JSoscü O.O.M. ihkoop DE FAMILIEVEETE SPAANSCH 10 MILLIARD BINNENLAND STADSNIEUWS SPORT BUITENLAND GELDBELEGGING HAAGSCHE 'COURANT Maandag 13 Maart 19'4'4 Te 51. pag. 2 KUNST EN LETTEREN DUC15 ZILVER Groote zege van H.V.V. FEUILLETON DIENST EENPANSMAALTIJD IN DEN DIERENTUIN Uitreiking distributiebescheiden N.V. „DE STEDELIJKE BOUWMSJ” BRILJANTEN, GOUD em H.V.V.’s zege op Quick Vervolg van frontpagina BURGERLIJKE STAND «I Haagsche Groote de te spelen, toen bleek, dat er in 1795 De zei De redding ’n ERDAL PROÖUCT pet en ik geef je het in de rivier te visschen. erg ik ben ge- de voor ver- HOEK PIET HEIN-Z0UTMAN5TR. HOEK PASSAGE -SPUISTRAAT Jan Gast - Den Haag Lekstraat 25-27 - Tel. 772045 50 Nadruk verboden DOOR B. ZWARTS LEER DIT JAAR Vraag nog heden inlichtingen bij DRS. B. H. DOODKORTE HOFWIJCKPLEIN 67 (bij Stat H Sp.)] te pakken. Zijn geoefende vingers had den het spartelende dier binnen weinige oogenblikken veilig op den oever. Dat is goed werk, merkte Mont- noir op. Ik geloof, dat ik het jou maar eens een tijdje afkijk. Zeg, heb je straks die fluit ook gehoord? Ik vraag me af, wie dat geweest kan zijn. Cameron draaide zich om; de duister nis hield zijn gezicht verborgen. O, dat, zei hij. Heb je nooit van die legende gehoord? Dat zal de geheimzinnige speelman zijn. De men- schen in Vallon Marchaux zijn allemaal bang voor hem. Alsof een spook op een fluit kan spelen! Hij lachte weer. ONDERLINGE OORLOGSSCHADE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Molestverzekeringen, Totaal werd reeds verz. voor ruim Cameron noemen ze me. Ik stroop Veel, ook konijnen, als de huisbewaar der niet in de buurt is. In den zomer verkoop ik de opbrengst van mijn strooptochten grif aan de rijke vreem delingen, die in het hotel logeeren. Zijn lach weerklonk muzikaal in het Bonker en opnieuw had hij een visch CONCERTGEBOUWORKEST: Een bijzon, dere attractie had dit voorlaatste concert der A-serie door de medewerking als soliste van Lorna von Ronacher, den be zoekers van het Duitsche theater als voor treffelijke dramatische zangeres welbe kend. Zij zong in samenwerking met het orkest Wagners prachtige ten deele a’s voorstudie voor Tristan und Isolde geschre ven „fünf Gedichte für eine Frauenstim- me” en toonde zich ook hierin een zeer begaafde kunstenaresse. Haar volle, don ker getinibreerde, omvangrijke stem wist aan deze fijnzinnige lyriek van de Bay- reuther meester vooral vocaal boeiend relief te geven. De uitspraak en daarmee de expressie van het woord had men zich iets markanter kunnen wenschen. Voor Mengelberg, die door het hem overkomen ongeval, verstek had moeten laten gaan was Jan Koetsier als plaats vervanger aan den dirigeerlessenaar in gesprongen Hij leidde het concert in met een virtuose, in alle onderdeden verzorg de ook naar den geest overtuigende her schepping van Beethovens achtste sym phonic, In het tweede gedeelte maakte men als noviteit kennis met zijn voor een kleine bezetting geschreven driedeelige symphonietta, een door zijn luchtige gra tie, melodische vinding en virtuoos ver nuft in zijn eenvoudigen doorzichtigen opbouw, gemakkelijk aansprekend boeiend orkestwerk, dat, voortreffelijk als het ook werd uitgevoerd, sterke belangstelling heeft gewekt. Met applaus heeft men ook gereageerd op. de in sonatevorm gesty- leerde ouverture Amphitryon” van onzen landgenoot Daniel Ruyneman, die zijn in spiratie voor dit orkestwerk vond in een gelijknamig blijspel van den Romeinschen dichter Plautus, wiens dramatis personae de componist in zijn thematiek muzikaal karaktervol heeft geteekend. De in de zaal aanwezige componist dankte in zijn loge voor de hem gebrachte applaushulde Met een brillant-virtuose vertolking van Ravels „Bolero", die de superieure hoeda. nigheden van het elite-orkest nog eens over de geheele linie demonstreerde, werd besloten. De soliste had een fraai bloem- geschenk in ontvangst te nemen, Mr. A. J. F. J. Jung Zwak spelend Quick met 51 verslagen Van de duizenden kijkers, die het V.U.C.-veld gisteren omzoomden uit verkocht was het stadion echter lang niet! zal wel niemand durven be weren, dat H.V.V. niet verdiend heeft gewonnen van een Quick-elftal, dat over alle linies rammelde en zoowel in tech nisch, tactisch als physiek opzicht bij de geelzwarten een flink eind ten ach ter bleef. Natuurlijk waren de Haantjes gehandicapt door het niet beschikbaar zijn van Holtappel en door de blessu res, waarmee enkele andere spelers sukkelden, maar dit mag toch geen verontschuldiging zijn voor het werke lijk armelijk spel, dat de blauw-witten „ten beste” gaven. Men miste zelfver trouwen, speelde zonder overtuiging, zonder vechtlust en... zonder systeem, had een verdediging, die allerzonder lingst stond te schutteren, een doelman, die vooral in de eerste helft een verre van betrouwbaren indruk maakte, een middenlinie, welke op Smits, het eenige lichtpunt, na doorgaans van het kastje naar den muur werd ge.- stuurd en erbarmelijk slecht plaatste, een voorhoede, die vrijwel geen enkelen behoorlijken aanval wist op te zetten, voortdurend volhardde in te kort spel en slechts sporadisch werkelijk gevaar lijk kon worden. EXTRA ZEEP EN WASCHPOEDER VOOR VUILEN ARBEID: Personen, die z.g. vuilen arbeid verrichten, komen voor een tijdvak van 2 distributieperio- den, in plaats van 2 maanden, voor extra rantsoenen zeep in aanmerking. Zij zul len derhalve ditmaal van 19 Maart tot 13 Mei ’44 extra rantsoenen zeep ontvangen. Zij moeten hiertoe op een door de distri- butiediensten te bepalen dag in de week van 12 tot 19 Maart a.s. een aanvraag formulier afhalen. Dit aanvraagformulier dienen zij in de week van 19 tot 24 Maart ’44 wederom in te leveren. Be langhebbenden worden voorts verwezen naar de publicatie van den plaatselijken distributiedienst BILJARTEN KAMPIOENSCHAP DERDE KLASSE GROOT: Zaterdag en Zondag is in „Du bois” te Amsterdam de eerste helft van het rooster der wedstrijden om het kam pioenschap 3e klasse groot biljart afge werkt. De kampioen van het vorige jaar, C Keyzer uit Amsterdam, scheen aan vankelijk recht op het kampioenschap af te gaan. Drie uitstekende overwinningen boekte hij achtereenvolgens met de goe de gemiddelden van 10.52, 8.69 en 3.69. Zondag faalde hij echter plotseling tegen den Hagenaar R Oostingh Keyzer was er volkomen uit. verloor met royaal ver schil en moet thans de eerste plaats dee- len met B. H. Bornkamp uit Rotterdam, die eveneens drie van zijn vier partijen won. De promotiekansen zijn niet erg gunstig. Na deze twee dagen liggen de gemiddelden van alle deelnemers beneden de grens van 8, waarbij zij varieeren tus- SCHERMEN SABELKAMPIOENSCHAP VAN NEDER LAND: Te Amsterdam had de demi- finale plaats voor het kampioenschap van Nederland sabel. 14 Schermers uit de verschillende districten, die zich in de voorronden geplaatst hadden, waren ge rechtigd hieraan deel te nemen. De 6 best geplaatsten mogen deelnemen aan de finale, welke a.s. Zondag te Amsterdam verschermd. wordt. Hieronder volgen de namen van de 6 schermers, die aan de finale zul'en deelnemen1. v. Daalen (den Bosch) 11 gew part.; 2 Dijksman. 3. Ter Weer, 4. Zoet, allen alhier 9 gew. part.; 5. ir. Werker (Delft) 8 gew. part, en 6. jhr. van Sasse v. Ysselt (Utrecht) 7 gew part Maar vertel het tegen niemand. Ik ga nu. Goeien nacht, Cameron. Goeien nacht, meneer, zei de strooper. Als ik ooit een woord in het nadeel van den landheer heb ge zegd, dan neem ik dat nu terug. Jean pakte zijn tasch en verdween langs den oever, zorgend op eenigen afstand van het water te blijven, om door het geluid van zijn voetstappen of door zijn schaduw de visch niet te ver schrikken. Jean, die als jongen zelf gestroopt had. had alle denkbare sympathie voor André Cameron. Plotseling struikelde hij over iets, dat Gisteren is in den Dierentuin de laat ste eenpansmaaltijd in dit seizoen door Winterhulp Nederland gehouden. De be langstelling hiervoor was groot. Behalve dan dat het de laatste was, onderscheidde de bijeenkomst zich ook nog op andere wijze van de vorige. Tot gisteren was het gewoonte, dat bekende persoonlijkheden aan een aparte tafel zaten, die meer en meer den naam eeretafel kreeg. Dit werd door de stedelijke leiders niet in overeen stemming met het karakter van een een pansmaaltijd geacht, zoodat besloten werd de eeretafel op te heffen en geen onderscheid te maken tusschen de deelne mers en deelneemsters. Ter gelegenheid van de herdenking van de gevallenen hield de Kreisleiter van de N.S.D.A.P. Bojes een korte toespraak, waarin hij allen opwekte een te zijn om een gemeenschap op te bouwen. Hij ver zocht den aanwezigen zich een oogenblik van hun stoelen te verheffen en staande in stilte de gevallenen te herdenken. Nadat de heer Bojes gesproken had nam de maaltijd een aanvang. Men liet zich den stamppot van snijboonen gbed smaken, [terwijl de stafmuziek van de Haagsche politie opwekkende melodieën speelde. Inspectiereis generaal-veldmaarschalk von Rundstedt De „Pariser Zeitung” deelt mede, dat generaal-veldmaarschalk von Rundstedt, opperbevelhebber van de troepen in het Westen, van 7 tot 10 Maart de troepen heeft geïnspecteerd langs den Westwall. Tijdens zijn inspectiereis heeft hij bespre kingen gevoerd met de bevelhebbers van de weermacht in Nederland en met gene raal von Falkenhausen, militair bevel hebber in België en Noord-Frankrijk. Gen.-Veldmaarschalk von Rundstedt verklaarde in een korte toespraak tot een pantserdivisie: „Gij zult onmiddellijk eiken vijand die zou landen, terug in zee werpen. Uw ondervinding en uw strijd- geest bewijzen mij. dat gij dit doen zult”. Morgen (van 8.3016.30) zijn aan de beurt in het Centrale Uitreikingsgebouw Laan van Meerdervoort 57 en in het bij kantoor Loosduinen Alidastraat 1: Steenm Jot en met Velderm. CONCERT IN DE ROLZAAL: Het muzi kale gedeelte van het programma voor dit vierde rolzaalconcert bestond uit Beetho vens Strijktrio op. 9 no 1 in G, Schuberts Trio ir, Bes-dur en een divertimento van Hugo Godron. Voor de uitvoering van deze werken was de medewerking ver kregen van de heeren Harry Wiggelaar (viool), Frans Mieremet (alsvïool) en Al bert Loerkens (cello), drie blijkens hum welverzorgd, homogeen samenspel gerou tineerde en muzikale kamermuziekspe- Iers, naar wier knappe, wel gestyleerde vertolkingen van de drie genoemde wer ken de talrijke hoorders met belangstel ling hebben geluisterd. Dat var; Hugo Go dron bleek een wel gebouwd driedeelig muziekje met modernen inslag te zijn, waarvan vooral de middensatz met zijn antiek, gevarieerd thema interesseert. Literaire afwisseling bracht de voordracht van een aantal gedichten van Rainer Ma ria Rilde, H. Marsman, P. C. Boutens en J. W. F. Weremeus Buning door de decla- matrice Louise Kooiman, die daaraan met haar mooie, donker getimbreerde, duidelijk arficuleerende spreekstem en expressieve dictie veel relief heeft ge geven. Met warmgestemd applaus zijn de vier uitvoerenden gehuldigd. In de pauze werd den aanwezigen gelegenheid gege ven tot bezichtiging van een vijftiental vanwege het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten aangekochte schilde rijen van Nederlandsche beeldende kun stenaars, die in hun werk het impres sionisme den rug toekeeren. Mr. A. J. F J. Jung. EDUARD KÜNNEKE: De bekende com ponist van een groot aantal operettes („Der Vetter aus Dingsda” e.a.), Eduard Künneke vertoeft enkele dagen in ons land. In Hilversum zijn opnamen gemaakt van zijn „Biedermeier Suite” en zijn „Tanzerische suite”. De eerste is onder zijn leiding gespeeld door het Omroep- Symphonie orkest en- de tweede, die voor 2 orkesten is geschreden, door het Sympho. nie-orkest en het dansorkest van Ernst van ’t Hof. Künneke heeft ook als diri gent, vooral van eigen werk naam ge maakt, niet alleen in Duitschland, maar ook in Engeland en Amerika, waar hij lang heeft vertoefd. Binnenkort komt een opera, zijn vierde gereed: „Walter von der Vogelweide”, die episodes geeft uit het leven van den dichter. Den volgenden morgen kwam er voor Jean Montnöir een lang telegram, dat door zijn bankiers aan net einde van den vorigen dag was verstuurd. (Wordt uervolgdjl GERARD HENGEVELD: Op veler ver zoek (zooals het in dq aankondiging heet te) heeft bovengenoemde pianist nogmaals een concert in Diligentia gegeven. Had de kunstenaar den vorigen keer door de voordracht van Reger’s diep-indrukwek- kende Telemann-variaties menigeen aan zich verplicht, ditmaal waren oudere wer ken w.o. Schumann’s Carnaval de hoofd nummers van het programma. Geopend werd met de Fransche Suite in E dur van J. S. Bach, waarbij tempi, dynamiek en klankgeving de verschillende stukken in wel zeer gevoelige schakeering lieten ver schijnen. Zeer smaakvol, teeder en tin telend heeft de Suite geklonken Eenvou dig en met zuivere expressiviteit. En hoe innig en poëtisch daarna Beethoven’s opus 27 in Cis-moll, de bekende Mond- scheinsonate. Wonderschoon heeft de vleu gel gezongen, in bepeinzing en vol drang en bewogenheid. Van Chopin werd de Ber. ceuse als teedere droom een volmaakt heid, terwijl van de Fantasie in F-moll de macht en innerlijke gloed op meesleepen. de wijze tot haar recht werden gebracht. Na twee stemmingsvol gespeelde com posities van Ravel, waarvan Pavane peur une infante défunte meer bekoorde dan Menuet antique, volgde tot besluit Schu. mann’s Carnaval, een muziek, die in haar romantische geaardheid, in haar fantasie volle wisseling van kleur, beweging en expressie Hengeveld bijzonder goed ligt. Zijn meestelijke weergave heeft ten zeer ste geboeid en het succes was groot. Extra’s. J. C. Manifarges. TOON VERHEY: Met ingang van 31 Mei a.s heeft Toon Verhey, eerste dirigent van het Residentie-Orkest, ontheffing uit deze functie verzocht, meldt het „Vad.” Dit ontslag is hem op de meest eervolle wijze verleend. Het is zijn bedoeling in de toekomst alleen als gastdirigent op te treden. Zijn functie als directeur van de Rijksorkestschool aan het Rijksconserva- torium hier ter stede blijft hij waarne men. DEBUTANTENCONCERT: Op deze vier- enzeventigste matinee uitgaande van het Gemeentemuseum en thans in Pulchri was Henny de Jagher zangsoliste. Zij be zit een niet groote. maar wel klare en flu. weelige sopraan, welker ontwikkeling nog verder af te werken Is. Stem en psychi sche gesteldheid leenen zich speciaal voor het liefelijke en sierlijke. De voordracht moet echter expressiever worden om voortdurend te kunnen boeien. Diverse liederen van overeenkomstige geaardheid eischten karakteristiekere uitbeelding om zekere charme na drukkelijker te laten werken. De violist W. Tump toonde zich een verdienstelijk vertolker van een twee, tal obligaten, terwijl de pianiste Made leine Margot zeer muzikaal en levensvol begeleidde. Als pianosolist liet zich hooren Kees Brinkmann. Naast verbluffende virtuositeit is groote technische ontwik keling steeds zoo veelvuldig voorgeko men. dat men zich niet verwondert dat in dit opzicht ook deze pianist al heel wat in zijn mars heeft. Door Chopin’s Etude in Gis en Debussy’s Toccata uit de „Suite pour le piano” werd dat vooral bewezen. Van Franck's Prélude, Choral et Fugue was de vertolking niet onverdeeld ge lukkig. Het accoordenspel maakte echter de onderscheiding voor toonvorming van het Conservatorium duidelijk. Dat het forte soms wat hard aandeed, kan ten deele aan vleugel en acoustiek liggen. Wat de voordracht aangaat, de pianist moge lichtelijk tot exaltatie neigen, toch toont zijn spel, dat hij zich rekenschap geeft en zijn inzichten tracht te verwerke lijken. Mét nadruk kwam hij op voor de eeni.gszins „verschroben” aandoènde Epigrammen opus 17 van Léon Orthel. En na de pianistisch verantwoorde Chopin-Etudes gaf de artist Debussy’s Suite in een opvatting, die afwijkende inzichten wel niet uitsloot, maar waar naar toch door menigeen niet belangstel ling en ook instemming zal zijn geluisterd. Door herhaaldelijk applaus is den uit voerenden waardeering betoond. Boven dien werden vele bloemstukken aange boden. J C Manifarges. Hoofdstormer van Geelkerken bezoekt Drente Ter gelegenheid van het eerste offi- cieele bezoek van den Hoofdstormer van den Nationalen Jeugdstorm, C. van Geel kerken, aan Drente werd in concertzaal Groothuis te Emmen een drukbezochte bijeenkomst gehouden. Van .heinde en ver waren de stormers en stormsters opge komen zoodat de zaal tot in alle hoeken was gevuld. De heer van Geelkerken sprak een korte rede uit, waarin hij er allereerst voor waarschuwde, dat men Drente niet tot een achterafhoek moet maken. Ook de Drentenaren zelf moeten daar voor waken. In den Jeugdstorm, zoo zeide de heer van Geelkerken verder, worden de karakters gevormd en gestaald, omdat de jongeren van nu. straks een taak te ver vullen hebben. Iedere jongen en ieder meisje moet het goede voorbeeld geven en anders moeten zij liever uit den Jeugd storm verdwijnen. De Jeugdstorm heeft reeds geschiedenis gemaakt, omdat vele stormers aan de fronten staan. Daarom moeten wij steeds denken aan de ver plichting, die wij jegens de vrijwilligers hebben. Vervolgens waarschuwde de Hoofdstor mer voor de Oost-Aziatische jeugd, die ook fanatiek is, maar welk fanatisme wij haten, omdat zij het Westersche ras wil uitroeien niet door vermoording, maar door overplanting naar Siberië en elders. Daarom is het een strijd van Europa en ook van ons volk. Nederland heeft alleen de volkskracht om zich aan op te trekken. Een Parijsche Blauwbaard De Fransche politie is een verschrik kelijke misdaad op het spoor gekomen, waarvan 25 vrouwen het slachtoffer zijn geworden. In den verwarmingskelder van een onbewoonde villa in de rue Lesueur te Parijs werden afgehakte hoofden, ar men, beenen en andere lichaamsdeelen van vrouwen gevonden. Uit het onder zoek bleek, dat 2 jaar geleden de villa- was gehuurd door een arts dr. Petiot, die naar men vermoedt, de vrouwen in de val gelokt heeft, ze in het huis van het leven heeft beroofd en het stoffelijk over schot deels heeft verbrand. Uit de gevon den kleed ingstukken der slachtoffers leidt men af, dat de moordenaar, een tweede Landru, ongeveer 25 vrouwen van het leven heeft beroofd. Op de binnenplaats heeft men een ongeveer 3 meter diepen kalkput ontdekt, waarin nog 13 brokstuk ken van mensehelijke rompen werden gevonden. Dr. Petiot is verdwenen Hij hield ook geen spreekuur in de rue Lesueur, doch in de rue Caumartin. waar hij ook woon de Nadat hij ontdekt had, dat de om geving van de villa in de rue Ix-sueur was afgezet, verliet hij met zijn vrouw en 17-jarigen zoon de woning in de rue Caumartin. waarna men tem niet meer heeft gezien. Dr. Petiot is 47 jaar. Hij was socialis tisch lid van den generalen raad en bur gemeester van Villeneuve-sur-Yonne, doch werd wegens bedrog als zoodanig afgezet. In zijn geboortestreek achtte men hem overspannen en van misdadigen aan leg te zijn. In 1930 werd hij wegens be drog tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Hoofdcommissaris Massu heeft vastge- steld. dat verscheidene personen, die den dokter in zijn woning hadden bezocht, sindsdien verdwenen warén. Laat thans Uw onroerend goed restauree- ren, moderniseeren of verbouwen. Vraagt ons vrijblijvend advies: BOUW- EN ADMINISTRATIEBUREAU Zwarteweg 65, Tel. 111903-111904 F* G. Ngassina, weduwe van I. Reijdoii, 72 j. J. L. Jvangean, weduwnaar van J. A. Blok, 74 j. A. E. Veenendaal, weduwe van C. Meelis, 93 j. C. F. Timmermans, zoon, Ij. J. G. M. van der Ark, ongehuwde vrouw, 40 j. Maar ik ben niet bang voor ’m. Mij zal ie geen kwaad doen, zei hij vol vertrouwen. Maar ik heb jou heelemaal vergeten te vragen, wie jij bent. O, zei Jean, dat is makkelijk te onthouden: nieuwe landheer! André Cameron trok zijn lijn uit het water en deed een stap terug. De landheer, herhaalde hij schor. Neen toch! Ja, lachte Jean. En jij hebt me voor een strooper gehouden, Came ron Jij bent de beste visscher, dien ik ooit heb on’i^' recht om hnff aan weerskanten maar al gauw be- H.V.V. rustiger .en vol zelfvertrou- in de heide lag en bij de aanraking een klikkend geluid maakte. Zich bukkend, slaakte Jean Montnoir een gesmoorden uitroep, aarzelde, stond dan op, terwijl hij een zacht klakkend geluid maakte. Aan zijn voeten, Verborgen in de heide, lag een fluit, welke maar aan één persoon kon oehooren en dat was André Cameron. Jean had de oplossing van het mysterie van den speelman ge vonden. Cameron had de oude legende gebruikt als dekmantel voor zijn strooptochten. De schelm, dacht Jean Montnoir. Nou, ik zal zijn geheim voor me houden. Het kan niet veel kwaad. In t NEDERL FABRIKAAT uitersten doelhoek (10). Moreel gesterkt BEGRAFENIS PROF, DR. B. M. TAVERNE Hedenmorgen werd te Nijme gen het stoffelijke overschot van prof, mr. B. M. Taverne, vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden, op plechtige wijze ter aarde besteld. In de kerk van Maria’s geboorte aan het Maria- plein werd des morgens een plechtige hei lige mis van Requiem opgedragen door den pastoor der parochie, pater J Biesta OP geassisteerd door beide kapelaans der parochie Het zangkoor voerde de Mis van Perosi uit. In de kerk was groote belangstelling, ook van de zijde van de rechterlijke macht. Na deze plechtigheid begaf de stoet zich naar het katholieke kerkhof aan den Daalscheweg te Nijme gen. Hier was zeer groote belangstelling vooral van de zijde van leden en oud- leden van den Hoogen Raad der Neder landen. Opgemerkt werden de president prof. dr. van Loon, de griffier van den Raad, mr. A. B. Somer en jhr. mr. van Doren, deken van de Balie te ’s Graven- hage, mr. H. B. Tjeenk Willink, secre taris van den Raad voor Scheepvaart, en verder vertegenwoordiger van spoorweg- scheidsgerecht en andere instellingen. De absoute werd verricht door den zeer eerw. pater Biesta. Men bad op het graf enkele Onze Vaders. Door de aanwezigen werd met den priester voor den over ledene gebeden. Namens de familie werd medegedeeld, dat het het bijzonder ver langen was van den overledene, dat aan het graf geen redevoeringen zouden wor den gehouden. Met een laatsten groet verlieten allen den doodenakker. Op het graf lagen tal van fraaie kransen. BEGRAFENIS PROF. IR. J. G. WATT- JES: Talrijk was het getal dergenen, die Zaterdagmiddag op de Nieuwe Ooster- t>egraafplaats te Amsterdam tegenwoor dig waren bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van prof. ir. J. G. Wattjes, in leven hoogleeraar in de bouwkunde aan de Technische Hooge- school te Delft. In de aula werd allereerst gesproken door prof. ir. J. Muysken, rector-magni- ficus der Technische Hoogeschool, die namens het college van curatoren, den senaat waarvan de thans overledene meer dan 25 jaar deel uitmaakte col lega’s en oud-collega’s een woord van af scheid uitte. De Senaat aldus prof. Muysken verliest in Wattjes een veel zijdig begaafd mensch, die steeds bereid was te helpen waar dit noodig was. Zijn geestelijke nalatenschap vormt een mo nument van blijvende waarde. De beide volgende sprekers, prof. ir. H T. Zwiers en prof. H. A. Begemann, die resp. namens de afdeelingen bouw kunde en weg- en waterbouwkunde het woord voerden, roemden de talrijke goe de eigenschappen van collega Wattjes, zijn grooten werklust, zijn veelzijdigheid en zijn oprechte, groote bescheidenheid. Namens het Bolland-genootschap spra ken ir. J. Frijling en ir. B. Wigersma, die tiet wijsgeerig inzicht van prof Wattjes roemden, evenals zijn werk op dit ter rein, dat zeker vroeg of laat door ande ren zal worden opgevat en niet verloren zal gaan. De heer L. C. Kalis, hoofdassistent, bracht namens assistenten en eerder per soneel der afdeeling den overledene dank voor het vele, dat zij van hem mochten leeren. Ook de studenten uitten bij monde van den heer J v. d. Linden hun diepe treurnis over dit verscheiden. De heer D. Visbach, wethouder van Rijswijk de woonplaats van prof. Watt, jes bracht den dank dier gemeente over voor de vele adviezen op architecto nisch gebied, van hem ontvangen. Tenslotte sprak een zoon van den over ledene een dankwoord, waarna de kist ten grave werd gedragen. E OUDSTE INWONER VAN DEN HAAG TER AARDE BESTELD: Het stoffelijke overschot van den oudsten inwoner van den Haag, dr. K. L. G. Becht. eertijds een bekend tandarts, is Zaterdagmiddag op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld. Naaste familieleden en kennissen deden hem uitgeleide. De plechtigheid droeg een eenvoudig karakter Er werd niet, gespro. ken in de aula, waar de aanwezigen eenige oogenblikken vertoefden om den doode [te herdenken. De heer Littooy bracht orgelmuziek ten gehoore. Aan het graf heeft een familielid voor de belangstel ling bedankt. POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN: Den 20-jar. man, te wiens nadeele op 26 Februari j.l. te ongeveer 11.15 uur, nabij den hoek van de Apeldoornschelaan en de Dierenschelaan, een rijwiel werd gestolen en die nog geroepen heeft „houdt hem” wordt verzocht zich te melden aan het bureau Laan Copes van Cattenburch. Ook eventueele getuigen worden opgeroepen. Aan hetzelfde bureau zijn te bezichtigen dames- en heerenrijwielen van de volgende merken; A.V.A.. Herder, Eagle en Royal Holland. De fietsen zijn de laatste vier maanden gestolen. TRAMBOTSING IN HOBBEMASTRAAT: Gisternamiddag brak in de Hobbernastraat de koppeling van een aanhangwagen van lijn 6. Dientengevolge botste deze wagen met groote snelheid tegen den nrotor- I wagen, die aanvankelijk was doorgere den, doch na eenigen tijd weer stopte. Het vdorbalcon van den aanhangwagen en het achterbalcon van den motorwagen werden ingedrukt. In totaal liepen zes personen lichte verwondingen op. Na be handeling in het ziekenhuis aan den Zuid- wal, konden allen op eigen gelegenheid i naar huis gaan. SCHUUR CT. POEDER RIJWIELDIEVEGGEN: Bij diefstal van rijwielen in buitenwijken werden op hee- Jerdaad betrapt de 33-jarige mej. J. F. F. en de 34-jarige mej. A. F. K., beiden ge huwd Zij zijn door de politie aangehou den. JUBILEA Morgen herdenkt de heer H. G. van Luyn het feit, dat hij 25 jaar ge leden in dienst is getreden bij de fa. Heldring en Pierson. De heer Fr. L. M. v. d. Heuvel, chef de bureau bij de Administratie der Directe Belastingen, kantoor Pieter Bothstraat, viert 20 Maart zijn 25-jarig ambtsjubileum B. VON FABER OVERLEDEN: Te Rijs wijk is op 66-jarigen leeftijd overleden de heer B. von Faber, oud-hoofdingenieur bij den dienst van den Mijnbouw in Ned. Oost-Indië. De overledene zal a.s. Woens dag half'3 op de begraafplaats te Rijswijk ter aardq worden besteld. Bij een inbraak in een per- ceel aan den Bezuidenhoutscheweg wer den kleedingstukken en sieraden ont vreemd. H.V.V. stelde daartegenover een frisch, open spel, levendig en enthou siast, volgens een bepaald systeem, en beschikte tenminste over diverse spe lers, die een behoorlijke lengte wisten te trappen. Eigenlijk alle aanvallen der geelzwarten droegen, door het verras send element, een gevaarlijk karakter, niet het minst dank zij den zwoegen den, doch vaak te hard spelenden Colt- hoff en de snelle buitenspelers, van wie v. Steyn in den vervolge wat zacht zinniger te werk dient te gaan, wil hij niet in voortdurend conflict met den arbiter komen. Maar ook het verdedi- gingsblok van mocht et zijn! Het begin was uiterst zenuwachtig, gon wen de Quick-verdediging groote gaten zaten en grove mistrappen werden begaan. Wolzak schoot bijna in eigen doel, Smits voorkwam tweemaal achter el kaar een doelpunt, door zich voor v. Heeswijk te werpen. Toen Werner door Vermeulen was vervangen deze laatste verhuisde na korten tijd naar de spilplaats, terwijl Berger, die te veel pingelde, linkshalf ging spelen kreeg v. Steyn een hoekschop te ne men. De bal werd ingeschoten, doch Smits redde op de doellijn. Na ruim tien minuten was het echter raak. Rechtshalf Meyer bracht in een boog het leder voor het Quick-doel; de ach terspelers lieten den bal gaan Pino, die daarop blijkbaar niet dacht was, waardoor het leder lang zaam in den uitersten doelhoek ver dween. (10). Moreel gesterkt toog H.V.V. weer ten aanval en weer met succes. Het leder kwam voor den doel- mond, v. Helsdingen verzuimde in te grijpen en de toesnellende v. Steyn zorgde met den punt van zijn schoen voor het vereischte tikje (20). Eerst na een goed half uur wisten de Haantjes zich wat aan den druk te onttrekken en kreeg Pronk een goede kans, maar zijn schot ging naast. Een harde kopbal van Arkema, uit een cor- jier van rechts, werd door Deibert, op de lijn staande, gekeerd en een flink schot van den linksbinnen verwerkte Dankelman tot hoekschop. Nauwelijks was, herbegonnen, of Wol zak verliet het strijdtooneel. Berger verhuisde naar de rechtsbackplaats, Arkema ging spil, Vermeulen linkshalf spelen, invaller de Vos rechtsbuiten, geflankeerd door Pronk, terwijl Schoe- maker op de linksbinnenplaats beland de. H.V.V. bleef onophoudelijk in den aanval; een schot van de Villeneuve werd gestopt, een doelpunt van v. Steyn wegens buitenspel geannuleerd, doch na 20 minuten was de zaak voor de hard werkende geelzwarten „bekeken.” Ben- nink won, door flink volhouden, een duel met v. Helsdingen, waarna de naar binnen gekomen de Villeneuve met een schot, via den onderkant van den staander, Pino ten derden male versloeg (30). Weer veranderden de Haantjes hun opstelling Schoemaker ging spil, Arkema midvoor spelen maar dat hielp allemaal niets. Quick was en bleef gedemoraliseerd en het was alles H.V.V., wat de klok sloeg. Smits kopte nog eens, na een voorzet van rechts, den bal uit het doel, maar even later kon v. Steyn, na geknoei in de blauw-witte achterhoede, gemakke lijk den stand op 40 brengen en 9 minuten voor het einde maakte de Villeneuve er met een kopbal uit moei lijke positie, via het hoofd van Smits en den onderkant van de deklat, 50 van. Toen viel Kramer uit, kwam in valler de Neef op de linksmiddenplaats en zagen we Schoemaker zelfs linksbui ten spelen! Ondanks deze groote ver warring slaagde de Grooth er in de laatste minuut in, na handig solospel, de eer voor Quick te redden (51). Na het eindsignaal van den heer van Wel- zenes heerschte er begrijpelijk groote vreugde in het H.V.V.-kamp. VOETBAL Voor de competities om de kampioen schappen in de tweede klasse won Ó.S V. in het eerste district met 21 van K.F.C. In het tweede district werd een zeer groote verrassing geboekt; hier was Quick uitgesproken favoriet in de wed strijden tegen H.V.V.. maar nu het er op aan kwam, bleken de Leeuwen toch veel sterker dan de Hanen, die genadeloos met 51 werden opgepeuzeld op het V.U.C.-terrein. Quick heeft nu practisch geen kans meer, want aangezien bij een overwinning der Haantjes in den twee den wedstrijd de doelcijfers het beslis sende woord spreken, zou Quick met tenminste 5 doelpunten verschil moeten winnen. En daarnaar ziet het op het oogenblik niet uit. Vermoedelijk zal dus de Groote Haagsche met de a.s. kam- pioenchib van 2 B moeten spelen om een plaats in de eerste klasse. Voor het kampioenschap der 3e klasse A won Wassenaar met 43 den eersten wedstrijd tegen Westerkwartier. In de 2e klasse A van het Noordelijk district legde het 60-jarige Frisia beslag op het kampioenschap van dit seizoen De beker Het beker-tournooi heeft den eersten dag reeds eenige verrassingen opgele verd, waarvan uit onze omgeving valt te noteeren de puntlooze draw van H.B.S. in den uitwedstrijd tegen B.M.T. De Kraaien waren verre van volledig; zij misten Boas. Herklotz en Walhain, waarvan de gastheeren in zooverre wis ten te profiteeren. dat zij de tegenpartij beletten te scoren, hoe deze er ook haar best voor deed. Het was een goede pres tatie van de Fruitwegspelers A.D.O. heeft in een aardige, sportieve ontmoeting zonder groote inspanning den eersten bekerwedstrijd met flinke cijfers gewonnen. (60) Het slachtoffer was U.V.S.. dat flink partij heeft ge geven. De Leidsche voorhoede mist evenwel elke productiviteit en bovendien was de Haagsche ploeg, die volledig was op Vreeken na. over alle linies de sterk ste A.D.O. nam op fortuinlijke wijze de leiding, toen een der Leidsche backs te onbesuisd op eigen doel terugspeelde. Buiten bereik van den doelverdediger verdween de bal in het net (1-—0). Nog voor de rust werd het 3—0 door Roosen- Irurg. Na de hervatting deden de Zui- üer par kers het kalm aan, doch het laatste kwartier kregen zij nog een bevlieging en werd het 6—0 (Roosenburg 2 de Heer 1) V.I.O.S zorgde voor een groote ver rassing, door in Delft verdiend met 'S2 te winnen van D.H.C., dat alleen Volie- bregt miste. De Zuiderparkers. bij wie keeper Brouwers excelleerde namen door v. d. Nolck v. Gogh een 20 voorsprong, maar nog voor rust werd het 22. In de 2e helft werd een doelpunt van v. Laar om onbegrijpelijke redenen afgekeurd, maar v. d Nolck v. Gogh kon toch voor een 32 victorie zorgen. BEVALLEN: D. N. van Veelo geb. Besuijen, d. A M E. Thoen geb. Hickendorff, d. M Otten geb. de Kleijn, z. A A. Wagner geb. van den Berg, z. A G. H de Rijk geb van der Sloot, d. M. R J. Bouwmeester geb. Debrier, z. C. F. E. Peters geb. Hagen z. C H. Verkuijlen geb. de Groot d A. Dijkhuizen geb. Nutbey, d. C. D. van der Kroon geb. Pas. z. E. van der Kwast geb. van Merrebach. d G. L. M. Innemee geb. Verwoerd, d C. J. M. van Dijk geb. de Winter, z C. M. Batenburg geb. van Hei ningen. z. J. C. Dijkman geb Hijmans, z. A. J; Oostermeijer geb. Renes, d. M. G. van der Burg geb. Ruitenbeek, z. E. V Stade geb van Dijl, d. M C. Trommelen geb. van Geel, z C. M. M. van Wijk geb. Stein, d. OVERLEDEN E. Akkermans, weduw naar van W. Hessels, 89 j. A. N. J. van der Mark, man van P. Bebelman, 53 j. A P. Verkes, man van E. W. Fennis, 67 j. A. M. van Doorn, vrouw van L. Hofkamp, 72 j. L. A. W. Plok- ker, vrouw van G. A. L. van Slooten, 75 j. A Boekholt, man van B. van der Zant 78 j. T. H. Moens, zoon 6 j. J. L. J. Becker, zoon, 6 j. F. Rijpstra weduwe van J. C. Luitwleler, 82 j M. Steijn, weduwe van T. Marij- nis, 80 j. H. Hoogendonk, weduwe van J. van der Hammen, 69 j. L. Slot, man van A. M. Kuijpers Wehrmeijer, 59 j. B. C. J. Viehman, weduwe van J. van de Kasteele, 81 j. A. J. van Wijhe, weduwe van W. van Vulpen, 86 j. elk geval ontfermt hij zich over de ko nijnen en wat beteekenen een paar kor hoenders en hazen voor me? Hij wandelde verder in de hem om ringende duisternis. De laatste illusie scheen nu verdwenen. De geheimzinnige speelman var. de legende was, evenals zijn liefde, een vervalsching, een looze voorstelling. schen 5.26 en 7.81 De uitslagen waren: Bornkampvan Amen 200135 in 29 brt; KeyzerFranken 200102 in 19; RietveldHiemstra 200—198 ir. 36; v BurenOostingh 20070 in 15; Keyzer— v Amen 200145 in 23; BornkampFran- kën 20085 in 19 OostinghRietveld 200- 148 in 30; Hiemstrav. Buren 20088 in 28; Keyzerv. Buren 200—132 in 23; BornkampRietveld 200—164 in 29Fran kenOostingh 200153 in 33; Hiemstra v. Amen 200148 in 21; Oostingh—Keyzer 200181 in 35; v. BurenBornkamp 200— 163 in 23; FrankenHiemstra 200187 in 34; v. AmenRietveld 200104 in 22. Drie gewonnen partijen hebben thans Keyzer en Bornkamp, wier gemiddelde resp. bedragen 7.81 en 7.63. Van Buren, Hiemstra, Franken en Oostingh brach ten elk twee partijen op hun naam, van Amen en Rietveld elk één. Zaterdag en Zondag wordt de strijd voortgezet WATERPOLO TOURNOOI VAN ZIAN Onder groote belangstelling werd in de Regentes het jaarlijksche polotournooi van ZIAN ge houden. waaraan werd deelgenomen door de damesploegen van ZIAN. HZPC en HDZ en de heeren-zeventallen van ZIAN. SVH en Het IJ. De verschillende wed strijden waren, voor wat de heeren be treft, zeer vlot en spannend. Bij de dames-ploegen was die van de uitschrij vende vereeniging ver superieur en ver loor geen wedstrijd De heeren van ZIAN. die eveneens op den beker beslag legden, wonnen dit kleinood alleen door ee.. beter doelgemiddelde. De tweede plaats was voor Het IJ. De resultaten warendamesZIAN—» HZPC 2—1; ZIAN—HDZ 2—0; HZPC— HDZ 1—2. Heeren Het IJ—SVH 4—1; ZIAN—Het IJ 9—5; ZIAN—SVH 5-7 De eindstanden volgens halve compe- titie-systeem luidden DamesZIAN 4 pnt.', HDZ 2 pnt.; HZPC 0 pnt. Heeren ZIAN 2 pnt.; Het IJ 2 pnt.; SVH 2 pnt. WATERSPORT NEDERLANDSCHE KANOBOND Zon dag kwam de Ned. Kanobond te Utrecht in jaarvergadering bijeen. Het voorstel tot verhooging van de bondscontributie werd aangenomen, met dien verstande, dat voortaan alle contribueerende leden stemrecht zullen uitoefenen. Bepaald werd, dat deelnemers aan wedstrijden ieder jaar medisch gekeurd moeten wor den De bestuursverkiezing had tot re sultaat. dat gekozen werden T L. Prins, Zaandam., tot voorzitter N de Rooy, Eindhoven. 2e voorzitter. K. Pade v d. Plaats. Arnhem, algemeen secretarie A. K v. d. Linden Koog a. d Zaan pen ningmeester. H. de Wit. Koog a. d Zaan, S G. P. Jelsma. Deventer. E. F J Buys. Rheden. commissarissen. Het wedstrijd- programma is als volgt: 21 Mei: gew. langebaanwedstrijden te Vlaardingen 4 Juni: gew idem te Rheden; 11 Juni: nat idem te Wormerveer25 Juni m- vitatiesprintwedstrijden te Eindhoven 2 Julinat. kortebaanwedstrijden te Zut- phen 16 Juligew idem te Helmond 16 Julibetrouwbaarheidswedstrijden te Wormerveer16 Juli gew kortebaan wedstrijden te Delft20 Aug.: nat. kam pioenschappen kortebaan te Wormerveer; 27 Aug.: nat kortebaanwedstrijden te Helmond; 3 Sept: 7^ m3 zeilwedstrijd- kampioenschappen te Wormerveer De datum van de gewestelijke districtskam- pioenschappen zal nader worden vastge- st ld. (Zie verdere Sport le blad pag. 3)

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 2