VERRASSEND BEZOEK No. 18734. Donderdag 2 Maart. van Doorbraakpoging ten N. Rogatsjef verijdeld 1944. KUNST EN LETTEREN BINNENLAND Aan O. T. Marine-bunker STADSNIEUWS VOOR DE JEUGD VAN OVERAL Dag der Duitsche luchtmacht Zware aanval op Londen Klantenbinding schoenreparaties Moskou’s wapenstilstands voorwaarden voor Finland VOLKSCONCERT RESIDENTIE ORKEST Uitreiking distributiebescheiden Buitenland HET UITBREIDINGSPLAN BURGERLIJKE STAND De uitwerking van de Duitsche luchtaanvallen op Londen Afgeslagen Sovjetaanvallen aan het Narwafront Bon Algemeen 69 inleveren vóór 9 Maart De commandant der Wiking onderscheiden <1 COURANT Wederoptreden van Louis van Tulder (O.T.-Kriegsberichter Weinbach) U-bootbunker. Londen en Stuttgart gebombardeerd XVan onzen specia- len verslaggever). III zoo- land deze Binnenland De rechtbank te Amsterdam heeft een man, die een vrouw, wier echtgenoot in Duitschland werkzaam was, had opge zocht en had bewogen tot het meegeven van een pakket levensmiddelen voor haar man wegens oplichting en verduistering veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. Hij had het pakket zelf behouden. reden aan houden. Morgen (van 8.3016.30) zijn aan de beurt in het Centrale Uitreikingslokaal, Laan van Meerdervoort 57 en in het bij kantoor Alidastraat 1: Hort t.m. Kerbe. In het bijkantoor Scheveningen, Oost- straat 1 van 916 uur en in het bijkan toor Benoordenhout, Ruychrocklaan 178, van 8.4512.30 en 1416 uur: Stef t.m. Voo. <1 HAAGSCHE Petsamo moet onderwerp van besprekin gen worden te Moskou. Tevens werd aan Paasikivi medegedeeld dat in geval de Finsche regeering bereid zou zijn deze voorwaarden terstond aan te nemen de Sovjet-regeering bereid is in Moskou Finsche afgevaardigden te ont vangen ter opstelling van een definitieve overeenkomst. In verband mot de opening van het ren en drafseizoen op 6 dezer begint het in de stallen weer druk te worden. Geregeld worden de paarden gemas seerd en gebandageerd, teneinde de fijne beenen droog en lenig te houden. (C.N.F.-Folkers) lagen niet mocht zijn uitgesloten, houdens waar dit te eenen male met het karakter van het plan strooken. Beoogd werd daarmee, „IK MOET MET JE TROUWEN" IN SCALA: Dit blijspel van Hans Nesna. vol verwikkelingen om een kind, dat uitbe steed wordt, waardoor een huwelijk, dat wel door moet gaan eerst niet doorgaat, en eer, ongewenscht huwelijk wel dreigt door te gaan heeft tal van kluchteffecten, die ten volle door het vlotte gezelschap du Mée worden uitgebuit, waardoor het, vooral in het tweede bedrijf, niet aan lacheffecten ontbreekt, zoodat de zaal zich dan ook kostelijk amuseerde en de spelers terecht met verscheidene open doekjes beloonde. Er werd dan ook goed tooneel gespeeld door dit gezelschap. In de eer ste plaats mogen wij dan Harry Boda, als den zwerver Pinkie-Pinkie memoreeren. Hij bracht een beleefd zwerverstype, dat bo ven alles uitstak. Frans du Mée was een kefferige. driftige vader kunstmest fa brikant die als vrouw had een type als Clara Vischer, die met een orgelgeluid den lach in de zaal deed weerklinken. Dick Swidde beeldde volmaakt een misselijk jongmensch uit, Beppie Boda een fel be wogen volksvrouwtje, moeder van het omstreden kind; Hetty Berger was een beschaafd vrouwtje, dat getrouwd moest worden en haar omgeving een lesje gaf, Nell Koppen, een pracht type van een huishoudster. Gerard Hartkamp een brave 'beste dominee en Matthieu van Eysden met zijn breeden lach de goedwillende zoon. Er was vroolijkheid tot het einde toe; het blijspel werd spontaan en har telijk met applaus beloond. P. H. de Wit. E van Beinum. die gisteren een repetitie van het Concertgebouw-or- kest heeft geleid, is opnieuw ongesteld ge worden. In verband met een acute zenuw, ontsteking moet hij nog eenigen tijd rust nemen chefs, fabriek een ge- De aan- nog steeds in den bunker, staan tal van opvarenden van andere onderzeeërs, wach tend op hun behouden teruggekeerde ka meraden. wier handen van alle kanten geschud worden. Weinig woorden worden gewisseld. Allen haasten zich naar de buiten gereedstaande autobussen, die de opvarenden naar hun verblijfplaats bren gen, waar een heet bad, eenige kappers de baarden hebben een ongekende lengte op deze jeugdige gezichten en een ste vig maal op hen wachten De Britsche admiraliteit heeft mede gedeeld. dat de torpedojager „Warwick" (1200 tón) verloren gegaan is. De „War wick” was verbouwd tot mijnenlegger en telde een bemanning van 134 koppen. Generaal Fritz Kiihn gedood Bij den terreuraanval op Berlijn op 15 Februari 1944 is, naar het D.N.B ver neemt de generaal der pantsertroepen Fritz Kühn gedood. Deze werd den 7den Augustus 1889 te Hutin geboren en was drager van het ridderkruis van het Ijzeren Kruis. Tevens was hij chef van het Wehrmacht-Kraftfahrwesen bij het op. perbevel der Weermacht en generaal van de motoriseering bij het opperbevel van het leger. BEPERKING AUTOMATISCH INTERLO- CAAL TELEFOONVERKEER: In de eer ste helft van Maart moet geleidelijk het automatisch interlocaal telefoonverkeer tusschen de districten Alkmaar, Haarlem, Arnhem, Nijmegen, Venlo, Maastricht en de telefoondistricten, waarmede deze zijn gekoppeld en wel in beide richtingen buiten werking worden gesteld. Uitzonde, ring hierop vormt alleen het automatisch interlocaal telefoonverkeer tusschen de districten HaarlemAmsterdam en Arn hemNijmegen in beide richtingen en ’s-GravenhageHaarlem echter alleen van de richting ’s-Gravenhage uit. Na het kiezen van het netnummer in een niet meer te bereiken telefoondistrict krijgt men den bezettoon (in gesprek). Herhaal de terugkeer van den bezettoon kan dus beteekenen, dat het automatisch inter- districtsverkeer is uitgevallen, de aan vrage moet dan weder via de telefoniste (K 00) geschieden. OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN: Op ruim 105-jarigen leeftijd is te Beunin- gen bij Nijmegen overleden mej. de wed. van Bergen-Berendsen de oudste inwoon ster van Nederland. Haar laatsten verjaar dag op 6 Januari heeft zij nog onder offi- cieele belangstelling gevierd. Tot aan haar dood heeft ze zich mogen verheugen in een goede gezondheid Mej. van Bergen is slechts enkele dagen ziek geweest. HOOGE BOETE VOOR FRUITGROSSIER: De inspecteur voor de prijsbeheersching te ’s-Hertogenbosch heeft den fruitgros- sier P. van Hoeckel aldaar, directeur van de N.V. P, van Hoeckel en Zonen, die in totaal ongeveer 17.000 kg appelen buiten de veiling om heeft verkocht, veroordeeld tot het betalen van een boete van 60.000 gulden ADRESWIJZIGING VOLKSGEZOND HEID: De afd. Volksgezondheid van het departement van Sociale Zaken is overge plaatst naar Deventer, Binnensingel 9. De voor de afdeeling bestemde corresponded tie richte men echter aan het departement van Sociale Zaken, Scheepvaarthuis te Amsterdam. UITREIKING VAN APPELEN TE LEID- SCHENDAM Zaterdag a.s. tusschen 9 en 12 uur zullen te Leidschendam door middel van den N.V.D op het raadhuis appelen worden uitgereikt voor a.s. moeders, kinderen tot één jaar en zieken op doktersverklaring. Het was ons gegeven dit inderdaad ontroerend, onvergetelijk moment mee te maken. Een hoogtepunt van deze ver kenningsreis door het thans zwaar be schermde Frankrijk, dat na de nederlaag van Juni 1940 zieltogend verloren scheen, door den Duitschen inzet thans be schermd wordt tegen den voormaligen bondgenoot, die zijn wasch wilde laten drogen aan de Siegfried-linie. doch deze in allerijl in den steek moest laten, om in het Kanaal bij Duinkerken een nat pak te halen, gevolgd door een overhaaste vlucht. Het is niet waarschijnlijk, dat Tommies of Sammies in de naaste toe komst met hun shillings of dollars den Franschen de oogen zullen kunnen uit steken. zooals zü voordien pleegden te doen, terwijl de Fransche soldaat in het voorste geilid moest vechten evenals in 1914’18 de grootste verliezen leed, het geen dit land met zijn te geringe be- volkings-aanwas niet kan dragen Dit alles nu is veranderd. De Duitsche Weermacht staat aan het Westelijk front volkomen paraat. De „Organisation Todt” heeft met zijn arbeidskameraden er voor zorg gedragen, dat de Atlantik- wall een vesting is geworden, waartegen de vijand zich te pletter zal loopen Groote verwoestingen Te Stockholm is het eerste authentieke, hoewel beperkte relaas over het effect van de Duitsche luchtaanvallen op Lon den ontvangen. Een ooggetuige heeft tegenover een vertegenwoordiger van het D.N.B. verklaard, dat de eerste Duitsche aanvallen in tegenstelling tot de bestaan de meening groote vernielingen hebben aangericht. Hij is echter slechts getuige geweest van de bombardementen van 23, 24 en 25 Februari. Hij zeide: Het gebied van Greenwich, ten Zuiden van de groote bocht van de Theems, is bijzonder zwaar getroffen. Het dicht bij den oever lig gende Royal Naval College leek op een gloeiende vulkaan, waaruit vlammen hoog opschoten en nog dagenlang rook en walm opstegen. De beroemde sterrenwacht van Greenwich is door brisant- en brandbom men vernield. Ook het beroemde park heeft ernstig geleden en ziet er uit als een oerwoud na een cycloon. Het marine- arsenaal en de gebouwen der uitgestrekte havenwerken en de docks waren 36 uur lang een enkele vlammenzee, die de brandweer van de rivierzijde wegens de buitengewone hitte-ontwikkeling slechts stap voor stap kon naderen. Het gelukte eerst na 2 dagen het vuur te omsingelen en in te perken. De bevolking van Green wich noemde deze wijk na den brand „Pompeji”. In de City heb ik het gebouw van de Bank of England aan de Prince-and King William street slechts als puinhoop terug gevonden, zoo verklaarde een andere uit Londen komende reiziger. ..Van het hoofd postkantoor zijn nog slechts de ruïnen te vinden. Het telefoonverkeer ligt in ver scheidene deelen der stad geheel en in andere gedeeltelijk stil”. Inwoners van Londen, die de bliksemaanvallen van 1940/’41 hebben meegemaakt, wijzen op de groote trefzekerheid van de Duitschers. De St. Paulskathedraal staat ongedeerd, terwijl het hoofdpostkantoor in de naaste omgeving en ook de Bank of England slechts enkele honderden meters verder in puin liggen. Engelsche vliegers, die waarnemingen boven de brandende stad hebben verricht, verklaarden, dat de in druk van het Duitsche vernietigingswerk thans reeds erger is dan het beeld van vele door Engelsche en Amerikaansche bommen vernielde Duitsche steden. De nieuwe faze van den slag om Lon den heeft op de bevolking grooteren in druk gemaakt dan vroeger, daar algemeen verwacht wordt, dat de bombardementen, die tot nu toe plaats hadden slechts het begin vormen. Destijds heeft de secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken goedkeuring onthouden aan het uitbreidingsplan „Leyenburg” en van het hieraan gren zende deel van het plan „Rustenburg Oostbroek” op grond,' dat de mogelijk heid tot het bouwen langs de Venen- daalkade van woningen met vier woon- -_:_x-u. -be. niet zou aan het gemeentebestuur vrijheid te laten, van het gestelde beginsel af te wijken in enkele mogelijk zich voordoende uit zonderingsgevallen van belang,, waarin dit om technische of andere redenen te eenen male niet te ontgaan was. Nu het nieuw door den burgemeester ingezonden plan te dien opzichte geen verandering heeft ondergaan, kan niet worden gezegd, dat de vorenbedoelde beslissing door den burgemeester naar behooren is in acht genomen, om welke de secretaris-generaal opnieuw het plan goedkeuring heeft ont- De gebeurtenissen in Argentinië Uit Buenos Aires wordt gemeld dat de beweging van de Argentijnsche vloot en van een deel van het leger tegen den nieuwen president Farrell, mislukt is. Dientengevolge zouden FarreU en zijn ministers een steviger positie innemen dan tot dusver en den toestand volkomen in handen hebben. De Argentijnsche omroep heeft een officieel communiqué verspreid, waarin generaal Farrell constateert, dat het in het land volkomen rustig is. 100 H.L. KOLEN GESTOLEN: Uit een kolenopslagplaats aan de Waldorpstraat zijn 100 h.l. kolen gestolen. 2 Maart BEVALLEN: G. Hartman geb. Hupje. z. C. C. J. M. Rietbroek geb v. d. Heu vel, d. C. W. A. v. d. Stijl geb. Muij- res, d. J. Mijnders geb Heesterman, d. C. Groenendaal geb. Éggermont, z. J. E. Borremans geb. van der Vet, d. J. de Konink geb. van ’t Hoog, d. P. J. Broekmeijer geb. van Vlaardingen, z. H. J. Zuidervliet geb. van Oeffel, d. F. van Eijk geb. Jongste, d. G. de Ruiter geb. Pronk, d. F. Mets geb. Scheevers, d. A. S. P. Goedraad geb van Es, d. A. P. Bouwman geb. Voogt, z. L. van der Oord geb. Isbrucker, d. M. C. van Kleef geb. Mol, z. M. H. Sebök geb. Oosterhoff, z. H. J. van Dam geb. Verhoog, z. C. H. M. Teer link geb. Frankenmolen, d. J B. Clements geb. Uuldriks, d. C. J. W. Onstèin geb. van Nierop, d. M. E. Hooreman geb. Jkvr. de Jonge, z. C. Boon geb. Brand, d. L. A. W. van Ba tenburg geb. Schermer, z. I. C. Vlaar- dingerbroek geb. Wensveen, z. H. Plas- meijer geb. Hakkaart z. P. H. Polders geb. Duijkers, z. J. H. M Essers geb van Zon, z. OVERLEDEN: A. H. de Wit geschei den vrouw. 43 j. C Gores, vrouw van K. Ilerweijer, 58 j. A. J van der Straaten. weduwnaar van W. A. R. Bruckmann, 79 j. W. H. C. van der Heijden, vrouw van H. F. van Thiel, 45 j L. T. D. van der Ent, man van A. M. A. Hansen, 80 j. E. Einthoven. we duwnaar van J. F. M Gutteling, 79 j. T H. Bitter, man van M. J. Verhoef. 66 j. H. J. van der Plas, ongehuwde man. 57 j. G. W. M. van ’t Hof. we duwe van J. van Sprang. 67 j. M. J. C. Hoogeveen, dochter. 9 m M. H. Horree, man van M J. M. Hierck, 54 j. C. Troost, weduwe van J. W. Ploeg 71 j. A F. W B E von Seijdlitz Kurzbach, man van J. G. Ie Rütte. 57 j G. C. P. van Bommel, man van L. C Meijer. 77 j W C. Schilperoort, ge scheiden vrouw, 51 j. M de Vries, weduwe van D. Hendriks, 65 j. Heden is het de dag der Duitsche luchtmacht en ter gelegenheid daarvan heeft Rijksmaarschalk Hermann Goring den volgenden oproep uitgevaardigd: Soldaten van de luchtmacht, kamera den. Op onzen eeredag gevoel ik mij met elk van u bijzonder sterk ver- eenigd. Ook in het negende jaar van de herrezen Duitsche luchtmacht hebt ge u in aanval en afweer in de hardste plichtsvervulling voortreffelijk gehou den. Daarvoor dank ik u, kameraden. De heerlijke houding van het Duitsche volk, alle wreede bomterreur ten spijt, is onze hoogste verplichting. Aan den vijand wordt met nieuwe krachten en nieuwe wapens antwoord gegeven, zoo als hij het verdient. Ik vertrouw op u en ik weet, dat de Führer in de uren der groote beslissingen op zijn lucht macht kan vertrouwen. Vervuld van een rotsvast vertrouwen in de overwin ning, herdenken wij op den dag van heden in eindelooze dankbaarheid de dierbare kameraden, die in den strijd met den vijand zijn gebleven en tevens degenen, die evenals de soldaten aan het front voor Duitschland’s groote toe komst in het vaderland gevallen zijn. Hun offer is het groote bevel aan ons, kameraden. Wij groeten den Führer. Heil, mijn luchtmacht.” JUBILEA: Gisteren herdacht de heer F. de Mos koster van de Oude Kerk te Scheveningen het feit, dat hij 40 jaar als agent verbonden was aan de levensverze keringsmaatschappij Utrecht. De heer A W. van den Bor, magazijnbediende, herdenkt morgen den dag waarop hij voor 25 jaar bij de fa J. P. van Vliet in dienst getreden is. Den 9en Maart herdenkt de heer W. G. Straatman, chef- stemmer. het feit, dat hij gedurende 25 jaar werkzaam is bij de firma C F. v. d. Does. Een dezer dagen mocht de heer F J. de Bruyn, chef-bakker bij de N.V. Meel- en Broodfabrieken „De Zeeuw” B. Hus, zijn 25-jarig jubileum vieren Op het hoofdkantoor had een hartelijke hul diging plaats door de directie en terwijl het personeel van de 1 Jacob Catsstraat den jubilaris zelligen avond aanbood in Amicitia huldiging ging gepaard met het bieden van bloemen en geschenken. Op 5 Maart a.s. herdenkt de heer L. W. Caron, baas-bankwerker bij den technischen dienst van de H.T.M.. het feit, dat hij vóór 25 jaar bij genoem de maatschappij in dienst is getreden De heer J H F. Kettenes. procuratie houder. vierde vandaag zijn zilveren jubileum bij het Vereenigd Assurantie kantoor N.V. Veraska. De jubilaris is in intiemen kring gehuldigd, NEOERL. ARBEIDSFRONT: Op 8 Maart zal in den Dierentuin niet een leden vergadering worden gehouden van „Vreugde en Arbeid”, doch van het Ne- derlandsch Arbeidsfront, Oplossingen der raadsels: 1. Jan 35 cent, Piet 25 cent; 2 Geld. Nieuwe raadsels: 1. Welke hammen ko men niet van de varkens? 2. Waarom loopt een hen en wipt een musch? 3 Welk klokje wijst nooit den tijd aan? i „Erica” en „Panzo” mogen Woensdag middag na 3 uur een prijsje komen afha len aan een der loketten van ons Bureau. Nieuwe rubriekertjes moeten nog wach ten tot zij een berichtje krijgen. Wij staan ergens in Frankrijk, op een plaats, waar twee jaar geleden nog niets' stond. Totdat besloten werd tot het bouwen van vei lige havens met bij- behoorende verdedi gingswerken voor een groot aantal on- derzeebooten Ook dit titanen-werk moest door de O.T. worden opgeknapt. En nu na 2 jaar is deze geweldige be- tonmassa. waar on telbare U-booten een veilige ligplaats heb ben gevonden, reeds te klein. Daarnaast zijn honderden ar beiders bezig aan de uitbreiding. Via de steenen massa’s, door de modder, die tot over de enkels reikt, naderen wij dezen U-boot-bunker. dien wij van buiten aanschouwen. Dan vernemen we tot ons aller verbazing, dat de marine-commandant ter plaatse heeft goed gevonden, dat de Nederland- sche journalisten, als eerste buitenlanders, ook een kijkje mogen nemen van binnen. Een enkele foto daarover reeds gepubli- de vooruitgeschoven stellingen, die wij de vorige dagen hadden veroverd. Vèrdra- gend geschut bracht in de haven van Anzio een vrachtschip tot zinken en plaatste verscheidene treffers op andere schepen. Formaties gevechtsvliegers zet ten haar aanvallen op schepen en ont schepingen in het gebied van Anzio voort en brachten door bomtreffers zware scha de toe aan een transportschip van 5.000 ton. Van het Zuidelijke front wordt slechts verkennings- en stooftroepactie aan weers zijden gemeld. In den afgeloopen nacht ondernamen formaties Britsche bommenwerpers onder de bescherming van het gesloten wolken dek terreuraanvallen op plaatsen in Zuid- west-Duitschland. Door talrijke mijnen, brisant en brandbommen werden vooral in de woonwijken van de stad Stuttgart schade en verliezen onder de bevolking veroorzaakt. VijandéÜjke stoorvliegtuigen lieten bovendien bommen vallen op West- Duitschland. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten Onze luchtmacht ondernam opnieuw een grooten aanval op Londen De in verschei dene golven aanvallende zware gevechts vliegtuigen lieten een groot aantal bri sant. en brandbommen op verschillende deelen der stad vallen. Er ontstonden tal rijke groote branden en omvangrijke ver nielingen. VERDUISTEREN Van 18.30 uur tot 7.15 uur Maan: 2 Maart onder 2.35 u.. op 11.27 u.; 3 Maart onder 3.36 u., op 12.08 u. 10 Maart V.M. Ziekenfondsleden de Volharding No, 116364; z.g. Stadspatiënten Nc. 49 Ziekenvervoer Zieker.dienst den Haag)] No. 115995. Het vierde concert der serie D onder Baarspuls leiding werd in verkleinde be zetting geopend met Mozarts symphonic in g (K.V 550), waaraan een geache veerde. doorzichtige, klankschoone ver tolking ten deel viel. Stijlvol sloot zich hierbij een door Atie Brederode zeer goed gezongen aria uit het door Mozart op 19-jarigen leeftijd in Salzburg gecom poneerde Festspiel „II re pastore” aan. Bij de uitvoering hiervan werd het in strumentale ensemble zelfs tot 27 man gereduceerd Zulke verkleiningen, vroe ger verceefs bepleit, doen het bij Mozart, uitstekend De soliste, wier sopraan naar de hoogte aan ruimte en resonans heeft gewonnen, heeft zich virtuoos en met muzikale distinctie van haar taak ge kweten Met warm gestemd applaus en een bloemgeschenk is zij gehuldigd. Na de pauze werd Debussy’s lyrische scène „l’Enfant prodigue” ten gehoore gebracht, waarbij, naast mevr Brede rode. als solisten nog de bariton Frits Braun en de van zijn ziekte gelukkig herstelde tenor Louis van Tulder mee werkten. De componist behaalde met dit werk op 22-jarigen leeftijd in 1888 den Prix de Rome De groote hervormer, die zich later in Debussy openbaart, kon digt zich hier nog niet aan, wat niet wegneemt, dat „l’Enfant prodigue” men hoorde het hier jaren geleden op een Toonkunstavond samen rhet Saint Saens „Le Déluge” een rijkdom aan muzi kale schoonheden inhoudt, welke een herhaling ten volle rechtvaardigen. Diri gent, orkest en solisten hebben daarvan het juiste beeld gegeven in een veelzins te loven herschepping Van Tulder vond ter verwelkoming bij zijn opkomst een fraaien bloemkrans. Ook zijn mede- solisten werden met bloemgeschenken bedacht. Mr. A J. F J. Jung. UITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 2 Maart. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front ondernamen de bolsje wieken, vooral in het gebied van Kriwoi Rog. talrijke aanvallen, die geen succes hadden. Ten Noorden van Rogatsjef vielen de bolsjewieken met geconcentreerde krach ten op een smal front aan. Grenadiers en pantsergrenadiers verijdelden alle doorbraakpogingen en brachten op doel treffende wijze, ondersteund door artille rie en luchtdoelar tiller ie, den vijand zware verliezen aan dooden en gewonden toe. In deze gevechten heeft zich de Silézische 5de pantserdivisie onder bevel van generaal-majoor Decker, tezamen met de aan haar toegevoegde infanterie-, pantser- en luchtdoelartillerieformaties bijzonder onderscheiden. Ten Noordwesten van Newel namen de vijandelijke aanvallen in hevigheid toe. De doorbraakpogingen, die den geheelen dag aanhielden, werden, nadat 25 vijan delijke pantserwagens waren stukgescho ten, in zware gevechten verijdeld. Aan het Narwafront werden de Sovjet aanvallen met versch aangevoerde strijd krachten ondernomen, in zware gevechten afgeslagen; voor een deel stortten zij reeds voor onze stellingen in ons vuur ineen. In het hooge Noorden drongen in den sector Kandalaksja Duitsche stoottroepen de zeer versterkte vijandelijke stellingen binnen en deden talrijke gevechtsstellic- gen met de bezetting in de lucht vliegen. Op het landingshoofd van Nettuno kwam het gisteren ten Zuiden en Zuid westen van Cistema tot heen- en weer golvende gevechten. Op verscheidene plaatsen slaagde de vijand er in weer binnen te dringen in In verband met de vele moeilijk heden, welke zich den laatsten tijd ten aanzien van de reparaties van schoenen voordoen, wordt met ingang van 1 Maart 1944 in geheel Nederland voor de reparatie van schoeisel een klanten binding ingevoerd. Met ingang van dien datum mag een schoenhersteller uit sluitend nog reparaties verrichten voor degenen, die bij hem als klant zijn in geschreven. Alle tot op heden aange nomen reparaties moeten echter worden afgemaakt. Hiermede wil het Rijksbureau voor hui den en leder bereiken, dat de verstrekte hoeveelheid reparatiemateriaal op zoo rechtvaardig mogelijke wijze ten be hoeve van de voorziening wordt aange wend. Dit wil niet zeggen, dat aan iedere behoefte ten volle of op korten termijn kan worden voldaan. Voor de reparatie van schoeisel gedu rende het jaar 1944 dient een ieder, ook de in Nederland vertoevende buitenlan ders, die in het rechtmatig bezit van de Nederlandsche distributiebescheiden zijn, zich bij een schoenhersteller te laten in schrijven en wel zooveel mogelijk bij den schoenhersteller, die gedurende 1943 in de huidige plaats van inwoning het repa- ratiewerk aan schoeisel heeft verricht. Het is niet noodzakelijk, dat alle leden van een gezin, zich bij een en denzelfden schoenhersteller laten inschrijven. Had men nu voor zijn gezin in 1943 meer dan één schoenhersteller, dan dient men thans ook bij deze verschillende schoenherstel- lers één of meer gezinsleden te laten in schrijven. Verandering van schoenhersteller is. nadat men zich eenmaal bij een bepaal den reparateur heeft laten inschrijven nog slechts mogelijk bij evacuatie of verhuizing, en wel in het algemeen slechts bij vestiging in een andere ge meente. Men dient zich in geval van evacuatie of verhuizing schriftelijk te wenden tot de vakgroep schoenherstel- lersambacht te ’s-Gravenhage, Laan van Meerdervoort 848. De inschrijving is slechts toegestaan indien door of namens het gezinshoofd vóór 9 Maart 1944 een of meer bonnen onaergeschikt „Algemeen 069” van de bonkaart voor voedingsmiddelen worden ingeleverd en wel bij eiken schoenhersteller zooveel bonnen als men personen laat inschrij ven De inschrijving geschiedt in een register, waarin de schoenhersteller moet invullen1. naam en adres van h?t ge zinshoofd; 2. namen der gezinsleden, die worden ingeschreven. De schoenhersteller reikt voor de inge leverde bonnen een ontvangstbewijs uit, waarop voorkomen: a. datum van uitreiking; b. naam en adres van het gezinshoofd; c nummer van inschrijving in het klantenregister; d. aantal ingeleverde bonnen; e namen der ingeschreven gezinsleden; f. naam. adres, onderteekening en inschrijvingsnummer van den schoenhersteller. De mogelijkheid bestaat, dat de schoen- herstellers niet ajdig in het bezit zijn van de noodige register- en ontvangstbewijs formulieren. Zij moeten in afwachting daarvan volstaan met een voorloopige no- teering van de voor het register benoo- digde gegevens, terwijl zij bij ontvangst der bonnen aan het publiek voorloopige ontvangstbewijzen dienen uit te reiken, welke zij zelf moeten vervaardigen. Deze voorloopige ontvangstbewijzen moeten dan later voor officieele ontvangstbewijzen worden geruild De schoenhersteller is verplicht bij de aflevering van reparatiewerk een nota op naam af te geven, waarop de aard van de reparatie is aangeteekend en het te betalen bedrag voorkomt. Het publiek dient deze nota te bewaren, daar deze bij eventueele klachten moet worden over, gelegd De aandacht wordt erop gevestigd, dat het centraal distributiekantoor en de plaatselijke distributiekantoren met de boven omschreven regeling geen enkele bemoeiing hebben en eventueele klachten dan ook uitsluitend tot het Rijksbureau voor Huiden en Leder of tot de vakgroep schoenherstellersambacht en haar gewes telijke voorzitters kunnen worden gericht. Naar het D.N.B. meldt hebben zware Duitsche gevechtsformaties in de vroege ochtenduren van heden een nieuwen grooten aanval op Londen ondernomen. Bij het terugvliegen heb ben de vliegtuigbemanningen vele uit gebreide branden waargenomen. Alle Duitsche vliegtuigen zijn ondanks het krachtige versperringsvuur van het luchtdoelgeschut tot boven het centrum van Londen doorgedrongen en hebben hun opdrachten volgens plan uitge voerd. Reeds nadat de eerste bommen gevallen waren, braken er vele branden uit, die tijdens den zeer hevigen aanval in omvang toenamen. Doordat een groote hoeveelheid brisantbommen van zwaar kaliber omlaag is geworpen, valt op aanzienlijke verwoestingen in de aangevallen stadswijken te rekenen. Radio Moskou heeft een verklaring verspreid van het Sovjetcommissariaat voor buitenlandsche zaken, waarin o.a. wordt medegedeeld, dat te Stockholm officieuse besprekingen zijn gevoerd tus schen den Finschen vertegenwoordiger Paasikivi en de am bassa trice der Sovjet unie mevrouw Kollontay over de moge lijke voorwaarden der Sovjetregeering voor het staken der vijandelijkheden door Finland In een dezer bijeenkom sten heeft mevrouw Kollontay aan Paa sikivi de volgende wapenstilstandsvoor waarden van de Sovjetregeering over handigd 1. Verbreking der betrekkingen met Duitschland en interneering der Duitsche troepen en oorlogsschepen in Finland met de bepaling, dat in geval Finland van meening is, dat laatstgenoemde taak bo ven zijn macht gaat, de Sovjet-Unie be reid is, Finland door troepen en lucht strijdkrachten den noodigen bijstand te verleenen. 2. Herstel van het Sovjet-Russisch— Finsche verdrag van 1940 en terugtrek king der Finsche troepen tot de grens van 1940 3. De Sovjet-Russische en Geallieerde krijgsgevangenen, alsmede de geïnter neerde Sovjet-Russische en Geallieerde burgers moeten onverwijld naar huis worden teruggestuurd. 4 De kwestie eener gedeeltelijke of vol ledige demobilisatie van het Finsche leger moet aan onderhandelingen te Moskou voorbehouden blijven. De kwesties van het herstel der schade, die de Sovjet-Unie door militaire handelingen en door de be zetting van Sovjet-Russisch gebied heeft geleden, moeten eveneens aan onderhan delingen te Moskou voorbehouden blijven. 5. Ook de kwestie van het gebied van ceerd geeft lang niet het juiste beeld van de grootschheid van zulk een bunker, die afmetingen heeft van een gebouw, als wij er geen enkel in ons kennen. Het zijn gevaarten, moderne onderzeeërs, die plaats bieden aan vele tientallen koene zee-soldaten. Gedeeltelijk staan zij droog om te wor den nagezien of schoongemaakt door des kundige handen. Een leger van werklieden is daarmede doende, totdat een signaal plotseling weerklinkt en allen zich spoe den naar een bepaalden aanlegsteiger, waar juist een U-boot na een tocht van vele weken is teruggekeerd. Een mu ziekkorps speelt plechtig de Duitsche volkshymne, gevolgd door het Horst Wes. sellied. De bemanning is reeds verzameld op de voorplecht, waar haar commandant, wanneer wij ter plaatse komen, zijn ka meraden toespreekt. Dan daalt de marine commandant de trappen af, inspecteert de in twee rijen opgestelde bemanning, heet hen welkom en wenscht hen geluk met de behaalde resultaten. Nog even verwijlen allen op de voorplecht, totdat de muziek weer inzet en de boot verlaten wordt, met achterlating van een klein aantal wacht-mannen. Aan den steiger worden eerst gróote hoeveelheden sigaretten uit gereikt, iets verder krijgt elke man. een zak met druiven om tenslotte hooger stij gend langs een oploopende brug door jonge dames te worden verwelkomd met bloemen, terwijl enkelen omhelsd worden. En heel daar boven, op den vasten grond, Met verbetenheid en hardnekkigheid hebben de mannen van de divisie Wiking, dus eveneens de Nederlandsche vrijwilligers, schouder aan schouder met hun andere kameraden gevochten. Ook van hoogerhand zijn thans de pres taties van de divisie-Wiking zeer ge prezen en gewaardeerd. De hooge onderscheiding den commandant SS- Gruppenführer en luitenant-generaal der Waffen-SS Gille door den Führer toegekend en overhandigd, is dan ook de erkenning van de groote verdiensten, welke de divisie zich heeft verworven. Meldt u en strijdt mee in de rijen der Waffen-SS. Alle inlichtingen SS- Ersatzkommando Niederlande, den Haag, Korte Vijverberg 5 of aan de Nebenstellen, Amsterdam, Dam 4, Alk maar Langstraat 56, Groningen Heere- straat 46, Enschedé Hengeloschestr. 30 en Heerlen Saroleastraat 25.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1