1944. No. 18737. Zware strijd ten Zuiden Mussert sprak de hoofdstad ui van Sjepetowka s Maandag 6 Maart. VAN OVERAL Verduister met zorg! Het is ujfi eigen belang,. ONZE VOEDING IN OORLOGSTIJD de zü Bij Witebsk volledig afweersucces behaald Amerika verbreekt betrekkingen met Argentinië VERDUISTEREN Van 18.45 uur tot 7 uur De aanval op Rome Duitsche uiteenzetting van Finsche kwestie -e ,„.-r Koch-R.HsSl.1 Over verleden, heden en toekomst Keuringen 5 - - - - 3 r. Kotka HELSINKI [Fellin Dorp. 0 'no 100km Z^Pskow Poncho^ V, RskoW(Pleskati) (44I3) =^LENtt ■Cm Ga tschina 1NARWa3* V- COURANT HAAGSCHE w», iivwui, w» mui uwnii, «ic.e va, nuyoi nevi cusu aoi i*1*, i vi, ovjö i^.w, i\oiriwi irtronia, v. uv» Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263) Boek ha. «del 4. B. van Beters jr., Theresiastraat 108a. Tel. 772444. Indrukwekkende bijeenkomst je Westen DUITSCHE 12 ?n No. Bij terreuraanvallen 41 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten „Kijk eens, Oompje biedt je zelfs een stoeltje aan 1” 18.00 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek 12 Maart 912.00 uur Groningen, A uur Leeu- aan de Westzijde moeten dekken. Ér gaat een tovasie het erg- iren overkomen. PRIJS DER ADVERT.i 111 m.M (5 reg.) f 1 65. elka m.M. m. tot 23 m.M GO reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr Reel. -- --A. (in halve op£)/0.S7. De stopzetting van leveranties aan Turkije Na het afbreken der Engelsch-Turksche militaire onderhandelingen, houdt de leve rantie van geallieerd oorlogsmateriaal ter stond op, met inbegrip van de olieleveran- ties, zoo schrijft de „Daily Telegraph”. Sinds vorige week weigert de Britsche Kamer van Koophandel te Ankara ver. gunningen te verstrekken voor den invoer van Engelsche goederen in Turkije, als. mede voor den uitvoer van Turksche goe deren naar Engeland. De Vereenigde Staten hebben de be trekkingen met Argentinië verbroken. De Amerikaansche ambassadeur te Buenos Aires heeft opdracht gekregen, de offi- cieele diplomatieke betrekkingen met het regime-Farrell niet voort te zetten. de 1 van den 5den verjaardag zijner kroning, op En weer eens weersportkampen Voor de volgende kampen is nog voor een beperkt aantal gezonde jongens plaats. Aanmelding kan op Donderdag 9 Maart 1944 in Den Haag, Plein 1813 nr. 3, tusschen 914.00 uur persoonlijk plaats vinden. Onkosten ontstaan niet, reisgeld wordt terugbetaald. contro- gezond- volk en brengt maanden rapport hij tenslotte zijn strijders vroeg aan het werk te gaan trouw aan hun beginselen en trouw aan de Beweging, toen verhief zich de stampvolle zaal en het eindeloos gejuich was een antwoord, dat geen twij fel overliet. Nadat propaganda-inspecteur Frentrop een enthousiast slotwoord had gesproken en de nationale vlag was weggedragen, verliet de Leider de zaal. Na afloop van de vergadering formeer den zich de aanwezigen tot een indruk- wekkenden stoet, die voorafgegaan door de muziek defileerde voorbij den Leider, die op net balcon van het gewestelijk kwartier aan het Jan Willem Brouwers- plein was verschenen. Aan het hoofd van den stoet gingen de voornaamste functio narissen. Tot besluit trokken de duizenden Natio» naaLSocialisten doos de stad, Maan- 6 Maart onder 5.57 u.. op 14.46 u.; 7 Maart onder 6.30 u., op 15 48 u. 10 Maart V. M Nachtdienst dokters tusschen 22 u 7 U. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding 116364; z.g. Stadspatiënten No 49. Buitenland De „Times" meldt, dat plotseling 800 man personeel van den Londenschen on- dergrondschen spoorweg in staking zijn gegaan, wegens niet ingewilligde loon- eischen. De bolsjewistische vakvereenigings- leider Sjwernik is gekozen tot voorzitter van den oppersten Raad der Sovjet republiek Binnen-Rusland, PRIJS DEZER QOURANTt Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p 3 rrmd met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en Letterk Bijbl ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl ƒ3.95. Buitenl ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c., £r. p. p 10 c ƒ0.51 p m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. IC et KI Adv (In halve opL) /O.OT, DiensUanb. ƒ0.38. Per», gevr /0.48. Adv. „Br, bur. v. d. bU’ 10 c. meer. -I- !SS—1 1 I— I Het doel van de bolsjewieken is nog steeds hetzelfde. Evenals in den winter- oorlog tegen Finland is het ook in dezen oorlog weer de bedoeling van de Sovjet unie, om Finland in te lijven en in het Finsche gebied de positie te bezetten, die leiden kan tot beheersching van Skandinavië. Het feit, dat Engeland en Amerika trachten de aangelegenheid smakelijk te maken voor de Finnen, kan de oogen niet doen sluiten voor dezen feitelijken toestand. Mannen van den Arbeidsdienst pakken aan. Ook de zwaar ste boomstammen wordt men de baas, wanneer allen medewerken. (R.A.D.-Storch-O.-H.) Bij den Vrijdag door Amerikaansche vliegtuigen op het stadsgebied van Rome ondernomen aanval troffen, naar 't D.N.B. meldt, de lukraak geworpen bommen voor al de woonwijken bij de stations Burtina en Ostiense, waarbij talrijke woonhuizen vernield werden. S P.T. meldt uit RomeHoewel de definitieve verlieslijst nog niet is opge maakt, heeft men thans te Rome reeds 600 dooden, die als slachtoffer van het luchtbombardement vielen, geteld. Uit een schuilkelder, die een voltreffer kreeg, haalde men 250 dooden. Het aantal dak- loozen wordt geschat op 10.000. De Paus is door den luchtaanval op Rome zoo diep getroffen, dat hij plechtige mis ter gelegenheid EJ---i-- J- —31-1- Maart, heeft afgelast. STRIJD OM AMSTERDAM INGEZET Drieduizend actieve strijders van Mussert, Nationaal-Socialisten van de daad, waren Zaterdagmiddag aangetre den in het Concertgebouw te Amster dam om te luisteren naar de bezielende woorden van den Leider, die zijn man* nen moed en vertrouwen wilde mee geven in den strijd, welken zij dezen dag hadden ingezet, den strijd om Am sterdam. Zaal en balcons waren gevuld en zelfs in de paden stonden de mannen nog opeengedrongen om getuige te kunnen zijn van en deel te kunnen hebben aan deze demonstratie, die een demonstratie was van trouw en van den eensgezinden wil van de Nationaal-Socialisten om het volk wakker te schudden en waakzaam te doen worden. Het podium bood een fraaien aanblik. Tegen een fond van grijs zag men de nationale en de N.S.B.-kleuren, en daar voor stonden de vlaggen der Germaansche landen opgesteld. Een sobere versiering van roode en witte bloemen en frisch groen omzoomde het geheel. Langs de bal. cons waren enorme spandoeken aange bracht met de drie leuzen: „Ons natio nalisme uw redding” „Ons socialisme uw toekomst” en „Goede Nederlanders staan achter Mussert”. Behalve het staforkest van de W.A. onder opperkompaan'Schoen maker had ook een groot koor van storm- sters op het podium plaats genomen. De tamboers en hoornblazers van den Nat. Jeugdstorm waren opgesteld op het balcon aan de achterzijde van de zaal. Nadat de vlaggen der Beweging waren binnengedragen sprak de propaganda-in specteur van het hoofdkwartier. Jac. Frentop een kort woord, waarna onder daverende toejuichingen de Leider met zijn medewerkers de zaal bhmentrad Mussert die met 't lied der zwarte solda ten werd verwelkomd, nam voor in de zaal plaats temidden van de hoogere function- narissen en gasten, tot wie behoorden: de secretaris-generaal der Beweging ir. Huygen, de voorman der Germaansche SS Feldmeyer, de commandant der W.A., mr. A. J. Zondervan, de wnd. commandant van den Nederlandschen Landstorm, Ober- sturmführer Delfs en de gewestelijk po- litiepresident. overste van Hilten. Een plechtig oogenblik was het toen onder tromgeroffel en hoorngeschal de nationale vlag werd binnen gedragen door Unterscharführer van Zegveld van den Nederlandschen Landstorm en heel de zaal zich verhief en met gestrekten arm den groet bracht. Propaganda-inspecteur Frentrop gaf een indruk van wat de N.S.B met de Anu sferdamsche strijd-actie beoogt en uitte zijn dankbaarheid tegenover Mussert, om dat deze de actie heeft willen stimuleeren door zijn aanwezigheid en zijn medewer king Leider zoo zeide hij, ga ons voor. Red uw Germaansche Nederland, red ons volk. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro Na 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen; Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwe-wlaai, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. (Je Op de persconferentie voor de buiten- landsche correspondenten te Berlijn heeft gezant dr. Schmidt Zaterdag in zake de Finsch-Sovjet-Russische bespre kingen een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide: Volgens officieele berichten uit Mos kou, die in Helsinki en Stockholm be vestigd worden, heeft de Sovjetregee- ring Finschen bemiddelaars verzocht de Finsche regeering in kennis te stel len van de Sovjetvoorwaarden voor een uittreden van Finland uit den oorlog. •Deze voorwaarden, welker aanvaarding de &vjetregeering van Finland ver wacht, voordat onderhandelingen opge vat worden, zijn: Verbreking der Finsche betrekkingen met Duitschland, interneering der in Finland aanwezige Duitsche troepen met hulp van het roode leger, dat de Finnen tot dit doel in het land moeten binnenlaten; terugtrekking der Finsche troepen tot de grens, die de Sovjet-Unie Finland in 1940 heeft opgedrongen; on middellijke vrijlating van alle in Fin sche handen zijnde Sovjetkrijgsgevange nen en civiele geïnterneerden, zonder aanspraak op vrijlating van de in de Sovjet-Unie gevangen gehouden Finsche soldaten en burgers. Toestemming der Finsche regeering in onderhandelingen met de Sovjet-Unie te Moskou over: demobilisatie van het Finsche leger; het verrichten van her stelbetalingen aan de Sovjet-Unie; te ruggave van het district van Petsamo. De Sovjetvoorwaarden doen zien, al dus verklaarde gezant dr. Schmidt, dat Moskou Finland in een val zou willen lokken om het te vernietigen en om langs politieken weg het doel te berei ken, dat den militairen inspanningen van het roode leger gedurende den ge- heelen oorlog ontzegd is gebleven. Een Reuterlezing van de Sovjetvoorwaarden maakt dit nog duidelijker. Deze ver meldt n.l. aanvullend nog de bezetting van alle groote Finsche steden door de Sovjettroepen en de verwijdering van alle anti-bolsjewistische elementen uit het Finsche kabinet. In dit verband wees gezant dr. Schmidt ‘op het afwijzende standpunt van de Finsche pers, hetwelk volgens Duitsche opvatting volstrekt juist is. Men moet duidelijk inzien, dat het bij deze voorwaarden niets anders dan een plompe manoeuvre betreft, om met be hulp van den zenuwenoorlog en een grootsch opgezet politiek bedrog te be reiken wat ontzegd gebleven is aan de militaire inspanningen van de Sovjets, n.l. het verslaan van het Finsche leger en de bezetting van het Finsche gebied teneinde aldus een verschuiving van de machtsontwikkeling der Sovjet-Unie naar Skandinavië te bereiken. Dr. Schmidt verklaarde, dat het niet zijn taak is. vooruit te loopen op het standpunt, dat de Finsche regeering zou bepalen. In zekeren zin gaf hij hier als woordvoerder van het Rijksministe- rie van Buitenlandsche Zaken de op vatting van de Wilhelmstrasse ten aan zien van het geheele complex weer. Over ons nationalisme, aldus Mussert, is een boekdeel volgeschreven ook over ons socialisme bestaat een boekdeel vol. Veel staat er in. Wij hebben gestreden tegen de verdeeldheid der politieke par tijen en voor de eenheid van ons volk Op den eenig mogelijken grondslag. Wij hebben gesproken en geschreven tegen defaitisme en Volkenbond en gesproken en geschreven over het zelfrespect van de natie. Het fiere zelfrespect. Wij stre den tegen den Volkenbond, dat instru ment van onteering en van knechting van Europa. Toen die Volkenbond ge boren werd, was de kiem der ongerech tigheid reeds aanwezig Wij streden voor de Europeesche solidariteit. Wij getuig den van de Europeesche solidariteit in het besef, dat Europa was één volkerenfami lie. Wij streden tegen het waandenkbeeld, dat Engeland het toppunt was van de gerechtigheid. Niet één, maar duizend keer hebben wij gezegd Wie Engeland vertrouwt, kan zijn graf wei graven en daartegenover plaatsten wij den raad laat ons volk zoo goed mogelijk op zich zelf staan. Wij streden tegen het ontrui men van de forten bij Kijkduin en Vlis- singen, welke Nederland op bevel van Engeland niet mocht afbouwen. De kanonnen waren bij Krupp besteld en be taald en te Amsterdam afgeleverd, mochten niet worden opgesteld. Nu hebben anderen de bescherming van onze rivieren op zich genomen, na dat wij het Nederlandsche volk hadden gewaarschuwdals gij uw kusten niet zelf verdedigt, komt er een ander om het te doen. Zoo staat over ons nationalisme een boek vol geschreven. Ons socialisme Ons socialisme was strijd tegen het marxisme, tegen het staatsabsolutistne. dat de voorbereiding is van bolsjewisti sche toestanden. Wij streden tegen de opvatting, dat de arbeiders geen vader land hebben. Daarentegen hebben wij ge streden voor het volksche socialisme, onzen wil om de volksgemeenschap te vormen op een wijze, die geheel nieuw was. Het is voor de eer van den arbeid, voor de geborgenheid in eigen volk Wij hebben geschreven en gesproken tegen de werkloozenpolitiek van Colijn, tegen het residu van 200.000. Wij streden voor het recht op arbeid. Wij streden er voor, dat de jeugd in levensblijheid zou wor den opgevoed en voor pensioneering van ouden van dagen door den staat. Wij zeiden, dat het een schandaal was, dat iemand, die tot zijn 65ste jaar de volks gemeenschap had gediend, wordt afge scheept met enkele guldens per week In deze geborgenheid zien wij het socialisme van de natie, want ge weet, dat wanneer iemand dertig of veertig jaar gewerkt heeft en dan met een fooi wordt afge scheept, deze man terecht een opstandige wordt. Volgens onze begrippen behoeft hij niet meer te werken, wanneer hij zijn taak verricht heeft. Wij waren tegen voedselvernietiging, welke daarop neer kwam, dat men het voordeeliger achtte het voedsel met mil- lioenen kg te vernietigen dan het tegen den wensch van Engeland naar Duitsch land te transporteeren. Wij zeiden: „Er zal een tijd komen, dat aan dit voedsel groot gebrek is Wij streden tegen de liberale economie van ieder-voor.zich en stelden daar tegenover, dat het algemeen belang moet gelden voor het persoonlijk belang. Wij veroordeelden het Neo.MaL thjisianisme en pleitten voor gezinsvor ming. Wij vroegen niet in welk huis werd u geboren, maar vroegen: welke eigen schappen, die voor de volksgemeenschap van dienst kunnen zijn, bezit u? Wij ver zetten ons tegen den tredmolen, waarin de arbeiders zonder onderbreking liepen en zeiden, dat hun een vacantie van twee weken toekomt, wanneer ze 50 weken heb ben gewerkt. Er waren genoeg men- schen, die 52 weken van het jaar niets uitvoerden. Wij streden voor een gezonde jeugd. Daarom en daartegen ging het. Het be. gint nu door te dringen tot ons volk, maar wij zullen er hard voor moeten vechten om te bereiken, dat onze begin selen in alle kringen van ons volk be kendheid verwerven. Daarbij moeten wij d i t nooit vergeten: niemand schenkt ons wat. integendeel, het Nationaal-Socialisme wordt ons niet thuis gebracht. Wij zul len een harden strijd moeten voeren, hij moet echter gewonnen worden, omdat het om de toekomst gaat en gij zult hem met mij winnen, daarvan ben ik over, tuigd. Mussert besloot zijn rede met een be. roep op de eendracht van allen. £n toen Zwaar infanteriegeschut in stelling. In het volkomen vernielde plaatsje CarAxata bij Aprilia is temidden van afgeschoten vijandelijke pantserstrijdwagens een stuk Duitsch infanteriegeschut op een rijdende affuit in stelling gegaan, om den oprukkenden grenadiers den weg te banen. ons in dat geval zou wachten. Inderdaad, de kans bestaat nu, dat er een invasie komt. Voorheen heeft men bereidwillig zijn thee voor de Engelschen klaar gezet, dat is nu van de baan, sedert de Duit- schers het water van de inundatie heb ben klaargezet, omdat zij Europa ook e -- licht op, namelijk dat een ste is wat ons zou kun, Als men in de lucht het ronken der mo toren hoort, dan kan mert nu zeggen: O, het zijn Duitschers, vrees-^iiets het is de vijand maar! En in het /andere geval: daar zijn onze vriendenLaten wij in den schuilkelder gaan. Eén typeerend verschijnsel I Engeland houdt zich aan zijn traditie door niet te vechten tegen, mannen, maar tegen vrouwen en kinderen. Wij, Nederlanders, en vooral de ouderen onder ons, herinneren zich de jaren om streeks 1900, de jaren van den boeren oorlog nog zeer goed. Toen de Engelschen net tegen de boeren niet vol konden hou den, kwamen ze met wapens, die dg boe ren niet hadden mitrailleurs en zwaar geschut. De boeren hadden slechts gewe ren, maar dachten er niet aan, zich over te geven. Toen gingen de Engelschen naar de hoeven, staken deze in brand en namen de vrouwen en kinderen, van wie er 26.000 in concentratiekampen zijn om gekomen. Tijdens den eersten wereldoor log hongerde Engeland de Duitsche vrou wen en kinderen uit, precies zooals nu. Bovendien verwoesten zij thans nog ste den en cultuurmonumenten, en dat niet alleen in Duitschland maar ook hier. Terecht kan een anti zeggen: van vrienden moet je het maar hebben. Wij Nationaal-Socialisten, hebben na tuurlijk begrip voor het Duitsche zoowel als voor het Nederlandsche volk. Wanneer wij ons daarop hebben bezonnen, dan vragen wij ons af, wat is het instrument, dat dienstig zou kunnen zijn om Neder land weer een toekomst te geven Hoe zou ons volk den weg vinden uit den nood Het antwoord hierop van iedereen, die begrip en verstand heeft, luidtdat middel is alleen de N.S.B. Ot men het wil of niet, er is slechts één middel, de N.S.B. Ons nationalisme Raad en bijstand van de Overheid Het voedingsprobleem' is niet alleen van dezen tijd. Men kan zeggen, dat het zoo oud is als de wereld. Het eenige verschil is, dat het zich in den loop der tijden in velerlei gedaanten heeft voorgedaan, al naargelang van de omstandigheden. Vóór den oorlog was het o.m. de ondoelmatige voeding, welke bestrijding vereischte, ondoelma tig in dien zin b.v., dat zij te eenzijdig was, waaruit gebreken en ziekten kun nen voorkomen. Er was voorts een groeiende categorie van landgenooten de werkloozen en hun gezinnen welke leed aan onvoldoende voeding. Ook toen was er voor de overheid re den te over, om zich met het voedings- vraagstuk te bemoeien. Zoo ontstond de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten plattelande. In de steden was het de Bond van Leerkracnten bij het Nij verheidsonderwijs, welke in grootere en kleinere steden 96 afdeelingen stichtte, welke raad geven op het geheele ge bied van de huishouding, op het platte land ook op het gebied van den tuin bouw. Sindsdien heeft een coördinatie plaats gehad, welke leidde tot de stich ting van den Voedingsraad, als onder deel van den Gezondheidsraad, dia reeds bij de wet van 1919 werd inge steld. De taak van den Voedingsraad is zeer omvangrijk, vandaar, dat hij met groote zorg is samengesteld. Hij be staat uit deskundigen op het terrein van de voedingsleer, waaronder vel schillende hoogleeraren. Tal van rege lingen zijn door den Voedingsraad ont worpen, zoo b.v. de regeling voor het ziekenvoedsel, de uitmaling van het broodgraan tot 85 procent, het verwer ken van kalk in het brood, de vitamine- verstrekking enz. Dit lichaam leert voorts regelmatig den heidstoestand van ons daarover elke drie uit. Begin 1941 stichtte de Voedingsraad een Voorlichtingsbureau, waarover wij al „en en ander schreven. De Com missie inzake Huishoudelijke Voorlich- tig en Gezinsleiding (wie heeft dezen onpractischen en langademigen naam toch uitgedacht?) welke in de steden werkzaam is, werd in 1934 opgericht en ressorteert onder het Departement van Sociale Zaken. Behalve voorlichting op voedingsgebied, geeft deze commissie ook adviezen voor naaien, knippen en verstellen, waschbehandeling en huis houdelijk werk en kinderverzorging, allemaal hoogst belangrijke dingen voor elke huisvrouw, die daar niet buiten kan. In samenwerking met het nijver heidsonderwijs worden in tal van plaat sen cursussen gegeven voor meisjes, in het cursusjaar 1942-43 b.v. 720 kookcur sussen met 14.828 deelneemsters, 518 naaicursussen met 9724 deelneemsters, 52 waschcursussen met 916 deelneem sters en 36 kinderverzorgingscursussen met 784 deelneemsters. Daarnaast wor den ook tentoonstellingen, demonstra ties en filmvoorstellingen gehouden. Uit een en ander mag worden gecon cludeerd, dat de Voedingsraad en de daarbij behoorende organisaties zich tot het uiterste ingespannen om het den huis vrouwen zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Laten die huisvrouwen van naar kant toonen, dat zij deze inspan ning naar behooren weten te waardee- ren, door het bezoeken van de cursus sen. Zij zullen daarmee niet alleen zich zelf en haar kinderen een plezier doen, maar ook haar echtgenooten, want nog altijd leidt de weg naar het hart door de maag. >>»»»»»»»»»»»»>»»»»»»»»»»»»»v X voor de Waffen-SS, SS-Wacht- g bataljon in Amersfoort, Land je storm Nederland, Kriegsmarine g X en de Germaansche SS in Neder land. Alle inlichtingen, brochure, voor de heen- en verkrijgbaar bij Mussert spreekt En toen sprak Mussert, die op het Po dium eerst weer de hulde van zijn ge trouwen in ontvangst moest nemen, een hulde, die zich uitte in ovationeele toe juichingen, de vergadering toe. Een boeiende redevoering, waarin de ernst der tijden doorschemerde maar waaruit bo venal een krachtig geloof sprak, dat de strijders moest stimuleeren. Mussert ver geleek den toestand van vóór 1940 met dien van na 1940 en wees er daarbij op, dat ons volk niet ontwaakt is, maar slechts even is wakker geschrokken om daarna weer in te slapen. Eerst de dreigende in vasie begint bezorgdheid te wekken onder hen. die vroeger dachten dat de komst der Anglo-Amerikanen een feest zou be- teekenen Mussert herinnerde aan het bolsjewis tisch gevaar, maar ook aan het gevaar aan de Westgrenzen die wij nooit hebben ver dedigd, maar waar nu de Nederlandsche Landstorm meehelpt om in te halen waar wij te kort schoten. En wat de toekomst betreft zei de Leider dat het nu nacht is en storm op zee. De nacht zal echter voorbij gaan de storm zal gaan liggen en de zon zal komen om een vreedzamer ta fereel te belichten. Dan zal het NationaaL Socialisme worden omgezet in een daad. Hartstochtelijk waarschuwde Mussert tegen het bolsjewisme, dat Europa na een Duitsche nederlaag zal beheerschen en hij stelde daartegenover het gelukkige lot, dat den vrijen landen in de Germaansche volkerengemeenschap wacht, een lot dat bezegeld wordt door het woord en de trouw van den Führer. Sprekende over de dreigende invasie in Europa, zeide spr. o.m.: Bij de bevolking leeft de wensch naar de bevrijding. Maar het is al veranderd sinds Engeland van de zeezijde wil aan vallen. Ge hoort het niet meer, dat ze zeggen; ik wou dat de Engelschen maar kwamen, omdat ze begrepen hebben, wat WEERM ACHTBERICHTEN. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 5 Maart. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Ten Zuiden van Kriwoi Rog duren de afweergevechten nog steeds voort. In het gebied van Sjepetowka gingen de bolsje wieken na sterke artillerievoorbereiding met overmachtige infanterie- en pantser- formaties tot den aanval over. Terwijl de Sovjets in verschillende sectoren na het stukschieten van 59 tanks werden afge slagen, gelukte het hun op eenige plaatsen ons front te verbreken. Er zijn verbitterde gevechten aan den gang. Ten Zuidoosten van Witebsk mislukten ook gisteren alle doorbraakpogingen van de Sovjets. In het gebied van Pleskau en Narwa zetten de bolsjewieken hun aanvallen met versch aangevoerde strijdkrachten voort. Troe pen van het leger en de Waffen-SS ver ijdelden in harde gevechten alle aanvallen, grendelden plaatselijke penetraties af en vernietigden 17 vijandelijke pantser wagens. Bij de zware afweergevechten der laatste dagen hebben zich in den Noorde lijken sector van het Oostelijke front de 81e Silezische divisie infanterie onder be vel van luitenant-generaal Schoper en de Palts-Rijnlandsche 263e divisie infanterie onder bevel van luitenant-generaal Richter bijzonder onderscheiden. Van de Italiaansche fronten wordt slechts melding gemaakt van wederzijd- sche activiteit van artillerie en stoot troepen. In de middaguren van 4 Maart hebben Amerikaansche formaties bommenwerpers terreuraanvallen ondernomen op eenige plaatsen in West-Duitschland. Vooral in de steden Bonn en Keulen werd schade aan gericht in woonwijken en ontstonden ver liezen, onder de bevolking. Er werden ver. scheidene kerken, ziekenhuizen en open bare gebouwen getroffen. Een betrekkelijk zwakke formatie bommenwerpers drong onder bescherming van jagers tot het ge bied van Berlijn door, doch werd door onze luchtverdedigingsstrijdkrachten be lemmerd geconcentreerde aanvallen te ondernemen. 41 Vijandelijke vliegtuigen, waaronder 21 viermotorige bommenwer pers, werden vernietigd. Vijandelijke storingsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen laten vallen op plaatsen in West-Duitschland. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 6 Maart Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: In den Zuidelijken sector van het Ooste lijke front zette de vijand zijn vruchte- looze aanvallen ten Zuiden van Kriwoi Rog voort. Het zwaartepunt der bolsje wistische doorbraakaanvallen ligt thans in den sector van Swenigorodka, waar de bolsjewieken gisteren met sterke infante rie. en pantserstrijdkrachten tot den aan val overgingen en vooral in het gebied ten Zuiden van Sjepetowka, waar de af- weerslag met verder opdringende bolsje wistische strijdkrachten een zeer fel ka rakter aannam. In beide sectoren leveren onze troepen zware afweergevechten. De vijand verloor daar 69 pantserwagens. In den centralen frontsector mislukten aan den autoweg SmolenskOrsja door talrijke pantserwagens ondersteunde, meermalen herhaalde aanvallen met zware verliezen aan dooden en gewonden voor den vijand. Ten Zuidoosten van Witebsk behaalden onze grenadiers, op voorbeeldige wijze ge steund door „Tijgers”, stormartillerie, pantserjagers en luchtdoelgeschut, op nieuw een volledig afweersucces tegen de Sovjetdoorbraakpogingen, die ook gisteren werden voortgezet. Ook ten Noorden van Pskof en bij Narwa werden herhaalde vijandelijke aanvallen in .verbitterde ge vechten afgeslagen. Eenige penetratie- plekken konden in geslaagde tegenaanval len gezuiverd of verkleind worden. Bij de afweergevechten in den Zuide lijken sector van het Oostelijke front hebben zich de Frankisch-Sudeten Duit sche 46ste divisie infanterie onder bevel van luitenant-generaal Roepke en de Oostmarksch-Badensche 23stp pantser divisie onder bevel van generaal-majoor Kraber bijzonder onderscheiden. In Italië kwam het niet tot gevechts handelingen van beteekenis. Vijandelijke torpedovliegtuigen brachten in den nacht van 5 op 6 Maart Noordelijk van Bor kum het in een Duitsch convooi varen de Zweedsche s.s. Diana tot zinken. Door de bewakingsstrijdkrachten van het con vooi en door het scheepsafweergeschut werden 2 van de 3 aanvallende vlieg tuigen neergeschoten. Bij den afweer van vijandelijke lucht aanvallen op Duitsche steunpunten in het bezette gebied in het Westen werden gisteren overdag 8 vijandelijke vlieg tuigen. waaronder 3 bommenwerpers, neergeschoten. Eenige vijandelijke stoorvliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen op West-Duitsch gebied vallen. s A 2 2 a 2 X X X reisbiljetten 2 terugreis verkrijgbaar by de g Nebenstellen der Waffen-SS Am- X sterdam, Dam 4, Alkmaar, Lange- straat 56, Heerlen, Saroleastr. 25, X Groningen, Heerstraat 46, En- g schede, Hengeloschestraat 30 en g het SS-Ersatzkommando Nieder- lande, den Haag, Korte VU ver- g berg 5. 9 Maart 914.00 uur Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 10 Maart 912.00 uur den Bosch. Hotel Noord-Brabant, Markt 45, X 15—18.00 uur Venlo, Deutsches J X Haus, Egmondstr. 16. 11 Maart 9g 12.00 uur Arnhem, Café Royal, 15 IQ DA mir 7uta11o T-To öI fill inn V X 13 Maart 9—14.00 uur Amsterdam, y Dam 4. 14 Maart 914.00 uur v Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. v 15 Maart 914.00 uur Amersfoort, g Pol. Durchgangslager, Leusderweg. ^«««««««««««««««(««««««««««•Cl V V V V V V V V 5 V 3 V X V V V V V V 5 X A f. X f. L X X X X 2 X A X Heerstraat 46, 1518.00 R warden, Huize Schaaf, Breedstr. 5 10 ounn V V X X A A 4. 14 »VIBORG (Viipuri) Por^ka y Braimeer

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1