DE ORGANISATIE TODT No. 18731. Aanvallen in Begrafenis slachtoffers bomaanval te Nijmegen 1944; Dnjeprb ocht Maandag 28 Februari. BOUWSTER VAN EUROPA’S VESTING en 600 Sovjetvliegtuigen boven Helsinki Ingesloten vijandelijke troepen bij Aprilia vernietigd Namen der slachtoffers in Nijmegen Indrukwekkende plechtigheid Duizenden van alle rangen en stan den bewezen Zaterdagmiddag de laatste eer aan de ongeveer 500 slachtoffers van de ramp, wier stof felijk overschot op de gemeente lijke begraafplaats aan den Graaf- schenweg te Nijmegen werd ter aarde besteld. Op het tot chapelle ardente ingerichte tooneel van de groote zaal van „De Vereeniging” stonden de stoffelijke resten op gebaard van een der onbekend ge bleven burgers als symbool van alle bij deze ramp gevallenen. Hulde aan de Technische Noodhulp REDE BURGEMEESTER VAN LOKHORST Kolenbon 23 B.V. aangewezen! Heldhaftig optreden van de J divisie Wiking SS-Ersatzkommando Niederlande, De rentebijschrijving van de Rijkspostspaarbank Bijeenkomst van Reichs- Gauleiter If COURANT HAAGSCHE (Van onzen specialen verslaggever) op Normaal ter directie geschied en WEERMACHTBERICHTEN DUITSCHE verontschuldigde. S.S.-Vrijwilligersbrigade echter nog bij de graven vertoeven. Ontschepingen bij Anzio Nettuno bestookt Ley van het ge en Radiopraatje Max Blokzijl Max Blokzijl spreekt in zijn politiek weekpraatje, te zenden heden over Hil versum I om 18 45 uur. De titel van dit praatje is „Een kapelaan schrijft aan een frontsoldaat” 3 in ae rijen inlichtingen Niederlande, bij Na der van Ontelbare kransen en levende bloe men lagen om de baar, welke tegen een achtergrond van rouw en lau rier stond. Honderden aanwezigen zaten in stil gepeins in de zaal, ter wijl een kunstenaar op het orgel psalmen preludeerde en het Largo van Handel en „Jezus is mijn toe verlaat” speelde. Overzicht tijdens de plechtigheid op de begraafplaats (C.N.F.-H. Brusse) luchtterreur steeds ook haar van en het zorgen vervuld heeft en heeft bijgedragen Geen boekjes opzenden Het Staatsbedrijf der P.T.T. meldt: De Rijkspostspaarbank is door toevloed var» spaargelden met werk overbelast. Daarom kan nog geen rente op de boekjes bij ge schreven worden Op de rekening van eiken inlegger ter directie is de rente over 1943 uiteraard wel bijgeschreven; dit is zooals steeds het geval is in de maand Januari geschied. Het gaat alleen om de vermelding van de gekweekte rente in de boekjes, waar van er anders in dezen tijd van het jaar dagelijks duizenden worden opgestuurd. Thans moet in de eerste plaats de boek houding van inleggingen en terugbetaling gen ter directie bijgehouden worder Daarom is besloten tot nader orden geen spaarbankboekje: voor rentebij- schrijving in behandeling te nemen. Dringend wordt verzocht voor dit doel geen boekjes in te zenden tot dat er om gevraagd wordt. Terugzending van toch ingezonden boekjes zal groote ver< traging ondervinden. Degelijk voorbereid Vóórdat de O T. met bouwen kon be ginnen, moest er heel wat voorbereid wor. den De knapste koppen op dit gebied kwamen in actie, een ontzaglijke hoeveel heid materiaal was noodig en bovendien moest men kunnen beschikken over arbei. ders. Voorwaar geen gemakkelijke taak, De Duitschers zelf gaven het goede voor beeld Zij leverden voor de verdediging van Europa de noodige millioenen mannen aan de Weermacht daarnaast kreeg de O.T. de beschikking over millioenen ar beiders voor zoover geen Duitschers zijnde gerequireerd via den arbeids-inzet, alsmede door het werven van vrijwilli gers. hoofdzakelijk krachten van supe rieure kwaliteit omdat hier op de eerste plaats vakmenschen voor noodig waren. Van een centraal punt uit werd dit alles kundig georganiseerd. Het onderbrengen en de verzorging van al deze menschen, die uit hun eigen om geving moesten worden weggehaald de afstanden en het werk lieten niet toe, dat men althans meestentijds thuis kon blijven wonen verelschten zeer veel overleg. Als onderdeel van de Weermacht, met behulp van de N.S.K.K. die voor het vervoer zorg draagt en daarbij eveneens geweldige diensten verricht werd dit alles opge bouwd nog vóórdat men den eersten bun. ker kon oprichten. Wij hebben mogen constateeren dit ter geruststelling der vele achtergebleven familieleden dat alles in het werk wordt gesteld om, in het kader van de huidige oorlogsomstandigheden, de harde werkers goed te verzorgen. Niet alleen de maag, ook het lichaam eischt de noodige aan dacht, zoodat zoowel het voedingsvraag- stuk, als de geneeskundige behandeling en de ligging een doorloopende zorg zijn voor de leiding, die alle moeilijkheden ten spijt, ook met dit belangrijke onderdeel uitste kende resultaten heeft bereikt.Voor zoover wij Nederlanders aantroffen hoorden wij weinig klachten, de meesten waren best tevreden, ook wat de betaling betreft, waarbij de gezinnen regelmatig let wel, dat wij hier alleen de O.T. organisatie behandelen de hun toekomende gelden ontvangen Vanzelfsprekend is in den loop der jaren alles beter geworden. Zoo is sedert 1942 door de O.T. opgericht een leerschool voor koks. In een voorstad van Parijs hebben wij een dergelijke inrichting bezocht en Volgens het Finsche legerbericht onder nam de vijand in den nacht van 26 op 27 Februari met meer dan 600 machines een 12 uur durenden luchtaanval op Hel sinki. In verschillende deelen der stad werd een groot aantal brisant- en brandbommen uitgeworpen. waardoor vooral schade aan woonwijken en tal rijke branden veroorzaakt werden. De burgerbevolking leed verliezen. 12 Vijan delijke machines werden neergeschoten Een betrekkelijk gering aantal bommen werd uitgeworpen op verschillende Zuid- Finsche plaatsen en in Oulu en omge ving. Bij Suusaari schoten eigen jagers in een luchtgevecht een vijandelijken bommenwerper omlaag. Een eigen jager ging verloren. Toespraak van de Valera De lersche ministerpresident de Va lera heeft gisteren in een rede te Cavan verklaard: „Eire moet zijn ter verde diging opgestelde troepen op de hoog ste trede van kracht en doeltreffend heid houden. Het gevaar voor Eire neemt toe, naarmate de oorlog de gren zen nadert. Plotseling kan de oorlog op ons overslaan en het kan gebeuren, dat wij dan ter verdediging van onze rech ten en van onze vrijheid worden opge roepen en ons leven op het spel moeten zetten.” PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) f 1 65 elke m.M. m. tot 23 m.M <10 reg.) f 0.19 Elke m.M m 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel, /Ó.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr p. p IC ct KI. Adv (in halve opl.) 0.5(3, Dienstaanb. /0.38. Pers, gevr /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bk” 10 c. meer. daarbij geconstateerd, dat niets wordt na gelaten den voedselbereiders grondig te instrueeren hoe zij voor de arbeiders smakelijke en voedzame gerechten moeten bereiden, geen liflafjes, maar degelijken kost. Hoewel meestal koks van beroep deze scholing meemaken, valt er toch veel voor hen te leeren hoewel hun scholing niet meer dan tien dagen bedraagt. Elke O.T.-man krijgt behoudens zijn dagelijksch rantsoen eiken dag op het werk zelf om streeks 11 uur in den ochtend zijn rant soen „Bunker-soep", Een voedzaam ge recht. dat wij met voldoening geproefd hebben. Het ware te wenschen, dat in dezen tijd een ieder een dergelijke soep zou kunnen nuttigen. Dat het overigens geen sinecure is, deze voedingskwestie bewijzen de cijfers. Ziet hier het week- rantsoen voor een O.T.-arbeider: 4,2 Kg brood (600 gr. per dag); 440 gr. vleesch (61 gr. p. d.); 210 gr. boter (30 gr. p. d.); 210 gr. suiker (idem); 50-100 gr. jam; 4,4 kg groente en 4.2 kg aardap pelen. (Terloops zij hier aangeteekend, dat de Parijzenaar slechts 50 gr. boter per maand krijgt toegewezen en dan nog: zoo ver het aanwezig is) In dezen opleidings cursus voor koks waren voornamelijk Franschen, Vlamingen en heel wat Neder, landers klaargestoomd om in de diverse kampen achter den Atlantischen wal de arbeiders te verzorgen Een tweede bezoek gold een O.T. hospi taal. waar bekwame geneesheeren w.o chirurgen enzverpleegsters en broeders met volle toewijding de patiënten verzorg den. Zelfs in deze winterperiode waar overal veel griep heerscht was het per centage zieken gering ondanks het feit, dat zich natuurlijk bij dergelijke groote werken ongevallen voordoen, die operatief ingrijpen noodzakelijk maken. Verschil lende jonge Nederlandsche medici, zoo werd ons verteld, zijn voor dit doel even eens bij de O.T. werkzaam. Het verrichten van omvangrijke bouw werken, vaak in streken, waarbij men niet steeds kon rekenen op de sympathie der bevolking, vereischt ook nog meer maat regelen. Zoo bezochten wij o.m. ook een kamp, waar voornamelijk Nederlanders en Vlamingen werden opgeleid en afgericht om op te treden als O.T.-soldaten; gewa pende mannen dus. die belast worden met de bewaking der in aanbouw zijnde objec. ten. Dat van deze menschen veel wordt verlangd, laat zich denken. Vandaar dat het ons een genoegen was te mogen con stateeren, dat vooral de keuze was geval len op Nederlanders, wier betrouwbaar heid zeer hoog staat aangeschreven. Flin ke knapen, wien de eerlijkheid uit de oogen straalt. Verschillenden hunner had. den reeds een graad bereikt en de vuur proef doorstaan. Zij waren in gevecht ge wikkeld geweest met bandieten die zich partisanen noemden, maar desondanks er op uit waren geweest te rooven. Van een koude kermis waren zij echter thuis ge komen. of liever gezegd: de meesten had den hun huis nooit meer gezien. De com mandant was een kerel van stavast, streng maar rechtvaardig, maar daarnaast ook een kameraad voor zijn jongens Hij woonde in een villa tegenover dit kamp gelegen. Toen hij deze villa, toebehoorende aan een multi-millionnair betrok liet hij alle luxe verwijderen zoodat o.a het don zen bed moest plaats maken voor het gewone veldbed van den arbeider, terwijl de commandant en zijn officieren met zijn mannen dezelfde maaltijden gebruikten in de cantine. Een dergelijke saamhoorigheid prachtig voorbeeld voor de ondergeschik ten, leidde er toe, dat de stemming niet alleen opperbest was. maar de verkregen resultaten waren van dien aard dat tel kens een paraat corps soldaten kon worden afgeleverd waarop te bouwen viel. Aldus werd ons vergund een kijkje te nemen in al deze onderdeden der voorbe reiding. waarna wij de groote reis aan vaardden om ter plaatse, dat wil zeggen bij den Atlantischen wal zelf, de arbei ders in actie te zien. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. p 3 mnd me; „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode-1, ..Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl,” ƒ3.15 Fr p p me* Modebl f 4 26. z Modeb’ ƒ3.95. Buitenl ƒ9 45 Bij postkant tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c., fr. p. p. 10 c alle bur- van Lokhorst een kort woord. Tot zijn spijt kon hij niet aan de begrafenis deelnemen, omdat zijn gezondheid dat niet toeliet. Hij deelde ten volle in het leed der burgerij. 22 Februari is een keerpunt in de geschie denis van Nederland. Wij leden reeds door den oorlog, maar nu worden wij nog veel zwaarder getroffen, juist even zwaar als de in Duitschland gebombar deerde steden. 22 Februari bracht groot leed over Nederland, door een lagen massasluipmoord. Velen zijn nu anders gaan denken over de Engelschen en Amerikanen en beschouwen ze nu niet meer als hun vrienden. Het volk lijdt door den dood van zijn dierbaren, maar ook door verlies van have en goed en door de vernieling van zijn cultuurmo- Gisteravond werden de mannen van de Technische Noodhulp gehuldigd, die spontaan hun krachten gaven bij het op. ruimingswerk te Nijmegen. De plaatsvervangende burgemeester, ir. Hondius dankte allereerst het hoofd van het Technische Gilde, majoor dr. Beek, die twee jaar geleden de Technische Nood, hulp voor geheel Nederland oprichtte en leidde. Mannen der T.N. stonden vijf mi nuten na de ramp reeds paraat en boden hulp. Spreker hoopte binnenkort aan de mannen van de T N. een herinnering voor het prachtige werk te kunnen aanbieden. Majoor dr. Beek verklaarde gedaan te hebben wat plicht hem gebood. De man nen dachten er evenzeer zoo over. De Technische Noodhulp is voor honderd procent een zuiver Nederlandsche zaak, door Nederlandsche mannen voor Neder» landsche belangen. Nu waren in dit ge val nog Duitsche krachten ingeschakeld. Binnenkort zal het een geheel Nederland- sche organisatie zijn. Elke geestelijke en politieke invloed werd in de T.N. ge. weerd Elke goede vaderlander kan mede, werker worden aan de T.N Van alle kan ten wilden de T.N.-mannen spontaan en zoo noodig op eigen kosten naar Nijmegen komen Spreker had deze aanbiedingen moeten afwijzen omdat ook daar een ramp de bevolking had kunnen treffen. Alleen Arnhem en Austerlitz stonden naast Nijmeaer. om hulp aan de getrof. fenen te bieden Spreker besloot met een HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 27 Februari. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Tusschen den Dnjepr en Kriwoi Rog, ten Zuiden van de Beresina, ten Noorden van Rogatsjef en ten Zuidoosten van Witebsk hebben onze troepen aanvallen van de Sovjets in ten deele harde ge vechten afgeslagen. Plaatselijke penetra ties werden gezuiverd of afgegrendetd. In het achterwaartsche gebied van den Centralen frontsector hebben beveiligings- troepen tezamen met het Fransche vrij willigerslegioen vrij sterke bolsjewisti sche benden in de pan gehakt, hun zware bloedige verliezen toegebracht en groe ten buit gemaakt 43 Bendekampen met meer dan 1000 kazematten en inrichtingen voor de ravitailleering werden verwoest. In den Noordelijken sector van het front hebben onze troepen zich in eenige sectoren verder volgens de plannen ge- distancieerd. Hevige vijandelijke aan vallen ten Oosten van het Pleskau-meer en aan het front van Narwa werden in verbitterde gevechten verijdeld In den afgeloopen nacht hebben ter- reurvliegers der Sovjets opnieuw de Finsche hoofdstad Helsinki aangevallen. Er ontstonden verliezen onder de bevol king en schade in de woongebieden. Fin sche luchtdoelartillerie en Duitsche nachtjagers hebben 13 vijandelijke vlieg tuigen vernietigd In het landingshoofd van Nettuno zijn verscheidene vijandelijke aanvallen in ons geconcentreerd afweervuur ineenge stort. Vèrdragend geschut bestookte de havens van Anzio en Nettuno alsmede andere vijandelijke landingsplaatsen. In den tijd van 24 Januari tot 24 Februari werden bij de gevechten in het landings hoofd van Nettuno 5721 gevangenen ge maakt. 212 tanks vernietigd en 21 andere onklaar geschoten 5 tanks werden buit gemaakt, meer dan 40 stukken geschut verni.tigd of buitgemaakt. Aan het Zuidelijke Italiaansche front verlien de dag zonder bijzondere gebeur tenissen Beschermingsvaartuigen van een Duitsch convooi hebben in den afgeloopen nach' in de wateren van Le Havre herhaalde aanvallen van Britsche torpedomotor' booten afgeslagen en twee daarvan in brand geschoten Een' der booten werd in zinkenden toestand achtergelaten. Het convooi bereikte onbeschadigd zijn haven van bestemming. en geestelijk Wij oude aan de Toen de bloedverwanten van overledenen binnen waren, sprak gemeester van Lokhorst een Zoon van Churchill verbindingsman met Tito Reuter meldt, dat Randolph Churchill, de zoon van den Britschen premier, se dert eenigen tijd als verbindingsman met Tito in het voormalige Zuid-Slavië fungeert. Hij zou daar in gezelschap van een Engelsch overste met een valscherm zijn gedaald. Hieronder volgt de vijfde lijst met na men van hen, die bij den luchtaanval op Nijmegen den dood vonden dezen waren allen woonachtig te Nijmegen D van Aarssen, J. Albers, H. J. Arntz, M. van Baardewijk, P. J. van Baardewijk, J Beekman, F. van Beuningen, A. M. Bloemen, Th Buitendijk, K J. Crom- bach, H. L. Cuppens, J L. A. H M. Deckkers, M. Doorthof, C M. Draper, J. M. van Dreven, H K. Engelbracht, H. Festen, H. S Fokker, C. C. Frank, J. R. D. Gelijnse, A. Gerrits, W J. Geurts, Goossens (vrouw), M Goulmy, R H. van Haaien, D. Heinsius, J. Hendriks, Th Hessink Dientje van Hezik. Paul van Hezik. H. P. Klaassen. H van Kolk. H. Kraakernoot R. J. Lieskamp, J Linders, C. Th Lonestein, H. Maas, V. M Midder, J. A. Minder, L. Nab, J. Nuij, A. van Oudvorst, W H. Peelen, J Pekel, A. P. Ponten, mevr. Stoffels-Natrop, C. J. Th. Uit den Boogaard, van der Ven, A. Ver beet, C. M de Vos, IJpma. numenten. Spreker dankte allen, die reeds hielpen. Het is een eereplicht van alle Nederlanders om de gevolgen van deze ramp te helpen verlichten. Wijzelf moeten elkaar troosten en leeren be rusten. Laat ons vertrouwen in de Voor zienigheid, die dit alles als het ware heeft bedoeld ten beste van allen en van de geheele gemeenschap. Laten wij de belofte afleggen, dat wij goede Ne derlanders zullen zijn, juist in de ure van de beproeving. Na deze woorden traden eenige Roo- de-Kruiszusters op het podium en leg den bloemen op de baar. De organist speelde daarbij „Aase’s dood”, van Grieg. Langzaam aan verlieten nu de vele honderden aanwezigen de groote zaal en vormden buiten een oriafzien- baren stoet, waarbij zich tallooze bur gers aansloten. Voorop reed de lijkwa gen, volgehangen met oloemen, terwijl een groote volgwagen tot een reusach tige rijdende bloementuil was geworden. Langs den langen Graafschenweg had den zich vele duizenden opgesteld, die in stil gepeins den indrukwekkenden stoet langs zich heen lieten trekken. Sedert dagen doet te Algiers het gerucht de ronde, dat op de Gaulle een aanslag is gepleegd. Hij zou gewond zijn. Deze geruchten hebben nieuw voedsel gekregen door het feit, dat de Gaulle zijn afwezigheid bij de parade ter eere van het roode leger met ziekte I Een leger van architecten, inge nieurs, aannemers, technisch personeel, teekenaars, uitvoerders en arbeiders, niet alleen Duitschers, doch ook mannen en vrouwen uit vrijwel alle andere Europeesche landen, vereenigd in één machtige organisatie, die terecht haar naam ontleent aan den schepper, den te vroeg verscheiden Dr. Todt, heeft de hechte en sterke vesting Europa ge bouwd. Aanvankelijk bedoeld om vre deswerk te verrichten, waarbij o.m. de groote auto-verkeerswegen in het Rijk tot stand kwamen, kreeg Dr. Todt in 1939 van den Führer de opdracht tot den bouw van den Westwal. Nadat in den loop van 1940 de alom zegevierende Duitsche Weermacht West-Europa bezet had, was voor de Todt-Organisatie wel ker naam kortheidshalve in den loop der jaren tot de twee letters O.T. is be perkt, de taak weggelegd de kust van ’t hooge Noorden tot aan het verre Zui den, bij de Spaansche grens en se dert kort ook de geheele Zuidkust van Frankrijk van de noodige vestings- werken te voorzien, opdat de Weer macht met succes den vijand zal kun nen beletten het Europeesch continent binnen te dringen. Terwijl wij reeds in den loop van 1943 hier te lande den door de O.T. ver richten arbeid in oogenschouw hadden mogen nemen, en aldus den Noordzee- wal als onderdeel beschreven, zijn wij thans in staat gesteld eenige gedeelten van den Atlantikwall eigener oog te aanschouwen en het werk gade te slaan, door de O.T. bereids aan de Weermacht af geleverd, maar ook en dat is het merkwaardige de nog in aanbouw zijnde objecten te bezoeken. Onvermoeid wordt, zelfs nog in dit vijf de oorlogsjaar, verder gearbeid aan de versterking van de vesting Europa, waartegen straks de geallieerden zullen moeten gaan opereeren, willen zij hun belofte jegens Stalingestand doen, al zal dit dan moeten gaan ten koste van een groot aantal menschenlevens, om dat deze vesting zal blijken te zijn een onneembaar bolwerk, zoodat bij één poging of zelfs meer, dit uiteindelijk moet uitloopen op onnoemelijk veel leed en resulteerend in een geweldig bloedbad. Telefoon 116300 (zeven lllnen) BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 G,ro N» ’2500 Bijkantoor: Schevemngen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk Kantoorboek»! ueeuwe.iriaai, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg Boekh H E. G. Ruys, Heercnstraat 12» Tel 778038; N V Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekha idel J. B. van Scters jr„ Theresiastraat 108a. Tel. 772444. a. J iMH I wun’..4k iwri r__-, I r ri «c— Als gevolg van verschillende omstanx digheden zal, helaas geen uitvoering kunnen worden gegeven aan het oorx spronkelijk voornemen om het verleden jaar ten behoeve van de gezinnen ver-» strekte rantsoen van tien eenheden brandstoffen voor verwarming ook voor dezen winter toe te kennen, doch zal het rantsoen voor dit jaar tot negen eenheden moeten worden terug gebracht. Daar tot op heden reeds acht bonnen van de bonkaart „Brandstoffen verwar ming T 116” werden aangewezen, zal derhalve nog een bon worden geldig verklaard en wel bon 23 B.V. van ge noemde kaart T 116, welke bon voor het tijdvak van 1 Maart tot en met 30 April 1944 recht zal geven op het koopen van een eenheid vaste brand stoffen, met uitzondering van fabrieks- turf. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de brandstoffenhandelaren verplicht zijn aan de levering van reeds eerder geldig verklaarde bonnen voorrang te verleenen. zoodat men dus met de leve- ring van bon 23 B.V. pas een aanvang kan maken indien de oude bestellingen zijn uitgevoerd Met betrekking tot de huisbrandver- bruikers. wier rantsoen door de brand stoffencommissies zijn berekend en welke verbruikers waren geclassificeerd in de groepen B. C D of E E/rood. resp in de groepen X tot en met XVI „woningen C.V.”. wordt medegedeeld, dat de om standigheden thans nog niet veroorloven verdere toewijzingen te doen uitreiken, resp. verdere periodebonnen te doen geldig verklaren Dit zal zeer waarschijn, lijk pas op 16 Maart a.s. het geval kun nen zijn Een nadere publicatie zal in de eerste helft van Maart a.s. kunnen wor den tegemoet gezien. Ook de hier be doelde verbruikers zullen echter aan een verlaging van de oorspronkelijke voof hen berekende rantsoenen niet kunnen ontkomen Dan gaat het hart van ons Neder- J landers sneller kloppen, nu wij vernomen hebben, dat de divisie Wiking, die voor een niet onbe- langrijk deel uit Nederlanders be- staat, in de groote operatie van Tsjerkassy zoo’n belangrijk aan- deel heeft gehad. Van de drie door den Führer onderscheiden officieren zijn er twee, die tot de divisie Wiking behooren. Meldt u en strijdt mee in de rijen - der Waffen-SS. Alle inlichtingen den Haag, Korte Vijverberg 5 of J aan oe Nebenstellen Amsterdam, Dam 4, Alkmaar Langestraat 56, Groningen Heerestraat 46, Enschede Hengeloschestraat 30, en Heerlen J Saroleastraat 25. De aanvoerders der bij Tsjerkassy door gebroken troepenaf- deelingen bij den Führer. Na de bevrijding der ten Westen van Tsjer kassy afgesneden Duitsche strijdgroe pen ontving de Füh. rer op Zondag 20 dezer in zijn hoofd kwartier de aan voerders der daar in gesloten geweest zijnde troepena fdee- lingen. den comman dant eener Vorabtei. lung, Generalleut- nant Lieb, den com mandant der pantserdivisie king. Ter gelegenheid van de herdenking van den oprichtingsdag der party op 24 Februari is, naar uit Berlijn wordt gemeld, een vergadering van de Reichsleiter, Gauleiter en Ver- bandeführer der N. S. D. A. P. ge houden. Dr. Göbbels hield een rede. Als leider van de interministerieele commissie voor de luchtoorlogsschade wijdde hij speciale aandacht aan de vraagstukken van de burgerlijke luchtverdediging. Hij legde er den nadruk op, dat de houding van de burgerbevolking en de prestaties der partij in den luchtoorlog een der roemrijkste hoofdstukken van dezen oorlog vormen. De steeds sterker wordende Duitsche afweer en de in he vigheid toenemende Duitsche luchtaan vallen op Engeland bewijzen de groeier, de kracht van Duitschland. Ook op an dere belangrijke terreinen van politieke en militaire oorlogvoering zijn er alle kansen, dat Duitschland in afzienbaren 'tijd de wet van het handelen weer vol ledig tot zich trekt. Wij staan thans voor de taak, aldus dr. Göbbels, ons innerlijk te wapenen voor de laatste en beslissende faze van dezen oorlog ons materieel, moreel en daarop voor te bereiden. Reichs- en Gauleiter hebben zijde van den Führer reeds zoo vaak groote historische ontwikkelingen me degemaakt, dat wij nauwkeurig weten, dat na crises steeds het verlossende uur van de gezegende gelegenheid komt. Daarvan zijn wij ook thans allen vast overtuigd. Gauleiter Grohe (Keulen-Aken) gaf een overzicht van den arbeid der partij in den luchtoorlog en schetste, hoe ook onder de moeilijkste omstandigheden de partij, behalve dat zij practische hulp verleent aan de door de getroffen bevolking, taak van het leiden voor de menschen daardoor belangrijk tot de moreele kracht van het Duitsche volk. De chef van den staf der Weermacht- leiding, General-Oberst Jodl, gaf een overzicht van de oorlogspositie. Zijn uiteenzetting, die in détails geenszins de moeilijkheden miskende, waarvoor de Duitsche oorlogvoering in het afge loopen jaar heeft gestaan, en die zij in weerwil van alle plannen en bedoelin gen van den vijand heeft overwonnen, werd besloten met een blik in de toe komst, waaruit een groot vertrouwen in het Duitsche volk en zijn Führer sprak Reichsorganisationsleiter dr. noemde den Führer, zooals deze dag tot dag en van uur tot uur voor zijn groote taak gereed staat, een lich tend voorbeeld voor eiken nationaal-so- cialist en eiken Duitscher. Op de begraafplaats Aan de groeve bevonden zich onder meer de Beauftragte voor de provincie Gelderland, dr. Schneider, deputaties van het Nederlandsche Roode Kruis, de Weermacht, het gemeentepersoneel, luchtbeschermingsdienst, twee wethou ders, de heeren ir. Hondius n Wolzak en anderen. De vorige burgemeester van Nijmegen, de neer J. A. H. Stein- weg, was ook aanwezig. Allen schaarden zien in een wijden kring om de zes groote massagraven, waarin de eenvoudige doodkisten ston den. Op sommige kisten lag een kruis, op andere waren bloemen gelegd. Ir. Hondius schetste in sobere woorden de voorbereide regeling van deze begrafe nis, welke zoo stijl- en piëteitsvol mo gelijk gehouden moest worden, wat niet had kunnen gebeuren, wanneer elk lijk afzonderlijk had moeten worden begra ven. Hier is geen onderscheid gemaakt. Wijlen wethouder Crone ligt hier naast den eenvoudigsten man der stad. Deze ramp heeft de burgerij meer tot elkan der gebracht. Zoo kon het ook geschie den, dat de geestelijkheid der stad over alle bezwaren van deze massabegrafe- nis is heengestapt en dat nu hier zoo wel de Roomsch-Katholieke als de Pro- testantsche godsdiensten vertegenwoor digd waren en gemeenschappelijk op traden. Wethouder Wolzak legde vervolgens een grooten krans op het graf namens de gemeente-ambtenaren. De deken van Nijmegen, pastoor G. W. van der Heij- de, geassisteerd door den pastoor G. J. Lens van O. Carm. en van Kolfschoten S. J„ wier kerken vernield zijn, ver richtte de absoute. Verschillende kape laans van de andere parochies waren mede aanwezig. Een klein koor van geestelijken zong de Cantique Zacharias en de Liturge Hymne voor de dooden. Tenslotte las de deken pastoor v. d. Heijde met luide stem den brief voor van Paulus aan de Thessalonicensen over de opstanding, waarna de geeste lijken de begraafplaats verlieten. Daarna voerde ds. van Selm woord namens de Protestantsche meenten. Hij herdacht de dooden sprak troostwoorden van vertrouwen in God tot hen, die achtergebleven zijn. God zal alles ten goede beschikken, van nu aan tot in eeuwigheid. Hij besloot zijn korte toespraak met .iet „Onze Vader.” De plechtigheid was hiermede geëin- ,C11C11 UC,1U,,L ulCi, digd- Velen van de aanwezigen bleven algemeene hulde aan deze kloeke man. - -nen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Februari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Aan weerszijden van Kriwoi Rog vie len de bolsjewieken gisteren den geheelen dag aan met sterke infanterie- en pant- serstrijdkrachten. Met afgrendeling van eenige penetraties werden alle aanvallen afgeslagen. Ten Zuiden van de Pripjet- moerassen heerschte op eenige plaatsen levendige gevechtsactie. Bij Jampol wier pen troepen van het leger en de Waffen- SS vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval terug. Ten Zuiden van de Beresina bleven herhaalde door pantser wagens ondersteunde Sovjetaanvallen zon der resultaat. De luchtmacht deed, ondersteund door afdeelingen Roemeensche vliegers, ten Oosten van Kirowograd met sterke for maties gevechts- en slagvliegtuigen aan vallen op vijandelijke artilleriestellingen, pantserwagens- en troepenconcentraties. Het verkeer over een brug over den Dnjepr werd door bomtreffers herhaal delijk onderbroken. Bij de gevechten van de laatste dagen in het gebied ten Noor den van Rogatsjef heeft zich de batal jonscommandant bij een grenadiersregi- m-i.t, kapitein Sattler, aan het hoofd van een stoottroep bijzonder onder scheiden. Aan de Italiaansche fronten heerschte gisteren slechts plaatselijke gevechtsbe- drijvigheid. De ongeveer 2 bataljons ster ke vijandelijke strijdkrachten, die sedert eenige dagen waren ingesloten bij Buon Riposo ten Züidwesten van Aprilia, zijn na zware gevechten in het aan holen en ravijnen rijke terrein vernietigd. Er zijn meer dan 650 gevangenen gemaakt. In verbeten gevechten van man tegen man leed de vijand zeer zware verliezen aan dooden en gewonden. Het 1ste bataljon van het 9de pantsergrenadiersregiment onder bevel van majoor Ecker heeft zich hier zeer bijzonder onderscheiden. Batterijen vèrdragend geschut hebben met waargenomen uitwerking de vijande- lijke ontschepingen in het gebied van An zio en Nettuno beschoten. Aanvallen van afdeelingen Duitsche slagvliegtuigen ver oorzaakten hevige branden in de haven van Anzio. S.S- Wl- S.S -Gruppen- führer und General, leutnant der Waffen-S.S Gille en den leider der S.S.-Vrijwilligersbrigade Wal lonië. S.S.-Hauptsturmführer Leon Degre Ie V.l.n.r.: S.S.-Hauptsturmführer Leon Degrelle. die onderscheiden werd met het ridderkruis van het Ijzeren Kruis. S.S.-Gruppenführer und Generalleutnant der Waffen-S.S. Gille. aan wien de Führer «ie Zwaarden van het Eikenloof uitreikte geheel rechts de Reichsführer SS. Heinrich Himmler. (Hoffmann-Stapf) -,r..

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1