150 1944. No. 18723. 250 Gram peulvruchten, gram versnaperingen rook- of Krachtige aanvallen bij Kriwoi Rog Vrijstelling Vrijdag 18 Februari. arbeids- Waar Wat. van inzet Wie, Wat, uitverkocht De nieuwe bonnen De stad Staraja Russa ontruimd RECHTZAKEN Indieningstermijn tot 7 Maart 1944 KUNST EN LETTEREN BINNENLAND STADSNIEUWS AGENDA JUWEELEN TER WAARDE VAN ƒ20.000 GESTOLEN VERDUISTEREN Van 18 uur tot 7.45 uur AANVRAAGFORMULIEREN VOOR VASTE BRANDSTOFFEN BUTTERFLY BIJ DE AMSTERDAMSCHE OPERA INVLOED VAN REVOLUTIE OP STRAFBAARHEID KIND OVERREDEN EN GEDOOD Dr. Ley bezoekt Mussert 6 Troepentransportschip in den grond geboord VOETGANGER DOOR TRAM AAN GEREDEN EN GEDOOD „Dapper zijn, nog even je tanden op elkaar” Voor handel, ambacht, hotel-, café- en restaurantbedrijf, voor accountants, boekhoud- en administratiebureaux en belastingadviseurs Van bevoegde zijde wordt gedeeld: Voor 3200 van de hand gedaan Verbinding met afgesneden Duitsche gevechtsgroep ten W. van Tsjerkassy hersteld Uitsluitend shag' pruimtabak BURGERLIJKE STAND Amerikaansche aanval op het eiland Truk De vernieling van de Abdij van Monte Cassino FAILLISSEMENTEN HAAGSCHE COURANT mede- aan van een dat zending tot de rijpere jeugd over „Wat beteekent Horst Wessel voor ons”. Hedenmorgen omstreeks 12 uur ge raakte het zevenjarig jongetje J. W. K. uit de Kepplerstraat in de Weimarstraat bij het spelen onder een tramwagen van lijn 20. Het kind werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het R.K. ziekenhuis in het Westeinde. De „Osservatore Romano” schrijft: Het tragische einde der abdij heeft in de ge- heele wereld levendige verontwaardiging gewekt. Haar verwoesting is een onher stelbare beleediging. Reeds thans kan men zijn diep leedwezen over dit verschrikke lijke vernielingswerk uitspreken. Duide lijk zinspelend op de Engelsch-Amerikaan- sche schuld schrijft het blad dat de ge degenereerde oorlogvoering de schoonste goederen en heiligdommen, die door vroe gere geslachten zijn opgericht, vernietigt. Zware en nog zwaardere batterijen beschermen den toegang tot den „At- lantikwall”. Het geschut is van een zoodanig kaliber, dat de loop gemak kelijk een persoon kan bevatten. (P.K- Engelmann-H.H.-St.) De persdienst van de N.S.B. meldt: Don derdagmorgen heeft Reichsorganisations- leiter dr. Ley den Leider een bezoek ge bracht in diens hoofdkwartier te Utrecht. Ter eere van dit bezoek was op het hoofd kwartier de hakenkruisvlag geheschen, terwijl voor den ingang een eereformatie der W.A. stond opgesteld. De Rijksorganisatieleidder werd buiten het hoofdkwartier begroet door den secr.- generaal der Beweging, ir. Huygen, waar na dr. Ley de opgestelde eereformatie inspecteerde. Twee stormsters boden dr. Ley bij het betreden van het gebouw bloemen aan. De secretaris-generaal Huygen' bege leidde dr. Ley vervolgens naar de werk kamer van den Leider, waar mede ter be groeting aanwezig waren de plaatsvervan gend leider van Geelkerken, de leider van het Arbeidsfront Woudenberg, de gemach tigde van den Leider voor de financiën v. Bilderbeek de organisatieleider Kardoes, en de propagandaleider Leeuwenberg. De Leider sprak zijn vreugde uit over dit bezoek en vond gelegenheid op onge dwongen wijze met dr. Ley van gedachten te wisselen, waarbij uiteraard ook de posi tie van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland ter sprake kwam. Het onderhoud duurde ruim een half uur en droeg een zeer hartelijk karakter. Het Amerikaansche ministerie Oorlog heeft bekend gemaakt, dat Geallieerd troepentransportschip, Amerikaansche soldaten aan boord had, in de Europeesche wateren tot zinken is gebracht. Duizend man zijn gered terwijl 1000 andere als vermist zijn opgegeven. De belangstelling voor de Haagscha Courant-encyclopaedie „WIE, WAT, WAAR? 1944” was vandaag zóó groot, dat de oplage geheel is uitverkocht. GROOTE DIEFSTAL IN KUNSTHANDEL Te Amsterdam hebben inbrekers een grooten slag geslagen in een kunsthandel op het Rokin. waar zij. behalve tien Oostersche tapijten en twee kussens, ter waarde van 10.000, ook 17 kostbare schilderijen stalen, welker waarde wordt geschat op circa 145.000 De schilder stukken zijn van de volgende meesters: G. Lundens. G. Brekelenkam, H. Wou- werman, J. Groothe, J. Victorijns. Sasso Feratto, Stella, Bosboom, Kamphuis, J. H. van Beek, Grasdorp, Rottenhammer, Th. Heeremans. Ferdinand Bol en Wil- laerts. Een stuk is uit de school Watteau. Gisteravond omstreeks 9 uur is op den hoek van de Laan v. N.O.-Indië en de Rijklof van Goensstraat de 47-jarige voet ganger A. S uit Wassenaar, in botsing gekomen met een rijdende lijn 7. Hij liep een schedelbasisfractuur en andere ver wondingen op en werd in ernstigen toe stand overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. Hier is de man kort na aankomst overleden. De chef van den Verkeersdienst der politie, zetelende Alexanderplein 15, ver zoekt hun, die eenige mededeelingen kun nen doen omtrent de toedracht van het ongeval zich aan zijn bureau te willen melden. OPERACONCERT IN DILIGENTIA: Alice Berlucchi zong aria’s van Verdi en Cilea en droeg, tezamen met Giuseppe Reschi- glian, het duet uit de eerste acte der opera Tosca van Puccini voor. De kunste nares beschikt over aangename stemmid- delen. In de aria’s van Ponchielli, Doni zetti en Verdi, welke de alt Nel Marwitz heeft voorgedragen, vierde het bel canto hoogtij. De prachtig geëgaliseerde stem, de voorname, voorbeeldige techniek en het sentiment van deze zangeres zijn openbaringen geweest, welke Verdi’s aria „Stride la Vampa’J uit 11 Trovatore tot het evenement van dit concert hebben verheven. Giuseppe Reschiglian bracht tenor-aria’s van Giordano en v. Flotow ten gehoore en vertolkte behalve het reeds genoemde duet met Alice Berlucchi een duet uit Gounod’s Faust tezamen met Henk Weimar. Zijn bezielde aria „m’Ap- pari” uit Martha van v. Flotow bracht de aanwezigen in extase. Henk Weimar droeg aria’s van Ver di en Bellini voor. Marinus Flipse be geleidde zeer slagvaardig en musicaal en deelde in de hulde, waarbij den zange ressen bloemen werden aangeboden. Ver scheidene nummers moesten herhaald wor den. K. Brinkmann. A. K. H. Miseré, vrouw van H. A. M. van den Burg, 47 j. W. Versnel, weduwnaar van H. G. M. Dropvat, 77 j. F. J. J. Neeteson, man van H. van de Pieterman, 75 j. J H. Doornbos, vrouw van J. L. Bekker, 57 j. J. H. Muller, vrouw van P. G. de Jager Meezenbroek, 37 j. C. J. van Aerde, ongehuwde man, 22 j. T. C. van Houweling, vrouw van M. de Lange, 68 j. P. van der Meulen, on gehuwde man, 31 j. H. A. Verwen, weduwnaar van C. E. Moor. 83 j. B. G. C van Asperen, man van C, C. van der Henst, 71 j. A. J. Baronesse Ren- gers van Warmenhuizen ongeh. vrouw, 75 j. M. Remmerswaal, dochter, 10 w VOOR HET SEIZOEN 1944-1945 De distributiediensten reiken van 20 Februari tot en met 18 Maart tege lijk met de uitreiking van levensmid delenkaarten voor de vierde periode, aanvraagformulieren MD 323-06 uit ter verkrijging van een brandstoffenkaart T 405 voor het stookseizoen 1944-1945. Deze aanvraagformulieren worden uit gereikt aan Nederlandsche gezinshoofden, die ten behoeve van hun gezin of zich zelf in aanmerking komen voor vaste brandstoffen voor verwarmingsdoeleinden en hun stamkaarten met de aanduiding „hoofd” kunnen overleggen. Op nader bekend te maken tijdstippen reiken de distributiediensten de nieuwe brandstof fenkaarten T 405 uit. ZATERDAG 19 FEBRUARI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”.* Voordracht over ,,De Winter sterren hemel”. 15.45 en 19.30 u. Stadsschouw burg. „Tiefland”. 19 u. Princesse- Schouwburg. „Liefdesdilemma”. 19.15 u. j Geb. v. K. en W. Dick Willebrandts. 19.30 u. Gehoorzaal Plaats 21. Voor drachtavond Tanny de Groot. 19,30 u. Capitol. Sprookjes van Moeder de Gans. 14.30 u. Metropole. „Roosmarijntje en de sneeuwkoningin”. 14,30 u. Scala. ..Kermisklanten". 19,30 u. Biljarten Kamp, van Ned, 2e klasse klein biljart, I Heerengracht 13. 13 u. Die woorden, in je eigen landstaal tot je gesproken, duizenden kilometers van je geboortegrond, terwijl je daar ergens in een veldlazaret ligt, die woorden halen je er bovenop. Die woorden doen je beseffen, dat er naast de vele en goede kameraden, die met je zijn opgetrokken tegen het bolsje wistische gevaar, voor een veilig Europa, ook meegekomen zijn: dappere, jonge meisjes uit je eigen land. Wil je een derzulken zijn, zoo meld je dan voor de opleiding tot pleegzuster bij het SS-Ersatzkommando Niederlande, den Haag, Korte Vijverberg 5. Ten behoeve van den arbeidsinzet wordt sedert eenigen tijd een nader onderzoek ingesteld naar de mannelijke werkkrachten, welke in Nederlandsche bedrijven werkzaam zijn. Geschiedde tot voor kort de z.g. uitkamming van deze bedrijven ten behoeve van den arbeidsinzet rechtstreeks door de arbeidsbureaux, thans wordt een an dere methode, de procedure der z.g. Z- kaarten toegepast, waarbij meer dan tot dusverre aandacht kan worden ge schonken aan de belangen van de ondernemingen. Een door de recherche ingestelde huis zoeking in een perceel te dezer stede heeft tot resultaat gehad, dat een ontvreemding van een koffertje, inhoudende juweelen ter waarde van 20.000, tot klaarheid is gebracht. Het onderzoek in de betrokken woning vond uit geheel anderen hoofde plaats. De rechercheurs troffen evenwel een kof fertje aan, waarin zich allerhande étui’s, voor het opbergen van sieraden, taschjes, beurzen enz. alles ledig, bevonden. De, bewoner, deswege ondervraagd zeide, datj hij het koffertje gevonden had, maar toen hij eens aan den tand werd gevoeld, moest hij toegeven een en ander ontvreemd te hebben ten nadeele van de werkgeefster van zijn zuster. Deze is namelijk dienst bode bij de benadeelde familie. Zij had ‘haar broer, den 24-jar. B. J. verteld, dat mevr, voor eventueele gebeurtenissen in de linnenkast een koffertje had klaar staan, waarin zich allerlei waardevolle voorwerpen bevonden. Deze mededeeling bracht broerlief op het idee eens een be zoek aan het huis te gaan brengen. Daar toe ontvreemdde hij uit het taschje van zijn zuster den huissleutel en ging naar de woning op een dag, dat mevrouw niet thuis was. Het hoofd van het gezin met zijn kinderen zat rustig aan tafel en heeft van het ongewenschte bezoek van J„ die rechtstreeks naar de slaapkamer ging en het koffertje uit de linnenkast wegnam, niets bemerkt. Tot die ontdekking kwam mevrouw den «eigenden dag doch deed van den diefstal geen aangifte. L. blijkt niet alleen binnen te zijn ge weest, maar hij heeft gezelschap gekregen van den 23-jarigen chauffeur R. de V. Het tweetal heeft den waardevollen in houd van de hand gedaan voor 3200 aan een sportmasseur, die het op zijn beurt weer doorverkocht aan een goudsmid Deze heeft de edelsteenen, paarlen enz. uitgebroken en het goud versmolten Dit is door de politie in beslag genomen, ter wijl J. en de V. in arrest zijn gesteld. De opvoeringen bij de Amsterdamsche I Opera onderscheiden zich steeds door een I zekere distinctie, welke zich vooral open- I baart in de leiding van het muzikaal ge deelte. Zoo was het ook nu weer bij deze voorstelling, die over de geheele linie de kenmerken van artistieke verzorging en nauwkeurige voorbereiding droeg. Otto Glastra van Loon dirigeerde en hem komt wel een bijzonder woord van lof toe voor hetgeen hij met het orkest tot stand ge bracht heeft. Wel zelden heb ik een opvoering van dit „drame lyrique” gehoord, waarbij het instrumentale I gedeelte der rijke partituur met zoo veel klankschoonheid en zoo kunstzinnige verzorging van het muzikale detail tot haar recht werd gebracht als deze. De vo cale prestaties ten tooneele stonden op een peil van zeer te waardeeren kunstzinnig heid. Greet Koeman heeft voor Cio-Cio- San vocale en uiterlijke hoedanigheden, die haar tot een voortreffelijke vertolk ster van de titelpartij maken. Vooral in de slotscène wist zij ontroerende vocaal- dramatische accenten te vinden en haar sterk ingeleefde uitbeelding boeide niet minder. De figuur van Jo van de Meent is voor Suzuki misschien wat te forsch, maar haar zang en spel maakten haar tot een waardige tegenspeelster. Het voor de I zuiverheid hachelijke bloemenduo met Butterfly werd een hoogtepunt. Chris Reumer was als Pinkerton vooral vocaal een uitstekende partner en Gerard Holt- haus stelde de figuur van den consul met haar vele verlegenheidssituaties aanneme. lijk voor. De kleinere rollen werden even, eens hoogst verdienstelijk vertolkt. De regie van Cruys Voorburgh, ernstig strevend naar vernieuwing, week in de eerste acte nogal sterk af van de parti tuurlijke voorschriften. Het wilde mij voorkomen, dat het breede getimmerte van I Pinkertons woning te veel plaats innam I en ook accoustische belemmeringen ver oorzaakte voor de koren, die trouwens ook in de tweede acte hun beau soir niet had- I den. Het a bouche fermée gezongen ge deelte detoneerde vrij hinderlijk. Het Ge- I bouw was tot op de laatste plaats bezet. I De geestdrift aan het slot nam ovationeele I verhoudingen aan. Mr. A. J. F. J. Jung UITSCH WEERM A CHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 18 Februari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Ten Zuidoosten en ten Noorden van Kriwoi Rog gingen de bolsjewieken gis teren met sterke infanterie- en pantser- strijdkrachten tot den aanval over. Er ontstonden zware gevechten, die nog voortduren. Vooral in een penetratieplek ten Zuidoosten van de Stad wordt ver bitterd gestreden, In de zware gevech ten in het gebied van Nikopol hebben Oostmarksche. Beiersche, Rijnsch-West- faalsche, Saksische, Mecklenburgsche, Pommersche en Oost-Pruisische divisies onder bevel van den generaal der berg troepen Schörner en van de generaals Brandenberger, Mieth eni Kreysing in de periode van 5 November 1943 tot 15 Fe bruari 1944 in den aanval en afweer ster ke doorbraakpogingen der bolsjewieken, dikwijls met het blanke wapen, verhinderd en hun zware verliezen toegebracht. Daarbij werden 1754 pantserwagens. 533 stukken geschut, talrijke andere wapens en ander oorlogstuig buitgemaakt of ver nietigd en 56 vijandelijke vliegtuigen met infanteriewapenè neergeschoten. Onze luchtmacht heeft in deze succes sen door het in den strijd werpen van sterke formaties gevechts- en slagvlieg- tuigen, een schitterend aandeel. In het gebied ten Westen van Tsjer- kassy werd, na afweer van hevige vijan delijke tegenaanvallen, de verbinding hersteld met een sedert weken afge sneden vrij sterke Duitsche gevechts groep, die tot aan het front was doorge- drongen van de pantserformaties, die uitgezonden waren om haar te ontzetten. Ten Zuiden van het Ilmenmeer werd een vooruitspringende bocht in het front met de stad Staraja Russa. na vernieling van alle militaire installaties en zonder door den vijand gehinderd te worden, ter verkorting van het front ontruimd. Ten Westen van het Ilm<imeer en aan het front tot aan het Peipusmeer, alsmede bij Narwa, vielen de bolsjewieken op ver scheidene plaatsen met vrij sterke strijd krachten en door pantserwagens ge steund. teve ^eefs aan. 36 Bolsjewistische pantserwagens wer den daarbij stukgeschoten. In dit gebied heeft zich de Pommersche 12de pantser divisie onder bevel van luitenant-generaal Freiherr von Bodenhausen, bijzonder on derscheiden. Ten Zuiden van Rome maakt onze aan val ter verkleining van het landingshoofd van Nettuno in taai® gevechten vorderin gen, daarbij door sterke artillerie en lucht strijdkrachten goed gesteund. In de havens van Anzio en Nettuno werden zware bran den en vernielingen veroorzaakt. Bij Cassino sloegen onze dappere gre nadiers alle vijandelijke aanvallen af en sloegen op verscheidene plaatsen doorge drongen vijandelijke gevechtsgroepen met zware verliezen voor den vijand weer terug. Boven het Italiaansche frontgebied werden gisteren 18 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten ver nietigden op 16 Februari, des avonds ten Noorden van het eiland Elba 2 Britsche artillerie-motortorpedobooten. Van bevoegde zijde deelt men ons medeJ. J. de V. en J. Z. waren, deel I uitmakend van een afdeeling der W.A., in Februari 1941. tezamen met andere I W.A.-mannen, een woning binnenge drongen, waarin zij een door hen gezocht persoon meenden te kunnen vinden. Toen zij hem niet aantroffen, richtten zij in een vertrek, waarin zich twee vrouwen bevonden, vernielingen aan, terwijl ver dachte de V. bovendien een dier vrouwen mishandelde. Voor den Vrederechter te Amsterdam waren verdachten resp. tot 3 en 2 maanden gevangenisstraf veroor deeld In beroep heeft het Vredegerechts- hof alhier deze straffen bevestigd. Daar- I bij overwoog het Hof o.m., dat het zich rekenschap geeft van het onloochenbare I feit, dat zich in Nederland een revolutie in nationaal-socialistischen zin voltrekt, I zij het ook onder bijzondere omstandig- I heden. Dit brengt mede de erkenning van de noodzakelijkheid veelal andere maatstaven aan te leggen dan in nor male omstandigheden gebruikelijk en ge boden. waar het geldt de beoordeeling van gedragingen van den kant van hen, die zich voor de doorwerking van den revolutionnairen geest hebben ingezet. Bij I een revolutie ook gelijk zich in Neder land onder de huidige omstandigheden voltrekt en welke vooral in den tijd, dat verdachten de hun ten laste gelegde strafbare handelingen pleegden, meer dan thans het karakter eener „straat- revolutie” had waarmede dan ook de I handelingen van verdachten samenhangen I kunnen nu eenmaal de beginselen van I orde niet steeds in diezelfde mate a’s I voorheen in acht worden genomen. Dit I is bepaaldelijk ook het geval wanneer I de revolutionnaire spanning zich in zoo- I danige feitelijkheden openbaart, die in normale tijdsomstandigheden als min of meer ernstige strafbare handelingen be- hooren te worden aangemerkt en als zoodanig vergolden. Maar ook al legt het Hof ter beoordeeling van de strafwaar digheid van verdachten een maatstaf aan. welke in de revolutionnaire omstandig heden zelve gegrond is. dan behoort niet temin te worden vastgesteld, dat ver dachten verre buiten de grenzen van het redelijkerwijs toelaatbare zijn opgetreden. Immers een gedrag als dat van verdach ten, die tezamen met een aantal andere leden der W.A. een huis binnendrongen en in een woonvertrek waarin zich slechts twee vrouwen, die hun niets in den weg hadden gelegd, bevonden, op zettelijk ernstige vernielingen hebben aangericht, terwijl verdachte V. boven dien een dier vrouwen mishandeld heeft, kan nauwelijks in de vorenbedoelde om standigheden zijn verklaring, laat staan zijn rechtvaardiging vinden. Ook aan het tijdsverloop van 3 jaren sedert het plegen van het hier bedoelde strafbare feit en aan de inmiddels gewijzigde verhou dingen kan naar ’sHofs oordeel in het onderhavige geval geen grond worden verleend om af te zien van de oplegging van een ernstige straf aan verdachten, wier gedrag, niet in het minst uit een ooigpunt van voortdragen der revolution naire beginselen, waarvoor verdachten wilden optreden, de scherpste afkeuring verdient. 18 Februari I BEVALLENM. de Zwijger geb. van I der Kruk. z. E. M. Roozenburg geb. I van de Laarschot, d. W. M. P. yan I Rijswijk geb. Peters, d. M. M. Smal- lenbroek geb. van Bergen, z. J. A. I Buis geb. van der Kwaak, z. K. van I Dijken geb. ten Cate, z. H. M. van I der Kroft geb. Dispa, z. N. C. van I Heijningen geb. Mulder, z. J. C. H. I Siemens geb. Roos, d. J. Hardenbol geb. van Dam. z. J. M. M. Schouten geb. Meijer, z, J. Olman geb. van der Meer. d. M. A. Huikeshoven geb. Moo- llenaar, d. J. E. C. Brengers geb. Spangler, d. A. H. de Klein geb. del Wilde, z. M. de Moei geb. Keus, z. A. E. Schipper geb. de Greeuw. d. M. Noordam geb. Verwijk, d. S. Sin- gerling geb. van der Dam. d. J. E. E. Giezeman geb. Valentin, z. C. Jansen geb. Ruiter, d. H. A. Fukker geb. de Meijer, z. C. P. W. M. Gerfin geb. van Hest. d. M. G. Daleman geb. Zandbergen, z. A. C. Steijger geb. Krul, d. W. J. van Metsen geb. Ho- genbirk, d. G. J. Smith geb. de Water, z. E. J. D. C. van der Maden geb. Looijen, z, OVERLEDEN: Y. van der Woude, vrouw van A. Miedema, 31 j. M. G. J. C. A. van der Drift, weduwe van B. C. M. van Spaendonck, 70 j. J. van der Zwan, ongehuwde man. 18 j. H. Pesie. dochter, 8 j. E, J. Verwerda. we. duwe van J. L. A. Seitzinger, 78 j. Een heden door het Japansche hoofd kwartier gepubliceerd communiqué be vestigt, dat vijandelijke lucht strijdkrach ten sinds den ochtend van 17 Februari het eiland Truk in de groep der Carolinen aanvallen. Nadere bijzonderheden ont breken nog. Eenheden van de Japansche marine- luchtmacht hebben op 18 Februari een vijandelijk convooi ontdekt in de wateren, van New-Britain. In on verwijlden aanval werd een groot transportschip verschei dene malen getroffen en in brand gescho ten. Alle Japansche machines keerden van deze onderneming op haar basis terug. S.P.T. meldt uit Washington: Admiraal Nimmitz heeft medegedeeld, dat Ameri kaansche marine- en luchtstrijdkrachten Woensdag een aanval hebben gedaan op het Japansche vlootstation Truk op de Carolinen. In een communiqué van het Japansche hoofdkwartier wordt nog medegedeeld, dat de formaties vijandelijke vliegtuigen, die sinds gisterochtend herhaalde aanvallen op het eiland Truk ondernemen, van vlieg- kampschepen waren opgestegen. Tusschen de Japansche en de vijandelijke strijd krachten worden hevige gevechten ge leverd. HET EXTRA BOTERRANTSOEN VOOR KINDEREN Op de bonnen 09 en 10 z(jn in de komende veertiendaagsche distri- butieperiode verkrijgbaar de ge bruikelijke rantsoenen brood, be schuit, melk, taptemelk, vleesch, aardappelen en tabak, met dien 1 verstande, dat van laatstgenoemd artikel uitsluitend shag-, rook- of pruimtabak kan worden gekocht. Voorts zijn geldig verklaard de bonnen 56 en 57 voor bloem, 55 voor 250 gram peulvruchten, 54 voor vermicelli, 53 voor kaas, 52 voor suiker, 51 voor jam, 50 voor zeep (eenheidstoiletzeep), 49 voor waach- poeder en bon 9 versnaperingen voor 150 gram versnaperingen. Voor kinderen beneden 14 jaar is op de bonnen C 18. D 18 en E 18 Reserve bo vendien waschpoeder beschikbaar gesteld en voor de kinderen van 0 en 1 jaar op bon E 19 Reserve toiletzeep. De kinderen van 3 en 4 jaar krijgen op bon D 20 Reserve 250 gram gort en de kinderen van 0 en 1 jaar op bon E 20 Re serve 250 gram rijst of gort. Tenslotte is bon 9A boter aangewezen voor het koopen van een half rantsoen margarine en bon 9B boter voor een half rantsoen bak- en braadvet, terwijl de Kinderen tot 21 jaar een extra half rantsoen boter krijgen op de bonnen B17, C17, D17 en E17 Reserve. In herinnering wordt gebracht, dat de bonnen 06A en 08A boter geldig blijven I tot 5 Maart, de zeepbonnen tot 181 Maart, de scheerzeepbon R 01 tot 30 April 1 en de aardappelbonnen 09 slechts tot 261 Februari. Voor vermicelli zal een nieuwe bon wor- I den aangewezen op 19 Maart en voor kin-1 derdrankpoeder op 2 April. TOELICHTING Van 19 Februari tot en met 4 Maart I a.s. geeft de bon „Algemeen 053” recht I op het koopen van 100 gram magere of I 20 plus kaas. i Voorts geeft bon „Versnaperingen 9” I recht op het koopen van 150 gram ver-1 snaperingen. Op dezen bon zal men 1501 gram suikerwerkartikelen, of, voor zoo- I ver voorradig, chocolade-artikelen kunnen I betrekken. Voor het tijdvak van 5 tot en I met 18 Maart a.s. zal eveneens een bon I voor 150 gram versnaperingen worden I aangewezen, zoodat men in totaal 3001 gram versnaperingen ontvangt gedurende I een periode van vier weken. Tenslotte geeft bon „Boter 09A” recht. I op 125 gram margarine en bon „Boter I 09B’’ op 100 gram bak- en braadvet; op I de bonnen „Reserve B17”, ..Reserve C17”,| „Reserve D17” en „Reserve E17” wordt I een bijzonder rantsoen van 125 gram bo- I ter beschikbaar gesteld. Op de bonnen „Tabak 09” en „Tabak 10” zal uitsluitend shagtabak, rooktabak of pruimtabak verkrijgbaar zijn. Sigaret- I ten, sigaren of cigarillos kan men op deze bonnen dus niet koopen. Enkele bewoners van het platteland gebruiken nog steeds bij het koffie zetten een z.g. ouderwetsche „koffie- smodde”. Een Markelosche boerin schenkt koffie uit zoo’n „koffiesmodde”. (C.N.F.-Hartgerink) Onder de puinen der door de Anglo- Amerikanen vernielde abdij van Monte Cassino werden tot dusver ongeveer 100 gedoode Benedictijner monniken gevonden, zoo meldt de omroep van Rome. Voorts zijn tot dusver reeds meer dan 600 doode of zwaar gewonde bur gers geborgen. Het aantal minder zwaar gewonden bedraagt, voor zoover tot dusver is vastgesteld bjjna 1000. Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht mededeelt, hebben de Ame rikanen hun bomaanvallen op het kloos ter van tevoren aan de daar aanwezige Italiaansche vluchtelingen, door middel van pamfletten aangekondigd en hen aangespoord het klooster te verlaten. Daar echter het geheele terrein rond om het klooster zwaar onder het vuur der vijandelijke kanonnen lag, hadden de Italianen geen mogelijkheid zich in veiligheid te brengen. De monniken en de eenige duizenden koppen tellende menigte vluchtelingen geloofden niet aan een aanval, daar zich in het kloos ter geen enkele Duitsche soldaat be vond. Toen de Amerikaansche bommen werpers naderden, spreidden de vluch telingen witte beddelakens en tafelklee- den uit, om hierdoor aan de Ameri kaansche vliegers te kennen te geven, dat in het klooster alleen maar weer- looze vluchtelingen aanwezig waren. Desondanks wierpen de Amerikaansche vliegtuigen hun bommen neer, die in de dicht opeenstaande menschenmenig- te aanzienlijke verliezen veroorzaakten./ Luigi Romersa, speciaal correspond dent van de „Corriere della Sera”,, heeft een onderhoud gehad met 3 mon niken van de abdij Monte Cassino, die gevlucht waren in een grot aan den voet van den heuvel. Wat er op den 15den gebeurde, zaB ik nooit vergeten, aldus een der monni- Thans vallen onder deze procedure de volgende groepen van bedrijven en per il sonen handel, ambacht, hotel-, café- en restaurantbedrijven, boekhoud- en admi- nistratiebureaux, accountants en belas tingadviseurs. i Wil nu een ondernemer zekerheid heb ben of en in hoeverre hij en zijn perso- neel voor vrijstelling van arbeidsinzet I in aanmerking komen, dan dient hij bij de Hauptabteilung Wirtschaft te Amers foort een aanvrage daartoe in. Duitsche I ondernemingen dienen haar aanvrage in I bij de Duitsche kamer van koophandel I voor Nederland te Amsterdam. Dc j instantie beslist over de aan- I vragen, waarbij dan aan de Nederland- I sche vakgroepen resp. voor Duitsche on dernemingen de Duitsche kamer van I koophandel, ruim gelegenheid wordt ge- I geven om de belangen van de onder- I nemers te bepleiten. De ondernemers I dienen zich voor de behartiging van hun belangen tot hun vakgroepen te wenden. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn verkrijgbaar gesteld bij de vakgroepen, I de kamers van koophandel en de Duit sche kamer van koophandel voor Neder- I land te Amsterdam en te Rotterdam. I De vrijstelling van den arbeidsinzet I heeft plaats hetzij voor een bepaalden hetzij voor een onbepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de be treffende vakgroep resp. de Duitsche kamer van koophandel als de ondernemer één Z-kaart terug, waarop de beslissing I is aangeteekend. De vrijstellingen, die naar aanleiding van de aanvragen zijn, gegeven, zijn, bin dend voor de arbeidsbureaux en kunnen I door deze bureaux niet worden inge trokken. Mocht desondanks een vrijstel ling door een arbeidsbureau niet worden erkend, dan is de vakgroep resp. de Duit sche kamer van koophandel in de ge legenheid om in overleg met de Haupt abteilung Wirtschaft onmiddellijk daar tegen op te komen. De verzoeken om vrijstelling van bo vengenoemde groepen van bedrijven en personen moeten onverwijld en wel uiter lijk tot 7 Maart 1944 bij de Hauptabtei lung Wirtschaft te Amersfoort resp. bij de Duitsche kamer van koophandel te Amsterdam worden ingediend. Onderne mers, die verzuimen binnen dezen termijn hun verzoek in te dienen, stellen daar mede zich zelf en hun personeel voor arbeidsinzet elders ter beschikking. De arbeidsbureaux zullen t.z.t deze bedrijven de werkkrachten voor ar beidsinzet elders onttrekken zonder dat de Hauptabteilung Wirtschaft, de vak groepen resp. de Duitsche kamer van koophandel of welke andere instantie dan ook hiertegen bezwaren kan doen gelden. Met nadruk wordt er dus op gewezen, dat die ondernemers, die deze laatste ge legenheid tot het aanvragen van vrij stelling ongebruikt laten voorbijgaan, het aan zich zelf te wijten hebben, wan neer hun belangen bij het vrijstellen van hun werkkrachten niet worden behartigd. Voor verdere bijzonderheden zie men de publicatie in ons nummer van 15 Febr. of men wende zich tot zijn vakgroep of de Kamer van Koophandel. TERAARDEBESTELLING E. SNOECK: In allen eenvoud is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijke overschot van den heer E. Snoeck, oud-administra- teur tit. bij het dept, van Financiën ter aarde besteld. Aan het graf heeft de heer J. Huykman, voorzitter van den Algem. Ned. Bond van Gepensionneerden, enkele waardeerende woorden gewijd aan den heer Snoeck. die jarenlang van het be stuur van de afdeeling den Haag van genoemden bond deel heeft uitgemaakt, eerst als lid en later als voorzitter, ter wijl hij tevens lid van het hoofdbestuur was. De bond heeft hem leeren kennen als een hoogstaand man, een oprecht en eenvoudig mensch en een goed vriend. De herinnering aan hem zal dan ook lang blijven voortleven, aldus spr, SLUIT UW WONING GOED AF! Nog maals wordt er van de zijde van de politie mei klem op gewezen, dat het van be lang is, dat men zijn woning steeds goed afsluit. Mantels, jassen, colbertcostuums en schoenen, werden ontvreemd uit gan gen van woningen, waarvan de deuren, niet op het nachtslot waren gedaan of af gegrendeld. BUSLIJN P: Door bijzondere omstan digheden zal van Maandag 21 Februari af gedurende enkele weken op buslijn P i een zeer beperkte dienst worden ge reden. ken, ofschoon ik eens soldaat ben ge weest. Met een dergelijken gruwel houdt geen oorlogswet rekening. Wij stonden allen met onzen bisschop en abt achter in de schuilplaats, toen wij de eerste bommen hoorden inslaan, de muren wankelden en men hoorde het lawaai van de instorting. De prachtige kerk in het midden van het klooster was het eerste doel der Amerikaansche vliegers. Wij telden ongeveer 80 bom menwerpers, die in opeenvolgende gol ven tot 15.45 aanvielen. Na den aanval was er niets meer over. Uit rook en stof van de puinhoopen steeg het ge kerm van gewonden en het huilen der kinderen op. Op de vraag, of zich wer kelijk Duitsche troepen of oorlogsinstal- laties in de abdij hadden bevonden, antwoordden de monniken met een be slist neen. Zij gaven de verzekering, dat er nooit Duitsche soldaten inge- kwartierd zijn geweest. De firma Italiaansch Importhuis voorheen F. Canepa en Co.. Korte Poten 7B, alhier en de firmanten F. A. L. Magni, Merwedestr. 12, mej. L. M. Canepa. Lekstraat 71 en F. Canepa, Lekstraat 71, allen alhier. Rechter-Comm.: mr. A. Hil- bingh Prins. Curatormr. J. J. Schok- king. alhier. J. ten Brink, handelaar in zuivelpro-» ducten, Pippelingstraat 34, alhier. Rech ter-Comm.: mr. A. J. Paulus. Curator mr. A. M. Stuijt, alhier. DE STORMER SPREEKTI j jj van ,jen Akker, administra- Dinsdag a s van 18 4518.55 uur teur, Loosduinscheweg 857, alhier. Rech- spreekt de Stormer in de Jeugdstormuit- ter-Comm.: mr. F. Donker Curtius. Cura- I tormr. J. A. M. van Staaij, alhier. J. H. van Cranenburgh, tuinder. Oost- rsinigel 135, Delft. Rechter-Comm.: mr. G. ,1H. B. van den Boom. Curator: mr. A. IB. van Hellemondt, te Delft.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1