Donderdag 24 Februari. Ontschepingen bij Nettuno verhinderd De bomaanvallen op het Oosten des lands 1944, H No. 18728. KUNST EN LETTEREN BINNENLAND STADSNIEUWS SPORT VOOR DE JEUGD Keuring Landwacht Nederland Nieuwe aanval op Londen De tweede distributiestamkaart BURGERLIJKE STAND Gevechtsactiviteit bij Narwa opgeleefd Tot heden 465 dooden geborgen) VERDUISTEREN Van 18.15 uur tot 7.30 uur Post voor vrijwilligers! ERNSTIGE WAARSCHUWING Radiopraatje van Max Blokzijl Uitreiking distributiebescheiden „DIE ENTFüHRUNG AUS DEM SERAIL” BIJ HET DUITSCHE THEATER Utrecht, De verliezen van de Geallieerde luchtmacht Verplichte openstelling van winkels Na de bevrijding uit de omsingeling bij Tsjerkassy HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 23 Februari. Naar het Weermacht- bericht van 20 Februari 1944 heeft ge meld, hebben de in de gevechtsgroep- Stemmermann aaneengesloten formaties van het leger en de Waffen-SS sedert eind Januari heldhaftig standgehouden tegenover den steeds weer op hen aan stormenden. numeriek en in materiaal verre overmachtigen vijand en tenslotte door een stoutmoedige doorbraak naar het Westen den omsingelingsring bij Tsjerkassy doen breken. De voorwaarden voor het welslagen van de doorbraak werden in het leven geroepen door de ontzettingsaanvallen van 2 andere ge vechtsgroepen van het leger en de Waffen-SS, die daarbij den bolsjewieken uiterst zware, bloedige en materieele verliezen toebrachten. Buitengewoon wa ren de prestaties der aan deze verbit terde worsteling deelnemende Duitsche soldaten van alle rangen Onder ondenk bare moeilijkheden van weer en wegen, in het eerst in diepe modder, vervol gens in zeer zware sneeuwstormen en hooge sneeuwverstuivingen hebben zij zich in aanval en afweer ten zeerste on derscheiden. Nijmegen na het bombardement Roosevelt ligt met het Congres overhoop Verklaringen van Eden Nieuwe groote nachtelijke aanval op Londen Paasikivi uit Stockholm terug COURANT HAAGSCHE Pripjet-moerassen verliepen de leider Hoe zur Weiterleitung an: (naam): (adres of veldpost nr.) Het SS-Ersatzkommando Niederlande in den Haag maakt, in verband met het zenden van post aan vrijwilligers, die dienen bij de verschillende eenheden der Waffen-SS, of die in lazaretten, Genesungs- heime enz. liggen, het volgende bekend: Alle brieven, tijdschriften en pakjes moeten in het vervolg geadresseerd zijn als volgt: VOORZITTER RAAD VAN ARBEID TE ’s-GRAVENHAGE: Met ingang van den datum waarop hij zijn betrekking zal aan vaarden, is benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te ’s-Gravenhage. de heer H. Fromhof, thans burgemeester der gemeente Baarn. Terzake van diefstal van d i- verse rijwielen is aangehouden de 32-jar K. F. W. G BOKSEN HAAGSCH BOKSVERBOD OPGEHEVEN: De heer H. S, Bakker, voorz. van den Ned. Boksbond, heeft medegedeeld dat er bij ’t bestuur van het distr. Z.-Holland zooveel blijken van afkeuring over het incident van verleden week, toen een onverlaat in het Gebouw den tooneelregen in wer king zette, zijn binnengekomen van Haag- sche boksliefhebbers, die zich bovendien bereid verklaarden zelf een oogje in het zeil te zullen houden, dat thans besloten is het boksverbod weer op te heffen. Van zelfsprekend wordt het weer onmiddellijk van kracht, zoodra zich een of meer toe schouwers opnieuw aan wangedrag schul dig. maken. In Loosduinen zijn gisteren 340 kg. ont. smette (vergiftigde) zaaitarwe gestolen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze tar we, waaraan niets bijzonders te zien is, door de daders verhandeld zal worden. In dit verband wordt een ieder met kiem aacgeraden, geen tarwe van onbekenden te koopen Telegram van Roosevelt aan Stalin President Roosevelt heeft ter gelegen heid van den 26en verjaardag van het roode leger een telegram gezonden aan Stalin, waarin o.a. gesproken wordt over de samenwerking, die door de ver dragen van Moskou en Teheran is be- reik£ In de serie Brandende Kwesties spreekt Max Blokzijl heden 24 Febr. over Hilver sum I om 18.45 uur over: „Watmeer criti- sche nuchterheid alstublieft". Meer dam ooit is het noodzakelijk, om in ons land de orde en de regelmaat, die door ongure elementen wordt verstoord, met alle kracht te handhaven. De weer baarheid van de Beweging moet tot het uiterste worden opgevoerd. De beste dienst, dien gij, nationaal-socialisten aan het vaderland kunt bewijzen, is nu in de Landwacht de wapenen op te nemen en u in te schakelen in het corps van de Land wacht Nederland, dat wij aan het opbou wen zijn. Meldt u daarom ter keuring voor de Landwacht Nederland op 25 Fe bruari 1944 te ’s-Gravenhage in het ge bouw „Amicitia”, Westeinde 15, van 9 tot 12 uur. Lidmaatschapskaart Germaansche SS. N.S.B., W.A. of Jeugdstorm meenemen De wnd. gewestelijk kommandeur voor Zuid-Holland en Zeeland. In Italië werden door acties van stoot troepen in enkele sectoren aan het front van het landingshoofd van Nettuno onze stellingen verbeterd. De ten Zuiden van Aprilia ingesloten vijandelijke strijd krachten werden in weerwil van den ver beten tegenstand van den vijand op een klein gebied opeengedrongen Daarbij werden meer dan 400 gevan genen gemaakt. Verscheidene ontlastings- aanvallen, die gesteund werden door zware artillerie en scheepsgeschut, stortten in ons afweervuur ineen. Vèrdragend ge schut bestookte met goede uitwerking ontschepingen van den vijand in het ge bied van Nettuno en dwong verscheidene vrachtschepen den steven te wenden. Aan het Zuidelijke front mislukten vij andelijke aanvallen ten Noordoosten van Castelforte. Pogingen van den vijand om de Gari over te steken, werden afge- slagen. Van het overige front worden geen bijzondere gevechtshandelingen ge meld Gistermiddag vloog een formatie Ame- rikaansche bommenwerpers krachtig door jagers beschermd boven Zuidduitsch ge bied. Door den bliksemsnel reageeren- den afweer van onze luchtverdedigings- strijdkrachten werd den vijand verhin derd de voorgenomen geconcentreerde aanvallen te ondernemen. 45 Vijandelijke vliegtuigen, waaronder 42 bommenwer pers, werden in luchtgevechten of door de luchtdoelartillerie vernietigd Hiermede verloor de vijand bijna de helft van de in den strijd geworpen bom menwerpers. In den afgeloopen nacht wierpen enkele vijandelijke storingsvlieg- tuigen bommen neer op plaatsen in West. Duitschland. Formaties zware Duitsche gevechtsvlieg. tuigen ondernamen opnieuw een zwaren, doeltreffenden aanval op Londen, waar door uitgestrekte brandpn en vernielin gen in verscheidene Londensche stadsdee. len werden veroorzaakt. Morgen (van 8.3016.30) zijn aan de beurt in het Centrale Uitreikingslokaal, Laan van Meerdervoort 57 en in het bij kantoor Alidastraat 1: Beq t/m Boz. In het bijkantoor Scheveningen, Oost- straat 1 van 916 uur en in het bijkantoor Benoordenhout Ruychrocklaan 178 van 8.4512 30 en 1416 uur): Hez t/m Kep. Aanval op de Marianen De Ned. Corresp. Dienst meldt uit BerlijnIn den afgeloopen nacht werd te Washington bekend gemaakt, dat een sterke formatie Amerikaansche zeestrijd- krachten in den Stillen Oceaan een aan val heeft ondernomen op de Marianen. De eilanden, waarop deze aanval zich heeft geconcentreerd, worden vooralsnog niet genoemd, ofschoon men misschien mag aannemen, dat de Amerikanen in de eerste plaats belangstelling hebben voor het gebied rondom Goeam. dat tot het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië bezit der Ver. Staten was. Het te Washington gepubliceerde communiqué zegt uitdrukkelijk, dat de eilandengroep der Marianen door honderden bommen werpers is aangevallen, waaruit waar schijnlijk mag worden afgeleid, dat hier geen sprake is van een landing, maar van operaties, zooals op kleinere schaal twee weken geleden tegen Paramoesjiro in de groep der Koerillen en de vorige week in minstens even grooten omvang tegen Truk in de groep der Karolinen is ondernomen. Het Duitsche theater heeft Mozarts ,,Die Entführung aus dem Serail” aan zijn opera-repertoire toegevoegd en van dit geniale werk in den Stadsschouwburg zijn première” gegeven, die zich terecht in den geestdriftigen bijval van de zeer tal rijke toehoorders heeft mogen verheugen. Het ensemble beschikt over een aantal met den Mozartstijl vertrouwde tooneel- zangers, zoodat de vijf hoofdfiguren met eersterangs Krachten konden worden be zet wier voortreffelijk sluitend samen spel en homogeen samenzingen een cachet van bijzondere distinctie aan hun individueele prestaties hebben gegeven. De beide „Liebespaare” ConstanzeBel monte en BlondchenPedrillo. die met Osmin, den opzichter van Selim Bassa’s landhuis, de handeling dragen, werderi voorgesteld door Marianna Thomasz. An ton Lehmbach. Hertha Thoss en Heinz Braun Eerstgenoemde heeft, afgezien van enkele te hooge intonaties in haar eerste aria, haar hooge vocale eischen stellende partij zeer muzikaal en met technisch achevé gezongen wat m.m. ook van de drie anderen mag worden getuigd. Her- tha Thoss heeft daarbij door haar vlot en lenig spel de figuur van het schalksche Blondchen alleraardigst getypeerd zonder in goedkoope charge te vervallen. Anton Lehmbach met zijn mooien lyrischen tenor, aanvankelijk wat gereserveerd, heeft voor al door zijn welluidenden muzikalen zang in zijn aria’s weten te boeien, die hij ge deeltelijk als gecostumeerd concertzanger vóór de door doek afgesloten tooneel- ruimte voordroeg. Sander Schier had van Osmin een prachtig type gemaakt, dat ook vocaal volmaakt zou zijn geweest, wan neer zijn stem in het groot octaaf de partij vraagt een sonore lage D nog iets meer volume had. Zijn vocale presta tie was overigens voortreffelijk Ook de Pedrillo van Heinz Braun mocht er zijn, terwijl Albert Parsen de spreekrol van Selim Bassa waardig vervulde. Aanklee- ding en regie (van Karl Puhlmann uit Düsseldorf als gast) getuigden van goe den smaak. Wilhelm Franzen leidde het geheel zaakkundig en bereikte in het bij zonder met het orkest mooie resultaten. Aan het contact met de „Bühne” haperde zoo goed als niets. De bijvalsbetuigingen in den dichtbezetten schouwburg klonken meermalen ook bij open doek en vooral aan het slot geestdriftig. Blond chen en Constanze werden met fraaie bloemgeschenken bedacht. De Rijkscom- missaris en echtgenoote woonden de voorstelling bij. M. A. J. F. J. Jung. Oostland roeptJa ook jou. Europa heeft boeren noodig. veel boeren om 3 uitgestrekte gebieden in het Oosten te bewerken. Germaansche boeren moe. ten het zijn. Kerels, die weten van aan pakken en die als het noodig mocht zijn hun grond kunnen verdedigen. Ook jij kunt boer worden In den Germaan- schen Landdienst worden jongens en meisjes van 14—16 jaar opgenomen, die later in het Oosten willen koloniseeren. Meld je daarom aar bij den Germaan- schen Landdienst Koningslaan 9 Het bericht omtrent het neersohieten van 119 vijandelijke vliegtuigen tijdens den aanval, die op 22 Febr. overdag uit het Zuiden en Noorden op Duitsch gebied werd ondernomen, vestigt, naar het D. N.B. verneemt, de aandacht op de toe nemende afweerkracht van de Duitsche luchtmacht. Een eerste hoogtepunt werd bereikt toen tusschen 9 en 11 October 1943 bij aanvallen op Bremen, Hannover. An klam, Gotenhafen en Münster binnen 72 uur 208 vijandelijke viermotorige bommen werpers, alleen boven het gebied van het Duitsche Rijk, vernietigd werden. De eer ste week van Januari bracht een nieuwe reeks hooge vernietigingscijfers. Van 262 vliegtuigen, die vernietigd werden, waren er 234 viermotorige toestellen. Een derde hoogtepunt lag tusschen 20 en 22 Februari toen bij de aanvallen op Leipzig, Stutt gart, West, en Midden-Duitschland 276 viermotorige Britsch-Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten werden. Telt men bij deze gecontroleerde verliezen nog die, welke de vijandelijke eskaders op de thuisvlucht en bij de landing leden en de zwaar beschadigde vliegtuigen, dan kan het totale verlies op minstens 30 tot 40 procent van de gebruikte vliegtuigen worden gesteld Voor schippers, woonwagenbewoners en Italianen Schippers, die in het centrale bevol kingsregister zijn opgenomen en die in den regel tenminste twee weken per maand varen, dienen zich ter verkrijging van een tweede distributiestamkaart voor zich en hun gezin te wenden tot den bur gemeester van hun verblijfplaats. Zij moeten hierbij de persoonsbewijzen en oude distributiestamkaarten overleggen. Woonwagen- en woonschepenbewoners en zwervende personen, die in het centrale bevolkingsregister zijn opgenomen die nen zich ter verkrijging van tweede di stributiestamkaarten persoonlijk te ver voegen bij het bevolkingsregister van de gemeente ’s-Gravenhage of van de ge meente Utrecht. Zij moeten hierbij de persoonsbewijzen en de oude stamkaarten overleggen. In Nederland gevestigde Italianen dienen ter verkrijging van een tweede distributie-stamkaart zich in het bezit te doen stellen van een persoons bewijs. Ter verkrijging hiervan moeten zij zich wenden tot het bevolkingsregister van de gemeente, waar zij ingeschreven zijn. Van de zijde van het departement van Handel, Nijverheid en Schèepvaart wordt er de aandacht op gevestigd dat met ingang van 1 Maart a.s. met be trekking tot de verplichte openstelling van winkels wederom de regeling van toepassing wordt, welke voor het zomer- tijdvak geldt. In verband hiermede zul len van 1 Maart tot 1 November de brood- en banketbakkers-, kruideniers-, melk-, groenten en fruit-, en slagerswinkels op alle werkdagen van 9 tot 18 uur voor het publiek geopend moeten zijn. De overige winkels, waarvoor bedoelde verplichting geldt, zullen ’s Maandags van 13 tot 18 uur en op de overige werkdagen van 9 tot 18 uur geopend moeten zijn. RESIDENTIE.ORKEST: Op dit Volkscon cert in het Gebouw was Toon Verhey de I dirigent, de eerste cellist van het Am- I sterdamsche orkest Henk van Wezel de solist Vtfn S.-Saëns en Franck gingen be kende composities, terwijl weinig of nog niet uitgevoerd werk van Koetsier, v. He mel en Rossini ten gehoore werd ge bracht. Van den laatste was het de Sin- fonia ,11 Vaggio a Reims” (de reis naar Reims), een gelegenheidsstuk uit 1^25, effectvol van bewogenheid en om melodie en instrumentatie prettig om te hooren. Vervolgens S.-Saëns’ bekoorlijk Cel- concert in la-mineur. Het werd door v. Wezel beheerscht en met warmen, zan- gerigen toon voorgedragen. Ook aan ver fijning in dynamiek en gevoel ontbrak het niet. Het orkest paste zich in lichte kleurigheid aan de expressieve vertolking der solopartij aan. Een fraaie weergave, die veel succes had, waarin de solist or kest en dirigent betrok. Franck’s ,,Le chasseur maudit’’ was in glansrijke, ka rakteristieke uitvoering de afsluiting vóór de pauze. Ook dit een succes voor Ver hey en het orkest. Het Cel-concert van Jan Koetsier heeft voor een modern werk het voordeel, dat met het solo-instrument rekening is ge houden wat hoorbaarheid betreft door lichte structuur van de orkestpartij, on danks hare betrekkelijk belangrijke rol. Wat de innerlijke beteekenis der compo sitie betreft, daarover zal eerst op den duur een oordeel zijn te vellen. Er is ech ter menige episode, die door stemming en uitdrukking heeft getroffen. Solist en orkest hebben het werk in duidelijke waarneembaarheid doen klinken. Tot slot Ballade voor groot orkest van Otto v. Hemel, een fantastische muziek, die men eveneens meer moet hooren en nader leeren kennen. De bewogen vertolking vond waardeering. J. C. Manifarges. In aanfluiting bij het be-l richt over de toekenning van den Mr. H. G. van der Viés-prijs aan Ank van der Moer deelt men ons nog mede, dat gekozen is uit de op de prijsvraag inge komen tooneelstukken. In de vacatur e-W i 11 is tot leeraar in het klarinetspel aan het Rijks- conservatorium benoemd, de heer Jaap v. Opstal Wat verloren ging Wie liefde in het hart draagt voor het prachtige silhouet, waarmee Nijmegen achter de Betuwsche vlakte boven zijn heuvels oprees, krijgt een brok in de keel als hij nu over de Waalbrug rijdt en zich vol bange verwachting uit het treinraam buigt. De mensch blijft hopen. De somberste verhalen kunnen hem niet van het laatste sprankje geloof berooven, dat het nog mee kan vallen. Hij ziet ge durende de reis dat silhouet voor zich de ranke kerktorens boven het speelsche gewirwar der daken van deze oude, ty pische stad en hij gelooft niet, dat dat alles zoo volledig verwoest kan zijn, zoo volkomen weggevaagd en verworden tot een dal van puin tusschen de staken en scherven, die nog oprijzen van de kerken van het vrome Nijmegen. Als de trein over de brug rijdt is alle hoop ver vlogen. Het oude Nijmegen is niet meer. De ranke Stevens is met één slag neenge- veld in het brandende schip van zijn kerk, die de eeuwen door mét het schil derachtige Stevenskerkhof en de prach tige markt het hart vormde van het oude, roemrijke Gelre. En daaromheen is de stad vergaan in explosies en brand. Dat wonderlijk aantrekkelijke samen stel van oud en nieuw, van historische en moderne kracht en bloei, van bedrijvige straten en pleinen, dat geen doode stad wilde worden, maar leven bleef met alle impulsen van Nederlandsche bedrijvig heid, Geldersche vriendelijkheid en katho lieke vroomheid, is opgelost in een baaierd van puin en verwrongen ijzer, waaruit een vuile rook optrekt naar den helderen winterhemel. Uit dat sinistere puinveld dragen de Nijmegenaren wat hun restte: den droeven last van hun vele doodeo^vrachtautnls-meL baren, waarover zich de nonnetjes zorgend buigen, karren en fietsen met geblakerd en gehavend huisraad, een arm vol kleeren of een bed. De wankelende torens van de Molen- straatkerk stortten ineen met een dreu- I nenden slag, die hen even doet samen krimpen in een bange herinnering, dan gaan zij weer zwijgend voort, werkend met de eensgezindheid van een stad in I nood, waar te redden en te helpen valt. I Met ieder uur breken de koevoets en spa den de laatste resten weg van een van Nederlands schoonste stadscentra, dat in één minuut tot een wrange, pijn doen-1 de herinnering werd. De Führer heeft na het einde van deze gevechten een groot aantal hooge dapper- heidsonderscheidingen verleend aan mi litairen van het leger. Reeds op 18 Fe bruari 1944 kregen, zooals reeds is ge meld. de generaal der artillerie Stem- mermann en lt.-generaal Lieb het eiken loof bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis. Op 21 Februari werden o.m. ver leend het eikenloof met de zwaarden bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis aan den generaal der pantsertroepen Hermann Breith. commandeerend gene raal van een pantsercorps, als 48sten en It.-kolonel der reserve Franz Bake, com mandeur van een pantserregiment. als 49sten soldaat der Duitsche Weermacht, het eikenloof bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis aan majoor Robert Kast ner. leider van een regiment grenadiers, als 401sten soldaat van de Duitsche Weermacht. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 24 Februari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede In het gebied van Kriwoi Rog was de gevechtsactiviteit geringer dan de vorige dagen, verscheidene aanvallen der bolsje wieken werden afgeslagen. Onze aanval ten Westen van Swenigorodka won ter rein. Ten Oosten van Sjasjkof mis lukten ook gisteren met bijzondere hard nekkigheid ondernomen aanvallen der bolsjewieken, nadat een aantal vijande lijke pantserwagens was stukgeschoten. Bij Saslaf en in het gebied ten Zuiden van eigen aanvallen succesvod. Ten Zuiden van de Beresina. ten Noorden van Ro- gatsjef alsmede ten Zuidoosten van Wi- tebsk duren de afweergevechten met on verminderde hevigheid voort. Onze troe pen verijdelden alle vijandelijke door braakpogingen, grendelden plaatselijke penetraties af of ruimden deze op en brachten den vijand daarbij zware ver liezen aan menschen en materiaal toe. Tusschen het Ilmenmeer en het Peipus- meer mislukten aan weerszijden van Dno en ten Westen van den spoorweg Pleskau Loega pogingen der bolsjewieken om door onze distancieeringsbèwegingen heen te breken In het gebied van Narwa leefde de ge vechtsactiviteit weer op. Een eigen aan val om een penetratieplek van een der vorige dagen op te ruimen maakte, on danks sterken vijandelijken tegenstand, vorderingen. Meer dan 3000 huizen verwoest Het totale aantal personen, dat het slachtoffer geworden is van de Anglo- Amerikaansche bomaanvallen van 22 Februari op Nederlandsche steden kan thans nog niet worden opgegeven. Tot dusver zyn 465 dooden geborgen. Ongeveer 400 zwaargewonden zijn in ziekenhuizen en noodziekenhuizen op genomen. Ook het aantal lichtgewonden Is zeer groot. In de betreffende steden werden voor zoover tot heden kon worden vast gesteld, meer dan 3000 huizen volkomen verwoest. Rekening moet worden ge houden met een stijging van het aantal slachtoffers onder de Nederlandsche burgerbevolking, daar hoofdzakelijk dichtbevolkte woonwijken getroffen werden en de bergingswerkzaamheden tengevolge van den grooten omvang van het getroffen gebied zeer tijdroovend zijn. BEVALLEN M. J. Rooders geb. Ever- hartz, z. C. Storm geb. van Beele, d. H. H van Veen geb. Galjaard. z. J. Graaman geb Plugge. d. C. W. Daane geb. Schouten, d. C. S. Ver spoor geb. Koert, d A. C. Wiekmeijer geb. van der Kramer, z. P. J. Plante geb. de Kiefte, z. A. Sonnenberg geb. van Gelder, d. M. A J. van Bussel geb Janssen, z. H. B. Visser geb. Wonnink, d. D. van der Vet geb. Roo- senburg. z P Persoon geb. Lijs. z. A. M. Koster geb Beek, z AF van der Ven geb Engels, d. A. van As peren geb. Hoekstra, d A. W. Porte- gies geb. van Wees, d A. W Noor- danus geb. van Aken, z. M. J. van Nierop geb. Bijmans, d E H. Klop geb. Bergenhenegouwen. z. J van der Mark geb. Lit. z. Ch. Rensen geb Wassenburg, z. M. K C. Wassenaar geb. Bulder, z. J. Wurfbain geb Donk, z. B. J. de Groot geb Faber, z M de Lange geb. van Bokhorst, z. OVERLEDEN: E. H. Carpentier Altlng, man van M J. Westhoff, 75 j. C. Velt- kamp, dochter, 1 j. J. C. Nieuwmeyer, ongehuwde vrouw. 66 j A. P. Dorst, dochter. 15 j. A. C. Dorst, ongehuwde vrouw, 19 j J. N. van Peursen, onge huwde mani 70 j. M. J. H. Prins, vrouw van A. van Lonkhuijzer;. 69 j. P. J. van Veenendaal, weduwnaar van E, van den Stroom, 86 j. J. Vlaande ren. weduwnaar van D M Brands. 85 j. N. Spruit, vrouw van H. L. van de Pol. 72 j. J. W. van der Haak, man van W M. Bootjes. 65 j C. P. W M. L. van Rest, weduwe van G. Biezing, 77 j. President Roosevelt heeft zijn veto uitgesproken tegen het belastingwetsont- werp ten bedrage van 2315 millioen dol lar. In een in scherpe bewoordingen ge stelde Boodschap aan het Congres noemt Roosevelt het wetsontwerp een „vol komen ondoeltreffenden maatregel”. Het veto van Roosevelt heeft in het Kapitool groote beweging veroorzaakt. Men verwijt den president een welover wogen politieken oorlog tegen het Con gres te voeren. Democraten en republi keinen hebben reeds een plan ontworpen om Roosevelt’s veto te overstemmen. Leden van de begrootingscommissie ver klaarden, dat de Boodschap van Roose velt een „ernstigen. aanval op het Con gres vormt”. Barkley, de democratische leider in den Amerikaanschen Senaat, heeft zijn func tie neergelegd als protest tegen Roose velt’s veto. Door dit aftreden is voor millioenen Amerikanen de ernst van den binnenlandschen politieken toestand dui delijk geworden. Barkley was tot dusver een trouw aanhanger van den president. Roosevelt heeft Barkley dringend ver zocht niet af te treden als leider der democraten in den Senaat. Barkley verklaarde, dat de Boodschap van Roosevelt een aanval is op de ach tenswaardigheid en den onbesproken naam van elk afzonderlijk lid van het federale Congres. Wanneer het Congres van de Vereenigde Staten nog een sprankje zelfrespect heeft, zoo voegde hij eraan toe. zal het dit veto van den pre sident overstemmen en kracht van wet geven aan het ontwerp van het Congres inzake de belastingwetgeving. Tijdens de debatten in het Lagerhuis heeft minister Eden verklaard, dat Groot- Brittannië en de Vereenigde Staten een aantal verzoeken tot Spanje hebben ge richt. De Spaansche souvereiniteit is door het naar voren brengen van deze verzoe ken echter niet aangetast. Woordelijk zeide Eden: „Niemand kan ons verplich ten afstand te doen van onze beperkte petroleumvoorraden, wanneer wij dit niet uit vrijen wil doen Op het oogenblik worden te Madrid onderhandelingen ge voerd en ik zal het Huis een uitvoerig I rapport uitbrengen, wanneer ik daartoe in staat ben”. Verder verklaarde hij, dat Stalin en Churchill het er over eens geworden wa ren, dat Polen ten koste van Duitschland I zoowel in het Noorden als in het Westen Compensaties zou moeten ontvangen. Dit I komt met de opvatting van de Britsche I regeering overeen. Voor het handhaven van den vrede na den oorlog is een innig begrip noodig tus- achen het Britsche gemeenebest, de Ver-1 eenigde Staten en de Sovjet-Unie, Zou dit I niet bereikt kunnen worden, dan bestaat I er naar Eden’s meening geen hoop op een duurzamen vredfc. I an das SS-Hauptamt D II-2 Deutsche Dienstpost Maastricht AUTO NA BOTSING OMGESLAGEN: Vanochtend te omstreeks half 12 is op den hoek van de Zuilingstraat en de Toren straat een achteruit rijdende vrachtauto in botsing gekomen met een juist aanko menden tramwagen, van lijn 20. Door den schok kantelde de vrachtauto. Het voor- balcon van de tram werd gedeeltelijk in gedrukt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Oplossingen der raadsels: 1. De letter O. 2. De scharen van een kreeft. 3. En. Nieuwe raadsels: 1. Jan en Piet spraken over hun zakgeld. Jan zei: Geeft mij een stuiver, dan heb ik tweemaal zooveel als jij Piet zei: Geef mij liever een stuiver van jou dan hebben we evenveel. Hoeveel had Jan en hoeveel had Piet? 2. Als een paard 300 gulden kost, wat Kost dan een koe „Krulstaartje” en „Pleuntje” mogen Woensdagmiddag na 3 uur een prijsje komen afhalen aan een der loketten van ons bureau. Rubriekertjes die nu een be richtje ontvangen hebben kunnen mee doen. Formaties zware Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht weer een grooten aanval op Lon den ondernomen. Tegen 22.20 uur open den de eerste machines het bombarde ment, dat vervolgens onafgebroken tot 23 uur voortduurde. Volgens de voorloo- pige berichten was het aantal deelnemende Duitsche gevechtsvliegtuigen even groot als bij de onlangs uitgevoerde groote aan vallen op de Britsche hoofdstad. Wederom werden groote hoeveelheden brand- en brisantbommen uitgewerpen, die alle op de doelen terechtkwamen. Vele branden waren er het gevolg van. Eén Duitsch vliegtuig wordt vermist. Het Londensche luchtdoelgeschut open de bij de nadering der Duitsche toestel len een vuur, dat aan een paniek deed denken, doch geen enkelen treffer plaat ste. Vqlgens de waarnemingen van Duit sche gevechtsvliegers werd het eenige Duitsche toestel, dat van deze aanvallen niet terugkeerde, door een nachtjager neergeschoten. Voorts werden in ’t Noord westen van Londen nog twee brandend omlaag stortende machines waargenomen. Dit waren Britsche nachtjagers, die door de boordwapens der Duitsche gevechts vliegers getroffen waren. 'Naar van welingelichte zijde wordt medegedeeld, zijn bij dezen jongsten zwa ren aanval op de Britsche hoofdstad bri santbommen uitgeworpen met een hooge explosieve kracht, die een zeer sterke uit werking hebben. PAARDEN J. VLAANDEREN OVERLEDEN: Giste ren is hier ter stede in 85-jarigen ouder dom overleden de heer J. Vlaanderen, die een bekende figuur in de ruiterwereld was. Het laatst was hij directeur van de Tattersal-manege te Scheveningen. Als instructeur had hij, man van de oude school, een groote vermaardheid en ook op de concours hippiques was hij een graag gezien ruiter. Het stoffelijk over schot zal Zaterdag a.s. op de begraafplaats Oud Eik en Duinen alhier ter aarde wor den besteld. ZIEKE VERBRAND BIJ AUTOONGE- LUK: Woensdagmiddag werd op den Hee- renweg te Heemstede een ziekenauto ko mende uit de richting van den Haag, doordat een vrachtauto beladen met zand geen voorrang verleende aangereden aan den zijkant. De ziekenauto, waarin zich behalve de bestuurder en een zieke nog drie personen bevonden, kantelde. De I auto schoof gekanteld nog ongeveer 13 I meter over den weg. De dop van den ben zinetank scheurde hierdoor los, waardoor de benzine over den weg vloeide en met de auto in brand geraakte. Door spoedige hulp konden vier van de inzittenden wor den gered, van wie twee brandwonden aan gezicht en handen opliepen. De in de auto vervoerde zieke de 64-jarige J. L. uit Zierikzee, die op reis was naar Haar lem, kon niet meer gered worden en is in de vlammen omgekomen. DE RANTSOENBONNEN VOOR GROEN. TE: Van bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, dat de rantsoenbonnen voor groente, welke door den distributiedienst worden verstrekt, recht geven op dezelfde groenten als die, welke op de groentebon- nen worden verstrekt. Het komt den laat- sten tijd herhaaldelijk voor, dat groente leveranciers weigeren, op de rantsoenbon nen bepaalde soorten groenten te verkoo- pen. Blijkens bovenstaande mededeeling hebben zij daartoe niet het recht. DRIE JONGENS VERDRONKEN: De 12- en 14-jarige broertjes R. en de 12-jarige van A., die op een brandkuil te Oirschot aan het schaatsen waren zijn door het ijs gezakt en verdronken. Finsche bladen publiceeren een onder houd met staatsraad Paasikivi. die van een verblijf van verscheidene dasen In Stockholm naar Helsinki is terugge keerd. Paasikivi verklaarde, dat hij ten gevolge van een ernstige ziekte van zijn echtgenoote, een particulier bezoek aan Stockholm heef: gebracht en dat hij zich sedert het uitbreken van dezen oorlog in het geheel niet meer met de politiek heeft bemoeid. Hij ging niet in op de aan hem gestelde politieke vragen. Hij is niet van plan in de naaste toekomst een of andere reis te ondernemen. Daardoor zal de verzending vatn de veldpost in het vervol? minder vertra ging ondervinden. Brieven, tijdschriften en pakjes moeten duidelijk van naam en adres voorzien zijn en ook het adres van den afzender moet er duidelijk op ver meld zijc. Het verdient aanbeveling in de pakjes ook een adres bij te voegen en deze stevig te verpakken. Tot 100 gram is alles vrij van porti. Tijdschriften en pakjes boven de 100 gram moeten van Zulassungsmarken voorzien zijn als deze naar een veldpostnummer gezonden wor den en mogen niet zwaarder zijn dan 1000 gram. Voor zwaardere pakjes tot 2000 gram moeten 2 Zulassungsmarken geplakt worden Pakjes aan gewone adressen, dus niet aan veldpostnummers, mogen niet zwaarder zijn dan 1000 gram. Luchtveldpostbrieven moeten van 2 lucht postzegels voorzien zijn en op den brief moet vermeld zijn: luchtveldpost. Luchtveldpostzegels en toelatingszegels worden door de vrijwilligers aan hun familieleden toegezonden. Het is in het belang der familieleden zelf, dat aan de voorschriften nauwkeurig de hand gehouden wordt, want dan heeft men meer zekerheid, dat de post geen vertraging ondervindt en op de plaats van bestemming aankomt. In het vervolg moeten dus brieven, tijdschriften en pak jes voor de vrijwilligers niet meer naar het SS-Ersatzkommando Niederlande in den Haag ge zonden worden. De veldpost voor de vrijwilligers wordt door de Hollandsche post aangenomen en in plaatsen waar kantoren van de Duit sche dienstpost gevestigd zijn kan men de veldpost daar bezorgen. Ook kan men bij de Duitsche dienstpost geld verzenden op veldpostwissels voor de vrijwilligers bij alle eenheden der Weermacht en Waffen-SS. den aanblik van een

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1