Dinsdag 25 Januari. Rome No. 18702. Succesvolle aanval op landingsvloot bij Anzio 1944. 3 BINNENLAND STADSNIEUWS De taak van de Landwacht F KUNST EN LETTEREN AGENDA VAN OVERAL Keuringen Vrivo ti I 40km Isêrnia Kaart van Pelt KERKNIEUWS Stellingen ten Zuidwesten van Pogrebisjtsje veroverd BURGERLIJKE STAND DE RUYTERCANTATE De luchtstrijd tegen Engeland Sulmona Cassino4/£"'t Nieuwe „speciale punten” voor keukengerei Hoofdprijzen Staatsloterij Quisling bij Hitler JzAlbani J '7 T^Arpino Netfün<\ ^2 Pont ijrisc moeraissén CASERTA (4404)^) POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN HAAGSCHE COURAN (Foto-Politie' Dolleman stak twee menschen dood oi°' DUITSCH WEERMACHTBERICHT Een dringende behoefte N. Oppositie tegen Eisenhower d. 15 Vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied neergeschoten niet bekend ramp om 1 boord waren 750 kinderen, van 5 tot 15 jaar. de beste Geref. Kerken. Bij de Geref, Kerk van Amsterdam is in de vacature voor de 10e predikantsplaats beroepen onze oud- stadgenoot ds. D. Ringnalda te Drachten. Oud.Geref Gemeenten: Bedankt voor 's-Gravenhage M. A, Mieras te Terneuzen. Burgemeestersbenoemingen Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeesters be noemd: den burgemeester H. Sieling te Usquert met eervol ontslag uit deze func tie. tot burgemeester van Appingedam. den gemeente-ambtenaar G. Musegaas te Velsen tot burgemeester van Noordwijk. den referendaris H. Moot te Velsen tot burgemeester van ÏJsselstein (Utrecht), den heer R. H, Schregardus te Breda- Dorst tot burgemeester van Waalre den heer H. Winkler te Haarlemmerliede tot burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, den heer D. Langereis te Rijswijk tot burgemeester van Abben- broek Oudenhoorn en Zuidland en den waarnemenden burgemeester J. de Graaf te Kantens tot burgemeester van deze ge meente Huize „Gravensteen" te Leiden. Ook voor het behoud van deze Ned. cultuur waarden strijden onze Nederlandsche Vrijwilligers. (G.-L.-H.) Een oud gebruik. In de buurtschap Stokkum, gemeente Markelo, treft men nog een oude brandklok aan, welke geluid wordt als er brand in de buurt schap is en de „naobers”, of buren, worden opgeroepen om hulp te ver- leenen. (C.N.F.-Hartgerink) Voor ons volk In de week van 1015 dezer is voor onze minder bedeelde volksgenooten een be drag van meer dan dertig mille, n.l. 34.531.16 bijeengebracht buiten collectes om. Dit bedrag is samengesteld uit giften van een paar gulden tot een van vierdui zend gulden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de gelegenheid tot het aanvragen van Winterhulp op 31 Januari wordt gesloten. Aanvragen kunnen worden ingediend bij de buurtschapshoofden van den Neder- landschen Volksdienst, alsmede bij de vol gende bijkantoren van den N.V.D.: Bijk. West Weimarstraat 384 alhier; Bijk. Oost le v. d. Boschstraat 115, alhier; Bijk. Zuid Jan van der Heydenstraat 69, alhier; Bijk. Centrum: Prinsegracht 51, alhier; Bijk, Zuiderpark, Dierenschelaan 114 alhier. Zij, die reeds een uitkeering hebben ontvangen komen automatisch voor de tweede uitkeering in aanmerking en be hoeven dus geen nieuwe aanvraag in te dienen. E. J. van Dorssen geb Eweg, z. J, Wilson geb. Vonk. d. G. C. Veenstra geb Hammega. z. M. Th. Lindesmit geb van Kasteren, d. H van Leiden geb. Spiero. z. C S. Brugman geb. de Cler, z. A. J. van Zijl geb. Verbeek, d. J J. A, Grundmann geb. van Rooij, z. E. A. J. E. van Baaien geb. Bender, d. R. van Ginhoven geb. Kramp, d J. P Hazejager geb. Hulsman, z. M. J. van Elderen geb. Hilgerdenaar. z. M. P. Wolthuis geb. Stahlecker, G. H. Pex geb. Fens, z. C. H. E J. Midderigh geb. Blank, d. D. van Zon geb. Pijper, z. B. Eisenga geb. Wier- De Boelgaarsche ministerraad heeft besloten, een staatsgendarmerie op te richten. Dit wordt een soort militaire po litie, die zal worden gerecruteerd uit J-reserve-officieren, onderoffi. Washington weigert Boliviaansche regeering te erkennen Te Washington is officieel medege deeld, dat de Vereenigde Staten hebben geweigerd de nieuwe Boliviaansche re geering te erkennen. De Amerikaansche ambassadeur te La Paz is uitgenoödigd naar de Ver. Staten terug te keeren In haar verklaring beweert de Ameri kaansche regeering. dat revolutionnaire en de Geallieerde zaak vijandig gezinde groepen complotten smeden tegen de Amerikaansche regeeringen. die strijden voor de verdediging van het Westelijke halfrond tegen een „agressie van de As". De omstandigheden van de regeerings- omwenteling in Bolivia op 20 December 1943. zoo wordt in de officieele verkla ring van Washington gezegd, moeten met de hiervoor genoemde revolution naire groepen in verband worden ge bracht. Het betreft hier een algemeene revolutionnaire actie, welke ten doel heeft deze beweging steeds verder op het Amerikaansche continent uit te breiden. Ook Brazilië. Venezuela en Costa Rica besloten de nieuwe regeering van Bolivia niet te erkennen. BEVALLEN: G. Hiddink geb. Schaap, z. J H. van den Berg geb. Boog. z. R. W. Ringeling geb Thijssen, d. S. J. Rutgers geb. Duran, d. H. P. van der Vlist geb, lans, d C. M. P. Wolt- man geb. van der Graaf, z. C. van der Toorn geb. Spaans, z. H. M. Pos geb. Krul, d W. C. Wouda geb van Smirren, d. F. C. Hamstra geb. Zalm, z. H. N.Tensen geb. Roseboom, z ‘i Eweg. z. J, G. C. Veenstra Zooals wij reeds gemeld hebben zal in het kader der W.A. Frontzorgactie 1943— 1944 door Jeugdstormers en een groot symphonie-orkest. o. 1. v van Walter Janssens in het Gebouw v. K. en W. Zaterdag een gala-uitvoering gegeven worden van de „De Ruytercantate”. Onze zeeheld de Ruyter heeft altijd sterk tot de verbeelding van de Neder landsche jeugd gesproken Vandaar dat ook de Jeugdstorm groote belangstelling heeft voor de bekende „De Ruytercantate" De hopman Adriaan Wagemaker heeft de muziek bewerkt voor orkest, een werk, dat ruim een half jaar vorderde De par tituur is dan ook 291 blz. lang. In Amsterdam heeft, naar men ons mee deelde de cantate in Maart 1941 een groot succes gehad zoodat de verwachtingen van den Jeugdstorm voor de opvoering in den Haag hoog gespannen zijn. Met de uitvoeringen, die thans worden gegeven, wordt tevens het bewijs gele verd, dat de Jeugdstorm schouder aan schouder staat met de frontsoldaten Voor de op 29 Januari in het „Ge bouw” te geven de Ruyter-carttate wordt door den Nationalen Jeugdstorm een be perkt aantal kaarten gratis ter beschik king gesteld van de Nederlandsche jeugd Deze kaarten kunnen worden afgehaald (iederen dag van 9 3012.30 en van 2.30 5 uur) aan de onderstaande adressen Soendastraat 25. Laan van Meerdervoort 342, Haagweg 155. Rijswijk Apeldoorn- schelaan 77 De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: In officieele Duitsche kringen alsmede in de Duitsche pers geeft men opvallend veel relief aan den luchtaan val, dien Duitsche strijdkrachten in den nacht van 21 op 22 Januari op de Brit- sche hoofdstad hebben ondernomen. Se dert anderhalf jaar was Londen niet met zoo sterke strijdkrachten aangevallen en ook voor de Engelschen was de aanval een volkomen verrassing. Omtrent het aantal vliegtuigen, dat aan de in 2 golven ondernomen actie heeft deelgenomen, laat men zich te Berlijn niet uit, doch Engel- sche berichten spreken van 90 machines, die boven het Britsche eiland zijn ver schenen. Men laat in toonaangevende kringen te Berlijn doorschemeren, dat aan deze ac tie, die met het begrip der vergelding niets te maken heeft, meer dan gewone beteekenis moet worden toegekend en het lijkt niet uitgesloten, dat zij de opening van een nieuwe phaze in den strijd tegen Engeland beteekent. Hier mede in overeenstemming is ook de zin snede in een oorlogsverslag van een reporter, die van één der vliegvelden op het continent schrijft: „De gedachten gaan terug. Meer dan 3 jaar geleden leg den wij dit vliegveld aan. Van hier vlo gen wij naar Engeland. Daarop volgde de strijd in het Oosten. Thans staan wij weer bier, gewapend als eens.” Omtrent de verliezen aan vliegtuigen bij deze actie worden te Berlijn geeo mededeelingen verstrekt. Waarschijnlijk in verband hiermede heeft Londen het aantal neergeschoten vliegtuigen, dat aanvankelijk met 8 werd aangegeven, eerst tot 10 en vervolgens tot 12 ver hoogd. WOROSJILOF NAAR LONDEN? Naar Interinf uit Stockholm meldt heb ben reizigers uit Groot-Brittannië een sensationeele inlichting uit Londen meege. bracht. Sinds de aankomst van generaal Eisenhower en sinds zijn eerste maatrege len ter voorbereiding van de „Europeesche invasie" is er in Engeland een oppositie groeiende met het doel, luchtmaarschalk Tedder de plaats van Eisenhower te doen innemen. Een deel van het Britsche offi cierscorps, vooral van de koninklijke ma rine, eischt voor zich de leiding op van deze „grootste militaire onderneming van amphibisch karakter die de wereld ooit heeft meegemaakt”. Deze onderlinge machtsstrijd is thans in een nieuw belang wekkend stadium getreden, sinds in Dow ningstreet hardnekkig het gerucht de ronde doet, dat maarschalk Worosjilof be. gin Februari in Londen zal aankomen Politieman schoot hem neer Zaterdagmiddag heeft zich aan de Ham te Kerkrade een drama afgespeeld, dat thans reeds aan drie personen het leven heeft gekost, meldde de Limb. Koerier. Zekere P. B., die een verhouding had ge had met vrouw N„ aan de Hammijnstraat, drong haar woning binnen. Hij bracht haar verschillende messteken toe, tenge volge waarvan de vrouw bloedend in el kaar zakte, De dader heeft vervolgens zijn broer H. B. en diens vriend W„ die de vrouw wilden gaan helpen, aa -.geval len. Hij bracht zijn broer niet minder dan 10 messteken toe en deze zakte op den weg bloedend in elkaar. W. werd ernstig aan den pols en aan het linkerbeen ge wond. De. dader was hiermee nog niet uitgeraasd. Hij begaf zich nu naar den molen van Engelen, waarheen inmiddels zekere vrouw P. was gegaan met de be doeling, de politie telefonisch te waar schuwen. Ook deze vrouw heeft hij neer gestoken. De molenaar kwam op het hoo- ren van het lawaai in zijn molen toeloo- pen. Hij werd bedreigd en nam de vlucht. Het dienstmeisje van den molenaar was minder gelukkig. Zij kwam, onbewust van de gebeurtenissen, binnenloopen en kreeg twee vrij diepe steekwonden, een in de borst en een in den schouder. De dader begaf zich vervolgens naar de woning van de vrouw van zijn broer, die stervende op den weg lag. Deze vrouw, die al iets van het gebeurde ge hoord had en angst had voor haar zwa ger, sprong uit het raam. De man is daarop gevlucht. De politie, die inmiddels gealarmeerd was, had ver schillende wegen afgezet, maar slaagde er aanvankelijk niet in hem te vinden. Een der gewonden liet uit het zieken huis weten, dat hij een rechercheur wil de spreken en een rechercheur ging er heen. Hij trof in de gang van het zieken huis den dader aan. Voordat de rechercheur kans had. iets te doen, zag hij, dat P. B., de hand in den broekzak stak. De rechercheur greep den arm vast. Maar B. rukte zich los en kwam met het mes hoog opgeheven op den re chercheur af. De rechercheur sommeerde hem, de handen omhoog te houden, maar B. voldeed daar niet aan en kwam drei gend op den rechercheur af. Deze ging enkele passen achteruit en trok tegelij kertijd zijn dienstrevolver Daarmee loste hij een schot op B., dat echter niet af doende was. want B. bleef op hem af komen. Het tweede schot trof den dader in het hoofd. Hij is Zondagmiddag aan deze wonde overleden. Overleden zijn nu: H. B„ de vrouw en de dader zelf Buitenland Te Washington is officieel bekend gemaakt, dat president Roosevelt zijn ambassadeur bij het Poolsche emigranten comité im Londen, Anthony Biddle, heeft teruggeroepen. De Egyptische regeering heeft in een officieele mededeeling bekendgemaakt, dat Egypte is toegetreden tot het Atlan tic charter. BIJEENKOMST HOOGER KADER H. J. EN JEUGDSTORM: Dezer dagen werd in het Jeugdstormkader-heem „De Meent” te Blaricum een bijeenkomst gehouden van het hoogste kader van de H. J. in Nederland en de gewestleiders. gewestelijk meisjesleidsters en den staf van den Jeugdstorm. De bijeenkomst had ten doel de onderlinge samenwerking te verstevi gen. Gesproken werd over onderwerpen, die het leven van de nationaal-socialisti- sche jeugdbewegingen beroeren. De lan delijke meisjesleidster C. G van Eek be handelde het leven van het kind in het gezin. Oppervluchtleidster Teensma sprak vervolgens over het kind, nu jongen en meisje geworden in de schoolperiode Na den koffiemaaltijd sprak Hauptma- delfüherin W. Hagemense over de laatste phase in de opvoeding: jeugd en jeugdbe weging. Na naar voordracht sprak Ober- bannführer Voss over de oorlogshulp van de H. J en het werk in het pas aange broken jaar. Tot slot van den middag hield de streekarts dr. van Renesse nog een voordracht over de volksgezondheid, ponïst Johan C. Berghout uit Veïp worden VERDUISTEREN Van 17.30 uur tot 8.30 uur Maan: 25 Jan. op 8.26 u„ onder 17.07 u. (16.24 u. N.M.); 26 Jan. op 9.10 u„ onder 18.28 u. Kindertransportschip op een inijn geloopen Uit Rome meldt de C.D.: Een Sovjet- Russisch schip, dat een transport Itali- aaneche kinderen aan boord had en naar Iran onderweg was, is bij het Suez- kanaal in een Engelsch mijnenveld ge raakt en ten onder gegaan. Het is rog id, hoeveel kinderen bij deze het leven zijn gekomen aan I officieren. varieerende eieren en reserve-onderofficieren van het leger. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leef tijd van 1745 jaar kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor: De Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zjjn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 26.1-44 914 uur, den Haag. Dierentuin, Benoordenhoutscheweg. De distributiediensten brengen met in gang van 1 Februari nieuwe speciale pun ten voor keukengerei in omloop, welke roodgekleurd zijn en evenals de oude pun ten den opdruk „keukengerei extra" dra gen. De oude, in blauwe kleur uitgevoerde speciale punten worden van bovengenoem den datum af niet meer uitgegeven doch de reeds in omloop zijnde oude punten behouden haar geldigheid. Handelaren in metalen huishoudelijke artikelen en keu kengerei dienen de beide soorten punten in een veelvoud van 100 met een minimum van 100 punten op afzonderlijke vellen bij de distributiediensten in te leveren. Aanval op Sofia afgeslagen In de middaguren van 24 Januari heb ben Amerikaansche formaties bommen werpers. beschermd door jagers, getracnt opnieuw Sofia aan te vallen, zoo wordt aan het D.N.B. medegedeeld Afweerge schut en Duitsche en Boelgaarsche jagers bestreden de vijandelijke luchtstrijd krachten en dreven de aaneengesloten formaties reeds vóór het bereiken van de Boelgaarsche hoofdstad uiteen. In de meeste gevallen werden de vijandelijke vliegtuigen daardoor gedwongen zich van hun bommen boven open terrein te ontlasten. In de omgeving van Sofia ont stond slechts geringe schade. De doel treffend opgetreden DuitschBoelgaar sche luchtverdediging deed een reeks vijandelijke vliegtuigen ten offer vallen. Het is nog niet magelijk vast te stellen hoeveel toestellen neergeschoten zijn in verband met het dun bevolkte en onher bergzame terrein, waarboven zij vernield werden. Vijfde klasse f 1000: 16856 21206 400: 9108 21673 200: 10349 14253 100: 1270 1456 2774 4811 7625 9570 11366 12133 14216 15604 19124 20148 20803 20958 WOENSDAG 26 JANUARI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant*’. Voordracht over„Zonsverduistering”. 15.45 u. „Verkenning v. d. sterren hemel”. 19.30 u. Luthersche kerk. Orgelconcert door Feike Asma. 19.30 u. Stadsschouwburg. „Die Verschwörung des Fiesko zu Genua” 18.15 u. Geb. v. K. en W. Volksconcert door het Resi- dentie-orkest o.l.v. Marinus Adam So listen Jaap van Opstal, klarinet en Paul Niessing. piano. 19.30 u Diligentia. Artistiek poppenspel „De Tooverbeer”. 14.30 u Dansavond Ans Hesterman. 19.30 u. Corso. „Als mannen liegen”. 14.30 en 19.30 u. Scala. „Kermisklan ten”. 19.30 u De Fransche cellist Ber- nard Michelin zal, met medewerking van den pianist Tasso Janopoulo a.s. Vrijdag in „Diligentia” concerteeren Marinus Flipse zal Zondag a.s. een matinée geven in „Diligentia” In het Metropol e-T heater worden van 28 dezer tot en met 3 Februari a.s wederopvoeringen gegeven van de operette „Weensch Bloed" door het Ned. Operette gezelschap onder leiding van mevr. Ria Reurts Zondag a.s. tusschen twee en drie uur zal voor de eerste maal door den Nederlandschen Omroep de tweede symphonic van den Nederlandschen com- iiitgezonden. Deze symphonic die eenige jaren geleden te Weenen is bekroond wordt uitgevoerd door het Residentie-or- kest onder leiding van Frits Schuurman. Het derde Volksconcert van het Residentie-orkest morgenavond in het „Gebouw” wordt gedirigeerd door Mari nus Adam. Solisten zijn Jaap van Opstal (klarinet) en Paul Niessing (piano) Morgenavond danst in „D 1- ligentia” Ans Hesterman. Vóór de pauze staan 2 danssuites op het programma en na de pauze een dansdivertissement. Aan den vleugel Zeno Marcella. stra, d. A O. Harms geb. Batterman. z. A. H. H. Dors geb. Bronstijn, z’ C. M. Voorhoeve geb Bruijn. z. S. Elve geb. van der Mark. z. A S. Doll geb. Sekreve. z. A. Pijl geb Roeleveld. z. L. Schaap geb Letsch, z. W van de Putte geb. de Groot, d. M. Polder man geb de Wild, d. E. J. de Rooij geb. Van Gaans, z. C. Pronk geb Ros, z. C. H. Willems geb van de Koeve ring, d. M. den Duik geb Bal. d. P. Blok geb. van den Berg, d. OVERLEDEN: S. M. Bourgeois, wedu we van A. van Rijzen, 70 j. L. J. W. Kuijpers, man van H. H. Wagner, 48 j. A. C. H. Prijn, vrouw van T. G. van Ruijsbroek, 55 j. A. den Duik, man van C. C. Tuit, 60 j. J. Overmeer, vrouw van M. J. Goudart. 27 j. C. P. Miserus, weduwe van P. C. Schuit, 84 j. A. E. van Campenhout, zoon, 3 dagen, E. J. H. C. Prince, weduwe van P. M. van der Vos, 65 j. C. M. Staverman, vrouw vain F. van den Broek, 65. j. Jhr. C. C. T. Six weduwnaar van A. J. E. Beetz, 89 j, A. J. M. A. Gerlach, weduwnaar van jkvr. S. M. C. de Jonge. 88 j. C. M. van Willigen, man van E. A. M. Arends, 58 j. J. P. Weerheim, vrouw van H. J. van Geemen, 27 j. A. Bosma, weduwe van J. F. E. van Noordt, 78 j. A. van der Nat, vrouw van J Kranen burg, 72 j. E. van Rossum, wed. van J. W. H. C. G. van der Velden. 89 j. A. J. Hendriks, weduwnaar van M. W. C, van Leersum, 78 j. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 25 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Bij Kertsj versterkten de bolsjewieken bun druk. De door pantserwagens en slagvliegtuigen gesteunde vijandelijke aanvallen duren nog voort. Ten Noordwesten van Kirowograd vie len de bolsjewieken met verscheidene di visies aan. Zij werden na heen- en weer, golvende gevechten afgeslageneen penetratieplek werd in een tegenaanval verkleind. Ten Zuidwesten van Pogrebisjtsje ver overden onze troepen door artillerie en hichrtmacht doeltreffend gesteund na harden strijd krachtig versterkte vijan delijke stellingen. Tegenaanvallen der bolsjewieken bleven zonder succes. De gevechten zijn nog gaande. Tusschen Pripjet en Beresina stortten nieuwe hevige doorbraakpogingen der bolsjewieken in zware gevechten ineen. Verscheidene penetraties werden afge grendeld. Ook ten Noorden van het Ilmenmeer en in het gebied ten Zuiden van Leningrad zetten de bolsjewieken hun doorbraakaanvallen met toenemende he vigheid voort. Terwijl zij in enkele sec toren afgeslagen of opgevangen werden, duren op verscheidene plaatsen nog ver bitterde gevechten met opdringende vij andelijke gevechtsgroepen voort. In Zuid-Italië sloegen onze troepen in den Westelijken sector nieuwe door ar tillerie en slagvliegtuigen gesteunde vijan delijke aanvallen met zware verliezen voor den vijand af. Bij de zware afweergevech- ten der afgeloopen dagen heeft zich de 15e pantsergrenadierdivisie onder bevel van generaal-majoor Rodt bij den afweer van alle doorbraakpogingen van den vijand door voorbeeldige standvastigheid schitterend gehouden. In het landingshoofd van Nettuno viel de vijand op verscheidene plaatsen onze gevechtsvoorposten aan. Hij werd afgesla. gen. Door eigen verkenningsaanvallen werden gevangenen gemaakt. De lucht- I macht viel overdag en ’s nachts met ge- I vechts. en torpedovliegtuigen de vijande- I lijke landingsvloot voor Anzio met goed succes aan. Volgens de voorloopige be richten werden 3 torpedojagers en een koopvaarder van 6000 brt. tot zinken ge bracht De vernietiging van 3 andere sche pen met een gezamenlijken inhoud van 26,000 brt. kan als zeker worden aange nomen. Elf transportschepen werden voor een deel zwaar beschadigd. Amerikaansche bommenwerpers vlogen gisteren overdag naar het Duitsche Rijks gebied. Door het lukraak neerwerpen van bommen ontstond in enkele plaatsen van het West-Duitsche grensgebied ge ringe schade. Volgens de totdusver ont vangen rapporten werden 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De commodore van een eskader nachtjagers majoor Prins zu Sayn-Wittgenstein stierf in een nachtelijken strijd tegen vijandelijke ter- reurvliegtuigen bij zijn 83ste overwinning in den nacht na 5 Britsche bommenwer pers te hebben vernietigd den helden dood. De Führer heeft den gesneuvelden nachtjager geëerd door hem het eiken loof met de zwaarden behoorende bij bet ridderkruis van het Ijzeren kfuis te ver- ieenen, Met hem verliest de Duitsche luchtmacht een van haar beste nacht jagers. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 24 Januari. In tegenwoordigheid van den Rijksminister en chef der Rijks- kanselarij, dr. Lamers, en van den leider der partijkanselarij, Reichsleiter Borman-n, heeft de Führer den Noorschen minister president, Quisling, voor een vrij lang durig onderhoud ontvangen. Een aantal belangrijke vraagstukken betreffende het Europeesche vasteland en de toekomst van de Germaansche volken werd bespro ken in den geest van den gemeenschap- pelijken strijd. Vervolgens ontving de Führer ook de Noorsche ministers Fugglesang, Lie en Whist, die in het gezelschap van Quis ling waren. Van Duitsche zijde waren Rijkscommissaris Terboven en de SS- Obersturmbannführer Neumann aanwe- Mf. SS5* «K Het behoeft geen betoog, dat er aan een I zoodanige formatie dringend behoefte be- staat. De gebeurtenissen hebben dit vol- I doende bewezen Dit alles wil evenwel niet zeggen, dat de Landwacht is opge richt. omdat de Nederlandsche politie in I haar taak tekort geschoten zou zijn, In tegendeel, deze heeft zich trouw en vol plichtsbetrachting ten overstaan van land I en volk van haar taak gekweten. In bij- I zondere tijden echter worden bijzondere maatregelen vereischt. De huidige bewo- I gen tijdsomstandigheden met hun uitzon- I derlijk karakter van lasten en plichten I voor enkeling en gemeenschap maken zoo. I danige bijzondere maatregelen noodig. I Ondanks alle duidelijk betoonde en ge waardeerde loyaliteit is het bestaande politie-apparaat niet machtig genoeg om afdoende op te treden tegen de voor Ne- derlandische begrippen ongekende duistere praktijken van saboteurs en moordenaars, herhaaldelijk zijn er feiten voorgevallen, die de noodzakelijke rust in dit land in ergerlijke mate verstoren. Alle ordelie vende en weldenkende Nederlanders wij mogen met zekerheid aannemen, dat deze 90 pCt. der bevolking uitmaken worden hierdoor ernstig verontrust en keuren deze toegespitste verhoudingen ten zeer ste af. Zij beseffen maar al te zeer, dat hierdoor het welzijn van land en volk ten sterkste wordt bedreigd. Het is daarom ontoelaatbaar, dat een kleine minderheid door haar onbezonnen daden de geordende maatschappij in ge vaar brengt. Dit kan niet langer getole reerd worden. Daarom is de Landwacht opgericht. Zij komt niet tegenover het bestaande politie-apparaat te staan, maar zal hiermede samenwerken in het belang van de overgroofe meerderheid van het Nederlandsche volk Leden uit de W.A., S.S.. P.O. en den Jeugdstorm die daartoe krachtens hun lichamelijke geschiktheid, ontwikkeling en leeftijd in aanmerking komen, zullen hetzij in den beroepsdienst hetzij in den hulp dienst opgenomen worden. Van allen wordt verwacht, dat zij in het besef van hun verantwoordelijkheid ten opzichte van land en volk tot de Landwacht toetreden en dat zij bij de toekomstige vervulling van hun taak disciplinair handelen in den hierboven geschetste» geest. Keuringen Landwacht in Zuid-Holland en Zeeland De wnd. gewestelijk commandeur van het gewest Zuid-Holland en Zeeland maakt hiermede bekend dat diegenen, die zich voor de Landwacht gemeld hebben en geen oproeping voor keuring ontvangen hebben, zich kunnen aanmelden ten einde onderzocht te worden. Tijdens deze keuringen worden alle in lichtingen verstrekt. Tevens dient lid maatschapskaart N.S.B., W.A.. of S.S. medegenomen te worden. 27 en 28 Januari: 912 uur, 1418 uur, 1921 uur den Haag, Dierentuin, Benoor denhoutscheweg; 28 Januari, 7.30 uur: Goes, Ortslazarett, Oostwal; 29 Januari: 1417 uur Terneuzen, café Nationaal (Meeuwsen); 30 Januari, 9.12 uur en 14 18 uur: Rotterdam, Baan 170, gebouw geneeskundige dienst; 1 Februari: 9 uur, Hotel Korenbeurs, Zierikzee. ROUTE.WIJZIGING LIJN 7: Met ingang van heden rijdt lijn 7 van de Boschlaan via Leidschestraatweg Korte Voorhout, Tournooiveld. Lange Vijverberg, Kneuter dijk, Parkstraat, Alexanderstraat. Ook in de andere richting wordt deze route gevolgd. De lijn Den HaagLeiden, zal tusschen Thorn Prickerlaan en Filmstad niet meer stoppen aan de tusschen ge 'egen halten. ADRESWIJZIGING KRANKENKASSE: Sinds 20 Januari is de Dienststelle van de Deutsche Krankenkasse niet meer ge vestigd Nieuwe Parklaan 70 doch K o r- tenaerkade no. 1 bij het Piet Hein- plein. Het nieuwe telefoonnummer is 18 3 112. GESTRUIKELD: Een bewoonster van de Melis Stokelaan mevr. M. A. L. Z.A struikelde bij haar woning tengevolge van de duisternis over een hekje, waardoor zij haar linkerelleboog brak. Zij werd op genomen in het ziekenhuis Westeinde. Terzake diefstal' van een mantel uit een gebouw in de Bankastraat werd aangehouden de 18-jarige werkster J. M. de B Uit de gang van een won in g aan den Bezuidenhoutscheweg werd een zilvervos bont gestolen. In verband met heling van diverse rijwielen is in arrest gesteld de 34-jarige schipper H. W. B. wenkbrauwen, neus, kleine mond, dunne lippen, in bovengebit rechts een gouden tand, spitse kin. geen baard of knevel, ovaal gezicht, tenger postuur Geeft den in druk van Indische afkomst te zijn Hij is gekleed met donkerbruine overjas, bruingrijs gestreept colbertcostuum. zwarte lage schoenen (slecht), bruine sokken, blauwgrijs gestreept overhemd witte slappe boord met roodbruin ge spikkelde das, blauwgrijsrood geblokte wollen shawl en korte onderpantalon Droeg geen pet of hoed. Voornoemde hoofdinspecteur verzoekt hun. die omtrent dezen man inlichtingen kunnen verstrekken, zich te melden aan zijn bureau. Alexanderplein 16 Een beroepsdienst en een hulpdienst I Het voorbereidende werk, dat noodza- I kelijkerwijze aan de oprichting van de bij verordening van den 13en November 1943 ingestelde „Landwacht Nederland” moest voorafgaan, heeft thans zijn beslag ge kregen. De Landwacht zal bestaan uit twee diensten: een beroepsdienst en een hulp dienst. De beroepsdienst omvat een vast kader en gekazerneerde eenheden, terwijl de leden van den hulpdienst slechts in hun vrijen tijd hun dienst verrichten zullen. De leden van den beroeps- en hulpdienst beide, zullen een grondige politioneele opleiding ontvangen, opdat de zekerheid verkregen wordt, dat zij allen zonder on derscheid naar behooren de uit hun be voegdheid voortvloeiende taak kunnen vervullen. Deze taak en bevoegdheid, zooals zij is vastgelegd bij verordening van den Rijkscommissaris en nader bij beschikking van den commissaris-gene raal voor de Veiligheid, is dit zij nog maals nadrukkelijk vastgesteld van zuiver politioneelen aard. Dit in tegen stelling tot den Landstorm Nederland, welke een militair karakter draagt. De taak van de Landwacht bestaat in de on dersteuning van de normale politie in haar opgave de orde en de rust van de Nederlandsche bevolking te handhaven. Hiertoe ontvangen de leden naast hun practische opleiding gedegen onderricht in de voor politie organen noodzakelijke wetskennis. Nu moet de Landwacht allerminst be schouwd worden als een verlengstuk van de gewone politie, als een soort hulp politie. Integendeel, zoowel door den Rijkscommissaris, als door den commis saris-generaal voor de Veiligheid is de taak van de Landwacht nauwkeurig om schreven met: bescherming van het leven en goed van Nationaal-Socialisten en de ordelievende bevolking, bestrijding van politieke moordenaars en saboteurs en beveiliging van de voedselvoorziening en van openbare inrichtingen tegen overval len en sabotage. Hierdoor treedt het eigen en bijzondere politioneel karakter van de Landwacht duidelijk op den voorgrond. Zij is, om het zoo eens uit te drukken, een gewapende Nationaal-Socialistische beschermings- organisatie van de Beweging, als uitslui tende draagster van den politieken wil van het Nederlandsche volk. De hoofdinspecteur der Staatsrecherche te dezer stede, chef Inspectie II-A. ver zoekt bekend te worden gemaakt met de identiteit van den man. wiens foto hiernaast is afgedrukt. Zijn sig nalement luidt als volgt35 40 jaar oud. lang 1.71 m„ hoog voorhoofd. donkerblond haar en lichtbruine oogen. rechte mond. De bijeenkomst werd besloten met een kameraadschapsavond tri

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1