Sovjetaan vallen af geslagen 140 Vijandelijke vliegtuigen bij terreuraanval op Berlijn vernield i'' I 1 1944. DinHag 7 De Amerikaansche luchtaanvallen Duitschland No. 18738. op K het SPORT BINNENLAND STADSNIEUWS Luchtslag boven Noord- Duitschland De strijd aan Oostfront Él w Arbeidsdienst voor meisjes r Finsch Weermachtbericht .4 M.Bri a Duitsche jagerafweer behoudt overhand U-booten brachten 12 schepen (71.000 ton) tot zinken *1 Voor Ons Volk Uitreiking distributiebescheiden Sportrevue Algemeene herdenking van de ramp te Nijmegen 129 vijandelijke vliegtuigen vernietigd Luchtaanval op St. Quentin Duel op leven en dood tusschen vliegtuigindustrieën Personeele belasting voor geëvacueerden Nieuwe phase in de bolsjewistische offensieven Om het landskampioenschap BURGERLIJKE STAND h - - COURANT 14 De Genestet van of M. W Krouwel, weduwe UITSCH WEERMACHTBERICHT o Sly Finschhafen \Pt.Moresby (4414) \Faart HAAGSCHE ^Fergusson Norman b\ ^St Matthias N. Hann over .eer dan leven en zijn het Met 200 "km Tjnyvomu Nederlandsche jongens en meisjes be vinden zich in de Landdienstkamper. in West-Pruisen. Zij bleven niet bij moe ders pappot, maar trokken uit om boer of boerin in het Oosten te worden Daar werken zij op het land en helpen m de aan den opbouw van ons Nie- ve Europa Zij zijn onze jongste vrijwilli gers. Versterkt hun rijenMeldt je aan bij den Germaanschen Landdienst, Koningslaan 9. Utrecht. Strijdt mee in onzer dagen strijd M„ar met Uw levenswandel werk. Oh, zeg niet wat Uw mond belijdt. i, zeg niet van wat naam of kerk Maar toon van welke geest ge zijt De Genestet. Wegens de BritschTurksche talrijke Engelsche ingenieurs en deskun digen Turkije. N. Ierland^ Rabaul VERDUISTEREN Van 18.45 uur tot 7 uur Maan: 7 Maart onder 6 30 u„ op 15.48 u.; 8 Maart onder 6.58 u.. op 16.52 u 10 Maart V M. van Pelt Aanval op Kotka On de Karelische landengte levendiger artillerievuur aan weerszijden. In het Zuidelijke deel van het Onegameer werd een vrij kleine vijandelijke afdeeling, die over het ijs onze stellingen naderde, ver dreven. Bij Rukajaervi werd een aanval van een vrij kleine vijandelijke afdeeling afgeslagen. Van de overige sectoren van het landfront niets bijzonders te melden. De vijand ondernam gistermiddag met meer dan 20 bommenwerpers 2 luchtaan vallen op Kotka. De luchtafweer schoot 1 vliegtuig neer en beschadigde verschei dene andere Er werden verliezen aan menschen en materiaal geleden. Zuidwes telijk van de stad schoten onze jagers boven zee in een afweerstrijd tegen een veelvoudige overmacht 7 vijandelijke duik bommenwerpers en 5 jagers neer De vijand heeft derhalve bij dezen aanval minstens 13 toestellen verloren. Alle eigen vliegtuigen zijn op hun steunpunt terug gekeerd. De vorige week zijn weer eenige tien tallen moeders uitgezonden naar een te huis van der. Nederlandschen Volksdienst Binnenkort zal ook weer een aantal hulp posten „Moeder en Kind’’ geopend wor den. Dezer dagen zijn voorts weer vele kinderen uitgezonden naar tehuizen van den N.V.D., andere kinderen zijn tege lijkertijd gesterkt uit deze tehuizen terug gekomen Tenslotte kan vermeld worden, dat van 14 tot 19 Febr. voor onze min der bedeelde volksgenooten een bedrag van meer dan f 40.000 ontvangen is. Het gironummer van Winterhulp is 5553 Voor de slachtoffers van de luchtram pen te Arnhem. Enschede en Nijmegen zijn honderden stortingen ontvangen op het gironummer van de landelijke finan- cieele leiding van den N.V.D., nummer 174861. Trobnand f Murua ontwikkeling van de verhouding, verlaten Morgen (van 8 30—16.30) zijn aan de beurt in het Centrale Uitreikingslokaal Laan v. Meerdervoort 57 en in het bij kantoor Loosduinen Alidastraat 1: Mas t/m Nieuwk. If Manus) werden door de verspreid neergeworpen bommen getroffen Honderdveertig vijan- del ;ke vliegtuigen, waaronder 118 vier motorige bommenwerpers, werden ver nield. Een formatie jachtkruisers onder bevel van majoor Kogler onderscheidde zich hierbij bijzonder. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len doelen in Zuid-Engeland aan Bewakingsstrijdkrachten der marine brachten in de ochtenduren van heden in het zeegebied voor IJmulden in zware ge vechten 2 Britsche torpedomotorbooten tot zinken beschadigden een derde zoo zwaar, dat zij verloren geacht kan worden en schoten 3 andere booten in brand. De eigen vaartuigen bereikten voltallig hun steunpunten. Duikbooten hebben in zware gevechten tegen vijandelijke convooien en- krachtig beschermde afzonderlijk-varende schepen op den Atlantischen en den Indischen Oceaan 12 schepen met een gezamenlijken inhoud van 71.000 ton tot zinken gebracht Schermen: Een veteranen-floretwedstrijd in zaal Ter Weer werd geworxen door C. F. Schrurs (St. M.) met 37—15; 2. J. v. d. Klaauw (St. M.) met 21213; 3. C. Boode (HSV) met 1—13—10; 4 G. A. Scheffer (HSV) met 0—15—9. Gymnastiek: Behalve de jaarvergadering van het N.G.V., zijn ook de voor 18 en 19 dezer te Groningen vastgestelde bondskeuruitvoeringen afgelast. De voor 12 dezer te Enschede vastgestelde dis tricts wedstrijden gaan ook niet door. DE OPHEFFING VAN HET INSTITUUT „SYMPATHISEERENDE LEDEN* DER N.S.B Hedenavond zal de crganisatie- leider der Nationaal-Socialistische Bewe ging der Nederlanden, de heer Kardoes, van 18.4518.55 uur (Hilversum 1) in een vraaggesprek een toelichting geven op de opheffing var. het instituut „sympathi- seerende leden” der N.S.B. In verband hiermede zal de jeugdstormuitzending „De Stormer spreekt’’ over „8 jaar geleden” verplaatst worden naar Dinsdag 14 Maart op denzelfden tijd. Te Amsterdam heeft de politie een inval gedaan in een loods in de Jordaan. Er bevonden zich daar vier mannen, drie geslachte varkens en een levende krul staart. De mannen verhuisden naar het politiebureau, vleesch en varken naar het abattoir De, 13-jarige A J. B. Leushuis te Ol- denzaal was in het bezit gekomen van eer. projectiel, dat hij in den kelder tot ontploffing trachtte te brenger.. Het pro jectiel ontplofte, waarbij de jongen vree- selijk verminkt werd. Zijn linkerbeen moest tot onder de knie worden geampu teerd. Ook zijn rechterpink moet hij missen. Gisteravond werd in de St Jozefskerk te Nijmegen een algemeene herdenking gehouden van de slachtoffers van den bomaanval. Verwanten en kennissen van alle gezindten vulden de kerk tot in de uiterste hoeken De organist Joh van Bennekom speelde voor den aanvang o.a préludes van Bach en cantabile van Cesar Franck. Een jongenskoor zong ter ’nlei- ding het lijdenslied van J van Welie ,.Ik zag van bloed Uw zijde rood” en de Gre- goriaansche melodie ..Midden in het leven staan wij in den dood” Prof dr. Jac van Ginneken S.J. gaf vervolgens een diepgaande beschouwing over het probleem van lijden en boete in het wereldplan. Dit werd door hem bij zonder bezien in het licht des geloofs en de zich opofferende liefde voor anderen in navolging van Christus De ramp, welke Nijmegen getroffen heeft en welke bij honderden zware wonden sloeg moet niet enkel beschouwd worden als een zware oorlogsslag. maar dient aanvaard in innige onderdanigheid aan God. die weet wat wij kunnen dragen en ons leed toezond omdat Hij ons uitverkoos iets te offeren voor het hooge’ heil der samen leving Hij stelde ten voorbeeld den man Job en de H Liduina van Schiedam Het jongenskoor zong vervolgens het Agnus Dei. Dan sprak de redenaar een algemeen gebed voor de getroffenen en de nagelatenen en droeg aller lijden aan God op rot geestelijk en stoffe'ijk wel zijn der samenleving. Deze opdracht werd door alle aanwezigen met luider stemme herhaald Tot slot zong Graduale van orgelmuziek werd sloten Nederlanders, bovenstaand Oud-Nederlandsch gedicht van den Volksdichter HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 7 Maart. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Aan weerskanten van Kriwol Rog sloe gen onze troepen ook gisteren hevige aanvallen der bolsjewieken in zware ge vechten af of vingen ze op penetratie- punten op. In het gebied van Swenigo- rodka en Sjepetowka duren de zware ge vechten onverminderd voort. Hevige vij andelijke aanvallen wisselden af met vastberaden tegenaanvallen onzer divisies op de opdringende aanvalstoppen der bolsjewieken. Daarbij werden alleen al ten Zuiden van Sjepetowka 41 vijandelijke pantserwagens en 29 stukken geschut ver nield. Aan den autoweg SmolenskOrsja zet ten de bolsjewieken over een smal front hun doorbraakpogingen, in verscheidene aanvalsgolven ondernomen, voort. Deze pogingen faalden na verbitterde gevech ten. De vijand verloor daarbij 22 pant serwagens Ook ten Noorden van Pskof en bij Nar- wa strandden door pantserwagens en slagvliegtuigen ondersteunde Sovjetaan- vallen op den hardnekkigen tegenstand onzer grenadiers. Eigen tegenaanvallen hadden een succesvol verloop. In het hooge Noorden sloegen berg- jagers van leger en Waffen-S.S. in den sector-Louhi verscheidene vijandelijke aanvallen af met zware verliezen aan dooden en gewonden voor de bolsje wieken. Aan de Italiaansche fronten heerschte gisteren een levendige verkennings- en stoottroepbedrijvigheid aan weerszijden De aanval van formaties Amerikaan sche bommenwerpers op Berlijn in de middaguren van gisteren leidde tot een buitengewoon groot succes onzer lucht- verdedigingsstrijdkrachten Eenige woon, wijken in het gebied van Groot-Berlijn L. W VAN DALEN 40 JAAR BIJ DEN DIERENTUIN: Vrijdag 24 Maart zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer L. W. van Dalen in dienst trad bij den Dieren tuin Door zijn groote kennis van en liefde voor de dieren e<r. zijn werkkracht ging hij een zeer belangrijke plaats in het leven van den Dierentuin innemen Naast den directeur was de heer van Da len dè mar. van den Dierentuin. Ook aan den opbouw van den nieuwen Dierentuin in het Zuiderpark, die weldra voor het publiek opengesteld zal kunnen worden, heeft de heer van Dalen een belangrijk aandeel. De Ned Corresp. Dienst meldt uit Ber lijn: De Amerikaansche luchtmacht is aan het Westelijke front den laatsten tijd over, gegaan tot een algeheele hergroepeering van haar krachten. Het 15de Amerikaan sche luchtcorps, dat oorspronkelijk deels in Egypte en deels in het Naburige Oos ten gestationneerd was is in zijn geheel overgebracht naar Italië. Het 8ste Ameri kaansche luchtcorps, dat van meet af aan zijn standplaats in Engeland heeft gehad en dat in Juh 1942 met zijn aanvallen op Duitschland en de bezette gebieden in net Westen begon kon intusschen op volle sterkte worden gebracht. Tevens is het 9e Amerikaansche luchtcorps, dat in den herfst van 1942 naar Noordwest-Afrika overstak en sindsdien in Marokko, Algiers en late: ook in Tunis gestationneerd was, naar Engeland gedetacheerd. De Amerikanen hebben een begin ge maakt met den „luchtslag boven Duitsch land” dien generaal Arnold omstreeks Nieuwjaar heeft aangekondigd en die zou moeten leiden tot de absolute superiori teit van de Geallieerden in de lucht boven het Duitsche Rijk. Dit doel hopen zij te bereiken door hun vliegtuigproductie, voor zoover die niet absoluut noodzakelijk is, voor andere fronten, in haar geheel in de waagschaal te stellen tegen Duitschland Met behulp van massale aanvallen op een groot aantal ver uiteenliggende punten, streven zij er naar, den Duitschen jacht- afweer zooveel mogelijk uiteen te rukken. Natuurlijk om de —ongetwijfeld groote vuurkracht hunner vliegende vestingen en Liberators op zoo klein mogelijke forma ties Duitsche jagers te kunnen concen- treeren. Tezelfdertijd richten zij hun bombarde menten althans in theorie alleen te gen vliegtuigfabrieken en industrieën die in de eerste plaats voor de vliegtuigcon- structie van belang zijn Men begrijpt het rekensommetje van de Amerikanen: Als wij de jagers waarover Duitscb'and beschikt, uit de lucht kunnen verdrij zen en het Duitschland tevens on mogelijk maken om een vliegtuigbouw van eenigen omvang gaande te houden, dan hebben wij voorgoed de heerschappij in de lucht veroverd met alle gevolgen van dien... Wat ’t Duitsche volk onder derge- lijke omstandigheden te wachten zou staan, heeft Churchill in zijn jongste rede drastisch geschilderd toen hij een onon derbroken bombardement aankondigde, bij dag en nacht, waarbij elke Duitsche stad, groot of klein en waar ook gelegen zou worden verwoest terwijl de Duitsche le gerleiding niet in staat zou zijn om tegen over de geallieerde luchtvloten meer te stellen dan haar afweergeschut. Overziet men hetgeen de laatste maan den in de vakpers, maar daar naast ook in de Duitsche bladen, verschenen is over de Ame: kaansche dagaanvallen. dan doet men een dubbelen ir.druk op, n.l. dat in bevoegde Duitsche kringen de beteeke- nis van dit offensief zeer zeker niet wordt onderschat, maar dat men er aan den anderen kant niet aan twijfelt, of het Duitsche luchtwapen zal er het hoofd aan kunnen bieden. Men constateert, dat de Amerikanen er naar hebben gestreefd, hun bommenwerpers zoo zwaar te pant seren en te bewapenen, dat zij zelfstan dig zouden kunnen opereeren, ook tegen sterke jachtafweer. Deze opzet wordt als mislukt beschouwd, daar zij er reeds spoedig toe overging om de bommen werpers door Britsche Spitfires en Hurri canes te doen vergezellen, terwijl de Amerikaansche vliegtuigindustrie in koortsachtige haast jagers met een groo- teren actieradius begon te bouwen, om de voortzetting der aanvallen op Duitsch land zelf, die tijdelijk onderbroken wer den, mogelijk te maken. Pas nadat men over deze nieuwe jagers, de Lightnings en Thunderbolts, beschikte, volgden aan vallen van een zekeren omvang op Noord west- en West-Duitschland Zoodra men over een jager met nog grooteren actie radius, den Curtiss p 51 Mustang, de be schikking had, breidde men zijn aanvallen uit tot Midden-Duitschland, terwijl de reeds aangekondigde zware aanvallen op Berlijn werden .uitgesteld, totdat een ja ger met zeer grooten actieradius de Cur tiss p 61, ter beschikking zou zijn. Onder- tusschen pleegden de Amerikanen bij ver rassing eenige aanvallen, waarbij hun bommenwerpers slechts op een deel van hun route door jachttoestellen vergezeld konden worden. Het resultaat was echter bijna steeds, dat het Duitsche Weer machtbericht constateerde, dat een derde en soms zelfs de helft der aanvallers was neergehaald. Tot voor korten tijd vielen de Amerikanen uitsluitend aan onder weersomstandigheden, die gunstig waren voor een „vrije jacht” op de Duitsche ja gers. In de afgeloopen twee weken zeide j het Duitsche Weermachtbericht herhaal- i delijk met een nadruk, die uiteraard zijn beieekenis heeft, dat de vliegende ves- tWgen boven een gesloten wolkendek naar Duitschland vlogen. De Amerikaansche vliegtuigindustrie heeft de Duitsche uitgedaagd voor een 1 duel op leven en dood Dit duel belooft in de komende maanden een adembene- menden climax te bereiken Men tracht dat in Duitschland niet te ontkennen. maar is terzelfdertijd vol vertrouwen in de eigen kracht. □e jeugd heeft recht op levensvreugde Op de dageiijksche persconferentie heeft de heer A. Hensen, hoofd van de afdeeling Pers en Propaganda van den Neder Arbeidsdienst het een en andei medegedeeld over het :even van de meis jes bij den N A.D, Men weet, dat de arbeidsdienst voor meisjes met verplicht gesteld is en daarom treedt deze dienst ook minder naar voren in de openbaar heid, hetgeen te betreuren valt, want de arbeidsdienst voor meisjes biedt zooveel voordeelen voor het jonge meisje van 17 tot 25 jaar en heeft zooveel aantrekke lijks, dat het alleszins de moeite loont er in breederen kring de aandacht op te vestigen. Het jonge meisje, vooral dat uit arbeiderskringen, komt tegenwoordig veel levensvreugde tekort Het zit in de sleur der dageiijksche zorgen en komt daar niet boven uit. Wat blijft er onder deze omstandigheden over van een onbe zorgde jeugd De Arbeidsdienst voor meisjes brengt uitkomstin een bro chure, in een oplaag van 150.000 ex onder het N.A.F. verspreid, komt dit tot uiting In 17 goed ingerichte, in de mooiste streken van ons land gelegen kampen, met plaats voor een 40-tal meisjes in ieder kamp, medisch en sportief behoor lijk verzorgd, kunnen deze meisjes 6 maanden doorbrengen, die een periode van haar jeugd zullen vormen, waarvoor zij haar geheele leven dankbaar zullen zijn. De meisjes komen er in een om geving. die in wezen verschilt van de school of van de fabriek of van het atelier waar zij werken De Arbeidsdienst voor Meisjes smeedt on der de jonge meisjes banden van hechte kameraadschap en voedt haar, in een sfeer van ongedwongenheid met heel eigen middelen op voor het leven. Haar voor naamste taak vindt bet arbeidsmeisje in echt-vrouwelijke bezigheden. Deze bestaan deels in het doen van de huishouding voor de eigen kampgemeenschap, deels in het bieden van hulp in de huishouding van hen die daaraan dringend behoefte heb ben: boerengezinnen met veel kinderen, om maar eens een voorbeeld te noemen. Een verantwoordelijk, maar prachtige taak, welke met liefde verricht het ar beidsmeisje het besef geeft, dat zij haar volk een dienst bewijst. Een zware taak ook welke echter verlicht wordt door den steun, welken zij ontvangt van haar leid sters en de kameraadschap van de meisjes met wie zij dit leven deelt Tegenover dit verantwoordelijk werk, dat het arbeidsmeisje doet, staat de pret tige sfeer waarin dit werk wórdt ver richt. Alle zorgen voor het eigen bestaan zijn van haar afgenomen. De A D M zorgt voor volledige kleeding voor goede voe ding en een prettige legering in huiselijk ingerichte gebouwen In gevallen waarin zij kostwinster is wordt het loon, dat door haar aansluiting bij den A. D M. wordt gederfd vergoed door het gemeen tebestuur van haar plaats van Inwoning. In den Arbeidsdienst voor Meisjes zoo besluit deze propaganda-brochure zul len uw dochters voor het eerst ervaren hoe heerlijk het is jong te zijn! Aanmeldingen voor de provincie Zuid-Holland kunnen gericht worden aan den Staf Arbeidsdienst voor Meisjes afdeeling Aanmelding. .Ber kenheuvel” Doorn Uit de jongste mededeelingen van de steunpunten van de Duitsche luchtverdediging blijkt, dat het resultaat van den gisteren plaats gehad hebbenden luchtslag boven Noord-Duitschland, in verband met de mislukte poging van de Ameri kanen om een geconcentreerden aanval op de Rijkshoofdstad te ondernemen, van uur tot uur tot een der grootste successen van de Duitsche jagers en den luchtafweer uitgroeit. Gisteravond om 22.30 uur stond, meldt het D.N.B., de vernie tiging van 129 vijandelijke vlieg tuigen vast, waaronder meer dan 100 viermotorige bommenwerpers. De Amerikanen verloren dus ver boven de 1000 man aan vliegend personeel Op grond van voorzichtige ramingen kan worden vastgesteld, dat ten minste een vierde deel var. de bommenwerpers, die Berlijn wilden aanvallen. door de Duitsche jagers en torpedovliegtuigen alsmede door de luchtdoelartillerie is neergeschoten. Hierin zijn niet begrepen de extra stille verliezen van den vijand, die van Duitsche zijde niet kunr.en wor den waargenomen, doch die als gevolg van zulk een geweldigen luchtslag niet kun nen uitblijven. Van militaire zijde wordt voorts nog de interessante opmerking ge maakt. dat bij dezen aanval op Berlijn ook de duidelijke overmacht van de Duitsche jachtformaties in den strijd met de ter bescherming van de flank der bommen werpers opgestelde vijandelijke jagers tot uiting is gekomen. De verliezer, van de eskaders Duitsche jacht- en torpedovlieg tuigen in dezen luchtslag van 6 Maart zijn ongewoon gering Amerikaansche bommenwerpers maken noodlanding in Zweden Dris Amerikaansche viermotorige bom menwerpers hebben gisteren een nood landing gemaakt op Zweedsch gebied. De Zweedsche luchtdoelartillerie was in actie geweest en Zweedsche jagers heb ben ingegrepen Twee van deze bommen werpers landden op het vliegveld van Malmö-Mulhofra Het derde vliegtuig landde bij Rinkaby in Schonen. De vlieg tuigen waren zoo goed als onbeschadigd. De bemanningen in totaal 30 man zijn geïnterneerd Smart en verontwaardiging beheerschen de bevolking van St. Quentin (Frankrijk), welke een even ongerechtvaardigden als moorddadigen aanval van Anglo-Ameri- kaansche vliegtuigen heeft doorstaan. St. Quentin een open stad, waar men tevergeefs naar een militair doelwit zou zoeken heeft op de arbeiderswoningen van 2 der meest bevolkte wijken een bom menregen zien neerkomen die van 4000 a 5000 meter hoogte lukraak op de stad werd uitgeworpen. Er waren tot gisteren 85 dooden en meer dan 100 gekwetsten en men haalde nog steeds lijken onder de puinhoopen van de 300 huizen, die onder de bommen inge stort zijn te voorschijn. Van de geteisterde arbeiderswijken had er een bijzonder veel te lijden van den Anglo-Amerikaanschen terreuraanval. Men telt er bijna 250 getroffen huizen. Onge veer 150 werden in de asch gelegd en heele gezinnen werden er onder begraven. Onder de slachtoffers worden een groot aantal vrouwen en kinderen betreurd. Zes kinderen werden op straat gedood. Vijfhonderd reizigers door rook gestikt 500 menschen lieten het leven, toen in het door de Geallieerden bezette Zuid-Italië een trein om to: nu toe onbekende redenen moest stilstaan in een tunnel De rook van de locomotief kron kelde door de tunnel kroop als de adem des doods door ramen en coupédeuren naar binnen en deed zijn versikkend werk. Men heeft ook nog 49 personen geteld, die met zware rookvergiftiging in het ziekenhuis moesten worden opge nomen BISMARCK* ARCHIPEL- I Rook De Ned Staatscourant van 6 Maart bevat een besluit van den secr.-generaal betreffende de personeele belasting van perceelen. die in verband met de evacua tie van overheidswege in gebruik zijn gegeven. Deze perceelen worden in dit opzicht geacht te zijn afgestaan Inge volge een overeenkomst van huur en ver huur. Als huurprijs wordt aangemerkt de vergoeding, welke voor het gebruik wordt geheven en die geacht wordt on der normale omstandigheden te zijn be dongen De perceelen worden, indien zij met de daarin aanwezige meubelen ten gebruik zijn gegev t, geacht zonder meu. beien te zijn afgestaan. Het besluit heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1943 Naar het A.N.P uit Berlijn meldt, dra gen de sinds dagen woedende gevech ten in den Zuidelijken sector een zeer zwaar karakter, daar van beide zijden van alle wapensoorten volledig gebruik wordt gemaakt. De bolsjewistische strijdkrachten die Zondag in het gebied van Swenigorod- ka eveneens met uiterste krachtsinspan^ ning tot den strijd zijn overgegaan, moe ten niet alleen de hier opgestelde Duit sche formaties binden, doch hebben blijk baar ook tot opdracht, tezamen met de andere op Tarnopol afstuivende Sovjet- afdeelingen, door te dringen en den van het Oosten naar het Westen loopenden flank van den wig naar het Zuiden te openen. De grooter wordende actie bi; Kriwoi Rog behoort kennelijk mede tot het gezamenlijke plan het Zuidelijke front uit den stellingoorlog over te brengen in den beweeglijken oorlog Niettemin houden de Duitsche troepen stand en brengen zij den vijand aanzien lijke verliezen toe Hier en daar is de vijand doorgebroken waarmede strijdtoo- neelen ontstaan zijn van bijzonder hevig op en neer gaande gevechten. De slag om den autoweg SmolenskOrsja is eveneens weer herleefd. Door talrijke tanks onder steund hebben de Sovjets hun doorbraak, pogingen voortgezet, doch de Duitsche af weer heeft die pogingen op bloedige wijze doen mislukken Ten Zuidoosten van Witebsk verhinderden Duitsche wapens van alle formaties een succes van den aanstormenden vijand De gevechten in den sector Narwa duren voort. Met steun van sterke Duitsche formaties slagvliegers en na het afweren van vijandelijke lucht eenheden Is het gelukt met succes in de gevechten der eigen troepen in te grijpen In het algemeen worden In Duitsche militaire kringen de inspanningen van de Sovjets in den Zuidelijken sector aldus gekenmerkt, dat met den 4en en 5en Maart een nieuwe phase van de offensieven is geopend VOETBAL Aangezien de Technische dag thans wordt gehouden op 19 Maart a.s is er in het programma van de wedstrijden om het landskampioenschap in zooverre wij ziging gekomen, dat de ontmoetingen, voor dien dag vastgesteld, een week wor den opgeschoven, hetgeen vanzelfspre kend dus ook het geval is voor alle vol gende ontmoetingen. Het gewijzigd pro gramma luidt nu aldus: 12 Maart: HeerenveenVUC, Heracles Volewijckers; 26 Maart: VUCHeracles en VolewijckersHeerenveen; 2 April: Kampioen District IVVUC en Heracles Heerenveen; 10 April; Heerenveen Kampioen District IV en Volewijckers Heracles; 16 April: VUCVolewijckers en kampioen District IVHeracles; 23 April: HeraclesVUC en Heerenveen Volewijckers; 30 April: Kampioen Dis trict IVHeerenveen en Volewijckers VUC; 7 Mei: HeerenveenHeracles en VUCKampioer. District IV14 Mei: VUCHeerenveen en Volewijckers Kampioen District IV 21 Mei: Heracles Kampioen District IV; 28 Mei: Kampioen District IVVolewijckers PAARDEN COURSES OP OUINDIGT: De openings- courses op Duindigt, welke Zondag j.l. niet konder. doorgaan, zijn nu vastge steld op Woensdag 15 dezer, 13.30 uur. MR. E. F. R. A. NIERSTRASZ OVERLE. DEN: In den ouderdom van 61 jaar is te Wageningen overleden mr. E. F. R. A. Nierstrasz, oud raadslid in het hoogge rechtshof van Nederlandsch-Indië en rid der in de orde van den Nederl Leeuw. Vrijdag a.s. vindt de begrafenis plaats op de nieuwe begraafplaats te Wagenin gen, des middags te 1 uur In staat *t reeds zoo treffend geschreven „toon van welke geest ge zijt" Welnu dan. toont dat de geest van den rootsten Admiraal alter tijden, Michiel Adr De Ruyter, voortleeft in alle rijen van het Nederlandsche volk. Blijft niet hangen achter moeders pappot, maar zet U in voor de toekomst van Uw volk Vecht mee voor de vrijheid ter zeeVaart uit voor Europa Meldt U als Vrijwilliger bij de Kriegsmarine Aanmelding staat open voor iederen Neder lander van 1745 jaar Inlichtingen worden verstrekt door de Marineannahme- stelle West für Germ. Freiwillige Plompetorengracht 24. Utrecht, het SS-Er- satzkommando Niederlande den Haag Korte Vijverberg 5. Nebenstellen Am sterdam, Dam 4. Alkmaar: Langestraat 56 Groningen: Heeresiraat 46. En schede: Hengeloschestraat 30 en Heerlen - Saroleastraat 25 en door alle Hafen- en Ortskommandanturen in Nederland DOOR KOLENDAMP BEDWELMD; De 26-jarige mej P van H. geraakte gisteren in haar woning in de Bazarstraat door kolendamp bedwelmd Hetzelfde óver kwam de 19-jarige H. O. in een perceel in de Delagoastraat. Beiden zijn opge nomen in het ziekenhuis aan den Zuid- wal; hun toestand is niet ernstig. DE KLEINSTE MAN VAN NEDERLAND; De kleinste man van Nederland, de heer Gerrit Keizer te Loosduinen die slechts 96 cm lang is, is Zaterdag 70 jaar ge worden. Het heeft den 70-jarlge dien dag niet aan belangstelling ontbroken. JUBILEUM: Woensdag 15 Maart a.s. her denkt mej. H. Schoenmaker Smith, hoofd van de spijskamer bij de Gemeentezie kenhuizen, het feit, dat zij gedurende 25 jarer. in deze Inrichtingen werkzaam zal zijn. Het 7-jarige jongetje V. H. v. d. W. uit de Assendelftstraat is gister middag bij het spelen op de Prinaegracht gevallen Hij brak het linkerbeen en werd overgebracht naar het R.K. zieken huis aan het Westeinde het jongenskoor Witte Donderdag. de plechtigheid be- BEVALLEN: J Vonk geb. Borsje. d. A. J. van Alff geb. Becker, z. P. Koo ien geb Smits, d. J. M. Looyestijn geb. Hoek d. G C. van Vliet geb. Buijs- man. d. G. F Jansen geb Nelissen d. F J Kroes geb. Pabst, z. K. de Graaf geb Paalvast, d. J. Priester geb. van Schalk d. J. J. van Putten geb. Scholtes, d. G Dijkhuizen geb. Taal, d M J de Nijs geb. Boekhout, d. A. E. van Hemert geb Walhain, d. G. W. van de Laar geb. Papenhove. z. A. G. Bruijns geb Hauser, d M. J. van der Horst geb Schols. d. J. Th. Berk hout geb Coert d. E J M Bekker geb Jansen, z A. M. de Lange geb. van der Toorn, z. J B. Nuij geb Goe- mans d. M C. P. Wezenberg geb. Vroegh, d. J M. Feitsma geb. Meijers, d. J. Kuijpers geb. Knoester d. G. J. M. van Werkhoven geb de Graaf z. M A Terink geb. Huizer, d. L. M. der Hoeven geb. Martron, d. C. Rook geb van Ameijde, z M. A. C. J. van der Kruk geb. Koëter z P. M. Izendoorn geb Bleekstijn, z. A. E. Geene geb van Kevelaar, d. C. H. Wobbe geb. van den Dolder. z. M A. Bakker geb. van Spronsen d. N. H. Hage geb Kommer, z. N. A. Kuijper Harteloh geb. Verhoef, d. IJ. A. Strik geb. Verbeek, z. A. J. Hijdra geb Don ker. d. J. M. Dijkstra geb. Becking, d. J. W. Nieuwenhuijs geb. Antonissen, d M. Krips geb. Cornelissen d. J. de Vlieger geb. van den Eist z. J. M. Esseboom geb. Sas. d. A. W. M. A. van der Ham geb. Dirkes, z. A. M. S Blik geb. Pasman, z. M A A. Kerling geb. Spillemes z. A. M. Nagel geb. Ber nard. z. OVERLEDEN: A. Postuma. mar, van C. van Wagtendonk, 70 j. A. Naaktgebo ren, weduwe van K. J. Brandwijk, 75 j. T. Krul, vrouw van D J. Mulder, 28 j. A. de Jong, weduwnaar van F. C. Tries. 83 j. N Eekma. weduwe van L. Schröder, 77 j. J. Scheepers, man van C. J Notenboom, 39 j. C. Slootweg, dochter. 7 j H. J. Twilt, man van A. Vlak, 48 j. J. van Soldt, weduwe van J. J. H. Vrijdaghs, 82 j. M. Schra. vrouw van J. S C. Buujman, 69 j. W. J. T. Coers, gescheiden vrouw, 71 j. J C. E. van der Meulen, vrouw van F. B. Simon v. Leeuwen, 65 j. P. P. v. d. Velde, man van J. C. den Bakker, 60 j. M. W Krouwel, weduwe van J. F van der Ree. 80 j. M J. Engelaar, weduwe vac F J. Tetteroo. 64 j. B. de Vries, vrouw van D Nagelkerke, 66 j. J. J. A. Coens, man v. J. M Mantoua. 59 j. A. C. M. Lohman, vrouw v. H.P.J. Smits, 68 j. B. Groen weduwnaar van H. Visscher, 70 j. T. Ouwerkerk. man van M Rietveld, 74 j. P. D. van Dam. zoon, 2 dagen. J. A. Beerends, man van J. J M. de Knoop. 54 j. M A. M. Cayaux, dochter. 2 weken. E. Bekkers, man van J. S. Brandenburgh. 90 j. D. J. Mui- selaar. man van W. C Groenewald, 54 j. C. M. Lindhout. ongehuwde man, 25 J. van Aalderen, weduwe van J. Poorter 68 j. L. E. M Müller, vrouw van M J Hoogervorst, 51 j.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1