J Débacle voor ax ■JKO DE FAMILIEVEETE V.U.C. tegen Aj' iAi PIANO’S SIERADEN STADSNIEUWS BINNENLAND 1 w M HAAGSCHE COURANT Maandag 31 Januari 1944 Te bl. pag. 2 I Het beste wat ffl er bestaat.^ ■jfe koffiesurrogaat Quick I FEUILLETON Opstaan voor ouderen en invaliden in de tram VERHUIZINGEN ,,’T VEENTJE” won door een strafschop van U.V.S. OE HOFSTAD hi «ia ?-j O f X,1 Uitreiking distributiebescheiden HANIASCHOOL Tentoonstelling .Zelfbescherming” Volewijckers verspeelden een punt Distributienieaws Weer appelen voor den Haag Gala-uitvoering van de de Ruijter-cantate recht dat Op een goeien dag... hebben, 1 HEERENVEEN WEER KAMPIOEN IN HET NOORDEN was en De competitie van den N.V.B. had gisteren drie eerste klasse kampioenen kunnen opleveren, maar het viel anders uit. VolewUckers speelde met 33 ge lijk tegen Xerxes, terwijl Hennes met 43 baas bleef over A.D.O. en in het andere Westelijke district leed V. U. C. een smadelijke 08 nederlaag in den uitwedstrijd tegen Ajax. Alleen in het Noorden viel de beslissing; door een 30 overwinning op Achilles, de eenige concurrente, legde Heerenveen opnieuw beslag op den titel. Voor de Haagsche eerste klassers was het een slechte dag, want zij werden alle drie geklopt. „Op alles voorbereid" ben oefening in het Westen. Aan genomen was, dat er vijandelijke parachutisten waren ge land. Terstond werd er tegen opgetreden. Een P.A.K. komt in stelling. (P.K. Werner-OH) 2 3 6 6 6 8 8 9 8 15 15 9 9 7 2 3 5 6 6 6 7 7 9 3 4 6 4 5 6 6 8 21 21 16 16 17 15 13 12 9 8 BACKERS ’s-Gravenhage 9 7 5 6 7 6 5 4 3 24 20 16 16 17 17 15 12 10 7 Volewijckers HD.V.S Xerxes D.E.C. D. W.S A.D.O. Sparta H.B.S. E. D.O Stormvogels 3 a. 1.68 1.50 1.12 1.— 1.— 0.87 0.87 0.87 0.81 0.25 MEUBEL. EN PIANOTRANSPORTEN. RUIME DROGE BERGPLAATSEN VOOR INBOEDELS VERHUISONDERNEMING VEENKADE 30 TELEFOON 33Z7.36 Geef b|j verhuizing uw adreswijziging niet alleen op aan de courant, maar ook aan uw verzekerings maatschappij en vermeld ook uw oud adres, be nevens de soort van verzekering en polisnummer 16 13 16 11 16 16 16 16 16 16 16 16 3 3 2 2 3 3 1 4 3 2 10 2 2 2 6 5 3 3 2 2 10 1 11 v leven in 14 Nadruk verboden DOOR B. ZWARTS De fijnproevers die vroe ger Hofetad-.koffle en thee kozen, zijn nü héél tevreden met ons heer'li ke surrogaat OEN HAAG DE LEIDER IN WERKENDAM. De Pers dienst van de N.S.B. meldt: Zaterdag j.l. is de heer N. J. M. van Duist door den ge machtigde van den Leider, H. J. Leeu wenberg, geïnstalleerd als burgemeester van de gemeenten Werkendam, de Werken en Sleeuwijk. In den namiddag kwam de Leider naar Werkendam, Musserts geboorteplaats, om den nieuwen burgemeester welkom te heeten. Deze plechtigheid werd gevolgd door een kringappél, waar Mussert zijn kameraden uit het land van Heusden en Altena en uit Gorcum toesprak. delen kan geschieden. In de overige ge vallen wordt getrokken, waarna kunst tanden of -kiezen met een plaat kunnen worden aangebracht. Gegoten vullingen of kronen worden niet verstrekt; evenmin bruggen of stifttanden. Is het gebit van den patiënt eenmaal gesaneerd dan is hij verplicht elk half jaar bij den tandarts ter contröle te verschijnen. Aan dit voor schrift zal streng de hand worden ge houden. Zoowel op de ziekenfondsen als op de tandartsen is een beroep gedaan om al het hiertoe noodige te verrichten, terwijl een voor het geheele land ingevoerde uni forme behandelingskaart de contróle helpt vergemakkelijken. In dit verband verdient het de aan dacht, dat gesaneerde patiënten bij ver dere behandelingen bepaalde voordeelen genieten, waarvan zij verstoken blijven, indien zij zich aan het halfjaarlijksche onderzoek onttrekken. Nieuwe patiënten, wier gebit reeds in gesaneerden toestand verkeert en die zich niet langer dan een half jaar tevoren aan een behandeling of onderzoek hebben onderworpen, worden eveneens behandeld overeenkomstig de regelen, welke gelden voor patiënten, die hun gebit op de vorenomschreven wijze hebben doen saneeren. Bij de behandeling van gesaneerde ge. bitten heeft, waar noodig, zonder meer wortelkanaalbehandeling plaats, terwijl de verdere zorg bestaat in het wegnemen van defecten, die een nieuwen achteruit gang van het gebit zouden kunnen veroor zaken. In dit geval geschieden de vullin gen en wortelkanaalbehandelingen koste loos. Daarentegen is de verplicht.verze- kerde een bijbetaling van f 2.50 verschul. digd, indien in niet gesaneerde gebitten een wortelkanaalbehandeling plaats heeft, hetgeen, gelijk gezegd, slechts bij hooge uitzondering zal geschieden, b.v. indien de huisarts het trekken van een kies ont raadt. of wanneer de tandarts, na een ongeval, dit voor het behoud van daarbij beschadigde tanden of kiezen noodzakelijk acht. Voor vullingen in niet gesaneerde gebitten zal, volgens de nieuwe regeling, een bijbetaling van 0.50 per vulling ver schuldigd zijn Indien patiënten in bepaalde gevallen aan particuliere behandeling de voorkeur geven, dan kan de betrokken fondstand arts deze op zich nemen, mits de patiënt schriftelijk tegenover het fonds verklaart, dat hij de voorgenomen behandeling par. ticulier door dien tandarts wenscht te laten verrichten. Uiteraard mag van den tandarts nimmer aandrang in deze richting uitgaan Deze regeling treedt per 1 April 1944 in werking. te, dat Jean naar haar keek, begon ze te blozen. De lichtjes in Jeans oogen vertelden haar, dat hij doelde op het incident, toen de vischhaak in haar ha- De chef der Ordnungspolizel vertoefde in Neueriano. Een foto van de ontvangst van den drager van het Eiken loof SS-Obergruppenführer General der Polizei und Waf- fen SS Wünnenberg met SS-Obergruppenführer und General der Polizei Rauter door Rijksminister. Rijkscommissaris Dr. Seyss-Inquart. General der Polizei und Waffen-SS Wünnen berg (rechts) in gesprek met den Rijkscommissaris. (Fritz-Stapf) Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe distributiebeschei den (van 8.3016.30 u.. uitreikingsgebouw Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Loos- duinen Alidastr. 1; van 9—16 uur bijkan toor ScheveningenNoord: Ooststraat 1 en van 8.4512.30 en 1416 u. bijkantoor Benoordenhout, Ruychrocklaan 178) de letters Drie t.m. Fri. na had gekust. Op een anderen keer zal ik wel weer eens beet krijgen, ging Jean ge durfd verder. Maar dan zal ik een andere tactiek toepassen, misschien ont snapt de visch dan niet meer. De salondeur ging open en een meisje kondigde aan, dat het diner gereed was. Pierre Bonnet bood de oudste dame van het gezelschap zijn arm aan. Jean, met een vastberaden blik in zijn oogen, liep recht op Trixie af. Maar het ging niet 63—37 1.50 47—24 1.33 26—20 1.06 23—22 1.06 28— 28 1.06 35—40 1.06 33—42 1.— 22—32 0.80 29— 44 0.62 26—43 0.46 van district II INKOOP VAN VLEUGELS EN ORGELS HENRI BIK, Weteringkade IS Telefoon 77.16.37 Regentesselaan 339, den Haag Tel. 391707 Dir.: J. H. DRAAK Begin Februari beginnen onze cursussen M. O. BOEKHOUDEN en STA ATSPRAKTIJK OPLEIDING. Uitnemende gespecialiseerde opleiding. Vraagt inlichtingen. 1892 zoo, als hij dacht. Plotseling vond hij Louise’s arm in den zijne. Jean, als je er geen bezwaar tegen hebt, zei de dochter van Pierre Bonnet Jij bent de geëerde gast vanavond. We zullen vader volgen. Dat kon hij niet weigeren. Glim lachend stond Jean zijn gastvrouw toe hem de eetkamer binnen te leiden. In de Ridderzaal is heden een tentoon stelling voor „Zelfbescherming” geopend, georganiseerd door de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming en de Rijksinspec. tie voor de Luchtbescherming. Zij is gratis toegankelijk en is dagelijks, tot 6 Februari a.s. van 9 tot 21 uur te bezichtigen. Door middel van afbeeldingen en tekst wordt de bezoeker gewezen op al die maatregelen welke noodzakelijk zijn om brandgevaar door luchtaanvallen te be strijden. Voor dit doel is de expositie in drie deelen verdeeld: 1. De maatregelen, welke men thans reeds moet nemen; 2. De maatregelen, die men moet nemen tijdens een luchtaanval en 3. Wat moet men doen na een luchtaanval. On4er de eerste categorie vallen de ver. duisteringsmaatregelen. Men ziet hier o.m. voorbeelden van lichtsluizen en raamver- duistering en verduistering op den weg. Wat dit laatste betreft, wordt de bijzon dere aandacht gevestigd op uitstekende deelen van huizen, zooals stoepen, die men het verstandigst doet met lichtgevende verf te bestrijken. Men ziet hier ook met lichtgevende verf bestreken lampen, die aanduiden, waar een dokter, apotheker enz woont en verschillende soorten fiets- lampen. Dat men de zolders behoort op te rui men, is iets, dat het publiek nu zoo lang zamerhand wel behoorde te weten We zien hier voorbeelden van een goed opge- ruimden zolder, waar alles aanwezig dient te zijn, wat voor brandblussching noodig is zooals schoppen, bijlen, harken, een brandhaak enz. Natuurlijk ook zand en water. Aangeraden wordt, de zolders met ëen zandlaag van 5 7 cm te beleggen of met 2 cm zand met tegels er tusschen. Het klaar zetten van z.g. vluchtkoffers en van kinverbanden (tegen rook en phosphordampen) is eveneens een zeer be langrijk onderdeel. Aangeraden wordt, zich bij een luchtaanval in den kelder te begeven, in ieder geval zoo dicht mogelijk bij den grond. Tijdens luchtalarm begeve men zich niet voor de ramen. Men luistere goed, of er in huis niets gebeurt, want brand bommen maken weinig geluid. Verder tempere men de kachel, sluit de gas- en waterkranen af en stelle de electrische apparaten buiten werking. Door middel van een diorama wordt op suggestieve wijze aangetoond, hoe men zich bij een luchtaanval in de schuilkelders moet be geven. Zoo bevat deze tentoonstelling nog tal van andere nuttige aanwijzingen, die we door gebrek aan plaatsruimte niet alle kunnen vermelden, zooals Eerste Hulp bij Ongelukken, het werk van de Technische Noodhulp enz. Dit alles wordt ons langs de wanden in keurig ingerichte stands duidelijk gemaakt. In het midden van de zaal staat een groote stand van de Ver. Voor Luchtbescherming, waar folders worden uitgedeeld en raadgevin gen worden verstrekt In Rotterdam wordt binnenkort een dergelijke tentoonstelling geopend. Het is de bedoeling er gedprende 25 weken het geheele land mee door te trekken. De expositie in de Ridderzaal is vanmiddag door het hoofd van de Rijksinspectie voor de Luchtbescherming, overste A. van 1 Batenburg, officieel geopend in aanwezig heid van den burgemeester van den Haag, mr dr. H. Westra Evenals bij de andere tramwegen In ons land, is thans ook by de H. T. M. de bepaling ingevoerd, dat reizigers be neden de 21 jaar by gebrek aan zit plaatsen steeds hun zitplaatsen moeten aanbieden aan oudere personen en in validen. Het tram- en buspersoneel is verplicht er op toe te zien, dat aan dezen maat regel streng de hand wordt gehouden. In alle tramrijtuigen en bussen is een aankondiging van bovenbedoelden maat regel opgehangen. BONAAN WIJZING SMEERMIDDELEN Van 1 Februari tot en met 31 Juli geven de met „periode D” gemerkte bonnen voor smeermiddelen recht op het koopen van het op den bon aangegeven aantal eenheden smeerolie. De loopende bonnen „periode C” zijn geldig tot en met 31 Maart a.s. Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden Van 1 Februari tot en met 30 April 1944 geven de bonnen ,,18KF” der kook- kaarten voor vaste brandstoffen recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze bonaanwyzing voor kookkolen de laatste is in het stookseizoen 1943-1944. Sinaasappelen voor personen van 4 tot en met 13 jaar Voor personen van 4 tot en met 13 jaar zullen op bon Reserve C 15 500 gram sinaasappelen worden beschikbaar ge steld. Het publiek dient dezen bon vooraf bij zijn leverancier in te leveren en wel vóór 6 Februari 1944. De leveran ciers zijn verplicht desgewenscht een ontvangstbewijs af te leveren. Aflevering der sinaasappelen aan het publiek zal van 7 Februari af geschieden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat slechts zij, die bon Reserve C 15 voor 6 Februari bij hun leverancier hebben ingeleverd, voor het verkrijgen van sinaasappelen in aanmer king komen. Na genoemden datum wor den deze bonnen onder geen beding meer aangenomen. Generator-anthraciet en -turf in Februari 1944 Van 1 tot en met 29 Februari 1944 geeft elk der bonnen „generator-anthra ciet zes en twintigste periode”, recht op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes 4 of 5. Ge durende hetzelfde tijdvak geeft elk der bonnen „generator-turf zes en twintig ste periode” recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. strijdmet een verdiende^ zege voor de f stand is nu 27 55-22 24 51-31 18 38-30 16 38-35 16 28-36 14 38-34 14 34-40 14 32-49 13 26-38 4 15-50 ’t Gooi, thuis tegen Blauw Wit, derhalve ook geen gemakkelijk programma. Geluk kig voor V.U.C kon zij zich deze neder laag veroorloven, maar als zij het kam pioenschap behaalt, zal deze debacle toch een smet op den titel werpen. We geloo- ven niet, dat het ooit is voorgekomen dat twee gegadigden voor den titel elkaar in de laatste faze van den strijd zóó hebben afgedroogd. Emma kwam gisteren vrijwel definitief buiten gevaar door den uitwed strijd tegen Haarlem met 60 te winnen. V.S.V verloor opnieuw en wel thuis met 15 van Blauw Wit. De theoretische kans van Feijenoord ging gisteren verloren, want de Rotterdammers kregen thuis met 23 klop van D.H.C. De stand is hier nu: 16 11 15 15 15 16 16 15 15 16 15 maken. Kort voor net eindsignaal be zorgde dezelfde speler zijn ploeg de over, winning. De overige wedstrijden waren niet van belang. D.F.C won van het zeer afgezakte E.D.O. met 70, D.W.S. klop te Stormvogels met 41 en op het V.U.C-terrein ging H.B.S. met 24 ten onder tegen Sparta. Het ontbrak H.B.S. in dezen wedstrijd aan volharding. Zoolang Sparta zich voor de rust in den hoek liet drukken en de Kraaien voor het Rotterdamsche doel slechts voor een kort oogenblik verdreven konden worden, lieten zij goed over de vleugels geleide aanvallen zien en forceerden v. d. Vegt en Walhain gevaarlijke doorbraken. Eerst genoemde had na enkele minuten reeds succes, toen een raar opspringende bal den Sparta-doelman verraste (10). En hun samenwerking leverde ook het twee de doelpunt op, dat thans door Walhain gemaakt werd Een fout in de Haagsche verdediging stelde Mostert in de gelegen- heid tegen te scoren en dat doelpunt vormde meteen het keerpunt in den wed strijd. H.B.S zakte zienderoogen af. En kele minuten voor de rust kon Mostert den gelijkmaker scoren (22). In de 2e helft bouwde H.B.S. geheel op den aan val, maar Sparta speelde thans stukken beter dan voor de rust en overvleugelde de Kraaien volledig. Na 12 minuten gaf Horstman den bezoekers de leiding, welke door Weber enkele miniuten later door een schot, waarbij de bal via den binnen kant van den paal in het doel terecht kwam, werd vergroot tot 24. H.B.S. kwam een enkele maal nog gevaarlijk voor het Rotterdamsche doel, doch geen van deze pogingen werd met succes be kroond, zoodat deze middelmatige wed- Rotterdammers eindigde. De 1 2 2 4 4 2 2 won thuis met 1 reeds was uitgeschakeld Quick U. V.S H.V.V UW EÏinkwyk Gouda V. I.O.S. B.M.T. Velox V.D.L Louise Bonnet had iet er vanaf het begin van den avond op gezet, de gas ten te laten zien, dat ze Jean Montnoir als haar persoonlijk eigendom be schouwde. (.Wordt ueruolfldjl V.U.C. Ajax D.H.C Feijenoord Blauw Wit V.S.V Haarlem Emma R.F.C. •t Gooi In de tweede klasse A heeft Qui-k haar kansen op het kampioen schap aanzienlijk kunnen verhoogen door den gewichtigen thuiswedstrijd tegen U. V.S. door het benutten van een straf schop met 10 te winnen. De Haan tjes staan nu weer aan den kop, weliswaar met een gelijk aantal punten als de Lei- denaors. doch onze stadgenooten speelden een wedstrijd minder. Het is een zege ge weest met de hakken over de sloot, maar voorop dient te worden gesteld dat de Haantjes geen geluk hadden, doordat Schoemaker in het begin van den wed strijd geblesseerd raakte en onvoldoende werd vervangen door de Vos. Toch speelde Quick verre van in kampioensvorm uit gezonderd Helsdingen en Wolzak, die ber gen werk hebben verzet. Ook de halflinie schonk bevrediging, doch de voorhoede miste doortastendheid, waardoor kansen onbenut bleven. Bovendien had de Leid- sche defensie er uitstekend het oog in. U.V.S was in het veld onbetwistbaar de meerdere doch de afwerking der dikwijls goed opgezette aanvallen liet nogal wat te wenschen over. Pino had weinig moeite met de verre, vaak slecht gerichte schoten. Quick speelde met een ver teruggetrokken middenlime en de voorhoede in diepe W- formatie hetgeen tegen de vlugge Leidsche voorhoede, waarin vooral P. Kantebeen schitterde, geen slechte tactiek was. Het nadeel dat er tegenover stond was dat de voorhoede, die het doelpunten maken schijnt verleerd te hebben, weinft steun ontving en alleen moest opereeren, terwijl U.V.S sterk aanvallend kon spelen De eerste helft gaf een aantrekkelijke partij te zien hoewel ook toen al U.V.S. de meerdere was. Doch Quick kon eenige lang niet ongevaarlijke aanvallen onder nemen. Beurtelings waren beide doelen in gevaar en bij een Haagschen aanval sloeg een der U.V.S.-verdedigers het leder met de hand weg De strafschop hiervoor toe gekend werd door Holtappel onberispelijk benut (10). Dit was en bleef het eenige doelpunt. Na de rust zetten de gasten een fel offensief in en het doel van de Haantjes kwam onder zwaren druk te staan. Met man en macht werd verdedigd om den kleinen voorsprong te behouden. Onder groote spanning verstreek de tijd. De Vos raakte geblesseerd en werd ver vangen en kort voor het einde ging ook Holtappel het veld uit Stug verdedigde Quick verder; er was geen doorkomen aan voor de Leidenaars, zoodat met ongewij- zigden stand het einde kwam, waarmede menig Quick-supporter een zucht van ver. lichting zal hebben geslaakt. Het A.D.O.- terrein. waar werd gespeeld, was tot de laatste plaats bezet met belangstellenden voor den meer spannenden dan mooien strijd. H.V.V. werkte zich op naar de der. de plaats door de derby tegen B.M.T met 50 te winnen. Het is gelukkig voor de Fruitwegspelers, dat Velox thuis met 03 ten onder ging tegen EÏinkwijk. U.V.V. thuis met 71 van Gouda, De stand is nu: 59— 24 1 50 40—20 1.40 35—25 1.14 60— 49 1.06 38—34 1.06 30—30 1 47—52 0.93 29—56 0.80 29—46 0.60 2960 0.53 (Zie verder le blad pag. 3.) dat u ons eens komt bezoeken. Het is vele, vele jaren geleden, dat de Mont- noirs en Ognons vriendschappelijk naast elkaar leefden. Maar we zullen de oude geschiedenis en het gat in den muur vergeten. Er zijn op het oogenblik betere dingen te doen, dan altijd maar te twisten, zooals onze voorvaderen plachten te doen. Dank u, zei Jean. Ik zal bin nenkort graag van uw uitnoodiging ge bruik maken. Over den schouder van den ouden heer kijkend, ving Jean een glimp van Trixie’s gezicht op, nog steeds uit de hoogte en gebelgd. Een spottend lachje speelde om haar lippen, terwijl ze Van heden af zal het Plaatselijk Ver- deelingskantoor voor groenten en fruit voor de tweede maal de kleinhandelaren beginnen te bevoorraden met appelen voor de klanten, die den len periodebon bij hen hebben ingeleverd. De verdere regeling is onveranderd. Den consumenten wordt er op gewezen, dat de appelen, welke verdeeld worden, van alle kwaliteiten tn soorten mogen zijn. Klachten over te kleine appelen kunnen niet behandeld worden Zij, die in de maanden November en December 1943 in de Gemeente Nood- tehuizen zijn geweest en hun bonnen hebben afgegeven aan den Gemeentelijken Distributiedienst en zij die een brief af gestempeld door den Distributiedienst hebben afgegeven aan het plaatselijk verdeelingskantoor, kunnen op vertoon van hun stamkaarten hun appelen van de eerste maal halen bij den kleinhandc laar van der Kiev. Prinsestraat 116 In het eerste district heeft Volewijckers nu nog 3 punten voorsprong op Hermes, met eik nog 2 wedstrijden voor den boeg, zoodat de Amsterdammers, ondanks het verliespunt van gisteren, het kampioen schap nog steeds voor het grijpen heb ben. Volewijckers moet nog spelen: thuis tegen H.B.S., uit tegen D.W.S.; voor Hermes resteeren nog: thuis tegen E.D.O., uit tegen Xerxes. Het succes van de Rotterdammers tegen de Volewijckers is te danken aan de hechte verdediging en vooral ook aan het prachtige werk van Lagendaal, die herinneringen opwekte aan zijin wedstrijd tegen Frankrijk te Pa rijs, nu 12 jaar geleden, toen hij 3 doel punten voor zijn rekening nam. Met dit verschil, dat de Rotterdammer nu tech nisch nog veel beter voor den dag kwam. Wel een uitzonderlijk geval. Hij scoorde gisteren alle drie de goals, alle in de eer ste helft van den wedstrijd. Na de pauze, welke met 31 was Ingegaan, was voor namelijk Volewijckers aan het woord, dat na 18 min. twee doelpunten achter elkaar maakte door Bakker en de Busser, waar bij het bleef. De strijd te Schiedam tus schen ‘Kermes en A.D.O. was zeer span nend en pas in de laatste minuut slaag den de gastheeren er in met 43 de over winning uit het vuur te halen. De ploe gen waren volkomen tegen elkaar opge wassen. Voor de rust waren de Schiedam mers het meest gevaarlijk, doordat zij het Haagsche doel steeds weer met goe de open aanvallen bestookten, hetgeen twee fraaie doelpunten van Lex Janse opleverde. Met de Schiedamsche verde diging wilde bet niet zoo goed vlotten^ als met den aanval, met het gevolg, dat1 nog voor de pauze de stand gelijk kon worden gemaakt door twee voltreffers van Roosenburg. Na de hervatting was Hennes geen schaduw meer vam wat zij in de eerste helft was geweest en A.D.O. kon toen dan ook een grooten druk uit- oefenen op de Schiedamsche veste. Voor al de rechter vleugel der Hagenaars was actief en na een half uur maakte Vre- ken er 2—3 van. Toen spande Hermes nog eens alle krachten in en werkelijk gelukte het aan Borand den stand weer gelijk te 8 6 6 6 6 7 5 3 1 2 13 In het tweede district had V.U.C. gis teren kampioen kunnen worden. Er is frisoh en met overtuiging gezongen In het kader der Frontzorgactie heeft een uit de streken Rotterdam, ’s Graven- - hage en Amsterdam gevormd Jeugdstorm- koor Zaterdagmiddag in het Gebouw voor K. en W. een gala-uitvoering gegeven van de in 1893 door A. Lijsen op woor den van W. H. Hasselbach beiden Middelburgers gecomponeerde, drie- deehge de Ruyter-cantate. Aan deze uit voering, waaraan ongeveer 600 jeugdige koorzangeressen en zangers, een zevental solisten en een volledig symphonie-orkest medewerkten, het geheel onder leiding van den 20-jarigen Walter Janssens, was een feestelijk karakter gegeven. Op het met wit doek en vlagversieringen gedra peerd achterpodium was een markant portret van Nederlands grootste admiraal aangebracht, dat de geheele zaal domi neerde. Met een korte toespraak, waarin hij de frontsoldaten, die strijden voor een vrij Europa onder leiding van den Führer, herdacht en inzonderheid den Rijkscom missaris Rijksminister Seyss Inquart en andere Duitsche en Nederlandsche auto riteiten verwelkomde, opende banleider H. F. Henken den middag, waarna het koor met orgelbegeleiding van Wouter Westerhoud „Een lied van Nederland” van H. J. den Hertog, „Hollands vlag” van J. Wierts en „Mijn Nederland” van R. Hol ten gehoore gebracht. Daarna was het woord aan het orkest, dat enkele door Julius Röntgen sr. bewerkte, pittige oud- Hcllandsche dansen speelde. Met de uit voering der cantate heeft vooral het koor zijn topprestatie geleverd. Er zal heel wat moeten zijn gestudeerd om een zoo groote massa tot die eenheid van samen zang te brengen als hier bereikt werd. Er is met beschaafden Hank, over de ge heele linie frisch en met overtuiging ge zongen. Een bijzonder woord van lof komt hier zeker toe aan Wim de Boef, die deze koren heeft gevormd en voorbereid. Van de solisten mag in de eerste plaats wel de kleine Jos Karreman worden genoemd, die met zijn kern-zuiver en welluidend sopraantje de partij van den kleinen Michiel uitstekend tot haar recht deed komen Maar ook de overigen Bep Feld man en Jan Quist als moeder en vader de Ruyter, Cor Otte als „Barre Bruin- visch”, L. van Uum en Willy van der Haak als het echtpaar de Ruyter en L. Jagenau als spreker hebben zich met toe wijding van hun taak gekweten. De cantate, oorspronkelijk met klavier begeleiding gedacht, is door A. C. Wage maker geïnstrumenteerd en bewerkt Tekst en muziek treffen met eenvoudige middelen den vaderlandlievenden geest, die bij de samenstelling heeft voorgezeten. Zij appellieren aan het nationaliteitsge voel en werken er in hooge mate toe mee de herinnering levendig te houden aan een der edelste en krachtigste hel denfiguren uit een tijdperk van onze ge schiedenis, waarin Nederland groot was. Met stormachtige bijvalsbetuigingen heb ben de geestdriftige hoorders in het tot op de laatste plaats bezette „Gebouw” op de enthousiaste uitvoering gereageerd. Mr A. J. F. J. Jung indien de Hagenaars in hun uitwedstrijd tegen Ajax hadden gewonnenmaar het pakte een beetje anders uit dan de beste voetbalspecialist had kunnen vermoeden, want de reeds als kampioenen gedood verfde zwart-witten werden met niet minder dan 80 verpletterd Een vol komen debacle der Hagenaars, herinne ringen oproepend uit de dagen van 170 tegen Ajax, een jaar of tien geleden. Het was een volkomen verrassing, deze uitslag. Vooral omdat het er gedurende het eerste kwartier naar uitzag. dat V.U.C. wel zou gaan winnen. De Hage naars waren flink in het offensiefde voorhoede gaf levendig spel te zien en met een goed stuwende middenlinie. waarin Stam schitterde, werd zware druk uitgeoefend op de Amsterdamsche veste, welke benauwde momenten beleefde. De hoofdstedelingen hadden hun midden linie teruggetrokken en met man en macht stelde men zich teweer tegen de Hagenaars De verdediging maakte een paar zeer gevaarlijke fouten, maar het zat V.U.C. niet mee. want tot tweemaal toe wipte Bertus de Harder den bal over de lat op oogenblikken waarin de hoofd stedelijke veste verlaten was. En met enkele hoekschoppen hadden de Hage naars ook al geen succes De Amster dammers moesten zich bepalen tot wat uitvallen, welke niet zonder gevaar wa ren. doch onze stadgenooten wisten er toch wel raad mee Totdat in de 18e mi nuut een hoekschop V.U.C. noodlottig werd. Fischer deponeerde den bal langs Holzenbosch in de touwen en Ajax leidde met 10. Vier min. later scoorde Brockmann uit een snelle doorbraak op nieuw, maar nu werd het doelpunt afge keurd wegens buitenspel. Het was nu gedaan met de superioriteit van de Ha genaars. die in ernstige tactische fouten gingen vervallen, welke de directe aan leiding tot het fiasco werden De beide binnenspelers werden te ver terugge trokken. waardoor er voortdurend groote gapingen ontstonden en Bertus de Har der was bijna nimmer te vinden op de plaats, waar hij behoorde te staan linksbuiten. Alle verband in het Haagsche team raakte zoek en wanneer men dan al weer eens tot aanvallen kwam, liep U 115” men elkaar voor het Amsterdamsche doel in den weg, alweer, omdat niemand plaats hield. Tegenover dit onoordeelkun dige spel stelde Ajax uiterst snelle aan vallen over de vleugels, waardoor de Haagsche defensie totaal uit elkaar werd gerukt en aangezien de stevige Amster dammers bovendien doortastend waren, kon verder succes niet uitblijven. Vooral Drager was een voortdurende dreiging voor het Haagsche doel door zijn prach tige rushes en zijn fraaie voorzetten, waarmede hij den gevaarlijken Ajax- middenvoor Brockmann telkens voedde. Uit een van deze manoeuvres, welke een hoekschop opleverde ontstond in de 25e min. het tweede Amsterdamsche doel punt. Wel gaf V.U.C. zich niet gewonnen en meermalen wisten de Hagenaalrs toch voor het Amsterdamsche doel te komen, doch zij kwamen niet door de defensie heen. Een uitval der Ajaxiden in de 34e min. leverde het derde doelpunt op toen Brockmann prachtig alleen doorzette Drie min. later scoorde dezelfde speler uit een voorzet van Drager 40 en 3 min. voor de rust werkte Rolfes den bal in eigen doel, toen Holzenbosch een schot van den rechtervleugel onvoldoende had gestopt. 50. Na de pauze probeerde V.U.C. er van te maken, wat er van te maken viel er werd nu bij tijd en wijlen sterk op den aanval gespeeld, maar het mocht niet lukken. Terwijl Vrouwe Fortuna op de hand van Ajax was, zat het V.U.C. niet mee. Ber tus de Harder had nog eens pech bij een mooie doorbraak toen Keizer zijn heilig dom had verlaten, een hoekschop leverde ook niets op en toen Brockmann een paar min later alleen doorzette werd het 60. De aardigheid was er volkomen af; Brockmann bracht 10 min. voor het einde den stand op 70 en Fischer bracht den eindstand op 80. De cijfers- geven welis waar de juiste verhouding natuurlijk niet weer, maar er zal niemand zijn die er aan zou kunnen twijfelen, of Ajax de zege wel heeft verdiend. Het is een gevoelige les voor de zwart-witten geweest, die er, naar wij hopen, leering uit zullen trekken voor de twee zware wedstrijden, welke nog resten, uit tegen D.H.C. en thuis te gen Feijenoord De voorsprong der Hage naars op Ajax bedraagt nog 4 punten, maar zij speelden daarvoor een wedstrijd meer. De hoofdstedelingen hebben nog voor den boeg: uit tegen D. H. C. en werden Perzische tafelzilver kleeding stukken middelen. JUBILEUM: Morgen zal de heer W. J. Blonden den daig herdenken, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad van de N.V. Haag sche Commiissiebank. Uit de gang van een woning in de Wolmaransstraat werden kleeding- stukken ontvreemd. Terzake rijwieldiefstal zijn aangehouden de 24-jarige winkelier C. W. G. en de 17-jarige J. G. v d. H. Bij een inbraak aan het Kor- tenbosch werden brooden, zakjes meel en bonbons gestolen. Jean zag in hem een groot verschil (net den man, dien hij als jongen had gekend, maar de glimlach, welken monsieur Antoine hem schonk, vriendelijk. Hij stak z’n hand uit schudde die van Jean warm. Blij u tot buurman te 1 Montnoir, zei liij opgewekt. Ik hoop, INKOOP van waardevolle Juweelen, etc. 1901 NOORDEINOE 58 Telefoon 18.02.59 Z. HOLL KOFFIE- EN THEEHANDEL R'DAM. GRAFSTEEN Dr. N. v. d. LAAN: Naar wij vernemen zal morgenmiddag om uur op het graf van wijlen dr. N. Laan op Oud Eik en Duinen, in leeraar aan de le Chr. H.B.S.. die Aug. j.l. door een ongeval om het leven kwam, namens leeraren en leerlingen van deze onderwijsinrichting een monument worden onthuld en bij monde van den directeur, dr. P. Keegstra, aan de weduwe worden overgedragen. IRECTEUR-ORGANIST PARKSTRAAT. KOOR: Als opvolger van wijlen Piet van den Oever is door deken van der Tuyn als directeur-organist van het zangkoor der St. Jacobuskerk in de Parkstraat benoemd de heer Jan Schmitz. De nieuwe functio naris, die een leerling is van Jaap Vran- ken, was vroeger assistent-organist van het zangkoor in de Elandstraat daarna orga nist in de kerk van St. Jeroen en de laat ste jaren directeur-organist van de Lour- deskerk te Scheveningen. INBRAAK TE WASSENAAR: Door mid del van het verbreken van een ruit hebben dieven zich toegang verschaft tot de villa van B. aan de v. d. Ouder- meulenlaan 16 te Wassenaar Ontvreemd kleeden. spiritualiën. en levens- De visschery is niet zoo goed als ze was, merkte monsieur Antoine op, zjjn hoofd schuddend. De zalm schijnt niet meer zoo te trekken, sinds men dat krachtstation in gebruik heeft genomen, ren was vastgeraakt en hy haar daar- maar we mogen daar natuurlijk niet om mopperen. Ik heb m’n eerste vischparty er al opzitten, zei Jean. Ik heb een ju weeltje gevangen en een ander aan den haak geslagen, maar die heeft me na een worsteling weer in den steek ge laten. Z’n oogen waren op frixie gericht, die zich had afgewend, voorgevende niets te hooren. Maar nu keerde ze hem haar gezicht weer toe. Toen ze ontdek- 14 15 14 15 7 16 7 15 6 14 6 15 4 3 3 Tandheelkundige behandeling verplicht-verzekerden De verplicht-verzekerden der Alge- meene Ziekenfondsen hebben volgens de voorschriften recht op tandheelkundige behandeling volgens systematisch ratio- neele beginselen. Wat hieronder moet worden verstaan is thans door den Com missaris. belast met het toezicht op de ziekenfondsen, nader omschreven. Daar bij wordt uitgegaan van het feit, dat, waar vrijwel elkeen voor het herstel of behoud van een behoorlijk functionee- rend gebit regelmatig tandheelkundige hulp noodig heeft, deze eigenlijk niet een zoodanig karakter draagt, dat men haar als een normaal verzekeringsrisico kan beschouwen Veeleer kan men bij de conserveerende tandheelkundige hulp spreken van een tak van gezondheids zorg. Bij- het ter hand nemen van deze zorg dient nu een drietal factoren in het oog te worden gehouden, n.l.: le. vrijwel iedere verzekerde wordt vroeg of laat patiënt, hetgeen uiteraard met zich brengt, dat de kosten der tand heelkundige verzorging, in vergelijking met andere verstrekkingen, hoog zijn 2e. de gebitten van de meeste ver plicht verzekerden verkeeren in zulk een verwaarloosden staat, dat de behandeling er van zeer veel tijd zou vergen 3e. het ontbreekt aan voldoende tand artsen voor een onbeperkte behande lingswijze. Ten overstaan van deze feiten moet dan ook gestreefd worden naar beperking, mits deze tevens een verbetering van den algemeenen gezondheidstoestand van ons volk, ook op tandheelkundig gebied, waar, borgt Dit nu wil de Commissaris berei ken door de bevordering van de toepas sing van een systeem, dat op de navol gende beginselen berust. Bij de saneering van onvoldoend verzorgde gebitten zullen wortelkanaalbehandelingen alleen in hooge uitzonderingsgevallen worden toegepast. Een zieke tand of kies wordt slechts be houden indien dit met eenvoudige mid- luisterde en Jean vond, dat ze er aan- trekkelyker uitzag dan ooit. Zijn oogen nog steeds op Trlxie ge vestigd, luisterde hij naar wat monsieur Antoine zei. O neen, ik ben niet van plan alleen maar een zomergast op huize Vallon Marchaux te zijn, gaf Jean hem ten antwoord. Ik wil een werkelijke landheer zijn, een aandeel nemen in het beheer van de bezitting en doen wat ik kan voor mijn pachters Vallon Mar chaux is mijn tehuis, per slot van re kening, en ik houd ervan. Ik ben van plan me te wijden aan al die dingen, welke ik als jongen graag deed: vis- schen, schieten en dergelijke. Nieuwe bonnen generator-turfcokes Van 1 Februari tot en met 30 April 1944 geven de nieuwe met de woorden „generator-turfcokes 10 k.g.” gemerkte bonnen recht op het koopen van de op den bon vermelde hoeveelheid turf- cokes. Deze bonnen met rooden onder grond, zwarten opdruk en de gebruike lijke strookjes 5-20 of 20.60, zijn voor zien van een witte horizontale balk. De oude in gebruik zijnde bonnen „generator-turfcokes 10 k.g.” met blau wen ondergrond zijn van 1 Februari a.s. af niet meer geldig.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 2