M k No. 18725. Zware Anglo-Amerikaan sche vliegtuigverliezen Maandag 21 Februari. 1944. Nachtelijke luchtslag z c Af Zeven doodvonnissen Bekendmaking Ron. 1 0 A E N Socialisme en volksopvoeding Frontverkorting in Noordelijken sector Opneming van bevrijde divisies voltooid O L N De bevrijding van de ingesloten Duitsche gevechtsgroep De aanvallen op Londen Rechten en plichten Tojo chef van generalen staf TRUK EILANDEN Bekendmaking Weer een aanval op Londen De zware Britsche verliezen 4* HAAGSCHE COURANT Koning, Goudsbioemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Seters Jr.. Theresia straat 108a, Tel. 77244*. und Polizeiführec SS- Desiré Gerrit enkele bommenwer- Av 1000 km. c 6 oo To I 0 I zware voorafgaande niet en des van VERDUISTEREN Van 18.15 uur tot 7.30 uur Maan: 21 Febr. op 6.09 u., onder 14,37 u. 22 Febr. op 6.58 u„ onder 15.54 u. O o |Aaarf van Pelt O 3 Rabayl^) '^Finschh. Terreuraanval op Midden-Duitschland Formaties Britsche bommenwerpers hebben in de vroege ochtenduren van gisteren, naar het D.N.3. verneemt, een zwaren terreuraanval ondernomen op plaatsen in Midden-Duitschland. In het bijzonder werden woonwijken der stad Leipzig door talrijke brisant- en brand bommen getroffen. De bevolking leed verliezen. NIEUW> GUINEA 11 Convooitorpedojagers in Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht 4/ Goeam^ van deze rechten en plichten. Tot dit inzicht is men nog niet over de geheele linie in ons land gekomen en daarom heeft het zijn nut met bijzondere be langstelling kennis te nemen van de ideeën door dr. Ley ontwikkeld. Deze denkbeelden zijn van de grootste be- teekenis voor de karaktervorming van een volk, ook van ons volk. Wij moe ten niet vergeten, dat de geschiedenis heeft geleerd, dat nooit door verzwak king van intellect, maar wel door ver zwakking van karakter volken te gronde zijn gegaan. c» o <0 Q O Kwadjelin O De Höhere deelt mede: Op 15 Februari 1944 is het Polizei- standgericht te Soest, provincie Utrecht, bijeengekomen en heeft de onderstaande leden van een groep ter roristen ter dood veroordeeld: 1. den student Cornells Burger uit Zeist; 2. schoenmaker Cornells Karman uit Baarn; 3. den student Rut Veenen daal, uit Tiel. Het overtuigend bewijs van hun schuld is geleverd en de veroordeelden hebben bekend o.a. aan de volgende strafbare feiten te hebben medegewerkt: Moord op den ambtenaar van den crisis controledienst Muller op 3 No vember 1943, alsmede aan den overval op het distributiekantoor in Gelder. m a 1 s e n in September 1943. Boven dien waren zij voor een deel in het verboden bezit van vuurwapens en hebben zij ophitsende anti-Duitsche pamfletten verspreid. Het vonnis is, nadat het verzoek om gratie was afgewezen, met den kogel voltrokken. Aanvallen op Truk afgeslagen Het Japansche hoofdkwartier maakt» bekendEenheden van de keizerlijke leger- en vlootstrijdkrachten hebben met succes een vijandelijke strijdmacht afge- slagen, die een aanval deed op het eiland Truk. Bij deze operaties hebben de kei zerlijke leger- en vlooteenheden 2 vijan delijke kruisers tot zinken gebracht, waarvan een vermoedelijk een slagschip was, alsmede een vliegkampschip en een oorlogsschip van onbekende categorie zwaar beschadigd. Voorts werden meer dan 54 vliegtuigen neergeschoten. Onze verliezen bedroegenTwee kruisers. 3 torpedojagers, 13 transportschepen en 120 vliegtuigen, terwijl bovendien onze installaties op den beganen grond eenige fi^jadc leden." □e Leider begroet den Reichsorganisationsleiter Or. R. Ley, bij zijn bezoek aan het hoofdkwartier te Utrecht. Van links naar rechts: Generalkommissar z.b.V. W. Ritterbusch Reichsorganisationsleiter Dr. R. Ley en de Leider (C.N.F.-Otto) t PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd me; ,,Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. ,,Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9 45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c„ fr. p. p. 10 c. Japan yT o 33OOkm. o/4» o Truk' ‘ft austra'ue Amerikaansche verliezen Nadat de Duitsche luchtverdediging in de vroege ochtenduren van Zondag reeds een zware nederlaag had toege bracht aan de Britsche terreurbommen- werpers bij aanvallen op Midden- Duitsch gebied, voornamelijk Leipzig, zijn sterke formaties Duitsche jacht vliegtuigen, tijdens de ochtenduren van denzelfden dag, weer in zware maar succesvolle gevechten gewikkeld ge weest met Amerikaansche formaties bommenwerpers, die eveneens Midden- Duitschland wilden aanvallen. Volgens de voorloopige berichten werden 38, in hoofdzaak viermotorige bommenwer pers neergeschoten. Truk ei l. Over het geslaagde verbreken van den vijandelijken omsingelingsring ten Westen van Tsjerkassy verneemt het D.N.B.: Nadat door een diepe Sovjet- penetratie uit Zuidelijke en Noordelijke richting de onder bevel van den gene raal der artillerie Stemmermann staan de gevechtsgroep op 28 Januari van haar verbindingen was afgesneden, gin gen op 4 Februari troepen van het leger en de Waffen-SS op 2 plaatsen tegelijk bij verrassing tot doorbraakpo gingen over. Gelijktijdig met de Ooste lijk van Sjasjkof opdringende aanvals groep onder bevel van den generaal der pantsertroepen Breith vielen verder naar het Zuiden de formaties onder luitenant-generaal von Vormann aan, om sterke vijandelijke strijdkrachten tot zich te trekken en zoo de doorbraak pogingen der Noordelijke groep te ver gemakkelijken. Bij de volbrenging van haar taak vernietigden zij 129 pantser wagens en 393 stukken geschut van elk kaliber, terwijl zij bijna 700 gevange nen maakten. Ofschoon sterke vijandelijke strijd krachten door de troepen van generaal von Vormann werden gebonden, ston den de meer Noordelijk opdringende formaties toch altijd nog tegenover on geveer 10 divisies infanterie en ver scheidene pantsercorpsen. Een plotse ling invallende dooi maakte het terrein onbegaanbaar en remde de doorbraak- operatie, die aanvankelijk snel terrein had gewonnen. Met ijzeren vastbeslo tenheid echter baanden zich de Duit sche troepen een weg. Bezield door den wil hun kameraden te bevrijden, over wonnen zij alle terreinmoeilijkheden, ook als zij, zooals op een plaats ge beurde, barrevoets moesten aanvallen. Onder voortdurende aanvals- en verde- digingsgevechten braken zij den tegen stand der bolsjewistische divisies en hadden, toen zij zich met de bevrijde gevechtsgroep vereenigden, 600 Sovjet- pantserwagens en 407 stukken geschut vernietigd. Bovendien maakten zij meer dan 1300 gevangenen. Ongeveer de helft van het aantal vernielde vijandelijke pantserwagens kwam op rekening van het zware pantserregiment van den eikenloofdrager luitenant-kolonel Bake, dat sedert het begin van zijn ingrijpen ten Oosten van Sjasjkof, op 24 Januari, ongeveer 400 pantserwagens heeft ver nietigd. In vast vertrouwen op het commando en op hun kameraden leverden intus- schen de ingesloten formaties, die alleen nog werden geravitailleerd door de luchteskaders van luitenant-generaal Seidemann, onder bevel van generaal Stemmermann en luitenant-generaal Lieb heldhaftige afweergevechten tegen de numeriek veel sterkere en voortdu rend stormloopende vijandelijke troepen. Met vernietiging van 101 pantserwagens zuiverden zij, steeds weer tegenaanval len ondernemende, gevaarlijke penetra ties, tot zij op den avond van den 16n Februari overgingen tot de door braak door den steeds nauwer worden den omsingelingsring. In weerwil van de zware sneeuwstormen konden zij de verbinding herstellen. Op den avond van den 18den Februari waren zij op genomen in de vooruitgeschoven Duit sche hoofdlinie. Naar voorts uit Berlijn wordt gemeld, blijkt uit de rapporten van de Duitsche bemanningen, die dezen aanval op Lon den hebben ondernomen en die allen reeds vroeger hebben deelgenomen aan talrijke aanvallen op Engeland, dat de Britsche afweer door middel van batte rijen luchtdoelgeschut en nachtjagers zonder uitwerking is geweest. Dit wordt ook bevestigd door het geringe aantal vliegtuigen, dat bij dezen aanval verloren is gegaan. Volgens een Reuterbericht zijn door den Duitschen luchtaanval op Londen in den nacht van Zondag op Maandag „vele branden veroorzaakt”. Er is een „regen van brandbommen” neergekomen. Verder deelt het Opperbevel van de Weermacht met betrekking tot de op 18 Februari gemelde bevrijding van de ten Westen van Tsjerkassy ingesloten Duit sche gevechtsgroep nog mede De opneming van de bevrijde di visies is voltooid. De hier sedert den 28n Januari afgesneden troepen van het leger en van de Waffen SS, on der bevel van den generaal der ar tillerie Stemmermajin en van den luitenant-generaal Lieb, hebben in heldhaftigen afweerstr|jd stand ge houden tegen den stormloop van zeer overmachtige vüandelyke strijd krachten en vervolgens in verbitter de gevechten den omsingelingsring van den vijand doorgebroken. Leiding en troep hebben daarmee aan de his torie van het Duitsche soldatendom een nieuw lichtend voorbeeld van heldhaftige volharding, vermetelen aanvalsgeest en offervaardige kame raadschap toegevoegd. De tot ontzet van deze gevechtsgroep aangetreden formaties van het leger en van de Waffen-S.S. onder bevel van den generaal der pantsertroepen Breith schie pen in samenwerking met de onder lei ding van den luitenantgeneraal von Vor mann staande troepen onder de moeilijk- ste weers- en terreinsomstandigheden door voortreffelijk optreden van eiken soldaat de voorwaarde voor de doorbraak. De bolsjewieken leden zeer zware bloedige verliezen en verloren van 4 tot 18 Fe bruari 728 pantserwagens en stukken stormgeschut, 800 stukken geschut wer den buitgemaakt en verscheidene duizen den gevangenen binnengebracht. Het 8ste korps vliegers onder bevel van den luitenantgeneraal Seidemann heeft in beproefde wapenkameraadschap de zwaar worstelende troepen van het leger voor- oeeldig gesteund. Formaties transport- en gevechtsvliegtuigen ravitailleerden de in gesloten strijdkrachten onder moeilijke weersomstandigheid en krachtigen vijan delijken afweer van jagers en luchtdoel- artillerie, brachten hun munitie, levens middelen en benzine aan en namen meer dan 2400 gewonden mee terug. Daarbij gingen 32 transportvliegtuigen verloren. 58 vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten en door luchtdoelartillerie neergeschoten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 21 Februari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Ten Zuiden van Kriwoi Rog, ten Oos ten van Sjasjkof, ten Zuiden van de Beresina en ten Zuidoosten vaji Witebsk mislukten talrijke, deels door pantserwa gens gesteunde aanvallen der bolsjewie ken. De vijand leed zware, bloedige ver liezen. Bij een aanval van pantserwagens verloor hij 20 van de 25 aanvallende pantserwagens. In het Noordelijke deel van het Ooste lijke front voerden onze divisies in en kele sectoren ter verkorting van het front overeenkomstig het bevel distan- Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX W AGUNSTRA AT 3537 Giro Nw 12500 Bijkantoor; Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de In het communiqué van het Britsche ministerie van Luchtvaart over den aanval van het Duitsche luchtwapen op Londen van Zaterdagochtend wordt ge zegd, dat „in het stedelijk gebied van Londen materieele schade en verliezen van menschenlevens zijn ontstaan.” In een bericht van Reuter wordt toege geven, dat de aanval „zeer wijd ver takt” was, want uit vele gebieden van Groot-Londen worden incidenten ge meld. De Stockholmsche bladen wijzen erop, dat dit de zwaarste aanval sedert meer dhn 2 jaar is geweest en dat de Duitsche vliegtuigen erin geslaagd zijn rot het eigenlijke Londen door te dringen, waar groote branden ontstonden. Volgens „Svenska Dagbladet” werden vele wijken door het vuur zoo helder verlicht, dat men de lichten der auto’s niet noodig had. In de geheele stad zijn vele menschen onder de ineengestorte huizen bedolven. Een groot aantal is waarschijnlijk echter gered Te Londen verwacht men nieuwe, waarschijnlijk nog heviger, aanvallen. Het A.N.P. meldt uit Berlijn In be voegde kringen van de Rijkshoofdstad wordt wat betreft de vraag, of deze nieuwe aanval weer een, zij het ook zeer doeltreffende, op zich zelf staande actie is of dat deze aanval misschien het voor spel was voor den komenden slag om 'Londen. gecrx.siandpun.t, bepaald. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) f 1 65, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel, /Ó.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. /0.38. Pers. gevr. /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer. Inplaats van veldmaarschalk Soegi- yama heeft ministerpresident generaal Tojo den post van chef van den Ja- panschen generalen staf op zich geno men. Tevens heeft admiraal Sjimada, de minister van Marine, den post van chef van den admiralen staf op zich genomen, inplaats van groot-admiraal Nagano. Nederland is een Arbeitskammer .rijk geworden. De leider van het Duit sche Arbeidsfront, dr. Ley, heeft deze instelling Vrijdag j.l. geopend met een opvallende rede, welke men in ons blad van Zaterdag heeft kunnen aan treffen. Hij heeft in deze rede een aan tal principieele uiteenzettingen ver werkt, waarin men als het ware een voor de eerste maal geformuleerde pro clamatie kan zien van wat genoemd wil zijn „het Europeesche socialisme”. Het spreekt vanzelf, dat in een land als het onze met zijn met zooveel zorg geleide sociale verhoudingen en voorzieningen deze uiteenzettingen bijzondere dacht verdienen. aan- Daarbij moet men uiteraard in aan merking nemen, dat dr. Ley de doelstellingen van het Duitsche Ar beidsfront heeft uiteengezet en daarbij op het punt van sociale voorzieningen opmerkingen heeft gemaakt, die voor vele hier reeds bestaande toestanden haar beteekenis hebben verloren. Organisatorisch ech ter heeft de rede van dr. Ley ook ons volk iets te zeggen en wanneer de Ob- mann van het D.A.F., de heer Kretsch- mar, in zijn openingswoord bij de in stelling van de Arbeitskammer de hoop uitspreekt, dat deze de zusterorganisatie van het D.A.F., het Nederlandsche Arbeidsfront, zal kunnen voorlichten en steunen bij eventueele pogingen tot een soortgelijken opbouw van haar organi satie te komen, dan kan men slechts wenschen, dat deze hoop in vervulling zal gaan. Het nieuwe socialisme vervult een zeer bijzondere functie in direct verband met de volksopvoeding, het geen in het denkbeeldencomplex van dr. Ley niet op den voorgrond is ge bracht, wijl hier het Europeesche accent om begrijpelijke redenen veel meer den nadruk heeft gekregen maar waarop hij toch voldoende licht heeft laten vallen om haar beteekenis te beseffen voor een nadere studie van de sociaal-psychische en volkspsycholo- gische verschijnselen. Een nauwkeurige studie van de geestelijk-sociale wissel werkingen tusschen individuen over het geheele gebied is noodzakelijk voor een goede organisatie van alle beschikbare krachten in de maatschappij. De ver vorming der maatschappij heeft een •vervorming van het menschelijke type en deze een nieuwe verandering van het maatschappelijke samenwerken ten gevolge. Het voortschrijden hiervan gaat samen met de ontwikkeling van het gemeenschappelijk bewustzijn en deze ontwikkeling geschiedt, zelfs in revolutionnaire tijden volgens bepaalde wetten. Continuïteit van het sociale leven blijft altijd hoofdfactor der be schaving. Het nieuwe moet zich aan het oude vastknoopen en daaruit in nieu wen vorm het houdbare overnemen. Dit is tenslotte een grondslag van elke col- lectief-psychologische studie. De zooeven aangeduide vervorming van het maatschappelijke samenwerken beeft ook dr. Ley binnen het kader van zijn uiteenzettingen gebracht, waar hij opmerkt, dat de prestatie verricht voor de gemeenschap den grondslag vormt voor den socialen rang, dien een werker inneemt. In Engeland, in Frankrijk en ook hier en daar in Nederland, zoo jnerkte dr. Ley in zijn rede} op zijn de maatschappelijke verhoudingen ge grondvest op de verkeerde gedachte, Onze luchtverdedigingsstrijdkrachten ver- dat de arbeider knecht is en de patroon de heerscher over zijn personeel. Wij herstellen, zegt dr. Ley dan verder, de menschelijke rechten in hun oude waarde; wel moet in elk bedrijf de een bevelen en de ander gehoorzamen, maar dat heeft niets met de menschelijke rechten te maken. Inderdaad komen dergelijke ongelukkige opvattingen nog in vele Nederlandsche bedrijven voor; aan de juiste verhouding, aan de ge- wenschte sociale samenwerking tus schen werkgever en werknemer ont breekt hier en daar ongetwijfeld nog veel. Nog te weinig leeft in zulke ge vallen het bewustzijn, dat beiden moe ten samenwerken in het belang van de gemeenschap en niet in de eerste plaats voor persoonlijke belangen. Het recht op den arbeid en de plicht tot den arbeid vormen beide hoeksteenen van de maatschappelijke samenwerking en er is geen gezond sociaal leven denk baar zonder de domineerende functie bolsjewieken werden teruggeslagen. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front hebben zich de Beier- sche 97ste divisie jagers onder bevel van generaal-majoor Rabe von Pappenheim en de Oost-Pruisische 24ste pantser divisie onder bevel van generaal-majoor Reichsfreiherr von Edelsheim bijzonder onderscheiden. In Italië duren de heen, en weergolven de zware gevechten in het landingshoofd van Nettuno voort. Onze troepen sloegen verscheidene met steun van pantserwa gens ondernomen tegenaanvallen van den vijand af, vernietigden bij eigen aanvallen een vijandelijke compagnie en sloten ten Zuiden van Aprilia een gevechtsgroep van den vijand in. Hevige doorbraakpogingen van deze formatie en ontlastingsaanvaljen werden afgeslagen. Onze vèrdragende ar tillerie beschoot de havens Anzio en Net tuno met goede uitwerking. Aan het Zuidelijke front verliep de dag zonder belangrijke gevechtshandelingen. Op 20 Februari des middags vielen formaties Amerikaansche bommenwerpers verscheidene plaatsen in Noord, en Mid den-Duitschland aan. Door brisant- en brandbommen ontstond hier en daar aan zienlijke schade, vooral in Leipzig. In de vroege morgenuren van vandaag onderna men formaties Britsche bommenwerpers bij gesloten wolkendek een terreuraanval op het gebied van Stuttgart. Vooral in de woongebieden van de stad Stuttgart werd schade veroorzaakt. Daarbij werden cultuurmonumenten, kerken en openbare gebouwen vernield. Onze luchtverdedi- gingsstrijdkrachten vernietigden bij deze aanvallen ondanks veel hinder van de weersomstandigheden 49 BritschAmeri kaansche vliegtuigen, voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers. De Duitsche luchtmacht viel in den af- geloopen nacht met sterke formaties zware gevechtsvliegtuigen opnieuw Lon den aan. Groote hoeveelheden brisant- en brandbommen veroorzaakten wederom uitgestrekte branden en vernielingen in het stadsgebied. Onze duikbooten hebben in het Noor delijke deel van den Atlantischen Oceaan in taaie en zware gevechten met vijande lijke groepen duikbootjagers en bewa- kingsgroepen 11 convooitorpedojagers tot zinken gebracht. Vijand had te vroeg gejuicht De Duitsche pers wordt beheerscht door het relaas over de bevrijding der ten Westen van Tsjerkassy tijdelijk inge sleten geweest zijnde Duitsche gevechts groep. De Engelsch-Amerikaansche bladen, zoo schrijft de „Völkischer Beobachter”, die voorbarig geloof hechtten aan de over- winningskreten hunner Sovjetvrienden, volgens welke zich bij Tsjerkassy een „tweede Stalingrad” zou voltrokken heb ben, hebben te vroeg gejuicht. Weer eens heeft men in Londen de klokken der overwinning te vroeg laten luiden. Nu Stalin, om het militaire echec en de pijn lijke voorbarigheid van zijn succesberich- ten te verdoezelen kort en goed beweerd heeft, dat de omsingelingsslag bij Tsjer kassy met een overwinning is geëindigd, terwijl op hetzelfde oogenblik de ring van zijn omsingeling in stukken werd gesla gen, weet men in Londen natuurlijk, wat men van dergelijke berichten uit Moskou kan gelooven. Evenals in Italië moet men ook in het Oosten winsten af schrijven, die men reeds in de zak meende te hebben. Weer eens heeft de Duitsche leiding bewezen, dat zij ook in de moeilijkste omstandigheden haar zenu wen in bedwang weet te houden en uiterst gevaarlijke situaties weet te boven te komen. De Duitsche soldaat echter heeft opnieuw bewezen een vechter te zijn, die uist op kritieke oogenblikken zijn hoog ste militaire waarden beslissend in de weegschaal van het gebeuren werpt. In het 5de oorlogsjaar, zoo besluit het blad, is de gevechtswaarde van de Duitsche Weermacht alsook de vastberadenheid van het thuisfront onaangetast. In haar hard heid en haar onbuigzamen militairen .wil ligt het onderpand van de Duitsche over winning. -o (^Mindanao Tonelik' Falalutf’-'^Lap 'ÖWela '0 oQUman lOOkm. nietigden 83 viermotorige pers. Vijandelijke storingsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op plaatsen in Noord- en Noordwest-Duitsch- land. Zeestrijdkrachten, luchtdoelartillerie aan boord van koopvaardijvaartuigen en luchtafweergeschut der marine schoten in den tijd van 11 tot 20 Februari 12 vijandelijke vliegtuigen neer. x»o<(44l|) j Italiaansche frontgebied vijandelijke vlieg- o t o o“ De Höhere SS- und Polizeiführer deelt mede: Op 14 Februari 1944 is het Polizei» standgericht in Assen bijeengekomen en heeft de onderstaande leden van een groep terroristen ter dood veroordeeld: 1. den wegwerker Gerben O s wa 1 d uit Harlingen; 2. den kantoorbediende Schuil uit Harlingen; 3. den timmerman Lolle d a a n uit Beetgum; 4. den student Folkert B e r g s m a uit Delft. Het overtuigend bewijs van hun schuld is geleverd en de veroordeelden hebben bekend een poging tot moord te hebben gedaan op den Nederland-. schen eersten luitenant der politie van W |j n e n te Harlingen, alsmede op een anderen pro-Duitschen Nederlander. Bovendien hebben zij hun medewerking verleend bij overvallen op verscheidene gemeentehuizen en distributiekantoren. Voorts waren zij in het verboden bezit van vuurwapens en hebben zij anti- Duitsche pamfletten verspreid. Het vonnis is, nadat het verzoek om gratie was afgewezen, met den kogel voltrokken. De inspectiereis van veldmaarschalk Rommel Generaal-veldmaarschalk Rommel heeft, naar het D.N.B. verneemt, op zijn inspectietournée langs den Atlanti schen wal de laatste dagen de verster- kingsinstallaties in Normandië bezocht. De generaal-veldmaarschalk, die bege leid was door hooge officieren, heeft zich overtuigd van de gevechtskracht en afweerparaatheid der Normandische kust. Bijzondere aandacht wijdde hij ook aan de uitgestrekte dichte mijn versperringen in het kustterrein. In diepgaande besprekingen kreeg de generaal-veldmaarschalk een beeld van de trefkracht van den Atlantischen wal, ook aan de uiterste Noordwestelijke kust van Frankrijk, waar hij tenslotte de zeevesting Cherbourg met haar sterX? -verdecüging&werjgn b^Lê^Ugde. 24 Feba^N.M. Door een grootscheepsche poging om de Duitsche luchtverdediging door schijnmanoeuvres te misleiden meenden de Britsche bombarde- mentsformaties, die gisterochtend vroeg het gebied van Noord- Duitschland binnenvlogen, zware verliezen te kunnen voorkomen. Alleen al met het oog op de ge vreesde nachtjagers maakten zjj weer gebruik van een gebied van slecht weer boven Duitschland, dat volgens Britsche opvatting het ge bruik van nachtjagers in grooten getale dubieus maakt. De catastrofe die de terreurbommen- werpers heeft getroffen, bewijst echter, hoezeer de Duitsche luchtverdediging, en vooral de nachtjager, zich intusschen heeft ingesteld op de bestrijding der Engelsche formaties bij slecht weer en in stikdonkere nachten. In een nachte- lijken luchtslag, zooals dit continent nog niet gekend heeft, hebben de nachtja gers, in nauwe samenwerking met het afweergeschut, den vijand de zwaarste nederlaag toegebracht, die hij tot dus ver heeft geleden. De vernietiging van 83 viermotorige bommenwerpers staat gelijk met de uitschakeling van een ge heel eskader. Daarbij kan met zeker heid worden aangenomen, dat het aan tal vernietigde vliegtuigen nog grooter is, vooral daar het cijfer van 83 slechts de vliegtuigen betreft, waarvan onomstoo- telijk is waargenomen, dat zij boven het continent zijn neergeschoten. De zoogenaamde „stille verliezen”, die, volgens een vroegere Britsche uiteen zetting, op ongeveer 30 procent gesteld moeten worden, zijn in dit getal niet begrepen. Twee Oberfeldwebel schoten elk 5 toestellen neer. Het grootste deel van de ongeveer 600 inzittenden der ver nielde vliegtuigen is in de brandende wrakstukken omgekomen. Slechts een zeer klein percentage kon door de val schermen het leven redden en geraakte in gevangenschap. Bovendien is van beteekenis het verlies van waardevol vliegtuigmateriaal, met een gezamen lijke motorsterkte van ongeveer 300.000 pk. en van 830 van de modernste ma chinegeweren. Te Londen is officieel toegegeven, dat na den luchtaanval op Duitschland in den nacht van Zaterdag op Zondag, tot dusver 79 bommenwerpers worden ver mist. DUITSCHE WEERM ACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 20 Februari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Ten Zuiden van Kriwoi Rog brak een Duitsche gevechtsgroep door de Sovjet- stellingen heen, veroverde talrijke plaats jes en sloot een opening in het front. Aan weerszijden van de stad mislukten vijandelijke aanvallen. Ook ten Oosten van Sjasjkof stortten vijandelijke aanvallen na zware pantser- gevechten ineen. De bolsjewieken verlo ren daar 26 pantserwagens. Tusschen Pripjet en Beresina ging de vijand, na krachtige artillerievoorberei- ding, gesteund door pantserwagens en slagvliegtuigen, opnieuw tot den aanval over. Zijn doorbraakpogingen werden in harde, heen en weer golvende gevechten, verijdeld, plaatselijke penetraties afge grendeld Bij succesvolle bestrijding van benden in het achterwaartsche gebied van den Centralen frontsector werden door bevei- ligingstroepen onder hardnekkigen vij andelijken tegenstand 257 kazematten en meer dan 100 opslagplaatsen van materiaal vernield. Groote buit aan wapens, vee en levensmiddelen werd behaald. De ban dieten leden groote, bloedige verliezen. Ten Noorden van Welikije Loeki en ten Zuiden van het Ilmenmeer kwam het tot levendige gevechten, die voortduren. Tus schen Ilmen- en Peipusmeer, alsmede in het gebied van Narwa, hield de krachtige vijandelijke druk aan. In verbitterde ge vechten mislukten talrijke aanvallen der bolsjewieken. Vijandelijke colonnes op marsch en gereedstaande troepen werden door geconcentreerd artillerievuur uiteen geslagen. In eenige penetratiegebieden zijn nog hevige gevechten gaande. De gevechten op het landingshoofd van Nettuno duurden ook gisteren met onver minderde kracht voort. Eigen aanvallen en vijandelijke tegenaanvallen, die door pant serwagens werden gesteund, wisselden elkander ten Zuiden en ten Zuidoosten van Aprilia af. Formaties gevechts- slagvliegtuigen vielen overdag en nachts doelen in het landingshoofd Nettuno met goed effect aan. In de haven van Anzio ontstonden door bomtreffers uitgebreide branden en ontploffingen in munitie-opslagplaatsen. Bij den strijd te gen vijandelijke scheepsconcentraties voor Anzio werd een transportschip van 7000 brt. in den grond geboord en werden 2 transportschepen van tezamen 16.000 bit. ernstig beschadigd. Onze duikbooten brachten in de wa teren voor Nettuno 3 volgeladen vijan delijke landingsschepen en een vracht schip van 16000 brt., alsmede 2 torpedo jagers tot zinken. In hetzelfde zeegebied vernietigde een duikboot onder bevel van Kapitanleutnant Fenski, zooals reeds gis- in het gebied van Cassino zijn grooten aanval, als gevolg van de zware ver liezen, die hij de voorafgaande dagen hier had geleden, gisteren niet voort, De dag verliep aan het geheele front, op enkele hevige plaatselijke gevechten in den sector ten Noordoosten van CasteL forte na, kalm. Boven het werden gisteren 18 tuigen neergeschoten. In de ochtenduren van den 20sten Fe bruari richtten formaties Britsche bom menwerpers een terreuraanval op plaat sen in Midden-Duitschland. Door het werpen van een groot aantal brisant- en brandbommen werden vooral de woon wijken van de stad Leipzig getroffen. Het landschap is met een sneeuwlaag bedekt. Een stuk Pak» geschut wordt wit geschilderd. Op honderd meter afstand is het, zoo gecamoufleerd, nauwelijks te zien. (P.K.S.S. Lindekens-H-H.-St.) n i«e

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1