gJll Afweersucces in het gebied van Rogatsjef I Vrijstelling inzet Zaterdag 26 Februari. £'No. 18730. 1944. van op Bekendmaking De Duitsche aanvallen Londen w arbeids- 10.000 gulden belooning Uitreiking tweede distributiestamkaart 106 Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen in Zuid-Duitschland vernietigd Ook Senaat verwerpt Roosevelt’s veto VERDUISTEREN Van 18.15 uur tot 7.30 uur Zweedsche neutraliteit wederom geschonden Namen der slachtoffers in Nijmegen Indieningstermijn tot 7 Maart 1944 Giften voor de getroffenen in het Oosten des lands VOORRANGSKAARTEN NEDERL. VOLKSDIENST Verwoestingen over de geheele stad verspreid COURANT Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekha.idel J. B. van Scters jr-> Theresiastraat 108a, Tel. 772444. Nieuwe U-bootsuccessen de Wederom werd een deel der Nederlandsche burgerbevolking het offer van een Anglo-Amerikaanschen thans door er J. van H. Doddema Th M Eichels- in Portugal de A veen, S. J. Wolf. Moord op een Nederlandschen politiebeambte Naar de staf van de Zweedsche weer macht mededeelt hebben in den afgeloo- pen nacht een aantal vreemde vliegtui- I Lijfarts gen, waarvan het aantal op 10 tot 20 J wordt geraamd, boven Zuid-Zweedsch ge- I De Führer (Ottersum), (Wijchen). A. A. N Th J A den giften HAAGSCHE ge- Vol- een stamkaarten Ook de Amerikaansche Senaat heeft Roosevelt’s veto tegen de belastingwet verworpen. Senator Barkley heeft aan Roosevelt medegedeeld op verzoek van zijn collega’s de leiding der democraten in den Senaat weder op zich te hebben genomen. Deze voorrangskaart is geldig van 3 maanden vóór tot 2 maanden nè de be valling. Invaliden, zieken en herstellenden moe ten een attest inleveren waarop de aard van de kwaal is aangegeven. Deze volks- genooten dienen de aanvragen, eveneens onder overlegging van persoonsbewijs en inlevering van pasfoto, tot het in hun nabijheid wonende buurtsohapshoofd te richten. Aan een gezin van twee ouden van da gen. die dus beiden ouder dan 75 jaar zijn^ wordt één voorrangskaart verstrekt. Van hen, die slechts met verlof hier te lande vertoeven, wordt de tweede distributiestamkaart met bijbehoorend inlegvel uiteraard wederom terstond in bewaring genomen tegen afgifte van een gezegeld ontvangstbewijs, hetwelk overgelegd moet worden bij de eerst volgende uitreiking van bonnen, wegens verlof of bij het verkrijgen van de distributiebescheiden bij definitieven te rugkeer uit Duitschland. Indien dit gezegeld ontvangstbewijs dan niet kan worden overgelegd, kun nen voor betrokkenen ernstige moeilijk heden ontstaan. Voor kinderen beneden 15 jaar dient de nieuwe distributiestamkaart te wor den afgehaald door één van de ouders of verzorgers, al dan niet vergezeld door het kind. Hieronder volgen lijsten met namen van hen. die bij den luchtaanval op Nijmegen den dood vonden. Alle slachtoffers zijn woonachtig in Nijmegen, tenzij er tus- schen haakjes een andere woonplaats is vermeld. De eerste lijst is: G. F. Bakker, A. van Beek. J. van Beuningen. J. A. Boekhoorn, P de F P .C. Bijlard. W. Duivens, A. v Ee, heim. J. Th. v. H. H. Geertsen, C H. v Gerven. F H. Geurts, J. v, d. Geijn (Wijchen), C. Gold- stijn. J. G. de Graaf (Amsterdam), W. P. de Graaff (Aalten), H. v. d. Grinten, J. ’:isen, H. W Hermsen (Wijchen). J. Hoogedoorn (Goirle), C. J. Hövel, P. J. Hulsen (Beneden-Leeuwen), G. A. J. M. Jansen (Bussum). P A, Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld: Ten behoeve van den arbeidsinzet wordt sedert eenigen tijd een nader onderzoek ingesteld naar de mannelijke werkkrachten, welke in Nederlandsche bedrijven werkzaam zijn. Geschiedde tot voor kort de z.g. uitkamming van deze bedrijven ten behoeve van den arbeidsinzet rechtstreeks door arbeidsbureaux, thans wordt een an dere methode, de procedure der z.g. Z.- kaarten toegepast, waarbij meer dan tot dusverre aandacht kan worden ge schonken aan de belangen van de ondernemingen. Thans vallen onder deze procedure de volgende groepen van bedrijven en per sonen: handel, ambacht, hotel-, café- er> restaurantbedrijven, boekhoud- en admi- nistratiebureaux, accountants en belas tingadviseurs. Wil nu een ondernemer zekerheid heb ben of er in hoeverre hij en zijn perso- inlich-lneel voor vrijstelling van arbeidsinzet PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. p 3 mnd met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”. ,,Kol. Bijbl en Lettérk Bijbl ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4.26, z. Modebl 3.95. Buitenl' ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr.. Afz nr 5 c„ £r p. p 10 c Voor handel, ambacht, hotel-, café- en restaurantbedrijf, voor accountants, boekhoud- en administratiebureaux en belastingadviseurs v. d. Heijdenstraat 69; Zuiderpark: Die- renschelaan 114 alsmede de plaatselijke kantoren Raadhuis Leidschendam en Raadhuis Wassenaar. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 G,ro N(x 12500 Bijkantoor: Soheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwe>wtaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de ..1, Jansen (Bussum). P A. Janssen (Gendt), J. J M. Karthaus (Neerbosch), de J. Op verschillende kantoren van Nederlandschen Volksdienst zijn binnengekomen voor de getroffenen in het Oosten van het land, alsmede aanbiedin gen voor opneming van ouderloos gewor den kinderen. Indien men dit voorbeeld wil volgen, kan men giften storten op girorekening 174861 van de landelijke finaficieele leiding van den Nederland schen Volksdienst, te ’s Gravenhage, onder vermelding voor de slachtoffers van Arnhem, Nijtnegen en Enschede. Zij. die pleegkinderen tot zich willen nemen, kun nen zich hieromtrent verstaan met de afdeeling sociale zaken op de plaatselijke kantoren van den Nederlandschen Volks dienst PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) 1 65, elke m.M. m. tot 29 m.M. (10 reg.) /0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. RecL /0.51 p. m.M Bewijsn, 5 ct., fr. p. p. IC ct KI. Adv. (in halve opl.) /0.57. Diénstaanb. /0.38. Pers, gevr /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer. De Höhere SS- und Polizeiführer deelt mede: In de vroege ochtenduren van den 21en Februari werd de Neder landsche wachtmeester der politie Gerlof Boes door een onbe kend manlijk persoon door een schot in het hart gedood. Het voor val heeft zich als volgt afgespeeld: Ongeveer om 5 uur 20 werd er aan de politiewacht Boezemsingel te Rotterdam gebeld. Boes begaf zich naar de deur en werd, onmid dellijk nadat hij deze had geopend, door den dader met een schot in het hart gedood. De dader wist in de duisternis zonder herkend te zijn te ontkomen. De bevolking wordt aangespoord mede te helpen bü het opsporen van den dader. Voor ter zake die nende aanwijzingen, die tot arres tatie van den dader leiden, wordt een belooning van 10.000 gulden uitgeloofd. Er wordt op gewezen, dat per sonen, die op de hoogte zijn van deze strafbare daad en daarvan niet onmiddellijk kennis geven, evenals personen, die den dader onderdak verleenen of hem op andere wijze helpen, volgens de bepalingen van de Ordnungsschutzverordnung op dezelfde wijze gestraft kunnen wor den als de dader. Ter zake dienende aanwijzingen worden door iedere Duitsche en Nederlandsche politie-instantie in ontvangst genomen. Daar op 1 Maart a.s. de geldigheid KT - I der voorrangskaarten voor zieken en her. Noordoosten oo- ven Zwitsersch gebied hebben gevlogen. dat voor verlenging Bij deze grensschending werden 2 vier- een pasfoto en een motorige Amerikaansche bommenwerpers door Zwitsersche afweerescadrilles aan gevallen. Het eene Amerikaansche vlieg tuig werd daarna door de bemanning met behulp van valschermen verlaten. Het tweede toestel werd tot landen gedwon gen. De bemanningen van beide vliegtui gen werden geïnterneerd. vischstand- persoonsbewijs, pasfoto, die moet worden ingeleverd en de distributiestamkaarten van de inwonende kinderen beneden 12 misbruik wordt tegengegaan, is het toch I jaar en moeten de aanvragen richten tot alleen met volle medewerking van pu-1 hun buurtschapshoofd. In vele gevallen bliek en winkeliers mogelijk, onge- zijn de attesten niet volledig genoeg, om wenschte toestanden te voorkomen. Wan- op grond hiervan een voorrangskaart uit neer er bijvoorbeeld van één soort te reiken. Medewerking van de zijde der slechts weinig groente in een winkel is, doktoren is dus dringend gewenscht. is het niet de bedoeling, dat de houd- De adressen van de buurtschapshoofden sters van voorrangskaarten deze eiken zijn te verkrijgen op de bijkantoren van dag weghalen. den Nederlandschen Volksdienst: Centrum Den buurtschapshoofden van den Ne- Prinsegracht 51; West: Weimarstraat 384; derlandschen Volksdienst is opgedragen, Oost: le v. d Boschstraat 115; Zuid: Jan wanneer misbruik wordt geconstateerd, de voorrangskaarten onmiddellijk in te nemen. Alleen het aanvragen van voorrangs kaarten voor a.s moeders kan geschieden bij de hulpposten „Moeder en Kind”, Prinsegracht 60, alhier en Geestbrugweg 60 te Rijswijk, onder overlegging van persoonsbewijs, pasfoto, welke moet luchtaanval in het Zuid-Oosten van het land, waardoor duizenden woonhuizen en talrijke openbare gebouwen verwoest werden. Links een deel der verwoestingen in Nijmegen. Rechtsde uit 1272 dateerende prachtige, beroemde St Stevens- kerk te Nijmegen, welke zwaar werd getroffen (C.N.F,-B.) B. Peeters. R F Peker. W. H. J. M. v. Raay (Oss). J. Rekman (Groesbeek), H. Th. Reinders. Saedt. M. C. H. Schou ten, M Schutten. W. C M. Sengers. C. E. Steer. A. Sterk (Weststellingwerf), H. J. Stevens, L. Straatman (Mook), Th. J. Straten. H. A. Thijssen (Wamel), W A. Thijssen (Zetten). G. H. Toonen (Ewijk), L. Tj. Trautchechkoff (Mook). J. Tulp. J. Vergeer, P. G. Vermeulen. (Wijchen). M. Ch Verplak. A M J Ver- -2-1’., A P. Verweij, M W. (Beuningen). J G. v Wage- De vierde lijst luidtH W. v. d. Berg. H. v. d. Berg. F. v. Beuningen (Ubber- gen). C. de Bie. J. Bosma, K. Brinkhof, G. Brinkman, C. v Cromvoirt, Donke- laar, V. Dreis, A. B v. Eekeren (Appel- rern-Maasb.), J. M v. d Elshout (den Haag), H. Festen (Starten), M. Fran- cisen, P. Frankenmolen. P Geus (Vught), A. W. Gielens. A H. Gietman (Groes beek). A Grul Mouwens J. Hendriks, L. Hendriks Hofstee. H. Kurkens, Ja cobs, A. Klaassen. Kleisterlee. F La rners, Manders, M. Mulders. W. F L. Neber M. Nooyen. W H ten Brink-Pee- len. de Vries-Peters H. Peters (Berg en Dal), J. Prudon M Rademaker W. Rademaker, G W T Reijers. F Rutten, P. V. Spee. E Teiwsen (Groesbeek), Teurling-van Woerden (Wijchen), T. To- massen (Cuyck). A. Vitters, Th_ M, A. Personen, werkzaam in het buitenland, opgenomen in een kamp e.d. Personen, die hun gangbare distribu tiestamkaart en hun distributiebeschei den bij den distributiedienst in bewa ring hebben gegeven, wegens verblijf in het buitenland, opneming in een kamp e.d., behoeven aan een oproeping voor het afhalen van een tweede distri butiestamkaart geen gevolg te geven. Zoodra betrokkene zich bij den distri butiedienst heeft gemeld, teneinde zijn distributiebescheiden of bonnen voor den duur van zijn verblijf te ontvan gen, zal gelegenheid worden gegeven de tweede distributiestamkaart in ont vangst te nemen. In Boekarest is gisteravond om 18 uur 59 een aardbeving gevoeld, die uitging van een op ongeveer 150 km 'afstand ge legen centrum. Omtrent aangerichte schade is niets bekend Donderdag werd in Portugal de laagste temperatuur sedert jaren gere gistreerd. Zoowel in het Zuiden als in het Noorden wordt melding gemaakt van 11 graden vorst. Te Lissabon en op verschillende andere plaatsen heeft het gesneeuwd, hetgeen in dezen tijd van het jaar nog nooit is gebeurd. De 1500 arbeiders der kolenmijnen van Seaham in het graafschap Durham (Engeland) zijn in staking gegaan, om dat zij niet tevreden zijn met de nieuwe loonregeling. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 26 Februari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Tusschen Dnjepr en Kriwoi Rog, als mede ten Noordwesten van Kirowograd mislukten talrijke, door pantserwagens en slagvliegtuigen ondersteunde Sovjet- aanvallen met zware verliezen voor den vijand. Bij Swenigorodka wierpen onze troepen de bolsjewieken uit zeer ver sterkte stellingen. In het gebied ten Zuiden van de Pripjet kwam het tot verbitterde aan- vals- en afweergevechten. Daarbij wer den van 40 aanvallende vijandelijke pant serwagens er 37 stukgeschoten. Eigen cavalerieformaties ondernamen geslaagde acties tot diep in het gebied der Pripjet- moerassen. Voortgezette Sovjetaanvallen ten Zuiden van de Beresina werden uit eengeslagen. Een penetratieplek werd afgegrendeld. Ten Noorden van Rogatsjef behaalden onze troepen tegen den met overmachtige strijdkrachten aanvallenden vijand na zware gevechten een volledig afweersuc ces. Ook ten Westen van Kritsjef, ten Zuidoosten van Witebsk en in den Noor delijken sector van het Oostelijke front werden vijandelijke aanvallen, deels in tegenaanvallen, verijdeld. In den Zuide lijken sector van het Oostelijke front heeft zich de Hessische 15de divisie in fanterie, onder bevel van generaal-majoor Sperl, bijzonder onderscheiden. Op het landingshoofd van Nettuno leidden eigen aanvallen tot plaatselijke verbeteringen onzer stellingen. In den loop van deze aanvallen ontwikkelden zich hier en daar zware artilleriegevech- ten. Formaties Duitsche gevechtsvliegtui gen vielen in de avonduren van 25 Fe bruari scheepsconcentraties in de haven van Anzio aan. Drie vijandelijke trans portschepen met een gezamenlijken in houd van 24.000 ton en een torpedojager werden door bomtreffers zwaar bescha digd. Aangenomen kan worden, dat een vierde transportschip vernietigd is. Formaties Amerikaansche bommenwer pers zetten ook gisteren overdag haar aanvallen op plaatsen in Zuid-Duitschland. in het bijzonder op de steden Augsburg, Regensburg en Fürth, voort. In den afge- loopen nacht vielen Britsche terreursfor- maties opnieuw de stad Augsburg aan. Vooral in de woonwijken werd zware schade aangericht. De bevolking leed ver liezen Eenige vijandelijke stoorvliegtui- gen lieten bommen vallen op West, en I N oor d-Duitschland Onze luchtverdedigingsstrijdkrachten vernietigden bij deze aanvallen 106 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen, waar, van 102 viermotorige bommenwerpers. In den strijd tegen den vijandelijken aanvoer hebben onze duikbooten op den Atlantischen Oceaan, in de Middelland- sche Zee en in den Indischen Oceaan 7 schepen met een gezamenlijken inhoud vap 35.185 ton, 11 zeilvrachtschepen en 2 convooitorpedojagers tot zinken gebracht. Drie andere schepen werden door tor- I pedo’s getroffen. Verplichting tot persoonlijke in ontvangstoeming Van bevoegde zijde wordt meege deeld, dat niet kan worden toege staan, dat personen, werkzaam bij groote bedrijven of bij bedrijven, die voor Duitsche instanties wer ken, verlof wordt gegeven de twee de distributiestamkaarten door machtigden te doen afhalen, gens de bestaande regeling is ieder verplicht de c_ persoonlijk af te halen. Bij wijze van uitzondering zal het mogelijk zijn, dat de personen, die in dienst zijn van bedrijven, werkzaam voor de Rustungsinspektion of de D it- sche Weermacht niet gehouden zijn aan den datum van oproeping. Voor zoover deze personen in een andere gemeente werkzaam zijn, dan waar zij wonen, kunnen de distributiediensten hun in dringende gevallen toestemming geven de tweede distributiestamkaart bij hun eerstvolgende verlof af te halen. In de bovengenoemde gevallen dienen de bedrijfsleiders van de bedoelde on dernemingen schriftelijk aan de betref fende distributiediensten machtiging daartoe te vragen. Op aanvragen van ondernemingen, die niet voor de Rus tungsinspektion of de Duitsche Weer macht werkzaam zijn, zal in ieder ge val afwijzend worden beschikt, zoodat het geen zin heeft dergelijke aanvragen in te dienen. Werkgevers zijn, mgevoige net Ge paalde in artikel 1638c van het burger lijk wetboek, gehouden het loon van de werknemers gedurende den tijd, dat deze voldoen aan hun verplichting tot afhalen van de distributiestamkaarten, te betalen. Zieken, invaliden en ouden van dagen Op de verplichting tot persoonlijke in ontvangstneming der tweede distribu tiestamkaart kan voor zieken, invaliden en ouden van dagen een uitzondering worden gemaakt, indien uit een over te leggen doktersattest blijkt, dat de licha melijke gesteldheid van betrokkene niet toelaat, dat deze in persoon in het uit- reiklokaal verschijnt. De uitreiking kan in dat geval geschieden aan een daar toe door den rechthebbende bij eenvou dig en ongezegeld schrijven aangewezen gemachtigde. Het aan de keerzijde van de oproeping afgedrukte ontvangstbe wijs dient alsdan (in afwijking van het aan den voet der oproeping vermelde) door den rechthebbende vooraf te wor den onderteekend. De gemachtigde dient zich derhalve in het uitreiklokaal te vervoegen met de volgende bescheiden: 1. een doktersattest; 2. een door den rechthebbende onderteekend ontvangst bewijs; 3. de aan den rechthebbende toegezonden oproeping, door dezen aan de keerzijde voor, ontvangst geteekend; 4. de gangbare distributiestamkaart van den rechthebbende; 5. het persoons bewijs van den rechthebbende. Plaats en tijdstip van uitreiking Aan verzoeken om op een andere plaats of op een ander tijdstip dan door den plaatselijken distributiedienst is vermeld, de tweede distributiestam kaart in ontvangst te mogen nemen, kan niet worden voldaan. Dit geldt eveneens voor gemachtigden van zie ken, invaliden en ouden van dagen. Vrolijks ningen. De derde lijst isJ. v. Ballegooy (Lent), E. A. Bloemen, E. Blok- (Delft), H. M. Degen, W M. Dekkers (Druten), H. P Derks, J. v. Eldik, B. v. Engelen burg, J. P. M Hartgering. G. C. den Hartog (Rotterdam), G. Hilckman, A. M. Hoffmans (Gemert), W. A Holland, J. F. Jansen (Lent), H. Jurkens, dr H, -. w—x,. Kaulen. B. Klassens, C. Ledsch, M. Loch- Derksen (Bergharen), tenberg. J A. C, Meeuwsen, G. Orth. P. x. vvTijvLvxx), H. Doddema Peereboom, R. Röthengatter (Apeldoorn), (Didam), C. Th. Dorrestein. Th. Duivens. J. M. Schoonderwoerd. G. Schretlen. W. Ee. Th M. Eichels- Tesser. Th. R. J. Vink A de Vries. G. Elferen, W P. Felderhof, Weijers. Record neergeschoten vliegtuigen Met de 166 neergeschoten vijande lijke vliegtuigen, die 24 Febr. en in den nacht van 24 op 25 Febr. boven het Duitsche Rijksgebied zijn neerge schoten, liggen sedert den dag van Leipzig, 20 Februari, tot dusver in to taal 506 vijandelijke vliegtuigen ver nield op Duitschen bodem, meldt het A.N.P. M.a.w.: er werden per dag rond 100 vliegtuigen vernietigd. In Duitsche militaire kringen wordt erop gewezen, dat het luchtfront boven Duitschland in de laatste weken een met sprongen omhooggaande stijging en doeltreffendheid van de Duitsche af weer jagersformaties te zien gegeven heeft. In de afgeloopen 5 dagen is een record aan neergeschoten vliegtuigen behaald. F. G. v. Kerkhoff (Ottersum). G. Klein. J. de Klein (Wijchen). L. Kleijne (Oss). J C. de Kluiver, A C. Knoop, J. C Knijf (Wijchen). C v. Koolwijk. G B. Könning. H Kwak- kernaat. J Lamers (Middelaar). Lamert (Valburg). Langelaar. J. F. Lelieveld. O. O. Linden, A M v. d. Logt, J J G v. Loo P. Louwerse (Wissekerke). J. G, Lubeck. E. M. A Mali. W. M, J. Mali, H. Mar- -- tens (Molenhoek). A. v. Mogen. A. M. Wessely KL Wilkens. D. Witters, G. Witte- Moors, F. Noevers, A. A. Papenhoven. het aantal huizen, dat tijdens de Duit- de Hauptabteilung Wirtschaft te Amers- sche aanvallen in Januari en Februari I foort een aanvrage daartoe in. Duitsche werd vernield, op 12.000 geraamd; dat ondernemingen dienen haar aanvrage in der beschadigde huizen ligt niet verlh" DuH-who kanwr van knnnhandel van de 60.000. Daar men eerst aan het begin van de nieuwe faze in den slag 0111 Lv.XXXVXX OVCXC.V, WXXXXb \J V UUOVX.X I aangerichte schade een goed bewijs van sche vakgroepen resp_ - - - - - 1 de Duitsche kamer van I koophandel, ruim gelegenheid wordt ge geven nemers te bepleiten. De ondernemers dienen zich voor de behartiging van hun belangen tot hun vakgroepen te wenden. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn verkrijgbaar gesteld bij de vakgroepen, de kamers van koophandel en de Duit sche kamer van koophandel voor Neder land te Amsterdam en te Rotterdam. Buitenlandsche ondernemingen in Neder land. d.w.z. ondernemingen, waarvan de eigenaars of het meerendeel der eigenaars geen Rijksduitschers en geen Nederlan ders zijn alsmede ondernemingen, waar van meer dan 50 procent van het kapitaal niet in Duitsch of niet in Nederlandsch bezit is, moeten haar verzoeken, evenals I de Duitsche ondernemingen indienen bi; de Deutsche Handelskammer für die Nie- derlande in Amsterdam of Rotterdam. Invulformulieren en Z-kaarten kunnen deze bedrijven eveneens bij de Deutsche Handelskammer verkrijgen. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaalden hetzij voor een onbepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de be treffende vakgroep resp. de Duitsche kamer van koophandel als de ondernemer éér Z-kaart terug, waarop de beslissing is a^ngeteekend. De vrijstellingen, die naar aanleiding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bin dend voor de arbeidsbureaux en kunnen door deze bureaux niet worden ingetrok ken. Mocht desondanks een vrijstelling door een arbeidsbureau niet worden er kend, dar is de vakgroep resp. de Duit sche kamer van koophandel in de gele genheid om in overleg met de Hauptab teilung Wirtschaft onmiddellijk daartegen op te komen. De verzoeken om vrijstelling van bo vengenoemde groepen van bedrijven en personen moeten onverwijld en wel uiter lijk tot 7 Maart 1944 bij de Hauptabtei lung Wirtschaft te Amersfoort resp bij de Duitsche kamer van koophandel te Am sterdam worden ingediend. Ondernemers, die verzuimen binnen dezen termijn hun verzoek in te dienen, stellen daarmede zich zelf en hun personeel voor arbeids inzet elders ter beschikking. De arbeidsbureaux zullen t.z.t. aan deze bedrijven de werkkrachten voor arbeids inzet elders onttrekken zonder dat de Hauptabteilung Wirtschaft. de vakgroepen resp. de Duitsche kamer van koophandel of welke andere instantie dan ook hier tegen bezwaren kan doen gelden. Met nadruk wordt er dus op gewezen, dat die ondernemers, die deze laatste ge legenheid tot het aanvragen van vrijstel ling ongebruikt laten voorbijgaan, het aan zich zelf te wijten hebben, wanneer hun belangen bij het vrijstellen van hun xx -den Führer onderscheiden I werkkrachten niet worden behartigd. gen, waarvan het aantal op 10 tot 20 Voor verdere bijzonderheden zie men wordt geraamd, boven Zuid-Zweedsch ge- De Führer heeft den 24sten Fe- de publicatie in ons nummer van 15 Febr. bied gevlogen. Op eenige plaatsen opende bruari den arts en onderzoeker profes-1 of men wende zich tot zijn vakgroep of de luchtdoelartillerie het vuur. sor dr. Theo Morell te Berlijn het rid- de Kamer van Koophandel. Officieel wordt te Stockholm verklaard, derkruis van het kruis voor oorlogsver- dat Donderdag door de Geallieerde vlieg- dienste verleend en hem deze hooge tuigen bij Helsingborg geen bommen doch onderscheiding persoonlijk overhandigd, worden ingeleverd en attest van arts of magnetische mijnen zijn uitgeworpen. Er Professor dr. Morell is sedert 1936 lijf- verloskundige, ter inzage, waarop ver zijn er tot nu toe 8 gevonden en onscha- arts van den Führer en heeft zich bij- meld moet zijn, wanneer de bevalling te delijk gemaakt. De mijnen dragen Engel- zondere verdiensten verworven door verwachten is. of, hoelang op een be- sche kenteekenen Daar men aanneemt, zijn jarenlangen arbeid als voorvechter paalden datum de zwangerschap bestaat, dat de mijnen ook in de Oeresund zijn op het gebied van het vitamine- en hor-| Deze voorrangskaart is geldig van 3 uitgeworpen, is het verkeer tusschen Hel- monenonderzoek. singborg en Helsingör gestaakt en zijn maatregelen getroffen om de uitgeworpen mijnen onschadelijk te maken. Van officieele zijde te Bern is mede gedeeld, dat in de eerste middaguren van 25 Febr. herhaaldelijk Geallieerde vliegt. tuigen in het Noorden en Noordoosten bo- stellenden vervalt, wordt er op gewezen, 1L-g van deze kaarten een pasfoto en een doktersverklaring moeten worden ingeleverd. De oude pas foto is bruikbaar, mits deze onbescha digd is. Er heerschen misverstanden betreffen- Moeders, die 5 of meer kinderen bene- de het gebruik van deze kaarten. Hoe-1 den 12 jaar hebben, moeten overleggen wel door het invullen van v.„. plaats, groentenhandelaar, kruidenier, slager, bakker en melkboer, het ergste De voortdurende voortzetting van de Duitsche luchtaanvallen op Londen noemt men in Berlijnsche kringen van zelfsprekend, daar de nieuwe faze van den slag om de Britsche metropool blijkbaar deel uitmaakt van den syste- matischen strijd tegen Engeland, meldt het A.N.P. In den nacht van 24 op 25 Febr. ondernam de Duitsche luchtmacht den 8sten zwaren slag en den derden groo- ten aanval. De groote aanvalsserie be gon de laatste 10 dagen van de vorige maand. Tydens deze twee aanvallen in Januari vielen meer dan 1000 ton bri sant- en brandbommen op Londen. In Februari, vooral in deze week, nam de kracht der aanvallen toe. Binnen een week tijds wierp de Duitsche lucht macht 6000 ton brisant- en brandbom men op de doelen in de Britsche hoofd stad. Aangezien de modernste typen der Duitsche bommen een aanmerkelijk ^rootere explosieve en brandwerking hebben dan de Britsche, kan men zich den omvang van de aangerichte ver nielingen gemakkelijk voorstellen. Op grond van vertrouwelijke inlich- neel voor vrijstelling van tingen uit diplomatieke kringen wordt in aanmerking komen, dan dient hij bij sche aanvallen in Januari en Februari foort een aanvrage daartoe in. Duitsche - .1-j--j;-1--- 4^ bij de Duitsche kamer van koophandel voor Nederland te Amsterdam. Deze instantie beslist over de aan- Lond'ên^staatT^vormV de^toUdusver I vr®8en- waarbij dan aan de Nederland- ovxxacie 0 -2cp. voor Duitsche on- I het 'succesvoïle bombardement der doe-1 Du.itsch® kamer len in het gebied van Londen. Reizigers, die uit Engeland terugko men, maken een kennelijk geschokten indruk. Zij vertellen, meldt het D.N.B., dat het niet mogelijk is aan te duiden, welke wijken van Londen door de Duit sche bommen zijn geteisterd, daar de verwoestingen letterlijk over de geheele stad zijn verspreid. Terwijl men in Londen over de aanvallen van Januari zeidè: „Als vroeger,” verneemt men thans steeds meer de bekentenis: „Er ger dan ooit." De indruk, dien deze luchtaanvallen op de Londensche bevol king achterlaten, is daarom zoo bijzon der groot, omdat onder het volk en ook in officierskringen niemand ernstig met de mogelijkheid rekening had ge houden. dat Duitschland op zoo doel treffende wijze van repliek zou dienen. Men had de meening gekregen, dat de Duitsche vliegtuigproductie, ais gevolg van dé Geallieerde terreuraanvallen, was lamgelegd. Na deze verrassing be oordeelt men de kansen voor een Ge allieerde invasie in Europa nog pessi mistischer en men gelooft algemeen, dat het tijdstip daarvoor thans weer moet worden uitgesteld. Uit het relaas van verschillende per sonen blijkt, dat vooral Greenwich hevig te lijden heeft gehad. Het marine- arsenaal van Woolwich is door talrijke brand- en brisantbommen getroffen. I Hetzelfde geldt van het arsenaal van I Chatham. In de City zijn de bank van Engeland en het hoofdpostkantoor bijna volkomen verwoest. Ook de Tower heeft zwaar geleden. Het raadhuis is een puinhoop. Naar het oordeel van Engelsche vliegers is de aanblik van Londen thans practisch precies zooals die van Berlijn of andere zwaar geteis terde Duitsche steden. Opvallend is de trefzekerheid der Duitsche bommen werpers. om de belangen van de onder- De Beek. Boer. H. J. v. d. Broek (Berghem); Cilkens, J. A W. Crone, A. Dankers, v. Drempt, K. Dromers (Macharen), Th W. M. Duykers, G, W. v. Elferen, G. M. v. Elp (Oss), Th. H, Fransen, J. H. Gaarenstroom (Ubbergen), J. A. v. Gellecom (Arnhem), A. Gerrit sen. J A. Th. Gemmeke, K. Grandia (Dr'iel). H. J Hendriks. J. Hilckman. W Th. Hoenselaar, C. v. ’t Hoff, E. J. Hoog veld, J. Janssen (Wamel), T. Janssen, Karthaus (Neerbosch), C. C. Kauffeld (Ubbergen), P. J. Kersten, Th. de Kleyn, A. van Kolck, Kouwenhoven (Tilburg), F. Lamers, A. H. le Due (Zeist), A. Litjes, G. A. de Man. W. v. d. Meer, A. J. v. Megen. G. M. Meiners, J. A. Meiners, J. A. Mineur, M. Noordhof, x.±. J. v. Ophuisen, dr. Peljak, J. Peljak, D stegen (Budel), Peters (Bemmel), F. Pluim, L L. Preter, J. A. J. Ruikes. B. H. W. Schellen (Oss), M. E. Schretlen H. Schreven, A. Siroen, M. Steenmans, (Beek), H. A. Stolz (Zeist), ,’t P. Strik (Linden) J Tromp, Vilter (Am sterdam), G. D. Vogelvang, Th. Th. Walm (n?)ner, H. Willems en C. H, Zwarts. De tweede lijst is: F. Ballegooy, W. J. Becks, W. H. F. de Best, A. M Bloemers, L. Bogers, S. L v. d. Brand. W Cou- lier (Zeist), W. H. Cox (Wijchen), N. H Daalderop. B P G. P. Derksen (Wijchen) Pi. L. Me

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1