No. 18729. De bomaanvallen op het Oosten des lands Doorbraakpogingen in N. sector Vrijdag 25 Februari. 1944. BINNENLAND SPORT RECHTZAKEN STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN Het oude Nijmegen één puinhoop de gestort Rogatsjef ontruimd „Hier W.A.” Geteisterd Enschede MEISJE DOOR VRACHTAUTO GEDOOD TRAMHALTEN ZONDER VLUCHTHEUVEL Sportrevue Amerikanen bezetten twee eilanden van de Marshall-groep De aanvallen op Londen Uitreiking distributiebescheiden BURGERLIJKE STAND HAAGSCHE COURANT l hier aankomt wordt zer van zal aan olie- MOORDENAAR De der opgespoord valt het gepleegde feit onder art. 1 W, N. van: DUITSCH WEERM ACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- 166 Vyandelijke vliegtuigen neer geschoten Nieuwe zware aanval op Londen Turkije weigert olieconcesties Standard Oil tusschen strijdlus- nooit welke door Vernietigd het faillissement Olthoff, alhier. In het W A. kwartiertje op Zaterdag avond 26 Februari van 18.4518.55 uur over den zender Hilversum 1 zal opper- vaandrig George de Vries spreken over het onderwerp „De gewapende macht van de N.S.B.” GEARRESTEERD recherche te Leeuwarden heeft den da- van den moord op de 35-jarige mej. E. Louwhof, wier lijk in een portiek van een winkel in de Peper straat aldaar werd gevonden, Het conflict tusschen Roosevelt en het Congres VOETBAL OOST—WEST UITGESTELD De dis. trictswedstrijd OostWest, welke 5 Maart in het Goffert-stadion te Nijmegen zou worden gespeeld, is tot nader datum uit gesteld. Toen in 1862 een enorme brand het ste deke Enschede verwoestte, werden onge veer 700 huizen in de asch gelegd. Deze brand werd toen als een nationale ramp beschouwd. Maar veel erger dan de brand tn 1662 is de ramp geweest, die thans over Enschede is gekomen, toen Anglo-Ameri- kaansche vliegtuigen over de stad vlogen en duizenden brandbommen uitwierpen. Een groot aantal woningen is geheel Of vrijwel geheel vernield; duizenden men. schen zijn dakloos en van al hun bezit tingen beroofd, aldus het Alg. Handelsbl. Zwaar zijn vele inwoners van deze groote Nederlandsche fabrieksstad getrof. fen. Velen hebben niets uit de puinhoopen kunnen redden. Een van de nieuwe mo-1 De 29-jarige wielrijdster mej. G. B. J„ wonende aan den Rijswijkscheweg, werd gistermiddag omstreeks half drie op dien weg. ter hoogte van de Bonte- koestraat. aangereden door een vracht auto. Zij kreeg een wiel over de borst en is in ernstigen toestand opgenomen in het R K ziekenhuis in het Westeinde waar zij is overleden. Munitlebunker aan den „Atlantikwall* De reservemunitie ligt hier hoog op gestapeld. Zoo nu en dan worden de granaten nagezien en ingevet (PK. Milller-O.H.) uitgang van het Kanaal van een door torpedojagers beschermd Britsch convooi een schip van 2000 brt. tot zinken en torpedeerden 2 andere schepen met een inhoud van 3000 brt. Waarschijnlijk zijn micaliën en drogerijen te Voorburg, Prin. deze schepen gezonken ses Mariannelaan 136 en zaak drijvende Wederom werd een deel der Nederland sche burgerbevolking het offer van een Anglo-Amerikaanschen luchtaanval in het Oosten van het land, waar door duizenden woonhuizen en talrijke openbare gebouwen verwoest werden. Een deel der verwoestingen in Nijmegen (C.N.F.-M.) Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft Roosevelt’s veto tegen de belastingwetgeving overstemd met 299 tegen 55 stemmen. Het Huis heeft het --.-jj-n.-n. j-- aan van ui t- DEKENS VAN VRACHTAUTO GESTO. LEN: De 16-j. P. v. d. B. en de 23-j F. G waren via den aanhangwagen op een rijdende vrachtauto geklommen. Uit de vrachtauto namen zij een paar wollen dekens, die zij op straat wierpen, waar na lij zelf van de auto sprongen en er met de dekens vandoor gingen De politie kwam hen echter op het spoor en hield hen beiden aan. I derne wijken is nagenoeg getieel ver woest Overal staan tusschen het groen de zwarte muren overeind, het eenige dat is overgebleven van een tuindorp, dat eens door vele buitenlanders als een mo. del-inrichting werd bezichtigd. Een ramp voor het cultureele leven van Enschede is ongetwijfeld de vernietiging van de H.B. Blijdensteinstichting. dat is de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Deze stichting kon bogen op een zeer rijk boe kenbezit, Wellicht is een deel daarvan, dat in een brandvrijen kelder was onder gebracht, behouden gebleven, doch de rest is in vlammen opgegaan. Het gebouw ligt geheel in puin. De muziekbibliotheek de jeugdbibliotheek, de technische afdeeling zijn volkomen verwoest. Laatstgenoemde gfdeeling was uniek in den lande. Daar Was o.m. op het gebied van lectuur over de textielindustrie een kostbare verzame ling aanwezig. Straks zal nog moeten blijken hoeveel er van dit boekenbezit nog bewaard is gebleven, doch daarom trent zijn de verwachtingen niet opti mistisch. In de binnenstad is veel vernield. Ook enkele groote gebouwen zijn verloren ge gaan. o.a. de nieuwe Chr, Geref. kerk, waarin toevallig eenige dagen geleden een nieuw orgel was gebouwd. Verder een R.K. en een Ned. Hervormde kerk Het massale complex, waarin de ambachts school, de middelbaar technische school voor Oost-Nederland en de machinisten school waren gevestigd, is geheel ver woest. Verschillende andere schoolgebou wen zijn ook verloren gegaan. Het hulpverleeningswerk is thans in vollen gang Daar er jiuizenden dakloo- zen zijn is het duidelijk, dat de hulp in de eerste plaats moet komen van de be volking zelf. Welnu, die hulp is voorbeel dig De oude Twentsche deugd van „noa- berhulp”, dat is burenhulp, ziet men thans weer in haar besten vorm. Rijk en arm helpen zooveel zij kunnen en allen heb ben voorloopig onderdak gevonden. Nu ingevolge den in de dagbladen van 19 Januari 1944, gepubliceerden maat regel bij een aantal tramhalten de ver keersheuvels worden verwijderd; is het zaak, dat zoowel de tramreizigers als het rijverkeer nauwkeurig hun verplichtingen kennen en na leven Als deze regels goed worden oagekomen is het ontstaan van ongelukken uitgesloten te achten. Voor de tramreizigers geldt het bepaal de in artikel 31 der Wegenverkeersrege ling, hetzelfde artikel, waarin het af- en opspringen gedurende den rit wordt ver boden, alsmede het naar buiten leunen door trampassagiers. Wanneer er aan de halte geen heuvel is. dienen de reizigers op het voetpad (trottoir) de komst van de tram af te wachten. Zij moeten daar ook blijven tot de tram aan de halte staat en dan pas de rijbaan recht over steken naar de tram. De reizigers, die uitgestapt zijn, behooren direct langs den koristen weg (dus haaks over de rijbaan) over te steken naar het voetpad (art. 32). Allen moeten steeds letten op het rij verkeer, dat eventueel tusschen trottoir en tram passeert Voor het rijverkeer geldt hetgeen is vermeld in art. 9 der Wegenverkeers regeling. Hierin wordt bepaald, dat slechts met matige snelheid langs de stilstaande tram mag worden voortgereden en dat daarbij voldoende ruimte voor de tram reizigers moet worden vrijgelaten. Zoo- noodig dient de bestuurder stil te hou den. Dit „zoo noodig” is zeker van toe passing als er tusschen tram en trottoir zoo weinig ruimte is, dat de uit- en in stappende reizigers die practisch geheel vullen. En voorts behoort het rijverkeer zeker te stoppen op het moment, dat de tram aan de halte tot stilstand is geko men en de op het voetpad wachtende trampassagiers .en bloc” naar de tram oversteken de Weermacht maakt bekend: In het gebied van Kriwoi Rog en Swe- oigorodka mislukten ook gisteren alle aanvallen der bolsjewieken. Onze aanvaL len ten Westen van Swenigorodka en in het gebied ten Zuiden van de Pripjet- moerassen maakten, ondanks den taaien vijandelijken tegenstand, verdere vorde ringen. Ten Zuiden van de Beresina en ten Noorden van Rogatsjef duren de zware afweergevechten met den zich verder ver sterkenden vijand voort. Pogingen der bolsjewieken om tot den Noordelijken oever van de Beresina door te dringen, stortten in verbitterde boschgevechten ineen. De plaats Rogatsjef werd in den nicht van 23 of 24 Februari na het ver nielen van alle installaties ontruimd. Ver der Noordelijk sloegen onze troepen in een tegenaanval opgedrongen bolsjewisti sche strijdkrachten terug en vernietigden eên doorgebroken vijandelijke gevechts groep. Sterke formaties gevechts- en slag- vliegtuigen steunden de gevechten van het leger en brachten den vijand zware verliezen aan menschen en materiaal toe. Ook ten Zuidoosten van Witebsk stort ten aanvallen der bolsjewieken en her haalde pogingen om een penetratieplek te vergroeten ineen, nadat 17 vijandelijke Argentijnsche president Ramirez afgetreden President Ramirez van Argentinië is gisteravond afgetreden. Zijn functies zijn overgenomen door den vice-presi dent generaal Edelmiro Farrel. Prac tisch zou het geheele Argentijnsche ka binet met Ramirez zijn afgetreden. Te Buenos Aires zijn in den loop var, den I s en is het volgens gezond rechtsgevoel, nacht een aantal officieele persoonlijk- strafwaardig Ten aanzien van de straf heden gearresteerd. was spr. niet van zins clementie te be- trachten en daarom veroordeelde hij den verdachte tot 1 maand gevangenisstraf. voorstel onmiddellijk doorgezonden den Senaat, die er waarschijnlijk daag reeds zijn oordeel over spreken. United Press meldt, dat er Roosevelt en het Congres een tige stemming heerscht als nooit te voren. Het veto van Roosevelt heeft on der de democratische en republikeinsche afgevaardigden zeer groote ongerustheid veroorzaakt. Men noemt het belasting- programma van Roosevelt tot een bedrag van 10.5 milliard dollar een vernietigen den slag voor de industrie en de Ame rikaansche burgers De New Yorksche correspondent van .Stockholm’s Tidningen” noemt de neder- aag van Roosevelt in het Congres ver nietigend. Onder de democraten is een geweldige opschudding waar te nemen. Velen zijn van meening, dat Roosevelt den toestand onjuist beoordeeld heeft en nu voor een scheuring in de partij staat, die moeilijk kan worden verholpen. Sommige politieke commentatoren zijn van mee ring, dat de tegenstanders van den pre sident binnenkort zijn buitenlandsche politiek zullen aanvallen. Van officieele Zweedsche zijde wordt medegedeeld, dat in den afgeloopen nacht op groote hoogte boven West-Zweedsch gebied opnieuw vreemde vliegtuigen zijn gesignaleerd. De luchtdoelartillerie open de het vuur, echter zonder zichtbare re sultaten. Naar „Svenska Dagbladet” uit Helsingborg meldt, heeft men aan de Westkust 4 golven van vreemde vlieg tuigen gesignaleerd. Daar omstreeks dien tijd door de Engelschen aanvallen op Duitschland werden ondernomen, wordt in Zweedsche kringen niet aan de na tionaliteit der vliegtuigen getwijfeld. Het Sovjetgezantschap te Stockholm heeft verklaard, dat de bommen, te Stockholm zijn gevallen, niet Sovjetvliegtuigen zijn geworpen. Deson danks heeft men op het Zweedsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken reeds een protest te Moskou tegen deze ge beurtenis voorbereid, meldt S.P.T. VERLENGING AUSWEISE INWONERS SCHEVENINGEN In afwijking van de in de plaatselijke dagbladen van 10, 11 en 12 dezer op genomen bekendmaking, betreffende de verlenging der Ausweise der Neder landsche inwoners van het vesting (sper)gebied Scheveningen, wordt me degedeeld, dat het daartoe ingerichte bureau niet is gevestigd in het gym nastieklokaal der le politiecompagnie, doch in het perceel Laan Copes van Cattenburch no. 4 b, alhier. Tevens wordt bekend gemaakt, dat genoemd bureau Zaterdag, 26 Februari a.s. slechts van 812 uur geopend en dus des middags gesloten zal zijn. Schaken: Voor de hoofdklasse competitie van den Ned. Schaakbond werden nog de volgende resultaten verkregen: Max EuweAlkmaar 82; HilversumVVGA 64; PhilidorBussum 5J4J. Zwemmen: De jaarvergadering van den Ned. Zwem, en Reddingshond wordt op 30 April te Utrecht gehouden. Schaatsenrijden: Het kampioenschap van Noorwegen in het hardrijden op de schaats ia gewonnen door Engnestangen met 203,340 pnt.; 2. Finn Hodt 203,733 pnt. Voetbal: Doordat Ornas haar laatste kans verspeelde tegen Ter Leede (01) is Quick Boys, tevens door een kloeke 30 zege op de Rijnsburgsche Boys, de eenige kampioenscandidaat in de Zaterdagmid- dagcompetitie van den N.V.B Het vorige seizoen behaalde Semper Altius den titel. KrachtsportDe Haagsche athletenclub ..Simson” houdt Zaterdagmiddag te 17.45 uur een worstelontmoeting met S D V. uit Culemborg AthletiekIn het komende seizoen zullen drie politie-veldloopen worden gehouden en wel op 30 Maart te Delft over 34 k.m., op 6 April te Apeldoorn over 3J k.m en op 4 Mei te Utrecht (persoonlijk en clubkampioenschap van Nederland) over 5, 3J en 2J k.m.. resp. voor A- en B-klassers en veteranen. De jaarver gadering der Haagsche Athletiek Commis sie wordt morgenavond om 19.15 uur ge houden in „Bagatelle”, Passage, alhier. Gymnastiek: Tot leider van het heeren- keurcorps van het N.G.V is benoemd de heer A. F. Klazema, leider van „Dor.ar” en Rijksconsulent voor de L.O. te Dor drecht. De Haagsche gymn.vereen. „Donar” bestaat dit jaar 40 jaar; in ver band hiermede zal op 11 Maart a.s. een feest worden gegeven in „Excelsior". Voorts worden door de vereen, in den loop van dit jaar georganiseerd: onder linge-, bondskeur-, en handbalwedstrij- den, alsmede Ned. turnkampioenschappen in de open lucht, adspirantendag, vereeni- gingsuitvoering en Bondskeuruitvoering. Boksen: Te Eindhoven behaalde onze stad, genoot Jan de Pauw gisteren een royale puntenoverwinning op G. v. d. Broek. Vissers won o.p. van Paans. Dammen: In den strijd om het hoofd kampioenschap van den Haag hebben de leiding: afd. A.: P. Schaaf en P. v. Oos ten. elk met 7 pnt. uit 4 partijen. Groep B-I: Th. J. v. Stein er F Treitel, elk met 7 uit 5. gevolgd door H. Verschuur met 5 uit 5. Groep B-II; P. Remmerswaal met 5 uit 4, M. Jansen en G. Lapaer met 4 uit 3. Het Japansche hoofdkwartier heeft een communiqué uitgegeven over de ge vechtshandelingen op de Marshall-eilan- den, waarin gezegd wordt, dat de Japan sche verdedigers van de beide eilanden Kwadjelinn en Wotho ter sterkte van 4500 soldaten en officieren, alsmede 2000 civiele werklieden van het leger en de vloot na een heldhaftigen strijd tegen een aanzienlijke overmacht allen den dood hebben gevonden. Na hevige lucht aanvallen en beschieten door oorlogs schepen op 30 Januari, is de vijand op 1 Februari begonnen met het aan land zetten van ongeveer 2 divisies. Op 6 Fe bruari had de laatste tegenaanval van de gezamenlijke Japansche verdedigings- strijdkrachten met den dood voor oogen plaats, nadat zij den vijand tevoren aan zienlijke verliezen en groote schade had den toegebracht. Schout-bij-nacht Mitsjijaki Jamada was de bevelhebber van de Japansche troe pen op Wotho en schout-bij-nacht Monzo Akiyama de bevelhebber van Kwadjelinn. Beiden zijn tezamen met hun onderge schikten gesneuveld. (Van onzen specialen verslaggever), In aansluiting op de mededeelingen in ons blad van gisteren omtrent de ver woestingen. door de Anglo-Amerikaan- sche bomaanvallen op eenige plaatsen in het Oosten des lands aangericht, laten we nog eenige bijzonderheden volgen be treffende Nijmegen, Reeds voor men men getroffen door den tragischen aan blik van wat eens de fraaie, oude Kei- Karelstad was. Het bovenstuk den toren der beroemde St. Stevenskerk ie totaal weggeslagen, terwijl een groot deel van de kerk zelf is ingestort. Een ploeg manschappen van de Luchtbescher ming liet hierbij het leven. Komt men in de oude stad zelf dan ziet men al di rect twee ruïnes van wat eens fraaie hotels waren. Juist tusschen deze twee in Werd een tramwagen door het moor dend geweld uit de lucht getroffen. De bestuurder en vrijwel alle passagiers verloren er het leven bij. Wij waren ter plaatse, toen een winkeljuffrouw elders juist uit een kelder onder een puinhoop vrijwel ongedeerd te voorschijn werd ge bracht. Weer ergens anders werd een man. hoewel ernstig gewond, nog levend aangetroffen. Dit waren echter uitzonde ringen. Van ’n R.K. kleuterschool zijn alle zus ters en de kleintjes omgekomen. Wij wa ren er getuige van, dat een der kleinen geborgen werd een hoopje verkoolde I beenderen, nog smeulend op de baar, met een schoentje er naast. Elders wer den van een gezin van 8 personen de moeder en 4 kinderen gedood. Behalve totaal verwoeste huizen in diverse stra ten is de zj{. volkswijk geheel verdwenen, elders zijn woningen vooral aan de voor zijde belangrijk gehavend. De eenige Protestantscne kerk is geheel verwoest en deelde aldus het lot van niet minder dan 4 R. K. kerken. Gistermiddag sloegen op enkele plaat-1 •en de vlammen wederom uit. De Technische Noodhulp, de Luchtbe-I scherming, de N.A.D.; de Hitlerjeugd en I de Nationale Jeugdstorm, de W A., de brandweerlieden, o.a. uit Den Haag en I een uitgebreid corps van het Roode Kruis, I benevens een groot aantal zeer actieve I vrijwilligers zetten het reddingswerk on- I verdroten voort. Duitsche militairen en I burgers hebben bovendien aanstonds na I de ramp krachtdadig medeleven getoond, door tot de eersten te behooren, die hulp verleenden. Van vier posten uit wor den maaltijden verstrekt, waarvoor de van hooger hand aangewezen instantie de I N.V.D. is. die op voorbeeldige wijze zich van zijn taak kwijt. Gezorgd moest worden voor een broodmaaltijd voor 4000 perso nen en voor een warmen maaltijd voor 7000 personen! Overal is men bezig naar I dichtoffers onder het puin te zoeken. Ook I fisteren zijn weer zeer vele verkoolde I resten geborgen. Het aantal dooden stijgt I met het uur. Tot de slachtoffers behoort I ook o.a. wethouder J. W. Crone. Ook het aantal gewonden moet nog veel grooter I rijn. Het meerendeel der laatsten is slacht-1 offer van bomsplinters. Het geteisterde I gebied is afgesloten, slechts op een spe-1 eiaal door de politie afgegeven bewijs! mag men het betreden. Voorloopig moeten de Nijmegenaren na I *a avonds 8 uur binnen zijn. Plunderaars gefusilleerd Heeft het niet getroffen deel der bevol- king grootendeels getoond, dat het met de Voor de 6de maal in 5 nachten is gis teravond in Londen luchtalarm gemaakt. Weer was het afweervuur uiterst fel. „Aftonbladet" wijst erop, dat in Lon den in den nacht van 23 op 24 Febr reus achtige branden zijn ontstaan. Onder een regen van brand- en brisantbommen heb ben zich een aantal tragische gebeurte nissen afgespeeld en de omvang van de branden in den nacht van Woensdag op Donderdag is grooter geweest dan voor heen. Waarheen men den blik wendde, overal brandde het. Voor het blusch- en opruimingswerk is niet alleen gebruik gemaakt van de brandweer en van af- deelingen der burgerwacht, doch ook van Britsche en Amerikaansche soldaten, zee lieden en vliegers. In een van de buiten wijken van Londen is de grootste brand ontstaan sedert April 1941. In de nabij heid van een van de bekendste Londen- sche pleinen heeft een stadwijk heel erg gebrand. Ook is geconstateerd, dat van zeer explosieve bommen gebruik is gemaakt. In vele Londensche straten zijn groote bomtrechters ontstaan, die het verkeer belemmeren. Ook de Londensche correspondent van „Aftontidningen” wijst erop, dat de Duitsche bommen thans aanmerkelijk explosiever zijn dan bij het begin van den oorlog,. Ook is het opvallend bij de laatste Duitsche luchtaanvallen op Lon den, dat de Duitsche vliegtuigen zoo snel zijn, hetgeen hun beste bescherming vormt en groote eischen stelt aan het reactievermogen der luchtverdediging. „Stockholm’s Tidningen" meldt, dat in tegenstelling tot de laatste jaren, de sta tions van den ondergrondschen spoorweg de laatste avonden snel vol loopen met menschen en er een gedrang ontstaat, dat herinnert aan de tooneelen van Septem ber 1940. JUBILEA: Op 2 Maart herdenkt de heer W. H. v. Spanje, besteller bij N.V. van Gend en Loos A.T.O.. den dag, waarop hij 40 jaar geleden in dienst is getreden. Gisteren werd de heer F Bouw in verband met zijn zilveren/ jubileum als bankwerker bij de Gem Reiniging op hartelijke wijze gehuldigd Namens het gemeentebestuur bood de directeur den jubilaris de hem verleende oorkonde en gratificatie aan met een toepasselijk woord. De jubilaris werd voorts waar- deerend toegesproken door den techni- schen afdeelings-chef den heer J, Maas land en namens de collega’s door den heer L. den Broeder, die hem een ge schenk en zijn vrouw bloemen aanbood MR. P. IJSSEL DE SCHEPPER t: Te Rotterdam is in den leeftijd van 77 jaar overleden mr. P. IJssel de Schepper, oud. vice-president van de Rotterdamsche rechtbank. De nu overledene deed veel voor de reclasseering. Ook was hij propa. gandist van de Int. Vereen. Bellamy. Hij was ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw en Officier in de Orde van Oranje Nassau. Morgen (van 8.3012.30) zijn aan de beurt in het Centrale Uitreikingslokaal, Laan van Meerdervoort 57 en in het bij kantoor Alidastraat 1 Bp t.m. Burgen. In het bijkantoor Scheveningen, Oost- straat 1 van 912 uur en in het bijkantoor Benoordenhout Ruychrocklaan 178 van 8.4512 uurKer t.m Kroe. BELEEDIGING VAN VOLKSGROEP: Voor den Vrederechter hier ter stede heeft de 23-jarige B, W. L. van der Klaauw, kassier bij den Distributiedienst te Wassenaar, terechtgestaan. Hem was beleediging van een volksgroep ten laste gelegd. Op 5 October van het vorige jaar werd een lid der N.S.B. te Wassenaar be. graven en bevonden zich ter hoogte van de Ned. Herv. Kerk, waartegenover het distributiebureau staat verscheidene be langstellenden in afwachting van den stoet. Eenigen hunner hadden van der Klaauw geruimen tijd voordat de stoet verscheen en onder het voorbijtrekken, voor het raam zien staan grapjes ma ken en lachen en ook met een voorwerp, een potlood of pijp, in de hand zien wij- I zen. Zij hadden aan verdachte’s houding aanstoot genomen en er de politie op at tent gemaakt, die proces-verbaal had op gemaakt. Het zich bewegen voor het raam had, volgens een der getuigen a charge, ongeveer 20 minuten geduurd. De directeur van het distributiebureau, als getuige 5 décharge gehoord, verklaarde, dat verdachte’s werkzaamheden meebren gen. dat hij voortdurend langs dat raam moet. De afscheiding tusschen zijn kamer en het vertrek, waarin verdachte werkt, bestaat slechts uit karton, zoodat hij hoo- ren kan wat daar wordt gezegd, maar hij had geen krenkende opmerkingen van den verdachte vernomen. Een andere getuige, een ambtenares, die in dezelfde kamer als verdachte was, verklaarde in gelijken zin; deze had niet over de begrafenis gespro ken. Hij heeft een vroolijke natuur en maakt dikwijls grapjes. De verdachte zelf deelde mede, her haaldelijk voor het raam heen en weer te zijn geloopen. Hij achtte het best mo gelijk dat hij gelachen heeft, maar niet over de begrafenis. Het kan zijn, dat hij iets in zijn handen heeft gehad, maar in geen geval een pijp. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend zeide aanvankelijk gemeend te hebben, toen hij de zaak voor het eerst gezien had, dat hier iets ongeoorloofds was gebeurd maar de verklaringen van de getuigen décharge hadden voor hem een ander licht erop geworpen. Wanneer men het gelaat van verdachte ziet, be merkt men, dat daar elk oogenblik een lach-grijns opkomt ook wanneer hij spreekt. Als verd om de begrafenis ge lachen heeft, dan is dit inderdaad kren kend en grof. En voorts gaat het ook om de vraag of verd. beleedigend gelachen heeft. Wat verd. gedaan heeft, valt niet onder de in art. 137c W. v. S. omschreven beleediging in woord, geschrift of beeld. Dan zou een beroep gedaan moeten wor den op het gewijzigde art. 1 van het W. v. S„ waardoor een feit ook strafbaar wordt, wanneer het niet valt onder den tekst, maar Onder de grondgedachte. Spr. betwijfelde echter of het tenlaste gelegde feit valt onder de grondgedachte van art. 137c en vorderde, daar hij het niet bewe zen achtte, ontslag van rechtsvervolging. Nadat verdachte’s raadsman had be toogd, dat de opzet van beleediging niet is komen vast te staan en vrijspraak zou moeten volgen, wees de Vrederechter von. nis. Hij achtte het ten laste gelegde wet tig en overuigend bewezen. Uit hetgeen door de 'getuigen 5 charge is gezegd is voldoende gebleken, dat verd. met een lachend gezicht naar de begrafenis had gekeken. Hetgeen hij gedaan heeft, is C. buitengewoon grof. Juridisch beschouwd J. valt het gepleegde feit onder art. 1 W, v. C In de kunstzaal Koch. Hoog, straat, worden tot 18 Maart werken van Gerard Drost geëxposeerd. In de Kunstzalen Benne- witz Noordeinde, worden tot en met 15 Maart werken tentoongesteld van Bram v. d. Boogaard e.a. In de kunstzalen „de Ri ri der” Laan van Meerdervoort 225, wor den tot 8 Maart etsen en aquarellen ge ëxposeerd van René De Coninck, uit Antwerpen. In de Kunstzalen Plaats 21 exposeeren van 26 dezer tot en met 16 Maart Dick Braam, Jos. Croin, Waalko Dingemans jr„ Paul van Eeden en Louis Meijs BIJZONDERE POSTZEGELS VOLKS- DIENST NEDERLAND Van 6 Maart tot en met 5 Juli 1944 zullen aan de postkan toren bijzondere postzegels verkrijgbaar worden gesteld met een toeslag boven de frankeerwaarde. De frankeerwaarden en toeslagen der zegels zijn IJ 3J cent. 4 3J cent, 5 5 cent, 7J 71 cent en 10 40 cent, de kleuren resp. bruinachtig zwart, bordeaux rood, groen, roodbruin en lichtblauw De afbeeldingen op de zegels van 4, 5 en 10 cent (met op- en onderschrif- Volksdienst Neder land) vertoonen motieven uit het ge zinsleven een moeder met kind in ver schillende houdingen. Op de zegels van IJ en 7J cent <met op- en onderschrift Winterhulp Nederland) komt een symbo lische voorstelling voor, waarbij het klaverblad resp. het middelpunt en den achtergrond vormt. De ontwerpen zijn van W. J. H. Nüs te Vreeland, die reeds eerder de Legioenzegels ontwierp. De zegels zijn, in vellen van 100 stuks, ge. drukt bij de fa Joh Enschedé en Zn. te Haarlem en in rotogravure uitgevoerd; de afmetingen bedragen 31Jx24| m.m., die van het beeldvlak 28Jx21J m.m. De geldigheidsduur loopt tot 31 December 1944. PRIJSVOORSCHRIFTEN 1944 MEUBEL- HANDEL: In de Staatscourant van gis teren is opgenomen een ..prijsvoorschrift 1944 meubelhandel” van den Gemachtig de voor de Prijzen. Onder meubelen wordt in dit prijsvoorschrift verstaan meubelen van iederen aard met uitzon dering van gebruikte meubelen en meu belen. geheel of grootendeels uit riet of teenhout vervaardigd. Het voorschrift dat heden in werking treedt, regelt den prijs, waartegen meubelen door anderen dan vervaardigers ten hoogste aan ge bruikers of aan kleinhandelaren mogen worden verkocht. Indien meubelen op af betaling worden verkocht mag aan den kooper een rente in rekening worden gebracht, welke berekend over het be-1 drag, dat in termijnen wordt betaald, voor iedere maand crediet ten hoogste 0,6 procent mag bedragen PRIJSAANDUIDING VOOR SCHOEN- REPARATIES: In de Staatscourant van gisteren is een prijsaanduidingsvoor- schrift 1944 voor de schoen reparatiebe drijven opgenomen, waarbij de prijsaan- duidingsbeschikking schoenreparatiebe- driiven 1941 wordt ingetrokken. Een ieder, die als schoenhersteller reparaties aan schoenwerk verricht, is verplicht in winkel of werkplaats een duidelijk zicht bare prijslijst op te hangen. Pleskau Loega en het Meer van Pleskau onder namen de bolsjewieken met nieuwe in den strijd geworpen strijdkrachten her haalde doorbraakaanvallen Zij mislukten deels in een tegenaanval. Onze troepen heroverden het in het Peipusmeer ge legen eiland Pirissaar ondanks taaien vijandelijken tegenstand en wisten zich tegen verscheidene tegenaanvallen der bolsjewieken te handhaven. Terwijl ten Zuidwesten van Narwa hevige aanvallen der bolsjewieken tever geefs bleven, leidde ten Noordwesten der stad een aanval van Estlandsche vrijwil ligers na hevigen strijd tot de liquidatie van een vijandelijk bruggenhoofd aan de overzijde van de Narwa. In Italië kwamen geen gevechtshande lingen van beteekenis voor. Onze batte rijen vèrdragend geschut zetten het be stoken van vijandelijke ontschepingen in het gebied van Nettuno. alsmede van het ravitailleeringsverkeer van den vijand met goede uitwerking voort. In de middaguren van 24 Februari on dernamen formaties Amerikaansche bom menwerpers. krachtig door jagers be schermd, terreuraanvallen op enkele plaat, sen in Noord-, Midden, en Zuid-Duitsch- land. Vooral in de steden Schweinfurt en Gotha ontstond schade. In den afgeloopen nacht ondernamen formaties Britsche bommenwerpers opnieuw ’n terreuraanval I op de stad Schweinfurt. Vijandelijke storingsvliegtuigen wierpen bovendien bommen neer op plaatsen in West-Duitschland. Onze luchtverdedi- gingsstrijdkrachten vernietigden bij deze aanvallen 166 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 143 viermotorige bommen werpers. De Duitsche luchtmacht ondernam in den afgeloopen nacht opnieuw een succes vollen, zwaren aanval op Londen Motortorpedobooten brachten in den afgeloopen nacht in den Noordelijken I getroffenen meeleeft an het geleden leed I Sovjetaanvalien bij Witebsk ineen- Pa"tserwagens waren stukgeschoten^ xoaveel mogelijk t cht te verzachten, r i k—x tóch zijn er ook nog misdadige elementen geweest, die het bestaan hebben te plun deren. Met hen is gelukkig korte metten gemaakt. Reeds 18 hunner hebben voer hun schanddaad met het leven moeten boeten, terwijl nog een aantal anderen hetzelfde lot waoht. De begrafenis der eerste slachtoffers zal Zaterdagmiddag te half drie plaats hebben. Een kist van een niet geïdentifi- wn- ceerd slachtoffer zal als symbool ter I rer. 25 Februari. Het Opperbevel van aarde worden besteld op de Algemeene 1 --- Begraafplaats. Het vertrek naar de be graafplaats geschiedt van De Vereeni- ging uit. Op de begraafplaats zelf zullen «enige sobere woorden worden gespro ken, gevolgd door de plechtigheden, zoo wel van Katholieke als van Protestantsch berkelijke zijde. Hedenmorgen werden in de R. K. ker ken te Nijmegen plechtige uitvaartdien sten gehouden voor de slachtoffers van den luchtaanval. De kerken waren stamp- rol. Schending van Zweedsche neutraliteit De Turksche regeering heeft aan een Amerikaansch concern, bestaande uit 3 groepen van de „Standard Oil Company” een concessie tot exploitatie van olie velden in Turkije geweigerd 25 Februari BEVALLEN. A. H. M. Groenewegen geb. Straetemans, d. H. L. F. de Haas geb Geusebroek, z. G. M. J. A. Cas- sée geb. de Groot, z. M. C. Verweij geb. van Iperen, d. G. C. G. Schöl- vinck geb. Struycken, d. B. W. van Dop geb. Reinerie, d. J. A. Geelhoed geb Kors, d. W. van der Knaap geb. Oosterling, d. G. A. van Dijk geb. Reinders, d. C. Hofland geb. Raats, d. M. C. A. Nieborg geb. Mallant, d. H. R. Stork geb. Dhondt, z. H Hamers geb. Osinga, d. J. C. Bijleveld geb. Postma. d. N. M. Hippe geb. Thole- naars, z. H. Boon geb. Reisner, d. J. C van Someren geb Houtman, d. C. A. Leenaars, geb. de Koff. z. M. van der Lecq geb. Geluk, z. W. J. C. Arkesteijn geb. van der Vlugt, z. M. A. E Radings geb Reibestein, d. A. M. Abspoel geb. Borsboom. z. A. A. van der Lubben geb. Cromberge, z. C. Hilbrant geb. Kod, d. E. H van der Harst geb Putters, d. P. A. J. den Boer geb. Hulsman, d. G. H. Grooten- huis geb. Schurer, z. OVERLEDEN: M, Dek. gescheiden vr., 74 j. E. K. H, Pluim Mentz, weduwn. van C. Cardon 75 1. W. J. A. Coenen, man van J. M G. van Warmerdam 70 J. W. Boer, man van W. L Nowee 67 j. M. C. Zwartepoorte. vrouw van J van Anrooy, 74 j. C. M Kortekaas man van J. H. Verwijs. 66 j. J M C. Meijer, man v. H, F. Mulder 48 j. H. Gerritse, vrouw van J, G. Kooij. 66 J. FAILLISSEMENTEN W. A. Miebies, groothandelaar in che- ses Mariannelaan 136 en zaak drijvende Britsche" motortorpedobooten liepen bij I te Rotterdam aan de Burgemeester Roos, de vergeefsche poging om de terugkee- I straat 50. Rechter-comm,: mr. M A. van rende Duitsche formatie aan te vallen. Rijp var. Alkemade, Cur mr. C. Smit, aanzienlijke schade op. Onze booten alhier. keerden voltallig en zonder verliezen in haar steunpunten terug.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1