z I 1944. No. 18710. Zware af weer strijd duurt voort Donderdag 2 Fshniari. Leningn. I I I BINNENLAND STADSNIEUWS x Psko’ r VOOR DE JEUGD owqproo/ De I Volg geen Struisvogelpolitiek. Uitreiking distributiebescheiden BURGERLIJKE STAND O IOO m Fl NSC E- GOLF Woloso' Üas Polja m. Staraji Por Ï44O5) HUIS* I Mussert en commissaris-generaal Ritterbusch bezoeken N.S.K.K..- ingissep Dno how Maar wei re treffen.../ I Russa trugi Solzy Kroonstad^C „-OrarVienbV^ Peterhof ZarskojeS.' Zf^TSchlus. >Gdow/-*~ LUGA Binnen korten tijd gearresteerd iW jELoj larvviï Hevige gevechten om het bergmaisief van Cassino VERDUISTEREN Van 17.30—8.15 u. Pseudo-rechercheurs stalen voor ongeveer f 100.000 De reorganisatie Sovjetbestuur Rowno en Luzk opgegeven van het Hoofdprijzen Staatsloterij defensie van Europa’s Westkust Geïnterneerde burgers op Java De toestand aan het Oostfront motorschool BEGRAFENIS MAARTJE OFFERS -r=W^Tosno at schina itschera HAAGSCIIE COURANT l 7709 Een «ti (C.N.F.) 3 Februari Q op GEPAKT VAM (Kaart van Pelt) een opgewassen bestorming. militaire rekening dergelijke op weten worden. groote de oor- -:j lüCHTALAPM deü&èV SCHUIlKELOEO OF De veldpostbrief. Een veldpostbrief van ..haar” brengt steeds een gelukkig oogenblik. (P.K. Weber-O.H 1000: 400: 200: 100: lei- met be- andere Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen vam de nieuwe distributiebeschei den: van 8.3016.30 u., uitreikingsgebouw Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Loos- duinen. Alidastr. 1van 916 uur bij kantoor Scheveningen-Noord. Ooststraat 1 en van 8.4512.30 en 1416 u. bijkanr toor Benoordenhout. (Ruychrocklaan 178) de letters Hort t/m Kerbe derde te Verkrijgen, terwijl mijn geheel op het veld groeit. „Peentje” en „Einepiek” mogen Woens dagmiddag na 3 uur een prijsje komen afhalen aan één der loketten van ons Bu reau. Nieuwe rubriekertjes moeten nog geduld hebben. Zij krijgen nog bericht als ze mee kuninen doen. De terreuraanvallen op Sofia De Anglo-Amerikaansche terreuraanval- len op de Boeligaarsche hoofdstad Sofia hebben, naar Interinf meldt, hot centrum van de hoofdstad zwaar verwoest. Het druk verkeerscentrum der stad, de dicht bevolkte woongebieden, zijn door vele honderden bommen getroffen en talrijke cultuurmonumenten zijn beschadigd. Ver. woestingen werden aangericht in de "'na bijheid van de kerken Alexander Newski en Sweta Nedelja, aan de Sobranje, het gebouw van den metropoliet, den die rentuin, gedenkteekens en cultuurmonu menten. De eerste dagen na den aanval was de ontsteltenis te Sofia groot. Vele duizenden gezinnen lieten alles achter en gingen naar het platteland bij bloedverwanten. In de hoofdstad zelf gaf men blijk van bereid heid tot hulpverleening. Het Boelgaar- sche volk zal zijn eenheid niet verliezen en het zal offers brengen, en zoo noodig nog ergere dingen dragen, dan deze Anglo-Amerikaansche terreuraanvallen. BEGRAAFPLAATS TE WASSENAAR: De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft onge grond verklaard het beroep van eenige inwoners van Wassenaar tegen het besluit van den commissaris der provincie Zuid. Holland, waarbij gehandhaafd is het be sluit van den burgemeester van Wassenaar tot het verleenen van verlof van het R.K. kerkbestuur van de parochie ,,De Goede Herder” tot het aanleggen van een begraafplaats. POSTBODE HIELD BRIEVEN ACHTER UIT LUIHEID: Wegens de vele postdief- stallen worden af en toe steekproeven ge nomen. Zoo werd dezer dagen een Was- senaarsche brievenbesteller gefouilleerd, waarbij een aantal poststukken te voor schijn kwam, dat hij onrechtmatig in zijn bezit had. In zijn woning werd nog een flinke partij post gevonden, waarbij brie ven, die reeds meer dan een jaar geleden besteld hadden moeten zijn. Uit het on derzoek kwam vast te staan, dat diefstal niet de bedoeling was, doch het achter houden alleen was geschied uit... luiheid JUBILEA: Op 5 Febr. herdenkt de heer H. J. Ebbers, besteller-chauffeur, den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst ge treden is bij de N.V. v. Gend en Loos, A.T.O. 6 Februari is mej. L. Vrees wijk 40 jaar werkzaam als toiletjuffrouw aan het Hollandsche Spoor-station. Bij een bewoner van het Park Nieuw Wassenaar te Wassenaar drongen in den avond van Woensdag 26 Januari j.l, om ruim acht uur vijf mannen de woning bin nen. Hun woordvoerder diende zich aan als rechercheur van politie met opdracht voor ^n onderzoek in het huis. In de voorkamer werd door den zich noemen den rechercheur met den heer des huizes gesproken, in de achterkamer werden mevrouw en haar dochter in bedwang ge houden door een anderen indringer en de drie anderen verspreidden zich door de woning. Toen het „onderzoek” was af- geloopen. vertrok het vijftal Spoedig bleek, dat zij zich hadden meester ge maakt van de Perzische kleeden. een groot aantal sieraden en een waardevol schilderij, bij elkaar voor een waarde van pl.m. 100.000 De politie werd gewaar schuwd en het mocht de Wassenaarsche recherche in samenwerking met de Rijks, recherche gelukken binnen tweemaal 24 uur vier van de dieven te arresteeren en nummer vijf twee dagen later in te re kenen. Ook de geheele buit kon worden achterhaald I I ZOEK B‘J van de herhaalde op Schepe- towka inéén. Verder Noordwestelijk wer den tijdens verbitterde afweengevechten de plaatsen Rowno en Luzk opgegeven. Tusschen Pripjet en Beresina, alsmede in het gebied ten Noordwesten van Wi- ttebsk, waar de bolsjewieken hun aan vallen opnieuw voortzetten, behaalden ónze troepen gisteren na heen- en weer golvende gevechten een afweersucces. Tusschen Ilmenmeer en de Finsche Golf leverden onze divisies nog steeds een zwaren afweerstrijd. In het bijzonder ten Westen van Nowgorod, waar bij succes volle tegenaanvallen 22 vijandelijke pantserwagens werden stukgeschoten, en ten Oosten van Narwa zetten de bolsje wieken hun aanvallen met sterke strijd krachten voort. In Zuid-Italië ondernam de vijand in het landingshoofd van Nettuno gisteren enkele vergeefsche plaatselijke aanvallen op het Noordelijke front. Door geconcen treerde tegenaanvallen werden de gisteren behaalde aanvalssuccessen van den vijand te niet gedaan. Aan het Zuidelijke front wordt verbitterd gestreden om het berg- massief van Cassino. De domineerende heuvels bleven in Duitsche handen. De verliezen aan beide zijden zijn zwaar. Aan het overige front verliep de dag kalm. Enkele vijandelijke vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen neer op West- en Noordwest-Duitschland. 54-jarige behanger Spijkermakerstraat. aangetroffen een compleet, keurig bijgehouden instrumen tarium voor den ombouw van rijwielen. Verdacht van diefstal van costuums ten nadeele van een koffie huishouder op het Kon Emmaplein is aangehouden de 26-jarige P. B. van O., wonende Allard Piersonlaan. REISE- UND GASTSTATTENMARKEN: De Reise- und Gaststattenmarken” welke blijkens den opdruk guitig bis 6-2-’44” geldig waren tot 6 Februari 1944, blijven ook na dezen datum tot nader order geldig. I Onder een boom bent U niet te zien Waarschuwing van Churchill Een uitlating van Churchill in zijn boodschap aan den regeeringscandidaat voor de tusschentijdsche Lagerhuisver kiezing in Brighton, om zich te hoeden voor „ongemotiveerd optimisme” en „het ijdele en onjuiste geloof, dat de oorlog spoedig voorbij en reeds zoo goed als gewonnen is,” wordt, naar Reuter meldt, in welingelichte kringen te Londen als een van pas komende waarschuwing en een aankondiging van harde slagen, in verband met de ope ning van een tweede front beschouwd. Men is van meening, dat de bevolking beter dan tot dusver moet worden voor bereid op verrassingen, offers en ver liezen. BEVALLEN: H. A Verhaar geb. Steegs, z. A. E. Dutilh geb. de Bock, z C. Bronmeijer geb Bijsterveld. z. B. Bulthuis geb. Klaucke, d, C. E. Lagerwaard geb van Stenis. z. W. J van Mazijk geb. Nederlof, z. C. M. Hofstede geb. van Eijkeren, z. A den Duik geb. Stadig, d. J van Soldt geb Mak. d. W Óijevaar geb. Boer. z. E H. J. van der Kooij geb Helleman, z. H. van Riet geb van de Water, z. H. de Mos geb Meijer, z J. M. Duif geb. Toorenburg. z A. J van den Nouweland geb van Bruchem. z. C. G. Parlevliet geb. van Vliet d. A C Blaas geb. van Dam. d. J. Th Dijk geb. Heller, z E. A Oudolf geb Hazendonk, z, W Bennink geb. Hoo- gerhuis, d. M. C. van Velzen geb. van Eek. d, C. H. J Bignell geb. Lobel. d. H. C. Hasselbach geb. Vijlbrief, d. E. M J. van Balderen geb Bothe, d. D Kuiper geb. Kok. z. J Dekker geb. Westmaas. d. M. de Visser geb. Schetselaar. z. G. van Kooij geb Balt, d. M. L. de Jongh geb. Mostert. d J. G. van den Burg geb. Jansen, d. A. H Scholte geb Santing, d. A. Visser geb. van den Bosch, z. J. S. Tschin geb. Berloth. z. J. Waasdorp geb. Ottenhoff, d. M A. M. Henskes geb. Vrijer, d. J, M Chaulet geb de Koning. z. OVERLEDEN: G. J. Hartman, wed. van C M. Duyndam, 64 j. M. Groeneveld, wed van A. Jetzes, 86 j. P. Verschoor, wed van L. van der Kaaij, 90 j D. Kusters, weduwnaar van A. de Raat, 76 j A. L. Kranenburg, man van P. Rui tenberg, 54 j. J. E. H. Starke, ongeh. vrouw, 87 j. G. van der Steen, wed. van J R. W. Korrubel, 75 j. B. van Vliet, weduwe van H. Fijth, 71 j D. W Oudijk zoon 4 j P. G. van den Akker, vrouw van J. H. van Velzen, 62 j. D P M van Bommel, dochter, 2 j. A. Westerduin, man van M. H. van der Biesen, 67 j. C. B. Denisse, we. duwnaar van G M. E. Heinen, 80 j. W Kunst, man van F. C. Roberts, 49 j L G. F. A. Goossens, ongeh. vr„ 77 j J. G. Weenink. ongeh. man, 49 j. M. W Jansen, vrouw van L. M. van der Snoek, 66 j. generaal Jodl, aan belangrijke sectoren van het Kanaal heeft deze paraatheid tot afweer opnieuw in het licht ge plaatst. Diep geschakeld tot ver in het achterland is de verdedigingszóne als een ijzeren gordel aangebracht. Alle drie deelen der Weermacht nemen op gelijke wijze schitterend daaraan deel. Ónze beveiligingsformaties ter zee vor men de voorhoede. Zij opereeren in het voorterrein en onderhouden voortdurend contact met den vijand. Op den ge- vechtsstand van den zeekommandant krijgt de kol.-generaal rapport over de fortificaties in het ressort der marine, die niet alleen buiten, op zee, maar ook langs de kust de bescherming op zich heeft genomen en een bolwerk heeft opgericht, dat is opgewassen tegen iedere vijandelijke bestorming. Door het diepe slijk van den door den regen doorweekten bodem ging de kol.-gene- raal vervolgens naar de verdedigings werken van een batterij der marine- artillerie. Op de verschillende stations onderzocht hij nauwkeurig de draag kracht der wapens. Dicht bij de steil afdalende kust stond hij iets langer bij een stuk geschut. Hier springt de rots vooruit, alsof de berg opdringt tegen de aanrollende wateren. Maar de berg dreunt luider dan de stormachtige gol ven daar beneden. Machines ratelen, achter de machtige bunkers dreunt het raderwerk. De berg neemt onophoude lijk in kracht toe. Dreigend en te allen tijde bereid tot vuren steken de zware geschutloopen de lucht in. Reeds ver in zee ligt de vijand onder het bereik van het vuur. Langs de loopgraven, het prikkeldraad en de verschillende ver- dedigingsnesten gaat de inspectietocht van den kolonel-generaal verder naar een haven. Een afweernet met vele mazen is tot ontwikkeling gekomen, geen lacune blijft over, lichte en zware batterijen wisselen af met pantserbre- kende wapens. Machtige bunkers zorgen voor de bescherming der lichte zee- strijdkrachten. Wij hebben ons echter niet aan de Westkust ingemetseld om alleen bescherming te zoeken tegen een aanval, maar al deze versterkingswer- ken zijn er toe bestemd een offensieve defensie mogelijk te maken. De ijzeren vuist zal toeslaan, wanneer de vijand komt. Maan: 3 Febr. onder 3.37 u. op 12.51 u.; 4 Febr on der 4.43 uop 13.27 u 9 Febr. V.M. Nachtdienst dok ters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364 z.g. Stads patiënten No. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst den Haag) No. 115995. MARY POS SPREEKT OVER HELEN KELLER: Stampvol was gisteravond de Diligentiazaal, waar de bekende journa liste err schrijfster Mary Pos. sprak over het wonderbaarlijke leven van de blinde en doove Amerikaansche Helen Keiler. Tot het auditorium behoorde ook een aan tal hardhoorenden. dooven en blinden: voor de eersten werd het gesprokene dóór middel van koptelefoons hoorbaar gemaakt. Vooral voor hen was de levendige voor dracht van de spreekster over het leven van de vrouw, die twee van de zintuigen moest missen uitermate interessant. Met tal van détails uit het moedige en vruchtdragende leven van Helen Keiler, die volgens een gehouden enquête tot een van de meest bekende persoonlijkheden van Amerika behoort, wist Mary Pos de talrijke aanwezigen te boeien. Ook Anne Sullavan, de stuwende kracht in het le ven van Helen Keiler werd uitvoerig besproken. Uit het geheel sprak de groo te liefde van de inleidster voor haar on derwerp, waarvan zij een diepgaande studie heeft gemaakt. Met groote aan dacht en heel dikwijls niet zonder ont roering hebben de velen geluisterd naar hetgeen verteld werd over het leven van twee vrouwen, die door volharding en moed, de donkerste episoden wisten te overwinnen en op lateren leeftijd tot grooten zegen vam anderen konden wor den. Verschillende malen liet Mary Pos Helen Keiler door haar werk, zelf aan het woord, waaruit de groote begaafdheid van deze geloovige vrouw tot uitdrukking kwam. Na de pauze werd een serie in teressante lantaarnplaatjes vertoond. De spreekster werd met bloemen en een langdurig en hartelijk applaus beloond. Molotof heeft in een rede tijdens de slotzitting van de tiende bijeenkomst van den oppersten raad der Sovjet unie over de reorganisatie van het commissariaat van verdediging en van het commissariaat van buitenlandsche zaken, o.a. verklaard, dat voorgesteld wordt om troepenformaties der Sovjet republieken in te stellen, als onderdee- len van het roode leger. Hierdoor ont staat de -behoefte om in de federale republieken commissariaten van de-, fensie op te richten. Hij zei verder: Iedereen waardeert van ganscher harte wat het roode leger „voor de voorbe reiding van de bevrijding van Litauen, den staf der Weermachtsleiding, kol.- Letland, Estland, de Moldavische repu bliek en van de Karelo-Finsche repu bliek” doet. Bovendien heeft iedereen begrëpen, dat het roode leger zijn ,,be- vrijdingsmissie” niet alleen vervult wat betreft het eigen vaderland, doch ook voor alle democratische landen De in de grondwetswijziging tot uitdrukking komende nieuwe belichaming van de toenemende vriendschap onder de Sov jet volken, zal ook de verdere stijging van het gezag der Sovjet-Unie in de oogen van de volken van het Oosten en Westen bevorderen. De Sovjetregeering stelt voor om aan de federale republie ken volmachten te verstrekken om met de buitenlandsche staten directe betrek kingen aan te knoopen en met deze staten overeenkomsten te sluiten. Hier door wordt het noodzakelijk, commissa riaten van buitenlandsche zaken van de afzonderlijke Sovjetstaten op te richten. Als voorbeeld voor de „krachtiger wor dende vriendschappelijke betrekkingen van de Sovjet-Unie met de Europee sche staten”, noemde Molotof het slui ten van het z.g. Sovjetrussisch-Tsjechi- sche verdrag. In dit verband sprak hij van de fundamenten, die voor de sa menwerking van de democratische lan den met de Sovjet-Unie ook voor den tijd na den oorlog zijn gelegd voor de „waarborging van den vrede”. Vijfde klasse 1909 4416 19790 20278 20313 21291 6064 20476 2323 11283 11868 14709 17731 20277 5731 6288 7709 9090 11208 12882 14817 16204 17943 18728 19799 Het Nederlandsche Roode Kruis ontving door bemiddeling van het Internationale Comité van het Roode Kruis te Genève, uit Japan een opgave van namen van op Java geïnterneerde burger-personen van Nederlandsche nationaliteit. De uitgewerkte lijst omvat de volgende namen met vermelding van leeftijd en be roep: Anholt. M. 51 dierenarts; De- ancona. S. 36 bij de pestbestrijding werkzaam; Arkel, Teunis van 46 in specteur; Arent. Jacob van 52 in specteur gevangeniswezen; Aronson, Mo- zes 59 handelsman; Asperen, Hendrik van 55 bankemployé; Doesschate, ten M. C. A. 46 werkzaam bij de Algem. Secretarie; Atkins, W. C. 48 inge nieur; Aver, J. U 45 werktuigk. ingenieur; Berg J. van der 58 res taurateur; Benjamins, I. 71 militair; Beusekom. G. M. van 54 directeur van een maatschappij; Bes, Johannes 49 portier; Beukelman. M. R. 53 spoorbeambte; Bellaard, J A. 58 leeraar; Beek A. G. van der 54 ad ministrateur; Berkel. G. J. 51 werk tuigkundige; Bergman, R. A. M 44 dokter; Berg, J. H v. d. 51 arts; Beekman, W. M. 58 beroep onbe kend; Bergh A. J J. van den 44 employé; Beusekamp. C. J. 47 fa- brieksingenieur; Beckerman, G. S. 59 winkelier; Beek, J G. 26 geeste lijke; Beemster Cornells 39 bewa ker raceterrein; Beis, J. A. S. 30 schepeling: Beste. F. W. de 51 be roep onbekend; Besancon, C. J. 46 begrafenisondernemer; Bergh, A. G M. W. H. 55 gepensionneerd; Berkhoff, Karel 45 accountant; Berkhout. F. J. A. 39 im- en exporteur; Bergsma, W 56 fabrieksingenieur; Bent, P. N. van der 51 ingenieur bij een maatschappij; Beulen, W. 38 kor poraal bij de Landmacht; Berg, A. van den 57 fabrieksingenieur; Beumer, G, J. 62 restaurateur; Beurden E. F. C. van 56 beroep onbekend; Beek, J. van 57 zonder beroep; BemmeL H. T. van 51 handelsemployé; Beek hoven Johan van 38 hotelhouder; Beens T. A. 52 militair v. d. land leger; Beer. B A de 57 militair van het landleger; Beverwijk. W. 56 politiebeamte; Beek J A. van 18 zonder beroep; Berk, A. G. van den 50 handelsman; Barmann P. H. 53 werkzaam bij melkerij; Baidemann, J. 53 werkzaam bij een fabriek; Aalders, Louis, 54 beroep onbekend; Abraas, K. H. 52 journalist; Adam. P. H. 26 expediteur; Adrianus C. K. 49 werktk. ingenieur; Agterhof, Her- manus 46 empl. scheepv. mij.; Age- man, Adriaan 45 ingenieur marine- arsenaal; Aken, H. P. van 20 in specteur; Akkerman, J. C. 50 ge vangenis directeurAiken, A. 50 landbouwejr, Alberts 58 beroep on bekend; Altona, Jacobus 59 pakhuis opzichterAlstorphius v. Schooneveldt, J. W. F. 40 ambtenaar; Bauer, F. S. 28 politieposthouder; Batenburg, J. C. 52 belasting ambtenaar; Baas, W. J. S. 35 planter; Balfers. M. J. 61 imspecteerend ambtenaar; Baie- fooy, N. T. J. 69 zonder beroep; Ravensteijn. W. J. van 17 student: Baai veldt, S. 76 koopman; Barbas^ F. C. 46 part, secretarisBakker, R. J. C. 56 inspecteur; Bas, P. de 65 douane-ambtenaarTuyll van Serooskerken, J. W. G. baron van 37 plantage beheerder; Baas, Jacob 55 architectBakker. Arie 51 leeraar Baggen, A. H. L. 43 leeraar; Berg, H. A. van de 35 schoolhoofd; Beumkens. B. N 24 schepeling; Beusker, F. J. 51 makelaar; Berg, J. K. van den 32 werkzaam bij het vervoerwezenBenthem, Adrianus van 51 employé; Beest. Aart 31 Kok; Beest, T, C. 23 schepeling; Bentley^ Hendrik 49 employéBelderok; G. S. A. 31 zendelingBernard, J. S. 50 werkzaam in den landbouw; Ber kel, W. J. J. van 59 pakhuisambte- naar; Bilderbeek. Evert 55 werkt.- kundig ingenieur; Bilt, F. van der 39 gouv. ambtenaarBirkerweld, H. 51 techniker; Blok. P. 57 inspec teur; Blok, S. A. 45 inspecteur; Blekkingh, J. J. A. 62 fabrieks ingenieur Blekkingh, S. J. 28 bankemployé; Blikhuis. J. G. K. 34 fabrieksemplóyé; Dijkslag, Frederik 49 automobielverkooper^ Bie, Jan de 18 zonder beroep; Bitter, Johannes 19 zonder beroepBlanken, P. den 53 directeur van postkantoorBlae ser, W. A. N. 30 electro techn. in genieur; Blom, G. M 55 manager; Blankenzee, J A. 52 werkzaam in den landbouw. Belanghebbenden gelieven zich ter ver. krijging van nadere inlichtingen te wen den tot de 5de afdeeling van het Infor matiebureau van het Nederlandsche Roo. de Kruis, dr. Kuyperstraat 9 te ’s-Gra- venhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam. voor namen. geboortedatum, beroep en' laats£ bekende adres der geïnterneerden. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 3 Februari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Terwijl onze troepen aan het bruggen hoofd van Nikopol plaatselijke aanvallen der bolsjewieken afsloegen, leveren zij in het gebied ten Zuidwesten van Dnje- propetrowsk een zwaren afweerstrijd met opdringende pantserformaties van den vijand. In het gevechtsgebied tusschen Kiro- wograd en Belaja Zerkof stiet een eigen aanvalsgroep op hevige vijandelijke tegenaanvallen. Er ontstonden zware ge vechten. die nog voortduren. In het gebied ten Zuiden Pripjetmoerassen stortten aanvallen der bolsjewieken Voorhacu. H£d. Insp. Luchtbeschermto. Ttekening: Studio Arend Meyer Het Geallieerde bestuur in Zuid-Italië De oorlogscorrespondent van de „Dai ly Mail” aan het Zuid-Italiaansche front, Alexander Clifford, schrijft in een speciaal artikel o.m.: „Het zou onzin zijn te willen beweren, dat het bestuur van de Geallieerden in het door hen bezette Zuid-Italië een succes is ge weest. De nuchtere werkelijkheid is, dat het eerste experiment van de Ge allieerden op het gebied der z.g. Euro- peesche bevrijding geleid heeft tot een bitter ontwaken der „bevrijden.” Oplossingen der raadsels: 1. Tafel, wafel. 2. Tol. 3. Kaars. Nieuwe raadsels: 1. Waarom draagt een man een baard E 2. Wat krijg je van Moeder, als zij je geeft: den kop van een kreeft, het midden van een mug en den staart van een muis? 3. Mijn geheel be staat uit 3 lettergrepen. Mijn eerste en tweede moet gemalen worden om mijn Duitsch oorlogsverslaggever geeft een aanschouwelijke beschrijving van een inspectietocht van kol.-generaal Jodl door de versterkingsinstallaties aan het Kanaal. Iri dit, bij het D.N.B. ontvangen verslag, wordt gezegd: Volgens een uitlating van veldmaar schalk Rommel bevindt zich de West kust van Europa thans in den toestand van volkomen paraatheid. De vijand kan ons op geen enkel oogenblik ver rassen. Het bezoek van den chef van Concerten ten behoeve van het „Kriegswinterhilfswerk” Te beginnen met 10 Febr. te den Haag zal een vereenigd groot-orkest, gevormd door twee muziekkorpsen der Waffen SS en het Stafmuziekkorps der Ordnungs- polizei. een serie groote concerten geven ten behoeve van het Kriegswinterhilfs werk De vereenigde kapellen tellen te zamen 160 musici. De opening op Donderdag 10 Februari in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen. des avonds te kwart over zeven, zal eenigszins feestelijk geschieden. Voorts zal een ..Spielmannszug” een demonstratie geven, waarbij o.a. een historisch-chrono- logische marschpotpourri van E. Kaiser ten gehoore zal worden gebracht. Het programma bestaat verder uit werken van E. Grieg, C M. von Weber, Johan Strauss Rossini, Reisiger e.a. De klanken van dit orkest zullen de volksgenooten er aan herinneren dat zij een plicht te vervullen hebben n.l. te offeren voor de volksgemeenschap. In zijn beschouwing over den oorlogs toestand zegt de militaire correspon dent van het D.N.B., Martin Hallens- leben, den indruk te hebben, dat toestand op het Oost-Europeesche logstooneel, ondanks de ten deele niet onaanzienlijke terreinwinsten van de Sovjets, geenerlei symptomen vertoont van een gelukken van het bolsjewisti sche winteroffensief. Eerder is het te gendeel het geval. Opzet en stootrich ting van de naar voren drukkende of- fensiefspitsen laten zien, dat het de vijandelijke leiding niet om terreinwinst als zoodanig te doen is, doch om het uiteenslaan van het Duitsche front, de uitschakeling van de Duitsche militaire kracht door middel van den vernieti- gingsslag. Niet ontkend kan worden, dat de toestand tijdelijk voor de Duitsche formaties, waartegen tangoperaties on dernomen werden, plaatselijk kritiek is geweest. De Duit- schers hebben deze crises met een hard nekkigheid meester te waaruit een superioriteit in den strijd blijkt, verge leken met hun Oos- telijken tegenstander Wij vernemen, dat in Berlijn, ten aan zien van de militaire ontwikkeling aan het Oostfront, al daar geen groote gebeurtenissen van beslissenden aard worden verwacht Wel houdt de Duit sche ding een slissing fronten. INBRAKEN: Uit een kruidenierswinkel aan het Cromvlietplein is een aantal kruidenierswaren ontvreemd, uit een ex peditiebedrijf aan de Lange Beesten markt eenige goederen. Wat geld, linnen goed en een schrijfmachine zijn gestolen uit een perceel aan de Juliana van Stol- berglaan. □OOR GENERATORGAS BEDWELMD: Naar het ziekenhuis aan het Westeinde zijn vervoerd de 18-jarige W A J. G. uit Wateringen en de 43-jarige M v. d. M„ woonachtig in de Jacob Marisstraat. die in een garage op het Spui bedwelmd werden door autogeneratorgas. ONEERLIJKE KAMERBEWOONSTER De 18-jarige mej. W. J. G. v. B woonde bij Chineezen op kamers. Óp een gegeven moment was zij verdwenen en met haar eenige costuums en koffers met inhoud. Deze verkocht zij. waarna zij op stap ging. In Ruinen is zij door de mare chaussee gearresteerd en op transport naar den Haag gesteld HELER VAN RIJWIELEN Wegens heling van verscheidene rijwielen is gearresteerd de L. W. v. B. uit de In zijn woning werd Woensdagmorgen heeft Mussert in ge zelschap van commissaris-generaal Rit. terbusch en den commandant der W.A., mr. A J. Zondervan. een bezoek gebracht aan de N.S.K.K.-motorschool „Neder land” in Limburg. Hier ontvangen eenige honderden Nederlandsche jongemannen een grondige theoretische en practische opleiding ir. verkeer, er. motortechniek, waarbij uiteraard de Kennis van ver schillende soorten generators een belang, rijke rol speelt Te half elf werden de gasten welkom geheeten door den school leider Oberführer Brückner. Voorts wa ren ter begroeting aanwezig Obergrup- penführer Eiden en Oberführer Heger.- dörfer en van Nederlandsche zijde de commissaris van de provincie, graaf d'Ansembourg, de inspecteur der motor W.A., opperbanleider Eman en de vendeL commandant der motor W.A. in Limburg, Jooster. Nadat de Leider de in perfecte militaire orde aangetreden eerecompagnie. had geïnspecteerd, werd een rondgang gemaakt door de in vol bedrijf zijnde school. Mussert toonde groote belangstel ling voor de waarlijk volmaakt technische inrichting der school, waar aan de hand van tallooze modellen den leerlingen de geheimen van het motorvak door ervaren onderwijzers worden bijgebracht. Na de bezichtiging werden de leerlingen, allen vrijwilligers van de N.S.K.K.- Gruppe Luftwaffe, versterkt door een dertigtal Motor W.A.-.nannen, die een speciale generator opleiding vohgen, op een der oefenplaatsen in carré opgesteld voor ’n korte plechtigheid. Voor het front van den troep memoreerde Oberführer Hegendörfer in een gloedvolle toespraak de opdracht van den N.S.K.K. Korpsfüh. rer Kraus om in enge kameraadschap met de N.S.B. een motorschool te stichten, waarop Nederlandsche jonge kerels op geleid worden tot echte motorsoldaten. volkomen geschikt om binnen het kader van de Duitsche Weermacht hun bijdragen voor de Europeesche overwin ning te leveren. Staan deze scholen dus thans in het teeken van den totalen oorlog, straks, na den vrede, die toch eenmaal komen zal, zullen zij dienen om de motoriseeringsgedachte ook in het Nederlandsche volk te versterken. Mede dank zij deze scholen staan thans vele duizenden vrijwilligers in de Nederland sche regimenten van de Gruppe Luft waffe, waarin zij op onvolprezen wijze hun plicht doen. Dat deze Nederlandsche regimenten in dit ernstig uur op onder scheidene plaatsen in Europa hun solda tenplicht vervullen, is de groote verdien ste van opperbanleider Eman, zoo ver volgde Oberführer Hegendörfer. Het was spreker daarom een eer en een voor recht. in tegenwoordigheid van den Lei der, opperbanleider Eman in naam van den Führer en in opdracht van den Ober- gruppenführer von Baier-Ehrenberg. com mandeur der N.S.K.K.-regimenten Neder land het kruis van oorlogsverdienste met de zwaarden te overhandigen. Nadat Mussert en zijn gevolg den on derscheiden opperbanleider hadden geluk. gewenscht richtte de Leider zich tot de aangetreden manschappen. Hij wees hen op het eervolle van hun taak in dit nood- lotsuur van ons werelddeel, dat ook om wille van de toekomst van Nederland te gen het bolsjewisme eenerzijds en het hartelooze kapitalisme andterzijds moet worden verdedigd. De Leider herinnerde er aan. dat hij reeds in 1935 een natuur lijke, Europeesche solidariteit heeft be pleit. zulks in tegenstelling met het on natuurlijke gedrocht, waarmede van Kleffens in 1944 ons in den steek gelaten volk gelukkig wil maken Hij weet ons volk niet meer te bieden dan het land als slachtveld van Amerika en Engeland ter beschikking te stellen voor een even waanzinnige als hopelooze poging het Sovjet Rijk, dat na een Duitsche neder laag over een menschenreservoir van 400.000.000 zielen zou beschikken, van de Kanaalkust verwijderd te houden. Hier tegenover stellen wij, aldus de Leider, als Nederlanders, die trotsch zijn op eigen land en volk. Europa als ons grootere gemeenschappelijke vaderland, dat wij tegen onze eeuwige vijanden gemeen schappelijk moeten verdedigen, wil het avondland nog een toekornst hebben. De Leider dankte tenslotte zijn man nen voor het offer, dat zij brengen in het belang van volk en vaderland en wekte hen op tot uiterste plichtsvervulling in het uur der beproeving. Dat de zangeres Maartje Offers vele vereerders had in ons land, bleek gister middag uit de overweldigende belang stelling. welke bestond voor de teraarde bestelling van haar stoffelijk overschot op Nieuw Eik en Duinen Er waren zeker eenige duizenden personen aanwezig, o w zich bevonden verscheidene bekende zan gers en zangeressen en atidere vooraan staande figuren uit de kunstenaarswereld Ds. Hulsman heeft in de aula de ge voelens van de aanwezigen vertolkt toen hij haar een bijzonder edele vrouw toe gerust met zeldzame gaven, noemde Hij herinnerde aan het woord van Schiller, dat gebeiteld is in het theater te Frank fort ..Dem Wahren. dem Guten und dem Schonen” Waarachtig was haar natuur door en door eenvoudig Maartje bleef Maartje. Zij wenschte geen eclatanten schuilnaam. Spreker schetste in het kort de schitterende loopbaan van de zangeres. In vele landen heeft zij groote triomfen gevierd. Zij ging van eer tot eer. van glorie tot glorie zij werd een geluks kind, een begenadigde in deze wereld. Zij heeft veel leed gehad, zij is miskend in haar persoonlijke gevoelens, maar zij wist haar leed te sublimeeren. om te zetten in nieuwe kracht en schoonheid Na deze woorden ging ds. Hulsman voor in gebed, waarna de heer Cramer enkele persoonlijke woorden sprak Eer. zeer ontroerend moment was ’t. toen op de gramofoon het „Agnus Dei” van Bizet, gezongen door Maartje Offers, weer klonk. Tot slot speelde de organist het Wilhelmus. Aan het graf heeft ds. Huls man enkele stichtelijke woorden gespro ken. waarna de heer Cramer dankte voor de belangstelling.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1