1944. I 5 V I Woensdag 8 Maart. No, 18739. KUNST EN LETTEREN BUITENLAND BINNENLAND STADSNIEUWS VAN OVERAL AGENDA Raken de Sovjetreserves op SPANNENDE JACHT OP INBREKER Hield zich in kolenhok schuil KERKNIEUWS BURGERLIJKE STAND Vrouw te Rotterdam vermoord IBl De gevechten in de Westelijke Oekraine De Amerikaansche vliegtuig- verliezen Uitreiking distributiebescheiden 5 V V 5 V s V 5 V 5 V Nieuwe aanval op Rome Na de ramp te Nijmegen De klantenbinding voor schoenreparatie PROFESSOR WATTJES OVERLEDEN Finsche Rijksdag bijeen Begint de invasie bij Schepetowka Duitsche duikbooten weer in actie Het werk van de N. S. V. COURANT HAAGSCHE VERLENGING INLEVERINGSTERMIJN REDE BEREICHSLEITER MÖLLER 8 Maart het gis- Luchtafweergeschut aan het Kanaal Op den afstandsmeter wordt de weg der vijandelijke vliegtuigen nauwkeurig ge volgd. (P.K. Engelmann-O.H.) het het te de Radiopraatje Max Blokzijl In de serie Brandende Kwesties uit te zenden morgenavond over Hilversum I, om 18.45 uur, spreekt Max Blokzijl over: ,,Ook voor de katholieken zijn communisme en plutocratie de vijanden” is in Morgen (van 8.3016 30) zijn aan de beurt in het Centrale Uitreikingslokaal Laan van Meerdervoort 57 en in het bij kantoor Loosduinen Alidastraat 1: Nieuwl t.m. Postel. I n witz, OS. G. MOLENAAR!: Te Oud-Beijerland is in den ouderdom van ruim 90 jaar over, leden ds. G. Molenaar, de oudste der pre dikanten van de Chr. Geref. Kerk. Hij ar beidde aanvankelijk als oefenaar te Delft en te Maassluis en op 63-jarigen leeftijd werd hij in 1916 door de classis 's-Gra- venhage toegelaten tot het predikambt. Hij stond te den Helder, te Baarn en van 1924 tot zijn emeritaat in 1931 te Oud- Beijerland. ft s s /s ft i A ft A ft A ft A ft A A A ft A ft A ft s A I A A ft A A A A A A A ft X V V V V V I V V V V V V V V V V V V VOOREXAMEN „PRIX DE ROME’’: Ge durende den oorlog worden er geen wed strijden als bedoeld in art. 12 der wet van 26 Mei 1870, de wedstrijden om den z.g „Prix de Rome", gehouden. Wel blijft de gelegenheid opengesteld het bij art. 11 dier wet bedoeld examen af te leggen. Degene, die dit examen met goeden uit slag heeft afgelegd, zal na afloop van den oorlog worden toegelaten tot een wed strijd, ook al mocht hij op dat tijdstip den leeftijd van 30 jaar hebben overschreden. Dit jaar zal het examen gehouden worden van 8 tot 12 Mei. Hiertoe kunnen worden toegelaten Nederlanders van beiderlei ge slacht die niet na 1 Juli 1924 en niet vóór 1 Juli 1914 geboren zijn met uitzondering van hen die van twee of meer naar ras voljoodsche grootouders afstammen of tot een joodsch-kerkelijke gemeente behooren. Zij. die aan het examen wenschen deel te nemen dienen zich uiterlijk op 11- April 1944. onder overlegging van een uittreksel uit de geboorteregisters van den burger lijken stand, schriftelijk op te geven bij den hoogleeraar-directeur der Rijksacade. mie van Beeldende Kunsten te Amster dam, die desgewenscht nadere inlichtingen verstrekt Het is volstrekt noodzakelijk, dat een ieder zijn bon 069 bij een schoenherstel- het de Vijandelijke vliegtuigen hebben teren opnieuw een terreuraanval gedaan op woonwijken in de stad Rome. voL i weke- militaire De heer J. Buvsc, koster in de H. Mariakerk te Breda, is in de kerk van een acht meter hooge ladder gevallen en over, leden. Direct maar er Enkele Militaire deskundigen komen tot de slotsom, dat de Amerikanen op 6 Maart bij hun eersten terreuraanval op Berlijn nog 40 procent meer vliegtuigen hebben verloren dan de 140, welke volgens de officieele Duitsche gegevens zijn neer geschoten, en wel op grond van de vol gende feiten: Op het Zweedsche vasteland en in andere Noordsche streken hebben bommenwerpers een noodlanding ten maken; He noodseinen van boven de Noordzee neergestorte toestellen wij zen erop, dat minstens 19 vliegtuigen zich op zee in nood bevonden, tenge volge van benzinegebrek of averij; Duitsche jagers, die de vijandelijke toe stellen tot de landingsvelden in Oost- Engeland achtervolgden, maken mel ding van talrijke noodlandingen en van brandende toestellen op de vliegvelden. De militaire deskundigen berekenen de z.g. stille verliezen op ongeveer 50 toestellen, zoodat de totale verliezen van de Amerikanen dan 190 bommen werpers en jagers bedragen, hetgeen een verlies aan vliegend personeel van ongeveer 1400 man beteekent. 10 moe- Nadat de befaamde speeltoren te Mon nikendam een algeheele restauratie heeft ondergaan is thans een begin gemaakt met herstellingen aan een tweede monument, n.l. het Waaggebouw. (C.N.F.-Stuvel) Op initiatief van de Kamer van Koop handel in Gelderland, afd. Nijmegen, is te Nijmegen ingesteld een commissie „Voorziening Nijmegen” voor hulpverlee- ning in georganiseerden vorm aan den ge. van De directeur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder maakt in aansluiting aan de perspublicatie d.d. 2 Maart j.l. betreffende de klantenbinding van schoenherstellers, het volgende bekend troffen middenstand, in navolging Rotterdam. Het verdere opruimingswerk van puin te Nijmegen is aan vier sloopings- maatschappijen opgedragen. De Ned. Ar beidsdienst blijft nog steeds zijn diensten bewijzen. Bultenlano Volgens een bericht uit Cairo heeft een militaire Sovjetcommissie dezer da gen een bezoek gebracht aan „maarschalk Tito”. 40.000 mijnwerkers staken in Zuid- Wales wegens loongeschillen. De Britsche lichte kruiser „Pene lope” (5270 ton) is, naar de Britsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, ge zonken. De bemanning telde 450 koppen. Naar de zender Beiroet meldt, is de Iransche regeering-Soeheily afge treden. Bij Coimbra (Portugal) is een Ca- nadeesch vliegtuig, op weg naar Gi braltar, neergestort. Van de 5 inzitten den zijn er 4 omgekomen. Het vliegtuig verbrandde. Op een scheepswerf in het Zuiden van Stockholm heeft de felste brand gewoed, die men in de laatste tientallen jaren in Zweden heeft meegemaakt. meldt S.P.T., tengevolge deze thans voor het grootste deel in asch ligt. De schade wordt geschat op minstens een half mil- *lioen kronen. Naar aanleiding van het feit, dat een dezer dagen „Mutter und Kind” als onderx afdeeling van de N.S.V. tien jaar bestond, heeft Bereichsleiter Möller in de N.S.V.- Schule aan den Groenenkanscheweg te Utrecht voor vertegenwoordigers van de pers een rede gehouden over het onder werp: „Ober den sozialen Aufbau der N. S.V.”, aan welke causerie een rondgang in de N.S.V.-Schule voorafging. Bereichs leiter Möller wees er in den aanvang van zijn rede op, dat in Duitschland ook vóór het jaar 1933 (de machtsovername) er veel liefdadig werk werd gedaan. Evenals dat in Nederland het geval was, waren er tal van vereenigingen. instanties en colleges, die zich bezig hielden met charitatieven arbeid. Maar het waren alle groepsbelangen en de volksgemeenschap in haar geheel was er nimmer mee gediend. Dat is sinds de machtsovername van Hitler anders gewor den. Een onderafdeeling van de N.S.V., de sector „Mutter und Kind” kan thans terug, zien op tien vruchtbare jaren en bij haar is men wel uitgegaan van de gedachte, dat de gemeenschap voor alles gediend moet worden. Het werk van de Volkswohlfahrt is niet alleen een zaak van de partij, maar van het geheele volk. Daarom was het in den eersten tijd mogelijk, dat ook andere dan Nationaal-Socialisten in de N.S.V. mee werkten. De practijk is geweest, dat zij allen een bewuste nationaal-socialistische levensopvatting aanvaardden. Vroeger kon het gebeuren, dat alleen zij. die over geld beschikten en ziek werden, geholpen konden worden. Bij de „N.S.V. is niet het geld van beslissende beteekenis. doch het geen de dokter noodig vindt. In den loop der jaren zijn vele kinder tehuizen, de moederhuizen, de sanatoria voor t.b.c.-lijders enz., ontstaan. Wij zijn, zoo zeide spr. o.m., gekomen, niet om het volk te vernietigen, zooals sommigen meenden, maar om mee te helpen het volk zoo gezond mogelijk te maken en te hou den. Een van onze eerste opgaven is ge weest ’n groot aantal kinderen, dat onder, voed was, naar Duitschland te sturen, waar zij tol herstel van krachten weer ge. heel gezond konden worden. Wij hebben voorts moederhuizen gesticht en zoovele andere sociale maatregelen getroffen, welke er alle vanuit gingen, de gemeen schap te dienen. Wij zijn daarbij vaak mis verstaan. maar langzamerhand gaat het inzicht rijpen, dat wij goed werk doen. Uitvoerig stond spr. stil bij de stich ting van Winterhulp-Nederland en den Nederlandschen Volksdienst. Ondanks feilen tegenstand is het gelukt te groeien en sterk te worden. Thans is het in Neder, land zoover, dat er voor de Winterhulp 13.000.000 per jaar wordt geschonken, dat de N.V.D. reeds meer dan 60,000 leden heeft en dat bij iedere Winterhulp- collecte meer dan 20.000 menschen met de roode bus op straat gaan collecteeren. Men bedenke daarbij dat al deze dingen het stempel dragen van vrijwilligheid Spr. bracht voorts de ramp van Nijme gen in herinnering, waar met name de N.V.D een uitkomst is gebleken voor hon derden en honderden. Met klem kwam spr. er tegen op. dat Winterhulp en N.V.D. een politieken inslag hebben. Zij zijn evenmin als in Duitschland de N.S.V. er alleen is voor de N.S.D.A.P. er niet alleen voor de N.S.B. maar voor het gan- sche volk. Eens zal de geschiedenis, aldus besloot spr. zijn rede, ervan getuigen, dat wij dit alles hebben gedaan omdat wij het Ne- derlandsche volk liefhebben (applaus). Namens de aanwezige journalisten dank, te de Pressereferent der N.S.V., de heer Eilers den Bereichsleiter voor zijn gloed volle woorden. Zondagavond j.l heeft een rechercheur van politie een spannend avontuur be leefd en het genoegen mogen smaken, in samenwerking met een opperwachtmees ter van de Marechaussee, een 25-jarigen Amsterdammer te kunnen arresteeren, die verschillende inbraken op zijn ge weten had. De bedoelde politiefunction- naris genoot van zijn vrijen avond en zat thuis aan de Juliana van Stolberg- laan gezellig te kaarten, toen hij plotse ling glasgerinkel en hulpgeroep hoorde. Gewapend met een revolver ging hij on middellijk op onderzoek uit en kwam tot de ontdekking, dat zijn buren den hulpkreet hadden geslaakt. Dezen, een man en een vrouw, hadden bij hun thuiskomst een onge- nooden gast aangetroffen, die op zijn beurt begrijpelijk ook was geschrokken bij het zien van de echtelieden en door het keukenraam was gesprongen om via de schutting in de achterliggen de tuinen te verdwijnen. Direct werd een onderzoek ingesteld maar er was niemand te ontdekken Enkele om wonenden waren eveneens op hun qui vive en plotseling meende een van hen den gezochte in zijn tuin te hebben ge zien Een schot werd gelost teneinde den vluchteling schrik aan te jagen, doch deze trok er zich niets van aan. Op het schieten was een opperwachtmeester van de Marechaussee ten tooneele verschenen en met den rechercheur werd tuin voor tuin nagezocht En ja, in den vijfden tuin zag men in een kolenhok een man staan, die doodleuk zei„Hier ben ik” Hij werd gefouilleerd en uit zijn zakken kwamen 3 horloges. 1 armband, 2 ringen en eenige distributiebescheiden te voor schijn. Alles was afkomstig uit de wo ning, waar hij door de bewoners in zijn bezigheden was gestoord. De aangehou dene. de 25-jarige I. M. uit Amsterdam, had meer op zijn kerfstok en zoo kwam aan het licht, dat hij ongeveer een maand geleden had ingebroken in hetzelfde huis in den tuin waarvan hij nu werd gearres. teerd. terwijl hij ook ongewenschte be zoeken had gebracht in een woning aan de Rooseboomstraat en wel op 8 Fe bruari j.l en daaruit voor een waarde van 8000 aan juweelen had gestolen en in een perceel aan de Juliana van Stol- berglaan, waaruit hij een schrijfmachine meenam. I. M. is in arrest gesteld Op 64-jarigen leeftijd is Dinsdag te Rijswijk overleden prof. ir. J. G Watt- jes, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool. De begrafenis heeft Zater dag a.s. plaats in Amsterdam om 12 uur op de Nieuwe Ooster Begraafplaats. Jannes Gerhardus Wattjes werd 13 April 1879 te Amsterdam geboren. Hij bezocht aldaar de H.B.S. en studeerde vervolgens aan de Polytechnische school t. Delft. In 1902 behaalde hij het diplo ma voor bouwkundig ingenieur, waarna hij twee jaar bij de Gemeentewerken te Utrecht werkzaam was Vervolgens ves tigde ir. Wattjes zich te Groningen, waar hij o.a. leeraar voor bouwkunde aan de Academie Minerva was verbonden. In 1908 werd hij adjunct-ingenieur bij weg en werken van de H.IJ.S.M. te Amster dam. later ingenieur. In 1918 werd ir. Wattjes benoemd tot hoogleeraar in de architectuur aan de Technische Hooge- school te Delft Zeer veel werken over de moderne architectuur verschenen van zijn hand. Als leerling van Bolland er Hessing heeft prof ir. Wattjes ook als Hegeliaan naam gemaakt Dader meldt zichzelf Gisterochtend is in alle vroegte in een pension aan den Heemraadssingel te Rotterdam de uit Arnhem afkomstige 21-jarige serveerster J. G. M. vermoord. Weinige uren na den moord is de dader, de 24-jarige koopman H. v. d. H.. zich in gezelschap van een familielid op het hoofdbureau van politie komen melden. De dader vertelde, dat hij de vrouw eenige dagen geleden in Rotterdam had leeren kennen. Zij was volledig op de hoogte van een groote inbraak, welke hij met eenige anderen had ondernomen in den nacht van Zaterdag op Zondag en waarbij voor een aanzienlijke waarde aan goederen was gestolen. De vrouw had hem nu bedreigd, dat, als hij niet met haar mee wilde gaan, zij hem bij de politie zou verraden. Hierover in woede ontstoken, heeft hij de vrouw toen den schedel ingeslagen en omdat zij begon te kermen heeft hij haar met een doek ge wurgd uit angst, dat het gerucht hem zou verraden. Hij heeft vervolgens het lijk in een kast verborgen en is daarop naar zijn neef gegaan om hem te vragen hem behulpzaam te willen zijn bij het verbergen van de vermoorde vrouw De neef heeft dat geweigerd en den moor denaar den raad gegeven naar de politie 'te gaan en alles op te biechten jj»>»»»»»»»»»»>»»»»»»»»»»»»»>^ Keuringen voor de Waffen-SS, SS-Wacht- bataljon in Amersfoort, Land storm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Neder land. Alle inlichtingen, brochure, reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar bij de Nebenstellen der Waffen-SS Am sterdam, Dam 4, Alkmaar, Lange- straat 56, Heerlen, Saroleastr. 25, Groningen, Heerstraat 46, En schedé, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatzkommando Nieder- lande, den Haag. Korte Vijver berg 5. 9 Maart 914.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule Westerlaan 2, 10 Maart 912,00 uur den Bosch, Hotel Noord-Brahant, Markt 45, 1518.00 uur Venlo, Deutsches Haus. Egmondstr 16. 11 Maart 9 12.00 uur Arnhem, Café Royal, 15 18.00 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek 12 Maart 912.00 uur Groningen, Heerstraat 46. 1518 00 uur Leeu warden, Huize Schaaf Breedstr. 13 Maart 914.00 uur Amsterdam, Dam 4, 14 Maart 914.00 uur Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245 15 Maart 914.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager. Leusderweg. ?(«««««««««««««««««««««««««<V Vrijdagavond wordt in het gebouw der Ned.-Duitsche Kultuurge- meenschap. Buitenhof 21, een Rilke-her- denking gehouden. De actrice Inge Schmidt uit München zal gedichten en proza van Rainer Maria Rilke voordra gen. Voor het eerst zal daarbij in ons land de „Weise von Liebe und Tod des Kornetts Christoph Rilkes” met de muzi kale begeleiding van den Hongaar de Paszthory, aan den vleugel uitgevoerd door Willy Zöpf, ten gehoore worden ge bracht. De boog te strak gespannen De berichten over de hooge bloedige ver liezen van de Sovjets en de steeds weder- keerende geruchten over de schaarschte aan arbeidskrachten in hun achterland, doen wederom oude vragen opkomen. In het Kroatische weekblad „De nieuwe orde” formuleert Herbert Graf deze vra gen als volgt: Wat heeft de Sovjets ertoe bewogen hun z.g. doodsbataljons in het mi- trailleurvuur der Duitschers te drijven? Zijn de door de Duitschers in den af- weerslag veroorzaakte verliezen zoo groot, dat de Sovjets ook gedwongen zijn het laatste (aan menschenmate- riaal) in den strijd te werpen? Raakt het legendarisch geworden menschen- reservoir der Sovjets uitgeput? De waarnemer, die lang in Oost- Europa vertoefde en volop gelegenheid had een antwoord op de resp. vragen ti zoeken, stelt dan onmiddellijk vast, dat van een volkomen uitputting der bolsjewistische reserves nog geen sprake is. Aan den anderen kant heb ben de duur van den oorlog, de mees terlijke Duitsche tactiek en de giganti sche verliezen hun uitwerking niet ge mist. Het aantal klachten van roode officieren, die verklaren met het te hunner beschikking gestelde menschen- materiaal niets te kunnen beginnen, stijgt. Reeds begint het in het "Binnenland te gisten. De hongersnood heeft op vele plaatsen tot de vorming van benden geleid, die levensmiddelen en wapen transporten overvallen. Zij opereeren in de wouden tusschen Kirof en Gorki, benoorden Welisj, en langs de spoorlijn MoskouKoeibisjef. Een Sovjet-officier, die zich thans in krijgsgevangenschap bevindt, verklaarde, dat de partisanen in deze Sovjetgebieden ongeveer 1 mil- lioen man sterk zijn, doch in Duitsche kringen noemt men dit sterk overdre ven. Hoe het zij, het verschijnsel alleen al kost den Sovjets veel menschen, daar het bestreden moet worden met speciale politietroepen en de gebieden, waar zij huizen, speciaal bewaakt moe ten worden. Ook verschillende andere gebeurtenissen wijzen er op, dat de Sov- jet-Unie niet meer de oude interne sta biliteit heeft. Opmerkelijk is voorts de wijze, waar op de legerleiding de zwaargehavende regimenten weer aanvult. In de her overde gebieden worden alle mannen tusschen 15 en 55 jaar gemobiliseerd, en vrijwel onmiddellijk, zonder oplei ding, naar het front gestuurd. Voor de bewaking der achterwaartsche verbin dingen worden zeer veel vrouwenbatal jons gebruikt. Graf stelt vast, dat op het oogenblik alle krachten der Sovjet-Unie voor den totalen oorlog gemobiliseerd zijn en daarmede is het hoogtepunt van het op den duur draagbare overschreden. De bolsjewiki hebben dit ongetwijfeld- ingezien, hetgeen o.a. blijkt uit de wijze, uitbreidende gevechten ongetwijfeld het waarop zjj hun oorlog voeren en mil- ----■-- lioenen menschen offeren om zoo snel mogelijk een doorbraak te bereiken. Reeds is in den landbouw een nijpend gebrek aan arbeidskrachten ontstaan door de mobilisatie voor leger en in dustrie. In de uitgestrekte gebieden van Saratof, Uljanof, Kirof, Rsjan en Tsjel- jabinsk kon bijvoorbeeld het vorige jaar een groot deel van den oogst niet binnengehaald of niet verwerkt worden. Ook het Sovjet transportprobleem woidt steeds grooter en moeilijker. De grenzen van het mogelijke zjjn dus schijnbaar bereikt. Wel berichten de Sovjets, dat zij nog over een reserve- armee van 3 millioen man beschikken, doch deze cijfers kunnen de Duitsche legerleiding niet intimideeren. Moge de vraag naar de onuitputte lijkheid van het bolsjewistische men- schemeservoir niet direct te beantwoor den zijn, in Duitschland heeft men thans voldoende aanknoopingspunten om te weten, dat bolsjewistische ver rassingen, zooals die der voorafgaande jaren, niet meer mogelyk zijn. op af van Britsche militaire missie uit Turkije. afgevaardigde Sadak Het nieuwe offensief van Sjoekof De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Sedert een paar dagen is het duidelijk, dat het roode leger het zwaartepunt van zijn aanval wederom naar den Zuidelijken vleugel van het front heeft verlegd, waardoor de strijd in het Centrum, zoowel als in het Noor den, eenigszins op den achtergrond is geraakt. Reeds eerder in den loop van het, eigenlijk sedert Juni van het vorig jaar vrijwel onafgebroken voortdurende offensief, hebben de Sovjettroepen ge tracht dezen Zuidelijken vleugel aan het wankelen te brengen, om dan door te kunnen breken en het geheele front naar het Noorden op te rollen. Ook het belang dat het bezit van de Oekraine voor de voedselvoorziening heeft, is na tuurlijk een factor, die de Sovjetleger- leiding er alles op doet zetten, dit ge bied volledig in handen te krijgen. Het nieuwe offensief van den Sovjet- generaal Sjoekof schijnt ditmaal in hoofdzaak tegen de beide flanken van het Duitsche front gericht te zijn. Het ongetwijfeld groot opgezette strategi sche plan van de Sovjets beoogt klaar blijkelijk door aanvallen op de flank- stellingen van het Duitsche front, dat van Dubno naar Kriwoi Rog loopt, de Duitsche legergroep-Zuid in een tang te nemen, na deze eerst van haar verbin dingen met het achterland te hebben afgesneden. Brandpunten van den strijd zijn Swenigorodka, waar de Sovjets tot dusver met weinig succes hebben aan gevallen, en Sjepetowka, waar de zich over een steeds grooter frontbreedte Ier kan onderbrengen. Daarom den schoenhersteller niet dan uiterste noodzaak geoorloofd bonnen 069, die hem worden aangeboden, af te wij zen. Ook de niet vaste klanten moeten worden geholpen. Hierbij is de grootst mogelijke medewerking van de schoen herstellers onontbeerlijk. Teneinde hun, die moeilijkheden onder vinden bij het onderbrengen van hun bon 069 tegemoet te komen, wordt de termijn van inschrijving in het klantenregister van den schoenhersteller verlengd tot en met 15 Maart. De termijn, waarbinnen de schoenherstellers de opplakvellen met bonnen bij hun lederhandelaar moeten inleveren wordt, in verband daarmede, verlengd tot 21 Maart De schoenherstellers dienen ook hen. die t ij d e 1 ij k niet in het bezit van distributiebescheiden zijn, in hun klan tenregister in te schrijvenb.v. ver pleegden in ziekenhuizen. De inschrijving dient te geschieden op vertoon van een verklaring van den directeur der betref fende instelling, dat de distributiebe scheiden bij hem zijn ingeleverd. De schoenherstellers moeten bij inzen ding van de opplakvellen met bonnen een aparte opgave bijvoegen van degenen, die zij op grond van een zoodanige verklaring in hun klantenregister hebben ingeschre ven onder vermelding van de namen en adressen dezer personen, alsmede den naam van de inrichting waar zij vertoe ven. Voor hen, die geen distributiebescheiden bezitten, b.v. verpleegden in gestichten, arbeiders in werk- en arbeidskampen e.d. dienen de directeuren van de gestichten, resp. de kampleiders, een verklaring aan den schoenhersteller af te geven, waaruit moet blijken, hoeveel personen in de be treffende instelling niet in het bezit van distributiebescheiden zijn. De schoenher steller die het gesticht, resp het kamp in zijn klantenregister inschrijft, moet bij het inzenden van zijn opplakvellen met bonnen aan den lederhandelaar, de bedoel de verklaring bijvoegen. Het is het Rijksbureau voor Huiden en Leder en de vakgroep schoenherstellers niet mogelijk de aan hen gerichte verzoe ken tot aanwijzing van een schoenherstel ler te beantwoorden. Een ieder zorge zelf voor zijn inschrijving bij een schoenher steller! Uitdrukkelijk wordt erop gewezen dat men de distributiestamkaart van hen, die men wil laten inschrijven, aan den schoen hersteller ter inzage dient te geven, opdat deze er de noodige gegevens uit kan <wer- nemen. Degenen, die zich binnen den gestelden termijn welke op 15 Maart eindigt, niet bij een schoenhersteller hebben doen in schrijven, kunnen geen schoenreparatie- werk meer laten verrichten. Engeland en Turkije Minister Eden heeft gisteren in Lagerhuis verklaard, dat hij oogenblik geen verklaring had leggen over het terugtrekken x «t- a - - ii m i r— De Turksche schrijft in het blad „Aksjam”: „Turkije heeft geen reden om aan den oorlog deel te nemen, want het koestert geen ambities om zijn grondgebied uit te breiden en evenmin streeft het naar eenige winst. Integendeel, Turkije wil slechts de eigen veiligheid, alsmede de veiligheid en onafhankelijkheid van de aangrenzende staten gehandhaafd zien.” Het blad „Tasviri Efkiar” schrijft, dat Turkije bereid zou zijn een natio- nalen oorlog te voeren, indien het aan gevallen wordt. Turkije onderhoudt vriendschappelijke betrekkingen met Duitschland. Niemand kan van Turkije verlangen, dat het een vriend, die in den loop van den huidigen oorlog trouw gebleven is, een gemeenen dolkstoot toe brengt. PETROLEUM VOOR VERLICHTING: Van 9 tot en met 31 Maart geven elk der met „57 Verlichting” en „58 Verlichting" ge merkte bonnen van de bonkaart „S 121" en de met „66 Verlichting" gemerkte bon nen der bonkaart „S 221” recht op één liter petroleum De geldigheidsduur der met „54 Verlichting” „55 Verlichting” en „56 Verlichting” gemerkte bonnen der bonkaart „S 121” is verlengd tot en met 31 Maart. Zij geven zooals bekend elk recht op 1 liter petroleum. P. H. OONCK OVERLEDENTe Apel doorn is in den ouderdom van 74 jaar na een langdurige ziekte overleden de heer P. H. Donck, een der oudste en po pulairste gezagvoerders der K.P.M. in Indië, die bekend was in een wijden kring van particulieren. ambtenaren, Leger en Marine. Tot zijn dood toe maakte hij deel uit van commissies en schoolbesturen op scheepvaartgebied Hij was begiftigd met de zilveren De Ruy- ter-medaille. De crematie zou heden te Westerveld geschieden. DONDERDAG 9 MAART Zeisa-Planetarium „Haagsche Courant” Voordracht over„De Dierenriem” 15.45 en 19.30 u Princesse-Schouw- burg. „Waar is mijn dochter 19.15 u Geb. v, K. en W. „Madame Butter fly”. 19 u. Diligentia. Dansavond Mops van der Lyke m.m.v Marinus Voörberg, piano. 19.30 u Scala. „Ik moet met je trouwen”. 19.30 u. In den Finschen Rijksdag, die gisteren om 14 uur bijeen is gekomen in een ple naire zitting van een uur. heeft de Rijks- dagpresident Hakkila, een korte herden kingsrede uitgesproken over dien over leden vroegeren president Svinhufvud. Vervolgens werd overeenkomstig de agenda in derde lezing en daarmede de finitief het wetsontwerp betreffende be perkte verlenging van het recht van gratie van den president der republiek, dat vooral van toepassing zal zijn op eenige politieke veroordeelden, zonder debatten aangenomen. Luitenant-generaal Dittmar heeft gens S.P.T. Dinsdagavond in zijn lijksche radiorede over de ir situatie een merkwaardige visie geopen baard over de brandende vraag van dit oogenblik waar blijft de invasie Vol gens Dittmar is het niet uitgesloten, dat de invasie begint bijSchepetowka. Hij kwam tot deze typische veronder stelling, na er op gewezen te hebben, dat de groote krachtsinspanningen, die de bolsjewisten zich thans aan het front bij Schepetowka getroosten, misschien bedoeld zijn als dringende invitatie tot Engeland en Amerika om nu eens spoe dig aan het tweede front te beginnen. Luitenant-generaal Dittmar schetste den grootscheepschen aanval bij Schepe towka dan ook als een „bemoedigings- offensief”, dat wellicht tot de eerste acte gerekend moet worden van wat zich vervolgens op het definitieve tweede front zou moeten afspelen. de Kunsthalen Benne- Noordeinde, wordt tot eind dezer maand een tentoonstelling gehouden van werken van Jos. Croin, die 15 dezer den 50-jarigen leeftijd bereikt. Hetconcert Zondagmiddag 19 dezer, in de kerk 3de v. d. Boschstraat 1, is geheel gewijd aan werken van Joh. Seb. Bach. Aan deze uitvoering van Pas siemuziek werken mede, behalve een kna penkoor, Maria Struyckenv. d. Adel (sopraan), Willem Ravelli (bas) en Adr. G. Venderbos (orgel). De Duitsche U-booten opereeren nog steeds op alle zeeën, schrijft de „Berl. Lokal-Anzeiger”, in verband met de jongste successen op den Atlantischen en den Indischen Oceaan. Een gewel dige strijdmacht van de Geallieerden wordt door de> Duitsche duikbooten ge bonden, die Duitschland’s vijanden voortdurend zware verliezen toebrengen. Ook de „Völkischer Beobachter” legt den nadruk op de resultaten van de Duitsche oorlogvoering ter zee en schrijft, dat de Duitsche duikbooten niet alleen op den Atlantischen Oceaan, doch ook in de Noordelijke IJszee, in de Middellandsche Zee en in den Indi schen Oceaan met succes in actie zijn. Dag en nacht spreken de wapens der Duitsche zeestrijdkrachten een krach tige taal. Wanneer er nog een bewijs noodig was, zoo schrijft de „Deutsche Allg. Ztg.”, dat de Duitsche duikbooten onder alle omstandigheden bij machte zijn, Geallieerde vrachtruimte, ondanks de krachtigste bescherming te vernietigen, dan is dit wel geleverd met de nieuwe successen, waarvan melding gemaakt is in het Weermachtbericht van giste ren, volgens hetwelk 12 schepen met een gezamenlijken inhoud van 71.000 ton in den grond zijn geboord. Juist in dit stadium van den oorlog, nu de Ge allieerden met den aanvoer van mate riaal uitgebreide voorbereidingen tref fen voor hun voorgenomen operaties te land, is de vernietiging van een groote hoeveelheid scheepsruimte van enorme beteekenis. Het jongste verlies van 12 groote koopvaarders zal in ieder geval voor de Geallieerden, die aangewezen zijn op toevoer over zee, gevoelig te merken zijn. ONGEVALLEN: De 79-jarige weduwe B. geb. N. uit de Rooseboomstraat, is gister ochtend op de Laan van Meerdervoort omver geloopen tengevolge waarvan zij viel en een heupfractuur bekwam. Zij werd naar haar woning vervoerd. Op den Loosduinscheweg wilde de 24-jarige J. S. uit de Meidoornstraat op een tram wagen van lijn 1 springen. Hij kwam te vallen en kreeg een heupfractuur. De man is overgebracht naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Naar hetzelfde zie kenhuis is vervoerd de wielrijder D. M_, die in de Torenstraat was aangereden door een vrachtauto en een bekkenfractuur opliep. BEVALLEN: J. S. M Coulier geb. Schlahmilch. z. E. M. Penning geb. Vleeschouwer, z I. A. Boortman geb. Polman, z. T Ferber geb. Mes. d. G. Pfunctt geb. Zwiep, d. G. J. van de Griend geb. Baggerman, d. M Rolan- dus Boers geb. van Vliet, d. C. Nie- man geb. de Vries, z. M. C van Werkhoven geb. van Overeem, z. J. H. Assenberg geb. Duijverman, d. A. J. Wassenaar geb. Staal, d. J. A. M. Tuyl geb. Kreder, d. H. H. Bulthuis geb. Tuurenhout, d. G van der Harst geb Poel, d. H. M. G. van Leeuwen geb. Horsten, d. J. Bestman geb. de Zeeuw, z. M. W. van Delden geb van Slogteren. d. L. Dolleman geb. Schenk, d. J. P. Remmerswaal geb. Rutgrink, d. M. C. A. van den Hoven geb. van de Wiel, d. J. W. Broekman geb Kas ter op, z. J. M Geens geb. Dijkhuizen, z. P. Kok geb. Kastelein, d. M. J. Westenberg geb. van der Minne, d M. H S. van Tuyl van Serooskerken geb. jkvr, van Tets, z. J. M. T. Wijn hoven geb. Stam, d. K. Vrolijk geb. Ros, d A. H. M. Wijnants geb. Rem- naerswaal. z. A. C. Visser geb. Vos, <f. OVERLEDEN: J. van Dam. gescheiden man, 65 j. F. Drooger, ongeh. vrouw, 56 j. M. Slooter. vr. van R. van ’t Hof, 63 j. E. E. Reijndorp, dochter, 5 weken. M A. B J. de Vicq, vrouw van A. Hoogeboom, 90 j. H. Lodder ongeh. man, 49 j. E. Elzinga, wedn. van Z. van der Vlerk, 66 j. D. Franke, man van D. Koper, 43 j. J. van der Harst, doch ter, 1 mnd. M. A. van Schoor, wed. van H Pardoen, 96 j. T. A. Grooten- dorst, 3 j. W. Keij, gesch. vrouw 76 j. L.' H. Weimar, man van M. M. L. De Lahaije 64 j. P. J. van der Want, man van H. van den Berg. 47 j. M. Bronk- horst. ongehuwde man, 66 j J. Keil man, vrouw van T. N van örevenbroek, 84 j. J. C. van Dashorst, man van A. M. van Beek, 48 j. A. van Wingaarden, vrouw van A. H. Vitters. 78 j. P. van Klaveren, weduwnaar van E. Heskes, 81 j. C. W. Zoestbergen, vrouw van P. H. Doorschodt, 71 j T. Beeling, ongeh. vr. 87 j. Y. Kreuninger, d„ 8 dagen. belangrijkst zijn. Hier wordt een ver bitterde strijd gestreden om de spoor lijn, die Lemberg met Odessa verbindt en als het ware de levensader van de Duitsche legergroep-Zuid vormt. Van Duitsche zijde wordt niet ver heeld, dat de tegenstander in zijn eer sten stormloop terrein heeft kunnen winnen, doch daar de gevechten nog in vollen gang zijn en van dag tot dag, ja, van uur tot uur in hevigheid toe nemen, acht men de vraag, of het roode leger zijn eerste doel: De blij vende onderbreking van de spoorweg verbinding LembergOdessa zal weten te verwezenlijken, nog geenszins beant woord. Men put kracht uit de overtuiging, dat de Sovjets de enorme krachtsin spanning, die zij zich hier getroosten, niet onbeperkt kunnen volhouden, als mede uit het feit, dat ook de tegen maatregelen van generaal-veldmaar- schalk von Manstein hun invloed in toe nemende mate doen gevoelen. Aange nomen kan worden, dat deze tegen maatregelen in de eerste plaats ten doel hebben een dam op te werpen, die de naar het Zuiden gerichte Sovjet- opmarsch van richting moet doen ver anderen.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1