Donderdag 27 Januari. 1944 r No. 18704. Landingsvloot bij Anzio lijdt verliezen z. Petroleum voor kookdoeleinden KUNST EN LETTEREN Landwacht Nederland VAN OVERAL STADSNIEUWS De gevechten aan het Oostfront RECHTZAKEN BINNENLAND AGENDA c. SCHILLER’S „FIESKO” BIJ HET DUITSCHE THEATER Uitreiking distributiebescheiden Het noodeindexamen Argentinië breekt met Asmogendheden Hoofdprijzen Staatsloterij Vijandelijke concentraties ten van Rome uiteengeslagen BURGERLIJKE STAND HAAGSCHE COURANT 3 5643 LEEST nieuwe M, Z. VRIJDAG 28 JANUARI BRIEFWISSELING VERDUISTEREN Van 17.30 uur tot 8.30 uur geb. Langeveld. Vv'ei.iauu, u. A Zarzetzki, z. L. Het spreekuur voor kosteloos rechts kundig advies wordt gehouden op Maan dag-, Woensdag- en Vrijdagmiddag van 2.30 tot 4.30 uur. BEDREIGT 34-jarige 1000: 400: 200: van Rossum. 4. van A. van van z. 0648 11307 17185 6380 10741 17312 18683 „Waar blijven ze?” Max Blokzijl spreekt in de serie Bran dende Kwesties, te zenden over Hilver sum I hedenavond om 18.45 uur. De titel van <Jit praatje is: ,,Waar blijven ze?” De strijd tegen de benden in Oost-Bosnië Naar het D.N.B. verneemt, heeft de mislukte aanval van communistische ben den op de stad Toezla in Oost-Bosnië den aanvallers aanzienlijke verliezen gekost. Op 21 en 22 Januari verloren zij 200 doo- den en 168 gewonden. De benden, die Toezla aanvielen, hadden opdracht de stad onder alle omstandigheden te nemen om zich daar voorraden en kleeding te ver schaffen Morgen zijn aan de beurt voor net afhaien van de nieuwe distributiebeschei den (van 8.3016.30 uur uitreikingsge- bouw Groot Hertoginnelaan en bijkan toor Loosduinen Alidastraat 1 van 8—16 uur bijkantoor Scheveningen-Noord. Ooststraat 1 en van 84512 30 uur en 1416 uur bijkantoor Benoordenhout. Ruychrocklaan 178) de letters Beq t.m Boz In ne, i.euerianascne Openluchtmuseum te Arn/iem wordt druk gewerkt om alles in gereedheid te brengen voor de diverse permanente tentoonstellingen. O.a. bezit dit museum een keurcollectie van ruim 90 arresleden, afkomstig uit alle deelen van ons land en vele ervan zijn reeds honderden jaren oud. Een der prachtige Zeeuwsche arresleden uit de 18de eeuw wordt gerestaureerd De oude kleuren worden ..opgehaald”. (C.N.F.-Stevens) geb. van Rijswijk, d. E. van der Nolk van Gogh geb. de Brons, d. J. C. Kolk geb. Giltaij, z. P. H. M. van der Ven geb. Leclercq. d J C. Heijstek geb. Barbier, z Ten vervolge op een vorigen omzend brief in zake het noodeindexamen heeft de secretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming aan directeuren en rectoren van daarvoor in aanmerking komende scholen medege deeld, dat het getuigschrift met betrek king tot het noodeindexamen mede dient te worden uitgereikt aan die leerlingen, die met goed gevolg hebben deelgenomen aan het in December 1943 gehouden on derzoek, indien is gebleken, dat zij het onderwijs als leerling tengevolge van te werkstelling als arbeidskracht in Neder land niet verder kunnen volgen, dan wel hun studie aan een Nederlandsche uni- versiteit of hoogeschool vóór het einde van het schooljaar 1943/1944 zullen aan vangen. „Haagsche Courant”. „Zonsverduistering" Beschermd tegen vorst en sneeuw. Het hoofd is beschut door een vilten hoofddeksel, waarbij alleen mond en oogen vrij blijven. (S.S.P.K.-Wisniewski-O.H.) RIJWIELDIEF BEDREIGT RECHER CHEUR De 34-jarige logementhouder E. B alhier werd in October van het vorige jaar op het Thorn Prikkerplein, toen hij daar bezig was zich meester te maken van een door een dame onbeheerd gelaten rijwiel, aangehouden door een op post staanden rechercheur. B. werd bij het wegnemen van de op slot gezette fiets technisch geassisteerd door zijn vrouw. Toen hij niet stil bleef staan, na daartoe gesommeerd, te zijn, loste de re chercheur een waarschuwingsschot, waar op arrestatie volgde, waarbij B brutaal optrad, den rechercheur de woorden toevoegend„Na den oorlog zullen wij wel afrekenen. Dan zullen wij samen eens schieten, want dat kan ik ook.” Hij had zich thans te verantwoorden wegens rijwieldiefstal en bedreiging met een tegen het leven gericht misdrijf, een feit waarvoor verdachte ook tevoren reeds bleek te zijn veroordeeld. Het O.M. bij de Haagsche rechtbank, beide ten laste gelegde feiten bewezen achtend, vorder de ter zake gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en zes maanden met af trek van de preventieve hechtenis toestemming zaken is Mislukte opstand in Paraguay De regeering van Paraguay heeft bekend gemaakt, dat zij gisteren bij het aanbre ken van den dag een poging tot opstand heeft verijdeld. In het officieele commu niqué wordt gezegd, dat groepen van de ontbonden liberale partij en daarbij aan gesloten organisaties gepoogd hebben zich meester te maken van net hoofdkwartier der politie en van de kazernes. De wnd, gewestelijk commandeur van het gewest Zuid-Holland en Zeeland maakt hiermede bekend, dat diegenen, die zich voor de Landwacht gemeld heb ben en geen oproeping voor keuring ont vangen hebben, zich kunnen aanmelden ten einde onderzocht te worden Tijdens deze keuringen worden alle in lichtingen verstrekt Tevens dient lid maatschapskaart N.S.B.. W.A. of S.S. medegenomen te worden. 27 en 28 Januari912 uur, 1418 uur. 19—21 uur den Haag. Dierentuin. Benoor- denhoutscheweg28 Januari7.30 uur Goes, OrtslazaïAtt. Oostwal29 Januari 1417 uur Terneuzen. café Nationaal (Meeuwsen); 29 Januari: 1417 uur Rot terdam, Baan 170. gebouw geneeskundige dienst: 30 Januari: 912 uur en 1418 uur Rotterdam. Baan 170, gebouw ge neeskundige dienst1 Februari9 uur Hotel Korenbeurs. Zierikzee Aanvragen voor het seizoen l944/'45 Zij. die voor het seizoen 1944/’45 voor petroleum voor kookdoeleinden in aan merking wenschen te komen, kunnen hun aanvragen van 31 Januari tot en met 5 Februari 1944 bij den plaatselijken dis- tributiedienst op de aanvraagformulieren MD 32303 (voor gezinshoofden) en MD 32304 (voor alleenstaanden) indienen. Behoudens in gevallen van evacuatie en nieuwe vestiging, komen slechts zij in aanmerking voor een kookkaart U 403 voor het seizoen 1944/'45, die in het stookseizoen 1943/’44 in het bezit waren van een kookkaart U 215 en geen gebruik kunnen maken van vaste brandstoffen Schippers en schippersknechten dienen zich eveneens ter verkrijging van petro leum tot de distributied'ensten te wen den op de gebruikelijke wijze na over legging van het bevrachtingsboekje dan wel van een verklaring van den be- vrachtingscommissaris Petroleum wordt alleen verstrekt aan schippers, die al of niet met hun gezin aan boord wonen, alsmede aan schippersknechten die wel met hun gezin aan boord wonen wan neer het niet mogelijk is door middel van vaste brandstoffen te koken, door dat zij niet in het bezit zijn van fornuis of kooktoestel en zij bovendien ook ge durende het seizoen 1943/‘44 petroleum- verbruikers zijn geweest Hiertoe dienen zij het aanvraagformulier MD 32303 respectievelijk MD 32304 bij den dis- tributiedienst in te dienen. De distri- butiedienst zal den betrokkene vervol gens mededeelen. wanneer en waar hij de petroleumkaart kan afhalen, bij den distributiedienst. waar hij ligplaats heeft Binnenland Te Odoornerveen geraakte, door de duisternis misleid, mevr. Roeling. echt- genoote van het hoofd der school aldaar, te water en verdronk. De 14-jarige Gerrit Dekker werd oij het oversteken van den prov. weg te Koog aan de Zaan door een auto, oe- stuurd door zijn neef, gegrepen en ge dood. Dinsdagmiddag wilde de 50-jarige echtgenoote van K. Snel te Hoogkarspel. met den trein naar Hoorn vertrekken. Zij stak de spoorbaan over doch ge raakte hierbij onder den trein en werd gedood Goede vorderingen van Duitsche tegenaanvallen De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Het groote aantal Sovjet-Russische tanks, dat Dinsdag buiten gevecht ge steld is. t.w. meer dan 300 illustreert de buitengewone hevigheid der gevechten, die op het oogenblik aan het Oostfront aan den gang zijn. Van Duitsche zijde wordt goede voort gang der tegenaanvallen aan het Zuide lijke front gemeld. Deze tegenaanvallen, welke zwaartepunten bij Sjajkof en Pogrebisjtsje liggen, worden ondernomen tegen flanken van een vrij ver vooruit springenden saillant en zoowel van het Noorden als ook van het Zuiden. De aan. vallen verloopen in Oostelijke richting. Ondanks den feilen bolsjewistischen te genstand maken zij vorderingen. Zware tankgevechten zijn hier op het oogenblik gaande. Terwijl de Sovjet-Russische aanvallen in het gebied van Kirowograd alle kon den worden afgeslagen, wordt tuesschen Pripjet en Beresina alsook ten Noorden van het Ilmenmeer nog verwoed gevoch ten. Tusschen Pripjet en Beresina trach ten de Sovjets klaarblijkelijk naar Bo bruisk door te stooten. hoven, weduwnaar van B. Algra, 87 j. C. Haneveld, dochter, 2 j. L. K. Visser, ongehuwde man. 26 j. R. A. O. Bakker, zoon, 2 j. L. A. Flink, on gehuwde man. 85 J. A. C. van der Rol weduwe van H. M, van Beest, 79 j. C. W. Rutz, vrouw van G. J. H. Scher mer 44 j. J, van Maastricht, man van C. J. M. Reussen, 45 j. M. M. Batist, weduwe van J. A. Wagner, 61 j. H. T. P. M. van Erven, zoon, 10 mnd. J. P. Tiemens. zoon. 5 j, M. F. van den Berg, ongehuwde vrouw. 28 j. Buitenland Naar Radio New-York meldt hebben Salvador en Nicaragua als eenige van de Middelamerikaansche staten de Boliviaansche regeering erkend. De Führer heeft het eikenloof met de zwaarden behoorend bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend aan ma joor Erich Barenfanger, bataljonscom mandant bij een regiment grenadiers, als 45sten soldaat van de Duitsche Weer macht. De Britsche admiraliteit heeft me degedeeld, dat de Britsche torpedojager „Holcombe” verloren is gegaan. De Amerikaansche ambassadeur in Bolivia, Pierre de Boal, zal dezer dagen met zijn familie naar Washington terug- keeren. Hij wist niet mee te deelen of de Amerikaansche consulaire dienst te La Paz ook zal worden opgeheven. aan ons land bracht, voor de Ned.Duitsche schap voorgelezen uit eigen werk. Jahn is een Nederduitscher wiens voorouders als boeren en s'chippers in Oost-Friesland woonachtig waren en dit land heeft hem ook geïnspireerd tot zijn werken, die groo- tendeels in Nederduitsch dialect zijn ge schreven Pas laat op zijn veertigste jaar, begon hij met publicatie van zijn werk. Moritz Jahn droeg eerst eenige zijner gedichten voor uit de na-oorlogsche periode en vervolgens werk in het Neder duitsch. De voordracht van zijn novelle „Die Gleichen” over het leven van den schrijver Gottfried Augustus Bürger werd met veel belangstelling gevolgd, evenals zijn Unkepunz-Dichtungen zijn nieuwste werk dat humor en groote menschenken- nis verraadt De interessante avond werd ingeleid met muziek en een kort welkomstwoord van den voorzitter van de Ned.Duitsche Kultuurgemeenschap. den heer v. Maas dijk. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de wnd. secretaris-generaal van Volksvoorlichting en Kunsten, jhr. mr. de Ranitz en de burgemeester van den Haag, prof mr. dr H Westra DE DE RUYTER-CANTATE: Voor de op 29 Januari in het Geb v. K. en W te geven „De Ruyter-Cantate” wordt door den Nationalen Jeugdstorm een beperkt aantal kaarten gratis ter beschikking ge steld van de Nederlandsche jeugd Deze kaarten kunnen worden afgehaald (iederen dag van 9.3012.30 en van 2.305 uur) aan de onderstaande adressen: Soenda- straat 25. Laan van Meerdervoort 342, Haagweg 155, Rijswijk Apeldoornsche- laan 77. ONTSPANNINGSAVOND VOOR DUIT. SCHE SOLDATEN: Dat er een hecht contact bestaat tusschen het vaderland en zijn soldaten, die ver van het Duitsche Rijk hun plicht hebben te vervullen, is reeds meermalen gebleken en wel in velerlei vorm. Vooral op het gebied van de kleinkunst is den soldaten menig ont- spanningsuur bereid en dat deze gestes in hooge mate worden geapprecieerd blijkt uit de groote belangstelling voor deze avonden. Zoo bracht gisteravond de Frontbühne Berthold Ebbecke. onder het motto „Zwei bunte Stunden für unsere Soldaten”, een groet uit het vaderland OVERLËDEN: M. E. Nijessen, weduwe van G. A. van Essen, 84 j. C. van Spronsen, man van C. Verbeek, 64 j. E. Polak, zoon, 17 mnd. N. de Niet, ongeh vrouw, 48 j. J. M. Kanitz, dochter, 6 j. T. H. de Heus, vrouw van J. van Dam, 37 j. H. W. Schoon- Een belangrijke tooneel-gebeurtenis Gisteravond gaf het Duitsche theater voor een zeer goed bezette zaal van den Stadsschouwburg de eerste opvoering van Schiller’s republikeinsch treurspel in 5 bedrijven„Die Verschwörung des Fiesko zu Genua” in een bewonderens- waardige ensceneering maar in een niet steeds in elk opzicht te waardeeren too- neelbewerking van dr Hannes Razum. De Rijkscommissaris en echtgenoote woonden de voorstelling, die drie uren duurde, van het begin tot het einde bij. Toen de 23-jarige Schiller de tyrannie van den hertog van Wurtemberg ont vluchtte. had hij reeds twee drama’s ge schreven. die een felle aanklacht in hielden tegen de maatschappij van die dagen. Een schreeuw om vrijheid..Die Rauber” en „Fiesko” Fiesko. de heersch- zuchtige edelman uit het Genua van de 16de eeuw wil de macht aan den ouden Doge der stad. Andreas Doria, ontrukKen en ;.e'f heerscher worden. Fiesko belooft het Genueesche volk de vrijheid en brengt in plaats daarvan de tyrannie een van zijn trouwste aanhangers ziet dit in en wil dit verhinderen. Dit is Ver- rina. een ijzeren, onbuigzame republi kein die de vrijheid hooger schat dan de eerzucht van een man als Fiesko Als deze de overwinning heeft behaald, stoot Verrina Fiesko in het water Het stuk heeft door deze dubbele ten- denz iets tweeslachtigs. Eerst is Fiesko de vrijheidsheld, dan echter wordt hij degeen die de vrijheid onderdrukt Hij is de man. die op den weg van het poli tieke succes de natuurlijke grenzen daar van niet ziet en hij gaat aan zijn onge breidelde heerschzucht te gronde. Ondanks alles wat overspannen en overdreven is. bleek uit de opvoering van gisteravond, dat dit eerste geschiedkun dige drama van Schiller op het terrein waarop hij later zijn meesterschap zou toonen. toch nog meer dan alleen lite- rair-historische waarde bezit. Reeds hier toont Schiller zijn buitengewoon talent, vooral in de beheersching van de massa- scènes en in het opvoeren tot dramati sche hoogtepunten, waarbij dan komt zijn prachtige schepping van den ..Moor”, een brutalen genialen schurk, die alle lage intriges op zich neemt en daardoor alle draden van de samenzwering in Fiesko’s handen legt. Deze opvoering van Schiller’s „Fiesko” is een tooneelgebeurtenis geworden van bijzondere beteekenis, niet alleen vanwege baar tooneel-literair karakter, Schiller heeft het volste recht ook op het reper toire van dezen tijd cn zeer zeker met zijn „Fiesko” te verschijnen maar ook vanwege de nieuwe, min of meer experi- menteele opvatting, waarop dr. Hannes Razums artistieke inzichten hun stempel hebben gedrukt. Zonder noemenswaardige veranderingen in het indrukwekkende en monumentale décor van Ernst Rufer, waarmede het drama opent, heeft dr. Ra zum kans gezien de vijf bedrijven te laten spelen binnen het kader van ditzelfde dé cor zonder schade te doen aan de waar schijnlijkheid der gebeurtenissen. En al mocht zijn artistieke vindingrijkheid in dit opzicht niet altijd even lofwaardig zijn, als geheel is deze tooneelbewerking er toch een van bewonderenswaardige kwa liteiten. Een al te groote vrijmoedigheid moet men echter constateeren in de slot- bewerking van het drama, ook al geeft men toe. dat de eischen der regie zich hier nadrukkelijk lieten gelden. Schiller heeft zijn held den verdrinkingsdood doen ster ven; dr. Hannes Razum laat in zijn too neelbewerking Fiesko sterven door een dolksteek. Tegen dit slot zou men gerecht, vaardigde bedenkingen kunnen aanvoeren maar, wat nood, tenslotte bij een zoo prachtig meesleepend spel van Fritz Günzel als Verrina. die Fiesko doodt in dit laatste tooneel. spel, dat van een dramatische kracht was, welke alleen nog in felheid en hevigheid werd overtroffen in de scène van het eerste bedrijf waarin Verrina den vloek over zijn onteerde doch, ter uitspreekt. Fritz Günzel als Verrina en Wolfgang Golisch als de Mohr van Tunis. onnavolgbaar in zijn schurken streken gaven superieur tooneelspel te zien. De Fiesko-figuur hebben wij ons wel iets anders gedacht dan Ulrich Folkmar hem bracht; hij was niet de „schlanker, blühendschöner Mann von 23 Jahren .freundlich mit Majestat”, zooals Schiller hem heeft aangeduid. Ofschoon hij onge twijfeld in menige sterke scène van zijn dramatisch speelvermogen getuigde, was hij er toch meermalen op uit het tooneel rhetorisch te verheroïschen.Willy Eszmann gaf ’n eerbiedwaardigen Doge van Genua, Heinz Lorscheidt als de neef van den Doge gaf z’n rol 't afstootelijke van den ruwen tegenstander zooals hij in dit drama wordt bedoeld. Hilde Kneip speelde de rol van Julia met al de coquetterie, die zij voor het bereiken van haar doel noodig had; Marie Luise Holtz was de eenvoudige beminnelijke jonge gemalin van Fiesko, in haar tragische momenten van superbe kracht, evenals Brigitte Neuse als Ver- rina’s dochter in de aangrijpende scène met haar vader. De massa-figuratie ge tuigde van knappe en strakke regie. Er waren bloemen en aan het slot moest vele malen worden gehaald, De „Moor” ont ving welverdiend een open-doekje Johan Koning Maan: 27 Jan. op 9.46 u., onder 19.53 u.; 28 Jan. op 10,16 u„ onder 21.17 u. UITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 27 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Bij Kertsj sloegen onze troepen, door de eigen artillerie schitterend gesteund, sterke aanvallen der bolsjewieken af. Ook in het gebied ten Zuidwesten van Tsjerkassy werden hevige, met sterke in fanterie. en pantserformaties uitgevoerde vijandelijke aanvallen in verbitterde ge vechten afgesiagen of opgevangen. Ten Zuidoosten van Belaja Zerkof ging de vijand met verscheidene divisies, door pantserwagens gesteund, tot den aanval over. Zijn doorbraakpogingen werden, nadat 82 vijandelijke pantserwagens wa ren stukgeschoten, verijdeld. Om een penetratieplek wordt nog gestreden. In het gebied ten Zuidwesten van Sjasjikof en ten Zuidwesten van Pogre bisjtsje maakten onze aanvallen na afweer van krachtige vijandelijke tegenaanvallen nieuwe vorderingen. Alleen in den sec tor van een legercorps werden hier 66 bolsjewistische pantserwagens, 99 stuk ken geschut, alsmede talrijke andere wa pens vernietigd of buitgemaakt. Tusschen Pripjet en Beresina ontston den opnieuw zware gevechten, waarin onze troepen hun stellingen handhaafden en 26 Vijandelijke pantserwagens stukschoten. Ten Noordwesten van het Ilmenmeer en in het gebied ten Zuiden van Leningrad leverden onze troepen nog steeds een zwaren afweerstrijd tegen overmaclïtige strijdkrachten. De bolsjewieken verloren gisteren aan het Oostelijke front 305 pantserwagens. In het hooge Noorden maakten eigen stoottroepen in de sectoren Kandalaksja en Moermansk gevangenen en buit. In den Westelijken sector van het Zuid- Italiaansche front houdt de vijandelijke druk aan. Verscheidene over geringe breedte ondernomen aanvallen van den vijam- mislukten. In den Oostelijken sec tor bieven alle vijandelijke verkennings- aanv>ilen zonder succes. Ten Zuiden van Rome probeerde de vijand tevergeefs zijn landingshoofd te vergrooten. Zijn concentraties werden uiteengeslagen, aanvallen tot met een sterkte van verscheidene bataljons afge slagen. Er werden gevangenen van ver scheidene Engelsche en Amerikaansche formaties gemaakt, 7 pantserwagens werden stukgeschoten. De landingsplaat sen liggen onder het storingsvuur van verdragende artillerie. De luchtmacht bestookte dag en nacht de vijandelijke landingsvloot voor Anzio met gevechts-, torpedo- en slagvliegtuigen. Zij plaatste treffers op 2 kruisers. 4 torpedojagers. 12 transport- en koopvaardijschepen met een inhoud van 47.000 brt. alsmede op 6 vrij groote landingsbooten. Aangenomen kan worden, dat een deel van deze sche pen vernietigd is. In de haveninstallaties van Anzio ontstonden na bomtreffers branden en vernielingen. Keuringen in Zuid-Holland en Zeeland EEN ORATORIUM VAN HENK BA- DINGS EN MARTIEN BEVERSLUIS: De Nederlandsche Omroep heeft zich gewend tot den Nederlandschen componist Henk Badings en den dichter Martien Bever sluis met een opdracht tot het maken van een kunstwerk, dat geschikt is om te worden uitgevoerd bij de wisseling der jaargetijden Hierbij is gedacht aan den midzomer- en den midwinterdag. Waarschijnlijk zal het werk den vorm van een oratorium krijgen. Ter gelegen heid van de vierde radiomuziekweek van den Ned. Omroep in September zal de compositie voor de eerste maal uitge voerd worden INBRAAK: Ingebroken werd in een per ceel aan de Zuidwerflaan. Ontvreemd wer den 3 Perzische kleedjes, levensmiddelen, kleedingstukken en tafelzilver. GOUDEN ECHTPAAR: Op 7 Februari a.s. herdenkt het echtpaar C. van Gelle- cum en M v. Gellecum-Beijersbergen het feit, dat hef 50 jaar geleden in het hu welijk getreden is. Terzakevandiefstalvan 200 ten nadeele van haar werkgeefster, werd aangehouden de 47-jarige werkster J. van D Berlijn over den Argentijnschen stap S.P.T. meldt: Te Berlijn was men gis teravond terughoudend ten aanzien van de Britsche berichten over het verbreken van de Argentijnsche diplomatieke be trekkingen met de Asmogendheden, ver moedelijk omdat het nieuws hierover slechts van Engelsche zijde is verstrekt. Een en ander vindt, naar men te Berlijn zegt, zijn oorzaak in het versterken van den EngelschAmerikaanschen druk te gen het neutrale Argentinië. Amerika vervult hierin de voornaamste rol, ter wijl Engeland in dit geval als hoofd agent is te beschouwen Duitsch commentaar De diplomatieke correspondent van het D.N.B.dr Siegfried Horn schrijft o.a.: Het door den president van Argentinië medegedeelde besluit de diplomatieke be trekkingen met de Asmogendheden te verbreken, heeft in Berlijn geen verras sing gewekt, omdat de sedert weken waar te nemen druk- en afpersingsma- noeuvres van de Anglo-Amerikanen tegen Argentinië een dergelijke ontwikkeling reeds lieten vermoeden. De gevolgen zijn op geen enkele wijze nadeelig voor Duitschland, wel echter voor het in het kielzog der Ver. Staten varende Enge land. Groot-Brittannië verliest inderdaad, doordat de Ver Staten de hand kunnen leggen op her laatste Zuid-Amerikaansche land, dat zijn zelfstandigheid heeft pro- beeren te bewaren, een van zijn belang rijkste economische markten. Ook al schaart de Argentijnsche regeering zich thans in strijd met de belangen van het land, in de rij van groote of kleine tra wanten der Ver. Staten, het beteekent voor Duitschland naar toonaangevende kringen in de Duitsche hoofdstad verklaren, op zijn hoogst het ver lies van een diplomatieke vertegenwoor diging, terwijl Argentinië zijn onafhanke lijkheid en Engeland een groote politieke en economische basis verliest, d.w.z. door zijn eigen partner van het Amerikaansche continent wordt uitgeschakeld Japan en het besluit van Argentinië. Japan is totdusver, naar uit een ver klaring van den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken in antwoord op een desbetreffende vraag in den Rijksdag blijkt, nog niet officieel op de hoogte ge steld van den jongsten stap der Argen tijnsche regeering. Indien het juist is, zoo verklaarde Sjigemitsoe, dat Argentinië zijn betrekkingen met Japan heeft ver scherpt, dan is dit zeer betreurenswaar- dig te noemen. Dit feit bewijst opnieuw den ontzaglijken druk, dien de Geallieer den op de neutrale landen uitoefenen om deze aan hun zijde te brengen Zeiss-Planetarium Voordracht over 15,45 en 19.30 u. Princesse-Schouw- burg. „Gyges en zijn ring”. 19.15 u. iligentia. Bernard Michelin, cello m.m.v. Tasso Janopoulo. piano. 19.30 u, Me tropole. „Weensch bloed”. 14.15 en 19.15 u. Scala. „Kermisklanten” 19.30 u. S.P.T. meldt uit Buenos Aires: De pre sident van Argentinië, generaal Ramirez, heeft gisteren in een radiorede meege deeld, dat de Argentijnsche regeering de diplomatieke betrekkingen met Duitsch land en Japan heeft verbroken. De nieuwe toestand wil niet zeggen, dat de soeve reiniteit zal worden opgeheven. Het is de plicht van de regeering deze te handhaven en daarom heeft zij besloten vreemde ideologieën te weren. De regeering neemt als vertegenwoordiger van volk en leger, alle verantwoording op zich van alles, hetgeen uit dezen stap zou kunnen voort vloeien. Het Argentijnsche decreet over het af breken van de diplomatieke betrekkingen met Duitschland en Japan bestaat uit artikelen. Het is onderteekend door den president, generaal Pedro Ramirez en door den minister van Buitenlandsche Zaken, Alfredo Gilbert. De punten zijn de volgende: Met ingang van heden worden de op het oogenblik bestaande diplomatieke be trekkingen met de regeeringen van Duitschland en Japan afgebroken; den geaccrediteerden diplomatieken verte- woordigers van deze 2 landen zijn passen te verstrekkenhet ministerie va-n Bui tenlandsche Zaken zal stappen onderne men ter uitwisseling van de diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers van Argentinië te Berlijn en te Tokio en van die van Duitschland en Japan te Buenos Aires Doorbraakpogingen van de Sovjets verijdeld; Duitsche aanvallen maken vorderingen Vijfde klasse 2646 12175 14129 8769 2879 21459 ƒ100: 2913 2981 5643 6000 8111 10675 15750 18123 18933 19171 19538 20029 20172 De heeren stationsambtenaar en A. J. Mesker, rangeerder, beiden werkzaam op het Hollandsche Spoorstation, werden van daag in de kamer van den stationschef op hartelijke wijze gehuldigd omdat zij van daag 25 jaar in dienst waren bij de Neder landsche Spoorwegen. De heer H. Lutgert, stationschef, heeft den jubilarissen toege sproken. Hij wees erop, dat zij beiden een pluim op hun hoed verdienden, omdat zij steeds op uitstekende wijze hun plicht hadden gedaan. Hij feliciteerde hen na mens de directie van de Nederl. Spoor wegen. Als stoffelijk aandenken aan dezen dag ontvingen de jubilarissen eenige fraaie geschenken ONGEVALLEN: Op den hoek van de Javastraat en Zeestraat is de 32-jarige mej. V. A. R. uit de Celebesstraat aan gereden door een personenauto. Zij kreeg een hoofdwonde en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal. De 63-ja- rige J. C v. d. H. uit Voorschoten kreeg een gecompliceerde linkeronderbeenfrac- tuur, toen hij op het Rijswijkscheplein werd aangereden door een handwagen. Hij is opgenomen in het RK ziekenhui.' aan het Westeinde. Ontslag zonder vergunning verboden De centrale persdienst van het Neder landsche Arbeidsfront schrijft ons In aansluiting op de van ambtelijke zijde gedane publicatie omtrent de ver ordening betreffende de beperking ten aanzien van het veranderen van betrek king. is het in de practijk noodig ge bleken nog op het volgende de aandacht te vestigen. Meermalen komt het voor, dat een dienstbetrekking wordt opgezegd, zonder dat hiervoor vooraf toestemming is verleend door het bevoegde Geweste- lijke Arbeidsbureaueerst daarna gaat men de vereischte toestemming aan vragen. Deze gang van zaken is ten eenenmale onjuist Immers volgens arti kel 1 van de verordening is een opzeg ging zonder voorafgaande toestemming ongeldig. Deze toestemming wordt ook niet automatisch rechtsgeldig, indien later toestemming voor de opzegging wordt gegeven, zoodat bijvoorbeeld eer. werkgever, nadat de vereischte toestem ming is verkregen, de dienstbetrekking opnieuw en met inachtneming van den voorgeschreven opzeggingstermijn moet opzeggen om het dienstverband te kunnen beëindigen Indien hij dit ver zuimt. kan de werknemer aanspraak maken op doorbetaling van zijn loon. Dit alles geldt uitsluitend voor een normale beëindiging der dienstbetrekking, im mers. meent een der partijen een drin gende reden in den zin der wet te heb ben om de dienstbetrekking op staanden voet te beëindigen, dan kan men het ar beidsbureau verzoeken, achteraf in een gedane opzegging toe te stemmen declamatie, muziek en dans. Het groepje artisten. dat hier in den Princesse- schouwburg voor het voetlicht trad, heeft zich met toewijding van zijn taak ge kweten. Het eerste deel van het pro gramma had een ernstigen ondertoon en n het tweede voerde de humor den boventoon. Berthold Ebbecke was een uitstekend conferencier, die de juiste stemming erin wist te brengen. De Fin- sche zangeres Maire Virkkunen wist te boeien met haar prachtigen zang, terwijl Marianne Lex met pikante liedjes danig den lachlust opwekte Gertie von Lipinski als soubrette. Ilse Fichtmüller met Ween, sche liedjes en de danseres Carola Kraus- kopf droegen eveneens het hare bij tot het succes van den avond evenals de uitstekende voordrachtkunstenares Lu Hoffman. Georg Erich Schmidt met zijn Berlijnsche grappen en Arno Metzner, de vroolijke zeeman. Erwin Schreck-Berg was de onvermoeide man aan den vleugel TWEE JUBILARISSEN BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN: De heeren C. A. de Bruin stationsambtenaar en A. J. A. ANS HESTERMAN: Een dansavond waar aan als begeleider en solist de pianist Zeno Marcella zijn medewerking verleen de, terwijl, wat de choreographie betreft, vóór de pauze ons is laten zien wat van grootere werkén van Mozart en Debussy werd gemaakt, waarna tot besluit de uit beelding van kleinere stukken volgde. Zooals uit de omschrijving al blijkt, laat Mozarts Narren-fantasie zich heel wel mimisch karakteriseeren. Alleen de zicht- baarmaking van de wijsgeerige slotbe schouwing lijkt voor een danseres alleen niet goed doenlijk. Niettemin heeft Ans Hesterman een bewegingsspel laten zien, waarvan stemming (vooral in de latere expressie) uitging Indien er berekening werkzaam was tezamen met een techniek, die een gaven indruk maakt, dan gaan goede smaak èn zuivere intuïtie toch er mede gepaard, Debussy’s „Jaargetijden” waren daarvan niet minder het bewijs. De pianist was daarbij een belangrijke steun In de Prélude „Pour le piano” had men reeds de solistische eigenschappen van Marcello kunnen waardeeren. Na de pauze waren de dansnummers van luchtiger charme Applaus en bloemen J. C. Manifarges RESIDENTIE OHKEST: Het derde Volks concert der abonnementsserie D stond Woensdagavond onder leiding van Mari- nus Adam, dien men hier reeds meerma len als gastdirigent met het Residentie orkest heeft ontmoet. Hij opende met Beethovens ouverture ..Coriolan’’ op 62. waaraan een verzorgde, dramatisch be wogen en gespannen vertolking te beurt viel. In samenwerking met Jaap van Opstal als solist kwam vervolgens Mo zarts Concert voor klarinet met orkest in A gr. t. tot uitvoering. Men kent den kunstenaar reeds lang als een superieure kracht in ons orkest. Als solist heeft hij niet minder groote verdiensten, wat ook nu weer gebleken is. Hij oogstte een uit bundig succes, waarin leider en orkest, terecht werden betrokken. Na de pauze zette zich de pianist Paul Niessing aan den vleugel ter uitvoering met het orkest van een piano-concert in Des gr. t., ge componeerd door Willem Andriessen. Het is een in de sfeer der romantiek levend jeugdwerk, dateerend van 1908, niettemin een brillante enthousiaste compositie, kundig geconcipiëerd met veel zin voor vloeiend melos, prettige rhythmiek en veel begrip voor wat den klaviersolist van het groote podium ook als virtuoos toekomt, Niessing heeft het sympathieke, gemak kelijk aansprekende concert heel knap gespeeld. De ovationeele applaushulde waarmee het publiek in de zaal reageer de, zal ongetwijfeld ook de compositie hebben gegolden. Ook Niessing mocht te vreden zijn met de gesoigneerde en soe pele begeleiding van het orkest. Tot slot Debussy's impressionistische symphonische klankschetsen „La Mer”, waarvan de herschepping door vele goede intenties werd gekenmerkt. Mr. A. J. F. J Jung MORITZ JAHN LEEST VOOR UIT EIGEN WERK: De schrijver Moritz Jahn, die reeds eenige jaren geleden een bezoek heeft gisteravond Kultuurgemeen- Sovjet-Unk weigert Amerikaansche bemiddeling De Sovjet-Russische regeering heeft het aanbod van de Amerikaansche regeering tot bemiddeling in heti Sovjet-Russische Poolsche geschil volgens een te Washing ton gepubliceerde officieele mededeeling. in den vorm van vroolijke liedjes, goede van de hand gewezen. Naar S.P.T. meldt is te Moskou ver klaard. dat de verhouding tot degenen, die op het oogenblik het Poolsche volk vertegenwoordigen, nog niet zóó is, dat men het Amerikaansche aanbod kan ac- cept'eeren. Moskou heeft den laatsten tijd meer dan eens laten blijken, dat het niet wenscht te onderhandelen met de Pool sche regeering te Londen. BEVALLEN W. H. Dunnewold geb. Laven, z. Ch Mudde geb van der Woerdt, z. B. J, M Zaal geb. Knuf- mann, d. H. J. M. Verburg geb. Didier, z. J, Grootveld geb. Harteveld. d. H A. van Zaanen geb. Pols, z. C. P. Willemse geb. Eijken, d. P. de Maa geb. Westdijk. z. H Bouwmeester geb Koster, z. M. A. van der Helm J J. Kientz geb. Weiland, d. A V. van Harte geb. Zarzetzki. z. L. M. A. Buijs geb. Adamse, d. C. H. Hendriks geb. EL. zinga. z. E. J M. Sormani geb. i Baarle. d. P. van den Berg geb. O jen, z. G. Dors geb. Stryland. z. L. P. Jacobsen geb. Hörstensmeijer, M. J. van der Reest geb. Borremans. P. M Jansen geb. van Oosten, z. C. G. Wijnbeek geb. van der Burgh, d. A. A. C. Blonk geb. d. F. van den Berg geb. Brouwer. J. Groos geb. Schenk, d L. Kooper geb. Hogeveen, z. T. H. A. de Boer j TT’ kt^ii»

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1