Dinsdag 15 Februari. van Landingsoperatie ten W. Narwa afgeslagen 1944’. van de invasie en STADSNIEUWS BINNENLAND AGENDA SPORT De tekorten bij de aflevering van raapolie Frankrijk KUNST EN LETTEREN Ergerlijke baldadigheid Vijandelijke luchtaanval op abdij van Cassino Uitreiking distributiebescheiden Turkije wil neutraal blijven Germaansche Landdienst Uitreiking nieuwe bonkaarten BURGERLIJKE STAND Er is geen sprake van misdadigen opzet Keuringen HAAGSCHE COURANT a Naspel van de Kerstverrassing Vijf Britsche motortorpedobooten bij IJmuiden tot zinken gebracht Huis op de drie grachten aan den Groenburgwal te Amsterdam. Ook voor het behoud van deze Ned. cultuur waarden strijden onze Ned. Vrijwilli gers. (G.L.-H.) De bekendste aviatrice van Nieuw- Zeeland. miss Jane Winston, is bij een gevechtshandeling omgekomen. Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van de nieuwe distributiebeschei den: van 8.3016.30 u., uitreikingsgebouw Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Loos- duinen, Alidastraat 1van 916 uur bij kantoor Scheveningen-Noord, Ooststraat 1 en van 8.4512.30 en 1416 uur bijkan toor Benoordenhout (Ruychrocklaan 178) de letters Veldern tm. Was. BOKSEN KAMPIOENSCHAPPEN VAN ZUID-HOL. LAND: De Zuidhollandsche amateurs der A-klasse zijn gisteravond in het Gebouw voor K en W, begonnen met de wedstrij den om de districtskampioenschappen, welke Maandag a.s. zullen worden voort gezet. Hoewel er in vlot tempo werd ge werkt kon het programma niet geheel worden afgewerkt, maar de boksschotel was zoo uitgebreid dat de vele boksmin- nende toeschouwers niets tekort zijn ge komen, temeer, daar in de meeste partijen een zeer bevredigend peil werd bereikt en in alle ontmoetingen met geestdrift om de overwinning werd gestreden. De meest opvallende prestatie van den avond lever de de Rotterdamsche middengewicht T. Gebuys, die onzen stadgenoot J. Busch- gens in de eerste ronde viermaal neer kreeg en hem kort na het begin van de 2e ronde door k.o. versloeg. Gebuys maakte een voortreffelijken indruk; zijn rechte stooten waarmede hij het succes boekte, waren zuiver en hard. We gelooven dat er van dezen jongeman nog veel te ver wachten is. De uitslagen luiden: Vedergewicht: D. Snik wint op punten van B. v d. Waard jr.; J. Oudshoorn wint o. p. van H. Klein, heerenbrink; H. Braxhoofden wint van A. Tieleman door technisch k.o. in de 2e ronde. Demi-finale: D. Snik wint van R, Hoppema door k.o. in de le ronde; J. Oudshoorn wint o. p. van H. Braxhoofden (de Leidenaar Snik en de Hagenaar Ouds hoorn komen derhalve in de finale). Licht gewicht: J. Dekkers wint o. p. van H. Borgo; C. de Wit wint o. p. van C. Ale- wijn. Weltergewicht: A Pijnenburg wint op p. van B. v.d. Waard sr. Middengew.: T. Gebuys wint van J. Buschgens door k.o. in de 2e ronde; J. Blokland wint op p. van C. v. d Meulen. Halfzwaargewicht: HET ONDERZOEK VAN HONDEN: De Reichsführer SS heeft in zijn kwaliteit van beschermheer van het Zentral Insti- tut für Hundeforschung den bekenden Nederlandschen geleerde dr. G. A. M. de Monyé benoemd tot lid van dit instituut en hem belast met onderzoekingswerk- zaamheden. Het Zentral Instituut für Hundeforschung heeft tot taak een van de oudste huisdieren van den mensch in biologisch, cultureel en historisch opzicht te doorgronden, de resultaten van deze werkzaamheden te verspreiden ten bate van de houders van honden, alsmede om hierdoor bij te dragen tot het opvoeren van de prestaties bij het fokken en ge bruiken van honden als nuttige dieren. „Wij moeten ons goed voor oogen houden, dat Turkije niet van zins is, binnen afzienbaren tijd deel te nemen aan den oorlog. Met dit feit moeten wij ons vertrouwd maken”, aldus meldt de correspondent van „Daily Telegraph’' aan zijn blad in een be- schouwing-achteraf van de bespre kingen te Ankara. „De Turksche re- geering is niet in het minst geneigd, zich in het onzekere te storten en ook door het uitoefenen van druk zal men deze houding niet vermogen te veranderen", zoo schrijft de corres pondent verder. „Het vraagstuk van wapenleveranties heeft niet in het centrum van de besprekingen gestaan. De onderhandelingen zijn niet wegens militaire en technische misverstanden afgebroken, doch wegens het ontbre ken van den principieelen wil van de Turksche regeering, haar neutrale standpunt te verlaten.” Eind Februari of begin Maart begint de opleiding voor kampleider en kampleid- ster voor den Germaanschen Landdienst. In den Landdienst krijgen jongens en meisjes van 1417 jaar hun eerste oplei ding tot boer en boerin. Overdag wordt gewerkt bij boeren in het dorp, terwijl men 's avonds in het kamp terugkeert. Elk omvat 2030 jongens of meisjes. Zij, die er voor gevoelen de leiding over zulk een kamp op zich te nemen, kunnen hiervoor worden opgeleid. De opleiding duurt ongeveer 3 maanden. Aanmeldingen hiervoor te richten aan en inlichtingen te bekomen bij den „Nationale Jeugd storm" afd. Landdienst, Utrecht. Konings. laan 9. Roemeensche zwaarddans. (P.K. Beissel-O.H.) VERDUISTEREN Van 18 uur tot 7.45 uur Maan: 15 Febr. onder 10.35 u.; 76 Febr. op 0.32 u„ onder 10,58 u. 17 Febr. L.K. kleinere kurken moet afsluiten. De op 11 December herhaalde contröle leverde een gemiddelden inhoud van 713 gram op. Eenige dagen later kwam de C.C.D. en controleerde 24 halfgroene flesschen. Deze groenachtige flesschen, die een iets grooteren inhoud hebben dan de zgn. „witte”, bleken gemiddeld 723 gram te bevattenhet laagste gewicht was 712 gram, het hoogste 736. Uit dit alles blijkt wel, dat er geen sprake geweest is van „zwendel” of ook maar van onverantwoordelijke noncha lance. Bij den korten tijd, die voor het aftappen van de olie beschikbaar was Calvé b.v. vroeg 12 weken, kreeg er evenwel slechts 5 en moest met een drie ploegen-stelsel werken om vóór Kerstmis klaar te zijn en bij de ongelijkheid van het flesschenmateriaal, is een ge- li.il atige verdeeling van het Kerstge schenk van de distributie niet mogelijk geweest Dat de een er iets meer van ontvangen heeft dan de ander is. het werd reeds gezegd te betreuren, maar was onvermijdelijk. TOONEELREGEN IN HET GEBOUW IN WERKING GEZET De bokswedstrijden voor amateurs, welke gisteravond In het Gebouw voor K. en W-, alhier werden gehouden, wa ren nauwelijks beëindigd, of stroomen water daalden neer op het tooneel. Eerst werd gedacht aan lekkage, maar weldra kwam men tot de ontdekking, dat de een of andere onverlaat het han del van den tooneelregen, een brand- beveiligingsapparaat, in werking had gezet. Met behulp van de aanwezige brandweerlieden werden onmiddelljjk de noodige maatregelen genomen om den stortvloed te stuiten, maar hoe snel men ook reageerde, men kon niet verhinderen, dat honderden liters wa ter omlaag kwamen. Gelukkig bevon den zich nog slechts enkele personen op het tooneel, die er met een nat pak afkwamen, maar erger is, dat boven dien groote schade werd aangericht aan gordijnen, tapijten en décors. In verband met dit ergerlijk op treden van een of meer der bezoe kers, heeft het bestuur van den Ne- derlandschen Boksbond een drastisch besluit genomen Het heeft namelijk bepaald, dat er met uitzondering van de Maandag a.s. in het Gebouw te houden districtskampioenschappen geen bokswedstrijden in den Haag meer zullen worden toegelaten, zoo lang de naam (namen) van de(n) bedrijver(s) van deze schandelijke daad niet bekend zijn gemaakt bij de politie of bij het bestuur van den Bond. Met het bestuur van den Boksbond doen we een ernstig beroep op hen. die inlichtingen kunnen verschaffen, zich te melden bij het bondsbestuurslid den heer J. P. Baan, Stationsweg 97. alhier, tel. 112366. de Wolf wint op p. van P. Liefhebber. Zwaargewicht: J. v.’ d. Togt wint op p. van C v d. Water. DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND: Te Oosterbeek werd de 8e en 9e ronde om het kampioenschap van Nederland gespeeld. De uitslagen luiden 8e ronde HuismanRinsma 11; MetzHelling man 11; van Dartelen—-Kinnegin 11; VosAnderson 20; KeilerIJff 20; Beersv. d. Kraan 11; Jernberg—Baas 20. 9e ronde Keiler—Huisman 20; v. d. KraanMetz 20; van Dartelen Baas 11; VosRinsma 20; Jernberg IJff 11; KinneginHellingman 20; AndersonBeers 11 De stand is Kel ler 14 p.; Kinnegin 13 p,; Vos 12 p.; Huisman 11 p.: van Dartelen 10 p.; Beers, v. d. Kraan en IJff 9 p. Hoe gecontroleerd werd De inhoudscontróle geschiedde op de volgende wijze: Uit een aantal van onge veer 1500 witte en ongeveer 1500 half groene flesschen namen de ambtenaren voetstoots van elke soort 50 volkomen ge reinigde en gedroogde flesschen. Met be hulp van een gecontroleerde, nauwkeurig werkende weegschaal en een aantal ge ijkte gewichten werden deze flesschen elk afzonderlijk gewogen, waarbij de tevoren van een blanco etiket voorziene flesschen werden genummerd van 1 t.m. 50 en het voor deze flesch geldende gewicht werd genoteerd. Vervolgens zijn deze 100 fles schen (50 half-groene en 50 witte) onder toezicht van de ambtenaren door het automatische vulapparaat gevuld met raapolie Daarna zijn de gevulde flesschen stuk voor stuk gewogen, waardoor een bruto-gewicht werd bepaald. Na aftrek van het verkregen gewicht van de flesch in kwestie is een netto-gewicht verkre gen: het gewicht van de olie. Het laag ste oliegewicht in de witte flesschen be droeg 698 gram, het hoogste 734 en het gemiddelde 718 gram. Bij de half-groene flesschen was het laagste gewicht 709 gram, het hoogste 737 en het gemiddelde 722. Na deze controle op de fabriek werden bij een Haagschen grossier in levens middelen 48 door dezelfde fabriek gele verde flesschen raapolie in beslag geno men en naar de fabriek overgebracht. Deze 48 flesschen werden eerst van buiten goed schoongemaakt en daarna stuk voor stuk op een goed werkende weegschaal met geijkte gewichten gewogen. Zoo werd het bruto-gewicht per flesch bepaald. Vervol, gens werden deze flesschen door de amb tenaren ontkurkt en geledigd. De 48 kur ken wogen tezamen 61 gram. Hierna heb ben de controleurs deze flesschen met voor dat doel geschikte benzine volkomen gereinigd. Nadat alle benzine uit de fles schen was verdampt hebben zij de ledige flesschen weer elk afzonderlijk gewogen. Na aftrek van het g.ewicht der flesschen en kurken bleek het gemiddelde gewicht van den netto-inhoud der flesschen aan raapolie 724,5 gram te bedragen. Het laag ste gewicht was 712 gram, het hoog ste 739. De ambtenaren zijn ook nog naar een glasfabriek gegaan, waar ruim 1,1 mil- lioen flesschen voor de raapoliedistributie zijn vervaardigd. Hier werd geconstateerd, dat bij flesschen zooals gebruikt zijn bij de aflevering van 4 rantsoenen, dat Is 720 gram raapolie, een inhoudsverschil van 3 centiliter, d.w.z. ongeveer 30 gram olie, kan optreden Deze afwijking zal door de nog weer geperfectioneerde fabricage methoden bij de in 1943 vervaardigde flesschen waarschijnlijk geringer zijn ge weest dan bij de vóór 1940 afgeleverde. Het is echter nog altijd niet mogelijk twee volkomen gelijke flesschen te maken. Het door de Prijsbeheersching ingestelde onderzoek was reeds voorafgegaan door 3 andere contröles, n.l. twee door de fabriek zelf ondernomen en één uitgevoerd door den Centralen Contröle Dienst. Op 9 December controleerde de fabriek 45 flesschen en werd er een gemiddeld gewicht van 705 gram geconstateerd. Om het bestaande onderwicht zooveel mogelijk te verkleinen, heeft men den olieaanvoer en luchtafvoer iets verkort, waardoor de olie nog wat hooger in den hals van de flesch kon stijgen. Deze in korting was mogelijk, omdat men tegen woordig wegens materiaalgebrek met De plaatselijke distributiediensten reiken van 20 Februari tot en met 18 Maart 1944 (voor iedere ge meente worden de data plaatselijk vastgesteld) tegen overlegging van de oude distributiestamkaart en het daarbij behoorende oude inlegvel bonkaarten voor voedingsmiddelen uit. Uitgereikt worden aan houders van een inlegvel K 1V een bonkaart KA 404, aan houders van een inlegvel K 2-V een bon kaart KB 404 aan houders van een inleg vel K 3-V een bonkaart KC 404 en aan houders van een inlegvel K 4-V een bon kaart KD 404 of een bonkaart KE 404. naar gelang zij geboren zijn tusschen 19 Maart 1940 en 20 Maart 1942. dan wel na 19 Maart 1942. Zij, die geboren zijn tus schen 20 Februari en 20 Maart van de jaren 1923, 1930 en 1940, dienen hun inlegvel te ruilen vóór het in ontvangst nemen van hun bescheiden. Men kan zijn kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is in geschreven. Een uitzondering wordt ge maakt voor schippers woonwagenbewo ners (voor zoover zij zijn opgenomen in het centraal bevolkingsregister), gedeta cheerde marechaussee’s, de vaste bevol king van kostscholen e. d, en voor hen, die tengevolge van oorlogsomstandighe den tijdelijk elders verblijven. Bij de uit reiking der kaarten wordt de linkerbo venhoek van het oude inlegvel verwijderd. Het resteerende gedeelte van het inleg vel moet tot nader order zorgvuldig door het publiek worden bewaard. Voorts wordt rechts naast het vakje „S 4” van de stam kaart een diagonaal kruis geplaatst. Bij de uitreiking van bonkaarten voor bijzonde ren arbeid, welke eveneens gedurende dit tijdvak plaats vindt, wordt rechts naast het vakje „S 4” een aanteekening ge plaatst. Men ga terstond bij de ontvangst der kaarten na, of men alle bescheiden, waar op men recht heeft, ontvangen heeft. Latere reclames worden niet in behande ling genomen. BEVALLEN: J. H. van Krevelen geb. van Hemelrijk, d. W. F. Verschoor geb. van Ree, z. M. E. de Man geb. van der Horde, z. C. J Hendriks geb. Duijvestijn, z. G. G. van der Burg geb. Franke, d. H. Terlouw geb. Noort, d. G. van den Dobbelsteen geb. van Steenis, z. J. Boutier geb. Gelaudie, d. J. Tissing geb. Spruijt, z. J. Kamp- schuur geb. de Bresser, z. A. Posthu mus geb. Walburg, d. E. A. Kok geb. Scholtes. z. H. C. J. Voorhoeve geb. Teusise. d. M.' M. Oosterveer geb. de Vos, d. D. Horsten geb. van der Linde, z. C. C. van Leersum geb. Franken, z. A. B. van Zijderveld geb. Huisman, z. J. G. M. Nass geb. Rauws, d. J. M. van Poecke geb. Haak, d. E. van Aalst geb Bruin, d. A. R. van Lint geb. Damen, z. K. den Heijer geb Korvinig, z. W. Groeneveld geb. Woudenberg, d. M van Dijk geb. Schögler. d. D. J. C. Bouwmeester geb. van Andel, z. C. J. M. Everaars geb Beijersbergen van Henegouwen, d. - j. C. A. van der Meer geb. Warning, z. J. E. Wieser geb. Tazelaar. d. G. J. Papenhove geb Valkenburg, d. J. C. Hofkes geb. Brukker, d. H. P. C. Lamet geb. Aarts, z. J. M. de Kok geb. Wolf, d. G. H. Hess geb. Koe nen, d. J. M. H. Meynders geb. Holle man. d. OVERLEDENP. W. Beuger man van H. W. P. Bosman, 45 j. J. J. L. F. de Gast, zoon., 9 j. C. P. van Bensem, man van H. W. de Bie, 65 j. B. J. M van der Ven, weduwe van C. M. Spreeuw, 73 j. C. Verboom, man van A. G van van u. v. a wiemen, nauzwaargewicnr: Boldingh, weduwe van H. Lodders wint o. p. van A. Blonk; A. F- C. K. Haalebos, 75 j. H. D. Hoorn, - - man van j jj starrenburg, 58 j. C. Vrlends, man van E. J. van Rijn 48 j. W. F. Gerdes Oosterbeek, man van M. W. Eisner, 73 j. J. A. Te Nuijl, man van M. J. Lantermans, 66 j. A. Mans veld, weduwnaar van J. de Zoete, 65 j. M. A Q. Kluppel, ongehuwde man, 78 j. B A. H. Abelskamp man van M. van der Heijden, 67 j. W. J. van Ger- ven, zoon. 4 mnd. E. C. Griffioen, vrouw van G. van Veen, 51 j. J. de Leeuw, zoon, 4 j. M. L. J. Klein, we duwe van F. Galjaard, 56 j E. F. M. F. J Heyligers, weduwe van W. L, Over, duijn. 77 j. E. B. C van Zuijlen, we duwe van C. H. C. Smits. 76 j. A. Heijman. weduwnaar van H. Arens, 78 j. J. H. Groenewegen, ongehuwde vrouw, 30 j. C. C Loffeld, ongehuwde vrouw, 75 j. D. G Scheffer, weduwnaar van C. H. de Roos, 83 j. COR DE GROOT; Voor dezen Chopin- avond waren zaal en podium van Dili- gentia al tevoren uitverkocht. Is de be langstelling voor muziekuitvoeringen over het algemeen groot in den laatsten tijd, voor die van de Groot zou zij te allen tijde te begrijpen zijn. Hij behoort meer dan wie ook tot de pianisten wier virtuose en muzikale hoedanigheden hen tot in ternationale beroemdheden voorbeschik ken. Of men meer of minder sympathie voor zijn spel ondervindt, doet daarbij niets ter zake. Als er van koelheid ge sproken wordt of van berekening, die het gevoel moet vervangen, dan zou ik die kenschetsing althans zoo willen wijzigen, dat zijn muzikale reactie meer een ont- springing uit de sfeer van den geest dan van de ziel is te noemen. Maar wat hier psychisch of geestelijk-intuïtief ook ge beurt, het is steeds superieur en in zijn aard van zeldzaam hooge orde. Het tech- nisch-moeitelooze en geestelijk-beheersch- te gaan op volkomen harmonische wijze samen Deze geheele Chopin-voordracht heeft daar het kenmerk van gedragen. Er behoeft op deze vertolkingen niet meer in bijzonderheden te worden ingegaan. Van de in stemming ver uiteenloopende composities werden door sterke intuïtie en voornaam begrip sfeer en expressie onfeilbaar getroffen. Het Bes-moll Scher zo was dadelijk een-en-al fantasie en tem perament. Wonderschoone subtiliteiten hoorden wij daarna. Een toovenaar in rhythme en dynamiek, in phraseering en klankkleur betoonde zich de Groot. Een poëet was hij in de Berceuse, een demon in de As-dur Polonaise en steeds een meester onder meesters. Groot was het enthousiasme en pas na een extra-toevoe- ging is het concert besloten. Een avond van hoog gehalte. J. C. Manifarges, OP TIJD AANWEZIG I Den laatsten tijd worden opnieuw van verschillende zijden klachten vernomen over het te laat aan wezig zijn van het publiek in schouwburg- of concertzaal. Weliswaar worden in op dracht van de Overheid laatkomers, in dien de voorstelling of het concert reeds is begonnen, niet eerder in de zaal toe gelaten dan in de eerstvolgende daarvoor geschikte pauze, maar ook dan geeft dit nog veel afleiding en ongemak voor hen, die wél de moeite hebben genomen op tijd aanwezig te zijn. De orkesten hebben op dracht precies op tijd hun concerten te beginnen. Wanneer een orkest van bui ten hier ter stede des avonds concer teert, dan kan het gebeuren, dat ver scheidene orkestleden reeds om drie, vier uur van huis moeten. Eindigt het con cert te laat, dan komen zij vaak na mid dernacht terug. Dit is ongewenscht en ook niet noodig. Het publiek kén op tijd zijn, „force majeure” bij gestoorde tramverbindingen natuurlijk uitgesloten. Wie in normale tijden veel heeft gereisd, weet, dat er schier geen land ter we reld is, waar zóóveel laatkomers in schouwburg- of concertzaal zijn te tellen als bij het Nederlandsche uitgaande pu bliek. Wij breken en braken met vele slechte gewoonten in dezen tijd. Laat het publiek nu ook eens met deze slechte gewoonte van het te laat aanwezig zijn eens en voor goed afrekenen I ELISABETH OVERDUYN-HEYLIGERS t: Hier ter stede is, 77 jaar oud. overleden mevrouw E. Overduuyn-Heyligers, die vroeger als schrijfster van Indische ro mans veel gelezen werd. Zij werd 31 Aug. 1868 te Batavia geboren; zij leerde ver schillende gedeelten van den Archipel kennen. Later vestigde zij zich hier ter stede. Van haar voornaamste boeken noe men wij: „Warm bloed” (1904), „Zondi gen” (1906), „Om zijn eer (1907); „Als de Sennahs bloeien” (1910) ,Wat de tij den rijpen” (1914) en „Julian” (1915). In 1919 voerde het Hofstadtooneel een stuk van haar op „De Concubine". De begrafenis heeft plaats op de R.K. begraafplaats Kerkhoflaan morgen om 11.15 uur. H e t Am ster da m sch Tooneel geeft in het Gebouw voor K. en W. a.s. Zondagmiddag een opvoering van Boef je” tooneelbewerking naar het boek van M. J. Brusse, met Annie van der Lugt Melsert-van Ees in de titelrol Parijs: Een in Frankrijk met Nog voordat omstreeks Kerstmis door een voorbarige mededeeling van de Haarlemsche politie over geconstateerde tekorten bij de aflevering van raapolie in flesschen, beroering bij de Nederland sche pers en het Nederlandsche volk was teweeg gebracht, had de Prijsbe heersching bij verschillende fabrieken een onderzoek naar deze vermeende te korten ingesteld. Deze onderzoeken zijn nadien minutieus voortgezet, hetgeen veel tijd vergde. Zij hebben geleid tot de conclusie, dat den fabrikanten niet kan worden verweten tekort te zijn ge schoten, aldus een verklaring van mr. Schokker, den Gemachtigde voor de Prij zen op de heden gehouden dagelijksche persconferentie. Hiermede is niet gezegd. aldus mr. Schokker dat een ieder de hem toe gezegde hoeveelheid olie tot op het laat ste gram nauwkeurig heeft ontvangen 1 Er zijn ongetwijfeld menschen geweest, die iets te weinig hebben ontvangen. Hiertegenover staan evenwel anderen, die wat teveel kregen. Dat dit verschil prac- tisch tegen elkaar wegvalt, blijkt o.m. uit het feit, dat bij het onderzoek in geen der gecontroleerde fabrieken „overge schoten" olie is te voorschijn gekomen. Vullen naar inlwud De verschillende onderzoeken hebben uitgewezen, dat de technische omstandig heden, die de tekorten en de overschotten hebben veroorzaakt, overal gelijkelijk op traden. De resultaten van de contröle bij de grootste fabriek, stemmen overeen met die van de controles bij de overige fabrie ken. Over de wijze, waarop bij de grootste fabriek gecontroleerd werd, volgen hier eenige bijzonderheden. De vulling der fles schen geschiedt hier zoowel als elders automatisch en wel naar inhoud. Vullen op gewicht is met de bestaande appara tuur helaas niet mogelijk. Volgens het of- ficieele proces-verbaal, dat de ambtenaren van de Prijsbeheersching van de contröle opmaakten, werkt dit apparaat ongeveer als volgt: In de flesch wordt een dubbel buisje gebracht. Eén buisje zuigt uit de flesch de lucht, zoodat hierin een vacuum ontstaat. De andere buis vult de flesch met olie Zoodra het niveau van de raap olie gestegen is tot aan de monding van het vacuumbuisje sluit de olietoevoer auto, matisch af. De hoogte van de olie in de flesch is dus alleen afhankelijk van de onveranderlijke lengte van de beide buis jes, die in de flesch gevoerd worden. Dit systeem van vullen is het eenig mogelijke en de fabrieken hebben dit ook vóór den oorlog toegepast. Indien er flesschen bestonden, die alle een absoluut gelijken inhoud hadden dan kon gegarandeerd worden, dat elke flesch een gelijk gewicht aan olie bevatte. Elke flesch is echter verschillend van inhoud. Dit wordt veroorzaakt door glasdikte en afwijkenden vorm. Bovendien zijn twee verschillende soorten flesschen gebruikt: zgn. „witte” en „half-groene" De witte flesschen werden reeds vóór den oorlog gebruikt. Kort na den oorlog zijn half- groene flesschen betrokken. In de practijk is gebleken, dat de half-groene flesschen iets grooter van inhoud zijn dan de witte flesschen. WOENSDAG 16 FEBRUARI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over„De Wintersterren- hemel”. 15.45 u. Leergang „Ruimte, tijd. stof”. 19.30 u. Luthersche kerk. Orgelconcert door Feike Asma. 19.30 u. Stadsschouwburg. „Florentiner Bro- kat”. 19.30 u. Princesse-Schouwburg. „Half om half'. 14.30 en 19.15 u. Geb. V. K. en W. Gamelan-, Krontjong- en Hawaiïan-kunstgezelschap „Sinar La- oet". 19.30 u. Diligentia. Artistiek poppenspel „Wonderland”. 14.30 u. Viool-avond Ella Kasteliz. 19.30 u. Scala. ..Kermisklanten” 19.30 u. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede! Ieder,e gezonde Nederlander, in den leef* tijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen wor den alle inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging van familie leden, duur der opleiding, extra-levens- middelen, etc. Personen, tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar bij de Neben- stellen der Waffen SS Amsterdam, Dam 4, Alkmaar Langestraat 56, Heer len Saroleastraat 25, Groningen Hee- renstraat 46, Enschedé Hengelosche- straat 30, en het SS-Ersatzkominando den Haag Korte Vijverberg 5. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop leiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijnkarakter, gedrag, prestatie. 16 Febr. 912 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16 1518 uur, Arn hem. Café Royal. 17 Febr. 912 uur. Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18 1518 uur. Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 18 Febr. 912 uur. Assen. Concerthuis a. d. Vaart; 1518 uur, Groningen, Heerenstraat 46. 19 Febr. 912 uur, Leeu warden. Huize Schaaf, Breestraat, 20 Febr. 914 uur. Amsterdam. Dam 4. 21 Febr. 913 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 22 Febr. 914 uur, Amersfoort. Pol. Durchgangslager. Leus- derweg. 23 Febr. 914 uur, den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15. S.P.T. meldt uit onzer medewerkers heeft een onderhoud gehad den commandant van den „Atlan- tikwall”, den generaal-veldmaar- schalk von Rundstedt. Het gesprek ging over Frankrijk en de invasie. Von Rundstedt verklaarde o.a.: „Ik weet, dat de vijand zijn aanvals- voorbereidingen heeft voltooid. Wij zijn bereid. In het Westen komt hij terecht bij een kustfront, dat er anders uitziet dan waar hij tot nu toe heeft aangevallen. Het zijn een Atlantische wal en vestingen, geschapen uit beton en staal, waarin alle ervaringen zijn verwerkt uit den strijd om de Maginotlinie. Deze linie was een ketting van betonnen werken zonder noemenswaardige diepte. De vestingen aan onze kusten zijn even wel heel anders geconstrueerd. Zij zijn veelzijdiger en o.a. tegen de inwerking van bommen beschermd. Zij hebben diep te en men kan ze niet omgaan want er achter is een systeem van stellingen en steunpunten, die aan het veld zijn aan gepast. Het leggen van landmijnen, de hindernissen, de tankmuren, zijn veelvul- diger en beter dan de Maginot-linie ooit heeft gekend. De hindernissen in zee, tegen vijande lijke landingsbooten, en de breede stron ken zeemijnen langs het strand zullen reeds in de eerste phase een aanval be moeilijken voordat de vijand nog vasten voet aan land kan zetten. Reeds lang zijn geheime maatregelen getroffen tegen de landingen uit de lucht. Hier kan dus niets over worden meegedeeld Wij zullen niet uitwijken of terugtrek ken. De kusten en haar diep-ingewerkte vestingen zijn tot het laatste te houden. Hierdoor zullen de vijandelijke troepen, indien die zouden kunnen landen, worden versplinterd, daar zij om elke afzonder lijke' vesting zullen moeten strijden. De talrijke groote reserves, vooral die aan tanks en gemotoriseerde divisies, staan dusdanig opgesteld, dat zij binnen eenige uren in vol élan tot den tegen aanval zullen kunnen overgaan. Wij Duitschers, vervolgde von Rund stedt zijn uiteenzetting, kennen geen „Maginot-geest”. Wij voeren den strijd onder gebruikmaking van de sterke ves tingen en met behulp van die andere mid delen. die ik uit verstandelijke overwe gingen beter niet kan noemen”. Uit deze verklaring van den com mandant van den Atlantischen wal is af te leiden, dat Frankrijk zoowel op het defensief als op het offensief is in gesteld. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 15 Februari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Aan het Oostelijke front sloegen onze dappere troepen ook gisteren in het ge bied ten Zuidoosten van Kriwoi Rog, ten Westen van Tsjerkassy, ten Oosten van Sjasjkof, bij Witebsk. tusschen het Ilmen- meer en het Peipusmeer, alsmede in het gebied van Narwa sterke aanvallen der bolsjewieken in zware gevechten af. Eigen aanvallen leidden in verscheidene sectoren tot de vernietiging van vrij sterke vijandelijke gevechtsgroepen. Ten Westen van Narwa werd een vij andelijke landingsoperatie met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Twee kanonneerboot en. verscheidene kot ters en landingsvaartuigen werden daar bij tot zinken gebracht In het hooge Noorden zetten formaties snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen haar aanvallen op het transportverkeer op den I Moermansk-spoorweg voort en beschadig den 3 treinen zwaar. In de afweergevechten aan den beneden loop van den Dnjepr heeft zich de Pom- mersch-Mecklenburgsche 258ste infanterie 1 divisie met de hieraan toegevoegde troe pen onder bevel van generaal-majoor l Bleyer schitterend gehouden. In de periode van 8 tot 14 Februari wer. 1 den aan het Oostelijke front 206 vijande lijke vliegtuigen vernietigd 27 eigen toe- 1 stellen gingen verloren. In Italië kwamen ook gisteren in het landingshoofd van Nettuno met uitzonde- 1 ring van wederzijdsche activiteit van ver- kennings- en stoottroepen geen belang- 1 rijke gevechtshandelingen voor. Batterijen verdragend geschut namen schepen in de haven van Nettuno met waargenomen uitwerking onder vuur en dwongen 2 torpedojagers van koers te veranderen. Op een vliegveld bij Nettu no ontstonden door het vuur van onze 1 artillerie branden in munitie- en benzine- 1 opslagplaatsen. De luchtmacht viel met formaties slagviiegtuigen de haven van Anzio aan, wierp verscheidene opslag- plaatsen in brand en stelde bij Aprilia 1 vijandelijke batterijen buiten gevecht. Bij Cassino viel de vijand tengevolge van zijn zware verliezen der vorige da- gen gisteren niet meer aan. Op 15 Februari des ochtends vielen vijandelijke formaties gevechtsvliegtuigen 1 de historische abdij Cassino aan, hoewel er zich in het klooster zelf en in de on- middellijke omgeving geen Duitsche sol daat bevindt In de gebouwen van het wereldberoemde klooster ontstond zware schade. Boven het Italiaansche gebied werden gisteren 17 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoien. Duitsche motortorpedobooten hebben in den afgeloopen nacht ondanks aanvallen van vijandelijke torpedojagers onder de Engelsche kust een operatie volgens het plan en zonder verliezen uitgevoerd. Terzelfdertijd dwongen Duitsche pa- trouillestrijdkrachten voor de Nederland sche haven IJmuiden Britsche motortorpe. dobooten tot den strijd, brachten in een hevig gevecht 3 van deze vaartuigen tot zinken en dwongen de overige den steven te wenden. De terugkeerende motortorpe dobooten vielen deze geteisterde vijande lijke formatie aan, vernietigden nog 2 booten en beschadigden verscheidene an dere. De vijand leed hierbij zware, bloe dige verliezen. Onze booten keerden met geringe schade voltallig op hun steunpun. ten terug. JUBILEUM N.V. CENTR. ARBEIDERS LEVENSVERZ. MIJ.: In de rotonde van den Dierentuin hield „Vreugde en Ar beid” gistermiddag een bedrijfsappèl voor personeel van de N.V. Centrale Arbei- ders-Levensverzekerings Maatschappij hier ter stede, in verband met het veer tig jarig bestaan van die instelling. Tij dens dit bedrijfsappèl traden verschil lende artisten op. die veel succes oogst ten, o.a. met zang en dans. Een confe- rencier-snelteekenaar-caricaturist ver maakte de aanwezigen door de wijze, waarop hij aan de moeilijkste opgaven wist te voldoen De voordrachtkunstenaar Jean Lemaire droeg een serie zeemans liedjes voor, waarmee hij zich een geest driftig applaus verwierf. In den loop van dezen interessanten middag hield de be drijfsvoerder van de Centrale, de heer v. d. Does een toespraak, waarin hij gewag maakte van den steeds toenemenden bloei van de Centrale, waarbij zich nu reeds 700 000 verzekerden hebben aangesloten. DIEFSTAL TOT KLAARHEID GE BRACHT Verleden week werd inge broken in een goederenmagazijn op de Prinsegracht. De politie is erin geslaagd dezen diefstal tot klaarheid te brengen. Aangehouden zijn de 28-jarige T. R., por tier. een beruchte inbreker, L. D.. los werkman, 29 jaar, J. W. P., los-werkman, 36 jaar en L. M., los-werkman, 29 jaar. Het grootste deel van het gestolene is in een perceel aan het Groenewegje in beslag genomen. INBRAAK IN EEN SCHOENENMAGA ZIJN Een agent van politie zag ’s avonds laat twee, mannen loopen, van wie één een groot pak droeg. Hij hield ze aan. De man met het pak kon ingerekend worden, maar de ander wist te ontvluch ten. Het bleek, dat zij ingebroken hadden in een schoenenmagazijn in de School straat Het pak bevatte schoenen en kou sen. De man, die het droeg was de 23- jarige B. J. J„ ijzervlechter. Zijn mede plichtige is inmiddels ook aangehouden. Het is de 28-jarige A. A. S.. behanger. In zijn woning trof men onder den vloer een partij schoenen, eveneens van dief stal afkomstig INBREKER AANGEHOUDEN: Bij een in braak te Voorburg werd aangehouden de 25-jarige Hagenaar K., die, zooals later bleek, ook te Wassenaar had „gewerkt”. Bij het verhoor bleek hij schuldig aan niet minder dan elf-van de in laatstge noemde gemeente in den laatsten tijd ge pleegde inbraken. Goederen van deze diefstallen afkomstig werden te zijnen huize aangetroffen en door de bestolenen herkend. VEERTIGJARIG ARTSJUBILEUM: Den 20sten dezer hoopt dr. W. C. Rensen sr„ arts te dezer stede, het feit te herdenken, dat hij gedurende 40 jaar de doktersprak tijk uitoefent A. OSSEWAARDE f: Op 79-jarigen leef tijd is overleden de heer A. Ossewaarde, oud-secretaris van de Algemeene Reken kamer. De verassching zal plaats hebben Donderdag in het crematorium te Velsen na aankomst van trein 13.50.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1