de overneming van van De elfde verjaardag de macht 1944. No. 18707. Hitler sprak tot het Duitsche volk Nieuwe aanvallen in Dnjeprbocht we we Onze lotsgemeenschap moeten erkennen.... of we willen of niet Maandag 31 Januari. Rotsvast vertrouwen de overwinning in Het front zal nooit versagen van Herdenking der machtsovername te Eindhoven Verscheidene plaatsen in het gebied Polonnoje heroverd Victor Eaanuel De luchtaanval op Londen Dapper zijn, nog even je tanden op elkaar” COURANT HAAGSCHE enkele termijn Socialistische opbouw Frankfort gemeenschappel ij k be- i deed aan en weg van vorm wereld- onder Van de bijeenkomsten, in verschil lende plaatsen van ons land gehouden ter herdenking der machtsovername, was de belangrijkste die in het Philips- ontspanningsgebouw te Eindhoven. De plaatsvervanger van den Leider, van Geelkerken, en vervolgens Dienst- leiter W. Ritterbusch hebben daar het woord gevoerd voor een overwegend uit leden van Duitsche formaties en orga nisaties bestaand gehoor. De bijeenkomst, welke werd opge luisterd door zang van jongens en meis jes van H. J. en B. D. M.# werd bjj- gewoond door eenige vertegenwoordi gers der N. S. B. en door een groep van den Nationalen Jeugdstorm. VERDUISTEREN Van 17.30 uur tot 8.15 uur Maan: 31 Jan. op 11.29 u.; 1 Febr. onder 1.14 u„ op 11.53 u. (E.K.); 2 Febr. onder 2.27 u. Nettuno een af viel hy slechts op één plaats ter sterkte van een bataljon zonder succes aan. Tijdens van stoot- gevangenen binnenge- De luchtmacht viel Tot een der mooiste, bekendste en oud ste raadhuizen van ons land behoort zeker dat van Spanbroek, hetwelk da teert uit 1598. In den gevel van dit prachtige gebouwtje komt een bronzen plaquette voor, waarop vermeld staat ..Ter herinnering aan Dr. G. C. van Balen Blanken, oprichter en voorzitter van het historisch genootschap Oud West-Friesland, 19241939”. Deze heeft veel nuttig werk verricht tot behoud van het historische bezit der oudste streek van ons land, West-Friesland. (C.N.F.-Kuiper) in een veldlazaret ligt, die woorden ha len «je er bovenop. Die woorden doen je beseffen, dat er naast de vele en goede kameraden, die met je zijn ópgetrokken tegen het bol sjewistische gevaar, voor een veilig Europa, ook meegekomen zijn: dappere jonge meisjes uit je eigen land. Wil je een derzulken zijn, zoo meld je dan voor de opleiding tot pleegzuster bij het SS-Ersatzkommando Niederlan- de, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Volgens een door Reuter verspreid be richt heeft het congres van de Italiaan- sche bevrijdingsbeweging te Bari met algemeene stemmen een resolutie aange nomen, waarin de troonsafstand van Ko- ning Victor Emanuel als noodzakelijke voorwaarde voor den wederopbouw van bet land wordt geëischt. en Londen gebombardeerd De verwoesting van Europa De vernielende jpodsche Ahasverus echter zou dan in een tweede triomfee- rend poerimfeest ztfn vreugde kunnen uiten over de verwoesting van Europa. Dat echter het Duitsche volk thans in staat is dezen beslissenden strijd te voeren voor zjjn behoud en het behoud van het geheele Europeesche continent, dankt het aan die genadigde leiding Gods, die na een langen strijd om de macht, thans elf jaar geleden, het Natio naal-Socialisme het doel liet bereiken. Zonder den dertigsten Januari 1933 en zonder de Nationaal-Socialistische revo lutie. zonder haar geweldigen inner- 1 ij ken arbeid van zuivering en opbouw, zou er thans geen factor in Europa zijn, die bij machte zou zjjn het hoofd te bieden aan den bolsjewistischen kolos, want het toenmalige Duitschland was zelf zóó ziek en door de toenemende joodsche infectie zóó verzwakt, dat het nauwelijks eraan kon denken het bols jewistische gevaar in eigen 1 onder de knie te krijgen, Iaat staan, dat procent van het jonge officierskorps komt voort uit de rangen van de man schappen en slaat daarmede de brug naar honderdduizenden arbeiders en boeren of leden van den kleinen mid denstand. Het zal eens in de geschiede nis als een der grootste prestaties wor den opgeteekend, dat het daarbij in dezen grooten staat is gelukt een socia listische revolutie te beginnen en uit te voeren, die zonder eenige vernietiging van nationaal bezit en zonder eenige beperking in de scheppende kracht der oude standen, niettemin de w>Hedige gelijkstelling van allen heeft bereikt. Deze ontwikkeling zal het Nationaal- Socialisme in onwrikbare vastberaden heid en consequentie voortzetten. Het zal daarmee ook aan het internationale jodendom alle aanknoopingspunten voor sen innerlijke uitholling van ons volks- lichaam ontnemen. De Nationaal-Socia listische gemeenschap kan derhalve reeds thans beschouwd worden als het maantastbare centrum van elk Euro- peesch zelfbehoud. De luchtaanval, in den laten avond van Zaterdag door sterke formaties van de Duitsche luchtmacht op Londen ondernomen, duurde, naar het D.N.B. verneemt, langer dan een half uur. In dezen tijd vielen onafgebroken brisant- en brandbommen op het stadsgebied en reeds na den aanval door de eerste golf vliegtuigen, tegen 20.45 uur, grepen branden van aanzienlijken omvang om zich heen. Volgens de rapporten van de bemanningen was de Britsche afweer, door nachtjagers, afweergeschut en sallonversperringen, zeer krachtig, doch hij kon de systematische uitvoering van den aanval niet verhinderen. Bij den grootsten slag in de lucht, die tot nu toe heeft plaats gevonden n.l. die op 11 Jajn.. werden de in formatie binnen vliegende terreurbommenwer- pers reeds aan de kust van het Kanaal tot den strijd gedwongen. Binnen een kleinen ring zijn er velen neergestort, waarmede bewezen is, dat heele groe pen aan den Duitschen afweer ten offer vielen. De vliegtuigen sprongen deels in de lucht uit elkaar en de onverbrande stukken boorden zich bij het neerkomen diep in den grond. (P.K. Bildberichter Pirath-Stapf) PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ165, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) /0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct.. fr. p. p. 10 ct, KI. Adv (in halve opl.) fO.5tl. Dienstaanb. 0.38. Pers. gevr. 0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bL." 10 C. meer. Elf jaren zijn ver betrekkelijk korte ook aan de zwaarste aanvallen en be proevingen van de toekomst doeltref fend het 'hoofd te bieden en stand te houden. 3) De door het volk en de politiek geschraagde eenheidsstaat had tot taak terstond die Weermacht te scheppen, die in haar geestelijke oriënteering, haar moreele houding, haar numerieke sterkte en in haar materieele bewape ning als instrument voldoende kon zijn om de taak van zelfbehoud op zich te nemen. Nadat de overige wereld alle Duitsche aanbiedingen eener beperking van de bewapening van de hand had gewezen, moest Duitschland zijn eigen bewapening dienovereenkomstig organi- seeren. 4) Om in het algemeen met kans op succes zijn bestaan in Europa te kun nen handhaven was de aaneensluiting noodig van al die landen, die door Duitschers bewoond worden of gebieden zijn, welke meer dan duizend jaar van het Duitsche Rijk deel hebben uitge maakt en die wat het volk betreft en in economisch opzicht onontbeerlijk zijn voor het behoud van het Rijk, d.w.z. voor zijn politieke en militaire verde diging. Alleen de oplossing van al deze ta ken kon een staat te voorschijn roepen, die toen innerlijk en uiterlijk bij machte was den strijd te voeren voor de ver dediging van zichzelf en voor het be houd van de Europeesche volkenfami lies. doeltreffend tegenstand kunnen bieden aan de nieuwe invasie der Hunnen. Wanneer Duitschland niet zou over winnen zou het lot der Noord-, Midden- en Zuid-Europeesche staten in maanden tijds beslist zijn. Het Westen zou echter binnen zeer korten volgen. Telefoon H6300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 G,r<> N(X 11500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje laan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. T78038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel, 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr„ Theresiastraat 108a. Tel. 772484» het jaar 1939 zal eens in de geschie denis worden opgeteekend als een reus achtige herhaling van het proces tegen de partij in het jaar 1924. Evenals toentertijd deze aanval, die werd on dernomen om de beweging te vernieti gen, de denkbeelden van de beweging als met het geweid eener explosie over gansch Duitschland deed verspreiden, zoo zal deze strijd aan de volkeren binnen enkele jaren de oogen openen over de jodenkwestie en hun het Na tionaal-Socialistische antwoord en de maatregelen om hen uit den weg te ruimen, even navolgenswaardig als van zelfsprekend doen toeschijnen. In dezen strijd kan er slechts één overwinnaar zijn Eén ding is derhalve heel zekér: In de zen strijd kan er slechts één overwin naar zijn, en dat zal óf Duitschland óf Sovjet-Rusland zijn, De overwinning van Duitschland beteekent het behoud van Europa en de overwinning van Sovjet- Rusland zijn vernietiging. Dat is, zooals gezegd, zóó duidelijk, dat in de eerste plaats ook elke niet geheel versufte En- gelschmam het precies behoorde te weten. Wanneer daar desondanks met echt Brit sche huichelarij gedaan wordt als zou hef ook anders kunnen zijn, dan hangt het slechts daarmede samen, dat de schuldige oorlogsmisdadigers in Londen geen mo gelijkheid meer zien, waardoor zij zich uit hun eigen strikken zouden kunnen los. maken, en dat hun vooral de weg terug door hun joodsche lieden achter de scher men en aanstichters ook pp binnenlandsch politiek terrein reeds is afgesneden. Het is derhalve voor Engeland en voor de Ver. Staten in het geheel niet meer de vraag of zij na dezen oorlog het bolsjewisme zelf willen of kunnen be strijden, doch alleen nog de vraag of zij in staat zijn zich hef bolsjewisme in de eigen landen van het lijf te houden. Wat Europa evenwel in de praktijk in het algemeen van Britsche beloften tot hulp- verleening te verwachten heeft wordt het treffendst bewezen door de Engelsch- Amerikaansche houding tegenover het lot van Polen, de Finnen, de Baltische sta ten, alsmede van gansch Zuidoost Euro pa. Met de gewetenlooze belofte eener ga rantie, dat zij Polen wilden helpen, heeft men dezen staat eens opgehitst tot den oorlog tegen Duitschland. Met de leugen achtige bewering andere staten tegen Duitschland im bescherming te moeten nemen heeft men hun pacten van bij stand opgelegd, en nu worden onder even leugenachtige frazen al deze landen thans aan hun lot overgelaten en opgeofferd, De vraag der redding van de Europee sche staten en daarmede der redding van Europa is derhalve een vraag, die uit sluitend beslist wordt door het Nationaal- Socialistische Duitsche volk en zijn Weer macht en de daarmede verbonden staten. Wanneer echter Duitschland zou ineen storten, zou geen andere staat in Europa Beide sprekers schilderden het groote werk, dat Adolf Hitler tot stand brengt. Daarin is het feit der machtsovername geen hoogtepunt en nog minder een rustpunt. Het Duitsche volk, dat voordien geen organisch geleide gemeenschap was. doch een verzameling van elkaar wederstre vende groepeeringen zonder eenheid van wil en geest, heeft hij door zijn partij van de Nationaal-Socialistische idee weten te doordringen. Bezield als het was door een hevig verlangen naar eenheid moest het in en met zichzelf strijden om den grondslag voor zijn toekomst. Toen het bewustzijn daarvan was gewekt heeft de Führer de krachten weten vrij te maken voor een geweldig werk van socialistischen op bouw. Een onbluschbare drang om dit socialisme vorm te geven binnen de landsgrenzen en ook elders, is steeds de politieke drijfveer geweest voor het Duitsche volk. Het was deze socialistische opbouw- arbeid, welken de vijanden hebben willen fnuiken.. Want hun volken mochten onder geen beding kunnen opzien naar een maatschappij, welke een waarlijk socia lisme had kunnen verwerkelijken. De dag der machtsovername is niet Die woorden, in je eigen landstaal tot 11 je gesproken, duizenden kilometers van je geboortegrond, terwijl je daar ergens louter een mijlpaal, loopen en in deze spanne tijds heeft zich in razend tempo een groot stuk geschiedenis voltrokken. Dienstleiter Ritterbusch legde er den nadruk op. dat in deze jaren het lot van de Germaansche volkeren, ja van geheel Europa vervlochten en samengegroeid is met dat van Duitschland. Dat moeten wij ons iedere minuut voor oogen houden, zoo zeide hij, en daaruit de kracht en den wil putten tot gemeenschappelijke verdediging en gemeenschappelijk be houd. Uit dit besef van ons gemeenschappe lijke lot is ook de verbondenheid ge groeid met de kameraden van de N.S.B. Wij moeten deze lotsgemeenischap er kennen of we willen of niet. Daaraan tegemoet komen beteekent niet het aan vaarden van een kunstmatige constructie, maar een weder laten ontwaken van ons diepste wezen. Van Geelkerken bracht in het bijzon der de gélukwenschen over van de Ne- derlandsche kameraden. In trouwe ver bondenheid staan zij naast hun Duitsche kameraden. De duizenden aan de fronten en de gevallenen geven hun het recht dezen dag mede te gedenken,. De verstreken elf jaren hebben aange toond, dat een volk, dat niet berust in zijn lot maar strijden wil, niet behoeft onder te gaan. Dezelfde wil bezielt de leden der N.S.B. omdat zij weten, waar om het gaat. Wanneer men thans meent met bom bardementen de hoofden en harten en wellicht straks ook de kusten stormrijp te kunnen maken, hoopte spreker, dat de N.S.B.’ers bij een eventueele invasie in ons volk zullen staan als mannen, die geloof en hoop hebben. Geen somberheid is er bij ons, zoo verzekerde spreker, doch verbetenheid tot het uiterste, tot het laatste Zoowel Dienstleiter Ritterbusch als van Geelkerken schetsten in hun rede den machtigen indruk, dien de Führer op hen gemaakt had toen zij hem twee maanden geleden in zijn Hoofdkwartier mochten bezoeken. De aanwezigen legden hem op nieuw plechtig de gelofte van trouw af, waarna de bijeenkomst met het zingen van de strijdliederen der partij, van het ..Mijn schildt ende betrouwenen met den afmarsch der vaandels werd be sloten. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p 3 mnd met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode’'. „Kol. Bijbl,” en Letterk Bijbl ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4,28, z. Modebl ƒ3.95. Buitenl ƒ9.45 Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5c„ fr.p. p 10 c Vier groote opdrachten In het jaar 1933 waren derhalve naast vele andere, vier groote opdrachten aan ons gesteld, van welker oplossing niet al leen de toekomst van Duitschland, doch de redding van Europa, ja, wellicht van de geheele menschelijke beschaving af hing 1) Het Rijk moest door de oplossing der sociale kwesties weer den verloren geganen innerlijken maatschappelijken vrede krijgen, d.w.z. de elementen der klassensplitsing in bourgeoisie en prole tariaat dienden in al hun talrijke vormen van verschijning te worden weggenomen en in plaats daarvan diende een volks, gemeenschap te worden gezet. Het beroep op het verstand diende te worden aange. vuld door het meedoogenloos uit den weg ruimen van de elementen in alle kampen, die op kwaadaardige wijze verzet aan- teekenden. 2) De sociaal-politieke éénwording van het volk moest door de nationaal- politieke éénwording worden aangevuld, d.w.z. in de plaats van het niet alleen politiek maar ook als staat verscheurde lichaam van het Rijk moest de Natio naal-Socialistische eenheidsstaat treden en wel in een constructie en met een leiding, die geschikt konden zijn om Duitschland zal overwinnen Dat aan het einde van dezen strijd evenwel de overwinning van Duitsch land en daarmede van Europa zal staan op zijn Westelijke en Oostelijke misdadige aanvallers, is voor eiken Na- tionaal-Socialist niet alleen de uiting van zijn geloof, doch als afsluiting van den geheelen tot dusver gevoerden strijd een innerlijke zekerheid. De ga ranten voor deze overwinning zijn niet allen de soldaten aan het front, doch ook de strijders in het vaderland. Zoo als het Nationaal-Socialisme uit den eersten wereldoorlog geboren werd, zoo zal het in den tweeden zijn uiterste kracht en versterking krijgen. Hoe het ook mag zijn, tenslotte zal het vader land toch nooit wanhopen, want het weet om zijn lot te strijden en ziet zijn zonen voor zich vechten aan de fronten. Het front zal nooit versagen, doch ook na de moeiiykste dagen weer tot zichzelf komen, want in zijn hand is niet alleen de arbeidende, doch ook de niet minder dapper strijdende „Hei mat” gelegd dan het zelf gedwongen is te doen. De poging van onze vijanden, het Duitsche volk en het Rijk door brisant- en brandbommen tot ineenstorting te brengen, zal volk en Rijk tenslotte steeds meer versterken in hun socialis tische eenheid en dien harden staat scheppen, die door de Voorzienigheid is uitverkoren, aan de geschiedenis Europa in de komende eeuwen te geven. Dat dit geweldige, schokkende proces zich voltrekt leed en smart, stemt overeen met de eeuwige wet eener Voorzienigheid, die niet alleen al het*groote in den strijd laat ontstaan, doch zelfs iederen afzon derlijken wereldburger onder smarten het licht der wereld laat aanschouwen. Het twaalfde jaar der nieuwe organi satie van ons volk zal aan het front en lan het vaderland uiterst harde eischen stellen. Hoe echter ook de storm mag razen en huilen aan onze vesting, ten slotte zal hij op zekeren dag, zooals elk onweer, bedaren, en uit zwarte wolken zal dan weer een zon te voorschijn tomen en neerschjjnen op hen, die standvastig en onwrikbaar, trouw blij vend aan hun geloof, hun plicht heb- aen vervuld. Hoe grooter derhalve ook thans de zorgen zijn, des te grooter zal eens de Almachtige de prestatie van hen afwegen, beoordeelen en beloonen, iie tegenover een wereld van vijanden hun vaan in trouwe handen vasthielden en onversaagd voorwaarts droegen. Deze strijd zal derhalve tenslotte ondanks alle duivelsche inspanningen van onze egenstanders leiden naar de grootste overwinning van het Duitsche Rijk. DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 29 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Bij Kertsj en ten Zuidwesten van Tsjerkassy werden sterke vijandelijke aanvallen afgeslagen. In een penetratie- plek wordt nog verbitterd gestreden Terwijl ten Oosten van Belaja Zerkof vrij sterke vijandelijke aanvallen werden afgeslagen, zijn ten Zuidoosten van de stad zware gevechten met opdringende vijandelijke gevechtsgroepen gaande. Ten Zuiden van Pogrebitsjtsje hadden onze aanvallen opnieuw goed succes Vrij sterke vijandelijke strijdkrachten werden vernietigd en in den sector van een legercorps werden 73 bolsjewistische pantserwagens en 64 stukken geschut ver nield of buitgemaakt. De Oberjager Butz van een regiment jagers schoot hier op 26 Januari met zijn stuk geschut 10 vijan delijke pantserwagens stuk. Ten Westen van Polonnoje wierp een pantserdivisie de opgedrongen bolsjewie ken in een tegenaanval terug en heroverde een belangrijke plaats. Tusschen Pripjet en Beresina sloegen onze troepen herhaalde aanvallen der bolsjewieken in zware gevechten af. Ten Nood westen van het Ilmenmeer en in het gebied ten Zuiden van Leningrad leverden onze divisies nog steeds zware afweergevechten met ver overmachtige vijandelijke strijdkrachten. Bij een vol gens de plannen terugschuiven van onze linies werden de plaatsen Lossno en Gat- sjina opgegeven. Sedert het begin van den winterslag voor Leningrad werden in dezen front sector volgens de tot dusver ontvangen berichten 510 vijandelijke pantserwagens vernietigd. De Rijnsch-Westfaalsche 126e divisie infanterie heeft zich onder bevel van kolonel Fischer bij deze gevechten bij zonder onderscheiden. Aan het Oostelijke front werden gis teren in totaal 223 vijandelijke pantser wagens vernietigd. In den Westelijken sector van het Zuid- Italiaansche front viel de vijand ten Noordoosten van Castelforte na hevige voorbereiding door de artillerie aan. In zware heen en weer golvende gevechten slaagde hij er in de Monte Rotondo te veroveren. Herhaalde aanvallen verder Noordoos telijk en in den sector van S. Elir wer den met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Ook verscheidene aanvallen, die de vijand vanuit het landingshoofd van Nettuno met steun van pantserwa gens ondernam, bleven zonder succes. Voor Anzio bestookten Duitsche slag- vliegtuigen de vijandelijke transportvloot alsmede nieuwe ontschepingen van den vijand. Vier vrachtschepen met 14.000 brt. en 3 vrij groote landingsvaartuigen wer den deels zwaar beschadigd. Op de haveninstallaties en concentraties van landingsbooten werden voltreffers geplaatst. In de vroege morgenuren van 29 Januari zetten Britsche terreurvliegtuigen hun zware aanvallen op de Duitsche hoofdstad voort. Talrijke vijandelijke vliegtuigen wierpen onder bescherming van de wol ken een groot aantal mijnen, brisant-, brand- en fosforbrand'bommen neer. In verschillende deelen der stad werd schade aangericht. Getroffen werden op nieuw vooral woonwijken, kerken, zie kenhuizen en cultuurmonumenten. De be volking leed verliezen. Volgens de tot dusver ontvangen niet volledige berich ten werden 43 vijandelijke bommenwer pers neergeschoten. Het aantal der in den nacht van 27 op 28 Januari neerge schoten vijandelijke vliegtuigen is tot 32 gestegen Zoodoende heeft de vijand bij zijn beide laatste aanvallen op Berlijn minstens 75 viermotorige bommenwerpers verloren. Bovendien werden boven de bezette gebie. den in het Westen nog 9 vijandelijke vlieg, tuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht doelen in Zuid-Oost-En- geland aangevallen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Januari. Het opperbevel van de Weer macht deelt mede: Ten Noordwesten van Kirowograd, ten Zuidwesten van Tsjerkassy en in het ge bied ten Oosten en ten Zuidoosten van Belaja Zerkof zijn onze troepen in zwa. ren afweerstrijd verwikkeld met krach tige vijandelijke infanterie- en pantser strijdkrachten. Terwijl den bolsjewieken in enkele sectoren penetraties gelukten, mislukten hun aanvallen aan het overige front met groote verliezen. Want alleen die staat, die in zijn eigen binnenste volkomen vrij is van onsociale infectiehaarden, kan aan het bolsjewisme met zekerheid opk naar buiten het hoofd bieden. Het jodendom zelf heeft in ons groote Rijk alle macht verloren. Doordat het den oorlog tegen het Nationaal-Socialistische Duitschland op zijn geweten heeft, zal het mede- helpen de denkbeelden der Nationaal- Socialistische revolutie te verspreiden en de elementen eener wetenschappe lijk inzicht en zakelijke oplossing van deze kwestie ook anderen naties dich terbij te brengen. De wereldoorlog van HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Januari. De Führer heeft naar aanlei ding van den elfden verjaardag van het overnemen van de macht uit zijn hoofd kwartier een rede voor het Duitsche volk uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: „In het vijfde jaar van den grootsten oorlog kunnen niemand meer de oorzaken en dus de zin en het doel van dezen wereldstrijd onduidelijk zijn. Want de tijd, dat het nog den schijn kon hebben, als ging het ook bij dezen strijd slechts om een van de, door Engeland telkens weder aangewakkerde Europeesche con flicten, om het continent onmachtig te ma ken het evenwicht der krachten te hand haven ten gunste van het Britsche erri- pire, is lang voorbij. Wat sedert 1936 te Londen stelselmatig tot den oorlog hits, te, is thans van drijver gedrevene gewor. den. De geesten, waarvan zij zich volgens oudbritsch gebruik ook ditmaal dachten te bedienen, zijn hun als meester zelf over het hoofd gegroeid. Onverschillig, hoe deze strijd ook zou afloopen: Engeland heeft zijn rol op het continent definitief uitge speeld. De vraag is niet meer, of in den tegenwoordigen oorlog het oude even wicht der krachten behouden of her steld wordt, doch zij luidt thans: wie zal aan het eind van dezen strijd de overwegende mogendheid zjjn: Of de Europeesche volkerenfamilie, vertegen woordigd door haar sterksten staat óf de bolsjewistische kolos. Het eerste ge val is slechts denkbaar, wanneer Duitschland dezen oorlog, die niet slechts een strijd voor dit land zelf, doch voor geheel Europa is, wint. In het tweede geval zou Sovjet-Rusland overwinnaar ztfn. De door bepaalde Engelsche bladen uitgestrooide opmer kingen, dat Sovjet-Rusland na even tueel Duitschland te hebben overwon nen, geen aanleiding meer zou hebben verder in Europa door te dringen en derhalve zich evenvoudig tevreden zou stellen met de opvoeding, d.w.z. uit roeiing van het Duitsche volk, is een evenzeer voor Europeesche domkoppen berekende joodsche veronderstelling, als de andere, dat eer deze oorlog nog zal zijn afgeloopen, Engeland toch on middellijk de leiding van den nieuwen strijd tegen Sovjet-Rusland denkt over te nemen. Want, ten eerste zal zich de overwin naar in deze worsteling der volkeren zijn "^elskeMing niet door Britsche dagblad schrijvers laten voorschrijven en ten tweede zou in het geval van de over winning van het bolsjewisme de treurige rest van Europa nog wel. nauwelijks on der Engelsche leiding verder strijden tegen den dan Europa beheer schenden Euro- peesch-Aziatischen kolos der Sovjet-Unie. te meer, waar de militaire vooruitzichten van een dergelijken strijd slechts door een volkomen leeghoofd als veelbelovend beschouwd kunnen worden. Bovendien weet elke Europeaan, dat in een derge lijk geval de misschien tijdelijk overge bleven kleine West-Europeesche staten- rest slechts de eer zou hebben, evenals de empire-troepen der Canadeezen. Aus traliërs, Nieuw-Zeelanders, Zuid-Afrika- nen enz. alleen den bloedigen last te dra gen in den strijd voor het behoud van de Britsche heerschappij en het sparen van eigen menschenlevens. Op hoe snelle wijze zich deze socia listische opbouw van ons volkslichaam voltrekt, wordt het sterkste bewezen thans in den oorlog. Want ook de Weer macht is nu opgenomen in het kader boezem van deze ontwikkeling. Meer dan zestig 1QT1 nQl rintVA off ininrcUnmc het naar buiten toe zich tegen dit ge vaar kon verweren. De economische ineenstorting, die pre cies zooals in de andere landen door het jodendom was veroorzaakt, het werk loos maken van talrijke millioenen Duit sche menschen, de vernietiging van het boerendom, de verwoesting van ambacht en industrie, dit alles gold slechts de stel selmatige voorbereiding van de inner, lijke ineenstorting. Deze werd ondersteund door de handhaving van een zinloos ge worden klassenhaat, die er nog slechts toe kon dienen het verstand van de bree. de massa om te zetten in haat, om haar zoo als stuurloos instrument te kunnen gebruiken voor de bolsjewistische revo lutie. Door den proletarischen slaaf te mobiliseeren, hoopte men hem na de ver nietiging van de nationale intelligentie pas goed te kunnen verlagen tot den defini- tieven koelie. Maar zelfs indien dit pro ces der bolsjewistische revolutie in Duitschland zelf niet tot het volledige re. sultaat geleid zou hebben, dan zou toch de staat in zijn democratische inrichting van Weimar slechts een belachelijke, hul. pelooze verschijning geweest zijn tegen over de groote, wereldpolitieke taken van het heden Om op dit conflict te zijn voorbereid moesten derhalve niet alleen machtskwes- ties opgelost worden, doch in de eerste plaats maatschappelijke en economische aangelegenheden In het verloop van onze tegenaanvallen werden in het gebied ten Zuiden van Po grebitsjtsje sterke vijandelijke strijdkrach ten ingesloten. Zij gaan na het afweren van herhaalde ontlastingsaanvallen en uit- valspogingen haar vernietiging tegemoet. Tijdens verdere aanvallen van onze pantserformaties ten Westen van Polonno je werden verscheidene plaatsen her overd. De vijand leed ook hier groote ver liezen. In deze gevechten vond aan het hoofd van zijn divisie de enkele dagen geleden door den Führer met hoogste onderschei ding voor dapperheid beloonde comman dant van een pantserdivisie, generaal-ma joor Schulz, den heldendood. Met hem ver. liest het leger een van zijn beste offi cieren, het pantserwapen een voorbeel- digen commandant. In het gebied ten Westen van Nowo- grad Wolynsk leefde de gevechtsactivi- teit weder op. Aanvallen der bolsjewieken werden afgeslagen. Tusschen Pripjet en Beresina mislukten alle pogingen der bolsjewieken een pene tratie der laatste gevechtsdagen te ver. grooten. Ten Noorden, van Newel stortten plaat, selijke aanvallen der bolsjewieken ineen. De bij Nowo-Sokolniki vooruitspringen de bocht van het front werd naar een voorbereide stelling teruggetrokken. Tusschen het Ilmenmeer en de Finsche Golf sloegen onze troepen op verschei dene plaatsen krachtige vijandelijke aan vallen af. Daartusschen zijn zware ge vechten gaande met de verder naar het Westen en Zuiden oprukkende bolsjewie. ken. Aan het Zuid-Italiaansche front ging de vijand in den sector Minturno—Cas telforte en ten Noordwesten van San Elia na hevige voorbereiding door ar tillerie over een breed front opnieuw tot den aanval over. In zware, heen en weer golvende gevechten ging de Monte Juga verloren, doch werd door onze troepen na verbitterde gevechten op korten afstand hernomen. In de an dere sectoren van het front werd de vijand in harde gevechten bloedig af geslagen. Op het bruggenhoofd van nam de vijand ook gisteren wachtende houding aan en op één plaats ter succes volle eigen operaties troepen werden bracht. De luchtmacht viel ook den 29sten Januari vijandelijke schepen voor Nettuno aan en bracht 1 torpedojager en 2 vrachtschepen met een gezamen- lijken inhoud van 14.000 br.t. tot zin ken. Vier vrachtschepen van tezamen 28.000 br.t. alsmede 1 landingsschip werden beschadigd. Aldus heeft de Duitsche luchtmacht sedert den 22sten Januari bij het bestrijden van de vijan delijke landingsvloot 5 torpedojagers, 5 vrachtschepen van tezamen 27.000 brt. en landingsvaartuigen van tezamen 14.000 br.t. tot zinken gebracht. Drie kruisers, torpedojagers, 41 vracht schepen van tezamen 201.000 br.t., als mede 18 landingsvaartuigen werden be schadigd. Het is aan te nemen, dat een deel van deze schepen vernietigd is. Beschermingsvaartuigen van een Duitsch convooi weerden in het Kanaal verscheidene zonder succes gebleven aanvallen van Britsche motortorpedo- booten af en schoten een van de boo ten in brand. Formaties Amerika ansche bommen werpers ondernamen den 29steri Januari een terreuraanval op de stad Frankfort a.d. Main. Door het werpen van tal rijke mijnen, brisant- en brandbommen werden zware schade en branden in verscheidene deelen van de stad, in het bijzonder in de binnenstad veroor zaakt en onvervangbare cultuurmonu menten vernietigd. De bevolking leed verliezen. Volgens tot nu toe beschik bare rapporten werden hier en boven de bezette gebieden in het Westen 61 vijandelijke vliegtuigen, meerendeels viermotorige bommenwerpers, neerge schoten. Eenige Britsche storingsvlieg- tuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op West-Duitsch gebied. Krachtige formaties der Duitsche luchtmacht vielen in de late avonduren van gisteren opnieuw Londen aan. In het stedelijk gebied werden groote branden en ontploffingen waargenomen. I

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1