1944. Woen^ag 16 Februari. Aanval ten Oosten van Sjasjkof No. 18721. Invasie-verwachtingen D. R. K. opgenomen STADSNIEUWS HET AFBELLEN OP DE TRAM SPORT RECHTZAKEN BINNENLAND VAN OVERAL Luchtaanvallen op Noord-Fransche gebieden Talrijke Geallieerde landings- operaties tegelijk? Uitreiking distributiebescheiden Ruïnes van de abdij van Cassino in Duitsche verdedigingsfront De aanval op Rome Het bombardement op de Monte Cassino De strijd bij Nettuno Eisenhower’s grootfr risico’s BURGERLIJKE STAND 16 Februari Landbouwzaaipeulvruchten voor volkstuinders COURANT IIAAGSCHE Moord op klassen. De van 48 Terreurbommenwerpers bij aanval op Berlijn neergeschoten EENPANSMAALTIJD IN DEN DIERENTUIN Binnenland Drie mannen, die zich uitgaven voor politiebeambten, beschuldigden een fabri. kant in de Lekstraat te Amsterdam van clandestienen handel in jenever en eisch- tien 10.000 om de zaak stil te houden. De fabrikant betaalde onmiddellijk f 4000 maar kreeg later argwaan. Toen de op lichters den volgenden dag het restant kwamen halen, werden zij door de politie ingerekend. Het aantal slachtoffers van de En- gelsch-Amerikaansche luchtaanvallen op Noord-Fransche gebieden is de laatste dagen nog verder toegeno men. Gisteren werden nieuwe lucht aanvallen door de Engelschen en Amerikanen ondernomen op plaatsen in het departement Seine Inferieure, waardoor de bevolking der getroffen plaatsen 35 dooden en 60 gewonden te betreuren heeft. Ondanks den voltreffer van het lucht, afweergeschut in den rechter boven vleugel, bracht de piloot het vliegtuig weer trp het vliegveld terug. (P.K. Reimers-H.H.-St.) een zestienjarig joodsch meisje VAN RIJDENDE TRAM GESPRONGEN: Gisteravond is op de Lijnbaan, nabij de Loosduinsche brug de 53-jarige W. v. d. W uit het Westeinde van een rijdende tram gesprongen. Hij kwam daardoor te recht tusschen den motor, en aanhang wagen Het ongeluk liep nog betrekkelijk goed af, want de man kreeg een ribfrac- tuur. Hij is In het ziekenhuis aan den Zuidwal opgenomen JUBILEA: Meteen toepasselijk woord werd door den wnd. directeur van den Gem. Reinigingsdienst namens den Burgemees ter aan den voerman J. M. Kool en aan den werkman J. Scheffer de gebruikelijke eervolle vermelding en gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. GOUDEN JUBILEUM: Zaterdag a.s. be staat de kleermakerij van den heer C de Kiefte, Anna Paulownastraat 18B, 50 jaar. In een kruidenierswinkel aan de Vaillantlaan is ingebroken. Een partij suiker, boter, vleeschwaren en tabak werd ontvreemd. Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van de nieuwe distributiebeschei den va,n 8.3016.30 u. in de twee gym nastieklokalen van het Gymnasium Laan v. Meerder voort 57 (ingang door het hek rechts naast het gebouw) en bijkantoor Loosduinen, Alidastraat 1; van 916 uur bijkantoor Scheveningen-Noord, Oost- straat 1 en van 8.4512.30 en 1416 uur bijkantoor Benoordenhout (Ruychrock- laan 178) de letters Wat t.m. einde Z. Morgen van 8.309 uur Gymnastiek lokalen Gymnasium Laan v. Meerdervoort van 99.30 uur Ooststraat 1 en van 8.45 9.15 uur Ruychrocklaan 178, joden De ,Germanische Leistungsrune", die door den Reichsführer SS Heinrich Himmler tijdens zijn bezoek aan Neder land voor de eerste maal uitgereikt is. Boven in het zilver, onder in het brons, die in verhouding tot de persoonlijke prestaties verleend worden (GL-H Bezettingsregime in 7 Zuid-Fransche departementen Ter versterking van de verdediging van de Fransche Middellandsche Zee kust en tot grootere veiligheid van de zich daar bevindende troepen, worden op bevel van het Duitsche militaire commando in Frankrijk, naar in een officieele Fransche mededeeling te Vi chy wordt gezegd, de volgende depar tementen met ingang van 15 Februari onderworpen aan een bezettingsregime, Zooals dat sedert den wapenstilstand in de Noordelijke zóne bestaatPyrenées- Orientales, Aube, Hèrault, Gard, Bou ehes-du-Rhöne, Var en Alpes-Maritimes. De uitvoeringsbepalingen van dezerf maatregel, die uitsluitend door mili taire noodzaak wordt genomen, zullen binnenkort bekend worden gemaakt. Omtrent een nieuwen terreuraanval Anglo-Amerikaansche vliegers op de open stad Rome, gisterochtend ondernomen, deelt de omroep van Rome de volgende bijzonderheden mede: ’s Morgens tusschen 10 en 11 uur heeft een groot aantal vijan delijke viermotorige bommenwerpers met krachtige bescherming van jagers in ver scheidene golven de stad aangevallen. Brisantbommen van alle ‘kalibers bene vens talrijke brandbommen werden zoo wel op het centrum als ook op de voor steden der stad geworpen. Heele huizen blokken stortten in en bedolven honder den bewoners. Verscheidene met het Roode Kruis gekenteekende ziekenhuizen werden met bommen bestookt. Voorts deelt de Romeinsche omroep mede, dat na de eerste aanvalsgolf, toen het gevaar ge weken scheen te zijn, een aantal auto’s uit Vaticaanstad naar Rome reed om een in het getroffen gebied liggend pauselijk hospitium op te zoeken, waar honderden geëvacueerde vrouwen en kinderen onder gebracht waren In de auto’s bevonden zich o.m. de neef van den Paus vorst Carlo Pacelli mgr. Guidetti e.a. De Va- ticaansche auto’s hadden hun doel nog niet bereikt, toen de tweede golf Anglo-Ameri kaansche terreurbommenwerpers naderde. Juist konden de Vaticaansche persoonlijk, heden nog een schuilgelegenheid opzoe ken, toen reeds een nieuwe hagel van bom men neerviel. Een bom werd op het pause, lijke hospitium geworpen, dat gedeeltelijk instortte. Een der auto’s werd door de Anglo-Amerikaansche vliegers onder machinegeweervuur genomen en ernstig beschadigd GERAFFINEERDE OPLICHTING: In de oplichtingszaak betreffende den verkoop van een ring, ter waarde van 150 gulden, voor 14.000 aan mej. S geb C. F aan de Waldeck Pyrmontkade alhier, is op 1 Febr. j.I. tegen den hoofddader, den 43-jarigen T. J H. S zonder beroep, anderhalf jaar geëischt De rechtbank veroordeelde hem tot een jaar en vier maanden met aftrek van preventief. Radiopraatje Max Blokzijl Het praatje van Max Blokzijl, op morgenavond om 18.45 uur over Hil versum 1 in de serie Brandende Kwesties uit te zenden, is getiteld: „Is dat nu ook al politiek?”. Tot nu toe is het niet mogelijk te verklaren, of de monniken gehoor heb ben gegeven aan het dringende verzoek de plek te ontruimen. Reuter voegt hieraan nog toe: „De abdij staat op den top van de Monte Cassino, een uit- looper van het Monte Cassino massief, dat ver uitsteekt boven de stad Cassi no.’’ Naar de Britscne Berichtendienst meldt, hebben gistermiddag Mitchell- en Marauderbommenwerpers den aan val op de abdij van de Monte Cassino voortgezet. Het zicht was bij het vlie gen naar het klooster Monte Cassino voor de eerste formatie „vliegende ves- voor 100 procent goed. Er zijn Er zijn zooveel dat aangenomen oude TIEN JAAR GEVANGENISSTRAF MET AFTREK VAN PREVENTIEF GÉËISCHT Gisteren heeft zich voor de Haagsche rechtbank wegens moord subs, doodslag te verantwoorden gehad de 23-jarige kap persbediende J. A. H. alhier. In den avond van Zondag 21 Maart 1943 werd in een kuil op een weiland nabij het viaduct aan den Winterweg bij de contrölewoningen een jongeman aan getroffen, die daar over een jong meisje lag heengebogen. Dit meisje de 16-jarige B. de V., bleek levenloos en waarschijn lijk door een om haar hals geslagen en aangetrokken sjaal gewurgd te zijn. De hechtenis langdurig Volgens een bericht van het front van het 5de Amerikaansche leger van gisteren, aldus Reuter, hebben vliegende vestingen de eene reeks brisantbommen na de andere gis terochtend op den top van de Mon te Cassino geworpen. Groote rook kolommen stegen boven het kloos ter op. De aarde beefde, toen de geweldige bommen, waarvan er en kele op de abdjj vielen, ontploften. LAWNTENNIS DE COMPETITIE: De competitiecom. missie van der. N.L.T.B. heeft beslist, dat ook dit jaar een noodcompetitie zal worden gespeeld, zonder promotie, en degradatiewedstrijden. De afdeelingen zullen hoofdzakelijk bestaan uit 4 ploe gen (soms 3) in dicht bij elkaar gelegen plaatsen, zoodat niet ver gereisd zal be hoeven te worden. Voorts wordt voor het eerst de mogelijkheid opengesteld voor een competitie op weekdagen, voor die ploegen, welke bezwaren hebben tegen hel spelen op Zondag De eischen voor het materieel zijn zeer gering slechts 6 ballen in de hoofd- en le klasse en slechts 3 in de overige comnetitie begint 30 April. De commissie voor de ORGANISATIE EN ADMINISTRATIE VAN ZIEKENFONDSEN: De commissa. ris, belast met het toezicht op de zieken fondsen. heeft thans „richtlijnen voor organisatie en administratie van zieken fondsen" vastgesteld met de bedoeling, dat deze door de ziekenfondsen, waar de omstandigheden dit mogelijk maken, worden toegepast, ten einde aldus gelei delijk een grootere eenvormigheid te be reiken. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 16 Februari. Het Opperbesel van de Weermacht deelt mede Ten Zuidoosten van Kriwoi Rog sloe gen onze troepen talrijke vijandelijke aanvallen in hevige gevechten af en ruimden in een tegenaanval verschei dene penetratieplekken op. Ten Westen van Tsjerkassy en ten Oosten van Sjasj kof werd in een totaal met modder over dekt terrein het taaie vijandelijke verzet gebrokenhevige tegenaanvallen werden afgesiagen en onze aanval werd voort gezet. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front mislukten ten Zuiden van Staraja Russa, tusschen het Ilmenmeer en het Peipusmeer en bij Narwa vrij sterke .plaatselijke aanvallen van de bolsjewie ken Verscheidene eigen aanvalsoperaties werden met succes uitgevoerd. Bij de ge vechten in den centra,en sector van het front heeft zich kapitein Rade als c<yn- mandant van een afdeeling stormgeschut bijzonder onderscheiden. In Italië verliep de dag gisteren bij wederzijdsche activiteit van verkennings. en stoottroepen zonder groote gevechts handelingen. Plaatselijke vijandelijke aan vallen werden afgeslagen. Het eerbiedwaardige bouwwerk van de abdij van Cassino, dat zooals gisteren gemeld, door de vijandelijke luchtmacht aangevallen werd, hoewel zich in de abdij en in de naaste omgeving geen Duitsch soldaat bevond, is voor het grootste deel verwoest en in de asch gelegd. De ruïnes zijn thans opgenomen in het Duitsche verdedigingsfront. De Duitsche luchtmacht viel met for maties gevechts- en slagvliegtuigen in de avonduren van gisteren en in den afge- loopen nacht concentraties van schepen en het havengebied van Anzio en Net tuno met goede uitwerking aan. Een torpedojager en 4 vrachtschepen met een inhoud van 19.000 brt. werden door vol treffers beschadigdverscheidene ben zine- en materiaalopslagplaatsen werden vernietigd, kwartierruimten voor de troe pen werden in brand geschoten. Op 14 Februari des avonds vielen vijan delijke bommenwerpers opnieuw Rome aan. Britsche vliegtuigen ondernamen in den afgeloopen nacht opnieuw een terreuraan val op de Duitsche hoofdstad. Zij wierpen bij bewolkten hemel op verscheidene dee- len der stad een groot aantal brisant- en brandbommen neer, die schade veroor zaakten in woonwijken, aan cultuurmonu menten, kerken en ziekenhuizen. De be volking leed verliezen. In weerwil van de ongunstige voorwaarden voor den afweer vernietigden luchtverdedigingsstrijdkrach- ten volgens de tot dusver nog onvolledige rapporten 48 ten eur bonrrnen werpers Enkele vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen neer op plaatsen in het Rijnsch- Westfaalsche gebied. Zeer beteekenisvol, die letters. En wel in het bijzonder voor een flink Hollandsch meisja. Zijn deze letters dan een afkor ting van een sportvereeniging Neen, dat niet. D.R.K. wil zeggen Deutsches Rotes Kreuz Duitsche Roode Kruis En in die woorden ligt alles besloten, wat op deze aarde aan heldenmoed en opofferingsge zindheid bestaat. Wie zijn daar dan wel de hoofdpersonen Wel, natuurlijk de „Schwestern”. de zusters U kent ze wel. meisjes, u hebt ze stellig wel eens ge zien of ontmoet. Is in jullie niet eens het verlangen opgekomen als meisjes uit Nederland mede te helpen, ook daar te willen zijn waar veel geleden en ge streden wordt, achter en aan de fronten Die gelegenheid wordt nu geboden door het SS-Ersatzkommando Niederlande Korte Vijverberg 5, den Haag, waar ieder gezond Hollandsch meisje zich kan aanmelden om te worden opgelgid tot zuster. Nieuwe aanval op pauselijk gebied Ondanks het dringende verzoek van den Vaticaanschen zender, het gebied van Castel Gandolfo althans vóór de volledige ontruiming van alle daar on dergebrachte vrouwen en kinderen niet meer aan te vallen, is volgens een be richt van radio Rome, ook gisteren door eenige Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen een aanval op het pauselijke gebied van Castel Gandolfo onderno men. Een bom kwam terecht op de villa Barberini, terwijl een tweede bom vlak in de nabijheid neerviel. generaals aan den Britschen premier een verslag gezonden, waarin zij verklaarden, dat zij nog hoop koesteren voor wat betreft den afloop van den militairen toestand in dezen sector. Voornoemde deskundige antwoordde, dat het van weinig belang is al dan niet het oordeel van Churchill te kennen en te weten of hij van oordeel is, dat de ge beurtenissen sinds enkelen tijd minder gunstig verloopen voor de Anglo-Ameri- kanen. Wat wel moet worden opgemerkt is, dat de gevechten worden voortgezet en dat de aanvallers thans een defensieve houding hebben aangenomen. Bovendien, voegt men er ip militaire kringen aan "Wé', "is" Bel' pTah van den vijand om de operaties in den sector van Nettuno te verbinden met deze in den sec tor van Cassino, totaal mislukt DIEFSTALLEN UIT OPENBARE TELEFOONCELLEN In de maand Januari zijn uit openbare telefooncellen 66 microfoons 10 kapsels, 4 telefoondoppen en 10 trilplaten ont vreemd. Op Zondag a.s. zal er in de groote zaal van den Dierentuin wederom een één- pansmaaltijd gehouden worden waaraan, evenals bij den vorige zeker weer zeer velen van allerlei rang en stand zullen deelnemen De zaal wordt precies te 12 u. 30 gesloten. De deelnemers moeten een lepel meebrengen Kaarten fi 0.60 hier voor zijn verkrijgbaar bij buurtschaps- hoofden en kantoren van den Nederland- schen Volksdienst. alsmede Zondag 20 Februari aan de zaal Het muzikale ge deelte wordt verzorgd door de Grüne Polizei. De Dierentuin is te bereiken over het noodbruggetje bij de Koningskade. tournooien heeft de volgende data voor de bonds wedstrijden vastgesteld districtskam- pioer.schappen in de weekeinden van 2 en 9 Julidistrictsjeugdwedstrijden in de weekeinden van 9 of 16 Julinationale jeugdkampioenschappen op 31 Juli. 1 en 2 Augustuswedstrijden om de Kea Bouman-vaas en den van Lennepbeker op 21, 22 en 23 Augustus. De nationale kampioenschappen zullen evenmin als verleden jaar worden gehouden, wegens ballengebrek. ATHLETIEK, DISTRICT ZUID-HOLLAND: Het district Zuid-Holland van de N.A.U. hield te Gouda zijn jaarvergadering. Besloten werd het bestuur van 7 op 5 leden terug te brengen, t.w. voorzitter: J. C van ’t Clooster alhier; secretaris: H. C Heyne- man (Gouda); penningmeester: A. v. Heek (Dordrecht); commissarissen: B. Wirtz (Gouda) en J. J. Muller (Roterdam). VOETBAL HET NOORDELIJK ELFTAL: De opstel ling van het Noordelijk elftal voor den Technischen Dag luidt: Bonsema (GVAV);, Hogenbirk (Be Quick) en van Staveren (Achilles); Kammeyer (Be Quick), Blom sr en Blom jr. (LSC); v. d Linden (Be Quick). Poelman (LSC), Jonkman Abe Lenstra en Wuyts (allen Heerenveen). Tijdens de persconferentie van heden, ochtend te Berlijn werd aan een bevoegde militaire deskundige een vraag gesteld in verband met de verklaringen van Chur chill over den toestand aan het brug genhoofd van Nettuno. De Alexander en Wilson hebben Zij, die dit jaar zaaipeulvruchten wen- schen aan te schaffen voor uitzaai op eigen erf. in volkstuinen e.d., zullen op de eerstvolgende bonnen, welke voor peulvruchten worden aangewezen t.z.t zaaipeulvruchten kunnen koopen. Zij moeten deze bonnen, indien zij deze voor het koopen van zaaipeulvruchten willen bestemmen, niet gebruiken voor het koopen van consumptiepeulvruchten. doch bewaren, teneinde daarmede op nader te bepalen wijze gedurende een nader bekend te maken tijdvak zaaipeul vruchten te betrekken. Teneinde te kun nen bepalen hoeveel peulvruchtenbonnen men voor het koopen van zaaipeulvruch ten dient te reserveeren, wordt medege deeld, dat in geen geval per bon meer zaaipeulvruchten dan consumptiepeul vruchten beschikbaar zullen worden ge steld. Volkstuinders e.d.. die van boven genoemde regeling geen gebruik maken, zullen niet in de gelegenheid worden ge steld om op andere wijze zaaipeulvruch ten te betrekken. Slechts zij, die land bouw zaaipeulvruchten, als groene erw. ten. schokkers, bruine boonen enz. wen- schen aan te koopen, moeten hun bon be waren. Waalsche boonen vallen niet on der de boven omschreven regeling; hier voor zal een afzonderlijke regeling wor den getroffen. De Ned. Corresp.dienst meldt uit Ber lijn Toen in de eerste week van dit jaar de EngelschAmerikaansche generale staf voor de invasie werd benoemd, ont leende Reuter aan bevoegde militaire kringen, dat generaal Eisenhower, de opperbevelhebber der Geallieerde strijd krachten voor de invasie en zijn 3 on- middellijke medewerkers, generaal Mont gomery. luchtmaarschalk Tedder en admi raal Ramsay. 6 weken noodig zouden hebben om zich volledig in te werken en de laatste hand te leggen aan de be staande plannen. Deze termijn van 6 weken eindigt de volgende week. Kort voor Nieuwjaar werd van Amerikaansche zijde het gevleugelde woord „binnen 90 dagen" gesproken. Deze periode loopt af in de tweede helft van Maart. Intusschen sprak Churchill echter vertrouwelijk uit, dat de grootste gebeurtenis van dezen oorlog nog voor half Maart te ver wachten is. Dus kan men de invasie ver wachten tusschen laten we zeggen 20 Februari, wanneer het Geallieerde hoofdkwartier voor zijn taak gereed zal zijn en den 15en Maart, den uitersten termijn van Churchill. Het is wij heb ben dat al eerder nadrukkelijk gezegd onmogelijk te Berlijn ook maar vertrou welijk op deze concrete vraag een con creet antwoord te krijgen. De mogelijkheid eener invasie is in de eerste plaats afhankelijk van het weer. De stand van de maan speelt een groote rol bij de operaties ter zee. waarbij men aan donkere nachten de voorkeur zal geven Verder is de bewolking van het grootste belang en tenslotte zal een woelige zee het manoeuvreeren met lan- dingsbooten op de vrije kust practisch onmogelijk kunnen maken. Ook de leek begrijpt, dat het bezwaarlijk is. maar liefst 3 maanden van tevoren te weten, of al deze factoren gunstig zullen zijn. Gesteld nu. dat er vroeg of laat een in vasie komt en onze persoonlijke in druk is. dat het aantal dergenen. die er aan gefooven in Duitschland grooter is dan het aantal dergenen. die dit dreige ment als bluf beschouwen, waar zal men de invasie dan met de meeste waar schijnlijkheid kunnen verwachten? Deze vraag hebben zich, zij het dan ook in an deren zin, verschillende militaire mede werkers van Duitsche bladen gesteld. Zij trachten voornamelijk een antwoord te geven op de vraag: Waar zou een even- tueele invasie kans op succes kunnen heb ben? Deze vraag is meer in overeenstem ming met de in Duitschland vrij alge- meene opvatting, dat de Geallieerden het er niet op zullen laten aankomen om alles bij één enkele operatie te riskeeren. Men verwacht met andere woorden verschil lende en ten deele zelfs talrijke landings- operaties op 10. 12 ja 15 uiteenliggende punten b.v waarbij zich dan twee mo gelijkheden voordoen: Of wel de Ge allieerden houden aan hun slakkenoffen sief vast en landen telkens met eenige onderbreking op verschillende punten van 'de Europeesche kust troepen die op den langen duur zooveel Duitsche divisies zou den binden, dat de taak der Sovjets, die thans alleen nog in den Zuidelijken sector vrij ver van het Europeesche wegennet verwijderd zijn, aanzienlijk verlicht wordt. Ofwel zij landen op alle voorgenomen punten tegelijk of ongeveer tegelijk, met het doel het Duitsche front af te tasten naar een zwakke plek, waar zij dan uiter aard het gros van hun strijdkrachten in het vuur zouden werpen om een door braak te forceeren. In het laatste geval zal men moeten rekenen op verschillende landingen in Noorwegen en West-Frankrijk. waarschijn, lijk ook in België en eventueel in Neder land en Denemarken, alsmede op verschil lende afleidingsmanoeuvres, die overigens ook een vrij grooten omvang zouden kun nen aannemen in Zuid-Frankrijk, Noord- Italië en op den Balkan. Het valt niet ernstig in twijfel te trek ken, of de Engelschen en Amerikanen be schikken momenteel in Engeland, Noord- Afrika en het Naburige Oosten over vol doende manschappen en materiaal om operaties op zoo groote schaal te onder nemen, terwijl zij vermoedelijk genoeg scheepsruimte hebben geconcentreerd om het vraagstuk der ravitailleering aan té durven Het groote vraagteeken blijft hier uitsluitend het initiatief van ’t Geallieer de opperbevel dat tot dusver alleen maar na het bereiken der absolute overmacht tot eenige actie besloot en weinig risico nam. en de geest en de bekwaamheid der manschappen, welke vooral aan Ameri kaansche zijde nog steeds te wenschen overlieten. BEVALLEN W. J. Couvreur geb Hul- termans, z. A. J. M. Timmermans geb van der Wilk. d. J M Gelauff geb. Baar, z, J Draijer geb van der Meu- len, d. C. A. A. Helthuis geb. Zade- laar. d. M W. Verloren geb. Losecaat Vermeer, d. L. P. van Beelen geb Drenth d C. F. T. C Tjalkens geb. Dellen, d. C. J. Werner geb Spieren burg. d G, F. P, J van Leeuwen geb. Müller, d. J. C. M. Bernard geb. ten Kate z. J. A. C. M.Krop geb. Smits, z J. H. Slüsser geb. van der Burg. z. J. Witteveen geb. van den Brug. z. A. S Prins geb. Meerwaldt. z. T. S. L. Vermeulen geb baronesse Spiess von Bracciofort<n z. H. Huizer geb. Wij nen. d. en z. E. A. van den Bos geb. van der Gaag, d. B M. Kortekaas geb. Luscuere. z J. Couprie geb de Boer, z. H. M. Hoogwater geb. Hoff, z. M. C. Groeneveld geb Vogelesang d J. Tellekamp geb. Meinders. z. G A. C Duijvestijn geb. Peeters. z. A. Starreveld geb. van Leenen, z. OVERLEDENJ. J. Hanse, vrouw van N. de Jager, 31 j. G. J. Veenhoven, ongehuwde man, 85 j. A. M. Eilen- bos, weduwe van G Severijn 87 j. R. M. Schlesinger, vrouw van E. A. Piel, 54 j. S. H. den Engelse Wiemans, we duwe van W. I H. Damman, 80 j. P. H. J. Stokman man van A M. Hoger- vorst, 53 j. H. A. C. von Gemmingen, weduwe van W Ver woerd, 70 j. H. M. Moelich. weduwe van J. Oudenbroek, 76 j. J. W. F Everts, man van S de Haan, 57 j. E Snoeck, vrouw van A. P, van Jaarsveld, 73 j. C. E. Neeb, on gehuwde vrouw. 66 j. E. Bulthuis, man van H. H. Tuurenhout, 30 j, H. van Muijden, vrouw van C. Honsbeek, 68 G. M Houwaard. man van H. P. Groe- nenberg 66 j. J. de Ouden, dochter. 3 weken. H J. Vermeulen, weduwnaar van J. Wezener, 85 j. A. C. van der Ham, weduwe van J. W. Kropmans 73 j. Jkvr. J. W. J A. von Schmidt auf Al tenstadt, wed. van baron D. R. J, van Lynden, 77 j. Y. L. A Sarton, 'doch ter, 5 j. BOKSEN WEER EEN ZEGE VAN LAGRAND Te Amsterdam heeft Arnold Lagrand gister avond een puntenoverwinning behaald op Robert Disch. Het was een zeer fraai gevecht, waarin de vedergewichtkampioen uitgesproken beter was dan zijn tegen stander. die tweemaal, in de 5e en in de 8e ronde, in moeilijkheden kwam De overige resultaten warenG. Lefebre wint van F. Diessen door technisch k.o. in de 2e rondeH Hoogstraten wint op punten van A. de JongH. Onsia wint op punten van F. Willems WATERPOLO TOURNOOI VAN ZIAN 12 Maart orga niseert ZIAN een tournooi voor dames en heeren in „De Regentes”, beginnende om 14.30 uur. Bij de dames nemen deel ADZ. HZPC en ZIAN bij de heeren IJ, SVH en ZIAN. Er wordt een halve com petitie gespeeld jongeman werd in hechtenis genomen en bekende na een langdurig verhoor het slachtoffer van het leven te hebben willen berooven. 't Motief zou zijn geweest dat ’t joodsche meisje een groot aantal personen onder bedreigingen geld had afgeperst en dat dit zoodanige vormen had aangenomen, dat er een complot was gevormd om zieh van haar te ontdoen. Er was toen afgesproken, dat de jonge man met het meisje zou gaan wandelen en haar van vergiftigde bonbons zou laten snoepen. Volgens zijn zeggen zou dat ook zoo zijn gebeurd toen de wer king echter uitbleef, zou hij het meisje hebben aangegrepen en gewurgd. Als deskundige verklaarde de arts Rochat, die sectie op het slachtoffer had verricht, dat geen duidelijke teekenen van wurging op het lijk zijn aangetroffen. Als doodsoorzaak kan shock in aanmerking komen. Van vergift zijn geen sporen aan getroffen. De 26-jarige juffrouw. C. v. d. L. geb v. d. H„ verklaarde als getuige, dat het meisje haar en ook anderen herhaaldelijk in woord en geschrift heeft bedreigd met aangifte bij de Weermacht, in verband met het aan haar als jodin onderdak verschaf fen. De bedoeling was om daardoor aan geld te komen. Er zijn toen met H„ dien getuige goed kende plannen beraamd om aan den toestand een eind te maken. Verdachte hield staande, dat hij de daad heeft gepleegd daartoe door getuige uit gelokt Een agent van politie, die als huis vriend bij het echtpaar N. verkeerde, verklaarde, dat daar twee conferenties hebben plaats gehad bij de laatste was ook H aanwezig over het onschade lijk maken van het meisje. H. zou daar wel voor zorgen Mej. N. zou de bonbons leveren. Getuige zeide. nog getracht te hebben verdachte van de plaats van het misdrijf, waar hij toevallig langs kwam, te verwij deren toen er menschen aankwamen. Hij wilde echter blijven. Getuige is toen weg gereden op zijn fiets. Als deskundige verklaarde Dr. Beek, dat men hier z.i te doen heeft met een misdrijf dat onder den invloed van een collectieve angstpsychose in een soort van schemertoestand is gepleegd. Van de niet verschenen juffrouw N., werden de bij het vooronderzoek afge legde verklaringen voorgelezen, waaruit o.m. bleek, dat het plan om het meisje van kant te maken bij de tweede te haren huize gehouden conferentie is besproken. Het O.M. meende dat hier inderdaad moord als bewezen mocht worden aange nomen. Het motief ligt eenigszins in het duister Verdachte is een cynicus, volgens de verklaringen van dr Beek niet volko men toerekeningsvatbaar. Spr. wilde met een en ander rekening houden en tevens met de omstandigheid, dat de opzet niet geheel van hemzelf is uitgegaan. De eisch luidde zooals bereids werd gemeld, tien jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Mr. v. Wyckerheld Bisdom wees er in zijn verdediging op dat het plan om het meisje uit den weg te ruimen, niet van verdachte zelf is uitgegaan. Juridisch rijst de vraag van het causaal verband tus schen de handelingen van verdachte en den dood van het slachtoffer. PI. meende, dat dit verband hier niet is aangetoond. Ten hoogste kan hier sprake zijn van po ging tot moord. PI ontkende voorts, dat hier het element met voorbedachten rade zou zijn komen vast te staan daar de ten laste gelegde wurging zeker niet kalm is overwogen. PI wees erop, dat verdachte in deze affaire steeds getracht heeft an deren te sparen Hij concludeerde, in ge val van veroordeeling van verdachte tot oplegging van een milde straf. Groote voorzichtigheid vereischte Op 14 Februari j.I. is vanwege de directie van de H.T.M. aan conducteurs en conductrices een dienstorder uitge gaan, waarin gewezen wordt op het te vroeg afbellen op de tram. Onder meer wordt in deze dienstorder gezegd, dat niettegenstaande herhaalde waarschu wingen er nog wel eens te vroeg af gebeld wordt, waardoor ernstige onge lukken kunnen ontstaan. De conduc teurs en conductrices zijn hiervoor ver antwoordelijk, zij begaan een strafbare handeling en stellen zich daardoor aan vervolging bloot. Wij weten het allen: Aan de conduc teurs en conductrices worden in dezen tijd van tjokvolle trams buitengewoon zware eischen gesteld. Een deel van het publiek, dat van de tram ge bruik maakt, schijnt dit nog altijd met te beseffen; het volgt althans de aan wijzingen van conducteur en conduc trice of niet of schoorvoetend op. Som mige passagiers toonen zich hulpvaar dig, te hulpvaardig soms door min of meer als assistent te gaan spelen. Hoe goed bedoeld dit ook is, het heeft dik wijls een averechtsche uitwerking. Zoo komt het herhaaldelijk voor, dat een passagier op het achterbalcon... afbelt. Dit is buitengewoon gevaarlijk, want meestal weet hij niet of of op den achter sten wagen (s) reeds afgebeld is, zoodat het kan gebeuren, dat van den voorsten wagen het afbelsignaal weerklinkt, waardoor de tram zich in beweging zet, terwijl in den aanhangwagen nog pas sagiers in- of uitstappen! Hoe moeilijk conducteurs en conductrices het ook hebben, hoe vol de trams ook zijn, toch is het absoluut noodzakelijk, dat dit af bellen door het publiek niet geschiedt. Het is dan ook geheel onjuist, dat dit afbellen door den conducteur of de con ductrice getolereerd, zelfs aangemoe- digd wordt, zooals wij in enkele geval len hebben kunnen constateeren. De veiligheid van de menschen moet voor alles gaan, zoodat een conducteur (trice) eerst dan mag afbellen, als hij (zij) er zich persoonlijk van overtuigd heeft, dat ieder in de tram is. In dit verband lijkt het ons goed er op te wijzen, dat het publiek zooveel moge- lijk medewerkt, b.v. met het koopen van een kaartje. Nog maar al te dik wijls komt het voor, dat passagiers pas nun portemonnaie voor den dag halen, zoeken naar wat geld en dan met een gulden of een rjjksdaalder voor den dag komen als de conducteur of conduc trice vraagt: „Hebt u al een kaartje?” Ook gebeurt het herhaaldelijk, dat pas sagiers beginnen met een anderen kant uit te kijken, als de conducteur bij hen komt, blijkbaar in de hoop, dat hij hen overslaat. Het is duidelijk, dat voor den conducteur daardoor veel kostbare tijd verloren gaat. Het zou aanbeveling ver dienen, dat men het geld of de knip- kaart gereed houdt, zoodat de conduc teur zoo vlug mogelijk kan werken. Een ander punt is de opeenhooping van menschen in de buurt van het ach terbalcon. Zelfs herhaalde vermaningen zijn soms niet voldoende om de passa giers naar voren te doen loopen. Door de opeenhooping van menschen kan de conducteur niet bij het achterbalcon komen, zoodat hij daardoor eerder ge neigd is door een passagier te laten afbellen. De directie van ae H.T.M. heeft toe gestaan, dat de passagiers in de tram ook voor uitstappen, als dit maar eenigszins mogelijk is. Men hoort wel eens de opmerking maken, dat het goed zou zijn, als de tram het trein- systeem van achter in- en voor uitstap pen toe zou passen. Bij een deel van de wagens, die klapdeuren hebben is dit niet mogelijk, zonder dat de voor- balcons daartoe gedeeltelijk vrij blijven, waaraan nu natuurlijk niet te denken valt. Ombouw van de wagens is niet mogelijk. Bovendien kan een deel van het wagenpark momenteel niet uit de circulatie genomen worden. Ook het publiek kan derhalve mede werken aan het voorkomen van onge lukken, niet door voor conducteur te gaan spelen, maar door de aanwijzin gen van het trampersoneel zoo snel mogelijk op te volgen. Argentijnsche regeeringscrisi* Naar Reuter meldt, zouden de Argen tijnsche ministers van Buitenlandsche en Binnenlandsche Zaken, van Opvoe ding en Justitie, van Landbouw en Openbare Werken zijn afgetreden. De president heeft ten aanzien van het ont slag van deze ministers nog geenerlei besluit genomen. tingen’ 2 aanvallen gedaan, voltreffers geplaatst, kan worden, dat het oude bouwwerk enorme schade moet hebben geleden. De correspondent van de National Broadcasting Corporation New York, Max Hill, die van Algiers uit sprak, heeft verklaard, dat de Geallieerde ar tillerie na den aanval van Geallieerde vliegtuigen op het klooster van Monte Cassino, ook harerzijds het vuur heeft geopend. De correspondent voegt eraan toe, dat 100 Amerikaansche vliegtuigen het klooster hadden aangevallen, alvo rens het artillerievuur begon. een eerste

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1