v.u.c. HARDNEKKIGE TEGENSTAND TEGEN OVERMACHTIGEN VIJAND HOOGSTE OFFERVAARDIGHEID TOT AAN DE OVERWINNING No. 18743. 1944. en Volewijckers goed begonnen Maandag 13 Maart. Radio-rede van groot- admiraal Dönitz Heidengedenkdag in het 5e oorlogsjaar I Aanvalstoppen in de penetratie- gebieden opgevangen Quick practisch uitgeschakeld door H.V.V. Heerenveen met 2-4 geklopt Berlijn over Finland Krans van den Führer ERGERLIJKE VERNIELINGEN AAN OPENBARE TELEFOONCELLEN Doelen aan Toespraak van den Paus COURANT de de Het Westen is op den eersten dag van de kampioenscompetitie nogal verras send uit de bus gekomen, want alle twee de vertegenwoordigende ploegen hebben zich in uitwedstrijden royaal sterker getoond dan de provinciale re presentanten van Oost en Noord en van deze suprematie was men tevoren nog lang niet zeker. Volewijckers begon met een 61 overwinning te Almelo op He racles en V.Ü.C. bond in het „Friesche Haagje” Heerenveen met 42 aan haar zegekar. Een goed begin voor de debu tanten in de kampioensronde. De vijfde gegadigde voor den landstitel is intus- schen nog steeds niet aangewezen, want in het Zuiden is het vraagstuk nog niet opgelost; door de resultaten van giste ren is hier een beslissingswedstrijd tus- schen P.S.V. en Longa noodig geworden. strijd en speciaal vracht- Het schip waaruit onder gestolen, vele eigen HAAGSCHE In het Zuiden is een beslissingswedstrijc tusschen P.S.V. en Longa noodig tje. dat waarschijnlijk met tal van nog sprekender voorbeelden uit het geheele land zou uit te breiden zijn. Het spreekt vanzelf dat de telefoon diensten doen wat zij kunnen In den Haag bijvoorbeeld zijn verschillende mon teurs dagelijks op pad voor contróle en herstel en houdt ook de politie een wa kend oog op de cellen Meestal echter constateert men diefstal of vernieling pas achteraf Daarom ligt hier een taak voor alle weldenkende menschen. Wellicht kun nen zij door hieraan hun aandacht te schenken, daders op heeterdaad betrap pen en aan de politie aanwijzen. Het gaat hier om de beveiliging van appa raten, die voor gemeenschap en parti culier vrijwel onmisbaar zijn. □uindigt. De deelnemers aan- de eerste draverij onder den man Tweede van rechts de winner Lord Maire. (Schimmelpepningh) Zoon van groot-admiraal Dönitz gesneuveld Luitenant-ter-zee Peter Dönitz, de jong ste zoon van den opperbevelhebber der Duitsche marine, is in den strijd op den Atlantischen Oceaan den heldendood ge storven. tot zinlooze constateeren Publiek helpe mee aan de bestrijding van dit euvel Er zijn altijd menschen geweest, die zich vergrijpen aan andermans en open reden. Den hun aantal Bij den landbouwer W. Oaalwljk te Stokkummerbroek (Markelo) werden bij één schaap 4 lammeren geboren, hetgeen een zelden voorkomend geval is. Natuurlijk worden de lammetjes door de boerin danig verwend. (C.N.F.-Hartgerin k) binnengedrongen werd in felle bommen de steden aan. In PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd me; „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode1', „Kol. Bijbl." en .Letterk Bijbl." ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4,20, z. Modebl ƒ3.95. Buitenl. ƒ9 45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c., fr. p. p. 10 c Reizigersverkeer EngelandIerland opgeheven Het Engelsche ministerie van Binnen- landsche Zaken heeft Gekend gemaakt, dat met zekere uitzonderingen ieder reizigersverkeer tusschen Groot-Brittan- nië eenerzijds en Noord-Ierland en Eire anderzijds „om militaire redenen” opge heven is Van 13 Maart af worden tot nader order geen verdere vergunningen of visa voor het reizigersverkeer tusschen de beide eilanden uitgegeven, uitgezonderd voor zakenreizen of voor werkzaamheden van dringend nationaal belang of om de meest dringende familieredenen. Den lerschen arbeiders in Engeland zal geen vérdere verlofsvergunning voor den te- rügkeer naar Eire gegeven worden. In de bekendmaking wordt beweerd, dat de „militaire” overwegingen, welke deze be perkingen „noodzakelijk” maken op het «ogenblik van de allergrootste beteeke- nis zijn. Soortgelijke beperkingen zijn in gevoerd voor het verlof van het perso neel der weermachtsdeelen. De Paus sprak vervolgens noodzakelijkheid van een rechtvaardigen vrede. Deze vrede moet zoo zijn, dat hij voor de toekomst een zegen wordt en geen vloek. Aan het slot van zijn toespraak, die door de reusachtige menschenmenigte met groote geestdrift werd aangehoord, gaf de Paus zijn apostolischen zegen. Vervolgens trok hij zich met zijn ge volg in het Vaticaan terug. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werden te Stockholm oefeningen ge houden door militairen, burgerwacht en luchtbescherming, welke werden bijge woond door kroonprins Karei en den Zweedschen opperbevelhebber. S P.T meldt uit Berlijn Van welinge lichte politieke zijde te Berlijn verklaart men ten aanzien van de kwestie-Finland het volgende ,.De Sovjets weten zeer goed, dat Paa- sikivi niet met een opdracht van de Fin sche regeering in Stockholm is geweest. Hij heeft zijn onderhandelingen op eigen initiatief gevoerd en eerst daarna de Finsche regeering van de resultaten er van op de hoogte gesteld.” De Duitsche woordvoerder legde deze verklaring af, om daarmede een bericht van Tass, als zou Paasikivi niet slechts met Duitsche toestemming, doch zelfs op wensch van Duitschland naar Stockholm zijn gegaan, tegen te spreken. De Duit- schers zouden volgens deze Russische lezing hebben gehoopt, dat de vredes voorwaarden van Moskou dusdanig hard zouden zijn, dat de Duitsche propaganda daarvan een dankbaar gebruik zou maken. Moskou zou, volgens deze bron, dézen toeleg echter- hebben doorkruist hetgeen zou verklaren, waarom de voor waarden der Sovjets nog betrekkelijk mild waren. De Duitsche woordvoerder noemde deze lezing een „voorbeeld van volkomen ver draaiing der feiten”. Men wijst er ove rigens te Berlijn op, dat het Zweedsche bericht, als zou het Finsche antwoord reeds aan de Sovjetregeering zijn mede gedeeld, nog niet door de Finsche regee ring is bevestigd. VERDUISTEREN Van 18.45 uur tot 6.45 uur Maan: 13 Maart onder 8.41 u„ op 22.24 u.; 14 Maart onder 9.02 u.; op 22,33 u. de Zuidkust van Engeland aangevallen Ter gelegenheid van den Heiden gedenkdag 1944 heeft groot-admi raal Dönitz bij het eeregedenk- teeken in de Rijkshoofdstad een krans van den Führer neergelegd. Vertegenwoordigers van de Weer macht, van de Rijksregeering, van de Rijksleiding der N.S.D.A.P. en van de Weermachtonderdeelen woonden de plechtigheid bij. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ163, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel, ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct, KI. Adv, (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. 0.38. Pers, gevr 0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer. Duitsche tanks te Rome, Voor de bewoners dezer stad is dat reeds lang een vertrouwd gezicht maar steeds weer opnieuw is het het aanschouwen waard. (P.K. Engel-O.H.l baar goed, met of zonder laatsten tijd echter schijnt onrustbarend te groeien. Een mentaliteit vernieling valt vooral te de laatste maanden in de openbare telefooncellen, deelen worden gesloopt, gestolen, ver nield en afgesneden. Het is duidelijk, dat hieraan paal en perk moet worden ge ste 1. En zulks zal alleen maar kunnen geschieden wanneer het weldenkende deel van het publiek in zijn eigen belang daaraan medewerking verleent In zijn eigen belang, want tengevolge van de omstandigheden zijn hoe langer hoe meer menschen aangewezen op deze openbare telefooncellen. Men bedenke voorts, welke diensten zij bewijzen bij ongevallen op straat, brand, bominslag voor de alar- meering van politie, brandweer genees kundigen dienst enz. Wanneer dit euvel niet afdoende zou kunnen worden bestreden, is het duidelijk dat het publiek op den duur de dupe zal worden. Hoewel het kwaad zich niet tot een of meer plaatsen met name beperkt, heeft het A.N.P. daarover bij den tele foondienst te Den Haag eens inlichtingen ingewonnen Eenig denkbeeld van den omvang dezer vernielingen, geven volgende cijfers: On der dezen dienst ressorteeren momenteel 92 openbare telefooncellen, en wel 81 in den Haag, 7 in Voorburg'en 4 in Rijs wijk. Dit zijn uitsluitend cellen, die zich bevinden op den openbaren weg. Die in stations, postkantoren enz. zijn buiten beschouwing gelaten omdat daar vanzelf sprekend minder wordt vernield. In de maand Februari van dit jaar wer den uit deze cellen niet minder dan 61 micro-telefonen (het apparaat waarin men spreekt en luistert) volledig gestolen. Januari gaf ongeveer eenzelfde aantal. Er waren zelfs maanden met circa 80 stuks. Verder werden in Februari 12 micro- foon-kapsels (spreekapparaat) en 11 tele- foon-kapsels (luister-orgaan) ontvreemd. Voorts 10 telefoondoppen (schroefdop, waarmee het telefoonkapsel wordt vast- genouden) en 18 trilplaten. Tenslotte wer den 5 snoeren doorgesneden en 22 ruiten zinloos vernield. Bovenstaande is slechts een klein staal- Bij Heerenveen zag men feitelijk geen enkelen uitblinker, al werd er zoo nu en dan individueel wel goed werk geleverd, De voorhoede had in de eerste helft een periode, waarin zij vele schoten op ’t Haag, sche doel afzond, maar deze waren bijna alle recht op den doelman, die er wel raad mee wist. Abe Lenstra viel nauwelijks op van de faam van den goalgetter de Boer bleef niet veel over en ook Jonkman had zijn dag heelemaal niet. De oud-Spartaspeler Wuyts deed het wel goed, maar alleen kon hij niet voor de zege zórgen De mid- denlinie die met een teruggetrokken spil speelde, was beslist minder dan die van V.U.C., al moet van v. d. Meulen worden gezegd, dat hij het Bertus de Harder niet gemakkelijk maakte. De zwakke plek bij Heerenveen was echter de verdediging; voor de rust had zij zich wel aardig ge weerd, maar direct na de hervatting was zij volkomen de kluts kwijt en daarvan profiteerde V.U.C. onmiddellijk door drie doélpunten te maken, welke den strijd be slisten. Vooral v. d. Laan en doelman Veenstra stonden hopeloos te schutteren, De strijd heeft overigens wel een merk waardig verloop gehad. Het zag er aan het einde van de eerste helft heelemaal niet naar uit dat V.U.C. zoo gedecideerd zou gaan winnen. Tot dat oogenblik met den stand 11, waren de partijen volko men aan elkaar gewaagd geweest en alles was toen nog mogelijk, al hadden onze stadgenooten ook wat meer en betere scoringskansen gehad. V.U.C. was op het moeilijk bespeelbare veld nog al hard van stapel geloopen en Karei de Harder kon reeds in de 7e min. via de lat zijn ploeg de leiding bezorgen. Toen de Hagenaars in het offensief bleven, volgde 3 min. later een snelle doorbraak van Jonkman, die de verdediging passeerde en met een pracht schot de partijen op gelijken voet bracht. De Hagenaars bleven nog wat sterker, maar de afwerking der aanvallen was niet voldoende, zoodat doelpunten uitbleven. Langzamerhand begonnen de stoer wer kende Friezen een goed tegenspel tegen de snellere Hagenaars te vinden en van dat oogenblik ging de strijd volkomen gelijk op. Het werd spannend en de Haag- sche aanhang was geenszins gerust op den uitslag, want Holzenbosch kreeg menig hard schot te verwerken. Het kwam evenwel niet verder dan tot enkele hoekschoppen aan beide kanten. De tweede helft gaf een heel ander beeld. Reeds in de eerste minuut kon Brandes met een kopbal, na een grove fout van J. Lenstra den stand op 12 brengen en toen plofte Heerenveen volkomen ineen, vooral door het geknoei in de defensie.* In de 8e min. liet de doelman zich vol komen verrassen door een verren trap van Strous.. 13 Jonkman was intusschen weer op de middenvoorplaats beland, maar dat hielp niets V.U.C. bleef sterker en toen in de 15 min van Gelder een van de vele hoekschoppen kreeg te nemen, deed hij dat weer zoo prachtig, dat Holle man geen moeite had met een hapdig hakje den stand op 14 te brengen De druk op Heerenveen bleef aanhouden, maar meer doelpunten kwamen er niet. Veel aantrekkelijks had de wedstrijd niet meer. Pas 10 min voor het einde raapte Heerenveen nog eens alle krachten bijeen en toen kreeg V.U.C. het werke lijk ,.og even benauwd Maar het herstel van de Friezen kwam te laat. Direct ach ter elkaar ontsnapte het V.U.C.-doel ter nauwernood 2 x aan doorboring en ’t was slechts aan het ingrijpen van resp. Rolfes en Oostdijk te danken, dat er niet ge scoord werdzij redden net op de lijn. Aan den anderen kant hadden enkele misgrepen van Veenstra geen nadeelige gevolgen voor Heerenveen. In de aller laatste minuut slaagde Jonkman er in met een kopbal den achterstand te ver kleinen tot 24. Kort voor de Bij in V.U.C. heeft zich gisteren kranig ge rehabiliteerd van haar misslagen aan het eind van de gewone competitie want zij heeft volkomen verdiend gewonnen van Heerenveen en dat zulks altijd een pres tatie blijft kunnen andere kampioenen uit vorige seizoenen getuigen. Hoewel zij de zenuwen nog niet heelemaal baas waren, speelden onze stadgenooten nu toch veel rustiger dan tegen Ajax, Feijenoord en D.H.C en dat kwam het spel wel zeer ten goede, Zonder groot te zijn, was het spel der Hagenaars veel meer beheerscht dan dat der Friezen, het getuigde van be tere techniek, het was gaver van opzet en van uitvoering. In vergelijking met de bezoekers stonden de gastheeren ten ach ter in balcontröle, in snelheid en vooral bok in souplesse. Er valt na zoo’n eersten dag natuurlijk nog niet veel van te zeg gen, maar we kregen gisteren toch wel den indruk, dat Heerenveen dit seizoen geen groote rol zal gaan spelen, al zijn natuurlijk verrassingen van dien kant niet heelemaal uitgesloten want Noordelijke insiders hielden gisteren stijf vol dat de Friezen in hun strijd tegen V.U.C. ver beneden hun normalen vorm waren ge bleven Dat zullen we nu maar afwachten. Verheugend, van Haagsch standpunt be. zien, was gisteren, dat de zwart-witte ver dediging eindelijk weer eens behoorlijk op dreef was en vooral Rolfes, het zorgenkind van de laatste wedstrijden, maakte nu een betrouwbaren indruk. Ook Holzenbosch was er uitstekend in en zeker is ’t ook voor een belangrijk deel aan hem te danken, dat V.U.C. zoo goed is gestart. Tegenover de vreugde over de defensie staat even-1 wel. dat de voorhoede haar ouden vorm nog niet heeft teruggevonden. Het was wel zeer opvallend dat het goede verband in den Haagschen aanval eigenlijk pas werd gevonden, toen 10 min voor de rust den Hoedt die ondanks een ongesteld heid toch meespeelde moest worden vervangen en zijn plaats werd ingenomen door den veteraan Koos van Gelder, die nog steeds een fijn tacticus en goed tech nisch speler bleek te zijn. De hoekschop, waaruit Holleman handig het vierde doel punt scoorde, was er weer een volgens zijn beproefd recept, dat niemand hem schijnt te kunnen verbeteren. Bertus de Harder had voor zijn doen een slechten dag, met het gevolg, dat kansen, welke anders ongetwijfeld een doelpunt zouden hebben opgeleverd, nu onbenut bleven. Brandes wisselde goede met zeer matige momenten af en Karei de Harder smaakte eindelijk het genoegen een doelpunt te maken; het eerste in dit seizoen. Blijkbaar wilde hij, toen hij den smaak eenmaal te pakken had nog meer goals op zijn naam brengen en daardoor kreeg zijn spel een wat egoïstisch karakter Een zeer goede beurt maakte dezen middag de snelle Hol leman, die een voortdurende bedreiging voor de Friesche veste vormde. Over de tactiek van de Haagsche middenlinie loo- pen de meeningen uiteen. Naar onze op vatting moet zij meer aanvallend spelen, dan zij in de laatste wedstrijden heeft ge daan en dan ook gisteren het geval was. We weten wel dat er gevaren aan ver. bonden zijn ,het eerste Friesche doel punt werd gisteren gemaakt toen de mid denlinie ver naar voren was getrokken maar wij gelooven. dat V.U.C. het met haar snelle voorhoede moet hebben van den aanval en daarbij is de steun van de middenlinie onontbeerlijk Bovendien zijn de beide vleugelhalfs der zwart-witten (vooral Hoek) aanvallend aanzienlijk beter dan verdedigend Het gevolg was gisteren weer dat er telkens groote ga pingen bij de Hagenaars ontstonden. Toch heeft de middenlinie gisteren goed ge speeld en vooral Stam maakte weer een besten indruk. Wegenversperring bij den Atlantikwall. Het aanbrengen dezer versperringen wordt geregeld beoefend Tenslotte wordt met vereende krachten nog de zware tankversperring aangebracht, (P.K. Nieberle-H.H.-St.) Paus Pius XII heeft op den 5den verjaardag van zijn kroning van de buitenste loggia dei- St. Pieter te Rome een toespraak gericht tot de op het breede St. Pietersplein samengestroom de menigte, die voor het grootste ge deelte bestond uit menschen, die door den oorlog van huis en hof verdreven zijn en voor de verschrikkingen van den luchtoorlog naar Rome gevluchte bewoners uit Zuid-Italië. Naar de Vaticaansche zender meldt, gaf de Paus allereerst uitdrukking aan zijn diep medegevoel met het leed van de aan zijn voeten bijeengestroomde menigte. Het geheel hunner smarten, zoo verklaarde hij, vormt ook zijn leed. Tevergeefs heeft hij getracht dezen oorlog te verhoeden. Toen dit mislukt was, heeft hij alles, wat in zijn ver mogen lag, ondernomen om tenminste de tragische gevolgen van den oorlog voor alle daardoor getroffen volkeren zooveel mogelijk te verzachten. Ook de heilige stad is niet verschoond gebleven van de verschrikkingen van den oor log. Vooral door een luchtoorlog, die geen wetten en geen beperkingen kent, is zij getroffen. Een dergelijke oorlog voering, die ook voor de eeuwige stad, de moeder van alle avondlandsche vol ken en bron der Christelijke en avond landsche cultuur, niet blijft staan, maar haar verandert in een slagveld en puin hoop, is een militair roemlooze hande ling, welke slechts kan worden gepleegd door menschen, die voor moreele waarden volkomen ongevoelig zijn. over waarlijk Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Giro Noi 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr., Theresiastraat 108a, Tel. 772444. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Maart. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: Het zwaartepunt van de groote Sovjet- aanvallen ligt onveranderd in den Zuide lijken sector van het Oostelijke front. Onze troepen boden daar den met over- machtige strijdkrachten aanvallenden vijand hardnekkigen tegenstand en sloe gen ook gisteren talrijke aanvallen in zware gevechten af. In de penetratiegebie. den ten Zuidwesten van Kriwoi Rog, ten Zuidwesten van Oeman en in het gebied ten Oosten van Tarnapol werden aanvals- toppea der bolsjewieken opgevangen na dat een vrij groot aantal vijandelijke pantserwagens was stukgeschoten. Bij deze gevechten heeft een afgesneden gevechts groep onder bevel van kolonel Bregenzer den opmarsch van een vele malen ster keren vijand verscheidene dagen opge houden, daarna al strijdende het contact met de linie hersteld en ook daarbij nog 25 vijandelijke pantserwagens in gevech ten van dichtbij vernield. In de zware afweergevechten van de laatste dagen hebben zich in het gebied ten Oosten van Tarnopol de 1ste S.S.- pantserdivisie „Leibstandarte S.S. Adolf Hitler” onder het plaatsvervangend bevel van Obersturmbannführer Lehmann en de Thüringsche 7de pantserdivisie onder kolonel dr. Mauss bijzonder onderschei den. Een escadrille slagvliegers onder bevel van kapitein Ruffer onderscheidde zich eveneens bijzonder. In den centralen frontsector kwam het slechts tot gevechten van plaatselijke be- teekenis. In de verbitterde afweergevech ten aan den autoweg van Smolensk heeft de WurttembergschBadensche 78ste stormdivisie onder bevel van luitenant- generaal Traut buitengewone afweersuc- cessen bevochten. De vijand verloor' in den sector van deze divisie in de periode van 5 tot 8 Maart meer dan 4000 dooden, i 43 pantserwagens. 45 stukken geschut en talrijke andere wapenen. Bij de voortzetting van hun vergeef- i sche aanvallen ten Noordwesten van Ne- 1 1 en aan de bolsjewieken Eigen tegenaan- I Amerikaansche formaties werpers vielen op 11 Maart Padua, Florence en Toulon hevige luchtgevechten en door marine- luchtdoelgeschut verloor de vijand bi. deze aanvallen 30 vliegtuigen, waarvan 11 door Italiaansche jagers. Onder bescherming van gesloten be wolking wierpen Amerikaansche ter- reurbommenwerpers op den ochtend van 11 Maart bommen in het gebied van Münster. De aangerichte schade is gering. Eenige vijandelijke storings- vliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht plaatsen in West-Duitschland aan. Luchtdoelartillerie vernietigde 3 van deze vliegtuigen. het einde Harder vervangen door Haagsche aanhan- stad waren ge- De Heidengedenkdag van het 5e oor logsjaar beheerschte gisteren de voor pagina’s van de Duitsche pers Alle bla den wijzen er op, dat de offers van den oorlog groot geworden zijn, doch dat met die offers steeds meer bet inzicht ge groeid is, welke ernstige groote zaken in deze beslissende slagen op het spel staan. Groot-admiraal Dönitz, de opperbevel hebber van de Duitsche marine, heeft in een plechtige herdenking voor de Groot- Duitsche radio het woord gevoerd. „Voor de vijfde maal, zoo begon groot-admiraal, herdenken wij in dezen oorlog onze dooden, de gevallen helden aan alle fronten, te land, op alle zeeën en in de- lucht. Wij herdenken de ver moorde mannen, vrouwen en kinderen in ons vaderland, die de luchtterreur ons ontnomen heeft. Eerbiedig buigen wi. het hoofd voor hun offer en dragen wi; hun verlies met fieren rouw. Thans weet elke Duitscher, dat Duitschland staat in een meedoogenloozen strijd van de groot ste hardheid en van den grootsten ernst. De gebeurtenissen van dezen oorlog en de brutale doelstellingen van Duitsch- land’s vijanden hebben het Duitsche volk aangetoond, waar het in dezen oorlog om gaat. Dezen oorlog hebben onze tegen standers ons opgedwongen. In een onver biddelijk en gewetenloos egoïsme, schijn heilig het belang der bescherming van de Poolsche natie voorwendend, hebben zij willen verbieden, dat Duitschers zich met Duitsche broeders vereenigen Zonder erbarmen en onafwendbaar gaat het der halve in dezen oorlog om het behoud of de uitroeiing van het Duitsche volk. Het Duitsche volk weet echter, dat het dezen strijd dank zij een voortreffelijke leiding, die de Voorzienigheid hef Duitsche volk in dezen geweldigsten strijd der historie heeft geschonken, zal doorstaan. Met groote krachten aan menschen en mate riaal «heeft de vijand het laatste jaar geprobeerd op de leefruimte van het Duitsche volk en Duitschland’s bondge- nooten los te stormen. Op geen enkele plek is het hem gelukt beslissend door te breken. Wat zou er thans van ons Duitsche vaderland geworden zijn, hoe zou het met ons Duitsche volk staan, wan neer de Führer 10 jaar geleden niet de weermacht voor ons had geschapen, die alleen bij machte is den stormloop van Europa’s vijanden af te weren? De vloed der bolsjewisten, die voor de eerste maal in dezen oorlog als gevolg van de stelsel matige technische voorbereiding van hun land op den oorlog, bij hun menschen- massa’s ook oorlogsmateriaal in grooten bmvang ter beschikking hebben, zou ons volk hebben uitgeroeid en de cultuur van Europa hebben overwoekerd. Het Duitsche volk zal dezen doorstaan dank zij de hardheid en de vastberadenheid van het Duitsche vader land. In de eenheid tusschen leiding, strij dend front en vaderland ligt de gewel dige kracht van het Duitsche volk. In deze eenheid is Duitschland onoverwin nelijk door deze onwrikbare houding welke offers en beproevingen deze oorlog ook van het Duitsche volk nog mag eischen. Duitschland zal een Duitschen vrede veroveren, den vrede van een fier, door den nood aaneengesmeed volk met een nieuwe groote toekomst, in een Ware nationale en socialistische gemeenschap. Derhalve, zoo besloot groot-admiraal Dönitz, kunnen wij heden onze gevallen helden niet beter herdenken en hen niet beter eeren dan dat wij de eigen hoogste offervaardigheid willen geven tot aan de overwinning, in onwrikbare trouw jegens volk en Führer." Een in vijandelijk straatgevechten in de pan gehakt. Onder het bevel van den generaal der artillerie Heil hebben zich in de verbitterde afweergevechten de Moezel- iandsche 34e divisie infanterie, onder commando van den luitenant-generaal Hochbaum, de Wurtembergsch-Baden- sche 198e divisie infanterie onder com mando van den luitenant-generaal von Horn en de Wurtemberg-Badensche 4e divisie bergjagers onder commando van den generaal-majoor Braun bijzon der onderscheiden. Ten Noordwesten van Newel wierpen de Sovjets nieuwe formaties in den strijd en zetten hun door tanks onder steunde doorbraakpogingen voort. Zij werden na het stukschieten van 33 pantserwagens met zware bloedige ver liezen afgeslagen. In deze gevechten heeft zich het Noord-Duitsche regiment fuseliers 68 onder commando van den luitenant-ko- lonel der reserve Ziegler bijzonder on derscheiden. Ook ten Noordoosten van Ostrof, bij Pleskau en aan het front van Narwa handhaafden onze troepen hun stellingen tegen den op talrijke plaatsen verbeten aanvallenden vijand. Aan de Italiaansche fronten versterk te de vijand zijn activiteit van stoot troepen. Ten Zuidwesten en Zuiden van Cisterna, alsmede in den sector ten Noorden van Cassino stortten plaatse lijke, door sterke artillerie ondersteun de vijandelijke aanvallen, in ons af weervuur ineen. Slagvliegtuigen plaats ten treffers op de havenwerken van Anzio en beschadigden een vijandelijk transportschip van 2000 brt. ernstig. Juitsch schip in Spaansche territoriale wateren tot zinken gebracht Het bijna 4000 ton metende Duitsche schip „Kilissi” is Zondag in de Spaansche territoriale wateren, voor den mond van de Ebro, aangevallen door 9 Britsche tor- pedovliegtuigen en bommenwerpers van het type BristolBlenheim, die daarmede het volkenrecht schonden. Het schip werd door brand vernield Tengevolge van den bomaanval kwamen 10 leden der Duit sche bemanning om het leven. 15 werden gewond. De „Kilissi” was een schip met een koelinstallatie was in 1934 voor Frankrijk gebouwd en later op grond van de overeenkomst met Laval aan Duitschland afgestaan. wel, in het gebied van Ostrof het Narwafront leden weer zware verliezen vallen ten Zuidwesten van Narwa had den een succesvol verloop. In de Finsche Golf beschoten Duitsche tbrpedojagers op het schiereiland Magerburg Sovjet- stellingen en aanvoerwegen met goede uitwerking In Italië kwam het bij levendige ver kenning?. en stoottroepactiviteit aan weerszijden niet tot gevechtshandelingen van beteekenis. Het vuur van onze vèr- dragende artillerie veroorzaakte hevige ontploffingen en uitgebreide branden op de vijandelijke landingsplaatsen in het ge. bied Anzio-Nettuno. Britsche bommenwerpers en torpedo- vliegtuigen vielen op 12 Maart in de Spaansche territoriale wateren voor den mond van de Ebro het Duitsche s.s. „Ki lissi” aan. Het schip geraakte in brand en ging verloren. Eenige Britsche stoorvliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen vallen op plaatsen in West-Duitschland. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doelen aan de Zuidkust van Engeland aan. DUITSCHE WEERM ACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 12 Maart. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Tusschen den benedenloop van den Dnjepr en Tarnopol duurt de zware strijd met sterke Sovjet-Russische strijdkrachten voort. Talrijke vijande lijke aanvallen werden afgeslagen. Po gingen van bolsjewistische aanvalsspit- sen om ten Zuidwesten van Oeman de Boeg over te trekken, werden verijdeld. Tarnopol regiment werd B. Bouman. gers, die bleven, heerschte gistermiddag „doode lijke ongerustheid”, want een Noorder ling, die een grapje had willen uithalen, had op een telefonische vraag geant woord. dat V.U.C. had verloren met 81. Het bleek, gelukkig voor de Hagenaars, loos alarm. Te Almelo is het een drama voor He racles geworden. De Oostelijke kam pioenen hadden niets in te brengen tegen de Amsterdammers, die over alle linies veel sterker waren, hetgeen reeds in de eerste minuten bleek. De bezoekers speelden een vlotte partij, van technisch goede kwaliteit, waartegenover de Oos terlingen een poover figuur sloegen. Het duurde toch nog 20 min. aleer Vole- wi.jckers door Bakker de leiding kon nemen Kort daarop maakte dezelfde speler er 02 van en even voor de rust deed de Jongh 03 noteeren Tien min. na de hervatting redde Heracles de eer uit een strafschop, waarna van Gelder, eveneens uit een strafschop, er 1—4 van maakte Tien min voor het einde scoor de de Jongh 15 en tenslotte bracht Smit den eindstand op 1—6. Het ziet er niet naar uit. dat Heracles in deze com petitie een rol van beteekenis zal spelen. (Zie verder le blad pag. 2.) s

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1