I J Sarny No. 18712. inundatie, consternatie Vijand uit Cassino teruggeslagen Invasie, Zaterdag 5 Februari. 1944. s c De toestand aan het Oostfront VAN OVERAL De luchtaanvallen Londen op De Spaansche neutraliteit Toen de sirene loeide... i paraat Luzk 'o Dubno Brod 'EW 50 O VERDUISTEREN GROOTE K A R O t I N E N OF OCEAAN i f ISaslawl Kremenez^ Owrutsch Olewsk Nowograd-**^ Wdynskyj V'SHITOMIR Zware Sovjetverliezen in Dnjeprbocht Stond zij rnei haar neus p/a! tegen deruiten [Si Toulon gebombardeerd 'owe/<^ Nuchter en 2 'TARNOPOL \ookm STILLE De strijd op de Marshall-eilanden Nu Hgf ze al 3 weken plat op bed! BU luchtalarm VAN PE HAMEN Uitreiking distributiebescheiden Inlevering groentebon 'no Kotbz ^Qstrog -Schepetowka ^BERDITSC Proskurow WINNIZA (440^ HAAGSCHE COURANT (C.N.F (Kaart van Pelt) 1000km t X en Pt Mor»sb; (4406) (Kaart van Pelt), Nieuw Guinea AUSTRAUI 4600km Kwadjelin Heden: van 17.30 uur tot 8.15 uur. Van 6 tot 12 Febr.: van 17.45 uur tot 8 uur en in de 1 het uiter- het het President Roosevelt heeft gisteren op de persconferentie meegedeeld, dat hij Woensdag een kleine operatie heeft ondergaan. Van zijn achterhoofd is een gezwel verwijderd. e\ 23 Bommenwerpers bij terreuraanval op Frankfort a. d. Main neergeschoten Ergerlijk geval van vleeschdiefstal. In het dorpje Deil (Betuwe) werden bij een veehouder ’s nachts niet minder dan vier schapen ge slacht Blijkbaar was het den dieven alleen om het vet te doen want het vleesch lie ren zij in de weide achter. (Stapf-v. Moürik UITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 5 Februari. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: In het gevechtsgebied van Nikopol ver hoogden de bolsjewieken hun druk op het Zuidelijke front van het bruggenhoofd en in het penetratiegebied ten Noordwesten der stad. Sterke vijandelijke aanvallen werden afgeslagen; plaatselijke penetra ties werden afgegrendeld. In het gebied tusschen Kirowograd en Belaja Zerkof duren de zware gevechten met den steeds weer aanvallenden vijand, die versterkingen blijft aanvoeren, voort. In succesvolle tegenaanvallen braken onze troepen in weerwil van hardnekkigen tegenstand in een sector door krachtig versterkte Sï-ï Amerikaansche bommenwerpers heb ben gistermiddag uit groote hoogte het gebied van Toulon gebombardeerd, zoo verneemt het D.N.B. Daarbij vielen tal- rije bommen in woonwijken en eisch- ten slachtoffers onder de burgerbevol king. Andere aanvallen waren gericht op het kustgebied van de Ligurische Golf. Duitsche jagers en afweergeschut van het luchtwapen schoten bij deze aanvallen volgens tot dusver ontvangen berichten 9 viermotorige bommenwer pers neer. Andere vijandelijke vliegtui gen werden door den Duitschen lucht afweer zoo doeltreffend beschoten, dat een stijging van het aantal verloren toe stellen verwacht kan worden. Slechts enkele Amerikaansche piloten slaagden erin met hun valscherm te dalen. Zij werden gevangen genomen. Fortuna lacht u toe Nog 30 maal kan men het geluk heb ben. doer het koopen van een Winterhulp- lot voor vijftig cent, een prijs van dui zend gulden te winnen om niet te spre ken van de duizenden kansen op prijzen tusschen 500 gulden en 25 cent, die nog zitten in het restant van de W.H.N.- loterij 1943. Reeds 70 maal heeft For tuna iemand 1000 gulden in den schoot geworpen en er werden in deze loterij reeds prijzen tot een bedrag van bijna 1 500.000 gulden betaald. Door het koopen van een Winterhulplot doet u niet alleen een goede daad, doch hebt u kans op een behoorlijken prijs. E v n’a a_r B/srnarck arch Rabau In den frontsector van Newel tot aan de Finsche Golf nam de sterke vijande lijke druk gisteren iets af. Verscheidene plaatselijke aanvallen der bolsjewieken werden, nadat een vrij groot aantal vijan delijke pantserwagens was stukgeschoten, afgeslagen. In het landingshoofd van Nettuno wer den de ingesloten vijandelijke bataljons op een klein gebied bijeengedrongen. Tot- dusver wérden op deze plaats 900 Engel- schen gevangen genomen. De pogingen van den vijand om door aanvallen met pantserwagens van het gebied ten Noor den van Aprilia uit de verbinding met de ingesleten strijdkrachten te herstellen, mislukten. Aan het Zuidelijke front duren de zware gevechten om het bergmassief van Cas sino voort. De voor den tweeden keer in het Noordoostelijke deel van Cassino bin nengedrongen vijand werd in een tegen aanval onmiddellijk teruggeslagen. Tusschen Cassino en Belmonte slaagde de vijand erin, na een hevig artillerie vuur. dat den geheelen dag aanhield, enkele honderden meter terrein te ver overen. Bij den afweer van een vijandelijken luchtaanval op de havenstad Toulon wer den 9 viermotorige bommenwerpers ver nietigd. Formaties Amerikaansche bommenwer pers ondernamen op 4 Februari des mid dags bij een gesloten wolkendek terreur. aanvallen op West-Duitsch gebied. Door lukraak neergeworpen bommen ontstond in het bijzonder in woonwijken der stad Frankfort a/d Main schade. Ondanks de ongunstige voorwaarden voor den afweer verloor de vijand 23 viermotorige bom menwerpers. In den afgeloopen nacht wierpen en kele vijandelijke vliegtuigen bommen neer in het Rijnsch-Westfaalsche gebied. Buitenland Het in de Ver. Staten loopende ge rucht, dat Moskou aan Finland een ulti matum zou hebben gesteld, wordt door het Finsche gezantschap te Stockholm met beslistheid tegengesproken, meldt S.P.T. Donderdag lagen 60 koopvaardij schepen in de haven van Gibraltar, waarvan 8 tankschepen. Bovendien be vinden zich te Gibraltar 1 slagschip, 1 hulpkruiser, 8 torpedojagers en tal rijke kleinere en snelle oorlogsvaartui gen. De Argentijnsche regeering heeft thans ook de diplomatieke betrekkingen met het Frankrijk van Vichy, met Boel- garije, Roemenië en Hongarije verbro ken. van Portugal beteekent. Aan den an deren kant echter kan Portugal zich met het oog op de bijzondere banden en de alliantie met Engeland niet ver oorloven een politiek te voeren, die in den een of anderen vorm tegen de Ge allieerden zou zijn gericht. Als gevolg van dezen toestand wordt Portugal wel haast uit den aard der zaak gedwongen de rol van bemiddelaar te spelen. Men is ervan overtuigd, dat tusschen Sala zar en de regeering van generaal Fran co een zoo nauw contact bestaat, dat alle kwesties op het gebied der buiten- landsche politiek van eenige draag wijdte steeds gemeenschappelijk door beid^ regeeringen onderzocht worden, voordat een beslissing genomen wordt. Voorts is men te Lissabon van mee- ning, dat het in de eerste plaats gaat om geschillen tusschen Madrid en Washington. Een verzoening tusschen Madrid en de Geallieerden, zoo ver klaart men tenslotte, is de allereerste eisch van de Portugeesche politiek en hiernaar moet onder alle omstandighe den worden gestreefd. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruifbet. p 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode’-, „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c., fr. p. p. 10 c. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg-.) f 1 65, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) /0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. 0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) f 0.54, Dienstaanb. /0.38. Pers, gevr /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. me«i Ja luit r VSTCRUZ V EIU XjcA afschuwelijke gevolgen van dien. Wij moeten er ons op instellen, dat wij mor gen aan den dag voor de noodzakelijk heid gesteld kunnen worden het gevaar recht in de oogen te zien. Wij verraden geen geheim, wanneer wij zeggen, dat in Duitsche militaire kringen met een invasie op onze kust op zuiver zakelijke overwegingen ernstig rekening wordt gehouden. In de eerste plaats, zoo rede neert men daar, is de kortste weg van zee naar Duitschland en naar het voor de Duitsche oorlogvoering hoogst be langrijke Ruhrgebied, die welke van Zeeland over Brabant loopt naar het Oosten. De bodemgesteldheid van Bra bant levert weinig bezwaren op. Neder- landsche havens als Vlissingen en Rot terdam zijn bij uitstek geschikt voor ont schepingen op groote schaal, havens als Duinkerken, Calais en andere leenen zich daar minder toe. De Noordzee ter hoogte van ons land biedt volop ruimte voor de enorme vlootbewegingen, welke met een invasie op groote schaal ge paard moeten gaan; het Engelsche Ka naal is voor dergelijke vlootoperaties beslist ontoereikend. In dit opzicht heeft een landing aan onze kust veel grooter voordeelen dan aan de Kanaal- kust. Onze kust moge dan al niet ge schikt zijn voor landing met groote vaartuigen, voor amphibie-operaties, zooals de Amerikanen in Australië en Italië hebben toegepast, is de Neder- landsche kust bij uitnemendheid ge schikt. De invasieleiding zal er boven dien wel rekening mee houden, dat voor de transporten onze waterwegen zich beter zullen leenen dan de landwegen. Dat de Duitsche Bocht aanvalspunt zal zijn, een gebied, dat dermate door mij nen versperd is, dat men weken noodig jou hebben óm ze op te ruimen, acht men in deze militaire kringen uit gesloten. Komt de invasie dus wèl in ons land? Wij zouden er niet graag een positief antwoord op geven. Als er invasie komt, kan het gebeuren, dat zij in ons land komt, laat men’daarmede in ieder ge val terdege rekening houden. Wat moe ten wij, wanneer de invasie komt, doen? In huis blijven, tenzij er andere in structies worden gegeven. Wie vlucht, vlucht het gevaar tegemoet. Geen bur ger bemoeie zich met den strijd of ga uit nieuwsgierigheid een kijkje op straat aemen; hij ’iou zijn nieuwsgierig heid met den dood moeten betalen. De Overheid heeft in ruim voldoende mate maatregelen aangegeven hoe men zich in huis het beste kan beveiligen en zij zal dit ongetwijfeld blijven doen. Er is gevaar en wij moeten ons daar mede vertrouwd maken. Het moet geen schrikbeeld worden, dat ons buiten zinnen brengt. Wij moeten nuchter zijn en paraat, wij moeten ons tegenover het gevaar plaatsen met de beste eigen schappen van onzen Nederlandschen volksaard. Ook dan zullen wij weten op ieder kritiek oogenblik wat ons te doen staat. De krachten, die zich over en weer ontwikkeld hebben, kennen wij. Met het rotsvast vertrouwen in zijn eigen lot, behoeft niemand te versagen. ^Fmschhavtn Gotim* „De invasie” is het onderwerp van den dag, we kunnen gerust zeggen: van ieder uur van den dag geworden. De menschen gaan er mee naar bed en staan er mee op en misschien zal het gebeuren, dat ze op een morgen inder daad wakker worden door het geweld eener invasie, juist als in dien nacht van den lOen Mei bijna 4 jaar geleden, toen de Duitschers op het meest anverwachts in ons land kwamen om te voorkomen, dat de Engelschen hier voet aan wal zouden zetten. Een won derlijke gang en een trage gang der his torie We zeggen: „misschien zal het gebeuren”, maar het kan ook even goed niet gebeuren. We wikken en wegen waarschijnlijkheden tegen onzekerheden af, we spelen handbal met hypothesen, we raden en gissen, kortom, wij leven boven of beneden de werkelijkheid. In deze aanvankelijk reeds ietwat nerveuze invasiestemming nu verscheen de vorige week een opzienbarend artikel in de „Haagsche Post”, waarin het pu bliek plotseling geplaatst werd pal tegenover het spookbeeld der inundatie in zijn meest fantastischen vorm en zoo als dat bij dergelijke verschijningen meestal het geval is, bracht dit in breede lagen van ons volk groote consternatie te weeg. Invasie, inundatie, consternatie, laten wij eens even bekijken of daar nu wel een aanvaardbaar logisch verband in steekt. Om in de terminologie van het water te blijven, het „Haagsche Post”-artikel heeft hooge golven opgezweept, waarop wij, in ons blad van Zaterdag j.l., waar in wij gedeelten van dit artikel over namen, direct wat olie hebben gewor pen, maar niettemin is er nog altijd dei ning door ontstaan en heeft het tot ge volg gehad, dat bij vele eenvoudige zielen, die niet bij machte zijn een toe stand van gevaar te overzien, het water tot de lippen is gekomen. Er zijn men schen, die in hun tuin vlotten hebben gebouwd, klaar voor de vaart, er zijn andere menschen, die, uit angst voor het water, alles wat zij in den kelder hadden, op zolder hebben gebracht, recht tegen de instructies ^an Overste van Batenburg, den hoofdinspecteur van de luchtbescherming, in, die immers gezegd heeft: weg met allen rommel op zolder! Er zijn menschen, die meenen, dat, wanneer de sluizen of dijken wor den stukgegooid door bommen of in de lucht vliegen door ander oorlogs geweld, het water ons land onhoudbaar zal binnengutsen met de kracht van een bandjir, zoodat binnen enkele uren dor pen en steden blank zullen staan. Het spook- en schrikbeeld der inundatie kan op deze wijze gemakkelijk de meest fantastische vormen aannemen. Maar de werkelijkheid is anders. De practijk heeft doen zien, dat het water dagen, in andere streken wel een paar weken noodig heeft om zich „te laten gelden”, dikwijls borrelt het als grondwater naar boven en in onze grachten zal het tot den rand en misschien iets daar buiten komen. Het vlot in den tuin blijft voor anker Toen wij een dezer dagen gelegen- 1 heid hadden met Overste van Batenburg 1 over de kwestie der inundatie van ge dachten te wisselen, gaf deze den raad zich op dit punt toch vooral niet al te groote zorgen te maken. Evengoed als we in staat zijn het vuur te localiseeren, kunnen we het ook het water doen en de waterstaatsautoriteiten hebben in dit verband zeer belangrijke maatregelen getroffen. De heerschende groote vrees voor een algeheele overstrooming van I ons land is dan ook volkomen onge motiveerd. Hier en daar kunnen deelen van het land geïnundeerd worden uit militaire overwegingen, maar dit be hoeft allerminst aanleiding te geven tot consternatie of tot een bijna panischen angst, welke de menschen nu hier en daar bevangen heeft. Invasie in West- Europa, bij of nabij onze grenzen, zal zelfs zeer waarschijnlijk plaatselijke Inundaties met zich brengen en men kan veilig aannemen, dat de tegenpartij daarmede ook rekening houdt, maar de werkelijkheid zal toch een héél andere zijn dan die, welke door de „Haagsche Post” de vorige week werd opgeroepen, een werkelijkheid, waarin de menschen zich reeds als ratten zagen verdrinken, met, stervend, op de lippen de vraag of de Duitschers ons daarvoor tegen de Engelschen moesten komen helpen! Laten we toch ook op dit punt nuchter blijven en laten we er ons voor hoeden, dat de angst onze overtuigingen ver giftigt. Komt er invasie? En waar komt ze? Op deze beide vragen kan hier te lande geen sterveling antwoord geven. Goed is het in ieder geval met de mogelijk heid eener invasie in of bij ons land rekening te houden, opdat, mocht zij komen, wij voorbereid zijn en paraat. Er is geen reden voor panischen angst, er is echter zeker ook geen aanleiding om min of meer lichtzinnig voort te leven alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Deze betrekkelijke lichtzinnigheid, die nog in breede kringen van ons volk valt waar te nemen, is in ieder geval uit den booze. De oorlog is in een phase gekomen, waarin ons land bij wijze van spreken ieder oogenblik tooneel Van den strijd kan worden met alle In den nacht van 3 op 4 Februari enl gisterochtend vroeg hebben verscheidene honderden Duitsche bommenwerpers Groot-Londen en doelen in Zuid-Oost En geland aangevallen. Bij beide aanvallen wierp de Britsche afweer alle hem ten dienste staande verdedigingsmiddelen in den strijd. Ballonversperringen, uitge- strekt dicht versperringsvuur van alle be schikbare batterijen luchtdoelgeschut en talrijke nachtjagers probeerden de forma ties Duitsche bommenwerpers van hun doel verwijderd te houden. De versterking van de Britsche luchtverdediging is on getwijfeld een gevolg van de ook door de strengste censuurmaatregelen niet te on derdrukken vernietigende gevolgen van den grooten Duitschen aanval van 21 en 29 Januari, Door een handige aanvalstac- tiek, die bij beide aanvallen sterk varieer de, slaagden de Duitsche bommenwerpers erin om ook ditmaal de bevolen doelen te bereiken, die tijdens den duur van den aanval met duizenden brand- en brisant bommen waaronder van het zwaarste ka liber, werden bestookt. Volgens de tot dusver ontvangen rap porten veroorzaakten de series bommen neergeworpen door de eerste golf bran den gepaard met zware ontploffingen. Deze branden namen door de bommen van de verdere aanvalsgolven aan uitbreiding toe. Bij het vertrek lag over het geheele aanvalsgebied een dichte rookwolk die door den vuurschijn van de brandende wijken werd verlicht en die den horizon tot ver in den omtrek rood kleurde. Van beide aanvallen zijn 14 vliegtuigen niet op hun bases terugge keerd een, vergeleken met de sterke for maties. die in den strijd waren geworpen, gering percentage. Het is bovendien waar schijnlijk dat een deel van deze toestellen tengevolge van beschadigingen ergens an ders is geland en zich later meldt. Politiek weekpraatje Het politiek weekpraatje uit te zenden op Maandag 7 Februari over Hilversum I om 18.45 uur draagt den titel „Meneer Pieterse moge zich dekken”. Maan: 5 Febr. onder 542 u.. op 14.11 u.; 6 Febr. onder 6.35 u„ op 14.59 u.; 7 Febr. onder 7.19 u., op 15.55 u. 9 Febr. V.M. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364: z.g. Stadspatiënten No. 49 Ziekenvervoer (Ziekendienst den Haag) No 115995. Generaal Franco heeft Donderdag middag. zooals gemeld, den minister raad bijeengeroepen om den internatio nalen toestand te bespreken. De minis terraad besloot de strikte neutraliteit van Spanje te handhaven en indien noodig te verdedigen. Het communiqué, dat hierover door het vice-secretariaat voor Volksvoorlichting is gepubliceerd, luidt als volgt: ,,De regeering is bij eengekomen om te beraadslagen over het uitvoerige en gedocumenteerde rap port van den minister van Buitenland- sche Zaken over den huidigen interna tionalen toestand, in het bijzonder voor- zoover deze Spanje betreft. De regee ring bevestigt, dat de houding van Spanje een houding is van strikte neu traliteit, welke het land tot dusver ge volgd heeft. De regeering is bereid met alle scherpte, zoowel van de Spanjaar den alsook van de buitenlanders te eischen, dat de plichten worden nage komen, welke de neutraliteit ons oplegt. Zij is tevens van zins om niet toe te geven aan een of anderen druk, die de bedoeling heeft ons af te brengen van onze neutrale houding, welke door alle landen als een onbetwistbaar en souve- rein recht moet worden gerespecteerd. De regeering heeft bovendien alle nood zakelijke voorzorgsmaatregelen aan een onderzoek onderworpen om deze neu traliteit het dienovereenkomstige respect te verschaffen. Spanje heeft al tijd blijk gegeven van zijn goeden wil om een uitbreiding van het wereldcon flict te voorkomen. Dit is een waarborg ervoor, dat aan alle moeilijkheden, welke Spanje op dezen weg zal ont moeten, met de uiterste kalmte en pa triottisch bewustzijn het hoofd geboden zal worden. Daarbij geniet de regeering volledig vertrouwen, omdat zij den on- dubbelzinnigen wensch der natie, een waardig respecteeren van de onafhan kelijkheid van Spanje, volkomen deelt.” PORTUGAL EN DE DRUK OP SPANJE In politieke kringen te Lissabon wordt de druk van Londen en Washington op de Spaansche regeering met de groot ste aandacht en deels met bezorgdheid gevolgd. Men verklaart, dat Portugal in de hoogste mate belang heeft bij een goede verstandhouding tusschen Spanje en de Geallieerden. Portugal is door het Iberische blok zoo hecht met Spanje verbonden, dat elke provocatie van Spanje ook een indirecte provocatie Voor 1.actie Hfd. Lnsp. Luchtbescherming Teekeningt Studio Arend Meyer Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 ^Iro Nol 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778033; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de KonXg, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr„ Theresiastraat 108a, Tel. 772444. Modder in het Oosten In het Zuidelijke gedeelte ligt de modder stellingen der bolsjewieken heen en brachten hun in nieuwe aanvallen zware verliezen aan menschen en ma teriaal toe. In het gebied ten Zuiden van de Prip- jet-moerassen duren de heen en weer golvende gevechten met vijandelijke in fanterie- en cavalerieformaties voort. Ten Zuiden van de Beresina en bij Wl- tebsk handhaafden onze troepen ook gis teren hun stelflingen na een verbitterde worsteling ondanks alle doorbraakpo gingen van de bolsjewieken. van Oostfront ligt de modder op oogenblik ongeveer 25 c m. dik. De laat ste dagen heeft het hevig geregend de temperatuur den sector van Dnjeprbocht is thans boven nul. Des nachts vriest het een weinig, zoodat de wegen dan zwaar dere voertuigen kun nen dragen. In den Noordelijken sector van het front is het weer eveneens zacht én de temperatuur niet ver onder nul. Sneeuw- en regen val wisselen elkaar af. Een en ander duidt er, aldus mili taire kringen te Berlijn, op, dat Sta lin, gebruikmakend van het vroege in treden v van de lente jal probeeren spoe dig hier of daar een beslissing te for ceren. X. Volgens een communiqué van het Ja- pansche hoofdkwartier vielen sterke Ame rikaansche zee- en luchtstrijdkrachten, die in hoofdzaak bestonden uit vlieg- kampschepen en slagschepen en boven dien ondersteund werden door vliegtuigen die van steunpunten te land waren opge stegen, op 13 Januari de Marshall-eilan den aan. Na een hevig luchtbombarde- nient en een beschieting door scheeps- artillerie gericht op de eilanden Lae, Kwadjelin. Wotje, Maleoelap en Arno gingen vijandelijke troepen op 1 Februari op de eilanden Kwadjelin en Lae aan land. Bij de onverwijlde afweermaatrege- len der aldaar gestationneerde leger- en marinetroepen en der marineluchtmacht, werden tot 1 Februari 52 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en 24 bescha digd. Voorts werden 2 torpedojagers in den grond geboord en 1 kruiser en 1 tor pedojager in brand gebombardeerd. Ter wijl de gevechten bij Kwadjelin en Lae nog voortduren zijn de gebieden, die door de Japansche strijdkrachten op deze eilan den verdedigd worden, stevig in Japan sche handen. De Marshall-eilanden vormen tezamen met de Carolinen en de Marianen het voornaamste bolwerk van het binnendeel der Zuidzee. Naar de meening van mili taire kringen in Tokio moet de huidige Amerikaansche aanval beschouwd worden als de voortzetting van den sinds Aug. van het vorige jaar woedenden beslissen den strijd om de doorbraak van dezen verdedigingsgordel. De Marshall-eilanden bestaan uit 2 evenwijdig loopende reeksen van onge veer 350 eilandjes, waarvan het grootste is het eiland Kwadjelin met een omtrek van 6 k.m. Afgezien van eenige ambte naren is de Japansche bevolking ge ëvacueerd. Er wonen 7 A 8000 inlanders. Nomoera over Japan’s krijgskansen In een interview met de „Yomioeri hotsji sjimboen” Leeft admiraal Nomoe ra, de vroegere Japansche ambassadeur te Washington, verklaard, dat. wan neer Japan stand kan houden tegen den Amerikaanschen stormloop en pas in aansluiting daarop tot het offensief overgaat, de weg naar de overwinning voor Japan open ligt. De Amerikanen zijn genoodzaakt ge weest, aldus Nomoe ra, om na het mis lukken van de tac tiek ..van eiland tot eiland”, den recht. streekschen weg te zoeken en derhalve het zwaartepunt van hun offensief naar het centrale deel van de Stille Zuidzee te verplaatsen. Men moet, er op bedacht zijn, dat de Ameri kanen dit jaar alle krachten zullen in spannen om een be slissend resultaat te behalen. Met onge wone hardnekkigheid ondernemen zij thans hun aanvallen op de Marshall-eilanden. Blijkbaar beschouwt de vijandelijke lei ding de Stille Zuid zee nog altijd als het voornaamste oor. logstooneel. waarbij vermoedelijk de operaties van dit oogenblik verband houden met de oor logshandeling in Europa. Geen insluiting van Duitsche troepen De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Terwijl het Sovjet-Russische of fensief, zoowel in het Noorden als in het Zuiden, met onverminderde hevig heid voortwoedt, is thans ook de strijd bij Witebsk, waar nog slechts kortgele den de eerste afweerslag was geëin digd, weder in alle felheid opgelaaid. Terwijl tusschen Pripet en Beresina alle Sovjet-Russische aanvallen zonder succes verliepen, is omtrent het verloop van den strijd om Witebsk, die nog in vollen gang is. vooralsnog niets te zeg gen. In het Noorden duurt de hevige strijd voort. Langs de spoorlijn van Le ningrad naar Narwa zijn de Sovjet-Rus- sen thans tot deze oude Estlandsche vestingstad opgerukt. Een andere co lonne volgt de spoorlijn van Leningrad naar Pskof, terwijl naar laatstgenoem de stad ook een colonne van Nowgorod uit oprukt. Op den Zuidelijken vleugel van front, dat nog steeds door een i mate grillig verloop gekenmerkt wordt, duren de aanvallen der Sovjets voort. Aan den anderen kant worden van Duitsche zijde plaatselijke tegenaanval len ondernomen, teneinde gevaarlijke situaties uit den weg te ruimen. De belangrijkste gevechten der laatste dagen in den Zuidelijken sector zijn wel die tusschen Kirowograd en Belaja Zer kof, waar de Duitschers tot nu toe nog aan den Dnjepr stonden. Van de beide genoemde plaatsen uit zijn colonnes van het roode leger opgerukt met het doel, zich te vereenigen en de Duitsche strijdkrachten aan den Dnjepr in te sluiten. Dit laatste is, naar te Berlijn verklaard wordt, niet gelukt: De Duit sche troepen hebben de concentrisch ondernomen aanvallen afgeslagen en zijn door den omsingelingsring heen gebroken. Maandag zijn aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe distributiebeschei den van 8.3016.30 u., uitreikingsgebouw Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Loos- duinen, Alidastr. 1van 916 uur bij kantoor Scheveningen-Noord, Ooststraat 1 en van 8.45—12.30 en 1416 uur bijkan toor Benoordenhout (Ruychrocklaan 178) de letters Kog t.m. Lau. Inwoners der gemeenten, waar klanten binding voor groente geldt, dienen de bon nen „Groente derde periode 1944” gedu rende de week van 6 tot en met 12 Febr. a.s. in te leveren bij den handelaar van wiên zij van 20 Febr. tot en met 18 Maart a.s. groente en fruit wenschen te betrek ken. EIERENINLEVERING DOOR PLUIMVEE. HOUDERS Ook dit jaar moeten alle pluimveehou ders. die geen voedertoe wij zing voor bun dieren ontvangen, tusschen 15 Februari en 1 Juli a.s. 25 versche eieren per kip of per eend inleveren bij door het be drijfschap voor pluimvee en eieren aan gewezen verzamelaars Pluimveehouders, die niet aan den leveringsplicht voldoen, zijn een bedrag van 1 per niet-ingeleverd ei verschuldigd, terwijl zij tevens hun pluimvee ter beschikking van het bedrijf schap moeten stellen. Belanghebbenden dienen de officieele publicatie over deze aangelegenheid te raadplegen voor nadere bijzonderheden.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1