EERSPORT* «MEN 1944. I No. 18703. Woensdag 26 Januari. Hevige tankgevechten in het Oosten De provinciale stempeltocht 1943 Opzichter Landwacht KUNST EN LETTEREN SPORT BINNENLAND Huurprijzen van nieuwbouw VAN OVERAL STADSNIEUWS o 4 Tragisch spoorwegongeval bij Leidschendam Dinsdag 328 Sovjetpantserwagens vernield en drie wegwerkers gedood OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant Dankbaarheid en trots over de prestaties van onze soldaten vervult iedere zuster. De veldtocht in het Oosten zal geen zuster vergeten. (Uit de mededeelingen van een Generaloberin van het D.R.K.) Maar de oorlog gaat verder. En de hulp der zusters b 1 ij f t noodig. Ook jouw hulp, meisje uit Holland, wordt gevraagd. Meld je daarom bij het SS- Ersatzkommando Niederlande, den Haag, Korte Vijverberg 5. BURGERLIJKE STAND si. Hoofdprijzen Staatsloterij De toestand aan het Oostfront Jitreiking distributiebescheiden Wie het Kerstrantsoen alsnog verkrijgen De actie van Bose HAAGSCHE COURANT Nog geen groote gevechten bij Nettuno terugtrekkende Zeeland 8694, 13687, 11248, zu M ■WW’ H 5 Zoowel voor het publiek als voor de stichting V. V, V. hoogst bevredigend Nie- voor Wij dit is 15378 2858, heen. 203 13804. 16091. 18295 7828. 7972. 9252. 9416 9630, 13129, 17085. 17881, SLACHTOFFERS VAN GENERATORGAS Te Rotterdam zijn de 62-jarige garage houder A. F. Janssens en de 43-jarige belastingambtenaar J W. J. Boerke in een garage aan de Bloemkweekersstraat bij een auto bedwelmd gevonden door ?eneratorgas. Boerke is kort daarna over- eden. De toestand van Janssens is zorg wekkend. Keuringen in Zuid-Holland en Verkoopweigering Het Prijsvormingsbeslult bepaalt in art. 3, dat het achterhouden van goederen, die voor den verknop bestemd zijn, ten einde voor andere of latere leveringen hoogere prijzen te verkrijgen dan die, welke ten tijde van het achterhouden wettelijk geoorloofd zijn, verboden is. De gemach tigde voor de prijzen vestigt er de aan dacht op, dat het achterhouden van goe deren in het algemeen is aan te merken als in strijd te zijn met bovengenoemd artikel. Een veroordeelinig op dien grond is dus steeds mogelijk, indien de verdach te niet in staat is met bewijzen te sta ven, dat de verkoopweigering niet is ge schied om achtergehouden goederen later tegen hoogere prijzen te kunnen verkoo- pen. Bij besluit van den secr.-generaal van Binnenlandsche Zaken is mr. C. Vriesen- porp per 1 Maart a.s. op zijn verzoek, als commies bij den Pensioenraad eervol ontslagen; is L. G. L. Lemkes, op zijn verzoek, per 22 Januari als burgemeester van de gemeente den Bommel eervol ontslagen; is C. J. van Bommel, per 24 Jan. tot burgemeester van de gemeente Nieuwenhoorn benoemd Rede van dr. Ley voor gouwleiders Reichsorganisationsleiter dr. Ley heeft in de afgeloopen dagen de gouwen Bay reuth. Salzburg en Tirol Vorarlberg be zocht. waar hij met de gouwleiders be sprekingen heeft, gevoerd over de drin gendste partijzaken in de komende maan den. Ook voerde hij het woord voor ver scheidene duizenden politieke leiders in deze gouwen. Hij zeide daarbij o.a.: „Engeland zal vallen De strijd duurt voort tot het van de joden uitgaande ge vaar voor het Duitsche volk definitief uit den weg is geruimd. In Duitschland is er geen klaagmuur, doch alleen de vastbe slotenheid van eiken volksgenoot de ons gestelde taken meester te worden. Wij hebben iedere op Duitsche woningen geworpen bom en iederen moord der Britsch-Amerikaansche luchtgangsters op Duitsche vrouwen en kinderen genoteerd. Den een of anderen dag zullen wij ons aan het woord houden ..Oog om oog, tand om tand’’. Het Duitsche volk is in poli tiek opzicht nooit zoo consequent en eens gezind in zijn houding geweest als thans” BONTE AVOND VOOR FRONTZORG: Afgaande op de groote belangstelling is „Frontzorg” wel gevaren bij den bonten avond welke gisteren in het Gebouw voor K. en W. plaats vond. Het was de tweede avond, welke in samenwerking van den Nederlandschen Omroep met de W.A. hier ter stede was georganiseerd ten bate van „Frontzorg” en evenals de eerste een succes. Na een welkomstwoord door onderbanleider Keilen, die er o.m. op wees, dat ook in 1944 gezorgd moet worden voor den frontsoldaat, waarvoor spr ieders medewerking inriep, werd den aanwezigen een aantrekkelijk pro gramma aangeboden Voor de pauze con certeerde op het stemmig met vlaggen en spandoeken versierde podium het zoo populaire Amusementsorkest o.l.v Elzard Kuhlman. Het tweede gedeelte van den avond werd gevuld met een aantrekke lijk concert door het Staforkest van den N.A.D., waarover de heer Leistikow den staf zwaaide. Ter afwisseling deden zich hooren de solisten Joke Schnabel goedgekozen voordrachten mondharmonica virtuoos, Buitenland Volgens een bericht uit Boedapest organiseeren de Polen te Moskou onder leiding van Wassilewska een'nationaal be. vrijdingscomité naar het voorbeeld van de Gaulle. Deze commissie zal zeer waar schijnlijk door de Sovjetregeering als eenige Poolsche regeering erkend worden. Geen vestiging zonder vergunning Blijkens publicatie in de Staatscourant van 25 Januari 1944 is op grond van de vestigingswet Kleinbedrijf 1937 de vesti ging. onderneming en uitbreiding van in richtingen, bestemd of medebestemd voor de uitoefening van het loodgieters-, gas fitters-, waterfitters- en smidsbedrijf, zonder vergunning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken verboden. Dit besluit is 25 Januari in werking ge treden. De Engelsche minister van Oorlog, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat de typhus-epidemie te Napels nog voortdurend toeneemt. Zij beperkt zich echter tot op heden nog steeds tot de burgerbevolking. BEVALLENA, M. Bouwens geb van der Zwan. z M. Korving geb. Spaans, d. S. C. Moot geb. Lammers, z. E. J. Hermans geb Müller, z. J. A. van Mierlo geb. Meijer, z.H M. H. van den Oetelaar geb. Schroeder, d. A J. van den Ouderf geb. Schults, z. R. Bosman geb Hermans z. C. M Vaas sen geb Jansen, d H. Merks geb. van der Meulen. d. W. Borrebach geb. Blijenberg, d C. G A. Veldhuis geb. Reygersberg. z. L M. Smith geb Jun- gerius. z. M C. Hengst geb. Tuithof, z. C. Moen geb Molenaar, d. W. A. A. van Kessel geb Kouwenberg z. C. Groeneweg geb. Kool, z P J. Hagendoorn geb Bartijn, d. P van Rijn geb. van Domburg, z. H K E. Zirkzee geb. Glinz, d. A Sjoorda geb. Huisman, z. W. van Gelder geb Berk hout. z. J. H Miebies geb de Langen z. M. P. A A van Vliet geb. Hol. d. J. M. H Wytenburg geb Doll, d M. W van den Bosch geb Lots, z. G Overdijk geb Oostveen, d. OVERLËDENH. Stoederum, dochter, j. J. J. Möller. weduwnaar van M. van der Eist. 67 j. P. van Asperen, weduwnaar van M Smit. 85 j. M. van der Zwan, vrouw Van J. M. van der Zwan, 35 j. H. J. Wijnbergh. man van P. Huisman, 32 j. H. W. F M F. M. C. M. de Voogd van der Straaten. vrouw van J. van der Veen, 52 j. A. L. Leen, heer, weduwe van A. C, Willemse, 77 j. C. C. Blote, weduwe van C. H, A. RautmAnn, 87 j. J. Sprée, weduwnaar van C. S. Marianis, 84 j. A. G. Vink, ongehuwde man, 33 j. F. C. A. Straat man, vrouw van J, P. H. Kanters, 55 j. F M. de Jong, man van A. C. de Bes, 56 j. W. C. van Oei, weduwnaar van A. Grendel. 73 j. JUBILEA 2 Februari a s. herdenkt de heer A. J. v. Ette den dag. waarop hij vóór 25 jaar in dienst is getreden als kassier bij de Coöp. Land- en Tuinbouw- bank te Loosduinen. Op 3 Februari a.s. herdenkt de heer G Boer, chef-maga- zijnbediende. het feit dat hij 25 jaar ge leden in dienst getreden is bij de Open bare Leeszaal en Bibliotheek Morgen vieren de heeren C. A. de Bruin, sta- tionsambtenaar aan het Holl. Spoor-sta- tion en A. J. A Mesker. rangeerder, hun 25-jarig jubileum bij de Ned. Spoor wegen inbraak IN JACOB CATSSTRAAT: Ingebroken is in een perceel in de Jacob Catsstraat waarbij een bedrag van f 1375 en eenig linnengoed werden ontvreemd. VOETBAL E BEKERWEDSTRIJDEN: Voor de aan staande bekerwedstrijden van den N V. B. hebben zich reeds de volgende eerste klassers opgegeven: ADO. AGOVV Ajax, DHC, DWS. EDO Feijenoord. *t Gooi, Haarlem. Heracles Hermes DVS HSC, Longa LSC Maurits NAC Quick (N), RFC, Roermond Sparta. Spechten Velo- citas Willem II en Xerxes. HET INCIDENT BIJ ASC~WESTER- KWARTIER: Begin Januari heeft zich tij dens den te Leiden gespeelden wedstrijd A.S.C Westerkwartier een incident voor gedaan, dat nogal van ernstig karakter was. Volgens ons, door voetbalofficials verstrekte mededeelingen. zou een en an der veroorzaakt zijn door supporters van L.F.C en Lugdunum. Uit een onderzoek is ons gebleken dat de bedoelde officials hun beweringen op wat al te losse gron den hebben gedaan Het is natuurlijk niet uitgesloten dat er zich onder de belha mels enkele aanhangers van genoemde vereenigingen hebben bevonden, maar het was onjuist de bewonderaars van L.F C, en Lugdunum in het algemeen van derge lijke onsportiviteit te betichten. Onder deze omstandigheden meenen we de beide Leidsche clubs te mogen zuiveren van de niet-verdiende blaam. HET LOODGIETERS-, GASFITTERS WATERFITTERS- EN SMIDSBEDRIJF In den nacht van Maandag op Dinsdag j.l.. omstreeks half één heeft zich op de spoorbaan den HaagUtrecht nabij de brug over de Goo te Leidschendam een bijzonder tragisch ongeval voorgedaan, dat aan een opzichter en drie wegwerkers het leven heeft gekost. Met een tiental andere mannen waren zij bezig geweest aan het lossen van een goederentrein, die op het baanvak den HaagGouda stond. Toen dit werk gedaan was, bega ven de mannen zich naar een wagen, waar hun kleeren waren. Zij moesten daarvoor over het baanvak Gouda—den Haag loe pen Nadat de meeste mannen reeds daarover heen waren, naderde met groo te snelheid een trein uit Gouda. Deze werd niet opgemerkt zoodat vier niets vermoedende mannen door den trein ge grepen en meegesleurd werden. Zij waren vrijwel op slag dood. Het zijn M A v. d. H„ den Haag, Schenkweg (opzichter!, B. J. v W. en J K. v. d. H.. beiden Moordrecht en C. W., Zoetermeer. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers werd overgebracht naar het ziekenhuis Sint Anthoniushove te Voorburg die de Duit- hebben. inzagen, manoeuvre van den Een centrum van benden in Montenegro wordt vernietigd. Aan een rivier bij de oude Montenegrijnsche grens wor den plotseling in het open veld vijan delijke bewegingen waargenomen Ter stond gaan de machinegeweren der bergjagers in stelling en nemen de benden onder vuur. (P K. Thiedn-H.H St.) Beresina nam de :ren iets af. Ver- aanvallen der ƒ1500: 20095 1000 11899 400 2672. 14893 200: 6266 100 3532 10428. 12306 18720 19292. 19346. 20911 Vijfde klasse voor papkinderen1 Neen, papkinderen zijn de weersport- kampen in Duitschland niets. Met zij den handschoenen word je er niet aan gepakt. Maar iedere stevige jongen kan zijn hart ophalen bij het beoefenen van sport. veldwerk. KK-schieten enz.l Daarom meldt iedere Nederlandsche jongen van 1618 jaar. die niet onder de papkinderen gerekend wil worden, zich voor het eerstvolgende weersport- kamp bij het adres Koningsbaan 9. Utrecht of aan een der navolgende adressen Maastricht, Vrijthof 25 Goes. Violenstraat 44Groningen. Groote Markt 24 Assen. Rolderstraat 45den Haag. Nassauplein 6; Rotterdam. Een- drachtsweg 35 Eindhoven. Keizers gracht 9Hengelo. Drienerstraat 6 Amsterdam. Willemsparkweg 186; Leeu warden. Emmakade 48 Tusschen Leningrad en het Itaienmeer is het Sovjetrussische offensief thans in volle ontwikkeling, zoo schrijft de mili taire correspondent van het D.N.B., Mar tin Haldensleben. Met een nieuwe concen tratie van massa’s troepen en materiaal tracht de Sovjet-Russische leiding thans in het Noorden door te breken. In be weeglijke gevechtsvoering opereeren de Duitschers ook hier weer tegen den mas- salen stormloop van den vijand. Zij wij ken uit, waar het doelmatig schijnt en ontnemen aldus opnieuw de doorslaande kracht aan eiken stoot. De slag in het geheele gebied tusschen Ilmenmeer en Leningrad vertoont geenerlei factoren, die op eenigerlei wijze afwijken van wat men in de afgeloopen maanden tijdens de gevechten in alle andere frontsectoren meemaakte. Er schuilen in het huidige gevechtsgebied voor den aanvaller groo- tere gevaren dan in de gevechtssectoren van de ZuMelijker frontdeelen Dat ligt aan den aard van het gebied. De Duit sche diensten achter het front beschik ken in het Noorden over het beste we gen- en spoorwegnet. Nergens aan het geheele Oostfront liggen de ravitaillee- ringswegen der Duitschers zoo gunstig voor een elastische oorlogvoering als juist in dit gebied, dat de Sovjets met alle geweld willen forceeren. Alleen door het massale gebruik van zware en de zwaarste artillerie is het hun gelukt met de punten van hun sterkste wigconcen- traties de eerste linie der Duitsche stel lingen in te drukken. Bij nader inzien zijn dit echter stellingen, schers reeds ontruimd moeten toen zij den totalen toestand Opnieuw laat de Duitsche het fundamenteele principe Duitschen afweer zien: elke stootkracht van den vijand te slijten en tevens het eigen potentieel te sparen. Het behot: den of opgeven van terrein speelt hier bij slechts in zoover een rol als het dit principe op de doelmatigste wijze dient. Men zal rekening moeten houden met een verdere elastische oorlogvoering der Duitschers, hoewel zich reeds thans, zij het dan ook tot dusver nog slechts in grove trekken, de verder gaande bedoe lingen van de Duitsche troepenleiding be ginnen af te teekienen. In het gebied ten Zuiden van Kief ma ken de Duitsche zuiveringsoperaties voortgang, waarbij de Sovjets naar ver houding groote verliezen op den koop toe moeten nemen. Op het oogenblik is ten Oosten van Winnitza en ten Zuidwesten van Pogrebisjtsje een vrij groote aanvals- operatie gaande en wel hetgeen opval lend is. eveneens met aanzienlijken steun van artillerie en krachtig gebruik van vliegtuigformaties. De Duitsche aanval heeft snel terrein gewonnen. Over de operatie en haar doel bewaren de Duit sche militairen het stilzwijgen. Men ver gist zich echter waarschijnlijk niet, war neer men aanneemt, dat het hier meer een plaatselijke onderneming is. e De gesneuvelde nachtjager prins Sayn-Wittgenstein Rijksmaarschalk Hermann Göring wijdt het volgende in memoriam aan den ge sneuvelden nachtjager majoor Prins zu Sayn-Wittgenstein: „In den strijd tegen de vijandelijke luchtterreur tegen ons Duitsche vaderland heeft majoor Prins zu Sayn-Wittgenstein commodore van een eskader nachtjagers en overwinnaar van 83 vijandelijke vliegtuigen, na de vernieti ging van 5 terreurbommenwerpers den heldendood gevonden. Het bericht van de onderscheiding met het eikenloof met zwaarden behoorende bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis waarmede de Füh rer de buitengewone prestaties van den dapperen nachtjager heeft gewaardeerd, heeft, hem niet meer bereikt. Met hem verlies ik een van mijn besté jonge kame raden. De Duitsche luchtmacht betreurt den dood van een van haar succesvolste nachtjagers en schitterendste formatielei- ders, voor wien een schitterende toekomst weggelegd scheen te zijn. Diep geschokt staat met ons het Duitsche volk, dat juist met de mannen van de nachtjagers in diepe dankbaarheid verbonden is, aan de baar van den jongen held. Van een onge- wonen aanvalsgeest bezield, heeft hij zich in korten tijd onvergankelijken roem ver worven. Hij bekroonde zijn heldhaftigen moed nu met het grootste offer van den soldaat Zijn dood is voor ons het symbool van den onbarmhartig en meedoogenloos gevoerden afweerstrijd tegen de formaties vijandelijke terreurvliegtuigen. Het eska der, dat majoor Prins zu Sayn-Wittgen stein in den nachtelijken strijd tegen den vijand aanvoerde, zal in den geest van den jongen doodsverachtenden commodore verder strijden, terwijl wij allen in zijn dood een blijvende vermaning en verplich ting zullen zien". Engeland en Spanje In de „News Chronicle” eischt A. J. Cummings van de Britsche regeering een beslister toon jegens de Spaansche regee ring. In de eerste plaats, zoo schrijft hij woordelijk, kunnen wij sancties afkondi gen, die het falangistische regime in een moeilijke positie zouden brengen. Het zou voldoende zijn de blokkade van tank- en graanschepen, die voor Spanje bestemd zijn, uit te breiden en dan zou men zien, wat er gebeurt. Het Spaansche stoomschip „Ciudad de Sevilla”, dat een regelmatigen dienst on derhoudt tusschen Spaansche havens en de Canarische eilanden, is toen Cadiz reeds in zicht was, door een Engelsch schip aangehouden en naar Gibraltar ge leid, teneinde aan een diepgaande con- tróle onderworpen te worden. H e t R u y s-E nsemblezallen2 Februari in den Princesse-Schouwburg twee opvoeringen geven van „Half om Half". De Amsterdamsche Opera geeft Zondagmiddag a.s in het Gebouw v. K. en W. een herhaling van Smetana’s „Verkochte bruid” In de Kunstzalen Bennewi tz wordt van 29 dezer tot en met 19 Febr. a.s een tentoonstelling gehouden van werken door Julie v. d. Veen, Maria Schol ten en J. Mels. Hier ter stede is, 71 jaar oud, overleden de architect Charles Steffens, die ook geruimen tijd leeraar was aan de Haagsche Academie voor Beeldende Kun sten. met eenige goedgekozen voordrachten en Luciano. mondharmonicavirtuoos. Het publiek reageerde met hartelijk applaus en een spontaan offer voor de collecte, welke in de pauze werd gehouden. Van medeleven met de Frontzorg-actie gaven door aanwezigheid blijk de gemachtigde van den Leider in Zuid-Holland baron van Haersolte. de gewestelijke leider, van lersel, referent Steinmetz en de burge meester prof. mr. dr H Westra UIT DE TRAM GEVALLEN: Op het Sta tionsplein is door onbekende oorzaak gisteravond de 37-jarige mej S W S, uit de Jan de Baenstraat uit lijn 12 ge vallen Zij bekwam een hersenschudding en werd opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal. VOEDINGSGEWASSEN IN EIGEN TUIN: Spit uw moestuin reeds vroegtijdig om Wie hiermede nog niet Is begonnen, blijve niet talmen, doch hij doe het goed Tot op tenminste een flinken steek moet de aarde worden losgewerkt Weest zui nig op uw meststoffen. Dit beteekent niet, dat u de gewassen door misplaatste zuinigheid tekort moet doen, doch dat verspilling worde voorkomen Want de voorraden aan meststoffen zijn beperkt. D .arom bemeste men oordeelkundig en op den juisten tijd. Wie hieromtrent geen ervaring bezit, raadplege een deskundige Zorgt er voor, dat de grond, waarin weldra zal worden gezaaid. naar be- hooren is klaar gemaakt en geschikt om de zaden te ontvangen. Grove kluiten worden met een spade fijngemaakt Zaait en plant niet te vroeg, doch ook niet te laat. Raadpleegt daarom de vak literatuur. waaruit de gebruikelijke zaai en planttijden kunnen worden geput Zaait niet te diep, doch ook niet te on diep Liggen de zaden te ondiep dan kan de kieming door gebrek aan vocht mislukken, wordt er te diep gezaaid dan worden de kiemende zaden verstikt. Zaait niet te dicht en evenmin te dun Ge bruikt in uw sortiment de rassen, die proefondervindelijk tot de beste behooren Raadpleegt zoo noodig ook daarvoor een deskundige of de vakliteratuur. EEN NIEUWE REGELING De huurprijzen van nieuwbouw, gereed gekomen na 27 December 1940 werden tot heden in afwachting van een nadere regeling van deze materie beheerscht door de bepalingen van het Prijsvormings- besluit 1941. d.w.z. dat zij dienden te be antwoorden aan de eischen welke het al gemeen belang, in het bijzonder met be trekking tot de oorlogsomstandigheden stelt. Deze algemeene regeling gaf in de prac- tijk vele moeilijkheden, zoodat het nood zakelijk werd een nieuwe regeling te tref fen, welke thans is neergelegd in het in de Ned. Staatscourant van 26 Januari ’44 opgenomen „Huurprijsbesluit Nieuwbouw 1944”. Volgens dit besluit wordt de hoogst toe laatbare huurprijs van nieuw gebouwde objecten welke na 27 December 1940 zijn gereed gekomen, vastgesteld door het be voegde prijzenbureau voor onroerende zaken. Bij de berekening van dezen hoogst toelaatbaren huurprijs zullen de stichtings- kosten, voor zoover deze van prijspolitiek standpunt bezien aanvaardbaar zijn, als grondslag dienen. Uitgaande van deze stichtingskosten zal de hoogst toelaatbare huurprijs dan door de prijzenbureaux op een zoodanig bedrag worden vastgesteld, dat daarmede een redelijke rente van het geïnvesteerde kapitaal wordt verkregen. Daarbij wordt er geen rekening mee ge houden of een object na het gereedkomen een of meer malen is verhandeld tegen prijzen, welke verre uitgaan boven den kostprijs. Is een te hooge inkoopsprijs be taald dan moeten de gevolgen daarvan voor rekening van den eigenaar worden gelaten De verzoeken om vaststelling van den hiervoor bedoelden hoogst toelaatbaren huurprijs moeten door de verhuurders op een daartoe vastgesteld formulier, dat bij het bevoegde prijzenbureau voor onroe rende zaken verkrijgbaar is. worden inge. diend bij dat prijzenbureau en wel vóór 31 Maart a.s indien de betrokken objec ten in het tijdvak van 27 December 1940 tot heden gereed zijn gekomen en voor den dag, waarop het object voor de eerste maal wordt verhuurd, indien het object na het inwerkingtreden van het besluit tot stand is gekomen. Is een verzoek niet op den hiervoor bedoelden datum ingediend, dan geldt, zoolang het prijzenbureau niet anders heeft beslist, van den dag af, dat deze termijn verstreken is, als hoogst toe laatbare huurprijs de op 9 Mei 1940 voor soortgelijke objecten gebruikelijke en redelijke huurprijs. Rest nog te vermelden, dat het voren staande niet geldt voor perceelen, welke na beschadiging zijn hersteld en voorts, dat de bepalingen van het Huurprijsuit voeringsbesluit 1942 overeenkomstige toe passing vinden. Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe distributiebescheL den (van 8.3016.30 uur uitreikingsge- bouw Groot Hertoginnelaan en bijkan toor Loosduinen Alidastraat 1 van 916 uur bijkantoor Scheveningen-Noord. Ooststraat 1 en van 8.45—12.30 uur en 1416 uur bijkantoor Benoordenhout, Ruychrocklaan 178) de letters A tot en met Bep. Men zie de officieele publicatie hier omtrent op pagina 2 In aansluiting op vroegere publicaties wordt thans medegedeeld, dat ook de onderstaande categorieën personen alsnog voor het met Kerstmis beschikbaar ge steld extra-rantsoen raapolie, stroop en versnaperingen in aanmerking komen. Deze personen zullen, voor zoover zij omstreeks Kerstmis gedurende een week of langer hier te lande vertoefden, twee bonnen voor een half rantsoen margarine één bon voor een rantsoen jam en één bon voor een rantsoen versnaperingen ontvangen. Zij zelf of hun naaste familie leden moeten zich hiertoe vóór 6 Fe bruari a.s. bij den plaatselijken distri- butiedienst melden Bedoelde categorieën personen zijn de volgende le. Weekgrensgangers. voorzoover zij hun distributiebescheiden vóór of op 28 October j.l. bij den distributiedienst hebben ingeleverd en derhalve niet in het bezit waren van de voorinleverings- bonnen ..Algemeen 706” ..Algemeen 797” en .Algemeen 708" 2e. Nederlanders, die in het Oosten (Rusland. Polen enz werkzaam zijn, voorzoover zij hun distributiebescheiden vóór of op 28 October j.l hebben inge leverd. Bovendien moeten deze personen of hun familieleden een verklaring van de N.V Nederlandsche Oostbouw te ’s-Gravenhage of een „Marschbefehl” of soortgelijk bewijsstuk overleggen, waar uit blijkt, dat zij omstreeks Kerstmis tenminste een week hier te lande ver bleven 3e. Jongens en meisjes van den Ger- maanschen Landdienst, voorzoover zij hun distributiebescheiden vóór of op 28 October j.l. hebben ingeleverd. Deze of hun familieleden moeten een verklaring van het stafkwartier van den Nationalen Jeugdstorm, afd. Landdienst, overleggen, waaruit blijkt, dat zij omstreeks Kerst mis een week of langer hier te lande verblijf hielden „Azad Hind”, het officieele orgaan der voorloopige regeering van het vrije Indië in Sjonan. publiceert een uitvoerig ver slag over de gevolgen, die de aankomst van Bose in de nabijheid van de Indische grens en de concentratie van het Indische Nationale leger in de nabijheid van de Bengaalsche grens in Indië gewekt heb ben. De Britsche autoriteiten, zoo wordt in het verslag gezegd hebben de geheime politie versterkt, teneinde voorbereidingen van de Indische nationalisten voor de ontvangst van het Indische nationale le ger te verhinderen. Desondanks hebben de radioboodschappen van Bose in geheel Indië verspreiding gevonden. Speciale do. den zijn naar de verst verwijderde streken van Indië gezonden om daar nauwkeurige instructies te brengen voor voorbereidin gen voor den dag, waarop Bose Indischen bodem zal betreden. De Engelschen let ten in het bijzonder op teekenen van on rust onder de Indische officieren en solda. ten Een gespannen atmosfeer heerscht vooral in Bengalen en Assam Ter gelegenheid van den Indischen on afhankelijkheidsdag heeft Soebhas Chan dra Bose zich in een radiotoespraak naar Domei meldt, tot alle Indiërs op de ge heele wereld gewend. Sprekende over den vooruitgang van de onafhankelijkheidsbeweging in Oost-Azië noemde hij de Britsche pogingen, te ver onderstellen, dat het Indische Nationale leger onder druk van de Japansche regee ring is opgericht, belachelijk Elk kind kan begrijpen, zoo zeide hij, dat een natio. naai revolutieleger niet onder den een of anderen druk kan worden opgericht Voorts noemde Bose de beleedigende Britsche propaganda een gevolg van den grooten vooruitgang dien de voorloopige Indische Nationale regeering heeft ge maakt en den voortdurenden opmarsch van het Indische Nationale leger, alsmede van het falen van Lord Mountbatten, wien het niet gelukt is het veelgeroemde offen sief te ontketenen. Bose zeide optimistisch te zijn wat be treft den afloop van den oorlog. „Alle vijandeiijke beleedigingen kunnen de ban den. die ons met Japan en zijn bondgenoo. ten verbinden, niet verbreken” De centrale „Vrij Indië” te Berlijn heeft ’n bijeenkomst georganiseerd naar aanlei ding van den Indischen onafhankelijkheids, dag De leider van de centrale Nambar die onlangs door Soebhas Chandra Bose is benoemd tot minister van staat en lid van het kabinet der Indische Nationale regeering hield een rede waarin hij o.a zeide: Tienduizenden die deel uitmaken van het Indische Nationale leger wachten met spanning op het gelukkige oogenblik van den marsch naar Indië Wij zijn ervan overtuigd, dat deze marsch eerst zal eindi gen met het hijschen van onze nationale vlag in de hoofdstad van Indië Delhi Verklaring van Tojo In de begrootingscommissie van het Ja pansche Lagerhuis heeft ministerpresident Tojo verklaard dat Japan zeer spoedig den dag verwacht, waarop Indië als vrije natie van Oost-Azië optreedt. Spr. herin nerde er aan. dat Japan aan de voorloo pige regeering „Vrij Indië” reeds heeft toegestaan haar vlag te hijschen op de Andamanen en Nicobaren. Op die manier is de voorloopige regeering „Vrij Indië" van Soebhas Chandra Bose niet zonder eigen gebied, alvorens zij haar voet op eenigerlei deel van Indië zelf heeft gezet De Japansche regeering is vastbesloten de Indische onafhankelijkheidsbeweging vol ledige hulp van allerlei aard te verleenen ten einde de verwezenlijking van de onaf hankelijkheid zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen De wnd gewestelijk commandeur van hef gewest Zuid-Holland en Zeeland maakt hiermede bekend dat diegenen, die zich voor de Landwacht gemeld heb ben en geen oproeping voor keuring ont vangen hebben zich kunnen aanmelden ten einde onderzocht te worden Tijdens deze keuringen worden alle in lichtingen verstrekt Tevens dient lid maatschapskaart N S.B W.A of SS. medegenomen te worden. 27 a 28 Januari9—12 uur 14—18 uur Jre!fAe 19—21 uur den Haag. Dierentuin. Benoor- denhoutscheweg28 Januari: 7,30 uur„u Goes Ortslazarett. Oostwal 29 Januari 14—17 uur. Terneuzen. café Nationaal (Meeuwsen): 30 Januari: 912 uur en 1418 uur Rotterdam. Baan 170. gebouw geneeskundige dienst 1 Februari9 uur Hotel Korenbeurs, Zierikzee Wij hebben reeds enkele maanden ge leden vermeld, dat de provinciale stem peltocht van de stichting Vreemdelingen verkeer Zuid-Holland in den zomer van het vorige jaar een succes is geweest wat betreft het aantal deelnemers. Niet minder dan 11.698 personen hadden een stempelboekje aangevraagd. Van dezen vroegen er 8003 een inlegvel aan, omdat zij zooveel stempelplaatsen hadden te be zoeken. dat zij aan een boekje niet ge noeg hadden Uit de thans ter beschik king staande gegevens kan worden afge leid dat ongeveer 300.000 bezoeken zijn afgelegd door de stempelaars. Ruim 40 pCt heeft zijn stempelboekje terug gezonden naar het Kantoor van de Stich ting. den Haag Javastraat 11, ter ver krijging van een insigne Wij mogen thans wel verklappen dat dit insigne min of meer een lokmiddel is geweest van het provinciaal bureau Want uit die ingezonden boekjes heeft het een schat van wetenswaardigheden vergaard die statistisch gerangschikt zijn Het is dui delijk. dat de propaganda voor de ver breiding van het vreemdelingenverkeer in onze provincie daardoor een hechte basis verkrijgt Zoo heeft men b.v in Woerden nagegaan waar de stempelaars vandaan kwamen Drie kwart gedeelte van de bezoekers kwam uit de 7 groote steden, terwijl Gouda, dat vlak in de buurt ligt, slechts 4 pCt van het totale aantal bezoekers leverde. Voor het be zoek aan de gemeenten spelen in het al gemeen drie factoren een rol, ligging (afstand en verbindingen), aantrekkelijk heid (verblijf en vertier) en de propa ganda Uit de verzamelde gegevens blijkt. J dat de ligging met de verbindingen een overwegenden invloed heeft gehad Zoo trok Delft het grootste aantal bezoekers (3526) en Nieuwkoop, dat moeilijk te be- reiken is, het kleinste aantal (1171) Aan gezien op de stempelboekjes ook leef tijd. geslacht en beroep ingevuld waren, heeft men daaruit af kunnen leiden, welke objecten vooral in trek zijn bij de ouderen, bij de jeugd bij de jongens en As In verband met excursies b.v. is dit van het hoogste belang De tal- looze opmerkingen van de stempelaars den directeur van de stichting, en zijn mede- werkers(sters) in de gelegenheid een in druk te krijgen van de meening van het publiek over de stempelplaatsen. Bijzon der kenteekenend was het bijvoorbeeld, dat bij de enquête het Museum van Vol kenkunde te Leiden de vijfde plaats ver kreeg. na het Vredespaleis, Panorama Mesdag. Calvé fabriek en het Zeiss-Plane. tarium van de Haagsche Courant Immers hieruit valt op te maken, «at musea mid den in de belangstelling van het publiek kunnen staan mits zij ook moeite daar voor doen. De directie van het Museum voor Volkenkunde heeft dit gedaan, zij maakte a h w een permanente tentoon stelling Het komt ons voor, dat vele musea in den lande er goed aan zullen doen bij het Leidsche museum in de leer te gaan Het is voorts gebleken, dat een goede voorlichting op zeer hoogen prijs wordt gesteld De steenen spreken wel een eigen taal, maar zij wordt slechts door weinigen verstaan, zoodat de mees ten een leermeester noodig hebben Verheugend was ook dat het Zuid- hollandsche natuurschoon zich in een groote belangstelling mocht verheugen Zoo heeft deze stempeltocht bewezen van zeer groote beteekenis te zijn voor de ontwikkeling van het vreemdelingen verkeer in Zuid-Holland DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH. R.ER, 26 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Bij Kertsj werden sterke aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. In een pene- tratieplek wordt nog verbitterd gestreden. Ten Noordwesten van Kirowograd mis lukten alle doorbraakpogingen der bols jewieken in hevige gevechten. 42 Vijan- delijke pantserwagens werden stukge schoten. In het gebied ten Zuidwesten van Sjasjkof en ten Zuidwesten van Pogre- bisjtsje drongen onze troepen, door tal rijke gevechts- en slagvliegtuigen onder steund. in weerwil van den taaien vijan- delijken tegenstand, diep in en door de vijandeiijke stellingen heen. In hevige tankgevechten werden 203 vijandeiijke pantserwagens en 102 stukken geschut vernietigd of buitgemaakt, waarvan alleen 61 pantserwagens door een regiment zware pantserwagens. Tusschen Pripjet en gevechtsactiviteit giste: soheidene plaatselijke bolsjewieken mislukten. Ten Noorden van het Ilmenmeer en in het gebied ten Zuiden van Leningrad duurt de verbitterde worsteling nog voort. Talrijke bolsjewistische pantserwa gens werden stukgeschoten. In de gevech ten ten Zuiden van Leningrad heeft zich de Oost-Pruisische elfde infanteriedivisie onder bevel van luitenant-generaal Bur- dach door een voorbeeldige houding bij zonder onderscheiden. Op 25 Januari werden aan het geheele Oostelijke front 328 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Aan het Zuid-Italiaansche front viel de vijand, na krachtige voorbereiding door de artillerie in verscheidene sectoren bij Cassino en ten Noordoosten daarvan onze hoogtestellingen aan. Hij werd op een plaatselijke penetratie na, bloedig afge slagen. In het landingshoofd van Nettuno mislukten verkenningsaanvallen van den vijand Groote ge'-echten zijn daar nog niet geleverd. Duitsche slagvliegtuigen plaatsten voor Anzio bomtreffers op 2 vijandelijke schepen van middelbare groot, te; aangenomen kan worden, dat deze ver nietigd zijn. Bovendien werden vijande lijke landingsbooten en auto’s in scheer- vlucht met bommen en mitrailleurvuur aangevallen. Enkele Britsche storingsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht lukraak bommen neer in het West-Duitsche grens gebied.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1