'1944. No. 18724. Zware luchtaanval Londen op Proclamatie van het Europeesche socialisme Zaterdag 19 Februari. controleuses bij de Spoorwegen Conductrices en Bekendmaking D.A.F.-leiders bezoeken ons land Vrijstelling van tewerkstelling Dr. Ley zet doelstellingen van het Duitsche Arbeidsfront uiteen Het recht op en de plicht tot den arbeid Uitreiking distributiebescheiden Keuringen Germaansche Landdienst Nog meer deelen van bevrijde gevechtsgroep in de Duitsche gelederen opgenomen Adams, die in haar een Eva zien, komen van een koude kermis thuis De bij Tsjerkassy ontzette Duitsche gevechtsgroep -w. y HAAGSCHE COURANT de van Arbeits- ruim moeten en verwoestingen veroorzaakt. 117 Meisjes in dienst en d Dr. Ley sprak voor hen over de „Betreuung" der buitenlandsche arbeidskrachten 3 mn<d Bijbl." op een Omsingelingsring tot 4 K.M. ten Zuiden van Aprilia vooruitgeschoven Maarschalk Sjoekof is benoemd tot plaatsvervanger van Stalin in diens hoe danigheid van opperbevelhebber van het roode leger. President Laurel van de Philippijnen heeft een beschikking uitgevaardigd, vol gens welke een Philippijnsch civiel verde- digingscorps moet worden opgericht. De Stem der SS Luistert Zondag van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1 op golflengte 415 meter naar de Stem der SS, onderwerp: „Het wentelend zonne- rad”. Politiek weekpraatje Het politiek weekpraatje uit te zenden op Maandag 21 Februari 1944 over Hil versum I om 18.45 uur, draagt den titel: „Als het om alles gaat”. Maandag begint de uitreiking van dis tributiebescheiden uitsluitend voor bewo. ners van Scheveningen en Benoordenhout. De uitreikingsdagen welke voor het Cen trale uitreikingsgebouw zijn vastgesteld, zullen Woensdag a.s. worden bekend ge maakt. Maandag zijn aan de beurt (bijkantoor Scheveningen, Ooststraat 1 van 916 uur en bijkantoor Benoordemrout Ruychrock- laan 178 van 8.4512.30 en 1416 uur): A tot en met Boe. Men zie ook de publicatie van den Dis- tributiedienst elders in dit blad. Het S.S.-Ersatzkommando deelt medej Iedere gezonde Nederlander, in den leef» tijd van 1745 jaar kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor: regeeringscandidaat, igton. Londensche correspondent van „Dagens Nyheter” schrijft is het échec varf de Britsche regeering bij de tusschen- tijdsehe verkiezing het tot dusver groot ste prestigeverlies, dat Churchill en zijn partij en regeering in dezen oorlog heb ben geleden. Volgens den Londenschen correspondent van „Stockholm’s Tidningen” heeft Chur chill’s positie als partijleider door deze tusschentijdsche verkiezingen een zeer harden klap gekregen. Men gelooft het échec te moeten wijten aan de onduide lijke houding der regeering ten aanzien van de na-oorlogsche plannen, vliegtuigen. Eind Februari of begin Maart begint de opleiding voor kampleider en kampleid- ster voor den Germaanschen Landdienst. In den Landdienst krijgen jongens en meisjes van 1417 jaar hun eerste oplei ding tot boer en boerin. Overdag wordt gewerkt bij boeren in het dorp, terwijl men s’ avonds in het kamp terugkeert. Elk omvat 2030 jongens of meisjes. Zij, die er voor gevoelen de leiding over zulk een kamp op zich te nemen, kunnen hiervoor worden opgeleid De opleiding duurt ongeveer 3 maanden. Aanmeldingen hiervoor te richten aan en inlichtingen te bekomen bij den ..Nationale Jeugdstorm” afd, Landdienst, Utrecht, Koningslaan 9. VERDUISTEREN Heden: van 18 uur tot 7.45 uur. Van 20 t.m. 26 Febr.: van 18.157.30 uur Maan: 19 Febr. op 4,03 u.. onder 12.39 u 20 Febr. op 5 10 u., onder 13.31 u 2i Febr. op 6.09 u., onder 14.37 u. 24 Febr. N.M Nachtdienst dokters tusschen 22 u 7 u No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364; z.g. Stadspatiënten No. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst den Haag) No. 115995. De verliezen van de Geallieerde luchtmacht Van 1 tot 16 Februari werden boven het Duitsche Rijk en de bezette gebieden minstens 244 BritschAmerikaansche vliegtuigen door formaties Duitsche la gers en de luchtdoelartillerie neerge schoten, zoo verneemt het D.N.B Het grootste deel van deze vliegtuigverliezen der Geallieerden komt op rekening van de terreuraanvallen op Duitsche steden. In het Italiaansche gevechtsgebied be droegen de Britsch—Amerikaansche vlieg tuigverliezen tijdens dezelfde periode 81 Höhere SS-und Polizeiführer Regeeringséchec bij tusschentijdsche Lagerhuisverkiezing Bij de tusschentijdsche Lagerhuis verkiezing in West-Derby heeft de can- didaat van de onafhankelijke Labour- partij, Charles White, met een groote meerderheid de overwinning behaald op den regeeringscandidaat, den markies van Hartington. Naar de Een aantal Gau-Beauftragten en D.A.F.- leiders brengt thans een tweedaagsch be zoek aan ons land. Zij zullen kennis ne men van de omstandigheden, waaronder de Nederlandsche arbeider hier gewend is te werken om daaruit leering te trekken voor de „Betreuung” der Nederlandsche PRIJS DER ADVERT.i 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ160. elke m.M. m. tot 2» m.M (10 reg.) /0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red /0.51 p. m.M Bewijsn, 5 ct., fr. p. p. 10 CL KI. Adv. (in halve opl.) 0.54 Dienstaanb t0.38. Pers, gevr ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bU* 10 c. meer Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop leiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 20 Febr. 914 uur, Amsterdam, Dam 4. 21 Febr. 913 uur, Utrecht. N V.-Huis, Oudegracht 245. 22 Febr. 914 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leus- derweg. 23 Febr. 9—14 uur, den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15. De maakt bekend: Bij de arrestatie van terroristen iri Middelstum. provincie Groningen, op 11 Februari 1944, hebben deze verzet ge pleegd en zijn daarbij doodgeschoten. Het zijn de volgende terroristen: 1. de monteur Claas Bos uit Middelstum; 2. de gemeente-ambtenaar Jacob Pieter Gootjes uit Baflo; 3. de gemeente-amb- tenaar Pieter Gootjes uit Baflo. Zij waren allen in het bezit van vuur wapenen. In de gemeenten Middelstum en Kan tens is voorloopig het uur waarop de café’s e.d. gesloten moeten zijn, ver vroegd tot 19 uur en het uur waarna men zich niet meer op straat mag be geven tot 20 uur. Oorlogshonden aan het Oostfront. Herdershonden zijn uit Duitschland aangekomen, om dienst te doen als trek dieren de geleiders brengen hen naar hun bestemming. (P.K. Tiemann-O.H.) Het fraaie Raadhuis te Naarden. Ook voor het behoud van deze Ned. cultuur waarden strijden onze Ned. Vrijwilli gers. (G.L.-H.) en Europeesche zaak en over beklagen wanneer worden aanigepakt. Spr. besloot met zijn gehoor erop te wijzen, dat Duitschland hier een unieke gelegenheid heeft om zijn idee uit te dragen. De bijeenkomst, die o.m. werd bijge woond door den leider van het Arbeits- bereich der N.S.D.A.P. hier te lande. Dienstleiter Ritterbusch en door den Beauftragte van den Rijkscommissaris dr. Schróder, werd geopend door den leider van het N.A.F., Woudenberg. de Waffen SS, SS Wachtbataljon In Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen wor den alle inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging van familie leden, duur der opleiding, extra-levens- middelen, etc. Personen, tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar bij de Neben- stellen der Waffen SS Amsterdam, Dam 4, Alkmaar Langestraat 56, Heer len, Saroleastraat 25, Groningen Hee- renstraat 46, Enschedé Hengelosche- straat 30 en het SS-Ersatzkommandot den Haag, Korte Vijverberg 5. DUITSCH WEERM ACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 19 Februari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Bij Kriwoi Rog versterkte de vijand zijn druk. Zijn tijdens den geheelen dag on dernomen aanvallen werden in hevige heen- en weergolvende gevechten afge slagen; op verschillende plaatsen werden diepe penetraties opgevangen Ten Westen van Tsjerkassy werden nog meer deelen van de bevrijde gevechtsgroep, nadat talrijke vijandelijke tegenaanvallen waren afgeslagen en ondanks moeilijke terrein- omstandigheden, in onze gelederen opge nomen. Bij Witebsk hebben onze troepen in de periode van 2 tot 16 Februari 1944 tegen over den stormloop van meer dan 50 in fanteriedivisies en talrijke pantserforma- ties der bolsjewieken in hardnekkige gevechten standgehouden en daardoor in den tweeden thans geëindigden afweer- slag een nieuwe groote afweeroverwin- ning behaald. De vijand leed zeer zware verliezen aan menschen en materiaal. Onze luchtmacht steunde de afweerge- vechten met sterke formaties slagvlieg- tuigen en jagers en vernietigde in lucht gevechten en door luchtdoelartillerie 102 vijandelijke vliegtuigen. Tusschen het Ilmenmeer en het Peipus- meer, alsmede in het gebied van Narwa werden ook gisteren door pantserwagens en slagvliegtuigen gesteunde sterke aan vallen van den vijand afgeslagen. In het landingshoofd van Nettuno duren de verbitterde gevechten met een geweldig gebruik van artillerie voort, waarbij het gelukte den omsingelingsring tot 4 kilome ter ten Zuiden van Aprilia vooruit te schuiven. Met steun van pantserwagens ondernomen vijandelijke tegenaanvallen werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Er werden gevangenen en buit behaald. Bij Cassino wierp de vijand in plaats van de uitgeputte Amerikanen Indische troepen in den strijd, die den geheelen dag stormliepen op het heuvelblok van Cassino. Alle aanvallen werden afgesla gen. Enkele penetraties werden in een tegenaanval onmiddellijk opgeheven. Het station Cassino wisselde verscheidene malen van bezitter en bleef definitief in onze handen. Daar heeft zich de zwaar gewonde commandant van de afdeeling pioniers van het regiment grenadiers 211, sergeant-majoor Hoffmann bijzonder on derscheiden. Ten Zuiden van de Golf van Gaeta is gisteren een vijandelijke kruiser na een ontploffing gezonken. De luchtmacht ondernam in den afge- loopen nacht met sterke formaties op nieuw een z war en aanval op Londen. Door het neerwerpen van een groote massa brisant- en brandbommen werden in bet stadsgebied uitgestrekte branden rijkskunde wordt opgefrischt en zij ver der op de hoogte worden gesteld van de verschillende soorten plaatsbewijzen en van de treinvoorschriften. Op den cursus blijkt, dan al vaak, of een meisje onge schikt is. In het algemeen trouwens is er onder de conductrices en de contro leuses veel verloop, vertelde ons mr van H.uten. Uiteraard komt dit den dienst niet ten goede. Teneinde dit verloop zoo veel mogelijk tegen te gaan, wordt over elke sollicitatie nauwkeurig gewikt en gewogen. Velen zullen de meisjes bij de ingangs controle reeds hebben opgemerkt, met of zonder uniform. Op de treinen zal men ze echter minder hebben aangetroffen, om dat ze slechts op enkele lijnen dienst doen, namelijk op eenige D-treinen tusschen Amsterdam en Roosendaal en op de Haar- lemmermeerlijnen. Hoewel de eerstge noemde lijn zeer belangrijk is, heeft men er toch geen bezwaar tegen gehad, haar daarop dienst te laten doen, omdat de meisjes, ook tijdens het rijden, den hoofd conducteur altijd kunnen bereiken. Op onze vraag, hoe de houding van het publiek tegenover de conductrices is, ant woordde mr. van Houten, dat het voor komt, dat oneerlijke passagiers trachten, de meisjes te overbluffen, De practijk heeft echter geleerd, dat zij haar mannetje weten te staan. Er zijn ook Adams onder de passagiers, die in de conductrice een aardige Eva zien en dit niet onder stoe len of banken steken. Zij kunnen er van opaan, van een koude kermis thuis te komen, want de conductrices nemen haar arbeid ernstig op, hetgeen overigens van zelfsprekend is, De arbeidstijd van de meisjes is de zelfde als die van het mannelijke perso neel. Bij de ingangscontróle wordt acht uur per dag dienst gedaan. De meisjes krijgen een vast uurloon en een gegaran deerd minimum weekloon, dat echter min der is dan dat van haar mannelijke col lega’s. Zij, die op de treinen dienst doen, dragen steeds uniform, een blauw man. telpak met uniformpet, voor de meisjes bij de ingangscontróle zijn nog niet Alle uniformen beschikbaar. In totaal werken thans 117 conduc trices en controleuses bij de Spoorwegen, hetgeen neerkomt op ongeveer zes pro cent van het totaal van het rijdend- en stationspersoneel. De meisjes worden vóór de indiensttreding beëedigd en heb ben dientengevolge het recht, bij over tredingen enz. proces-verbaal op te ma ken. In den loop van ons onderhoud deelde mr. van Houten ons nog mede, dat het aantal oneerlijke treinreizigers de laatste jaren enorm is toegenomen. Van de zijde der Spoorwegen heeft men dit euvel be streden door een intensievere contrêle, hetgeen het aantal gelukkig aanzienlijk heeft verminderd. Het is thans min of meer stationnair. Het verbaasde ons wel eenigszins te ver nemen dat, ondanks de schaarschte in rookartikelen, er maandelijks toch nog zes a zeven honderd processen-verbaal wor den opgemaakt tegen reizigers, die het „geurige” kruid ontsteken in comparti menten, die daarvoor niet zijn bestemd. Naast het gewone treinpersoneel is een drietal ambtenaren in burger speciaal belast met het constateeren van deze PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruifbet. p. me; „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.’’ en .Letterk, dijoi. ƒ3.15, Fr p. p. met Modebl, ƒ4.20, z. Modetal, 3.95.’Buiteni ƒ9.46. Bij postkant tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 6 c„ tr. p. p. 10 c Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGOSTRA AT 35—37 N<* 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Seters Jr„ Thereslastraat 108a. Tel. 772444. De nieuwe stamkaart en het brandstoffencodenummer Het publiek en de brandstoffenhandel worden erop gewezen.dat het codenummer van den brandstoffenleverancier, dat voor, komt op de oude stamkaart niet door de distributiediensten op de nieuwe kaart wordt aangebracht en evenmin door ver bruiker of brandstoffenhandelaar daarop moet worden geplaatst. Het daarvoor be stemde vakje moet vooralsnog oningevuld blijven. Het codenummer, dat op de oude stam kaart voorkomt, blijft dus tot nader order ten aanzien van de klantenbinding gelden. De brandstoffenleverancier dient zich, zooals is voorgeschreven, vóór aflevering er van te overtuigen, of het code-nummer op de oude stamkaart van den desbetref- fenden klant overeenstemt met zijn code nummer. Wanneer deze nummers niet overeenstemmen, mag hij niet afleveren. Te zijner tijd zal nog worden bekend gemaakt, hoe aanteekening van het code nummer van den brandstoffenleverancier op de nieuwe stamkaart dient te geschie den. BELEGEN KAAS: Na 19 Febr zal de kaas, afkomstig uit de voorraden van het in- en verkoopbureau voor zuivel, niet meer van het merk „Belegen N.Z.” wor den voorzien. Deze kaas zal van andere kaas te onderscheiden zijn door een onge kleurd Rijkskaasmerk, terwijl eventueele op 19 Februari bij den handel aanwezige restantvoorraden behalve van dit merk voorzien zijn van het opschrift „Belegen N.Z.” Uitsluitend de van een ongekleurd Rijkskaasmerk (al dan niet met de aan duiding „Belegen N.Z.”) voorziene kaas mag worden verkocht tegen de verhoogde prijzen, vermeld in de officieele publicatie in de dagbladen van omstreeks 22 Oct. 1943. Voor de kaas, voorzien van een rood gekleurd kaasmerk, mogen slechts de normale prijzen zonder verhooging wor den berekend. Bij het koopen van belegen kaas tegen een verhoogden prijs zie men er nauwkeurig op toe, dat daarop nim mer een roodgekleurd kaasmerk voor komt. Bij Goudsche kazen bevindt zich dit merk, waarop o.m. het vetgehalte is aangegeven, op den onder- of bovenkant der kaas ongeveer in het midden en bij Edammer-kazen op den staanden kant. Voor handel, ambacht, hotel- en café bedrijf, accountants, administratie- bureaux, boekhouders en belastingadviseurs Met verwijzing naar het op 14 Februari 1944 gepubliceerde bericht wordt van be voegde zijde nog het volgende medege deeld Buitenlandsche ondernemingen in Neder land, d.w.z. ondernemingen, waarvan de eigenaars of het meerendeel der eigenaars geen Rijksduitschers en geen Nederlan ders zijn alsmede ondernemingen, waar van meer dan 50 procent van het kapitaal niet in Duitsch of niet in Nederlandsch bezit is, moeten haar verzoeken, evenals de Duitsche ondernemingen indienen bij de Deutsche Handelskammer für die Nie- derlande in Amsterdam of Rotterdam. Invulformulieren en Z-kaarten kunnen deze bedrijven eveneens bij de Deutsche Handelskammer verkrijgen. Alle overige bijzonderheden kan men vinden in het uitvoerige bericht in de pers, dat op 14 Februari gepubliceerd is. Meer en meer doet de vrouw haar intrede in het bedrijfsleven; het domein van het huishouden, waarop zij zich vroeger vrywel by uitsluiting bewoog, is zy reeds lang ontgroeid. De emanci patie deed haar streven naar gelijke rechten met den man, hetgeen er toe leidde, dat zij buiten de beroepen trad, welke als specifiek vrouwelijk werden beschouwd en zich gerechtigd achtte tot de vervulling van betrekkingen, die de man vroeger als de zijne had, omdat het nu eenmaal „mannelijke” beroepen waren. Niets is echter bestendig in deze wereld, dus ook niet de opvatting van mannelijke en vrouwelijke beroepen. Deze opvatting was al jaren lang aan een evolutie onderhevig, waardoor de vrouw een geheel andere en belangrijker plaats in de samenleving heeft gekregen, dan men aan het eind van de vorige eeuw kon vermoeden. Ontdaan van de banden, welke haar aan huis bonden, be weegt zij zich thans als de gelijkgerech tigde van den man. Een logisch gevolg van een en ander is geweest, dat aan haar ook hoogere maatschappelijke eischen zijn gesteld en dat men haar, als maat schappelijk wezen, met andere oogen is gaan zien. De tijd, waarin de vrouw met een waas van romantiek werd omhuld, bestaat nog slechts voor den jongeman, die het voorwerp van zijn eerste liefde ontmoet en door een wereld vol rozen geur en maneschijn schrijdt. Zij, die deze periode in hun leven zijn gepas seerd, weten, dat met de moderne vrouw als werkkracht in de maatschappij ter dege rekening moet worden gehouden. De huidige tijdsomstandigheden zijn de vrouw in haar streven naar gelijkgerech- tigheid wel bijzonder gunstig gezind, zij bieden haar een kans te toonen, wat zij waard is. Welnu, die kans heeft zij aan gegrepen, o.a. bij de Posterijen en de tram en thans ook bij de Spoorwegen. Over de ervaringen van de beide eerst genoemde takken van dienst met vrouwe lijke hulpkrachten schreven wij reeds. Het prikkelde onze nieuwsgierigheid te weten, hoe de directie van de Spoor wegen oordeelt over de meisjes, die door haar als controleuse bij den ingang van het station en als conductrice op de treinen zijn aangesteld. Mr. S. van Hou ten, die belast is met de aanstelling van deze meisjes, vertelde ons. dat gebrek aan voldoend mannelijk personeel de di rectie noodzaakte, het tekort met meisjes aan te vullen. Omstreeks Mei 1943 werd er toe overgegaan, meisjes in dienst te nemen, aanvankelijk alleen voor de in gangscontróle later ook als conduc trices op de treinen. Als eisch werd ge steld. dat zij de lagere school hadden doorloopen. Alvorens dienst te doen op den trein of op het perron moeten ze een cursus doorloopen. welke vier weken duurt en waarop haar kennis van aard-1 overtredingen. wereld behooren. En Duitschland doet dit. Adolf Hitler trekt zich het lot aan ook van den begaafden jongen of het be gaafde meisje in het meest afgelegen dorp. 7. Het gezin staat als kiemcel van de volksgemeenschap onder speciale bescher ming. Door huwelijksvoorschotten, kin dertoeslagen en tal van maatregelen tot bescherming van moeder en kind wordt - aan het gezinsleven, als bron van het arbeidskrachten in Duitschland. gemeenschapsleven van het geheele volk, dat in het tijdperk van het marxisme was ondermijnd. zooveel steun gegeven, dat het zich op een gezonde wijze weer kan ontwikkelen en geen angst meer behoeft te bestaan, hoe men zijn kinderen groot brengt, 8. Het D.A.F. houdt het oog gericht op een doelmatig en vreugdevol gebruik van den vrijen tijd. Naast den mate- rieelen nood kende de Duitsche arbei der ook een cultureelen nood. Spr. wees hierbij op de organisatie Kraft durch Freude, die m korten tijd zooveel heeft bijgedragen tot de cultureele ontwikke ling. Hij vergeleek hierbij Duitschland met Engeland, dat weigerde de K.d.F. schepen in zijn havens te doen aanleg gen, uit vrees, dat de Engelsche arbei der bij het zien daarvan ontevreden zou worden. 9. Wij willen een Europa zonder pro letariaat maken. Het aanwezig zijn van een proletariaat is een ziektetoestand in een land, die erop wijst, dat de maat schappelijke orde in dat land niet goed is opgebouwd. 10. De nieuwe sociale orde, die wij willen maken, mag geen cliché zijn. Het leven in de volkeren van Europa moet geheel naar eigen aard worden opgebouwd volgens een aantal richt lijnen, die overal hun waarde behouden. Deze richtlijnen houden zich bezig met de gemeenschap van den arbeid, den opbouw van het gezinsleven, de eer van den arbeid, de sociale en cultureele verzorging van den werker, enz. 11. Ondanks het feit, dat de richt lijnen voor een nieuwe sociale orde geen cliché zijn, moeten de volkeren van ons werelddeel begrijpen, dat zij één gemeenschappelijken band hebben en.uit één wortel stammen. Zij hebben dezelfde belangen en moeten daarom solidair zijn. 12. Het socialisme is de inhoud van onze idee. Een idee heeft alleen dan waarde, wanneer men er voor vecht. Het pacifisme heeft in ons denken geen plaats en socialisme en pacifisme zijn vijanden op leven en dood. Als wij dezen strijd willen winnen, moeten j ook den vijand binnen Europa vernieti gen. Die vijand is Juda. Juda is de vijand van het nationalisme en van het socialisme. De weg naar het socialisme is eerst dan vrij, als Juda is vernie tigd. Engeland heeft zich met Juda ver- oonden, omdat zij beiden vijanden zijn van den vooruitgang van de socialisti sche gedachte. Dr. Ley eindigde zijn herhaaldelijk door applaus onderbroken rede met het aanhalen van Napoleon op zijn sterfbed te St. Helena: „Ik heb getracht Europa te vereenigen en tot de overwinning te leiden, het is mij niet gelukt. Er zal een ander komen, die grooter is dan ik. Hem zal het gelukken, en hij zal ons werelddeel vereenigen en tot de over winning voeren.” Deze grootere is er, Adolf Hitler, en ik ben ervan overtuigd, dat Duitschland bevrijd zal worden van Engeland en Juda. Dienstleiter Ritterbusch, de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, sloot de bijeenkomst, waarna de Duitsche volksliederen wer den gezongen. Aan het D.N.B. wordt medegedeeld: Nadat de Sovjet-Russische berichten dienst reeds dagenlang berichten heeft verspreid over de vernietiging van een in het gebied ten Westen van Tsjer kassy sedert langen tijd ingesloten Duitsche gevechtsgroep, heeft radio Moskou thans een lang officieel bericht daarover uitgezonden. Zooals in het Weermachtbericht van 18 Febr. wordt medegedeeld, is de gevechtsgroep gis teren door de Duitsche aanvalsforma- ties, die daar in den strijd werden ge bracht, ontzet. In geen enkel opzicht is den Sovjets dus de vernietiging van deze Duitsche gevechtsgroep gelukt. De verspreiding van het Sovjet-Russische bericht, juist op het moment, dat de Duitsche aanvalsgroepen zich vereenig- den met de tot dan toe ingesloten for maties, is kenmerkend voor de leugen achtigheid van de officieele Sovjet-Rus sische berichtgeving. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldde, dat in de berichtgeving van Moskou wekenlang gesproken was over de omsingeling van 10 Duitsche divisies. Wel verre van vernietigd te zijn, aldus wordt te Berlijn verklaard, zijn de Duit sche divisies, waartoe o.a ook de pant serdivisie Wiking en Wallonië behooren. ontz<1 door de Duitsche divisies, die van het Westen uit tegenaanvallen op den omsingelingsring hebben ondernomen en die thans de verbinding met de inge sloten strijdkrachten, die van hun kant ook verwoede uitvalspogingen hebben ondernomen, tot stand hebben gebracht. De Duitsche tegenaanvallen hebben kun nen profiteeren van de sedert enkele dagen ingetreden koude, die het mogelijk heeft gemaakt, een ruim gebruik te maken van tanks In een commentaar wijst de militaire correspondent van het D.N.B., Hallens- leben, op het Duitsche bericht, dat ver scheidene Duitsche pantserformaties reeds gisterochtend de verbinding met de Duit sche gevechtsgroep hersteld hebben en dat het gros dier groep zich gisteravond (17 Febr.) reeds binnen de nieuwe Duit sche frontlinie bevond. De berichten van de Duitsche frontstaven. die gedurende de laatste 8 dagen steeds hun neerslag vonden in de officieele berichten van het Duitsche Opperbevel, gaven steeds duidelijker blijk van de voortschrijdende Duitsche aanvalsactie in dit gebied. Men moet bedenken, dat de Sovjets na hun échecs bij Nikopol en Loega. althans in dit gebied verwachtten, eindelijk tot den gewenschten vernietigingsslag te kunnen komen. De verdere gevechtshandelingen zullen overigens het beste bewijs leve ren, dat deze vijandelijke verwachtingen volkomen teleurgesteld zijn en dat het Sovjetbericht elke militaire steekhou dendheid mist en blijkbaar slechts ten doel heeft, de strategische mislukking van het winteroffensief en den grooten omvang van de Sovjetverliezen te ver doezelen. Arbeitskammer geopend Gistermorgen vond alhier de fees telijke opening plaats Arbeitskammer van het Duitsche Arbeidsfront van het bereich der N.S.D.A.P. in Neder land. Na een muzikale inleiding opende de Obmann der D.A.F. in Neder land, de heer Kretschmar, deze bijeenkomst, die werd bijgewoond door de hoogste autoriteiten in den lande en tal van genoodigden van D.A.F., N.A.F. en andere organi saties. Gelijk in Duitschland, waar zij reeds lang bestaat, is nu ook bier een Arbeits kammer ingesteld, die het D.A.F. in zijn werkzaamheden dient te ondersteunen. Zij wordt daarbij geholpen door adviseurs, Unterkammer en arbeidscommissies, waarvoor vooraanstaande en actieve leden van het D.A.F. in Nederland zullen wor den uitgenoodigd hun medewerking te geven. Deze Arbeitskammer zal, aldus spr., waardevol werk kunnen verrichten bij de verbetering van de sociale verhoudingen in de bedrijven, de uitwisseling van arbeidservaringen, de organisatie van het prestatieloon, enz. Zij zal daarbij tevens haar zusterorganisatie, het N.A.F., kunnen voorlichten en steunen bij eventueele po gingen tot een soortgelijken opbouw van haar organisatie REDE Or. LEY De leider van het D.A.F., dr. Ley. hield hierna een rede, waarin hij in een twaalf tal punten de doelstellingen van het Duitsche Arbeidsfront uiteenzette en de plaats en waardeering van den arbeid in het Europa van vroeger en van thans vergeleek. De doelstellingen van het D.A.F. formuleerde hij als volgt 1. De Duitsche mensch is het doel van al ons politiek, economisch en cultureel handelen. Zijn gezondheid, zijn welvaart, zijn kennen en kunnen zijn het doel van al ons streven. De marxisten en liberalen dachten in tegenstelling hiermede slechts aan geld. Vroeger dachten de ondernemers slechts aan fabrieken en aandeelen maar de men schen lieten hen onverschillig. 2. De volksgemeenschap overwint het persoonlijk en het groepsegoïsme. De maatschappij bestond voorheen slechts uit tallooze groepen van bij elkaar behooren- de belanghebbenden en men stelde het belang van de natie als geheel steeds ten achter bij persoonlijke en groepsbelangen. 3. De prestatie verricht voor de ge meenschap vormt den grondslag voor den socialen rang, dien een werker inneemt. In Engeland, in Frankrijk en ook hier en daar in Nederland zijn de maatschap' pelijke verhoudingen gegrondvest op de verkeerde gedachte, dat de arbeider knecht is en de patroon de heerscher over zijn personeel. Wij herstellen daarentegen de menschelijke rechten in hun oude waardewel moet in elk bedrijf de een bevelen en de ander gehoorzamen, maar dat heeft niets met de menschelijke rech ten te doen. Een van de belangrijkste sociale maatregelen aan het begin van den oorlog is dan ook geweest, dat elke werker, onverschillig of hij hoog of laag geplaatst is, dezelfde rechten heeft op levensmiddelen, schoeisel, kleeding, enz. 4. Wij proclameeren het recht op den arbeid en den plicht tot den arbeid. Dit is de grondslag voor alle sociale zeker heid. Wie niet werkt, zal ook niet eten en. wij kunnen niet toestaan, dat er men schen zijn, die alleen van hun geld leven en die geen werk verrichten. Wij hebben het recht op den arbeid hiet alleen ge proclameerd, maar ook verwezenlijkt. 5. Sociale zekerheid bevrijdt de arbei ders van de sociale afhankelijkheid. Deze zekerheid bestaat uit zekerheid van in komen, zekerheid voor den levensavond, zekerheid bij ziekte en ongeval en zeker heid voor het moederschap, voor we duwen en weezen. In Engeland, den puriteinsch ingerichten staat, is het geheele maatschappelijke leven afhankelijk van de twintig rijkste familiesja zelfs het koningshuis is daarvan afhankelijk In Duitschland was de sociale verzorging van de werkers zelfs in den tijd van Bismarck al ver den anderen landen vooruit. Nu zijn wij hier mede nog verder, maar wij zullen niet rusten voordat ook een grootscheepsche verzorging van de werkers op hun levens avond verzekerd zal zijn 6. Het recht op onderwijs en ontwik keling opent aan de begaafden den weg naar economischen en socialen opgang. Het beste onderwijs mag niet uitsluitend gereserveerd blijven voor de bezittende klasse. Door onze maatregelen zal ook de armste jongen, als hij bijzondere gaven heeft, deze tot ontwikkeling kunnen brengen. Een natie, die dat verwezen lijken kan, zal tot de belangrijkste in de De Duitsche gasten werden gistermid dag ontvangen op de vormingsschool „Drakenburg” van het N.A.F.waar Reichsorganisafionsleiter dr. Ley hun nog eens wees op het groote belang van een goede verzorging der buitenlandsche ar beiders en de wijze waarop deze dient te worden aangepakt. Hij dankte hen allereerst voor de wijze waarop zij zich het afgeloopen jaar van hun taak hebben gekweten, ook al mogen hier en daar fouten zijn gemaakt. Aan de tewerkstelling van ettelijke mil. lioenen vreemde arbeiders in het Rijk wa ren ook groote gevaren verbonden. Im mers een groot deel der buitenlandsche arbeiders was den Duitschers zeker niet vriendelijk gezind. Dat men hen zonder veel wrijving in het Duitsche bedrijfs leven heeft kunnen inschakelen, mag een der grootste prestaties genoemd worden. Het bedrijfsleven uit den eersten wereld oorlog had met zijn gebrekkige en bont geschakeerde organisaties van werkgevers en werknemers de vraagstukken zeker niet meester kunnen worden. Dat dit thans wel mogelijk is, weet spreker aan de kracht der nationaal-socialistische idee. Spr. wees op de goede ervaringen, die de arbeiders hebben opgedaan en hield er zich van overtuigd, dat velen thans an ders gaan denken over de huidige vraag stukken en hun houding wijzigen. Op dezen weg moeten zij verder wor den geholpen, want het gaat er niet alleen om, dat zij arbeid verrichten, maar ook de hoogste prestatie leveren. Niet onder dwang, maar uit het inzicht, dat het recht is aan de zijde van Duitschland en deze oorlog des te spoediger afgeloopen is naarmate meer wapens worden gepro duceerd. Ook de „Betreuung” der vreemde ar beidskrachten zal nog verbeterd moeten worden, want tenslotte gaat de meeste wervingskracht uit van brieven waarin de arbeiders naar huis schrijven, dat zij het in Duitschland goed hebben en er goed verzorgd worden. Aan den anderen kant moeten deze echter bedenken, dat het Duitsche volk in dezen oorlog de bloedoffers brengt voor^ de gemeenschappelijke Germaansche er zich dus niet zij eens hard

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1