AFWEERSUCCES BIJ WITEBSK Donderdag 17 Februari. 1944. WIE, WAT, WAAR JAARBOEK 1944 wederom verkrijgbaar RECHTZAKEN BINNENLAND OP STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN Het bombardement Monte Cassino Uitreiking nieuwe bonkaarten naar Op Java geïnterneerde burger- Autobus met arbeiders door trein gegrepen Keuringen Duitsche soldaat in Italië De Nog éénmaal de olieflesschen VONNISSEN DU1TSCH OBERGERICHT Germaansche Landdienst Aanvallen tot verkleining van het landingshoofd bij Nettuno hervat Dr. Ley naar Nederland personen BURGERLIJKE STAND De ledenorganisatie der N.S.B. HAAGSCHE COURANT hun toege- Bon 26 van vervolg-inlegvel wordt ingenomen Het georganiseerde verzet had diep doorgevreten Teneinde misverstand te voorkomen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat bij de uitreiking van de nieuwe bonkaarten Ka 404, KB 404, KC 404, KD 404 en KE 404 de bon 26 van het vervolg-inlegvei wordt ingenomen en niet de linkerbovenhoek van het oude inlegvel, zooals ten onrechte is ge publiceerd. den ter bekoming van wezen batterijen. Het Rembrandthuis te Amsterdam. Ook voor het behoud van deze Ned. cultuurwaarden strijden onze Ned. Vrij willigers. (G.L.-H Eind Februari of begin Maart begint de opleiding voor kampleider en kampleid- ster voor den Germaanschen Landdienst. In den Landdienst krijgen jongens en meisjes van 1417 jaar hun eerste oplei ding tot boer en boerin. Overdag wordt gewerkt bij boeren in het dorp, terwijl men 's avonds in het kamp terugkeert. Elk omvat 2030 jongens of meisjes. Zij, die er voor gevoelen de leiding over zulk een kamp op zich te nemen, kunnen hiervoor worden opgeleid. De opleiding duurt ongeveer 3 maanden. Aanmeldingen hiervoor te richten aan en inlichtingen te bekomen bij den „Nationale Jeugdstorm”, afd. Landdienst, Utrecht Koningslaan 9 waar- werd, en in Duitsche oor- Van den goederenwagen naar het bouw werk. (P.K. Beissel-We.-C.N F.) Vaste brandstoffen voor Rijksduitschers en met dezen gelijkgestelde Nederlanders De Duitsche gevolmachtigde bij het Rijkskolenbureau maakt, in overleg met het Organisationsamt van de N.S D.A.P., bekend, dat het in verband met de be voorrading noodzakelijk is, dat de bonnen „Brennstoffe, tmc door de rechthebbenden zoo spoedig mo gelijk en wel voor aflevering van de brandstoffen bij de daartoe aangewezen leveranciers worden ingediend. De aan dacht wordt er voorts op gevestigd, dat de leverancier de bruine bonnen „Brenn stoffe eine Einheit N.S.D.A.P.” slechts tot uiterlijk 31 Maart 1944 mogen aannemen; na dien datum hebben zij voor de verbrui kers hun geldigheid verloren. ELLA KASTELIZ: Als een van de wei nige buitenlandsche artisten, die tegen woordig hier optreden, liet zich gister avond in Diligentia, begeleid door Ma- rinus Flipse, de bij ons nog onbekende Oostenrijksche violiste Ella Kasteliz hooren, die, volgens de mededeelingen, een succesvollen studietijd achter den rug heeft en elders reeds een groote Naar wjj vernemen, komt de Reichsorganisationsleiter en leider van het Duitsche Arbeidsfront, dr. Robert Ley, voor een kort bezoek naar Nederland. eine Einheit N.S.D.A.P.” Gulpen, architect, H. A. de Haan, 45, pianist, Laurens de Haan, 49, pakhuisopzichter, A J. de Haas, 34, zeeman, Johannes de Haas, 43, onbekend beroep L. H. van Haasen, 44, militair. J. W. L. Habraken, 51, leeraar, G. R. Haccou, 51, afdeelings- chef. Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wen den tot de 5e afdeeling van het informa tiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, dr. Kuyperstraat 9 te s-Graven- hage, onder opgave van zoo volledig mo gelijke gegevens omtrent naam, voorna men, geboortedatum, beroep en laatst bekende adres der geïnterneerden. Francesco Salconio, bisschoppelijk gede legeerde van het bestuursbureau van het diocees van Monte Cassino. die zich in veiligheid hebben weten te stellen voor den bomaanval van 15 Februari, door de geheele abdij verwoest verklaren, dat zich in het klooster zijn geheele omgeving geen verdedigingswerken of troepen of logsmateriaal van eenigerlei aard bevon den hebben. 16 Februari 1944, don Ni cola Clementi, beheerder van de abdij van Monte Cassino, don Francesco Sal conio, bisschoppelijk gedelegeerde van het bestuursbureau van het diocees van Monte Cassino.” Nu de inrichtingen van het klooster zijn vernield spreekt het uit militair oogpunt vanzelf, dat het klooster Monte Cassino in de Duitsche verdedigings werken wordt opgenomen, De Pauselijke residentie Castel Gan- dolfo, die eveneens door Engelsch-Ame- rikaansche bommenwerpers aangeval len en zwaar beschadigd is en waarbij meer dan 500 personen, onder wie 16 kloosterzusters, gedood werden, is nooit door Duitsche troepen bezet geweest; de exterritorialiteit van dit gebied is heel bijzonder gerespecteerd. Als verantwoordelijk opperbevelhebber in Italië stel ik derhalve het volgende vast: Een van cultuur gespeende Ameri- kaansche soldateska heeft in onmach tige woede een der kostbaarste monu menten van Italië zinloos verwoest en gevluchte Italiaansche burgers, mannen, vrouwen en kinderen door bommen en artilerievuur verpletterd. Daarmede is opnieuw bewezen, dat de Anglo-Ameri- kaansche en bolsjewistische oorlogvoe ring geen ander doel kent, dan de eer biedwaardige getuigen der Europeesche cultuur te vernietigen. Voor de cynische leugenachtigheid en de schijnheilige verklaringen, waarmede de Anglo-Ame- rikaansche leiding de schuld daarvoor schuift op de schouders van mij en mijn soldaten, kan ik slechts de diepste ver achting tot uitdrukking brengen. (w.g.) Kesselring, generaal-veldmaarschalk. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander, in den leef tijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen SS, SS Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen wor den alle inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging van familie leden, duur der opleiding, extra-levens- middelen, etc. Personen, tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zjjn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar bij de Neben- stellen der Waffen SS Amsterdam, Dam 4, Alkmaar Langestraat 56, Heer len Saroleastraat 25, Groningen Hee- renstraat 46, Enschedé Hengelosche- straat 30 en het SS-Ersatzkommando, den Haag, Korte Vijverberg 5. Het Nederlandsche Roode Kruis ont ving, door bemiddeling van het In- ternatio'nale comité van het Roode Kruis te Genève, uit Japan een op gave van namen van op Java geïnter neerde burger-personen van Neder- Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop leiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend Beslissend voor bevordering zijn karakter, gedrag, prestatie. 18 Febr. 912 uur. Assen. Concerthuis a. d. Vaart 1518 uur. Groningen. Heerenstraat 46. 19 Febr. 912 uur, Leeu warden. Huize Schaaf. Breestraat. St> Febr 914 uur, Amsterdam, Dam 4. 21 Febr. 913 uur. Utrecht. N.V-Huis. Oudegracht 245. 22 Febr. 914 uur. Amersfoort, Pol. Durchgangslager. Leus- derweg. 23 Febr. 914 uur, den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15. werden banden van Duitsche auto’s den, Duitsche opschriften vernield, enz. Maarschalk Badoglio ondernam alle stap pen om deze demonstraties krachtig den kop in te drukken. Voor den Duitschen soldaat was het echter desondanks geen verrassing meer toen de Italiaansche be volking van het oogenblik af, dat den achtsten September 1943 de capitulatie van Italië bekend werd, overging tot een houding van openlijke vijandschap. Italië practisch bezet gebied Door het wegvallen van de Italiaansche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, zag Duitschland zich gedwongen, het Italiaansche territorium onder de be scherming van de Duitsche Weermacht te stellen. In de practijk komt dit er op neer, dat Italië thans bezet gebied is, met alle gevolgen van dien. De oorlogsmoeheid zat zoo diep, dat ook wat men van Duitsche zijde aanvan kelijk nog niet had verwacht het Ita liaansche leger er totaal van doordron gen was. Aanvankelijk lag het kennelijk min of meer in de bedoeling de voorzich tigheidshalve naar Duitschland overge brachte ontwapende Italiaansche troepen te schiften en uit het bruikbare deel een nieuw Italiaansch leger op te bouwen. In de kampen, waar de Italiaansche soldaten waren geïnterneerd men sprak nadruk kelijk van geïnterneerden en vermeed het woord gevangenen hielden Duitsche of ficieren, die de Italiaansche taal be- heerschten, redevoeringen over de betee- kenis van den huidigen oorlog, ook voor Italië, om hun auditorium uit zijn lethar- M. E. E. Boelee geb. Badeij, d. C. Spaans geb. de Bruin, z. C. M. A. Maitland geb. van Munster van Heuven, z. J. A. van den Boogaardt geb. van den Boomen, z. C. Kok geb. Kouwen. d. E. Horst mann geb. Pluijgers, z. OVERLEDENT. Wieman, gescheiden vrouw, 53 j. M. Top, weduwe van J. Kaasschieter, 76 j. J. P. Lentz, man van J. Offers, 43 j. M. P. Oudenaar den, weduwnaar van M. E. A. Verschoor. 79 j. J. Meilof, man van M. G. Hen- driksen, 48 j. P. C. Roos, weduwe van K. Smit, 96 j. E. F. van de Mortel, man van M. J. Claassens, 55 j. A. van den Berg, weduwnaar van J. Muns, 91 j. H. C. Krens, man van A. Beek, 81 j. E. W. Krijt, dochter. 3 j. H. Schu- ling, man van P. Peters, 78 j. AANRIJDING De 43-jarige voetgangster A. R„ van de Lange Beestenmarkt, stak onvoorzichtig de Prinsegracht over. Het gevolg was. dat zij door een wagen van lijn 13 werd aangereden en een hersen schudding opliep De Geneesk. dienst bracht haar naar het R. K. ziekenhuis Westeinde. DR. E. KRUISINGAt: Op 68-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden dr. Etsko Kruisinga, hoogleeraar aan de School voor Taal en Letterkunde alhier. Achtereenvolgens was hij leeraar aan de H.B.S.-en te Assen, Sappemeer, Winters wijk en Amersfoort, in 1922 werd hij do cent en in 1936 hoogleeraar. TE WATER GERAAKT EN VERDRON. KEN: Dinsdagavond is, tengevolge van de duisternis, de 59-jarige J. S. uit de No- belstraat, in het water langs de Veen kade geraakt en verdronken. Eerst gis teren is zijn stoffelijke overschot opge haald. Valsche textielbormen Voor het Duitsche Obergericht hebben zich de invalide Muller en zijn zuster mevr. Pafeman uit Rotterdam, haar man. de schilder Pateman uit Den Haag, de ge. huwde vrouw van Wijngaarden uit Den Haag, de chauffeur Kouwenhoven uit Leid schendam en de vertegenwoordiger Pau wels uit Den Haag moeten verantwoorden wegens vervalsching van en handel in tex- tielbonnen. Muller vervalschte samen met zijn zus ter, mevr. Pateman, textielbonnen, die deze en hoofdzakelijk haar man voor in totaal 1500 gulden verkochten. Het echtpaar Pa teman wist ook de beklaagden mevr, van Wijngaarden en Kouwenhoven. die beiden wisten, dat de punten vervalscht waren, te winnen voor den verkoop daarvan. De mede beklaagde, de vertegenwoordiger Pau- wels, kocht van den schilder Pateman pun. ten voor 990 gulden; van alle beklaagden hield hij alleen de punten voor echt. Een van de afnemers had ontdekt, dat de punten vervalscht waren en verlangde zijn geld terug. Muller besloot hem 1000 gulden schadeloosstelling te betalen en overhandigde dit bedrag aan mevr, van Wijngaarden en Kouwenhoven met het verzoek het aan den afnemer te betalen. Dat deden dezen echter niet, doch zij ver. duisterden het geld en deelden het samen. Bij Muller en diens zuster hield het Obergericht rekening met den moeilijken economischen en gezondheidstoestand van den invaliden Muller, die sedert jaren ver lamd is, als zeer verzachtende omstandig heden Zoo kwamen beiden er bij uitzonde ring ondanks hun groofen ernstigen mis stap af met twee jaar gevangenisstraf. Daarentegen moest tegen den reeds 13 maal gestraften schilder Pateman, den zwager van Muller, een tuchthuisstraf van drie jaar worden uitgesproken, waarbij er te zijnen gunste rekening mede gehouden werd, dat ook hij in het belang van den verlamden Muller had gehandeld. Ook den drie anderen beklaagden, die allen niet slechts in het belang van Muller, doch ook van hun eigen zak hadden gewerkt, moes, ten tuchthuisstraffen worden opgelegd en wel Pauwels 1 jaar en 6 maanden, mevr, van Wijngaarden en Kouwenhoven elk 2 jaar en 6 maanden. Bij beide laatstge noemden was vooral de schandelijke ver duistering ten nadeele van den verlamden Muller verzwarend. Bovendien kregen Muller mevr van Wijngaarden en Kou wenhoven elk 600 gulden boete. De rijk geïllustreerde en in veler lei opzicht herziene zak-encyclo- paedie van de „Haagsche Cou rant” verschijnt weer! Het han dige boekje, dat een onmisbaar bezit vormt voor ieder, die het naadje van de kous wil weten, is van VRIJDAG 18 FEBRUARI des morgens 9 uur af, zoo lang de voorraad strekt, a 0.95 per exemplaar verkrijgbaar aan onze bureaux Wagenstraat 37, tegen inlevering van den bon, welke op pagina twee is afgedrukt. Franco toezending per post uit sluitend voor Haagsche Courant- lezers buiten ’s-Gravenhage volgt na ontvangst van den bon en van 1.20 per postwissel of door overschrijving op onze giro rekening 12500, waarbij dan 25 ct. voor verpakking en porto is in begrepen. Het boekje komt niet in den han del en is uitsluitend verkrijgbaar voor onze abonné’s. Een laatste toelichting De kwestie van de vulling der olie flesschen. die ons volk als Kerstverras- sing heeft ontvangen, heeft zooveel stof doen opwaaien, dat na de uitvoerige mededeelingen van mr. Schokker in ons blad van Dinsdag op de dagelijksche persconferentie van heden de perschef van het departement van H., N. en S. het noodig heeft geoordeeld, nog enkele aanvullende cijfers te geven. De eindcon clusies van mr. Schokker, n.l. dat bij de fabrieken niets van boos opzet is ge bleken. onderschrijft het departement volkomen. Er was 1800 ton beschikbaar en deze moesten door een paar groote er. door verscheidene kleine fabrieken in recordtijd. binnen 5 weken, terwijl de fabrieken om 12 weken hadden verzocht 1 worden verwerkt. De grootste fabriek verwerkte 988 ton en gaf aan de door haar gevulde flesschen een gemiddelden inhoud van 721,4 gram, dat is dus 1.4 gram méér dan het rantsoen van 720 gram. Er wordt in oliefabrieken altijd met een verliespercentage van normaal 0.9 pCt. gerekend bij deze fabriek was het verliespercentage echter 1.4 pCt.; deze fabriek heeft dus gewerkt met een extra verlies van 0,5 pCt., zoodat hieruit alleen reeds duidelijk kan blijken, dat van „achterover gedrukte olie” geen sprake kan zijn. Een andere groote fa briek verwerkte 220 ton. Deze heeft flesschen met nogal varieerenden inhoud afgeleverd. De fabriek hield 1.4 ton olie over, die administratief werden vastge legd. Een derde fabriek verwerkte 200 ton en kwam 1 ton tekort. De rest van de 1800 ton werd over 48 kleine fabrieken verdeeld, waar het onderzoek nog gaande is. Het spreekt vanzelf, dat zich hier en daar weleens zgn. kruimeldiefstallen zullen hebben voorgedaan, maar iedere beschuldiging van welbewust tekortdoen aan de gemeenschap bij deze oliedistri- butie moet met beslistheid worden afge wezen. WEER BATTERIJEN: Blijkens een offi- cieele mededeeling van den directeur van het Bureau voor de Metalenverwer- kende Industrie kunnen zij. aan wie bat terijen zijn toegewezen, zich in den loop van de periode van 16 Februari t.m. 15 April weder tot hun leverancier wen- i de hun toege- gie wakker te schudden. Deze actie is niet volkomen mislukt, want er zijn Ita liaansche formaties vrijwilligers, die zooal niet aan het front, dan toch tegen de par- tisanen en in de étappe dienst doen. Maar niettemin kan reeds thans worden ge zegd, dat deze actie toch ook niet het gehoopte resultaat heeft opgeleverd. Mussolini’s streven In dit verband is het verder leerzaam, dat Mussolini zijn oorspronkelijk plan, om, zooveel mogelijk mannen onder de wa penen te roepen, heeft gewijzigd in dien zin, dat hij de oudere lichtingen slechts voor verplichten arbeid heeft gemobili seerd en dat uitsluitend de jongste lich tingen jongens dus, die onmiddellijk uit de rangen van de balilla komen worden ingelijfd bij het Italiaansche, re- publikeinsche leger. Mannen van de oudere lichtingen, die door het republikeinsch-fascistische be wind als betrouwbaar worden beschouwd, kunnen in de nationale republikeinsche garde treden, een politiecorps, dat men noodig schijnt te hebben, omdat ook de geest onder de verschillende formaties der Italiaansche politie niet deugt. Het streven van Mussolini is er op ge richt, iederen Italiaan nolens volens in de oorlogvoering te betrekken. Geregeld worden er razzia’s gehouden in openbare vermakelijkheden en iedere bezoeker, die niet kan aantoonen, dat hij een vasten werkkring heeft, word-’ onherroepelijk overgebracht naar een werkkamp. ZES DOODEN. TALRIJKE GEWONDEN Hedenochtend heeft op den treinover- weg te Lisse een ernstig ongeluk plaats gehad, dat tot dusver aan zes arbeiders het leven heeft gekost, ter wijl tal van anderen ernstig werden gewond. Tegen 8 uur kwam een vrachtauto, die dagelijks uit Lisse af komstige werklieden naar hun werk zaamheden in de duinen brengt, op den overweg in botsing met een an dere auto. De gevolgen waren ver schrikkelijk, want de vrachtauto werd gegrepen door een even later uit Lei den komenden trein en vrijwel geheel vernield. Van de inzittende werklie den werden zes gedood, terwijl voorts vermoodelijk nog een zevende slacht offer, dat onder den trein is geraakt en nog niet te jorschijn kon worden gebracht, te betreuren zal zijn. Verder werden zes arbeiders zwaar gewond en verschillende anderen lichtgewond. landsche nationaliteit. De uitgewerkte lijst omvat de volgende namen met vermelding van leeftijd en beroep G. F. van Belle, 32. arbeider, J. L van Benthem, 23, expert, H. H. Bremer, 29, klerk. J. G. Eckenhausen, 48, ingenieur, C. L Ederzeel, 59, chef-kok, mathijs Eder- zeel, 17, geen beroep, F. C. van Eekhout, 41, ingenieur, Everard Egas, 47, accoun tant, Herman Eigelsheim. 37 tweede- handszaak, A. F. Eilbracht, 30, klerk, E. J. J. Elfring, 19, student, Karel Eller. 55, apotheker, W. F. Engelenburg, 17. stu dent, A. A Epker, 54, klerk. H. P. A. Ernst, 60, kok. H. C. Eschweiler, 32. chef, Nicholaas Essebaggers, 48, klerk, Leo van Everdingen, 17, geen beroep, J J E. Ever, hard, 42, manager, Robert Eykel, 17, stu dent. Fritz Felde, 56, fotograaf. H. R. Feldhusen, 53, onderdirecteur, Bernardus Filet, 47, onderzoeker, Johan von Fischer- Weikerstahl, 18, student, Frederik Flei scher, 30, derde machinist, S. A. de Fli- nes, 50, klerk, F. W. Flissinger, 55, klerk, A. A. Flu, 47, ingenieur, R. E. D. Flucki- ger, 20, student, C. T Foret, 56, onderne mer, E. J. Fortanker, 18, student. Ben jamin Frank, 46. chef, Jan Franken, 49, bewaker van pakhuis, R. M. D. Franken, 47, klerk, Elion Frankenhuis, 54, krui denier, A L Frederiks, 47, ingenieur, E. C. C. Freudenberg, 57, makelaar, Frans Fridael. 19. student, J. H. Fridael, 45, hoofdopzichter, W. M. Frielink. 55, klerk, G. E. Froyen, 53 accountant. Ferdinand Furrhop, 44, chef, J. J. van der Gaag, 22, zeeman, W H. Gallert, 21 student, T. Gase, 43, werkz. electr. mij., A. M G. Gaudart, 19. ingenieur. G. H. W. Gas par, 43, geen beroep, Anton Geelhoed, 50. bewaker, A. G. M. Geener, 21 verple ger. A. C. de Geerbroers, 29, voorman, H. P. Geerlins, 48 arbeider, C. H. J Geer- mans, 53, verkooper, R C. Geermans, 18, student, Geert Geertsema, 56, drukkerij technicus, A. J. van der Geest, 19, bak ker, A. G. M. Geeten. 47, ass. politie in specteur, Anthonius Geeve, 56, klerk, A. G. E. Geisler. 30. chauffeur, G. L. C. van Gelden, 18, student, Alexander van Gel der, 55. makelaar. Max van Gelder, 19. student, C. C. Geldof, 24, klerk, E. F Geldof, 28, klerk, B. F. J. Gemke, 19, stu dent. M. J. M. Gemke, 18, student, P. N. M. Gemke, 17, student, R. E. C. Gem- meke, 43. accountant, L D. George, 17, student, J. W. T. Gerretsen, 53, dir. van maatschappij, C. Q. J. Gerritsen. 61. pak huis opzichter. Pieter Gerritsen, 52, fa- brieksleider, H. G. Geysen, 39, ingenieur, J. C. Giezen. 46, ambtenaar belast met de voedselvoorziening, D. A. Gilhuys, 19, student, Eelke Gilliam, 55, lager ambte naar, Jan G^asmacher, 18, geen beroep, Hendrik Goedhart, 47, postbeambte, G. H van der Goes, 52, lager ambtenaar, J. J. B. Goettsch, 56, advocaat, A J. van Gogh, 57 chef klerk, G. A Goldman, 18, studeht, Michel Gompes, 19, klerk, Simon Gompes, 18, student, J. H. van Gorkom, 37, accountant, M. T. H. Gors. 23. geen beroep, Johan Gorter, 35, accountant, W. H. Gorter, 40, accountant, J. C. L. de Gosse, 57, klerk, Gosselink, 37, tweede machinist. Hendrik Goudkade, 48, accoun tant, J. G. de Graaf, 56. ondernemer, H. H Graaman, 57, kruidenier, Evert van der Graft, 54, bewaker, Adriaan Grande, 17, geen beroep, Cornelis Grauss, 52 geen beroep. J. F. Greefkes, 43, bewaker T. B. Gregoor. 60. politiebeambte, S. J. Grei- danus, 18, student, S. L. L. van der Groen, 25, pakhuis opzichter, J. W. G. Groene- veld, 52, hoofddpzichfer, A. M. Grondhout, 51, klerk, A. K. de Groot jr., 19, student, I. J de Groot, 36, klerk, E. F Gross, 48, klerk Jan Gross, 17, geen beroep, Poly- dor Gross, 18, student, T. P. Gross, 54, geen beroep, J. C. H. Grotjohan, 51, eer ste machinist, Tom Grotjohan, 18, student, W. G. Grotjohan, 17, student, W. F. Gul den. 25, ass. ingenieur, Hendrik van Gul pen, 30, tweede machinist, Theodoor van 34, politiebeambte. Cornelis de Gysel, 23, student, B. J. C. de Haan, 52, BEVALLENM. Westmaas geb. Chari té, d. E. M. M. van der Tuin geb. Kuijper, d. M. Stapel geb. Oerlemans, z. S. Buwalda geb. Woudstra, z. J. A. M. Moesman geb. van Veen, d. M. J. E. van Batenburg geb. Elkhuizen, z. I. E. M. van Leeuwen geb. Leygraaff, d. S. de Koning geb. van Beijeren, z. H. Akse geb. Jordan, d. C. H P. Schrijver geb. Tap, d. W. J. M van der Hoeven geb. Wiekhart, z. D. M. van der Leeden geb. Teunissen, z. C. J. M. de Wolf geb. Zuijdwijk. d. E. M. Roodnat geb. Mertens, d. A. Schau. felé geb. Lindenbergh, z. J. E. van Ballegooijen geb. Unterhorst, d. E. Fraterman geb. Sweijd, z, K. M. La- tenstein van Voorst geb. Mitschel, d. W. G. Aldenhuijsen geb. Peters, d. H. Stauttener geb. van der Meer, z. E. J. van Kuijen geb. Simonis, z. E. M. Roeters geb. Hellendoorn, z. J. Stapel geb. van Bezouwen. z. De Nederlandsche Correspondentiedienst meldt uit Berlijn Een Duitsche officier, die in het begin van den oorlog als spreker van het Duitsche Hoofdkwartier voor de buitenlandsche pers fungeerde, en sinds het ontbranden van den strijd met de Sovjet-Unie aan het Oostelijke front staat., vertelde ons, toen hij onlangs met verlof te Berlijn vertoefde, het vol gende Hij en zijn mannen waren na langen, verbitterden strijd afgelost en vertrokken in de richting van Duitsch land. Onderweg verdiepten zij zich in gissingen, waar ze tenslotte hun rust zouden genieten. Onderweg dook toen plotseling het gerucht op. dat er geen sprake was van rust, maar dat de reis naar Italië ging, naar het front. En toen deed zich het zonderlinge ver schijnsel voor, dat de troep hoegenaamd geen teleurstelling aan den dag legde. „Wij komen tegen de Engelschen”, ver telde de een geestdriftig aan den ander. Onze zegsman verzekerde ons nog, dat- het .geen toeval is. dat er aan het front in Zuid-Italië zooveel Duitsche divisies staan, die afkomstig zijn uit het Rijnland, Westfalen en in het algemeen uit ge bieden, waaraan door den luchtoorlog der Engelschen en Amerikanen zulke zware slagen zijn toegebracht. Ondergrondsche actie van be paalde kringen Dat een Duitsche soldaat gaarne naar Italië gaat of er enthousiast uit terug keert. kwam en komt anders maar zelden voor. Van den beginne af liet de houding van een groot deel der Italiaansche be volking jegens den Duitschen bondge noot veel te wenschen over. De bediening in restaurant of café was dikwijls minder dan correct Winkeliers weigerden in vele gevallen iets te verkoopen. Soms kwam het zelfs voor, dat Duitsche sol daten werden nagejouwd of uitgefloten. Hoe zonderling het ook moge klinken, desondanks bestond er geen werkelijke anti-Duitsche stemming onder de breede massa van het Italiaansche volk. De on dergrondsche actie van bepaalde kringen echter wist te bewerken, dat de Duitsche soldaat niet werd gezien als de wapen broeder en onmisbare helper in Italië’s benarde positie, maar als de oorzaak van den oorlog met al zijn leed, zijn ontbe ringen en tegenslagen. Mussolini heeft verschillende malen getracht, door dras tisch in te grijpen, de anglophiele pro paganda der hoogste Italiaansche kringen te remmen. Hoe ver het georganiseerd verzet tegen Duitschland reeds had doorgevreten, merkte de Duitsche soldaat in Italië eerst Maandagochtend 26 Juli 1943. Voor de hotels, waar Duitsche officieren waren on. dergebracht, verzamelde zich een schel dende menigte. Waar er geen scherpe afweermaatregelen te vreezen waren, kwam het ook tot daden. Alleen loopende Duitsche soldaten werden overvallen, doorgesne- reputatie geniet. Zij begon op dezen avond met Beethoven’s c-Sonate opus 30 no. 2. Het eerste deel klonk violistisch en wat voordracht betreft, beheerscht, al weken streektoepassing en voordrachtsbijzonderheden soms van het meest gebruikelijke af. De weer gave van het Adagio voldeed aan den inkeer en ernst van dit stuk. Scherzo en Finale kwamen er vloeiend uit, al zullen sommigen zich deze deelen dan ook met meer felheid van uitdrukking denken. Van Bach’s Chaconne werd een goed gefundeerde, naar den stijl juiste vertolking gegeven. Ook Bruch’s bekend g-moll concert liet menige uitnemende hoedanigheid van de violiste uitkomen, technisch de tril ler, die zich door veerkracht en klaar heid onderscheidt. In de Finale lukte niet alles even goed, maar dat is te verbeteren en de techniek bezit toch reeds een ontwikkeling van beteekenis. Het concert werd met de noodige kern achtigheid door Flipse begeleid. Veel applaus en bloemen. De ontwikkeling var. haar streektech- niek bewees de violiste met een door haar bewerkte compositie van Tartini t.w. „Variationen uber eine Gavotte von Corelli”. Het slot vormde Pagani ni’s „Non plus mesta”, waarmee de vir- tuose veel eer inlegde. Haar flageolet ten en pizzicati mochten er zijn, even als de dubbeltertsen, staccati en andere moeilijkheden. Succes en Romanza An- daluza van Sarasate als toegift. J. C. Manifarges. In „Volk en Vaderland” van 18 dezer deelt Mussert mede, dat zijn op 20 Juni 1941 bekendgemaakte bepaling inzake sluiting tot. nader order van de N.S.B. voor rechtstreeksche toetreding van nieuwe leden wordt opgeheven. Men kan dus thans weer toetreden als lid. Het instituut van „sympathiseerend-lid” zoo wel als het instituut van „werkend-lid” wordt afgeschaft. Voortaan kent de Be weging slechts leden, kernleden en be gunstigers. Verklaring van Kesselring De opperbevelhebber van de in Italië strijdende Duitsche troepen, generaal- veldmaarschalk Kesselring heeft ten aan zien van den barbaarschen Ëngelsch Aimerikaanschen bomaanval op de oude eerbiedwaardige abdij Monte Cassino de volgende verklaring afgelegd: Op 15 Februari 1944 in den tijd van 9.30 tot 10 uur hebben verscheidene gol ven van aanvallende viermotorige En- gelsch-Amerikaarrsche gevechtsvliegtui gen talrijke bommen uitgeworpen op de abdij van Monte Cassino, het moeder klooster van de orde der Benedictijnen. Hierbij is het klooster volkomen verwoest en is een groot aantal der bewoners van tiet klooster gedood, bedolven of gewond. Het klooster had reeds op 15 Januari door vijandelijk artillerievuur groote schadie geleden. De vijandelijke leiding beweert den aanval t® hebben ondernomen ter ver nietiging van de in het klooster aanwe zige Duitsche troepen en verdedigings werken. Daartegenover stel ik ondubbelzinnig vast: Toen het Vaticaan eenige maanden gele den door bemiddeling van de Duitsche ambassade bij den H. Stoel tot mij het verzoek richtte het klooster Cassino niet bij de gevechtshandelingen te betrekken, heb ik mij met dit voorstel accoord ver klaard op voorwaarde, dat de tegenpartij een dienovereenkomstige houding zou aannemen. Ik heb toen verboden dat Duit- «che soldaten het klooster en zijn naaste omgeving zouden betreden. De strikte na- Beving van dit bevel is voortdurend ge controleerd door de bevoegde comman danten en speciaal, opgestelde wachtpos ten en veldgendarmerie. Zelfs, van het •vèrlof, om zwaar gewonden in geval van ffiood tijdelijk in het klooster onder te brengen, is tot aan het bombardement «een gebruik gemaakt. Wel werd aan tal rijke Italiaansche vluchtelingen toegestaan zich onder de hoede van het klooster te begeven. Op den dag van den aanval be vonden zich dientengevolge verscheidene honderden vluchtelingen in de abdij, die an vertrouwen op de heiligheid van het geestelijk gebied en zijn neutraliteit, het klooster als toevluchtsoord hadden opge zocht. Om de in het klooster aanwezige •liet te vervangen cultureele waarden. Vooral de bibliotheek, in ieder geval in veiligheid te brengen, hebben reeds ge- ruimen tijd geleden Duitsche troepen deze bezittingen naar het Vaticaan overge bracht. De bewering, dat het klooster was ge waakt tot het „sterkste artillerie-versper- «■ingsfort ter wereld” is een vierkante leu. «en, die een bepaald doel nastreeft. Ook de andere beweringen, dat de abdij ■*n het daarbij behoorende terrein ge bruikt of ingericht was voor andere mili taire inrichtingen, machinegeweerstellin- gen plaatsen van waarneming voor de artillerie, enz. berusten op fantasie. In Werkelijkheid bevond zich sinds het weg voeren der cultuurschatten geen Duitsche soldaat meer in het klooster Monte Cas- rino zoodat noch het beschieten van het abdijgebouw door Amerikaansche artille rie op 15 Januari, noch de luchtaanval van 15 Februari eenigerlei militaire schade heeft aangericht of ook maar een Duit- achen soldaat heeft gewond. Getroffen werden uitsluitend de nog in het klooster achtergebleven monniken en de Italiaan sche gevluchte burgers. Het feit, dat zich binnen het bereik van het klooster geen Duitsch soldaat heeft opgehouden, wordt door de volgende schriftelijke verklaringen versterkt: De abt van het klooster Monte Cassino, bisschop Gregorio Diamare, verklaarde: „Desgewenscht verklaar ik op schrift, dat zich in het klooster van Monte Cassino geen Duitsche soldaat bevond of bevindt. 15 Februari 1944, Gregorio Diamare, vis- covo abate de Monti Cassino”. De beheerder der abdij van Monte Cassino, <Ton Nicola Clementi, en de bisschoppelijke gedelegeerde van het be stuursbureau van het diocees van Monte Cassino. don Francesco Salconio. ver klaarden „Don Nicola Clementi, beheer der der abdij van Monte Cassino en don DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH. RER, 17 Februari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Ten Zuidoosten van Kriwoi Rog vielen de bolsjewieken zonder succes aan. Een aanval van een van onze pantserforma- ties leverde gevangenen en buit op. Ten Oosten van Sjasjkof rukten onze troepen tegen den zich op verbeten wijze ver dedigenden vijand verder op en vernie tigden 36 Sovjet-Russische pantserwa gens. Vijandelijke tegenaanvallen werden hier en ten Westen van Tsjerkassy af geslagen. Bij Witebsk hervatte de vijand zijn door pantserwagens en slagvliegtuigen gesteunde doorbraakpogingen. Onze dap pere grenadiers bevochten, op schitte rende wijze door eenheden artillerie en granaatwerpers, Tijgers, stormgeschut en slagvliegtuigen gesteund, na harde ge vechten opnieuw een volledig afweer- $ucces. Tusschen Ilmen- en Peipusmeer en bij Narwa ondernam de vijand talrijke aan vallen, die in zware gevechten en met groote verliezen voor de bolsjewieken werden afgeslagert. Daarbij vernietigden onze troepen in een sector 2 vijandelijke bataljons. In den afgeloopen nacht ondernamen Sovjetvliegtuigen opnieuw een zwaren aanval op de Finsche hoofdstad, Helsinki. Finsche luchtdoelartillerie schoot 8 vij andelijke vliegtuigen neer. Ten Zuiden van Rome hebben onze troe pen de aanvallen tot verdere verkleining van het vijandelijke landingshoofd bij Nettuno. hervat. Een met steun van pant serwagens ondernomen vijandelijke tegen aanval ten Zuidoosten van Aprilia werd met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. In den sector van Cassino viel de vijand opnieuw onze stellingen met sterke strijd krachten aan. Zijn aanvallen mislukten in harde afweergevechten. Onze kustartille- rie bestreed met goede uitwerking leven dig vijandelijk scheepvaartverkeer in de baai van Gaeta. Aan de Adriatische kust werd door een stoottroep een vijandelijk steunpunt uitgeroeid en gevangenen en buit gemaakt.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1