I b van Bruggenhoofd Nikopol ontruimd Woensdag 9 Februari. No. 18715. 1944. SPORT Bekendmaking STADSNIEUWS De toestand fronten AGENDA BINNENLAND RECHTZAKEN aan de Diensttijd Landstorm verlengd en OP RIJDENDE TRAM GESPRONGEN BRIEFWISSELING De nieuwe tandheelkundige regeling Bij Nettuno werden de stellingen vooruitgeschoven Het Westen en Zuiden hebben voorrang vóór het Oosten Frankfort a.d. Main gebombardeerd; 31 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten Radiopraatje Max Blokzijl even Uitreiking distributiebescheiden .Dapper zijn, nog je tanden op elkaar DE MOORD OP EEN 14-JARIG MEISJE TE OISTERWIJK Spergebied „Scheveningen” „Clingendaal” VERDUISTEREN van 17.45 uur tot 8 uur Wedstrijdprogramma’s voor Zondag Sportrevue Hoofdprijzen Staatsloterij BURGERLIJKE STAND Ultimatieve eisch van Amerika aan Finland Een kans voor „mondhelden” Keuringen W IB- M HAAGSCHE COURANT X de onzen van hem u. en de Volharding No. leefden van In de serie Brandende Kwesties zal Max Blokzijl Donderdag over Hilversum I om 18.45 uur zijn praatje houden onder den titel „Een beslissend jaar". De woordvoerder van de Finsche lega tie in Washington heeft, naar minister Hull bekend heeft gemaakt, verklaard, dat de houding van Finland ongewijzigd is. Zelfs wanneer Helsinki met den aard bodem gelijk werd gemaakt, zouden de Finnen niet capituleeren in onze Het spreekuur voor kosteloos rechts kundig advies wordt gehouden op Maan dag-, Woensdag- en Vrijdagmiddag van 2.30 tot 4.30 uur. 1 f 1000: 400: 100: 3S f Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe distributiebeschei den: van 8.3016.30 u„ uitreikingsgebouw Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Loos- duinen, Alidastraat 1; van 916 uur bij kantoor Scheveningen-Noord, Ooststraat 1 en van 8.4512.30 en 1416 uur bijkan toor Benoordenhout (Ruychrocklaan 178) de letters Nieuwl t.m. Postel. Die woorden, in je eigen landstaal ƒ50.000: 13858 4814 .5137 14274 16647 18905 6571 10167 11693 13511 18459 2347 2427 10900 12834 14034 14728 15772 16020 16477 17631 20583 20628 denochtend zijn pleidooi voort. Hij merkte op dat hij in het requisitoir geen logi- schen gedachtengang heeft kunnen vinden en dat hij de constructie van het „waar- 1 Oud-Hollandsch porselein in de Oud heidkamer te Zaandijk. Ook voor het behoud van deze Ned. cultuurwaar den strijden onze Ned. Vrijwilligers. (G.L.-H.) Inzake de berichten uit Washington over een nieuwen ultimatieven eisch van Huil aan Finland publiceert het Finsche persagentschap een bevestiging van het Finsche ministerie van Buiten- landsche Zaken, waarin wordt gezegd, dat de Finsche minister van Buitenland- sche Zaken van den Amerikaanschen zaakgelastigde te Helsinki een derge- lijke verklaring van het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken inderdaad heeft ontvangen. Aanval van Sovjetradio en -pers op Finland Sedert gisteren is Moskou geheel on verwacht in de pers en de radio met alle middelen der Sovjetpropaganda een groeten aanval begonnen op Finland. De „Prawda” schrijft o.a.: „Wij zullen de Finsche indringers dwingen zich van Sovjetgrondgebied weg te scheren. Het uur van de vernietiging der Finnen na dert”. Hedenochtend zijn voor het Gerechtshof hier ter stede de pleidooien voortgezet in de zaak tegen den 38-jarigen monteur- bankwerker Th. van B. te Tilburg, ver dacht van moord, resp. doodslag op een 14-jarig meisje uit Rotterdam, dat te Ois- terwijk logeerde, gepleegd op 29 Aug. ’41. Maandag j.l. had de procureur-generaal 15 jaar gevangenisstraf geëischt, eenzelfde straf als aan verd. door het Hof te ’s-Her- togenbosch was opgelegd. De eerste verdediger van verdachte, mr P. van ’t Hoff Stolk. uit Leiden zette he- In de Lek onder Bergambacht is drijvende gevonden het lijk van een onbe kende vrouw van ongeveer 30-jarigen leef tijd De drenkelinge was gekleed in een geruiten mantel en droeg bruine kousen en schoenen. Inbrekers hebben uit de coöperatieve zuivelfabriek te Dorst bijna 200 k.g. boter en vet en een groote partij boterbonnen gestolen. Meisje om het leven gekomen. De 19-jarige Johanna S., wonende aan de Thorbeckelaan. wilde gistermiddag om kwart over vijf op het Prins Hendrikplein op een rijdende tram van lijn 3 springen. Zij kwam daarbij zoo ongelukkig te vallen dat ze met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden gebracht, waar het meisje om 7 uur aan de gevolgen is overleden. Op grond van de verordening van den RUkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied betreffende de straf baarheid van het betreden van militaire beveiligingsgebieden (no. 10-1942) wordt er nogmaals uitdrukkelijk op ge wezen, dat het betreden van bovenge noemde spergebieden, zonder Ausweis, afgegeven door of namens de verdedi- gingsstaf „Scheveningen” verboden is. Op het plegen van het strafbare feit is gevangenisstraf van ten hoogste 5 jaren en een geldboete van ten hoog ste 10.000 gulden gesteld. Ook de po ging om de spergebieden zonder geldige Ausweis te betreden is strafbaar. Ausweise tot het betreden der sperge bieden dienen voor Nederlanders tijdig schriftelijk te worden aangevraagd bij den wnd. politie-president, postbus 264 te ’s-Gravenhage. Zij. die voor de Weermacht of een Duit- sche instelling hun werkzaamheden in het spergebied verrichtten of om andere reden daar moeten zijn moeten hun aanvraag bij het betreffende Weermachtsonderdeel of instelling indienen. De aanvragen die nen de juiste persoonsgegevens, alsmede de letter en het nummer van persoons bewijs of paspoort en een duidelijke om schrijving van het doel der aanvraag te bevatten. Om een vlotte contróle mogelijk te ma ken dienen de houders van Ausweise en Sonderausweise aan de versperringen hun persoonsbewijzen en paspoorten met de Ausweise gelijktijdig te toonen. Wielrij ders moeten aan de contróleposten afstap pen en auto’s dienen te stoppen. De bevelen van de posten dienen stipt te worden opgevolgd. Het gebruik van Ausweise door anderen dan de rechtmatige houder is ten streng ste verboden. Dagausweise moeten bij het verlaten van het spergebied aan de Nederlandsche politieposten ter hand worden gesteld. Maan: 9 Febr. onder 8.28 17.56 u. V.M.; 10 Febr. onder 8,55 19,01 u. Nachtdienst dokters tusschen 22 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden c 22—, 116364 z.g. Stadspatiënten No. 49. om” en het Jioe” er in had gemist. PI. wees op de groote beteekenis van het tijd, stip waarop de doodslag moet zijn ge pleegd (6 uur öf pl.m. half 6) in verband met de rijtijden van verd. tusschen de diverse plaatsen. In het bijzonder is belang het tijdstip waarop verd. in het woonwagenkamp bij Boxtel is geweest, dat volgens een paar getuigen was tegen half 5, volgens een andere tusschen 3.15 en half vier. Dat laatstgenoemde tijd door het O.M. als de juiste is aangenomen, is alleen te verklaren uit een zekere voorin genomenheid tegen verdachte. Met nadruk wees pl. er op, dat verd. geen haast had, voor zijn genoegen uit was, met een slecht hart, op een matig goede fiets reed en wel zeer hard gere den moet hebben, om op den door het O. M. aangegeven tijd op de plaats van het misdrijf aanwezig te zijn, hetgeen on aannemelijk is te achten. Het vinden van zijn fiets nabij de plaats van het mis drijf, is wel zeer bezwarend, maar be hoeft op zich zelf nog geen aanwijzing te zijn voor zijn schuld. De verklaring die verdachte daarvan gegeven heeft, is niet onaannemelijk. Pl. vestigde echter de aandacht van het Hof erop, dat het wel merkwaardig is, dat verd. zich niet heeft verborgen en geen andere kleeren heeft aangetrokken, nadat hij ’s avonds nat was thuisgekomen. Verd. heeft direct bij zijn eerste verhoor aan de politie gezegd, dat hij zijn manchester jas onderweg is kwijt geraakt. De verdachte heeft spr. uitdrukkelijk verzocht, geen onderzoek naar zijn geest vermogens te laten instellen. Pl. verzocht hier zijn pleidooi te mogen onderbreken, hetgeen werd toegestaan. RIJWIELDIEF BEDREIGDE RECHER CHEUR: De Haagsche rechtbank veroor deelde den 34-jarigen logementhouder B B. alhier die in October van het vorige jaar, toen hij bij het wegnemen van een rijwiel op heeterdaad werd betrapt, een rechercheur van politie met een tegen het leven gericht misdrijf, zou hebben be dreigd overeenkomstig den eisch van het O.M. tot één jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest. N.V.B.-COMPETITIE: District I. Ie klasse: ADOXerxes, VolewijckersHBS, SpartaDWS, StormvogelsDFC, HDVS> —EDO. D i s t r i c t II le klasse: EmmaVSV, ’t GooiAjax. VUCFeijenoord, Haarlem DHC. Tweede klasse A: UWQuick, Gouda—VDL, Elinkwijk—BMT, UVS— VIOS B: SliedrechtNeptunus, SVW ODS, OvermaasUnitas. Derde klasse A: WesterkwartierTonegido HillinenAl- phen. ASCLugdunum. B: VCSGDA, TerlaakGSV. PostduivenONA, Crom- vlietLaakkwartier. C: BECExcelior ’20 VFCMartinit ConcordiaDHS. Vierde klasse A: ZLCDocos AlphiaHillegom, Lisse—Vogel DOSR—VVSB. B: Naaldwijk VVLV. HDV—RKAVV, Jagers—Archi pel, RouwkoopCeleritas. C: EsdoQuick Steps, BTCTe Werve, MaasstraatWIK RavaSpoorwijk. TexasDSO. D: Posta- liaVVP, Oranje BlauwRijswijk, Zwart BlauwRVC, WilhelmusDuno. F: Oliveo SFC DDVK—KRVC, Transvalia—Satur- nus, DVC—HPSV. Res. le klasse: DFC 2— SVV2 Neptunus 2VUC 2, Excelsior 2 —Feijenoord 2, Xerxes 2ADO 2, 10.30 u., DHC 2Overmaas 2 Reserve 2e klasse A: ONA 2—VUC 3, DHC 3—HVV 2, HBS 2 Scheveningen 2 Laakkwartier 2UVS 2 12 uur. B: Neptunus 3Sparta 3, RFC 3 Musschen 2, Feijenoord 4Fortuna 2, SVV 3—HDVS 3, Gouda 3—ADO 4. Res. 3e klasse A: Lugdunum 2ASC 2 LFC 2 Alphina 2 Alphen 2Laakkw. 3, 12 uur; HVV 4—UVS 3 Wassenaar 2—HBS 3, B: BMT 2—HVV 3, RVC 2—Scheven. 3, Quick 3—VCS 2. C: Celeritas 2—Quick 4, Tonegido 2—BEC 2 HBS 4—DHL 2. Het Oosten, le klasse: Ensch. Boys NEC, PECWageningen, TubantiaHe racles, AGOVVGo Ahead, QuickEn- Duitsche militairen, die in de ontwikke ling van den veldtocht in het Oosten klaarblijkelijk geen element zien dat kan verrassen of de vrijheid van het Duitsche commando kan beperken hun belangstel ling thans meer concentreeren op de ont wikkeling van den oorlog in het Westen en in het Zuiden van Europa. Daaruit blijken twee dingen: In de eerste plaats de kalmte, waarmede juist Duitsche mili taire kringen den toestand in het Oosten beoordeelen, in de tweede plaats de hui dige prioriteit van het Westen en het Zui den vóór het Oosten. Aan alle voorzorgs maatregelen. welke de Duitschers sedert het midden van het vorige jaar treffen, kan men duidelijk zien, dat zij op alle mogelijkheden voorbereid willen zijn en het oog op het geheel gericht tijde lijk gaarne afstand doen van bepaalde kansen, om te zekerder te zijn van het eindsjicces. De vijandelijke landingsactie bij Net- tuno is een goede maatstaf voor de moge lijkheden, die de vijanden van Duitschland en de Duitschers zelf hebben bij de ver dere amphibie-operaties, welke verwacht kunnen worden. Duitsche militaire krin gen zijn buitengewoon terughoudend ten aanzien van het uitspreken van een oor deel over de onderneming bij Nettuno, die ten doei had de Duitschers aan het Zuidelijke front af te snijden en te ver nietigen en Rome in Geallieerd bezit te brengen. Niettemin kan men vaststellen, dat het door de Duitschers geïsoleerde front van Nettuno zich in een zeer inte ressante fa ze bevindt, In de 16 dagen, dat zij reeds over dit bruggenhoofd be schikken, zijn de Engelschen en Ameri kanen er niet in geslaagd hun strategi sche plannen te verwezenlijken. Kessel ring heeft gebruik gemaakt van de er- variftgen van Salerno. Hij heeft hier voor het eerst tegenover het zware vijandelijke scheepsgeschut de vliegende artillerie geplaatst en wel met een snelheid, die leidt tot de conclusie, dat de Duitschers ook ten aanzien van de artillerie nog be- wegelijker zijn geworden Het vermoeden ligt voor de hand, dat zij beschikken over een z.g. „artilierieluchtpark”, dat het hun mogelijk maakt, zelfs de zeer zware en gecompliceerde stukken geschut in zeer korten tijd over groote afstanden te verplaatsen. Het vijandelijke scheeps geschut heeft vrijwel geen kans de Duit sche batterijen, welke verdekt in de bergen voor het bruggenhoofd zijn op gesteld. te treffen. Zeer verhelderend is ook de toestand aan het Zuidelijke front, vooral in het gebied van Cassino. De pogingen, het Duitsche front door voortdurende aan vallen en het massale gebruik van artil lerie ineen te doen storten, of althans het af te snijden in samenwerking met de troepen van Nettuno, moeten voor- loopig als mislukt worden beschouwd. De verliezen, die de Engelschen en Ameri kanen bij hun vergeefsche pogingen heb ben geleden, zijn zoo zwaar, dat zij thans hun strijdkrachten moeten hergroepeeren Boksen: Op 20 dezer bokst Luc van Dam te Hamburg tegen onzen stadgenoot Gerard van Loon. Athletiek: De Provinciale Parkwegwed- strijd van V. et C. te Gouda, zal op 18 Maart voor de 11e maal worden gehouden. Voetbal: In de Zaterdagmiddagcompeti- tie van den N.V.B. heeft Ornas haar laatste kans op het kampioenschap ver speeld door tegen J.A.C. met 33 gelijk te spelen. S.V.G.E.B. verloor met 25 van Ter Leede en Die Haghe B.Z.W. won met 31 van Noordwijk. Quick Boys heeft de leiding met 17 pnt. uit 10 wedstrijden, gevolgd door Ornas met 13 uit 10 en Semper Altius met 15 uit 12. De competitiewedstrijd TexasD.S.O. (4e klasse C) wordt Zondag a.s. op het Petrolea-terrein gespeeld. In Weerwil van de dramatiseering der gevechten aan het Oostfront door de vijandelijke berichtgeving, acht Hallens- leben, de militaire correspondent van het D.N.B., het dienstig, juist nu de gebeur tenissen in het Westen en Zuiden van Europa aan een uitvoeriger beschouwing te onderwerpen: Hij schrijft o.a.: „De algeheele situatie is geenszins zoo, als de berichten uit het vijandelijke kamp willen doen gelooven. Ongetwijfeld in het Oosten zijn bewegingen gaande, die den Sovjets nieuwe vrij groote terreinwinsten schijnen te belooven. Maar ook deze be wegingen zijn allesbehalve de vervulling van hetgeen de bolsjewistische leiding als doel van haar winteroffensief najaagt. Wellicht zal het als een voorbereiding voor den eindstrijd moeten worden be schouwd. dat de Duitschers hun tegen standers steeds weer tot nieuw verbruik van krachten brengen, door hun verleide lijke, maar onvervulde mogelijkheden te laten Meer dan ooit, en in het bijzonder bij de beschouwing van den toestand in het Oosten, krijgt de opmerkzame be schouwer den indruk dat weliswaar deze oorlog in versneld tempo tot zijn hoogte punt nadert, dat echter de tegenwoordige toestand nog alle bestanddeelen eener ver rassende ontwikkeling in zich bergt. Het lijkt daarom volkomen begrijpelijk, als de BEGRAFENIS ARTS A. Q. VAN BRAAM HOUCKGEEST: Gistermidag is op de Algem. Begraafplaats ter ruste gelegd het stoffelijke overschot van den heer A Q. van Braam Houckgeest, zenuwarts te de zer stéde Velen waren naar het kerkhof gekomen om den heengeganen geneesheer de laatste eer te bewijzen. In de aula heeft eerst de heer S. J. Weg, als jongere collega van den ontslapene, woorden van dank gezegd voor den steun, welken hij van den arts van Braam Houckgeest heeft mogen ontvangen. Ds. Junod van den Protestantenbond, wees op het groote humaniteitsgevoel van den doode en zeide, dat er troost was te putten uit het feit, dat het hier slechts een afscheid van de wereld gold. Een zoon dankte den vader voor wat hij voor het gezin was geweest: een ideale opvoeder en lichtend voorbeeld. Tot slot heeft dr. Chr. A. van Geuns, als oudste van het clubje van neurologen, afscheid genomen en de groote werk kracht. bereidwilligheid en trouw van den ontslapen collega geroemd. Aan de groeve heeft ds. Junod een ge bed uitgesproken; de oudste zoon heeft voor de betoonde belangstelling dank ge zegd. RADIO-INLEVERING: Dengenen, die hun radiotoestel alsnog moeten inleveren wordt verzocht dit te doen op werkdagen tus schen 8 30 en 17 uur, (Zaterdags tusschen 8.30 en 12 uur) in de school Zonnebloem- straat 68 alhier, onder aanbieding tevens van een ingevuld aangifteformulier, dat aan post, en bijpostkantoren verkrijgbaar is. Vijfde klasse OEKRAÏNA-SIGARÊTTEN: De dienst perszaken van het Ned. Oost Instituut meldt: Door den Fürsorgeoffizier der Waffen SS, Sonniusstraat 3 te ’s-Hertogenbosch zijn thans aan alle bij hem bekende rechthebbenden kaarten voor de Oekraina sigaretten toegezonden. Diegenen, die op 15 Februari 1944 geen kaart ontvangen hebben, kunnen zich schriftelijk tot ge noemden officier wenden onder overleg ging van een bewijs, waaruit blijkt, dat zij, of hun familieleden deel uitmaken van de Waffen-SS of van een van haar ne venorganisaties en dat de persoon ten behoeve van wien de aanvrage wordt gedaan zich in het Oosten heeft ingezet. Als zoodanig kan een enveloppe met veld- postnumaner of een opkomstbevel dienen. Hetzelfde geldt voor hen, die bij een on derdeel der Deutsche Wehrmacht dienst doen, dat niet onder de Waffen SS be hoort. Zij kunnen zich wenden tot den Fürsorgeoffizier der deutschen Wehr macht te Amsterdam. Dezer dagen vond de beëediging plaats van nieuw opgeleide leden der Duitsche Weermacht. Het groote moment, de eedsaflegging op de Reichskriegsflagge. (C-N.F.-Folkers) In verband met verdere opleiding in nieuwe wapens Op voorstel van den Höheren SS- und Polizeiführer en in overleg met den Lei der der Nationaal-Socialistische Beweging in de Nederlanden, den heer ir. Mussert, heeft de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied bij bestuurs- voorschrift van 17 Januari 1944 op grond der 24e verordening aflevering 8. van 12 Maart 1943. art. 3, alinea 3 en art. 6 der 70e verordening aflevering 21, van 27 Juli 1943. art. L alinea 3, en art. 2 als mede op grond van de 103e verordening van 16 October 1943. art. 1 bepaald, dat met het oog op verdere opleiding in nieuwe wapens, de diensttijd van de in September en October 1943 opgeroepen en niet voor den duur van den oorlog verplichte recruten van den „Landstorm Nederland” met zes weken verlengd wordt, voorts, dat alle reservisten, die in den „Landstorm Nederland” resp. in de vroegere „Landwacht Niederlande” ge diend hebben, op 15 Februari 1944 om bovenvermelde redenen voor vier weken worden opgeroepen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande heeft van den Höheren SS- und Polizei führer opdracht ontvangen, terstond met oproepingen te beginnen. Die woorden, in je eigen landstaal tot je gesproken, duizenden kilometers van je geboortegrond, terwijl je daar ergens in een veldlazaret ligt, die woorden ha len je er bovenop. Die woorden doen je beseffen, dat cr naast de vele en goede kameraden, die met je zijn opgetrokken tegen het bolsje wistische gevaar, voor een veilig Europa, ook meegekomen zijn; dappere jonge meisjes uit je eigen land. Wil je een derzulken zijn, zoo meld je dan voor de opleiding tot pleegzuster bij het SS-Ersatzkommando Niederlande, den Haag, Korte Vijverberg 5. BEVALLEN L. van den Berg geb. Bij kerk, z. J. J. de Jager geb. Hanse, d. A. A. van Veen geb. Hoekman, z. J. D. Nijgh geb. van der Put, z. A. Annokkee geb. de Jong, d. G. J. Lief- fering geb. Qualm, z. A. Logemann geb. Valk. d. J. W. van Zon geb. van der Loo. z. L. Schellevis geb. Tieleman, z. L. Prins geb. Dubel, d. M. J. Erkelens geb. Harinck, d. J. Levöléger geb. van Klaveren, d. H M. van Hooij geb. Maier, d. J. T. E. Beeftink geb. van Baaien, z H. E. R. Rijpma geb. Wallig, z. J. T. M. Dulfer geb. Langeveld. z. R. M. van der Zijden geb. Hendriks, d. J. W. M. Koot geb Luttenbeng, d. M. E. Dem mer geb. te Pas, d. M. W. J. Ramaker geb. Berlott, d. M. A. Starrenburg geb. van der Meer, d. C. J. Hobé geb. Rehorst, z. E. M. C. Frequin geb Feld, z. M. C. Severins geb. Wagner, z. C. R. Beijersbergen van Henegouwen geb. de Bakker, z. J. L. Bijloo geb. van den Bogerd. z. A. Verheul geb. pAllilmsn H OVERLEDEN: J. Troost, weduwe P. A. Jansen, 85 j. J. P. Brugh, weduwnaar van C. Dezer dagen heeft men kunnen lezen over een nieuwe regeling op tandheel kundig gebied voor de verplicht verze kerden der Algemeene Ziekenfondsen, welke op 1 April a.s. in werking treedt. Zij moet worden beschouwd als een be langrijke vooruitgang op een gebied, dat tot nog toe min of meer stiefmoederlijk was behandeld. Zeker, we kenden de schooltandverzorging reeds lang en verschillende groote gemeenten stad mag in dit verband met eere worden genoemd wordt de schooltandverzor ging reeds jaren met veel ijver en toewij ding verricht. De groote categorie der fondspatiënten genoot echter op tandheel kundig gebied niet die behandeling, welke, met het oog op de volksgezondheid noodzakelijk geacht moet worden. Het departement van Sociale Zaken heeft deze lacune in onze overigens zoo voortreffe lijke gezondheidszorg met de nieuwe re geling willen aanvullen. De belangrijkheid van een goede en regelmatige tandheel kundige verzorging springt reeds dadelijk in het oog, wanneer men zich realiseert, dat een slecht gebit de oorzaak kan zijn van vele ziekten. Verwaarloosde tanden en kiezen zijn te beschouwen als de haarden van ziektekiemen, die, indien zij niet tijdig worden uitgeroeid, veel licha melijk lijden kunnen veroorzaken. Het is verwonderlijk, dat er in dezen tijd nog zoovelen zijn, die dit niet beseffen. Men gaat in bepaalde kringen zelfs zoover, dat men het inroepen van de hulp van een tandarts als een soort luxe beschouwt, zooals bijvoorbeeld vroeger het baden. De gevolgen van een dergelijke opvatting zijn niet minder dan verderfelijk geweest. Het percentage slechte gebitten is groot, hetgeen o.a. blijkt uit de klachten daar omtrent bij keuringen. Velen moeten als het ware nog worden opgevoed in het bewustzijn, dat de verzorging en het on derhoud van het gebit, minstens even belangrijk zijn als van welk ander deel van ons lichaam. Dat besef dient op de eerste plaats wakker te worden geschud, anders zal geen enkele maatregel baten, hoe goed ook bedoeld. Het is verheugend, dat de nieuwe regeling blijkbaar van dezen gedachtengang is uitgegaan. Er is name lijk bepaald, dat zij, die hun gebitten heb ben laten saneeren, zich aan een halfjaar- lijksche contróle dienen te onderwerpen. Wie zich aan deze bepaling niet houdt, wordt van de lijst van behandeling afge voerd. Dit is een paedagogisch element in de regeling, welke wij zeer toejuichen. In de toekomst wordt een ieder, uit een oogpunt van volksgezondheid, een even goede tandverzorging gegarandeerd als den particulieren patiënt, die niet bij een ziekenfonds is aangesloten. Naast het trekken, zal ook de prothese en de con- serveerende bewerking worden toegepast. Voorts dient op den voor grond te worden gesteld, dat er niet méér zal worden ge trokken dan verantwoord is. Dit ter ge ruststelling van zwartgalligen en ver stokten, die nog nooit naar een tandarts zijn gegaan, omdat ze bang zijn voor een beetje pijn. Vooral onder het z.g. ster kere geslacht komen deze „mondhelden” veelvuldig voor Van de nieuwe regeling kan worden ge. zegd, dat zij een duidelijke ontwikkeling aantoont naar een ruimere mondverzor- ging. Dat zij juist in dezen tijd tot stand is gekomen is iets, waarvoor wij het de partement dankbaar mogen zijn. Deze dankbaarheid zal zich het best kunnen demonstreeren door straks van de gebo den gelegenheid een zoo ruim mogelijk gebruik te maken. De conserveerende tandheelkundige hulp is een tak van ge zondheidszorg, die zonder ernstige ge volgen, niet verwaarloosd kan worden. Al heeft men ook nog zoo’n sterk gebit, vroeg of laat komt er een defect aan, dat, bij niet tijdig ingrijpen, voortwoekert en tenslotte het geheele gebit aantast. Velen zijn helaas te laat tot deze erkenning ge komen. INBRAKEN: Partijen textiel- en confec- tiegoederen, alsmede meubelbekleedings- stof, werden ontvreemd bij een inbraak in een goederenhandel aan de Prinsegracht. Uit een sigarenwinkel in de van Mus- schenbroekstraat werden bij een inbraak een aantal tabaksbonnen, een costuum en 2 overjassen gestolen. AANRIJDING: De 8-jarige J. H. uit de Snelliusstraat is in de Laan aangereden door een autobus. Met inwendige kneu zingen is de jongen in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen. JUBILEUM: De heer H. van Zanten te Loosduinen herdacht den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam bij „Vrede- stein”. schedé. Het Zuiden le klasse: BW—Wil lem II LongaRoermond, PSVSpekhol- zerheide EindhovenMaurits. Het Noorden le klasse: GVAV Heerenveen, Be QuickAchilles, Leeuwar. denVelocitas, VeendamSneek Haagsche Onderafdteling, le klasse A: ValkeniersVoorburg, 14.30 uur ATVV Velo, CWP—GDS. 12 uur. B: Clingendaal L en S„ DHC 4PDK, 11 uur Tedo VUC 5, C: Rijswijk 2—VIOS 3, Wester kwartier 2Oranje Blauw 2, 12 uur; Postalia 2GDA 2, 12 uur. D: RVC 3—Cromvliet 3, 10.30 uur, VDS 2—HDV 2, Terlaak 2Wilhelmus 2 12 uur. KORFB ALCOMPETITIE: Noord-Hol- 1 a n d: le klasse: SwiftArchipel, Oos- terkwartierBlauw Wit. SVKRohda, KZ Westerkwartier. Z u i d-H o 11 a n d le klasse: DKC Gymn., HKVDeetos, Ons Eibernest Achilles. Tweede kl A: ReadyVicus O., FluksVicus O. 2. Derde klasse A: Achil les 3Fluks 2„ Alg.-Ready 2, Olympiaan Gymn 2 Het Zuiden 3Rood Wit. 12 u. B: Alg. 2—HKV 2, 12 ur, Die Haghe 2— Ready 3. EmmaHSV 2. Haagsche afdeeling, le klasse: Olympiaan 2Gymn. 3, 10.30 u„ Rood Wit 2Die Haghe 3 Achilles 4—Ons Eib. 3, 10.15 u. VOETBAL DE BEKERWEDSTRIJDEN: Nu de in schrijvingen voor de bekercompetitie zijn gesloten, blijkt dat van de eerste klas- sers nog hebben ingeschreven: V.S.V., Wageningen, Tubantia en P.S.V., zoodat alleen ontbreken B.V.V. en Heerenveen. In totaal hebben ongeveer 630 clubs in geschreven. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede-l Iedere gezonde Nederlander, in den leef- tijd ve 1745 jaar, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen wor den alle inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging van familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen, etc. Personen, tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop leiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijnkarakter, gedrag, prestatie. 14 Febr. 914 uur, Rotterdam. Deut sche Oberschule, Westerlaan 2. 15 Febr. 912 uur, Breda, Restaurant Modem, Markt1518 uur, Den Bosch. Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16 Febr. 912 uur, Venlo, Deutsches Haus. Egmond- straat 16 1518 uur, Arnhem, Café Roval. 17 Febr. 912 uur, Hengelo. Café Modern, Spoorstraat 18 1518 uur. Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 18 Febr. 9—12 uur, Assen, Concerthuis a. d. Vaart 1518 uur, Groningen, Heerenstraat 46. 19 Febr. 912 uur, Leeuwarden. Huize Schaaf, Breestraat. 20 Febr. 914 uur, Amsterdam, Dam 4. 21 Febr. 913 uur, Utrecht. N.V.-Huis, Oudegracht 245. 22 Febr. 914 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 23 Febr. 914 uur, den Haag, gebouw Amicitia, West- einde 15 DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 9 Februari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Vervuld van een voorbeeldigen strijd- geest, sloegen onze troepen in zware af- weergevechten bij Nikopol, ten Westen van Tsjerkassy, ten Oosten van Sjasjkof, ten Zuiden van de Beresina, ten Zuiden en ten Westen van het Ihmenmeer, als mede in het gebied van Loega sterke bolsjewistische aanvallen en doorbraak pogingen, nadat plaatselijke penetraties waren opgeheven of afgegrendeld, af. Het bruggenhoofd van Nikopol werd na een zorgvuldige vernieling van alle militaire en voor de economische oor logvoering belangrijke installaties vol gens bevel ontruimd. Ten Oosten van Sjaskof werden bij den afweer en bij tegenaanvallen 58 vijandelijke pantser wagens vernietigd. Ten Zuiden van de Beresina. waar de bolsjewieken met for maties strafgevangenen aanvielen, wer den nog 15 andere gevechtswagens stuk geschoten. In het gebied van Witebsk beperkten de bolsjewieken zich na de zware verlie zen der afgeloopen dagen tot enkele zwak ke aanvallen, die in het geconcentreerde vuur afgeslagen werden. Bij de zware af- weergevechten tusschen Pripjet en Bere sina hebben zich de onder bevel van den generaal der artillerie Weidling strijdende 36ste en 134ste infanterie-divisies aange voerd door de dragers van het eikenloof, kolonel Conrady en luitenant-generaal Schlemmer schitterend gehouden. In het landingshoofd van Nettuno wer den onze stellingen in weerwil van den hardnekkigen Britschen tegenstand ver scheidene kilometers vooruit geschoven en 700 gevangenen gemaakt. Sterke door pantserwagens en scheepsartillerie ge steunde vijandelijke tegenaanvallen wer den afgeslagen. De gevechten zijn nog aan den gang. Onze luchtmacht stelde vijandelijke bat terijen bij Aprilia door voltreffers buiten gevecht, vernielde verscheidene opslag plaatsen van materiaal en vernietigde 6 vijandelijke vliegtuigen. Vijandelijke ontschepingen in het lan dingshoofd werden door slagvliegtuigen en zware batterijen doeltreffend be stookt. Aan het Zuidelijke front leefden de gevechten in den sector van Cassino- Meterelle weer op. Talrijke vijandelijke aanvallen bleven hier tevergeefs. Formaties Amerikaansche vliegtuigen ondernamen op 8 Februari des middags opnieuw een terreuraanval op plaatsen in West-Duitschland, in het bijzonder werden woonwijken der stad Frankfort a/d Main zwaar getroffen. De bevolking leed verliezen. Strijdkrachten der luchtverdediging ver nietigden ondanks de ongunstige voor waarden voor den afweer 31 vijandelijke vliegtuigen, voor het meerendêel vier motorige bommenwerpers. In den afgeloopen nacht wierpen en kele vijandelijke vliegtuigen bommen neer op West- en Noordwest-Duitschland. van P. A. Jansen, 85 j. J. P. van der Brugh, weduwnaar van C. C. H. Stef fen, 74 j. D. M. van der Burg, weduwe van G. F. Jongejan, 86 j. J. C. van Duivenboden, man van N. Welner, 71 j. J. Everse, weduwnaar van G. Bas- tiaanse, 88 j. J. Grondsma, weduwe van P. de Jong, 60 j. J. F. Stoffels, man van H. J. van Duivenboden, 54 j. P. C. Teeuwen. vrouw van M. C. Dieke. 30 j. M. C. Berkhout, vrouw van W. J. Wubben. 59 j. N. Koot, man van L. E. van de Graaf, 75 j. L. Bruin, vrouw van K. Harteveld, 30 j. L. van Niel weduwnaar van E. F. Sas, 86 j. A. J. J. Leusen. ongehuwde man, 65 j. H. van Leeuwen, zoon, 3 j. R. Tin- gelaar. man van B. van der Ploeg, 76 j. uop u., op DONDERDAG 10 FEBRUARI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over: „De Wintersterren- hemel”. 15.45 u. Geref. kerk Bloem- camplaan (Wassenaar). Kerkconcert m. m. v. Agaath Bosaard, sopraan en Jan v. Santbrink, orgel. 20 u. Stadsschouw burg. „Der Barbier von Sevilla” 19 u. Princasse-Schouwburg. „Een huwelijk on der Lodewijk XV”. 19.15 u. Diligentia. Kamermuziekavond Residentie-orkest m. m. v. „Het Nederl. Strijkkwartet”. 19.30 u. Pulchri Studio. Voor dr ach t-avond Marianne Heimersbergen o.a. fragm. uit „Lucifer”. 19.30 u. Scala. „Kermis klanten”. 19.30 u. TREINBOTSING ONDER TILBURG: Zondagochtend ongeveer kwart voor zeven heeft onder Tilburg een spoorweg- omgeval plaats gehad. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een uit Boxtel ko mende goederentrein nabij de brug over het kanaal op een reeds eerder uit de zelfde richting gekomen goederentrein gereden. Door deze botsing ontstond vrij groote ravage en werden beide sporen versperd. De hoofdge'eider van een der treinen bekwam verwondingen. De mate- rieele schade is aanzienlijk Hoewel in allerijl met het opruimingswerk werd k begonnen, bleef hét verkeer tusschen Boxtel en Tilburg den geheelen dag ge stremd en moest dit over den Bosch worden omgelegd.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1