het m Hardnekkige tegenstand gebied Swenigorodka-Sjepetowka De tweede luchtslag boven Duitschland 1944. No. 18740. Donderdag 9 Maart. BINNENLAND STADSNIEUWS AGENDA VOOR DE JEUGD Keuring Landwacht Nederland Geïnterneerde Nederlandsche DE JACHT OP DEN INBREKER Prof. OUDSTE INWONER VAN DEN HAAG OVERLEDEN Dr. K. L. G. Becht Uitreiking distributiebescheiden Makelaars in onroerende- en veilingen van roerende goederen burgerpersonen op Java Achtervolging op pantoffels Vijandelijke bruggenhoofden aan de Narwa uiteengeslagen BURGERLIJKE STAND Nieuwe aanval bij daglicht op Berlijn In de provincie Zuid-Holland WAARHEEN GAAT HET MET DEN NEDERLANDSCHEN WERKER? mr. B. M. TAVERNE OVERLEDEN ÉL COURANT vijandelijke Te In hevige luchtgevechten werden 112 Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten In den ouderdom van 101 jaar is hier ter stede overleden dr. K. L. G. Becht, de oudste inwoner van onze stad. Dr, Becht was een bekend Haagsch tandarts. Op 12 Februari j.l. was hij 101 jaar oud geworden. De teraardebestelling vindt Zaterdag om half 2 op Oud Eik en Duinen plaats. Germaansche of Jeugdstorm HAAGSCHE Swenigorodka en onze troepen wisselvallige ge in de laatste drie f tanks Morgen (van 8.3016.30 uur) zijn aan de beurt in het Centrale Uitreikings- lokaal Laan van Meerdervoort 57 en in het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 Postem t.m. Ruiterl. Oostland roept! Eeuwen geleden trokken Nederlandsche boeren en han delaars naar het Oosten en vestigden zich daar in de steden of bouwden er hoeven voor hun gezin. Steden als Danzig en Marienwerder laten nog he den den Nederlandschen invloed in haar bouwstijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosten. Deze jongens en meisjes laten de we reld zien, dat de oude Nederlandsche ondernemingsgeest nog niet verloren is gegaan Straks gaan zij zich daar ves tigen als Weerboer en als boerin. Eerst bekwamen zij zich echter voor hun taak op de boerderij Ook jij kunt dat doen. Ook jij kunt boer o£” je eigen hoeve worden. Jongens en méisjes van 1416 jaar, meldt je aan bij den Germaan- schen Landdienst. Koningslaan 9, Utrecht Oplossingen der raadsels: 1. Boterham men. 2. Om vooruit te komen’. 3. Sneeuw klokje. Nieuwe raadsels: 1. Welke hoed is geen kleedingstuk? 2. Met B. een wensch van eiken jongen. Met K. een beroep. Met H. een huis voor dieren. Met St. een lat. Met VI. zoo helder wit. Met KI. wijs ik den tijd aan. 3. Welke ketens rammelen niet? „Theodora’*. „Varentje" en •Likkepot” kunnen Woensdagmiddag na 3 uur aan één der loketten van ons Bureau een prijsje komen afhalen. Nieuwe rubriekertjes moeten cu niet insturen en wachten tot zij een berichtje ontvangen. VERDUISTEREN Vajn 18.45 uur tot 7 uur Maan: 9 Maart onder 7.22 u.. op 17.37 u.l 10 Maart onder 7.42 u.. op 19.03 u V. M. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving, door bemiddeling van het Internationale Comité van het Roode Kruis te Genève, uit Japan een opgave van op Java geïnter neerde b u r g e r-p e r s o n e n van Nederlandsche nationaliteit. De uitgewerkte lijst omvat de volgen de namen met vermelding van leeftijd en beroep: Hulst, Hendrik van 55 gepension neerd, Israel, C. C. 42 klerk, Karssen, Jan 27 klerk, Kimmel, J. F. M. 56 hoofdopzichter van pakhuis, Kimmyser, H. J. S. 19 student, Kip, Adriaan 53 Architect, Klasen, J. J., 41 le machi nist, Klaasen, T. A., 60 directeur van maatschappij, Klaasen, W. J. 42 as sistent, Klaassen, A. W. C. 39 gepen- sionneerd, Klaassen, Flores 21 ass.ma chinist, Klee, Jan 58 sergeant, Kleef, H. J. van 43 hoofdopzichter, Kleian, Frans 36 3e machinist, Kleiverda, Rein der 52 architect, Klerekoper, Isaac 54 klerk, Klerk, Johannes de 50 kapitein, Klinkenbijl, Bouwke 56 expert, Klits, Dirk van der 55 klerk, Kloezeman B. A. 18 student, Kloezeman, F. E. 19 student, Kluit, J. H. 62 klerk, Klijne, W. F. 42 klerk, Knoop, Marinus 61 ver pleger, Knoot, C. I. 55 gepensionneerd, Koenekoop, J. M. 44 opzichter jongens- opvoedingsgesticht, Koevoets, J. Z. A. 22 ass.boekhouder, Kok, B. A. 38 tee- kenaar, Kok, H. E. 18 student, Koktie- lema du Beaufort, H. H. 21 ass.machi nist, Kolft, G. F. A. 51 accountant, Kolk, J. B. van der, 36 fotograaf, Kol vers, Jacobus 59 verpleger, Koning, A. B. F., 27 makelaar, Koning, Menno 28 klerk, Koning, P. H. de, 42 zeeman, Koningstem, P. W. 18 student, Kool, Albert 34 kapitein, Kooman, Max 18 student, Koomans, F. E. C. 53 klerk, Koopal, W. G. 51 klerk, Koopman, Sa muel 44 koopman, Kooren, O. C. 21 zonder beroep, Kooren, O. C. 54 hoofd verpleger, Koot, Gerardus 55 pakhuis opzichter, Kooten, Gerrit van 51 pak huisopzichter, Kooten, W. H. van 35 brigadier, Kooyman van Guldener, A. H. P. 41 verkooper, Koppenhagen, An tonie van 59 gepensionneerd, Koppenol, Willem 30 kapitein, Kopijn, Judah 28 hoofd-pakhuisopzichter, Korste, Willem 44 werkman, Kort, Dirk 56 klerk, Kort hals, Thomas 48 accountant, Korver J. L. 52 waker, Korver, Z. H. 18 zonder beroep, Kovel, Theodorus de 47 waker, Kraak, Meindert 52 klerk, Kraats, Pie ter van der 53 hoofd-boekhouder, Kra ker, J. C. de 35 verpleger, Kramer, Edwin 20 student, Krancher, L. W. zon der beroep. Kranenveld, W. F., 37, em ployé, Kreeft, J. H. D. van der 21 zeeman. Kreeft, S. G. van der 18 stu dent, Kreleger, H. F. 44 klerk, Kremer, Antoon 50 sergeant, Kreps, J. D. 18 kok, Kroese, Piet 21 hoofd-opzichter, P._ J. Kroese, 52 klerk, F. H. Kroet 48 directeur van maatschappij. Krol, J. B. 45 hoofdopzichter, Kroon, Arie 21 zee man, Kruseman, J. H. 18 student, Kruyff, H. D. de 19 student, Krijfelt, J. J. 56 kok, Krijnen, Q. A. A. 60 koopman, Kubbenga, A. H. J. 57 em ployé, Kuhnen, C. G. W. 40 leeraar, Kuiper, J. W. 49 klerk, Kuiper, D. A. 25 werkman, Kuipers, W. C. 43 em ployé, Kuper, W. H. 37 klerk, Kupfer, VRIJDAG 10 MAART Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over„De Dierenriem”. 15.45 u. Princesse-Schouwburg. „De groote onbekende” 19.15 u Diligentla. Kamermuziekavond Residentie-orkest m. m. v. Pianokwartet .,Die Haghe” en J. v. Opstal, klarinet. 19.30 u. Flora. „Kun je nog lachen, lach dan mee”. 14.15 en 19.30 u Scala. „Ik moet met je trouwen”. 19.30 u. Niet een rechercheur, maar de kapitein der Staatspolitie C. D. Vos, heeft Zon dagavond na een spannende jacht, waar bij hij assistentie heeft gekregen van den hoofdwachtmeester der Marechaussee Peijpers, den beruchten inbreker I. M. uit Amsterdam in een tuin achter een woning aan de Juliana van Stsolberglaan weten te arresteeren. Eenige jaren gele den heeft de heer Vos onder vrijwel ge lijke omstandigheden den dader van een inbraak kunnen grijpen. Ook toen was het op een Zondagavond toen hij hulp geroep hoorde, terwijl hij rustig thuis zat. Er bleek te zijn ingebroken in een woning in de Noteboomstraat. Hoe er ook gezocht werd, aanvankelijk ontbrak elk spoor van den dader. Maar de heer Vos gaf het niet dadelijk gewonnen. Hij riep de hulp in van een automobilist en tal van straten tusschen Houtrustbrug en Fahrenheitstraat werden afgezocht en di verse menschen staande gehouden Ten slotte had men op de Larixlaan succes. Vlak bij de Tulpenboomstraat liep een man, die kennelijk veel haast had De heer Vos hield hem staande en bemerkte al gauw, dat de haastige wandelaar bui ten adem was. Hij was zoodanig overbluft, dat hij op de vriéndelijke uitnoodiging om in de auto te stappen, direct inging. On danks alle ontkentenis en de verhaaltjes over zijn haast, kwam toch al gauw aan het licht, dat de aangehoudene debet was aan de inbraak in de Noteboomstraat. Zondagavond j.l. heeft de heer Vos de achtervolging ingezet op... zijn pantof fels. Toen hij het hulpgeroep hoorde be dacht hij zich geen oogenblik en trof zijn buren, bij wie de ongenoode gast was bin. nengedrongen in een zenuwachtigen ge moedstoestand aan. De'dader, die een lee. ren jas aan had, had een hoed van den kapstok gegrepen en was pardoes door de keukendeur gesprongen, warvan de onderste helft van staal is. Dit is geen gemakkelijk karweitje geweest, want de indringer heeft een lengte van 1 meter 90. Er moest snel raad worden geschaft, al is de situatie ter plaatse dusdanig dat er voor den vluchteling niet veel uitbreek mogelijkheden open stonden. Een er van was een hooge muur en de heer Vos stelde zich hier aanvankelijk strategisch op en loste een schot, om den gezochte te dwin gen te gaan zitten. Later is gebleken, dat deze tactiek de juiste is geweest. Toen men hem in het kolenhok vond, zat de man op zijn hurken en gaf zich gewillig over. Bij een vluchtige fouilleering kwam een portemonnaietje te voorschijn, dat hij een maand geleden uit het huis in den tuin, waarvan hij nu werd gearresteerd, had gestolen. Zijn bekentenissen van de inbraken. waaraan de Amsterdammer schuldig is geweest, deed M vlot, daar hij begreep, dat er geen uitweg meer voor hem open stond. Uit diverse zakken van zijn jas haalde de politie sieraden enz., af komstig van de inbraak in de Rooseboom. straat. Vier maanden lang heeft M. de omge ving van het Bezuidenhoutkwartier onvei. lig gemaakt, zoodat inderdaad met zijn aanhouding, van een goede vangst mag worden gesproken. BEVALLENT. Thünnessen geb Jan sen, z. L. J. Tenthof geb. de Man, d. J. P. Heijboer geb. Peute, 2 z. N. Heijboer geb. Boogerd, z M. A. Deur- loo geb. den Haan. z. J. C. Romein geb. Klinkenberg, d. J. Visser geb. Groen, d. J. P. van den Heuvel geb. Kipp, d. M. van der Graaf geb. Holt- rust, z. J. C. van Gent geb Veer. z. F. van Leeuwen geb Klink, d. A. Rog geb. Westerduin. d. L. C. J. H. Vermeulen geb. van Bijnen, d. A. van Schaik geb. van *t Zelfde, d. J M. Janssen geb Rombouts. d P. M. Her mans geb. Koenen, z. J. B. Ooster- veer geb. de Vreede, z C Luppenga geb. Dijkstra, d J. M. van Doesburg geb. van Lanthen, z. J. C. M. van der Waal geb. Straub, z J Klomp geb. Strijker, z. J. C. M. Fermont geb. Koets, d. M. G. van Gaaien geb. Bijle- veld, z. J Rijgersberg geb Pronk, z. W. H. Mostent geb van der Harst, z. F. Hanewald geb. Boersma, z. C. J. A. Hermans geb Voermans, z. J. M. Worm geb. Groeneveld. d. J. van den Hoek geb. de Vries, z. T. de Jong geb Speckbacher, d. A. A de Klerk geb. van Rijn. d. OVERLEDEN: E. J. P. Mulder, weduw naar van M. van Lochem, 77 j. A. T. Verheul, vrouw van J. N. van Galen, 33 j A H M van Essel, man van A J« M. Kloet, 65 j. W. F. G. Nieuwmeijer, vrouw van G. van Tongeren, 76 j. H. M. Petri, man van M. Buitendijk, 29 j. H. W. van der Zwaan, zoon, 3 j B. G. J. Wijnberg, man van E. C. ten Bokkel, 65 j. A. Doevendans, vrouw van J. van Lien 67 j. J. H. G. Baljet, vrouw van H. B Mars, 69 j. D. H. Lelijveld, weduwe van P. Vlietstra, 85 j. J. Kramer^ man van M. Spinhoven, 74 j. F. J. Schoos, zoon. 16 j. J. G. Boom, ongehuwde man, 30 j. A. A. van der Wansem, weduwnaar van M. S. H. Janssens, 81 j. G. G. M. van der Veer, vrouw van S. C. A. Maarschalker- weerd, 56 j. J. P. A. W. Rieff, man van W. P J. H. van de Leur. 29 j. F. Bakker, man van A. G. Kamphuis, 60 j. J. B. Baro, man van P. H. H. Bor- dat, 71 j. C. Raaijmakers, weduwnaar van A. M. E. M Busch, 88 j. J. M. Heskes, ongehuwde vrouw, 59 j. N. Schouten, weduwnaar van J. M. van der Meer, 75 j. J. H. de Groot, weduwe van M. A. van Riet. 72 j. C. W. M. Chatrer, ongeh. vrouw, 68 j. C. Blan ken. man van H. C. Hoos, 50 j. R. G. Lourens, ongehuwde vrouw, 62 j. J. Lankhaas, ongehuwde man, 64 j M. M. Bosman, weduwe van J. Rauws, 76 j. Frankrijk 9 vijandelijke vliegtuigen neer, geschoten. Eenige vijandelijke stoorvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen geworpen op gebieden in West-Duitsch- land. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 9 Maart. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Terwijl bij Kertsj verscheidene Sovjet- aanvallen mislukten, rukte de vijand in het penetratiegebied ten Zuidwesten van Kriwoi Rog in zware, nog voortdurende gevechten verder op. In de wateren Noord, westelijk van de Krim werd een bolsje wistische torpedomotorboot door bewa- kingsvaartuigen der marine vernietigd. Ten Westen van Kirowograd bleven nieu we aanvallen van den vijand zonder re sultaat. In het gebied van Swenigorodka, ten Zuiden van Sjepetowka en ten Zuidwes ten van Jampol bieden onze troepen den op talrijke punten met sterke strijd krachten aanvallenden bolsjewieken hard. nekkigen tegenstand. Daarbij werden al leen al in één corpssector 42 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. Ten Westen van Kritsjef gingen de bolsjewieken met verscheidene divisies tot den aanval over. Na zuivering van plaatselijke penetraties werden zij met zware verliezen teruggeslagen Aan den autoweg SmolenskOrsja zette de vijand zijn doorbraakpogingen voort, die opnieuw in het afweervuur van alle wapenen voor onze stellingen ineen stortten. Ten Zuidoosten van Witebsk leidde een eigen aanval, in weerwil van hardnekki- gen tegenstand en herhaalde tegenaanval len der bolsjewieken tot opheffing van een penetratie uit de gevechten van de voorgaande dagen. Tusschen Newel en het meer van Pskof mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand Zuidwestelijk van Narwa wonnen onze tegenaanvallen tegen hardnekkig vijandelijk verzet op nieuw terrein. Zoo sloeg de 20ste Estland, sche SS-brigade onder bevel van den SS- Oberführer Augsberger in samenwerking met Germaansche vrijwilligers van een SS-pantsercorps in aanvalsgevechten, die verscheidene dagen duurden, de beide vijandelijke bruggenhoofden aan de Nar wa uiteen en bracht den vijand zware ver liezen aan dooden en gewonden toe Her nieuwde Sovjetaanvallen werden afgesla gen. nadat 14 vijandelijke pantserwagens waren stukgeschoten. In het hooge Noorden sloegen troepen van leger en Waffen-SS aanvallen van overmachtige vijandelijke strijdkrachten af. Een landingspoging der bolsjewieken op het Visschersschiereiland werd ver ijdeld. gvra-j Van de Italiaansche fronten wordt ver- van kenninga- «r stoottroepbedrijvigheid aan Strijdt mee in onzer dagen strijd Maar met Uw levenswandel wer.c, Oh. zeg niet wat Uw mond belijdt C i, zeg niet van wat naam of kerk Maar toon van welke geest ge zijt De Genestet. Nederlanders. In bovenstaand Oud-Nederlandsch gedicht van den Volksdichter De Genestet staat ’t reeds zoo treffend geschreven „toon van welke geest ge zijt” Welnu dan. toont dat de geest van den rootsten Admiraal aller tijden,’ Michiel Adr. De Ruyter, voortleeft in alle rijen van het Nederlandsche volk. Blijft niet hangen achter moeders pappot, maar zet U in voor de toekomst van Uw volk. Vecht mee voor de vrijheid ter zeeVaart uit voor EuropaMeldt U als Vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Neder lander van 1745 jaar Inlichtingen worden verstrekt door de Marineannahme- stelle West für Germ. Freiwiliige. plompetorengracht 24. Utrecht, het SS-Er- satzkommando Niederlande, den Haag, Korte Vijverberg 5. Nebenstellen Am sterdam, Dam 4. AlkmaarLangestraat 56. Groningen Heerestraat 46, En schede Hengeloschestraat 30 en Heerlen Saroleastraat 25 en door alle Hafen- en Ortskommandanturen in Nederland. L. G. 35 klerk, Kusters, M. A. 55 priester, Kuyk, J. M. 19 student, Kuyk, E. H. van 18 student, Kuyk, W. A. van 35 koopman, Kuypers, S. H. 54 pakhuis opzichter, Kijchin, Samuel 50 koopman, Stronk, J. A. 52 versteller, Vries, Job de 49 afdeelingschef. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrijging van andere inlichtingen te wenden tot de vijfde afdeeling van het informatiebureau van het Nederland sche Roode Kruis, dr. Kuyperstraat 9 te ’s-Gravenhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens om trent naam, voornamen, geboorteda tum, beroep, werkgever en laatst be kende adres der geïnterneerden. PETROLEUM VOOR VERLICHTING: De geldigheidsduur der met „54 Ver lichting” en .,55 Verlichting” gemerkte bonnen der bonkaart „S 121” en der met ,65 Verlichting” gemerkte bonnen der bonkaart ,,S 221” is verlengd tot en met 31 Maart. weerszijden gemeld. Duitsche torpedo- vliegtuigen hebben in de avonduren van gisteren voor de Algerijnsche kust een vijandelijk ravitailleeringsconvooi aange vallen. Vijf transportschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 52.000 ton wer den zwaar beschadigd, terwijl boven het convooi 2 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. In de Egeische Zee sloe gen bewakingsvaartuigen der marine bij het eiland Kos een van de Turksche terri toriale wateren uit ondernomen aanval van 3 Britsche torpedomotorbooten af en beschadigden 1 dier booten zoo ernstig, dat zij verloren geacht kan worden. Bij een nieuwen aanval van formaties Amerikaansche bommenwerpers en ja gers, in de middaguren van gisteren op Berlijn ondernomen, leed de vijand door onze luchtverdedigingsstrijdkrachten we derom zware verliezen. In hevige lucht gevechten en door luchtdoelgeschut wer den 112 vijandelijke vliegtuigen, waar onder 66 viermotorige bommenwerpers, neer geschoten. Door neergeworpen bom men ontstonden in eenige deelen der stad schade en geringe verliezen onder de bevolking. Duitsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht doelen in Zuid-Engeland aangevallen. Het D. N. B. meldt: De formaties Amerikaansche bommenwerpers, welke gistermiddag met krachtige bescherming van jagers van het Noordwesten uit over de grenzen van het Duitsche Rijk gevlogen waren, werden door de Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrachten on onderbroken aangevallen en waren reeds in talrijke kleinere groepen versplinterd, alvorens afzonderlijk vliegende toestellen hun doel, de Rijkshoofdstad konden bereiken. Hun poging een geconcentreerden terreuraanval op Berlijn te onder nemen, mislukte volkomen. De uiteengedreven formaties werden gedwongen haar bommen voor een groot deel buiten de stad en op open terrein neer te werpen. In enkele ste delijke gebieden veroorzaakten brisant- en brandbommen schade aan woonge bouwen. De bevolking leed geringe ver liezen. Bij den tweeden luchtslag van Ber lijn is reeds de vernietiging van meer dan 80 viermotorige bommenwerpers bevestigd. De formaties Amerikaansche bom menwerpers, die gisteren voor den aan val op Berlijn gebruikt werden, tracht ten door herhaaldelijk wijziging van hun naderingsróute tot op het laatste oogenblik den indruk te wekken, dat ditmaal de Rijkshoofdstad niet het doel van haar aanval was. Zij meenden door ver naar het Zuidoosten uit te halen de Duitsche luchtverdedigingsstrijd- krachten te kunnen misleiden. Deze po ging is volkomen mislukt. De vijande lijke formaties werden veeleer door de van alle kanten aanvallende Duitsche jagers en jachtkruisers letterlijk in het geconcentreerde vuur van de luchtdoel- artillerie gedreven. De vijandelijke ter- reurvliegers konden hun bommen slechts zonder richten uitwerpen. De Amerikaansche piloten hebben o.a. ook een in het Noorden van Berlijn liggen de landelijke gemeente geheel met bommen bestookt. Er bevinden zich daar geen militaire of voor de oorlogs economie belangrijke doelen. Ongeveer de helft ven alle woonhuizen in deze plaats weii door brisant, en brand bommen vernield. Tot dusver konden meer dan 100 dooden en 200 gewonden uit de puinhoopen te voorschijn ge bracht worden. Alle openbare gebou wen, o.a. de kerk en het raadhuis, werden vernietigd. Verder werden een vacantietehuis en een krijgsgevangenen kamp ernstig getroffen. Kort na 17 -uur vlogen gistermiddag de laatste vijandelijke bommenwerpers, hardnekkig achtervolgd door Duitsche jagers en jachtkruisers, over de Weste lijke grens van het Duitsche Rijk. Luchtslag bjj het Ijsselmeer In het gebied van het IJsselmeer kwam het nog eens tot een grooten luchtslag. De overblijfselen van de gol ven Amerikaansche bommenwerpers werden hier door honderden Duitsche jagers vastberaden met alle automati sche wapens op een afstand van 100 meter en minder aangevallen. Eenige Duitsche jagers behaalden daarbij zelfs 3 overwinningen. De luchtslag van 8 Maart heeft opnieuw de buitengewone kracht van de Duitsche luchtverdedi ging bewezen. De verliezen van den vijand aan vliegtuigen en bemanningen staan in geen verhouding tot de aan gerichte schade. Het van Groot-Brittan- nië uit in den strijd gebrachte 8ste Amerikaansche luchtleger moest op 6 en 8 Maart verliezen incasseeren, die uniek zullen blijken te zijn in de histo rie van den luchtoorlog. Meer dan ooit is het noodzakelijk, om in ons land de orde en de regel maat. welke door ongure elementen wordt verstoord, met alle kracht te handhaven. De weerbaarheid -van de Beweging moet tot het uiterste wor den opgevoerd. De beste dienst, dien gij, nationaal-socialisten. aan het vaderland kunt bewijzen, is nu in de Landwacht de wapenen op te nemen en u in te schakelen in het korps van de Landwacht Nederland, dat wij aan het opbouwen zijn. Meldt u daarom ter keuring voor de Landwacht Nederland op Zater dag 11 Maart te Rotterdam, gebouw geneeskundigen dienst. Baan 170, van 1417 uur. Lidmaatschapskaart SS.. N.S.B., W.A. neenemen De gewestelijk Kommandeur. Nieuwe bepalingen In de Staatscourant van 2 Maart 1944 is opgenomen een besluit van de secre- tarissen-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Financiën, be treffende het uitoefenen van het bedrijf van tusschenpersoon in onroerende goe deren en van dat van veilinghouder, als mede betreffende het houden van vei lingen. Ten aanzien van tusschenpersonen in onroerende goederen beteekent dit besluit een uitbreiding van het besluit voor de vestiging als makelaar. Staatscourant van 3 September 1942. dat thans voor deze categorie van makelaars buiten werking is gesteld. Thans is dus voor alle tusschenpersonen in onroerende goe deren. met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1943 de bedrijfsuitoefening zonder vergunning verboden. Op dit verbod is ten aanzien van hen, die bij de inwerkingtreding van dit be sluit het bedrijf uitoefenen en hiermede reeds vóór 1 Januari 1943 waren aange vangen een uitzondering gemaakt ter wijl diegenen, die in het bezit zijn van een vergunning krachtens bovenge noemd besluit van 3 September 1942, eveneens van dit verbod zijn vrijgesteld. Voorts wordt in het besluit het houden van veilingen van roerende goederen met uitzondering van machines, produc ten van land-, tuin- en boschbouw. vee teelt, pluimveeteelt en visscherij en van zaken genoemd in de artikelen 566 en 567 van het Burgerlijk Wetboek verboden. Veilingen kunnen thans dus slechts, na verkregen vergunning van den secre- taris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart ge houden worden door hen. die het houden van veilingen als hun bedrijf uitoefenen. Dit verbod is echter niet van toepassing op notarissen en deurwaarders alsmede ten aanzien van veilingen, gehouden door den staat, provinciën, gemeenten, water schappen. veenschappen of veenpolders. Tenslotte is in het besluit nog een be paling opgenomen, dat ten aanzien van hen, die op het tijdstip van inwerking treding het bedrijf uitoefenden van tus- schenpersoon in onroerende goederen of veilinghouder, het besluit gedurende twee maanden na dit tijdstip geen toepassing vindt. Voor hen, die binnen twee weken na de inwerkingtreding een vergunning hebben aangevraagd, is het besluit eerst twee maanden na den datum van de be slissing op die aanvrage van kracht. Aanvragen etc. moeten worden gericht aan het "hoofd van de afdeeling Handel van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart BEGRAFENIS J. B. BARO: Op de R. K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan Is van ochtend ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer J, B. Baro. gep. ambtenaar van de Centrale administratie van de politie. Vooraf was in de kerk aan de Elandstraat een uitvaartdienst gehouden. Op weg naar het kerkhof werd eenige ©ogenblikken voor het Hoofdbureau van politie aan de Laan Copes van Cattenburch stilgehouden, waar namens het geheele politiepersoneel een krans aan de baar werd gehecht. Deputaties uit het politiecorps brachten een laatsten groet. JUBILEUM BIJ DE POLITIE Naar wij vernemen zal de heer C. Abbebroek. tegenwoordig hoofd-inspecteur bij de Staat echerche, 15 Maart den dag her denken. waarop hij 25 jaar geleden bijl de Haagsche politie in dienst is getreden. RIJWIELDIEVEN AANGEHOUDEN: Ter zake rijwieldiefstal zijn door de politie aangehouden de 32-jarige chauffeur W L.. de 32-jarige chauffeur J. C. B. en de 23-jarige jalouziemaker K. B. POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN: Van wie werd op Dinsdag 7 Maart een dames- rijwkl Burges» E.N.R en een step ge. stolen Inlichtingen Laan Copes vaa Cattenburch 37. Velen hadden gisteravond gehoor ge geven aan den oproep van het Ned. Ar- beids-ront voor de openbare ledenverga dering in de groote zaal van den Dieren tuin. waar de leider van het Arbeids gebied propaganda van het N.A.F.. de heer G. J. Zwertbroek. sprak over het onderwerp „Waarheen gaat het met den Nederlandschen werker De bij eenkomst werd o.m bij gewoond door den burgemeester van den Haag. prof, mr dr. H Westra. De heer Zwertbroek zeide, dat deze vergadering er een Is van een geheele reeks, welke door het N A F. wordt gehouden. -De Nederland sche werker moet met zichzelf tot klaar heid komen over de houding, welke hij moet aannemen zoowel voor het heden als voor de toekomst. De grootste moei lijkheden drukken op de massa van de werkers. In de democratische maat schappij bestreden de arbeiders, verdeeld volgens het vier-zuilensysteem, meer el kaar dan den gemeenschappelijken vijand. Die verdeeldheid werd door het N.A.F. opgeheven. Het N.A.F. wenschte zich oprecht buiten alle politiek te houden, omdat het begrip politiek bij de arbei ders geheel in discrediet was geraakt Het wilde bouwen aan de arbeidsgemeen schap van het geheele volk. Wij moeten, aldus spr., thans echter constateeren. dat het zich houden buiten de politiek een onmogelijkheid is gebleken, omdat de po litiek zkïh bemoeit met ons. Spr. somde verschillende soorten van tegenwerking op. waarmede het N.A.F. heeft te kam pen uit de kringen van de „captains of industry” en der intellectueelen. Spr. stelde de vraag of het bezit zal blijven heerschen, of dat de eer van den arbeid zal worden hersteld. Het gaat er om. of de bezitter van het kapitaal dan wel de eer van den arbeid den koers zal aan geven. Sociale gerechtigheid kan niet gedijen in een systeem van kapitalisti sche uitbuiting, doch zij moet berusten op de gemeenschapsgedachte van het ge heele volk. Uitvoerig zette de heer Zwertbroek uiteen, dat het N.A.F. niet op het opde marxistische standpunt staat en dus geen klassenstrijd wenscht. Wij moeten onze te-mstanders, ook in de leidende kringen van het bedrijfsleven, overtuigen Er zijn reeds vele ondernemers, die weten, dat het vormen van een bedrijfsgemeenschap objectief gezien beter is dan het blijven ijveren voor liberalisme en kapitalisme. Juist in dezen barren tijd moet het N.A.F. zoo krachtig mogelijk worden gemaakt opdat zijn stem invloed hebbe. daar waar zij gehoord moet worden. De Rijkscommissaris. aldus spr.. heeft ons in het N.A.F. een instrument gegeven om ons samen te bundelen. Aan ons de taak dit werktuig te gebruiken. Doen we dit goed, dan zal ook hier een socialis tische maatschappij komen. Maar dan zullen we moeten inzien, dat wat in de harten van de Duitsche werkers leeft, precies hetzelfde is als wat in onze har ten leeft Vast staat voor spr in ieder geval, dat het Sovjet-Russische stelsel, al zou het de wenschen van het Russische volk bevredigen, ongeschikt allen, die, zooals Nederlanders schers. tot het Germaansche hooren. Spr. eindigde zijn rede met er op te wijzen, dat het socialisme slechts ver wezenlijkt kan worden door het N.A.F. Laten we dan zorgen, dat we de meer derheid der werkers achter ons krijgen. Dan zullen we in staat zijn om een een heid te vormen en een maatschappij te scheppen van sociale rechtvaardigheid is voor en Duit- ras be- UITSCHE WEERMACHTBERICHTEN. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH. RER, 8 Maart. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Ten Zuidwesten van Kriwoi Rog duren de verbitterde gevechten met de in onze linies binnengedrongen sterke vijande lijke strijdkrachten voort. Eigen forma ties infanterie en tanks hebben ten Weste i van Kriwoi Rog in hevige tegen aanvallen vijandelijke gevechtsgroepen uiteengeslagen en tijdelijk verloren ge- gane stellingen heroverd, Ten Westen van Kirowograd zijn de bolsjewieken na felle artillerievoorbereiding weer tot den aanval overgegaan. Zij werden met zware verliezen aan dooden en gewonden terug geslagen. In het gebied van Sjepetowka-Jampol zijn nog steeds in zware vechten gewikkeld. dagen zijn hier 357 vijandelijke vernietigd Tusschen Beresina en Dnjepr zijn her nieuwde aanvallen van de bolsjewieken mislukt. Aan den autoweg SmolenskOrsja zijn ook gisteren weer alle doorbraak pogingen van verscheidene bolsjewisti sche divisies met schitterenden steun van onze slagvliegers voor onze stel lingen uiteengeslagen. Duizenden dooden liggen voor onze linies. In het Noordelijke deel van het Ooste lijke front heeft de vijand in verschei dene sectoren tevergeefs aangevallen Bij Narwa hebben onze tegenaanvallen on danks taaien vijandelijken tegenstand verdere vorderingen gemaakt. Bewe gingen en concentraties der bolsjewieken werden door artillerievuur uiteenge slagen. Bij de afweergevechten in den een- tralen frontsector heeft de Midden-Rijn- sche 197ste infanteriedivisie onder leiding van generaal-majoor Wössner zich bij zonder onderscheiden. In Italië is het ook gisteren niet tot gevechtshandelingen van beteekenis ge komen. Batterijen vèrdragend geschut bestreden scheepsdoelen in het gebied van Nettuno en schoten een vijandelijk vrachtschip in brand. Amerikaansche vliegtuigen hebben op nieuw Rome en andere steden in Midden- Italië aangevallen. In eenige stadsdeelen van Rome ontstond schade. Onze jagers hebben daar en aan de Zuidkust GLAZENWASSCHER HAD VOORLIEF DE VOOR HEERENKLEEDING De 34- jarige glazenwasscher G. E. heeft gedu rende een half jaar tot driemaal een in braak gepleegd in een heerenkleeding- magazijn in de binnenstad Hij posteerde zijn wagen in het Achterom, klom met behulp van eerr ladder naar de 2e étage, schoof een raam open en kwam zoo binneri.» Dit alles geschiedde des morgens om een uur of zes. In totaal heeft hij weggenomen 4 coupons stof voor heeren- kleeding en 5 pantalons. De man liep tegen de lamp, toen hij het gestolene wilde verkoopen. Hij is in bewaring gesteld BEGRAFENIS B. GROEN: Gistermiddag is op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen het stoffelijke overschot van den heer B. Groen, chef-verpleger van het Dieren, asyl, ter aarde besteld. Tot de belangstel lenden behoorden de voorzitter en eenige leden van het bestuur van het Ned. Toe vluchtsoord voor noodlijdende dieren, genaamd Dierenasyl, en dierenartsen. In de aula heeft de voorzitter, de heer G. M Kam, in een korte toespraak den heer Groen bedankt voor het zeer vele, dat hij in de 50 jaar. gedurende welke hij verbonden was aan het Dierenasyl. voor de vereen iging gedaan heeft. Nijmegen is heden op 69-jarigen leeftijd overleden prof, mr B. M Ta verne vice-president van den Hoogen Raad, welke functie hij sedert 3 Januari 1939 bekleedde. Prof Taverne was ridder in de orde van Oranje Nassau en van den Nederland, schen Leeuw. Suffix

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1