Dnjeprbocht Voortdurende aanvallen Margarine, bak braadvet en I I I I I I I 1944; No. 18711. 9 Vrijdag 4 Februari. f in KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS BINNENLAND AGENDA li De nieawe bonnen ■Mi 40 plus of volvette kaas Bld LUCHTALARM Kousenbon N. kan tevoren bij den winkelier worden ingeleverd Witebsk; in het Vijandelijke strijdkrachten bij Nettuno ingesloten „UW VOLKSGENOOTEN VERWACH TEN, DAT GIJ UW PLICHT DOET” VERDUISTEREN Van 17.30 uur tot 8.15 uur SPORT- EN SPEELTERREINEN REEDS NU OPEN UITREIKING LEVENSMIDDELEN KAARTEN 3e PERIODE 1944 VOOR RIJKSDUITSCHERS Spanje blijft neutraal I VAN DE STRAAT. „FRA DIAVOLO” BIJ DE KAMEROPERA BURGERLIJKE STAND De Landwacht Uitreiking distributiebescheiden FAILLISSEMENTEN Dapper zijn, nog even je tanden op elkaar” Half om havermout en gort Toelichting Tweede afweerslag bij plaatselijke successen gebied van Narwa i HAAGSCHE COURANT DUITSCH WEERMACHTBERICHT Gistenen is-/e begraven (C.N.F.) Maatregel van tjjdel(jken aard i deze kinderen kan ver- alhier. w Insp. Luchtbescherntag geb. geb. geb. van Het is proza. de van tot van Onder voorzitterschap van generaal Franco is gisteren de ministerraad bij eengekomen. In een officieele verkla ring wordt medegedeeld, dat besloten is tot behoud van de Spaansche neu traliteit. Wij willen dit de geheele wereld met de daad bewijzen. Iedere Estlander toont door zijn houding aan het front en in het vaderland, dat het Esilandsche volk niet tot de Sovjet-Unie behooren wil. In Finland wordt de ontwikkeling aan het Noordelijke gedeelte van het Oost front met bijzondere belangstelling ge volgd, daar de Sovjets thans eenige dee- len van Ingermanland (district van Le ningrad) hebben bezet en dit gebied is hier en daar door Finnen bewoond. Ver der beschouwt men de bevolking van Estland als familie van de Finsche, naast de Kareliërs. Men publiceert de berichten over de mobilisatie in Estland en twijfelt er niet aan of Estland zal het zijne bij dragen ter bestrijding van den gemeen- schappelijken vijand. ONGEVALLEN Op den Stationsweg bij het Stationsplein wilde de Haarlemmer N. J K. op een rijdende tram van lijn 8 springen. Hij viel en kreeg verwondingen aan beide beenen en schaafwonden aan hoofd en handen, zoodat hij opgenomen werd in het ziekenhuis Zuidwal. Op wilde de 12-jarige F. K. op het rijdende viel en terecht. Voori. actie Hfd. r. F tekening: Studio Arend Meycc si/ DE HANDEL IN GEBRUIKSVEE WORDT VERBODEN: Onlangs is bekend gemaakt, dat maatregelen getroffen zullen worden ten einde paal en perk te stellen aan de rundveeprijzen, die, onder den invloed van speculatieve overwegingen, veel te hoog waren geworden. Blijkens een officieele publicatie, die belanghebbenden nader kan inlichten, kondigt het bedrijfschap voor Vee en Vleesch thans aan. dat de handel in gebruiksvee zal worden verboden. Er blijft gelegenheid om gebruiksvee af te zetten in het raam van de verplichte vee- levering, evenwel tegen getaxeerde prij zen DIRECTEUR ZEEVAARTSCHOOL MET PENSIOEN Naar wij vernemen gaat de directeur van de Zeevaartschool te Sche- veningen, de heer C. Lieuwen. aan het einde van dit schooljaar het onderwijs verlaten wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Marsch der Evzonen in Athene. Met het vaandel voorop marcheeren de ba taljons der Evzonen, de Grieksche re- geerin.gstroepen, door de straten van Athene. (P.K. Schütte-O.H.) front zette de vijand zijn doorbraakpogin gen bij het bergmassief van Cassino voort. De afwisselende gevechten werden aan beide zijden met de uiterste verbetenheid I De Via Appia is bij Cisterna nog Duitschers. O vond Jon Eigenwijs het niet- noodiq Geldhof Versseput Krassenburg, z. A. van Es geb. Fun, d. M. A. Koün, geb. Reurink. d. J. M. van den Berg geb. van der Steen, d. P. M Lek geb. van der Hoeven, z. J. Kampers geb. Waasdorp, z. J. G. den Harder geb. Cirk. d. M. J. A. Meijer geb. Nord, d. D. van Raalte geb. van den Bos, z. O. M. S. Groot geb. Win kelman. d. OVERLEDEN: H. Veldhoen, man van C. J. Jansen 75 j. S. Overduin, man van E. Jongejan. 68 j. H H. Toet, dochter, 5 j. E. M. J. Helsen,\ongeh. vrouw. 69 j A. van der Velden ongeh. vrouw 87 j. L. J Burghoorn weduwe van P. Reine, 76 j. L. W. J. van Es, man van A. E. Hehemann 38 j. J. Boer, man van T Hoogmoed, 55 j. N. Toet, vrouw van S. P den Duik, 67 j. J. H. D Schouten man van S M Koftelaar, 68 j. I Uiterschout. man van A R. Dehenauw, 76 j. J. Eilander, weduwe van J de Vries, 76 j. Oproep tot mobilisatie in Estland De eerste Estlandsche landsdirecteur. dr. Maee, heeft een oproep tot het Est landsche volk gericht, waarin hij erop wijst, dat de vijand aan de grenzen van het land staat. Het is duidelijk, dat de terugkeer van het bolsjewisme voor iederen Estlander het einde beteekent.- Het is de plicht van den Estlander ter bescherming van het vaderland en het Estlandsche volk aan de zijde van de Duitsche Weermacht aan te treden. Met het oog daarop heeft hij de algemeene mobilisatie bevolen. Alle mannen van 17 tot 60 jaar met uitzondering van de ge- mobiliseerden, zijn verplicht tot dienst bij de zelfbescherming. De So>vjet-Unie be weert, aldus de oproep verder, dat het Estlandsche volk zich vrijwillig voor de Sovjet-Unie heeft uitgesproken en daarom ook daartoe behoort. Dat is een leugen. I Toen iedereen naar den schuilkelder holde Een Duitsche deelt van het front volgende mede: De strijd ten Zuidwesten van Cisterna heeft zich ontwikkeld tot den hevigsten van den slag bij het landingshoofd van Nettuno. Het gaat hier in feite om een der vermaardste wegen van de oudheid, de Via Appia. Met den aanleg ervan is 2250 jaar geleden op last.van den Ro- meinschen censor Appius Claudius be gonnen. Bij Velletri, 15 K.M. ten Noor den van Cisterna. dreunen zware tanks over het wegdek. Dit is de plaats, waar eens Christus, koning van den vrede, den apostel Paulus zou hebben ontmoet. Het bezit van dezen weg, die op tal- op te gebruiken, boter of margarine te ontvangen. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad zal in de dagbladen wenken geven voor de beste wijze van verdee- ling van het rantsoen en voor het ge bruik van het bak- en braadvet. gevoerd. Formaties Amerikaansche bommenwer pers ondernamen op 3 Februari des mid dags een terreuraanval op enkele steden van het Noordwest-Duitsche kustgebied. Door talrijke brisant- en brandbommen werden vooral de woonwijken van de stad Wilhelmshaven getroffen. De vijand ver loor volgens de tot dusver nog onvolle dige rapporten 5 viermotorige bommen werpers en een aantal jagers. Ln de late avonduren van den 3den Fe bruari wierpen enkele vijandelijke vlieg tuigen bommen neer op West- en Noord- west-Duitschland. In den afgeloopen nacht ondernam onze luchtmacht met sterke strijdkrachten aanvallen op Londen en op doelen in Zuidoost-Engeland. Reeds bij hel vertrek namen onze formaties zware branden waar. Bij den reeds gemelden aanval van Duitsche torpedovliegtuigen op een vijan. delijk ravitailleeringsconvooi voor de Noord-Afrikaansche kust op 1 Februari werden volgens de aanvullende rapporten nog 2 koopvaardijschepen met een inhoud van 16.000 brt. door torpedotreffers zwaar beschadigd. Hierdoor stijgt het aantal be schadigde vijandelijke schepen tot in to taal 1 kruiser en 9 koopvaardijschepen met een inhoud van 68,000 brt. VOOR-INLEVERING SPECIALE VER GUNNINGEN TOEGESTAAN: Van 15 Januari j.l. af is het toegestaan, dat spe ciale vergunningen e d. door den handel in ontvangst worden genomen zonder dat daarop directe levering plaats vindt. Dit beteekent o.m., dat de sinds 4 Dec, 1943 voor het verkrijgen van kousen geldig ver klaarde bon N van de textielkaarten V 115 en V 215 (voor mannen en vrouwen bo ven de 15 jaar) bij den handelaar kan worden ingeleverd zonder dat deze bijv, doordat zijn voorraad dit niet toestaat, daarop oogenblikkelijk de verlangde kou sen of sokken behoeft te leveren. Men zal dus verstandig doen een bewijsje te vra gen, waaruit blijkt, dat men den bon N, alsmede de voor het verkrijgen van kou sen of sokken benoodigde punten die tevens behooren te worden ingeleverd, aan den handelaar heeft afgestaan. De gevechten bij Nettuno Volgens een bericht uit Londen in „Göteborgs Handels och Sjöfartstidning” verklaren verscheidene correspondenten aangaande de gevechten aan het brug genhoofd van Nettuno, dat de Duitschers den wedloop om den opmarsch der strijd krachten gewonnen hebben. De tegen stand der Duitschers is zóó sterk, dat de Geallieerden hun tijdelijke successen niet hebben kunnen uitbuiten. De „hel van Cisterna” oorlogsverslaggever bij Cisterna het Van Aubers talrijke opera's waarvan de meest bekende „La muette de Portici” nog herinneringen wekt aan den strijd tusscher. Nederland en België, houdt al leen de komische bandietenopera Fra Diavolo nog zoo hier en daar repertoire, wat in hoofdzaak wel is toe te schrijven aan de aardige, zij het ook sterk ver ouderde muziek, waarvan enkele melo dietjes populair zijn geworden en de grappige handeling, gedragen door een ba' “-enhoofdman uit de Abruzzen, een zon-erling Engelsch echtpaar, dat een vermogen aan bankpapier, ingenaaid in mee draagt en de herbergiersdochter Zerline, die tenslotte de intrigue naar het dra matisch slot: het onschadelijk maken van den roover, weet te leiden. De Kamer opera heeft van het amusant operatje nog eens een vertooning gegeven, die het ko mische element wel zeer sterk naar den voorgrond bracht. De note gaie werd hier met virtuositeit gelanceerd door de beide reizigers, allergrappigst voorgesteld door Anton v. Heyningen en Lidy v. d. Veen en door de bandieten Giacomo en Beppo resp. Anton Eldering en Jos Burcksen. op te gebruiken, waarbij gelegenheid I heef'vèrdienielifk’Vocaliseerend blijft een deel van het vetrantsoen als teerend, al WELKE KAARTEN VOLLEDIG GELDIG BLIJVEN: Voor den aankoop van textiel artikelen blijven volledig geldig de klee- dingkaarten van personen van 15 tot 18 jaar. die in het bezit zijn van een toeslag- kaart V 715 en deze toeslagkaart zelf de kleedingkaarten voor a.s. -moeders, die in het bezit zijn van een toeslagkaart V 815 en deze toeslagkaart zelf en de kleedingkaarten van oorlogsgetroffenen, mits deze in het bezit zijn van een mach tiging „Oorlogsgetroffene”. Evenwel die nen de houders van genoemde kaarten voor de artikelen, waarvan sinds 15 Nov. j.l. een speciale vergunning noodig is, deze vergunning aan te vragen bij den plaatselijken distributiedienst, die deze speciale vergunningen verstrekt. Zooals indertijd reeds is gepubliceerd is voor den aankoop van onderstaande textielgoe- deren een speciale vergunning vereischt: Wat betreft mannen en jongens: costu mes en onderdeden daarvan, overhemden, onderbroeken, hemden, sokken en kousen nachthemden, regenjassen en windjacken. alle soorten jassen (met uitzondering van bontjassen), pullovers en gebreide vesten, alle soorten werk- en bedrijfskleeding. jekkers, pyama’s en winterhandschoenen. Wat betreft vrouwen en meisjes: alle soorten japonnen rokken, blouses onder jurken gebreide vesten en pullovers, hem. den, alle soorten directoires, shawls, kou sen, schorten, nachthemden, regenmantels en windjacken alle soorten mantels en mantelcostuums (met uitzondering van bontmantels) omslagdoeken, alle soorten werk, en bedrijfskleeding. peignoirs, pyama’s en bedjasjes e.d. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle stukgoederen zoowel voor boven, als voor onderkleeding voor alle personen, I uitsluitend op speciale vergunningen kun nen worden betrokken met uitzoridering van stoffen voor reparatiedoeleinden tot een maximum van 0.8 vierk M. DISTRICTSGRENZEN VERKEERSIN- SPECTIE: De secr.-gen. van Waterstaat wijst belanghebbenden erop, dat met in gang van 1 Februari j.l. de districtsgren zen voor het goederenvervoer van de Rijksverkeersinspectie voor het geheele ,-_j -ht j- provinciale uitzondering, ~-i district BEVALLEN: J. van der Harst Twilt, d. M. Oosterwijk geb. Ooststroom, d. C. S. Swijnen geb. Taffijn, d. P. A. de Br'uijn geb. Kui pers, d. E. M. Tak geb. van Alphen, z. A. W. van Starrenburg geb. Wijne- kus,'d. H. W. van Vliet geb. de Mul der, d. J. A. Staats geb. van Noort, z. G. Kreffer geb. Maree, d. J. B van Soelen geb. van Zanten, d. E. Riet- broek geb. Pennings, z. K. A. W. Ver. vergaert geb. Hackert, d. A. Bleeker geb. Cramer, z. E. M. van Evert geb. Keuchenius, z. M. C. - - - - Verbeeth, z. J. M. In ons blad van 25 Januari werd de taak van de Landwacht nauwkeurig om schreven. Niettemin schijnt op dit punt hier en daar nog misverstand voor te ko men, waarom men van bevoegde zijde ons heeft verzocht nogmaals erop te wijzen, dat de Landwacht is ingesteld uit een oogpunt van algemeen belang; de Land wacht is een organisatie ten behoeve van het geheele Nederlandsche volk. Er is geen sprake van, dat zij in het leven is ge. roepen uitsluitend om een bepaalde be volkingsgroep te dienen of te beschermen. Zij is ingesteld ten behoeve van het hand haven der openbare orde en veiligheid en als zoodanig werkt zij ook samen met en naast de Nederlandsche politie, die onmo gelijk alléén alle delicten en incidenten aan kan welke het gevolg zijn van deze abnormale tijden. De verordening van 13 Nov. j.l. van den Rijkscommissaris,waarbij de Landwacht in het leven werd geroe pen heeft het ook duidelijk gezegd- zij heeft tot taak ter ondersteuning van de gewone politie en in zeer nauwe samen werking met deze, leven en goed van de ordelievende bevolking en de openbare in. stellingen van eiken aard te beschermen tegen overvallen en sabotage, controle op het verkeer uit te oefenen, alsmede alle aanvallen op de openbare veiligheid en orde af te weren De Landwacht ont vangt een opleiding die haar voor deze taak berekend maakt. Van haar doeltref fend optreden profiteert dus het geheele Nederlandsche volk. WINTERHULPCOLLECTE Onder bovenstaand motto wordt zooals gemeld op 5 en 7 Februari de voorlaatste straatcollecte van Winterhulp in dit sei zoen gehouden Er wordt ditmaal met zoodat een ieder in de gelegenheid is zijn verzame ling te completeeren. Het belangrijke werk dat Winterhulp in het belang van die volksgenooten die hulp zoo zeer van noode hebben, doet maakt het noodzake lijk. dat over ruime geldmiddelen beschikt kan worden. Geeft met milde hand! Uw volksgenooten verwachten, dat gij uw plicht doet. Wie als collectant wil mede- helpen om de opbrengst zoo groot moge lijk te doen zijn, kan zich aanmelden bij de buurtschapshoofden en bijkantoren van den Nederlandschen Volksdienst alsmede op de collectedagen aan het Stadhuis, Gr. Halstraat 2. Hoe meer personen de roode bus ter hand nemen, des te grooter zal het succes van deze straatcollecte zijn. het Stationsple’ uit de Rozenstraat te Rijswijk achterbalcon van een reeds tram van lijn 9 springen. Hij kwam tegen een ijzeren paal Met een hoofdwonde werd hij naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht Op den N. W. Binnensingel slipte T. N. uit de Prinsestraat met zijn fiets Met een lin- kerbovenbeenbreuk werd hij opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal. Op de Weteringkade werd de 51-jarige H. H. G. aangereden door een motorfiets. G. kreeg een rechtersleutelbeenfractuur en werd opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal. De 36-jarige wielrijder A F uit de Schalkburgerstraat kwam in de Herman Costerstraat in botsing met lijn 12 Hij kreeg een zware hersenschudding en snij- wonden boven linkeroog en op den schedel. Hij werd vervoerd naar het ziekenhuis Westeinde JUBILEA: De heer J. H. Schnelle was de zer dagen 25 jaar in dienst bij de Tapijt industrie W. Sillevis. Na toespraken werd hem een enveloppe met inhoud overhan digd. In verband met het feit, dat ook de zaak dien dag 25 jaar bestond, ontving het overige personeel eveneens een gra tificatie. OPENBARE VERGADERING N.S.B.: Op Maandag a.s. 8 uur wordt in Amicitia een groote openbare propagandavergade- ring gehouden van de N.S.B., onder lei ding van groepsleider C. A. Klaason. De radiospreker Jan Hollander zal hier spre ken over het onderwerp: ..Nederland en de invasie”. Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe distributiebeschei den: van 8.3012.30 u„ uitreikingsgebouw Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Loos- duinen. Alidastr. 1; van 912 uur bij kantoor Scheveningen-Noord. Ooststraat 1 en van 8.4512 u. bijkantoor Benoorden hout, (Ruychrocklaan 178) de letters Kerbo t/m Kof. Op den zoogenaamden „aanvullings- bon” van het boterrantsoen, is in de 5 dezer afloopende distributieperiode rundvet beschikbaar gesteld. De ver bruiker kreeg ditmaal niet, zooals bij vorige gelegenheden, de keus tusschen rundvet of boter dan wel margarine, daar op den bon uitsluitend rundvet verkrijgbaar was. Deze afwijking van de tot dusver gevolgde keuzemetnode, kan beschouwd worden als de inleiding tot een maatregel, die, naar het Rijks- bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mededeelt, binnenkort geno men moet worden: met ingang van de distributieperiode, aanvangende op 6 Februari 1944, zal het vet (boter) rant soen voor de helft in smeerbaren vorm, boter of margarine, en voor de andere in niet-smeerbaren, dus harden - - - - bak- en braadvet, worden ver-1 4e k.eeren ,va« de vrouw, op reis van tijde- Kinderen gaan er in klasseverband heen In vorige jaren waren de sport- en speelterreinen voor de jeugd opengesteld van 1 April tot 1 October, Nu het aantal uren, waarop de kinderen school hebben, sterk is ingekrompen, is de behoefte aan terreinen, waar de jeugd zich kan ver maken. veel grooter geworden, zoodat besloten is de sport- en speelterreinen aan de Ary Prinsstraat, Beyersstraat. Carel Reinierszkade Gaslaan en Ver- meerstraat van 1 Februari af open te stellen van 9.3011 30 en van 1416 uur. Op de hoofden van scholen en onderwij- zers(essen) wordt een beroep gedaan op de^ ochtenden en middagen, waarop geen onderwijs, wordt gegeven, met de kin deren klassikaal naar een der terreinen te gaan, teneinde er verschillende spelen te beoefenen Materiaal daartoe is aan wezig. Dit is ongetwijfeld een uitsteken de maatregel van groote opvoedende waarde. HET AANVRAGEN VAN SPECIALE vergunningen' In verband met de per 15 Nov. van het vorige jaar in werking getreden gewij zigde regeling voor de distributie van tex- tielgoederen wordt medegedeeld, dat voor kinderen tot 15 jaar alle geconfection- neerde kleeding welke vóór 15 Nov 43 zonder speciale vergunning verkrijgbaar was ook thans zonder speciale vergun ning, dus uitsluitend op de punten' der textielkaarten van deze kinderen kan worden betrokken HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER 4 Februari. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: In het gebied van Nikopol ontstonden gisteren zware gevechten. Ten Zuiden van de stad mislukten alle aanvallen der bol sjewieken. Ten Noordwesten van Nikopol brachten onze tegenaanvallen den over machtigen vijandelijken strijdkrachten zware verliezen toe. In het gevechtsgebied tusschen Kirowo- grad en Belaja Zerkof voerde de vijand versterkingen aan en zette hij zijn aan vallen zonder onderbreking voort. Een van onze gevechtsgroepen sloeg concentrische vijandelijke pantseraan- vallen af en vernietigde in de beide af geloopen dagen 44 bolsjewistische pant serwagens. In het gebied ten Zuiden van de Pripjet- moerassen werden verscheidene plaatse lijke aanvallen der bolsjewieken in he vige gevechten afgeslagen. Tusschen Pripjet en Beresina werden I nieuwe met steun van slagvliegtuigen ondernomen doorbraakpogingen van den vijand na zware heen en weer golvende gevechten verijdeld. In het gevechtsgebied van Witebsk ontbrandde de tweede afweerslag in volle hevigheid. De vijand leed bij den afweer van zijn wederom ten Zuidoosten en ten Noordwesten van de stad met talrijke di visies, pantserwagens en slagvliegtuigen ondernomen aanvallen zware, bloedige verliezen. Veertig vijandelijke pantserwagens wer den stukgeschoten. De slag duurt voort. Ten Noorden van Newel, ten Westen van Nowgorod en in het gebied van Narwa behaalden onze divisies nadat een aantal Sovjet-pantserwagens stukgeschoten was. bij den afweer en in den aanval plaat selijke successen. Bij de zware afweergevechten tusschen Wolchof en Leningrad heeft zich de Oost- Pruisische 121ste infanteriedivisie onder bevel van luitenant-generaal Priess met het hieraan toegevoegde Oost-Pruisische grenadierregiment 45 onder bevel van kolonel Schwender, alsmede een gevechts groep van de luchtmacht onder bevel van luitenant-kolonel Ulla bijzonder onder scheiden. In het vijandelijke landingshoofd van Nettuno werden vrij sterke vijandelijke strijdkrachten in een concentrischen te genaanval ingesloten. Ontlastingsaanval- len werden afgeslagen. Aan het Zuidelijke rijke plaatg^n door bomtrechters onbe- hoe de Duitsche „hel kunnen uithouden. De concentreeren alles op dezen sector, van zwaar scheepsgeschut tot lichte mortieren. Komt er een aan val met de infanterie, dan laten de verdedigers de Amerikanen tot op een paar meter naderen en beginnen dan te schieten. Uit een en ander valt af te leiden, dat de Amerikanen in dit gebied bin nenkort een grootere actie zullen gaan beginnen, omdat zij onderwijl hergroe- peerd zijn. N. Olthoff, Laan van Meerdervoort 315A, alhier. Rechter-comm.mr. M. Ch. de Jong. Curator: mr. F. Schuijlenburg, AANVRAAG VAN STUDIEBEURZEN: De dienst studiebelangen vestigt de aan dacht der eindexaminandi van gymnasia en H.B.S. en hun ouders en opvoeders op het volgendeVoor begaafde jonge lui, die bij een verdere studie financieele moeilijkheden ondervinden, bestaat de mogelijkheid een studiebeurs te verkrij gen. Velen, vooral uit de kringen van de handarbeiders, laten zich van het aan vragen eener studiebeurs weerhouden, omdat zij meenen toch niet in aanmer king te komen, of. ook met behulp van een beurs de studie niet te kunnen be kostigen. Anderen zijn niet op de hoogte, hoe en waar een beurs moet worden aangevraagd en wachten tot na het eindexamen. Dit is onjuist. Het is voor ons volk van groote waarde, dat allen, die de eigenschappen bezitten, welke voor een hoogere studie vereischt zijn, ook in de gelegenheid worden gesteld een dergelijke studie te volgen. Studie beurzen voor het studiejaar 1944’45 moeten in het algemeen reeds vóór Maart a.s worden aangevraagd Een dergelijke aanvraag kan later zonder eenige verplichting worden ingetrokken, wanneer men van het plan om te gaan studeeren afziet In twijfelgevallen doet men dus het beste vóór den vastgestel- den datum een beurs aan te vragen, ten einde later teleurstelling te voorkomen Verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den dienst studiebelangen, Rapen burg 26,'Leiden. land samenvallen met de grenzen, behoudens een welke de grenzen tusschen het c' Noord-Brabant en Zeeland betreft. Bij de uitreiking van de nieuwe ver gunningen is (wordt) door de betrokken Rijksi-nspecteurs van het verkeer met een en ander reeds rekening gehouden Die woorden, in je eigen landstaal je gesproken, duizenden kilometers je geboortegrond, terwijl je daar ergens in een veldlazaret ligt, die woorden halen je er bovenop Die woorden doen je beseffen, dat er naast de vele en goede kameraden, die met je zijn opgetrokken tegen het bolsje wistische gevaar, voor een veilig Europa, ook meegekomen zijndappere jonge meisjes uit je eigen land. Wil je een derzulken zijn, zoo meld je dan voor de opleiding tot pleegzuster bij het SS-Ersatzkommando Niederlande, den Haag, Korte Vijverberg 5. oude speldjes gecollecteerd, gaanbaar is geworden, is van groot be lang en de Amerikanen stellen alles in de waagschaal om hem te veroveren. in handen van de Duitschers. Weliswaar nadert de spits der aanvallende Ame rikanen den weg, maar op dit punt is het dat de Duitsche troepen sterke stellingen hebben gebouwd. Aan Duitsche zijde wordt het beste werk geleverd door jonge parachutisten van 18, 19 en 20 jaar, die meestal af komstig zijn uit die Duitsche gebieden, die van de Engelsch-Amerikaansche luchtaanvallen zoo zwaar hebben te lij den. Dit schijnt deze jonge menschen te hebben gestaald. Deze Duitsche pa rachutisten zijn klein van stuk. On danks hun jeugdigen leeftijd hebben zij een grondige ervaring en dit is meer malen gebleken in gevechten met Ame rikaansche „rangers”. Het is wonderlijk, verdedigers het dagenlang in de van Cisterna” kunnen uithouden. Amerikanen concentreeren alles ZATERDAG 5 FEBRUARI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over„De Wintersterren- hemel". 15.45 en 19,30 u. Princesse- Schouwburg. „De groote onbekende”. 19.15 u. Geb. v. K. en W. „Boyd Bach man”. 19.30 u. Diligentia. Artistiek poppenspel „De Toovertteer” 14.30 u. Piano-avond door Elisabeth Everts. 19.30 u. Pulchri Studio. Concert door het Kamerorkest „Lyra Antiqua” o.l.v. Hein 's Gravesande. m.m.v. Edvard Rönt gen. 15 u. Metropole. Dansmatinée door leerlingen Inst Gaillard-Jorissen. 14.15 u. Scala. „Kermisklanten”. 19.30 u. Letland roept lichtingen op De directeuren-generaal van de Let- landsche verdedigingsformaties hebben besloten om met het oog op den huidigen toestand de bescherming van de grenzen van het land te versterken, waarvoor nog enkele lichtingen worden opgeroepen. Voor de komende veertiendaagsche pe riode zijn de bonnen 07 en 08 aange wezen voor het koopen van dó gebruike lijke hoeveelheden brood, beschuit, melk, taptemelk, vleesch, aardappelen en tabak (naar keuze). 1 Verder zijn van de bonnen Algemeen geldig verklaard 035 en 036 voor bloem, 037 voor 125 gram havermout, 038 voor 125 gram gort, 039 voor 40 plus of vol vette kaas, 040 voor suiker, 041 voor jam en 042 voor vervangingsmiddelen. Het vetrantsoen is voor deze periode gesplitst in een half rantsoen margarine op bon 07A Boter en een half rantsoen bak- en braadvet op bon 07B Boter Voorts krijgen de verschillende groepen kinderen beneden 21 jaar nog een half rantsoen boter resp. op de bonnen B14. C14. D14 en E14 Reserve. Op bon D12 Reserve is voor de kin deren van 2 en 3 jaar 250 gram gort be schikbaar en op bon E12 Reserve voor de kinderen beneden 2 jaar 250 gram rijst of gort. Chocolade of suikerwerken kunnen ge kocht worden op bon 07 en verder nog suikerwerken op bon 08 versnaperingen. Tenslotte is voor de kindergroepen be neden 14 jaar resp op de bonnen C13. D13 en E13 beschikbaar gesteld 300 gram kinderdrankpoeder, welke hoeveelheid strekt voor een periode van acht weken, zoodat op 2 April een nieuwe bon zal worden aangewezen In herinnering wordt gebracht, dat de bonnen 06A (rundvet) en 08A (marga rine) geldig blijven tot 4 Maart, de bon R01 tabak voor scheerzeep tot 29 April, terwijl van de thans nieuw aangewezen bonnen de bon 07 Aardappelen en 07 Toeslap slechts een geldigheidsduur heb ben tot en met 12 Februari. Voor chocolade en koffiesurrogaat en voor vervangingsmiddelen zal op 5 Maart een nieuwe bon worden aangewezen. Voor de periode van 6 t/m 19 Februari a.s. is bon boter 07 A aangewezen voor het koopen van een half rantsoen mar garine, terwijl bon boter 07 B is aange wezen voor een half rantsoen, dit is 100 gram, bak- en braadvet. Vóórinlevering van deze bonnen is niet noodig, aange zien de winkels met bak- en braadvet bevoorraad zijn. Ten behoeve van personen van 0 t/m 20 jaar is voorts een bijzonder rantsoen van 125 gram boter op den bon Reserve B 14, C 14, D 14 en E 14 beschikbaar gesteld. Op bon algemeen 039 is uitsluitend 100 gram 40+ of volvette kaas verkrijgbaar. Voorts zijn ter verkrijging van het kin derdrankpoeder voor kinderen van 0 t/m 13 jaar de bonnen Reserve C 13, D 13 en E 13 aangewezen. Het ligt in de be doeling den eerstvolgenden bon op 2 April geldig te verklaren. Aangezien niet overal voldoende chocolade aanwezig zal zijn is bon versnaperingen 07 geldig ver klaard voor het koopen van 100 gram chocolade of suikerwerken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonnen slechts tot en met 19 Februari geldig zijn, Vetrantsoen voor de helft in smeerbaren, voor de andere helft in harden vorm FRANCIEN KOOTE GERRESE: Francien Koote Gerrese heeft gisteravond in de zaal Diligentia een voordrachtavond ge geven, waarvoor veel belangstelling be stond Zij droeg eerst religieuze poëzie voor „Hij droegh onse smerten” dat prachtige, altijd weer nieuwe lied van den ouden Jacob Revius. „Eis Daimona” van Geerten Gossaert. .Christus aan het kruis" van Albert Verwey en „Johannes” van Martinus Nyhoff, alsmede het be roemde Spaansche sonnet „No me mueve. mi Dios" in de vertaling van dr. G. C. van 't Hoog. Vervolgens bracht zij twee fragmenten uit Vondel-treur spelen en wel de Gebed-scène uit „Maria Stuart” en de beroemde appel-scène uit „Adam in Ballingschap” terwijl ze voor de pauze sloot met het eerste bedrijf uit „Lioba” door Frederik van Eeden. Na de pauze kwamen twee verzen van Henriette Ro land HolstZang van Dance uit Tho mas Moore” en ..Der Vrouwen Moed”, daarna het altijd weer ontroerende .Rot terdam” door Jan Prins, dat door een rijmprent algemeen populair is geworden. Spaansche Copla’s door Hendrik Vries, het superbe proza van Aart der Leeuw „De Minnaar” en een frag ment uit Antoon Coolen’s „Kinderen van ons volk”, het koopen van „d’n bok”. De kunstenares, die in onze stad en voor het Haagsche publiek zeker geen onbe kende is, had veel succes Haar inzet met de religieuze liederen was indruk wekkend. Of zij er goed aan deed Vondel en van Eeden na elkaar te brengen, be- tw'jfel ik achteraf wel eenigszins. De verzen van Roland Holst waren sterk en maakten merkbaar indruk, de Copla’s van de Vries heeft Francien Koote Ger rese al eenige keeren ten gehoore ge bracht. Het proza van Aart van der Leeuw verdraagt m.i. niet zooveel mimiek als mevrouw Koote Gerrese gaf. een zeer beeldend, zeer visueel dat nochtans uiterst geserreerd en ge voelig geschreven werd en dat zich niet leent voor uiterlijke „dramatische effec ten”; in dit opzicht was Antoon Coolen’s fragment een dankbaarder en meer ge- eigender stof De kunstenares had aan het slot van den avond een enthousiaste huldiging in ontvangst te nemen bloe men en veel applaus B. v. Eyssel- steijn. IN KREIS GROSS DEN HAAG Op Maandag 7 Februari a.s. wordt een aanvang gemaakt met de uitgifte van de volgende bonkaarten: a) bonkaart voor voedingsmiddelen; b) groentekaartc) inlegvel. Men denke er aan het oude inleg vel tot nadere aankondiging te bewaren Een ieder is verplicht op den dag te ko men. welke op het inlegvel is afgestem peld. Het bureau Sophialaan IA is geopend op alle werkdagen van 812 en van 25 uur, ’s Zaterdags van 812 uur. De uitgifte voor het bijkantoor Was- sënaarscheweg 156 is vastgesteld van 710 Februari 1944. Na 10 Februari a.s. worden geen bonkaarten meer verstrekt. Het bij kantoor is geopend van 812 uur en van 25 uur. Voor de Ortsgruppc Wassenaar zal de uitgifte plaats vinden op Woensdag 16 Februari a.s. van 35 uur in het Orts- gruppenhaus v. Oldenbarneveltweg 30 te Wassenaar. Voor de Ortsgruppe Voorburg op Don derdag 17 Februari a.s. van 3—6 uur in het Ortsgruppenhaus Adm. de Ruyterlaan 520 te Voorburg. Voor de Ortsgruppe Delft op 18 Fe bruari a.s. van 35 uur in het Orts gruppenhaus Hippolytusbuurt 43 te Delft. helft vorm, strekt. Deze maatregel zal lijken aard zijn. Met het oog op eventueele stagnatie in het vervoer in den winter, zijn n.l. voorraden vet gevormd, bestaande uit bak- en braadvet, dat, als houdbaar vet, zich het beste voor voorraadvor- ming leent. Om te vermijden, dat straks, zoolang de boterproductie nog niet op peil is, het géheele vetrantsoen in den vorm van bak- en braadvet ge geven zal moeten worden, is het thans zaak het bak- en braadvet geleidelijk I Chris Taverne vêrtoUrtê titelpartij, gelijk vocaliseerend en ac- cftnkt men zich onwillekeu rig zulk een geweldenaar-charmeur wat robuster van stemmiddelen. Tops van den Berg was een bekoorlijke, vlot zingende én acteerende Zerline en de roller, van den dragonder-officier Lorenzo en den waard Matteo waren bij Gerrit Kijk in de Vegt en J. Ringenaldus in vertrouwde handen. Er werd var. een Duitschen tekst gebruik gemaakt, waarvan de uitspraak echter in den gesproken dialoog niet steeds onberispelijk was. De regie van Hans Strohbach droeg niet weinig bij tot het accentueeren van de vis comica der tweede acte. De décors waren als altijd verzorgd en de leiding van Wim Quispel hield het muzikaal geheel van orkest, koren en solisten in goede con- tactbanen. Veel geestdrift in den goed bezetten Stadsschouwburg en rijke bloe menhulde ten tooneel. Dirigent en regis seur werden in het huldebetoon betrok ken. De Rijkscommissaris en talrijke autoriteiten woonden de opvoering bij. Mr. A. J. F. J. Jung.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1