanten er van op de hoogte te stellen, dat de 5 nieuwe mes jes verkrijgbaar zijn. Men maakt ons er op attent, dat de prijs van de mesjes, die thans door de Nederlandsche industrie vervaardigd worden, 4$ cent bedraagt; de scheermesjes, die de winkelier uit zijn voorraad zoo hij die nog heeft levert, mogen tegen den normalen prijs afgegeven worden. „Toen wij in Den Haag kwamen, weerklonken juist sirenes. Terwijl in Brussel bij luchtalarm de menschen min of meer onverschillig hun weg ver volgen, drong men zich hier tegen de gevels der huizen aan, alsof er plotseling een regenbui neerviel. Een eigenaardig tafereel! Zouden deze menschen in geval van ernst als struisvogels de oogen dicht knijpen en gelooven, dat daarmede alles goed is?” De oppositieleider in het Zuid-Afrikaan - sche parlement, dr. Malan, heeft bekend gemaakt, dat hij in het nieuwe Huis van afgevaardigden een voorstel zal indienen waarin zekere beginselen voor een vre desverdrag worden bepleit en de oprich ting van een onafhankelijke Zuid-Afri- kaansche republiek wordt geëischt. In het voorstel wordt tot het huis het ver zoek gericht te verklaren, „dat ieder oor logsdoel, dat er op neerkomt Europeesche landen te vernielen of te verminken in tegenstelling staat tot de ware belangen van Europa en de West-Europeesche be schaving, aangezien deze landen een bol werk tegen de communistische vloedgolf -*ormen’*« Ziehier een der indrukken van dr. Totters „ontdekkingsreis”. Reizigers van dit formaat doen ons land en volk geen goed. Voor het Duitsche Obergericht heeft zich de reeds wegens deviezenmisdrijf door een Duitsche rechtbank veroordeelde A. van H. te verantwoorden gehad Na zijn vlucht uit een Duitsch tuchthuis heeft hij met een valschen pas onder vaL schen naam in Nederland'rondgezworven. anti-Duitsche pamfletten vervaardigd zonc deze echter te verspreiden en tenslotte kennis aangeknoopt met den 19-jarigen E. K„ die op een passenbureau werkzaam was. Hij kocht dezen om en slaagde er op deze wijze in persoonsbewijzen i° handen te krijgen die hij voor veel geld aan joden verkocht. Met betrekking tot het misbruik der persoonsbewijzen bleek uit de behandeling ter terechtzitting, dat van H. beschouwd moet worden als schadelijk element voor het volk. Hij werd veroordeeld tot een tuchthuisstraf van in totaal vijf jaar. De door hem tot het ont vreemden in functie van officieele papie ren verleide E. K. kwam er met het oog op zijn jeugdigen leeftijd nog met een tuchthuisstraf van in totaal 1 jaar en 2 maanden van af. afweerslag met voort. Nieuwe „Liefdesdilemma” van Bob van Leersum in den Prln- cesseschouwburg in den Haag. Paul Steenbergen en Jan Retel jn cen der scènes. (Schimmelpenningh) COURANT. In de straten van deze Oekrainische stad heerscht een groote drukte. fP.R. waarin men hen aanschouwd. En zoo Oorlogsschepen van landingsvloot Zuid-Italië aangevallen De grootte van de Geallieerde vloot S.P.T meldt uit Berlijn Een Duitsche verslaggever van het Italiaansche front heeft gisteren een opgave gedaan van de grootte der Geallieerde vloot, die de landing bij Nettuno en Anzio heeft ge dekt. Volgens hem bestond zij uit 3 vlieg- tuigmoederschepen, 3 slagschepen. 5 krui sers, 6 torpedojagers en 3 landingscom- mando’s. Het is echter niet bekend of de oorlogsbodems onderdeden der Engelsche of Amerikaansche vloot waren. Met een ononderbroken artillerievuur werden de operaties tegen de landings plaats geopend, waarna Geallieerde troe pen aan land gingen. De Geallieerde troe pen werden beschermd door jagers en gevechtsvliegtuigen, welke in zeer grooten getale boven het operatiegebied zwermden. Onmiddellijk nadat was gebleken, dat de Geallieerden een landing in den zin hadden hebben Duitsche bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen de transportsche pen en oorlogsbodems aangevallen, het geen niet zonder succes is gebleven. Tot dusver binnengekomen berichten melden, dat Duitsche jagers 3 Geallieerde jagers hebben neergeschoten. Een Duitsch toestel wordt vermist. De Inspecteur van de Prijsbeheerschinj te ’s-Hertogenbosch heeft den schoenen winkelier J van Sint Fiet aldaar, wegens het verkoopen van schoenen zonder bon wegens prijsopdrijving en leveren van schoenen van zeer slechte kwaliteit ver- oordeeld tot een geldboete van ƒ8000 tol 800 kosten en verbod om het beroep van schoenenwinkelier uit te oefenen gedu rende twee jaar; zijn zaak wordt voor dienzelfden tijd gesloten, bovendien wer den bijna 2000 paar schoenen, die in be slag genomen werden, verbeurd verklaard. De landbouwer, de tuinder, de veeboer en de visscher hebben de voortbrengselen van akker, en tuinbouw, de veeteelt en de visscherij ter beschikking stellen van de organen die de voedselvoorziening van ons volk regelen; de verwerker, de han delaar en de detaillist dienen zich te hou den aan de voor de distributie gestelde regelen. Alleen dan kan onder de huidige omstandigheden de voedselvoorziening verzorgd worden op een zoo goed moge lijke wijze. Een banketbakker te den Hel der hield zich niet aan de voorschriften en verkocht toewijzingen voor suiker. Hij kon dat zonder schade voor zijn bedrijfs voering doen omdat hij voor de bakkerij kon putten uit een achtergehouden voor raad suiker. De tuchtrechter te Alkmaar die deze zaak te behandelen kreeg, heeft den banketbakker de lang niet malsche boete van 30.000 opgelegd, zoodat het geknoei met de suikertoe wij zingen den man zeker geen voordeel heeft gebracht. Bovendien heeft de tuchtrechter den- zelfden banketbakker veroordeeld tot een boete van 10.000, omdat deze zich door onjuiste opgaven suiker had verschaft, welke voor een ander doel dan waarvoor ’t zoete product bestemd was, is gebruikt. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—87 Giro Not 12500 B.Jkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rlswljk, Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranje sin 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Helens’: aat 124, Tel. 778039: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 339*63) Boekhandel J. B. vm Betert jr., Theresiastraat 108a, Tel 772444. Een van de kernpunten van Britsch-Gaullistische conflict is op oogenblik Syrië-Libanon. Zoo keert zich de thans nog in handen der Gaullisten zijnde zender van Beiroet zich geheel openlijk tegen de Engelschen. Arabische kringen te Damascus en Beiroet ver klaren. dat de Gaullistische sabotage juist daar is begonnen, waar de Arabi sche belangen het meest kwetsbaar zijn. In zijn avondpraatjes intrigeert radio- Beiroet sedert eenige dagen tegen de thans in Cairo aan den gang zijnde be sprekingen over de Arabische eenheid. Radio-Beiroet verklaart o.a.. dat elk der Arabische landen op een individueele po litieke geschiedenis kan bogen. De Ara bische staten zijn door woestijnstreken van elkaar gescheiden en van de afzon derlijke volken spreekt elk zijn eigen taal Zoo heeft ook iedere Arabische stad haar eigen gebruiken, zeden en tra dities. Derhalve is het wel het beste, nau. radio-Beiroet meent, wanneer alles bij het oude blijft. SS-PK. De zware pantserwagen rijdt I nog een paar meter verder en blijft dan I steken, kapotgeschoten. „Jongens, we moeten er ons ieder apart I doorheen slaan. Dat is het beste. Jullie I kent het terrein. Wij treffen elkaar later, I Er uit nu!” De Hauptsturmführer is de laatste die I uit het luik klimt. Hij kijkt nog even hoe I zijn mannen over het vlakke veld rennen, I dekking zoeken en weer rennen en springt I dan zelf op den grond. De kogels fluiten hem weldra om de I ooren Hij zakt ineen schijnbaar want zoodra staken de bolsjewisten het vuur I of hij kruipt als een slang naar een stroo- I mijt, welke tien meter van hem af staat. Uiterst behoedzaam begint hij zich hierin te werken. Eindelijk is hij in de stroo- I mijt verdwenen. Hij is gered, voorloopig I ten minste. Uit de verte dringt het geluid van weg- I rijdende pantsers door. Dan wordt het I stil. Slechts het breken der stroohalmen I verbreekt de benauwende rust. Zou hij I nu probeeren er doorheen te komen. Zou I hen.maar dan klinken stemmen op. I Russische. Vervloekt! Voorzichtig gluurt hij door de halmen. Er staan Sovjet-Rus- I sen om zijn pantser. Zijn naam wordt ge- I noemd. Bevelen worden geschreeuwd een I pak-geschut komt aan. rijdt voorbij...? I Neen, het draait en blijft geen vijf meter I naast de stroomijt staan. De Hauptsturm- I führer volgt met gespannen aandacht het I doen en laten der bolsjewieken Gaande- I weg wordt het stikdonker en hij krijgt I het koud. Zijn voeten worden ijsklompen, dan trekt de kou in zijn beenen en ten- I slotte huivert hij over z’n geheele lichaam. I Kon hij zich nu maar op de andere zijde draaien. Zou hij het probeeren? Heel I langzaam heel voorzichtig? Neen, hij heeft zich slechts een centimeter opge- I richt en reeds kraakt het stroo zoo onheil- I spellend dat het de aandacht der bolsje wieken moet trekken. Hij moet de ge dachte aan een andere ligging resoluut van zich afzetten, willen ze hem niet snap, pen. Traag verstrijken de uren. De eerste maal kijkt hij na twee uur op zijn pols horloge, den tweeden keer na een uur. dan reeds na een half uur. Steeds korter wor den de tusschenpoozen en steeds langer duurt de tijd. Tenslotte suft hij in. Het eerste wat hij vaststelt, als hij wak ker wordt is een knagende honger en een onverdragelijke koude. Het is dag en voor hem zijn nog altijd de bolsjewieken. Na korten tijd begint het fluiten en gieren der Duitsche granaten. In de onmiddellijke nabijheid van de stroomijt slaan zij in en de scherven vliegen over de schuilplaats van den Hauptsturmführer. Het schieten wordt minder hevig en verstomt tenslotte geheel Een Sovjet-commandant staat bij het pakgeschut en controleert de stelling. Daarna ratelen tien bolsjewistische pant sers aan. Het wordt steeds onbehagelijker. Middag en avond gaan voorbij, het is weer nacht. Opnieuw worden de bolsje wistische stellingen door de Duitsche ar tillerie onder vuur genomen. Dit keer he viger dan de vorige malen. De vijande lijke pak verdwijnt en het terrein is vrij. De Hauptsturmführer kruipt uit zijn schuilplaats. Moeizaam richt hij zich op, Zijn ledematen zijn verstijfd, de gewrich ten gezwollen. Langzaam heel langzaam begint het bloed weer te circuleeren en eindelijk voelt de Hauptsturmführer zijn krachten terugkeeren. Hij kan op pad gaan stap voor stap volgt hij in den dich ten mist het spoor van zijn eigen pantser. Plotseling werpt hij zich op den grond. Voor hem, nauwelijks te onderscheiden, een beveiligingsmachinegeweer der bolsje wieken. Men heeft hem niet hooren ko men. Met de pistool in de hand sluipt hij langs deze stelling en een paar uur later bereikt de reeds doodgewaande de Duit sche linies. Generaal Clark aanwezig Volgens een telegram van een specialen correspondent uit het hoofdkwartier van generaal Clark, is deze bij de landing der Engelsch-Amerikaansche troepen ten Zuiden van Rome aanwezig geweest, al dus een bericht in de „Daily Telegraph” van hedenmorgen. Zooals de correspon dent verder mededeelt, worden bij Net tuno nog zeer hevige gevechten geleverd. Britsche verkenners hebben geconstateerd dat sterke Duitsche troepenafdeelingen zich op weg naar Rome bevinden. De correspondent vervolgt zijn tele gram aldus„Plaatselijke berichten over standplaats der troepen en eventueel con tact met den vijand mogen niet worden doorgegeven”. Situatie aan het Italiaansche front Zaterdag en Zondag zijn ten Zuid oosten van Rome slechts kleine schermut selingen geleverd, meldt S.P.T. uit Ber lijn. Waarnemers van de gelande troepen zijn in de richting Littoria opgetrokken Tijdens de in het gebied van Nettuno gevoerde gevechten hebben de Geallieer de gelande eenheden zich even achter het strand ingegraven en er sterke stellingen gevormd Nabij de kust van de Tyrrheensche Zee hebben sterke Geallieerde afdeelingen ge tracht het gedurende de laatste dagen verloren gebied terug te veroveren. Op de overige Italiaansche sectoren zijn de Duitsche troepen den toestand nog steeds meester. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH. RER. 24 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Bij Kertsj gingen de bolsjewieken op nieuw tot tamelijk sterke aanvallen over en probeerden zij tevens nieuwe strijd krachten aan land te zetten. Zij werden met zware, bloedige verliezen afgeslagen. In een penetratieplek zijn nog hevige gevechten gaande. Tusschen Pripjet en Beresina mislukten ook gisteren alle doorbraakpogingen der bolsjewieken. In de zware afweergevech- ten van de laatste dagen hebben zich hier onder bevel van luitenant-kolonel Klasing het grenadierregiment 446 met de hieraan toegevoegde bewakingsbatal- jons 738 en 793 en het tweede bataljon van het grenadierregiment 464 onder be vel van kapitein Emmerlinig bijzonder onderscheiden. Ten Noorden van Newel stortten her baalde, door tanks gesteunde aanvallen der bolsjewieken in ons afweervuur in een. Ten Noorden van het Ilmenmeer en ten Zuidwesten van Leningrad leveren onze troepen nog steeds een zwaren af weerstrijd. Zij sloegen de met overmach- tige strijdkrachten uitgevoerde, den ge- beelen dag voortdurende krachtige vijan delijke aanvallen af of vingen deze op. Hierbij werden alleen ten Zuidwesten van Leningrad 57 Sovjettanks vernietigd. In enkele sectoren wordt met binnengedron gen vijandelijke gevechtsgroepen verbit terd gestreden. Ten Zuidoosten van Le ningrad ontruimden onze troepen, door den vijand niet gehinderd, een vooruit springende bocht in het front en betrok ken zij nieuwe, gereedgemaakte stellingen. Aan het Zuid-Italiaansche front mis lukten herhaalde sterke over een breed front uitgevoerde aanvallen van den vijand na zware gevechten. In het lan- dingshoofd van Nettuno hebben zich nog geen groote gevechtshandelingen ontwik keld. Vijandelijke verkennin.gsstrijdtaach- ten werden teruggeworpen. Duitsche ge- vechts-, torpedo- en jachtvliegtuigen vie len, de oorlogsschepen van de vijandelijke landingsvloot aan. Een torpedojager werd met zekerheid, een andere waarschijnlijk H tot zinken gebracht. Een kruiser, een an der klein oorlogsvaartuig en een landings. boot van 2500 brt. werden getroffen. Bo ven het Italiaansche gebied werden door de luchtdoelartillerie en jagers 8 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen neer op West-Duitschland. Boven de bezette ge bieden in het Westen werden 3 vijande lijke vliegtuigen vernietigd. Reserve-luitenant ter zee Pollmann, commandant van een duikbootjager, heeft in de Middellandsche Zee zijn tiende vijandelijke duikboot vernietigd. het IVAdl LUI lldHCllSlUUVU, ÖL'UIIJIL. Op het Zuid-Italiaansche oorlogstooneel is thans een van die vijandelijke onder nemingen aan den gang, die al weken als het ware in de lucht hangen. Gene raal Alexander, opperbevelhebber van de Anglo-Amerikaansche strijdkrachten in het centrale gebied van de Middelland sche Zee, heeft Zaterdagochtend, gedekt door de duisternis en in samenwerking met marine en luchtwapen een landings- manoeuvre ten Zuiden van Rome gestart. Tusschen Nettuno en de monding van de Tiber zijn door hem Amerikaansche en Britsche troepen aan land gezet. Duitsche formaties waren terstond na de uitvoe ring van de vijandelijke onderneming ter plaatse om in te grijpen. Zware gevechten zijn aan den gang. Het Duitsche afweer- apparaat komt in werking. Voor men zich een oordeel kan vormen over den gang van de gebeurtenissen, zal men eerst eens de ontwikkeling van de vijandelijke onderneming moeten afwach ten. Ongetwijfeld is het de bedoeling van Alexander het vastgeloopen Anglo-Ame rikaansche front los te maken uit den toestand, waarin het door de handige Duitsche afweer, tezamen met de moei lijke geografische omstandigheden was geraakt, en weer op gang te komen, denburgAnhalt en daar hun Alexander gelooft dit het best door pas- neerwierpen. Het aantal nee seerende landingsmanoeuvres te kunnen doen, dus door landingen in den rug van het front. In hoeverre echter de Duit- schers het begrip „front” gelijkstellen met het begrip „voorste linie” moet nog blij ken. In ieder geval is het bekend, dat vooraan in de gevechtslinie steeds slechts een handvol Duitsche soldaten, gebruik makend van de gunstige omstandigheden van het bergterrein, den vijandelijken opmarsch tot een slakkentempo hebben gedoemd. Sedert de gevechten aan de Garigliano woeden hebben de Duitsche militaire in stanties vaak gewezen op de mogelijkheid van passeerende Anglo-Amerikaansche landingen aan de kust van de Thyrreen- sche of de Adriatische Zee. De thans door Alexander ondernomen operatie als zoo danig vormt dus voor de Duitsche mili taire leiding geen verrassing. Integendeel, men heeft den indruk, dat de Duitsche militairen overtuigd geweest zijn van de noodzakelijkheid van overvleugelende vijandelijke operaties in het Zuid-Italiaan- sche gebied en er derhalve op waren voorbereid. PRIJS DEZER COURANTi Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitfoet. p. 3 mrud met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.en Lettcrk. Bijbl." ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4.29, z. Modebl ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c„ fr. p. 10 c. Zooals in Amsterdam „Die Deut sche Zeitung für die Niederlanden” verschijnt, zoo ziet in Brussel de „Brüs- seler Zeitung” het licht. Het Duitsche blad in België staat onder leiding van dr. Heinrich Totter. Deze dr. Totter heeft een bezoek aan Nederland ge bracht en van zijn ervaringen op deze reis brengt hij verslag uit in een uitvoe rig artikel, dat onder den titel „Poli- tisches Tauwetter in Niederland” in het blad onder zijn hoofdredactie van 13 Januari j.l. is verschenen. Deze journalistieke reis van dr. Totter is tot op zekere hoogte een „ontdek kingsreis” geweest. We zijn er in deze jaren reeds aardig aan gewend geraakt, dat in ons land min of meer belangrijke ontdekkingen werden gedaan; zoo werden Rembrandt en ook admiraal de Ruyter, deze beide groote Neder landers in een nieuw licht geplaatst, nog niet had heeft men meer, wat oud was, nieuw ontdekt, gevolg van de vruchtbare ac- r;- -- bolsjewieken werden in zware tiviteit van den J - nieuwen geest, welke overal rondwaart in den lande. Nu is dr. Heinrich Totter gekomen en hij heeft, om zoo te zeggen, Nederland voor de Nederlanders ontdekt, want zooals hjj in de „Brüsseler Zeitung” ons land be schrijft, zoo zullen weinig Nederlanders het nog hebben gezien. Het is een inte ressant geval, dat niet alleen voor de zooveelste maal bewijst hoe uiterst voorzichtig men moet zijn met vluch tige journalistieke indrukken, maar dat bovendien ook laat zien, dat het ware wezen van ons volk zeer zeker een ge sloten boek blijft voor ieder, die zijn historische ontwikkeling misverstaat of, zooals hier is geschied kortweg negeert. In de vele kolommenlange af drukken, die dr. Totter ons heeft voor gelegd, vindt men niets, dat er ook maar in de verste verte op wijst, dat de schrijver er begrip van heeft gehad een land te hebben bezocht, dat vier jaar geleden de tweede Koloniale Mogendheid der wereld was. De drama tische veranderingen, welke zich sedert dien hebben voltrokken, zijn aan ons volkswezen, nadat eenmaal deze groote hoogte was bereikt, uiteraard niet on opgemerkt voorbijgegaan, integendeel, zij hebben daarin diepe sporen na gelaten. Over dit alles zwijgt dr. Tot ter. Waar hij met enkele woorden de koloniale kwestie aanraakt, doet hij dit met een argumentatie en op een min of meer railleerenden toon, welken men van een serieus dagbladleider zeker niet verwacht zou hebben. Gelukkig weten wij, dat leidende Duitsche persoonlijk heden in ons land voor Hollands nood lot en voor de tragedie van ons volk in dit opzicht alle begrip hebben, ook al komt dit niet altijd in de openbaar heid tot uiting. De wetenschap echter, dat dit begrip er is, geeft ons echter de kracht ons over moeilijkheden heen te zetten. sDr. Totter heeft tijdens zijn bezoek aan ons land met vele Nederlanders gesproken, schrijft hij, en dan volgt schaars onderbroken door enkele juiste opmerkingen, een aantal enormiteiten, die men wel geheel voor rekening van den schrijver en niet van zijn zegs lieden zal moeten laten. Plaatsgebrek staat ons niet toe hier in bijzonderheden af te dalen; wij hebben het geval van de „Brüsseler Zeitung” alleen gerele veerd om naar voren te brengen, dat het Nederlandsche volk in zijn moei lijkheden recht heeft op een ander soort belangstelling dan het ditmaal vanuit Brussel heeft ondervonden. Ge vallen als die komen gelukkig spora disch voor. Er zijn verscheidene Duit sche schrijvers, die ons land en ons volk in hun geschriften in elk opzicht recht hebben gedaan. Laten wij met een kort citaat mogen besluiten. Onder het opschrift: „Die Haltungen der Antis” schrijft dr. Totter: Roosevelt tot vierde candidatuur uitgenoodigd Het bestuur van de democratische par tij der Ver. Staten heeft Roosevelt uit genoodigd, zich voor de vierde maal can- didaat te stellen voor het president schap. De militaire correspondent D.N.B. schrijft: Twee gebeurtenissen van den nacht van 21 op 22 Jan. geven den luchtoorlog een interessante noot, n.l. het Duitsche afweersucces boven het Duitsche Rijks gebied en de Duitsche luchtaanval op Londen. In kringen van deskundigen wat betreft den luchtoorlog is men er van overtuigd, dat de aanval van Vrijdag avond van Anglo-Amerikaansche terreur- bommenwerpers weer bedoeld was voor de Duitsche hoofdstad en dat Maagden burg slechts een z.g. uitwijkdoel was. De opzet en de uitvoering van de vijande lijke luchtoperatie doen dit duidelijk uit komen. Dat de voorgenomen aanval op Berlijn niet kon worden, uitgevoerd, werd veroorzaakt door het feit, dat de En- gelschAmerikaansche formaties reeds zeer spoedig na haar vertrek door de nieuwe types van het Duitsche nacht- jagerswapen werden opgevangen en o haar weg tot aan Berlijn „doeltreffend" werden begeleid. Voor Berlijn kwamen nog andere factoren hierbij, waardoor de vijandelijke vliegtuigen niet alleen ver hinderd werden zich te concentreeren, doch die leidden tot het opgeven van de strijdformatie in de lucht. Slechts enkele bommenwerpers slaagden er derhalve in om tot boven de Duitsche hoofdstad door te dringen, terwijl het gros van de vij andelijke toestellen uiteengeslagen uit week naar het luchtgebied boven Maag- 1 i bommen x~... Het aantal neergeschoten Amerikaansche bommenwerpers is in zoover belangwekkend, omdat dit een be wijs te meer is voor de voortdurende stij. geride lijn in de verliezen van het En- gelschAmerikaansche luchtwapen. De tweede interessante gebeurtenis is de Duitsche luchtaanval van Vrijdag op voor den oorlog belangrijke doelen in Londen. Deze aanval ging uit boven het kader van de door de Duitsche luchtmacht in den laatster, tijd uitgevoerde storingsaan- vallen. Hij werd in twee étappes uitge voerd. Hij verliep wat den tijd betreft zoo, dat hij in het Londensche luchtgebied zoo- wel omstreeks 23.00 uur als ook om- mededeelt, ligt het niet in de bedoeling streeks 03.00 uur doeltreffend tot uiting kwam. Het is geen groote aanval van Duitsche formaties geweest, maar toch een onderneming, die wel de aandacht verdient. Want tijdens dezen aanval kwamen totaal nieuwe formaties in actie. Vooral de aandacht verdient de verkla ring van welingelichte militairen, dat deze na een langen tijd van afwachten on dernomen eerste vrij groote Duitsche luchtaanval op voor den oorlog belangrijke doelen in de Britsche hoofdstad, op geen enkele wijze in verband kan worden ge bracht met die voorbereidingen en maat regelen, die de Duitsche oorlogsleiding neemt met het oog op het vergelden van de Anglo-Amerikaansche terreuroverval- len op Duitsche steden. De Geallieerde verliezen „Na de aanvallen van de Amerikaan sche bommenwerpers op Duitschland staan de barakken op de Engelsche vlieg velden leeg en verlaten”, zoo schrijft het Amerikaansche tijdschrift „Time’' in een artikel, dat gewijd is aan de zware ver liezen der Amerikaansche vliegers bij hun aanvallen op Duitschland. Naar het tijd schrift verder verklaart, daalt het mo reel der Amerikaansche vliegers na lede ren aanval meer en meer. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 23 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Terwijl in het gebied van Kirowograd de gevechtsactie weder wat levendiger werd, beperkte de vijand zich in het overige Zuidelijke deel van het Oostelijk front tot plaatselijke ondernemingen, die zonder succes bleven. In het gebied van Sjasjkof werden bij de zuivering van heroverde gebieden in den tijd van 18 tot 22 Jan. meer dan 1000 gevangenen binnengebracht, 45 pantser wagens, 57 stukken geschut en talrijke andere wapens buitgemaakt of vernie tigd. Tusschen Pripjet en Beresina duurt de toenemende hevigheid doorbraakpogingen der 22J heen en weer golvende gevechten met bijzonder doeltreffenden steun van onze artillerie verijdeld, enkele penetratieplekken afge grendeld. Ook ten Noorden van het Ilmenmeer zetten de bolsjewieken hun aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Deze werden met groote verliezen voor den vijand afgeweerd. Om een penetratieplek wordt nog verbitterd gevochten. Ten Zuidwesten van Leningrad verijdeL den onze troepen in harde gevechten ook gisteren alle doorbraakpogingen der bolsjewieken en schoten zij 20 vijandelijke pantserwagens stuk. In den Westelijken sector van het Zuid- Italiaansche front viel de vijand na krachtige voorbereiding door artillerie opnieuw onze heuvelstellingen aan. Hij werd met zware verliezen afgeslagen. Vij andelijke pogingen over de Gari te trek ken stortten door het geconcentreerde vuur van onze artillerie ineen. 500 ge vangenen werden binnengebracht. In de ochtenduren van den 22sten Jan. landden Britsch-Amerikaansche troepen aan weerszijden van Nettuno aan de kust van de Tyrrheensche Zee. De tegenmaat regelen zijn gaande. De luchtmacht be streed de vijandelijke landingsvloot met succes, bracht 4 groote landingsschepen van tezamen 12.000 brt. tot zinken en be schadigde 8 grootere vaartuigen en ver scheidene landingsbooten zwaar. In luchtgevechten en door luchtdoel artillerie werden in het Italiaansche ge bied 13 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. 'ransche kustgebied aan de Middel landsche Zee wordt ontruimd Tijdens een conferentie van alle langhebbende Fransche ministers, fecten en vertegenwoordigers van interministerieelen dienst inzake de be scherming tegen uit den oorlog voort vloeiende moeilijkheden, heeft men be sloten het Fransche kustgebied aan de Middellandsche Zee geheel te ontruimen, aldus een officieele mededeeling van gis teravond uit Vichy. Voorschriften worden opgesteld, waar bij wordt bepaald welke punten het eerst moeten worden ontruimd. Voorts is be sloten tot een algemeene evacuatie van de Fransche bevolking tot 15 20 k.m. buiten de kust. Deze maatregelen gelden in het bij zonder vrouwen, kinderen en ouden van dagen, verder ziekenhuizen, asyls, sana toria, gevangenissen en scholen. Aan deze grootscheepsche evacuatie zal worden medegewerkt door het ministerie van Binnenlandsche Zaken, dat van Volksgezondheid en het bureau voor Na tionale hulpverleening. Ieder die door deze ontruiming zal worden benadeeld, zal ge heel worden schadeloos gesteld. Het wetsvoorstel, dat voorziet in een verhooging van verscheidene belastingen en de Amerikaansche staatsinkomsten jaarlijks met 2.275.600.000 dollar ver groot, is gisteren door den Senaat aan genomen. De instorting van het in aanbouw zijnde gebouw van 8 verdiepingen op 14 Tanuari te Madrid heeft 115 dooden ge lest. Van de 200 arbeiders zijn er slechts enkelen met lichtere verwondingen afge komen. Kalme stemming te Rome De bevolking van Rome heeft met de grootste kalmte kennis genomen van de Geallieerde landing bij Nettuno. Zaterdag middag maakte een korte bezorgdheid wederom plaats voor rust, meldt het D.N.B. I Ontstemming in Bolivia over houding van Uruguay Het feit, dat de regeering van Uruguay het nieuwe bewind van Bolivia niet wil erkennen, heeft in La Paz groote ont stemming verwekt, zoo wordt uit de Boliviaansche hoofdstad gemeld. Zulks blijkt vooral uit een communiqué van het Boliviaansche ministerie van Buitenland- sche Zaken, waarin o.a. gezegd wordt, dat de houding der regeering van Mon tevideo een volkomen miskenning betee- kent van de rechten der staten van het Amerikaansche continent. Niettemin zal de nieuwe Boliviaansche regeering. on danks de onjuiste houding van Uruguay, haar zending blijven vervullen, n.l. de bevolking des lands de economische vrij heid te verschaffen. Koning Michael geopereerd Koning Michaël I. van Roemenië, aan een breuk lijdt, is Zaterdag in kasteel Foischoen (Sinaia) geopereerd. De koning heeft de operatie goed door staan, die verricht werd door professor Sauerbruch. Volgens het hedenochtend uitgegeven bulletin heeft de koning den nacht vol komen rustig doorgebracht. Zijn alge- meene toestand is uitstekend. Teneinde teleurstelling te voorkomen deelt de dienst Studiebelangen het vol gende medeIn dezen tijd zien de eind- examinandi van Gymnasia en H.B.S. en die een hoogere studie willen volgen, zich vaak voor bijzondere moeilijkheden geplaatst. Het is niet voldoende, wan neer men na het eindexamen eens gaat onderzoeken, wat men heeft te doen om als student aan een Universiteit of Hooge school te worden ingeschreven. Men komt dan te laat en loopt de kans een jaar van zijn studie te verliezen. Zoo behoort men zich b.v. reeds vóór 15 April a.s te melden voor den Ar beidsdienst. Na dezen datum is de aan melding voor de kampen, die in Juli a.s. beginnen, gesloten en moet minstens een half jaar worden gewacht. Wanneer men voor het eindexamen wordt afgewezen, kan de aanmelding ongedaan worden gemaakt. De a.s. student is vrijgesteld van te werkstelling, wanneer hij er voor zorgt, tijdig de noodige formaliteiten te hebben vervuld. Moeilijkheden bij studenten en aanstaande studenten komen uitsluitend voort uit onbekendheid met de maat regelen. die in dezen ter bescherming der studenten zijn getroffen. Zij kunnen dan ook. wanneer men daar tijdig mee begint en b.v. niet wacht tot na het eindexamen, in vrijwel alle gevallen worden opgelost. Verdere inlichtingen verstrekt de dienst Studiebelangen, Rapenburg 26 Leiden. PRIJS DER ADVERT.: 1-41 m.M (5 reg.) ƒ165. elke tn.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) ƒ0.19 Elke m, 1. m 21 ct. Halve oplaag halve pr Reel. ƒ0.91 p. m.M Bewijsn. S et., fr. p. p 10 CU KI. Adv. «in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38. Per» gevr ƒ0.48. Adv. ^Br. bur. d. bl.” 10 c. tneag, ■i ii lit——in >~y*!* Uj

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1