No. 18726. in van I De Führer ontving commandanten uit het gebied van Tsjerkassy Straatgevechten Kriwoi Rog Dinsdag 22 Februari. 1944. Bekendmaking Bekendmaking Prestatie van de Wikingers De bevrijding van de Duitsche troepen STADSNIEUWS BINNENLAND VAN OVERAL Onderscheidingen aan Duitsche officieren A.s. studenten en de N.A.D. De stad Cholm ontruimd Kinderen krijgen sinaasappelen Uitreiking distributiebescheiden De doorbraak door den vijandelijken ring Churchill in het Lagerhuis Verklaring van Tojo 10.000 gulden belooning BURGERLIJKE STAND Geïnterneerde burgers op Java Ter dood veroordeeld KUNST EN LETTEREN Voortreffelijke houding! SS-oorlogsversl agger Carlo Andreoli gesneuveld Keuringen HAAGSCHE COURANT ess distancieeringsbeweging Ben Aarden, Vorige van de S., De officieren aan het woord TERAARDEBESTELLING WIERTSs marters goederen inleiding j zeide. 29 der M. bij een Alle belanghebbenden worden eraan her innerd, dat ingevolge art. 3 van het Ar- Eysselsteijn, Het concert in „D i 1 i g e n t i a” van den pianist Jan Couvée op heden avond gaat wegens ziekte niet door. Voor kinderen van 0 tot en met 13 jaar zal wederom 500 gram sinaas appelen beschikbaar worden gesteld. Men moet hiertoe den bon versnape ringen 10 vóór of op Zaterdag 26 Fe bruari a.s. bij zijn gro mtehandelaar inleveren. De aflevering der sinaas appelen zal met ingang van 4 Maart a.s. geschieden. Morgen zijn aan de beurt (bijkantoor Scheveningen, Ooststraat 1 van 916 uur en bijkantoor Benoordenhout Ruychrock- laan 178 van 8.4512.30 en 1416 uur): Daim t.m Fri Officier in de Waffen-S.S, kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop leiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 23 Febr. 914 uur. dien Haag, gebouv» Amicitia, Westeinde 15. De commandant van de SS-pantser- divisie Wiking, Gruppenführer en generaal der Waffen-SS, Gille, begon met er op te wgzen, dat hg reeds ge- ruimen tijd deel uitmaakt van deze divisie en tot op heden slechts slagen heeft gewonnen en geen enkelen verloren. Dit doel, aldus vervolgde hij, hadden wg ons ook in de om singeling gesteld. Tot den laatsten man waren de Wikingers ervan over tuigd, en wel vast overtuigd, dat wg of door de troepen buiten bevrgd zouden werden of zelf den somsinge- gelingsring zouden breken. Binnenland stellen Inbrekers hebben uit. een café in de P. C. Hooftstraat te Amsterdam 25.000 aan bankpapier ontvreemd en drie hee- rencostuums, twee bruine marters en een bontmantel, welke goederen op 5750 worden geschat. nelis 53 directeur van een maatschappij, Hanssen, Albert 49 klerk, Harnas. J. C H. 56 arbeider, Harst, C. D. van der 45 ambtenaar, Hartgars, C. H. 37 geen be roep, Hartjk, CM. 58 ambtenaar. Hart kamp, Jacobus 34 arbeider. Hartman, J. J. 51 gepensionneerd. Hartman, J.H. 54 sergeant, Hartog, J.W. den 47 leeraar, Haselhoff, Dirk 50 vertegenwoordiger, Hasselt, G.W. van 17 student, Hattum, H.R van 45 pianist. Have, P.W.C. ten 52 Churchill heeft heden in het Lagerhuis een rede gehouden, waarin hij begon met den nadruk er op te leggen, dat hij nooit de meening heeft verkondigd, dat het einde van den oorlog in Europa nabij is en dat Duitschland op het punt is gena derd. waarop het zal ineenstorten. Nooit ook heeft hij Churchill een garantie gegeven, dat het jaar 1944 het einde van den Europeeschen oorlog zou brengen. In dit opzicht heeft hij ook nooit een dien overeenkomstige verwachting laten dóór schemeren. In den Japanschen kabinetsraad heeft minister-president Tojo over de jongste wijziging in het kabinet, verklaard: In verband met den ernstigen toestand in het centrale deel van den Stillen Oceaan, wordt het urgent geacht de be trekkingen tusschen het opperbevel en het kabinet nog nauwer aan te halen. Het Japansche volk en zijn leiding die nen duidelijk te beseffen, dat het oogen blik gekomen is om front en vaderland aaneen te sluiten teneinde in een ge meenschappelijke krachtsinspanning den vijand te verslaan. middelen, etc. Personen, tusschen 1830 jaar, dia denkt het echtpaar Markveld-Polder-1 aanmeldingsplichtig zgn voor de te- vaart, Newtonstraat 140, het feit, dat het werkstelling, kunnen zich eveneens 50 jaar geleden in het huwelijk getre-1 aanmelden en worden gedurende hun den is. verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar b(j de Neben- der Waffen SS Amsterdam. Dam 4, Alkmaar Langestraat 56, Heer len, Saroleastraat 25, Groningen Hee- renstraat 46, Enschedé Hengelosche- straat 30 en het SS-Ersatzkommando. den Haag, Korte Vijverberg 5. Tijdens een nieuwen luchtslag heb ben Japansche luchtstrijdkrachten boven Rabaul (Nieuw-Brittannië) 33 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten Zes vijande lijke vliegtuigen werden beschadigd. Horchner. J. A. 54 klerk, Horst, Piet 18 student, Horst, J. F. van der 49 portier, Horsten W. T. C. 30 arbeider. Horstman, Anthoni, koopman Houdt. Jacobus van 28 zeeman. Houttuin, W. L. 41 opziener, Ho ven van Genderen, A. A L. v. d. 52 op ziener, Hijmans, Charles 54 klerk. Peter, Reinier 58 klerk. Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wenden tot de Ve a f d e e 1 i n g van het Infor- matie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis Dr. K u y p er str aa t 9, te ’s-Gravenhage onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam voornamen, geboortedatum, beroep, werk gever en laatst bekende adres der geïn terneerden. vechtsgroep. Het leger heeft met hem een bijzonder dapperen troepencomman dant verloren. In Italië konden onze troepen in ver scheidene sectoren van het landingshoofd van Nettuno ondanks taaien vijandelijken tegenstand hun stellingen verbeteren. Tegenaanvallen van den vijand op onze nieuwe linies werden afgeslagen. De ten Zuiden van Aprilia ingesloten vijande lijke strijdkrachten worden groepsge wijze opgeruimd. Formaties Duitsche ge- vechts- en slagvliegtuigen zetten overdag en ’s nachts haar aanvallen op het lan- dingshoofd van Nettuno met goede uit werking voort. In de haven van Anzio werden 2 koop vaardijschepen met een inhoud van 9000 brt. door bomtreffers zwaar beschadigd en verscheidene opslagplaatsen van ben zine en munitie vernietigd In de middaguren van 21 Februari vie len formaties Amerikaansche bommenwer. pers krachtig door jagers beschermd plaatsen in West, en Midden-Duitschland aan. De ontstane schade is gering. In he vige luchtgevechten en door luchtdoel- artillerie werden 33 vijandelijke vliegtui gen, waaronder 25 viermotorige bommen werpers, neergeschoten. In den afgeloopen nacht wierpen enkele vijandelijke storingsvliegtuigen bommen neer op West, en Zuidwest-Duitschland. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len in de vroege morgenuren van vandaag het gebied van Londen aan. Postkantoor te Amsterdam. Ook voor het behoud van deze Ned. cultuur waarden strijden onze Ned. Vrijwilli gers. (G.L.-H.) Verklaring van dr. Dietrioh Dr. Dietrich legde als inleiding een verklaring af, waarin hij zeide, dat men bijeengekomen was om op te treden tegen een van de infaamste pogingen tot misleiding, die ooit in de militaire ge schiedenis gedaan zijn. Op het moment, dat het den Duitschen formaties gelukt was den omsingelingsring te verbreken en contact met elkander te krijgen, heeft het officieele Sovjet-Russische inlichtingenbu reau gemeld, dat de omsingelde troepen geliquideerd waren en heeft Stalin een desbetreffenden dagorder uitgevaardigd. De Duitsche militaire berichtgeving heeft zich helaas op dat tijdstip om militaire redenen nog niet kunnen uitlaten. Ondank» alles, zoo verklaarde dr. Dietrich, is het den 17den Februari op verscheidene plaatsen gelukt den omsingelingsring te verbreken. De Höhere SS. und Polizeiführer deelt mede: In de avonduren van 15 Februari 1944 hebben onbekende personen een overval met vuurwapens gedaan op de woning van den wachtmeester der politie 01 ij, Ko metensingel 121 te Amsterdam. De daders losten uit verschillende pistolen ongeveer vijftien A twintig schoten van de straat zijde door ’t raam op de huiskamer, blijk baar met het voornemen om den politie beambte Olij te dooden. Olij bleef onge deerd, zijn vrouw daarentegen, die zich in dezelfde kamer bevond, werd door twee schoten zeer zwaar gewond. De brutaliteit van de terroristen, die dezen laffen overval hebben gepleegd, blijkt wel het duidelijkste uit het feit, dat zij zonder met iets rekening te hou den in de kamer hebben geschoten, hoewel zij konden verwachten hierdoor ook an dere personen te treffen. De bevolking wordt derhalve aange spoord mede te helpen bij het opsporen der daders. Voor ter zake dienende aan wijzingen die tot arrestatie van de daders leiden, wordt een belooning van 10,000 gulden uitgeloofd. Er wordt met nadruk op gewezen, dat alle personen die weten wie de daders zijn en deze niet aangeven, volgens de bepalingen van de Ordnungs- schutsverordnung op dezelfde wijze ge straft kunnen worden als de daders zelf. Vanzelfsprekend krijgen alle personen, die de daders voor of na het plegen van het misdrijf onderdak verleenen, dezelfde straf als de daders. Terzake dienende aanwijzingen worden door iedere Duitsche en Nederlandsche politie-instantie in ontvangst genomen In den aanvang was het voor ons in het geheel nog geen begrip, dat wij ingesloten zouden zijn. Het grootste deel van onze mannen was daarvan pas overtuigd toen wij door de luchtmacht geravitailleerd moesten worden Maar ook toen heeft geen enkele man zijn kalmte verloren. Toen de ontzettingstroepen tengevolge van de modder slechts met moeite vooruit konden komen, de omsingeling nauwer werd en het bevel tot verbreking van den ring kwam, was in zeer korten tijd de opstelling gereed. Ik had de divisie zóó opgesteld, dat wij door een wigvormigen aanval in de richting van Lysjanska door den vijand moesten breken en den kame raden in Lysjanska de hand reikten De Führer, aldus vervolgde generaal Gille, heeft mij zijn dank en erkente lijkheid bewezen door mij de zwaarden bij het eikenloof te verleenen. Dat heb ik aan mijn mannen te danken. Zij we ten, dat ik hen niet heb vergeten, zoo- als de Sovjet-omroep beweerd had. De leiders hebben zich niet per vliegtuig uit den omsingelingsring verwijderd. Zij hebben de manschappen niet alleen gelaten. Deze Moskousche leugens moesten het doen voorkomen alsof er onderscheid wordt gemaakt tusschen of ficieren en manschappen. Het tegendeel is waar. Wij allen, generaal, kolonel en kapitein tot aan den gewonen soldaat zijn in den ring gebleven. Aan onze mannen danken wij het, dat wij er uit gekomen zijn. Zij hebben met voorbeel dige geestdrift gevochten en met ijzeren wilskracht hebben wij het klaargespeeld den vijandelijken ring te doorbreken. SS-Hauptsturmführer Degrelle, die deel uitmaakte van een afdeeling der achter hoede, deelde mede, dat in geen geval ge- heele formaties Duitsche troepen, zelfs niet ter sterkte van een compagnie door den vijand vernietigd zijn. Om de geringe verliezen te kenmerken, wees Degrelle erop, dat zijn Waalsche SS-brigade slechts 25 vermisten telt. Het is de tac tiek van Stalin om bij den aanvang van een omsingeling op zijn minst het drievou. dige aantal van de werkelijk ingesloten strijdkrachten aan de wereld mede te dee- len, teneinde steeds nog te kunnen bewe ren. wanneer de troepen ontzet worden, dat de dan ontbrekende tweederden door de bolsjewieken vernietigd zijn. Het is de nationaal-socialistische geest, zoo ver klaarde Degrelle die zich in deze buiten gewone overwinning der Europeesche en Germaansche soldaten openbaart. De broederschap en de toewijding aan den Führer, de toewijding aan het nationaal- socialisme hebben deze overwinning ge bracht siteit of hoogeschool, als eisch wordt ge steld, dat zij hun arbeidsdienstplicht heb ben vervuld. Jonge mannen, die dit jaar voor hun eindexamen middelbaar onder wijs hopen te slagen om zich vervolgens te laten inschrijven als student, dienen zich, voor zoover zij niet om andere re denen vanwege den N.A.D. voor den diensttijd in het tweede halfjaar 1944 werden opgeroepen, vrijwillig aan te melden bij een der N.A.D. aanmeldings- bureaux. De Nederlandsche universitei- ten en hoogescholen houden hiermede zeer wel rekening en overeenkomstig daaraan beginnen de colleges voor eerstejaars studenten pas na afloop van den N.A.D. diensttijd in het tweede halfjaar 1944. De vrijwillige aanmelding van aanstaande studenten voor den diensttijd van 54 maand staat open tot en met 14 April. Bij niet slagen voor het eindexamen mid delbaar onderwijs wordt op onmiddellijk verzoek bij het desbetreffende N.A.D.- aanmeldingsbureau, de vrijwillige aanmel ding geannuleerd. van T C. van Houweling, 63J. J. W« A. M Kunst, zoon 7 j. A. Schoutens, vrouw van J. J. van Houweninge, 37 j. H. C. Vermaat, weduwnaar van G. C, Huijser, 68 j. A. E. Heijnneman, man van M Bezuchova, 47 j H. van der Voort, vr. van J A. Zalme 27 j. J, C. E. van Kampen, vr. van W. Nijhout, 71 j. J. M. Kraan, weduwe van A. Hoogendijk, 76 j. P W. Kleuren on gehuwde vrouw, 88 j. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 Februari. Het Opperbevel van de Weer, macht maakt bekend: Onze troepen leveren in Kriwoi Rog met vooruit gedrongen vijandelijke strijd krachten zware straatgevechten. Bij Swe- ningorodka ten Oosten van Sjasjkof, ten Zuiden van de Beresina en ten Noordoos ten van Rogatsjef werden vijandelijke aanvallen bloedig afgeslagen; plaatselijke penetraties werden opgeruimd of afge grendeld. Ook ten Noorden van Welikije Loeki vielen de bolsjewieken tevergeefs aan. Na vernieling van alle militaire installaties werden de puinhoopen van de voormalige stad Cholm in het kader van een voor genomen distancieeringsbeweging ont- Iruimd. Tusschen het Ilmenmeer en het Pei- pusmeer mislukten in verscheidene sec toren vrij krachtige vijandelijke aan vallen. Generaal der artillerie Stemmermann, bevelhebber van de ten Westen van Tsjer kassy ingesloten en vervolgens doorge broken gevechtsgroep, is op den laatsten dag van de doorbraak door een artille- rievoltreffer op een gevechtswagen ge sneuveld. Hij heeft zich groote verdien sten verworven wat betreft de onwrik bare houding en de doorbraak der ge- Bereiding van croquetten De bereiding van croquetten. waarin voor het meerendeel een groot percen tage aardappelen wordt verwerkt. is voortaan, blijkens een officieele publi catie. verboden, tenzij hiervoor speciale vergunning wordt verleend BEVALLEN: R. den Hartogh geb. Visser, d. P. Vrieling geb. Harteveld, d. S. Pijlman geb. Pijlman, z. J. M. van Katwijk geb. van Trotsenbung, z. A. K. van der Bol geb. Leidenberger, z. A. van Eijsden geb. Teeler, d. J. F. van Wilgen geb. Bruis, z. L. de Ruiter geb. den Broeder, d. J. van der Sloot .o. Frerichs, z. B. J. Peverelli geb. Bognetteau, d. W. F. M. Ziegenhardt geb. van der Kruk. d. M. L. Overein- der jfeb. van der Marei, z. J. C. Tam- minga geb. TengnageL z. C. Verhorst geb. Timmerhans van Abcoude, z. J. P. Gijseman geb. de Bakker, z. A. Sep geb. van der Houwen, d. F. M. Devilee geb. van Rooijen, z. A. Achterop geb. Venema. d. M. E. Schneider geb. van 1/ der Liet, z. J. Riem geb. van Leeu- L wen, d. P. H. M. de Boer geb. Knoes- I ter. d. C. Uspelder geb. Baak, d. I P. van de Leur geb. Ooms, d. N. den I, Duik geb. Harteveld, z. M. H. Spetter geb. de Wit, d. j. van den Beukel geb. Olierook, z, N. Gielbert geb. de Bruin, d. C. J. Lindenbergh geb. Hummeiman, d. L. G. Keuris geb. van Dam, z. L. M. Moes geb. Hak. d. M. G. Noppe geb. Polderman, d. F. S. Bokhorst geb. Kuiper, d. P. J. A. de Rooij geb. van der Valk, z. P. A. M. Andriessen geb. Delpeut, d. L. A. van Trigt geb. de Hullu, z. E. Friederich geb. Meijer, z. L. A. Ham mer geb. Wiedeman, d. M. H. A. Rot teveel geb. Soetens, z. A. M. Taal geb. Verbaan, z. J. C. van Bodegom geb. Poldervaart, 2 z. H. J. M. H. Oostdam geb. Eerhard, d. J. van Delft geb. van Luntereo, z. G. Kuipers, geb. Schinkel, z. H. J. Huesken geb. van Hall, d. S. J. Klein geb. Francken, d. J. P. de Graaff geb van Zetten, z. M. C. Hou- weling geb. Bloem, d. L. M. H. Boers geb. de Wit, z. C. J. van der Knaap geb. Willekes, d. J. Bavius geb. van I der Sloot, z. OVERLEDEN: J. M. de Gelder, ongeh. vrouw, 67 j. B. Groot, vr. van A. P. J. van Hezewijk. 47 j. M. Mostert man van K Verkiel 52 j. A. P. Veerman, zoon, 15 mnd. W. J. Christiaan, ongeh. vrouw, 17 j. A. A. F. Scheffer, man van J. M. C. Kaïiitz, 35 j. R. Burger, zoon, 4 mnd. M. de Lange, weduwnaar Het Nederlandsche Roode Kruis ont ving, door bemiddeling van het In ternationale comité van het Roode Kruis te Genève, uit Japan een op gave van namen van op Java geïn terneerde burger-personen van Ne derlandsche nationaliteit. De uitgewerkte lijst omvat de vol gende namen met vermelding van leeftijd er. beroep: Haertlein, P. C. 45 klerk, Hagelen. M.C. 54 accountant, Hageman, A.P. 19 stu dent. Hahlen, H.T. 24 vijfde machinist, Hajema, H.G. 54 pakhuisopzichter, Hall, A.F. van 17 student. Hamelberg, A.A. 25 waker. Hamelberg, F. H. C. 59 arbeider, in de Jac. v. gestolen. De politie is erin geslaagd de vier dieven aan te houden Het zijn de 15-jarige G. A. B., de 15-jarige W. S„ de 24-jarige B de R. en de 22-jarige J. trekking tot de verzorging van familie- M L. R. Alle vier zijn in bewaring ge- I leden, duur der opleiding, extra-levens- steld. Een gedeelte van het vet kon ach terhaald worden. GOUDEN ECHTPAAR: 28 Februari her- 1—i echtpaar MarkveldPolder- Newtonstraat 140, het feit, dat het I werkstelling, Officieel wordt medegedeeldDe jood Max Werkendam uit Amsterdam. Neder- h^u»eWrt Dln cember 1943 wegens verboden bezit van wapens ter dood veroordeeld Het vonnis is, nadat de kwestie van gratieverleening was onderzocht, voltrokken COR RUYS-ENSEMBLE: „Bij de mei kevers zijn de amoureuse zeden buitenge woon wreed”, leest de leeraar Pierre, hoofdfiguur van Brieux' tooneelspel, bij t prepareeren van zijn eerstvolgende les. Net als bij de menschen”, mompelt hij. Die woorden zijn eigenlijk het leidmo tief voor een stuk, dat allerminst als een klucht, zelfs niet als een blijspel gezien kan worden en dat naast de brillante en virtuose techniek van compositie en dia logen, die Brieux' werken eigen zijn, ook diens wrangheid bezit. In wezen is ,,Ik ga van je weg” een schrijnend spel; het slot is bitter en vol ironie. De twee men schen, die van elkaar houden, maar toch elkaar’s leven met hun wederzij dsche fou ten en ruzie’s grondig vernielen, gaan uit elkaar en komen tenslotte toch weer sa men. Uit liefde? Uit sleur? Is dit „alles vergeven en vergeten’^ een. innerlijke overwinning? Het maakt door het accent, dat Brieux eraan geeft, eer den indruk van een fatale nederlaag. Cor Ruys speel de met zijn enorme routine den leeraar, hij maakte er een voortreffelijke creatie van en had naast zijn gewone koddige scènes, waarbij de lachers onmiddellijk loskwamen, ook zijn ontroerende momen ten, waarin de zaal hem in ademlooze stilte volgde. Elly van Stekelenburg had de rol van Charlotte te vertolken. Zijl hout is een mis van Requiem opgedragen I deed dit met gloed en groote tooneelbe- voor de zielerust van den overledene. Het kwaamheid, maar toch vroeg ik mij hoofdbestuur van het Alg. Ned. Verbond I voortdurend af of deze vibreerende rot was in de kerk vertegenwoordigd door de I haar wel lag. En ik heb die vraag niet heeren J. N. Pattist, F. Rijsenbach en met een „ja” kunnen beantwoorden. An. generaal b.d. K. E. Oudendijk dere medespelenden waren: Anton Ruys, INLICHTINGEN GEVRAAGD Aan het Ruys, Rfla^etl^tn MÏnny Kor? - K bureau der staatsrecherche, commissa- 1 - - - -• riaat no. 11, Laan Copes van Catten- burch 55. bevindt zich een Perzisch ta pijtje, dat waarschijnlijk van diefstal af komstig is. Het signalement van dit ta pijtje luidt als volgtkleur overwegend rood, met lichtblauwe en grijze gekartel de strepen om de randen. Het kleedje heeft aan twee zijden franje. De lengte van dit kleedje bedraagt 1.54 m„ de breedte 0.93 m. Vorenomschreven ta pijtje is op werkdagen tusschen 9 en 17 uur te bezichtigen aan bovengenoemd bureau. DIEFSTAL 33 Amerikaansche vliegtuigen in West en Midden-Duitschland neergeschoten 4 Het Bureau van den Bevel- hebber der Weermacht in Neder- 4 land deelt mede: J Steeds weer worden gevallen gemeld, waarin burgers verboden militaire gebieden of onder- komens, kampen, gevechtsstellin- O gen, stellingen enz. naderen en dan, door den wachtpost aan- geroepen, niet onmiddeligk bljj- ven staan. Met allen nadruk wordt de aandacht van de burger- J bevolking er opnieuw op geves- J tigd, dat op leder, die na som- matle niet onmiddellgk blijft X staan, zonder voorafgaande waar- schuwingsschoten onmiddellgk met scherp wordt geschoten. De sommatie van een wachtpost moet steeds ernstig worden op- 4 gevat, aangezien deze het strikte bevel heeft, niet alleen te schie- J O ten, maar ook te treffen. Tot de divisie Wiking, die zich op zulk ’n kranige wijze uit de om- J singeling bjj Tsjerkassy heeft we- 4 ten te bevrijden, behoorde ook een 4 groot contingent Nederlanders, J jonge mannen, die zich vrijwillig 4 hebben ingezet om Europa, dus ook Nederland, te beschermen tegen 4 het bolsjewisme. Deze vechters, jon 4 gens van sta-vast, veel gehoond en J verguisd in eigen land, hebben door 4 hun daden bewezen, dat ook Neder- 4 landers, als het moet, weten te vech- ten. Met roem overladen zijn zij nu 4 teruggekeerd uit een hel, waar zij J 4 het natuurlijk zeer zwaar hebben 4 gehad. Hun commandant moge te- recht trotsch zijn ook op deze volks- 4 genooten, die geen moment getwij- 4 feld hebben aan de- bevrijding, om- dat de divisie Wiking slechts slagen 4 wist te winnen, geen enkelen ver- 4 loren heeft. 4 Nederlanders, die zich op deze wij- 4 te onderscheiden, waarbij zij tevoren 4 4 wisten, dat zij zelfs hun leven ris- 4 keerden, en vele ontberingen zou- 4 den moeten doorstaan, hebben recht 4 op waardeering en dank van hen, 4 die thuis bleven en voor wie zij ook J ten strijde getrokken zijn. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Februari. Na de be vrijding van de ten Westen van Tsjerkassy afgesneden Duitsche gevechtsgroep heeft de Führer Zondag in zijn hoofdkwartier de volgende commandanten van de troepenonderdeelen ontvangen, die daar ingesloten waren: Den com mandant van een vooruitgeschoven afdeeling, luitenant-generaal Lieb. die bij de doorbraak door den om singelingsring de stoottroepen aan voerde, den commandant van de SS-pantserdivisie „Wiking”, SS- Gruppenführer en luitenant-gene raal der Waffen-SS Gille, wiens uit Germaansche vrijwilligers be staande divisie zich onder zijn -leiding in de zwaarste gevechten opnieuw zeer bijzonder heeft onder scheiden en den commandant van de SS-vrijwilligersbrigade „Wallo nië”, SS-Hauptsturmführer Leon Degrelle, die na den heldendood van den commandant der brigade het bevel op zich genomen heeft en die zich in de beslissende door- braakgevechten schitterend gehou den heeft. De Führer heeft genoemden commandan ten persoonlijk de hun uit waardeering voor hun schitterend persoonlijk optre den en den heldhaftigen strijd van hun troepen verleende hooge onderscheidin gen overhandigd. Uit handen van den Führer ontving luitenant-generaal Lieb ’t eikenloof, behoorende bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis SS-Gruppenführer en luitenadtgeneraal der Waffen-SS Gille de zwaarden, behoorende bij het eiken loof van het ridderkruis van het Ijzeren Kruis, SS-Haupsturmführer Léon De grelle het ridderkruis van het Ijzeren Kruis. Verdere hooge onderscheidingen voor troepencommandanten en manschappen, die zich eveneens onderscheiden hebben, zijn verleend en zullen door de plaatselijke bevelhebbers worden overhandigd. De Führer liet zich door de comman danten een u’tvoerige uiteenzetting geven over het ve .oop van de zware en harde gevechten die na een wekenlange worste ling bekroond werden door de succesvolle doorbraak en het ontzet. Van S.S.-zijde werd het volgende in de dagelijksche persconferentie medege deeld Weer bereikt ons de tijding, dat een onzer Nederlandsche kameraden in het Oosten gesneuveld is. Carlo Andreoli, een onzer jonge ver slaggevers, viel op 7 Februari 1944 aan het Oostfront In het begin van het vorig jaar meldde hij zich als „Kriegsberich- ter” en van den beginne af aan viel hij op door zijn eigen, persoonlijken stijl en frissche. origineele invallenhij was een onzer beste verslaggevers. Kenmerkend was voor hem, dat hij alles hetgeen hij beschreef, zelf wilde be- en doorleven, want zoo zeide hij dan eerst kan men in een bericht iets van zich zelf leggen, kan men zoo schrijven, dat de lezers voelen, dat het waarheid is.” Hij wilde binnenkort gaan trouwen, vertelde enthousiast van de plannen, die hij met zijn aanstaande vrouw gemaakt had. was echter niet meer te weerhouden, toen hij hoorde, dat in den slag Oraniënbaum ook Nederlanders strijd op leven en dood streden. Het is. zooals een kameraad, die in het laatste oogenblik bij hem was, schrijft Wij' zullen hem vandaag terugbren gen naar de compagnie, zoodat hij door WOB.CJ 6 i XX x- a* zÜn eigen kameraden begraven wordt. Hanse Nicolas 23 machinist, Hansen, Cor- Wij hebben eng medelijden met zijn aan- - ---- - staande vrouw, maar zeg haar, dat Carlo zelf niet willen zou. dat zij erg om hem treurt, hij wilde het zoo. Zijn offer is niet tevergeefsch. Wij hebben een goed kameraad verloren.” J. P. J. Hedenmorgen is in allen een voud het stoffelijke overschot van den bekenden componist J. P. J. Wierts ter aarde besteld op de R.K. begraafplaats aan de Binckhorstlaan. Tot de belangstellenden behoorden de heeren W. A. Segboer van de Nederland sche Ver. voor den Volkszang en ir. J. F. van Hoytema, pl.v. voorzitter van de afd. ’s-Gravenhage van het Alg. Ned. Verbond. Tal van kransen, o.a. van het dept van V. en K. en van de Kultuur kamer, dekten de baar. Kapelaan Deter- meyer verrichtte de absoute en beaarding De zoon heeft bedankt voor de belangl stelling. In de kerk aan het Bezuiden- Op uitnoodiging van den Reichspresse- chef dr. Dietrich, hebben gisteren naar het D.N.B. meldt 3 hooge Duitsche of ficieren van de Duitsche formaties, die bi, de succesvolle doorbraakgevechten ten Westen van Tsjerkassy door de Sovjet troepen afgesneden waren, het woord ge voerd voor vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers te Berlijn. Luitenant- generaal Lieb na den heldendood van den bevelhebber van de ingesloten Duit sche troepen, generaal Stemmermann, laatste commandant van deze formaties luitenant-generaal Gille. commandant van de SS-pantserdivisie „Wiking” en SS- Hauptsturmführer Léon Degrelle, de stichter van de Rexistische beweging en commandant van de SS-brigade Wallonië, hebben in hun verklaringen op ondubbelzinnige wijze de Sovjet-Russische bewering weerlegd over de liquidatie van de gevormde Duitsche uitstulping. Van de ingesloten Duitsche troepen zijn niet, zooals het Sovjet-Russische inlichtingen bureau heeft gemeld. 90 procent vernie tigd, doch integendeel ongeveer 90 pro cent van de afgesneden formaties zijn in de Duitsche linie teruggekeerd. Zelfs heeft men de Sovjet-Russische gevange nen nog mee kunnen nemen De woor den van de 3 officieren waren een getui genis van den ongebroken Duitschen sol datenmoed, die zijn doel slechts ziet in- het bevechten van de eindoverwinning. Het. S.S.-Ersatzkommando deelt mede J Iedere gezonde Nederlander, in den leef tijd van 1745 jaar kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor OPGEHELDERD Vorige 1 Waffen SS, SS Wachtbataljon in week’zijn uit een fabriek van jusblokjes Amersfoort, Landstorm Nederland, d Doesstraat 28 k g. vet Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen wor den alle inlichtingen verstrekt met be- Luitenantgeneraal Lieb keerde zich tegen de voorstelling, die bij vele men schen in het buitenland bestaat, dat tij delijk ingesloten Duitsche formaties mo reel gebroken zijn. Het tegendeel is het geval. Het is ook bij de omsingeling van Tsjerkassy gebleken, hoe kalm en be daard de Duitsche soldaat het oogenblik tegemoet ziet, waarop het bevel gegeven wordt uit den ring te breken Dit bevel was. dat wij ons vechtend een weg door de Sovjetstellingen moesten banen en zoo door onophoudelijk aanvallen de verbinding met onze kameraden tot stand moesten brengen. Naar Duitschen trant werd dit bevel met het grootste élan, de grootste geestdrift en hartstochtelijken wil ten uitvoer gebracht. Te 23 uur na derden de bataljons en regimenten ge luidloos. met de bajonet in de hand, de Sovjetstellingen. Zij doorbraken de eer ste. de tweede en de derde stelling. Bij de vierde stelling viel de hevigste tegen stand te breken, doordat het intusschen dag was geworden en de vijandelijke vuurwapenen meer uitwerking hebben dan in den nacht. De Sovjetartillerie trachtte des nachts met granaatwerpers en pantserwagens onzen opmarsch tot staan te brengen, doch daarin slaagde zij evenmin als in den vroegen ochtend. Na betrekkelijk weinig uren was de Duitsehe overwinning bevochten en de vereeniglng met onze kameraden voltrokken. De Duitsche ver liezen waren uiterst gering, het aller grootste deel onzer soldaten is gezond en wel in de frontlinie opgenomen. Ik heb daarbij wonderen van toewijding en trouw gezien, raadschap tusschen officieren en man schappen heeft in deze moeilijke uren haar hoogste vervulling gevondlen. Hoe woedend de vijand was over het slagen van de Duitsche operatie, blijkt uit het feit, dat volgens een opgevangen radiomededeeling de commandeerende Sovjetgeneraal, die bevel voerde aan het Zuidelijke front, waar wij de doorbraak volbrachten, onmiddellijk van zijn post is ontheven. Voorts heb ik kennis gekregen van een zeer vermakelijk radiogesprek, waarin de commandant van een Sovjet- artillerieregiment aan een afdeelings- commandant seinde „U bent zoo dwaas, dat u onmiddellijk moest worden dood geschoten U hebt de Duitschers weer niet te pakken gekregen. Ik beveel u zich voor een kanon te laten binden en naar de Duitschers te laten schieten. Herhaalt u dit bevel” En deze man moest werkelijk het bevel herhalen. Dat was hun woede, omdat ons een militaire daad, de verrassing en de doorbraak ge lukt waren.” Hazehroek, L.F. 25 vierde machinist, Heemskerk. A.P. 51 farmer. Heemskerk, Cornelis 58 directeur van een maatschap, pij. Heemstra, Johannes 59 verkooper, Heemstra, W.C.G. 19 student, Heering, A.W. 43 leeraar, Heerfcg, H.P. 58 gepen sionneerd, Heeswijk. R.G. van 18 student. Heide. Hendrik van der 54 leeraar, Hei mer, O.P. 52 hoofdopzichter, Heimond. Hermanns van 50 griffier. Hekkelman, A 4^._ G. 25 propagandist, Hekmeyer, H.F.D. beidsdienstplichtbesluit aan hen, die gaan 18 student, Helder. Karei 47 makelaar, studeeren aan een Nederlandsche univer- Helder, Hendricus van der 18 student, Helder, Petrus van der 58 caféhouder, Helmreich, A.H. 37 klerk. Hemmer, O.F. 56 farmer, Hendriks, Marinus 57 gepen sionneerd, Hennink, Henk 18 student, Hensbergen, T.A. van 29 verkooper, Henst, A. J. van der 34 klerk. Herben, J. G. H. M. 19 student. Herbschleb, A. J. 52 klerk, Herckenrath, H J. 18 student, Hering, B. B. 18 student Hering, F. C. 48 klerk, Hermans. Gerard 51 militair, Herrebrugh, A E. A. 37 klerk Herwaarden Geurt van 41 secretaris. Hess, R. J. C. 31 derde machinist, Hessels, F. M. 18 student, Hessen, W. F. 50 kleer maker Heumen, H. F. van 27 arbeider, Heusden, Wilhelmus van 55 klerk Heuving, Teunis 40 architect. Hyde- man, L. G. O. 34, klerk, Hyden W. J. aannm-hAid van der 31 ingenieur, Heyne, J. F. 19 r> P Vomo student, Heynis, Emile 40 hoofdopzichter, ue Kame- Hilffers w c ,18 student. Hilgersom, J. C. 54 ambtenaar, Hilhorst, J. G. 19 klerk, Hilhorst, N. G. 56 leeraar, Hillebrandt, A. L. 62 gepensionneerd, Hillesum J. E. 40 klerk, Hilling, Harry 18 student, Hins, Maarten 39 onderzoeker. Hoedt Cornelis 30 zeeman. Hoek P. J. 28 ass. ingenieur, Hoedt, Gerrit den 26 zeeman, Hoek, Harm van den 18 student Hoekendijk, J. A. 19 student, Hoekstra, Wiebren 51 bewaker, Hoes, H W 49 hoofdopzichter Hoffman, W. J. 27 ingenieur. Hofland W. J. 39 klerk. Hofstede, Hartog 53 artist, Hogen kamp, J. H. 31 klerk, Hollander P. W. den 21 student, Holln, Louis 28 tuinman. Holst Pellekaan. R. E. van 19 student, HoL vast, A. J. 26 accountant Hommerson J. P. 54 koopman, Hooft, J. H M van der 58 hotel-directeur, Hoogen, F. K van der 24 klerk. Hoogendoorn. A P. 45 klerk, Hoogerwoord, F. A. 42 ass. ingenieur, Hoogh Wouter van ’t 58 wasscherijhou- der Hoogveld A. J. C. W. 58 caféhouder, Hoorn W. L. 52 ondernemer. Hoorn, J A. ten 21 klerk, Hoorn. J. W. ten 33 klerk,

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1