DE FAMILIEVEETE BUITENLAND BINNENLAND SPORT KUNST EN LETTEREN FEUILLETON HAAGSCHE COURANT STADSNIEUWS Maandag 6 MaarE 1943 le bl. pag. 2 Evacuatie of verhuizing KERKNIEUWS BRIEFWISSELING Nederlandsche Omroep bestaat 3 jaar geZf M'J (MAAfó.MOOir^ j}ÈT KOFFIESURROGAAT W MfiT ECHTE KOFFIE Uitreiking distributiebescheiden INKOOP VAN Uitbreiding levensmiddelenproductie op Java Sweering weer kampioen driebanden A. M. H. BERKEL Gevechten op de Admiraliteits- eilanden DE HAAGSCHE PAUW Kóu gevat? KLEDING KEREN BURGERLIJKE STAND B naar BILJARTEN 3 toonstelling Trixie, lieve, zei een van haar gas- speeld, is gewonnen door den titel houder van het vorige seizoen, Jan en de Anglo- Amerikanen tot uiting wordt gebracht” afschrift zou hebben overhandigd van een protest, dat de Paus zou hebben ingediend tegen de verwoesting van de abdij Monte Cassino door de Anglo-Amerikanen. wordt te bevoegder plaatse niet bevestigd, meldt het D.N.B. uit Rome. Nederlandsche derde gegeven, doch Sweering Sengers De Leeuw Vreeswijk Baay Verbeek Geestman Louwaard van het blijspel „Waar is mijn dochter?” van Ank van der Moer. 6 6 6 5 8 6 1 7 gew. 6 4 4 4 4 3 2 1 ort. 493 498 528 559 608 464 550 570 „Le- Th. een BU 44 Nadruk verboden DOOR B. ZWARTS Morgen (van 8.3016.30) zijn aan de beurt in het Centrale Uitreikingslokaal, Laan van Meerdervoort 57 en in het bij kantoor Loosduinen Alidastraat 1: Lav Lm. Mar. Montnoir nooit laten weten, dat dit er ooit iets toe gedaan had. Ze zou hem met gelijke munt terugbetalen. Zich vermannend en trachtend ge woon te doen, liep Trixie om het pavil joen heen en voegde zich bij het gezel schap, dat den middag op de tennisbaan doorbracht. Hallo Trixie, waar ben je geweest? vroeg Francois, die een en al glimlach op haar toekwam. O, ik ben erg druk geweest, merk- Sovjet-generaal ontslagen De Sovjetgeneraal Patoetin, die het op- h.s. a.g. 0.701 0.656 0.630 0.538 0 467 0.650 0.503 0.457 Herdenking te Hilversum In Studio A aan den ’s-Gravelandsche- weg te Hilversum werd Zondagmiddag de derde verjaardag van den Nederlandschen Omroep in aanwezigheid van talrijke ge- noodigden herdacht met de uitvoering van een zeer gevarieerd programma, waarbij ter opening jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, wnd. Secretaris.Generaal van het Depar tement van V. en K. en dr. ing. W. A. Herweijer, directeur.generaal van de be treffende instelling, het woord voerden. Rede jhr. mr. S. M. S. de Ranitz In zijn openingsrede merkte jhr. mr. S. M S. de Ranitz o.a. het volgende op: De Omroep toonde zijn taak te begrij pen, door zijn weg niet te gaan los van het wereldgebeuren. Hij toont integen deel dat de cultuur van Europa in al haar verscheidenheid een eenheid vormt, wel ke eenig is in de geschiedenis en hij doet begrijpen, dat wij dit alles zouden ver liezen, als Europa geen stand houdt tegen de bedreigers uit het Oosten en het Wes ten. Verder herinnerde jhr de Ranitz aan de cultureele taak, die de Nederlandsche Omroep heeft naast zijn volksvoorlichten. de taak. De Omroep is geen concurrent van cultureele instellingen, doch heeft een eigen vorm en daardoor een eigen taak in het cultureele leven, waardoor hij cultuur drager is. Tot slot zeide de Secretaris-Generaal dat na den oorlog de* Omroep het volk den weg zal moeten wijzen in het nieuwe Europa. Op die taak moet hij zich thans reeds voorbereiden. Hij zal ons volk be grip moeten bijbrengen van onze cultuur en het binden aan die cultuur. Hij zal het besef moeten verwezenlijken, dat deze cuituur van eigen aard is en toch weer een deel van het groote geheel en van de Germaansche cultuur. Daardoor maakt hij de plaats duidelijk van Nederland in de komende Germaansche en Europeesche gemeenschap. Heele en gedeelten van inboedels Pen. tapijten, stoffage koperwerk en tin, Delftsch blauw, antieke kasten, haarden, kachels en fornuizen kortom alles wat u wenscht op te ruimen 5773 J. 8ELIER WESTEINDE 61 TELEFOON 395823 Hij zette het op een loopen over de heide en hoopte nog een spoor van haar te kunnen ontdekken. Weinig vermoedde hij, dat Trixie nog maar kort geleden eveneens hardloopend dezelfde route had genomen en dat ze op dit oogen- blik met een bleek gezicht stond te luisteren naar wat Francois Fallait te vertellen had. „De ommekeer” De titel van het politieke week- praatje, dat Max Blokzijl hedenavond via Hilversum 1 zal uitspreken, luidt: „De ommekeer”. De intensieve uitbreiding van de levens middelenproductie op Java vindt momen teel volgens Japansch voorbeeld plaats, aldus een A.N.P.-bericht uit Batavia Met gebruikmaking van leden van den vrij- willigen arbeidsdienst en van de z.g. na- buurschapsgroepen wordt de rijstaan- plant omgeschakeld op de Japansche me thoden, waarbij vooral gebruik gemaakt wordt van de in Japan opgedane ervarin gen bij het bestrijden van onkruid en ongedierte. Hand in hand hiermede gaan de pogingen tot uitbreiding van de fos- faatproductie. andere kwade ving. Ze stak hardop Li het vanmorgen werkelijk ernstig opge vat, meneer Montnoir? Dat spijt me erg. Ik maakte alleen maar een grapje. (Wordt vervolgd.) MAKELAAR (beëedigd) in onroerend goed en assurantiën BANKASTRAAT 115, TEL. 55.37.88* ver- naam en i adres adres, het Rede dr. Ing. Herweijer Dr. ing. Herweijer gaf in zijn jaar. lijksche herdenkingsrede een overzicht van het werk van den Omroep. Hij wees daarbij op de moeilijkheden, welke ont staan zijn door de beperking van de uit- zend-mogelijkheid. Met vreugde consta teerde hij echter, dat het aantal aangeslo tenen op de radio-distributienetten het afgeloopen jaar met ruim honderdduizend is gestegen en dat die stijging nog voort duurt Ondanks de moeilijkheden zijn de pro gramma’s op peil gebleven en in vele gevallen zelfs verbeterd. De belangstel ling voor de uitzendingen bleef groot en het succes van diverse initiatieven dik wijls opmerkelijk. In dit verband herin nerde de directeur-generaal aan de Ne derlandsche muziekweek en aan de Ne derlandsche volksklanken. Na de samen werking met het departement van V. en K. te hebben gememoreerd, ging dr. ing. Herweijer de werking der verschillende diensten na. Hij sprak uitvoerig over de welbewuste poging door de programma’s te komen tot een versterking van de volks, verbondenheid in Nederlandsch nationalen zin en tot een versterking van de volke renverbondenheid in Germaanschen en Europeeschen zin. Dit blijft de kernge dachte van den programma-inhoud. Hoe sterk de band tusschen Omroep en front is, wordt bewezen door het feit, dat reeds vijf en twintig omroep-mede- werkers als vrijwilligers hun leven hebben ingezet, een andere, de omroeper van den berichtendienst S.S. Unterscharführer Jo. han van Dorp, is kort geleden gesneuveld. Deze jonggestorven strijder werd door dr. ing. Herweyer in sobere bewoordingen herdacht, terwijl de gasten zich van hun zetels verhieven. Tenslotte sprak de directeur-generaal over den invloed van den Radio.Omroep op het directe krijgsgebeuren en op de indirecte oorlogvoering. De radio-om- roep heeft in deze oorlogsjaren niet stil gestaan en zich een eereplaats veroverd in de volksgemeenschap. De Nederlandsche Omroep treedt gesterkt door de overwon. nen moeilijkheden zijn vierde levensjaar binnen. Domei meldt, dat het Japansche gar nizoen in het gebied van Hyana op het eiland Los Negros den vyand, die op 29 Februari op het eiland geland was, zware verliezen toebracht. Onmiddellijk na de landing deden de Japanners he vige aanvallen, doch zij moesten, na den vijand zware verliezen te hebben toegebracht, hun stellingen tijdelijk ont ruimen. Nadat zij versterkingen van n gcw ccöi, nicin- Maar ik voel nu wel iets voor een partijtje tennis. Francois, zou jij even naar het kasteel, willen gaan en aan Madeleine m’n ten nisspullen vragen? Ik kan me dan hier in de kleedkamer wel verkleeden. 1254 Paul Krugarlaan hoek Kritzingerstraat, Telefoon 39.53.88. DS. F. DIJKEMA i In den ouderdom van 67 jaar is te Amsterdam overleden ds. F. Dijkema, em pred der Doopsge zinde Broederschap aldaar, bestuurslid van het Nederlandsch Bijbelgenootschap. Ned Herv Kerk Beroepen te Delft (vac^ds. T. Lekkerkerker) ds. W. L. Tukker, te Elburg. R_K. Kerk. Pater A M. W. Mulders S.J., thans kapelaan te ‘s-Gravenhage, werd aangewezen als aalmoezenier voor krijgsgevangenen in Duitschland In rijn plaats werd benoemd de heer F, M. Schrö der S.J. Het programma Het programma, dat op deze matinée werd uitgevoerd droeg den titel: „Hoogte punten van Europa’s geest”. Stellig is de Nederl. Omroep ook in het afgeloopen jaar met zijn opbouwend werk voortge gaan. Den volkszang heeft hij met de uit zendingen „Nederl. Volksklanken” trach ten te stimuleeren. opdat in de toekomst van daaruit nieuwe scheppingen geboren mogen wordenvoordrachtscursussen werden ter literaire ontwikkeling geor ganiseerd, terwijl klassieke stukken, opera’s en operettes voor de microfoon werden pasklaar gemaakt. Doch de Ned. Omroep heeft met het programma „Hoogtepunten van Europa’s geest” eer der datgene, waarvoor hij als cultuur- verspreider en cultuurdrager strijdt dan zijn eigen werk willen belichten Bij iedere radiouitzending staan het visueele en het auditieve in lijnrechte tegenstelling In deze matinée was de nadruk op het audi tieve gelegd, om daarmede den aanwezi gen een beeld van een onopgesmukte ra diouitzending te geven. Men heeft daar bij een greep gedaan in de juweelenkist der Europeesche cultuurgaven van de Mid deleeuwen tot op heden. Het gesproken woord, declamatie, zang én instrumentale muziek wisselden elkaar daarbij af. Aan dit al werkten mede: het Omroep Sym- phonie-orkest o.l.v. Pierre Reinards, Jeanne Coolsma, lier, Henk Dorel, bari ton, een koor o.l.v. Henk v. d. Berg, Luc. Louman, bas, A. Loerkens, cello, Pierre Palla, orgel, Adriaan Bonsel. fluit, Willy Francois, clavecimbel, Corry Bijster, so praan, Lidy v. d. Veen, alt, Roelie Ver hoog, piano en de voordrachtskunste naars Jeanne Verstraete, Thea Tulleken, Jan Koetsier-Muller, Tonny Bok. Philippe la Chapelle, Jacques de Haas. Jack Hamel. Adriaan van Hees, Jan Larners, Fred Menger en Eduard Palmers. Dank zij een uiterst zorgvuldige en zeer deskundige keuze van literaire en muzikale onder werpen is deze matinée een ideaal slui tende. hoogst kunstzinnige eenheid van woord en klank geweest. Het zou te ver voeren elk onderdeel afzonderlijk te be spreken. doch de vertolkingen van het voorbeeldig gedisciplineerde Omroep Symphonie-orkest o l.v. Pierre Reinards van R. Strauss’ „Feierlicher Einzug” van een Intermezzo van Monteverdi, de Wal- kürenritt van R. Wagner en de rhyth- misch zeer interessant geschreven, helaas PRIJSUITREIKING KLEURWEOSTRIJD „ZELFBESCHERMING”: De groote zaal van micitia was Zaterdagmiddag gevuld met ongeveer 300 kinderen uit de twee hoogste klassen van de lagere scholen die allen behoorden tot de besten van de deel nemers aan den kleurenwedstrijd, uitge schreven door de Ned. Ver. v. Luchtbe scherming, naar aanleiding van de ten toonstelling ..Zelfbescherming” Het was J en meisjes bij elkaar te laten komen en hun een prettigen middag aan te bieden. Bo vendien was het een mooie gelegenheid om propaganda te maken onder de schooL Laat Uw kleding keren door een vak man. Onze inrichting staat onder leiding van een vakk coupeur. Keren van Win terjassen Demi'» Costume» verschoten Regenyassen enz. 2067 1e Wasse Keerinrichting „UNIQUE” Sweelintkplein 42 Telefoon 33.41.81 KUNST-STOPP AGt speelde werkelijk brutaal. Arme Fran cois! Wat heeft hij je gedaan? O, niets, lachte Trixie. Ik... Iets deed haar opkijken en dar zag ze plotseling Jean Montnoir staan. Hij was uit de schaduw van de boomen te voorschijn gekomen en had bet laatste gedeelte van de partij gezien. Zijn oogen ontmoetten de hare en hielden die vast, toen zij blozend stil stond, onderwijl een dozijn tegenstrij dige emoties in haar om den voorrang vochten. Dan kwam hij vastbesloten op haar toen en nam zijn hoed al. Trixie... e... ik bedoel, juffrouw Murat, ik ben bang, dat ik u een ver- PIANO-AVOND THEO VAN DER PASSENGERS OP DE TWEEDE PLAATS nian£aHet tOUrnO01 kampioenschap pianist ineo van aer Fas zijn derde l Chopin-recital in „Diligentia” gegeven, van Nederland eerste klasse driebanden, waarbij niet alleen de zaal, doch ook I waarvan Zaterdag en Zondag te Am- het podium geheel bezet was. Het pro- sterdam de laatste partijen werden ge- gramma vermeldde de Ballade in f, de 24 1 Préludes, de Nocturne in Es, Mazurka’s, Walsen, het Scherzo in bes en de Etudes houder van 10 no. 3 en op. 25 no. 11. Theo van I Sweering. i avond wel zeer De Amsterdammer stond Zaterdagavond aan de leiding met 5 gewonnen partijen, gevolgd door den oud-kampioen Sengers, die 4 partijen op zijn naam had gebracht. De ontmoeting tusschen deze twee moest Zondag de beslissing brengen, met dien verstande, dat Sweering bij een beschei den nederlaag toch kampioen zou blijven, omdat zijn gemiddelde beter zou zijn dan dat van Sengers. Alleen een zware neder laag zou der. Amsterdammer het verlies van den titel brengen. Sweering heeft het echter niet zoover laten komen en ook de beslissende partij gewonnen. Het was een fraaie partij. Sweering boekte tot de IQe beurt een kleinen achterstand, maar daarna nam hij de leiding om deze niet meer af te staan Sweering was er goed in en zijn spel was afgemetentot de 26e beurt speelde hij met een gemiddelde van 1.Sengers, die het tournooi met twee nederlagen slecht was begonnen, doch zich daarna prachtig had hersteld, deed al zijn best zijn rivaal te benaderen, doch het lukte niet Hoewel hij nog vaak fraai spel liet zien, heeft zijn techniek, in ver gelijking met vroeger, toch wel veel in geboet. In ieder geval blijft het veroveren van de tweede plaats toch een mooi suc ces. Piet de Leeuw is derae geworden. Za terdag verloor hij van den voortreffelij- ken Utrechtenaar Vreeswijk en ook tegen Sengers moest hij het onderspit delven, zij het ook op het nippertje. Zondag rehabiliteerde hij zich echter door op sublieme wijze in 56 beurten te winnen van Verbeek, die het tournooi zeer hoop- .vol was begonnen, maar het tenslotte toch niet verder dan de 6e plaats bracht. De uitslagen van Zaterdag waren: Vreeswijk—de Leeuw 5044 in 87 brt.; SengersLouwaard 5027 in 66; Swee ringBaay 5028 in 61Verbeek Geestman 5042 in 74; Sengersde Leeuw 50—46 in 65 VreeswijkLouwaard 5039 in 93; BaayGeestman 5039 in 98; Sweering—Verbeek 5036 in 70. De resultaten van Zondag waren: Sweering —Sengers 5039 in 66de Leeuw—Ver beek 5037 in 56; BaayLouwaard 50 41 in 97 en GeestmanVreeswijk 5036 in 86. De eindstand luidt: car 346 327 333 301 284 302 277 261 Voor het verven van '1254 BONTJASSEN en KRAGEN, LEDEREN JASSEN SCHOENEN GLACÉHANDSCHOENEN Eet spreekuur voor Kosteloos rechts Kundig advies wordt gehouden op Maan nadeele var de afnemers gewijzigd. In de I dag-, W ?nsdag en Vritdagmidda? va- minder boeiend geïnstrumenteerde gende vom Prinzen Eugen” van Berger verdienen hier om hun hooge klankwaarde en welbewuste uitdrukkings wijze een extra woord van waardeering. In onverbroken stuwing heeft deze matinée met fragmenten uit werken van Dante, Cervantes, Shakespeare, Vondel, Goethe en Nietsche, met liederen van Walter v. d. Vogelweide, Mozart en Schubert en met composities van Pale strina, Grazioli, Beethoven en vele ande ren het scheppen van den Europeeschen mensch in heel zijn verscheidenheid de revue doen passeeren om daarmede op een aesthetisch verantwoorde wijze de slotapotheose „Europa spreekt”: een fragment uit .Sam Dodsworth” van Sinclair Lewis in te luiden. Het audi torium dankte met spontaan applaus. Den kunstenaressen werd een bloemenhulde gebracht. OOSTLAND ROEPT De persdienst van den Nat. Jeugdstorm schrijft o.m.: In het Oosten zijn thans door den strijd der Germaansche legers onmetelijke gebieden vrijgekomen, die er slechts op wachten om door Germaansche boeren in cultuur gebracht te worden Nieuwe, ongekende mogelijkheden openen zich hiermede, óók voor de Nederlandsche jeugd ..Terug naar het landis thans het parool. Een volksgemeenschap kan niet welvarend zijn zonder een gezonden boerenstand. Voor de besten óók uit de stad, bestaat thans gelegenheid vrije boer op eigen grond te worden In den Germaanschen Landdienst krijgen jongens en meisjes van 14 tot 17 jaar een opleiding tot boer en boerin. De kampen zijn gelegen in de omgeving van Danzig, heerlijk in de vrije natuur. Na afloop van den leertijd be staat gelegenheid tot het volgen van landbouwonderwijs, terwijl later de kroon op het werk volgtde eigen boerderij in het Oosten. Reeds meer dan 500 jongens en meis jes zijn in den Landdienst getreden. Volg hun voorbeeld na en verschaf je een zekere toekomst Flinke jongens en meisjes van 14 tot 17 jaar kunnen zich aanmelden als vrij- williger(ster) en van 18 tot 25 jaar als kampleider (ster), of als huishoudster in een der kampen van den Landdienst. Aanmeldingen en inlichtingen bij den Germaanschen Landdienst. Koningslaan 9 Utrecht WEEST ZUINIG MET UW KUNSTMEST STOFFEN: Dit beteekent niet uw tuin gewassen door misplaatste zuinigheid te kort te doen, doch verspilling te voor komen. Want de hoeveelheden kunstmest, die verkrijgbaar worden gesteld, zijn be perkt. Alleen stikstof- en kalimest zijn nog beschikbaar, fosforzuurmest is niet meer voorradig. Een reden te meer om de kunstmest oordeelkundig te gebruiken. Daartoe houde men in de eerste plaats rekening met de behoefte, die de diverse tuingewassen aan deze, nog beschikbare meststoffen hebben Peulvruchten zooals erwten, boonen en tuinbonnen behoeven slechts weinig stikstof, doch houden van veel kali. Bladgroenten als spinazie, sla, iwxxaicxxxxxs r«iun:swH:ruiiuis xiei andijvie, benevens kool hebben veel stik- een aardige „gedachte deze jongens stof en veel kali noodig. Wortel-, knol-1 - en bolgewassen zooals aardappelen, bie- ten uien en wortelen vragen ook veel vendien was het een mooie gelegenheid kali, doch kunnen met een matige stik- om propaganda te maken onder de schooL stofbemesting volstaan. Op vroege aard-1 jeugd voor de zelfbescherming, waarvan appelen mag men echter wel iets meer I dan ook prompt gebruik werd gemaakt stikstofmest strooien dan op late. De hoe-1 door den heer Poolman. Nadat de heer veelheid kunstmest, die de verschillende Poolman gesproken had volgde een af gewassen per oppervlakte noodig hebben, wisselend programma, onderbroken door is in enkele woorden moeilijk te bepalen 1 - - Het is niet alleen het gewas, doch ook dé voorafgaande teeH. de grondsoort en de bemesting van het vorig seizoen, die hier bij een rol spelen. De hoofdzaak blijft in- tusschen, dat iedere bemesting haar doel treft en er door onkunde niets verloren mag 'gaan. Wie in dit opzicht geen erva ring bezit, raadplege een assistent van den Rijkstuinbouwconsulent. VERPAKKINGSMIDDELEN: In de Staats courant is een beschikking verschenen, krachtens welke men verplicht wordt alle verpakkingsmiddelen terstond na gebruik of binnen den overeengekomen termijn aan den leverancier terug te geven, voorzoo- ver de teruglevering tusschen leverancier en afnemer is overeengekomen. Een' der- EXPORT-LEVERANTIES NAAR HET GROOT-DUITSCHE RIJK: Zoo nu en dan r- ---J_.-- X.XX leveranties naar het Groot-Duitsche Rijk vooruitbetaling bedingen.. Indien dit ge schiedt zonder dat daartoe een bijzon dere toestemming door den gemachtigde voor de prijzen is verleend, geldt dit als een overtreding der prijsvoorschriften. De gebruikelijke betalingscondities mo gen n.l. niet worden verzwaard of ten komende weken zal aan een en ander j 2 30 tot 4 30 uur door de ambtenaren, belast met het op-1- sporen van prijsovertredingen de noo- DADERS VAN ROOFOVERVAL GE- dige aandacht worden geschonken GREPEN De politie te Rosmalen heeft 3 personen aangehouden, die eenige dagen DE NIEUWE KERK TE DELFT: Op last geleden den landbouwer M. van Erp, van hoogerhand zal het steigerwerk rond- toen deze zich naar huis wilde begeven, om den toren van de Nieuwe Kerk te Fhebben overvallen. Zij brachten den man Delft worden afgebroken. De restauratie- ernstige verwondingen toe en beroofden werkzaamheden, die nog slechts ten deele hem van een bedrag van ongeveer 500 zijn voltooid, zullen worden voortgezet De toestand van het slachtoffer is redelijk zoodra de tijdsomstandigheden het zullen wel. De daders zijn allen inwoners van toelaten. Rosmalen En de sociale verzekeringswetten Men schrijft ons van bevoegde zijde: Teneinde ee® vlotte uitvoering der sociale verzekeringswetten te bevorde ren en de schadeloosstellingen op tijd I te kunnen doen uitbetalen, is het in I hun eigen belang noodzakelijk, dat I werkgevers en verzekerden bij evacua tie of verhuizing alle stukken op de sociale verzekering betrekking hebben de, medenemen en hun adreswijziging zoo spoedig mogelijk aan de betrokken organen opgeven. a. De adresverandering moet worden I opgegeven: Aan de Rijksverzekeringsbank te Am sterdam, afdeeling ongevallenwetten door hen, die krachtens de ongevallen wetten eenigerlei uitkeering ontvangen hierbij vermelden: ongevalsnummer, naam en voornaam, datum van adres- I wijziging, oud adres en nieuw adres. b. Aan den raad van arbeid, onder I wiens gebied zij behooren: 1. Door alle werkgevers, wier arbei ders, ingevolge de ongevallenwet 1921 zijn verzekerd door de werkgevers, die hun arbeiders, ingevolge de land en tuinbouwongevallenwet hebben ver zekerd bij de Rijksverzekeringsbank en door de werkgevers, die hun arbeiders, ingevolge de ziektewet bij een raad van arbeid hebben verzekerd. Hierbij melden: bedrijfsnummer, voornaam (voornamen), datum wijziging, oud adres en nieuw eventueel datum staking van het be drijf en de wet, waaronder zij vallen. 2. Door arbeiders, die krachtens de invaliditeitswet zijn verzekerd, aan wie een rentekaart is uitgereikt, ook indien zij hun rentekaart tijdelijk aan hun werkgevers hebben afgedragen. Hierbij vermelden: rentenummer, naam en voornaam (namen), datum van adres wijziging, oud adres en nieuw adres. 3. Door verzekerden, die een vrijwil lige ouderdomsverzekering hebben ge sloten en nog premie betalen. Hierbij vermelden: rente- of polisnummer, naam en voornaam (namen), datum adreswijziging, oud en nieuw adres. 4. Door verzekerden, die van een raad van arbeid ziekengeld ontvangen. Hierbij vermelden: ziekmeldingsnum- mer, naam en voornaam (namen), da tum adreswijziging, oud en nieuw adres. c. Aan het postkantoor, waar de rente tot nu toe werd ontvangen: 1. Door hen, die een definitieve rente of een rente aan nagelaten betrekkin gen ontvangen. Behalve aan de Rijks verzekeringsbank zie hiervoren dus ook mededeeling aan het postkan toor. Hierbij vermelden: ongevalsnum mer, naam en voornaam(namen), da tum adreswijziging, oud adres en nieuw adres. 2. Door rentetrekkers, ingevolge de invaliditeitswet en de ouderdomswet. Hierbij vermelden: rente- of polisnum mer, naam en voornaam (namen), da tum adreswijziging, pud adres en nieuw adres. De verdeeling van de Italiaansche vloot Inzake de verklaring van President Roo sevelt over het afstaan van een derde deel der Italiaansche vloot aan de Sovjet unie, meldt de tot Badoglio behoorende radiozender Bari, dat de regeering-Badog- lio „pas via radio en pers” van dit voor nemen van Roosevelt heeft kennis ge kregen. Badoglio heeft den Geallieerden verte genwoordigers inlichtingen verzocht in zake de uitlevering van een deel der Ita liaansche vloot aan de Sovjets. Het heet dat het kabinet-Badoglio wegens deze vlootkwestie zou aftreden. Volgens een bericht van „Svenska Dag bladet” uit New York, zou de Sovjet-Unie 2 moderne Italiaansche slagschepen, 3 of 4 kruisers, 9 tot 12 torpedojagers en 6 of 8 duikbooten krijgen. In Londen toont men eenige verrassing over Roosevelt’s mededeeling, dat de Sovjets ook hun deel zullen krijgen van de in beslag genomen Italiaansche vloot Volgens den Zwitserschen correspondent van „Tat” had men er min of meer op l gerekend, dat de Italiaansche oorlogs-1 arts’ Noordemde 113A. worden tot 23 schepen de Geallieerde Middellandsche I dezer werken tentoongesteld van Henk Zeevloot zouden komen versterken „Ove- I Munnik, Gerrit Polder Hub. Hierck en rigens”, aldus de correspondent „volstaat! Joop van Lunteren (plastiek), men in politiek georiënteerde Londen- In het „Gebouw" wordt door sche kringen met den uitleg, dat hierdoor I de Amsterdamsche Opera a.s. Donderdag en te meer de groeiende samenwerking avon<f een herhaling gegeven van ..But- tusschen de Sovjet-Unie en de Anglo-1 terfly.>, Opera van Puccini Het Resident!e-tooneel geeft Woensdag a.s. voor de 50e maal de „Hamlet”. Morgen vindt eveneens een voorstelling van „Hamlet" plaats Don- perbevel voerde over de troepen van het derdag a.s. zal, de^lOOe voorsteUing xijn eerste Oekrainsche front, is blijkens een door ’t Sovjet-inlichtingenbureau versprei den dagorder van Stalin aan maarschalk Sjoekof van zijn functie ontheven. Als officieele reden voor het ontslag van Pa- toetin wordt ziekte opgegeven. Tot zijn opvolger als opperbevelhebber van het eerste Oekrainsche front is benoemd Sovjet-maarschalk Sjoekof. Louise Bonnet! bracht Trixie uit. Hij hield me dus voor den gek! De legende kreeg gelijk, de Montnoirs waren altijd bedriegers en schurken ge weest. Niemand kon hen ooit vertrou wen. Onderwijl hij Louise Bonnet het hof maakte, had Jean Montnoir belangstel ling in haar geveinsd! Trixie’s gezicht kreeg een harde uit drukking. Ze had een gevoel, alsof het bloed in haar aderen ijs geworden was. De wereld, die er kort geleden nog zoo te Trixie vroolijk op. mooi had uitgezien, werd nu duister. Ze voelde een inwendige pijn, welke ze niet tot bedaren vermocht te brengen. Maar haar gewonde trots moest de overwinning behalen. Ze moest Jean ATHLETIEK BOSCHLOOP TE LEIDEN: De R.K. atfale- tiekvereeniging „Docos” hield te Leiden een boschloop; W. Slijkhuis won in de A-klasse met grooten voorsprong. De voornaamste uitslagen waren: A-klasse 4000 m.: 1. W. Slijkhui» (Hol land) 12 min. 14.4 sec.; 2. J. Weenink (Suomi); 3. P. van Rijn (Trekvogels). B-klasse 4000 m.: 1. L. van der Steen (DÓ- cos) 13 min. 13.4 sec.; 2. M. Bouwen» (Ce lebes). C-klasse 3000 m.: 1. J. Lankhaar (APGS) 8 min. 51.9 sec. D-klasse 3000 m.: I. Th. Swaak (Docos), 9 min. 9.2 sec.; 2. C. de Groot (Shot). Juniores 1200 m.: 1. J, W Wiepjes (Zaanland). De vereeni- gingsprijs. de Ritz-Wisselbeker voor de beste prestaties van de C„ en D-klasse werd gewonnen door Zaanland. HANDBAL KAMPIOENSCOMPETITIE: De com petitie om het handbalkampioenschap vun Nederland voor dames zal op 2 April beginnen, die voor de heeren 9 April. Te Assen werden Zondag dlstricts- wedstrijden, zoowel voor dames als heeren, tusschen de districten Noord en West B van het Ned. Handbal Verbond gespeeld. BIJ de dames behaalde de Noordelijke ploeg een overwinning van 32, de heeren speelden met 44 gelijk. DAMMEN CLUBKAMPIOENSCHAP ZUID-HOL. LAND: In „Hof van Holland” speelde D. I.O, tegen Constant uit Rotterdam om hef clubkampioenschap van Zuid-Holland Na een spannenden strijd wisten de Rotter dammers met 119 te zegevieren Zij komen nu uit in den strijd om het lands kampioenschap NATIONAAL KAMPIOENSCHAP: Voor het nationaal damkampioenschap won Keiler de uitgestelde partij tegen Hel lingman. Hierdoor leidt Keller met 17 pnt vóór Klnnegln met 16 pnt. en Vos met 14 pnt. (Zie verder le blad pag. 3.X klaring schuldig ben, zei hij op kalmen toon. Ik werd ongelukkigerwijze op gehouden en kon niet op tijd btf net gat in den muur zjjn. Wilt u even ter zijde komen, dan kan ik het u volledig uitleggen, misschien zult u het dan be grijpen. Trixie keek hem aan en vroeg zich «f, hoe hij zoo’n koele en gedurfde hou ding kon aannemen. Dan gaf de een of gedachte haar een inge- haar kin op er oegon 7 te lachen. .ieve help! lachte ze. Heeft u JUBILEUM: Met een toepasselijk woord werd door den directeur van den Gemeen telijken Reinigingsdienst namens den ....burgemeester aan den timmerman H. G wordt geconstateerd, dat exporteurs bij j j£rau gebruikelijke eervolle vermeL i u-x rx.,.x—i— d„ gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. I Scholten en van *t Zelfde, de twee jon- gens met een guitaar, aan wie met hun I „Jantje Swing” en „Lenija pa” een stormachtig applaus ten deel viel. De lied.’ s met begeleiding van het amuse mentsorkest, die daarop volgden, liggen hun niet en vielen dan ook niet zoo in den smaak. Er was een bloemenhulde voor de dames, die daarvoor haar erken telijkheid betoonden met een toegift. Naar wij vernemen, zal het concert op 17 Maart a.s. worden herhaald. P. van Zwanenburg. RUCKY VAN MILL: Het is een ware Chopm-„competitie” geworden Bij de deelnemers Hengeveld. v. d. Pa» en de Groot (de beide laatsten hebben re»p. - - - - reeds drie en twee avonden op hun naam het gros der Japansche troepen op het I staan) en ver April nog Antoiuetti eiland Manus hadden gekregen, gingen I heeft zich bovendien gistermiddag Rucky de Japanners in den nacht van 2 op|Van Mill gevoegd. De Poolsch-Parijsche 3 Maart tot doeltreffende tegenaanval-1 kiavierpoëet” is wel favoriet in dit sei. len over en brachten zij den vijand op-|zoen en gezien de belangstelling in Dili- nieuw ernstige verliezen toe. Igentia ook op dezen middag,, is zijn kunst - I nog niet „des Guten zuviel”, althans niet T-, I als de vertolking op zoo hoog peil staat De verwoesting van I als bij deze buitengewoon talentvolle pianiste. Men kent haar veerkrachtige, Monte Cassino zwierige techniek, haar vollen, soepelen I aanslag en den vitalen drang van haar het buitenland verspreide be. I temperamentvolle voordracht. In de So- ncht - dat van den zender Rome afkom. nate in bes kwam het aUes weer tot stig zou/»)” volgens hetwelk de Pau. I uiring. Een vertolking vol kleur en tref- selijke staatssecretaris den diplomatieken I fende dynamische tegenstellingen. Macht vertegenwoordigers bij den H. _Stoel het en teederheid der Marche funèbre kwa- u-i— i jx-j I haar recht. Een voor name ingehoudenheid werd hier betracht. De Fis Impromptu en 't Allegro de concert opus 46 volgden en onderscheidden zich door smaakvolle gevoeligheid en mees terlijkheid in de afwerking en 5>eeltrant die van fantasievolle grootheid is al lijkt het mogelijk by den rijkdom aan disposi ties. dat de uitdrukking in de toekomst nog geschakeerder en verdiepter zal wor den Het is slechts een kwestie van nuance want de concertgeefster heeft zich een ware kunstenares betoond, ook in de acht stukken na de pauze. Berceuse, Ron do in Es, Préludes, Mazurka’s en Ballade g, zij hebben alle ten zeerste ge boeid en in hooge mate te genieten gege ven. De bijval was groot en ook metbke, men is hulde betuigd. Extra toevoegirxg volgde J C. Manifarges. In C a p i tol-th e a t e r vond gis terochtend de eerste vertooning plaats van de cultureele film „Vliegende scha duwen”. welke werd opgenomen tijdens een Duitsche expeditie onder leiding van den bekenden vliegenier Udet naar Afrika. De film bestaat gedeeltelijk uit beelden opgenomen uit de lueht en voor het overige op terra firma en geeft een boeiende beschrijving van de natuur en het dierenleven in het zwarte wereld deel. In de Kunstzaien ,L e s beaux Op MV, v KS4» der Pas bleek dezen avond wel zeer goed gedisponeerd te zijn, zoodat hij ook hiermede onuitwischbare indrukken heeft achtergelaten. Zijn spel is niet alleen in technisch opzicht gelijkwaardig aan dat der pianisten van internationaal for maat geweest, doch het heeft in scha- keeringen van wonderbaarlijke lichtheid ex. in de teederheid van klank Chopin’s oeuvre in hoogste voleinding geopen baard In de 24 Préludes was elk detail in sfeer en, tint volkomen in een alles bindende gedachte afgewogen. Theo van der Pas is daarin onze beste en zeker de met het meest subtiele toucher begif tigde Nederlandsche pianist geweest. Uit zijn handen heeft deze muziek het geheim ontvangen, dat haar tot een ondefinieer baar wonder heeft verheven. Het Scherzo in bes vormde in zijn muzikale grootsch- heid. in zijn strenge plastiek en aristo- i der hoogtepunten van deaen avond. Welk een innerlijke spanning en welk een mannelijken ernst heeft de kunstenaar aan deze, in groote muzikale vlakken opgezette schepping gegevenEr zijn vele Chopin-vertolkers. doch weinigen zijn uitverkoren, om als Theo van der Pas deze kunst in haar zielegespletenheid van vrouwelijke tee derheid en lieflijkheid en ontembare, wild bruisende hartstocht en intensiteit van beleven te openbaren Na de tech nisch meesterlijke weergaven van de beide études moest een toegift volgen. Bloemen werden voor den kunstenaar ten tooneele gebracht. K. Brinkmann,' EVELYN KÜNNEKE: Een enthousiast j gestemd publiek, dat de zaal van het Gebouw voor K. en W. tot de laa:ste plaats vulde, heeft Zaterdagavond per soonlijk kennis gemaakt met de Duitsche radio-zangeres en filmactrice Evelyn Künneke. die hier te lande reeds bekend heid heeft verworven door de gramo- foonplaat en de film „Karnaval der Liebe” Dat de ontmoeting niet tegen viel, integendeel een succes voor de kunstenares werd, bleek uit de ovatio- neele toejuichingen van haar opgetogen gehoor. Evelyn Künneke heeft een ge voileerde stem, die weet te boeien haar mimiek is guitig, ondeugend en daar naast is zij een charmante verschijning Zij zong „Haben sie schon im Dunkeln geküsst”, „Sing Nachtigall sing” en an dere oudere en nieuwe Schlagers Te vens werkten aan het concert mede het I zoo populaire amusementsorkest onder I leiding van Elzard Kuhlman. Gretl Pe-1 relli die begeleid door het sextet van I Jonny Ombach meesleepende Weensche I liedjes ten gehoore bracht en het duo I Dan speel je met mij zeker een single, is het niet? vroeg Francois. ten, toen ze de baan afkwam, je Ik wil revanche nemen voor den laatsten keer, toen je me zoo hebt ingemaakt, Trix. Ja, glimlachte Trixie, ik heb uist erg veel zin om een single te spelen en ik geloof, dat ik geweldig in vorm ben. Francois was binnen ongelooflijk korten tijd weer terug en na zich te hebben verkleed, stapte Trixie de baan op, terwijl de anderen toekeken. Trixie wist ook op het tennisveld naar mannetje te staan, maar dezen middag speelde ze positief venijnig. Francois was zoo overdonderd, dat hij alles ver-' loor. BEVALLENJ Bezuijen geb. van Bo* degom. z W. Pronk geb. Bruin, d. H. C. van Raamsdonk geb Berghorst, z. J. M Verheij geb Stahlecker, d. W. F. Bos geb. Penners, d A J van Ringelenstijn geb. Robers. d. J Hoog duin geb. Winia. d. C M. Klazema geb Gorissen. d H van Kesteren geb. Overduin. z. A H. Breunis geb, Harwig. z. A. Honsbeek geb Jonge- jan. z. en d. C J van Benschop geb. Holtkamp, d. A. A Bosman geb van Blanken, d. C van der Kooij eeb. Eijsackers. z. F. A. van Duijn geb. Braxhoofden, z. H. C. Zuiderwijk geb. Immers, z. M. Sigtermans geb. See gers. z A. 3 Noordervlie: eeb. Schmidt, d. ■OVERLEDEN: J S. M. F. van der Wolft, vrvniw van F. G. Kappetijn 52 j. N. van den Berg, weduwe van W. Bijl, 89 j. 3. J. Secreve. zoon. 3 j. J. C. Steenbergen, weduwe van J. Hockx. 82 j. C. van her Gaag, weduwe van W. C. Pauptit, 79 j. L. N. Verdegaal, on gehuwde man, 26 j. M. L. M. 3. Köhler, vrouw van J. M. A. Keyser. 69 j. H. Kling, vrouw van P. H. M Bur- gersdijk. 73 j H. C. Put, man van 3. M. van der Pijl, 31 j. F. H. van Naers. sen, ongehuwde man 67 j. D. A. Dressel. vrouw van J J. Swiebel, 64 j. G. Doets, man van A. C. M. Schouten, 38 j. P. Nort, man. 48 j. P. Ze venbergen, man van A. C van den Briel, 77 j. M. Nathanshon, ongehuwde man, 50 i. het uitdeelen van prijzen aan de vijftig winnaars en winnaresjes en het uitdeelen van versnaperingen aan allen MET FIETS GEVALLEN: Gisteravond om elf uur heeft de Geneeskundige Dienst van de Apeldoornschelaan naar het Zie kenhuis aan het Westeinde vervoerd den 45-jarigen R. H., wonende aan de Chris- pijnstraat. De man zou ter plaatse met zijn rijwiel gevallen zijn, waardoor hij een schedelbasisfractuur had opgeloopen. In verband hiermede wordt getuigen ver- cratische allure één zocht, zich voor het verstrekken van in lichtingen te melden bij den Chef van den Verkeersdienst. Alexanderplein 15 DIEFSTALLEN: In een schoenwinkel aan de Spuistraat werden den laatsten tijd - i herhaaldelijk schoenen vermist. De daar gelijke overeenkomst is oók aanwezig, in- I Werkzame 20-jarige mej M. de H. heeft dien op de verpakking de teruglevering tha,ns belcend. meermalen uit dien win- geeischt wordt en de afnemer deze ver-1 kej schoenen te hebben gestolen. Zij is pakking aanvaardt. De leverancier wordt aangehouden, evenals een viertal heel- verplicht de gebruikte emballage terug te ster9: de 43-jarige A. V„ echtgenoote van nemen. Niet nakoming van deze verplich-1 j p. y de 22-jarige M V. de 19-jarige tingen kan bestraffing volgens het eco- q y en de 19-jarige M J S nomisch sanctiebesluit ten gevolge heb ben.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 2