1944. No. 18736. aan Hardnekkige doorbraakpogingen de Narwa De terreur-aanval op Nijmegen Naast brand- en brisant-, werden ook splinterbommen geworpen Zaterdag 4 Maart. en Eenige hoogten bij Nettuno veroverd luchtoorlog Verduister met zorg! Het is uw eigen belang Leden van communistische Pskof Krachtdadige hulpverleening Inlevering groentebon Amerikaansche terreurvliegers deden aanval op Rome Rouwplechtigheid voor Nederlandsche gevallenen Zweedsche tegenspraak De strijd tegen de benden op den Balkan Tien jaar „Mutter und Kind” werkgroep staan terecht Tusschenbalans van den Nieuwe Duitsche bommen werpers boven Londen De strijd bij Narwa en J A* HAAGSCHE COURANT Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekha.wiel «I. B. van Artikel van dr. Göbbels te ten van Stillwell heeft leger. (A/i-Atl.-H.i Inwoners der gemeenten, waar klantenbinding voor groenten geldt, dienen bon „Groente 4e periode 1944” van 5 tot en met 11 Maart a.s. in te leveren bü den handelaar, van wien zij van 19 Maart tot en met 15 April a.s. groenten en fruit wenschen te betrekken. vrouwen weten, voor ondervonden, was waardeering Technische WW*- nachts de sirenes loeien en de mannen, vrouwen en kinderen naar de schuilkel ders of naar hun post roepen. De roode haan' zal tot de daken opstijgen en de hemel zal bloedig gekleurd worden. Maar dan branden niet alleen Duitsche, doch ook Engelsche steden. Wij verton nen ons daarbij niet met een triomfan telijk gezicht. Wij weten, wat de lucht oorlog is en zouden hem derhalve gaarne aan de wereld bespaard hebben. Maar Churchill en zijn handlangers hebben het anders gewild. Dus moeten wij ons te weer stellen. Wij doen dat met koel fanatisme en gloeienden haat. Er is geen kwestie, waarin het Duit sche volk eensgezinder zou kunnen zijn dan in deze. onverstoor- zouden volk Dit Het Zweedsche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft de bewering van de Engelsche radio, als zou de Duitsche Rijksregeering aan Zweden recht van doortocht voor haar troepen hebben ver langd, met klem gelogenstraft. Dezer dagen werd te Utrecht een groote hengstenkeuring gehouden waarvoor de fraaiste dieren uit het geheele land waren ingezonden. Een der hengsten wordt voor de jury gebracht. (C.N.F.-Schipper' De Stem der SS Luistert op Zondag 5 Maart van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilver sum 1 op golflengte 415 meter naar de Stem der SS over het onderwerp „Waarom rashygiëne”. BIJ de Fineche grenslagers. Ook de rendieren krijgen hun portietakken en boomschors zijn voldoende om hen te voeden, (P.K. Künne-O.-H.) Ondanks de moeilijke weersomstandig heden van den laatsten tijd, zoo verneemt het D.N.B., hebben de Duitsche en Kroa tische ordetroepen den communistischen benden voortdurend zware verliezen toe gebracht. Alleen in het gebied van een in het Westelijk deel van den Balkan strijdend leger verloren de benden in den tijd van 21 tot 27 Februari 781 dooden, 123 gevangenen en een groot aantal overloopers. Het verliies aan gewonden is aanzienlijk. Eenige sterke bendengroe- pen werden uiteengeslagen of terugge dreven. Buitgemaakt of vernietigd werd’n 7 voertuigen, 2 mijnwerpers, 1 granaat werper. 15 machinegeweren, alsmede handvuurwapens en munitie. een dagen lang onvermoeid in actie was. Daarnaast maakte men een aanvang met achtten anderen van elders het oirbaar ofschoon zij er niets te maken hadden eens een kijkje te komen nemen In hun Zondagsche pakje slenterden zij langs de geteisterde plaatsentotdat zij opeens een schop in de handen kregen en ge dwongen werden met ruimen te helpen waarna zij nog juist met de laatste ver binding huiswaarts konden gaan Aan werkers en helpers was behoefte, aan toekijkers allerminst. Op geïsoleerde boerderijen in Gelderland welke niet op het electrisch net zijn aangesloten, is de oude rosmolen nog steeds in gebruik Vroeger werden deze rosmolens ook gebruikt voor het dorschen van granen. Een paard brengt het samenstel van raderen en stangen door steeds maar in het zelfde cirkeltje te draaien, in beweging (C.N.F.-W. P. Zeylemaker) VERDUISTEREN Van 18.30 uur tot 7.15 uur Maan: 4 Maart onder 4.31 u., op 12.54 u.; 5 Maart onder 5.19 u„ op 13.48 u.; 6 Maart onder 5.57 u„ op 14,46 u. 10 Maart V. M. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364; z.g. Stadspatiënten No. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst den Haag) No. 115995. PRIJS DER ADVERT.: 111 m.M. (5 reg.) f 1 65. elko m.M. m. tot 22 m.M (10 reg.) /0.19 Elke m.M m 21 ct. Halve oplaag halve pr. RecL f Ó.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct.. fr. p p IC ct KI. Adv (in halve opl.) /0.57. Dienstaanb ƒ0.38. Per», gevr ƒ0 48. Adv. „Br. bui. v. d. bU' 10 c. meer. een plaatselijke jeugdverzorging waar voor de N.S V thans reeds 250 000 vaste inrichtingen bezit Natuurlijk staan de maatregelen van de N.S V met haar hulpwerk ..Mutter und Kind” op het oogenblik in de aller- eerste plaats in het teeken van de hulp verleening aan door de bommen getrof fen gebieden, waarbij een regelmatige en geordende evacuatie een eerste ver- eischte is. Deze week bestaat het „Hilfswerk Mutter und Kind”, waarvan wij in Neder land een weerklank vinden in het hulp werk „Moeder en Kind” van den Neder- landschen Volksdienst, tien jaar. Het grootste deel van de inkomsten van Win terhulp komt dit hulpwerk ten goede. Honderdduizenden Duitsche moeders en thans ook duizenden Nederlandsche moe ders, hebben dank zij dit hulpwerk her stel van gezondheid gevonden of eens kunnen genieten van een volkomen on gestoorde rust Het „Hilfswerk Mutter und Kind” be staat uit vijf onderafdeelingen, de fami- lie-hulp. de jeugd-hulp, de gemeente- verzorging, de kinderbewaarplaatsen en de jeugdvacantie-oorden. Het begrip hulp behoevend is daarbij zoo ru’m mogelijk opgevat, zoodat daaronder vallen alle ge zinnen. die zich van hun verantwoorde lijkheid ten opzichte van de volksgemeen schap bewust zijn, maar niet over de mid delen beschikken om hun gezinsleden een gezond en degelijk bestaan te geven. De jeugdhulp van de N.S.V., die hoofd zakelijk preventief werkt, en wederom in twee deelen gesplitst is, namelijk in een hulp voor kleine kinderen en een hulp voor grooteren. heeft een bijzonder omvangrijke taak. Raad aan de ouders bij hun opvoedingswerk, voogdijverzor- ging, pleegkinder-verzorgmg en bemidde ling bij adoptie-kwesties. Voor kinderen, die bijzonder moeilijk zijn, heeft men jeugdtehuizen opgericht 31 000 kinderbe waarplaatsen bezit de N S.V thans reeds. De ieugd-vacantie-verzorging bestaat hoofdzakelijk uit de zoogenaamde Kinder- landverschickung die in de laatste laren van 300 tot 400 000 kinderen naar de fraaiste en gezondste deelen van het land transporteerde voor een gezonde vacantie. De Amerikaansche onderstaatssecre taris Stettinius heeft op de persconfe rentie verklaard, dat de leen- en pacht- politiek door de houding van Turkije niet wordt beïnvloed. BIJ het nieuwe Itatlaansch—Republlkeinsche Oefening men zware machinegeweer. Conflict tusschen Mountbatten en Stillwell Uit New York wordt gemeld, dat het eerste conflict tusschen den Engelschen o-oerbevelhebber in Oost-Azië, Lord Mountbatten, en den chef van de Ameri kaansche strijdkrachten, generaal Still well. is uitgebroken. Dit hèeft een zoo- danigen omvang aangenomen, dat Mount- batten zijn chef van den staf, generaal Wedemeyer. naar New York moest zen den, om daar als bemiddelaar op te tre den. Stillwell zou zich erover hebben beklaagd, dat Mountbatten tot op heden Birma nog niet heeft heroverd door e»n offensief in grooten stijl Daar Mount- batten ernstig gebrek aan scheepsruimte heeft, is hij gedwongen voorzichtig te opereeren met alle hem ter beschikking staande middelen Daardoor zijn, naar generaal Wedemeyer te Washington heeft medegedeeld, de voorbereidingen voor het offensief van Mountbatten gehinderd. Ook het Amerikaansche ministerie Oorlog heeft zich thans aangesloten bij deze Engelsche meening Het conflict tusschen Stillwell en Mountbatten vindt zijn oorzaak in eerste linie in het feit, dat laatstgenoemde de herovering van de verloren gegane En gelsche gebieden in Birma en op Malakka als het voornaamste doel van zijn oorlog voering beschouwt, terwijl de Ameri kaan de verovering van Birma slechts ziet als een voorspel van het offensief in Oost-Azië, dat dien ravitailleeringsweg naar China zal openen en den hoofdaan val op Japan mogelijk zal maken. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Qlro N<x 14800 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319, Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. 1-eeuwe.trtaal, Oranjelaan 3. Tel. 119461; Voorburg. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 778033; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de - - - - saters |r„ Theresiastraat 108a. Tel. 772444- land betreft, voor het eerst boven Nijme gen gebruik gemaakt. Geen wonder dus dat er zooveel slacht offers zijn. Niet alleen werden 4 kerken, 3 warenhuizen. 1 school en ruim 1000 hui zen vernield, het aantal dooden bedroeg, precies een week na de ramp, 585, terwijl er op dat moment nog ongeveer 140 ver misten waren, zoodat aangenomen moet worden, dat het verlies aan dooden nog hooger zal worden. Op den dag, dat wij te Nijmegen vertoefden, had men 373 dooden kunnen identificeeren, n.L 172 mannen, 85 vrouwen, 65 jongens en 51 meisjes, terwijl 212 slachtoffers niet meer geïdentificeerd konden worden. Bo vendien waren er 240 zwaar gewonden en ruim 1000 lichtgewonden. Het aantal dakloozen inmiddels met groote voortvarendheid bij anderen on dergebracht was vanzelfsprekend veel hooger. Hoe tragisch deze ramp ook moge ge weest zijn, zij houdt niettemin een les in, bestemd voor de geheele Nederlandsche bevolking. Wanneer men ter plaatse ge zien heeft, welk onheil is gesticht, dan staat men na thuiskomst verbaasd, dat bij luchtalarm en daarbij doelen wij in het bijzonder op Den Haag en omgeving de menschen nog zoo roekeloos met hun bestaan kunnen omspringen. Wat in Nijmegen gebeurde, kan ons ook straks overkomen Vóór alles is het zaak thuis te blijven en niet uit nieuwsgierig heid zijn leven te rlskeeren en zoo men niet thuis is. in elk geval dekking te zoe ken bij anderen of zich te spoeden naar een schuilkelder In* dergelijke gevallen blijft men tenminste gespaard voor de dood en verderf zaaiende splinters. Van zelfsprekend kan bij een luchtaanval de brandweer niet overal tegelijk zijn, het is dus zaak, dat men op eigen initiatief maatregelen treft. Water en zand dient men in ieder geval in reserve te hebben. Dan kan men tenminste zelf een begin van brand blusschen. En zelfs zonder wa ter is dat te doen, als men maar niet zoo onverstandig is zijn eigendommen in den steek te laten, of deze uit het raam te werpen, hetgeen niet alleen een zekere vernietiging, maar ook onnoodige ver sperring met zich brengt. De mannen van de Luchtbescherming hebben het avond aan avond den inwoners verteld, maar zorgeloosheid en ook de verkeerde ver onderstelling, ,,dat er toch wel niets zal gebeuren”. hebben tot een verregaande roekeloosheid geleid Dat er zelfs bij een terreur-aanval nog veel gered kan wor den, is o.a. in Nijmegen bewezen. Terwijl van vier zijden het vuur dreigde het oude, statige stadhuis aan te tasten, alsmede den daarachter liggenden nieuwbouw, is met vereende krachten 12 uur lang het vuur met succes bestreden. Een woord van groote verdient ongetwijfeld de Noodhulp, die onvermoeid 30 uur ach tereen in actie is gebleven Deze organi satie, weldra aangevuld met de noodige vrijwilligers en vervolgens versterkt door mannen van elders, o.a. uit het trainingskamp Austerlitz, heeft ontegen zeggelijk wonderen verricht. Het nut van geschoolde krachten, naar militair voor beeld. met een krachtige leiding heeft er niet weinig toe bijgedragen de hulp verleening en de daarop gevolgde oprui mingswerkzaamheden effectief te doen zijn. De hulp van Duitsche zijde ver leend. zoowel door de soldaten als wel door de Ordnungspolizei vond algemeene waardeering De jongens van den Ned. Arbeidsdienst, nog steeds in actie too- nen onder bekwame leiding, wat met goede organisatie bereikt kan worden zij weten van aanpakken. Het Roode Kruis, de Rijksbrandweer. de diverse politie-instanties en tal van burgers Het Deutsche Sondergericht zitting hou dende in het Zuiden des lands, heeft de zer dagen een zaak behandeld tegen elf Rotterdammers, die deel uit hadden ge maakt van een communistische werk groep Drie der verdachten hadden we gens ziekte niet kunnen verschijnen. Te recht stonden de 20-jarige kantoorbedien de Isaak Ruppert, de 37-jarige schipper Jacobus Marinus Struik. de 35-jarige schilder Gerrit Josef Roukens, de 27- jarige arbeider Johannes Gerrit Troost, de 40-jarige tramconducteur Abraham de Kriek, de 26-jarige slotenmaker Jacobus Groen, de 44-jarige kraanmachinist Pie ter Smits en de 49-jarige havenarbeider Petrus Gerardus Snelleman. Hun was ten laste gelegd overtreding van paragraaf 1 der verordening tot af weer van sabotagehandelingen, namelijk het begaan van strafbare handelingen, die tot doel hadden de openbare orde en vei ligheid in de bezette Nederlandsche ge bieden in gevaar te brengen, dit door illegalen arbeid voor een verboden en op geheven politieke partij, i.c. de commu nistische partij Nederland en het ver spreiden van Duitsch-vijandige geschrif ten. De verdachten, die vrijwel allen reeds voor 1940 deel hadden uitgemaakt van de C.P.N., hadden zich in 1941 met een aan tal anderen weer aaneengesloten tot een werkgroep, waarvan de leden zich bezig hielden met het verspreiden van het illegale blad „De Waarheid” en het inza melen van gelden ten behoeve van ille gale acties. Verschillende personen tra den achtereenvolgens bij het distribueeren der verder te verspreiden kranten en het afdragen der opgehaalde gelden als lei der op, waarbij veelvuldig gebruik werd gemaakt van schuilnamen. Verschillende verdachten waren door den economischen student Willem Jorritsma, die thans door ziekte niet aanwezig was. met elkaar in contact gebracht. Alle verdachten gaven in meerdere of mindere mate de hun ten laste gelegde feiten toe, doch beriepen zich op het feit, dat zij daarbij niet op de eerste plaats de bedoeling zouden heb ben gehad, tegen Duitschland te ageeren, hetgeen de president een belachelijke be wering noemde, gezien het feit, dat de inhoud der verscheidene pamfletten en bladen uitsluitend uit anti-Duitsche hetze- rijen bestond Alle verdachten werden zeer uitvoe rig over hun aandeel ondervraagd. Zoo zou de tramconducteur de Kriek zijn op getreden als leider van een communisti sche bedrijfsgroep bij de Rotterdamsche tram. Ook kwam het verspreiden der z.g. kadercouranten. bestemd voor degenen, wien een leidende functie was toebedacht, ter sprake. Verschillende verdachten ga ven toe, wekelijks bepaalde bedragen en solidariteitsgelden te hebben opgehaald, die zij weer aan bepaalde personen moes, ten afdragen. Na het verhoor der verdachten, dat den geheelen dag in beslag nam, besloot het gerecht echter tot schorsing der zaak, ten einde ook de drie verdachten, die thans niet hadden kunnen verschijnen, te hoo- ren. Tevens zal, op verzoek van de ver dediging, een onderzoek worden ingesteld naar de geestvermogens van den ver dachte Smits. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode’*. „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15. Fr p p met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c„ £r. p. p. 10 c In zijn artikel van deze week in „Das Reich” schrijft Rijksminister dr. Göbbels o.a. het volgendet Er behoeft geen woord over verspild te worden, dat de door den vijand on dernomen luchtterreur tegen de bevol king van ons vaderland een ernstige aangelegenheid is. Juist de laatste 4 maanden zijn wij in Berlijn en tevoren reeds in een aantal andere herhaalde lijk aangevallen Duitsche steden met zooveel menschelijk leed in contact ge komen, hebben wij zooveel van haat en woede tegen de Engelsche luchtbarba ren vervulde mannen en zooveel onder smart gebukt gaande vrouwen gezien, dat wij nauwkeurig weten, wat de vijandelijke bomoorlog voor ons volk beteekent. Telkens wanneer de Duitsche lucht macht aan de vijandelijke terreurvlie gers bij hun aanvallen van dag en nacht op het Rijksgebied met massale eskaders jachtvliegtuigen het hoofd biedt en hun uiterst zware verliezen toebrengt, vraagt men zich te Londen en Washington met verbazing af, waar deze geweldige hoeveelheden jagers vandaan komen. Hetzelfde vraagt men zich af van onze productie aan tanks, kanonnen en munitie. Hier ligt de cardinale fout van den vijand. Hij heeft onze oorlogsindustrie door de luchtterreur niet alleen in haar kern volstrekt niet getroffen, maar heeft niet eens kunnen verhinderen, dat ons jaarprogramma voor wapens en munitie voor 100 pCt. is uitgevoerd en ten deele zelfs in verheugenden om vang overtroffen. Wat willen de Engelschen en Ameri kanen met de voortzetting van de bom- terreur dan bereiken? Hun verliezen nemen van week tot week toe. In den regel keeren hun formaties gedeci meerd, kapotgeschoten en uiteenge jaagd in haar bases van het eigen land terug. Ten aanzien hiervan moet het ’t En gelsche volk langzaam duidelijk wor den, dat wij beginnen met krachtig terug te slaan. Het zal den Londenaars stellig min der vreugde bereiden dan b.v. den Ber- lijners of Hamburgers of Keulenaars te vernemen, dat weldra elke Engelsch- Amerikaansche aanval op een Duitsche stad met een Duitschen aanval op een Engelsche stad zal worden beantwoord. Daarbij zijn de verliezen, die de Engel schen en Amerikanen hierbij lijden, in den regel percentsgewijs drie tot vier maal soms zelfs tienmaal zoo groot als die van ons, alleen reeds wegens de groote afstanden, die zij moeten afleg gen op den heen- en terugweg. Wat zeggen de Engelschen er echter van, dat dit nog niet de eigenlijke vergelding, doch slechts het voorspel tot de vergel ding is? Wanneer de oorlog eenmaal weer tweezijdig zal zijn en dat zal in af- zienbaren tijd het geval zijn dan krijgt hij daarmede een geheel ander aanzien. Brengen wij den vijand dan in toenemende mate verliezen op verliezen toe, dan komt het oogenblik, waarop deze lage wijze van oorlogvoering voor hen niet meer loont. Hij zal dat be twisten, maar toch is het zoo. Het algemeene oorlogsbeeld door de luchtterreur van den vijand geen ingrijpende wijziging ondergaan. Weliswaar heeft hij een aantal onzer steden verwoest, maar op de puinhoo- pen van de straten woont een bevol king, die niet veel meer te verliezen heeft en derhalve haar volle vertrou wen gesteld heeft op de overwinning van de Duitsche wapens. Men beweert in Londen baar, dat wij niet den moed hebben om tegenover het eigen over den luchtoorlog te spreken, mag zoo zijn, maar helaas kunnen wij niet met ons volk spreken, zonder dat de vijand meeluistert. Wij moeten, ons thans vergenoegen met een tusschen balans. Zij zal zoowel bepaalde zorgen in den boezem van het eigen volk, als illusie in het kamp van onze vijanden wegnemen. Het kan niet meer bestre den worden, dat wij de laatste 5 maan den op het gebied van den luchtoorlog een achterstand hebben ingehaald. Wij zijn niet meer weerloos en zullen het in de naaste en verdere toekomst nog veel minder zijn. De dag nadert, dat wij het boek van de Britsche cynismen tegen ons uit de laatste 2 jaren open slaan om Engeland zijn schuldregister voor te houden. Wij hebben niets ver geten. De wereld zal geen medelijden kennen, wanneer het Britsche volk aan de beurt komt. Wij zullen nieuwe slagen in ontvangst moeten nemen, dat weten wij. Nog dik wijls zullen over Duitsche steden des Aan een mededeeling van den dienst perszaken van het Nederlandsche Oost Instituut ontleenen wij het volgende Zooals reeds kort is medegedeeld, is dezer dagen te Berlijn bij een der jong ste terreuraanvallen van BritschAme rikaansche vliegers de Nederlandsche boer J. Barendregt, de verbindingsman tusschen de Nederlandsche Oost Com pagnie en het Ostministerium, de man, die zich als geen ander verdienstelijk heeft gemaakt voor den Nederlandschen inzet van boeren, tuinders en handwerks lieden in het bezette Oostgebied. om het leven gekomen. Met hem vielen ook ir. J, B Vries, Rijkslandbouwconsulent in algemeenen dienst, verbonden aan het departement van Landbouw en Gebiets- kommissar Löhrmann. Bij een officieele plechtigheid, welke gisteren werd gehouden in tegenwoordig heid van Rijksminister dr, Alfred Rosen berg. alle hoofdafdeelingsleiders van het Ostministerium, mr. M. M. Rost van Tonningen. president der Nederlandsche Oost Compagnie, mr. D. Krantz, direc teur der N.O.C.. zijn de drie gevallenen gisteren in de Rijkshoofdstad op aan grijpende wijze herdacht De drie kisten waren daartoe opge baard in een stemmig met grijs en den nengroen versierde zaal, de kisten der beide Nederlanders waren bedekt door de Nederlandsche kleuren, die van den Duitschen kameraad met de hakenkruis vlag De doodenwacht bestond uit man nen van de Waffen-S.S. en uit zestien leden van den Nederlandschen Land storm. Nadat de vijfde symphonic van Beethoven ten gehoore was gebracht, werd het woord gevoerd door Oberbe- reichsleiter Maletke, die er o.m. op wees, dat de slachtoffers tot verschillende vol keren behoorden, doch dat zij geleefd en gestreden hebben voor één doel Vervolgens werd het woord gevoerd door den president der N.O.C., mr. M M. Rost van Tonningen, die o.m. ver klaarde, dat het voor de Nederlanders een eer is om aan de zijde der Duitschers te strijden en te werken. Spreker wees er vervolgens op. dat de inzet in het Oosten geheel vrijwillig is. Vele Neder landers zijn 'daar bij het opbouwwerk gevallen. Spreker herinnerde er daarna aan. dat Barendregt en ir. J. B Vries uit idealisme hun taak in het Oosten vervulden. Tenslotte herdacht spreker nog met enkele woorden den Duitschen kameraad, Gebietskommissar Löhrmann Onder de tonen van het lied „Ik had een wapenbroeder” neigden zich daarop langzaam en plechtig de vanen en namen allen staande afscheid van de drie ge sneuvelden, waarna Rijksminister dr. Al fred Rosenberg namens de Rijksregee ring bij elke kist een krans neerlegde. Daarna speelde de muziek het Duitsche volkslied en het Wilhelmus. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 4 Maart. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Gevechts- en slagvliegers hebben in de Straat van Kertsj 2 beladen vijandelijke veerbooten tot zinken gebracht en eenige andere beschadigd. Aanvallen op de los- singsplaatsen van het bolsjewistische lan- dingshoofd veroorzaakten krachtige bral den. In het gebied van Kriwoi Rog zijn tal rijke krachtige aanvallen der bolsjewie ken mislukt. In een penetratieplek ten Zuiden van de stad wordt nog gestreden. Formaties slagvliegers hebben herhaal delijk bolsjewistische troepenconcentra ties in het gebied van Sjepetowka met goed effect aangevallen. In hetzelfde gebied en ten Zuiden van de Pripjetmoerassen zijn bij levendige plaatselijke gevechtsactiviteit vijandelijke verkenningsaanvallen afgeslagen. Tusschen Beresina en Dnjepr en ten Noorden van Rogatsjef zijn herhaalde aan vallen der bolsjewieken met zware verlie zen voor den vijand ineengestort. Ten Zuidoosten van Witebsk handhaaf den onze troepen hun stellingen tegen over de herhaaldelijk met steun van tankj en slagvliegers aanvallende bolsje wieken, zuiverden eenige penetraties en schoten 14 vijandelijke tanks stuk. Ten Noordwesten van Newel en Zuidoosten van Pleskau verminderde de zwaarte der vijandelijke aanvallen. Daar entegen zetten de bolsjewieken hun hardnekkige doorbraakpogingen aan de Narwa voort. Verscheidene penetraties werden door tegenaanvallen opgeheven of samenge drukt. De aanval van een vrij zwakke formatie bolsjewistische torpedovliegtuigen op een Duitsch convooi aan de Noord-Noorsche kust bleef zonder succes. Jagers van de convooibescherming schoten 3, afweerge schut aan boord 2 vijandelijke vliegtuigen neer. Aan het landingshoofd van Nettuno werden ten Zuidwesten van Aprilia en ten Zuidwesten van Cisterna door eigen stoottroepen eenige hoogten veroverd. Vijandelijke tegenaanvallen op de pas gewonnen linies werden in felle gevechten afgeslagen. Van het Zuidelijke front wordt alleen wederzijdsche activiteit van verkennings- en stoottroepen gemeld. Krachtige formaties Amerikaansche ter reurvliegers hebben gisteren het stedelijk gebied van Rome aangevallen. De mili taire schade is gering. Er ontstonden ver liezen onder de burgerbevolking. Bij deze aanvallen werden door jagers en af weergeschut 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten Formaties Amerikaansche bommenwer pers zijn in de middaguren van gisteren onder sterke bescherming van jagers tij dens dichte bewolking dóórgedrongen in het Noord-Duitsche kustgebied. Door wijd verstrooid uitgeworpen bommen ont stond schade in de woongebieden van eenige plaatsen en in landelijke gemeen ten. Luchtverdedigingskrachten van het luchtwapen en de marine vernietigden 21 vijandelijke vliegtuigen. Vijandelijke storingsvliegtuigen wier pen in den afgeloopen nacht bommen in West- en Noord-Duitschland. Het de van hebben, eendrachtig samenwerkend, even eens er toe bijgedragen, dat heel wat zwa-a arbeid kon worden verzet. Een eere-saluut verdient zeer in het bijzonder de Nederlandsche Volksdienst, die van het eerste oogenblik af dat er geholpen moest worden, paraat is ge weest en gebleven De voedselvoorziening werd door haar op een wijze opgelost die algemeene bewondering had. Niet alleen de duizenden dakloozen moesten worden gevoed, ook de vele duizenden werkers werden bediend En dat de op gediende kost perfect was, hebben wij persoonlijk ondervonden. Smakelijk en voedzaam was het warme gerecht, dat wij nuttigden, evenals de met kaas be legde boterhammen. Zoo wordt daar in Nijmegen gemeen schappelijk krachtig gearbeid aan het herstel van de met vele wonden geslagen stad. De terroristische luchtpiraten heb ben inderdaad bereikt, dat men waardee ring heeft gekregen voor de aanpakken de leiders van nieuw geschapen instel lingen, die niet anders beoogen dan in dienst te staan van het geheele volk Terwijl in Nijmegen zelf vrijwel ieder- (Van onzen specialen verslaggever.) Dank zij deskundige voorlichting ter plaatse hebben wij dezer dagen een vol ledig overzicht gekregen van hetgeen er binnen enkele uren na de vreeselijke ramp, die uitsluitend de burgerbevolking van Nijmegen geteisterd heeft, tot stand is gebracht. Zoo er ooit van een terreur- aanval sprake was, dan toch zeker in dit geval. Geen militair, noch industrieel doel kon worden geraakt, omdat deze in Nij megen eenvoudig niet te vinden zijn. Oog getuigen waaronder de plaatsvervangend burgemeester, ir. Hondius die aan stonds na de ramp krachtig de leiding tot hulpverleening op zich nam hebben ons verteld, dat nadat bereids een lucht alarm was afgeblazen, ongeveer 20 minu ten later opnieuw luchtalarm weerklonk, waarna kort daarop van groote hoogte bommen op de binnenstad werden ge strooid. Naast brand- en brisantbommen, werden tevens splinterbommen geworpen Ontstonden er eenerzijds aldus vele branden en werden diverse complexen vernield, deze splinterbommen waren di rect gericht op levende wezens. Immers deze bommen gingen over tot splintertjes, vaak ter grootte van ons eertijds zilve ren dubbeltje of kwartje. Zoo werden vele honderden onschuldige slachtoffers, die zich op dit middaguur op straat be vonden, gedood of zwaar gewond. Van deze splinterbommen werd, zoover ons Blijkens een bericht van den oorlogs verslaggever dr Herald Jansen, meldt S.P.T., is de oorzaak van de geringe Duitsche verliezen boven Londen te ver klaren door het gebruik van nieuwe Duitsche bommenwerpers. Hij vloog Woensdag mee toen er een groote aanval op Londen ondernomen werd en schrijft „Het Duitsche idee van een bewegelijken en ook voor den strijd van machine tegen machine geschikten bommenwerper is tot uitdrukking gebracht in een toe stel van een nieuw type. Dit type blijkt bij afweergevechten veel practischer dan de zware viermotorige bommenwerpers. Vandaar de betrekkelijk lage verlies cijfers.” De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Niettegenstaande de Sovjets bij hun aanvallen in de sectoren van Narwa en Pskof (Pleskau) zware verliezen lij den, zetten zij onder gebruikmaking van talrijke pantserwagens hun operaties voort. Ten Zuiden en ten Noorden van Narwa zijn zij iets opgerukt en naar ver luidt zouden zij er in geslaagd zijn de rivier over te steken. In militaire kringen te Berlijn heeft men nog geen berichten ontvangen, waaruit zou blijken, dat de bolsjewistische bewering, dat de stad Narwa geïsoleerd is, als juist moet wor den beschouwd. Veeleer houdt men er hier rekening mede, dat het garnizoen, zoo noodig een uitwijkende beweging zal we ten uit te voeren. De Duitsche verdedi gingswerken zijn hier diep geéchellon- neerd en men verwacht dan ook, dat de Sovjets bij verder oprukken op groote moeilijkheden zullen stuiten en elke ter reinwinst duur zullen moeten betalen. In het gebied ten Zuiden van Pskof zijn de Sovjetaanvallen voortgezet. Zij schijnen thans in Zuidelijke richting te willen op rukken met het doel de spoorlijn Pskof Ostrof te verbreken. Bij de stad Pskof zelf hebben de aanvallers hun hardnek kige doorbraakpogingen voortgezet. In de buitenwijken zou reeds gevochten worden. Van Duitsche zijde wordt hevige tegen stand geboden, ten einde te verhinderen, dat de Sovjets de grens van het General- bezirk Letland overschrijden. Volgens de laatste berichten zouden zij nog meer dan 20 km van Ostrof verwijderd zijn

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1