.1 Succesvolle aanvals- afweergevechten en De Reichsführer-S.S. Heinrich Himmler Nederland i 1944. No. 18718. Zaterdag 12 Februari. in Het fiere Finsche volk Plechtige uitreiking van I I 4 DE REORGANISATIE VAN DE STAATSLOTERIJ de eerste Germanische Leistungsrunen 95 S.S.-mannen Finland’s strijd om de vrijheid ROME Alsnog 100 gram bak- en braad vet op boterbon 6 A \Ï^Velletri) Kaderopleiding Germaanschen Landdienst Keuringen De aanvallen op de Marshall eilanden Vijand leed bij Aprilia zware verliezen ^^^Miniurno ‘4^ aan HAAGSCHE COURANT Patestnr» Cet diè Kaart van Pelt het feit, het volk niet wanneer I I >ce •- - 70- 30AT'urn iottia De eerste Lenteboden in de Betuwe. (Stapj-v. Mourih). werd een 11 in Valmont one ons mede: •Tivoli Daar gebleken is. dat een groot aantal personen niet in de gelegenheid geweest is hun Boterbon 6A binnen den daarvoor gestelden termijn in te leveren, is de rege ling getroffen, dat op deze bonnen tot en met 4 Maart a.s. bij den winkelier 100 gram bak. en braadvet kan worden be trokken Rolond. .Pnver no" VaHecoria L •T^|0OQ1 trraana Finland, evenals ons land, gebo ren uit vrijheidsstormen, heeft in het hart van ons volk altijd een bevoor recht plaatsje gehad. Nederlanders, die „het land van de 1000 meren” bezoch ten, keerden er opgetogen van te rug, voor anderen werd de muziek van Finsche componisten, werd het werk van Finsche literatoren tot een open baring. Finland werd in de laatste tien jaren voor ons volk veel meer dan en kel een geografisch begrip; het viel niet te verwonderen, dat de Finnen bij ons volk een begrijpend hart vonden. De eeuwenoude geschiedenis van Fin land kent episoden, wogen, aan geschiedenis raspa - Jrteraano.dP Politiek weekpraatje De titel van het politiek weekpraatje van Max Blokzijl, uit te zenden a.s. Maandag over Hilversum I om 18.45 uur luidt„Gelukt en mislukt”. De oprichting van het Verkoopkantoor van Nederlandsche Staatsloten Zooals bekend, is bij de kortgeleden doorgevoerde reorganisatie van de Neder landsche Staatsloterij het geheele ver koopapparaat der z.g. briefjesbedrijven ingeschakeld in den verkoop der nieuwe Staatsloten. Hiertoe is opgericht het Ver koopkantoor van Nederl. Staatsloten, dat gevestigd is aan het Juliana v. Stol- bergplein 11. Hedenochtend nu is ten over, staan van notaris mr H. A. Broers de acte gepasseerd voor de oprichting van dit Verkoopkantoor. De verkoop der Staatsloten geschiedt dus uitsluitend via dat kantoor, terwijl de bestaande collec teurs en collectrices hun loten rechtstreeks van den directeur der Staatsloterij blij ven betrekken. Ten overvloede het blijkt dat sommi gen na de vorige officieele publicatie de verkeerde meening zijn toegedaan, dat de hoofdprijs van f 100.000 er niet meer in zou zitten, omdat deze niet in het be doelde bericht apart werd vermeld wij. zen wij er nog eens op dat de prijs van honderd duizend gulden gebleven is en dat bovendien voor wat de hoofdprijzen der vier eerste klassen betreft, deze ver hoogd zijn tot resp. 25.000 30.000. ƒ40,000 en ƒ50.000 en dat aan de vijfde klasse drie nieuwe prijzen van respect. 60.000, 40.000 en ƒ30.000 zijn toege voegd Betreffende de polis- en premieleening- bedrijven vernemen wij dat hieromtrent een regeling door het departement van Financiën wordt overwogen. Voorloopig zijn dus alleen de z.g briefjesbedrijven ingeschakeld, De materie van de polisbe- drijven, welke ingewikkeld van structuur is. wordt nog nader onder oogen genomen. Hangende deze regeling, worden deze be drijven voorloopig voortgezet. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 12 Februari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Bij geringere gevechtsactlviteit dan de vorige dagen ontstonden gisteren slechts in enkele sectoren van het Oostelijke front tamelijk omvangrijke gevechtshan delingen. Zoo behaalden onze troepen ten Zuidoosten van Kriwoi Rog. in het gebied ten Westen van Tsjerkassy en ten Oosten van Sjasjkof in hevige aan- vals- en afweergevechten successen. Hier bij werden alleen ten Oosten van Sjasj kof 52 vijandelijke pantserwagens ver nietigd. Bij Witebsk alsmede tusschen het Umenmeer en de Finsche Golf werden nieuwe hevige aanvallen der bolsje wieken deels in gevechten van man tegen man afgeslagentusschen Loega en het Peipusmeer werden de bolsjewieken door aanvallen van onze formaties, terugge slagen. De gevechten duren nier nog voort. In den afweerslag bij Witebsk heeft zich het pionierbataljon 6 van een velddivisie van de luchtmacht onder be vel van den eersten luitenant Zurmühlen bijzonder onderscheiden. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front hebben zich de Rijnsch- Westfaalsche 227ste infanteriedivisie on der bevel van luitenant-generaal Berlin en de artillerie van het leger onder bevel van den drager van het eikenloof luite nant-generaal Tomaschki schitterend ge houden. Aan de Italiaansche fronten stortten in het landingshoofd van Nettuno hevige door pantserwagens gesteunde aanvallen op de nieuwe Duitsche linies bij Aprilia in het vernietigingsvuur van de Duitsche V»tlka.r stad Luchtaanval op Kotka In het Finsche legerbericht van Febr. wordt gemeld, dat de vijand den nacht van 10 op 11 Febr. met 150 vliegtuigen een hevigen luchtaanval heeft ondernomen op Kotka en naaste omgeving. De aanval duurde 2 uur. Slechts enkelé machines slaagden erin, haar bommen boven de stad uit te werpen, waarbij eenige schade ontstond aan gebouwen. Volgens de voorloopige gegevens werden in verschillende plaat sen der omgeving 8 burgers gedood en 2 gewond. De materieele schade is ge ring. Van de aanvallende toestellen wer den er door den luchtafweer 2 neerge schoten. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) 1 65. elke m.M. m. tot 2® m.M. (10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. ReclJ 0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) f 0.57j Dienstaanb. ƒ0.38. Pers, gevr ƒ0.48. Adv. „Br. bur. d. bl." 10 c. meerj wil op symbolische wijze tot uitdrukking als ook een zinrijke verbinding en een zinrijke uitdrukking van de grondge dachten van den Schutz-Staffel: eer en trouw, plichtsvervulling en onvermoei- den, opgewekten strijd te allen tijde voor Führer, volk en rijk. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd me; ..Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl” ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. BuitenL ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek, abonn.pr. Afz. nr 5 c„ fr. p. p. 10 c deugden, waarmede ons volk groot geworden is, um- Met (je ver. als dragers be- gebeurtenissen en onder tegenslagen zichzelf gebleven, dank zij dat het altijd op het goede oogenblik beschikte over mannen en met groote gaven, die den Terreuraanvallen op Frankfort en Ludwigshafen Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 3iro Not 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr., Theresia straat 108a, Tol. 772444. Nieuwe Kerk te Amsterdam. Ook voor het behoud van deze Ned. Cultuur waarden strijden onze Ned. Vrijwil- ligers. (G.L.-H weet gij ook, dat reeds een half jaar lediggang den ondergang kan beteeke- nen van een stuk aarde, dat anders een bloeiende tuin kan zijn. Zoo behoort gij op dit gebied van de opvoeding de Leis- tungsrune niet van vandaag of morgen te bereiken, maar in lange weken en maanden haar voor u te veroveren. De prestatie moet door den man op zich zelf bevochten worden en de rune moet u er toe verplichten niet stil te staan, maar verder te werken. Zij moet ook het bewijs van een soort gemeenschap pelijke prestatie van ons Germaansche volk zijn, deze rune, die het eerste ge meenschappelijke Germaansche insigne is. Zij moet u ook aansporen hard te wezen, daar de strijd op deze wereld om het bestaan van ons ras, om het bestaan van ons Rijk meedoogenloos is. Gij moet u al vroeg eraan wennen een deugd te beoefenen, die ik u mijn SS- mannen bijzonder op het hart druk en die gij niet moogt vergeten. G(j, die deze rune thans zult dragen en gij anderen, die haar eerst nog ver dienen zult: dat is het inzicht, dat het heele leven uit strjjd bestaat, iets an ders vindt ge niet. Niet in de natuur, in de wereld van planten en dieren, en eerst heelemaal niet in de wereld van de menschen. Wee hem, die niet strijder wil zijn, wee het volk, dat niet bereid is zijn leven in te zetten, niet te offeren en niet te strijden. De andere deugd, waar op deze rune u moet wijzen, is de deugd van de volharding, van de gestadigheid. De deugd om nooit te buigen, om hard te wezen en trouw. Te weten, dat iedere strijd moet worden gewonnen, wanneer de mensch, versaagt. Met deze Germaansch zal het ook groot blijven, maning aan u: gij dient van deze runen deze deugden te oefenen en de anderen ertoe op te voe den, verleen ik aan u, de eerste vijf en negentig mannen, thans de Germa nische Leistungsrune.” Nadat hij zijn toespraak beëindigd had, overhandigde de Reichsführer SS elk der voor hem aangetreden 95 Füh rer en mannen der Waffen-SS, der Ger- maansche-SS in Nederland en van de Duitsche en Nederlandsche politie de Germanische Leistungsrune, elk naar gelang van de persoonlijke prestatie in zilver of brons. Zooals de Leistungsrune zelf symbool is van de groote Ger maansche gemeenschap, zoo was de eerste uitreiking daarvan gelijktijdig aan Nederlandsche en Duitsche mannen een getuigenis van het groeien van de Rijksgedachte. Eeuwen geleden trokken Nederlandsche boeren en handelaars naar het Oosten en vestigden zich in de steden of bouwden zich boerenhoeven. Steden als Danzig en Marienwerder laten nog heden den Ne- derlandschen invloed in hun bouwstijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosten. In Danzig en Bromberg kan men hen in het blauwe Jeugdstorm-hemd ontmoe ten. In totaal bevinden zich reeds 500 Nederlandsche jongens en meisjes in den Germaanschen Landdienst, om het boeren, werk weer te leeren. Later zullen zij zich eigen hoeven bouwen en mede den grond slag leggen voor een nieuwen Germaan schen boerenstand in deze gebieden, De jongens en meisjes zijn ondergebracht in kampen onder Nederlandsche leiding Over enkele weken begint de opleiding van kampleider(sters) voor den Germaan schen Landdienst. Zij, die meenen hiervoor geschikt te zijn, 'kunnen zich voor opleiding aanmel den Leeftijd 1825 jaar. Aanmelden bij: Germaanschen Landdienst Utrecht. Ko- ningslaan 9 Ar tena tegm' *Cori *L:ttorja\ Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor: de Waffen SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen wor den alle inlichtingen verstrekt met be* trekking tot de verzorging van familie leden. duur der opleiding, extra-levens. middelen, etc. Personen, tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij* gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop- leiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie 14 Febr. 914 uur, Rotterdam, Deut- sche Oberschule Westerlaan 2 15 Febr. 912 uur, Breda, Restaurant Modern, Markt; 1518 uur. Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 16 Febr 912 uur, Venlo, Deutsches Haus. Egmond- straat 16; 1518 uur. Arnhem Café Royal 17 Febr. 912 uur. Hengelo Café Mo dern, Spoorstraat 18; 1518 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 18 Febr. 912 uur, As sen Concerthuis a. d. Vaart; 1518 uur, Groningen, Heerenstraat 46 19 Febr. 912 uur. Leeuwarden Huize Schaaf Breestr. 20 Febr. 914 uur, Amsterdam. Dam 4, 21 Febr. 913 uur, Utrecht, N.V .-Huis, Oudegracht 245 22 Febr. 914 uur, Amersfoort. Pol, Durchgangslager, Leus- derweg 23 Febr 914 uur. den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15. Volgens een frontbericht blijven Ja- pansche strijdkrachten op de verschil lende eilanden van de Marshallgroep hardr.ekkigen tegenstand bieden. De eilanden Maloelab, Millo en Taroa zijn op 5 en 6 Februari door de vijandelijke luchtmacht aangevallen, doch de verde digers sloegen alle aanvallen af. artillerie ineen. Hierbij werden 17 vijan. delijke pantserwagens stukgeschoten. De bloedige verliezen van den aanvaller wa ren in het flankeerende vuur van de Duit sche infanteriewapens bijzonder zwaar. Batterijen vèrdragend geschut beschoten met goede uitwerking concentraties van schepen in de haven van Nettuno en een vliegveld in het landingshoofd. Ten Noord oosten van Castelforte werd een vijande lijke penetratie verkleind; een heuvel werd stormerderhand op den vijand veroverd. Ten Noordwesten van Cassino heerschte den geheelen dag levendige gevechtsacti- viteit. Verschillende zware aanvallen van Ame- rikaansche formaties werden in verbitter de gevechten afgeslagen. Formaties Amerikaansche bommenwer pers vlogen op 11 Februari des middags krachtig door jagers beschermd boven West-Duitschland en zetten hun terreur aanvallen op verscheidene plaatsen voort. Door het lukraak neerwerpen van bom men ontstonden vooral in woonwijken van. de steden Frankfort a.d. Main en Lud wigshafen schade en verliezen onder de bevolking. Onze luchtverdedigingsstrijdkrachten beletten den vijand opnieuw geconcen treerde aanvallen te ondernemen en ver nietigden volgens de nog onvolledige rap porten 26 vijandelijke vliegtuigen. In den afgeloopen nacht vlogen enkele vijandelijke storingsvliegtuigen boven hét West- en Noordwest-Duitsche gebied Enelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len in den afgeloopen nacht doelen in Zuidoost-Engeland aan. die ook ons volk in zijn worste ling om vrijheid heeft doorleefd; evenals ons volk is ook het Fin sche volk onder alle wisselende de zwaarste Officierejy en onderofficieren der SS. politieke leiders. Germaansch-Nederland- sche en Germaansch-Duitsch SS-mannen. leden van de Duitsche en de Nederland sche politie zijn de eerste gegadigden voor deze door u. Reichsführer. inge stelde rune. Deze mannen staan thans voor u. Reichsführer, om uit uw hand deze onderscheiding te ontvangen Wij zijn er allen trotsch op. dat wij dit oogen blik in uw aanwezigheid in de door ons gebouwde sport- en exercitiehal mogen beleven. Ik verzoek u. Reichsführer, ons toe te spreken en de Leistungsrune aan de mannen uit te reiken.” e Reichsführer SS spreekt Na de rede van den SS-Obergruppen- führer Rauter sprak de Reichsführer SS: „Drie en een half jaar geleden werd het regiment „Westland” in het leven geroepen. Ongeveer drie jaar geleden begon de zware worsteling in het Oosten. Ter zelfder tijd werd het toenmalige Ne derlandsche Legioen opgericht. Het regi ment Westland” trad in het kader van de divisie „Wiking" voor den eersten keer voor den strijd aan in dien tijd. Drie jaar geleden was menige zaak moeil ijker dan op het oogenblik. Moei- lijker. want wij Duitschers en Nederlan ders wisten wel van elkaar af. maar wij kenden elkaar te weinig Veel wat de een deed, was voor den andere nieuw wij begrepen elkaar niet. Toen destijds de eerste vrijwilligers in het verband van de Waffen-SS dienst namen en dienst deden, viel deze eerste tijd aan menigeen, dat weet ieder van jullie ouderen, al heel zwaar, zwaar zoo als de eerste recrutentijd nu eenmaal is. Sinds deze drie jaar is een groote spanne tijds voorbij gegaan, die in onze ge meenschappelijke Germaansche ontwik keling meer telt dan slechts een tijdsduur van drie keer twaalf maanden Thans is uit het Legioen Nederland geworden de SS-Grenadier-Brigade „Nederland” Het regiment „Westland” heeft de eene roem ruchte bladzijde na de andere in zijn ge schiedenis geschreven en levert juist thans in het kader van zijn oude divisie ..Wiking” een bijzonder zwaren strijd, evenals de Brigade „Nederland” Veel echter onderging in deze jaren wijziging in ons zelven. Uit de Nederlandsche vrij willigers zijn Nederlandsche SS-Führer geworden, die zelf hun compagnieën en bataljons aanvoeren Uit de mannen, die eens door ons werden opgeleid, is hét Germaansch-Nederlandsche Führer- en Unterführercorps ontstaan, dat juist in het afgeloopen halve jaar zijn taak daarin vond, jonge Germaansche vrijwil ligers uit alle Germaansche stammen op te voeden tot den strijd. Aldus is het en aldus willen wij het allen eens gezind. Misschien zou nu deze of gene willen vragenis het wel juist, dat in een tijd, dat een deel van onze kame raden in de Brigade Nederland •zelfs den zwaarsten strijd van zijn leven vecht aan de uiterste Noordpunt van het Duit sche Óostelijk front, het ander deel ech ter hier in een plechtig uur bijeen is gekomen voor een sportinsigne? Ik beaam dit. Het is juist, dat wij hier thuis voor dit plechtig uur bijeen zijn gekomen. Ik heb in volle overtuiging, ondersteund door mijn naasten medewerker op dit terrein, den SS-Obergruppenführer Ber ger. die stichtingsoorkonde voor de Ger- mandsche Leistungsrune opgesteld en on- derteekend. Welke beteekenis moeten wij nu aan dit insigne hechten? Dit in signe, onze SS-runen op het teeken van het zonnerad. het teeken van de SS- divisie „Wiking” moet de beteekenis hebben, dat wij het voorbeeld geven en in het leven immer de besten door het beste trachten te werven. Propaganda zou hier misplaatst wezen. In de groote Germaansche ruimte zullen Germaansche volken slechts dan den weg tot elkaar vinden, als het eene hart wordt gevonden door een ander. Wanneer wij gedachten uitspreken, die wegen wijzen en richting geven, dan kunnen deze harten haar alleen éénsge zind beamen, omdat zij van hetzelfde bloed zijn. De Leistungsrune moet een der prestatieproeven en een der opvoe dingsmiddelen zijn op den gemeenschap- pelijken weg, menschen te winnen door gemeenschappelijken strijd voor ge meenschappelijke idealen. Voor u, Duit schers, Nederlanders, Noren, Vlamin gen, voor u allen Germanen, voor u echter moet het zelfopvoeding en har den wezen, het verdienen van deze Leistungsrune. Zij moet niet gemakke lijk te verwerven zijn. De voorwaarden zijn streng. Juist u, mijn Nederlandsche kameraden, zult krachtens de geërfde waarde van uw bloed hiervoor een groot begrip toonen. Zooals uw voor vaderen, uw vaders en voor een deel gijzelt stuk voor stuk van uw dierbaar land op de zee bevochten hebt, zoo De aanval op Castel Gandolfo Bij den gemelden Anglo-Amerikaan- schen luchtaanval op Castel Gandolfo, de pauselijke zomerresidentie, zijn talrijke nonnen, novicen en geestelijken om het leven gekomen. Het nauwkeurige aantal slachtoffers is nog niet bekend, doordat zich nog gewonden en aooden onder de puinhoopen bevinden Tot de verwoeste gebouwen behoort ook een kerk Tot gisteren waren 500 dooden uit de puinhoopen geborgen. Verwacht wordt echter dat nog minstens 100 lijken onder het puin liggen. De stem der SS Luistert op Zondag 13 Febr. van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de Stem der SS, onderwerp: „De Reichsführer-SS verleent de Germaan sche Leistungsrune”. vrouwen machtigen factor van het volksbewust zijn wisten te doen ontwaken en te doen opbloeien. Het oude Finsche vrij- heidsbloed heeft zich altijd laten gel den, zoowel tegenover de Zweden als tegenover de Russen, die herhaaldelijk de verhoudingen tot Fin land hebben toegespitst. Aan de vlam mende protesten (in 1910) tegen de ten opzichte van Finland gevolgde russifi- catie-politiek nam ook destijds de Leid- sche hoogleeraar, prof. mr. W. van der Vlugt deel. Het was niet de eerste en zeker ook niet de laatste maal, dat de banden tusschen Finland en ons land geaccentueerd werden. In 1918 is het de Finsche generaal baron Mannerheim, strateeg en staats man bij uitnemendheid, die Finland vrij maakt, nadat het land 650 jaren met Zweden en ongeveer een eeuw met Rusland verbonden was geweest, zij het dan voor een groot deel in autonomie of wat daarvoor moest door gaan. Onaangetast is het Finsche ge bied sindsdien niet gebleven. Bij de vrede in Maart 1940, die een einde maakte aan den strijd, dien het kleine dappere Finsche volk tegen zijn over machtigen Oostelijken buur had ge voerd, moest het grondgebied afstaan. Maar uit allé deelen der wereld, niet het minst uit ons land, ontving het Finsche volk blijken van sympathie en bewondering. Heel de lange, diep-be- offers zoo tragisch-rijke van de Finsche natie vormt als het ware één groot epos ter verwerving van datgene, wat voor een volk het hoogste, het rijkste en het edelste is. De Finsche bodem is ge drenkt van vrijheids- en martelaars- bloed. Het vrome, arbeidzame Finsche volk werd echter, ook in dezen oorlog, evenals zoovele kleine, vreedzame vol ken meegesleept. Rusland dwong Fin land opnieuw tot den strijd, nadat in Juni 1941 de oorlog tusschen Duitsch - land en de Sovjet-Unie was uitge broken. Zal de grens tusschen Finland en zijn nabuurstaat straks zoodanig kunnen worden getrokken, dat deze grens den Finnen eindelijk blijvenden waarborg biedt van vrede en rust bij eigen haard en op eigen hof? Hierom bekommert zich Amerika blijkbaar niet, gezien zijn vermaan aan het Finsche volk, zijn strijd tegen de bolsjewisten te staken. Dit Amerikaan sche „ultimatum” ademt niet bepaald den geest van sympathie, die Amerika vier jaar geleden voor de Finnen aan den dag legde. Er moet in deze Ameri kaansche geestesgesteldheid toch iets niet in den haak zijn. Dat men bij een dergelijke mentaliteit gevoelig zou zijn voor het fiere Finsche antwoord, dat op Amerika’s vermaan deze week werd gegeven, is niet aan te nemen. Aan den overkant kan men zich ten eenenmale geen denkbeeld vormen van het hooge en heilige gevoel der Fin sche vaderlandsliefde. Opnieuw strijdt Finland voor en bidt Finland om zijn vrijheid en in deze worsteling tegen het bolsjewisme gaat het met de woor den van vermaan van onoprechte vrienden, als met papieren snippers in den wind, die het nakijken niet waard zijn. 'Aprilia I •Nettuno Evavuatie Fransche Middellandsche Zeekust Evacueeringsmaatregelen zijn door de Fransche regeering getroffen in het gebied van de Middellandsche Zee, ten gevolge van de herhaalde Anglo-Ameri- kaansche bombardementen en van het gevaar van een eventueele ontscheping. Uit de gevaarlijke streken worden ver wijderd: Ouderen, kinderen onder de 14 jaar, huismoeders, zwangere brouwen, ontruimd worden scholen, ziekenhuizen, tehuizen voor ouden van dagen en ge vangenissen. 480.000 personen van de departementen Alpes Maritimes, Var, Bouches du Rhone, Gard, Hérault, Aude en Pyrenées Orientales zullen naar elders overgebracht worden. ctjnoccaseeea i6S9> Van bevoegde zijde deelt men De Reichsführer S.S. Heinrich Himmler terwijl hij voor de eerste maal de ..Germanische Leistungsrune” verleen de in Avegoor. (S.S Oberscharführer Sepp Fritz-H H.-St Uit handen van den Reichsführer-SS heb ben dezer dagen 95 SS-mannen. voor het grootste deel leden van de Germaansche SS in Nederland, in het SS-opleidings- kamp Avegoor bij Arnhem de Germani sche Leistungsrune ontvangen, die verle. den jaar door den Reichsführer-SS is ingesteld. Deze Ne derlandsche en Duit, sche SS-mannen zijn in dubbel opzicht on derscheiden: zij zijn de eerste mannen van de Germaan sche SS die de Leis tungsrune dragen en zij hebben deze als getuigenis van hun soldatesk-sportieve vorming en wereld beschouwing van den Reichsführer-SS zelf ontvangen. Zoo zijn zij een voorbeeld geworden voor vele dui zenden SS-mannen in de Germaansche landen, die evenals zij aan de veelzijdige eischen voldoen, die voer het verwerven van de Leistungsrune gesteld worden, en niet slechts op het terrein van de „Wehr- sport” liggen, doch ook op het gebied der nationaal-socialistische wereldbe schouwing De aanwezigheid van den Reichsführer- SS en het feit dat de Leistungsrune voor de eerste maal werd uitgereikt, drukten hun stempel op de plechtigheid in Ave goor, waarvan het hoogtepunt werd ge vormd door de rede van den Reichsfüh rer-SS De stemmingsvolle sporthal in Avegoor, een bewijs, dat de oud-Germaan. sche bouwkunst de tijden overleeft was de plaats waar honderden SS-mannen voor den Reichsführer-SS op het uur van de uitreiking stonden aangetreden Aan het hoofd van de talrijke eeregas- ten bevonden zich de Rijkscommissaris, Rüksminister dr. Seyss-Inquart, de Leider SS-Obergruppenführer und General der Waffen.SS Berger, chef van het SS-Haupt- amt; verder waren aanwezig: SS-Gruppen. führer und General-leutnant der Waffen- SS Demelhuber. SS-Brigadeführer und General-kommissar für Verwaltung und Justiz dr. dr Wimmer, de Leiter v. h. Ar beitsbereich der N.S.D A.P. in Nederland en Generalkommissar z.b.V Ritterbusch Gesandter dr Bene. Regierungsprasident Piesbergen, Generalmajor der Polizei und SS-Brigadeführer Mascus, SS-Brigade-füh- rer und Generalmajor der Polizei Nau mann, de directeur-generaal der Neder landsche politie prof, dr Schriecke SS Standartenführer Feldmeyer. de plaatsver vangend leider van de N.S.B. van Geel kerken, de president van de Nederlandsche Bank mr Rost van Tonningen de com mandant der W.A. mr. Zondervan, de lei der van het N.A.F. Woudenberg Aan den ingang van het SS-opleidings- kamp was de Reichsführer-SS ontvangen door den commandant van het kamp, SS- Sturmbannführer dr. Brendel, waarna hij langs het front van een eerecompagnie was geschreden Toespraak SS-Obergruppenführer Rauter De plechtigheid in de sporthal geopend door fanfareklanken van muziekkorps der Waffen-SS In liederen en in woorden van een spreker kwamen geest en ideeën van de SS tot uitdruk king. Toen nam SS-Obergruppenführer Rauter het woord voor de volgende toe spraak: „Onze toegewijde groet geldt in de eerste plaats u. Reichsführer, die ondanks de vele plichten toch nog tijd hebt ge vonden een bezoek te brengen aan de Germaansche Nederlanden. Wij groeten ook u, mijnheer den Rijksminister, als Rijkscommissaris van de bezette Neder landsche gebieden en u, Leider, als lei der van de Nationaal-Socialistische Bewe ging in Nederland en alle eeregasten, die met ons deze plechtigheid in onzen kring meemaken. Voor de eerste maal zal heden de Reichsführer-SS de door hem ingestelde en’ door het SS-Hauptamt uitgevoerde Leistungsrune uitreiken. Het is voor ons, die hier in dit Germaansch-Nederlandsche gebied mogen werken, een zeer bijzondere onderscheiding, Reichsführer, dat u voor het eerst de Germanische Leistungsrune hier in Avegoor verleent, in Avegoor, dit Germaansch-soldateske en nationaal-so cialistische opvoedingscentrum, dat ons allen in dit gebied zoo na aan het hart ligt. Een plaats van lichaamsoefeningen en weerbaarheidsgeest, die onder het commando van SS-Sturmbannführer dr. Brendel de laatste jaren middelpunt van de Germaansche SS-arbeid in de Ger maansche Nederlanden was. Avegoor is voor alle Germaansche SS-mannen, of zij aan de fronten staan of in het vaderland vertoeven, tot een begrip geworden. Har de, maar mooie uren hebben al deze man nen, die het kamp hebben bezocht, hier doorgebracht. De Germanische Leistungs rune is het eerste prestatie-insigne. dat ook buiten het eigenlijke Duitsche gebied verworven kan worden door mannen van Duitsch en verwant bloed, die de natio naal-socialistische wereldbeschouwing, den nieuwen tijd en de nieuwe orde in het Germaansche levensgebied belijden, en de daarbij beho'orende lichamelijke voor waarden en een daarbij behoorende voor bereiding meebrengen. Zij is de poging, de individueele prestatie tot de prestatie van de gemeenschap op te heffen en daarmede het diepe begrip voor de waar de der gemeenschapsgedachte te wekken en in de gemeenschappelijke prestatie practisch te doen beleven. De gedachte van de strijdbare prestatie beheerscht zoowel de individueele prestatie als die van de groep. Lichamelijke vaardigheid. weerbare geest en vreugde tot den strijd stempelen den drager van deze Leistungsrune tot een weerbaren Germaanschen man. In den uiterlijken vorm van deze Leistungsrune, in het Germaansche zonnerad en in de runen der SS komt deze nationaal socialistische prestatie- ICapistrello YCMtellaRonta TC -- 8208 'Frosinoni O’

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1