op Doorbraakpogingen in het Oosten stuiten vastberaden weerstand 1944. Dinsdag 8 Februari. No. 18714. BINNENLAND RECHTZAKEN STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN SPORT f Hevige aanvallen in Dnjeprbocht Reorganisatie Staatsloterij 1 Landwacht Nederland Kaderopleiding Germaanschen Landdienst De moord op 14-jarig meisje te Oisterwijk Zweedsch Roode Kruisschip in de haven van Chios in brand geschoten Scheepsconcentraties bij Nettuno bestookt i DOODELIJK ONGEVAL IN TELEFOONGEBOUW Uitreiking distributiebescheiden Sportrevué Meer loten; meer en hoogere prijzen JONGEN VAN 13 JAAR SLOEG ZIJN VADER DOOD VERDUISTEREN van 17.45 uur tot 8 uur Maan: 8 Febr. onder 7,57 u., 16.45 u.; 9 Febr. onder 8.28 u„ op 17.56 V.M. Hoofdprijzen Staatsloterij Oproep voor Rijksduitschers Nederland en de invasie BURGERLIJKE STAND Duitsche tegenstand bij Nettuno COURANT HAAGSCHE Particuliere loterijen verboden (C.N.F.-Stuvel) 8342, 10340, 14586, geen en den Führer. in VOOR R. H. Vink geb. van Gijtenbeek. z. t op BOKSEN VAN DAM TEGEN ELTEN: 16 dezer bokst Luc van Dam in „Odeon” te Rotterdam opnieuw tegen Dorus Elten over 10 ron den van 3 minuten. Rijpartijen: Luc Lucas tegen Giel de Roode, Kees Graafland te gen Bep Diessen en Jan Hendriks tegen Nico v. d. Wetering. Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe distributiebescheL den van 8.3016,30 u., uitreikingsgebouw Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Loos- duinen. Alidastraat 1van 916 uur bij kantoor Scheveningen-Noord, Ooststraat 1 en van 8.4512.30 en 1416 uur bijkan toor Benoordenhout (Ruychrocklaan 178) de letters Mas t.m. Nieuwk. Voetbal: In het Oosten legden Zondag twee oude clubs beslag op het kampioen schap 2e klasse. In 2B werd de titel be haald door Be Quick CL.), in 2C door Vitesse. Verleden jaar werd Be Quick zonder puntenverlies kampioen, nu heeft zij 2 punten in 2 gelijke spelen verloren met nog 3 wedstrijden voor den boeg. Vitesse werd in het vorige seizoen vierde. Waterpolo: Voor den Rokocent-beker won HZPC den uitwedstrijd tegen ODZ met financieel-agent vrijgesproken, op grond, dat in de tenlastelegging niet de restric tie was gemaakt, dat H. slechts de tegen waarde in Zwitsersche francs van de hem toevertrouwde gelden had over te maken Het schijnt, dat H. na 25 Januari j.l. den makelaar naar diens genoegen schadeloos heeft gesteld. Gagesteijn, vrouw van C. J. Zwarts, 69 j. W. M. Weyne, weduwnaar van H W. J. Bijnevelt, 87 j. Kasiem, ongehuwde vrouw, pl.m, 46 j. J van der Sluis, man van E. Heilmans. 79 j. C. E. Coster, ongehuwde vrouw. 81 j. M. J. Verhuist, ongehuwde vrouw. 58 j. C. B Liet, vrouw van T. J. A. M, Broers, 38 j. -r- J. F. Bangert. man van G Waar denburg. 71 j. M Zuijdveld. weduwe van F. J. Weber, 80 j. De wnd. gewestelijk kommandeur van het gewest Zuid-Holland en Zeeland maakt hiermede bekend, dat een tweede keuring voor de Landwacht zal worden gehouden opVrijdag 11 Februari van 912 uur te den Haag, gebouw Amicitia. Westeinde 15 en Zaterdag 12 Februari van 1417 uur te Rotterdam, gebouw geneeskundige dienst Baan 170. Zij, die geen oproep voor deze keu ringen ontvingen en alsnog tot de Land wacht willen toetreden, hetzij voor hulp dienst of voor beroepsdienst kunnen zich tevens aanmelden. Hierbij dient lid maatschapskaart N.S.B., WA. of S.S. te worden medegebracht DE MISLUKTE GELDZENDING NAAR ZWITSERLAND: Een te Bussum wonen de makelaar, D. H. R., wiens dochter te Neuchatel met een Zwitser was getrouwd, wilde aan deze dochter een som gelds overmaken R. vertrouwde aan den finan cieel-agent J. C. A. H. in de eerste maan den van 1943 viermaal bedragen in Ne der landsch geld toe. in totaal 23 mille, waarvan na aftrek van provisie en on kosten 19,300 overbleef, voor welke som de dochter van den makelaar 17.500 Zwitsersche francs in handen zou krij gen. Van de overmaking naar Zwitser land kwam echter niets terecht doch wel gebruikte H. de hem toevertrouwde gelden voor allerlei andere doeleinden. Op 25 Januari j.l. had H. zich wagens verduistering van f 19.300 voor de Haag- sche rechtbank te verantwoorden. De officier van justitie eischte toen tegen H. twee jaar gevangenisstraf. Thans heeft In de Staatscourant zijn afgekondigd twee besluiten van den secr.-generaal van Financiën, waarvan het eerste bepaalt de inwerkingtreding op 1 Maart a.s. van het gemeenschappelijk besluit van 15 October 1943 van de secretarissen-generaal van Justitie en van Financiën inzake het lo- terijbedrijf en het tweede voorschriften geeft voor de Staatsloterij Voortaan zullen alleen Staatsloten ver krijgbaar zijn; de tot dusver bestaande zg. particuliere loterijen zijn verboden. Aangezien de zg. briefjesbedrijven, die deze loterijen exploiteerden, over een goed verkoopsapparaat beschikten, is dit appa raat ingeschakeld bij den verkoop der Staatsloten, en wel voorloopig in den vorm van een vennootschap, genaamd Verkoopkantoor van Neder land s c h e Staatsloten gevestigd te ’s-Gravenhage. De tot dusver bestaande vertegenwoordigers dezer ondernemingen zullen thans naast de thans in functie zijnde collecteurs en collectrices der Staatsloterij bevoegd zijn tot den ver koop van Staatsloten. De opzet der Staatsloterij is in hoofd zaak dezelfde gebleven Als belangrijkste verschillen met de bestaande Staatsloterij kunnen worden genoemd: 1. Terwijl tot dusver één serie Staats loten van 21.000 stuks werd uitgegeven, zal voortaan de uitgifte van series van 25.000 loten plaats hebben, en wel van zoovele series als noodig blijkt om aan de aanvraag van het publiek te voldoen. 2. De prijs van 1/20 lot wordt gebracht van /3.60 op ƒ4.en wel met dien ver stande, dat de prijs per klasse 0.80 be draagt 3. De hoofdprijzen der eerste vier klas sen worden verhoogd tot resp. ƒ25.000, 30.000, 40.000 en 50.000, terwijl aan de vijfde klasse drie prijzen van respectieve lijk 60.000, 40.000 en 30.000 worden toegevoegd (ongeacht de premies van ƒ30.000 en ƒ3000, welke blijven bestaan). 4. De korting van 10 pCt. ten behoeve van den Staat, welke tot dusver plaats had bij de uitbetaling van prijzen bene den 100 komt te vervallen. Dit betee- kent dus, dat bij het zgn. eigen geld in alle klassen de volledige inleg zonder eenige korting wordt uitbetaald. De nieuwe loten zullen begin Maart voor het publiek beschikbaar worden ge steld. UITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 8 Februari. Het Opperbevel van de Weerl macht deelt mede: Het Oostelijke front stond ook gisteren ten Oosten van Sjasjkof, ten Zuiden van de Beresina en bij Witebsk in het teeken van zware afweergevechten in het verloop waarvan alle bolsjewistische doorbraak pogingen door den vastberaden weerstand van onze troepen mislukten. In het gebied van Sjasjkof waar gisteren 17 pantserwa gens vernietigd werden, duren de hevige gevechten voort. Ook ten Westen van het Ilmenmeer en ten Noorden van Loega werden door pant- - serwagens en slagvliegtuigen gesteunde aanvallen der bolsjewieken in tegenaan vallen en verbitterde gevechten van man tegen man afgeslagen. Ten Noorden van Newel, in het gebied ten Westen van Loega en bij Narwa le verden eigen aanvalsoperaties successen op en leidden tot plaatselijke frontcorrec- ties. In de periode van 1 tot 7 Februari werden aan het Oostelijke front 192 vij andelijke vliegtuigen vernietigd17 eigen vliegtuigen gingen verloren. Aan de fronten van het landingshoofd bij Nettuno heerschte gisteren slechts ge ringe gevechtsactiviteit. De aanval van een Amerikaansch bataljon werd afgesla- werden sterke Aprilia HOOGWATER EN DIJKDOORBRAAK BIJ DEN DOLLARD: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bereikte het water in den Dollard een recordhoogte. In den buL tendijk werden veertig gaten geslagen. Met man en macht is gewerkt om deze te dichten. Ook bij Delfzijl namelijk te Hol- wierde is de zeedijk zoodanig beschadigd, dat er direct des nachts uit vrees voor doorbraak, aan moest worden gewerkt Zooals men weet, werd op 11 Januari in het pand Atjehstraat 44 te Rotterdam de 57-jarige kantoorbediende J. J. de Jong met zware verwondingen aan het hoofd op de trap gevonden. Hij overleed korten tijd na de opneming in het ziekenhuis Coolsingel. Het 13-jarig zoontje, met wien de man alleen thuis was geweest, vertelde dat zijn vader de trap af was geloopen omdat eenige mannen hem te spreken vroegen. Zoodra de deur was opengetrok ken, snelden twee gemaskerde mannen in manchester pakken naar boven die na dat zij eerst den kantoorbediende bewus teloos hadden geslagen de huiskamer bin. nendrongen het licht uitdraaiden en den knaap geblinddoekt in een alkoof drongen. Zij hadden in de kast naar geld gezocht, maar dit niet gevonden en zij verdwenen even snel als zij gekomen waren. De poli tie vond het verhaal nogal fantastisch, maar achtte voorloopig geen termen aan wezig in een andere richting te zoeken, temeer daar er op den muur in de gang inderdaad sporen gevonden werden, welke aan den drager van een manchesterpak konden doen denken. Verschillende sporen werden gevolgd, zelfs tot buiten Rotter dam. maar zij liepen tenslotte alle dood. De Staatsrecherche ging er nu toe over in een andere richting te zoeken en het is aan hun onvermoeiden ijver te danken, dat de zaak eindelijk tot klaarheid is geko men. Verschillende getuigenverklaringen klopten namelijk niet met het verbaal van den 13-jarige. die hierop aan een streng verhoor werd onderworpen Wekenlang is men met den knaap bezig geweest. Al spoedig trok hij zijn eerste verhaal in, maar deed het voorkomen alsof papa van de trap was gevallen. Dr. van der Hulst, die de sectie verricht had, achtte dit even, wel uitgesloten gezien den aard van de verwondingen Nadat het verhoor met on- verminderden ijver was voortgezet, heeft de jongen eindelijk bekend zelf den vader te hebben neergeslagen. Volgens verkla ring van moeder en zuster leed de jongen den laatsten tijd aan vervolgingspsychose. Hij beeldde zich maar in, dat er ,,’s avonds in het donker een man op de trap zat”. Dien avond hebben jongens uit de buurt vermoedelijk belletje-trekken gespeeld, zooals wel meer voorkwam. De vader is daarop naar beneden gegaan en het zoon tje, dat onmiddellijk dacht aan den ge- heimzinnigen man heeft uit een kastje een schoenmakershamer gegrepen, is daar, mee de donkere trap afgeslopen, zag ver volgens een schim, die wel eens de be wuste indringer kon zijn en heeft met volle kracht een slag met den hamer ge geven. Pas nadat .hij hoorde kermen realiseerde hij zich, dat het zijn vader was. Toen heeft hij, vermoedelijk uit angst, eerst de buitendeur gesloten en heeft ten slotte den hamer weer op zijn plaats ge legd. Verdacht van doodslag is de jongen vandaag voor den officier van Justitie ge. leid. De oude bewaarster van het befaamde kasteel Waardenburg zal naar alle waarschijnlijkheid een der laatste draagsters zijn van de gepijpte muts. Vroeger was de dracht in_ deze .streek algemeen. “1 gen, waarbij 3 pantserwagens vernietigd. Des avonds wisten stoottroepen in het gebied van in weerwil van den deels taaien vijande- lijken tegenstand hun stellingen plaatse lijk te verbeteren. Vèrdragend geschut bestookte opnieuw concentraties van schepen en ontschepingen bij Nettuno op doeltreffende wijze. Een transportschip werd in brand geschoten. Ook de lucht macht ondernam overdag en ’s nachts doeltreffende aanvallen op ontschepingen in de havens van Nettuno en Anzio. Ver- scheidene groote benzine-opslagplaatsen werden in 1 and geworpen en de haven werken weroen voor langen tijd vernield. Vier koopvaardijschepen met een inhoud van 14.000 brt. werden door bomtreffers zwaar beschadigd. Aan het Zuidelijke front hield de vijan delijke druk ten Noordwesten van Cassino aan, zonder dat hierbij groote krijgs operaties ontstonden. Waargenomen werd, dat de vijand als gevolg van de zware verliezen in de afgeloopen dagen tot her- groepeeringen is overgegaan. Tijdens de hevige afweergevechten gedurende ver scheidene dagen ten Noordwesten van Cassino heeft zich de 44ste Reichsgrena- dier-division „Hoch. und Deutschmeister” onder bevel van luitenant-generaal Fra- nek met een hieraan toegevoegd gemoto riseerd bataljon van het grenadierregiment 8 en een gevechtsgroep onder bevel van kolonel Baade bijzonder onderscheiden. Enkele vijandelijke vliegtuigen schoten op 7 Februari des middags het in de haven van Chios liggende Zweedsche Roode Kruisschip „Wiril” in brand. In den afgeloopen nacht wierpen enkele vijandelijke vliegtuigen bommen neer op plaatsen in West- en Zuidwest-Duitsch- land. Opnieuw vijftien Jaar geëischt Gistermiddag zijn de verhooren voor het Gerechtshof hier ter stede in de zaak tegen den 38-jarigen monteur-bankwerker Th. van B.. te Tilburg, verdacht van moord, resp. doodslag op een 14-jarig meisje uit Rotterdam, dat te Oisterwijk logeerde, gepleegd op 29 Augustus 1941. voortgezet. Onder de getuigen bevonden er zich die* den verdachte dien middag te Oisterwijk op verschillende plaatsen en tijdstippen hadden gezien. Bij den kapper A. G. van Doorn, dien hij kende, was hij een uurtje in huis geweest om te schuilen voor den regen. Het meisje A M Kerkoerle, uit Moergestel, had verd. op een boschpad gezien en zij herkende hem ook op de zittin De verd. betwistte evenwel, dat dit meisje hem had gezien en dat zij de waarheid sprak. De getuige bleef echter bij haar verklaringen. De man en de vrouw, bij wie verdachte te Tilburg in den kost was. het echtpaar Schellekens, deden mededeelingen omtrent verdachte’s vertrek per fiets dien middag omstreeks 2 uur en zijn antwoorden op de vragen den volgenden dag. waar zijn fiets ge bleven was, Verd. had aan Sch. gezegd, dat hij geen aangifte van de vermissing bij de politie had willen doen, omdat eert geheime zender in het stuur verborgen was, maar aan zijn vrouw verklaard, dat zijn fiets „op de zaak” was, waaruit zii geconcludeerd had, dat het rijwiel kapot en bij den reparateur was. Getuige J Persoons-Sanarius had, toen zij in het bosch hout aan het sprokkelen was, de fiets van verd ontdekt en dat medegedeeld aan zekeren Snoeren, die bij haar in de buurt was Deze had de fiets naar het politiebureau gebracht* maar haar weder, op verzoek der politie, neergelegd, waar hij haar gevonden had. De Procureur-Generaal. requisitoir ne mend. zeide, dat de brief, dien verdachte aan het Bossche Hof had geschreven, weliswaar een geheel ander licht op de zaak wierp, maar ook daaruit had spr. niet de overtuiging gekregen, dat ver dachte nu wel de juiste toedracht had verteld. Vast staat, dat het meisje een gewelddadigen dood is gestorven, als ge volg van ingetreden verstikking door dichtknijpen van de keel. Spr. liet in het midden of het tevens gepleegde zeden misdrijf is geschied vóór, tijdens of na ook, dat met zijn De Engelsche druk op Spanje Het Londensche Zondagsblad „Obser ver” heeft een nieuwen, zeer hevigen aa.ival op Spanje gedaan. Het blad zegt, dat Groot-Brittannië niet slechts van Spanje garanties op het gebied van de buitenlandsche politiek moet verlangen, doch ook een wijziging van zijn binnen, landsch-politieke struciuur. Dezen aan val noemt men in Berlijnsche politieke, kringen des te zwaarwichtiger nu hij ge schiedt na de Spaansche regeeringsver- klaring en in zekere mate een antwoord aan de Spaansche regeering vormt. Juist de „Observer”, zoo verklaart men te Berlijn, is een blad, dat zich over het al gemeen onderscheidt doör bedachtzame formuleeringen. Niet weinige van zijn politieke artikelen pleegden door het ministerie van Buitenlandsche Zaken ge ïnspireerd te worden. Deze aanval heeft intusschen het voordeel, dat hij eens en voer al klaarheid schept. De Britsche kaarten en het spel van Sir Samuel Hoare worden er door blootgelegd. Het artikel toont aan. dat de Britsche be schuldigingen inzake de Spaansche neu traliteit in feite slechts voorwendsels zijn om zich in Spanje’s interne aange legenheden te mengen. Op Spanje wordt de verdenking van schending der neutra liteit geladen, minder omdat men daar door de DuitschSpaansche vriendschap hoopt te verstoren, doch omdat men Franco en de Falangisten ten val bren gen en door een volksfrontregime ver vangen wil In Berlijnsche politieke kringen is men ervan overtuigd, dat de reactie der Spaansche eer en waardigheid op dezen aanval niet zal uitblijven. PETROLEUM VOOR VERLICHTING: Van 9 Febr. tot, en met 8 Maart geeft elk van de bonnen „54 Verlichting” en „55 Verlichting” van de bonkaart „S 121” en de bonnen „65 Verlichting” der bon kaart „C 221” recht op één liter petro leum. De geldigheidsduur der bonnen „52 Verlichting” en „53 Verlichting” der bonkaart „S 121” is verlengd tot en met 8 Maartzooals bekend geeft elk dezer bonnen rech op 1 liter petroleum. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEIN- 5®^a“_e,LAeJi1 DEN: Van 9 Febr. tot en met 4 Maart geeft elk der bonnen „18” van de bon kaart U 215 voor kookdoeleinden recht op één liter petroleum. i heer Kamerman. Zij allen zijn hier gekomen, omdat hun hart hen ertoe drong, niet uit nieuws gierigheid of uit zucht gezien te worden. De heer Kamerman deed in zijn werk veel meer dan zijn plicht hem voor schreef. Zijn leven werd gekenmerkt door een onweerstaanbare blijheid, welke hij aan allen wist mede te deelen. Altijd was hij zichzelf in daden en in woorden een man uit één stuk, onverschillig te genover wien hij ook stond. Het tragi sche in hem is, dat zijn geest sterker was dan zijn lichaamin korten tijd is hij opgebrand door zijn enthousiasme voor het schoone en edele doet De heer Pasman, chef van de 6e afdee- ling bij het hoofdbestuur der P.T.T zeide o.m. dat de heer Kamerman reeds op eugdigen leeftijd was opgevallen door zijn bekwaamheid en ijver. In zijn functie kwam hij steeds in aanraking met de noo- den en behoeften van het personeel. Daar in was hij in zijn element. Hierna spraken nog twee vrienden van den overledene, de heeren W. A. Rensen en B. T. Harm sen, waarna ds. Laarman, een zwager van den overledene in enkele treffende woor den het hoogstaande karakter van den heer Kamerman schetste Van een bezoekster van een zweminrichting werden twee gouden ringen ontvreemd. Tegen 7 caféhouders en een eigenaar van een kapperszaak is proces verbaal opgemaakt wegens het houden van een zgn. fruitkast. de geweldpleging. Vast staat verd. zijn woning te Tilburg fiets heeft verlaten, dat hij in Oisterwijk en omgeving en in de buurt waar het misdrijf is gepleegd, is geweest, omstreeks het tijdstip, dat dit geschiedde. Spr. eischte vernietiging van het arrest van het Hof te ’s-Hertogenbosch. opnieuw schuldig verklaring aan doodslag en vroeg verdachte’s veroordeeling tot 15 jaren gevangenisstraf. De verdediger van verd., mr P. van ’t Hoff Stolk. uit Leiden, betoogde in het eerste gedeelte van zijn pleidooi, dat zich gedurende de verschillende behan delingen van deze zaak, overtuigingen hebben gevestigd, welke niet door be wijzen worden gestaafd en dat uit wettige bewijsmiddelen het aan van B. ten laste gelegde niet is komen vast te staan. De behandeling van de zaak zal mor gen te tien uur worden voortgezet. Eeuwen geleden trokken Nederlandsche boeren en handelaars naar het Oosten en vestigden zich in de steden of bouwden zich boerenhoeven. Steden als Danzig en Mariënwerder laten nog heden den Ne der landschen invloed in hun bouwstijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosten. In Danzig en Bromberg kan men hen in het blauwe Jeugdstorm-hemd ont moeten. In totaal bevinden zich reeds 500 Nederlandsche jongens en meisjes in den Germaanschen Landdienst, om het boerenwerk weer te leeren. Later zullen zij zich eigen hoeven bouwen en mede den grondslag leggen voor een nieuwen Germaanschen boerenstand in deze gebieden. De jongens en meisjes zijn ondergebracht in kampen onder Ne derlandsche leiding. Over enkele weken begint de opleiding van kampleiders (sters) voor den Ger maanschen Landdienst. Zij. die meenen hiervoor geschikt te zijn kunnen zich voor opleiding aan melden. Leeftijd 1825 jaar. Aanmelden bij Germaanschen Landdienst, Utrecht, Koningslaan 9. JUBILEA: Op 10 Februari zal de heer H. J. Klein Meuleman buitengewoon geëm ployeerde, het feit herdenken dat hij 25 jaar geleden in dienst getreden is bij de P.T.T. De heer W. Kouwenhoven, pro- Lu, <1 LltUVWMtl uv Simonis en Zn. beddenmagazijnen her denkt op 20 Februari het feit, dat hij 50 jaar bij deze firma werkzaam zal zijn. DR. J. P. VAN DER BRUGH t: In den ouderdom van 74 jaar is overleden dr. J. P. van der Brugh, oud-geneesheer- directeur van de Inrichting'voor Ooglij- ders te Rotterdam. De begrafenis vindt morgen te 11.45 uur plaats op Oud Eik en Duinen. Vijfde klasse 1000 6434, 20513 400 4028, 7613, 15893, 15977 200 19697 100 1316, 3594, 5146, 9586. 13581, 16469, 17484. 20152 □e strijd in het Zuid-ltaliaansche berg land. Vierloopsgeschut beschermt de bochtige bergwegen tegen de aanvallen in duikvlucht. (P.K. Beuschel-O.H.) PROPAGANDA-VERGADERING VAN DE N.S.B. In een gisteravond in „Amicitia” ge houden vergadering van Kring Centrum van de N.S.B., heeft de radiospreker Jan Hollander het onderwerp behan deld: „Nederland en de invasie.” Spr. begon met te zeggen, dat de nat.-socialisten geen koffiedik of Engel- schen zender noodig hebben om te we ten, dat de oorlog dit jaar in zijn hef tigste stadium zal treden. Als er een invasie in Europa komt is dit eener- zijds een late inlossing van de belofte aan Stalin, anderzijds een poging om een keer te brengen in de militaire situatie. Want al lang hebben de Engelschen en Amerikanen de hoop opgegeven, dat zij door bombardementen het Duitsche volk op de knieën zullen brengen. Het tegendeel is bereikt van wat werd be staal- en en De 'A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nadat het roode leger een tijd lang, met verwaarloozing van de an dere deelen van het front, al zijn aan dacht geconcentreerd had op den Noor delijken frontvleugel, met als gevolg, dat het Duitsche front daar een eind- weegs werd teruggedrongen, heeft het zijn aanvallen allengs ook weer tot de Zuidelijke sectoren uitgebreid. In het bijzonder in de bocht van den Dnjepr hebben zich 2 zwaartepunten van den strijd gevormd, het eene ten Westen van Tsjerkassy, d.w.z. in het gebied tusschen Belaja Zerkof en Kirowograd, het andere tusschen Kriwoi Rog en Ni kopol. In deze beide gebieden, die stra tegisch eigenlijk als een geheel kunnen worden beschouwd, staan de Duitschers bloot aan hevige Sovjet-Russische aan vallen, welke vooralsnog in het bijzon der tegen den Noordelijken vleugel ge richt zijn. De aanvallen op de Zuide lijke flank worden voorloopig tegen Nikopol zelf gericht en tegen het brug genhoofd, dat de Duitschers nog steeds op den linker Dnjepr-oever bezet hou den. Volgens de Duitsche berichten kon den alle aanvallen tot dusver met suc ces worden afgeweerd en beginnen zich reeds de resultaten van de Duitsche tegenmaatregelen af te teekenen. Voorts oefenen de Sovjet-Russen he vigen druk uit in het gebied ten Zui den van de Pripjet-moerassen, waar zij na de verovering van Rowno verder konden oprukken, zoowel langs de spoorlijn naar Kowel als naar Lemberg, zij het ook nog slechts met hun uit cavalerie bestaande voorhoede. Bij Witebsk, dat met recht als het centrale bolwerk van het geheele Oost front kan worden beschouwd, zijn de met een groote meerderheid aan men- schen en materiaal ondernomen Sovjet- aanvallen zoo hevig, dat aan de Duit sche verdediging uiterst zware eischen worden gesteld. Tot dusver hebben de aanvallers hier nauwelijks terrein kun nen winnen, doch men kan zeggen, dat de toestand in dezen sector gespannen is. Ook ten Noorden van Newel duren de hevige Sovjetaanvallen voort, voor alsnog echter met weinig resultaat. Aan het front tusschen Ilmenmeer en Narwa zijn de laatste paar dagen geen groote veranderingen ingetreden. De activiteit van de Sovjet-Russen schijnt zich voor het oogenblik meer tot zui- veringsoperaties te beperken, al hebben de Duitsche tegenmaatregelen voorloo pig evenwicht in den toestand gescha pen. Vooral voor Loega hebben de Sov jet-Russische aanvallen geen verdere resultaten opgeleverd. Terwijl in de Zuidelijke sectoren natte sneeuw en regen de wegen onbegaan baar hebben gemaakt, heerscht in het gebied tusschen Witebsk en de Finsche Golf lichte vorst. Hier vormen de be ijzelde wegen een even groote belem mering voor de operaties als de mod der in het Zuiden. BEGRAFENIS W. K. A. KAMERMAN: Op Oud Eik en Duinen is hedenmiddag onder zeer groote belangstelling van de zijde van de hoofdambtenaren en ambte naren der P.T.T. ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer W. K. A. Kamerman, referendaris bij het Hoofdbestuur. De hoofddirecteur der P.T.T., mr. Dijkman v. Gunst, heeft als eerste spreker het woord gevoerd. Hij zeide. dat alle aanwezigen zich thans r i¥ verbonden voelden door hun liefde, en curatiehouder bij de firma Wed. W. J. M. vriendschap voor den - - - Zt-i n I I nn aim niö* rta Allen personen, die de Duitsche na tionaliteit bezitten en tot dusver nog geen vragenlijst hebben ontvangen wordt aan geraden onverwijld bij de Ortsgruppe, waaronder zij ressorteeren, of bij het Deutsche Kreiswirtschaftsamt een vragen lijst te gaan halen. Deze lijst moet dui delijk leesbaar (met blokletters) inge vuld en aldaar weer ingeleverd worden; zij die verzuimen een dergelijk formulier in te vullen, komen niet in aanmerking voor een nieuwe levensmiddelenkaart, die begin Maart zal worden uitgereikt. Testament van Sir Henry Strakosch De opening van het testament van den in October 1942 overleden Engelschen financier Sir Henry Strakosch heeft in Londen een eerste rangs sensatie ver wekt, daar Sir Henry, die doorgaat voor een der grootste, zoo niet den allergroot sten van alle Engelsche financiers, een aantal zijner vrienden, onder wie Chur chill, Smuts, Sir John Simon en Brendan Bracken, met aanzienlijke be dragen heeft bedacht. Churchill b.v. heeft 20.000 pond sterling gekregen, ge paard gaande met de nadtukkelijke op merking, dat hij een der trouwste vrien den van den overleden multimillionair is geweest. Omtrent de afkomst van Strakosch tast men in het duister. Steeds is echter van hem beweerd, dat zijn wieg gestaan deeft in een ghetto in Bohemen of Galicië. In 1890 duikt hij op in de City van Londen en wist door den Boerenoorlog goede zaken te maken. Later werd hij financieel adviseur van de Zuidafrikaansche regee ring, bekleedde dergelijke functies in En geland en maakte hiervan gebruik om zijn financieele macht uit te breiden. Van tallooze ondernemingen in alle dee len van het Britsche Empire was hij voorzitter van den Raad van commissa rissen Zijn testament onthult de ver bondenheid van de internationale finan cieele wereld met de Engelsche regee- ringskringen en kan daarmede dienen als bijdrage tot de Britsche na-oorlogsche plannen. Nr r de C.D. meldt, heeft Strakosch 54 millioen pond sterling nagelaten. BEVALLEN: N. M. van de Graaf geb. Hanselman, z. M. Zoutendijk geb. van Wijk, d. J. B. van den Hengel geb. van Ginneken, d. A. Blume geb. Hooft, z. J. A. Waagenaar geb. Toorenburg z. R. K. Benjert geb. Lepszy, z. H. M. A. Deijkers geb. Kratz d. j’ A. M. Wijtvliet geb. van Loosdrecht, d. J. M van Driesten geb. Reijerkerk, z. B. N Roest geb. Kemeling, z. M. E. Bish geb. Weijnschenk, z. M. C. Jong- mans geb. Hillebrand, z. C. J. van der Veer geb. Veerkamp, z. A. W. van der Moolen geb. van Leeuwen, d. M. J. F. Brizee geb. Broeshart, z. L. Voorwerk geb. Keulen, z. J. Westerveld geb. Wijnhorst, d. E. G. Verstijnen geb. Houwaard, z. J. M. Eerhart geb. Schui tenmaker. z. G. Kempff geb. Wijnmalen, d. F. Sala geb. Siepman. z. A. M. de Groot geb. Peters, d. C. Vegt, geb. Oostendorp, z. A. Vrolijk geb. Pronk, d. P. W. Lobbes geb. van Emmerik, z. G. van Steen geb. Kropff, z. M. Luites geb. van Schijndel. d. K. Stek geb. Dijkhuizen, z. L. de Jong geb. Schalhofer, d. C. B. den Heijer geb. de Ruiter, d. H. de Niet geb. van Roon, z. J. M. Knops geb. Remmerswaal, z. M. Mooiweer geb. Jongejan d. A. Stoeken geb. de Roode, d. C. J. de Boer geb. van den Bos. z. A. van der Hurk geb. Vrieling. d. T. van der Zouwen geb. van Put, z. D. van der Zwan geb. Beekhuizen, d. A. de Zwaan geb. Lou- man, z. M. C. G, Leliveld geb. Wes- seis, z OVERLEDEN: J. A. Platteeuw, we duwe van J. F. L. Flöcker, 75 j. H. S. M. Jumg, ongehuwde vrouw. 82 j. W. K. A. Kamerman, man van C. A. Laarman, 42 j. W, C. Hulsberg, man van J. W. Bergenhenegouwen, 49 j. M. C. P. Herr. weduwe van C. J. Land man, 82 j. J. van den Houten, weduwe van D. Barbier. 87 j. E. L. M. L. Phit- zinger, ongehuwde vrouw, 60 j. A. L. Overgaauw Pennis, ongehuwde vrouw. 72 j. W. Zinsmeester. weduwe van L. G. Lucouw. 87 j. C. E. A baron van Till, weduwnaar van jkvr C. L. den Beer Poortugael, -72 j. G. van Altena, man van H. C. de Vries, 42 j. Y. Posthuma, ongehuwde man, 40 j. A. Weltevreede, man van E. M. de Jonge, 55 j. J. J. De berichten van het Italiaansche front maken, naar het A.N.P. meldt, melding van uiterst krachtigen tegenstand der Duitschers in het gebied van het brug genhoofd der Geallieerden bij Nettuno. De Geallieerde schepen voor het lan dingsgebied liggen onder het vuur van de zware Duitsche artillerie De Anglo- Amerikanen hebben zich onder den Duit- schen tegendruk genoodzaakt gezien, hun voorste stellingen terug te nemen. Aan het hoofdfront woedt om Cassino nog steeds een uiterst verbitterde strijd, welke tot dusver nog niet beslist is. Groote veranderingen hebben zich in dezen sector niet voorgedaan. Schilder van ladder gevallen Gistermorgen omstreeks 11 uur is het telefoongebouw te dezer stede de 59-jarige schilder R. C. F. P. R. uit de de Genestetlaan op een hoogte van 5 meter van een metalen ladder op een betonnen vloer gevallen. De ongelukkige had een zware schedelbasisfractuur. Hij werd naar het ziekenhuis aan het West einde vervoerd, waar hij des middags om 4 uur is overleden. R was in het telefoongebouw bezig met het schilderen van een schakelkast op de tweede étage. Hij wilde een potje verf pakken, dat hooger op stond. Te dien einde klom hij op een metalen lad der, waarvan hij afviel. De jaarlijksche tentoon, stelling door den Hollandschen Kunste naarskring wordt a.s. Zaterdagmiddag in het Stedelijk Museum te Amsterdam ge opend. Zij bevat werken van leden en van genoodigde kunstenaars, bovendien een eerewand van prof H. J Wolter en van Piet van Wijngaerdt, ter gelegenheid van hun 70sten geboortedag en een eere wand van Harry Kuyten ter gelegenheid van zijn 60sten geboortedag. oogd. Het Duitsche volk is staalhard geworden en werkt dag nacht met fanatieken wil aan de ver gelding. Als er een invasie komt, wat God verhoede, dan zou het leed niet te overzien zijn. Er zal aan de Westkust van Europa om eiken meter grond ver woed worden gevochten. Millioenen staan gereed om met ontplooiing van alle krachten iederen aanval af te slaan. Spr. schilderde de toekomst van Ne derland na een verslagen Duitschland. De grootste economische ramp die ons land ooit in zijn geschiedenis bedreigt, is een ontredderd en vernietigd Duitsch land met zijn millioenen menschen. Fel hekelde de heer Hollander de houding van van Kleffens, wiens volgelingen zich wel ontgoocheld, zooal niet opge licht moeten voelen, nu diezelfde van Kleffens van Londen uit heeft verklaard dat het na deze wereldworsteling me'; de zelfstandigheidspolitiek van Neder land gedaan is. De nat.-socialisten zijn het met deze verklaring volkomen eens. In een hecht en vereenigd Europa, waarin ook ons land zijn zelfstandige plaats zal innemen, hetgeen nogmaals bij het laatste bezoek van den Leider aan den Führer is bekrachtigd, ligt het lot van ons werelddeel. De va banque politiek van de emi- grantenregeering, welke haar, na het gebeurde in Pearl Harbour, aan Japan, nog vóór Engeland, den oorlog deed verklaren, heeft ons van het prachtig koloniaal rijk, dat moeizaam in eeuwen werd opgebouwd, beroofd. Wij voeren in het kielzog van de Engelschen en bezaten Indië dank zij de omstandig heid, dat de groote mogendheden het elkaar niet gunden. Wij zullen straks van onderen af ons nationale huis moe ten gaan opbouwen. De strijders aan het Oostfront en de Hollandsche arbeiders in Duitschland, dragen ertoe bij, dat Nederland tz.t. met eere zijn plaats in het nieuwe Europa zal innemen. Scherp fulmineer de spr. tegen de slampampers, die in de groote steden in obscure kroegjes bonnenhandel bedrijven. Het wordt tijd, dat deze lieden in het nekvel worden gegrepen, om meer productieven arbeid te verrichten. Ook de o.w.-ers, de parasieten, die door groote leveranties zich rijkdom men hebben vergaard, zullen aan de beurt komen. Aan het einde van zijn betoog be sprak de heer Hollander de houding der geestelijken, om te besluiten met een verklaring van trouw aan den Leider

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1