No. 18735. 944. Nieuwe aanvallen bij Witebsk Vrijdag 3 Maart. BINNENLAND KUNST EN LETTEREN SPORT STADSNIEUWS AGENDA Kaas op den aanvullingsbon inplaats van boter kers van 250 gram per veertien dagen op 250 gram per 12 dagen te brengen. DiU maal zal echter op bon „Boter 10B” wel ke op 5 Maart a.s. zal worden aangewezen in plaats van 125 gram boter of marga« rine 250 gram 20 plus of magere kaas be schikbaar worden gesteld. De nieawe bonnen Churchill’s politieke sprongen De ramp te Nijmegen WINTERHULPCOLLECTE Aan de Narwa zijn hevige gevechten gaande Bommen bij Vaticaanstad neergekomen Hier W.A. BURGERLIJKE STAND Sportrevue landsche politiek gedicteerd zou wor- pe Führer ontvangt Kroatische dpn dnnr oon van nri7o HrvrtrIcronnnfon 99 ministers FAILLISSEMENTEN VERDUISTEREN Van 18.307.15 u. Martha Musilek in ons land Haagsche elftallen I duidelijk tot uiting komt. Er wordt I daarom gecollecteerd met afbeeldingen Geallieerden staken wapenleveran ties aan Turkije Reuter ontleent aan Turksche verkla ringen, dat de Geallieerden de leveran ties van oorlogsmateriaal aan Turkije zouden hebben gestaakt. Het Engelsche persbureau voegt hieraan toe, dat offi- cieele Britsche instanties hierover nog geen standpunt hebben ingenomen, doch dat het staken dezer leveranties Turkije geen verrassing wekt, spreekt vanzelf, dat de Geallieerden hun oorlogsmateriaal alleen kunnen missen, mits dit wordt gebruikt voor het optreden tegen den vijand. Wanneer Turkije niet het voornemen heeft de door de Geallieerden geleverde wapens te gebruiken voor het doel, waartoe zij bestemd zijn, dan kunnen de Geallieer den dit materieel elders wel beter ge bruiken. Keuringen HAAGSCHE COURANT f Stoottroepacties op landingshoofd van Nettuno in (Van 99.30 Öoststraat 1 en van 8.45 de 'f. - zijn den een aan Het dr. de zoo tot advocaat en goedprater van alle ïwandaden geworden, welke in dezen oorlog worden begaan.” Over de luchtterreur zei Churchill: „Dat wij den onverbiddelijken bommen- oorlog als hoofdinstrument van onze Oorlogvoering aan een of andere voor waarde zouden binden of zouden be perken, wordt door de Anglo-Ameri- kanen beslist afgewezen.” Daarop ant woordde de afgevaardigde Hopkinson: „Als wij niet alles hadden achtergesteld bij het bouwprogram van zware bom menwerpers ter vernietiging van open steden in Duitschland, dan zouden wij thans beter van lange afstand-jagers zijn voorzien, welke van onschatbare Waarde in de Middellandsche Zee en de Adriatische Zee zouden zijn geweest. Wij hebben hierdoor een groote dwaling begaan. Tenslotte moeten wij toch een maal Duitschland op het slagveld tege moet treden, als wij het willen ver slaan. Wij zullen dan hebben te bewij zen, dat wij ook in staat zijn man tegen man te overwinnen en dat wij niet eerst vrouwen en kinderen en heele steden moeten vernietigen om te kun nen overwinnen. Steeds weer vraagt men ook in Engeland hoe lang wij nog aan een beslissing op het slagveld wil len ontloopen.” Churchill laat als *t ware al deze eritiek langs zich heen glijden en moge lijk vervult de oppositie een haar spe ciaal opgedragen rol in het kader van het parlementstheater. Het feit blijft bestaan, dat de regeering van het trot- sche Albion in onontwarbare politieke knoopen is verstrikt. Ondanks het Lagerhuisdebat blijft het Engelsche volk ten aanzien van de voorname oor- logs- en vredesvraagstukken in ’t duis ter rondtasten. W. VAN GRONINGEN POLITIEPRESI. DENT IN UTRECHT: De Rijkscommissa- ris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den SS-Obersturmführer der Waffen SS Willem van Groningen, thans werk zaam bij de Rijkspolitie in Amsterdam tot politiepresident in Utrecht benoemd. „Zoo staan de zaken” is de titel van de radio-rede, welke banleider J. J. van der Hout op Zaterdagavond van 18.45 18.55 uur zal uitspreken in de W.A.-uit zending over Hilversum 1. den door een van onze bondgenooten?' Ook Mac Govern (onafh. Labour) hakte met dit bijltje. Hij zeide: „De eerste minister heeft zich een meester getoond in het ontwijken. De holle frasen van 1939 zijn op den mest hoop geworpen. Op hoogst verachte lijke wijze heeft de eerste minister over de belofte gesproken, welke wij destijds aan de verschillende landen hebben ge geven. De Sovjet-Unie krijgt steeds meer landhonger. De eerste minister is nu Stalin’s ondergeschikte geworden en weigert eigen meening uit te spreken over de groote vraagstukken, welke de oorlog heeft opgeworpen. Het is juist, dat de Sovjet-Unie Engeland van een vreeselijken militairen last heeft be vrijd en ons allereerst uit een zoo goed als wanhopigen toestand heeft gered. Daarom hebben oppervlakkige lie den in Engeland de Sovjet-Unie als bondgenoot toegejuicht. Deze oorlog wordt met imperialistische doeleinden gevoerd. Onze regeeringschef kan, wan neer hij eerlijk is, niet beweren, dat zijn ziekte te Teheran een uitsluitend physiek karakter had. Het was de poli tieke ziekte van iemand, die nauwkeu rig weet, dat hij zonder erbarmen voortgedreven wordt op een weg, waar op hij niet meer stoppen kan. Hij is Aantal dooden op 700 geschat Nog eiken dag sterven in de zieken huizen slachtoffers van 'de ramp in Nijmegen. Dag in dag uit rijden de lijkwagens naar de kerkhoven. Om trent het juiste aantal slachtoffers is dan ook nog geen cijfer te geven, doch het wordt tot heden geschat op 700. Gisteren werd in de St. Jozefkerk door pater van Kolfschoten een Engelenmis opgedragen voor 24 slachtoffertjes bij de zusters van het gezelschap J. M. J. ter wijl in de Luthersche kerk een herden king is gehouden voor de gestorven leden van de Luthersche gemeente. Maandagavond wordt in de St. Jozef kerk aan het Keizer Karelplein een rouw dienst gehouden voor de bloedverwanten van de slachtoffers van alle gezindten. De algeheele leiding van dezen dienst be rust bij prof. dr. Jac. van Ginneken. PRIJSUITREIKING KLEURWEDSTRIJD I „ZELFBESCHERMING”: Morgen 2 uur I zullen in Amicitia de prijzen worden uit- I gereikt verbonden aan den kleurwedstrijd I uitgeschreven ter gelegenheid van de in I de Ridderzaal genouden tentoonstelling I „Zelfbescherming”. De kinderen van 87 Haagsche scholen I deden mee aan dezen wedstrijd. De hoof- I den dier scholen zochten uit de inzendin- I gen van de vijfde en de zesde klasse ieder I de twee beste, waarna uit deze 280 uitver- I korenen de afdeeling den Haag der N.V. I L de vijftig winnaars en winnaresjes aan wees De 280 kinderen, die werden uitge- noodigd. zullen een kleine versnapering krijgen en worden onthaald op een pro gramma met muziek en goocheltoeren. Voorts krijgen zij allen ’n exemplaar van het „Luchtbeschermingsspel”, waarvan reeds 2000 stuks werden uitgereikt aan de winnaars van den diorama-wedstrijd op de tentoonstelling zelf. Op de gehouden voorlichtingsavonden zijn 23.000 exemplaren van het blad „Luchtgevaar” van Juni/Juli 1943 ver spreid, waarin met tekst en plaatjes op zeer duidelijke wijze wordt geïllustreerd, hoe brandbommen moeten worden bestre den. BEGRAFENIS DR. J. L. C. A. LE RÜTTE: Gistermiddag is in aanwezigheid van oud- collega’s. vrienden, oud-medewerkers en -patiënten het stoffelijke overschot van dr. J L. C. A. Ie Rütte, oud-geneesheer- directeur van de Brinkgreven te Deventer op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld. In de aula hebben verscheidene sprekers den baanbrekenden arbeid en de krachtige persoonlijkheid van dr. Ie Rütte geschetst. De organist speelde koralen van Bach en het Largo van Handel. DIEFSTALLEN: Ten nadeele van haar werkgeefster stal de 16-jarige A. D. een gouden ring en een gouden polshorloge. Zij is aangehouden Ingebroken is in een perceel aan de Copernicuslaan. waar een partij textielgoederen werd ontvreemd Uit een pand aan de De Vliegerstraat waarin een coöperatie gevestigd is, wer den diverse levensmiddelen weggenomen. 3 Maart u., op Maart u„ op Maart De Monte Cassino een puinhoop. De 83-jarige abt-bisschop van de Monte Cassino uitte regenover den Duitschen generaal herhaalde malen zijn dank baarheid voor de houding der Duitsche troepen en de van Duitsche zijde ver leende hulp. Deze oogenblikken, gedu rende welke hij met Duitsche soldaten te maken had gehad, waren, zooals hij telkens weer zei. voor hem de eenige lichtpunten in dien moeilijken tijd geweest. (P.K. Schmidt-O.H.) 3.36 u.; 4 4.31 u. 10 VOOR DEN TECHNISCHEN DAG Ter gelegenheid van den Technischen I moeilijke financieele omstandigheden Dag speelt het Haagsche N.V.B.-elftal verkeeren! Medewerking wordt ver leend door een viertal muziekkorpsen, die, evenals andere keeren, door de stad zullen marcheeren. De roode bus is te verkrijgen bij de buurtschapshoof- den en de bijkantoren van den N.V.D., Vegt (HBS), I Op de collectedagen, tevens aan het c- B. do stadhuis. MORGEN EN MAANDAG A.S. Morgen en Maandag a.s. zullen Winterhulpbussen weer op de straat verschijnen, de bekende roode bussen, die ons aansporen om te offeren voor onze minderbedeelde medemenschen. Voor de Te Lu nieren is de 74-jarige heer C. Ch. F. E. Meyer, een geëvacueerde uit Leidschendam bij het oversteken door een vrachtauto overreden en gedood. Tijdens gymnastiekoefeningen aan de ringen kwam de 18-jarige mej. L. Bijl tei Emmer Compascum zoodanig te vallen, dat zij aan de gevolgen is overleden. JUBILEA: Met een toepasselijk woord werden door den directeur van den Gem. Reinigingsdienst namens den burgemees ter aan de chauffeurs J H. Arends en W. van Gils en aan den werkman A, L. Simonis de gebruikelijke eervolle vermel ding en gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. De heer H. M. v. d. Heide adm ambtenaar B in dienst van het ö.E.B. herdacht den dag, waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad Dienzelfden dag herdachten de hee- ren A. J M. Lüneman. adj. kassier E en A. Appunn. adm. ambt.B, beiden in dienst van het G.È.B., den dag, waarop zij vóór 25 jaar in gemeentedienst traden Zij werden door de directie gelukgewenscht, die hun de door den burgemeester toege kende eervolle vermelding en een grati ficatie overhandigde. 7 Maart a.s. her denkt de heer J. J. Bloemendaal den dag, dat hij vóór 25 jaar bij de H.T M in dienst trad. BEVALLEN: T. C. S. van der Wansem geb. van der Velde, z. J. J. Sablerolle geb. Toet, z. A. Bonten geb. Podde- wijn, d. W. T. Steentjes geb. van Tol. d. J P. Janssens geb. Verdries. d. M. Stuip geb. de Regt, z. C. M. van der Meer geb. Burger, d. G. M. Huls bergen geb. van der Marei, z. T. C. van der Zwan geb. van der Aa z. E. Lelieveld geb van Zijl, z. L. M.. A. L. II. Duycstee geb. Bonemeyer, d. M. D. van den Berg geb. van der Gaag, d. K. Spaans geb. de Jager, z. M. C. Verhage geb. de Bert, z. A. Har- teveld geb. Taal, z A C. Mulder geb. Feller, z. G. J. Oostelaar geb. van de Pol, z. C. M. Scheffer geb. Loykens, z. M. V. G. van Iterson geb. baronesse van Wijnbergen, d. A. van Heusden geb. Kuiper, z. T. van de Graaf geb. Daalhuijzen, z. H, B, A M. Bloemen daal geb. Verberne, d. J. den Heijer geb. Dijkhuizen, z. J. F. Bonte geb. Veenendaal, z. H. Lelieveld geb. Da- men. d A. C. Smallegange geb. Kole, d. M. G. Remmerswaal geb. Looije, d. E. J. M. Engelsman geb. Lucassen, z. I. J. van Bockxmeer geb. van Hecke, z. G. P. de Jong geb Valstar, d E. C. Zuiderveld geb. de Waal, d. G. H. Deibert geb. Bennink, d. A. M. Ne- derpel geb. Schenk, z. A. J. Ras geb. Weis, z. P. M. Boxhoorn geb. Smol ders, z. P. van der Toorn geb. van der Zwan, z. E. Sodderland geb. Schaafs- ma d. OVERLEDEN: T. J. C. van de Ven, man van M. L Weda. 61 j. T. J. van Wis sen, weduwnaar van J. G. Wanders 66 j. E. M T. Baeck, ongehuwde vrouw, 61 j. A Roodzant, weduwe van D. den Ottenvanger, 91 j W. Kroon, dochter, 6 j. M. M. Lancée. dochter, 8 j. M. Verbruggen, man van J J. G. Mallee, 78 j, A. Vertregt. ongehuwde vrouw, 91 j. C. Meier, ongehuwde vrouw. 33 j. C. van der Mast, weduwnaar van B. Wittekoek, 80 j. J W. Versteeg echtg. van H. W. C. van der Vlugt, 46 j. F. J de Wever, man van C. H van Nim- wegen, 68 j. C. S. lerschot, vrouw van J. B. Geradts, 58 j. F. C. de Heus, dochter 15 j. G, W. Wolff, dochter, 15 j. N. Spaans, man van J. de Ruiter, 49 j. A. J. van der Meer, man van E Davids, 81 j. G Rikkers, weduwe van S. P J. van Dijk 86 j. J. C. M. Bierens, man van A. B M, Lips, 65 j, A. Groèneveld, weduwe van F. W. Hesse, 82 j. P. C Rijninks, man van C, C. Daamen, 75 j. ZATERDAG 4 MAART Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over „De Dierenriem”. 15.45 en 19.30 u. Princesse Schouwburg. „De groote onbekende”. 19.15 u. Geb. v. K. en W. „Evelyn Künneke”. 19.15 u. Diligentia. Dansmiddag „Uit ons Sprook jesboek” o.l. v. mevr. H. Muller-van Gyen. 14.30 u. Chopin-recital door Theo v. d. Pas, piano. 19.30 u. Flora. Kinder- voorst. Prof. Antonini. 14.30 u. Scala. „Ik moet met je trouwen”. 19.30 u. Krachtsport: Een ontmoeting tusschen Simson (alhier) en DSV (Culemborg) in worstelen is door onze stadgenooten ge wonnen, die daarmede beslag legden op den beker, welke in het bezit van D.S.V. was Wielrennen: Onze landgenoot Frans Slaats, die zich sedert 1939 in Zuid-Amerika be vindt, werd met den Belg Stan Huys der de in den- Zesdaagsche van Buenos Aires. Voetbal: In de Zaterdagmiddagcompetitie van den N.V.B. won Quick Boys met 8—0 van J.A.C. Wordt er Zaterdag van Die Haghe B.Z.W. gewonnen, dan is Quick Boys kampioen. Ornas klopte Die Haghe B.Z.W. met 6—1. Semper Altius moest tegen Rijnsburgsche Boys met 22 ge noegen nemen. Boksen; Te Rotterdam won Rinus de Boer op punten van Nico Diessen, die in de 8e ronde moest opgeven wegens een blessure. Luc Lucas won o. p. van Kees Sprenkels, Jan de Bruin (sedert kort te rug in ons land) bokste onbeslist met Daaf Baan en de partij Arie de Jong Bep Diessen bleef onbeslist. Te Leeuwarden won Nolle o. p. van Onsia en Willy Quentemeyer won van Lefebre door k.o. in de 2e ronde. Op 1 Maart om 20 uur zijn door een Anglo-Amerikaansch vliegtuig van on geveer 600 meter hoogte af 6 bommen neergeworpen in de onmiddellijke om geving van Vaticaanstad, meldt het D.N.B. uit Rome. Van deze bommen kwamen er 4 terecht op het exterrito riale gebied van het Collegio urbano di propaganda fide, de beide andere in de omgeving van den muur van Aurelius. Bij den ingang van de kapel Santa Camilla werd een arbeider gedood, een Augustijner monnik werd gewond. De kerk en de kruisweg van het in de na bijheid liggende Collegio santa monica werden zwaar beschadigd. De Führer heeft op 1 Maart den mi nisterpresident van den onafhankelijken staat Kroatië, Manditsj en den Kroati- schen minister van Buitenlandsche Za ken, Peritsj ontvangen. Aan deze ont vangst werd deelgenomen door den Rijksminister van Buitenlandsche Za ken, voir Ribbentrop, en den chef van het Opperbevel der Weermacht, gene- raal-veldmaarschalk Keitel. De Führer had met de Kroatische staatslieden een vriendschappelijke be spreking over de gemeenschappelijke en actueele Kroatische vraagstukken. Onmiddellijk na hun terugkeer dr. Manditsj en dr. Peritsj door Poglafnik ontvangen, die methen langdurig onderhoud had. Aangezien de handelaren niet voldoende bevoorraad zijn om deze kaas onmiddel» lijk af te leveren, moet men dezen bon „Boter 10B” in de week van 5 tot en met 11 Maart a.s. desgewenscht tegen ontvangstbewijs bij zijn normalen kaas- leverancier van te voren inleveren. Van 26 Maart af zal men de kaas in ontvangst: kunnen nemen, terwijl bon „Boter 10B” nog tot en met 15 April a.s. geldig blijft, LANDBOUWZ A AIPEUL VRUCHTEN VOOR VOLKSTUINDERS E.D. In de week van 5 tot en met 11 Maart! kunnen zij, die hun peulvruchtenbon(nen) „Algemeen 055” hebben bewaard om hierop zaaipeulvruchten te betrekken, deze bon(nen) bij hun zaadhandelaar in leveren, desgewenscht tegen ontvangst bewijs. Slechts handelaren, die een vergunning voor den handel in zaaipeulvruchten van het bedrijfschap voor zaaizaad en poot- goed voor akker- en weidebouw hebben ontvangen en zij, die agent zijn voor een handelaar, die in het bezit van een zoo danige vergunning is, mogen bonnen „Algemeen 055” in ontvangst nemen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat thans nog geen afleveringen mogen plaats hebben. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 3 Maart. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van het Ooste lijke front heerschte gisteren slechts ge ringe plaatselijke gevechtsactie. Formaties slagvliegtuigen vielen in het gebied Po- lonnojeSjepetowka met goed gevolg bolsjewistische troepenconcentraties aan. Ten Noorden van Rogatsjef zette de vijand na versterking van nieuwe divisies te hébben gekregen, zijn hardnekkige doorbraakpogingen voort. In zware ge vechten behaalden onze troepen opnieuw een afweersucces, waarbij 20 vijandelijke pantserwagens werden stukgeschoten. Bij Witebsk gingen de bolsjewieken in 2 sectoren met infanterie- en pantserfor- maties tot den aanvaLover. Bij den geslaag den afweer werden ten Zuidoosten van Witebsk 14 van de 18 aanvallende pant serwagens stukgeschoten, terwijl Noord oostelijk van de stad 17 doorgebroken pantserwagens alle door stormartillerie en pantserafweerwapenen vernietigd wer den. Ten Noordwesten van Newel duren de zware afweergevechten voort. Bij hun vruchtelooze aanvallen leden de bolsje wieken zware verliezen. Terwijl Zuidoostelijk van Pleskau vij andelijke aanvallen mislukten zijn aan de Narwa nog hevige gevechten gaande met de aanvallende bolsjewieken. Op het landingshoofd van Nettuno on dernamen onze troepen met goed gevolg talrijke stoottroepacties. Formaties ge- vechtsvliegers en vliegende artillerie plaatsten bij Anzio en Nettuno zware tref fers op 2 torpedojagers en 1 transport schip van 7000 ton. Bij een stoottroep- actie aan de Adriatische kust werden 3 vijandelijke pantserwagens vernield, ter wijl een opslagplaats van munitie en benzine met de bezetting in de lucht vloog. Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten beschoten met duidelijke uitwerking de haven Bastia op Corsica. In de middaguren van 2 Maart onder namen formaties Amerikaansche bommen werpers bij gesloten wolkendek en met krachtige bescherming door jagers ter- reuraanvallen op plaatsen in West- en Zuidwest-Duitschland. In weerwil van den ernstigen hinder, die van het weer werd ondervonden, werden 19 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten In den afgeloopen nacht lieten eenige vijandelijke stoorvlieg. tuigen bommen vallen op het Rijnlandsch- Westfaalsche gebied. A. Sonneveld, Thzoon Rijswijkscheweg 159 te ’s-Gravenhage. Rechter-commJhr. mr. H O. Feith; curator: mr. A. C. Rueb, den Haag L. A. Onderwater. Ruijsdaelstraat 5 te den Haag Rechter-cbmm. mr. M Ch. de Jong; curator mr H. J. Sasburg, den Haag. L. van Delft Azn., ook wel handelende onder den naam B van Delft Azn., Rijndijk 170. te Voorschoten. Rechter- comm. mr. P Meijjes; curator mr. C. A. de Meijere te Leiden. Maan: onder 12.08 onder 12.54 V. M. Engeland biedt in deze dagen een toonbeeld van politieke verwarring, welke een oogenblik zelfs dreigde den „Godsvrede” tusschen de coalitie-par- tijen te verstoren. Groote meeningsver- schillen op binnen- en buitenlandsch politiek gebied zijn aan de orde van den dag, over de doelstellingen van den oorlog en de na-oorlogsche problemen heerscht een soort Babylonische spraak verwarring. Vooral de problemen van de buitenlandsche politiek zijn zware zorgen voor de Churchill-regeering, speciaal wat de verhouding tot de Sov jets betreft. Het bekende Engelsche tijd schrift „Nineteenth Century” keert zich tegen de zwakke politiek van de Engel- schen, die aan de Sovjets de heer schappij over het Europeesche continent willen overlaten. De scherpe perscom mentaren tegen Churchill hadden een naspel in de jongste Lagerhuisdebatten, waarbij vele woordvoerders blijk gaven oude tradities en begrippen te hebben prijsgegeven, alle vroegere beloften over boord wierpen en het gesjacher met de Sovjets poogden goed te praten. Wij laten een kort uittreksel uit dit debat volgen. Churchill verklaarde in het Lager huis: „Ik heb de grootste sympathieën voor de Polen, maar ik heb ook sym pathie voor het standpunt van de Sov jet-Unie. Ik ben niet van meening, dat ver- de Sovjet-eischen datgene wat standig en billijk is, te boven gaan. Ik moet het Huis eraan herinneren, dat wi. in het verleden nooit in naam der re geering van Zijne Majesteit een of an dere grenslijn aan de Polen hebben ge garandeerd.” Sir A. Southby (onafh.) antwoordde daarop: „Wij hebben Polen een bepaal de en categorische belofte gedaan, wat zijn grenzen betreft. Ik maak mij erg bezorgd over onze buitenlandsche poli tiek. Als onze verhouding tot de Sov jet-Unie werkelijk zoo goed en zonder stoornis zou zijn, als de eerste minister ons wil doen gelooven, waarom dient de Sovjet-Unie ons en den Ver. Staten dan openlijk oorvijgen toe, toen wij probeer den de Poolsche kwestie uit den weg te ruimen? Meer dan ooit is een duide lijke buitenlandsche politiek, gebaseerd op de behoeften van Engeland, nood zakelijk. Het is niet alleen verkeerd, maar ook gevaarlijk, als onze buiten- SCHAATSENRIJDEN We zijn in dezen winter verstoken ge- I bleven van ijsgenoegens en als gevolg I van de omstandigheden hebben ook de overdekte kunstbanen ons weer in den steek gelaten. Tot besluit van een sei zoen. dat dus niet doorging, zullen de bewonderaars van het kunstrijden Zon dag a.s. echter hun hart kunnen ophalen, zij het dan ook passief in plaats van ac tief. De „Befehlstelle Niederlande der Reichsjugendführung” zal dien dag na melijk in de Apollohai te Amsterdam een groot ijsfeest organiseeren. waarmede iTT. men niet alleen het publiek een genoegen Uitreiking distributiebescheiden wil doen, doch tevens demonstreeren, I dat men in Duitschland. ondanks de I Morgen (van 8.3012.30) zijn aar. de zw„re lasten van den oorlog, nog in beurt in het Centrale Uitreikingslokaal, staat is de wintersport op peil te houden. I Laan van Meerdervoort 57 en in het bij— De beste krachten uit de Duitsche jeugd I kantoor Alidastraat 1: Korbo t/m Kof. zullen aan dit feest medewerken. Zoo I In het bijkantoor Scheveningen. Oost- I zullen o m optreden de Duitsche kam- I straat 1 van 9—12 uur en in het bijkan- I pioene in het kunstrijden 1944. de 19-1 toor Benoordenhout, Ruychrocklaan 178, jarige Martha Musilek en de Duitsche I van 8.4512 uur Vop t/m einde Z. jeugdkampioene, de 16-jarige mej. Paw- I (Van 99.30 Öoststraat 1 en van 8.45 lik uit Weenen. Voorts zullen uitkomen 19.15 Ruychrocklaan 178: joden), de kampioenen der H.J., B.D.M., Jung- madel en Jungvolk, in totaal ongeveer 18 jeugdige rijdsters en rijders. Behalve het kunstrijden vermeldt het programma ook nog een ijshockey wedstrijd In ver band met het feit, dat de ploeg van den Nat. Jeugdstorm nog geen internatio nale hoogte heeft bereikt, zal de Duit sche tegenpartij niet op haar sterkst verschijnen De ploeg is echter goed ge- I onze minderbedeelde selecteerd en zij telt in ieder geval 4 I Voor de laatste maal in dit seizoen leden van „Ostpreuszen”. de ploeg, welke zullen zij rammelen, overal door de dit jaar het kampioenschap van Duitsch- I stad, om een ieder eraan te herinneren, H. land heeft behaald. Het ijsfeest begint I dat het plicht is, eraan mede te wer- Zondagmiddag om 15 uur. Maandag I ken, dat deze laatste straatcollecte een wordt in besloten kring een revanche I waardig besluit zij van het Winterhulp- van den ijshockeywedstrijd gegeven. I werk 1943-44. Ditmaal zal de collecte in voetbal I bet teeken van den zeesleepdienst staan, vutiBAi. I waarin onze volkskracht immers zoo van schepen. Laat ook nu deze volks kracht spreken uit het gezamenlijk brengen van een offer voor hen, die in -„ü,-. financieele C— J Medewerking Brood, beschuit, vleesch, aardappelen en tabak naar keuze kunnen in de ko mende veertiendaagsche periode worden gekocht op de bonnen 11 en 12, terwijl als bon voor het koopen van melk en taptemelk bon 11 geldig is verklaard. Zooals bekend wordt voor het tijdvak van 4 tot en met 18 Maart a.s. slechts één bonnummer voor taptemelk en voor melk aangewezen. Ten einde het rant soen voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar op 5i liter per week te handhaven geven de bonnen „Reserve D22 en E22” elk recht, op het koopen van 5J liter ge standaardiseerde melk. Reeds eerder is gepubliceerd, dat de geldigheidsduur van de bonnen „Taptemelk 09 en 10” en „Melk 09 en 10” verlengd is tot en met 18 Maart a.s. Op bon Boter 11A is 125 gram boter verkrijgbaar en op bon Boter 11B 100 gram bak- en braadvet. Voorts wordt voor de periode van 4 Maart tot en met 15 April als aan vulling op het boterrantsoen van per sonen beneden 21 jaar op elk der bon nen 12A en 12B Boter 125 gram marga- rine beschikbaar gesteld, terwijl als z.g. inhaalbon is aangewezen bon Boter 10B waarop echter inplpats van een half rantsoen boter of margarine ditmaal 250 gram 20 plus of magere kaas kan worden gekocht. Voor kinderen van 0 en 1 jaar geeft bon ,,E21 reserve” recht op het koopen van 250 gram rijst of gort en voor kin deren van 2 en 3 jaar bon „D21 reserve” op 250 gram gort, terwijl 150 gram ver snaperingen gekocht kunnen worden op den „Versnaperingenbon 11”. Tenslotte zijn aangewezen de bonnen: 58 en 59 voor bloem, 60 voor 250 gram havermout, 61 voor 100 gram 20 plus of magere kaas, 62 voor suiker, 63 voor jam, 64 voor 250 gram koffiesurrogaat en 65 voor vervangingsmiddelen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de bonnen 11 Aardappelen en 11 Toe slag slechts geldig zijn tot en met 11 Maart. Voor vervangingsmiddelen en kinder- drankpoeder zullen op 2 April nieuwe bonnen worden aangewezen, voor koffie surrogaat op 16 April, voor zeep enz. op 18 Maart en voor scheerzeep op 30 April. BOTER 10B (KAAS) VAN 5 t/m - 11 MAART INLEVEREN Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening deelt mede: Zooals bekend, wordt eens per zes weken een bon, de z.g aan vullingsbon, aangewezen ten einde het boterrantsoen voor de gewone verbrui- JISWALDA VAN ITTERSUM: Door reeds bij een vorig optreden bekend gemaakte beoordeelingen kon men vooronderstellen, dat de sopraan Jiswalda van Ittersum en de (begeleidende) pianist Willy Meeuwis- se over muzikale eigenschappen van zekere beteekenis beschikken. Dat deze vooronderstelling niet onjuist is geweest, heeft dit concert dengenen, die de beide uivoerenden voor het eerst hoorden, kun nen bewijzen. De zangeres droeg liederen voor van verschillenden landaard met een licht, vrij klinkend geluid, waarvan de ontwikkeling in menig opzicht een goeden indruk maakte. Bij de dynamiek valt soms een ijl en fijn piano op dat vooral het geluid in de hoogte een bijzondere beko ring geven kan. Van de liederen vóór de pauze waren die van Richard Strauss nog teederder en inniger of gloedvoller van klank en voordracht te denken Aantrek kelijkheid had de vertolking van Sibelius. Het Wiegenlied klonk stemmingsvol Willy Meeuwisse begeleidde met be grip en onderscheidde zich als solist door een zinvolle vertolking van Chopins Etude in Cis kl. t en later nog door een gevoe lige weergave van composities van De bussy en Migot. Met Ravel en tenslotte Pijper (Vijf Oud-Nederlandsche Volkslie deren) was de zangeres het gelukkigst. Afgezien van een enkele stemuitzetting, die niet altijd voor de schoonheid van klank bevorderlijk was, kwam hier toch een aanvoelen van sfeer en stemming tot uiting die. niet het, minst bij de oud-Ne- derlandsche liederen, geboeid heeft. Een klein publiek heeft van zijn waar- deering voor de voordrachten der beide uitvoerenden blijk gegeven. Voor de zang. soliste waren er bloemen J. C. Mani- farges THEATER-WETENSCHAP: Prof. Heinz Kindermann, hoogleeraar ’in Duitsche literatuur en tooneelwetenschap te Weenen, heeft gisteravond voor leden en genoodigden van de „Nederlandsch Duitsche Kultuurgemeenschap” gesproken over: „Ziel und Aufgabe der Theaterwis- senschaft” een boeiende voordracht, waarin weliswaar voor Nederlandsche tooneeldeskundigen veel was, dat hun be kend in de ooren moest klinken, maar waarin toch ook velerlei beschouwingen voorkwamen, die als richtlijnen kunnen dienen bij de ontwikkeling hier te lande van eigen initiatief De theaterwetenschap is nog een jonge wetenschap; zij is een volkswetenschap welke zich tot een vol kerenwetenschap ontwikkelt, waarom het dan ook noodig is bij de opgroeiende jeugd voor dezen tak van wetenschap be langstelling te wekken opdat de be schavende invloed van het tooneel zich in steeds breederen kring kan laten gelden. Omstandig stond prof. Kindermann stil bij het theater-instituut in Weenen, met zijn prachtige tooneelbibliotheek en zijn rijke verzamelingen op het gebied van het tooneelwezen. Ook verzorgt het instituut, waaraan verscheidene hoogleeraren zijn verbonden, verschillende tooneel-uitgaven. Binnenkort zal er een werk over het too neel in Nederland verschijnen voor de Waffen-SS, SS-Wachtbatal- jon in Amersfoort, Landstorm Neder land, Kriegsmarine en de Germaanschc SS in Nederland. Alle inlichtingen, bro chure, reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar bij de Neben- stellen der Waffen-SS Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Heer len, Saroleastraat 25, Groningen, Heer straat 46, Enschedé, HengeloscheStr. 30 en het SS-Ersatzkommando Nieder lande, den Haag, Korte Vijverberg 5. 9 Maart 914,00 uur Rotterdam, Deut sche Oberschule, Westerlaan 2 10 Maart 912.00 uur den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45. 1518.00 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 11 Maart, 912.00 uur Arnhem, Café Royal. 15 18.00 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 12 Maart 912.00 uur Groningen, Heer straat 46. 1518.00 uur Leeuwarden, Hui ze Schaaf, Breedste. 13 Maart 914.00 uur Amsterdam, Dam 4. 14 Maart 9—14.00 uur Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 15 Maart 9—14.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. □e dieren uit den voormaligen Haag- schim Dierentuin zijn in parken en vijvers van het Zui- derpark onderge- bracht, tfaar zij in de natuur leven en goed tot hun recht kotnen. (Schimmelpenningh) moeilijke Zondag a.s. tegen Dordrecht in de Merwe_ stad. De Haagsche ploeg is aldus samen gesteld: v. d. Broek (DHC); Walhain (HBS) en de Jong (ADO); Strous, Stam (beiden VUC) en Kuivenhoven (DHC); Holleman (VUC), v. d. - Brandes (VUC), Bruins (DHÖ en B. de Harder (VUC). Hier ter stede wordt Zondagmiddag op het VUC-terrein een wedstrijd gespeeld tusschen een Haagsche en een Haarlem- sche ploeg van 2e en 3e klassers. In ver band met de komende promotiewedstrij den hebben de spelers van Quick en HVV bedankt. De Haagsche ploeg komt nu al dus uit: Sprenger (Concordia); v. d Ho ven (BTM) en v d. Horst (Wassenaar); v. Marleveld (Wésterkwartier), J. Kras senburg (VCS) en K. Vink (Schev.); Sa- dee (Westerkw.), Pontstein (Concordia), de Haan (BMT) v d. Nolck van Gogh en H. de Vos jr. (beiden VIOS). 'ie.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1