en zwaar gebombardeerd Churchill over Enschede, Nijmegen Arnhem den oorlog No. 18727. Uitgebreide verwoestingen aangericht KRIWOI ROG ONTRUIMD Tegen verstoring der voedselvoorziening dergelijk strafbaar handelen of nalaten in de hand werkt en daardoor een han deling verricht, die er toe bestemd is of geschikt is de openbare orde of de veiligheid van het "openbare leven in het bezette Nederlandsche gebied in gevaar te brengen, wordt als saboteur door het politiestandgerecht gevonnist. Woensdag 23 Februari. BW; 1944. Zeven doodvonnissen en Bevolking leed gevoelige verliezen De ramp te Nijmegen STADSNIEUWS Doodstraf voor daders plichtverzakers Decreet van den Rijkscommissaris Bekendmaking Rede in het Lagerhuis Verlaging melkrantsoen BEHALVE VOOR 0 TOT 4-JARIGEN. Gisteren vernietigde de Duitsche luchtverdediging 119 Amerikaansche vliegtuigen Talrijke huizen te Arnhem vernield WIELRIJDER DOOR TRAM AANGEREDEN EN GEDOOD N.V.D. verleende terstond hulp Aantal slachtoffers nog niet op te geven Vele brandbommen op Enschede Uitreiking distributiebescheiden JONGEN VERMIST Luchtoffensief fundament voor invasie Politie-foto. 1416 uur): t.m. Hey. Ziekenrantsoenen ongewijzigd. De Höhere SS. und Polizeiführer Nord- west deelt mede, dat het politiestandrechi te Amsterdam op 22 Februari 1944 de vol gende Nederlandsche staatsburgers als saboteurs ter dood veroordeeld heeft: Dan te die HAAGSCHE Bij een inbraak in de Naald- wijkschestraat, werden uit een woning kleedingstukken, levensmiddelen en dis tributiebescheiden ontvreemd. Gistermiddag omstreeks half vijf werd de 57-jarige wielrijder T. B„ wonende aan het Oosteinde te Voorburg, op den Admiraal de Ruyter weg te Voorburg, vlak bij het viaduct aangereden door de Noord- wijksche tram der N.Z.H.T.M. De man, die de tram waarschijnlijk niet bijtijds had opgemerkt was op slag dood. Naar aanleiding van het bericht over het verlagen van het melkrantsoen kunnen wij op een desbetreffende vraag ant woorden, dat de ziekenrantsoenen onge wijzigd gehandhaafd blijven. De zware gevechten in het Oosten. Kameraadschappelijk helpt de eene grenadier den anderen, wanneer ’t be vel is gegeven zich „gereed te maken”! (P.K. Geller-O.H.) BEGRAFENIS H. C. VERMAAT: Onder zeer groote belangstelling werd gister middag het stoffelijk overschot van den heer H. C. Vermaat, oudrdirecteur van het Haven, en Marktwezen hier ter stede op Oud Eik en Duinen ter ruste gelegd. Nadat de organist het slotkoor uit de Mat thaus Passion ten gehoore had gebracht, heeft de heer Nottrot. directeur van het Haven, en Marktwezen gewezen op den indruk, welken dit plotselinge heengaan heeft gemaakt. Spreker, die tal van jaren met den ontslapene heeft gearbeid, herin nerde er aan, dat de heer Vermaat kon terugzien op een diensttijd van 48 jaar in verschillende gemeentelijke instellingen. In al deze functies heeft hij uitgeblonken. Ook na zijn aftreden in 1941 hield de thans overledene nog contact met de ge meente. Steeds wist hij de belangen van zijn ondergeschikten te behartigen. Spr. vertolkte op deze plaats dan ook den dank van het personeel mede namens de direc teuren van de Gemeentebedrijven en diensten. Voorts is nog het woord gevoerd na mens den voorzitter van de Commissie van Toezicht op de Zeevaartschool te Scheveningen en door ds. F. Kleijn. Na het uitspreken van een gebed speelde de orga. nist: „Neem Heer, mijn handen beide”, waarna de kist, welke bedolven was onder een schat van bloemen grafwaarts werd gedragen. Hier heeft de oudste zoon dank gezegd voor de belangstelling I litin'i tegenwoordigers eens in de maand bij een konden komen. Ik hoop, dat het mogelijk zal zijn, in het verdere verloop van den oorlog dergelijke besprekingen te houden. De vraag is opgeworpen, of VERDUISTEREN Van 18.15 uur tot 7.30 uur Maan: 23 Febr. op 7.39 u., onder 17.18 u.; 24 Febr. op 8.13 u., onder 18.43 u. N. M. Bijna aan het oog van de voorbijgangers onttrokken staat op het Binnenhof in den Haag het 17de eeuwsche goud- smidskeurhuiseen gevelsteen draagt het opschrift ,.’t Goudsmits keur huys”. (C.N.F.-Meyer) Onmiddellijk na de terreuraanvallen op Nijmegen en Enschedé was de N.V.D. ter plaatse om den eersten nood van de slachtoffers te lenigen. In beide plaatsen zijn terstond schadekaartenbureaux inge richt waar den geheelen nacht is door gewerkt Tevens is in samenwerking met de desbetreffende instanties de voedsel voorziening en de evacuatie geregeld. Londen weer gebombardeerd vijandelijke compagnie, die met steun van pantserwagens onze stellingen aan viel, vernietigd. Bij de voortgezette op ruiming van het omsingelingsgebied ten Zuiden van Aprilia werden gevangenen gemaakt. Onze formaties slagvliegtuigen zetten haar aanvallen op de ontschepingen van den vijand in de haven van Anzio voort en veroorzaakten nieuwe vernielingen en zware branden. In de middaguren van 22 Februari vie len formaties Amerikaansche bommenwer pers, krachtig door jagers beschermd, plaatsen in Midden-Duitschland aan. Te gelijkertijd vlogen Amerikaansche bom menwerpers boven Zuid-Duitschland en het protectoraat. Door talrijke brisant, en brandbommen ontstond vooral in de woongebieden van enkele steden schade. De Duitsche luchtverdediging was ook gisteren bij den strijd tegen de Ameri kaansche bommenwerpers succesvol. Zij vernietigde 119 vliegtuigen, waaronder 95 viermotorige bommenwerpers. In den afgeloopen nacht wierpen enkele vijandelijke storingsvliegtuigen bommen neer op plaatsen in het West-Duitsche ge bied. De Duitsche luchtmacht ondernam in den afgeloopen nacht een nieuwen doel- treffenden zwaren aanval op Londen. Sterke formaties zware gevechtsvliegtui gen bestookten het stadsgebied met groote hoeveelheden brisant, en brandbommen, die aanzienlijke schade en uitgestrekte branden veroorzaakten. In 1943 moest reeds in Januari tot dezen maatregel worden besloten, dit jaar treedt verlaging in met ingang van de inmiddels op 20 Februari jl. aangevangen distributieperiode. De vermindering van het melk- en het taptemelkrantsoen geldt voor alle catpgoriëen melkverbruikers, met uitzondering van de groep der kin deren van 0 tot 4 jaar, welke groep 5} liter gestandaardiseerde melk per week blijft ontvangen. In verband met deze tijdelijke verlaging zal voor het tijdvak van 5 tot en met 18 Maart a.s. slechts één bonnumtner voor taptemelk en melk wor den aangewezen. In totaal heeft men dus gedurende de vierwekelijksche periode van 20 Februari tot en met 18 Maart a.s. in plaats van over vier, over slechts drie taptemelk- of melkbonnummers de be schikking. Het is derhalve noodzakelijk de melk, welke men op deze drie bon- nummers kan verkrijgen, te verdeelen over de geheele periode van vier weken. Teneinde hiertoe de gelegenheid te openen wordt de geldigheidsduur der thans gel dige bonnen Taptemelk 09, Taptemelk 10. Melk 09 en Melk 10 verlengd tot en met 18 Maart a.s. Verbruikers in het Wes ten des lands dienen er bovendien reke ning mede te houden, dat de verstrekking van taptemelkpoeder voor een deel van het taptemelkrantsoen gehandhaafd blijft en wel in dezelfde verhouding (voor vier weken 3 x IJ liter taptemelk en 3 x 50 gram taptemelkpoeder). Gistermiddag heeft de vreedzame Arn- hemsche burgerij op hoogst pijnlijke wijze kennis gemaakt met de onverant woordelijke Anglo-Amerikaansche oor logvoering. In het bijzonder geldt dit voor de bewoners van twee wijken, waarop een reeks brisantbommen zijn neerge worpen, welke rouw en ook groot leed van anderen aard hebben gebracht over velen. Talrijke huizen werden volkomen vernield. Bovendien kregen in de onmid dellijke nabijheid gelegen huizen zoo groote schade, dat zij volkomen onbe woonbaar zijn. Nog belangrijk grooter is het aantal huizen, dat tijdelijk geheel of gedeeltelijk onbewoonbaar is geworden door de ge volgen van den luchtdruk, die vele hon derden ruiten deed springen, tallooze pannen van de daken rukte, plafonds in een deed storten en inboedels ruïneerde. Veel erger is nog, dat zooveel onschul dige levens plotseling zijn weggerukt en menschen misschien voor altijd zijn ver minkt. De luchtbeschermingsdienst, de geneeskundige dienst en de technische noodhulp zijn terstond begonnen met het allervoornaamste het redden van zoo veel mogelijk menschenlevens. In den loop van den middag waren tal rijke zwaargewonden naar de ziekenhui zen overgebracht. Behalve de officieele diensten hebben ook tal van burgers zeer doeltreffend hulp verleend. Dank zij de medewerking van buurtgenooten, vrienden en kennissen hadden vrijwel alle getrof fenen binnen enkele uren nieuw onderdak. Drie onzer steden geteisterd door vliegers van die landen, welke het voor nemen hebben ons weldra te komen „bevrijden”. Vele dooden en gewonden en dan de noodige puinhoopen. Have en goed in dezen tijd onvervangbaar gingen daarbij verloren. Het leed is al weer niet te overzien. Zijn er nu wer kelijk nog menschen, die kunnen juichen, wanneer zij Engelsche of Ame rikaansche vliegers hoog in de lucht weten? Beseft men nu nog niet, dat deze luchtpiraten maling hebben aan ons Nederlanders? Als zij hun bommen maar kwijt zijn, doet-er-niet-toe of deze onze burgerbevolking treffen. Dat is geen oorlog-voeren meer. Der gelijke geraffineerde moordaanslagen staan ons in nog grootere mate te wach ten. Churchill heeft het gisteren ge zegd. Zij zullen daar aan den overkant niet rusten vooraleer ons Nederland is plat gelegd. Een concurrent minder op de wereldmarkt. Wat deert him het ver driet en leed, dat zij nu weer hebben veroorzaakt? Als zij hun misdadige ver nielzucht maar kunnen bot vieren, zijn zij voldaan. Diep medelijden vervult onze ziel voor al die getroffenen, welke moeten kunnen rekenen op ons aller steun en hulp! De in toenemende mate plaatsvinden de roofovervallen op bevolkingsregisters, distributiekantoren en transporten van distributiekaarten voor levensmiddelen en het daardoor veroorzaakte in gevaar brengen van de gelijkmatige verdeeling van gebruiksgoederen van elke soort, in het bijzonder van levensmiddelen, maken ingrijpende maatregelen noodza kelijk. Op grond van art. 58 der veror dening openbare orde (nr. 1/1943) be paal ik daarom tot nader order Hij, die door diefstal, plundering, ver duistering. afpersing of op andere wijze zich wederrechtelijk bevolkingsregisters, persoonsbewijzen, speciale vergunningen, distributiekaarten voor levensmiddelen, stamkaarten, contrólezegels. inlegvellen, stempels of andere voorwerpen, die met de verzorging van de bevolking verband houden, toeeigent of deze onbruikbaar maakt of zijn plicht tot het houden van toezicht dan wel het beheeren of be waken met betrekking tot de bovenbe doelde voorwerpen verzaakt, dan wel een De oude stad Nijmegen is gistermiddag zeer zwaar getroffen. De Angelsaksische bommenwerpers, die men zoo vaak hoog over had zien vliegen op weg naar de Duitsche steden, keerden zich plotseling tegen deze Nederlandsche stad Op tal van plaatsen vielen brisant- en brand bommen. die onmiddellijk een groot aan tal slachtoffers maakten. Steekvlammen schoten op uit de stad en de torens van de veertiende-eeuwsche St. Stevenskerk en die van de Karmel, het meesterbouw- werk van Ed. Cuypers, zag men wag gelen en omlaagstorten. Overal in de straten vielen menschen neer, bloedend, verminkt. Geheele straten waren plotseling in een vuurzee veranderd, te midden waarvan gewonde menschen om hulp jammerden. De brandweer stond voor een schijnbaar hopelooze taak, vier kerken brandden als laaiende fakkels, want behalve de Stevens en de Karmel brandden ook de St. Cani- siuskerk van de paters Jezuïten en de St. Franciscus. Snel breidde het vuur zich uit. Men redde wat te redden was, men bluschte waar men kon men hielp waar maar mogelijk. Hier vroeg men niet naar geloof of stand of politieke gezindheid, plotseling vormde zich in de massa der wanhopigen en vertwijfelden een legertje van bezonnen hulpvaardige menschen. De brandweer, later versterkt uit omliggende plaatsen, de dienst der luchtbescherming, het politiecorps, W.A. mannen en talrijke andere vrijwilligers waren urenlang bezig om het vuur meester te worden, gewon den te verzorgen en menschen te helpen, die met één slag beroofd waren van hun bezit. Geredde meubelen werden op plei nen en in parken bijeengebracht. Dakloo- zen kregen den eigen dag nog van ge meentewege warm voedsel. Het aantal dooden en gewonden is nog niet bij benadering op te geven, talrijke slachtoffers liggen nog onder de puin hoopen. De schade is enorm. De mooie oude stad is plotseling een zwaar ge havende stad, een toonbeeld van oorlogs ellende geworden. Enschede is gisteren het slachtoffer ge worden van een terreuraanval der Angel- saksen, waarbij vooral de arbeidersbevol king zwaar getroffen is. Enschede was trotsch op zijn moderne arbeiderswonin gen, nu ziet het met verbeten woede op de zwarte puinhoopen daarvan. Een zeer groot aantal brandbommen werd over de stad uitgestrooid, waardoor zeer talrijke en omvangrijke branden ontstonden. Met groote inspanning is men er tenslotte in geslaagd de branden meester te worden, maar de tranen komen iemand in de •oogen, wanneer hij al die arme berooide menschen ziet. Sommigen hebben nog wat kunnen redden en zij bewaken nu zorg vuldig wat er overbleef van hun huiska mer en slaapkamer van bedden en lin nengoed. Onderlinge hulp heeft nog veel erger ramp voorkomen, maar het is zoo al erg genoeg. Als een groote ramp voelt men ook de volkomen verwoesting van de prachtige openbare leeszaal en biblio theek. een der beste in den lande, zei men hier met trots. Drie kerken zijn in de asch gelegd: een katholieke, een hervormde en een gereformeerde kerk. Het aantal dooden is tot nog toe niet zeer hoog, maar de materieele schade is enorm. En waar kan men in dezen tijd een ander huis vinden, waar meubelen en lijfgoed koopen? Onderlinge hulp al leen kan hier eenige verlichting brengen. gevens over verliezen en aan den gang is. ’s-Gravenhage. 22 Februari 1944. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden get. SEYSS-IN QUART. Vandaag wordt een decreet gepubliceerd van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, volgens hetwelk alle personen, die zich schuldig maken aan een misdrijf tegen de grondslagen van de voedselvoorziening en die een misdrijf plegen tegen de organisaties voor een rechtvaardige en gelijkmatige distributie van verbruiksgoederen. in het bijzonder levensmiddelen, als saboteurs overeen komstig art. 1 van de Ordnungsschutzver- ordnung van 9 Januari 1943 na een snelle procedure door de politiestandgerechten met den dood worden gestraft. Van nu af kan dus iedereen, die zich op de een of andere wijze in den zin van het vandaag gepubliceerde decreet schuldig maakt op de doodstraf rekenen. Dit decreet zal door de ordelievende be volking ongetwijfeld toegejuicht worden. Het publiek heeft in den afgeloopen tijd herhaaldelijk kennis gekregen van roof overvallen op raadhuizen, distributie- bureaux, transporten van distributiekaar. ten, bevolkingsregisters enz. De daders hebben meestal getracht dergelijke over vallen en diefstallen met patriottische mo tieven te camoufleeren Het onderzoek heeft echter in de meeste gevallen aan getoond dat de distributiebonnen uit de zucht naar geldelijk gewin in den zwar ten handel verdwenen en dat gestolen legitimatiepapieren voor misdadige doel einden werden gebruikt Bij dergelijke overvallen die duidelijke aanwijzingen op leverden, dat de daders in de eerste plaats gezocht moesten worden in kringen van de beroepsmisdadigers of van totaal ont wortelde anarchistische elementen, zijn plichtsgetrouwe Nederlandsche ambtena ren door misdadigers om het leven ge bracht, terwijl anderen gewond of mis handeld werden. Het kan in het belang van de ordelievende bevolking niet geduld worden, dat tegen dergelijke elementen met eenige clementie of zachtheid wordt opgetreden. Om aan dezen toestand op doeltreffende wijze een einde te maken, kan de bevolking haar steun verleenen en wel in dien zin, dat zij iedere actieve of passieve hulp of ondersteuning van der gelijke misdadige aanslagen achterwege laat, waarbij iedereen zich bewust moet zijn van het feit dat hij voor lederen vorm van hulp (mededader, begunstiger, heler, medeweter) op dezelfde wijze ge straft wordt als de eigenlijke daders. Slechts een volgens de plannen verloo- pende vlotte distributie van de gebruiks goederen, in het bijzonder van levensmid delen waarborgt de levensmiddelenvoor ziening van de burgerbevolking. Met be perkingen en tekorten in de levensmidde lenproductie, die door omstandigheden in de natuur of om andere redenen kunnen ontstaan, moet Dij wijze van voorzorg rekening gehouden en bij het vaststellen van de rantsoenen dienovereenkomstig opgenomen worden. Deze vooruitziende taak is onafscheidelijk verbonden met de rechtvaardige uitreiking van distributie kaarten aan de bevolking, die gerechtigd is deze kaarten in ontvangst te nemen. Wanneer in dit bestuursapparaat om mis dadige en egoïstische redenen geweldda dig wordt ingegrepen, dan wordt zoodoen de de functie van dit apparaat ten nadeele van de geheele Nederlandsche bevolking gesaboteerd. De gevolgen van een dergelijk ingrij pen moeten en dit dient ieder duidelijk te beseffen uitsluitend door de Neder landsche bevolking gedragen worden; de bezettende macht wordt hierdoor in geen geval getroffen De in dezen tijd van het jaar op tredende moeilijke melkpositie maakt ’t noodzakelijk, evenals het vorige jaar, over te gaan tot een verlaging van het melk- en het taptemelkrantsoen, die van tijde- lijken aard zal zijn. De veroordeelden hebben een geheime vereeniging opgericht met het doel om daden van sabotage te plegen tegen in stallaties van de Duitsche Weermacht en om roofovervallen te plegen op distribu- tiebureaux en postkantoren. De bende sloot zich einde 1943 aaneen in een tijd waarin alle rustverstorende elementen door de in den voorafgaanden zomer en herfst gevelde vonnissen van het stand recht met nadruk gewezen waren op de gevaren van hün handelwijze. Het Politie- standrecht heeft reeds op grond van hefi lidmaatschap van de geheime vereeniging, die ten doel had het plegen van geweld daden, tegen alle daders op grond van de Ordnungsschutzverordnung van 9 Januari 1943 de doodstraf uitgesproken. Gerssen, v. d. Kamp, Heijdra en Hommerson heb ben deelgenomen aan verscheidene roof overvallen op distributiebureaux en een postkantoor. O.a. hebben zij den overval gepleegd op het politie- en distributie- bureau in Oegstgeest op 9 November 1943 en op het postkantoor in Purmerendl op 11 Januari 1944. Bij den laatsten over val maakten zij een bedrag van 20.000 gulden buit, dat zij in korten tijd voor persoonlijke doeleinden hebben verbrast. Hierin heeft het Politiestandrechi evenals bij de vroeger gevelde vonnissen handelingen gezien, die de openbare orde in de bezette Nederlandsche ge bieden in gevaar kunnen brengen, zoodati tegen de daders als saboteurs overeen komstig art. 1 van de Ordnungsschutz verordnung de doodstraf werd uitgespro ken Gerssen. v. d. Kamp en Eshuijs hebben bovendien in Januari 1944 tever- geefs getracht een in aanbouw zijnd voor de Duitsche Weermacht bestemd vrachtschip in brand te steken. Het Politiestandrechi heeft deze daad alleen al beschouwd als een misdaad waarvoor zij de doodstraf verdienen en verklaard, dat op grond van de Ordnungsschutz verordnung de poging tot misdaad even- zoo gestraft wordt als de voltooide mis daad. De veroordeelden Gerssen, v d. Kamp. Heijdra en Hommerson hebben een tamelijk groot aantal vuurwapens in bezit gehad en deze bij het plegen van de strafbare feiten telkens meegenomen. Door den president van het Politie- standrecht werd verklaard, dat voor be woners van het bezette gebied, die in het bezit zijn van wapens en deze voor strafbare handelingen gebruiken, alleen de doodstraf in aanmerking komt. De veroordeelde Koetsier heeft toegelaten, dat in zijn woning wapens gebracht wer den om aan de leden der bende uitge reikt te worden, die deze dan ook gekre gen hebben. Deze handelwijze werd door het Politiestandrechi even zoo straf waardig verklaard als het bezit van wa pens zelf, waarop volgens de Ordnungs schutzverordnung de doodstraf staat. De veroordeelde Docter heeft als lid van de sabotagegroep relaties aangeknoopt om wapens te verkrijgen voor de sabotage groep. Derhalve is zijn deelneming aan de geheime vereeniging beschouwd als een bijzonder ernstig geval, waarvoor de doodstraf in aanmerking komt. Morgen begint de uitreiking van nieuwe distributiebescheiden in het Cen trale Uitreikingslokaal Laan van Meer- dervoort 57 en in het bijkantoor Loos- duinen Alidastraat 1 (van 8.301,6.30). Aan de beurt zijn de namen beginnende met A tot en met Bep. Morgen zijn aan de beurt (bijkantoor Scheveningen, Ooststraat 1 van 916 uur en bijkantoor Benoordenhout Ruychrock- laan 178 van 8-4512.30 en Fro de goede betrekkingen, die in Moskou en Teheran zijn aangeknoopt, duurzaam gebleken zijn, of dat dit in de afgeloo pen weken niet het geval is geweest. Moet b.v. uit de verklaring van de „Prawda” of uit artikelen, in verschil lende organen der Sovjetregeering ver schenen, geconcludeerd worden tot een verkoeling in de Engelsch-Russische of Amerikaansch-Russsische betrekkingen en tot een herleving van het Russische wantrouwen jegens de Westelijke bond- genooten? Ik gevoel mij volkomen ge rechtigd, het Huis ten aanzien van dit zeer belangrijke punt gerust te stellen. Geen stukje grond, dat te Moskou en Teheran werd gewonnen, is verloren gegaan.” De premier verklaarde voorts de kwestie van het toekomstige Polen per soonlijk met Stalin te hebben aangesne den en met zeer groote voldoening van Stalin te hebben vernomen, „dat deze vastbesloten is, een sterk, integraal en onafhankelijk Polen als een der leiden de mogendheden van Europa tot stand te brengen en te handhaven. Ik ben ervan overtuigd, dat dit besluit een voorbeeld is van de vaststaande politiek der Sovjet-Unie.” Churchill zeide overi gens veel begrip te hebben voor het Sovjetstandpunt, dat Rusland het recht heeft, „zich te beveiligen tegen toe komstige aanvallen uit het Westen.” Engeland zal met Rusland samenwer ken, opdat het deze beveiliging niet hlleen door wapengeweld, maar ook door toestemming van de vereenigde naties verkrijgt De „bevrijding” van Polen kan door de Sovjetlegers bewerk stelligd worden, nadat deze „millioenen offers” gebracht hebben. Churchill zei de, dat Stalin en hij het er ook over eens zijn, dat Polen op kosten van Duitschland in het Noorden en het Wes ten schadeloos gesteld moet worden. Tenslotte verklaarde Churchill, dat de toepassing op Duitschland van de At lantische Charta als rechtsgrondslag niet in aanmerking komt. Tijdens de debatten, volgende op de redevoering, vroeg een Labourafge- vaardigde om een verklaring, waarom overzeesche troepen, die langer dan 3 jaar over zee dienst hadden gedaan, nog geen vaderlandsch verlof hadden gekregen. Churchill antwoordde: „Een systeem voor kort verlof, waarbij tal rijke soldaten naar Engeland en weer terug naar de gebieden, waar zij staan, gebracht moeten worden, is op het oogenblik niet mogelijk, aangezien de daarvoor. noodige transportmiddelen ver uitgaan boven den omvang van het mogelijke.” Churchill verklaarde in den loop van zijn rede nog dat de „gevechtskracht van de Duitsche troepen” groot is. Vervolgens sprak hij over de Britsche prestaties tij dens den huidigen oorlog en was hij, zonder zich aan grootspraak te willen schuldig maken van meening, dat de be langen der alliantie als geheel genomen benadeeld worden, wanneer de overige Geallieerden in onwetendheid gelaten worden over de Britsche prestaties. Churchill gaf toe, dat de Britsche ma rine sedert 1 Januari 1943 7677 officieren en manschappen en de Britsche koopvaar dij 4200 officieren en manschappen heb ben verloren. Sedert het begin van den oorlog zijn van een totale sterkte bij het uitbreken van den oorlog van 133.000 man 41.000 officieren en manschappen verloren gegaan. Sedert 1 Januari 1943 zijn 95 Britsche oorlogsschepen tot zinken ge bracht, resp. zoo zwaar beschadigd, dat zij meer dan een jaar niet gebruikt kon den worden. Wat Engeland aangaat zijn in de genoemde periode 38.300 vliegers gedood10,400 worden er vermist. COURANT» Formaties Britsch-Amerikaansche bommenwerpers ondernamen in de mid daguren van 22 Februari aanvallen op verscheidene plaatsen in het Oosten des lands. Vooral de steden Enschedé, Nijmegen en Arnhem werden zwaar getroffen. Het sterke gebruik van brandbommen toont aan, dat de aanvallen niet zoozeer op militaire doelen dan wel in de eerste plaats op dicht bebouwde stedelijke woon wijken gericht waren, waardoor een groot aantal woonhuizen, verscheidene kerken, ziekenhuizen en andere openbare gebouwen verwoest werden. De burgerbevolking leed zware verliezen. Het is op het oogenblik nog niet mogelijk nauwkeurige ge- verwoestingen te verkrijgen, daar het reddingswerk nog De zender Delhi meldt, dat mevrouw Gandhi gisteren op 74-jarigen leeftijd te Poena is overleden waar zij met haar man in arrest was. President Roosevelt heeft bekend gemaakt, dat de Sovjet-ambassadeur hem een brief van Stalin heeft overhandigd. Roosevelt wilde over den inhoud van den brief niets mededeelen. De Hoofd-Inspecteur der Staatsrecher- che. chef Inspectie II-a-2 te ’s-Graven hage. verzoekt namens de ouders opspo ring, aanhouding en terugbrenging van den minderjarigen Willem Frederik Hendrik Zegers, ge boren te den Helder 6 Maart 1930, scho lier, wonende ckertstraat 24 ’s-Gravenhage, sedert 14 Februari 1944 vermist wordt Kleeding grijze donVerbla uwe "regen- ningsverschillen bestaan, als haar ver- tas. lage bruine schoenen, beige sportkousen, bloots hoofds, draagt bril, lengte 1.60 m. 1. den vischhandelaar Harm G er. sen. geb. te Urk op 6 April 1912. 2. den chauffeur Willem van de Kamp, geb. te Arnhem op 12 Juni 1919. 3. den controleur en voormaligen Neder landsche politiebeambte Jacobus H e ij d r a, geb. te ’s-Gravenhage op 9 Augustus 1918. 4. den stuurman Albertus Hom» m er son geb. te Culemborg op 10 Nov. 1905. 5. den kapper Jan Eshuijs. geb. te Wormerveer op 1 Dec. 1912. 6. den bakker Cornelis Koetsier, geb. te Doorn op 21 Oct. 1909, 7. den sportleeraar GerhardusDoc. ter, geb. te Haarlem op 1 Maart 1917. Het vonnis is voltrokken. De Britsche minister-president heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard, dat de Engelsch-Ame- rikaansche luchtaanvallen op Duitschland thans beschouwd moe ten worden als „het hoofdoffen sief” der Geallieerden. In het voor jaar en in den zomer van dit jaar zullen deze aanvallen op Duitsch land nog heviger worden. Het luchtoffensief is het „fundament”, waarop de Geallieerde plannen voor een overzeesche invasie worden ge bouwd. De gedachte, dat de Anglo- Amerikanen het „eersterangsin strument”, de luchtmacht, zouden beperken, wordt door de Geallieer de regeeringen niet aanvaard. Als oorzaak van „het teleurstellende verloop der operaties” in Italië noemde Churchill het weer. Het is overigens niet mogelijk, „een groote omsinge- lingsbeweging van amphibischen aard aan de Oost- of de Westkust van Italië uit te voeren.” De strijd in Italië zal hard en moeilijk zijn. Spr. zeide er niet van overtuigd te zijn, dat op het oogenblik in Italië een andere regeering kan worden gevormd. Eerst moet de geheele politieke toe stand van Italië herzien worden, wan neer de Geallieerden erin zouden sla gen, Rome binnen te rukken. Ten aanzien van de sterkte-verhou- ding tusschen de legers, beschikbaar te stellen door Engeland en de Ver. Sta ten, meende spr., dat, nadat de sterkte van beide legers aanvankelijk ongeveer gelijk is geweest, bij langer durende gevechten de Amerikanen natuurlijk een ..numerieke meerderheid” zullen heb ben, „hetgeen ook van het groote Ame rikaansche reservoir verwacht kan worden.” In Zuid-Slavië is Tito een „voortreffe lijk leider.” Zijn partisanen zijn de eeni- gen, die in Zuid-Slavië werkelijk tegen de Duitschers vechten. Het aanzien van koning Peter is in de oogen der parti sanen verminderd. De verhouding tot Moskou Met betrekking tot de besprekingen van Cairo, Teheran en Moskou zeide Churchill: „Tusschen de drie groote mogendheden zouden zeer weinig mee- DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 23 Februari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Ten Zuidoosten van Kriwoi Rog bra ken onze grenadiers, door stormgeschut gesteund, door de vijandelijke stelling heen en brachten den taai weerstand bie denden bolsjewieken in den verderen aanval zware, bloedige verliezen toe. De stad Kriwoi Rog werd na verbitterde gevechten en na vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties ont ruimd. In het gebied van Swenigorodka en in het gebied ten Zuiden van de Pripjet verliepen eigen aanvallen met succes. Bij een verrassenden luchtaanval op het Sovjetvliegveld Sjitomir werden 20 vij andelijke vliegtuigen vernietigd. Terwijl ten Zuiden van de Beresina en ten Zuidoosten van Witebsk plaatselijke aanvallen der bolsjewieken werden afge slagen, duren ten Noordoosten van Ro- gatsjef de zware gevechten met doorge drongen vijandelijke strijdkrachten voort. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front verloopen onze distan- cieeringsbewegingen ten Zuidwesten en ten Westen van het Ilmenmeer volgens plan. Ten Oosten van het Peipusmeer mislukten herhaalde aanvallen der bols jewieken. Gisteren overdag verloor de vijand aan het Oostelijke front 47 vlieg tuigen. In Italië deed de vijand in het landings- hoofd van Nettuno enkele veTgeefsche plaatselijke aanvallen. Daarbij werd een A, x - i ■«T'J

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1