SOVJETAANVALLEN BIJ KERTSJ EN KRIWOI ROG Twintig doodvonnissen Wr No. 18732. Dinsri’ir 29 r»hniari. 1944. De STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN SPORT RECHTZAKEN AGENDA De Italiaansche oorlogs- actie aan de Nebenstellen: werden werden Morgen a.v o nd plaatselijke admiraals ontbrak I Vijandelijke bewegingen in Noorde lijken sector uiteengeslagen Nederlandsche Volksdienst geeft twee ton Finscbe Rijksdag bijeen Welke verliezen Italië leed en welke schade het den vijand toebracht „Corrls- vandaag van de Weer- TREKKING LOTISICO vijandelüke koopvaardij- competitie zijn in afd. V, .„x u'hbs, ADO, DHC, BMT. UVS en VIOS Bekendmaking van den Höheren SS-und Polizei führer Nordweit Sportrevue Uitreiking distributiebescheiden Amerika’» actie tegen Duitsche vliegtuigindustrie Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In Duit sche militaire kringen is men volstrekt niet verrast, dat de Amerikaansche I luchtstrijdkrachten, na maandenlang I desbetreffende acties te hebben aange- I kondigd en reeds het vorige jaar der- I gelijke acties te hebben uitgevoerd, thans een nieuwen aanloop nemen, om I de Duitsche vliegtuigindustrie te tref- I fen. Reeds het vorige jaar hadden offi- I cieuse Amerikaansche berichten be- I weerd, dat een hoog percentage van de I Duitsche jagersproductie was vernie tigd. Sindsdien valt evenwel een I sprongsgewijze groei van de Duitsche eskaders waar te nemen en de cijfers, die over de neergeschoten vijandelijke machines zijn bekend gemaakt spreken een duidelijke taal over de steeds ster ker wordende gevechtskracht der Duit-1 sche luchtmacht. Wanneer de Amerikaansche generaal! der luchtmjicht Arnold onlangs meende te kunnen beweren, dat de aanvallen der Amerikaansche bommenwerpers, vooral die op het Midden-Duitsche ge bied, de Duitsche vliegtuigindustrie voor 25 procent hadden lamgeslagen, stelt men daartegenover te Berlijn het volgende vast: De geheele Duitsche luchtvaart industrie is, rekening houdend met de tegenwoordige en mogelijk nog komen de gevaren sterk gedecentraliseerd en zoo goed als bomvrij over de verschil lende gebieden verdeeld. Wanneer de van Amerikaansche zijde aangeduide percentages van vernietiging juist zou den zijn, dan moeten de overgeschoten Duitsche vliegtuigfabrieken wel een fantastische capaciteit ontwikkelt/ heb ben, omdat het hun gelukt zou zijn, steeds nieuwe talrijke jachteskaders tel produceeren. Of en dat zou het an dere alternatief zijn Duitschland zou nog over stille reserves moeten beschik ken, welker omvang niemand kent. WOENSDAG 1 MAART Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over; ..De Dierenriem”. 15,45 u. Luthersche Kerk. Orgelcon cert door Feike Asma. 19.30 u Stads schouwburg. „Die Sonntagsfrau" 19.30 u Prinoesse-Sohouwburg, Gyges en zijn ring”. 19.15 u. Geb. v K. en W. Volks concert Residentie-orkest o.l.v Yvon Baarspul. 19.30 u. Dlligentia. Kinder- operette „De Parelprins” 14,30 u. West-End, Revue „Première" 14.15 en 19.15 u Scala. „Ik moet met je trou wen”. 19.30 u. Standartenführer Weiss bijzonder onder scheiden. Generaals en het aan moed BURGERLIJKE STAND De Wiking onderscheiden t Steeds leefde bij velen oneer voor e de Nederlandsche vrywilligers een xmmtêrhulp HAAGSCIIE COURANT den jood HEINZ LOEWENSTEIN 12. HUBERT 18. van 46, 30, van Ver- Na een openbare zitting van een half uur is de Finsche Rijksdag hedenochtend in besloten zitting bijeengekomen. Mi nisterpresident Linkomies las een rapport voor over den toestand. onbevoegd bezit van wapens, als een zware misdaad beschouwd tegen de verordening ter bescherming van de openbare orde, zoodat alleen in deze overtreding reeds de doodstraf lag opgesloten. H. H de - H. C van kantoorbediende HENDRIKUS t het in „Scala” .Ik moet ANTONIUS ge- Gisteren werd de 35ste eigen trekking van Lotisico gehouden. De honderddui zend is gevallen op no. 15672. van de afweer- Rog, stoottroepen op Nettuno leidden Voor de slachtoffers in de geteisterde steden De Nederlandsche Volksdienst heeft een bedrag van twee ton ter beschik king gesteld voor de slachtoffers der bombardementen van Nijmegen, Arn hem en Enschedé. Wie volgt? zou men willen vragen. Er komt reeds veel geld binnen, maar er is zéér veel geld noodig teneinde den nood van duizen den zwaar bezochte menschen eenigs- zins te kunnen lenigen. Giften kunnen worden gestort op gironr. 174861 van de landelijke financieele leiding van den Nederlandschen Volksdienst te ’s-Gravenhage. De oproep van enkele dagen geleden, waarbij verzocht werd opgave van menschen, die bereid zijn als pleeg ouders op te treden voor door de ramp ouderloos geworden kinderen, had tot resultaat, dat 1200 personen zich hier voor hebben opgegeven. Een prachtige uiting van saamhoorigheid! Korfbal: De P, en P.C, van de afd Den Haag van den N K B is voornemens, ook dit jaar wederom, in samenwerking met de betrokken instanties, schoolkorfbal- wedstrijden te organiseeren en wel op Zaterdag 27 Mei Met het oog op de samenstelling van het vertegenwoordigend Haagsch twaalftal zullen diverse, daartoe aangezochte speelsters en spelers, onder leiding van den heer H. Funcke, een spe ciale training ondergaan. Het plan be. staat, wedstrijden om het kampioenschap van Den Haag te doen verspelen door le, 2e en 3e klas-twaalftallen. Ean han. dicap-regeling wordt nader uitgewerkt. Bijzondere postzegels. 6 Maart a.s, zullen aan de post- kantorén bijzondere postzegels verkrijgbaar zijn, met een toeslag boven de frankeerwaarde, welke ten goede komt aan W.H.N en den Nederlandschen Volksdienst. De ont- n ziin van W. J. H. Nijs, te Vreeland (P.T.T.-SOip/i Italië tevergeefs in een groot slagveld 731—36 veranderd. De historische waarheid is, dat in 1943 Italië over de mogelijkheid tot verderen tegenstand beschikte. Tal rijke episoden uit dezen en uit den vo- rigen oorlog bewezen, dat steeds de mo gelijkheid tot tegenstand bestaat, zelfs wanneer er een vijandelyke overmacht aan materiaal en troepen is. Het komt er slechts op aan, of de wil tot tegen stand aanwezig is. Thans is in de plaats van de wan hopige berusting, aldus de „Corrispon- denza republicana’, de vastbesloten wil tot den strijd gekomen. Italië staat thans voor de vraag: zyn of niet zijn, opkomst of ondergang. Er kan slechts een krachtig eensgezind en onafhanke lijk Italië zjjn of een Italië, dat door den vijand tot kolonie verlaagd is. Morgen (van 8.3016.30) zijn aan de beurt in het Centrale Uitreikingslokaal, Laan van Meerdervoort 57 en in het bij kantoor Alidastraat 1 Fro t.m. Hansen. In het bijkantoor Soheveningen, Oost- straa 1 van 916 uur en in het bijkan toor Benoordenhout, Ruychrocklaan 178, van 8.4512.30 en 14—16 uurOves t.m. Ruit. overvallen geboet, waaronder de bijzonder wreede en geniepige overvallen op het echtpaar Boyinga, op de echtelieden Oud- stedt, op den boer de Ruiter en op de vrouw de Marsma. Voor de werkwijze van de daders is het kenmerkend, dat Z*J ook weerlooze vrou wen niet spaarden en haar alleen daarom neerschoten om lastige getuigen uit den weg te ruimen. Voorts is het kenmerkend dat de moordenaars hun slachtoffers met onschuldige verzoeken aanklampten om hen dan zeker en verrassend te kunnen neerschieten. Deze gebeurtenissen toonen met volkomen duidelijkheid aan dat hier sprake is van bolsjewistische methoden. Voorts is hiermee geboet een reeks van roofovervallen op distributiekantoren, die bedreven werden hoewe, de dader* wisten dat door het rooven van de levensmidde lenkaarten enz de geheele bevolking van de gemeente te lijden had Bij de uitvoering van deze roofoverval len hebben zij van tevoren geweten, dat zij het leven en de gezondheid van de ambtenaren en van hun eigen volksgenoo- ten ten zeerste in gevaar brachten. Dat bleek ook uit het feit, dat in openbare ge bouwen waar veel publiek kwam tijdbom men werden gedeponeerd. Het proces heeft ook aangetoond, dat de daders de geroofde levensmiddelen bonnen in de eerste plaats ten oate van zichzelf besteedden en in den clandestie- nen handel verkoch 1. Ook m dit proces werd net bezit van wapenen in handen van leden eener ver- DAMMEN KINNEGIN PASSEERT KELLER: Zater dag en Zondag werd te Amsterdam de strijd om het kampioenschap van Neder land voortgezet. De uitslagen waren: Yff Kinnegin 02; RinsmaJernberg 02; BaasVos 1—1; Keilerv. d. Kraan 11; Metz—Anderson 20; v. DartelenHuis man 11; KinneginVos 11; Anderson v. Dartelen 11; v, d. KraanJernberg 11; BaasMetz 0—2; BeersRinsma 2— 0; Huisman—Yff 1—1 De stand luidt: Kinnegin 16 p.: Keiler 15 p.; Vos 14 p.; Huisman 13 p.; Metz 12 p.; v Dartelen 12 p.; Beers 11 p.; v d. Kraan 10 p.; Jernberg 10 p.; Yff 10 p„ Hellingman 8 p. Anderson 7 p Baas 7 p en Huisman 4 p Transport van gewonden ten Zuiden van de Prlpjet. Ter bespoediging van het gewondentransport halen de Fie- seler Störche hen van de eerste gevechtslinie weg. (P.K.. Tiemann-Sch-C.N F.j Ondernemingen het landingshoofd van tot plaatselyke stellingverbeteringen. Aan het Zuidelijke front werden vijande- lijke aanvallen bij Castelforte en Terelle afgeslagen. Marine- en scheepsafweergeschut heb ben boven de haven van Boulogne van verscheidene in scheervlucht aanvallende vijandelijke vliegtuigen 2 viermotorige bommenwerpers en 1 tweemotorigen bommenwerper neergeschoten. Daarmede hebben vlootstrijdkrachten en afweerge schut van koopyaardy schepen en van marine van 21 tot 29 Februari in totaal 22 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. ZES JAAR WEGENS DEN DOODSLAG AAN DEN WINTERWEG: De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 23-jar. kappersbe diende J, A. H. alhier, tegen wier, het O.M. 10 jaar gevangenisstraf had ge- eischt wegens moord H had, zooals men zich zal herinneren, op Zondag 22 Mrt. 1943 in een kuil op een weiland nabij het viaduct aan den Winterweg, het 16-jarige joodsche meisje B. de V, door wurging met een sjaal van het leven beroofd De rechtbank achtte moord niet bewezen, daar het misdrijf wel tezamen met anderen in kalm beraad was voorbereid, doch de daad zelf niet met voorbedachten rade ten uitvoer was gelegd, wel echter het mis drijf van opzettelijke levensberooving doodslag. Rekening houdende met de door het slachtoffer geulte bedreigingen en met het psychiatrisch rapport veroordeelde de rechtbank verdachte tot 6 jaar gevan genisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. DE DRIEVOUDIGE MOORD TE SCHIE DAM: De Hooge Raad heeft uitspraak ge daan inzake den moord welke 13 Aug. 1942 bij de Maas onder Schiedam is ge pleegd op drie joodsche vrouwen In het half duister waren zij neergeslagen en in de rivier geworden. De buts van de roof moordenaars bedroeg 300 gur^Bn. In eerste instantie heeft de re-.-htb«a.J te Rotter dam den 32-j J Bemond en den 50-j J. M Woltering veroordeeld tot levenslang. Als medeplichtigen werden veroordeeld: de 40-j, P. Hartland tot 20 jaren en mej M. Ligthart tot 6 jaren gevangenisstraf. In hooger beroep heeft het Hof te 's-Gra- hage Bemond en WoPering eveneens tot levenslang veroordeeld, Hsrtland tot 20 jaren met aftrek van preventief en mej. Ligthart tot 9 jaren met «ftrwk. Behalve Bemond hadden alle ''’r<>o"te**4den cassa tie aangcteekend De Hooge Raad heeft deze benepen thans verworpen.. JUBILEUM: Morgen herdenkt de ’s-Grav Athletiek vereeni- ging „Kracht door Oefening” het feit, dat zij vóór 40 jaar werd opgericht door den heer A. v. d. Berg, op heden nog pen ningmeester dezer vereeniging, die dus 40 jaren zijn beste krachten aan K.D.O. heeft gewijd en dit oog lang hoopt te doen. Door omstandigheden is viering van dit heugelijk feit uitgesteld tot later. Het secretariaat gaat morgen over in handen van den heer G J. D. Steensma. Bloem- fonteinstraat 152 SCHERMEN VOORWEDSTRIJD SABELKAMPIOEN- SCHAP: Hier ter stede werd in de zaal Ter Weer de voorronde op sabel gehou den voor het kampioenschap van Neder land Dertig deelnemers werden in 3 pou les van 10 schermers ondergebracht Er werd over het algemeen zeer goed sabel. schermen te zien gegeven en vooral in de finale, waarvan 6 schermers werden geklasseerd, ontstond aan den kop een hef. tig gedrang Bij het eind, toen nog slechts 3 partijen moesten verschermd worden, hadden 7 schermers elk 3 verliespartyen Doordat Zoet van Dijksman en Werker I van Koevers verloor en ter Weer zijn I party wist te winnen, kon Koevers na I barrage met ter Weer beslag leggen op I de eerste plaats. De volgende 6 schermers mogen deelne- I men aan de demi-finale om het kam- I pioenschap van Nederland welke wordt I werden 145 i schepen (992.600 ton) beschadigd. I Door het optreden van de luchtmacht verloor de vyandeiyke vloot 20 kruisers,! KRACHTSPORT |3 hulpkruisers, 20 torpedojagers, 7| vefdtip lamr duikbooten, 1 kanonneerboot, 6 motor-1 booten en 6 nog niet nader vastgestelde I vaartuigen. Bovendien werden 200 sche pen der vyandelyke vloot getroffen en beschadigd. Van 11 Juni 1940 tot 31 December 1942 ondernam de Italiaansche lucht macht 60.000 bomaanvallen, wierp zy 366.000 bommen met in totaal 13.000 ton ontplofbare stoffen en vuurde zy 2.9 millioen schoten mitrailleurvuur en 583 luchttorpedo’s af. De „Corrispondenza republicana” wijst er tenslotte op, dat op het mo ment van den staatsgreep met een be- I wapeningsprogramma voor leger, vloot en luchtmacht begonnen was, waardoor Italië een nog niet bereikte militaire kracht zou hebben gekregen. Ten tyde van den staatsgreep verlieten de eerste series pantserwagens de fabrieken en wel het type P.40. Verder waren series duikbooten en een groot aantal torpedo- vliegtuigen in aanbouw. Ook was op dracht gegeven voor den bouw van dui zenden vliegtuigen van de types G.55, Re 205 en Mc 205. Wanneer eens de geschiedenis van dezen oorlog geschreven zal worden, aldus het blad, zal duidelyk aan den dag treden, welke zorgvuldigheid de staat aan den opbouw van de weer macht, in het byzonder van de vloot heeft besteed. Talryken generaals enl admiraals ontbrak het niet aan wapens, gehouden%p~i2 Maart'të" Amsterdam’ doch aan moed, zooals gebleken is by 1 Koevers, (alhier) 8 gew part., 25 de verdediging van Pantelleria en ontv treffers, 37 geg treffers; 2 ter Weer Augusta. Het koningshuis en zyn mede- (alhier) 8—26 -39; 3 Zoet (alhier) 7-26-35: plichtigen dachten zich door het ver- 4. Dyksman (alhier) 7—27—35; 5. Bonga raad te kunnen redden, doch zy hebben (Rotterdam) 7—27—38; 6, Werker (alhier) Het officieele partijorgaan pondenza republicana” geeft een samenvattend overzicht verliezen, die de Italiaansche macht, alsmede het geheele volk tydens den oorlog te dragen had. In de inlei ding wordt verklaard, dat na Duitsch land geen ander volk zoo zware offers in dezen oorlog moest dragen als het Italiaansche. De verliezen van het Italiaansche leger bedroegen op grond van de offi cieele publicaties in het orgaan van de weermacht ,,Le forze armate” tot en met Juli 1943, 50.641 gesneuvelden aan de verschillende fronten. Daarbij komen nog 203.405 vermisten, die weliswaar officieel niet als gesneuveld opgegeven zijn, doch die ook niet onder de cyfers der gevangenen voorkomen. De verliezen van de marine bedroe gen tot en met Juli 1943, 3771 gesneu velden, 20.189 vermisten. De koopvaar dij heeft 2512 dooden. De verliezen van de luchtmacht be dragen 6000 gesneuvelden en vermisten. Het totale aantal soldaten, dat in ge vangenschap geraakte bedraagt 500.000. De verliescyfers der burgerbevolking zyn veel hooger. Definitieve cyfers zyn er nog niet, doch volgens betrouwbare schattingen bedragen de verliezen der burgerbevolking ongeveer 100.000 Ita lianen, grootendeels vrouwen en kin deren. De marine verloor in dezen oorlog 342 vaartuigen, onder welke 84 duikboo ten in de Middellandsche Zee en op den Atlantischen Oceaan. De koopvaardy- vloot, die by het begin van den oorlog 314 millioen ton groot was, is grooten deels verloren gegaan. Alleen in April 1943, toen de ravitailleering der in Tu nis strijdende troepen door de koop- vaardyvloot geschiedde, werden 120.000 ton Italiaansche scheepsruimte tot zin-l ken gebracht en 50.000 ton door bescha-| diging voor onbepaalden tijd ongeschikt gemaakt voor gebruik. Door vyandelijke bomaanvallen wer den talryke steden volkomen vernield. Napels moest 104 bomaanvallen door-| staan. Volledig met den grond gelijk gemaakt werden steden als Cagliari, Trapani, Marsala, Messina, Reggio di Calabria, Foggia, Benevento, Avelino, Pascara, Civlta Vecchia, Livorno, Arez zo, Pistoia, Ancona en Rimini. Te Mi laan werden door de bomaanvallen 60 procent van alle woonhuizen of geheel vernield of onbewoonbaar gemaakt. Verder werden in grooten getale kleine steden, plaatsen en dorpen door vyan- delijke aanvallen deels volkomen, deels voor een groot deel vernield. De door de bomaanvallen aangerichte schade bedraagt ver over de 100 milliard lire. Daarnaast is er echter de verwoesting van unieke historische, artistieke en moreele waarden, die volkomen ver nield zyn en waarvan de waarde in het geheel niet kan worden aangegeven. Daartoe behooren kerken, paleizen, bi bliotheken, schilderijen, standbeelden en tallooze onsterfelijke scheppingen van het Italiaansche genie, getuigenissen DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Februari, Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: Ten Oosten van Kertsj en in het gebied vanjfriwoi Rog zyn talrijke aanvallen der bolsjewieken met zware verliezen voor den vijand afgeslagen; plaatselijke pene traties werden in den tegenaanval opge heven In het gebied ten Zuiden van de Pripjet- moerassen hield de plaatselijke gevechts- bedrijvigheid aan. Ten Zuiden van de Beresina en ten Zuidoosten van Witebsk stortten vrij hevige vijandelijke aanvallen voor onze linies ineen. Op eenige pene- tratieplekken werden de bolsjewieken na verbitterde gevechten van man tegen man in een tegenaanval teruggeworpen. Ten Noordwesten van Newel ging de vijand met verscheidene infanteriedivi sies tot den aanval over. De zware ge vechten van gisteren leverden een vol ledig afweersucces op. Ten Oosten van het meer van Pleskau en bij Narwa hadden herhaalde vijande lijke aanvallen geen succes. Vyandelijke bewegingen en gereedstaande troepen werden door artillerie uiteengeslagen. Sterke formaties slagvliegers luchtmacht ondersteunden de gevechten, vooral by Kriwoi Rog, bij Doebno en aan het meer van Pleskau, door met goede uitwerking aanvallen in scheer vlucht te ondernemen op infanterie- en gemotoriseerde colonnes der bolsjewieken. rijke voertuigen en verscheidene lucht- veerkanonnen werden vernield door bommen of door beschieting met de boordwapenen. In het hooge Noorden ver nietigden atelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen vyandeiyke troepenverbiyfplaat- sen aan den Moermanskspoorweg. By de zware afweergevechten in den Noordelijken sector van het Oostelyke front heeft zich de tweede Letlandsche SS-vrijwilligersbrigade onder bevel van den eikenloofdrager SS-Oberführer Schuldt en van haar Letlandschen infan- teriecommandant, den ridderkruisdrager 29 Februari BEVALLENC. von Grumbkow geb. Franse, z. M. van der Loos geb. Scher mer, z. N. H. J, van der Zouwen geb Vermeer, d. A. G. Bergenhenegouwen geb. Jansen, d. E. Walhain geb. Aar- nouts, z. E. M Brussaard geb. Everts, z J. Knoester geb. Heerschap, d. H M. W. Burghouwt geb. Remmerswaal. z. J C. Nooijen geb. de Roo, z. P, E. van Staveren geb Knijnenburg. z. C. H A, Teensma geb. van den Bosch, d. M. C. Janssen geb Helmer, z. G. C. Oldermann geb. Kamerbeek, d. M C. Jonker geb. Hesta. z. C. H. M Versluis geb. van Rest d Graaf geb. van Schie, d. Nieuwenhuizen geb van Sisseren, d W. A. E. Donkers geb. de Jong. d. K van Eick geb Middeljans, z. P. A. van der Helm geb. van Schie. z. J C. J Jouvenaar geb. van der Zwan, z- H. I. de Wal geb, Boes, z A. Tuine- breijer geb. de Bruin z. J. F. Evers geb Wijnmalen, d J. P. Zuidwyk geb Reyntjes. z. G. M. van Rossum geb. Arets. d. S. J. Lieftink geb. Gee- rinck, z. M. J J Magnée geb Heye. z. S de Ruyter geb. de Jong, z. G. J. A. Verdiesen geb Kortekaas. z. C Roeleveld geb Kuiper d. D. L. K Leverdingen geb. Wagemans, d. N. Dee geb. Slob, d. M. C L. Broomans geb Jongeleen, d. M C J. C. Nooder- meer geb. van Lochem. z. D G. Zil ver geb. Tym, d. P. C. v. Bussel geb. van Baasbank. d. N, C. Hulshof geb. Knoester, d. M. E de Vries geb. Heine, z. M. J. Eindhoven geb. de Jong, z. M A. Robben geb. Pieterse, d. F L. Nederpei gob. Vester, z. H. G. Al geb. van der Helm z. T H. van Soest geb. de Vreede d - T. M. Althoff geb. Rijp- ma, z. M M. Bastiaans geb. de Groot, d C. H. Hanenberg geb. van den Ouden, z. G. J H. A. Bos geb. Kruithof, z. A. W Arbouw geb. de Vrueh, d. J. van der Vegte geb. van Heel, d. B. T. M. Smid geb. Diederiks d. J. W Stühle geb van Santen d G. Horstman geb. van de Kolk z. H. Boulogne geb. van der Rest, d. L. Reitsma geb Buitelaar, z. J. M van Dorst geb. Delvoix. d. A. Boersma geb, van der By. d. W, J van der Heyden geb. Willemsen, d. A. A. E Mattheyer geb. van der Zwart, z. S. T Sprokkereef geb. Fortuin z. J Schwencke geb. Blokland, d. T J. Kramer geb van den Berg, z. M. H. Broekhans geb. van der Vlugt z G M. Smit geb Thysse, d J. Cramer geb. Koet, d C. Delneij geb. Cramer z. I E W. M. de Vries geb. van Bommel, d. I A. P Hengst geb. Etman z. L. P A. I Krösing geb van Diest z J G Kap- I petein geb, van Overbeeke, z. OVERLEDEN: J van den Heuvel, man I van W. Ippel, 49 j. D. J P. Timp we duwe van W. A. Sips, 68 j. J. L. C. I G. A. Ie Rütte. man van C. A. Altir.g I Mees, 79 j. C var Dorp, weduwnaar I van C. Manschot, 81 j J. Drayer, doch-1 ter, 14 dagen. M. van den Berg, we- I duwe van J, Swarttouw, 80 j. J. L. I van de Graaff, vrouw van J F. Koo-1 nings. 33 j. S, van der Hout, zoon, 2 j. I C van Os, man van H P. van Mosse- I veld 65 j, J. M. van Raaijen, weduwe I van P. L. Wasserval. 85 j. G. P Jautze. I ongehuwde vrouw. 29 i. B. J. Damen, I man van A Wichard, 83 j M Dooge, I weduwe van B. B den Haak, 66 j. G. I P. Brouwers, weduwnaar van M. Com peer 65 j. C. F, ’t Hart, vrouw van C J, Schuller, 40 j. J. M. Reijnen, I man van H W C. Vermeer, 57 j. W, H M Kokee, weduwe var P. J. J Straatman, 67 j. den huisslachter JAN VAN DER -. geboren 1 Juni 1923 in Jut- Groningen Heerestraat J schede Hengeloschestraat Heerlen, Saroleastraat 25. M o r g e n a,v o n d geel tooneelgezelschap van du Mee de première van het blyspel met je trouwen”. Zaterdagmiddag a.s. wordt in de dorpskerk in Wassenaar een orgel concert gegeven door den organist dr. H. L. Oussoren met medewerking van mej. N van Woerkens, viool. stille bewondering; toen wy verna- men, dat bij de ingesloten divisies J ook de Wiking was, kwam over ons J e een stille bezorgdheid, die bij het bericht der bevryding overging in een gevoel van dankbaarheid, waar- J aan wy geen uiting kunnen geven, J e doch dat wy in ons hart als een e kostbaar goed bewaren Meldt u en strijdt mee in de rijen der Waffen-SS. Alle inlichtingen SS-Ersatzkommando Niederlande, der. Haag, Korte Vijverberg 5 of aan de Nebenstellen: Amsterdam Dam 4. Alkmaar Langestraat 56, En- er. J I van de Italiaansche geschiedenis en van Italiaansche grootheid. Al deze waarden zyn onherstelbaar verloren. Het officieele partyorgaan plaatst I vervolgens tegenover deze oorlogsba- lans de verliezen en schade, die de Ita liaansche weermacht in den loop van den oorlog den vijand heeft toege bracht. Vaartuigen van de Italiaansche vloot hebben 200 Britsche koopvaardy- schepen met een totale tonnage 1.474.000 ton tot zinken gebracht, der werden 160 vyandelyke oorlogs schepen met een totale tonnage van 365.418 ton in den grond geboord. Meer of minder ernstig beschadigd verder door het optreden van de Ita liaansche vloot 69 vyandelijke oorlogs schepen met een totale tonnage van 358.560 ton. Byzonder z.ware verliezen werden de vyandelyke luc^itmacht en de vijande lyke marine en koopvaardijvloot door de Italiaansche luchtmacht toegebracht. In luchtgevechten boven Europa en Afrika werden in totaal 3258 vijande lyke vliegtuigen neergeschoten en 388 toestellen op den grond vernield. Het aantal der waarschynlijk vernietigde vijandelyke vliegtuigen, dat in deze op somming niet begrepen is, bedraagt verscheidene honderden. Door Italiaansche torpedovliegtuigen werden 86 vyandelyke koopvaardysche- pen van tezamen 708.500 ton tot zinken gebracht Door de bombardementen van voetbal de luchtmacht werden 34 vyandelyke PROMOTIECOMPETITie: Tegen 12 Maart koopvaardijschepen, tezamen 17.53C ton zijn o.a. de volgende kampioenswedstrij- groot, in den grond geboord. Door duik- den vastgesteld: HWQuick (VUC-ter- bommenwerpers werden 18 vyandelyke rein), NeptunusUnitas en Westerkwar- koopvaardijschepen met een totalen in- tierWassenaar. houd van J15.000 ton vernietigd1 Verder BEKERWEDSTRIJDEN: Voor de beker- 2D ingedeeld: VARIÉTÉ-AVOND VAN VREUGDE EN ARBEID: Onder de zeer vele belangstel lenden. die gisteravond het Gebouw voor I K. en W. tot de laatste plaats vulden ter I bywoning van het variété-programma, I aangeboden door de werkgemeenschap I „Vreugde en Arbeid” bevond zich ook I de burgemeester, prof. dr. H Westra. die I reeds vele malen biyk gaf van medeleven I met dit pryzenswaardige initiatief na ar beid ontspanning te brengen voor werkers I met hoofd en hand. Na een welkomst- I woord door den dienstleider, den heer I Simonis, werd in vlot tempo een aantal I nummers afgewerkt, welke blijkens de I reactie in de zaal buitengewoon in den I smaak vielen. Acrobatiek, sensatie op de I trapeze, zang, muziek, goochelkunst, het I werd alles in bonte verscheidenheid het I publiek voorgehouden. Voor de muzikale I illustratie zorgde het orkest van Bert I Klazema. dat mededeelde in het herhaalde I en langdurige applaus. Tijdig genoeg voor de bezoekers om met de laatste tram huis- waarts te kunnen keeren. eindigde de ge- I slaagde avond. TEELT VAN VOEDINGSGEWASSEN: Te I Rijswyk wordt op Vrydag. Zaterdag. I Zondag en Maandag. 24. 25. 26 en 27 I Maart in hotel „Leeuwendaal” Haagweg hoek Geestbrugweg, op Vrydag en Maan dag van 1421 uur en Zaterdag en Zon dag van 1021 uur, door den Tuinbouw- voorlichtingsdienst een demonstratie ge houden over de teelt van voedingsge was* in eigen tuin AAN WIE WERD EEN FIETS ONTSTO- LEN? Zaterdag 26 dezer, des middags om 1 uur werd de 24-jarige H. H. op heeter- daad betrapt by het stelen van een dames, rywiel H werd overgebracht naar bet bureau Buitenhof en daar ingesloten ter wijl een burger het rywiel aan de eige nares teruggaf. In verband met dit ge beurde wordt de eigenares van de fiets verzocht zich te willen melden aan het bureau Alexanderplein 12. MET ARM IN ZAAG GERAAKT: De 60- jarige W B uit Ryswyk kwam in een fa. briek in de Waldorpstraat met zyn arm in aanraking met een electrische zaag. Eenige pezen van den arm werden doorgezaagd; de ongelukkige is opgenomen in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. UIT RIJDENDE TRAM GESPRONGEN: In de Parkstraat is gisteravond de 18-jar. mej. C. M. R. uit Delft uit een rijdenden tramwagen van iyn 8 gesprongen en ge vallen Zy kreeg een hersenschudding en werd overgebracht naar het ziekenhui» aan den Zuidwal JUBILEUM L. BRES: Morgen hoopt de heer L. Bres den dag te herdenken, waar op hij vóór 25 jaar by ons blad als machinezetter in dienst trad. Het Polizeistandgericht den Haag heeft I op 28 Februari 1944 de volgende Neder- I landers als saboteurs ter dood veroor deeld: 1. den bouwkundige KLAAS POSTMA, geboren 25 Dec. 1904 te Meppel; I 2. den ambtenaar ROGER HENRI RENE I ABMA, geboren 17 Mei 1919 te Roosen daal; 3. den pianostemmer ANDREES VAN BEEK, geboren 9 Mei 1909 te Apeldoorn; 4, den jood LEO FISCHER geboren 11 Februari 1897 te Samotsjin; 5 den betonemailleur ALBERTUS HEN. RI HEY. geboren 20 April 1915 te Utrecht; 6. den instrumentmaker CORNELIS HEY, geboren 27 November 1919 te Utrecht; 7. den belastingbeambte LEONARDUS CORNELIS HEY, geboren 2 Februari 1914 te Utrecht; 8. den notarisklerk JOHANNES HOLS- I WILDER, geboren 16 Febr. 1902 te Schoonhoven 9. den jood KAREL KEIZER, geboren 14 Mei 1911 te Amsterdam- 10. den timmerman CHRISTIAAN KERKHOF, geboren 9 October 1900 te Leeuwarden; 11. den accountant HANS VAN KOETSVELD, geboren 23 November 1918 te Rotterdam; 12. den jood HEINZ LOEWENSTEIN. - t. geboren 17 Februari 1919 te den Haag; zetorgamsatie, zooals in het algemeen elk 13. den student JACOBUS ALEXAN- DER MARTENS, geboren 10 Augustus 1923 te Haarlem; 14. den bankwerker ÊGBERTUS MA RIA MEULENKAMP, geboren 3 Mei 1916 te Kampen- 15. den kantoorbediende VAN OORSCHOT geboren 30 December 1919 te Medan (Indië); 16. den reiziger HERMAN VAN ROON. geboren 23 Mei 1922 te Rotter dam 17. den kantoorbediende THOMAS FRANCISCUS HENDRIKUS SPOEL STRA. geboren 24 Mei 1914 te Utrecht den student PIETER VERHAGE. geboren 17 November 1921 in Vrouwen polder 19. VOORT. phaas 20. den kantoorbediende JOSEPHUS RUDOLPHUS HEGGE, boren 11 December 1920 te den Haag. Het vonnis werd in de vroege och tenduren van 29 Februari vol-srokken. By twee veroordeelden, den beton emailleur Albertus Henri Hey en den huisslachter Jan van der Voort, werd het voltrekken van de doodstraf door den Genchtsherr uitgesteld om de kwes tie van gratieverleening te onderzoeken. Drie andere gevallen, die by het Polizeistandgericht waren ingediend, zijn overgebracht naar het Duitsche Obergericht, daar het by deze gevallen gaat om individueele bedryvers van misdaden, die geen lid zijn van een ter reurorganisatie. Ten aanzien van het vorenstaande I wordt het volgende medegedeeld; Het Polizeistandgericht moest zich in dit proces bezig houdea met een orga nisatie van verzetpleging en terreur, die zich „Oranje vrybuiters” noemde en haar centrales had in Utrecht, Woerden en Epe (Gld.). De leden betitelden zich zelf als terroristen en werkten volgens bolsjewistische methoden. De organisatie was naar militair voorbeeld ingericht en droeg alle kenmerken van een uitgespro ken geheime terreur- en veemorgani- satie. Het grootste deel van de twintig voorgeleide beklaagden had een verkla ring onderteekend, waarby zy zich tot medewerking verplichtten. Daarby is het kenmerkend, dat tot den kring van daders drie volle joden behoorden, onder wie een uit Duitschland geëmigreerde te slechter naam en faam bekend staande jood, die deze verklaringen onmiddellijk onderteekend hadden, maar feitelijk niet medewerkten, doch andere leden tot da den van geweld opstookten, terwyl zy zelf op den achtergrond bleven en zich bezig hielden met geldzaken en met de verdeeling van de geroofde levensmid delen- en textielbonnen. Het is ondubbel zinnig gebleken, dat deze joden tot de toonaangevende joden van de organisatie behoorden en dienovereenkomstig zyn op getreden. Met dit vonnis van net Standgericht wordt een geheele reeks moord- en roof- NLOË-RLANp NE DEK. LA ND WlNTÉftHULF' no v f i. JL

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1