Vrijdag 10 Maart. Afweerslag neemt hevigheid toe 1944. No. 18741. Notitie BINNENLAND KUNST EN LETTEREN in KIEF Weer terreuraanval een n STADSNIEUWS AGENDA SPORT ‘ir v nIkolajef op Keuring Landwacht Nederland MARIE VAN EYSDEN-VINK 50 O 100 150km Korosten Priluki Chmjelm 'SkurovS >nka Sorokt De stad Oeman opgegeven De strijd in de Westelijke Oekraïne Ttomir DESS. Kafnenez^ Podolsk ^-Tiraspol Bendery \.l\ Berschadi, FAILLISSEMENTEN 0FFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant JïDubncK. t Kgemenez •Osti Jampot Yarnopol EENPANSMAALT1JD IN DEN DIERENTUIN Churchill over de Italiaansche vloot NCZERtpWITZ Doivhofu ïèRomaTfè^ (4415)® '^KorezS^ -troa^N<^r\ -\^Schepetowl£ ^f^l^PolodriÓje) 4^ ,ZS(BERplTS£ •Skwira C F eiïaraschtschaf latraat Kaart van PeU\-r/K' Uitreiking distributiebescheiden BURGERLIJKE STAND Smjeli ^Sweniqoro^ka UMAN ^Kiro vvoqradtrS™™ ■J. Bobrins 4’ 7 iKriwoi -Rog i^/ohné^ser^k COURANT HAAGSCHE Tachtig jaar met glans en eere! o WINNIZA de Terreuraanval op Berlijn; 9 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten o/Kado ■rf - De melkverstrekking op de lagere scholen Gevechtsstand In het bosch. Ook de paarden hebben hun bunker Zij wor den uitstekend verzorgdin het moe rasachtige gebied wordt er dan ook heel wat van hen gevergd. (PK. Schlegel-O.H) deze vermin- Sovjets winnen, lag stil. Germaansche of Jeugdstorm of van PAARDEN UINOIGT: Morgenmiddag 1 uur zal Duindigt heropenen met een dravers-pro- gram waaronder een nummer, dat onvol doende bezet is, onder den man. Na de winterpauze dient afgewacht te worden hoe dat den paarden is bekomen. Niettemin wagen wij ons aan de navolgende ver wachtingen: I keuze Geersen Captain Norton; II Dalver Flying Guy; III (on der den man): Bobichon mt. Bosveld; IV (heat-amateurs): Captain Norton Croton, V: Excellent Frans; VI Ibaya Gretha Scott. VERDUISTEREN Van 18.45 uur tot 7 uur Maan: 10 Maart onder 7.42 u„’ op 19.03 u. V.M.; 11 Maart onder 8.02 u„ op 20.08 u. De toelating van kinderen tot de lagere school Tot dusver was bepaald, dat kinderen tot scholen, welke haar lessen in de eerste helft van het kalenderjaar aanvangen, konden worden toegelaten, wanneer zij vóór 1 April den leeftijd van zes jaar hadden bereikt. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming is thans bepaald, dat voor deze scholen de leeftijd van zes jaar bereikt moet zijn vóór 1 Mei van het jaar waarin de toe lating geschiedt. Electriciteitsrantsoenen voor hotels, café’s, restaurants, winkels en warenhuizen verlaagd De directeur van het Rijkskolenbureau maakt bekend, dat met ingang van de eer. ste meteropneming na 29 Februari 1944 de rantsoenen van hotels café’s, restau rants, winkels en warenhuizen terugge bracht zullen worden van 65 op 50 pCt. De electriciteitsbedrijven zullen de be treffende verbruikers zoo spoedig moge lijk van de nieuwe rantsoenen op de hoogte stellen. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het nog niet in het bezit zijn van de gewijzigde rant- soenopgaven niet als motiveering van een eventueele overschrijding van het nieuwe rantsoen zal worden aanvaard. Den Ver bruiker wordt derhalve in zijn eigen be lang aangeraden onverwijld de noodige maatregelen te treffen. Th. G. J. Weber, brikettenhandelaar en expediteur, Rhododendronstraat 79. te ’s-Gravenhage. Rechter-comm.: mr. P. van der Grijp; curator: mr. D. E. J. Schaf fer, den Haag. Vernietigd na verzet het faillissement van J. ten Brink te ’s-Gravenhage. 'Schimmelpenningh) Een wereld van successen, een episode van tooneelspeelkunst van de bovenste plank leeft in de herinnering op bij dezen naam met ’n bijna magischen klank: Marie van Eysden-Vink. Wie van de oude trouwe vrienden van ons vaderlandsch tooneel leeft niet op, wanneer hij terugdenkt aan den gulden tijd der „Rotterdammers”, in welk gezelschap Marie van Eysden-Vink schitterde, als een ster der eerste groot te? Twintig jaar is het geleden, dat zij afscheid nam van het tooneel, maar er zijn creaties van haar, die wij in de herin nering zien als hadden wij ze op den dag van gisteren voor het eerst aanschouwd. We denken aan haar Koningin Elizabeth in „Maria Stuart’’, aan de hertogin in „Ma. dame Sans-Gêne” aan haar Pieternel zelden was er meer een Pieternel zóó flink en guitig en pittig als zij aan haar overtuigend aandeel in het succes van Nederlandsche stukken, van Emants en Fabricius, en aan zooveel andere rollen, die niet uit het geheugen gaan. Na een zwerfperiode van gezelschap tot gezelschap was zij van 1900 tot 1924 bij het Rotterdamsch tooneelgezelschap, waar van haar man, P. D. van Eysden directeur was. Haar tooneelervartngen heeft zij vastgelegd in. een boek: „Mijn tooneel- leven”. Dinsdag 14 dezer wordt Marie van Eys den-Vink 80 jaar Zij ziet van huldebetoon af in verband met de tijdsomstandigheden. Op haar verjaardag 'is zij niet thuis. Maar in het hart van alle tooneelvrienden zal de herinnering aan haar kunst op dien dag levendiger zijn dan ooit. Bij besluit van den commissaris-gene- raal voor Bestuur en Justitie zijn met in gang van 29 Januari 1944 ontslagen: mr. R. Kooiman als burgemeester van St. Maarten; S. H. J. Bosma als burgemees ter van Oude-Niedorp; J. Zwart als bur gemeester van Winkel; met ingang van 22 Februari 1944: L. J. J. M. Ficq als bur gemeester van Grave, J. A. Linders als burgemeester van Berghem, J. Tjalma als ■burgemeester van Hoogeveen; H. F. Jant- zen als burgemeester van Westzaan, Postzegels buiten gebruik Alle postzegels, voorzien van de beel tenis der Koningin, de postzegels met guillocheopdruk. de herdenkingspostzegels Prins Willem van Oranje, de luchtpost zegels van 40 en 75 cent, IJ gld„ 4J gld. en 7J gld. en de briefkaarten, briefom slagen en postbladen voorzien van een afdruk van een dezer zegels (al dan niet met overdruk) worden 1 April 1944 buiten gebruik gesteld en voor de frankeering waardeloos. Van 1 April t.m. 30 Juni e.k kunnen nog voorhanden gave en ongeschonden exemplaren van deze uitgiften geruild worden tegen gangbare waarden. Zondag a.s. 12.30 uur.zal in den Die rentuin de laatste eenpansmaaltijd in dit seizoen plaatsvinden Het muzikale ge deelte zal ditmaal worden verzorgd door een muziekkorps van de Haagsche Politie onder leiding van opperluitenant Bok- hove. De deuren worden precies om 12.30 uur gesloten Men wordt verzocht een ler-1 mede te brengen. Evenals de vorige maal is de Dierentuin te bereiken over het noodbruggetje bij de Konings- kade. Parijsche verlieslijst De lijst van Parijsche verliezen tijdens 13 aanvallen van het Anglo-Amerikaan- sche luchtwapen, bevat: 1938 dooden, 3438 zwaargewonde Fransche burgers. 54.847 dakloozen, 3831 vernielde woonhuizen. X ONTSLAG VAN HAAGSCHEN POLITIE. MAN; Voor den Centralen Raad van Be roep te Utrecht kwam de waarnemend di recteur-generaal van politie te Nijmegen in hooger beroep tegen een beslissing van het Ambtenarengerecht te Amsterdam, in de zaak tegen den politieman M. Kooistra, te 's-Gravenhage. Als vertegenwoordiger van den directeur-generaal sprak majoor dr. Spruyt, die als zijn meening te ken nen gaf, dat K. ten eerste ongeschikt was om gehandhaafd te blijven in den politie dienst, niet alleen voor de officiersop leiding, doch voor den geheelen dienst en ten tweede, dat hij de karaktereigen schappen mist om in gedisciplineerd dienstverband bij de politie te zijn. Op deze gronden vroeg spr. den Centralen Raad van Beroep het vonnis van het Ambtenarengerecht te willen vernietigen en het besluit van den directeur-generaal te willen bevestigen. Namens K. sprak mr. Rutgers, die in het kort nog eens naging wat zijn cliënt nu eigenlijk had misdreven. In Apeldoorn waren politie-oefeningen (vallen, opstaan enz waarbij K. zijn muts verloor. Zonder muts kwam hij later op het appèl, voor welk feit hij een repri- mande kreeg. Hij moest toen zijn muts ophalen en nadat hij dat had gedaan, schaarde hij zich weer zoo gauw mogelijk in het gelid. Echter niet op de plaats, waar hij volgens zijn lengte moest staan. Men zei toen tegen hem, dat hij niet met verlof mocht gaan. K„ die trouwplannen had en met zijn a.s. bruid het een en ander had te bespreken en die ook het standje niet au serieux nam, ging tegen het verbod in toch met verlof. Dat hij dus gestraft moest worden, aldus spr., ligt voor de hand. Doch dat men nu gaat zeggen: hij is totaal ongeschikt voor den politiedienst, gaat volgens pleiter toch te ver. Er zijn nooit aanmerkingen op zijn gedrag geweest. Zijn superieuren oordeelen gunstig over hem en zijn kapi tein had hem voorgedragen voor de offi ciersopleiding. Op al deze gronden be pleitte spr. bevestiging van het vonnis van het Ambtenarengerecht, waarbij tot uitdrukking was gekomen, dat de straf inderdaad te zwaar was. TWEE VROUWEN BIJ BRAND OMGE KOMEN: Woensdagmorgen is brand uit gebroken in de woning van den heer B. Franken, kruidenier in de Neckerstraat te Purmerend. De 35-jarige echtgenoote van den heer Franken alsmede haar zus ter kwamen in de vlammen om. De heer Franken zelf bekwam ernstige brandwon den. De woning is tot den grond toe af gebrand. KLERK TE VLAARDINGEN PLEEGDE W.A.-KWARTIERTJE In het W.A.-kwartiertje „Hier W.A.” van 18.4518.55 uur over Hilversum 1 zal weerman Jac. Frentrop Zaterdag 11 Maart a.s. spreken over: ,,Een grootsche en toch eenvoudige taak van de W.A.”. Vitamine-C-verstrekking aan kinderen Evenals in 1943 zullen ook dit voorjaar vitamine-C tabletten worden verstrekt aan schoolkinderen en kleuters. Voor de uitreiking komen dit jaar in aanmerking de leerlingen van alle open bare zoowel als bijzondere scholen voor: voorbereidend-, gewoon, en buitengewoon lager onderwijs, uitgebreid lager onder wijs, middelbaar en voorbereidend hoo ger onderwijs en nijverheidsonderwijs. Ook komen in aanmerking voor de ver strekking: kleuters van 6 tot 6 jaar, voor zoover zij niet reeds op de bewaarschool de tabletten ontvangen De verstrekking geldt zoowel voor Ne derlandsche als voor Duitsche kinderen. De verstrekking op de scholen, alsmede de uitreiking op de consultatiebureaux moet een aanvang nemen op Maandag 27 Maart a.s. OPLICHTER AANGEHOUDEN Op ver zoek van den kapitein van politie te Venlo werd te Haarlem zekere K. aan gehouden terzake van oplichting, aldus meldt de „Limb. Koerier”, K.. die zich uitgaf voor dr. ing. en beweerde een groot kapitaal te bezitten, had mede do< zijn imponeerend voorkomen kans gezien om in vrij korten tijd zekere mej. V uit Venlo, bij wie hij in den kost was en die hij beloofd had rijk te zullen maken, niet minder dan 17.000 gulden afhandig te maken plus ongeveer 5000 gulden en een zekeren J. ongeveer 4000 gulden. Intusschen zijn dit niet de eenige personen, die door K. werden opgelicht, hij heeft nog drie slachtoffers te den Haag zoowel als te Venlo gemaakt en die nog aangifte zullen doen. t PETROLEUM VOOR VERLICHTING: Om misverstand te voorkomen vestigt het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart er de aandacht op, dat op den met 56 Verlichting gemerkten bon van de bonkaart S 121 tot en met 31 Maart 1 liter petroleum kan worden gekocht. In de provincie Zuid-Holland Meer dan ooit is het noodzakelijk, om in ons land de orde en de regel maat, welke door ongure elementen wordt verstoord, met alle kracht te handhaven. De weerbaarheid van de Beweging moet tot het uiterste wor den opgevoerd. De beste dienst, dien gij, nationaal-socialisten, aan het vaderland kunt bewijzen, is nu in de Landwacht de wapenen op te nemen en u k te schakelen in het korps van de Landwacht Nederland, dat wij aan het opbouwen zijn. Meldt u daarom ter keuring voor de Landwacht Nederland op Zater dag 11 Maart te Rotterdam, gebouw geneeskundigen dienst, Baan 170, van 14—17 uur. Lidmaatschapskaart S.S., N.S.B., W.A. meenemen. De gewestelijk Kommandeur. Churchill heeft gisteren in het Lager huis een verklaring afgelegd over de uitlevering van een deel der Italiaan sche vloot aan de Sovjet-Unie. Hij be vestigde o.a. de verklaring van Roose velt, volgens welke de kwestie van het toekomstige gebruik der Italiaansche vloot het onderwerp is geweest van eenige discussies tusschen de Geallieer den. Vooral is bij deze discussies de aandacht gewijd aan de „onmiddelljjke versterking van de Sovjetvloot uit An iglo-Amerikaansche of Italiaansche mid delen. Voorts verklaarde de premier, dat „op het oogenblik een wijziging in de overeenkomst met de marine-autoritei- ten van Badoglio,” volgens welke de Italiaansche schepen en bemanningen aan den gemeenschappelijken strijd tegen den tegenstander op de oorlogs- tooneelen, waar zij thans opereeren, deelnemen, onder oogen wordt gezien. „Men zaT wellicht vinden,” zoo zeide spr., „dat men de algemeene kwestie der beschikking over de vloot van den tegenstander of van den voormaligen tegenstander het best tot den tijd na den oorlog in den strijd tegen Duitsch- land en Japan kan uitstellen.” Zooals men weet kunnen kinderen op de Haagsche lagere scholen 7 keer in de 14 dagen J liter volle melk krijgen. Vele ouders zagen het groote belang daarvan in, zoodat duizenden kinderen deelnamen aan de melkverstrekking. Tot de laatste vermindering van het melkrantsoen ge schiedde dit uiteraard tegen inlevering van een melkbon. Dit is thans practised niet meer mogelijk. Er is echter éen an dere regeling gekomen, volgens welke 20.000 kinderen zonder inlevering van een melkbon de melk toch krijgen. Dit is ongetwijfeld zeer verheugend en het kan niet anders of de ouders van de 20.000 kinderen zullen er zeer blij mee zijn. Maar zooals de situatie thans is kan het niet anders of duizenden ouders zullen er niet tevreden mee zijn, omdat hun kinderen moeten toekijken, terwijl de andere melk drinken. Het is namelijk zoo, dat de kinderen, die bij den gemeentelijken Jeugddienst in een be paalde week als deelnemers(sters) aan de melkverstrekking stonden ingeschreven melk zonder bon krijgen. Zij, die niet waren ingeschreven hetzij, omdat de ouders niet in staat waren een melkbon in te leveren, hetzij omdat de kinderen door ziekte of andere redenen die week niet op school waren, konden niet in aan merking komen. We weten het wel, het is niet zoo eenvoudig om die twintig duizend porties te verdeelen onder de 70.000 schoolkinderen, temeer omdat voor de melk verschillende prijzen betaald worden. Wanneer dit alles nauwkeurig geadministreerd moest worden, zou de betreffende afdeeling bergen werk moeten verzetten. Maar men zal het met ons eens zijn, dat er voor de 50.000 kinderen, die moeten toekijken iets pijnlijks in zit, wanneer hun klassegenooten een fleschje melk leegzui gen. Hoewel er wel iets voor te zeggen is, dat de kinderen, die geregeld aan de melk, verstrekking deelnamen, ook thans nog melk krijgen, is het toch duidelijk, dat het systeem van de klantenbinding hier eigen lijk niet opgaat. De kinderen kunnen het namelijk niet helpen, dat hun moeder geen melkbon inleverde vroeger. In naam van de kinderen, die geen melk op school krij gen, zouden wij daarom willen vragen: Kunnen zij nu ook niet profiteeren van de melk op school? Wij volwassenen leven op en in een berg van administratieve maatregelen. Dat kan blijkbaar niet an ders. Maar gaat het nu aan, dat school kinderen geen melk krijgen, omdat dit om administratieve redenen niet mogelijk is? Is het niet mogelijk, dat er een rouleer systeem toegepast wordt, ook al brengt dit extra moeilijkheden en arbeid met zich mede? De melk is het heusch wel waard. En onze kinderen ook! ZATERDAG 11 MAART Zelss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over„De Dierenriem 19.30 u. Stadsschouwburg. „Ingeborg 19.15 u. Princesse-Schouwburg. „De groote onbekende”. 19.15 u. Geb. v. K. en W. Concert door het Concertge bouworkest o.l.v. Jan Koetsier Soliste Lorna von Ronacher. sopraan. 15 u. Dansorkest Piet van Dijk. 19.30 u. Diligentia. Kinder-dansmatinée „Uit ons sprookjesboek” o.l.v. mevr. Muller v. Gijen. 14.30 u. Voordracht Mary Pos over Helen Keiler. 19.15 u. Pulchri Studio. Debutantenconcert (Gem.museum) Solisten Henny de Jager, sopraan Kees Brinkmann, piano, Madeleine Margot, pianobegel. en Wouter Tump. viool. 15 u. Flora. „Kun je nog lachen, lach dar. mee”. 14.15 en i9.30 u Scala. „Ik moet met je trouwen”. 19.30 u. Paar den: Duindigt. Openingscourses 13 u. Zondagavond a.s geeft het Amsterdamsch Tooneel in ’t „Gebouw” nog een opvoering van ..Boefje”, too- neelbewerking naar het boek van M. J. Brusse, met Anrrie van der Lugt Mcl- sert-van Ees in de titelrol. JUBILEA Met een toepasselijk woord werd door den directeur van den Ge meentelijken Reinigingsdienst namens den burgemeester aan den werkman M. Th. Barbier, de gebruikelijke eervolle vermelding en gratificatie wegens 25- jarigen diensttijd ter hand gesteld. Zondag a.s. hoopt de heer H. Tollenaar den dag te herdenken waarop hij 25 jaar bij het bureau van de algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk werkzaam is. 17 Maart a.s. herdenkt de heer K. J. Boekbinder den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Fa. F. E. C. Swüste. DANSAVOND MOPS V. O. LYKE: Gis teravond heeft de danseres Mops v. d. Lyke zich aan een kleine groep belang stellenden, begeleid door den pianist Ma. rinus Voorberg, in Diligentia voorgesteld. Met een zeer verzorgd programma heeft deze kunstenares van een warme toewij ding voor haar kunst getuigd. Dóch dés-~ ondanks heeft deze avond de vraag doen rijzen, of dit optreden van Mops v. d. Lyke niet eenigszins voorbarig is ge weest. Stellig is zij een verschijning op het podium, waar een artistieke bescha ving van uit gaat. Een beschaving, welke gebonden in uitingen van haar fantasie een zekere bekoring verleende aan „Herz- wunde” (Grieg), „Liebestraum” (Liszt) en het komische genre. Doch haar begrip voor choreografie bleek onvoldoende ont wikkeld te zijn, terwijl haar technisch kunnen haar slechts tot op zekere hoogte in staat stelde, datgene te verwezenlijken wat ze ons wilde vertellen. In Weber’s - - - --„Aufforderung zum Tanz” kwam Mops v FRAUDE: Bij een accountantsonderzoek d. Lyke dan ook niet veel verder dan tot x een aaneenrijgen van eenige onvolkomen afgewerkte balletpassen, terwijl in menig ander nummer het evenwicht nog al wankel bleek te zijn. Overigens gaven zijn door den 31-jarigen-klerk L. de H., de groote passen in Mozart’s Sonate no. a.» 12 geen bHjk van een verfijnd stijlgevoel Mops v. d. Lyke heeft echter door een zeer fraaie costumeering haar werk in zijn meest gelukkige gedaante voor het voet licht gebracht. Ma rinus Voorberg toonde zich een zeer muzikaal en slagvaardig be geleider en vertolkte een tweetal soli. Hij deelde in de hulde, waarbij de dan seres vele bloemstukken in ontvangst had te nemen. K. Brinkmann. HONDERDSTE „WAAR IS MIJN DOCH. TER?”: Luide toejuichingen, een schat van bloemen en vriendelijke woorden hebben de schrijfster van het onderhoudende tooneelstuk „Waar is mijn dochter?” gis teravond in den Prinsesseschouwburg dui delijk doen blijken, dat zij met dit gees tesproduct van de tooneelspelkunst iets succesvols heeft geschapen. Want terecht zei Dirk Verbeek het in zijn speechje tot Ank van der Moer, dat het een zeldzaam, heid is, wanneer een schrijfster het met een stuk tot honderd voorstellingen kan brengen. En dat is het geval met „Waar is mijn dochter?” Dit prachtige resultaat zou zeker niet zoo gemakkelijk bereikt zijn, wanneer Ank van der Moer zelf niet zoo’n doorleefde typeering van de hoofd rol had gegeven. Zij beeldt voortreffelijk uit het meisje in haar grooten strijd van liefde en jaloezie; haar spel werd een mengeling van luchtigheid en ontroering, in elk detail verzorgd. Natuurlijk hadden ook weer Johan de Meester, Fie Carelsen en Piet Bron een belangrijk aandeel in het succes en werden ook zij dienovereen komstig met bloemen gehuldigd. ROLZAALCONCERT: Het vierde open bare Rolzaalconcért wordt Zondagmor gen gegeven door Harry Wiggelaar (viool), Frans Mieremet (alt) en Albert Loerkens (cello) benevens Louise Kooi man (declamatie). Het programma luidt als volgt: 1. Beethoven, strijktrio op. 9 no. 1 in G; 2. Declamatie: werken van Rilke, Marsman en P. C. Boutens; 3. Hugo Cgodron, Divertimento; 4. De clamatie: werken van Nico de Haas, Henri Bruning en Marnix Gijsen; 5. De clamatie: werken van J. W F. Weru- meus Burring en 6. Franz Schubert, trio in Bes (1817). In de pauze bestaat gele genheid tot bezichtiging van schilderijen uit het bezit van het Dept, van V. en K. Zondagmiddag a.s. geeft de afdeeling Ballet, van het Gemeentelijk Theaterbedrijf Amsterdam onder leiding van Yvonne Georgi in het Gebouw voor K. en W. een herhaling van „Demeter”, dramatisch ballet in vier tafereelen van Yvonne Georgi, waarvoor de muziek is geschreven door Jan Koetsier ,en van „Les Animaux modèles”, waarvan de muziek en het scenario zijn gecompo neerd door Francis Poulenc. Het orkest van de Amsterdamsche Opera wordt ge dirigeerd door L. M. G. Arntzenius. Morgen (van 8.3012.30) zijn aan de beurt in het Centrale Uitreikingslokaal, Laan v. Meerdervoort 57 en in het bij kantoor Loosduinen, Alidastraat 1: Rui- term t/m Schoenma. De Ver. Staten en Finland De Londensche correspondent van „Morgentidningen” verklaart uit betrouw bare bron vernomen te hebben, dat de Amerikaansche regeering in de afge- ioopen week Helsinki er van in kennis heeft gesteld, dat zij de diplomatieke betrekkingen met Finland zou verbreken, indien de Finnen niet tot overeenstem ming met Moskou komen en uit den oor log willen treden. De diplomatieke ver tegenwoordiger van Washington te Hel sinki, Gullion, heeft de Finsche regee ring dit bescheid gegeven, aldus de cor respondent. In de kolenmijnen van Wales gisteren in 165 mijnen het werk 90,000 van de 100.000 arbeiders staken. In Schotland staken 7000 mijnwerkers. BEVALLEN: G. Könemann geb. Benne- kamp. z. C. van Leeuwen geb. Pronk, d. E. A. M. Killan geb Schoonebeek, z. A. Luinstra geb. van der Kooi, z. J. van Hoeflaken geb. Visser, z. H de Jongh geb. Pors d. H. Manuel geb. Selder, z. A. Korst geb. van der Leeden, d. C. van der Zwan geb. Toet, z. S. Looye geb. van de Merwe, z. M. Buis geb. Stok, d. J. C. van der Laan geb. Catijn, z. W. A K. Cortie geb. de Boer, z. I. Pronk geb. de Niet, z. M. J. M. van Leersum geb. Ko- rrings. d. T. W. Bazuin geb. de Ko. ning, d. A. den Boer geb. van Seuren. z. A. T. van Galen geb. Verheul, z. H. Molenaar geb. Hofman, z. M. Blok geb. den Heijer, z. E. Jobels geb. Toe tenel, d. M. M. L. G. Mutsaerts geb. van Oppenraay, d. A. Renes geb van Wijngaarden, d. A. Boers geb. de Frel, d. N. H. Taverne geb. van der Nat. z. D. Jalink geb. van de Wetering, z. A. G. Copper geb. Alberts, z J. P. Schaap geb. de Jong. z. C. Roos geb. de Bruijn. d. A. van Steendelaar geb. Roorda, d. J. M. van ’t Oosten geb. Gordeau, d. A. Schoonen geb Beek huizen, d. OVERLEDENG. F. Nierstrasz. man van A. E. J Muijlwijk, 74 j. K. L. G. Becht. weduwnaar van J. M. Francois, 101 j. C. M. van Wingerden, ongehuw de vrouw. 80 j. W. C.' A. P Beretta, weduwe van J B. Giesbers, 72 j. M. van Dijk, vrouw van E. J. ten Berge, 55 j. H. H. J. Dirksen, dochter, 5 j. C. M. Keij, weduwe van C. Driehuijs, 69 j. H. Otte. vrouw van C J. Lou- werens, 86 j. M. Bongenaar. weduwe van A. de Knoop, 88 j. C Kok, man van J. A. E. Urgert, 60 j. J. van Be- veren, weduwnaar van M A. de Rooij, 79 j. T. Westerduin. ongehuwde vrouw, 42 j. —5^/. Formaties Amerikaansche bommen werpers, die gistermiddag Duitsch ge bied waren binnengevlogen, hebben, naar het D.N.B. verneemt, gebruik ge maakt van de aaneengesloten laag ne vels, om opnieuw een terreuraanval op Berlijn te richten. In woonwijken van eenige stadsdeelen ontstond schade en werden verliezen onder de burgerbevol king veroorzaakt. De Duitsche luchtaf weer bestreed de Amerikaansche bom menwerpers, ondanks de zware belem mering door den ongunstigen weerstoe- stand, op krachtige wijze. Op den heen- en terugweg, vooral echter boven Groot- Berlijn, werden zij beschoten door bat terijen zwaar en zeer zwaar luchtdoel geschut. Het afweervuur, dat in som mige fazen van de gevechten bijna trommelvuur werd, bracht den golven vijandelijken bommenwerpers gevoelige verliezen toe. Waargenomen werd, hoe verscheidene bommenwerpers fel bran dend als fakkels uit den melkachtigen nevel stortten en de volgende seconden reeds op den beganen grond te pletter vielen. Te Berlijn werden het Rittberg-zie- kenhuis, het Hubertus-ziekenhuis en het Hindenburg-hospitaal, alsmede een ba rak van l)et Roode Kruis zwaar getrof fen. Begrijpelijkerwijze viel hierdoor een vrij groot aantal slachtoffers te betreuren. Daarenboven vielen de bom men in zuivere woonwijken van de Rijkshoofdstad. Op hun vlucht naar Berlijn hebben formaties Amerikaansche bommenwer pers een vrij groot aantal brisantbom men neergeworp»; op woonkolonies van de stad Hannover. Dank zij de uitste kende luchtbeschermingsmaatregelen was de schade naar verhouding gering. In een beschouwing over den lucht oorlog noemt de luchtvaartdeskundige van het agentschap Exchange Tele graph „Berlijn een buitengewoon sterk en doeltreffend verdedigd doel.” DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 00 Maart. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: Een duikbootjager heeft op de Zwarte Zee een Sovjetduikboot vernietigd. In het (gebied ten Zuidwesten van Kriwoi Rog hield de sterke vijandelijke druk aan. In energieke tegenaanvallen werden de bol sjewieken op verscheidene punten terug geworpen, daarbij werden vrij sterke Sov- jet-gevechtsgroepen vernietigd of uiteen geslagen. In de sectoren fcen Westen van Kirowo- grad, ten Zuidwesten van Swenigorodka, ten Zuiden van Sjepetowka en ten Zuid westen van Jampol nam de afweerslag in hevigheid toe. Terwijl de met overmachtige strijd krachten ondernomen vijandelijke aan vallen op talrijke plaatsen faalden, kon den de bolsjewieken in enkele sectoren terrein winnen. In den loop van zware gevechten werd de stad Oeman opgege ven. Een en negentig vijandelijke pant serwagens werden gisteren in deze ge- vechtsgebieden vernietigd. In den Centralen sector kwam het slechts tot gevechtshandelingen van plaat selijke beteekenis. Aan het front tusschen Nowo-Sokolniki en het meer van Pskof mislukten vrij krachtige, door pantserwa gens en slagvliegtuigen ondersteunde, vijandelijke aanvallen in hevige gevech ten, nadat 29 vijandelijke pantserwagens waren stukgeschoten. Plaatselijke penetraties werden door on middellijke tegenaanvallen opgeheven of afgegrendeld. Bewakingsvaartuigen der marine scho ten boven de Golf van Narwa 5 Sovjet- bommenwerpers neer; Duitsche jagers en luchtdoelgeschut bij een vijandelijken nachtelijken aanval op Reval 21. Aan de Italiaansche fronten werden bij levendiger gevechtsbedrijvigheid plaatse lijke aanvallen van den vijand afgeslagen en met succes eigen stoottroepacties on dernomen. Onze vèrdragende artillerie plaatste bij de operaties tegen vijande lijke losplaatsen in het gebied van An- zio en Nettuno treffers op munitie- en benzine-opslagplaatsen. Hevige ontplof fingen werden waargenomen. Berlijn was in de middaguren van S Maart wederom het doelwit van een terreuraanval der Amerikaansche lucht- Tnacht. Door het krachtige af weervuur werden de aanvallende formaties ver- btrooid en een geconcentreerde aanval belet. Onder de bescherming van een aaneengesloten nevel- en wolkenlaag lie ten zij brisant, en brandbommen vallen «p verschillende woonwijken en op de randgebieden, waardoor schade en ver liezen onder de bevolking ontstonden. Bovendien liet de vijand op verscheidene plaatsen in West- en Noord-Duitschland Lukraak brisant- en brandbommen vallen Tengevolge van de buitengewoon ongun stige afweervoorwaarden werden slechts door luchtdoelgeschut 9 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht lieten Britsche stoorvliegtuigen bommen vallen op plaat sen in West-Duitschland In de periode van 1 tot 10 Maart wer den door vlootstrijdkrachten, afweerge schut van koopvaardijschepen en marine- luchtdoelgeschut 25 vijandelijke vlieg tuigen vernield. Boeglinie versterkt De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldtBehalve een hervatting van de aanvallen bij Kritsjef. waar zich een nieuw zwaartepunt van den strijd heeft gevormd? zijn de Sovjets ook in den sector ProskurofTarnopol opnieuw tot aanvallen overgegaan Bij Staro Konstan- tinow'hebben eveneens bloedige gevechten plaats, waarbij van beide zijden een groot aantal tanks in den strijd is ge worpen. De bewering der Sovjets, dat in de straten van Staro Konstantinow reeds gevochten zou worden, wordt te Berlijn niet bevestigd. Het uitgestrekte slagveld op den Wes telijken vleugel van het Oekraine-front, waarin belangrijke steden als Sjepetofka liggen, blijft een belangrijk brandpunt van den strijd. Omtrent den afloop der gevechten in dezen sector, waarbij de Duitsche tegenaanvallen een steeds groo- tere rol spelen, is volgens Duitsche mi litaire kringen nog steeds niets te zeg gen. Zeker is, dat de strijd hier een zeer verbeten karakter draagt, De Sov jets, die op enkele plaatsen de Duitsche linies zijn binnengedrongen, waardoor een uitermate grillig verloop van de frontlinie is komen te ontstaan, willen trachten in den rug te komen van von Mansteins troepen, die de Boeg-linie verdedigen. Deze linie is in de afgeloo pen maanden zeer versterkt en heeft steeds aan alle aanvallen uit het Noor den weerstand kunnen bieden. Het is derhalve niet uitgesloten, dat de opzet van de Sovjets thans is. zich tusschen de Boeg en den Dnjestr te schuiven, aldus door te dringen tot de Zwarte Zee en den Duitschen troepen, die nog ten Noorden van de Boeg standhouden, den pas af te snijden Het feit, dat de Duit sche legerleiding met het nemen van tegenmaatregelen niet veel tijd heeft verloren, als gevolg waarvan de Sovjet- aanval niet onverwacht kwam, heeft de kansen op een welslagen van Sovjet-plannen aanmerkelijk derd. Weliswaar hebben de weder eenig terrein kunnen doch het tempo van hun opmarsch is aanzienlijk vertraagd. in de boeken van Gemeentewerken te Vlaardingen werd daarin fraude ontdekt. Bij nader onderzoek bleek deze fraude gedurende de laatste 5 jaren gepleegd te die voortvluchtig was. De gemeente is voor een bedrag van ongeveer 30 000 door hem benadeeld. Verdachte de H. meldde zich vrijwillig bij de politie en is ingesloteu. Het verduisterde bedrag is door hem geheel opgemaakt.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1