No. 18716. Hevige afweergevechten op de in het Oosten zwaartepunten Donderdag i o Februari. 1944. RECHTZAKEN BINNENLAND KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS De aanval op de Marshall-eilanden Nieuwe U-bootsuccessen den aanval op de DE MOORD OP HET 14-JAR1GE MEISJE TE OISTERWIJK 1 f f Eden over Victor Emanuel Uitreiking distributiebescheiden De aanvallen in de Dnjeprbocht als orkestleider zijn in d’Indy’s meester- BEGRAFENIS OUD-MINISTER KöNIG Landwacht Nederland Nimitz over den oorlog tegen Japan Kaderopleiding Germaanschen Landdienst Zweedsche pers over „Wiril” Distancieeringsbeweging tusschen Ilmen- en Peipusmeer VERDUISTEREN van 17.45 uur tot 8 uur Finland en de oorlog Hoofdprijzen Staatsloterij 5e klasse. Verlenging „Ausweise” inwoners Scheveningen Geïnterneerde burgers op Java r HAAGSCHE COURANT f D. van handelsman; Boeljon, M. 56, directeur in 15 de 9826 voorstelling No. I 200: 100: In het Lagerhuis stelde men gisteren minister Eden de vraag, of het tijdstip nog niet daar is om Koning Victor Ema nuel van Italië onder het oog te brengen, dat het in het belang van zijn land beter is om afstand te doen ten gunste van zijn kleinzoon. Eden antwoordde hierop, dat deze kwestie nog niet aan de orde is zoolang de slag om Rome nog voort duurt. Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe distributiebeschei den: van 8.3016.30 u„ uifreikingsgebouw Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Loos- duinen, Alidastraat 1; van 916 uur bij kantoor Scheveningen’-Noord, Ooststraat 1 en van 8.4512.30 en 1416 uur bijkan toor Benoordenhout (Ruychrocklaan 178) de letters Postem t.m. Ruiterl. van het uitgestrekte gevechtsgebied in de IDnjepr-bocht. ongeveer bij Kirowograd, zetten de Sovjets hun hevige aanvallen voort. De strijd is nog in vollen gang Vooral op den Zuidelijken vleugel on dervinden de operaties groofen hinder van het dooiweer, als gevolg waarvan de we gen in modderpoelen zijn herschapen. Deze omstandigheid, een abnormaal ver schijnsel zoo vroeg in het jaar, beteekent natuurlijk niet alleen voor de Duitschers een nadeel, doch evenzeer voor de Sovjet- Russen, die hun cavalerievoorhoeden niet dan met groote moeilijkheden door het zware materiaal kunnen doen volgen. In de andere sectoren van het front heb. ben zich geen nieuwe gezichtspunten voor, gedaan. Tusschen het Ilmenmeer en de Fifische Golf is een verflauwen van den I strijd te constateeren, dat voor een deel een gevolg is van hergroepeeringen, vooral aan Duitsche zijde, Bij Narwa hebben de Sovjet-Russen weliswaar pogingen gedaan de rivier van denzelfden naam over te steken, doch zij zijn teruggeworpen op den Oostelijken oever. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Het ziet er naar uit, dat de Sovjet- Russische legerleiding thans met verhoog, de krachtsinspanning streeft naar verdrij. ving van de Duitsche’ strijdkrachten, die nog in de bocht van den Dnjepr, ongeveer 500 k.m, achter de het verst naar het "Westen doorgedrongen bolsjewistische voorhoeden, standhouden. Onder den druk der naar het Zuiden gerichte aanvallen hebben de Duitschers thans Nikopol en het daartegenover gelegen bruggenhoofd op den linker Dnjepr-oever ontruimd, daar anders het gevaar eener omsingeling te .groot zou zijn geworden. De Sovjet-Russen blijven hevigen druk uitoefenen in richting van Cherson en Nikolajef. Ook op den Noordelijken vleugel het uitgestrekte gevechtsgebied CONCERT RESIDENTIE-ORKEST: Onder leiding van Toon Verhey gaf het Residen- tie-orkest gisteravond in een stampvol „Gebouw” het derde abonnementsconcert. Als solist werkte aan deze uitvoering de violist Willem Noske mede, die het Viool concert in D op. 61 van L. van Beethoven ten gehoore bracht. De jonge kunstenaar heeft het omvangrijke Beethoven-werk met voorbeeldige technische beheersching voorgedragen, waarbij vooral de stokver- deeling en de prachtige phraseering de aandacht trokken. Doch Willem Noske’s vertolking heeft niet alleen door haar zui vere instrumentale schoonheid en haar smettelooze gaafheid onuitwischbare in drukken achtergelaten zij heeft tevens de adembeklemmende spanning geschapen van een hoog verheven geestelijk gebeu ren. Het is een gelouterd, zuiver klassiek beheerscht Beethoven-spel van superbe klankwaarde en weldoordachte dynamiek geweest. Willem Noske’s zeer knappe ver. tolkingen van de cadenzen der beide „hoeksatzen” verdienen hier bovendien een extra woord van lof. De dirigent Toon Verhey droeg zorg voor een prachtig aan. vullende en nauwsluitende orkestbegelei ding. Herhaalde malen is de solist naar het voor-podium teruggeroepen voor een bloe. menhulde en stormachtige ovaties. Het orkest vertolkte de Variations sym. phoniques „Istar” op. 42 van V. d’Indy en „Le Chasseur maudit” van C. Franck. Toon Verhey’s buitengewone kwaliteiten Op de R.K. begraafplaats aan de Kerk- hoflaan is het stoffelijk overschot van ir. A. A. H W. König, oud-minister van Wa terstaat ter aarde besteld. Tot de aan wezigen behoorden de oud-ministers prof, mr. P. J. M. Aalberse prof. dr. J. Kraus, mr. J R. H. van Schaik en E. P. Wester- veld. Voorts ir. Bongaerts, mr. J. W. W. J. Vogel en mr. K. Jansma, resp. voorzit ter en secretarissen van den Zuiderzee- raad. dr. ir. M. H. Damme oud-directeur generaal der P.T.T., mr. Dijkman van Gunst, hoofddirecteur der P.T.T., ir. Wou. ter Cool, namens den oud-raad van be stuur van het Ned. Instituut van Inge nieurs, ir. H. J. Boetje, oud-hoofdinge- nieur-directeur van de Telegrafie en Telefonie, ir J. van Vlissingen, oud-dir.- generaal van den Rijkswaterstaat, ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, hoofd van den Dienst der Zuiderzeewerken, ir. W. J. H. Harmsen hoofd van de Directie Bruggen van het departement van Waterstaat, ir. F. L. Schlingemann. oud-hoofdingenieur directeur van den Waterstaat en verschei. dene hoofdingenieurs van den Waterstaat. De absoute en beaarding geschiedde door rector Boomgaarts.Voor de plechtigheid op de begraafplaats werd in de kapel van pension Eikenburg een mis van Requiem opgedragen door pastoor Annegarren. HET STUREN VAN PAKJES NAAR DUITSCHLAND De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: Daar niet alleen dagelijks vele duizenden brieven naar Duitschland worden verzonden, doch ook zeer vele pakjes, verdient het aanbeve ling om nogmaals het volgende onder de aandacht te brengen1. Niet meer dan 3 kilo aan levensmiddelen mag wor den verstuurd, met de beperking, dat van elk artikel niet meer dan het weekrant- soen wordt ingepakt. 2. Gedragen Wee ding of schoeisel mag tot ten hoogste 20 kilo worden verstuurd. 3. Geen bedrukte papierwaren mogen worden ingesloten, 4. Vermeld zekerheidshalve een inhouds opgave. 5. Vermeld in blokletters naam en adres, zoowel van den geadresseerde als van den afzender, vult tevens de Gau in en het nummer van het Duitsche post district. Dit komt een snelle verzending zeer ten goede. Om beschadiging of zoek raken te voorkomen is het gewenscht, dat alles stevig wordt verpakt, daar in zeer vele gevallen juist beschadigingen of verlies te wijten zijn aan absoluut onvoldoende en ondoelmatige verpak- kinigswijzen. De bureaux van het N.A.F. zijn echter te allen tijde bereid om af zonderlijke klachten inzake het niet over komen van pakjes, of beschadiging er van, op te nemen met de P.T.T., doch slechts dan. wanneer men de volgende gegevens kan verstrekkennaam en adres van den afzender en van den ge adresseerde, alsmede de plaats en het tijdstip van de ter post brenging. De wnd. gewestelijk kommandeur van het gewest Zuid-Holland en Zeeland maakt hiermede bekend, dat een tweede keuring voor de Landwacht zal worden gehouden op Vrijdag 11 Februari van 912 uur te den Haag, gebouw Amicitia. Westeinde 15 en Zaterdag 12 Februari van 1417 uur te Rotterdam, gebouw geneeskundigen dienst. Baan 170. Zij, die geen oproep voor deze keu ringen ontvingen en alsnog tot de Land wacht willen toetreden, hetzij voor hulp dienst of voor beroepsdienst, kunnen zich tevens aanmelden. Hierbij dient lid maatschapskaart N.S.B., W.A. of S.S. te worden medegebracht. PORTIER TEGEN HOOFD GEKREGEN: De 22-jarige treinpassagier A. van S., had ongeveer bij Haarlem het. portier van den trein tegen het hoofd gekregen. Tij dens de reis werd de man onwel en moest in den Haag worden overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar bleek, dat hij een hersenschudding had bekomen. BOTSING TUSSCHEN WIELRIJDERS: In de Scheepmakerstraat kwam de 16-jar. wielrijder J. N.. uit de Vermeerstraat, in botsing met een anderen fietser, waar door hij een hersenschudding bekwam en moest worden opgenomen in het zieken huis aan den Zuidwal. JUBILEUM: Op 15 Februari herdenkt de heer J. v. d. Spek het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst is getreden bij de wasscherij Tettero, Loosduinen De Hongaarsche divisies aan het Oostfront Van bevoegde militaire zijde te Boeda pest is het bericht van buitenlandsche radiozenders, dat een aantal aan het Oost front staande Hongaarsche divisies zou zijn verslagen, als niet juist gekenschetst. Xn de bedoelde berichten zou o.a zijn gezegd dat de Sovjets eenige duizenden Hongaarsche soldaten zouden hebben krijgsgevangen gemaakt. De officieele Hongaarsche tegenspraak luidt: „De Hon gaarsche troepen in het Oosten strijden niet aan het front. De daar werkzaam zijn de Hongaarsche bezettingstroepen pa- trouilleeren langs de spoorwegen en in kleinere steunpunten. Het is de laatste dagen eenige malen voorgekomen, dat der gelijke steunpunten door leemten in het front in strijd zijn gewikkeld met door gebroken Sovjet-afdeelingen cavalerie. Er zijn geen noemenswaardige verliezen gele den. De berichten over het verslaan van eenige Hongaarsche divisies en verschei dene duizenden krijgsgevangenen zijn dus niet juist”. lijk geïllustreerd thematisch sterk ge ïnspireerde „Istar” in bewonderenswaar- dige klankverhoudingen en de algeheele instrumentale afwerking nogmaals tot uiting gekomen. In de toomelooze stuwing en het élan van ,,Le Chasseur maudit* openbaarde hij daarentegen een fascinee- rende persoonlijke opvatting en zijn be grip voor groote lijnen. Langdurige hulde voor dirigent en orkest. K. Brinkmann. TEKORT AAN ALTVIOLISTEN: Bij de bezetting van de groote orkesten in Neder land is het gebleken, dat er een aanmer kelijk tekort bestaat aan violisten en al tisten. Hoewel derhalve voor beide groe pen naar uitbreiding van het aantal goede spelers wordt gestreefd, is, blijkens de op gedane ervaringen het tekort aan altisten nog grooter dan dat aan violisten. In vol gende jaren zal dit tekort zijn invloed doen gevoelen en storend gaan werken op het naar behooren functioneeren der orkesten. Teneinde te trachten, verandering te brengen in dezen ongewenschten toestand, heeft het Departement van Volksvoorlich ting en Kunsten door bemiddeling van de verschillende conservatoria en muziekin stellingen hier te lande een beroep gedaan op die leerlingen van genoemde instellin gen. die wellicht een geschikter dispositie voor altviool hebben, de oorspronkelijk aangevangen viool-studie te vervangen door die voor altviool. Daar het in de bedoeling ligt, de studie voor altviool in het algemeen onder ze kere omstandigheden, voorloopig voor rekening van het Rijk te doen geschieden, brengt een verandering van studie in principe voor den betrokkene geen kos ten met zich mede. Als voorwaarden voor een dergelijke studie worden gesteld, dat de desbetref fende leerling zich verbindt later een plaats in één der orkesten te zullen in nemen en dat hij voor de aan te vangen studie de capaciteiten bezit. Gegadigden wordt verzocht zich schrif telijk bij de conservatoria of bij de afd. muziek van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten, dr. Kuyper- straat 3, te ’s-Gravenhage, voor een eventueele verandering van hun studie aan te melden. JUBILEUM DOROTHEA CORDESS: Op tweeërlei wijze hebben gisteravond de leerlingen van de Haagsche Piano-Acade- mie in ..Dlligentia” de directrice Dorothea Cordess gehuldigd ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum als pianiste en muziekpaedagoge. En wel op het concert podium. waar een aantal leerlingen met de uitvoering van een veelzijdig program ma het degelijke en kunstzinnige onder wijs aan de Academie tot uiting bracht en bij monde van den heer C. E. C. Mul ler die mevrouw Cordess namens de leerlingen, oud-leerlingen en ouders in waardeerende woorden toesprak. Onder het aanbieden van een krans en een oor konde dankte spr. de jubilaresse voor haar prettig en zoo vruchtdragend onder richt. Er was groote, van sympathie blijk gevende belangstelling, ook voor den zang van Henny van Calsteren-Lieuwen, waar mede de avond werd opgeluisterd. Het 7e abonnementsconcert van serie A van het Residentie-orkest, staat onder leiding van Yvon Baarspul en vindt plaats a.s. Zondagmiddag in het „Gebouw”. Solistische medewerking wordt verleend door Theo van der Pas. piano. Kammersanger Karl Schmitt- Walter van het „Deutsche Opernhaus’J in Berlijn, geeft na zijn succesvolle gast rollen als „Figaro” in „De Barbier van Sevilla”, bij het Duitsche Theater in den Stadsschouwburg Zaterdagavond 12 Fe bruari een enkelen liederenavond. De voor Zaterdag vastgestelde voorstelling van „Tiefland” zal worden uitgesteld tot, 19 Februari. Daar de voorstelling van „Half om Half” Dinsdag j.l. in den Prin- cesse-schouwburg. door onvoorziene om standigheden, niet kon doorgaan, heeft het Residentie.Tooneel haar medewerking ver leend, dat het Ruys-ensemble Dinsdag en Woensdag a.s. nog twee avond-voorstellin- gen zal kunnen geven van het blijspel „Half om Half" Woensdagmiddag zal een matinee van „Half om Half” worden ge geven, Te Berlijn zijn thans, naar de C. meldt, zoowel uit Japansche als uit Ame- rikaansche bron voldoende berichten bin nengekomen om zich een voorloopig oor deel te vormen over het nieuwste brand punt van den strijd in den Stillen Oceaan, de Marshall-eilanden. De Amerikaansche landing als zoodanig was voor de Japan ners geen verrassing en is een logisch vervolg op de bezetting van de Gilbert- eilanden. De Marshall-eilanden die een recht hoek vormen van ongeveer 500 km lengte en 300 km breedte en die een oppervlakte hebben van 170 vierk km, bestaan uit 230 eilandjes met 860 koraalriffen. Het spreekt vanzelf, dat men in een dergelijk gebied onmogelijk garnizoenen kan sta- tionneeren, die sterk genoeg zijn om het tot elk eventueel bedreigd punt op te nemen tegen een vijand, die over voldoen de materiaal en menschen beschikt. En dit laatste was aan Amerikaansche zijde ongetwijfeld het geval. Ook al ontbreken de definitieve cijfers nog, toch blijkt uit de Japansche berichten, dat de Amerika nen een sterke vloot, waatonder verschei dene slagschepen en minstens eenige do zijnen vliegdekschepen hadden geconcen treerd terwijl de vliegtuigen, die van de vliegdekken uit opereerden nog werden gesteund door bommenwerpers met groo- ten actieradius, die van de Gilbert-eilan- den opstegen. Gedurende Januari hebben de Amerika nen zware bombardementen ondernomen, voornamelijk uit de lucht, maar ten deele ook van zee uit gericht tegen de Mille Athol in het Zuidoosten, de Maloelab- eilanden, die met het versterkte Taroa in het midden het Oostelijke bolwerk der Marshall-eilanden vormden, de eveneens versterkte Wotje Athol ten Noorden van Maloelab en het hart der geheele groep, alsmede tegen de Kwadjelein Athol in het Westen, waar tenslotte de landing ge schiedde, Uit een Japansche bericht, volgens hetwelk er eenige weken geleden in de wateren van Jaloeit 2 kruisers en 2 vliegdekschepen van de Amerikanen tot zinken zijn gebrdcht, valt af te leiden, dat er ook een geforceerde verkenningstocht heeft plaats gehad tegen de eigenlijke ves ting der eilanden die vrijwel een even belangrijke zee. en luchtbasis vormen als Rabaul in den Bismarck-archipel. Jaloeit is het zenuwcentrum der Mar shall-eilanden, die op Japansche kaarten staan aangeduid als het regeeringsdistrict Jaloeit. De Marshall-eilanden. die voor den eersten wereldoorlog aan Duitschland behoorden, en later door den Volkenbond als mandaat aan Japan werden toever trouwd zijn belangrijk versterkt. Sinds 1938 was het allen buitenlanders verboden deze eilanden te betreden. De landing werd ingeleid met een breed opgezette luchtactie. De eigenlijke landing had plaats in het Zuiden van het eiland Kwadjelein en verder op Roi in het Noor den, alsmede op de Zuidelijk gelegen Na- moe Athol. De Namoe-eilanden, die slechts over een klein garnizoen beschikten, kon den door de superieure Amerikaansche strijdkrachten spoedig overmand worden, Roi. dat door een vliegveld van meer be lang is. schijnt na harden strijd eveneens in Amerikaansch bezit te zijn. Op Kwadje lein wordt nog gevochten en volgens Ja pansche berichten zijn aan de 4de divisie Amerikaansche mariniers ernstige verlie zen toegebracht Intusschen acht men te Tokio het Japansche garnizoen wel nau welijks ih staat om den aanvallers nog lang het hoofd te bieden. Daarmee hebben de Amerikanen het voordeel bereikt, dat zij vasten voet op de Marshall-eilanden hebben gevat en het verleden leert, dat zij een positie taai we ten te verdedigen. Aan den anderen kant hebben zij slechts het minst gevaarlijke deel van hun taak volbracht, daar de rest der eilanden hoogstwaarschijnlijk bedui dend sterker wordt verdedigd. Behalve deze min of meer plaatselijke gevechten voeren de Amerikanen schier ononderbro ken luchtaanvallen uit op dé vliegvelden en dokken van Taroa op de Maloelab-Athol, op de Wotje Athol, op de Mille Athol en tenslotte op de sterkste vesting der Mar- hall-eilanden: de Jaloeit Athol. Het geheel van den strijd kenmerkt zich door de Amerikaansche tactiek, eerst de zwakste punten van het verdedigings systeem te verkennen, zich daar vast te zetten om vervolgens met superieure strijdkrachten en vooral een overvloed van materiaal de sterkere punten geleidelijk te zuiveren. Voorloopig ziet het er naar uit. dat de Japanners zich tot een defensieve tactiek beperken, teneinde tijd te winnen voor een concentratie van materiaal en strijdkrach ten. Tot dusver hebben zij slechts gemeld, dat er 2 Amerikaansche destroyers en 1 kruiser tot zinken zijn gebracht, terwijl het aantal neergehaalde vliegtuigen be perkt is. Naar de zender New York meldt heeft de Amerikaansche admiraal Nimitz op een persconferentie verklaard, dat Japan van zee uit alleen niet verslagen kan worden. Japan kan slechts overwonnen worden, aldus zeide hij, van China uit door middel van landtroepen en lucht strijdkrachten. Eeuwen geleden trokken Nederlandsche boeren en handelaars naar het Oosten en vestigden zich in de steden of bouwden zich boerenhoeven. Steden als Danzig en Mariënwerder laten nog heden den Ne- derlandschen invloed in hun bouwstijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosten. In Danzig en Bromberg kan men hen in het blauwe Jeugdstorm-hemd ont moeten. In totaal bevinden zich reeds 500 Nederlandsche jongens en meisjes in den Germaanschen Landdienst, om het boerenwerk weer te leeren. Later zullen zij zich eigen hoeven bouwen en mede den grondslag leggen voor #en nieuwen Germaanschen boerenstand in deze ge bieden De jongens en meisjes zijn onder gebracht in kampen onder Nederlandsche leiding. Over enkele weken begint de opleiding van kampleiders! sters) voor den Ger maanschen Landdienst. Zij, die meenen hiervoor geschikt te zijn, kunnen zich voor opleiding aan melden. Leeftijd 1825 jaar. Aanmelden bijGermaanschen Landdienst. Utrecht. Koningslaan 9. VOORTGEZET PLEIDOOI Gistermiddag is voor het Gerechtshol hier ter stede het pleidooi voortgezet in de zaak tegen den 38-jarigen monteur- bankwerker Th. v. B. te Tilburg, ver dacht van moord, resp doodslag op een 14-jarig meisje uit Rotterdam, dat te Oisterwijk logeerde, gepleegd op 19 Augustus 1941. Maandag j.l. had de pro- cureur-generaal 15 jaar gevangenisstraf geëischt, eenzelfde straf als aan ver dachte door het Hof te Den Bosch was opgelegd. De eerste verdediger van ver dachte. mr. P. van ’t Hoff Stolk uit Lei den vervolgde zijn pleidooi en merkte o.a. nog het volgende op Het droog zijn van verdachte’s fiets klopt niet met het feit, dat het des mid dags omstreeks half 3 3 uur hard ge regend heeft. Over het plegen van het feit zelf weet men niets het lijk is ge vonden in dicht, laag dennenhout, waarin geen paadjes of doorgangen waren, die zonder sporen na te laten, konden wor den begaan. En sporen aan de fiets heeft men niet gevonden. Ook staat niet vast of de doodslag opzettelijk is geweest, of de dader niet de keel heeft dichtge knepen om schreeuwen te onderdrukken of te beletten. Het is onmogelijk, dat deze verdachte, die om 3.15 uur in het woonwagenkamp bij Boxtel was. op den aangegeven tijd, ongeveer half 5 in het bosch in Oisterwijk was. Volgens pi’s oordeel zal deze verdachte wegens het ontbreken van het volkomen wettig en overtuigend bewijs moeten worden vrij gesproken. of zal naar verschillende on duidelijk gebleven punten een nieuw on derzoek moeten worden ingesteld, wan neer van bepaalde getuigen in het arrest gebruik wordt gemaakt, daar de con frontatie van getuigen wel heel erg vluchtig is geweest. De tweede verdediger, mr. C. N. P. M. Eibers, uit Tilburg, zag van t, woord af. De procureur-generaal, mr. van Gilse. repliceerde. Hij achtte de belangrijkste punten van uitgang voor het onderzoek het tijdstip, waarop verd het huis van de familie van Doorn te Oisterwijk heeft verlaten en het vinden van het rijwieL welke beide punten vaststaan. Voor het wegraken van zijn jas heeft verd. ook geen aannemelijke verklaring kunnen geven. Spr. was van meening, dat verd. een doodslag heeft gepleegd en persis teerde bij zijn eisch van 15 jaren gevan genisstraf. Na dupliek van den raadsman mr. van ’t Hoff Stolk, werd de uitspraak bepaald op 23 Februari a.s. her- bolsje- door den onze troe- In speciale kweekerijen is men steeds bezig met het kweeken en selecteeren van nieuwe tulpenvariaties. Slaagt, men met het scheppen van een nieuwe bloem, dan brengt zoo’n eerste tulpenbol een flinken prijs op. De meeldraden en stamper worden deskundig gecontro leerd. (C.N.F.-Kuiper) De Zweedsche bladen leveren uitvoe rig commentaar op den aanval op het Zweedsche Roode Kruisschip „Wiril” in de haven van Chios. Zij plaatsen tegen over dezen aanval den lof door den Brit- schen parlementairen secretaris Dingle Foot in het Lagerhuis gebracht aan de Zweedsche hulp voor Griekenland. „Fol- kets dagbladet” noemt het dubbele mo raal, dat op het oogenblik van de prij zende woorden van Dingle Foot de aan val reeds was geschied en zegt, dat het een der zwaarste aanvallen is, waaraan Zweden totdusver van de zijde der oor logvoerenden heeft blootgestaan. Er be staat geen verontschuldiging voor dezen aanval. Zooals gewoonlijk zal er wel een Engelsche verontschuldiging komen en dan zullen de aanvallen en de schendin gen der neutraliteit tegenover Zweden worden voortgezet. Het is daarom te hopen, dat de Zweedsche regeering dit maal geen slap protest laat hooren en dat ook het Roode Kruis duidelijke taal zal spreken. ,,Nya Dagligt Allehanda” schrijft, dat het niet te veel verlangd is, dat de vlieg tuigformaties duidelijke instructies ont vangen Roode Kruis schepen ongemoeid te laten. Maan: 10 Febr. onder 8.55 u., op 19.01 u. 11 Febr. onder 9.17 u.. op 20.05 u. 17 Febr. L.K. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding 116364; z.g. Stadpatiënten No. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst den Haag) No. 115995. Onder het opschrift „Finlands ant woord” wijdt de „Berl. Börsenztg.” een artikel aan de politieke agitafiemanoeu- vres, die thans door Moskou, Londen en Washington met assistentie van eenige ijverige Zweedsche bladen worden onder nomen om den weerstand van Finland te breken. Ook in Finland, aldus het blad, moet men thans ervaren, dat men door dreige menten en bomterreur den weerstandswil slechts versterkt. De aanval door 200 Sov. jetvliegtuigen op Helsinki ondernomen, heeft weliswaar geleid tot de vernieling van woonhuizen en cultuurmonumenten, maar het antwoord was een eendrachtige strijdroep van het Finsche volk. Evenals de bevolking van de uit de lucht bedreigde Duitsche steden en de inwoners van So fia hebben ook de bewoners van Helsinki door hun vastberaden aanpakken getoond, dat zij voor den levensstrijd van hun land alles willen geven De Finsche bladen van alle partijrichtingen hebben zich demon stratief voor dezen strijd uitgesproken. Niettemin heeft de Amerikaansche mi nister van Buitenlandsche Zaken zijn best gedaan om de Sovjets bij hun terreuron- dernemingen en persdreigementen tegen Finland te helpen. De woordvoerder van het Finsche gezantschap te Washington heeft daarop echter verklaard, dat de houding van Finland onveranderd blijft, en zelfs als Helsinki met den grond ge lijk zou worden gemaakt, zou het volk niet capituleeren. Andere taal, aldus de „Bör- senzeitung”, hadden wij van onze Finsche wapenbroeders niet verwacht. Zij weten evenzeer als wij dat in deze worsteling op leven en dood slechts de standvastige de overwinning behaalt. 1000 met premie ƒ30.000 7729 1000: 3318 3754 400: 10256 11115 12741 15732 8393 10890 13852 16899 4106 4622 5984 6291 9082 I 11530 12278 13290 13664 21657 In verband met den afloop van den geldigheidsduur der aan de Nederland sche inwoners van het vestinggebied Scheveningen uitgereikte „Ausweise”, zal met ingang van 14 Februari a.s. de gelegenheid worden bpengesteld ge noemde „Ausweise” ter verlenging aan te bieden in het gymnastieklokaal der le politiecompagnie, bereikbaar door de steeg tusschen de perceelen Laan Copes van Cattenburch no’s 31 en 49 alhier. De „Ausweise” moeten tezamen met de bijbehoorende persoonsbewijzen wor den aangeboden, hetgeen eventueel door een der huisgenooten kan geschieden. Bij de aanbieding moeten de persoons bewijzen voorzien zijn van het juiste adres, waartoe zij eventueel tevoren bij het bureau bevolking, Goudenregen- straat 36 alhier, dienen te worden ge wijzigd. Eventueel noodzakelijke wijzi gingen in de „Ausweise” zullen bij ver lenging door de politie worden aange bracht. Men dient zich volgens onderstaande regeling tusschen 812 en 1417 uur aan genoemd lokaal te vervoegen, waarbij de Ausweise na controle, aan de achterzijde zullen worden voorzien van een verlengingsstempel. 14 Febr. A t.m. Bogers, 15 Febr. v. d. Bogert t.m. v. Doorn, 16 Febr. v. Driel t.m. einde E, 17 Febr. G. t.m. v. Harten, 18 Febr. Harteveld t.m. Jan sen, 19 Febr. Janssen t.m. de Kok, 21 Febr. Kolb t.m. einde L, 22 Febr. M t.m. einde N, 23 Febr. O t.m. G. Pronk, 24 Febr. H. Pronk t.m. Roo- denburg, 25 Febr. van Roon t.m. Spaans, 26 Febr. Spanjer, t.m. Toet, 28 Febr. van Tol t.m. Vogel, 29 Febr. de Vogel t.m. einde Z. De na druk wordt gelegd op de om standigheid, dat uitsluitend Nederland sche inwoners van het vesting (sper) ge bied Scheveningen de aan hen verstrek te „Ausweise” ter verlenging kunnen aanbieden. Zij, die uit anderen hoofde in het bezit zijn gesteld van een „Aus- weis” vallen buiten deze regeling. De wnd. politiepresident te ’s-Gravenhage. Het Nederlandsche Roode Kruis ont ving, door bemiddeling van het Interna tionale Comité van het Roode Kruis te Genève, uit Japan een opgave van na men van op Java geïnterneerde burger- personen vwn Nederlandteche nationali teit. De uitgewerkte lijst omvat de volgen de namen met vermelding van leeftijd en beroep: Blikhoff, A. F. H„ 41, landheer; Blik- dijk, Hendrikus, 56, bankemployé; Bliek, D. G„ 20. professorBlok Cornelus, 44, adj. inspecteur; Bliemer, J. L., 46. han delsman; Bloemendaal, R. D., 82, import-; Blitz, G’, 61, militair; Blanchmanché, E. A. G., 52, administrateur; Bliklander. W., 55, schepeling; Bletz, J. J., 53. admini strateur; Bleiker, K., 40, kunstkenner (expert) Boot, G. K„ 23, werktuigk. in genieur; Bottema, Gerrit, 35, conducteur; Bosman, A. M. J,, 52, manager; Bontekoe. H. A. J., 44, kapitein; Born, A. J. van den, 42, ingenieur; Boezaard, J. C„ 28, matroos; Boon, R„ 61, militair; Boesveld, J„ 65, instructeur: Boomaard, C„ 62, zon der beroep; Bonchaart, P. G. A., 41, po- litie-inspecteur; Boom, J. de, 38, sol daat; Bosch, E. D. W„ 54, ziekenhuis dienst; Boek, J„ 52, ziekenhuisdienst; Boer, H., 49, employéBoer, H. J. de, 53, handelsman; Boeljon, M 50, fabrieks- chef; Boer, N. G. de, 54, inspecteur; Bochove, N. E., 34, leeraar: Bosch, P. A., 53, hotelbedrijf; Bosch, J. B., 20, stu dent: Bosch. J. J. van den, 18, student; Bosch, Frederik van den, 21 student; Boogaard, Willem, 38, employe; Boon, T. M„ 38, ambtenaar; Boersma," Wijndelt, 60. gepensionneerdBovene, Johannes van, 56, beroep onbekend; Borst, Corne lls de, 56, directeur ziekeninrichting; Boeren, M. H., 59, gepensionneerdBol- lerman, H. G„ 50, directeur ziekenin richting; Boer, Ary, 54, gepensionneerd; Booy, Aaldert, 58, directeur ziekenin richting; Boes, J. C„ 49, ingenieur tele grafie; Bogers, K. J. 46, employé; Bor- king, Wilhelm, 54, werktuigk. ingenieur; Boot, Johannes, 19, zonder beroep; Boot, Cornelis, 53, hoofdkantoor Boschwezen; Boer, Lambertus de. 39, ambtenaar; Bos, Arie, 46, inspecteur; Boelens. Barend, 49, nachtwaker; Bommel, J. P. A. van, 22, boschwezen; Bos, Adriaan, 59. klerk; Boulogne, Bastian, 44, leeraar; Boelens, P. H. A_, 45. electrotechn. ingenieur; Bouwman, Martin, 55, verhuurkantoor; Bosman, W. G„ 52, veearts; Bodewitz, Aiko, 56, schoenmaker; Boek Jan. 45, kruidenier; Boon, Abraham van der 19, student; Boonstra, A. C. J„ 31, scheepv. employé; Bouwmans, Wilhelmus, 51. lee raar; Bokkes, C. J.. 64, melkhandelaar; Bos, Jan, 58, schoenenfabrikant; Boon stra, H. N„ 49. landbouw; Boender. C. B.. 38, masseur; Bollen, J. P„ 19, zonder be roep; Boer, W. de, 37, scheepsslooper; Boulogne, B., gepensionneerd: Boxsel. W. A. van, 19. zoinder beroep; Bolt. A., 44, hotelbedrijf; Bongenaar, M. P.. 47, fotograaf; Born, T., 50, employé; Boer, Hendrik de, 49, gouvernementsambtenaar; Bottenheim, J. S„ 52. fabrieksemployé; Bonzet. H„ 60, coiffeur; Boogaard. A. L_, 61, militair (landleger); Boomgaard. F. W„ 59, kippenfokker; Boelhouwer, H., 49. inspecteur; Boxs, J. W.. 52, verhuurkan toor; Boermans, N„ 44, manager: Boo- gaert, G. H.. 58, militair (landleger); Bogstra, J. F., 46, fabrieksingenieur; Boerwinkel, E. J„ 35, leeraar; Bouw, Roe lof, 58. gepensionneerd; Boode, J. M.. 51, ijtergieter; Boonstra, Jan. 47. kleer maker; Bossink. Willem, 49, beroep on bekend; Boer, A. D. de. 56, ingenieur; Bos, H, S.. 26, ingenieur; Booy, Hendrik, 29. handelsman; Boudewijn, Jan. 43, dui ker; Brufn, Simon de, 21, lichtmatroos; Bekaert, Theodoor, 29, klerk; Burger P A., 25. klerk; Baars. Arie. 44. leeraar; Boekhorst. L. A. J. te, 38, klerk. Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wen den tot de Ve afdeeling van het infor matiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, dr. Kuyperstraat 9. te ’s-Graven hage, onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam. voor namen, geboortedatum, beroep en laatst bekende adres der geïnterneerden. Duitsche kanonniers in het Zuiden, De bunker der manschappen is te be roepen luid geeft de commandant, het bevel tot vuren. (P.K. Luethge-O.H.) DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 10 Februari. Het Opperbevel de Weermacht deelt mede Aan het Oostelijke front mislukten ook gisteren ten Westen van Nikopol, ten Zuiden van Kriwoi Rog, in het gebied ten Westen van Tsjerkassy, ten Oosten van Sjasjkof, ten Zuiden van de Bere- sina, in het gevechtsgebied van Witebsk, ten Noorden van Newel en in het gebied tusschen Ilmenmeer en het Peipusmeer sterke vijandelijke aanvallen en nieuwde doorbraakpogingen der I wieken in zware gevechten heldhaftigen tegenstand van pen. Het aantal der in het gebied van Sjasjkof op 8 Februari stukgeschoten vijandelijke pantserwagens en stukken stormgeschut is van 58 tot 113 gestegen. Bij levendige plaatselijke gevechtsacti- viteit in het gebied PolonnojeLoezk sloeg een cavalerieformatie in een snel len aanval verscheidene vijandelijke compagnieën uiteen. Tusschen het Ilmenmeer en het Peipus meer voerden onze formaties in enkele sectoren ter verkorting van het front overeenkomstig het bevel distancieerings- bewegingen uit. Bij de zware afweerge vechten ten Zuiden van Leningrad heeft zich een onder bevel van luitenant-gene- raal Luczny staande divisie luchtafweer van de luchtmacht bijzonder onderschei den. Zij schoot in de periode van 14 Januari tot 7 Februari 105 vijandelijke vliegtuigen neer en vernietigde in 3 weken tijd 111 Sovjetpantserwagens. In het gebied rondom Aprilia duurden de zware gevechten den geheelen dag voort. Het veroverde terrein werd van Britsche haarden van verzet gezuiverd. Een vijandelijke pantseraanval op Aprilia •werd door eigen artillerievuur uiteenge slagen. Hierbij werden 17 pantserwagens vernietigd. Onze luchtmacht viel in den afgeloopen nacht kwartierruimten der vijandelijke troepen bij Anzio met succes aan. Aan het Zuidelijke front zetten Ameri kaansche formaties ten Noordwesten van Cassino, gesteund door zeer krachtig ar tillerievuur, in den loop van den dag hun doorbraakpogingen voort. Zij werden in verbitterde gevechten voor de Duitsche stellingen afgeslagen. Aan het overige front verliep de dag met uitzondering van plaatselijke gevechtsactiviteit kalm. Enkele vijandelijke vliegtuigen wier pen op 9 Februari en in den afgeloopen nacht bommen neer op plaatsen in West- Duitschland. In de periode van 1 tot 10 Februari wer den 23 vijandelijke vliegtuigen, voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers, door vlootstrijdkrachten, luchtdoelartille- rie aan boord van koopvaardijschepen, en luchtdoelartillerie van de marine neerge schoten. Duitsche duikbooten brachten in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan en in den Indischen Oceaan 9 schepen met een inhoud van 62.000 brt. tot zinken, een ander schip werd getorpe deerd. O

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1