het Oosten Wisselvallige gevechten Zaterdag 11 Maart. ■if in I 1944. No. 18742. De neutraliteit Eire van Nieuwe Duitsche duik- bootsuccessen De gevechten in de Oekraine IIB j Heidengedenkdag Succesvolle U-boot-actie De Week der werkende Jeugd 1944” Vijand door tegenaanval uit Tarnopol geworpen Aanval ten Zuiden van Aprilia afgeslagen Geen brood of gebak meer op beschuitbon Het geloof in de zege Uitreiking distributiebescheiden Pucheu ter dood veroordeeld t Kimmel en Short op vrije voeten Veertien convooibeschermings- vaartuigen tot zinken gebracht VERDUISTEREN Van 18.45—6.45 u. Keuringen S if’ 1^' r HAAGSCHE COURANT Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr„ Theresiastraat 108a, Tel. 77244* Postzegel-geneugten „Der Held dringt kuhn voran, de te in Amersfoort, ZONDER ZEEVAART HEEFT NEDERLAND GEEN TOEKOMST MEER! STRIJDT DERHALVE MEE VOOR EUROPA'S VRIJHEID TER ZEE MELDT U VOOR DE KRIEGSMARINE!! De Stem der SS Luistert op Zondag 12 Maart van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hil versum 1, op golflengte 415 meter, naar de Stem der SS. Onderwerp: Heiden gedenkdag. In aansluiting hierop wordt van 11.40 tot 12.00 uur een frontuitzending onder den titel „Voorwaarts kameraden” ver zorgd. In deze frontuitzending hoort men een vraaggesprek met den kom mandeur der divisie Nederland, ridder kruisdrager SS-Oberführer Wagner. Strijdt derhalve mee voor Europa’s vrijheid ter zee en meldt U als vrijwil liger bij de Kriegsmarine! „ZONDER ZEEVAART HEEFT NEDERLAND GEEN TOEKOMST MEER” aan wor- V V De „Heldengedenktag” is de dag der eere en der eerbiedige hulde aan de gevallen helden op het oorlogstoo- neel. De graven worden getooid op dezen dag, er worden woorden van her denking gesproken en er wordt her innerd aan de daden van moed en ge loof en vertrouwen van hen, van wie Schiller heeft gedicht: Voortaan slechts één soort shagtabak Tot nog toe lieten de omstandigheden het toe lichte en donkere shag tabak en elk dezer beide soorten in twee kwalitei ten af te leveren. Het is noodzakelijk gebleken hierin verandering te brengen. Van 1 Maart af wordt door de industrie slechts shagtabak van één soort er. één kwaliteit afgeleverd, zoodat in de winkels binnenkort slechts één soort shagtabak te koop zal zijn 21.14 onder 22.24 u. wordt aan den de eerste oorlog” Maandag zijn (van 8 30—16.30 uur) aan de beurt in het Centrale Uitreikings- gebouw Laan van Meerdervoort 57 en in het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 Schoenme tot en met Steen!. die vochten in het land der tropen, waar onze driekleur woei. Wij eeren ook nu weer de geestelijke helden, wier heldendom niet minder vruchtbaar is en wier heidenkarakter wordt bepaald door geduld en zelfbeheersching. En dan zijn daar nog de vele „kleine” onge noemde helden, wier heldendom, be- trekkelijkerwijs, niet minder eerbied afdwingt, die dragen en dulden en wor stelen, taai en hardnekkig, tegen de toenemende moeilijkheden van allen dag; de mannen en vrouwen ook, oude en jonge, die heldhaftig dragen het groote leed en den nijpenden nood, die over hen zijn gekomen. Zij allen streden en strijden en dul den in een onwrikbaar geloof. Het geloof in de zege, dat kracht ..schenkt en bereidheid. verzoek, was be straat 25 en door alle Hafeh- en Orts- kommandanturen in Nederland. u.. op Maart u. op Maart u.. op De vroegere Fransche minister van Binnenlandsche Zaken te Vichy, Pucheu, is door de speciale dissidente rechtbank te Algiers ter dood veroordeeld. Amerikaansch verzoek door de Valera afgewezen De Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, heeft gisteren medegedeeld, dat Eire (lersche Vrijstaat) het verzoek der Vereenigde Staten de consulaire en diplomatieke Vertegenwoordigers van de Asmogendheden uit Ierland te verwijderen, van de hand heeft gewezen. Een desbetreffend verzoek werd op 21 Februari door den Amerikaanschen gezant te Dublin aan den lerschen mi nisterpresident, de Valera, overhan digd. De Valera heeft den gezant on- PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd met ..Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. ,,Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl.’’ ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9 45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c„ fi. p. p. 10 c. □e eenige Nederland sche fabriek waar trommels en elec- trisch versterkte mu zlekinstrumenien worden vervaardigd, bevindt zich te Rotterdam Het span, nen van het trom melvel. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is tengevolge van de staking het geheele steenkoolgebied van Wales prac. tisch voor de productie uitgeschakeld. Naar „Folkets Dagbladet” uit New York verneemt, zijn de Amerikaansche admiraal Kimmel en generaal Short, die voor de ramp van Pearl Harbour verant woordelijk werden geacht, dezer dagen op vrije voeten gesteld Senator Clark heeft verklaard, dat deze vrijlating doet vermoeden, dat de beide beschuldigden op de hoogte warer. van te veel onaangename bijzonderheden in zake de hoogere Amerikaansche leiders. Hij noemde deze geheele aangelegenheid i schandelijk. In den vervolge zal men op den bon voor beschuit geen brood of gebak meer kunnen koopen. Op een bom voor een rantsoen beschuit kan men van heden af slechts verkrijgen 70 gram beschuit of 75 gram kinderbiscuit of 100 gram voe- dingssuiker in pbedervorm of 125 gram voedingssuiker in vloeibarec. vorm, of 831/3 gram kindermeel of 831/3 gram geheel uit vruchten van tarwe bereide tarwebloem of 831/3 gram speciaal als kindervoeding bereide gortbloem. Uit het Weermachtbericht van 9 Maart 1944: „Ten Zuid-Westen van Narwa won nen onze tegenaanvallen tegen hard nekkig vijandclyk verzet opnieuw terrein. Zoo sloeg de 20ste Estland - sche SS-brigade onder bevel van den SS-Oberführer Augsberger in samen werking met Germaansche vrijwilli gers van een SS-pantsercorps in aan- valsgevechten, die verscheidene dagen duurden, de beide vyandelyke brug genhoofden aan de Narwa uiteen en bracht den vjjand zware verliezen aan dooden en gewonden toe. Hernieuwde Sovjet-aanvallen werden afgeslagen, nadat 14 vijandelijke pantserwagens waren stukgeschoten. In het hooge Noorden sloegen troepen van leger en Waffen-SS aanvallen van overmachtige vijandelijke strijd krachten af. Een landingspoging van de bolsjewisten op het Visschers- schiereiland werd verijdeld.” Ook hier strijden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europa. Waar blijft uw daad? Meldt u vrijwillig voor de Waffen-SS. Inlichtingen bij de SS-Ersatzkommando Niederlande, den Haag, Korte Vijver berg 5 of aan de Nebenstellen: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Groningen, Heerestraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en Heerlen, Saro- leastraat 25. Afrikaansche haven voor de Sovjets? Het Zwitsersche telegraafagentschap meldt uit Algiers, dat de Middelland- sche Zee-commissie op voorstel van den Sovjetvertegenwoordiger Wysjinski aan het Fransche dissidentencomité heeft verzocht een Noord-Afrikaansche haven af te staan voor de aan de Sovjet-Unie gegeven eenheden van de Italiaansche vloot. ïn deze haven zou langzamer hand het overnemen van de Italiaan sche eenheden door Sovjetpersoneel plaatshebben. Het ministerie van Bui tenlandsche Zaken te Washington steunt dit plan. Deze kwestie zal waarschijn lijk op de a.s. conferentie Stettinius- Eden te Londen worden besproken. Het D.N.B, meldt, dat te Berlijn nieuwe successen van de Duitsche duikbooten bekend zijn geworden. In de Noordelijke IJszee, op den Atlan- tischen Oceaan en in de Middelland- sche Zee werden in den strijd tegen convooibeschermingsvaartuigen en uit groepen vijandelijke duikbootjagers in totaal 14 begeleidende torpedoja gers en andere beschermingsvaartui- gen tot zinken gebracht en bovendien 3 vliegtuigen neergeschoten. Nadat slechts 3 dagen geleden het tot zinjeen brengen van 12 volgeladen koop vaardijschepen van tezamen 71.000 brt. bekend gemaakt kon worden, is thans wederom een belangrijk succes behaald, uitsluitend in den strijd tegen de be- schermingsvaartuigen van vijandelijke I convooien. Het bekend worden van dezen nieuwen slag toegebracht aan de verschillende ty pen van Anglo-Amerikaansche anti-duik- bootvaartuigen valt samen met de perio dieke publicatie der gemeenschappelijke verklaring van Churchill en Roosevelt oven den stand van den duikbootenoorlog. welke, zoo merkt men in Berlijnsche ma- rinekringen op ook voor de maand Febr. met geen woord inging op de groote ver liezen aan convooi-torpedojagers. Dit is te opvallender omdat sedert 24 September 1943 in totaal 101 beschermingsvaartuigen van alle groepen en typen alleen door Duitsche duikbooten tot zinken werden gebracht. Dat deze vaartuigen de laatste maanden aanzienlijke verliezen hebben ge leden. mag men aannemen op grond van de eerst enkele dagen oude verklaring van den eersten lord der Britsche admira liteit Alexander die melding maakte van den bouw van talrijke convooischepen en de vorming van offensieve groepen duik bootjagers en speciale gevechtsflottiljes. In verband met de telkens terugkeerende duikbootsuccessen tegen deze vaartuigen behaald, zal de verklaring van Alexander niet geheel zonder reden zijn afgelegd. Van welingelichte zijde verneemt men hieromtrent, dat Alexander vermoedelijk op aanwijzing van hooger hand dit onder werp ter sprake heeft gebracht teneinde den weg te effenen voor de volgende periodieke duikboot-verklaring en de be handeling van de kwestie der verliezen aan convooi-torpedojagers Omtrent de nieuwe successen wordt nog vernomen dat o.a. 2 torpedojagers vlak voor Nettuno in den grond geboord wer den. de eene des middags om 2 uur, de andere des avonds in de schemering. Een derde vaartuig, een korvet, zonk in de omgeving van Bengasi. Verder werden van een convooi. ten deele in de onmid dellijke nabijheid daarvan, anderdeels van de beveiliging op verderen afstand in de I wateren ten Westen van het Bereneiland, 4 convooi-torpedojagers vernietigd. Een andere torpedojager werd vernie- I tigd uit een groep duikbootjagers op den Atlantischen Oceaan. Bijzonder interes sant is ook de vernietiging van een tor pedojager in den ingang van het Kanaal van Bristol. Deze behoorde tot de V. en W-klasse en was gelijk met talrijke an dere vaartuigen van dit type omgebouwd tot snelle convooivaartuigen. Aangeno men mag worden, dat het den torpedojager „Warwick” betreft, waarvan de Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat hij is verloren gegaan. i Hoewel de admiraliteit deze vaartuigen nadat zij zijp omgebouwd, snelle convooi vaartuigen noemt is van dit schip toch thans weer officieel als torpedojager ge sproken. Overigens moet als reden voor het pubïiceeren van dit verlies beschouwd worden, dat de „Warwick” in het Ka naal van Bristol t°t zinken werd gebracht en een deel van zijn bemanning ergens aan de Engelsche kust aan land is ge komen. zoodat het vergaan van dit schip niet geheim gehouden kon worden. Oostland roeptStadsjongens, stads» meisjes, ook voor jullie is plaats in den Germaanschen Landdienst in Wêst- Pruisen. Trekt er op uit en ziet meer van ons werelddeel Leert daar het boeren-handwerk. strijdt mee in den grooten productieslag voor ons Nieuwe Europa. Duizenden hectaren vrucht bare grond liggen te wachten op rappe, stoere handen. Door jullie arbeid in het Oosten help je mede de voedsel positie, ook van Nederland te ver zekeren Als ie goed gezond bent en kunt werken zul ie daar boer of boerin kunnen worden Meld ie aan bij den Germaanschen Landdienst, Konings- laan 9. Utrecht. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro Nok 15800 Bijkantoor; Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh Leeuwendaai, Oranjelaan 3. Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 778038; N.V Kantoorboekh. Th. J. de Wordt 19 Maart geopend Bij de landelijke leiding van het Ar beidsfront wijzen de voorteekenen erop, dat de „Week der werkende Jeugd 1944” een succes zal zijn en de resultaten van 1943 nog zal overtreffen”, zeide de heer Knol, leider arbeidsgebied Jeugd dezer dagen in een onderhoud met het A.N.P Het Nederlaindsche Arbeidsfront, al dus de heer Knol, dat naast zijn ideëele taak heeft de sociale en economische belangen van den Nederlandschen wer kerdus evenzeer van den bedrijfs voerder en de werkende jeugd te dienen, acht het voor de ontplpoiïng van een gezond bedrijfsleven mede noodza kelijk, dat de jeugd, die in het bedrijfs leven wordt opgenomen, zich niet alleen een goede vakkennis eigen kan maken, doch ook verantwoordelijkheidsgevoel ten opzichte van het eigen volk en daar mede van het afzonderlijke bedrijf bezit. Binnen het kader nu van een betere instelling van de Nederlandsche jeugd met betrekking tot den arbeid, orga niseert het Nederlandsche Arbeidsfront thans voor den tweeden keer een week van de werkende jeugd. Deze zal worden gehouden van 19 tot en met 25 Maart 1944. De openingsbijeenkomst, die het karak ter van een leidersbijeenkomst zal dra gen, wordt gehouden op 19 Maart om 14 uur in den Stadsschouwburg te Utrecht, waar de Arbeidsfrontleider H. J. Woudenberg, en de leider van het Arbeidsgebied jeugd, Th. C. J. Knol, het woord zullen voeren. In de groote jeugdbijeenkomsten, met muziek en ontspanningsnummers opge luisterd, in de op groote schaal te hou den jeugbedrijfsappèls en door middel van een folder en een affiche, zal zoo de leidspreuk van de „Week der wer kende jeugd 1944”; „Jeugd treedt in het Nederlandsche Arbeidsfront” den doorgegeven. De jeugdbijeenkomst te ’s-Gravenhage wordt gehouden op 21 Maart, ’s-avonds te 19.30 uur in Pulchri Studio, Lange Voorhout PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ165. elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) /0.19 Elke m.M m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red. /Ó.51 p. m.M Bewijsn, 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers, gevr f 0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer. Der Schwdchling bleibt zurück Deze fel bewogen tijd kent slechts weinigen, die achterblijven. Ieder strijdt mee naar vermogen; de doelstel lingen van dezen strijd der volkeren vragen erom. Zoo schreven wij ver leden jaar, toen de heidengedenkdag een week later viel, op 21 Maart en nu, twaalf maan den later, staat men in gedachten met ontbloot hoofd op nieuw bij de graven, reeds lang gesloten of versch gedolven, van hen, die als helden voor land en volk zijn gevallen. Het vorige jaar heeft de Führer van het Duitsche Rijk, een jonge en goede traditie getrouw, ter gelegenheid van de plechtigheid in het Tuighuis te Ber lijn, het woord gevoerd, waarin hij de beteekenis van den strijd tegen het bolsjewisme belichtte en op de vast beradenheid wees van Jiet Duitsche volk en van de Duitsche weermacht, die is als één strijdende natie. Morgen is het de vijfde maal, dat in het Rijk de „Heidengedenkdag” wordt gevierd, in het Rijk en elders in de Germaansche invloedssferen. Generaal Christiansen sprak op den Grebbeberg het vorige jaar deze woorden: „Wij weten, dat na dezen strijd aan ons de overwinning zal zijn, want vóór ons marcheert de Führer en voor den Führer staat de strijd, doch achter den strijd staat de overwin;, ng.” Met deze overtuiging staat men ook op dezen vijfden heidengedenkdag a^ngetreden bij de graven der gevallenen? Elk hel- dnnkerkhof is op dezen herdenkingsdag ev symbool van volkerenbroederschap en fanatiek geloof. En zoo gedenken ook wij nu weer de helden, die rusten in vreemden bodem, Duitsche tegenaanvallen aan den spoorweg LembergOdessa De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Het offensief van het roode leger is op het oogenblik vrijwel uitsluitend gericht tegen het Zuidelijke deel van het front, dat de Sovjetlegerleiding blijkbaar thans met inspanning van alle krachten wil liquideeren. De Duitsche strijdkrachten, welker stellingen in 't Zuiden een ver naar het Oosten uitspringenden boog vormen, staan thans bloot aan hevige concentri sche aanvallen, die met een groote massa menschen en materiaal worden onderno men en hun hoogtepunt nog steeds niet bereikt schijnen te hebben. Een gerust stellende factor is echter naar Duitsche meening de bevredigende ontwikkeling van de eigen tegenmaatregelen. Op den Westelijken vleugel van het front in de Oekraine hebben de Duit sche troepen voor de Sovjetovermacht eenig terrein moeten prijsgeven De Sovjets, die van Sjepetowka uit naar het Zuiden in de richting van Tarnopol en Proskurow zijn opgerukt en daarbij reeds eerstgenoemde stad waren bin nengedrongen, zijn door de Duitschers, die van het Westen uit tegenaanvallen hebben ondernomen, weder hieruit ver dreven. Ook een stuk van den spoorweg LembergOdessa, dat in Sovjet-Rus- sische handen was, kon hierbij gedeelte lijk worden heroverd. De strijd in dezen sector draagt een zeer beweeglijk karakter. Hetzelfde geldt ook voor den Oostelijken vleugel, waar het zwaartepunt van den strijd fen Zuidwesten van Kriwoi Rog ligt. De aanvallen der Sovjets zijn hier over wegend naar het Westen gericht. Van Swenigorodka en Kirowograd uit richten zij Bovendien van het Noorden uit hun aanvallen op het in een naar den Dnjepr gerichten boog verloopende Duitsche front. Onder den druk dezer aanvallen hebben de Duitschers de stad Oeman op gegeven. om aldus strijdkrachten vrij te kunnen maken voor de tegenmaatregelen in den ongetwijfeld van meer belang zijn den sector van Kriwoi Rog waar de Sovjetlegerleiding een sterke, troepen macht heeft geconcentreerd, die dartk zij haar overmacht de Duitsche verdediging terug heeft kunnen dringen Te Berlijn geeft men uiting aan de verwachting, dat met het voortschrijden der Duitsche tegenmaatregelen een geleidelijke stabili satie in dezen sector zal intreden. Finsche tegenspraak Het Finsche nieuwsbureau verklaart ge machtigd te zijn het door het Zweedsche blad „Morgontidningen” gepubliceerde bericht, volgens hetwelk de Amerikaan- sche regeering door haar vertegenwoordi- Ersatzkommando Niederlande. den Haag, ger in Helsinki, Gullion. de Finsche regee- -- - i <1 iz. j-j_j -i - vr-_ Ctn, ten de diplomatieke betrekkitgen»met Fin. land zouden verbreken, wanneer de Fin- Hengeloschestraat 30 en Heerlen Sarolea non geen verdrag met de Sovjet-Unie tot stand zouden brengen, als volkomen on gegrond tegen te spreken. Maan: 11 Maart onder 8.02 20.08 u.; 12 onder 8.21 u.: 13 8.41 SLECHTS AAN DE FRONTEN WORDT OVER HET LOT VAN ONS VADERLAND BESLIST! Slechts aan de fronten, ja, daar alleen ligt de beslissing. Een der belangrijkste fronten is on getwijfeld de zee, sinds eeuwen het terrein, waar de Nederlander zich het beste thuis voelt en waar ons volk zijn grootste triomfen vierde. Volk van Nederland, keert U niet af van de zee, laat anderen U den weg naar zee niet versperren! Bedenkt, dat de zeevaart de stuwende hartslag van ons volk is en zeer zeker gezegd mag worden: Fransche maatregelen De Fransche ministerraad is onder voorzitterschap van den chef der regee ring, Laval, gisteren bijeengekomen, na de besprekingen, die hij met de Duitsche autoriteiten heeft gevoerd. De minister raad keurde een wetsvoorstel goed, dat een eind moet maken aan de intrige^ van bonden of groepen, die het erop toeleg gen de openbare orde of het nationale economische leven te verstoren. Het ministerie voor industrieele pro ductie heeft opnieuw een aantal maatrege. len genomen tot besparing van electri- schen stroom. Op grond daarvan moeten alle industrieele bedrijven, die niet be slist van belang zijn voor den oorlog de komende weken 2, 3 of 4 dagen sluiten. Café’s en restaurants sluiten 2 dagen, bioscopen 4 dagen. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 Maart. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede Van den beneden-Dnjepr tot in het ge bied van Tarnopol woedt de verbitterde afweerslag op de huidige brandpunten. Ten Zuidwesten van Kriwoi Rog, in het gevechtsgebied van Kirowograd en ten Zuidwesten van Swenigorodka konden de bolsjewieken in weerwil van den hard- nekkigen tegenstand onzer troepen we derom terrein winnen. In het gebied tus- schen Pogrebisjtsje en Tarnopol kwam het in aanval en afweer tot zware wis selvallige gevechten. Vijandelijke troepen, die tijdelijk in Tarnopol waren binnen gedrongen, werden in een tegenaanval weer uit de stad geworpen. In den Centralen frontsector heerschte ook gisteren slechts plaatselijke gevechts- actie. In het Noorden van het Oostelijke front vielen de bolsjewieken Noordwestelijk var. Newel, in het. gebied van Ostrof, bij Pskof en bij Narwa aan met sterke strijd krachten, gesteund door pantserwagens en slagvliegtuigen. Hun doorbraakpogin gen strandden op den hardnekkigen tegen stand van de troepen van leger en Waf fen-SS alsmede van Letlandsche en Est- landsche SS-vrijwilligersformaties. Plaat selijke penetraties werden in onmiddel lijke tegenaanvallen opgeheven of afge grendeld. De vijand verloor 101 pantser wagens. In deze gevechten hebben zich de 6de compagnie van het 273ste grena- diersregiment onder bevel van kapitein Claus en de 1ste compagnie van het 272ste grenèdiersregiment onder bevel van lui de helden van den Grebbeberg en zy, tenant Kalepky bijzonder onderscheiden. - Op het landingshoofd van Nettuno ts j een door pantserwagens ondersteunde vijandelijke aanval ten Zuiden van Aprilia afgeslagen. Overigens verliep de dag aan de Italiaansche fronten by levendige verkennings- en stoottroepactie aan weers zijden zonder bijzondere gebeurtenissen. Vèrdragende batterijen hielden de ont schepingen van den vijand in het haven gebied van Nettuno voortdurend onder vuur, beschadigden een transportschip en dwongen verscheidene schepen, uit te loopen. Italiaansche torpedovliegtuigen vielen scheepsdoelen voor Anzio aan en brachten zware schade toe aan een vijan delijk transportschip -van 7000 ton. Amerikaansche bommenwerpers onder namen in de middaguren van 10 Maart opnieuw een terreuraanval op het stadsge bied van Rome. In verscheidene wijken werd ernstige schade aangericht. Zes vijandelijke vliegtuigen werden vernield. Een bewakingsvaartuig der marine be schadigde in de Egeïsche Zee tusschen de eilanden Simi en Rhodos 2 Britsche tor- pedomotorbooten die na het Duitsche vaartuig driemaal tevergeefs te hebben aangevallen, in de Turksche wateren vluchtten. Britsche stoorvliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen vallen op plaat, sen in het Rijnlandsch-Westfaalsche in dustriegebied. Onze duikbooten .hebben in zware ge vechten tegen vijandelijke convooibescher. ming en duikbootjachtgroepen in de Noor, delijke IJszee, op den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee 16 convooi- torpedojagers tot zinken gebracht en bovendien 3 bommenwerpers neergescho ten. Tien knapen staan met de hoofden bijna tegen elkander gedrukt Een tikje gebogen, de neuzen in de zelfde richting. De elfde knaap forscher van gestalte, blijkt het middelpunt van het groeje te vor men. Iets hautains straalt uit zijn oogen en zijn hooge falsetstem klinkt gedecideerd, als hij spreekt: „Zie je nergens en met roltan- dingDe hoofden van de tien nemen een meer normale houding aan en dank zij deze omstandigheid kan de voorbijganger .ontdekken. waaruit de intense belangstelling dezer mannelijke jeugd voortspruit. De groote jongen klemt vast In een der handen een opengeslagen boekje. En in dat boekje post zegels uit eigen land, maar ook afkomstig uit landen en gewesten, die duizenden en duizenden kilo meters verwijderd zijn van de plaats, waar ze aan tintelende jon- gensoogen getoond worden. Want die plaats is op den hoek van de Haagsche Prinsestraat, recht tegen over het postkantoor. Tijd: Zater dagmiddag. Niemand weet precies hoe en wan neer deze openluchtpostzegelbeurs haar ontstaan heeft gevonden Het is simpel aangevangen, zooals dik-, wijls heel veel dingen in het leven eenvoudig beginnen, zonder dat daarvan direct de consequenties zijn te overzien. Een paar jongens, die elkaar hier iedere week trof fen, een boom over postzegels ber gonnen op te zetten en elkaar den vergaarden buit toonden. De animo groeide en hiermede de quantiteit gegadigdeit. Er werd geruild en gekwanseld en onze stad had weer zijn openlucht-postzegêlbeurs op een tachtigen hoek van de drukke Prinsestraat. Welke jongen stoort zich aan kwaadbellende fietsers dito voetgangers of automobilisten? Zij hebben alleen belangstelling voor „opdrukken”, „watermerken” „roltandingen” en hoe al die andere heerlijkheden in de philatelie mo gen heeten. De beurs floreert, de handel levendig, stemming verre van lui en de koersen (zonder stop) aan sterke fluctuaties onderhevig Gelukkige jeugd op den Prinse- straathoek, die alle weersgesteld heid manmoedig trotseert, geen bierhuis-strategie pleegt of lam lendigheid demonstreert door het doelloos rondhangen onder het .ge not” van zwarte rookertjes. man intellectueele bezigheid zoekt Laat zich nu geen volwassene met di’ jongensgedoe bemoeien en geen volijverige agent ontdekken dat deze samenklontering van baarde- looze knapen onder een of andere verbodsbepaling valt Weet V nog de openlucht-pcstzegelbeurs op het Binnenhof? Nu, in de Prinsestraat in de schaduw van den Sint Jacob hebben we er weer een.' Het word' een stukje Haagsch leven middellijk medegedeeld, dat de lersche regeering onmogelijk kon voldoen aan het in de nota voorkomende In de Amerikaansche nota weerd, dat de neutraliteit van Eire ten gunste van de Asmogendheden en tegen vereenigde naties’ werkt. De Ame rikaansche regeering had verder de hoop uitgedrukt, dat de door de lersche regeering tot verwijdering van de Duit sche en Japansche vertegenwoordigers in Ierland te nemen maatregelen den vorm van een verbreken van alle diplo matieke betrekkingen tusschen Ierland en deze landen zou aannemen. In de lersche antwoordnota verklaard, dat het voldoen eisch <fer Vereenigde Staten stap in de richting van den geweest zou zijn. De lersche regeering kan aan de Amerikaansche voorstellen niet voldoen, zonder haar „democrati sche missie totaal te verraden.” Ver der zegt de nota, dat de lersche neu traliteit den eenigen wil van volk en parlement belichaamt. Zij is de logi sche consequentie van de lersche ge schiedenis en van de opgedrongen ver- deeling van het nationale grondgebied. De lersche regeering moet onder alle omstandigheden de neutraliteit van den lerschen staat en de democratische le venswijze van het lersche volk bescher men. Haar houding zal ook verder niet bepaald worden door vrees voor welke maatregelen dan ook, die tegen haar genomen kunnen worden. Tenslotte deelt de nota mee, dat Groot-Brittannië de lersche regeering ervan in kennis heeft gesteld, dat het het initiatief der Vereenigde Staten toe juicht. >»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»V S voor de Waffen-SS, SS-Wacht- - bataljon in Amersfoort, Land- 5 g storm Nederland, Kriegsmarine g en de Germaansche SS in Neder- X land. Alle inlichtingen, brochure, reisbiljetten voor de heen- en g terugreis verkrijgbaar by de X Nebenstellen der Waffen-SS, Am sterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- v X straat 56; Heerlen, Saroleastr. 25; X Groningen, Heerstraat 46; En- 5 X schedé, Hengeloschestraat 30 en f. A A. A Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17—45 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Marine-annah- mestelle West für Germ. Freiwillige, Plompetorengracht 24. Utrecht, het S.S - 1—u— V—» V- ----- Korte Vijverberg 5. NebestellenAm- ring heeft doen weten, dat de Ver Sta- sterdam Dam 4. Alkmaar Langestraat. 56. Groningen Heerestraat 46, Enschede A f. .A X f. ft A ft A ft A ft ft A ft schedé, Hengeloschestraat 30 ft het SS-Ersatzkommando Nieder- g lande, den Haag, Korte Vjjver- g berg 5. 12 Maart 912.00 uur Groningen Heerstraat 46. 1518.00 uur Leeu- warden, Huize Schaaf Dam 4. 14 Maart 9—14.00 uur Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245, 15 Maart 9—14.00 uur Amersfoort, g ft Pol. Durchgangslager, Leusderweg. ft V V V g V g V V V V M V s g A Breedstr S ft 13 Maart 914.00 uur Amsterdam, A A A A ft A

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1