AMFEN bij Witebsk PARIJS: üeriiallen grootheid 1944. No. '18713. Afweersucces Maandag 7 Februari. -'1 Heldendood van SS.-oorlogs correspondent Willem Kuyper Uitreiking distributiebescheiden GRAFMONUMENT VOOR FRANS HARING ONTHULD D. R. K. De luchtaanvallen op Londen Oproep voor Rijksduitschers Aanval op Rabaul Voortgezette aanvallen in het gebied van Nikopol en Kirowograd Zware luchtaanval op Helsinki HAAGSCHE COURANT wX Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 336263; Boekhandel J. B, van Seters jr., Theresiastraat 108a. Tel. 772*44. J OUD-MINISTER KöNIG OVERLEDEN VERDUISTEREN Van 17.45 uur tot 8 uur. in Op Dinsdag 8 Februari vindt te den Haag, Plein 1813 no. 3 van 8.30 tot 14 uur, een nieuwe keuring plaats voor het volgende weersportkamp. Hiervoor kun nen zich weer melden alle gezonde Ne- derlandsche jongens, ditmaal zonder voor afgaande aanmelding. Het reisgeld wordt terugbetaald. onze in verschillende sectoren ver schillende stadsdeelen en in omgeving der stad. Februari ’44 Mengen zijn aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe distributiebeschei den van 8.30—16.30 u., uitreikingsgebouw Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Loos- duinen, Alidastraat 1 van 916 uur bij kantoor Scheveningen-Noord. Ooststraat 1 en van 8.4512.30 en 1416 uur bijkan toor Benoordenhout (Ruychrocklaan 178) de letters Lav t.m. Mar. Westen werden gisteren 11 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Vijandelijke storingsvliegtuigen wier pen in den afgeloopen nacht bommen in hét Ruhrgebied en in het gebied van Berlijn. Duitsche vliegtuigen vielen in den af geloopen nacht doelen in Zuidoost-En- geland aan. Zaterdagmiddag is op het graf van Frans Haring, die vele jaren directeur- organist van de Bosehkantkerk en diri gent van tal van koorgezelschappen is geweest, een monument onthuld door pastoor dr. Onings. Vele vrienden van den heer Haring waren aanwezig. Nadat een groot koor het Ecce quomodo moritur van Gallus en het Beati Mortui had ge zongen, hield pastoor Onings een korte rede. Frans Haring vond alom waardee- ring als mensch en als kerkmusicus. Zijn devies was God dienen, aldus spr. De heer v. d. Donk, vice-voorzitter van het kerk koor schetste vervolgens de plaats, die Frans Haring bij zijn vrienden innam. Hierna zong het koor O bone Jesu van Palestrina. Het monument stelt den directeur-or- ganist voor, spelend aan een orgel. Het is vervaardigd door den beeldhouwer A. Hagedoorn. Indische nationale leger strijdt in Birma Naar het Japansche hoofdkwartier meldt, hebben Japansche eenheden teza men met het Indische nationale leger op 4 Februari den strijd tegen Engelsch- Indische eenheden in Birma geopend. Vij andelijke eenheden probeerden een aan val te doen op Akyab en Boethidaoenig. Volgens het communiqué nemen de opera- (P.K. Neubauer-H.H.-St.) ties een gunstig verloop. Zeer beteekenisvol, die letters. En wel in het bijzonder voor een flink Hollandsch meisje. Zijn deze letters dan een afkor ting van een sportvereeniging? Neen, dat niet. D.R.K. wil zeggen: Deutsches Rotes Kreuz Duitsche Roode Kruis. En in die woorden ligt alles besloten, wat op deze aarde aan heldenmoed en opofferingsge zindheid bestaat. Wie zijn daar dan wel de hoofdpersonen? Wel, natuurlijk de „Schwestern” de zusters. U kent ze wel, meisjes, u hebt ze stellig wel eens ge zien of ontmoet. Is in jullie niet eens het verlangen opgekomen als meisjes uit Nederland mede te helpen, ook daar te willen zijn waar veel geleden en gestreden wordt, achter en aan de fronten? Die ge legenheid wordt nu geboden door het SS-Ersatzkommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, den Haag, waar ieder ge zond Hollandsch meisje zich kan aanmel den om te worden opgeleid tot zuster. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is gisteren in den vroegen och tend te Londen luchtalarm gemaakt. De Londensche correspondent van het tijdschrift South Africa” geeft een schildering van een der jongste groote Duitsche luchtaanvallen op Londen. „Eenigen van ons meenden, dat de in vasie een feit was geworden, toen de Duitschers onlangs des avonds zooveel bommenwerpers naar ons toezonden en deze eerste golf in den vroegen ochtend door een tweede Werd gevolgd. Het was precies als in oude tijden. Toen ik tus- schen 4 en 5 uur ’s morgens wakker werd, was de hel losgebroken. Het la waai was verschrikkelijk. Men kreeg den indruk, dat de geheele Duitsche luchtmacht naar ons toegekomen was.” PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p 3 mwd met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl 0 ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c., Lr. p. p. 19 c. Ik heb Parijs teruggezien. Niet dè Lichtstad, want die is er niet meer. Dat kan weer komen, na den oorlog. Maar wanneer? Deze vraag is mij door tientallen Franschen gesteld. Ik heb hen moeten teleurstellen. Ik weet het evenmin als wie dan ook. Vergeleken bij Parijs is ons Nederland een do rado. Het wufte, maar eens zoo heer lijke Parijs, dè wereldstad, waar men inderdaad leefde, is onherkenbaar ge worden; met één uitzondering leeft er nog iets in het betrekkelijke oude: de metro. Bovengronds armoede, leegte, vergane grootheid. Geen auto-bussen, taxi’s of trams, alléén eenige zeer ver- oudere, waggelende paarden-vehicles, waarbij de Haagsche rijtuigjes luxe- voertuigen lijken, alsmede rijwiel-taxi’s met twee zwoegende trappers-Overigens leegte, geen verkeers-agenten, noch sig. nalen. Op z’n dooie gemak kan mén de boulevards oversteken, daar waar vroe ger levensgevaar dreigde. Alleen enkele vracht-auto’s, door gas, hout of kolen gedreven, dan wel auto’s van de Duit sche Overheid vormen de uitzonde ringen. Was het Parijs van vóór 1914 een en al leven, na den eersten wereldoorlog reeds ietwat verwaarloosd de Fran schen hebben er een goed woord voor: maussade thans in het vijfde jaar van den tweeden wereldoorlog wordt het hart van een ieder die van Parijs houdt en hield gevuld met diep me delijden. Parijs is nu geworden tot Sen vervallen grootheid, het best te vergelijken met den heer, die goede dagen gekend heeft, er op los leefde en nu tot armoede is vervallen. Zeker, hij draagt nog wel zijn vroegere costuums van eerste klasse maaksel, maar zij zijn tot op den draad versleten. Zelfs het centrum biedt een verfloos beeld, om maar niet te spreken van de buiten wijken, waar het nog veel en veel erger is. De meeste winkels en zaken zijn, zoo zij niet voor goed gesloten zijn, slechts viermaal per week geopend en dan nog maar enkele uren. En toch is er, zoo op het eerste oog, meer te koop dan momenteel in ons land het geval is. Dames-parapluies, zakdoeken, boorden, sponzen, jazelfs dameskousen, onder goed, d’assen zagen wij in verscheidene soorten geëtaleerd. In de meeste gevallen werden er punten gevraagd tout comme chez nous maar het gebeurt nogaleens, dat men als „Hollandais” een streepje voor krijgt. Wij zagen de nieuwste snufjes van dames-hoeden gelijk... vestingen, het geen er op zou wijzen, dat men toch over meer materiaal beschikt dan al gemeen beweerd wordt. Rookgerei: net als bij ons, twee pakjes sigaretten in de 14 dagen, op bonnen natuurlijk. Sigaren vrijwel niet te krijgen. Bij de hotel portiers en in de restaurants be taalt men voor Spaansche sigaren (zon der papier) 30 francs per stuk, terwijl de sigaretten ad 9 francs, de doodge wone Caporal’s, zonder bon betaald ■worden varieerend tusschen de HO en 140 francs. De waarde van een Franschen franc? Wanneer men uit ons land naar Parijs reist, mag men geen Nederlandsch geld, hoogstens 200 francs baar en vervolgens een crediet-brief meenemen, waarbij men per dag 25 gulden mag opnemen. Hier te lande betaalden wij per 100 francs 3.82. Voor een verblijf van tien dagen toucheert men dus zoo op het oog het enorme bedrag van zes duizend zes i honderd francs. Het enorme daarvan is echter slechts schijn. De franejes ver dwijnen uit de zakken met een nog grootere snelheid dan hier te lande het geval is met de guldentjes, wanneer men althans buiten moet leven, geen tehuis heeft. De Parijzenaren beklagen zich ern stig, dat zij slecht voorzien worden van voedsel door de departementen, de pro vincie dus. De bladen vaak in nog kleiner formaat en nog kleiner letter dan de onze ageeren fel tegen deze sabotage. Het gevolg is natuurlijk, dat de zwarte handel ook Parijs stevig be- heerscht. De restaurateurs trekken zelf er op uit, en menigeen heeft aldus z’n eigen „combinaison”. In die huizen kan men nog van alles te eten krijgen, vraagt echter niet wat het kost! Voor een lang niet overdadigen maaltijd met een flesch wijn allerminst een luxe drank daar ter lande is men gemak kelijk 3 a 400 francs kwijt. Men kan er echter ook goedkooper terecht, maar dan heeft men een uur later alweer trek, om in dit verband maar niet van honger te spreken. En aangezien men daar te lande tweemaal per dag een warmen maaltijd pleegt te gebruiken, komt de buitenlander er zeer krap voor te staan. Hij komt niet in aanmerking terecht overigens voor die eetge legenheden, door den Staat ingericht ten behoeve van de werkers, die voor *en lagen prijs aan hun middag-maal- tijd geholpen worden. De Duitsche militairen en burgers hebben hun eigen eet-gelegenheden, waar men eveneens tegen civiele prij zen goed bediend wordt. De Parijze- —R—I i1 -I I—~888B PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ168. elke m.M. m. tot 31 tn.M. (10 reg.) /0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red. ƒ0.51 p. m.M Bewij^n. 5 ct., fr. p. p. 10 ct, KI. Adv. (in halve opl.) f O.Sft, Dienstaanb. ƒ0.38. Pers, gevr ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bL” 10 c. meer. Op bijna 77-jarigen leeftijd is Zondag hier ter stede overleden, de oud-minister van Waterstaat, ir. A. A. H. W. König De heer König werd 13 Februari 1867 te Maastricht geboren. Na voorbereidende studies doorliep hij de Polytechnische School te Delft en begon in 1890 zijn carrière bij den Rijkswaterstaat. In 1915 kwam hij bij den Rijkswaterstaat in Lim burg waar hij verschillende rangen door liep en de groote waterstaatswerken tob stand bracht. Deze tijd werd onderbroken door zijn ministerschap van September 1918 tot September 1922, in het eerste kabinet Ruys de Beerenbrouck. In 1923 werd hij directeur-generaal der P.T.T., uit welk ambt hij in April 1924 op ver zoek eervol werd ontslagen. In Mei van dat jaar werd hij wederom benoemd tot directeur-hoofdingenieur van ’s-Rijks Waterstaat, aanvankelijk bij de directie der groote rivieren en op 1 Augustus 1928 weer in Limburg tot hij na vijf jaar definitief met pensioen ging en zich in den Haag vestigde. Ir. König heeft in vele staats- en andere commissies zitting gehad De uitvaartdiensten worden gehouden op Donderdag a.s. te half tien in de kapel van pension „Eikenburg’’ aan de Drui- venistraat, waarna de teraardebestelling op de R.K. begraafplaats aan de Kerk- hoflaan plaats heeft. Allen personen, die de Duitsche na tionaliteit bezitten en tot dusver nog geen vragenlijst hebben ontvangen, wordt aan geraden onverwijld bij de Ortsgruppe, waaronder zij ressorteeren, of bij het Deutsche Kreiswirtschatsamt een vragen lijst te gaan halen. Deze lijst moet dui delijk leesbaar (met blokletters) inge vuld en aldaar weer ingeleverd worden; zij, die verzuimen een dergelijk formulier in te vullen, komen niet in aanmerking voor een nieuwe levensmiddelenkaart, die begin Maart zal worden uitgereikt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 7 Februari. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: In het gebied van Nikopo] zette de vijand met sterke strijdkrachten zijn aan vallen voort. Onze troepen sloegen de aanvallen af of sloegen enkele opgedron gen gevechtsgroepen van den vijand in een tegenaanval terug In het gevechtsgebied tusschen Kirowo- grad en Belaja Zerkof bleven talrijke aan vallen der bolsjewieken, tot op plaatse lijke penetraties na. tevergeefs. Daarbij leed de vijand zware, bloedige verliezen en verloor hij 21 pantserwagens. Ten Westen van Polonoje mislukten tal rijke vijandelijke aanvallen. Twee bolsje wistische bataljons werden door een pantserdivisie vernietigd. Ten Zuiden van de Pripjet-moerassen leveren onze troepen strijd niet verschei dene vijandelijke cavalerieformaties. Bij Witebsk en ten Zuiden van de Beresina zetten de bolsjewieken hun doorbraak pogingen met overmachtige strijdkrachten voort. Onze divisies behaalden in beide sectoren na verbitterde gevechten opnieuw een groot afweersucces. De gevechten ten Noorden van Newel, waar de Sovjets ook gisteren door pant serwagens gesteund met sterke strijd krachten aanvielen, zijn nog gaande. Tusschen het Ilmenmeer en de Finsche Golf hadden eigen ondernemingen, nadat talrijke vijandelijke aanvallen waren af geslagen, een succesvol verloop. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front heeft zich een gevechts groep, bestaande uit Neder-Silezische ja gers. Oost-Pruisische grenadiers en een heden van een luchtmachtvelddivisie on der bevel van luitenant-generaal Speth zich schitterend gehouden. Hierbij heeft zich het Oost-Pruisische grenadierregi ment 3 onder bevel van luitenant-kolonel Hilgendorff zich bijzonder onderscheiden. In den afgeloopen nacht werden woon wijken van de Finsche hoofdstad door Sovjetvliegtuigen aangevallen In het landingshoofd van Nettuno ver liep de dag kalm. De eigen artillerie be stookte concentraties van vijandelijke schepen voor de landingsplaatsen met waargenomen uitwerking. Bij den aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de landingsplaatsen van den vijand bij Anzio in den nacht van 5 op 6 Februari werden 1 vijandelijke torpedojager en 2 transport schepen van middelbare grootte zwaar beschadigd. Ten Noordwesten van Cassino zetten de Amerikanen hun door geconcentreerd ar tillerievuur gesteunde aanvallen tijdens den geheelen dag voort. In verbitterde gevechten van man tegen man mislukten alle aanvallen met zware verliezen voor den vijand. Aan het overige front verliep de dag bij wederzij dsche activiteit van verkennings- en stoottroepen kalm. Boven de bezette gebieden in het Westen werden gisteren 12 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. ZittendRichard (C.N.F.-Meijer) Amerikaansche protestnota De Zwitsersche gezant in Tokio heeft heden in het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken de Amerikaan sche nota van protest overhandigd, in zake de beweerde slechte behandeling van krijgsgevangenen. De Japansche regeering zal, zoo verklaarde de Japan sche woordvoerder, te zijner tijd op deze nota antwoorden. De woordvoerder van de Japansche re geering Igoetsji heeft vandaag voor de buitenlandsche pers te Tokio enkele voorbeelden aangehaald van de „onwet tige barbaarsche behandeling” van Ja panners door Amerikaansche en Engel- sche soldaten als antwoord op de bewe ringen van Eden en Hull over de z.g. slechte behandeling van Geallieerde krijgsgevangenen. De woordvoerder zei- de dat hun beweringen alleen ten doel hebben de schanddaden van hun eigen landgenooten te verdoezelen en somde 4 gevallen met naam, adres en data op, waarbij Japanners in Californië zijn ver moord. Voorts maakte hij gewag van 3 andere moorden in interneeringskampen der Ver. Staten. Ook de gruweldaden van het Amerikaansche leger op de Philip- pijnen kwamen ter sprake. Daar zijn b.v. 18.000 Japanners onder de vreeselijkste voorwaarden vastgehouden. Op 20 Januari zijn 10 Japanners in Davao door Amerika nen doodgemarteld, toen zij voor de overige Japansche geïnterneerden eten hadden gekookt. Van de uit Malakka en Birma naar Indië overgebrachte Japan ners zijn 110 geïnterneerden door bedor ven voedsel overleden. Tezamen met de aanvallen op Japansche hospitaalschepen toonen deze enkele voorbeelden, naar de woordvoerder tenslotte verklaarde, hoe de vijanden met de krijgsgevangenen om gaan. Japansche luchtaanval op Voor-Indië Eenheden van de luchtmacht der Ja- pansche marine hebben, volgens radio Tokio, in den nacht van 4 op 5 Febr. voor de eerste maal vijandelijke mili taire installaties 600 mijlen ten Noorden van de Baai van Ceylon aangevallen. Op 4 plaatsen werden talrijke treffers geplaatst en branden veroorzaakt. Alle Japansche vliegtuigen keerden onge deerd op hun steunpunten terug. In de heden gehouden persconferentie verschenen SS-Obersturmführer Bonda en SS-Oberscharführer Sternberg om mede- deeling te doen van den heldendood van den SS-oorlogsverslaggever W. Kuyper. SS-Oberscharführer Sternberg sprak als volgt „Op 27 Januari ontvingen wij een tele gram van den volgenden inhoud „SS- verslaggever Kuyper in den nacht van 17 op 18 Januari voor Kertsj gesneuveld. Propagandacomp (Gemot) 666 w.g. kapi tein en compagniechef” Onze kameraad Kuyper was de nestor van de Nederlandsche oorlogsverslag gevers. Hij werd op 10 April 1896 in Baam geboren als kleinzoon: van den bekenden Nederlandschen staatsman dr. Abraham Kuyper. een van de mede-op- richters van „De Standaard”,’ Na het gymnasium doorloopen te hebben, stu deerde hij aan Duitsche en Engelsche universiteiten en ging vervolgens in de journalistiek. Ongeacht zijn leeftijd zag hij als Nederlandsch journalist bij de SS-Standarte (Kurt Eggers) een taak en een plicht en nam vrijwillig op 10 No vember 1942 bij deze Standarte dienst. Met een verbazingwekkende, voor zijn leeftijd verrassende, taaiheid en uithou dingsvermogen verdroeg hij de zuiver militaire opleiding. Rekening houdende met zijn gevorder den leeftijd en daar hij vader was van vier kinderen werd hij benoemd tot lector te Berlijn, waar hij zou blijven. Met de hem eigen volharding meldde hij zich steeds en steeds weer voor den actieven dienst. Na veel moeite slaagde hij erin: Hij werd op 12 November 1943 ingedeeld bij de lie comp. in den Zuidelijken sec tor van het Oostelijke front. In een be geleidenden brief aan de Standarte werd verklaard, dat kameraad Kuyper niet in de voorste linies moest, worden geplaatst. Hij zelf echter, aan het front gekomen, wist toch gedaan te krijgen, dat hem een marschbevel naar de Krim werd ver strekt en profiteerde van deze gelegen heid om in de voorste linies te komen. Zijn onwrikbaar optreden in alle posities verschafte hem de waardeering van zijn superieuren en kameraden aldaar. In den nacht van 17 op 18 Januari stierf hij den heldendood en nam hij zijn plaats in in de gelederen van zijn Nederlandsche kameraden dr. Tappenbeck, Bouwense, Geerts, en vele anderen. Hij zal ons door zijn soldatesken geest een voorbeeld blij ven”. Namens het Departement van Volks voorlichting en Kunsten waren aanwezig de heeren M. Blokzijl, en M. A. van Huut. van wie laatstgenoemde eveneens het woord voerde ter nagedachtenis van W. Kuyper. Spr. prees den gevallene als „een over tuigd nationaal-socialist, een groot idea list en een begaafd journalist die zijn diepe innerlijke overtuiging met een daad wenschte te bekrachtigen, ook-al zou die daad zijn dood kunnen beteekenen. Kuyper was een fijnvoelend mensch en naar den aard geen soldaat, maar de kracht zijner innerlijke overtuiging deed hem de hardheden van het soldatenleben op zich nemen. Kuyper, aldus spr., is een lichtend voor beeld op den weg, dien wij nationaal- socialistische journalisten hebben te gaan den weg naar een betere toekomst in het Groot-Germaansehe rijk”. Spr. verzocht tenslotte den aanwezigen, op te staan en eenigen tijd in stilte den gevallene te eer en. Maan: 7 Febr. onder 7.19 u„ op 15,55 u. 8 Febr. onder 7.57 u„ op 16.45 u. 9 Febr. V.M. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No.113058 Kerkgangers beschoten Naar de zender van Rome mededeelt, is bij een terreuraanval van het Anglo- Amerikaansche luchtwapen op het kleine, nabij San Marino gelegen Ita- liaansche bergplaatsje Urbania, tijdens den kerkgang der bevolking, op de menschen, behalve dat bommen neer geworpen werden, een fel vuur gericht door de boordwapens van de in scheer- vlucht vliegende toestellen. Van de on geveer 4000 inwoners van het stadje werden er ruim 650 gedood. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Siro Not 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H, E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th, J. de naar, die niet tot één dezer speciale ge legenheden kan worden toegelaten althans niet zonder introductie moet dus, in tegenstelling met vroeger, toen hij met veel minder inkomen royaler kon leven, zich wel degelijk bekrimpen. Een zeer serieuze „père de familie” re kende ons voor, dat hij voor zich en zijn gezin 1000 francs per dag noodig heeft, ’n kleine 40 gulden dus. Niette min zitten de meeste, zelfs de duurste restaurants omstreeks het middaguur stampvol, moet men dagen tevoren een plaats in de opera’s, theaters of caba rets bespreken, terwijl voor de talrijke bioscopen, die Parijs telt (waarvan de meeste Dinsdags gesloten zijn, de rest Donderdags) zich dezelfde files vor men, terwijl toch een entrée wordt ge heven van 40 francs. Terloops zij nog medegedeeld, dat men uitsluitend met Fransch geld terecht kan en dus ook niet, zooals hier te lande wel het geval is, de Mark wordt geaccepteerd. De belangrijkste hotels zijn „be- schlagnahmt”; via de Duitsche Over heid kan men een kamer toegewezen krijgen. Alleen van Zaterdag op Zon dag en van Woensdag op Donderdag mag in hotels warm gebaad worden. Verschillende hotels verstrekken geen handdoeken, zeep is vanzelfsprekend ook daar een groot luxe-artikel gewor den. Het ontbijt bestaat meestal uit een paar hompen brood, namaak-koffie en een plakje boter of margarine. Boter is zoo schaarsch, dat zelfs de officieel toe gewezen 50 gr. per maand vrijwel nim mer, althans in dezen tijd, kan worden verstrekt. Ook de kolen-voorziening laat veel te wenschen. Wordt ook te dien opzichte in Nederland nauw met de Duitsche instanties samenge werkt, Frankrijk heeft een militair be stuur. Vandaar dat de Fransche over heid voor zichzelf moet zorgen en zich door allerlei omstandigheden voor nog veel grooter moeilijkheden geplaatst ziet dan hier-in Nederland het geval is. De politiek is hier allerminst vreemd aan. Frankrijk schijnt nog erger ver deeld dan vroeger. De Parijzenaren, onder wie goede bekenden van vele jaren her, die wij spraken, verwijten hun vroegere regeering Daladier, dat de oorlog onder den drang van Enge land verklaard werd, terwijl Frankrijk niet gereed was. Niet gereed in dien zin, dat door tegenwerking van het toenmalige Front Populaire (radicaal- socialisten, sociaal-democraten en com munisten) het leger was gedesorgani seerd. De Fransche soldaat van 1914-’18, door zijn Duitschen tegenstander steeds hoog geschat, liet zich in Mei en Juni 1940 binnen 16 dagen verpletteren. Ge brek aan eenheid en discipline niet aan moed waren daarvan de belang rijkste oorzaken. Wanneer een Parijze naar in hart-en-nieren, een echte pa triot, daarover in vuur raakt, krijgt hij de tranen in de oogen: „Wij hebben den oorlog verklaard, wij hebben verloren, wij zijn vernederd door eigen schuld! Thans zijn wij bezet, wat opzichzelf reeds een schande is voor een land als het onze, dat zich met een Maginot- linie veilig waande. Door onzen bond genoot tegen Duitschland opgehitst, daarna verraden, is ons arm land den af grond genaderd, met de kans op een in storting voor altijd!” Wanneer dan de hoffelijkheid gebiedt te wijzen op een s mogelijk herstel, gaan de beide armen en schouders omhoog. Evenals zijn ver vallen Parijs, is deze man met velen zijner landgenooten de wanhoop nabij. Is de Parijzenaar over het algemeen best te spreken over de correcte hou ding van den Duitschen militair, over de toenemende terreur van en door eigen landgenooten raakt hij schier niet uit gepraat. Het communisme heeft Frank rijk reeds vóór 1939 een zwaren slag toegebracht, de verdeeldheid in het volk heeft er toe geleid, dat in de hoofden van velen een verwarring is ontstaan, die heeft geleid tot daden, waartegen thans scherpe maatregelen worden ge nomen. Somber is inderdaad de toekomst van dat mooie land, dat door het veel te lage geboortecijfer allengs aan het uit sterven is. Onder deze omstandigheden was het geen genoegen dit Parijs weer terug te zien Een communiqué van het Japansche hoofdkwartier meldt: Op 3 Februari werden bij Rabaul van 220 vijandelijke toestellen 26 neergeschoten en 3 be schadigd. Een Japansche machine ging verloren. Bij een aanval op Rabaul op 4 Februari werden van 143 vijandelijke vliegtuigen 11 neergeschoten en 3 be schadigd. Een Japansche machine ging verloren. Op 5 Februari werden van 220 aanvallende vijandelijke vliegtuigen 55 neergeschoten en 3 zwaar beschadigd. Een Japansche machine keerde niet terug. TAPTEMELK EN TAPTEMELKPOEDER Ofschoon in de aankondiging, dat voor een deel van het taptemelkrantsoen dezen winter in het Westen des lands taptemelk- walspoeder zal worden verstrekt, duide lijk is meegedeeld, dat deze maatregel voorloopig blijft gelden, blijkt er bij publiek en slijters misverstand te be staan. Velen schijnen te denken, dat na de thans beëindigde distributieperiode het taptemelkrantsoen van Ij liter weer ge heel in den vorm van taptemelk kan wor den verstrekt. Dat is niet het geval. Het taptemclk-walspocder blijft tot nadere aankondiging deel uitmaken van het taptemelkrantsoen. Het nieuwe H.K.L. in wording. Het bouwen van stellin gen en bunkers. Het houtverbruik is aanzienlijk; vooral voor de hoofdbunkers zijn veel stammen uit het naburige woud noodig. De pioniers zijn onvermoeid bezig om het werk op den vastgestelden tijd gereed te hebben. Het Finsche legerbericht van heden vermeldt, dat meer dan 200 vijandelijke vliegtuigen gisteravond en vannacht in verscheidene golven hevige luchtaanvallen hebben ondernomen op Helsinki. Brand en brisantbommen veroorzaakten groote schade aan gebouwen en branden in ver- de naaste Volgens tot dusver ontvangen berichten vallen er 38 dooden en 232 gewonden te betreuren. Het krach tige spervuur van den Finschen lucht afweer dwong de aanvallende machines, een groot deel van haar bommenlast bui ten de stad uit te werpen. Het Residentietooneel gaf Zaterdagavond in den Prin. cesse-Schouwburg in den Haag de première van „De groote onbekende”, blijspel van Alfred Gchri, Van links naar rechts: staande Jan v. d. Linden, Henk Rigters. Coba Kel- ling. Mimi Boesnach en Kathi Buning. Flink, Joeki Broedelet en Piet Bron. aan Tokio DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 6 Febr. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In het gebied van Nikopol zijn onze divisies nog steeds in een zwaren af weerstrijd verwikkeld met de naar het Zuiden opdringende bolsjewieken. In het gevechtsgebied tusschen Kiro wograd en Belaja Zerkof rukten troepen der op, sloegen vijandelijke gevechts groepen uiteen en wierpen den vijand, na 45 Sovjet-Russische pantserwagens te hebben stukgeschoten, verder terug. Op andere plekken bleven plaatselijke aanvallen der bolsjewieken zonder suc ces. In het gebied ten Zuiden van de Pripjet-moerassen kwam het ook giste ren tot heen en weer golvende gevech ten met opdringende vijandelijke aan- valsvoorhoeden. Eigen tegenaanvallen hadden succes. Ten Zuiden van de Beresina en bij Witebsk mislukten nieuwe doorbraakpo gingen van de bolsjewieken door den taaien tegenstand van onze troepen met groote verliezen voor den vijand. Aan den afweer van alle aanvallen namen de Duitsche luchtmacht en onze artille rie op voortreffelijke wijze deel. De af- weerslag in deze gebieden duurt voort. Ten Noorden van Newel, ten Zuiden van Staraja Roessa, alsmede in het ge bied tusschen Ilmenmeer en de spoor lijn LeningradPleskau, werden her haalde met steun van pantserwagens ondernomen aanvallen der bolsjewieken ten deele in tegenaanval en in hevige gevechten op korten afstand met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Bij de vernietiging van twee bolsje wistische bataljons onderscheidde zich de 13de compagnie van het jagerregi- ment 38 onder leiding van den eersten luitenant Geihe bijzonder. In de gevech ten tusschen Ilmenmeer en Leningrad, heeft zich de Wurtembergsch-Baden- sche 215de infanterie-divisie onder lei ding van luitenant-generaal Frankewitz met het daaronder ressorteetende 1ste bataljon van het grenadierregiment 32 onder leiding van majoor Schaar schmidt buitengewoon onderscheiden. Op het bruggenhoofd van Nettuno verliep de dag kalm; aan beide zijden activiteit van verkennings- en stoottroe pen. Bij de zuivering van den ketel ten Noorden van Aprilia werd een met pantserwagens versterkt regiment in fanterie van den vijand opgerold. On der de 900 gevangenen bevinden zich 19 officieren. Vernietigd werden 11 pantserwagens en 2 gepantserde auto’s. Twee pantserwagens en talrijke zware infanteriewapens werden onbeschadigd buitgemaakt. Aan het Zuidelijke front liep de vijand ook gisteren onophoudelijk, door zeer krachtige artillerie gesteund, storm op het bergmassief van Cassino, teneinde een doorbraak te forceeren. Opnieuw drong hij ten Noorden van de stad bin nen en nogmaals werd hij door een on middellijk begonnen tegenaanval van onze dappere troepen in zijn uitgangs stellingen teruggeworpen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht met goed effect uitladingen van den vijand in de haven van Nettuno aan. Bij het vertrek van daar werden explosies in stapels muni tie en branden waargenomen. Boven de bezette gebieden in het

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1