VRIJSTELLING VAN ARBEIDSINZET Strijd in het gebied vanNarwa toegenomen 1944'. No. 18719. Maandag 14 Februari. voor een invasie en Aanval op transportschip DE OPVOEDING VAN DE JEUGD VERDUISTEREN Van 18 uur tsK 7.45 «»r De stad Loega ontruimd Protest van het Vaticaan Socialisatie Italiaansche ondernemingen Finsch bezoek aan Stockholm „Voor den storm” Geconcentreerde aanval op Londen Voorwaarden en kansen van - Voor handel, ambacht, hotel-, café- en restaurantbedrijf, accountants, boekhoud- en administratiebureaux belastingadviseurs „Berufsaufklarungsaktion”-1944 Indieningstermijn tot 7 Maart 1944 COURANT HAAGSCHE Dienstaanb. 0.38. Pers, gevr 10.48. Adv. „Br. bur. v. d. bL” 10 c. meer tot Rome gebombardeerd lang als- van en om. ..behoort tot geen In hot waterrijke Friesland worden de bekende eenden- vijande- aanvals- van van admini- en in de worden Een Finsche soldaat bij het vlug nuttigen van den veldmaaltijd in de openlucht. Het deksel van de veldpan dient hem tot bordeen omgevallen boomstam levert hem een goede zit plaats. (P.K. Hollming-Suo.-H.) Bij Cassino duurden de zware gevech ten ook gisteren den geheelen dag voort. Een nieuwe vijandelijke penetratie halverwege de puinhoopen van Cassino werd door het schitterende regiment gre nadiers 211 in een tegenaanval weer ge heel en al opgeheven. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden in den nacht van 12 op 13 Februari de stad Rome, zonder militaire schade aan te richten. De luchtmacht heeft in den afgeloopen nacht bij goed zicht met sterke forma ties gevechtsvliegtuigen een geconcen- treerden aanval gedaan op Londen Door het neerwerpen van een groot aantal brisant- en brandbommen werden uitge strekte branden veroorzaakt. 2670 Badoglio-soldaten verdronken In de ochtenduren van 8 Februari is een transportvaartuig, dat geheel beladen was met gevangen genomen Badoglio-soldaten ten Noorden van de Soedabocht voor Kreta door een vijandelijke duikboot getorpedeerd. Hierbij zijn in totaal 2670 Italiaan- sche gevangenen om het leven ge komen. i tijdstip, den loop Na den derden zwaren bomaanval op het Pauselijk zomerverblijf Castel Gandolfo heeft het Vaticaan gepro testeerd tegen deze nieuwe schending van het neutrale pauselijke gebied. De Paus laat zich voortdurend verslag uit brengen over den stand van het oprui- mingswerk en hij heeft herhaaldelijk zijn diepe smart te kennen gegeven over het groote aantal slachtoffers. De Italiaansche ministerraad heeft Zaterdag, naar uit Milaan wordt gemeld, onder voorzitterschap van den Duce in diens hoofdkwartier in aanwezigheid van alle leden van het kabinet en van partijsecretaris Pavolini een decreet goedgekeurd inzake de socialisatie van onder nemingen. lieren vermeld worden Worden aangeduid. Bij de indiening PRIJS OER ADVERT.: 1—11 m.M <5 reg.) ƒ165. elke m.M. m. tot 2* m.M. (10 reg.) /0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) 0.5Ï n *j,q Dnvc f H Adu Rt hrn-r ir ri hl 10 f* rrnAA* Finsche correspondenten melden uit Stockholm dat staatsraad Paasikivi zich aldaar sedert Zondag met zijn vrouw in het Grand Hotel ophoudt. Aldaar verblijft ook de voortvarende uitgever van het Finsche blad „Helsingin Sanomat”. In een interview heeft Paasikivi. ter ontzenuwing van de tallooze geruchten, gezegd dat zijn bezoek van particulieren aard is. Hij moet een dokter consulteeren en wil verder eenige vrienden ontmoeten. Paasikivi sprak niet over den oorlog. Hij is lid van de Finsche coalitiepartij. Den laafsten tijd leefde hij teruggetrokken en hield zich hoofdzakelijk bezig met het schrijven van zijn mémoires. De Finsche minister van binnenlandsche zaken Ehrnrooth, zal eveneens binnenkort naar Stockholm komen Morgen zal hij er het woord voeren op een bijeenkomst van het Zweedsche genootschap „Hulp aan Finland” a. dend moet worden ingevuld (de afzon- '11— i mogen niet gescheiden werkkracht jaar (eigenaar, familieleden driedeelige Het Interinf-bureau te Berlijn verneemt hieromtrent nog het volgende De aanvallende vijandelijke duikboot schoot allereerst een torpedo van vlakbij af, welke op het dicht met Badoglio- soldaten bezette schip een paniek deed ontstaan. Het schip bleef echter drijven en zette zijn tocht voort. Aangezien de slagzij echter snel toenam, moest worden aangenomen, dat het schip op den duur niet te houden was, zoodat voorbereidin gen werden getroffen om in de booten te gaan. Midden onder deze maatregelen schoot de vijandelijke duikboot een tweede torpedo af, die tengevolge had, dat het schip terstond zonk en aan 2646 Italianen het leven benam. Van ’de 527 geredden zijn tengevolge van uitputting in het koude water naderhand nog 24 overleden zoodat het totale aantal Bado glio-soldaten, die bij dezen aanvat om het leven zijn gekomen, 2670 bedraagt. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet p 3 mnd me; „Kikeriki”. ..De Nieuwste Mode „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl." ƒ3.15. Fr p p met Modebl ƒ4.20. z, Modebl ƒ3.95. Buitenl ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek. abonn.pr Afz. nr 5 c.. Lr. p. p. 10 c voor -- -een atzonderlijke aanvrage indienen. Op het verzoek van de filialen moet de zetel van bet hoofdbedrijf worden aangegeven.. Filiaalbedrijven moeten den omzet van de afzonderlijke filialen opgeven, terwijl bet hoofdbedrijf slechts die omzetten moet opgeven, die gemaakt worden met afne mers buiten hun filialen. Aan het hoofd van het vragenformulier moet de vakgroep, waarbij de ondernemer >s aangesloten, worden aangegeven. is de ondernemer lid van meer dan één vak- Sfoep, dan moet slechts één daarvan wor den genoemd en wel die, in welker arti kelen de onderneming den grootsten om zet heeft; hierbij blijven voedsel voorziening s-vakgroepen buiten be schouwing.. laan herinnerde hoe hijzel .Ondernemingen, die bij geen vakgroep ren zich êen' beroep had zijn aangesloten, omdat b.v. voor hun ar- «kelen nog geen vakgroep is opgericht, en- - werd niet naar gevraagd den zijn/ vraag naar J-’ in- Grieksch vaartuig tot zinken gebracht De Atheensche pers meldt, dat een kleine kotter met een lading van 200 ton meel van het internationale Roode Kruis, dat voor een Grieksche provinciestad be stemd was, door een vijandelijke duik boot tot zinken is gebracht. De kapitein en 2 andere opvarenden kwamen om. koophandel of welke andere instantie dan ook hiertegen bezwaren kan doen gelden. Met nadruk wordt er dus op gewezen, dat die ondernemers, die deze laatste ge legenheid tot het aanvragen van vrij, stelling ongebruikt laten voorbijgaan, het aan zich zelf te wijten hebben, wan neer hun belangen bij het vrijstellen van hun werkkrachten niet worden behartigd Hoewel veel van de aankondigingen der Geallieerden, zoo zet de schrijver uiteen, tot den zenuwenoorlog behoort, valt er aan den aanvalslust der vijanden van Duitschland niet te twijfelen. Veel is er, dat hen dwingt tot een energieke krachts inspanning de bloedige verliezen van de Sovjets, het fiasco in Italië, de groeiende critiek van troepen en vaderland, de uit gebleven gevolgen van blokkade, agitatie en bomterreur, de onverdraaglijke toe spitsing der politieke, sociale en econo mische na-oorlogsche vraagstukken, mede ook de bijna volkomen uitputting van Tsjoengking. De tijd dringt dus, maar waar en hoe moet de aanval verwacht worden Tal rijke teekenen duiden weliswaar op een aanval op de West- en Noordkust Frankrijk, doch de openhartigheid deze aanwijzingen kan ook tot misleiding bestemd zijn, even goed als de voorspel ling van een Amerikaanschen generaal, dat men bij Narvik zal aanvallen. Ten slotte spreken ook zinspelingen op Zuid- Frankrijk, de onderhandelingen met Tur kije en de toenemende druk op Portugal en Spanje een woordje mee bij het zoe ken van de aanvalsrichtingen der Ge allieerden. Men kan zich dus het beste losmaken van alle teekenen en aanwijzingen, zoo schrijft Gadow, en alleen letten op de door de natuur gegeven strategische fac toren De schrijver houdt zich dan uit voerig bezig met de omstandigheden van de eventueele invasiefronten en komt tot de conclusie, dat Duitschland tegen alle mogelijkheden gewapend is Overal aan Europa's fronten staan Duitsche soldaten en wapens, die reeds iang de zwaarste oorlogsbeproevingen hebben meegemaakt. Tegenover het snoeven van de Geallieer den plaatst de Duitsche ’eidir.g stilzwijgen en slechts aanwijzingen, dat ook zij ze kere dingen achter de hand heeft Of die voor of na of tijdens de invasie zich zullen laten gelden., meet npg I Evenals het feit, of de Sovjets hun in spanningen nog eens zullen kunnen ver- hoogen en of het ook aan de Middelland- sche Zee levendig zal toegaan overeen komstig de „afstemming” van alle Ge allieerde offensieven voor hetzelfde tijd stip. Zeker is, zoo besluit Gadow. dat Duitschland's vijanden hun hoogste kaart uitspelen, wanneer zij thans zouden ko men en dat, indien zij een fiasco lijden er een keer in het corlogsverloop van niet te overziene beteekenis moet intre den Dit alles vormt voldoende redeti om alle geestelijke en physieke krachten in Duitschland op ongekende wijze in span ning te brengen. wit vragenformulier in drie- totale personeelsbezetting Badoglio-regeering krijgt enkele gebieden terug Generaal Maitland Wilson, de opperbe velhebber der Geallieerde strijdkrachten in het Middellandsche Zeegebied, heeft een decreet uitgevaardigd, volgens het welk enkele gebieden in Zuid-Italië weer onder de z.g. Badoglio-regeerir.g worden geplaatst. Merkwaardigerwijze is hieraan echter de voorwaarde verbonden, dat deze gebieden alleen door die Italiaansche ambtenaren mogen worden beheerd, die sympathie koesteren voor de Angio- Amerikanen. Het is voorts opmerkelijk, dat de zee- en luchtstrategisch belang rijke eilanden Pantelleria, Lampedusa en Limosa niet tot de gebieden behooren. die zijn teruggegeven. Naar uit het Geallieerde hoofdkwartier in Zuid-Italië wordt gemeld, bestaan we gens deze eilanden tusschen de Engelschen en Amerikanen ernstige meeningsverschil- len. Terwijl Engeland op de in het nauw ste gedeelte van de Middellandsche Zeé ge.egen eilanden aanspraak maakt als aanvulling van de vesting Malta, willen de Amerikanen van hun kant de eilanden tot steunpunten maken voor hun lucht- verkeersnet, dat de geheele wereld spant. De voorwaarden en kansen van de door de Geallieerden sinds voorgenomen, thans blijkbaar voor de deur staande, invasie op het con tinent worden diepgaand besproken door schout-bü-nacht Gadow in een artikel in de „Deutsche Alg. Ztg.” onder het opschrift „Voor den storm”. Het decreet bevat bepalingen omtrent aan den staat verleende bevoegdheden tot het overnemen van in politiek of econo misch opzicht voor den staat belangrijke ondernemingen. Schadeloosstelling van de eigenaren van door den staat overge nomen ondernemingen Leeft plaats door credietbrieven van een op te richten „leidings- en financieringsinstituut van den staat" Voorts wordt bepaald, dat het aandeel in de zuivere winst voor het personeel van elke onderneming tot ten hoogste 30 procent van het jaarlijksche salaris zal bedragen. Vastgelegd worden persoonlijke verantwoordelijkheid van den bedrijfsleider tegenover c’en staat, als mede rechtstreeksche deelneming van de leden van het personeel aan de bedrijfs leiding in alle ondernemingen, die meer dan 100 arbeiders in dienst hebben, of over een bedrijfskapitaal van een mil- lioen lire beschikken. De wet treedt in werking op een door den Duce nog vast te stellen vermoedelijk echter reeds in i van de komende week De wet regelt de betrekkingen tusschen kapitaal en arbeid en geeft aan eiken productieven factor de rechten, plichten en verantwoordelijkheid tegenover den staat, die hem toekomen.. De wet heeft een algemeene stijging van de productie- prestaties ten doel en schept een doel treffend instrument voor de oplossing van de problemen van den oorlog, met het doel door het benutten van de economi sche krachten van Italië bij te dragen tot de oplossing van de continentaal- Europeesche problemen van de As en van de na-oorlogsche periode. De wet behoudt en sterkt het particuliere initiatief in het kader van de principes van de fascistische arbeidscharta als doeltreffend tegenmid- del tegen het communistische programma aan den eenen en het plutocratische pro gramma aan den anderen kant Tenslotte schept de wet de voorwaarden voor een nieuwe ordening, die den volken de mo gelijkheid geeft hun toekomst opnieuw op te bouwen en na de overwinning van de Asmogendheden hun plaats in het kader van een internationaal Europeesch plan te veroveren. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 14 Februari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Terwijl ten Zuidoosten van Kriwoi Rog plaatselijke aanvallen der bolsjewieken mislukten, leveren onze troepen ten Wes ten van Tsjerkassy en ten Oosten van Sjasjkof nog steeds zware aanvals- en af- weergevechten. Hier werden gisteren 127 vijandelijke pantserwagens en 68 stukken geschut vernietigd. In het gebied van Sjasjkof heeft zich de Mosellandische 34ste infanteriedivisie onder bevel van luitenant-generaal Hoch- baum bijzonder onderscheiden. Bij Dub- now vernietigden troepen van een pant serdivisie een doorgebroken bolsjewisti sche gevechtsgroep. Tusschen Pripjet en Beresina hebben de bolsjewieken hun aanvallen gestaakt. Onze troepen hebben hier door hun standvastigheid in de periode van 16 Januari tot 10 Februari, gesteund door formaties gevechts. en slagvliegtuigen van de luchtmacht, ononderbroken vijan delijke doorbraakpogingen van 30 infan teriedivisies en talrijke pantserformaties verijdeld en den vijand zware verliezen aan menschen en materiaal toegebracht In de gevechten van de laatste dagen heeft zich hier de stormgeschutbrigade 244 bijzonder onderscheiden. Bij Witebsk en ten Noorden van Newel stortten nieuwe hevige aanvallen der bolsjewieken in verbitterde gevechten in een. Tusschen het Ilmenmeer en het Pei- pusmeer voerden onze troepen overeen komstig het bevel en door den vijand niet gehinderd in enkele sectoren verdere distancieeringsbewegingen uit. De stad Lcega werd in dit verband na het ver nielen van voor den oorlog belangrijke installaties ontruimd. In andere sectoren mislukten lijke aanvallen, terwijl eigen operaties met succes verliepen In het gebied van Narwa is de strijd in hevigheid toegenomen. Verscheidene penetraties der bolsjewieken konden af gegrendeld worden. De verbitterde wor steling duurt voort. De groepscomman dant van een jachfeskader, kapitein Barkhorn, drager van het eikenloof, be haalde op 13 Februari 1944 aan het Oos telijk front zün 250ste overwinning in de lucht. Op het Italiaansche oorlogstooneel ver liep de dag gisteren in het gebied van Nettuno zonder noemenswaardige ge vechtshandelingen. Onze grenadiers kon den zonder sterken vijandelijken weer stand plaatselijke stellingcorrecties tot stand brengen. Formaties gevechts- en slagvliegtuigen, alsmede batterijen geschut voor den strijd op verren afstand be stookten ook gisteren overdag en ’s nachts concentraties van schepen en ontsche pingen in het gebied van Aazio en Net tuno. Hierbij werd 1 koopvaardijschip van tono b.r.t door bomtreffers tot zinken gebracht. Twee andere schepen van mid delbare grootte werden beschadigd. is genomen, geen werkkrachten aan het bedrijf onttrekken. Mocht een onderne mer korten tijd na het indienen van zijn aanvrage nog geen ontvangstbewijs hebben gekregen, dan moet-hij zich or.middeilijk tot de Hauptabteilung Wirtschaft resp. de Duitsche kamer van koophandel wenden. Bij het verzoek moeten Worden over gelegd 1. een voud, dat de weergeeft 2. voor elke mannelijke van 18 tot en met 45 j“ directeur ef medewerkende daaronder begrepen) een groene Z-kaart. Ook voor reeds vroeger door z.g. Aus- weise vrijgestelde 1 werkkrachten moeten F.-kaarten worden ingediend, aangezien deze Ausweise met de doorvoering van de Z-kaartenprocedure hun geldigheid verliezen. Vast staat echter, dat deze vroeger gegeven vrijstellingen in beginsel worden gehandhaafd. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn verkrijgbaar gesteld bij de vakgroepen, de kamers van koophandel en de Duitsche kamer van koophandel voor Nederland 4e Amsterdam en te Rotterdam. Onjuist, onduidelijk of onvolledig inge vulde aanvragen worden als niet gedaan beschouwd en niet behandeld. De vragenformulieren en Z-kaarten ■boeten met de schrijfmachine of in blok schrift duidelijk en volledig worden inge- yuld, de Z-kaarten van datum en hand- teekening voorzien. Naast de handteeke- hing op de Z-kaart dient de onderteeke- bing door een firmastempel, met de schrijfmachine of in blokschrift te worden herhaald. Filiaalbedrijven moeten zoowel het hoofdbedrijf als voor elk filiaal DUITSCHE WEERM ACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 13 Febr. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In het Zuidelijke deel van het Ooste lijke front bevochten onze divisies ten Zuidoosten van Kriwoi Rog, ten Westen van Tsjerkassy en ten Oosten van Sjasj kof, onder afweer van aanhoudende vijandelijke ontlastings- en tegenaan vallen, in verbitterde gevechten nieuwe successen. Bij Doebno zijn zware gevechten aan den gang met mobiele Sovjet-Russische gevechtsgroepen. Er werden 16 vijande lijke pantserwagens stukgeschoten. Bij Witebsk verijdelden onze dappere grenadiers, op doeltreffende wijze ge steund door artillerie en slagvliegtuigen ook gisteren hevige doorbraakpogingen der bolsjewieken en vernietigden zij 49 vijandelijke pantserwagens. In deze af- weergevechten hebben zich het grena dier-regiment 529, onder leiding van den drager van het eikenloof, luitenant- kolonel Kiesling, en het artillerie-regi- ment 299, onder leiding van luitenant- kolonel Reinking, bijzonder onderschei den. Ten Noorden van Newel, alsmede tusschen Ilmenmeer en Finsche Golf, versterkte de vijand zijn druk. Terwijl in enkele sectoren hevige vijandelijke aanvallen werden afgeslagen, hadden op verscheidene plaatsen eigen tegen aanvallen een succesvol verloop. Ook in den sector van Narwa zijn hevige ge vechten aan den gang. Aan de Italiaansche fronten mislukte op het landingshoofd van Nettuno een vijandelijke aanval op Aprilia, onder het geconcentreerde vuur van alle wa pens. Zware artillerie van het leger, ge vechts- en slagvliegtuigen vielen dag en nacht ontschepingen en scheepsbewegin- gen van den vijand bij Nettuno en An- zio aan. Een vijandelijk landingsvaar tuig werd tot zinken gebracht, een groote benzineopslagplaats vernietigd en verscheidene schepen werden gedwon gen koers te wijzigen. Kustbatterijen der marine beschoten vijandelijke scheepsdoelen in de Golf van Gaeta en plaatsten treffers op een kruiser. Bij Cassino duurde de verbitterde worsteling ook gisteren met onvermin derde hevigheid voort. De pantsergre- nadiers, die wekenlang in harde af- weergevechten zijn gewikkeld, sloegen daarbij krachtige vijandelijke aanvallen af en zuiverden tijdens succesvolle te genaanvallen verscheidene haarden van verzet aan den Noordrand van de stad. In deze gevechten onderscheidde zich bijzonder het grenadierregiment 211, onder leiding van majoor Knuth. In den afgeloopen nacht wierpen eenige vijandelijke vliegtuigen bommen op plaatsen in West-Duitschland. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernamen storingsaanvallen op Zuid- oost-Engeland en Londen. Duitsche zno- tortorpedobooten brachten tijdens een nachtelijken aanval op de Engelsche kust aan den mond van de Humber een Britsch bewakingsvaartuig tot zinken. ‘bn.aangesloten, omdat b.v. voor hun kunnen aangeven kele vakgroep”. Ondernemingen, die zoowel bij bandel, de industrie of het ambacht aangesloten, moeten bij de vraag z den omzet. deze splitsen in handels-, dustrie- of ambachtsomzet. Rijksduiischers moeten in de vragen formulieren met „R.D.” worden aange duid. Joden moeten ook op de vragenformu lieren vermeld worden en als „Jood” Een binnen- en een buitenschoolscli- probleem De opvoeding van de jeugd kost tegen woordig hun, die er mee belast zijn, veel meer hoofdbrekens dan vroeger Reeds meermalen hebben wij erop gewezen, welke de redenen daarvan zijn. Vader vertoeft buitenslands, moeder heeft bet ontzettend druk in het huishouden, halve schooldagen, schaarschte aan materialen, ontbinding van jeugdorganisaties, alge meene oorlogstoestand enz. enz. Het spreekt vanzelf, dat de met de zorg voor de jeugd belaste autoriteiten trachten een oplossing voor het jeugdprobleem te verkrijgen. Dr. W. F, de Groot, wethouder van Onderwijs in onze gemeente, heeft ons hierover het een en ander medegedeeld. Er bestaat een binnen- en een buiten- schoolschprobleem. aldus onze zegsman. De moeilijk opvoedbare kinderen, die weinig of niet luisteren naar de verma ningen van ouders en leerkrachten, ver storen voortdurend de goede orde in de klasse, belemmeren daardoor het onder wijs en oefenen een verkeerden invloed uit op de meer oplettende leerlingen. Teneinde dit zooveel mogelijk te onder vangen heeft de wethouder, naar hij ons mededeelde, besloten een aparte school voor moeilijk opvoedbare' kinderen in het leven te roepen. (Van de oprichting en het doel van deze school, welke ge vestigd zal worden in de de Gheynstraat, hebben wij Vrijdag reeds melding ge maakt). Aangezien een bespreking van het bui- tenschoolsche jeugdprobleem met ver tegenwoordigers van de kinderpolitie, kinderberechting. Pro Juventute e.a. geen practische resultaten voor een gemeen schappelijk optreden heeft opgeleverd, zijn bij de afdeeling Onderwijs thans plannen in voorbereiding op eigen ge legenheid paal en perk te stellen aan de vele straatschenderijen, waaraan een deel van de jeugd zich schuldig maakt. Op de leerkrachten zal daartoe een be roep worden gedaan. Het ligt in de be doeling. dat de kinderen, onder leiding van onderwijzers en onderwijzeressen be zoeken afleggen aan bezienswaardigheden in onze stad, dat zij spelletjes doen op de gem. speelterreinen welke voor dit doel reeds thans zijn opengesteld, dat er opste'wedstrijden georganiseerd worden e.d. Een en ander zal natuurlijk geschie den op de ochtenden of middagen, die de kinderen in normale tijden op school doorbrengen. korven weer op en langs het water aangebracht A. (C.N.F-Folkers) Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Siro NOV 12500 Bijkantoor: Schevemngen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk. Kantoorboekti Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124 Tel. 778038; N.V Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr„ Theresiastraat i08a. Tel. 772444. Oorlogsvrijwilligers treden in dienst bij de pantsergrena- diers-divisie „Grossdeutschland”. In de kleedkamer. Het passen der helmen, (P.K. Haine-O.H.) Op plechtige wijze is Zaterdagmiddag de „Berufsaufklarungsaktion”-1944, geor ganiseerd door de Hitler-Jugend, in samen werking met het Deutsche Arbeitsfront, in de blauwe zaal van den Stadsschouw- I burg te Utrecht geopend. Tot deze offi« i cieele opening waren verschillende auto» I riteiten op onderwijs- en arbeidsfrontge- bied uitgenoodigd. Het eerst sprak Oberbannführer Voss< Stabsleiter in der Befehlstelle der H.J in den Niederlanden. die zeide, dat de „Be- rufsaufklarungsaktion”-1944 zich ten doej stelt, algemeen begrip te wekken voor het belang van de beroepskeuze met heil oog op het leven van het individu en heb leven van het gansche volk De sociale ordening van thans beoogt o.m., dat geld geen factor van beteekenis mag spelen in het leven van den mensch, omdat het in de eerste plaats aankomt op de prestaties van het individu in de gemeenschap. Bij de keuze van een beroep behooren behalve het individu zelf, ook de ouders, maar bovenal de ..Berufsberater” steun te ver- leenen. Op hem rust een groote verant woordelijkheid. omdat mede door zijn keus het volk als geheel sterk kan en zal worden beïnvloed. Namens het D.A.F. sprak nog Bereichs- leiter Gau-Obmann Kretschmar, die er -herinnerde hoe hijzelf in vroeger ja- _,_t i-- gekozen. De meesten onzer, aldus spr werden gewoon naar een fabriek gestuurd om geld te ver dienen. Of wij daar zin in hadden, daar v x J. In hef toen— 'malige systeem was niet de mensch het middelpunt, maar het geld of de .groep, voor wie men werkte Nu kennen we, door onze nieuwe levensbeschouwing, den werkenden mensch. die ten volle en te allen tijde bereid is voor zijn land en zijn volk te arbeiden. Dat arbeid geen vloek is, maar een eer, daarvan zijn we ons bewust geworden Jongens en meisjes, aldus richtte spr. zich tot de jeugd, jullie kunt kiezen Wij raden jullie ’t beste en ook je ouders heb ben bij deze keus het beste met jullie voor. Vergeet hierbij niet, dat een mensch niet beoordeeld wordt naar hetgeen hij is, maar naar hoe hij zijn werk doet. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Ten behoeve van den arbeidsinzet wordt sedert eenigen tijd een nader onderzoek ingesteld naar de mannelijke werkkrach ten, welke in de Nederlandsche bedrijven werkzaam zijn. Geschiedde tot voor kort de z.g. uitkamming van deze bedrijven ten behoeve van den arbeidsinzet recht streeks door de arbeidsbureaux, thans wordt een andere methode, de procedure der z.g. Z-kaarten, toegepast, waarbij meer dan tot dusverre aandacht kan worden geschonken aan de Oelangen van de ondernemingen. De thans gevolgde methode steunt op de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 108/1942, op grond waarvan elke ondernemer verplicht is desgevraagd in lichtingen te verstrekken, in het bijzonder omtrent de benoodigde of in zijn bedrijf aanwezige arbeidskrachten Onder de nieuwe procedure vallen thans de navolgende groepen an bedrijven en personen 1. De handel (groothandel, detailhan del, tussehenpersonen) met uitzondering van den levensmiddelenhandel, tenzij deze laatste minder dan 50 pCt. van den ge heelen omzet uitmaakt. Uitgezonderd zijn verder de handel in oude materialen en afvalstoffen, alsmede ondernemingen, die uitsluitend of voor meer dan 50 pCt. den houthandel uitoefenen. Ondernemingen, die zoowel bij de industrie als bij den handel zijn georganiseerd, zijn aan de procedure onderworpen, zoodra zij een zelfstandige handelsafdeeling hebben of wanneer de handelsafdeeling zoo belang rijk is, dat men practisch van een han- delszaak kan spreken, 2. Alle bedrijven, die aangesloten zijn bij de hoofdgroep ambacht of een van hare onderdeelen, uitgezonderd voedsel- voorzieningsbedrijven (b.v. slagers, bak kers, banketbakkers) en persbedrijven voor hooi en stroo, dorschbedrijven grasbedrijven. 3 Hotels, café’s, restaurants, pensions en aanverwante bedrijven, aangesloten bij de bedrijfsgroep „Horeca”, 4. Accountants,' boekhoud- en stra tiebureaux, belastingadviseurs soortgelijke bedrijven en beroepen. Deze bekendmaking geldt niet meer voor den textieldetailhandel en het tex- tielambacht. aangezien voor deze groepen de Z-kaartenprócedure reeds is afgesloten, x..^.. Textielondernemingen, die geen of niet blijken^ -JJdiX verzoeken hebben„ ingèjjienA wor den thans door de arbeid^nureaux be zocht hun werkkrachten kunnen elders worden ingezet, zonder dat eenig beroep mogelijk is. Wil nu een ondernemer zekerheid heb ben of en in hoeverre hij en zijn perso neel voor vrijstelling van arbeidsinzet in aanmerking komen, dan dient hij bij de Hauptabteilung Wirtschaft te Amersfoort een aanvrage daartoe in Duitsche onder nemingen. d.w.z. ondernemingen, waar van de eigenaar of de meerderheid van de eigenaren Rijksduitscher is. alsmede ondernemingen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pCt Rijksduitsch bezit is. of die een Rijksduitsche „Übernahme- treuhander” hebben, dienen hun aan vrage in bij de Duitsche kamer van koophandel voor Nederland te Amster dam, welke de aanvragen doorgeeft aan de Hauptabteilunig Wirtschaft te Amers foort. Deze instantie beslist over de aan vragen, waarbij dan aan de Neder landsche vakgroepen resp. voor Duit sche ondernemingen de Duitsche ka mer van koophandel, ruim gelegenheid wordt gegeven om de belangen van de ondernemers te bepleiten. De onder nemers dienen zich voor de beharti ging van hun belangen tot hun vak groepen te wenden. De ontvangst van een aanvrage wordt bevestigd door de toezending van een ont vangstbewijs. V.oorzoover Nederlandsche vakgroepen of de Duitsche kamer van koophandel voor reeds ingediende aanvra gen ontvangstbewijzen hebben afgegeven,, blijven deze van kracht. Het ontvangst bewijs waarborgt, dat de arbeidsbureaux zoolang de beslissing op het verzoek niet De verzoeken om vrijstelling van bo vengenoemde groepen van bedrijven en personen moeten onverwijld en wel piterlijk tot 7 Maart 1944 bij de Hauptabteilung Wirtschaft te Amers foort resp. bij de Duitsche kamer van koophandel te Amsterdam worden in gediend. Ondernemers, die verzui men binnen dezen termijn hun verzoek in te dienen, stellen daarmede zich zelf en hun personeel voor arbeidsinzet el ders ter beschikking. De arbeidsbureaux zullen t.z.t. aan deze bedrijven de werkkrachten voor ar beidsinzet elders onttrekken, zonder dat de Hauptabteilung Wirtschaft. de vak groepen resp. de Duitsche kamer van Bij de indiening van de Z-kaarten moet er op Belet worden dat elk der drie deelen gelijklui- derlijke deelen Worden); en vervolgens moet worden opgegeven b. onder von/van (toeziend orgaan): Hauptabteilung Wirtschaft. Amersfoort: c. onder für/voor: nauwkeurige aan duiding van de firma met plaatsnaam, straat en telefoonnummer, indien mogelijk met stempel, schrijfmachine of druklet ters; d. onder als/als: nauwkeurige opgave van de betrekking resp. werkzaamheid van den betrokkene, b.v. eigenaar, procu ratiehouder. monteur, kleermaker, enz.; e. onder de nummers 17 de gegevens betreffende de persoon f. onder arbeidsbureau (G.A.B.) het voor het b e d r ij f. dus niet voor de woonplaats van het personeelslid bevoeg. de arbeidsbureau, bij filialen het voor de filialen bevoegde arbeidsbureau. Inlich tingen geven in twijfelgevallen de ar beidsbureaux, de burgemeesters, politie of kamers van koophandel; g onder 8a resp. 8, indien op de kaarten een ruimte 8a niet is aangege ven: het nummer van het persoonsbewijs; h. onder nummer 9 „früher ausgeübte tatigkeit”: het vroegere beroep b.v. on geschoold arbeider; i. onder „Begründung des Antrages” moet de beteekenis van het personeelslid voor het bedrijf kort worden aar.gegeven. b.v. eenigste chemicus, beste vakkundige Pakhuisknecht enz., ook kan op sociale gezichtspunten worden gewezen. b.v. kostwinner van zijn ouders en 5 jongere kinderen. Hier moet ook worden aangege ven, of de betrokkene reeds is afgekeurd. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaalden, hetzij voor een onbepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de betreffende vakgroep resp. de Duitsche kamer van koophandel als de ondernemer één Z- kaart terug, waarop de beslissing is aan- geteekend De vrijstellingen, die naar aanleiding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bin dend voor de arbeidsbureaux en kunnen door deze bureaux niet worden ingetrok ken Mocht desondanks een vrijstelling door een arbeidsbureau niet worden er kend, dan is de vakgroep resp. de Duit sche kamer van koophandel in de ge legenheid om in overleg met de Haupt abteilung Wirtschaft onmiddellijk daar tegen op te komen.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1