1 No. 18717. '1944. Sterke Sovjet-aanvallen afgeslagen Nieuwe gemeentelijke school in den Haag IMF Vrijdag 11 Februari. Hl Vn Mm» ia STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN BINNENLAND AGENDA JEE7 e° ^3^74- 'KIROWOGRAD Alexandrya KRIWOI-RO Saporoshje fApostolowa Nowyj Bug nÏKÖPOL Wow NIKQ Melitopol enslawt 'HERSON 9? 50 •4409> - en Voor moeilijk opvoedbare kinderen st gevangenen 98 pantserwagens Installatie van Rijksminister dr. Seyss-Inquart als president der Deutsche Akademie 'owoUkrainka Rownoje Bobrtnez. Nog ai sch lOOkm e 51 Perekop Uitreiking distributiebescheiden ro/pakowk^^ VERDUISTEREN van 17.45 uur tot 8 uur Wechnedrjepry ^S^dpnjeprope- S trowsk \Poltawka4 Ber\esnegowatyj< 1 •Wissunsk Hoofdprijzen Staatsloterij Anglo-Amerikanen verloren sedert landing bij Nettuno meer dan 4000 D. R. K. Beschikbaarstelling van werkmanspakketten HAAGSCHE COURANT I hield DUITSCH WEERMACHTBERICHT verschillende Andante ZATERDAG 12 FEBRUARI van 1 rants. Boter rants. het gedrag op 51 Amerikaansche vliegtuigen bij aanval op Brunswijk neergeschoten heeft, met niet zij 4 1 1 1 1 ¥4 2 1 zeide o.a.: den dr. Uit een opslagplaats van aan de Lulofsstraat binnen- 07/08A Brood 07/083 Brood 07/08 Beschuit 035/036 Algem 037 Algemeen 038 Algemeen D12 Reserve El2 Reserve 07A Boter 07 B Boter 039 Algemeen 07/08 Melk 07/08 Taptem. Br. of Geb. Br, of Geb. Br. Geb Bes Br., Geb BL Havermout Gort Gort Rijst of Gort Margarine B._ en Br.v. 40+ of Vol vette Kaas Melk Taptemelk Vleesch Vleesch Aardapp. Aardapp. Suiker Jam Verv.midd. Chocolade of Suikerw, Suikerw, Kinder, drankpoed. Sig., Tabak of Clgaretten Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe distributiebeschei den: van 8.3012.30 u., uitreikingsgebouw Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Loos- duinen, Alidastraat 1; van 912 uur bij kantoor Scheveningen-Noord, Ooststraat 1 en van 8.4512 uur bijkantoor Benoor denhout (Ruychrocklaan 178) de letters Ruiterm t/m Schoenma. Verbeteringen aan een vliegveld. Doorloopend worden de toegangen tot het vliegveld verbeterd. Plaatsen, die bij slecht weer week worden, worden omgeploegd en krijgen een betondek, (P.K. Jütte-H.H.-St.) Redevoeringen van Rijksminister Göbbels en van den nieuwen president Maan: 11 Febr. onder 9.17 u„ op 20 05 u.; 12 Febr. onder 9.36 u:, op 21.10 u. 17 Febr L.K. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364: z.g. Stadspatiënten No 49 Ziek en vervoer1 (Ziekendienst den Haag) No. 115995 Servlesg. enz. 2 pnt. p. b. 1 L. petroleum 8 Maart. 20 t.m, 22 BV 1 eenh. Brandst. 29 Febr. 11 t. m. 18 KF 1 eenh. Br.st. 3Ó Apr. ’44 Brandstoffen 1 eenheid perioden 1 t.m. 8 1 eenheid Brandstoffen (voor bijzondere doeleinden) 30 April. Textielpunten alleen geldig met speciale vergunning, behalve voor eenige kleine artikelen Zonder spec, vergunning: maar met de benoodigde punten: kousenbon N van de kaarten V 115 en V 215. CONCERT „KRIEGSWINTERHILFS WERK”: Gisteravond werd in het fees telijk met vlaggedoeken en coniferen ver sierde Gebouw voor K. en W. een con cert gegeven door een vereenigd groot- orkest, gevormd door twee muziekcorpsen der Waffen-SS en het stafmuziekcorps der Ordnungspolizei, waarmede de serie concerten, welke ten behoeve van het „Kriegswinterhilfswerk” zullen worden gegeven, geopend werd. Voor dezen avond, welke onder muzikale leiding stond van een drietal dirigenten, bestond g:roo- te belangstelling; hij werd o.m. bijge woond door tal van autoriteiten. Het programma vermeldde werken van Grieg, Von Weber, Joh. Strauss, Rossini, E. Kai ser e.a. De ongeveer 160 musici, die deel uitmaakten van de vereenigde kapellen, hebben met dezen avond niet alleen van een voorbeeldige orkestdiscipline, doch te vens van een verbluffend technisch kun nen blijk gegeven. Weliswaar is het uit voeren van transscripties voor militaire kapel niet direct een verwezenlijken van de muzikale gedachten der toondichters, die voor symphonie-orkest hun ideeën meenden te moeten vastleggen, zoodat de vertolkingen der origineele militaire mu ziek zich door de sterkste muzikaal- aesthetische waarde kenmerkten, doch het vlekkelooze spel der blazers en ge compliceerde strijkerspassages zooals in ..Aufforderung zum Tanz” van Carl Maria von Weber zullen een ieder met bewonde ring hebben vervuld. Het doorzichtige, in zijn onderlinge verhoudingen uitmuntend afgewogen, rhythmisch onberispelijk spel is dan ook van bijna ongekende kwaliteit geweest. Een hoogtepunt van dezen avond werd echter gevormd door den intocht van een „Spielmannszug”, een gjroote groep musici, die in paradepas door het midden van de zaal defileerden en voor het podium de groote, historisch chrono logische marschpotpourri van Kaiser een zeer interessant overzicht van de mi litaire muziek uit alle tijden tot op he den op zeer geslaagde wijze inluidden. Veel bijval oogsttten musici en dirigen ten, zoodat eenige extra’s volgden. Vijfde klasse 3000 14994 400: 13026 100 6954 In den Wieringermeerpolder worden ihans eenige honderden kilometers kanaalboorden en tochten kaalgescho ren. Al het oude rietgewas moet er vóór Mei uit. Een rietscheerder met lange waterlaarzen aan den arbeid. (C.N.F.-Kuiper) voor de periode van 6 Febr. t.m. 19 Febr. rants, rants rants rants 125 gram 125 gram 250 gram 250 gram rants. 14 rants. 100 gram 1% liter 13/4 liter rants, rants k.g. k.g. 500 gram 250 gram 1 rants. 100 gram 100 gram 300 gram Het onderwijs heeft in den Haag altijd op een hoog niveau gestaan. Uitsteken de scholen zijn hier talrijk, maar steeds wordt nog naar middelen omgezien, welke kunnen leiden tot verbetering. Zoo be stond reeds eenige jaren vóór den oorlog het plan een lagere school op te richten voor moeilijk opvoedbare kinderen. De mobilisatie en de oorlog maakten aan dit plan een einde. Uitstel beteekende in dit geval echter geen afstel, want het vorige jaar werd het plan weder opgenomen door den heer W. P Blokpoel, gem. in specteur voor het Onderwijs. Vragen lijsten werden gezonden naar de hoofden van openbare, Christelijke en R. K. scholen. In totaal volgden 99 aangiften, 99 leerlingen dus, die op school voort durend last veroorzaakten. Deze leer lingen werden door den heer Blokpoel en dr. D. Wiersma, leider van het paed. laboratorium van den geneeskundigen dienst, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en getest volgens de be- kehde methode van Binet-Simon. Dit was een tij droovend werk, want het onder zoek van ieder kind duurde ongeveer li uur. Het bleek, dat verscheidene van de onderzochte kinderen feitelijk niet op de gewone lagere school thuishoorden, maar meer geschikt waren voor het buitengewone lagere onderwijs. Een aan tal leerlingen bleef echter over, die de intelligentietests met goed gevolg door stonden, zoodat deze dus in staat moesten worden geacht het gewone lagere onder wijs te volgen. Het zou ons te ver voe ren na te gaan wat de oorzaken zijn van het feit, dat zij niet in de gewone klasse kunnen aarden. Voldoende zij het te ver melden, dat zij de klasse-orde voort durend verstoren en zich weinig of niets aantrekken van de vermaningen van de onderwijsleerkracht. Voor deze kinderen is nu in de de Gheynstraat een aparte school ingericht. School voor moeilijk op voedbare kinderen, noemde de heer Blokpoel deze nieuwe inrichting, die vermoedelijk in het begin van de vol gende maand geopend zal worden, tijdens een onderhoud, dat wij met hem hadden. Ter voorkoming van misverstand wees onze zegsman er met nadruk op, dat de school in geen enkel opzicht een tuchtschool zal z^jn. Er bestaat geen en kele reden om op deze nieuwe instelling neer te zien, zij is volkomen gelykwaar- dig aan de andere lagere scholen, al zal de onderwijsmethode wel een andere zyn. Er wordt in de eerste plaats opge voed. Onderscheidingen aan Berlijners De Führer heeft het ridderkruis met de zwaarden van het kruis voor oor- logsverdienste verleend aan den Gau- stabamtleiter van de gouw Berlijn der N.S.D.A.P., Hauptbereichsleiter Gerhard Schach en aan den Berlijn- schen politiepresident Wolf Heinrich Graf von Heldorff. Een aantal Berlij ners, die zich in de nachten der ter- reuraanvallen bijzonder hebben onder scheiden door persoonlijken moed en vastbesloten optreden in gevaarlijke omstandigheden, werd door den Führer onderscheiden door het verleenen van het Ijzeren Kruis. Talrijke anderen werden geëerd door het verleenen van het kruis voor oorlogsverdienste eerste klasse met de zwaarden. DUITSCH THEATER „DER BARBIER VON SEVILLA”: De Duitsche opera heeft nog eens een reprise gegeven van Ros- sini’s „Barbier”, waaraan de bijzondere attractie was verbonden van het optreden van Kammersanger Karl Schmitt Walter als Figaro. Men kende hem hier reeds van vroeger gastspel en ook als concertzan- ger Ook nu weer heeft hij getoond een tooneelzanger te zijn van bijzonder for maat. Zijn prachtig ontwikkelde manne lijke baritonstem met haar gemakkelijke stralende hoogte en groote lenigheid gaf aan het vocale gedeelte van zijn rol het juiste relief en zijn vlot, natuurlijk spel completeerde zijn vertolking tot een waarlijk indrukwekkende prestatie De be zetting der overige partijen was vrijwel dezelfde gebleven als bij de in Dec. 1942 gegeven opvoering. Men zag en hoorde (inu echter den tenor Hanns Goebel, die toen een kleine rol vervulde, als graaf Almaviva. Het wilde mij voorkomen, dat deze zanger vocaal-technische vorderin gen maakt. Hij vocaliseerde voortreffelijk in zijn moeilijke serenade en voldeed ook overigens uitstekend. Sanders Schier was weer de „Stimmgewaltige” oer-komische Dr. Bartolo, dien wij van hem kennen, Jeannette Wenzel een zeer aannemelijke, goed acteerende Rosine, die ditmaal in de zangles geen Einlage kreeg te zingen die nam haar tyrannieke voogd van haar over Hermann Greiner een fa meuse muziekmeester Basilio, terwijl Ger trud Probst een vocaal en qua actie ver dienstelijke uitbeelding gaf van Rosine's gouvernante Marzelline. De regie van Hans Strohbach had ditmaal het tooneel- tje in Figaro’s atelier weggelaten Voor het overige was daarin weinig gewijzigd. Het geheel had onder de beheerschte mu zikale leiding van Georg Pilowskj, n goed sluitend contact tusschen tooneel en or kest, een voortvarend verloop. Er was veel geestdrift, zich herhaaldelijk uitend in applaus bij open doek voor de hoofd vertolkers. in den dicht bezetten Stads schouwburg. Mr. A. J. F. J Jung. MARIANNE HEIMERSBERGENEr kan een gevaar schuilen in een te vroeg debu- teeren. Men kan „jong en veelbelovend” zijn en daarbij toch nog niet over de middelen beschikken, die van dit talent De zender van het Vaticaan meldt, dat de zomerresidentie van den Paus, Castel Gandolfo, gisteren opnieuw door Anglo-Amerikaansche vliegtuigen is ge bombardeerd. Er werden wederom zware vernielingen aangericht. De Britsche gezant te Stockholm heeft opdracht gekregen de Zweedsche regeering naar aanleiding van den bom- aanval op het Zweedsche Roode Kruis schip „Wirll”, het oprechte leedwezen der Britsche regeering te betuigen. beteekenisvol, die letters. En wel in het bijzonder voor een flink Hollandsch meisje. Zijn deze letters dan een afkor- tlnf een sportvereeniging? Neen, dat niet D.R.K. wil zeggen: Deutsches Rotes tvreuz Duitsche Roode Kruis. En in die woorden ligt alles besloten, wat °P deze aa j>e ,aan heldenmoed en opofferingsge zindheid bestaat. Wie zijn daar dan wel de hoofdpersonen Wel, natuurlijk de „Schwestern” de zusters. U kent ze wel, meisjes, u hebt ze- stellig wel eens ge zien of ontmoet. Is in jullie niet eens het verlangen opgekomen als meisjes uit Nederland mede te helpen, ook daar te willen zijn waar veel geleden en gestreden wordt, achter en aan de fronten? Die gele genheid wordt nu geboden door het SS- Ersatzkommando Niederlande, Korte Vij verberg 5, den Haag, waar ieder gezond Hollandsch meisje zich kan aanmelden om te worden opgeleid tot zuster. (Kaart van Pelt) Verklaring van Darnand „Het is ontoelaatbaar, dat in een land als Frankrijk, dat 115.000 politiebeamb ten telt, een dergelijke wanorde heerscht als thans bestaat”, aldus de secretaris generaal voor het handhaven van de orde, Darnand. in een verklaring voor de Parijsche pers. Hij zeide o.a„ dat de acties der politie energiek en krachtig uitgevoerd zullen worden. Hij heeft den raad gegeven om op iedereen te schie ten, die met een wapen in de hand wordt aangetroffen. Men dient weliswaar een onderscheid te maken tusschen moorde naars en misleiden, doch dit is een kwestie voor de rechtbanken en krijgs raden. Darnan^ besloot met te zeggen, dat deze geheele aangelegenheid een Fransche actie was. Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over„De Wintersterren- hemel”. 15.45 en 19.30 u. Stadsschouw burg. „Liederenavond door Kammersan ger Karl Schmitt-Walter 19.30 u. PrincesseSchouwburg. „Liefdesdilemma”. 19.15 u. Geb. v. K. en W. Kinder- operette „Goudhaartje” en „De Trouba dour”. 14 u. Dansorkest Piet van Dijk. 19.30 u. Diligentia. Concert door het Museum-kamerorkest o.l.v. Dirk Balfoort. SolistenL. Bogtman, bariton en Her man v. d. Vegt, viool. 19.30 u. Scala. „Kermisklanten” 19.30 u. uitgebreid in een in Noord-, Europa toenemende Duitsche taal te leeren. Verklarende, dat de Deutsche Akademie de haar gestelde taak naar beste vermogen wilde dienen, gaf Rijksminister dr. Seyss Inquart een schets van de taken, doelstellingen en plannen van de organisatie. Bij de vermelding van den thans ruim tien jaar bestaanden voordrachtendienst der Deutsche Akademie in het buitenland verklaarde de president, dat het voor 1944 ter hand genomen program in het Europeesche buitenland het viervoudige omvat van hetgeen in 1940 gegeven werd. Rijksminister dr. Seyss Inquart wees vervolgens op het drukke geestelijke leven in de in binnen- en buitenland in het leven geroepen vriendenkringen der Akademie. aan welker vermeerdering hij zijn bijzondere aandacht zal schenken. In zijn verdere uiteenzettingen Rijksminister dr. Seyss Inquart „Ook de Deutsche Akademie staat in het gebeuren van dezen tijd en in de beslis sing van den tweeden wereldoorlog. Te genwoordig is de verliezer de vernietig de. In zoo’n geval bestaat er geen bui tenstaander. Dat geldt ook voor de Deut sche Akademie als een cultuur-politieke instelling. Dat wij tegenwoordig juist in onze cultureele waarden getroffen wor den, maakt deze worsteling ook voor de Deutsche Akademie tot haar eigen zaak Niet alleen de resultaten van de weten schap en het onderzoek, maar ons eigen persoonlijke leven heeft ons de gemeen schap als het oorspronkelijke element van ons leven geopenbaard. Door ons gemeenschapsleven te or denen volgens de beginselen van volk- sche verantwoordelijkheid leiden wij Europa naar het uitgangspunt en het doel van zijn wezen. Daarmede vinden wij tegelijkertijd den grondslag van onze Europeesche gemeenschap aan ieder Europeesch volk is de vrijheid gegeven naar zijn eigen aard te leVen en aan ieder is de taak gesteld zijn krachten voor het gemeenschappelijke welzijn en de gemeenschappelijke veiligheid te ge bruiken. tn deze gemeenschap is tegelijk onze vrijheid gemotiveerd. Wij strijden voor het leven van het Duitsche volk, voor de vrijheid van den Duitschen en Europeeschen mensch. Wij weten, dat duizend jaren der geschiedenis der menschheid hun zin zouden verliezen en de belangrijkste prestaties van den men- schelijken geest verdaan zouden zijn, wanneer met ons het Avondland zou uit- dooven. Daarom weten wij. dat wij zullen overwinnen. Wij treden in één gelid, bij het Duitsche zwaard ook het Duitsche woord, opdat de hoogste goederen der menschheid behouden zullen worden voor de eeuwige toekomst van ons volk HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 11 Februari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede De troepen van het Oostelijke front sloegen opnieuw 'talrijke sterke aan vallen der bolsjewieken in het gebied ten Westen van Nikopol en ten Zuiden van Kriwoi Rog, ten Westen van Tsjer- kassy, ten Oosten van Sjasjkof, ten Zui den van de Beresina, bij Witebsk en in het gebied tusschen Loega en het Peipus- meer in hevige gevechten, die in ver scheidene sectoren nog voortduren, af. Plaatselijke penetraties werden in een tegenaanval opgeruimd. Bij succesvolle tegenaanvallen werden vijandelijke ge vechtsgroepen uiteengeslagen en werd de vijand op verschillende plaatsen teruggeworpen. Ten Zuiden van Pogrebisjtsje werd een achter het front ingesloten bolsjewistische gevechtsgroep vernietigd. De vijand ver loor 1200 gevangenen en 700. dooden. als mede talrijke wapens en ander oorlogs tuig. In het gebied ten Zuiden van de Prip- jet-moerassen versloegen troepen van een pantserdivisie in een verrassenden aanval een sterke bolsjewistische cavalerie-for- matie uiteen. In den Centralen sector van het front hebben zich de onder bevel van den gene raal der infanterie Jordan strijdende Ne- der-Saksische 131ste infanteriedivisie aan gevoerd door generaal-majoor Weber en de Oost-Pruisische 206e infanteriedivisie aangevoerd door luitenant-generaal Hitter bijzonder onderscheiden. In het landingshoofd van Nettuno werd de zuivering van het gebied van Aprilia voortgezet; ook het station Aprilia werd veroverd. Vijandelijke aanvallen op de nieuwe linies stortten in het geconcen treerde vuur van alle wapens ineen. Se dert het begin der landing verloren de Amerikanen en Engelschen in het gebied van Nettuno meer dan 4000 gevangenen en 98 pantserwagens. De landingsplaatsen van den vijand liggen onder het voort durende vuur van Duitsche batterijen zwaar vèrdragend geschut Aan het Zuidelijk front heerschte ten Noordwesten van Cassino tijdens den ge- heelen dag levendige gevechtsactiviteit. De vijand, die voor den derden keer in het Noordelijke deel van Cassino was binnengedrongen, werd in verbitterde ge vechten van man tegen man door onze dappere pantsergrenadiers weer uit de ruïnes van de stad teruggeworpen. Een ten Noordoosten van Cassino verloren gegane heuvel werd in een tegenaanval heroverd. Aan het overige front onder nam de vijand alleen in den sector ten Oosten van de Golf van Gaeta vrij sterke aanvallen op onze heuvelstellingen, die deels door geconcentreerd vuur, deels in een tegenaanval werden afgeslagen. Beschermingsvaartuigen van een Duitsch convooi schoten in het zeegebied van Monaco van 8 aanvallende vijande lijke jachtbommenwerpers er 5 neer. Nog 2 andere verloor de vijand in een lucht gevecht. Duitsche gevechtsvliegtuigen met grooten actie-radius hebben aan de Oost kust van Ijsland een vijandelijk tank schip van 8.000 brt. tot zinken gebracht. Formaties Amerikaansche bommen werpers vlogen op 10 Februari des mid dags door jagers krachtig beschermd boven Midden-Duitsch gebied. De on- middellijk krachtig optredende Duitsche luchtverdediging verhinderde den vijand geconcentreerde aanvallen te onder nemen. Door het lukraak neerwerpen van bommen werden vooral woonwijken in de stad Brunswijk getroffen. Tijdens hevige lucht gevechten en door de lucht- doelartillerie werden volgens de totdus- ver nog onvolledige rapporten 51 vijan delijke vliegtuigen, waaronder 32 vier motorige bommenwerpers, neergeschoten. In den afgei 00 pen nacht wierpen vijan- de ijke storingsvliegtuigen bommen neer op plaatsen in Noord, en West-Duitsch- lend. Het is begrijpelijk, dat het klassever- band op de nieuwe school in de de Gheynstraat niet bestaat. De kinderen worden ingedeeld in groepen. Iedere groep telt hoogstens 18 leerlingen, zoo dat het onderwijs individuéel kan zijn, d.w.z. iedere jongen krijgt afzonderlijk les. Aan handenarbeid zal zeer veel ge daan worden, omdat de ervaring geleerd heeft, dat handenarbeid een sterken in vloed ten goede op de andere vakken uitoefent. Het spreekt vanzelf, dat het hoofd van de school en de leerkrachten met bijzondere zorg worden uitgekozen, zoodat de leerlingen op de meest oor deelkundige wijze geleid zullen worden. Bepaald is, dat de leerlingen van deze school des middags overblijven Dit is gedaan om hen den geheelen dag in deze bijzondere sfeer te houden en storende invloeden van buiten zooveel mogelijk te weren. Het kan niet anders of deze school zal een heilzame werking hebben op de leerlingen. Dit zal het onderwijs aan hen zeer ten goede komen, zoodat zij in normalen tijd klaar kunnen komen met het leerprogramma, hetgeen op hun vroegere school waarschijnlijk wel het geval geweest zal zijn, omdat meestal niet met hun gedachten bij het geen zij moesten leeren waren. Men ver wacht zelfs, dat de meeste leerlingen het veel verder zullen brengen. Het aantal leerlingen, waarmede be gonnen zal worden is niet groot. Het be draagt slechts 10. Dit is gedaan om het onderwijzend personeel gelegenheid te geven zich volledig in te werken. Gelei delijk aan zal het aantal leerlingen op gevoerd worden. Voorloopig zal de school alleen toegankelijk zijn voor jongens. Gebleken is namelijk, dat de meisjes in het algemeen niet tot ernstige klachten aanleiding geven wat school betreft. Alleen de kinderen, die op school zeer lastig zijn, met wie ouders en onderwijzers feitelijk geen raad meer weten, komen voor plaatsing in aan merking. Het is gebleken, dat de leer lingen van de school aan de de Gheyn straat uit alle milieu’s komen, zoodat er geen sprake is van een school voor „straatschoffies” De heer Blokpoel zeide ons. dat het schoolgebouw aan de de Gheynstraat slechts tijdelijk zal zijn Een school voor moeilijk opvoedbare kinderen behoort aan den rand van de stad gelegen te zijn. Zij moet ec flink sportveld en een stuk grond voor tuinieren in de onmid dellijke nabijheid hebben. Tenslotte nog deze opmerking uit het aantal aangiften is duidelijk gebleken, dat het met de baldadigheid en bande loosheid van de lagere schooljeugd nog niet zoo erg gesteld is in den Haag. Deze twee slechte eigenschappen schijnt men vooral te moeten zoeken bij de jongens van 1218 jaar. Teneinde de beschikbare hoeveelheden werkkleeding te bestemmen voor hen, van wie aangenomen kan worden, dat hun reserves zijn opgeteerd, zal tot het sa menstellen van werkmanspakketten wor den overgegaan Handarbeiders en werkkleedingdragers, die werkzaam zijn in bedrijven met 50 of meer werkkleeding dragende arbeiders (sters), dienen zich ter verkrijging van een dergelijk pakket te wenden tot hun werkgever, die zich voor het indienen van een collectieve aanvrage voor werkklee ding en werkmanspakketten kan wenden tot het districtskleedingmagazijn (D K. M.) van het rayon, waarin hij gevestigd is De adressen dezer magazijnen in Zuid- Holland en hun rayons zijn de volgende: Rotterdam: Walenburgerweg 130, Rotter dam (207) Zuid-Holland (uitgezonderd (2O8)erdam>: Luth. Burgwal 10a. den Haag Voorloopig kunnen slechts in beperkte mate handarbeiders voor een werkmans- pakket in aanmerking komen. De werk- §ey?rs> die reeds een collectieve aanvrage hebben ingediend, behoeven niet opnieuw een aanvraag in te dienen. Zij krijgen de- Zeru ^age,n automatisch bericht Werkkleedingdragers, die werkzaam zijn in bedrijven met minder dan 50 werkklee ding dragende arbeiders(sters), en werk kleeding dragende zelfstandigen kunnen zich voor werkkleeding op de gebruike lijke wijze wenden tot den plaatselijken distributiedienst, die in zeer dringende gevallen vergunningen zal verstrekken. Een regeling voor de distributie van werkmanspakketten voor deze categorie zal t.z.t. worden bekend gemaakt. ONGEVALLEN: Op de Loosduinschekade' geraakte de 69-jarige wielrijder M. J v d. L. uit de Bakhuizenstraat onder een auto. Hij kreeg een hersenschudding en werd overgebracht naar het R. K. zie kenhuis aan het Westeinde. Naar het ziekenhuis aan den Zuidwal werd ver voerd de 51-jarige mej. J. G. v. d Z. van de Havenkade, die op den Gevers Deynootweg van het voorbalcon van een aanhangwagen van lijn 8 was gevallen en een hersenschudding had opgeloopen. G, MOLIER 70 JAAR: Zaterdag 19 Febr hoopt de heer G. Molier zijn 70sten ver. jaardag te gedenken. De heer G. Molier begon als kweekeling aan de school van den heer Smelik, daarna was hij 15 jaren aan de Keucheniusschool, de eerste Geref. School hier ter stede, werkzaam vervol gens 17 jaar aan de Waalsche school al hier en 12 jaar aan de Prof. Gunning- school. Begin 1936 nam hij afscheid van het onderwijs, na dit 44 jaar gediend te hebben. Sinds 1 April ’37 is hij administra teur van de Geref. Kerk ’s-Gravenhage- Loosduinen. INBRAKEN bouwmaterialen aan de werden 4 autowielen met binnen- en buitenbanden gestolen Bij een inbraak in een magazijn in de Boekhorststraat werd een partij sigaren en sigaretten meegenomen. JUBILEA: Met een toepasselijk woord heeft Donderdag de directeur van den Ge meentelijken Reinigingsdienst namens den burgemeester aan den voorman G. N. Mos, de gebruikelijke eervolle vermelding en gratificatie wegens 25-jarigen dienst tijd ter hand gesteld. Donderdag her dacht de heer C. M. van Herwaarde me- teropnemer-geldophaler in dienst van het G.E.B., den dag waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad Hij werd door de directie gelukgewenscht, die hem de door den burgemeester toegekende eervolle ver melding en een gratificatie overhandigde. JEUGDIGE TASCHJESDIEFDe 13- jarige C. S. maakte er zijn werk van op het station Hollandsche Spoor taschjes van treinreizigsters te stelen. Hij drong zich tusschen de dames, die in /ien stil- staanden trein wilden stappen en nam dan handtaschjes, welke bijv, boven op boodschappentasschen lagen, weig De knaap werd betrapt en is door de politie aangehouden. Vermoedelijk zijn er nog kameraadjes van hem in het spel. VAN DE TRAP GEVALLEN: De 46- jarige mej. J. P. van Schaik, wonende Stationsplein alhier, is gistermiddag in een' woning aan de Eendrachtstraat te Rotterdam, waar zij op visite kwam, van de rap gevallen. Met een zware hersen schudding is zij naar het ziekenhuis Eudokia vervoerd, waar zij kort na aan komst is overleden. Het D.N.B. meldt uit München Rijks minister dr. Göbbels heeft Donderdag den nieuwen president der Deutsche Akademie, Rijksminister dr. Seyss In quart, geïnstalleerd. Ruim een jaar ge leden had de Akademie haar president verloren door den dood van den Beier- schen ministerpresident Ludwig Siebert. In een toespraak zeide dr. Göbbels, dat deze oorlog niet alleen op militair gebied wordt uitgevochten. Het is daarom noodzakelijk, dat in dit elementaire machtsconflict ook de krachten gemobili seerd worden, die het geestelijk leven vormen en verdedigen. Zoo kan de Deut sche Akademie geen taak hebben, die schooner en meer in overeenstemming met den tijd is dan de verbreiding, de cultiveerinig en de bescherming der Duitsche moedertaal. Dr. Göbbels overhandigde daarna nieuwen president, Rijksminister ux. Seyss Inquart, de door den Führer on- derteekende oorkonde, terwijl hij hem de Duitsche taal en de met haar verband houdende geestelijke en cultureele goe deren bijzonder aanbeval en hem een vruchtbare en gezegende werkzaamheid toewenschte bij de leiding van een der kostbaarste en aanzienlijkste organisaties van het Duitsche geestelijke en poli tieke leven. Vervolgens hield Rijksminister dr. Seyss Inquart zijn rede, waarin hij o.a. zeide, dat het verloop van den oorlog de sfeer van actie der Akademie belangrijk overeenstemming Zuid- en West- bereidheid om de 07/08A Vleesch 07/08B Vleesch 07/08 Aardapp. 07/08 Toeslag 040 Algemeen 041 Algemeen 042 Algemeen 07 Versnaper. 08 Versnaper C13, D13, E13 Reserve 07/08 Tabak Bijz. rants.: B14, C14, D14, E14 Reserve Alle bonnen zijn veertien dagen geldig, uitgezonderd: 06A Boter (rundvet) en 08A Boter (margarine) 23 Januari t.m, 4 Maart. R 01 Tabak (scheerzeep) 26 December t.m. 29 April. Bon 07 Aardappelen en 07 Toeslagkaart (aardappelen) geldig tot en met 12 Febr. Eerstvolgende bonaanwijzing op 20 Febr. voor alle artikelen uitgezonderd: Vervangingsmiddelen op 5 Maart. Kinderdrankpoeder op 2 April. Chocolade op 5 Maart. Koffiesurrogaat op 5 Maart. Scheerzeep op 30 April. Overige bonnen: 2-14, 2-15 Serv. Serviesg. enz 4 pnt. p. b. 3 4-48, 3, 4-49 Reserve 18. U215 petr. overtuigen. Een dergelijk geval was gisteravond het optreden van Marianne Heimersbergen in de kleine zaal van Pulchri-Studio. Haar aanleg is er, haar kunst is eerlijk en zuiver, zij heeft van nature geen aanleg tot holle pathos en rethoriek (maar waarom dien braven, ouden heer Schimmel weer opgegraven?) en zij bezit eenvoud. Doch haar middelen faalden. Hierin schoot zij te kort of nog te kort. En omdat dit laatste „te kort” of „nóg te kort”, beslissend is en men daarover na een avond als deze geen oordeel kan en mag vellen, is het beter, dat met optreden gewacht wordt Kunst dienen is het één. Dat heeft geen haast. Een wedloop naar den roem is het andere. Daarbij speelt de tijd een rol. Doch daar is ook menigeen leelijk gestruikeld en kreeg een innerlijken knauw, dien deze uiterlijkheid niet waard is. Marianne Heimersbergen lijkt mij meer iemand van de eerste soort. In dat geval: hard wer ken en in koele zelfcritiekwachten. Of men mooi en aardig gedichten zegt is niet „alles”, Vondel’s Lucifej" vraagt nog iets anders. En dat was er nog niet. B. v. Eysselsteijn. HET NEDERLANDSCH STRIJKKWAR TET De strijkers van het Residentie orkest. die wij uiteraard in het orkest- verband niet solistisch te hooren krij gen zooals met de eerste blazers voort durend het geval is, hebben op dezen avond in Diligentia hun individueele hoe danigheden kunnen ontplooien voorzoo- ver zij tot bovengenoemd ensemble be- hooren t.w. de violisten De Ruyter en De Smet, de altist v. Calsteren, de cellist Zagwijn en de medewerkende contra bassist H. Stotijn. Het was echter niet de eerste maal dat wij Louis de Ruyter c.s. hoorden Zij hebben als kamermuziekspe- lers zich reeds een goede reputatie ver worven Ditmaal werden werken van B. v. d. Sigtenhorst Meyer, Mozart en Dvo rak uitgevoerd. Het opus 13 van eerst genoemde werd met nobelkleurigen klank en voorname opvatting tot zijn recht ge bracht en ’s componisten zuiver geïnspi reerde toonschilderinger. hebben voor onze verbeelding wèl gesproken. De plaatsvervangende tweede violiste Adria- ny de Smet paste zich met haar uitne mende toonkwaliteiren zeer goed aan. Ook bij Mozart’s C-dur kwartet KV. 465 was dat het geval. De vertolkers musi ceerden in voortreffelijk samenspel en stijlvolle expressiviteit, waarbij de eerste violist door een smaakvolle matiging een stempel van voornaamheid op het ge heel drukte. Enthousiast applaus en een bloemenhulde voor Adriany de Smet. Tot besluit Dvorak's Quintet opus 77 G-dur. dat vol kleur, pittigheid en zwier gespeeld werd en in de gespannen warm-bewogen voordracht van het Poco Andante zijn hoogtepunt vond. De bassist sloot zich harmonisch aan. Warme bijval. J. C. Manifarges

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1